PDA

View Full Version : Sufistet e vertete


Hakikat
22-08-06, 18:40
Pse Sufistet (Tasawuflit) nuk i duan ne Ballkan???

E Verteta eshte se ata jane te perkushtuar adhurimit ndaj Allahut s.w.t., sikur qe jane te perkushtuar edhe shume te tjere ne kete adhurim. Prej tyre ka njerez te devotshem qe perpiqen te arrijne ne zbulimin e te vertetes dhe prej tyre ka te sinqerte qe do te jene nga te djathtet (banoret te Xhennetit). Nga te dy grupet ka njerze qe hulumtojne the mund te gabojne, e prej tyre ka qe gabojne dhe pastaj pendohen ose qe nuk pendohen.
Prej pasuesve te tyre ka qe gabojne dhe bejne padrejtesi ndaj Allahut Fuqiplote. Ne grupin e Sufisteve ka edhe novatore te demshem, te pa Fe. Porketa nuk jane te pranueshem te Dijetaret e medhenj te Sufizmit. Siq eshte rasti i Hallaxhit, te cilin e konsiderojne te demshem, dhe kete e shprehu Shejhu i madhe El-Xhunejdi.
The une kam lidhje me vlezer nga Sufistet, the ashtu njerz nuk kum pa ne Bote, ma te mire se ata. Allahu i Madheruar eshte me i dijshmi!

Hattabi
26-08-06, 17:12
Po leje hiqju atyre qafirave .

Sufit jan katastrof Allahu na Ruajt prej tyre.

ZARATUSTRA
26-08-06, 18:34
Mashalla bre Hatab e Zoti te rujt, a e di bash Zoti te rujt.Mos harro dikush prej anesh kenaqet, dhe ban dasem, t`i largohu prej bindjes tende se nuk je ne rregull, qafir vallahi Ebu Hamid El-Gazali, bravo bre filozof e jepi tepara vec jepi....
Rri more ne hallin tan edhe nese do me kontribu ne din, kontribuo ose rri anash mos pengo tjeret....Kjo eshte pergjigja e pare per ty dhe e fundit...

Hattabi
26-08-06, 21:39
Po leje bre po qa ja tu thon ate Mushrikin jan .


Perderisa ata nuk e kan akiden e paster une nuk muj me i thon atyre MUSLIMAN dhe ka tulifar besytnish , qe i bajn shirk Allahut Teala .


Nuk bashkohet ummeti derisa te mos pastrohet Akidja , une sun bashkona me tyrbegji e me besytni te kota .

Hakikat
26-08-06, 21:51
O i nderuar Hatab, a e ke harru hadisin e Muhammedit a.s. kur thote.

Nga ibni Umeri r.a. transmetohet se ka thene: " I derguari i Allahut s.a.v.s. ka thene"
" Kur nje njeri i thote vellait te tij (musliman): ` O i pafe (kafir)', atehere njeri prej atyre te dyve eshte i pershtatshem per te. Nese ai eshte siq i ka thene, atehere eshte ne rregull, por nese ai nuk eshte si eshte emertuar, atehere fjala e tij i kthehet atij".(Mutefekun alejhi)

Ju lutem ju me ate thenije aq shume qe e vertetuat mos diturin e tuaj te pashembullt!!!

Hatab ju me at thenije e afrohni hidherimin e Allahut xh.sh. Perse, se ju i quajni keta njerze te medhej Kafira
a e din kush eshte "Bayezidi Bestami k.s.
a e din kush eshte "Abdul Kadri gejlani k.s.
a e din kush eshte "Muhammed Bahaydin Sah Nakshibent k.s.
a e din kush eshte "imami Rabbani Ahmed Faruki Serhendi k.s.
a e din kush eshte "Abdullahi Dehlevi k.s.
a e din kush eshte "Mevlana Halidi Zijaedin Bagdadi k.s.
a e din kush eshte "Mevlana xhelaludin rrumini k.s.
a e din kush eshte " Imami Sujuti ... k.s.
etj...etj....et....et... Allahu embroft fshehtesin e tyre.
Allahu s.w.t. thote ne Kuranin famelarte:
10.62. Ta keni tė ditur se tė dashurit e All-llahut (evliatė) nuk kanė frikė e as kurrfarė brengosje?
10.63. (Ata janė ata) Tė cilėt besuan dhe ishin tė ruajtur.
10.64. Atyre u jepen myzhde nė jetėn e dunjasė (nė ēastin e vdekjes) dhe nė jetėn tjetėr (pėr shpėtim nė xhennet). Premtimet e All-llahut nuk mund tė pėsojnė ndryshim. E, ai ėshtė suksesi i madh.

Ju lutem kur te flitni me Fakte, mos me kupto keq!!!

Hakikat
26-08-06, 22:02
Hattabi hyne ke fjeta ku shkruaj per Vehabistet the mos jesh the ti prej tysh.

Lexo me vemendje. FLM

hasanmehmeti
26-08-06, 23:21
esselamualejkum musliman

Hakikat shkruajti:


O i nderuar Hatab, a e ke harru hadisin e Muhammedit a.s. kur thote.

Nga ibni Umeri r.a. transmetohet se ka thene: " I derguari i Allahut s.a.v.s. ka thene"
" Kur nje njeri i thote vellait te tij (musliman): ` O i pafe (kafir)', atehere njeri prej atyre te dyve eshte i pershtatshem per te. Nese ai eshte siq i ka thene, atehere eshte ne rregull, por nese ai nuk eshte si eshte emertuar, atehere fjala e tij i kthehet atij".(Mutefekun alejhi)


a e din komentin e keti hadithi qe ja bejn dijetaret hakikat , nese jo me thuaj mendimin tend ?


Vella Hatabi

Akideja vellait eshte shume e gjere , dhe ne e dim se si hyne njeriu ne islam shkall shkall , apo duke plotsuar kushtet e veqanta , ashtu edhe del , pra nuk del meniher por del duke i plotesuar ato kushte qe dijetaret e Ehlil sunetit i kane ven.
Per me pas akiden e paster se pari duhet ta dish akiden mire .
Nese nuk e din akiden mire dhe ben ndojnje gabim , nuk te lejohet as ty e askujt ta quajm ate njeri Kafir , sepse ne kete rast ai eshte i arsyetuar me injoranc. Prej dijetareve te Ehlil sunetit eshte qe nese dikush e ben nje gabim qe meriton te quhet Kafir se pari duhet ta paralajmrojme ate person me graden e kesaj vepre , e nese ai nuk pendohet por vazhdon ne kete rrug ateher ai ka ra ne Kufer dhe lejohet emertimi i tij me fjalen Kafir dhe kete e bejn dijetaret e jo gjdo njeri nga xhemati i thjesht.
Pastaj jo gjdo veper te ben Kafir, kemi vepra qe te qesin menjeher nga dini e kemi nga ato qe quhen Kufri i vogel qe nuk te largojn nga dini mirpo jane nje rrug e cila shpie ne dalalet. Pra vellait eshte mire qe mos ti pergjithsojm njerezit menjeher me fjalen , ti je Kafir, apo ai grup eshte Kafir.Ngase ketu jane pergjethsi te tjeter kujt dhe shume te medha. Po nese ai person tek Allahu nuk eshte Kafir ? si do ja bejmi ne diten e Gjykimit , Allahu nga ruajt.

Pra kjo ishte vetem nje keshill nga vellau jot ne Islam ,pasi Profeti alejhiselam na ka keshillu qe te keshillohemi ne mes veti dhe ti perkujtojme gjerat nga dini njeri-tjeterit.

Esselamualejkum musliman.

Hakikat
27-08-06, 05:01
Alejkum selam.

Qka bojne ata qe ju nuk i Quajni Musliman ???

The ku e dini ju se jane Qafira te krejt Sufistet, po dhe per ju Imam Gazaliu.. eshte qafir???

Hakikat
27-08-06, 05:12
Selamunalejkum

Muhammedi a.s. thote: Perveq Dexhallit, per ummetin tim me se tepermi u frikesohem imameve te sorollatur te cilet i largojne njerzit nga rruga e drejte (Buhari)

Sen e gjeta hadisin e muhammedit a.s., kur nje ashab e mbyte nje njeri ne lufte the aj thote perpara shehadetin, qka i ka then Muhammedi a.s.

.... a e pe ne zemer si e deklaroj shehadetin.. qka mesojme ne prej kto rastesh???

Si e kupton ti Hadisin e pejgamberit qe thote mos i tuani Kafir vellait tnde????

Hakikat
27-08-06, 05:15
Po eshte normalisht porse ti je ne rrugen e fese te reje te abduh vehabit????
qe mendon keshtu per muslimanet..

hasanmehmeti
27-08-06, 09:54
selamualejkum Hakikat

une te pyeta per hadithin ti sma ktheve pergjigjien , normal qe ti se din ateher kete hadithe e as qka kane thene dijetaret per te.

Pastaj thua:
Po eshte normalisht porse ti je ne rrugen e fese te reje te abduh vehabit????
qe mendon keshtu per muslimanet..

ku e din ti se ne cilen rruge jame une ore Lales kur nuk e njeh ende akiden time dhe menhexhin, une nuk njoh rruge te re te hapur nga shejkh Abdul Vehab , porse kjo rruge ka qene e hapur nga Pejgamberi alejhiselam dhe e ripertrir nga shejkh te tille si Abdul vehabi rahimehullah.

Pastaj thua:
The ku e dini ju se jane Qafira te krejt Sufistet, po dhe per ju Imam Gazaliu.. eshte qafir???

ku e thash more une kete .Te lutem mos shpif shume per mua , kush e permendi Gazaliun ketu.
Gazaliu nuk eshte imam as alim , as hafidh , aas mufesir , por eshte nje Mendimtare dhe asgje me teper.Allahu subhanehu do e shperblej per veprat e tij te mira dhe per te keqija.

selamualejkum .
ps/ je me konkret kur te shkruash dhe shkruaj mire sepse gjuha e juaj eshte paksa e dobet dhe shtir e kuptushme.

Hakikat
27-08-06, 14:12
Selamunalejkum do te mundohem per shkrimin.

Qka ka qen abduh vehabi???

Hattabi
27-08-06, 14:55
Une nuk e bana kerkan Qafir me EMRA duke i cek , por une fola si xhemmat .

Dallon dallimi mes personit edhe xhematit .


Une thash se ne pergjithsi nuk e kan akiden e paster e nuk i tash Imam Sujutiut kafir .Vellaut : hasanmehmeti

Allahu te shperbleft per keshillne , por i dije keto sene .

Hattabi
27-08-06, 22:22
Si filloi Sufizmi?


Kur filloi pėr herė tė parė Sufizmi nuk ishte tėrėsisht i ndryshėm dhe i veēuar, por thjesht njė teprim nė distancimin nga kjo botė, nė qėndrueshmėrinė nė dhikr (pėrkujtim tė All-llahut) dhe nė pėrjetimin e njė frike tė madhe gjatė pėrmendjes sė All-llahut, saqė i bėnte disa njerėz tė binin tė pavetėdijshėm apo tė vdekur kur dėgjonin ndonjė ajet qė pėrmendte kėrcėnimin pėr ndėshkim. Kjo ėshtė parė nė rrėfimin e Zurare ibn Afvasė, gjykatėsit tė Basras, i cili lexoi:

"E, kur tė fryhet nė Sur." (el-Mudethithir: 8)

nė namazin e sabahut dhe ra i vdekur. Ngjashėm ėshtė edhe ngjarja e Ebu Xhehrit, tė verbėrit, kur Salih el-Murri i lexoi atij dhe ra i vdekur. Tė tjerė nga ta mbetnin tė shtangur kur dėgjonin qė lexohej Kur’an. Shejhul-Islam Ibn Tejmije thotė gjatė komentimit tė kėsaj:


"Kjo nuk ka ngjarė nė mesin e Sahabėve, kėshtu qė kur kjo u shfaq, njė grup nga Sahabėt dhe tabi’inėt si Esma, e bija e Ebu Bekrit, Abdullah ibn ez-Zubejri dhe Muhammed Sirinė e kritikuan kėtė, meqė e panė se ajo ishte njė risi dhe nė kundėrshtim me atė qė e dinin nga zakonet e Sahabėve."

Gjithashtu Ibn Xhevzi thotė nė "Telbisė Iblisė":

"Sufizmi ėshtė njė rrugė, fillimi i tė cilės ishtė tėrėsisht shmangie nga ēėshtjet e kėsaj bote, pastaj ata tė cilat iu bashkuan asaj u bėnė tė shkujdesur nė lejimin e kėndimit dhe vallėzimit. Prandaj kėrkuesit e Jetės sė Pastajme (Ahiretit) nga njerėzit e thjeshtė u joshėn nga ata pėr shkak tė shmangies nga kjo botė, tė cilėn (veti) e shfaqnin, dhe kėrkuesit e kėsaj bote gjithashtu u joshėn nga ata pėr shkak tė jetės sė shkujdesur dhe kotėsisė, (jetė) tė cilėn (shihej se) e jetonin." (Telbis Iblis, f.161)

Shejh Ebu Zehra rahimehullah ka thėnė lidhur me arsyen e shfaqjes sė Sufizmit dhe burimet prej nga tė cilat ai mori hov:

1. Burimi i parė: Disa nga adhuruesit nė mesin e muslimanėve e kthyen tėrė vėmendjen e tyre nga largimi nga kjo botė dhe abstenimin e veteve te tyre me qėllim tė adhurimit. Kjo sė pari filloi gjatė kohės sė Pejgamberit alejhis-selam, kur disa sahabė vendosėn tė kalonin natėn duke u pėrpjekur (munduar) me namaz dhe duke e lėnė gjumin (duke qėndruar pa fjetur). Tė tjerė vendosėn tė agjėronin ēdo ditė pa pushim. Tė tjerė vendosėn t’i ndėrprenin marrėdhėniet martesore (seksuale) me gratė. Kur Pejgamberi u njoftua pėr kėtė tha:

"Ēka ėshtė me njė popull qė thotė kėshtu e kėshtu. Unė agjėroj dhe ndalem (pushoj) sė agjėruari, falem dhe flej, dhe martohem me gra. Kėshtu qė kushdo qė ia kthen shpinėn Sunneti tim, ai nuk ėshtė prej meje.” (Transmetuar nga el-Buhari dhe Muslim)

Pėr mė tepėr, risia e tė jetuarit si murgjėr (murgėria) ėshtė e ndaluar nė Kur’an. Aty thuhet:

"...Murgėria tė cilėn ata e shpikėn pėr vete..." (el-Hadid: 27)

Mirėpo, kur Pejgamberi iu bashkangjit shoqėrisė sė engjėjve tė lartė dhe njerėzit kaluan nė Islam nga fetė e mėparshme, atėherė numri i atyre qė tejkaluan kufijtė nė shmangien nga jeta e kėsaj bote dhe tė mirat e saj u rrit, dhe Sufizmi gjeti vend nė zemrat e kėtyre njerėzve, meqė hasi nė njė ‘tokė tė plleshme.’

2. Ēėshtja e dytė e cila i tėrhoqi shpirtėrat e njerėzve ishte diēka qė u shfaq nė mesin e muslimanėve nė formė tė dy ideologjive. Njėra nga to ishte filozofike, ndėrsa tjetra ishte nga fetė e mėparshme. Sa pėr tė parėn, atėherė ishte pamja e shkollės iluministe tė filozofėve, e cila konsideronte se njohuria dhe tė qenėt i informuar shkaktohen nė shpirt me anė tė ushtrimeve shpirtėrore dhe pastėrtisė sė shpirtit. Sa i takon ideologjisė sė dytė, atėherė ishte besimi se Perėndia jeton nė shpirtėrat e njerėzve, apo se Perėndia ėshtė personifikuar (mishėruar) nė njeriun. Kjo ide filloi tė gjejė vend nė mes tė atyre sekteve qė rrejshėm ia atribuonin vetes Islamin nė kohėrat e hershme, kur muslimanėt u pėrzinė me tė krishterėt. Kjo ide u shfaq nė mesin e Sabianėve dhe disa nga Kejsamijebėve, pastaj Keramitat, Batinitė, pastaj nė trajtėn e saj pėrfundimtare u shfaq nė mesin e disa Sufive...

Ėshtė edhe njė burim tjetėr nga i cili ai (Sufizmi) mori dhe i cili shkakton shfaqjen e tendencave tė Sufive, qė ėshtė ideja se tekstet e Librit dhe Sunnetit kanė njė kuptim tė jashtėm, tė dukshėm, dhe njė kuptim tė brendshėm, tė fshehtė... duket qartė se ata e morėn kėtė ide nga Batinitė. (Libri, ‘Ibn Tejmije,’ tė Ebu Zehre, f.197-198)

Kėshtu qė tė gjitha idetė u pėrzienė, nga ekzagjerimi i shmangies nga kjo botė deri te hapja e derės ideve qė Perėndia ėshtė e personifikuar nė krijimin, deri nė idenė se i tėrė krijimi ėshtė njė realitet i vetėm, qė ėshtė All-llahu (vahdetul-vuxhudė). Nga pėrzierja e tėrė kėtyre mendimeve erdhi Sufizmi, i cili u shfaq pėrbrenda Islamit. Ai u bė mė i ashpėr nė shekullin e katėrt dhe tė pestė dhe arriti kulmin e tij pas kėsaj, duke qenė sa mė larg qė ėshtė e mundur nga udhėzimi i Kur’anit Fisnik dhe Sunnetit tė pastėr. Ai arriti nė atė pikė saqė pasuesit e Sufizmit, kėdo qė pasonte Kur’anin dhe Sunnetin, i quanin ‘njerėz tė sheriatit’ dhe ‘njerėz tė asaj qė ėshtė e dukshme’ (ehlul-dhahir), derisa e quanin veten ‘njerėz tė realitetit tė njėmendėt (tė vėrtetė)’ dhe ‘njerėz tė njohurisė (diturisė) sė fshehtė’ (ehlul-batin).

Hakikat
28-08-06, 17:20
selamunalejkum be vlezer te nderuar.

Po ju kuptoj se ju i keni ata mendimet e Ibn Tejmije,Ibn Xhevzi the Abduhit Vehabit, per keto njerz kemi citatet qfar njerzish kan qene, ju lutem me lexu qka kum shkru per keta njerz. :) flm

Po une nuk e di a i keni lexu citatet, pose thoni po ateher do te spjegoj si ka fillu Sufizmi, the per ato Ibn Tejmije,Ibn Xhevzi the Abduhit Vehabit mos me shkrini kur gje se nuk va pranoj.

Si per shembull ku thote Dijetari i mdhe DR. Jusuf El_kardavi Allahu xh.sh. e meshirofte, aj thote, une nuk pajtohem me te Ibni Tejmijun, sic nuk eshte pajtuar edhe ai me dijetaret para tij dhe sic na ka mesuar te mendojme dhe jo te imitojme, te pasojme argumentet e jo njerzite, Ai na meson qe njerzite t'i njohim ne baze te vertetes dhe jo te verteten ne baze te njerzve.

Qe moti, imam Dhehebiu (nxenes i Ibn Tejmijjes) ka thene: "Ibnu Tejmiju na eshte i dashur, por e verteta na eshte me e dashur!"

Kastri
28-08-06, 22:12
.............................................
.............................................

Pershendetje

Per bese se pari,ju kisha lute te shkrueni Shqip se 50% nuk po ju kuptoi se qka keni shkrue fjale Arabe.
E se dyti mendimi ime personale:Qe te mos gaboni si ne fe e edhe ne jeten e perditsheme vene doren ne ZEMER e mos keni frike prej fjalve te dijetarve. Se per bese gjithe ate qe po ndodhe mes Muslimanve ne shtetete Arabe e kane mbille keta te ashtuquajturite nga ju dijetare per interese klanore e kurgje tjeter.

Nese ne Kur“an nuk ben te shtohete e as te mongohet asegje atehere atehere keta dijetaret e kane be laknore gjithe Kur“anin.

Kurse sa i perkete fese ne Kosove mire kemi qene deri sa erdhene kishe Hoxhallaret qe kane krye fakultete te ndryshme ne shtetet Arabe,por doren ne zemer jo te gjithe jane te pa fe,une i shofe disa shume te pa fe edhe pse ata e kane krye kishe fakultetine,kur njelline perqarje ne mese vete Muslimanve po qka te presime qfare perqarje do na shkaktoine ne mese Vellezrve te Krishtere Shqiptare.
Pershendetje te nderuare.

Hakikat
29-08-06, 08:25
Pershendetje per ty Kastri i nderuar.

Eshte shume e vertete qka po thu, se ata dun me prish Fene tone Islamin, por Mbulesa e tyre jane si musliman por ne zemer e din me se mir Allahu s.v.t.

SoKoLi-i-Maleve
31-08-06, 04:15
Pershendetje per ty Kastri i nderuar.

Eshte shume e vertete qka po thu, se ata dun me prish Fene tone Islamin, por Mbulesa e tyre jane si musliman por ne zemer e din me se mir Allahu s.v.t.te nderuar?
ngadal po del ne shesh se se suportoheni nga dy ,tri grupe te ndryshme,,( mbaje nane dobiqin( kopilin ) ti ja them perpara ) ashtu mjerisht keni vojt,me dhimbeni,kur te zgjoheni nga gjumi ndoshta do jete teper vone.

Hakikat
31-08-06, 20:52
Ata qe deklarojne qe Jezusi eshte Zot.... do te zgjohen the do ti pyse Krijuesi i madhe
" KUSH ESHTE SOT KRIJUESI I GJITHESIS" dhe do te shofim qka po u thone Krishterat the atheista etj...etj...etj...

Kastri
03-09-06, 21:06
:confused: te nderuar?
ngadal po del ne shesh se se suportoheni nga dy ,tri grupe te ndryshme,,( mbaje nane dobiqin( kopilin ) ti ja them perpara ) ashtu mjerisht keni vojt,me dhimbeni,kur te zgjoheni nga gjumi ndoshta do jete teper vone.:confused:


I Neruare,nese ben nje sqarime?

Me te vertete nuk e kuptoi se qka,pse po me sulmoni!

Me nderime i nderuare.

Psikologu
04-09-06, 11:24
Ata qe deklarojne qe Jezusi eshte Zot.... do te zgjohen the do ti pyse Krijuesi i madhe
" KUSH ESHTE SOT KRIJUESI I GJITHESIS" dhe do te shofim qka po u thone Krishterat the atheista etj...etj...etj...

Jezusi ėshtė i misheruarė me shpirtė tė Zotit , eshtė fjala e Zotit nė tokė.
Pse a ti beson me shumė ne Zot apo ne Muhamed , ne cilin??!
Zoti ėshtė pėr tė gjithė , por gjithė atė urrejtje qe e takojmė ne mesin e shkrimeve Kuranore , a thua Zoti i tha apo??!!
Andej , na trego se si e sqaron ketė;
Bismilahi , Rrahmani ,Rrahim ??
Nė cka bazohet kjo ??

Hattabi
05-09-06, 00:30
Tema eshte per Sufit e jo per Jezusin .


Ju krishteret kthehuni te Rubrika e juaj edhe pergjigjuni tema qe i kemi publiku ne .

SoKoLi-i-Maleve
05-09-06, 03:44
:confused: :confused:


I Neruare,nese ben nje sqarime?

Me te vertete nuk e kuptoi se qka,pse po me sulmoni!

Me nderime i nderuare.


I nderuar kastri!
Me duket se nese e lexon faqen e kupton qe ska te bej me ty,por me kta qe po bajn copy/ paste dhe po perhapin urrejtje dhe dezinfomime.
te pershendes valzerisht si shqiptar

SoKoLi-i-Maleve
05-09-06, 03:52
Tema eshte per Sufit e jo per Jezusin .


Ju krishteret kthehuni te Rubrika e juaj edhe pergjigjuni tema qe i kemi publiku ne .Nga e cila kohe apo nga kush e muret ju ket autorizim me dhen urdhra (qe te krishteret te kthehen te Rubika e tyne dhe te pergjigjenne tema qe jua jau paski publikue).dhe pse mendon se duhet me te ndigjue apo me zbatu urdhnat tua.looool.
Ne i pergjiemi vetem Krijusit ,dhe nder shqiptar nuk ka polici fetare (hipokrite).looool.Flm Zotit per ket qe ska polici fetare( se me dhun e zor nuk mbahet dhe nuk perparon as feja e as kombi) por me mire kuptim dhe dashuri e vullnet te lire.

Hattabi
05-09-06, 17:00
Nga e cila kohe apo nga kush e muret ju ket autorizim me dhen urdhra (qe te krishteret te kthehen te Rubika e tyne dhe te pergjigjenne tema qe jua jau paski publikue).dhe pse mendon se duhet me te ndigjue apo me zbatu urdhnat tua.looool.
Ne i pergjiemi vetem Krijusit ,dhe nder shqiptar nuk ka polici fetare (hipokrite).looool.Flm Zotit per ket qe ska polici fetare( se me dhun e zor nuk mbahet dhe nuk perparon as feja e as kombi) por me mire kuptim dhe dashuri e vullnet te lire.

heheheh o i gjor .

Nuk te urdherova, por veq ta perkujtova :tongue:

Kastri
11-09-06, 10:38
I nderuar kastri!
Me duket se nese e lexon faqen e kupton qe ska te bej me ty,por me kta qe po bajn copy/ paste dhe po perhapin urrejtje dhe dezinfomime.
te pershendes valzerisht si shqiptar


...............................................
...............................................Pershendetje

I nderuare keni pershendetje gjithashtu Vllazerorenga Kastri ju e jo edhe per ata qe e kane Zemren e prishur nga Arabet.

Me nderime i nderuare.

Hakikat
14-10-06, 13:09
Selamunalejkum.

Theme eshte mbi Sufit, a ka nje argument pse jane ne Rruge te gabuar, pose nuk ka ateher ata jane te drejte the Allahu xh.sh. u fortofte besimin ne zemeren e tyre.

Mustaqedredhur
14-10-06, 20:59
Selamunalejkum.

Theme eshte mbi Sufit, a ka nje argument pse jane ne Rruge te gabuar, pose nuk ka ateher ata jane te drejte the Allahu xh.sh. u fortofte besimin ne zemeren e tyre.


Na trego argumentin se jane ne rruge te drejte?

Hakikat
17-10-06, 16:55
Me ty eshte shume e preferuar me bisedu OOOO MUSTAQEDREDHUR, te paske qene ti aqe i thelluar ne fe ateher duhet me dite si duhet te apsh pergjigjje ne nje bised.

Me ti trega te krejt sendet duhet shume kohe me hupe, por dicka nga fillimi

Feja Islame filloi te barazvleresoje sendet ne jete, duke i thene cdo ane aq sa i takon. Sufistet u paraqiten atehere kur muslimanet ishin dhene pas botes materiale dhe pas ceshtjeve te logjikes.
Kujdesi ndaj botes materiale lindi pas zgjerimitit te shtetit islam, kur u zhvilluar dhe lulezoi jeta ekonomike. Po ashtu ne kete kohe lindi edhe interesimi i madh ndaj ceshtjeve logjikes. Muslimanet filluan te merren me filozofi, apologjetike dhe diskutime te renda logjike. Derisa edhe lenda e fikhut filloi te sqaroje aspektin shpirteror. ne kete kohe u paraqiten sufistet qe te mbulojne zbrazetiren e paplotesuar nga apologjetiket dhe fukahate. Te shume njerze lindi nevoja per ushqim shpirteror dhe kete nevoje nuk mund ta plotesonte askush pervec sufisteve, te cilet i kushtuan kujdes me shume anes shpirterore se asaj materiale. Ata e merrshin me punet e brendshme me shume se me te jashtme. Filluan te zhvillojne edukaten shpirterore dhe ceshtjen e moralit, dhe ne kete u perkushtuan deri ne pafund, derisa dikush prej tyre shprehej duke thene : Sufizmi eshte vete etika dhe morali, ai qe te ofron edukimin moral, te ka ofruar edukimin sufist.

Sufistet e pare i permbaheshin Kuranit dhe Sunnetit dhe disa ne kohen e sotshem, duke u mjaftuar me ate qe jep ligji i Allahut s.w.t. dhe duke refuzuar gjithcka qe ishte devijim ne moral dhe sjellje.

Si rezultat i punes se sufisteve shume njerez e kane perqafuar Islamin dhe shume muslimane gjynahqare jane penduar dhe kthyer rruges se Allahu xh.sh.. Keto jane fakte qe nuk mund t'i mohojne askush.

The tash ti ,e sjelle nje argument pse jane ne rruge te gabuar. Flm selamunalejkum

Mustaqedredhur
18-10-06, 01:10
I nderuemi hakikat,

Tash na 'trego argumentin' e jo fjale pershkruese,ashtu-kshtu..ok!

Po pres,

p.s.
argument :Kuran,Hadith..
dhe mos ja u v'no veshin kryqalive kah folin llakapendra:biggrin:

taxisti
18-10-06, 14:21
I nderuemi hakikat,

Tash na 'trego argumentin' e jo fjale pershkruese,ashtu-kshtu..ok!

Po pres,

p.s.
argument :Kuran,Hadith..
dhe mos ja u v'no veshin kryqalive kah folin llakapendra:biggrin:

Me falni qe po nderhyej une por dua edhe une ti them nja dy fjale.

Mos mendoni se islami eshte vetem se ēfare thuhet ne dy apo tri apo me shume shkolla (mezhebe).
Islami eshte shume ma i madhe se sa mendojm ne .
Ne islam gjindet mistika gjenden njerzit e drejte ,rregullat ,mrekullit kur eshte nevoja per to ,gjenden prijsat e besimtarve ,gjenden njerzit qe kane pergjigje per te gjitha gjerat qe kane te bejne me ēeshtjet e besimit etj etj.
Por a thua a i shohim ne besimtaret te gjitha keto.
A nuk i shikon te gjithe besimtaret musliman te perqare ndermjet vetit .

Me thuani se ēfare argumentesh po doni nga Kurani ,ja nje argument ne Kuran thuhet se po te ishte gjithe uji i deteve ngjyre dhe po te ishin bere lapsa te gjitha lisat nuk do te mund te shkruanin se ēfare eshte ne mbrendesine e tij.

Muhamedi a.s e ka ditur Kuranin me se miri dhe pasaardhesit e tij e dijne Kuranin me se miri. Feja islame eshte fe e gjalle i ka te gjitha gjerat qe i nevojiten besimtarve vetem duhet qe besimtaret ti shohin vete ato gjera te mira qe jane ne te

Mustaqedredhur
18-10-06, 19:10
Me falni qe po nderhyej une por dua edhe une ti them nja dy fjale.

Mos mendoni se islami eshte vetem se ēfare thuhet ne dy apo tri apo me shume shkolla (mezhebe).
Islami eshte shume ma i madhe se sa mendojm ne .
Ne islam gjindet mistika gjenden njerzit e drejte ,rregullat ,mrekullit kur eshte nevoja per to ,gjenden prijsat e besimtarve ,gjenden njerzit qe kane pergjigje per te gjitha gjerat qe kane te bejne me ēeshtjet e besimit etj etj.
Por a thua a i shohim ne besimtaret te gjitha keto.
A nuk i shikon te gjithe besimtaret musliman te perqare ndermjet vetit .

Me thuani se ēfare argumentesh po doni nga Kurani ,ja nje argument ne Kuran thuhet se po te ishte gjithe uji i deteve ngjyre dhe po te ishin bere lapsa te gjitha lisat nuk do te mund te shkruanin se ēfare eshte ne mbrendesine e tij.

Muhamedi a.s e ka ditur Kuranin me se miri dhe pasaardhesit e tij e dijne Kuranin me se miri. Feja islame eshte fe e gjalle i ka te gjitha gjerat qe i nevojiten besimtarve vetem duhet qe besimtaret ti shohin vete ato gjera te mira qe jane ne te


I nderuem,

Pajtohem me disa fjale te tua, por menoj se e ke ne dije se Islami asht ai Islam qe e shpalli All-llahu ne Kuran!
As ma pak as ma shum .Islam.
As mezheb, as sufi.
Islam.

Sa i perket 'argumentit' qe po referon ( sure kehf:109), as pak nuk ke t'boj me argument per 'sufizem' mistike?!
Ku e veren misticizmin ne ajetin e referurar?

taxisti
19-10-06, 23:34
I nderuem,

Pajtohem me disa fjale te tua, por menoj se e ke ne dije se Islami asht ai Islam qe e shpalli All-llahu ne Kuran!
As ma pak as ma shum .Islam.
As mezheb, as sufi.
Islam.

Sa i perket 'argumentit' qe po referon ( sure kehf:109), as pak nuk ke t'boj me argument per 'sufizem' mistike?!
Ku e veren misticizmin ne ajetin e referurar?

Shokut ti vete je pergjegj ne disa pyetje qe i ke bere .
Eshte e vertet se islami eshte ashtu siē ju shpall Muhamedit a.s ne Kuran para 1400 vjetve ,per ate e ceka edhe une ate ajetin ne suren kehf.

Ne Kuran nuk po shkruhet aē qarte as per emertimet siē jane medrese apo akademi e shkencave apo fakultet mirepo sot te gjitha keto existojne dhe nuk jane aspak ne kundershtim me islamin ,perkundrazi jane shtylla te islamit te vertet.

Edhe Muhamedi a.s nuk ka mundur qe tju shpjegoj shume gjera popullit ne ate kohe se populli i asaj kohe nuk i ka kuptuar shume gjera .

Misticizmi existon ne islam dhe vete Muhamedi a.s ka qene mistik per shume gjera .
Muhamedi a.s eshte pejgamberi univerzal per te gjithe njerzit dhe te gjitha kohet dhe rrethanat .
Edhe shpallja qe i ka ardhur Muhamedit a.s Kurani eshte shpallje univerzale ,shpallje per te gjitha kohet ,vendet ,kulturat dhe rrethanat.

Pejgamberet e tjere kane qene te caktuar vetem per nje kohe te veēante apo nje popull te veēante .

Pasardhesit e pejgamberve te tjere edhe ata kane qene per nje kohe te veēante apo popull te veēante ; kurse pasardhesit e Muhamedit a.s jane univerzal per te gjitha kohet vendet dhe popujt e ndryshem.

Me siguri se pasardhesit e vertet te Muhamedit a.s duhet ti kene nje shumice te madhe te cilesive te tij se perndryshe nuk do te mund te kuptonin shpalljen univerzale Kuranin ashtu siē duhet

Duhet te mundohemi qe ti lidhim gjerat me njera tjetren perndryshe nuk do te arrijm askund.

Nje keshille te gjithe ne duhet te mesojm me shume nuk eshte e lehte te kuptohet mistika islame .

Une per veten teme flas me aē sa kam kuptuar nga kontaktet me sufiste dhe shkrimet e ndryshme qe i kam lexuar

Mustaqedredhur
20-10-06, 00:27
Taxi, shoki,

Po e perseris edhe nje her pyetjen : trego argumente Kuranor, se sufizmi ashte "shtylle", mesim i bazuar ne Kuran dhe hadith.
Argument dhe refernca te qarta!OK?
Dhe mos haro se shtyllat e Islamit jane pese!p.s.

Perkunder sufizmit, shoki ,ato qe ti po i permend :medreset, mesimi, shkollimi ...kane mbeshtetje Kuranore dhenga praktika e Muhamedit a.s.
sufizmi hyne ne ingerencat fetare, te besimit.A kujton se Kurani dhe Muhamedi as. ka mbete pa thone dicka per Besimin Islam, e tani sufite po e plotesojne?!!!!???!?

taxi,taxi...

Ajeti Kuranor ne suren Maide:5 thot :" Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe.."

Pra, Islami si fe eshte plotesuar me Kuran dhe pralktiken e Muhamedit a.s.,s'ka mbete as gje pa u plotesuar ne aspektin fetar.
Cdo ggje qe shtohet si risi ne fe,sic asht sufizmi,eshte nje mekat shume i madh, perfundimi i cilit eshte xhehnemi!

taxisti
20-10-06, 02:11
Musteqe mos u nxej shokut e mos ja nis me fol me zjarr menjeher.

Une i kuptoj shtyllat e islamit se sa jane dhe si eshte puna edhe nuk thash se sufizmi eshte si shtylle e islamit por eshte pjese e islamit ,mund te jete per disa gjera edhe ma e vleshfshme se disa nga ato shtyllat qe ju pretendoni se bazoheni ne to aē shume.

Sufizmi eshte njohja e mbrendis se fese islame ,si mendoni ju se vetem duke i bere disa rite dhe agjerime kjo eshte e tera ne islam.

Nuk e di pse ju dhe disa nga dijetaret e tu nga e merrni kete guxim te caktoni kufijte e islamit ,mos me jep pergjegje se keshtu eshte bere me pare nga Muhamedi a.s .

Eshte teme shume e gjate qe te flasim tash se si i ka caktuar kufijte Muhamedi a.s dhe si eshte persosur feja islame .

Nje gje jam i sigurt se nuk eshte ashtu siē e prezantoni ju .Feja islame eshte fe e gjalle dhe Allahu nuk i len te braktisur besimtaret e sinqert tij ne asnje kohe .

Feja islame i ka te gjitha gjerat qe i nevojiten asaj prej a deri ne z dhe asgje si mungon as nuk do ti mungoj kurre . Jemi ne njerzit qe na mungojn shume gjera ose me mire me thane e kemi botekuptimin tone per islamin dhe mendojn se ne kemi te drejt .

Nje gabim qe e bejne disa dijetar ne islam eshte se i kane mesuar disa germa te alfabetit dhe mendojne se kan mesuar te gjithe alfabetin ,kta dijetar sikur mendojn se nuk existojn gjera te tjera perpos njohuris se tyre

Feja islame eshte persosur para 1400 vjetve nuk jam kunder ksaj aspak ;ateher pse ty po te nevojiten dijetaret ,shkencetaret ,hoxhallaret,imamet ,prijsat e besimtarve ,prijsat e prijsave te besimtave ,medrese ;shkolla ,fakulltete etj etj.

Ja nje pyetje ne qofte se njerzit kolonizojne planeta te tjera gje qe do te ndodhe se shpejti siē duket ,muslimanet do te jene ne mesin e tyre ,pra me trego se si do ti kryejne ritet fetare kta besimtar ne kushte te tjera se ato te planetit tone ,ku do ta gjejne kta besimtar p.sh drejtimin e Qabes .
A mendoni se nuk shkruhet per kso gjera ne Kuran . Une per ēdo dite po lexoj artikuj neper forume te muslimanve se sa e sa

Mustaqedredhur
20-10-06, 21:49
Musteqe mos u nxej shokut e mos ja nis me fol me zjarr menjeher.

Une i kuptoj shtyllat e islamit se sa jane dhe si eshte puna edhe nuk thash se sufizmi eshte si shtylle e islamit por eshte pjese e islamit ,mund te jete per disa gjera edhe ma e vleshfshme se disa nga ato shtyllat qe ju pretendoni se bazoheni ne to aē shume.

Taxi,mos fol fjale boshe se po s hyn llugave, e po bon kufr!

Per cilat gjana sufizmi asht me I vlefshem se pese shtyllat e islamit?

Ma i fleshem se shehadeti?
Ma i vlefshem se namazi?
Ma i vlefshem se Zekati?
Ma i flefshem se Ramazani
MA i flefshem se Haxhi?

Mos fol llakapendra!

Pash mustaqet e mia shko e bon taxi, se si paske dy lidhje me muhabetin!
E paske me t'nime e jo me mesime!Llakapendra muhabet!

taxisti
21-10-06, 11:52
Taxi,mos fol fjale boshe se po s hyn llugave, e po bon kufr!

Per cilat gjana sufizmi asht me I vlefshem se pese shtyllat e islamit?

Ma i fleshem se shehadeti?
Ma i vlefshem se namazi?
Ma i vlefshem se Zekati?
Ma i flefshem se Ramazani
MA i flefshem se Haxhi?

Mos fol llakapendra!

Pash mustaqet e mia shko e bon taxi, se si paske dy lidhje me muhabetin!
E paske me t'nime e jo me mesime!Llakapendra muhabet!

O Musteqe une shum mire e thash se mesimi i mbrendis se fese islame (sufizmi) mund te jete edhe ma i vleshfeshem se disa nga ato shtyllat qe po thua ti .

Me thuaj ti se a eshte me e vleshfshme mesimi i mbrendis se islamit apo haxhi edhe pse kto dy gjera jane te pandashme dhe nuk ndahen kurre .

Po shihet shume mire nga disa haxhij dhe disa namazli e disa ramazanxhi se si i kane punet ,per ata qe dhejne zekat spo foli hiq se jane shume pak .
Ne mesin e juaj po i kushtoni shume rendesi ramazanit ,kurse nje shtylle tjeter pak ma poshte se ramazani e kam fjalen per zekatin as qe doni te degjoni per te .
Te gjithe shikojne me marr dhe jo me dhane edhe ma ne fund te gjithe po mburreni se keni kryer nje obligim nga ato 5 shtyllat e islamit.

Ne qofte se ju e mesoni fene islame siē duhet ,mbrendesine e saj te mirat qe i sjell feja islame ,diturine qe e sjell feja islame atehere edhe ato kushtet dhe shtyllat e islamit do ti benit me mire dhe shoqeria islame nuk do te ishte ne kete situate siē eshte tash.

Dija islame dhe besimi islam eshte me e vlefshmja ,une nuk e di se ēka jeni blloku vetem tek disa rregulla dhe disa shtylla .A keni ndonje pergje ju

Tash taxi do te vozite ty me tarif te dyfishte se ti qenke i menqur dhe ti spo folshe llakapendra.

Lexoj mire ēka shkruajta fjale per fjale dhe mundohu te kuptosh diēka e jo veē me ja fut kot.

Pyetjet qe i bej une po jau bej edhe dijetarve tu dhe jo vetem ty ,une nuk kam kurrfar frige nga dialogu . Une kur nuk e shoh veten si humbes ne dialog apo si ngadhnjyes .Nga dialogu i sinqert mundemi te dalim te gjithe fitues.

Hakikat
21-10-06, 17:01
14.06.96 ora 14:09
Pyetja ime ishte kjo

Selamunalejkum.
Theme eshte mbi Sufit, a ka nje argument pse jane ne Rruge te gabuar, pose nuk ka ateher ata jane te drejte the Allahu xh.sh. u fortofte besimin ne zemeren e tyre.
-------
Ti nuk e kuptove the me pyeta po une pritje pergjigje o Mustaqe....

Pergjigja jote ishte kjo: (Aman kjo nuk asht be pergjigjje po ti se kuptove bisedimin o shok, kjo ashte pyetje mbi pyetje, mendohu qka po dush me shite mende a ...........)
Na trego argumentin se jane ne rruge te drejte?
----
Ne kete pyetja ta citova qka po shkrun Dijetari i madhe Dr.jusuf El-Kardavi Citati ishte kjo:
Feja Islame filloi te barazvleresoje sendet ne jete, duke i thene cdo ane aq sa i takon. Sufistet u paraqiten atehere kur muslimanet ishin dhene pas botes materiale dhe pas ceshtjeve te logjikes.
Kujdesi ndaj botes materiale lindi pas zgjerimitit te shtetit islam, kur u zhvilluar dhe lulezoi jeta ekonomike. Po ashtu ne kete kohe lindi edhe interesimi i madh ndaj ceshtjeve logjikes. Muslimanet filluan te merren me filozofi, apologjetike dhe diskutime te renda logjike. Derisa edhe lenda e fikhut filloi te sqaroje aspektin shpirteror. ne kete kohe u paraqiten sufistet qe te mbulojne zbrazetiren e paplotesuar nga apologjetiket dhe fukahate. Te shume njerze lindi nevoja per ushqim shpirteror dhe kete nevoje nuk mund ta plotesonte askush pervec sufisteve, te cilet i kushtuan kujdes me shume anes shpirterore se asaj materiale. Ata e merrshin me punet e brendshme me shume se me te jashtme. Filluan te zhvillojne edukaten shpirterore dhe ceshtjen e moralit, dhe ne kete u perkushtuan deri ne pafund, derisa dikush prej tyre shprehej duke thene : Sufizmi eshte vete etika dhe morali, ai qe te ofron edukimin moral, te ka ofruar edukimin sufist.

Sufistet e pare i permbaheshin Kuranit dhe Sunnetit dhe disa ne kohen e sotshem, duke u mjaftuar me ate qe jep ligji i Allahut s.w.t. dhe duke refuzuar gjithcka qe ishte devijim ne moral dhe sjellje.

Si rezultat i punes se sufisteve shume njerez e kane perqafuar Islamin dhe shume muslimane gjynahqare jane penduar dhe kthyer rruges se Allahu xh.sh.. Keto jane fakte qe nuk mund t'i mohojne askush.
------------
Ti mu drejtove me keto fjale Cito
Tash na 'trego argumentin' e jo fjale pershkruese,ashtu-kshtu..ok!

Po pres,

p.s.
argument :Kuran,Hadith..
dhe mos ja u v'no veshin kryqalive kah folin llakapendra

Ti po duhesh me e dite ma se miri se Dijetari i madhe Dr.Jusuf... qka eshte e verteta mbi Sufistet?
Ti po duhesh me na mesu me logjoken tende qka edhe si duhet ta kuptojme Kuranin edhe hadithin dhe ti na thua neve se jemi ( cito "dhe mos ja u v'no veshin kryqalive kah folin llakapendra") a te takon ty me kete dijeni me na shite mend me keto fjale te tua qe ske ......... me shum sdua me te shkrujte ne keto ......

Hakikat
21-10-06, 17:46
Selamunalejkum.

Eshte e vertete se prej njeriut merret nje pjese e fjaleve te tij dhe lehet pjesa tjeter, ndersa vendime dhe parime te sakta jane vetem fjalet e pasterta te Kuranit Fisnik dhe Sunnetit te Pejgamberit s.a.w.
Keshtu qe mund te marim shume ane te mira nga sufizmi, si per shembull: devotshmerine, dashurine reciproke mes njerezve, zbulimin e mangesive te shpirtit, largimin e nderhyrjeve te shejtanit dhe sherimi nga to, kujdesin rreth asaj qe zbut zemrat, permendja e shpeshte e ahiretit et...
Mund te mesojme shume per keto parime nga shume sufiste te medhenj, si per shembull nga Imam Gazaliu. Por duhet pasur kujdes ndaj devijimeve, duke i krahasuar ato me Kuranin dhe Sunnetin, e kete nuk mund ta arrije askush pervec dijetarve.
Per kete shkak i keshillojme njerzit e rendomte qe njohurite rreth sufizmit t'i marrin vetem nga dijetaret qe theniet apo fetvate e tyre i bazojne ne Librin e Allahut s.w.t. dhe Sunnetin e Pejgamberit s.a.w.

Ajeti Kerim na meson:
Ta keni tė ditur se tė dashurit e All-llahut (evliatė) nuk kanė frikė (nė botėn tjetėr) e as kurrfarė brengosje?(Ata janė ata) Tė cilėt besuan dhe ishin tė ruajtur.Atyre u jepen myzhde nė jetėn e dunjasė (nė ēastin e vdekjes) dhe nė jetėn tjetėr (pėr shpėtim nė xhennet). Premtimet e All-llahut nuk mund tė pėsojnė ndryshim. E, ai ėshtė suksesi i madh.

Evlija eshte besimtare i perpiket. Ne nje hadith thuhet: "Jane disa rober te Allahut s.w.t., te cilet nuk jane as Pejgamber e as deshmore, per poziten e tyre qe ua ka dhuruare Allahu s.w.t. u kane lakmi edhe Pejgamberet edhe deshmoret!" Shoket i thane:"Na trego kush jane ata? Cfare vepra kane bere? E te dijme edhe ne. Pejgamberi a.s. atehere tha:" Njerzit qe jane dashur mes vete per hir te Allahut s.w.t. dhe te fese, pa pasur mes vete afersi farefisnore, as pa favorizuar njeri-tjetrin me pasuri, pasha Allahun xh.sh., fytyrat e tyre jane drite, jane ne vende te ndertuara nga NURI, nuk frikesohen kur njerzit brengosen...pastaj ai lexoi ajetin ne fjale Suretu Junus 62-64.
Te tilleve melaiket u marrin myzhde per shpetimin e tyre mu ne momentin e vdekjes, po edhe PAS VDEKJES, duke i dhene te kuptojne se jane Xhennetlinj.

ETJ........

Mustaqedredhur
21-10-06, 21:11
Hakikat s’pari prezentohen argumentet Kuranore dhe ato te praktikes te Muhamedit a.s…..ok!
Mandej flasim per tarikat e marifet!:biggrin:

Une t’kerkova argumente Kuranore, jo mendime..personale.

Ashtu qe ti prap s’po argumentoon as gja.

Mustaqedredhur
21-10-06, 22:29
Hajd po ndaj pak kohe per muhabetin mbi sufizmin ne islam, edhe pse te thash se po verehet se s’paske dituri mbi sufizmin, edhe pse . me demek, po shtyhesh se je dervish (sufi ).

O Musteqe une shum mire e thash se mesimi i mbrendis se fese islame (sufizmi) mund te jete edhe ma i vleshfeshem se disa nga ato shyllat qe po thua ti .

Me thuaj ti se a eshte me e vleshfshme mesimi i mbrendis se islamit apo haxhi edhe pse kto dy gjera jane te pandashme dhe nuk ndahen kurre .

Cka asht ajo e mbrendshme? ( ezotorike)
Spjegoje ,lum taxisti ?Apo se ke haberin,e po ja fut kot?
Mos je me keramet?

O shpyrt dervishi, pse flet ne forme abstrakte ,Islami e ka konkret.
Se cka asht ma e vlefshme na tregon Ai e cile e ka ba Farzet e Islamit,e jo llakapendrat e tarikateve .
Farzet i vlerson All-llahu dhe Praktika e Muhamdit a.s.
E jo ndonje dardalec sufi.
A mundesh me i perceptu kto dy gjana?Kuran dhe Paraktika Pejgamberike.

Taxi,ti edhe disa si ti e tejkaloni Haxhin duke thane se ‘ haxhin e keni ne trupin e juej. Sidheni rreth e rrotull, ne piruete, si me kane te dehun me demek aty e keni tafavin e haxhit.


Po shihet shume mire nga disa haxhij dhe disa namazli e disa ramazanxhi se si i kane punet ,per ata qe dhejne zekat spo foli hiq se jane shume pak .
Ne mesin e juaj po i kushtoni shume rendesi ramazanit ,kurse nje shtylle tjeter pak ma poshte se ramazani e kam fjalen per zekatin as qe doni te degjoni per te .
Te gjithe shikojne me marr dhe jo me dhane edhe ma ne fund te gjithe po mburreni se keni kryer nje obligim nga ato 5 kushtet e islamit.
Ne qofte se ju e mesoni fene islame siē duhet ,mbrendesine e saj te mirat qe i sjell feja islame ,diturine qe e sjell feja islame atehere edhe ato kushtet dhe kushtet e islamit do ti benit me mire dhe shoqeria islame nuk do te ishte ne kete situate siē eshte tash. Dija islame dhe besimi islam eshte me e vlefshmja ,une nuk e di se ēka jeni blloku vetem tek disa rregulla dhe disa shtylla .A keni ndonje pergje ju


Neqofte se ti e meson Islamin dhe e praktikon ashtu sic ka urdhnue All-llahu ne Kuran dhe nga jeta e Muhamedit as, ti atehere je me te vertet ne rruge te drejte.
Diten e Kijametit Zoti do t’naj cele zemrat dhe do to del haptas ajo c’ka ka ne ‘mbrendesine ‘ (msheftesine e zemres, se si e kena pase imanin).
Kjo i takon All-llahut, e jo Sufizmit, tarikateve!O, dervish baba!
E jo bytha e nje dervishi, t’na tregoj se cka kemi ne ‘mbredesi shpirterore’ ,apo ezotoriken e Fjales te All-llahut.


Taxi ngo mire:
Jena te urdhnuem me fale namaz, me formen e saj fizike ashti siq na ka mesue Muhamedi a.s.

Ju e disa si ju , tarikate ,marifete e hakikate e tejkaloni namazin duke thane se ‘ e keni kuptue mbrendesine e saj’ e namazi si form nuk ju duhet !!
Kshtu ju jeni kunder ajeteve Kuranore.

Taxi,shoki,nese ke dije dhe besim(iman) ,pese kushtet e saj jane edhe jeta jote,perditeshmeria e jetes.
Nga se ato jane KUSHTET e Islamit.
Pa keto s’ka Islam.
Besimi pa vepra asht i pamjaftueshem.
Veprate e saj themelore jane kushtet e saj.
Namazi asht themel i fese.
Andaj edhe e konsideroj dhe e respektoj.
Falja e namazit ashte i obligim /farz/.
Mos kryerja e saj asht mekat I madh dhe I shemtuar.
Falja e namazit,taxi, te :
- perforcon besimin ne Egzistencen dhe ne Miresine e Zotit.
- Ndihmon njeriut qe ti kuptoj aspiratat e tij natyrore dhe isntiktive per madhesine dhe moral te larte..
- Namazi pastron zemren dhe e zhvillon menjen,e kultivon vetedijen dhe e forcon shpirtin
- Falja e namazit bashkon forcat e mira dhe ilargon qellimet dhe dispozitat e keqija te njeriut
- Falja e namazit asht demonstrim I barazise se vertete iunitetit teforte dhe I vellazerise.
E kshtu me radhe…me pese kushtet tjera te Islamit.


Tash taxi do te vozite ty me tarif te dyfishte se ti qenke i menqur dhe ti spo folshe llakapendra.

E ke drejt, une nok foli llakapendra.
Por ti ,leje se po flet llakapendra, por edhe po shkrun bytheprap!

Taxi !!!

Mustaqedredhur
22-10-06, 00:10
Selamunalejkum.

Eshte e vertete se prej njeriut merret nje pjese e fjaleve te tij dhe lehet pjesa tjeter, ndersa vendime dhe parime te sakta jane vetem fjalet e pasterta te Kuranit Fisnik dhe Sunnetit te Pejgamberit s.a.w.
Keshtu qe mund te marim shume ane te mira nga sufizmi, si per shembull: devotshmerine, dashurine reciproke mes njerezve, zbulimin e mangesive te shpirtit, largimin e nderhyrjeve te shejtanit dhe sherimi nga to, kujdesin rreth asaj qe zbut zemrat, permendja e shpeshte e ahiretit et...

Devotshemria,dashuria,permendja e ahiretit,uniteti,… e tjere, o,hakikat-tarikat nok jone zbulim I I dervishave ( sufi).
Jane principe te Islami bazuem ne Kuran dhe jeten e Pejgamberit a.s. e jo ne praktiken e dervishave .

Ke kujdes mos kalo ne genjeshtra nga se nje hadith thot :
Pejgamberi a.s. thot : ’ Naten pashe dy njerez te cilet me erdhen dhe me thane :Ata qe e pe duke I coptuar buzet e veta ashte gjenjeshtar I cili e leshon nje rrene qe transmetohet prej tij derisa te mbushet krejt bota,me te veprohet keshtu deri ne Diten e Gjykimit..”
Mund te mesojme shume per keto parime nga shume sufiste te medhenj, si per shembull nga Imam Gazaliu. Por duhet pasur kujdes ndaj devijimeve, duke i krahasuar ato me Kuranin dhe Sunnetin, e kete nuk mund ta arrije askush pervec dijetarve.
Per kete shkak i keshillojme njerzit e rendomte qe njohurite rreth sufizmit t'i marrin vetem nga dijetaret qe theniet apo fetvate e tyre i bazojne ne Librin e Allahut s.w.t. dhe Sunnetin e Pejgamberit s.a.w.
Imam Gazaliu SUFI!!!!!!!!!
Mos i perzi dardhat me mollat.Per cilin Gazali e ke fjalen?

I kemi dy Gazali: ( te vjeter)/
- Ebu Hamid Gazali, dijetar . teolog I famshem Islam
- Ahmed Gazali ( vellau I Hamid Gazalit), I cili nga studjuesit e mendimit miret si ‘mistik’ islam )sufi)?


Ajeti Kerim na meson:
Ta keni tė ditur se tė dashurit e All-llahut (evliatė) nuk kanė frikė (nė botėn tjetėr) e as kurrfarė brengosje?(Ata janė ata) Tė cilėt besuan dhe ishin tė ruajtur.Atyre u jepen myzhde nė jetėn e dunjasė (nė ēastin e vdekjes) dhe nė jetėn tjetėr (pėr shpėtim nė xhennet). Premtimet e All-llahut nuk mund tė pėsojnė ndryshim. E, ai ėshtė suksesi i madh.
Evlija eshte besimtare i perpiket. Ne nje hadith thuhet: "Jane disa rober te Allahut s.w.t., te cilet nuk jane as Pejgamber e as deshmore, per poziten e tyre qe ua ka dhuruare Allahu s.w.t. u kane lakmi edhe Pejgamberet edhe deshmoret!" Shoket i thane:"Na trego kush jane ata? Cfare vepra kane bere? E te dijme edhe ne. Pejgamberi a.s. atehere tha:" Njerzit qe jane dashur mes vete per hir te Allahut s.w.t. dhe te fese, pa pasur mes vete afersi farefisnore, as pa favorizuar njeri-tjetrin me pasuri, pasha Allahun xh.sh., fytyrat e tyre jane drite, jane ne vende te ndertuara nga NURI, nuk frikesohen kur njerzit brengosen...pastaj ai lexoi ajetin ne fjale Suretu Junus 62-64.
Te tilleve melaiket u marrin myzhde per shpetimin e tyre mu ne momentin e vdekjes, po edhe PAS VDEKJES, duke i dhene te kuptojne se jane Xhennetlinj.

Hakikat, ke kujdes :

1.Mos e pervecso fjalen e ajetit ‘evlijallahi’ me konceptet e misitike/sufi- dervishe te kuptimit ‘evlija’.

2.Ke kujdes mos e shkruj sipas qejfi hadithin ( I kom nenvizu ata qka ke shtu)Hadithi ne fjale asht I transmetuar nje pjese nga ibn Abasi,nje nga Ebu Hurerje,dhe Omeri) ,

3.Ajeti flet per virtyte te muslimanit, te cilat nese i praktikohen per hir te Al-llahut dhe vetem per Te sic jane :dashuri, friga ndaj Zotit ( devotshmeri),vellazerimi…
Nese kto i parktiokon ne jeten reale do te jete nen mbrojtjen e All-llahut, nga se praktikimi i urdharve te All-llahut asht garance per shpetim ne kete bote dhe ne ahiret.
As gja mistike, ezotorike.
Praktikim i urdhanve te All-llahut!
Principeve dhe kushteve Islame.

4.Sufizmi ka qene shkaku kryesor per dekadencen e mislimaneve, duke ngritur ide fatale.fatalizem, dhe misitike mbi perkushtimin e asaj ezotorike, duke anashkaluar ate praktike dhe reale deri ne mohim te mendjes njerzore dhe jetes, e qe Islami i jep rendesi te madhe.

Kuran :
" Zoti juaj e di mė sė miri atė qė keni nė shpirtin tuaj. Nėse keni qėllime tė mira, vėrtet Ai u fal atyre qė pendohen. "

". Tė pyesin ty pėr shpirtin; Thuaj: "shpirti ėshtė ēėshtėje qė i pėrket vetėm Zoti tim, e juve ju ėshtė dhėnė fort pak dije"

Hakikat
22-10-06, 20:59
Selamunalejkum Mustaqe....

Allahu e din me se miri, qka eshte e verteta. Njeriu eshte prej dy fundamenteve, njera eshte Trupi dhe tjetra eshte shpirti. Mos e perzijme.

Unė nuk e shfajsoj veten time, pse epshi ėshtė shumė nxitės pėr tė keqen, pėrveē atė qė ka mėshiruar Zoti im, se Zoti im ėshtė qė fal e mėshiron shumė.

Ata qė largohen prej mėkateve tė mėdha dhe prej punėve tė ndyta, pėrpos ndonjė pune tė imėt, s'ka dyshim se Zoti yt ėshtė qė gjerėsisht pėrfshin me falje, se Ai di mė sė miri pėr ju edhe para se t'ju krijojė edhe kur filloi krijimin tuaj nga dheu edhe kur ishit tė fshehur nė barqet e nėnave tuaja, pra mos lavdėroni veten, se Ai e di kush ėshtė mė i ruajtur
Pastaj Ne u lamė nė trashėgim librin robėrve Tanė qė Ne i kemi zgjedhur; e prej tyre ka qė janė dėmtues tė vetėvetės, ka qė janė mesatarė, e ka prej tyre qė janė mė ndihmėn e All-llahut, tė parėt nė punė tė mira, kjo ėshtė ajo mirėsia e madhe.
Betohem nė shpirtin qė ėshtė shumė qortues!

Kurse ata qė e gjetėn rrugėn e drejtė, Ai atyre u shton edhe me udhėzimin nė rrugėn e drejtė dhe u ofron mundėsi tė jenė edhe mė tė matur.
Pasha njeriun dhe Atė qė e krijoi atė! 8. Dhe ia mėsoi se cilat janė tė kėqijat dhe tė mirat e tij. 9. Pra, ka shpėtuar ai qė e pastroi vetveten.

O ti shpirt i bindur plotėsisht!
Ata do t'i udhėzojė dhe do tė pėrmirėsojė gjendjen e tyre.

Kthehu te Zoti yt i vetėkėnaqur e i pranuar!

Dhe filloi (kontrollimi) nė barrėt e tyre, pėrpara barrės sė vėllait tė vet, e pastaj e nxori atė (tasin) nga barra e vėllait tė vet. Kėshtu Ne e mėsuam tė planifikojė Jusufi. Sipas ligjit tė mbretit, atij (Jusufit) nuk i takonte ta ndalte (peng) vėllain e vet, pėrveē kur ėshtė dėshira e All-llahut! Atė qė duam Ne e lartėsojmė shumė nė dituri, e mbi secilin tė dijshėm ka edhe mė tė dijshėm.


Qka po meson ti ke keto Ajeti i dashuri Mustaqe.... flm per mundin tend, e insha-allah e kupton qka du me te then.

Mustaqedredhur
22-10-06, 23:35
Po verehet se ata qe e hapen kete teme s'ja paskane lidhjen me domethanjen e sufizmit dhe bestudnite e saj.

Kom pak kohe te lire ,e t'juspjegoj se cfar marifeti destruktiv asht sufizmi/mistika.


1, etimilogjia e fjales sufi e gjithepranuar, asht nga fjala arabe qe do me thone 'lesh'.
Pse sufite vishshin pallto prej leshi..ashtu qe edhe punet ju dolen lesh. :biggrin:

2.Ngrthimim i sufizmit fillon me polaritetin ndermjet sheriatit dhe hakikatit.
sufite i kundervihen rregullave islame, te vendosur ne sheriatin e tij , si ligj ,qendrim i shpalljes. duke thane se ashte i paplotesuar pa tarikat ( rugen mistike-dervish) dhe ,hakikat ( aritje vetjake ).
Ne realitet sufizmi asht pjelel e shiizmit, i perzier me shamanizem, e bestudni tjera.
Ku sifizem asht shkaku kryesor qe sot disa ( pakice) muslimane kerkojne sherim, ndihme, nga vorezat,tyrbet e bestudni tjera qe jane ne kundershtim me parimet e ndriteshme Islame.
Sufizmi lindi ne Iranin shiit.
Po, ja utregoj nje rast, kur forcat e huej a( franceze) e pushtuan Marokon ,e gjeten popullaten duke iu lutur vorit te nje fare mistiku,molla Idriz, qe t'ju ndihmoj kunder okupatoreve..franvezet iu paten hy ne oboret...
Ky asht sufizmi,dekadenca.

3.Filozofia e sifijeve ,kryesisht asht shiite, me perzierje te shamanizmit dhe paganzimit arab.

Qe disa 'filozofi' te tyre :

Mistiku Xhunejdi, nga sufite e pare , Tevhidit Islam ia shton edhe nje pasus- njohjen,perjetimin mistik, qe ashte ne kundershtim te plote me parimin themelor te Tevhidit Islam, Ashtu si na ka transmetu Praktika e Muhamedit.as.
Bile,Xhunejdi thot se teksti Kuranor miret vetem nga Imami i gjashte ( shiite),e jo nga Muhamedi a.s....

Kalojme te Hakim Tirmidhiu
Edhe ky sudufi , i rase turite atu ku se ka vendin.
Ky,dardalec, pate thane se se egzistojne dy tevhide: njo per muslimanet e njo per "eliten" muslimane.Ai thot se kjo elite ka mundesi te bisedojne dhe komunikojne me Zotin.!!!!!!!!
Nga kjo edhe del ndemjetesimi i dervishave.
Nga kjo lind kerkimi i ndihmes prej voreve,tyrbeve,shehlereve, e dervish pis babave.
Kjo bie ndesh me themelet e Besimit Islam.
Kjo asht e qarte si nata e dita...

Nje sifilis tjeter ,qe dervishat shum e kane qejf, Hallaxh, pate thane ..."Une jam e Verteta (Hakikati)'...duke e persobalizuar veten me Zot..
Kuptohet se sherijati Islam e denoj kete dardalec...

A mjafton, apo ta spjegoj ne hollesi ,Trinine e Ahmed gazalit,apo sifizmin e Suhaverdit qe asht nje vazhdimsi i besimit pagan arab....Naksibendit...

4.Sufite me qellim qe ti arsyetojne qendrimet e veta destruktive, filluan te trillojne Hadithe dhe situata joreale ( nga Praktika e Muhamedit a.s. )

5.Doktrina mistike e evlijave ( velijat) qe ashte pandan e shenjterise krishetre, ka qene ideologjia ma fatele qe ashte paraqite ne Islam.
Sufizmi mbi doktrinen e evlijave ndertoj nje hijerarhi mbi 'njerzit e shejnjte' ( evlija,veli, sheh baba...),sipas ksaj doktrine , bota egziston duke ju falemnedruar nje 'rrjete te padukshme te evlijave,njerzeve te shejnte' me cilesi dhe grada te ndryshme,Si Hidri, :biggrin:

6.Ky muhabet mistik mbi 'njerzit e shenjte' rezultoj me nje tarllabuc organizata,teke,..

-Kaderije,Suhraverdije,Bektashije,Ahemdije,Gurabije ,Mevlevije,Helvetije,Nakshibendije,Melami,Cishtije ... e bagla tjera...

Zotit i kofshim fale..kjo sot ashte kalueme...me perjashtime te vogla te ndoni dardaleci ...!

Zoti i udhezofte!

taxisti
23-10-06, 12:57
O ju rrencat e trullavt ju jeni duke folur se i permbaheni traditave te pejgamłberit a.s shiko ēka ke shkruajtur o injorant.

Ti qe kerkon prej te tjerve qe te dokumentojn punet e tyre me Kuran dhe sunna te pejgamberit a.s ,hajde ti dokumentoje shkrimet e tua te pista qe po i shkruan ketu

Ani shkon e flet pollavra se si kinse francezet e kane pushtuar marokun dhe sufit paskan bere keshtu e ashtu .

Ata trullanat atje nga arabia e shtetet tjera arabe ne afrike kush po qohet ma heret^po ju kcen ashtu si po dojne vete amerikanet anglezet ,francezet ,jahudit e kush jo tjeter.

Pjesa ma e madhe e populsise atje jane te grupit tuaj ;bile aē shume te menqur qe jeni ju mburreni se jeni kallablak shume .
Hajt tregoni se ēfare po ben dhe ēfare ka bere ai kallablaku i juaj .

Pse po jua leni fajin per deshtimet e juaja te tjereve o ju kallablaku i madh .


Po ju sqaroj te gjitheve se nuk jam dervish por kam shume simpati per ,nuk i kam armiē kta te vetquajturit sunna por nuk pajtohem me shume gjera qe i thojne dhe i bejne .

Po shihet se kujt po i dalin punet lesh perveēse qorrrave wehabist se ata nuk shohin

taxisti
23-10-06, 13:07
Po ju lus qe te rrim ne teme dhe mos te dalim nga tema te flasim tash edhe per shia e diēka tjeter .
Eshte nje teme tjeter per shiat ne qofte se doni bisedojm atje ndoshta edhe une kam diēka per te thene se i kam lexuar nja dy a tri libra.

Nuk eshte e mire te thuhet se sufite jane shia vetem pse i dojne dhe i respektojne te 12 Imamet e paster nga familja e Muhamedit a .s .

Une nga te gjithe sufite qe kam kontaktuar me ta dhe te gjitha faqet e internetit qe kam lexuar te gjithe thojne se i perkasin ehli sunnetit .

Por sufistet nuk jua kerkojne juve kartat e anetarsimit ne ehli sunnet ,ju nuk jeni pronar te ehli sunnetit qe ju te vendosni se kush eshte apo jo .

Ne qofte se eshte ndryshe ju me permiresoni .

taxisti
23-10-06, 13:25
Si e mendoni ju se jane praktika dhe dhe tradita e pejgamberit a.s ;
A jane kto tradita vetem qe te falesh namaz dhe te agjerosh e te shkojsh ne haxh .
A thua Muhamedi a .s i ka bere vetem kto gjera .

Praktika dhe tradita e Muhamedit a .s jane me mijra dhe jo vetem disa qe i merrni ju ēka ju konvenojn apo si i kuptoni ju .

A mund te thuani se Muhamedi a.s nuk ishte mistik .A mund te thuani se ai nuk i ka ditur shume gjera te fshehta qe i ka treguar Allahu .Po e ceku mire po them qe i ka treguar Allahu se vijne te menqurit wehabista me disa ajete te Kuranit ne nxjerruara nga nje kontekst tjeter ku thuhet se vetem Allahu i din te fshehtat ;

e thash kete me siper se me juve njeriu duhet te ruhet se ju menjeher na quani kufar apo diēka tjeter .Se kinse ne nuk e dijm se vetem Allahu eshte i plotefuqishem per gjithēka .

Mustaqedredhur
23-10-06, 15:50
O ju rrencat e trullavt ju jeni duke folur se i permbaheni traditave te pejgamłberit a.s shiko ēka ke shkruajtur o injorant.

Ti qe kerkon prej te tjerve qe te dokumentojn punet e tyre me Kuran dhe sunna te pejgamberit a.s ,hajde ti dokumentoje shkrimet e tua te pista qe po i shkruan ketu

Ani shkon e flet pollavra se si kinse francezet e kane pushtuar marokun dhe sufit paskan bere keshtu e ashtu .

Ata trullanat atje nga arabia e shtetet tjera arabe ne afrike kush po qohet ma heret^po ju kcen ashtu si po dojne vete amerikanet anglezet ,francezet ,jahudit e kush jo tjeter.

Pjesa ma e madhe e populsise atje jane te grupit tuaj ;bile aē shume te menqur qe jeni ju mburreni se jeni kallablak shume .
Hajt tregoni se ēfare po ben dhe ēfare ka bere ai kallablaku i juaj .

Pse po jua leni fajin per deshtimet e juaja te tjereve o ju kallablaku i madh .


Po ju sqaroj te gjitheve se nuk jam dervish por kam shume simpati per ,nuk i kam armiē kta te vetquajturit sunna por nuk pajtohem me shume gjera qe i thojne dhe i bejne .

Po shihet se kujt po i dalin punet lesh perveēse qorrrave wehabist se ata nuk shohin

Taxi,
Sot bajramin me zemer ta uroj,shendet e lumturi gjithe jeten te deshiroj,
Drita e All-llahut rrugen ta ndricofte,ty dhe gjithe shqoqnise tende.
Inshalla rruga e Islamit t'bohe rruga e vetme drejt amshimit te perjeteshem.p.s.

Taxi mos u nervozo, se nga nervoza s'po kuvendon mire.
E verteta ndonjeher asht e ashper,por asht e vertete!

Mustaqedredhur
23-10-06, 15:53
Si e mendoni ju se jane praktika dhe dhe tradita e pejgamberit a.s ;
A jane kto tradita vetem qe te falesh namaz dhe te agjerosh e te shkojsh ne haxh .
A thua Muhamedi a .s i ka bere vetem kto gjera .

Praktika dhe tradita e Muhamedit a .s jane me mijra dhe jo vetem disa qe i merrni ju ēka ju konvenojn apo si i kuptoni ju .

A mund te thuani se Muhamedi a.s nuk ishte mistik .A mund te thuani se ai nuk i ka ditur shume gjera te fshehta qe i ka treguar Allahu .Po e ceku mire po them qe i ka treguar Allahu se vijne te menqurit wehabista me disa ajete te Kuranit ne nxjerruara nga nje kontekst tjeter ku thuhet se vetem Allahu i din te fshehtat ;

e thash kete me siper se me juve njeriu duhet te ruhet se ju menjeher na quani kufar apo diēka tjeter .Se kinse ne nuk e dijm se vetem Allahu eshte i plotefuqishem per gjithēka .

Taxi,
Sot bajramin me zemer ta uroj,shendet e lumturi gjithe jeten te deshiroj,
Drita e All-llahut rrugen ta ndricofte,ty dhe gjithe shqoqnise tende.
Inshalla rruga e Islamit t'bohe rruga e vetme drejt amshimit te perjeteshem.p.s.

Taxi mos u nervozo, se nga nervoza s'po kuvendon mire, e neudhubila, po hyn ne kufr.
Muhamedi a.s ka qene Pejgamber i All-llahut. !
E verteta ndonjeher asht e ashper,por asht e vertete

taxisti
23-10-06, 21:59
Taxi,
Sot bajramin me zemer ta uroj,shendet e lumturi gjithe jeten te deshiroj,
Drita e All-llahut rrugen ta ndricofte,ty dhe gjithe shqoqnise tende.
Inshalla rruga e Islamit t'bohe rruga e vetme drejt amshimit te perjeteshem.p.s.

Taxi mos u nervozo, se nga nervoza s'po kuvendon mire, e neudhubila, po hyn ne kufr.
Muhamedi a.s ka qene Pejgamber i All-llahut. !
E verteta ndonjeher asht e ashper,por asht e vertete

Te faleminderit per urimet e tua .

Edhe une te uroj ty dhe gjithe familjes tende dhe gjithe muslimanve anembare me fat ju qoft bajrami dhe ishalla Allahu jau ben kabull agjerimet e juaja dhe ishalla meshira e ALLAHUT eshte mbi te gjithe ne .

E pranoj se edhe une nuk jam shprehur siē duhet se nuk me pelqyen disa postime .

Keshilat ma te mira jane te fese islame .

Te mesojm te gjithe nga praktika dhe tradita e Muhamedit a.s .
Une kam lexuar shume hadithe te pejgamberit tone a.s dhe kur nuk gjetur se ai ka fyer diken apo nenēmuar por ne te kunderten ai i ka respektuar te gjithe me respektin e duhur ndonjehere edhe armiqt e tij .

Mesimet me te mira jane prej me te dashurit te Allahut Muhamedit a.s .
Une do te mundohem tju iki fjaleve te rrugeve dhe te beje pakez durim.
Per fat te keq shume pak po bejm durim dhe nuk e dijmi se durimi ze vend te madh ne islam.

Alko71
26-10-06, 03:23
Disa nga shenjat e Kijametit

• Muhamedi a.s. tregoi se ēka ka ndodhur dhe ēdo tė ndodh, pėrmendi luftėrat e ndodhitė tjera deri sa hynė banorėt e xhennetit nė xhennet dhe tė xhehennemit nė xhehenem.
• Cdo ditė e ardhme ėshtė mė e keqe se ajo qė kalon derisa ta takojm Zotin tonė.
• Lindja ėshtė burimi i trazirave, prej atje lind biri i shejtanit dhe koka e kufrit dhe atje ėshtė dridhje tė shumta.
• Njerzit falen, agjėrojnė, kryejnė Haxhxhin, por ata nuk janė muslimanė, e lėnė Sunnetin (rrugėn e Muhammedit a.s.) pak nga pak, dhe do tė falen njerėz qė nuk kanė aspak moral dhe vepra tė mira.
• Do tė shkėputen nyjet e Islamit gradualisht, xhamitė e tyre tė ndėrtuara e tė zbukuruara, por tė prishura nga udhėzimi; dijetarėt e asaj kohe janė mė tė kėqijtė nė atė nėnqiell; nyja e parė e Islamit qė shkėputet ėshtė FRIKA (ndaj Allahut xh.sh.) e thuajse nuk sheh asnjė njeri qė i friksohet Atij; e quajn veten muslimanė, kurse ata janė shumė larg Islamit.
• Do tė vijnė trazira tė shurdhėta, tė verbėta dhe memece qė do ti shkatrojnė arabėt dhe persianėt, tė vrarėt e tyre jan nė zjarr.
• Nė Basra tė Irakut ndodhin shafitje tė Tokės, gjuajtje (nga qelli), dridhje dhe deformime tė njerėzve nė majmuna e derra dhe u dalin banorėve tė Irakut dhe tė Kufes nga tokat e tyre.
• Lumi Eufrat zbulon njė kodėr me ar dhe zbulohen minerale afėr Hixhazit (Mekkes dhe Medines), vriten njerėzit pėr to.
• Gadishulli Arrabik shėndrohet nė lumenj dhe kopshte, shtohen vrasjet dhe luftėrat.
• Tė folurit e shtazėve dhe e gjėrave tė ngurta.
• Ai qė ėshtė i lidhur pėr Islamin, nė kohėn e fundit, ka shpėrblimin e 50 shokėve tė Muhammedit a.s. dhe 100 shehidėve dhe ai ėshtė i ngjajshėm me atė qė ka zjarrin nė dorėn e tij; ibadeti nė kohėn e trazirave dhe luftėrave ėshtė si emigrimi te I dėrguari a.s. (nė kohėn e tij).
• Vėrsulja e popujve kundėr muslimanėve sikur tubohen ngrėnėsit rreth pjatės, humb vėllazėrimi fetar, urrehen zemrat dhe nga armiku nxiret frika ndaj kėtij ummeti.
• Nė kohėn e fundit shtohen luftėrat, luftėtari nuk e di se pėr ēka lufton dhe i vrari pse ėshtė i vrarė; shtohen dridhjet e Tokės dhe trazirat.
• Nuk do tė ndodhė Kijameti para se muslimanėt t`i luftojnė mongolėt dhe turqit si dhe pėrmendja e cilėsive tė tyre.
• Ky ummet nuk shkatrohet nga tufani (vėrshimet e ujit) dhe nuk mund t`i shkatėroje ata ndonjė armik, por ata shkatėrojnė njėri-tjetrin (me luftėrat e pėrēarjet ndėrmjet veti).
• Luftimi i ēifutėve dhe fitorja e muslimanėve, thertorja (luftė e madhe); ēlirimi i konstantinopojės dhe dalja e Dexhxhallit ndodhin brenda shtatė muajve.
• Nė kohėn e fundit lajmėrohen disa tė rinjė qė lexojnė Kur`anin, dalin nga feja si shtiza nga harku; nė vrasjen e tyre ka shperblim tė madh; humbet Islami saqė nuk dihet se ēka ėshtė namazi, agjėrimi, zegjati etj,; saqė njeriu fyhet pėr shkak tė namazit tė tij siē fyhet lavirja.
• Lindja e dallimeve, e lidhjeve dhe animeve si dhe e oportunizmit; trazira e zezė dhe shkelja e marveshjeve.
• Do tė zhvillohen lufėtra tė mėdha e tmerruese tė cilat nuk do tė lėnė asgjė pėrpara; derdhet gjaku dhe grabitet pasuria dhe familja, nuk kanė ku tė hikin njerzit nga ato, emrat e tyre dhe numri i tyre.
• Paraqitja e udhėheqėsve ateistė dhe devijues, zemrat largohen nga ata dhe rrėqethen lėkurėt nga mizoria e shfrenimi i tyre.
• Paraqitja e risive nė fe dhe e sekteve tė shumta tė cilat ndjekin epshet dhe devijimet e tyre; do tė vijnė njerėz qė nuk turpėrohen nga Allahu, zemrat e tyre janė tė huaja dhe gjuhėt e tyre janė gjuhėt e arabėve.
• Ummeti Islam do tė ndjek rrugėn e popujve tė mėparshėm, nėse ata hynė nė vrimėn e hardhucės kėta do t`i pasojn; emitimi i tyre nė veshje e ushqim dhe urrejtja e fesė.
• Shkuarja e dijetarėve gjykimi i injorantėve, lejimi i haramit e ndalimi i hallallit, pirja e alkoolit, paraqitja e kurvėrisė dhe rrėnimi i Islamit.
• Nė krye tė ēdo 100 vjetėve Allahu dėrgon reformator qė pėrmirėson gjendjen fetare dhe e reformon atė dhe ummeti i Muhammedit a.s. nuk bashkohet nė devijim. Njė grup i muslimanėve janė deri nė fund nė tė drejtė, ata janė nė Sham rreth Mesxhid El-Aksas.
• Mosrespektimi i vlerave dhe i pikpamjeve fetare, si dhe i ritualeve fetare, ngritja e fėmijės kundėr tė vjetrit, bėrja keq fqiut.
• Pėrshėndetja vetėm e atyre qė i njohim; lirimi i grave (nuk u jepet kurfarė vlere njerėzore) dhe i kuajve dhe nuk shternjtohet mė deri nė Ditėn Kijametit.
• Do tė paraqiten nė kohėn e fundit njerėz qė kanė trupin e njerzve e zemrat e djajve, janė ujqėr qė nuk kanė pikė rahmeti, derdhin gjakun e plakut, gruas e fėmijės.
• Fiset i udhėheqin njerzit dyfytyrė tė tyre; zbukurimi i xhamive dhe mihrabeve, leximi i Kur`anit vetėm pėr zė melodik e mos aplikimi i tij.
• Do tė vijė dita qė besimtari tė bėhet edhe mė i nėnshtruar se robėresha, lėvizė i fshehur; nuk dijnė njerzit tė mirėn dhe tretet zemra e besimtarit nė mbrendėsi nga tė kėqijat qė sheh.
• Islami do tė egzistojė deri nė fund dhe njė grup i tij do tė luftojė nė tė drejtė, nuk i pengon asgjė ata.
• Do tė rriten popuj nga ky ummet nė begati; me rėndėsi pėr ta ėshtė barku i tyre, llojet e ushqimit dhe tė veshjeve, ata janė njerzit mė tė kėqij.
• Nė kohėn e fundit falen 1000 persona nė xhamij, asnjė nga ata nuk ėshtė besimtar, falen, agjėrojnė, bėjnė haxhxhin dhe flasin ēka nuk kanė dėgjuar baballarėt e tyre, rruaju nga kėta mos tė tė devijojnė.
• Ngritja e ndėrtesave, tė zhveshurit e tė zbathurit bėhen tė parėt e njerėzve; pėrēarja e vėllezėrve dhe djegia e Qabes.
• Emėrtimi i alkoolit me emra tė ndryshėm, shtimi i homoseksualitetit dhe dhunimi i fėmijės siē dhunohet femra si dhe shtimi i fėmijėve tė zinasė.
• Nuk mbetet askush pa e shfrytėzuar kamatėn; edhe ai qė nuk e pranon atė nuk mbetet pa u zhytur me tė; zeqati bėhet tregti dhe nuk mėrzitet njeriu se nga e fiton pasurin.
• Afrimi i kohės dhe i tregjeve, lindja e lakmisė sė madhe.
• Do tė vijė koha kur nuk do tė urdhėrohet me tė mira dhe nuk do tė pengohet nga e keqja; Sunneti (i Muhammedit a.s.) llogaritet risi ndėrsa risia Sunnet, degjenerohen rinia dhe femrat; pushtetin e marrin tė rinjtė, tė vjetrit merren me imoralitet dhe njerzit mendjelehtė merren me dituri.
• Kur dikush bėn ndonjė mėkat, thotė: Allahu ėshtė i mėshirshėm, ma falė; nuk ndjejnė knaqėsi kur lexojnė Kur`an.
• Gjėja e parė qė ngrihet nga njerzit ėshtė amaneti dhe turpi, kurse e fundit ėshtė namazi; do tė falen njerzit qė s`kanė vlerė e moral.
• Do tė vijė koha kur njerėzit nderohen pėr dituri (siē duket ka pėr qėllim shkollat e univerzitetet, nė tė cilat kalojnė tė gjithė nxėnėsit), mėsojnė jo qė tė punojnė me atė qė mėsojnė dhe nuk kanė pėr qėllim Zotin, por vetėm fitimin e interesin, shtohen dijetarėt por nuk ka dobij nga ata.
• Nė kohėn e fundit kalon njeriu pranė varrit e shpreson tė jetė nė tė nga trazirat qė ndodhin.
• Nė kohėn e fundit shtohen xhamitė, por nuk gjejnė imam tė falet me ta, e ata qė janė, flasin atė qė nuk e punojnė.
• Do tė ndodhin ngjarje shumė tė mėdha, do tė pyesin njerzit njėri-tjetrin: A i pėrmendi Muhammedi a.s. kėto? Kodrat lėkunden prej vendit, devet nuk do tė pėrdoren mė pėr bartjen e gjėrave.
• Nė kohėn e fundit njerzit nuk njihen ndėrmjet veti dhe vrasin njėri-tjetrin mizorisht.
• Do tė vijnė njerėz qė duhen me goja e urehen me zemra, me gjuhė janė vėllezėr, kurse me zemra janė armiq, dhe i frikėsohen njėri-tjetrit.
• Nė kohėn e fundit do tė ndertohet Mekka dhe do tė mbushet me banorė dhe ndėrtesat e saj do t`i kalojnė kodrat e saj, edhe Medineja po ashtu.
• Ndėrtimi i Jerusalemit ėshtė shkatėrimi i Medines, shkatėrimi i Medines ėshtė ndodhja e thertores, ndodhja e thertores ėshtė ēlirimi i Konstantinopojės dhe kėshtu derisa tė vijė Isau a.s.
• Njė ushtri do ta sulmojė Qaben, por kur i afrohen shafiten tė gjithė nė Tokė, ajo ushtri ėshtė nga popuj tė ndryshėm.
• Shkaktimi i njė zjarri tė madh nė Jemen dhe ikja e njerėzve drejt Shamit nga ai zjarr.
• Nė kohėn e fundit do tė paraqiten shumė gėnjeshtarė, qė e quajnė veten tė dėrguar dhe flasin gjėra tė ēuditshme.
• Prej shenjave tė kijametit ėshtė qė mbretėritė bėjnė Haxhxhin pėr shėtitje, tė pasurit pėr tregti, kurse tė varfėrit qė ta shtrijnė dorėn.
• Nė kohėn e fundit do tė paraqitet njė yll apo planet me bisht.
• Shtohet hidhėrimi dhe njeriu nuk e di a ėshtė besimtar apo jobesimtar, lindja e zilisė, kėrkimi i kėsaj bote me vepra tė ahiretit, fshehja e dėshmisė dhe dėshmimi i rrejshėm, pėrhapja e mitės dhe blerja e vendimeve dhe gjykimeve.
• Shtimi i forcave tė sigurisė (Policore), pėrhapja e lapsit dhe e librave, pakėsimi i shiut.
• Paraqitja e njerėzve qė pretendojnė dashurinė e familjes sė Muhammedit a.s. (Ehlul-Bejtit) tė cilėt refuzojnė Islamin dhe janė larg nga ai, siē thotė Aliu r.a.: Ata pretendojnė dashurinė tonė, kinse ndjekin rrugėn tonė, kurse nuk zbatojnė urdhėrat tona.
• Do tė vijnė njerėz qė e teprojnė me zbukurimin e zėrit gjatė leximit tė Kur`anit, kurse ata nuk punojnė sipas tij dhe nuk e lexojnė atė sikurse tė parėt.
• Do tė vijnė njerėz qė do ta refuzojnė Sunnetin, e do tė thonė: Ne punojmė vetėm me atė qė ėshtė nė Kur`an; ata kanė devijuar dhe tė tjerėt i devijojnė.

Alko71
26-10-06, 03:41
I solla ato me larte dhe ato qe jane prezente ne kohe te sotme i kam bere me bold te zi, dhe me bold te kuq ato qe jane prezente dhe qe kane lidhje me temen.E solla gati ne teresi per arsye se mund ti interesoje dikuj me shume ,dhe jo vetem ato qe i kam zgjedhur.
Sipas ketyre(ne bold) nuk mjaftone vetem forma e jashtme e Namazit ,Agjerimit ,Haxhit por dicka me teper.
Renditja kronologjike nuk eshte bere ,pra jane te perziera ngjarjet.Ja pjesa tjeter.


• Do tė ndodhin trazira tė mėdha. Ai qė ėshtė ulur ai ėshtė mė i sigurt se ai qė ėshtė nė kėmbė, e ai qė gjenė ndonjė vend pėr tu fshehur, le tė fshehet.
• Trazirat qė janė si pjesė e netėve tė errėta, gdhinė njeriu besimtar e ngrys pa besimtar, e shef fenė e vete pėr njė plaēkė tė kėsaj bote dhe ai qė ėshtė i kapur pėr fenė ėshtė sikur ai qė mban gacėn e zjarrit nė dorėn e tij.
• Trazirat u paraqitėn zemrave, vdesin mendjet sikurse vdesin edhe trupat nė kohėn e fundit; shtohet dėshira edhe preokupimi, e pothuajse nuk shef as njė njeri tė menēur; nuk e njohin hallallin e as haramin ata qė i kanė pėrfshirė ato trazira nė kohėn e fundit.
• Trazirat e grave e mundojn tė pasurin dhe e rėndojnė tė varfėrin, ua humin mendjen burrave, nuk ka suks njė popull qė emėron pėr udhėheqės tė tyre gruan, dhe do tė shkatėrrohen burrat kur t`ju nėnshtrohen grave.
• Trazirat e pasurisė, zgjerimi i kėsaj bote (paraqitja e pasurisė sė saj sė saj) dhe garimi pėr tė, hapja e thesareve, nėnshtrimi i njerzve njėri-tjetrit dhe shkatrimi i tyre me dinarin e derhemin, ngritja e shtėpive dhe zbukurimi i tyre.
• Paraqitja e dy lloj njerzve: Tė parėt mbajnė nė duart e tyrė tė ngjajshėm me bishtin e lopės dhe i rrahin njerzit, dhe tė tjerėt janė gra tė mbuluara por nė tė njėjtėn kohė edhe zbuluara (Sepse veshin rroba tė ngushta dhe tė tejdukshme), kokat e tyre i ngjajn kurrizit tė deveve.
• Afėr Kijametit shtohet homoseksualizmi, kurvėria, alkooli, femrat, paksohen burrat, kryhen vepra amorale nė rrugė dhe vizitohen njerėzit qė tė bėjnė imoralitet.
• Nė kohėn e fundit nuk turpėrohet njeriu nga kurvėria dhe ajo bėhet haptas nė rrugė siē veprojnė gomarėt.
• Nė kohėn e fundit nuk respektohet nėna, internohet babai, nuk respektohet gruaja, shkėputen mardhėniet farefisnore.
• Para Kijametit shtohen vdekjet e rastit (pika nė zemėr), dridhjet e tokės, marrja e mendjes, afrohet koha (pėr shkak tė shpikjeve tė mjeteve transportuese), ngrihet dituria (ka pėr qėllim diturin e pastėr fetare), xhamitė bėhen vende parakaluese (kalojn afėr tyre njerzit e nuk hynė tė falen nė to).
• Paksimi i tė mirave dhe shtimi i tė kqijave, Islami bėhet si i huaj (garib) dhe ai pėrkufizohet nė Mekke dhe nė Medinė.
• Do tė vijnė njerėz qė duhen me goja e urehen me zemra, me gjuhė janė vėllezėr, kurse me zemra janė armiq, dhe i frikėsohen njėri-tjetrit.
• Ngritja e ajeteve tė Kur`anit, sa qė nė tokė nuk do tė mbetet as njė ajet.
• Romakėt (me fjalėn romak gjithmonė mendohet nė shtetet e Perėndimit, apo vendet qė i pėrfshinte Perandoria Romake), do tė jenė mė tė shumtit para Kijametit.
• Njerėz mė tė kėqij janė ata tė cilėt do ta pėrjetojnė Kijametin.
• Do tė vijė koha kur njeriu qė thotė: Allah, Allah, do tė vritet, dhe do tė lind njė armiqėsi ndėrmjet Irakut dhe tė huajve (joarabėve) dhe ndėrmjet romakėve dhe banorėve tė Shamit, pastaj lajmėrohet imam Mehdiu, qė ėshtė nga familja e Muhammedit a.s., e mbushė Tokėn me drejtėsi sikurse ishte mbushur me mizori para ardhjes sė tij.
• Para Kijametit muslimanėt do ta ēlirojnė Romėn dhe qytetin qė gjysma e tij ėshtė nė ujė e gjysma nė tokė.
• Dhe paraqitja e dhjet shenjave tė mėdha tė Kijametit dhe ndodhive tė tyre mahnitėse, siē i pėrshkruam mė parė.

Hakikat
26-10-06, 19:35
Selamunalejkum.

ĖshtĖ e vėrtetė se ti je nje injorant more ēė se kupton nė as njė fare bazė Tasawufin.

Ėshtė e vėrtetė se do tė lajmėrohen shumė degjgjala tė vogėl e inshaallah ti nuk je prej atyre si p.sh. "Vehabit ēė mendojne se janė selef aman jan fusul"

Hakikat
26-10-06, 19:37
e kum fjalen pėr mustaqen....

Hakikat
26-10-06, 19:38
Selamunalejkum, Alko 71

Allahu s.w.t. tė lartėsoftė nė Islam nė njė nivel shumė tė madhė. Amin

Mustaqedredhur
26-10-06, 23:40
Selamunalejkum.

ĖshtĖ e vėrtetė se ti je nje injorant more ēė se kupton nė as njė fare bazė Tasawufin.

Ėshtė e vėrtetė se do tė lajmėrohen shumė degjgjala tė vogėl e inshaallah ti nuk je prej atyre si p.sh. "Vehabit ēė mendojne se janė selef aman jan fusul"

Pershendetje Hakikat,

edhe pse s'po parashtron asnje argument por vetem po liferon padituri dhe edukete te ulte, te cilen e paske me shumice...
Prap ti shkruj shkurt dy tri fjale, ndoshta t'pastrohet dioptria e trunit e kupton ;


1.
Hakk, asht nje prej emrave/virtuteve,cilesieve/ te All-llahut, andaj perdorimi i keti emri ( Hakikat) nuk asht i preferueme.. pa paarshtesen Abd ( Abdulhak)..

2.
tasafuf/drvishllek/ nuk ka ne Islam!Asht jasht Islamit.

3.
tesafufi/dervishlluku/ asht dekadenca e islamit.

4.
Ne kete bisede s'k avend vehabizmi, as emocionet ,as selefi,as tepsi,as vllazni, as gurabi,......por argumente.

dhe

e pesta:
mos u bon koktul /nese je s'kam se cka te boj/ dhe pergjigju me argumente, nese e din dhe ke argumente!
Nese jo, shko e lexoja 'sheh babes' ndoshta ai e kupton!

All-llahu te udhezofte!

taxisti
27-10-06, 00:29
Durim duhet te keni te gjithe .

Une jam i mendimit se nuk mund te shpjegohet siē duhet sufizmi neper interneta as islami nuk shpejegohet neper internet .

Mistika islame duhet te perjetohet ligjet e islamit duhet te vihen ne jete dhe jo vetem te flasim per to .

Muhamedi a.s i ka lene shume hadithe qe jane mistike siē jane hadithet per dexhallin dhe ardhjen e Imam Mehdiut dhe te Ises a.s .

Po flas edhe une pak per shenjat e kijametit ti ndihmoj alko 71

Dexhalli ne hadithe pershkruhet sikur nje ciklop me nje sy kam degjuar edhe per hadithe te tjera ku thuhet se dexhalli do ta krijoj nje kafshe te madhe e ngjajshme si gomari dhe kjo kafshe do te haje zjarr.Dexhalli do te udhetoj ne gjithe boten dhe do ti bej shume njerez pabesimtar pastaj kjo kafsha si gomar edhe kjo do ti ndihmoj dexhallit shume dhe se bashku do ta pushtojn gjithe boten dhe do ti bejne shume njerez pabesimtar.

Nga transmetimet e sufistve kam degjuar se dexhalli nuk do te vjen si ciklop me nje sy por do te vjen si kohe (zaman)kur njerzit do te shikojn vetem me nje sy ,me syrin materialist dhe nuk do te shikojn me syrin tjeter shpirteror.

Pra materializmi do te krijoj gjera materialiste te ndryshme sikur qe pershkruhet ne hadith dhe shume njerez do te harrojn per fene dhe do te behen pabesimtar ,dexhali do te krijoj makina te ndryshme si avionet anijet automjetet e ndryshme qe do te hajne zjarr siē permendet ne hadith per gomarin e madh qe han zjarr .Ne kete menyre shume njerez do te mendojn vetem per materializem dhe do te behen pabesimtar .

Nga te gjithe sufistet qe kam degjuar me kan thene muslimanet nuk duhet te kene frige nga keto zbulime qe po behen koheve te fundit ,shumica e ketyre zbulimeve jane bere me qellime materialiste .
Muslimanet duhet qe te gjitha keto zbulime dhe te gjitha keto materializma ti kthejne prej vetit dhe ti bejne ti nenshtrohen ligjeve te zotit .

Te gjitha keto makina qe jane ndertuar duhet te kene per qellim mireqenien e njerzve , nuk jane te keqija makinat apo progresi qe njerezit kane bere .
Te keqija jane disa nga qellimet materialiste te njerzve te cilet mundohen te perfitojn sa ma shume per veten e tyre dhe per kete jete dhe nuk mendojn per rrethin e tyre dhe te tjeret

taxisti
27-10-06, 00:51
Pershendetje Hakikat,

edhe pse s'po parashtron asnje argument por vetem po liferon padituri dhe edukete te ulte, te cilen e paske me shumice...
Prap ti shkruj shkurt dy tri fjale, ndoshta t'pastrohet dioptria e trunit e kupton ;


1.
Hakk, asht nje prej emrave/virtuteve,cilesieve/ te All-llahut, andaj perdorimi i keti emri ( Hakikat) nuk asht i preferueme.. pa paarshtesen Abd ( Abdulhak)..

2.
tasafuf/drvishllek/ nuk ka ne Islam!Asht jasht Islamit.

3.
tesafufi/dervishlluku/ asht dekadenca e islamit.

4.
Ne kete bisede s'k avend vehabizmi, as emocionet ,as selefi,as tepsi,as vllazni, as gurabi,......por argumente.

dhe

e pesta:
mos u bon koktul /nese je s'kam se cka te boj/ dhe pergjigju me argumente, nese e din dhe ke argumente!
Nese jo, shko e lexoja 'sheh babes' ndoshta ai e kupton!

All-llahu te udhezofte!


Musteqe edhe Hakikat duhet te jeni ma te bute me njeri tjetrin ,ishalla jemi hyre ketu qe te mesojm nga njeri tjetri dhe jo te fyhemi.

Musteqe a ben me te pyet se ēka ke studiuar nga islami se shpesh po jep pergjegje shume te prera.

Per emrin Hakikat nuk te kuptova pse nuk duhet ta kete ,po emrat e tjere a mundemi ti marrim si p.sh Rrahman ,Rrahim

Une shpesh here nuk dua te hyj ne biseda se a ka ne islam mezhebe (shkolla juridike ) dhe a ka tasawuf (shkolla mistike).

Islami eshte nje i ka shkollat juridike dhe shkollat mistike dhe te gjithe ata besimtar dhe prijasa te besimtarve dhe shume gjera te tjera qe i nevojiten ti ket .

A po me pelqen mua a ty kurkush spo na vet .

Per dekadence mos fol shume pa i shiquar gjerat mire .Kurgjo spo te them vetem shiqoj mire te gjithe muslimanet anembane botes dhe i gjen gabimet shume shpejt.

Shko thuaju ti dijetarve tu ne qofte se i ki se keshtu te ka thene nje taxist i cili ka mesuar vetem pakez per sufizmin as sa nje atom nuk kam mujtur te mesoj ma shume.

Ne mujshin ata dijetaret le te mi qesin fjalet e mia poshte.

Nga sufistet kam degjuar se kan respekt per anetaret e 4 mezhebeve dhe shpesh here thojne per juve se ju jeni si vllai i madhe .Nganjeher vllai i madhe nuk e ka me te drejte por prapseprap ai e gezon respektin e duhur

Savior
27-10-06, 01:25
Selamunalejkum.

Theme eshte mbi Sufit, a ka nje argument pse jane ne Rruge te gabuar, pose nuk ka ateher ata jane te drejte the Allahu xh.sh. u fortofte besimin ne zemeren e tyre.

Ju sufit jeni jashte Islamit. Ju nuk jeni duke shkuar ne rrugen e 'profetit' Muhamed me xhihad. Vahabit jane duke ecur rruges se Muhamedit, pra me urrejtje dhe xhihad ne pabesimtaret.
A e keni te njejtin Kuran me ta a jo, apo vetem dallon interpretimi i tij? Per kete pyetjen e fundit pres pergjigje nese nuk priton te pergjigjesh. Gjithashtu a i pranoni haditet qe i kane shkruar arabet dhe qe tregojne per jeten e Muhamedit, se ai ka pasur 22 gra dhe me e vogla ka qene 9 vjecare. Gjithashtu ka urdheruar te vriten njerez, siq ndodhi me Cifutet ne Kaibar (nuk e di nese e kam thene sakte emrin e vendit).

Pse i theni urdherat per lufte ndaj jo-besimtareve, dhe a mendoni se do te denoheni per ket ne diten e Gjyqit, pra qe nuk keni vepruar siq urdheroi Muhamedi ne Kur'an me xhihad perderisa ata ta pranojne Allahun dhe Profetin e tij.

(Pa ofendime personale)
Te pershendes.

Mustaqedredhur
27-10-06, 23:22
Savior,
ti nuk je katolik, je ne nje sekte krishtere?
po nejse,

qe mak mesim ungjillor:

Jezusi te mateu 10/34:36 tha :

'Mos mendoni se erdha ta bie peqen mbi toke.Nuk erdja ta bie paqen,por shpaten.Sepse erdha te ndaj djalin prej t'et,vajzen prej s'emes,te rene prej se vjehres.Njeriu do t'i kete armiq shtepiak e vet."

prej kti fragmeni konkludojme :
- jezusi k ardh t asjedhe shpaten ( luften)
- Jezusi nuk erdh per paq
- jezusi erdh me e nda njeriun nga babi i vet ( perr shmebull ty nga baba yt)
- jezusi erdh me e nda vajzen prej babes

Ck asht ky fragment te mateu.
Thirje per shkatrim familjar, dhe lufte.


Lexo :

Kuran :
" E robėrit e Zotit janė ata qė ecin nėpėr tokė tė qetė, e kur atyre me fjalė u drejtohen injorantėt, ata thonė: "Paqe!"

Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje,.."

Pa dyshim feja te All-llahu ėshtė Islami. U kundėrshtuan ata qė u ėshtė dhėnė libri, pasi qė u erdhi e vėrteta, nga zilia mes vete..."

Savior
28-10-06, 05:05
qe mak mesim ungjillor:

Jezusi te mateu 10/34:36 tha :

'Mos mendoni se erdha ta bie peqen mbi toke.Nuk erdja ta bie paqen,por shpaten.Sepse erdha te ndaj djalin prej t'et,vajzen prej s'emes,te rene prej se vjehres.Njeriu do t'i kete armiq shtepiak e vet."


Une kete e kuptoj se per shkak te besimit ne Jezu Krishtin shume veta do te vuajne, pra do te ndahen, do te vriten, do te urrehen etj. Pra tek nje i krishter eshte me i rendesishmi shpetimi i shpirtit duke besuar Jezusin sesa jeta toksore. Por une si besimtar kur te vdes nuk do te dal para babait tim apo nenes time, por para Zotit, Ai do te me gjykoje. Ai nuk me ka urdheruar diku ne Ungjill qe une te vras dikend per shkak te besimit.


prej kti fragmeni konkludojme :
- jezusi k ardh t asjedhe shpaten ( luften)
- Jezusi nuk erdh per paq
- jezusi erdh me e nda njeriun nga babi i vet ( perr shmebull ty nga baba yt)
- jezusi erdh me e nda vajzen prej babes


Ti nuk e kupton ndoshta kete varg, kjo ka kuptim metaforik. Ai na ka terhequr verejtjen se nuk do ta gjejme lumturine toksore, sepse te tjeret do te na urrejne neve e jo ne te tjeret (Mateu 5:38, 5:43-44 etj). Apo mos thua ti se ndoshta Muhamedi ka sjellur paqen?. Jezusi nuk ka thirrur per lufte sepse nuk ka vend te Premtuar, as nuk ka thirrur qe ne t'i luftojme te tjeret per shkak te besimit etj. Keshtu qe t'u kisha lutur ta lexosh ate pjese ne teresi e jo vetem nje varg.


Ck asht ky fragment te mateu.
Thirje per shkatrim familjar, dhe lufte.


Kuptim metaforik, nuk duhet te vihet dikush tjeter perpara Zotit. Zoti eshte me i rendesishmi. Lexo ne Ungjill se a bene apostojt e Jezusit lufte, ata mbyteshin me gure, por nuk luftonin te tjeret dhe shoket e tyre nuk hakmirreshin. Lexo Mateu 7:12, shiqo a eshte a quhet ai varg nxitje e luftes.

Gjithashtu Mateu 10:22 Te gjithe do t'ju urrejne per shkak se jeni nxenesit e mi. Por ai qe do te qendroje i patundur deri ne fund, do te shpetoje.


Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje,.."


Ky ajet eshte genjeshter krejt, fjalet e Jezusit ishin krejt ndryshe nga ato qe shkruhen ne Kuran. Keto jane shkruar nga Profeti i rreme Muhamedi per ta arsyetuar Xhihadin, urrejtjen dhe persekutimin ndaj te krishtereve. Jezusi na ka paralajmeruar per profetet e rreme te cilet do te mashtrojne shume veta.
Mbetesh i pershendetur

ebu_idris
28-10-06, 05:16
or savior mos me thuj per profetin tim se ashte i rreme se po na ofendon ,shum rane a morre veshte tash mir mos po te them edhe njeher mos ,se edhe dijetare shume ma te medhenje krishter e kane vertetu te gjitha me argumente kurse tij nji njeruj shume i thjeshte afer atyshe po done me kallzu a qe keqyre se qish ka thane nji gjermane ne qofte se e njeh kite me emerJohan Volfgang von Goethe (Gėte), poeti mė i madh i Europės, lavdia
e gjuhės gjermane dhe e jetės intelektuale. Edhe pse e kaloi jetėn e
tij nė njė vend jomusliman, ai pranoi dhe deklaroi se pajtohej me
gjithė zemėr me pohimin e dy dėshmive (Shehadetin): S'ka Zot tjetėr
veē Allahut, Njė dhe tė Vetėm, dhe Muhammedi a.s. ėshtė i dėrguari
dhe, njėkohėsisht, vula e tė gjithė tė dėrguarėve tė Tij. Veē tė
tjerash, ai thotė:

"ēmenduri, secili nė rastin e vet
Mendimin e tij tė veēantė lėvdon!
Nėse Islam do tė thotė nėnshtrim ndaj Zotit
Ne jetojmė dhe vdesim nė Islam."
"Dhe, kėshtu, na duhet tė qėndrojmė brenda Islamit (d.m.th.: nė
nėshtrim tė plotė ndaj vullnetit tė Zotit)"
"Mė tepėr nuk kam ē'tė them, pėrveē asaj se, edhe kėtu, unė pėrpiqem
tė qėndroj nė Islam."
"Kėtu askush nuk mund tė kėshillojė njeri; secili duhet tė vendosė
vetė, se ēfarė duhet tė bėjė. Ne tė gjithė jetojmė nė Islam,
pavarėsisht nga forma qė zgjedhim pėr tė inkurajuar vetveten."
"Mbėshtetet nė ēdo pikėpamje tė arsyeshme fetare dhe ėshtė nė
Islam, tė cilin ne, herėt a vonė, tė gjithė duhet ta pranojmė."
"Feja Muhammedane jep shembullin mė tė mirė pėr kėtė."
"Ju e shihni se, kėtij sistemi, nuk i mungon asgjė dhe se ne, me
gjithė sistemet tona, nuk jemi aspak mė tė pėrparuar, madje askush
nuk mund tė shkojė mė pėrpara. Ky sistem filozofik ėshtė njė masė e
shkėlqyer, tė cilėn njeriu mund ta aplikojė tek vetvetja dhe tek tė
tjerėt, pėr tė mėsuar se nė ē'nivel tė virtytit shpirtėror jemi."
"Efesi pėr shumė vjet,
Nderon mėsimin e profetit
Jezus. (Paqja qoftė mbi tė Mirin!)"
"Besimi nė njė Zot tė vetėm ėshtė gjithmonė i efektshėm pėr ngritje
shpirtėrore, sepse ai tregon pėr njeriun, njėshmėrinė brenda vetes."
"Herėt a vonė, duhet tė pranojmė Islamin, sepse ai pajtohet me
arsyen."
"Nėse Islami ėshtė bindje ndaj Zotit, atėherė, tė gjithė (lindim)
jetojmė dhe vdesim nė Islam."
"Ėshtė shumė e ēuditshme se si muslimanėt fillojnė t'i edukojnė
fėmijėt e tyre. Ata e kalisin rininė e tyre, qė nė fillim, me
bindjen se asgjė s'mund t'i godasė veē asaj qė ia ka pėrcaktuar mė
parė Zoti, i Cili udhėheq nė gjithēka dhe nė ēdo gjė. Kėshtu, ata
janė tė pėrgatitur gjatė gjithė jetės sė tyre dhe pajtohen me fatin,
dhe nuk ju duhet pothuajse asgjė tjetėr. E shihni, kėtij mėsimi nuk
i mungon asgjė. Me gjithė sistemet tona edukative, ne nuk kemi
shkuar aspak mė tej, madje askush nuk ka mundėsi tė shkojė mė tej."
Sipas Anemari Schimel, e cila ėshtė njėra nga njohėset mė
autoritative dhe mė kompetente tė Islamit nė Evropė, Gėte ka mbetur
tėrė jetėn i entuziazmuar me Islamin, ndoshta edhe pėr arsyen se
Islami i ka pėlqyer, sepse Gėte kurrė nuk e ka pranuar idenė e
kryqėzimit tė Jezusit, as shėlbimin e tij, dhe as ngarkesėn e tij me
mėkate njerėzore. Nė Divanin e vet, ka mjaft qėndrime antikrishtere,
nga pozita e besimit islam.

taxisti
28-10-06, 13:48
Ju sufit jeni jashte Islamit. Ju nuk jeni duke shkuar ne rrugen e 'profetit' Muhamed me xhihad. Vahabit jane duke ecur rruges se Muhamedit, pra me urrejtje dhe xhihad ne pabesimtaret.
A e keni te njejtin Kuran me ta a jo, apo vetem dallon interpretimi i tij? Per kete pyetjen e fundit pres pergjigje nese nuk priton te pergjigjesh. Gjithashtu a i pranoni haditet qe i kane shkruar arabet dhe qe tregojne per jeten e Muhamedit, se ai ka pasur 22 gra dhe me e vogla ka qene 9 vjecare. Gjithashtu ka urdheruar te vriten njerez, siq ndodhi me Cifutet ne Kaibar (nuk e di nese e kam thene sakte emrin e vendit).

Pse i theni urdherat per lufte ndaj jo-besimtareve, dhe a mendoni se do te denoheni per ket ne diten e Gjyqit, pra qe nuk keni vepruar siq urdheroi Muhamedi ne Kur'an me xhihad perderisa ata ta pranojne Allahun dhe Profetin e tij.

(Pa ofendime personale)
Te pershendes.


Savior jeni ju dhe' sektat e juaja extremiste dhe vehabijt qe thojne se sufistet nuk jane ne islam.

Mos harro se wehabijt jane pjelle e ekstremizmave nga anet e juaja.
Ne baze te ketij wehabizmi ju po i beni shume probleme islamit te vertet.
Shikoni se sa muslimane kane vrare wehabistat ne vendet muslimane ,sa e sa skamje dhe probleme te ndryshme i kane sjell islamit kto pjellat e juaj wehabiste.

Sa per xhihadin nuk kam edhe aē shume ēfare te shtoj shume anetar te tjere te kane treguar shume mire se si eshte puna e xhihadit.

Muslimanet e kane te ndaluar qe ti sulmojne te tjeret dhe te bejne trazira ,perkundrazi muslimanet duhet te jene durimtar dhe ti ndihmojne njerzimit ne te gjitha pikepamjet .

Fjala xhihad nuk do te thote vetem lufte me arme ,muslimanet e vertet i perdorin armet vetem per mbrojtje;

Existojne hadithe te rrejshme per Muhamedin a.s te cilat i kane shpikur disa pushtetar te cilete e kane pasur pushtetin ne kohet e para te islamit.
Khalifatet e abasidve dhe emeviteve kane bere krime te medha ne mesin e muslimanve prandaj kane pasur nevoje per hadithe ku flitet se gjoja Muhamedi a.s ka bere keshtu apo ashtu .Edhe ato hadithet per grate e Muhamedit a.s jane rrena te cilat i kane shpikur disa sultana dhe khalife per qejfet e tyre .Kam degjuar nga disa dijetar per disa gra te cilat supozohet se Muhamedi eshte martuar me to se ngjarja ka qene krejt ndyshe .Muhamedi a.s eshte munduar qe ti strehoj disa nga ato gra dhe tju jep mbrojtje pasi qe kohet kane qene shume te veshtira per poziten e grave ateher.
Muhamedi a.s nuk eshte martuar me ajshen ne ate moshe qe shkruhet ne disa hadithe ,ka hadithe te tjera qe tregojne per tjeter moshe
Nje gje duhet ta dijne se Muhamedi a.s nuk ka pasur jete private ashtu siē kemi ne ,jeta private e Muhamedit a.s eshte shume e paster dhe kur nuk mund ta ndyt askush

Xhihad do te thote te luftosh te keqen ne ēdo kohe dhe te mos pajtohesh me te ,te luftosh pabesimin ne ēdo kohe dhe te mos pajtohesh me te .
Xhihad do te thote ti luftosh te keqijat duke ju bere njerezit mire.Xhihadi perkthet edhe si perpjekje per te bere mire.
Muslimanet e vertet kur nuk e harrojne xhihadin ,xhihadi me i madhe eshte qe njeriu ti luftoj te keqijat qe i ka ne veten e tij ashtu siē transmetohet ne hadithet e verteta te Muhamedit a.s .

Prandaj edhe Kuarani na porosit qe te mos pajtohemi me pabesimin dhe na porosit qe te bejm gjithmone perpjekje per ti ndryshuar gjerat ne te mire .Pikesepari ne duhet ti ndryshojm pabesimin dhe vetit e keqija ne vetat tona e pastaj edhe tek te tjeret .

Nuk ka dhune ne fe thuhet shume mire ne Kuran e ēfare i duhen islamit ata njerez qe nga friga e pranojne kete besim .Prandaj edhe eshte e ndaluar dhuna ne islam.

Ne Kuran flitet se Muhamedi a.s eshte meshire per te gjitha krijesat edhe muslimanet duhet ta ndjegin rrugen e tij.

Ne te vertet as ateistet edhe as fete e tjera nuk po pajtohen para se ti zbatojne politikat e tyre

Savior
28-10-06, 15:36
Savior jeni ju dhe' sektat e juaja extremiste dhe vehabijt qe thojne se sufistet nuk jane ne islam.


Ne te vertete nuk jeni, Muhamedi ka thirrur ne lufte te shenjte kunder myslimaneve, pra lufte me arme. ne 99 % te rasteve islami eshte shperndare me lufte, po si urdherohet ne Kuran.


Mos harro se wehabijt jane pjelle e ekstremizmave nga anet e juaja.
Ne baze te ketij wehabizmi ju po i beni shume probleme islamit te vertet.
Shikoni se sa muslimane kane vrare wehabistat ne vendet muslimane ,sa e sa skamje dhe probleme te ndryshme i kane sjell islamit kto pjellat e juaj wehabiste.


Po po, krejt faji jone eshte, edhe ēifutet kane faj nime se harrova. Ne u kemi thene te vrasin njerez, te prejne njerez ne fyt, te vrasin ata qe nuk besojne ne Islam etj. Shiqo o i nderuar, lexo haditet se cfare kane bere pasuesit e Muhamedit qe nga fillimi, e mos ja fut kot. Islami i vertete eshte qyky qe po e shohim tani. Kjo me Kuran deshmohet.


Sa per xhihadin nuk kam edhe aē shume ēfare te shtoj shume anetar te tjere te kane treguar shume mire se si eshte puna e xhihadit.


E di se cfare eshte xhihadi, nuk ka nevoje mem kallxu. Keshtu ka qene qe nga fillimi duke menduar se per kete do te marrin shperblim dhe hyrija ne parajse.


Muslimanet e kane te ndaluar qe ti sulmojne te tjeret dhe te bejne trazira ,perkundrazi muslimanet duhet te jene durimtar dhe ti ndihmojne njerzimit ne te gjitha pikepamjet .


Lexo Kuran o i nderuar, ajo nuk eshte vetmbrojtje por agresion. Zoti me urrejtje nuk deshiron, Ai nuk deshiron lufte dhe masakra.


Existojne hadithe te rrejshme per Muhamedin a.s te cilat i kane shpikur disa pushtetar te cilete e kane pasur pushtetin ne kohet e para te islamit.
Khalifatet e abasidve dhe emeviteve kane bere krime te medha ne mesin e muslimanve prandaj kane pasur nevoje per hadithe ku flitet se gjoja Muhamedi a.s ka bere keshtu apo ashtu .Edhe ato hadithet per grate e Muhamedit a.s jane rrena te cilat i kane shpikur disa sultana dhe khalife per qejfet e tyre .Kam degjuar nga disa dijetar per disa gra te cilat supozohet se Muhamedi eshte martuar me to se ngjarja ka qene krejt ndyshe .Muhamedi a.s eshte munduar qe ti strehoj disa nga ato gra dhe tju jep mbrojtje pasi qe kohet kane qene shume te veshtira per poziten e grave ateher.
Muhamedi a.s nuk eshte martuar me ajshen ne ate moshe qe shkruhet ne disa hadithe ,ka hadithe te tjera qe tregojne per tjeter moshe
Nje gje duhet ta dijne se Muhamedi a.s nuk ka pasur jete private ashtu siē kemi ne ,jeta private e Muhamedit a.s eshte shume e paster dhe kur nuk mund ta ndyt askush


Ne te vertete Muhamedi eshte martuar me Ajshen kur ajo ishte ende duke luajtur me shoqet e saja, kete nuk e ka thene vetem nje njeri, por plot njerez qe kane shkruajtur Hadite. E pse bre Jezusit apo ndonje profeti ne Bibel nuk i kane thene se ka martuar 9 vjecare po bash Muhamedit. Krejt gjerat qe deshmojne kunder Muhamedit ti thua se jane genjeshtra. Kur t'bohet gjithkush e tyrlifar njeri i arabise me shkru libra te 'shenjta' qaq ma e pat puna e asaj feje o i nderuar.


Xhihad do te thote te luftosh te keqen ne ēdo kohe dhe te mos pajtohesh me te ,te luftosh pabesimin ne ēdo kohe dhe te mos pajtohesh me te .
Xhihad do te thote ti luftosh te keqijat duke ju bere njerezit mire.Xhihadi perkthet edhe si perpjekje per te bere mire.
Muslimanet e vertet kur nuk e harrojne xhihadin ,xhihadi me i madhe eshte qe njeriu ti luftoj te keqijat qe i ka ne veten e tij ashtu siē transmetohet ne hadithet e verteta te Muhamedit a.s .


Po qitash cilen te keqe, sepse Muhamedi cdo gje jo-myslimane i ka thene e keqe. Ne te vertete edhe Vahabistet mendojne keshtu, ata thojne ne po bejme mire, edhe serbet thoshin se ne Kosove po benin mire, edhe Turqit per 500 vjet etj.


Prandaj edhe Kuarani na porosit qe te mos pajtohemi me pabesimin dhe na porosit qe te bejm gjithmone perpjekje per ti ndryshuar gjerat ne te mire .Pikesepari ne duhet ti ndryshojm pabesimin dhe vetit e keqija ne vetat tona e pastaj edhe tek te tjeret .


E di se cfare porosite Kurani, dhe kete vehabistet jane duke e bere siq urdherohet ne Kuran, e kane bere edhe turqit etj. Vahabizmi rrjedh nga arabia, nga qendra pra ka nen pushtet edhe Meken dhe vendet e tjera qe myslimanet i konsiderojne si te shenjta.


Nuk ka dhune ne fe thuhet shume mire ne Kuran e ēfare i duhen islamit ata njerez qe nga friga e pranojne kete besim .Prandaj edhe eshte e ndaluar dhuna ne islam.


Nuk mund te ndalohet dhuna, kur Islami te gjithe i ule, perveqse myslimanet i ngrite ne qiell dhe i ben si Engjuj te Allahut etj. Myslimanet sipas Kuranit kane te drejte te mbysin te tjeret dhe t'i poshterojne derisa ta pranojne Islamin. Ti kete e quan paqe a. Nje ajet ndalon dhunen, (tjerat ajete thirrin haptas per xhihad), edhe ai eshte shpallur ne Meke dhe shkruesi i Kuranit e ka futur ashtu. E cka rreth atyre ajeteve qe therrasin haptas per dhune, cfare mendon ti per kete. Une ato ajete nuk i kam shkruar.


Ne Kuran flitet se Muhamedi a.s eshte meshire per te gjitha krijesat edhe muslimanet duhet ta ndjegin rrugen e tij.


E di se si ka pasur meshire, kete e di shume mire. Ju edhe jeni duke e ndjekur, bravo ju qofte. Meshire nuk eshte per mua, sepse ai tha se ishte vetem nje njeri sikur ne. Ai nuk tha se eshte Mesia ose ndonje shpetimtar dhe nuk ka te beje asgje me Zotin i cili e zbuloi veten ne Bibel etj. Ju e keni bere si nje hyjni ne vete, e ngritni ne qiell dhe e beni njeri te shenjte, por historia dhe haditet deshmojne te kunderten etj.

Te pershendes.

taxisti
28-10-06, 18:04
Ne te vertete nuk jeni, Muhamedi ka thirrur ne lufte te shenjte kunder myslimaneve, pra lufte me arme. ne 99 % te rasteve islami eshte shperndare me lufte, po si urdherohet ne Kuran.

O savior (shpetimtari) lufta e shenjte kur nuk do te ndalet a te pelqen ty a jo kush ska me te pyet.Tregova shume mire se muslimanet nuk te sulmojn me arme por vetembrohen me arme. Lufte e shenjte eshte edhe tu tregosh te tjereve te verteten dhe te perpiqesh tju mesojsh fene dhe ti ndalojsh nga te keqijat.
Edhe ju katoliket e keni kete lufte edhe duhet ta beni luften e shenjte .Si mendoni se Isa (Jezusi) dhe Muhamedi a.s e te gjithe pejgamberet e tjere kane ardhe ketu tek ne qe tna perkdhelin ,tna lavderojne .Jo shokut nuk eshte ashtu ata te gjithe e kane bere luften e shenjte,kur nuk jan shmangur nga luftimi i te keqijave tona .Kjo ka qene nje nga qellimet e ardhjes se tyre.
Po po, krejt faji jone eshte, edhe ēifutet kane faj nime se harrova. Ne u kemi thene te vrasin njerez, te prejne njerez ne fyt, te vrasin ata qe nuk besojne ne Islam etj. Shiqo o i nderuar, lexo haditet se cfare kane bere pasuesit e Muhamedit qe nga fillimi, e mos ja fut kot. Islami i vertete eshte qyky qe po e shohim tani. Kjo me Kuran deshmohet.

Nuk kan faj vetem ēifutet dhe extremistat katolike ne disa nga tragjedite qe po i ndodhin muslimanve ,ndoshta faji eshte ma i madhe tek vete muslimanet .
Zoti ne Kuran thote se nuk do tja ndryshoi gjendjen nje popullit para se ata ti ndryshojne gjendjet e tyre.
Juve po ju konvonojn keto sisteme qe kan tash muslimanet ,i keni mbush shtetet arabe me lloj lloj diktaturash lloj lloj wehabisti e tash edhe juve ju ka ardhe rendi me fol diēka.Ju nuk doni islam tjeter ;Islamin e vertet i cili eshte i paster i cili eshte meshire per te gjithe njereziminE di se cfare eshte xhihadi, nuk ka nevoje mem kallxu. Keshtu ka qene qe nga fillimi duke menduar se per kete do te marrin shperblim dhe hyrija ne parajseLexo Kuran o i nderuar, ajo nuk eshte vetmbrojtje por agresion. Zoti me urrejtje nuk deshiron, Ai nuk deshiron lufte dhe masakra.Ne te vertete Muhamedi eshte martuar me Ajshen kur ajo ishte ende duke luajtur me shoqet e saja, kete nuk e ka thene vetem nje njeri, por plot njerez qe kane shkruajtur Hadite. E pse bre Jezusit apo ndonje profeti ne Bibel nuk i kane thene se ka martuar 9 vjecare po bash Muhamedit. Krejt gjerat qe deshmojne kunder Muhamedit ti thua se jane genjeshtra. Kur t'bohet gjithkush e tyrlifar njeri i arabise me shkru libra te 'shenjta' qaq ma e pat puna e asaj feje o i nderuar.

Nuk ka mundesi qe krijesa me e mire tek Allahu te jete pa moral ,te gjitha ato hadithe qe e cenojn figuren e Muhamedit a.s nuk jan te vlefshme .
Tek e fundit askush nuk ju ka dhene te drejtat e autorsise per hadithe te gjithe atyre shkruesve te haditheve dhe dihet shume mire se ka shume hadithe te shpikura nga sundimtar te ndryshem qe kane qeverisur islamin.

Tjeter kusht per hadithet eshte qe nuk mund te jene ne kundershtim me Kuranin.
Te thash edhe me pare se jeten private te Muhamedit a.s dhe ndoshta jeten private te disa pejgamberve te tjere nuk mund ta kuptosh aē kollaj.
Po qitash cilen te keqe, sepse Muhamedi cdo gje jo-myslimane i ka thene e keqe. Ne te vertete edhe Vahabistet mendojne keshtu, ata thojne ne po bejme mire, edhe serbet thoshin se ne Kosove po benin mire, edhe Turqit per 500 vjet etj.E di se cfare porosite Kurani, dhe kete vehabistet jane duke e bere siq urdherohet ne Kuran, e kane bere edhe turqit etj. Vahabizmi rrjedh nga arabia, nga qendra pra ka nen pushtet edhe Meken dhe vendet e tjera qe myslimanet i konsiderojne si te shenjta.

wehabizmi rrjedh nga agjentet britanik ata e kane vendosur kete sistem ne arabine saudite dhe prej asaj dite jau kemi pare sherrin atyre.
Kane qene muslimanet te cilet e kane luftuar wehabizmin kurse extremistet e krishter e kane ndihmuar ate .Ka qene shqiptari musliman qe ka luftuar kunder tyre dhe e ka ēliruar Meken dhe Medinen nga ata.
Nga pabesia e wehabistve jane vrare me miliona muslimane ne shtetet arabe .E hajt tregona ti lum saviori se ēfare demesh ju ka bere juve wehabistet,perpos atyre 5 a 6 mije veteve qe jane vrare ne sulmet terroriste qe i kane organizuar bashke me bushin asgje smund te tregoni tjeter .Ne anen tjeter ne baze te ketyre wehabisteve ju keni bere perfitime te medhaja ne gjithe boten dhe e i keni lenduar aē shume shtetet muslimane .
Prej kur i sollen wehabistet gati te gjitha shtetet arabe rane nen koloni te te huajve ,pastaj e vendoset shtetin e jahudive para hundeve te tyre .
Extremistat katolik aleatet me te mire i kane wehabistet ,ata ju i keni mercenaret me te lire qe mund ti gjeni.Nuk mund te ndalohet dhuna, kur Islami te gjithe i ule, perveqse myslimanet i ngrite ne qiell dhe i ben si Engjuj te Allahut etj. Myslimanet sipas Kuranit kane te drejte te mbysin te tjeret dhe t'i poshterojne derisa ta pranojne Islamin. Ti kete e quan paqe a. Nje ajet ndalon dhunen, (tjerat ajete thirrin haptas per xhihad), edhe ai eshte shpallur ne Meke dhe shkruesi i Kuranit e ka futur ashtu. E cka rreth atyre ajeteve qe therrasin haptas per dhune, cfare mendon ti per kete. Une ato ajete nuk i kam shkruar.E di se si ka pasur meshire, kete e di shume mire. Ju edhe jeni duke e ndjekur, bravo ju qofte. Meshire nuk eshte per mua, sepse ai tha se ishte vetem nje njeri sikur ne. Ai nuk tha se eshte Mesia ose ndonje shpetimtar dhe nuk ka te beje asgje me Zotin i cili e zbuloi veten ne Bibel etj. Ju e keni bere si nje hyjni ne vete, e ngritni ne qiell dhe e beni njeri te shenjte, por historia dhe haditet deshmojne te kunderten etj.

Te pershendes.

Nuk po e vazhdoj me ty ma shume se ti ose nuk kupton ose nuk don te kuptojsh .Po shkoj po i lutem Zotit per nje mrekulli e ndoshta tani beson .Por e di se ēfare do te thuash se as edhe mrekullia nuk te ben besoj ty

Hakikat
28-10-06, 18:30
Pershendetje Hakikat,

edhe pse s'po parashtron asnje argument por vetem po liferon padituri dhe edukete te ulte, te cilen e paske me shumice...
Prap ti shkruj shkurt dy tri fjale, ndoshta t'pastrohet dioptria e trunit e kupton ;


1.
Hakk, asht nje prej emrave/virtuteve,cilesieve/ te All-llahut, andaj perdorimi i keti emri ( Hakikat) nuk asht i preferueme.. pa paarshtesen Abd ( Abdulhak)..

2.
tasafuf/drvishllek/ nuk ka ne Islam!Asht jasht Islamit.

3.
tesafufi/dervishlluku/ asht dekadenca e islamit.

4.
Ne kete bisede s'k avend vehabizmi, as emocionet ,as selefi,as tepsi,as vllazni, as gurabi,......por argumente.

dhe

e pesta:
mos u bon koktul /nese je s'kam se cka te boj/ dhe pergjigju me argumente, nese e din dhe ke argumente!
Nese jo, shko e lexoja 'sheh babes' ndoshta ai e kupton!

All-llahu te udhezofte!


Ka thėnė i Dėrguari i Allahut: “Nuk do tė hyjė nė Xhennet ai qė nė zemrėn e tij ka edhe njė grimcė mendjemadhėsie” po ke tij ka shumė po e shofė.
“Allahu ėshtė I Bukur dhe e do tė bukurėn, kurse mendjemadhėsia ėshtė mosmirėnjohja ndaj Allahut dhe nėnēmimi i njerėzve”
Apo e kupton mustaqe....
O ndryshues i zemrave, ndryshoji, ktheji zemrat tona nė respektin dhe nėnshtrimin ndaj Teje.
Apo e kupton Mustaqe...

1. EL-HAKK - I Vėrteti. Ai i Cili ka krijuar ēdo gjė me Urtėsinė e Tij tė pėrsosur. Ēdo gjė nė kėtė gjithėsi, dėshmon pėr ekzistencėn e Tij tė vėrtetė e tė pamohueshme.
Apo e kupton Mustaqe...
Diturija Zahir: Duhet me Lexua, dhe me mėsua prej njė Mėsuesi ēe ėshtė Dijetar.
Diturija Tarikat: Tarikat do tė thuhet Rrugė e Pėrmendjes sė allahut dhe lutjes et...
Diturija Hakikat: Kjo do tė thohet dija e Vėrteta, tubohet me dijen " Zahir dhe Tarikat" ke njė njeri qe gjenden kėto sende et...
Apo e kupton Mustaqe....
Diturija Marifetullah: Kjo Dituri, ėshtė pa mėsu kėrkund, kjo vjen vetem prej Allahut s.w.t. kujt ēė don aj ja dhuron et...

Hakikat
28-10-06, 19:58
Pershendetje Hakikat,

edhe pse s'po parashtron asnje argument por vetem po liferon padituri dhe edukete te ulte, te cilen e paske me shumice...
Prap ti shkruj shkurt dy tri fjale, ndoshta t'pastrohet dioptria e trunit e kupton ;


1.
Hakk, asht nje prej emrave/virtuteve,cilesieve/ te All-llahut, andaj perdorimi i keti emri ( Hakikat) nuk asht i preferueme.. pa paarshtesen Abd ( Abdulhak)..

2.
tasafuf/drvishllek/ nuk ka ne Islam!Asht jasht Islamit.

3.
tesafufi/dervishlluku/ asht dekadenca e islamit.

4.
Ne kete bisede s'k avend vehabizmi, as emocionet ,as selefi,as tepsi,as vllazni, as gurabi,......por argumente.

dhe

e pesta:
mos u bon koktul /nese je s'kam se cka te boj/ dhe pergjigju me argumente, nese e din dhe ke argumente!
Nese jo, shko e lexoja 'sheh babes' ndoshta ai e kupton!

All-llahu te udhezofte!

Pėrgjigjja yte 2 edhe 3..Fjala po quhet dhe po shkruhet Tasavvuf dhe ėshtė arabisht do tė thotė Sufismus e kjo do tė thohet Misticizmi e kėto do tė thotė njė zėnsė ose rrugėtarė. A po e kupton Mustaqe...
Nga ana tjeter islami erdhi duke nivelizuar dhe baraspeshuar anėn trupore, shpirtėrore dhe mendore.
njeriu nė kėndvėshtrimin islam posedon trup, shpirt dhe mendje, dhe ai duhet tia japė tė drejtėn ēdonjėrės prej tyre. Pejgamberi a.s. e shqetėsonte dhe revoltonte njeriu qė i jepte rėndėsi shpirtit para trupit dhe anasjelltas. Nė njė hadith: O abdullah ti je i obliguar ndaj syrit tėndė ashtu si je i obliguar ndaj familjes, gruas dhe trupit tėnd, prandaj mundohu qeė tė gjithave tua japish tė drejtat qė u takojnė."
Disa sahabė shkuan te Muhammedi a.s. qė ta pyesin pėr adhurimin qė bėnte ai. Kur ai u tregoi atyre, sikur deshėn tė thonė se kjo ėshtė pak, pra ai adhurim iu duk i pamjaftueshėm, dhe thanė. ku jemi ne nė krahasim me adhurimin qė bėn i dėrguari i allahut xh.sh. atij allahu s.w.t. ia ka falur tė gjitha mėkatet qė i ka bėrė dhe i bėn." Njeri prej tyre tha,." Sa mė pėrket mua, unė fali namaz tėrė natėn, tjetri tha unė agjėroj tėrė jetėn dhe nuk e prish agjėrimin ndėrsa tjetri tha unė nuk u afrohem grave pėr marrėdhėnie intime dhe nuk martohem asnjėher. Atėher erdhi i dėrguari i Allahut dhe u tha: Ju thatė kėshtu e kėshtu, kurse unė pėr allahun, jam mė i devotshėm se ju dhe e kam frigė allahun mė shumė se ju, megjithė atė unė edhe falem edhe flej, agjėroj kur duhet, por jo tėrė kohėn si ju, dhe martohem e u afrohem grave tė mia, e kush largohet nga sunneti im, ai nuk ėshtė prej nesh."
Prej kėtu feja islame filloi tė barazvlerėsojė sendet nė jetė duke i dhėnė ēdo ane aq sa i takon. Sufistet u paraqiten atehere kur muslimanet ishin dhene pas botes materiale dhe pas ceshtjeve te logjikes.
Kujdesi ndaj botes materiale lindi pas zgjerimitit te shtetit islam, kur u zhvilluar dhe lulezoi jeta ekonomike. Po ashtu ne kete kohe lindi edhe interesimi i madh ndaj ceshtjeve logjikes. Muslimanet filluan te merren me filozofi, apologjetike dhe diskutime te renda logjike. Derisa edhe lenda e fikhut filloi te sqaroje aspektin shpirteror. ne kete kohe u paraqiten sufistet qe te mbulojne zbrazetiren e paplotesuar nga apologjetiket dhe fukahate. Te shume njerze lindi nevoja per ushqim shpirteror dhe kete nevoje nuk mund ta plotesonte askush pervec sufisteve, te cilet i kushtuan kujdes me shume anes shpirterore se asaj materiale. Ata e merrshin me punet e brendshme me shume se me te jashtme. Filluan te zhvillojne edukaten shpirterore dhe ceshtjen e moralit, dhe ne kete u perkushtuan deri ne pafund, derisa dikush prej tyre shprehej duke thene : Sufizmi eshte vete etika dhe morali, ai qe te ofron edukimin moral, te ka ofruar edukimin sufist.
Sufistet e pare i permbaheshin Kuranit dhe Sunnetit dhe disa ne kohen e sotshem, duke u mjaftuar me ate qe jep ligji i Allahut s.w.t. dhe duke refuzuar gjithcka qe ishte devijim ne moral dhe sjellje.
Si rezultat i punes se sufisteve shume njerez e kane perqafuar Islamin dhe shume muslimane gjynahqare jane penduar dhe kthyer rruges se Allahu xh.sh.. Keto jane fakte qe nuk mund t'i mohojne askush.,
shumė prej ehli sunnetit dhe pasuesit e tyre pėrforzuan shkencat apo njohuritė e sufizmit me njohuritė nga Kurani dhe Sunneti i Pejgamberit a.s..

Ėshtė e vėrtetė se prej njeriut merret njė pjesė e fjalėve tė tij dhe lehet pjesa tjetėer, ndėrsa vendime dhe parime tė sakta janė vetėm fjalėt e pastėrta tė Kuranit Fisnik dhe Sunnetit tė habibellahut a.s.
Kėshtu qė mund tė marrim shumė anė tė mira nga sufizmi, si pėr shembull: Devotshmėrinė, dashurinė reciproke mes njerėzve, zbulimin e mangėsive tė shpirtit, largimin e ndėrhyrjeve tė shejtanit dhe shėrimi nga to, kujdesin rreth asaj qė zbut, pėrmendja e shpeshtė e ahireti et...

4. Argumente mė tė mira mundesh ti apish nefsit tė ytė si unė ashtu. se kjo ėshtė mė e mirė pėr ju dhe pėr mua. Flm

e pesta ka shumė pėrgjigjje po nuk dua se bohem dhe unė si ti et....Dijetari imė mė mėsonė sa mundem tė kuptoj unė, por ti nuk di ēfarė kuptimi paske ndaj Dijetarit imė.

Dijetari imė mė mėson mu kėshtu si p.sh. mė jep mas mėsimit njė pyetje? Por pyete ti Dijetarin e ytė pėr kėto pyetje inshaallah???????

Sa e donė Allahun s.w.t.?
Sa e donė halilallahun[ s.a.w.?
Sa e donė Bashkėshorten tėnde?
Sa e donė fėmijunė e ytė?

E kjo ėshtė njė pyetje pėr ty dhe hogjėn tėndė inshaallah Pėrgjigjje pres me sinqeritet ndaj vetes sate.!!!!

Flm pėr lutjen e tua dhe inshaallah Allahu fuqiplotė na udhėzonė nė dinin e tij ato qė duhet tė udhėzohen dhe allahu s.w.t. na emėertoftė me kėto emėra. EDH-DHAHIRU - i Dukshmi, me argumentet dhe Shenjat e Fuqisė sė Tij mbi ēdo gjė.
76. EL-BATINU - i Padukshmi. Atė nuk mund ta arrijnė shikimet e krijesave.
77. EL-VALI– Udhėheqėsi. Ai Qė kontrollon dhe mbikėqyr ēdo gjė. AMIN

Savior
28-10-06, 22:59
Nuk po e vazhdoj me ty ma shume se ti ose nuk kupton ose nuk don te kuptojsh .Po shkoj po i lutem Zotit per nje mrekulli e ndoshta tani beson .Por e di se ēfare do te thuash se as edhe mrekullia nuk te ben besoj ty

Pe kuptoj une boll mire, po ne realitet ju nuk jeni duke kuptuar, pe kuptoni boll mire po s'po deshironi ta pranoni. Zotit hera e pare qe e permende emrin Zot deri qitash ke tu e permend allah.

Te pershendes.

Mustaqedredhur
29-10-06, 10:31
1.
Savio, me komentin e mateut ti ne fakt po e ndryshon krejt citatin.
Citai asht i qarte.
Ne realitet tipo i kundervihesh vet Jezusit.

Qe pse:

Jezusi te mateu 10/34:36 tha :

'Mos mendoni se erdha ta bie peqen mbi toke.Nuk erdja ta bie paqen,por shpaten.Sepse erdha te ndaj djalin prej t'et,vajzen prej s'emes,te rene prej se vjehres.Njeriu do t'i kete armiq shtepiak e vet."


Doktrina e krishterizmit asht e perqendrume te vujtja,mbi te cilen e ‘arystojne’ ‘kryqezimin’ e Jezusit.
Vuajtja asht perqendrim doktrinar i krishterizmit, e ky verset asht i mireseardhur per ra legalizue vuajtjen si obligativ per fitimin e Miresie Hyjnore.

Kjo bie ne kundershtim edhe me vet Mateun.
Ne mateu 5/44 Jezusi thot: ‘ Duani armiqte e tuj ‘.
Nese kerkohet qe ti duani armiqte e juej athere si asht e mundur te behet armiq i familjes / te ndaj djalin prej t’et ../ thot Mateu.
Asht ne kundershtim edhe me vet Toren ku thuhet ‘ respketoj atin tend dhe t’emen tende’!
Kundershtim Ungjillor.
Ne kete rast,Savio, Ungjilli asht ne kundershtim edhe me Toren.

Mateu asht citat i koruptuem, dhe duhet largue nga ‘Bibla’.
A je dakord?

2.
Ajeti Kuranor asht i Vertete,se asht Fjale e All-llahut , e jo Muhamedit a.s.
Problemi asht si ti nuk je objektiv.
Nje nga shenjat e kerkimit te se Vertetes asht objektiviteti.
Ti je subjektiv dhe shum me pargjykime, andaj ne logjiken tande nukpranon qe argumentet e qarta Kuranore .
Kurani na tregon edhe pet kete vese nejrezore dhe thot per ata qe nuk Pranojne te Verteten e Tij Kuranore :

‘Po juve,sa here qe ju vinte nje u idergur medicka qe nuk i pershtatej deshirave tuaja silleshit me arrogance,duke pergjeshtruar disa prej profeteve dhe duke vrare disa te tjere”

E Verteta Kuranoer permban urtest te rralla, menyra te shprehuri te pakrahasueshme, mesime te shkelqyera,te verteta e ezitences,argumente dhe udhezime…

Kete e deshmon cdo njeri me natyre te paster dhe me mendjeprehtesi te zhveshur nga verbsia.
Allahu ne Kuran thot :

‘Ndersa atyre qe u eshte dhene dijenia, e dine se kjo qe te eshte shpallur ty nga Zoti, eshte e Vertete dhe se udhezon per ne rrugen e Fuqiplotit, te Lavdishmit.’

Se Kurani asht fjale e Alllahut deshmojne edhe krishteret.

Ne Kuran Lexojme :
‘kure dėgjojnė atė qė i ėshtė zbritur tė dėrguarit (Kur’anin), prej syve tė tyre rrjedhin lotė, ngase e kanė kuptuar tė vėrtetėn dhe thonė: "Zoti ynė , ne kemi besuar, pra regjistro ndėr ata qė qė dėshmojnė .
The thonė: Pėrse tė mos besojmė All-llahun dhe atė tė vėrtetė qė na erdhi, duke qenė se ne shpresojmė qė Zoti ynė do tė na qojė) sė bashku me njerėzit emirė.

Savior,lexoj ajetet Kuranore pa paragjykime dhe me objektivitet.

Mustaqedredhur
29-10-06, 11:35
Cka me bo me kti c-p qe e ke postu?
A e ke lxue mire ,se jane kunder ‘misticizmit’
Po me duket se po flet me “akli avam” :biggrin:

Ti po thua se sufite po mireshin me 'punet e mbrendhsme, me edukate shpirterore'.
Ata tre shoke te Pejgamberit qe i permnde ne hadith veprun po me kete qellim.
Por Pejgaberi iI ndaloi.
Ai ju tha :
“ .. e kush largohet nga sunneti im, ai nuk ėshtė prej nesh…”

He,pra ,akikatu, dashamir, cila praktike e Pejgaberit mbeshtet ‘misticizmin.’ Sufite?
Kur u mbydh ne vehte Pejgaberi me ‘ u mare me te mbrendeshem me ate shpirterore’ ?

Leje, se sharove keq….


p.s.
na trego ne cilen grade te shkalles tarikate je, qe te kuvendojme ma qarte :
alemi missal?alemi hakikat?nur i kuq?nuri i zi?:biggrin:

taxisti
29-10-06, 13:33
Pe kuptoj une boll mire, po ne realitet ju nuk jeni duke kuptuar, pe kuptoni boll mire po s'po deshironi ta pranoni. Zotit hera e pare qe e permende emrin Zot deri qitash ke tu e permend allah.

Te pershendes.


Savior po te pergjigjem edhe nje here se me postimin me pare e bera nje gabim ,i kam perzier shkrimin tim me citimin e postimit tend .Nuk e di ndoshta nuk e ke pare postimin tim ma pare apo ndoshta nuk e ke kuptuar, shko lexoje njehere e tani flasim.

Edhe mos u perziej me ato mendimet e tua gjithkund se shume larg jemi nga tema.Kjo teme eshte me shume per muslimanet .

Shko kerkoju llogari bushave e neokonzervativev te tjere qe kane bashkepunuar me bin ladat e hamamit e terrorista te tjere.Kerkoju llogari edhe per sadam hyseinin e diktatore te tjere qe i kane vendosur sipas qejfit te tyre.
Mos harro me i pyetur per lidhjet e tyre me wehabistat tradhtar gjakpiresa ,vrases te femijeve.Pyeti pse i kan ndihmuar gjithmone wehabistat te cilet kane vrare me miliona muslimane.

taxisti
29-10-06, 13:45
Cka me bo me kti c-p qe e ke postu?
A e ke lxue mire ,se jane kunder ‘misticizmit’
Po me duket se po flet me “akli avam” :biggrin:

Ti po thua se sufite po mireshin me 'punet e mbrendhsme, me edukate shpirterore'.
Ata tre shoke te Pejgamberit qe i permnde ne hadith veprun po me kete qellim.
Por Pejgaberi iI ndaloi.
Ai ju tha :
“ .. e kush largohet nga sunneti im, ai nuk ėshtė prej nesh…”

He,pra ,akikatu, dashamir, cila praktike e Pejgaberit mbeshtet ‘misticizmin.’ Sufite?
Kur u mbydh ne vehte Pejgaberi me ‘ u mare me te mbrendeshem me ate shpirterore’ ?

Leje, se sharove keq….


p.s.
na trego ne cilen grade te shkalles tarikate je, qe te kuvendojme ma qarte :
alemi missal?alemi hakikat?nur i kuq?nuri i zi?:biggrin:

Po normal qe ju ka ndaluar disa gjera Muhamedi a.s disa shokeve te tij ,ndoshta ato gjera qe i kan bere ata shoke i kan bere ne menyre te pamvarur (kryeveti).

A nuk ishte Muhamedi a.s qe shkonte ne ate shpellen hira para se ti vinte shpallja.Jeta e Muhamedit a.s ishte plot mistike ,po normalisht se shume njerez nuk mund ti shohin ato gjera .Edhe Kurani eshte plot mistike por jo te gjithe i shohin se ēka ka mbrenda.
Edhe vete Kurani flet se ka disa njerez qe Allahu i ngrite me lart se te tjeret dhe u tregon disa fsheftesi me shume se te tjereve.Nuk ishte mistike udhetimi i Muhamedit a.s Miraxhi ai i derguari i Allahut shkoi i pa te gjithe pejgamberet te gjitha vendet dhe krijesat e Allahut kudo qe jane ai i vizitoi .Jane me mijera gjera qe jane mistike ne jeten e Muhamedit a.s

Ju po mundoheni ta paraqitni Muhamedin a.s dhe eliten islame sikur veten e juaj as ma pak e as ma shume sa shihni ju mendoni se edhe ata shohin .Ktu eshte problemi te ju te gjithe traditen e Muhamedit a.s mundoheni ta veni vetem ne dy a tre libra ,normalisht ata libra qe ju konvonojn juve.

King_Gentius
29-10-06, 16:54
Savior,
ti nuk je katolik, je ne nje sekte krishtere?
po nejse,

qe mak mesim ungjillor:

Jezusi te mateu 10/34:36 tha :

'Mos mendoni se erdha ta bie peqen mbi toke.Nuk erdja ta bie paqen,por shpaten.Sepse erdha te ndaj djalin prej t'et,vajzen prej s'emes,te rene prej se vjehres.Njeriu do t'i kete armiq shtepiak e vet."

prej kti fragmeni konkludojme :
- jezusi k ardh t asjedhe shpaten ( luften)
- Jezusi nuk erdh per paq
- jezusi erdh me e nda njeriun nga babi i vet ( perr shmebull ty nga baba yt)
- jezusi erdh me e nda vajzen prej babes

Ck asht ky fragment te mateu.
Thirje per shkatrim familjar, dhe lufte.

"

Ka hap prape Biblen mustaqja, lol. Shiko byrazer, duhet te kuptosh ndryshimin e nje keshille dhe te nje profecie. Keshilla thot se cka duhet te besh, ndersa profecia thot se cka do ndodhi, por jo cka duhet te besh. Pra ne citatin e mesiperm Jezusi thot se cka do ndodhi (qe ka ndodh vertet - pra profeci e permbushur), po ai nuk ka dhen ndonje keshille qe duhet te luftoni me vellezer etj etj.

Mustaqedredhur
29-10-06, 18:37
Ka hap prape Biblen mustaqja, lol. Shiko byrazer, duhet te kuptosh ndryshimin e nje keshille dhe te nje profecie. Keshilla thot se cka duhet te besh, ndersa profecia thot se cka do ndodhi, por jo cka duhet te besh. Pra ne citatin e mesiperm Jezusi thot se cka do ndodhi (qe ka ndodh vertet - pra profeci e permbushur), po ai nuk ka dhen ndonje keshille qe duhet te luftoni me vellezer etj etj.

shkurt :

Teksti,burazer, asht i qarte.
Ka spjegim real,drejt perdrejt.
Bile ,tani po ngatroheni edhe ma shum.

Ta analizojme:

Jezusi thot ‘Mos mendoni’
Kjo na spjegon se ata te cileve ju drejtohet Jezusi kane pate nje mendim.
Prandaj ju thot ‘mos mendoni…’.
Cka vihet pyetja.
Vazhdon Jezusi, ne fillim duke sqaruar se cka mendojne.
Dhe thot ‘ …se erdhe ta bie paqen mbi toke’.
Ku ka qene mendimi i atyre te cileve ju drejtohet.
Fjale ‘mbi toke’ na tregon se bohet fjale per detryrim tokesor,real,duke deshte te na tregoje se s’kas nje dyshim, as domethajne, ezotorike apo metaforike.
Prandaj thot ‘.. ne toke’ qe shprej dicka realte,jete, te prekshme.

Mbas keti mohimit te mendimit te tyre, duhet spjegim i negacionit.
Pra per cka erdhe,lind pyetje?
‘ .. Nuk erdha ta bie paqen,por shpaten..’’
Dhe vazdon spjegimi i Jezusit/mateu pse ka ardhe ne toke…

Kete analize te shkurte e boj per t’e spjeguar se nuk ka vend k’tu spjegimi ezotorik ,apo metaforik, e tjere..

2.
Cdo njeri me pak fiqr ne krye nuk beson fjalet e mateut.
Nuk besoj se ti beson fjalen e Mateut.

Nga pikepamja islame citai ne fjale bie ndesh me te Verteten Kuranore.
Mesazhet Hyjnore ,Genti,sipas Islamit,ne parim jane te njete ( burimisht) ,sepse te gjitha therasin ne moneteizem, ne vendosjen e drejtesie sic thot edh eKurani:

'‘Ne derguam nė cdo popull te derguar qe t’u thone: "Adhuroni vetem All-llahun, e largonu djave “

Muslimanet besojme se edhe i derguari i All-llahut, Isa biri i Merjemes, ka ardhe me kete mesazh.-Adhuroni vetem All-llahun!

"Ne nuk dėrguam asnjė tė dėrguar para teje e tė mos i kemi shpallur atij se: nuk ka zot tjetėr pėrveē Meje, pra mė adhuroni!""

"Ne i dėrguam tė dėrguarit Tonė me dokumente tė qarta dhe Ne zbritėm me ata librin dhe drejtėsinė qė t’i pėrmbahen njerėzit tė sė drejtės"

Citati te Mateu si dhe qindra citate tjera biblike, jane te koruptuar, sot biblat paraqesin jetshkrime qe I kane parqite nxensit e tij, apo nxenesite e nxenesve te tij shum vjet pas tij,apo mendime kishtare, por as pak ata Hyjnore.

Edhe citati qe po e diskutojme nuk asht fjale e Isait a.s.,paj , si spjegova me pare ajo bie ndesh edhe me vetveten./ungjillin,toren/.....

Mustaqedredhur
29-10-06, 18:55
A nuk ishte Muhamedi a.s qe shkonte ne ate shpellen hira para se ti vinte shpallja.Jeta e Muhamedit a.s ishte plot mistike ..

Taxi,Allahu te meshirofte, po flet pa fiqr!
Mos po don me thone se Muhamedit a.s shpallja i paska ardhe duke qene ‘mistik’ ,e mandej Allahu e shpall Pejgamber???

Taxi, mos, dashamir, mos u fut ne xhona qe s’ke njohuri,se po hyn llugave..
( E kuptoj se ke deshire te flakte qe jetes te Muhamedit.a.s. ti m’veshish sufizem me cdo kusht, kjo ,dashamir nuk asht mire! )

Kujtoj se nuk jeni ne nivelin e bisedes, ti edhe akikati paskeni simpati ndaj dervisheve /sufi/, se dituri per kete lajmi s’paskeni as pak.Kthehuni drejt Kuranit.. se ne cdo pergjigje po futeni posht e ma posht drejt gremnive te paditurise.

Mbteshit te pershendetun.
Kaq.
Allahu ju udhezofte!

Hakikat
29-10-06, 19:46
Cka me bo me kti c-p qe e ke postu?
A e ke lxue mire ,se jane kunder ‘misticizmit’
Po me duket se po flet me “akli avam” :biggrin:

Ti po thua se sufite po mireshin me 'punet e mbrendhsme, me edukate shpirterore'.
Ata tre shoke te Pejgamberit qe i permnde ne hadith veprun po me kete qellim.
Por Pejgaberi iI ndaloi.
Ai ju tha :
“ .. e kush largohet nga sunneti im, ai nuk ėshtė prej nesh…”

He,pra ,akikatu, dashamir, cila praktike e Pejgaberit mbeshtet ‘misticizmin.’ Sufite?


Leje, se sharove keq….


p.s.
na trego ne cilen grade te shkalles tarikate je, qe te kuvendojme ma qarte :
alemi missal?alemi hakikat?nur i kuq?nuri i zi?:biggrin:

1.Mjerė pėr secilin qė ofendon e pėrqesh (njerėzit).
E kush punoi ndonjė tė mirė, qė pėshon sa grimca, atė do ta gjejė.Dhe kush punoi ndonjė tė keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė.
2. Po mė duket se ti akilin tėnd nuk e ke shumė tė aftė pėr te kuptu ani Mustaqe.....Allahu s.w.t. e din mė sė miri nė ēfarė tarikati rruge jam.
3. Jam inshaallah elhamdulillah Musliman a po nuk e din pėr qka bisedojmė.
4. Lexoje dhe ne njė her qka kam shkruar o Mustaqe.... dhe ju lutem me u mundu nė atė nivel me e kuptua qka po duamė ne me tė thanė ty.
5. Pejgamberi a.s. i ka treguar njė shokut tė vet fshehtėsin e njė ajeti dhe i ka thėnė "tregimin e parė sqaroje qdo kujt" tregimin e dyt sqaroje vetėm atyre qė janė tė thellėsua nė rrugė "tregimi i tretė askujt" dhe ka thėnė shoku i rahmetin lilalemin me u treguar juve kėt duhet tė ma heqni kokėn.
6. Hadithin mbi sufit e kam shkruar nga libri i Dr.Jusuf El/Kardavit, a nuk mundesh dhe atė me e kutua.
Habiballahu a.s. ka kėn gjithė mon me allahun s.w.t. me shpirt e me trup, a nuk e din ti ku ėshtė Nefsi nė trupin e tij ose nė trupin e jonė.
Rruga ime ėshtė rruga e Velijjut dhe e Lavdrimit.
Nuk e njoh ti kėt rrugė. po Inshaallah e din.
Selamunalejkum nuk kum shumė kohė.
Nėse pyetė si po i kuvendon njė Musliamni do tė pėergjogjem nėse allahu don nėse vazhdon kėshtu tė mė falnin aman koha dhe shėndeti janė shumė tė mėdha nė kėt bot Mustaqe...

PS: Mos u bofsh prej atyre qė lypin me e pa dritėn aman kan gjethin para vehtvetes.

King_Gentius
29-10-06, 20:04
shkurt :

Teksti,burazer, asht i qarte.
Ka spjegim real,drejt perdrejt.
Bile ,tani po ngatroheni edhe ma shum.

Ta analizojme:

Jezusi thot ‘Mos mendoni’
Kjo na spjegon se ata te cileve ju drejtohet Jezusi kane pate nje mendim.
Prandaj ju thot ‘mos mendoni…’.
Cka vihet pyetja.
Vazhdon Jezusi, ne fillim duke sqaruar se cka mendojne.
Dhe thot ‘ …se erdhe ta bie paqen mbi toke’.
Ku ka qene mendimi i atyre te cileve ju drejtohet.
Fjale ‘mbi toke’ na tregon se bohet fjale per detryrim tokesor,real,duke deshte te na tregoje se s’kas nje dyshim, as domethajne, ezotorike apo metaforike.
Prandaj thot ‘.. ne toke’ qe shprej dicka realte,jete, te prekshme.

Mbas keti mohimit te mendimit te tyre, duhet spjegim i negacionit.
Pra per cka erdhe,lind pyetje?
‘ .. Nuk erdha ta bie paqen,por shpaten..’’
Dhe vazdon spjegimi i Jezusit/mateu pse ka ardhe ne toke…

Kete analize te shkurte e boj per t’e spjeguar se nuk ka vend k’tu spjegimi ezotorik ,apo metaforik, e tjere..Shum analize e bukur po nuk adresove faktin qe citati nuk eshte keshille (si psh: duajeni armikun) por eshte profeci. Dhe jemi dakort se kjo profeci eshte permbushur, sepse te krishteret historikisht vertet jan vra mes tyre per ndryshimet dogmatike te sekteve te tyre.

Mustaqedredhur
30-10-06, 18:10
Shum analize e bukur po nuk adresove faktin qe citati nuk eshte keshille (si psh: duajeni armikun) por eshte profeci. Dhe jemi dakort se kjo profeci eshte permbushur, sepse te krishteret historikisht vertet jan vra mes tyre per ndryshimet dogmatike te sekteve te tyre.

Gentius, po mbull nje sy apo po bohesh se s'po kupton:biggrin: ., e po i tejkalon pyetjet ?

Analiza tregon qellim ( pse erdha...) /kjo nuk eshte profeci,as keshille,S'ka asnje element te profecise as keshilles.
Teksti tregon qarte qellimin pse ka ardhe ne kete bote /toke/.
Vet fakti qe tregon QELLIMIN e anulon profecine, e tregon detyre
Qellimi mban ne vete veprim konkret,nga ai qe percakton qellimin.

Pra , perfundimi didaktik asht se ' jezusi ' :


- mohon se ka ardhe per paqe- E qe eshte kontradiktore me

1 -citatin Mateu : 5/44 ‘ Duani armiqte e tuj ‘.
2- Tora : ‘ respketoj atin tend dhe t’emen tende’!

Ti Getius, perqendrohu ne pyetjen :

Cili citat asht i vertete?
Te dyjat nuk munde te jene, se jane kontradiktore!


Perkujtim:
---------
Kuran :
'‘Ne derguam nė cdo popull te derguar qe t’u thone: "Adhuroni vetem All-llahun, e largonu djave “
---------

mbetsh i pershendetun,

King_Gentius
31-10-06, 03:25
Ne qofte se misioni i Jezusit ishte te sjelle luftra atehere cfare vepra beri dhe cfare fjale tha qe te nxite njerezit te luftojne njeri tjetrin?

Savior
31-10-06, 05:38
1 -citatin Mateu : 5/44 ‘ Duani armiqte e tuj ‘.
2- Tora : ‘ respketoj atin tend dhe t’emen tende’!


Cili citat asht i vertete?
Te dyjat nuk munde te jene, se jane kontradiktore!


Pse a nuk ben te dyja Mustaqedredhur kurrsesi a. Pse kontradiktore po te duken o Mustaqedredhur, ne duhet edhe t'i duam dhe t'i respektojme prinderit tane por t'i duam edhe armiqte tane dhe te lutemi per ta siq na urdheroi Zoti. Tani a tu hek kjo kontradikte qe e pate, nese po shume mire ke bere sepse ke filluar te kuptosh.

King_Gentius
31-10-06, 07:02
Pse a nuk ben te dyja Mustaqedredhur kurrsesi a. Pse kontradiktore po te duken o Mustaqedredhur, ne duhet edhe t'i duam dhe t'i respektojme prinderit tane por t'i duam edhe armiqte tane dhe te lutemi per ta siq na urdheroi Zoti. Tani a tu hek kjo kontradikte qe e pate, nese po shume mire ke bere sepse ke filluar te kuptosh.

Mustaqja po krahason:

1 -citatin Mateu : 5/44 ‘ Duani armiqte e tuj ‘.
2- Tora : ‘ respketoj atin tend dhe t’emen tende’!

me:

3-'Mos mendoni se erdha ta bie peqen mbi toke.Nuk erdja ta bie paqen,por shpaten.Sepse erdha te ndaj djalin prej t'et,vajzen prej s'emes,te rene prej se vjehres.Njeriu do t'i kete armiq shtepiak e vet."

dhe konkludon se citati 1 dhe 2 jan ne kontradite me citatin 3. Tash kjo do ishte e vertet nese 3 ishte keshille si 1 dhe 2. Po citati 3 eshte nje kontekst ndryshe nga citatet 1 dhe 2, keshtu qe nuk ka kuptim te krahasohen per pun kontradite. Citati 3 eshte profeci qe tregon se pavaresisht nga cka mesoi Jezusi njerezit prap do luftojne me njeri tjetrin, dicka qe sic e dim eshte bere realitet, po per arsye te erreta mustaqes nuk i duket realitet (ben vaki veshtiresi me gjuhen duhet ta shkaktoje keqkuptimin).

Si perfundim qe te treja citatet jan te verteta njekohesisht.

Hakikat
31-10-06, 09:40
sufistėt e vėrtet

Hattabi
31-10-06, 20:40
sufistėt e vėrtet

NCUK - Ehli Dalal


Mjafton me i pa do do CD qe i kam ku ne Siri kjo ka ndodh , subhanAllah qfar dhikri bajn , edhe nje pis ati shejhut te tyre ia han nevojne te flliqtin ( MU*** ) - VALLA BILAH e vertet o kjo.


Veq shirk sa i bajn Allahut ata mjafton per ta , veq varret sa i adhuroj apo kerkojn prej tyre mjafton .


ELHAMDULILAH QE JAM ELHI SUNEH WEL XHEMAH

Mustaqedredhur
31-10-06, 21:25
Mustaqja po krahason:

1 -citatin Mateu : 5/44 ‘ Duani armiqte e tuj ‘.
2- Tora : ‘ respketoj atin tend dhe t’emen tende’!

me:

3-'Mos mendoni se erdha ta bie peqen mbi toke.Nuk erdja ta bie paqen,por shpaten.Sepse erdha te ndaj djalin prej t'et,vajzen prej s'emes,te rene prej se vjehres.Njeriu do t'i kete armiq shtepiak e vet."
dhe konkludon se citati 1 dhe 2 jan ne kontradite me citatin 3. Tash kjo do ishte e vertet nese 3 ishte keshille si 1 dhe 2. Po citati 3 eshte nje kontekst ndryshe nga citatet 1 dhe 2, keshtu qe nuk ka kuptim te krahasohen per pun kontradite. Citati 3 eshte profeci qe tregon se pavaresisht nga cka mesoi Jezusi njerezit prap do luftojne me njeri tjetrin, dicka qe sic e dim eshte bere realitet, po per arsye te erreta mustaqes nuk i duket realitet (ben vaki veshtiresi me gjuhen duhet ta shkaktoje keqkuptimin).

Si perfundim qe te treja citatet jan te verteta njekohesisht.Gentius, fillove me u nervozue e po flet prapsht!
Pa emocione.

Fragmneti (3) nuk shpreh profeci.Atu s’ka as nje fjale ne kuptimin ‘ asaj qe do te ndodhe, kohe e ardhmme..
A e kupton fjalen ..”Mos mendoni..’ dhe ‘..erdha..’ .Ku shef ketu profeci?!!
Asht qarte pergjigje direkte ( e kuptura) e dilemes se per cka ka ardhe ne kete Toke.
Kjo asht qarte .
Pse po bohesh kokeforte e nuk pranon .

Logjiko!

Ne (3) tregon misionin pse ka ardhe ne Toke.”… erdha te ndaj djalin prej t'et,vajzen prej s'emes …’
Ne (1), (2),:’..duani armiqte..respektoni t’emen… “

Kontaradiktore!
Me nje ane thot se ka ardhe me shpate (lufte)e jo per paqe… me i nda babe e bir, vajze e nane..me nje fjale shkatrim familjar e ne anen tjeter …..doje armikun..respektoni familjen..qetesi..mirese

Kontradikte!

Mos u bo kalamoj lum gentiusi.!Mos i fut veshet ne lesh, e mendjen pershesh!

mbetsh i pershendetun,

Mustaqedredhur
31-10-06, 21:42
Ne qofte se misioni i Jezusit ishte te sjelle luftra atehere cfare vepra beri dhe cfare fjale tha qe te nxite njerezit te luftojne njeri tjetrin?

Dakord,asnje i Derguar i Zotit, s'ka ardhe me Mison Lufte e perqarje.
As Ademi (Adami)...as Ibrahimi....As Mojsiu..as ISa...as Muhamedi ,paqa e All-llahut qofte mbi ta!

Pra,pranon..se fragmeni qe po e diskutojme asht i koruptuem ,( dhe kontradiktor) si shum fragmente tjera biblike.
Atehere referenca e 'shenjte' per Biblen nuk vlen!
Fjalet kontradiktore dhe te koruptume nuk kane vend ne nje tekst te "shenjte"!
ok?

taxisti
31-10-06, 23:21
NCUK - Ehli Dalal


Mjafton me i pa do do CD qe i kam ku ne Siri kjo ka ndodh , subhanAllah qfar dhikri bajn , edhe nje pis ati shejhut te tyre ia han nevojne te flliqtin ( MU*** ) - VALLA BILAH e vertet o kjo.


Veq shirk sa i bajn Allahut ata mjafton per ta , veq varret sa i adhuroj apo kerkojn prej tyre mjafton .


ELHAMDULILAH QE JAM ELHI SUNEH WEL XHEMAH

Hatabo a ke humb rrugen a ēka.

Jan wehabistat e tu qe i bejn shirk Allahut ,ata wehabista e tu jan qe po e hajn nevojen e jahudive e te bushit e te fliqesirave te tjera si kto.A spo i shikon ti wehabistat qysh ja lpijn amerikanve prapanicen.Edhe kta te shkrete krejt ato para qe i kan jau dhajn bushave qe i ata me i shfrytezuar ,edhe ata pa kamate se kta hallalat e tu nuk e hajn kamaten se eshte haram.

Hej hatabo shikoje njehere varrezat e gjalla wehabiste qe ti ju lutesh atyre dhe mendon se po te ndihmojn ,po ku ka ma worre se wehabistat bre.

Sektin e juaj e kane formuar jahudite dhe shpiunat angleze e franceze ,bile disa nga ata shpiuna kan qene edhe homo sikur ai shpiuni lawrenci i arabies .

Prej kur i vendosur dexhallat wehabista ne arabi gati te gjitha shtetet arabe rane nen koloni te huaja, pastaj jau ndertuan shtetin e jahudive para hundve aty dhe kta jahudit po ju rrahin shpulla dite e per dite dhe sguxoni ze me bere.Kurse ne tjetren ane ju veēse vrisni musliman te pafajshem ,kuptohet mbas shpine, edhe kur ti nxini nje nga nje e ju jeni ne grup atehere kta wahabat behen te rrezikshem njesoj sikur kta wehabistat qe i keni shperndar neper evrope per tja qite faqen e zeze islamit.

Tregom kur e zhvilluan wehabistat nje lufte me te huajt ju "xhihadistat" e mrekullueshem.
Po po i ka msuar mosadi i izraelit disa nga kokat e wehabistve se si ti rekrutojne dhe tja shperlajne trurin disa njerezve trullana qe mendojn mbasi qe explodohen neper turma njerezish neper tregje se keshtu do te fitojne xhenetin.wehabi baraz me vrases femijesh ,vrases te grave ,vrases te fukarave se atyre qe jane te pasur as qe guxojn te mendojn me ju bere diēka.

Per mua wehabizmi eshte race e magjupve jahudi po flas per ata wehabi qe jane prapa skenes jo per quranat qe besojne qorrazi ne ta, quranat jesin qurana.

E di taktika e juaj eshte tash te sillni disa shkrime ibni tejmijes ,kryewehabistit

taxisti
01-11-06, 00:38
Taxi,Allahu te meshirofte, po flet pa fiqr!
Mos po don me thone se Muhamedit a.s shpallja i paska ardhe duke qene ‘mistik’ ,e mandej Allahu e shpall Pejgamber???

Taxi, mos, dashamir, mos u fut ne xhona qe s’ke njohuri,se po hyn llugave..
( E kuptoj se ke deshire te flakte qe jetes te Muhamedit.a.s. ti m’veshish sufizem me cdo kusht, kjo ,dashamir nuk asht mire! )

Kujtoj se nuk jeni ne nivelin e bisedes, ti edhe akikati paskeni simpati ndaj dervisheve /sufi/, se dituri per kete lajmi s’paskeni as pak.Kthehuni drejt Kuranit.. se ne cdo pergjigje po futeni posht e ma posht drejt gremnive te paditurise.

Mbteshit te pershendetun.
Kaq.
Allahu ju udhezofte!

Musteqe Allahu te meshirofte , po mendon pa fiqir.
Taxisti kur do me te thane se Muhemedit a.s i ka ardhur shpallja duke qene mistik menjehere ta thote dhe sfrigohet hiē .
Nuk e di pse po fantazon dhe po i gjen fjaleve te mia shume varianta te tjera .;
Une veē ju tregova se asketizmi ka qene i perdorur edhe nga Muhamedi a.s dhe te gjithe tjeret pejgamber .E si i marrin pejgamberet shpalljet ajo eshte nje teme tjeter.
Une mund ti gjej me mijera gjera qe muslimanet dhe dijetaret e tashit nuk i bejne sikur Muhamedi a.s .Une qe disa here po te them se fene islame nuk mund ta percaktoni ju me ata dijetaret qe i keni .Eshte shume ma e madhe feja islame .

Une veē ju tregova nje rast per Muhamedin a.s as nuk po i mveshi kurgjo se nuk kam mundesi une ti veshi atij diēka.Muhamedin a.s e ka veshur Allahu me te gjitha te mirat.
Nuk jan te shumte ata qe i din shume gjera per veshjen e Muhamedit a.s edhe kjo eshte mistike shoku im.

Te gjithe po flasim se jemi me traditat e Pejgamberit a.s por ne qofte i shikon ne realitet jane te pakte ata qe i permbahen traditave te tij, ka nga te gjitha grupet njerez qe nuk ju permbahen rregullave islamike ashtu siē duhet. Pra ku jan ata njerez te pakte qe i permbahen dhe i zbatojne traditat e Muhamedit a.s .Hajt a din me e treguar ndonje emer .
Vetem mos u pergjegj se filan hoxha ne filan vendin i ka fal 5 vakte namaz dhe e ka agjeruar ramazanin dhe i paska bere dy a tri sevape te tjera .Kto jane veēse nje perqindje e traditave te pejgamberit a.s .

Te kam thene se feja islame eshte fe univerzale pra duhet edhe te kete prijsa dhe besimtar univerzal.
Ja nje tregim nga nje sufi qe e kam degjuar .
Te gjithe pejgamberet e tjere kane pasur diēka te veēante ne jetet e tyre .Ibrahimi a.s ka luftuar shume me adhuruesit e putave ,Luti a.s ka luftuar me popujt e imoralshem (homot) ,Musa a.s ka luftuar me maxhistaret ,Sylejmani a s ne jeten e tij ka pasur te beje shume me shejtanet dhe exhinet, Jusufi a.s ka pasur probleme nga vellezerit e tij ,Jahja ka pasur probleme me grate te pamoralshme siē eshte rasti i asaj mbretereshes.
Pra te gjithe keta pejgamber kane qene te specializuar per gjera te veēanta qe kane ndodhur .Prej kur ka ardhur Muhamedi a.s eshte persosur feja islame .
E shikon tash boten se si jane mbledhur te gjithe ata popujt e meparshen .I shikoni tash ne kete kohe armiēt e Lutit a.s armiēt e Muses ,Sylejmanit ,Jahjes e te tjerve pejgamber meshira e Allahut qofte mbi ta.

Me persosjen e fese islame populli (ummeti)musliman i ka te gjitha kushtet dhe njerzit qe te luftohen keto te liga qe po ndodhin sot .
Ne qofte se tash existojn njerez sikur ne kohen e Lutit a.s apo njerez sikur ne kohen e Muses a.s apo ndonje tjeter pejgamber normalisht se duhet te existojne edhe njerez qe jane e kunderta e tyre.Feja islame ka ardhur me pejgamberin univerzal Muhamedin a.s ,kjo fe eshte persosur ne ate menyre qe kur te ndodh diēka sikur ka ndodhur me popujt e pejgamberve me pare menjeher gjindet pergjigjja dhe njerezit e caktuar.


Po eshte e vertet se kam simpati per dervishet edhepse une nuk jam dervish ,jam veēse njeri i tjesht me profesion te thjesht .Perpara kam degjuar shume te keqija qe fliten per dervishet edhe une ju besojsha rrugaqve.Ka dashte Zoti me vone e kam kuptuar me mire sufizmin dhe jam habitur se si disa njerez thurin aso rrena per kta njerez te ndritshem

Te gjithe muslimanet duhet ti kthehen Kuranit dhe tradites se pejgamberit a.s e jo vetem dervishet .Kto jane dy burime qe nuk shterren kurre dhe besimteret nuk mund te ngopen kurr nga keto. Dhe te gjithe muslimanet edhe ti e une duhet ti ruhemi asaj gremines qe po thua ti.

Ne fund po e them nje fjale nga nje sufist i madh .
Te gjithe muslimanet i kam vllezer nga feja te gjithe njerezit i kam vellezer nga njerezimi.

Mustaqedredhur
01-11-06, 17:47
Te kam thene se feja islame eshte fe univerzale pra duhet edhe te kete prijsa dhe besimtar univerzal.
Ja nje tregim nga nje sufi qe e kam degjuar .
Te gjithe pejgamberet e tjere kane pasur diēka te veēante ne jetet e tyre .Ibrahimi a.s ka luftuar shume me adhuruesit e putave ,Luti a.s ka luftuar me popujt e imoralshem (homot) ,Musa a.s ka luftuar me maxhistaret ,Sylejmani a s ne jeten e tij ka pasur te beje shume me shejtanet dhe exhinet, Jusufi a.s ka pasur probleme nga vellezerit e tij ,Jahja ka pasur probleme me grate te pamoralshme siē eshte rasti i asaj mbretereshes.
Pra te gjithe keta pejgamber kane qene te specializuar per gjera te veēanta qe kane ndodhur .Prej kur ka ardhur Muhamedi a.s eshte persosur feja islame .

Ashtu pra Taxi, feja islame asht persosur, sic thot edhe All-llahu ne Kuran : " ..Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe...."

Andaj,vella i nderuar, cka kerkon 'sufizmi' ne Islam?Per ta plotesue, sic mendojne sufite?

mbetsh i pershendetun,

King_Gentius
02-11-06, 03:26
Gentius, fillove me u nervozue e po flet prapsht!
Pa emocione.

Fragmneti (3) nuk shpreh profeci.Atu s’ka as nje fjale ne kuptimin ‘ asaj qe do te ndodhe, kohe e ardhmme..
A e kupton fjalen ..”Mos mendoni..’ dhe ‘..erdha..’ .Ku shef ketu profeci?!!
Asht qarte pergjigje direkte ( e kuptura) e dilemes se per cka ka ardhe ne kete Toke.

Per ke kohe po fliste Jezusi ne qofte se nuk po fliste per te ardhmen?

[QUOTE] Ne (3) tregon misionin pse ka ardhe ne Toke.”… erdha te ndaj djalin prej t'et,vajzen prej s'emes …’

Vet nga fjala mision duhet te kuptosh qe po flasim per te ardhmen. Dhe sic thash ai po profetizon te ardhmen.

Ne (1), (2),:’..duani armiqte..respektoni t’emen… “

Kontaradiktore!

Kontradite do ishte ne qofte se ne citatin 3 Jezusi thoshte "urreni baben" gje qe sigurisht nuk e thote. Ai thote se puna e tij ne toke ka per te sjelle luftra, po kjo nuk eshte njesoj si te thuash qe Jezusi i mesoi njerezit te luftojne.

"" ka ardhe me shpate (lufte) e jo per paqe… me i nda babe e bir, vajze e nane..me nje fjale shkatrim familjar""

Gje qe ka ndodh, pra eshte profeci e permbushur, jo keshilla.

""doje armikun..respektoni familjen""

Keshilla

King_Gentius
02-11-06, 03:31
Dakord,asnje i Derguar i Zotit, s'ka ardhe me Mison Lufte e perqarje.
As Ademi (Adami)...as Ibrahimi....As Mojsiu..as ISa...as Muhamedi ,paqa e All-llahut qofte mbi ta!


Vertet asnje nuk ka ardh me mision lufte, po ja qe edhe per hir te Jezusit edhe per hir te Muhametit jan vra e pre njerez sa nuk numerohen. Nuk e di nese Muhameti e profetizoi kete fakt per punen e tij po Jezusi e ka profetizuar.

Pra,pranon..se fragmeni qe po e diskutojme asht i koruptuem ,( dhe kontradiktor) si shum fragmente tjera biblike.
Atehere referenca e 'shenjte' per Biblen nuk vlen!
Fjalet kontradiktore dhe te koruptume nuk kane vend ne nje tekst te "shenjte"!
ok?

Jo, por ama duhet te pranoj se ke veshtiresi me shqipen.

Hakikat
02-11-06, 09:19
NCUK - Ehli Dalal


Mjafton me i pa do do CD qe i kam ku ne Siri kjo ka ndodh , subhanAllah qfar dhikri bajn , edhe nje pis ati shejhut te tyre ia han nevojne te flliqtin ( MU*** ) - VALLA BILAH e vertet o kjo.


Veq shirk sa i bajn Allahut ata mjafton per ta , veq varret sa i adhuroj apo kerkojn prej tyre mjafton .


ELHAMDULILAH QE JAM ELHI SUNEH WEL XHEMAH

Selamunalejkum Hatabi.

mustafa s.a.w. ka thėn I VDEKURI ĖSHTĖ NJĖ SEND POR I PA DITURI NUK ĖSHTĖ ASGJĖ.

lEXO BRE VLLA I DASHUR SE NUK ĖSHTĖ TASAWWUFI ASHTU SIĖ PO E DEKLARON TI. POR NĖ SYRI HOGJALARĖT TUA KANĖ MĖSU PĖR TASAWWUFIN DHE SOT E KĖT DITĖ PO MĖSOJNĖ HOGJALARĖT NĖ MEDRESAT. FLM

taxisti
02-11-06, 13:43
Ashtu pra Taxi, feja islame asht persosur, sic thot edhe All-llahu ne Kuran : " ..Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe...."

Andaj,vella i nderuar, cka kerkon 'sufizmi' ne Islam?Per ta plotesue, sic mendojne sufite?

mbetsh i pershendetun,

Si duket spo kuptohemi.
Une askund nuk thash se sufistet po e shumezojkan apo po e plotesojkan islamin ashtu siē po thua ti.Mos mi ndrysho fjalet.
Gjithmone kam thene se islami e ka alfabetin te plote prej a deri ne z ,jo siē po thojne disa nga ana e juaj se jane vetem disa shkronja ashtu siē jau merr mendja atyre.
Vella spo na duhet asgje tjeter simbas teje dhe disa dijetarve tu .Secili duhet me e marr nga nje Kuran dhe disa libra te hadithve edhe hyxhym secili per vete me besuar .Krejt do te behemi anetar te pamvarur.

Dy hadithe te pejgamberit tone a.s po ti permendi se jane shume te mira(me siguri i din).
Kerkoje dijen edhe ne qofte se duhet te udhetosh deri ne Kine.
Dija dhe shkenca jane thesar i humbur per muslimanin ,pra muslimani duhet te kerkoje ato.
Mundohu me lexuar ma shume per sufistet ne qofte se eshte e mundur te lexosh nga shkrimtar qe jane te pamvarur nga te tjeret .Ka ne internet shume faqe te sufisteve.Te propozoj te lexosh nga Mevlana Xhelaludin Rumi, Abdylkader Xhejlani .
Por kujdes duhet te kemi te gjithe , sufizmi eshte sikur nje oqean ,ne qofte ne mundohemi te notojme ne mes te tij me siguri se da ta humbin veten tone. Njerezit nuk munden te notojne neper thellesira pa pasur ndihme nga dikush tjeter.
Ktu eshte edhe problemi me i madh tek muslimanet e tjere.Jo te gjithe jane te pajisur te lundrojne ne ate oqean te madh ,jo te gjithe dine te notojne .
Ka shume gjera qe muslimanet ende nuk i kan kuptuar per sufizmin dhe shpeshhere e shohin sufizmin si te huaj.Duhet kohe dhe durim per te arritur diēka.
Te gjitha te mirat

Hattabi
03-11-06, 16:53
Hatabo a ke humb rrugen a ēka.

Jan wehabistat e tu qe i bejn shirk Allahut ,ata wehabista e tu jan qe po e hajn nevojen e jahudive e te bushit e te fliqesirave te tjera si kto.A spo i shikon ti wehabistat qysh ja lpijn amerikanve prapanicen.Edhe kta te shkrete krejt ato para qe i kan jau dhajn bushave qe i ata me i shfrytezuar ,edhe ata pa kamate se kta hallalat e tu nuk e hajn kamaten se eshte haram.

Hej hatabo shikoje njehere varrezat e gjalla wehabiste qe ti ju lutesh atyre dhe mendon se po te ndihmojn ,po ku ka ma worre se wehabistat bre.

Sektin e juaj e kane formuar jahudite dhe shpiunat angleze e franceze ,bile disa nga ata shpiuna kan qene edhe homo sikur ai shpiuni lawrenci i arabies .

Prej kur i vendosur dexhallat wehabista ne arabi gati te gjitha shtetet arabe rane nen koloni te huaja, pastaj jau ndertuan shtetin e jahudive para hundve aty dhe kta jahudit po ju rrahin shpulla dite e per dite dhe sguxoni ze me bere.Kurse ne tjetren ane ju veēse vrisni musliman te pafajshem ,kuptohet mbas shpine, edhe kur ti nxini nje nga nje e ju jeni ne grup atehere kta wahabat behen te rrezikshem njesoj sikur kta wehabistat qe i keni shperndar neper evrope per tja qite faqen e zeze islamit.

Tregom kur e zhvilluan wehabistat nje lufte me te huajt ju "xhihadistat" e mrekullueshem.
Po po i ka msuar mosadi i izraelit disa nga kokat e wehabistve se si ti rekrutojne dhe tja shperlajne trurin disa njerezve trullana qe mendojn mbasi qe explodohen neper turma njerezish neper tregje se keshtu do te fitojne xhenetin.wehabi baraz me vrases femijesh ,vrases te grave ,vrases te fukarave se atyre qe jane te pasur as qe guxojn te mendojn me ju bere diēka.

Per mua wehabizmi eshte race e magjupve jahudi po flas per ata wehabi qe jane prapa skenes jo per quranat qe besojne qorrazi ne ta, quranat jesin qurana.

E di taktika e juaj eshte tash te sillni disa shkrime ibni tejmijes ,kryewehabistit

Ha ha ha

Kur nuk ka njeriu argumenmte me te kundershtu, keshtu veq ofendon .

Nje keshille deshta me ta dhane :
Mos thuaj ju wehabit, por thuaj ju Elhi Suneti apo mund edhe te na thuash ju SELEFIT.
Ne shejh Muhammed bin AbdulWehabin e kemi vetem si nje dijetar edhe e nderojm ate, edhe ne nuk jemi sekt por jemi me temel, se ne i marrim fetfat e dijetarve me te vjeter , qe jan kan para abdulwehabit.

Ne se pari shembullin me te mire e kemi RESULULLAHIN ( salAllahu ajejhi we selem ) , pastaj familjenm e tij, shoket e tij, xheneratat pas tyre ( tabiinet, tabitabiinet ) , dijetaret e vertet siq ishin: Ebu Hanife, Ahmedi, Shafiu, Malikiu, uleman e Hadithit : Imam Buharin, Ibn Haxher el askalanin, Imam Muslimin, Imam Neveviun, Ibn Tejmijen , Ibnulk Kajimin etj etj , e ne fund te tyre edhe edhe shejhu Abdulwehabi . Por ne nuk e kemi vetem keta , por ne i kemi uleman edhe te kohes se sodit qe iu ndjekim: Imam Albanin, Ibn Bazin, Uthejminin, AbdulKadrin etj etj .

PRA ABDULWEHABI NUK ESHTE AS I PARI E AS I FUNDIT ... prandaj nuk ka nevoj me na etiketu me asi emra.

E sa i perket se ne bajm shirk siq thave, ajo aspak nuk eshte e vertet por ne jemi ata qe kemi kujdes me shum se te tjeter nga shirku, kufri, bidati ... .

Sa per ate se ne iu nenshtrohemi amerikes e jahudeve , kjo nuk o e vertet, ndoshat qeverit tagute iu nnshtrohen por ne qeverit arabe nuk i konsiderojm qeveri Islame .

:redface:

Hattabi
03-11-06, 16:56
Kerkoje dijen edhe ne qofte se duhet te udhetosh deri ne Kine.


Hadithi eshte DAIF - I DOBET

Mustaqedredhur
03-11-06, 18:56
....Vet nga fjala mision duhet te kuptosh qe po flasim per te ardhmen. Dhe sic thash ai po profetizon te ardhmen.

A e kupton domethanjen ‘mision-i”?

Kjo nuk do me thone profeci , paske problem me kuptimin e fjalive (shqipes)!

- mision do me thane detyre e perkoshme me pergjegjesi per ta krye…
ose
-roli qe ka dikush ne fusha te caktura shoqerore,detyre shoqerore apo fetare…

( Ti gabon kur e kupton si profeci?!!
Gabon nga se e ngatron domethanjen latine te ‘mittere’ dhe trajten e zhvilluar te saj ne kuptimin e fjales ‘ mision’. (?, ndoshta nuk e ke haberin se cka do me thane fjala 'mittere'??))
( kisha katolike e perdor ne kuptimin e perfaqesise te kishes ( jo profecise) …mission in posessionem.. nuk thot proefecio posessionem??)

E tani,i mjeri gentius, po e lakojme mendimin ede nje her ,mbasi e kuptove se qa do me thane mision :

" Jesusi erdh me detyre te caktuar shoqerore, dhe pergjegejsi te perkohshme qe te ndaj ‘ djalin prej t'et ,vajzen prej s’emes…”

Per kete detyre atij u duhej vegel per ta realizue kete mision.
Dhe per kete qe ne fillim thot :
..erdha me shpate…Kontradite do ishte ne qofte se ne citatin 3 Jezusi thoshte "urreni baben" gje qe sigurisht nuk e thote. Ai thote se puna e tij ne toke ka per te sjelle luftra, po kjo nuk eshte njesoj si te thuash qe Jezusi i mesoi njerezit te luftojne.

Nc,nc.. ti ketu po kerkon kontradiktore ne fjale egzakte ( teskt ), ndersa me lart asaj egzakte (..erdha..) po i jep kuptim ( profeci???)

Kontardiktorja ashte se te nje citat flet per misonin e tij: percarje familjare , tregon pse ka ardhe ( mision i tij), ndersa te citati tjeter (3) , kerkon miresi po nga ata per te cilet erdh me detyre per ti nda…me nje fjale : ‘hyp se t’vrava … zhdryp se t’vrava”??!!!!
Kondradiktore bile edhe ne katror !

mbetsh i pershendetun,

King_Gentius
04-11-06, 09:28
A e kupton domethanjen ‘mision-i”?

Kjo nuk do me thone profeci , paske problem me kuptimin e fjalive (shqipes)!

- mision do me thane detyre e perkoshme me pergjegjesi per ta krye…


Sigurisht qe mision nuk domethen profeci. Po Jezusi po profetizon se misioni i tij pasi te permbushet (pra ne te ardhmen) do te sjelle percarje familjare.

( Ti gabon kur e kupton si profeci?!!
Gabon nga se e ngatron domethanjen latine te ‘mittere’ dhe trajten e zhvilluar te saj ne kuptimin e fjales ‘ mision’. (?, ndoshta nuk e ke haberin se cka do me thane fjala 'mittere'??))
( kisha katolike e perdor ne kuptimin e perfaqesise te kishes ( jo profecise) …mission in posessionem.. nuk thot proefecio posessionem??)
E tani,i mjeri gentius, po e lakojme mendimin ede nje her ,mbasi e kuptove se qa do me thane mision :

" Jesusi erdh me detyre te caktuar shoqerore, dhe pergjegejsi te perkohshme qe te ndaj ‘ djalin prej t'et ,vajzen prej s’emes…”

Per kete detyre atij u duhej vegel per ta realizue kete mision.
Dhe per kete qe ne fillim thot :
..erdha me shpate…


Nuk te solla ndonje argument nga latinishtja, keshtu qe nuk ke pse ti hysh kesaj rruge.

Nc,nc.. ti ketu po kerkon kontradiktore ne fjale egzakte ( teskt ), ndersa me lart asaj egzakte (..erdha..) po i jep kuptim ( profeci???)


Profecia nenkuptohet kur po flet per misionin e vet (qe nuk e kishte permbush, pra po fliste per te ardhmen).

Kontardiktorja ashte se te nje citat flet per misonin e tij: percarje familjare , tregon pse ka ardhe ( mision i tij), ndersa te citati tjeter (3) , kerkon miresi po nga ata per te cilet erdh me detyre per ti nda…me nje fjale : ‘hyp se t’vrava … zhdryp se t’vrava”??!!!!
Kondradiktore bile edhe ne katror !

Misioni i Jezusit nuk ishte percarja familjare, po Ai po parashikon se puna e tij ne toke do sjelle percarje familjare, gje qe ka ndodh, pra e paska parashikuar sakte (profeci e permbushur). Nga cka dim e ti e un misioni i Jezusit nuk ishte percarja familjare, prandaj duke then citatin 3 Jezusi vec mund te ket nenkuptuar se misioni i tij (ashtu sic e dim ne kete mision) fatkeqesisht prap ka per te sjelle luftra.

Edhe nje her, kontradita do ekzistonte ne qofte se ne citatin 1 dhe 2 jepte keshillen: "duhuni" e ne citatin 3 jepte keshillen "luftoni". Por ti vet the se citati 3 nuk eshte keshille.

Mustaqedredhur
05-11-06, 15:17
Gentius,

Profeci asht kjo ( perqendrohu ne kohen e fjalive , qe dukshem dallon nga ..erdha.(1)) :

Marku 1/17:
Gjoni profetizonte duke thane ‘ Pas meje po vjen nje me i forte “

( qe eshte nje profetizim i Gjonit per Muhamedin a.s,)

Apo:

“Edhe une do ti lutem atit do t’ju jape nje Mbrojtes tjeter,qe te jete me ju pergjithmone”-gjoni 14.26

Apo

“Sepse.po s’shkova ,mbrojtesi nuk do te vije tek ju,kurse ,po shkova , do te dergoj tek ju..”

e tjere…..

( kto profetizmime paralajmerojne ardhjen e Muhameit a.s.).

Kujtoj se ashte qarte , dallimi ne mes fjaleve qe shperhin profetizim dhe citatit (1).

taxisti
05-11-06, 15:48
Ha ha ha

Kur nuk ka njeriu argumenmte me te kundershtu, keshtu veq ofendon .

Nje keshille deshta me ta dhane :
Mos thuaj ju wehabit, por thuaj ju Elhi Suneti apo mund edhe te na thuash ju SELEFIT.
Ne shejh Muhammed bin AbdulWehabin e kemi vetem si nje dijetar edhe e nderojm ate, edhe ne nuk jemi sekt por jemi me temel, se ne i marrim fetfat e dijetarve me te vjeter , qe jan kan para abdulwehabit.

Ne se pari shembullin me te mire e kemi RESULULLAHIN ( salAllahu ajejhi we selem ) , pastaj familjenm e tij, shoket e tij, xheneratat pas tyre ( tabiinet, tabitabiinet ) , dijetaret e vertet siq ishin: Ebu Hanife, Ahmedi, Shafiu, Malikiu, uleman e Hadithit : Imam Buharin, Ibn Haxher el askalanin, Imam Muslimin, Imam Neveviun, Ibn Tejmijen , Ibnulk Kajimin etj etj , e ne fund te tyre edhe edhe shejhu Abdulwehabi . Por ne nuk e kemi vetem keta , por ne i kemi uleman edhe te kohes se sodit qe iu ndjekim: Imam Albanin, Ibn Bazin, Uthejminin, AbdulKadrin etj etj .

PRA ABDULWEHABI NUK ESHTE AS I PARI E AS I FUNDIT ... prandaj nuk ka nevoj me na etiketu me asi emra.

E sa i perket se ne bajm shirk siq thave, ajo aspak nuk eshte e vertet por ne jemi ata qe kemi kujdes me shum se te tjeter nga shirku, kufri, bidati ... .

Sa per ate se ne iu nenshtrohemi amerikes e jahudeve , kjo nuk o e vertet, ndoshat qeverit tagute iu nnshtrohen por ne qeverit arabe nuk i konsiderojm qeveri Islame .

:redface:
Hej hatabo ēka eshte per ty argument edhe nuk te ofendova asgje veē te tregova realitetin si eshte sot ne boten arabe.Te gjithe ata dijetaret wehabist asnjehere spo e kritikojne ato qeverite tagute siē po ju thuani .Jo ata dijetaret e tu kane probleme te tjera,me ba fetwa kunder tjereve musliman ,me i quajt te tjeret musliman qafira e gjera te tjera.More as zeri spo ju ndegjohet kur vjen puna e kritikes kunder qeverive arabe.Existojn shume hadithe dhe ajete te Kuranit ku thuhet se dijetaret nuk duhet tja kene frigen pushtetarve por Allahut .Ne qofte se dijetaret punojn me frige nga pushtetaret atehere edhe fene nuk mund ta reprezantojne siē duhet apo e reprezantojne te kunderten se ēka thote feja.

Pse po thua se ju jeni selefat dhe se ju merrni per shembull familjen e Muhamedit a.s .Une me sa kam lexuar nga ju gjithmone po bazoheni ne fjalet e ibni tejmijes,ēdo e dyta fjale nga ju eshte ibni tejmija ka thene keshtu apo ashtu.
Me tregoni kur keni postuar apo botuar diēka ju wehabistat per familjen e Muhamedit a.s .
Kur keni marr ju shembull nga kjo familje e paster nga Ehlibejti.Ne 1000 librat e juaj vetem permenden ibni tejmijat dhe disa ashabe qe i zgjdhni ,poashtu i zgjedhni vetem disa hadithe te cilat ju konvenojn juve.
Ka nga grupet e juaja wehabiste (nuk jeni te gjithe njesoj)qe thojne se Imam Hyseini nuk ka pasur te drejte te luftoje kunder jezidit malkuar qofte ai ,poashtu ka aso njerez nga grupet e juaj qe thojne se muawija ka qene halifi i vertet dhe jo Imam Aliu pasiqe muawijes i mbeti halifeti dhe Imam Aliu hoqi dore nga pushteti.Kete ngjarje e lidhin wehabistat me nje hadithe ku thuhet se do te jene 12 halife nga kurejshet .
A i permendni ju luftrat qe i beri muawija kunder familjes me te paster ne bote ,kunder familjes se Muhamedit a.s .Vrasjet qe i kane bere kta emevitet pse nuk i permendni.
A nuk ishte ebu sufjani bashke me shvalerken e tij hindin nenen e muawijes qe e luftuan gati tere jeten Pejgamberin tone a.s .A nuk ishte muawija qe e luftoi khalifin tone te drejte Imam Aliun .Po ti kishte luftuar muawija khalifet e tjere te drejte ēfare do te thoshit ju .
Pse muawija i mallkuar ky biri i hindit vraseses se Hamzes axhes se pejgamberit a.s ja la pushtetin birit te vete jezidit te mallkuar .Tani ky klyshi i atyre te malkuarve jezidi po e derdh gjakun e nipave te pejgamberit a.s .Po e di fajin do te mundoheni tja hidhni dikujt tjeter .
Ishin wehabista qe i shkaterruan tyrbet e Imam Hyseinit dhe te Imam Aliut dhe plaēkitnin sa mundeshin ne popullsine muslimane .Ishin wehabistet qe deshten me e shkaterruar edhe tyrben e Muhamedit a.s .tash wehabistat i shkaterojne gjithēka muslimane ,shtepine e pejgamberit tone a.s e kane te cilen e kane ruajtur muslimanet qe 1400 vjet kta e kane shkaterruar dhe kane bere wc publike ne ate vend.Ishin wehabistat qe i rrenuan ne Irak tyrbet e dy Imamve nga familja e Muhemedit a.s .Kta wehabistat tone ktu tek ne ne "forumin islamik" u gezojshin dhe thojshin se i kane rrenuar dy idhuj
Prej wehabsitve duhet me prit qe nje dite do ta rrenojne edhe Qaben se kta fare pusa kan me mendu se muslimanet po i luten Qabes pasiqe po i drejtohen asaj

Gati te gjithe dijetaret e meparshem e kane studiuar sufizmin Imam Ebu Hanife ,Shafiu ,Malikiu e te tjere.Edhe ibni tejmija i juaj ka studiuar sufizmin ose ma mire me thane eshte munduar ti vjedhe shume vepra nga sufistet .Libri i ibni tejmijes Njehsim Tewhudi eshte nje kopje e Ibni Arabies te cilin Ibni Arabia e ka shkruajtur shume ma pare se ibni tejmija.Me pastaj ibni tejmija me shoket e tij bashkemndimtar si ai ja kane veshur nje liber Ibni Arabit kinse ai paska shkruajtur disa gjera qe jane ne kundershtim me Tewhidin e vertet. Si eshte e mundur qe Ibni Arabia po e shkruan nje liber Tewhidin shume kohe ma pare se ibni tejmija kto libra jane pothuajse identik .Pra po shihet se kush eshte fals ne kete ngjarje.

Une kam degjuar nga dijataret sufiste se ibni tejmija dhe te tille si ai vetem se i kan perdorur disa gjera qe i kan vjedhur nga sufistet.
Sufistet kane qene te paret qe i kane kritikuar te tjeret dhe pushtetaret e atehershem perfshire ketu edhe disa kritike kunder mezhebeve , sufistet gjithmone i kane thirrur njerezit te bashkohen dhe te veprojne siē kane vepruar te pares e fese sone .
Por sufiste kur nuk kane perdorur dhune kunder muslimanve dhe kritikat etyre kane qene te sinqerta dhe dobi prurese.

Kritikat qe bejne wehabistet dhe ibni tejmija me shoke jane me qellime te keqija ,kta mendojne qe tju tregojne njerzve selefizmin e pergjysem ,selefizmin siē e mendojne se eshte sipas tyre .Ju nuk keni te beni asgje me selefizmin ,ju jeni sikur havarixhet edhe muawija qe e mbroni aē shume edhe ai ishte havarixh ne nje menyre apo tjeter .
Wehabistat kane shume gjera te perbashketa me havarixhet ,me emevitet gjekpirsa ,wehabistat mendojne se vetem ata jane ne te drejte njesoj sikur havarixhet ,ne qofte se nuk je me ta atehere kta te luftojne ty .

taxisti
05-11-06, 15:56
Hadithi eshte DAIF - I DOBET

A albani ka thane a .
Si e kundershtoni edhe Kuranin ju se ,Ne sa venda ne Kuran thuhet qe njerezit duhet te mesojne .Kurani na porosit qe te udhetojm dhe ti shiqojme se ēfare ka ndodhur me vendet e tjera .Ne shume vende ne Kuran permendet se njerezi nuk mendojne nuk marrin mesime nga e kaluara ?
Fjala e pare qe i drejtohet Allahu pejgamberit tone eshte lexo meso studio .
Pejgamberi a.s i lironte robet e luftes ne qofte se keta e mesonin nje musliman te shkruaj dhe te lexoj.

Po shihet se ēfare i keni bere afganistanit dhe disa vendeve te tjera arabe ju me ato mendjet e ndritura qe i keni.

Mua po me duket se ju jeni kundershuesit me te medhej te islamit.

King_Gentius
05-11-06, 16:43
Gentius,

Profeci asht kjo ( perqendrohu ne kohen e fjalive , qe dukshem dallon nga ..erdha.(1)) :

lol, po si duhet te theshte, " do te vij" ne vend te "erdha" qe te jet me e qarte per ty? Ai nuk po profetizonte "ardhjen", ai po profetizonte "luften".

Marku 1/17:
Gjoni profetizonte duke thane ‘ Pas meje po vjen nje me i forte “

( qe eshte nje profetizim i Gjonit per Muhamedin a.s,)

Apo:

“Edhe une do ti lutem atit do t’ju jape nje Mbrojtes tjeter,qe te jete me ju pergjithmone”-gjoni 14.26

Apo

“Sepse.po s’shkova ,mbrojtesi nuk do te vije tek ju,kurse ,po shkova , do te dergoj tek ju..”

e tjere…..

( kto profetizmime paralajmerojne ardhjen e Muhameit a.s.).


Tek e para me duket se Gjoni po fliste per Jezusin, ndersa tek e dyta per Shpirtin e Shenjte. Te treten nuk e di ku e gjete.

Mustaqedredhur
05-11-06, 17:22
Tek e para me duket se Gjoni po fliste per Jezusin,

:biggrin:
Jo, nuk flet per Jezusin.Jezusi ishte perzent ne kohen e Gjonit ( pagezorit),nuk erdh pas tij.Profecia ka te bej me Muhamedin a.s .Ashte e qarte.ndersa tek e dyta per Shpirtin e Shenjte.

Jane fjale te jezusit ,sipas Gjonit.
E cka ke te bej shpirti I shejnjte ketu pergjithmone?Asht pjese e trinise, a harove?
Kjo asht profeci per pejgamberin e fundit.Muahemedin a.s
Atyu thohet ..Ngushllues tjeter…qe do tju mesoj gcdo gje..do t’jukujtoj..
Muhamedi a.s na mesoj per te Verteten e Isaes a.s biri I Merjemes.
Na perkujtoj Pejgamberin e Allahut , Isen a.s.


Te treten nuk e di ku e gjete.

qe ku e " gjeta"

Gjoni 16/7:

“ Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi; por, po shkova, unė do t'jua dėrgoj.”

Edhe kjo asht profeci.

Ngushlluesei ,sipas perkthyeseve, asht perkthim i fjales ‘Parakletos” ne gjuhen greke,qe do te thot ‘ individ me virtyte te lavderuara ‘ ose’ I lavederuar’ apo (arabisht) Muhamed

“…sepse po nuk shkova nuk do te vij te ju ‘parakletos’ ( i lavedruarari)….”


2.
Po bohesh kokeforte!
Si duket tu ka bo lamsh kryet prej fjaleve ..mision dhe profeci..
Mos u mundo…
ta thjeshtoj:
Ti kur shkon ne ndonje vend (kuvend, pune) per ta krye ndoj mision( detyre) si ju thua atyne , aty :

- erdha per ta kry detyren…

apo

- do te vij ta kryje detyren… ( se nuk erdha)

cilen prej te dyjave e ke ‘profeci…” e cilen ‘mison ‘ :biggrin:


mbetsh i pershendetun,

King_Gentius
05-11-06, 17:42
:biggrin:
Jo, nuk flet per Jezusin.Jezusi ishte perzent ne kohen e Gjonit ( pagezorit),nuk erdh pas tij.Profecia ka te bej me Muhamedin a.s .Ashte e qarte.

Kronologjikisht puna e Jezusit vjen pas punes se Joanit.

Jane fjale te jezusit ,sipas Gjonit.
E cka ke te bej shpirti I shejnjte ketu pergjithmone?Asht pjese e trinise, a harove?
Kjo asht profeci per pejgamberin e fundit.Muahemedin a.s
Atyu thohet ..Ngushllues tjeter…qe do tju mesoj gcdo gje..do t’jukujtoj..
Muhamedi a.s na mesoj per te Verteten e Isaes a.s biri I Merjemes.
Na perkujtoj Pejgamberin e Allahut , Isen a.s.

Muhamedi nuk eshte pergjithmon po Shpirti Shenjte po.

qe ku e " gjeta"

Gjoni 16/7:

“ Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi; por, po shkova, unė do t'jua dėrgoj.”

Edhe kjo asht profeci.

Ngushlluesei ,sipas perkthyeseve, asht perkthim i fjales ‘Parakletos” ne gjuhen greke,qe do te thot ‘ individ me virtyte te lavderuara ‘ ose’ I lavederuar’ apo (arabisht) Muhamed

“…sepse po nuk shkova nuk do te vij te ju ‘parakletos’ ( i lavedruarari)….”

2.
Po bohesh kokeforte!
Si duket tu ka bo lamsh kryet prej fjaleve ..mision dhe profeci..
Mos u mundo…
ta thjeshtoj:
Ti kur shkon ne ndonje vend (kuvend, pune) per ta krye ndoj mision( detyre) si ju thua atyne , aty :

- erdha per ta kry detyren…

apo

- do te vij ta kryje detyren… ( se nuk erdha)

cilen prej te dyjave e ke ‘profeci…” e cilen ‘mison

Ky shpjegim do kishte kuptim nese misioni i tij ishte lufte, po ai po profetizon se misioni i tij do te sillte lufte, qe nuk na tregon gje per karakterin e misionit, po per rezultatin te cilin personi qe kryen misionin mund te mos e ket qellim.

King_Gentius
05-11-06, 17:46
Gjoni 16/7:

“ Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi; por, po shkova, unė do t'jua dėrgoj.”

Edhe kjo asht profeci.

Ngushlluesei ,sipas perkthyeseve, asht perkthim i fjales ‘Parakletos” ne gjuhen greke,qe do te thot ‘ individ me virtyte te lavderuara ‘ ose’ I lavederuar’ apo (arabisht) Muhamed

“…sepse po nuk shkova nuk do te vij te ju ‘parakletos’ ( i lavedruarari)….”

Me sa di po flasim prap per Shpirtin e Shenjt.

Mustaqedredhur
05-11-06, 21:03
Me sa di po flasim prap per Shpirtin e Shenjt.

ku po lexon ( kupton )shpirti i shenjte?


“ Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi; por, po shkova, unė do t'jua dėrgoj.”

-Ngushlluesi - nuk asht shpirti i shenjte.

Lexo si spjegova :

Ngushlluesei ,sipas perkthyeseve, asht perkthim i fjales ‘Parakletos” ne gjuhen greke,qe do te thot ‘ individ me virtyte te lavderuara ‘ ose’ i lavederuar’ apo (arabisht) Muhamed

'Parekletos' ne asnje shkrim krishter nuk e ka domethenjen ( as perkthim tekstual, as kuptimor) -shpirti i shenjt !

Mos ja fut kot!

King_Gentius
06-11-06, 00:48
ku po lexon ( kupton )shpirti i shenjte?


“ Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi; por, po shkova, unė do t'jua dėrgoj.”

-Ngushlluesi - nuk asht shpirti i shenjte.

Lexo si spjegova :

Ngushlluesei ,sipas perkthyeseve, asht perkthim i fjales ‘Parakletos” ne gjuhen greke,qe do te thot ‘ individ me virtyte te lavderuara ‘ ose’ i lavederuar’ apo (arabisht) Muhamed

'Parekletos' ne asnje shkrim krishter nuk e ka domethenjen ( as perkthim tekstual, as kuptimor) -shpirti i shenjt !

Mos ja fut kot!

Faleminderit per shpjegimin, teori interesante po me duket se po me duket se "i lavderuar" eshte dicka si periklitos jo parakletos.

Pause_Print_Scroll
06-11-06, 19:57
pershendetje....

1. AbdulKader el Xhejlani (rahimehullah) nuk ka qene Sufij mirepo ka qene Ehlu Sunneh ue Xhema' dhe per kete kemi shume argumente. Ata te cilet i thone sufij Shejkhut el Alameh el Zahid el Xhejanij jane munafikat qe nuk e din te verteten mirepo bejne manipulime me disa tregime shirkijatike qe tregojne se Xhejlaniu ka qene sufi-mushrik. Sepse Sufit kane akide te mushrikeve e asgje me shume.
2. Imam Sujuti, gjithashtu edhe ky nuk eshte sufi ... mirepo sufit i marrim keta emra si AbdulKadri dhe Sujuti per te ngirtur vlerat e tyre sufite, nen emrat e ketyre koloseve te ehly sunnetit dhe xhematit...

Tema eshte: Sufistet e vertete (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20003) .... edhe ska nevoj qka me fol per keta percares... mjaftone qe tema nuk eshte Muslimanet e vertete.... ne nuk pranojme asnje term pos Musliman dhe Islam... bye byeia kalofshi mire


ues-selam aleikum

Mustaqedredhur
06-11-06, 22:50
Sufizmi ne doktrine e vet ka shum pika te perbashkta me mistiken cifute/izrailate.
Ne vecanti mistiken cifute 'kabala'.
(edhe mistika krishtere ka shum te perbashket me kabalen cifute)

Si shembull,argument, per kete po e mar doktrinen mistike te Omer Suheverdi,i cili pat ndikim te madh ne 'lindjen' e tarikateve/sufi: senusi,helveti (omer helveti),tixhani,rifai...

Gjegjesisht, Omer Suheverdi metoden e vet te dhikrit e spjegon keshtu:

- Dhikri i shpirtit qe urdhnon- shehadeti- ,ngjyra e tij ashte e kaltert
- dhkiri i shpirtit qortues , ngjyra e tij asht e verdhe
.... dhe k'shtu me radhe nje dhikr..nje shpirt..nji ngjyre...

Kjo asht tamam si kabala cifute:

- aty shpirtat e shjenjte ( engjuj) parqiten me ngjyra:
Xhebrail,i kaltert..mikail i verdhe... dhe kshtu me radhe..

Thirja e shiprtave, ne mistiken cifute kabala asht me tekniken,pozita e trupit, zeri, dhe frymemarje....thiret mikaaaaaiiilllllll....:biggrin:

Dhikri ne tarikate, asht poashtu me teknike e zerit dhe frymemerjes...
Psh, dhikri i shpirtit inspirues-ngjyra e tij asht e kuqe -asht dhiker,thirje me za Hu ( 90000 here)...hu,hu,huuuuu...:biggrin:

Pra, sufizmi ( ndoshta jo krejt) asht shum afer me doktrine e kabales ...?

taxisti
07-11-06, 13:42
Sufizmi ne doktrine e vet ka shum pika te perbashkta me mistiken cifute/izrailate.
Ne vecanti mistiken cifute 'kabala'.
(edhe mistika krishtere ka shum te perbashket me kabalen cifute)

Si shembull,argument, per kete po e mar doktrinen mistike te Omer Suheverdi,i cili pat ndikim te madh ne 'lindjen' e tarikateve/sufi: senusi,helveti (omer helveti),tixhani,rifai...

Gjegjesisht, Omer Suheverdi metoden e vet te dhikrit e spjegon keshtu:

- Dhikri i shpirtit qe urdhnon- shehadeti- ,ngjyra e tij ashte e kaltert
- dhkiri i shpirtit qortues , ngjyra e tij asht e verdhe
.... dhe k'shtu me radhe nje dhikr..nje shpirt..nji ngjyre...

Kjo asht tamam si kabala cifute:

- aty shpirtat e shjenjte ( engjuj) parqiten me ngjyra:
Xhebrail,i kaltert..mikail i verdhe... dhe kshtu me radhe..

Thirja e shiprtave, ne mistiken cifute kabala asht me tekniken,pozita e trupit, zeri, dhe frymemarje....thiret mikaaaaaiiilllllll....:biggrin:

Dhikri ne tarikate, asht poashtu me teknike e zerit dhe frymemerjes...
Psh, dhikri i shpirtit inspirues-ngjyra e tij asht e kuqe -asht dhiker,thirje me za Hu ( 90000 here)...hu,hu,huuuuu...:biggrin:

Pra, sufizmi ( ndoshta jo krejt) asht shum afer me doktrine e kabales ...?

Musteqe prap po flet disa fjale veēse me i ndotur te tjeret.
O ti shokut ti spo i kupton as edhe ato postime qe po i ben ti vete.
Hajde ti dhe dijetaret e tu qitni poshte disa gjera qe po ju them.

Ne islam ka shume gjera qe duken te njejta me te tjerave feve.Ne islam me siguri se do te kete edhe diēka nga budizmi ,po i ceki ato gjerat e mira jo gjerat e urryera ,ne islam ka gjera qe jane pothuajse te njejat me krishterizmin apo me jahudit.
Juve duhet me jau vizatuar mire se krejt gjerat i merrni gabimisht.
Edhe per me jau bere me te qart po ju them se ne budizem ,krishterizem te jahudit e fete e tjera ka shume gjera qe jane me prejardhje islamike ,pra disa gjera tek ta nuk budiste apo e ndonje feje tjeter por islame .

Edhe Muhamedi a.s edhe jahudit e edhe ne besojm ne nje zote.
Edhe fete e tjera predikojne per te mire siē predikon islami edhe ateizmi i ka pas shume gjera te mira.
E ēfare do te thote tash se ne jemi te njejt me fete e tjera sepse paskemi disa gjera te perbashketa.

Ja edhe nje gje e perbashket qe ka islami me disa gnostike (mistike)ne krishterizem, nje shumice e madhe e gnostikeve te krishtere nuk e pranojne Isain a.s si djale te Zotit. E ēka duhet te themi tash se gnostiket paskan pase ndikim ne fene islame.
Ne qofte i shiqojm gjerat nga kendveshtrimi i verbert i disa dijetarve tuaj ateher do te ishte siē thash une me lart.
Ju lutem mos shkruani marrezira,te thash edhe ne nje postim tjeter se sufizmin duhet kohe shume e gjate me studiur dhe duhet pasur shume durim

taxisti
07-11-06, 14:05
pershendetje....

1. AbdulKader el Xhejlani (rahimehullah) nuk ka qene Sufij mirepo ka qene Ehlu Sunneh ue Xhema' dhe per kete kemi shume argumente. Ata te cilet i thone sufij Shejkhut el Alameh el Zahid el Xhejanij jane munafikat qe nuk e din te verteten mirepo bejne manipulime me disa tregime shirkijatike qe tregojne se Xhejlaniu ka qene sufi-mushrik. Sepse Sufit kane akide te mushrikeve e asgje me shume.
2. Imam Sujuti, gjithashtu edhe ky nuk eshte sufi ... mirepo sufit i marrim keta emra si AbdulKadri dhe Sujuti per te ngirtur vlerat e tyre sufite, nen emrat e ketyre koloseve te ehly sunnetit dhe xhematit...

Tema eshte: Sufistet e vertete (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20003) .... edhe ska nevoj qka me fol per keta percares... mjaftone qe tema nuk eshte Muslimanet e vertete.... ne nuk pranojme asnje term pos Musliman dhe Islam... bye byeia kalofshi mire


ues-selam aleikum

PPS-i Une me sa kam degjuar nga sufistet dhe disa libra qe i kam lexuar vete eshte se Shejh Abdylkader Xhejlania ka qene sufi dhe evlia shume i madh ,sufizmi shejhun e ka bere edhe me te forte ne traditen e pejgamberit a.s .
Po ju them qe disa here se islami nuk eshte vetem ato pak germa qe i keni mesuar ju ,islami e ka krejt alfabetin qe i duhet .Une po ju shoh se si doni ta prezantoni islamin.
Lexoj disa postime qe i kam bere me lart ndoshta kupton diēka.

Edhe jo vetem Abdylkader Xhejlania ka qene sufi por kane qene edhe te kater imamet e kater shkollave Ebu Hanife Imam Malikiu ,Imam Hanbeli e shume te tjere.Edhepse keta kater e kane pranuar sufizmin kah fundi i jetes se tyre .

Ka shume fakte qe edhe ibni tejmija ka studiuar por ma shume ka vjedhur vepra nga sufistet edhe abdyl wehabi eshte munduar ti vjedh disa gjera nga sufistet .
Por me falsa nuk mundeni te punoni gjithmone duhet origjinali .
Islami eshte fe univerzale nuk eshte fe qe e udheheqin falsifikatet.

Edhe ma ngadale ti besimtari i forte qe te kokshe mos ju thuaj te tjerve aē kollaj munafika.
Ne qofte don ti tregoj une ty disa emra munafikash .Asnjehere nuk mundesh te sjellesh nje fakt ku mund te thuash se sufistet e tradhtuan islamin apo muslimanet .Trego kur sufistet i luftuan apo i vrane muslimanet vellezerit e tyre.
Ju kan mbushur xhematet e juve me lloj lloj munafiku e nuk i shiqoni rendet e juaj .
I ngritni lart njerezit qe vrane dhe torturuan familjen e Muhamedit a.s ,i ngritni lart ata njerez qe e luftuan prijsin e tone te drejte, Khalifen e drejte Imam Aliun.
Poashtu i ngritni lart edhe ata qe i luftuan Prijsat e te rinjeve ne xhenet Imam Hasanin dhe Imam Hyseinin .Kush tek qenka tash munafik hajde trego se kam degjuar se ti po lexojshe libra shume.

taxisti
07-11-06, 14:14
pershendetje....

Tema eshte: Sufistet e vertete (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20003) .... edhe ska nevoj qka me fol per keta percares... mjaftone qe tema nuk eshte Muslimanet e vertete.... ne nuk pranojme asnje term pos Musliman dhe Islam... bye byeia kalofshi mire


ues-selam aleikum

Tema eshte per ata qe kuptojn diēka dhe jo per perēaresa sikur ti .
Ju kam thene shume here se si nuk e shikoni oborrin e juaj sa e sa perqarje keni ju mes vetit te ato grupe qe i keni. Ne ēdo mahalle te grupet e juaja e keni nga nje sekte nga nje parti asnjani nuk merret vesh me tjetrin.
25 shtete arabe asnja nuk folin me njeri tjetrin ,nuk bashkepunojn se bashku ,nuk bejne ekonomi midis tyre.I vjen rendi me ardhe te tjeret me mijera kilometra larg dhe me i udheheq .A nuk tregon kjo per besimin dhe shirkin qe e beni ju .

Edhe une dua te flas vetem me musliman dhe jo me njerez te cilet jane gjysa .

Hattabi
07-11-06, 20:07
Hej hatabo ēka eshte per ty argument edhe nuk te ofendova asgje veē te tregova realitetin si eshte sot ne boten arabe.Te gjithe ata dijetaret wehabist asnjehere spo e kritikojne ato qeverite tagute siē po ju thuani .Jo ata dijetaret e tu kane probleme te tjera,me ba fetwa kunder tjereve musliman ,me i quajt te tjeret musliman qafira e gjera te tjera.More as zeri spo ju ndegjohet kur vjen puna e kritikes kunder qeverive arabe.Existojn shume hadithe dhe ajete te Kuranit ku thuhet se dijetaret nuk duhet tja kene frigen pushtetarve por Allahut .Ne qofte se dijetaret punojn me frige nga pushtetaret atehere edhe fene nuk mund ta reprezantojne siē duhet apo e reprezantojne te kunderten se ēka thote feja.

Pse po thua se ju jeni selefat dhe se ju merrni per shembull familjen e Muhamedit a.s .Une me sa kam lexuar nga ju gjithmone po bazoheni ne fjalet e ibni tejmijes,ēdo e dyta fjale nga ju eshte ibni tejmija ka thene keshtu apo ashtu.
Me tregoni kur keni postuar apo botuar diēka ju wehabistat per familjen e Muhamedit a.s .
Kur keni marr ju shembull nga kjo familje e paster nga Ehlibejti.Ne 1000 librat e juaj vetem permenden ibni tejmijat dhe disa ashabe qe i zgjdhni ,poashtu i zgjedhni vetem disa hadithe te cilat ju konvenojn juve.
Ka nga grupet e juaja wehabiste (nuk jeni te gjithe njesoj)qe thojne se Imam Hyseini nuk ka pasur te drejte te luftoje kunder jezidit malkuar qofte ai ,poashtu ka aso njerez nga grupet e juaj qe thojne se muawija ka qene halifi i vertet dhe jo Imam Aliu pasiqe muawijes i mbeti halifeti dhe Imam Aliu hoqi dore nga pushteti.Kete ngjarje e lidhin wehabistat me nje hadithe ku thuhet se do te jene 12 halife nga kurejshet .
A i permendni ju luftrat qe i beri muawija kunder familjes me te paster ne bote ,kunder familjes se Muhamedit a.s .Vrasjet qe i kane bere kta emevitet pse nuk i permendni.
A nuk ishte ebu sufjani bashke me shvalerken e tij hindin nenen e muawijes qe e luftuan gati tere jeten Pejgamberin tone a.s .A nuk ishte muawija qe e luftoi khalifin tone te drejte Imam Aliun .Po ti kishte luftuar muawija khalifet e tjere te drejte ēfare do te thoshit ju .
Pse muawija i mallkuar ky biri i hindit vraseses se Hamzes axhes se pejgamberit a.s ja la pushtetin birit te vete jezidit te mallkuar .Tani ky klyshi i atyre te malkuarve jezidi po e derdh gjakun e nipave te pejgamberit a.s .Po e di fajin do te mundoheni tja hidhni dikujt tjeter .
Ishin wehabista qe i shkaterruan tyrbet e Imam Hyseinit dhe te Imam Aliut dhe plaēkitnin sa mundeshin ne popullsine muslimane .Ishin wehabistet qe deshten me e shkaterruar edhe tyrben e Muhamedit a.s .tash wehabistat i shkaterojne gjithēka muslimane ,shtepine e pejgamberit tone a.s e kane te cilen e kane ruajtur muslimanet qe 1400 vjet kta e kane shkaterruar dhe kane bere wc publike ne ate vend.Ishin wehabistat qe i rrenuan ne Irak tyrbet e dy Imamve nga familja e Muhemedit a.s .Kta wehabistat tone ktu tek ne ne "forumin islamik" u gezojshin dhe thojshin se i kane rrenuar dy idhuj
Prej wehabsitve duhet me prit qe nje dite do ta rrenojne edhe Qaben se kta fare pusa kan me mendu se muslimanet po i luten Qabes pasiqe po i drejtohen asaj

Gati te gjithe dijetaret e meparshem e kane studiuar sufizmin Imam Ebu Hanife ,Shafiu ,Malikiu e te tjere.Edhe ibni tejmija i juaj ka studiuar sufizmin ose ma mire me thane eshte munduar ti vjedhe shume vepra nga sufistet .Libri i ibni tejmijes Njehsim Tewhudi eshte nje kopje e Ibni Arabies te cilin Ibni Arabia e ka shkruajtur shume ma pare se ibni tejmija.Me pastaj ibni tejmija me shoket e tij bashkemndimtar si ai ja kane veshur nje liber Ibni Arabit kinse ai paska shkruajtur disa gjera qe jane ne kundershtim me Tewhidin e vertet. Si eshte e mundur qe Ibni Arabia po e shkruan nje liber Tewhidin shume kohe ma pare se ibni tejmija kto libra jane pothuajse identik .Pra po shihet se kush eshte fals ne kete ngjarje.

Une kam degjuar nga dijataret sufiste se ibni tejmija dhe te tille si ai vetem se i kan perdorur disa gjera qe i kan vjedhur nga sufistet.
Sufistet kane qene te paret qe i kane kritikuar te tjeret dhe pushtetaret e atehershem perfshire ketu edhe disa kritike kunder mezhebeve , sufistet gjithmone i kane thirrur njerezit te bashkohen dhe te veprojne siē kane vepruar te pares e fese sone .
Por sufiste kur nuk kane perdorur dhune kunder muslimanve dhe kritikat etyre kane qene te sinqerta dhe dobi prurese.

Kritikat qe bejne wehabistet dhe ibni tejmija me shoke jane me qellime te keqija ,kta mendojne qe tju tregojne njerzve selefizmin e pergjysem ,selefizmin siē e mendojne se eshte sipas tyre .Ju nuk keni te beni asgje me selefizmin ,ju jeni sikur havarixhet edhe muawija qe e mbroni aē shume edhe ai ishte havarixh ne nje menyre apo tjeter .
Wehabistat kane shume gjera te perbashketa me havarixhet ,me emevitet gjekpirsa ,wehabistat mendojne se vetem ata jane ne te drejte njesoj sikur havarixhet ,ne qofte se nuk je me ta atehere kta te luftojne ty .

Shum paske shkruar por asgje nuk ke thene :biggrin:

He be djal se KOT E KOT ishe !

Ne Ehli Bejtin as nuk e ulim poshte por as nuk e ngrisim aq sa e ngrisin RAFIDIT.

Ne e permendim Elhi Bejtin edhe ne qdo ligjerat apo hutbe qe e mbajn hoxhallaret gjithnje thone : ... mbi familjen e tij te paster ... .

Nuk ka nevoj me hy aty se qka ka ndodh me Imam Husejnit ( radjAllahu anhu ) dhe Muavijen ( radjAllahu anhu ) ajo ka qen fitne edhe tek fundi i fundit nuk ka me me pyet Allahu pse ka ndodh kjo .

Kurse ti kush je se i thua Muavijut ( radjAllahu anhu ) " Allahu e mallkoft " ? Kjo o veper qe e nxjerr njeriun nga Islami vetem ata te humburit e bejne kete gje , por nejse Sufit ata jan veq te humbur.

Sa i perket TYREBVE - hahaha , Allahu i shperbleft ata qe i kan prish.

Po qka po te duhen ty bre tyrbe , A ME I BA SHIRK ALLAHUT aaaa ?

Ato nuk sherbejn asgje tjeter vetem per shirk apo ata qe kujdesen per to me marr pare LESH ( me falni ne shprehje ) ... ATA JAN MUSHRIKIN .


Ne Islam nuk ka vend per Tyrbe , nuk ka vend per bidate por vetem KURAN DHE SUNET :redface:

E spo te vjen marre more me iu qit iftire Ulemave se ata e kan studiuar sufizmin , ata e kan pasur AKIDEN E PASTER .

Iben Tejmije, nuk ka pasur qka me vjedh nga sufit sepse ai i ka kundershtuar ata edhe nuk i duhen gjerat e Mushrikinve . Ai ka qen OQEAN i diturise, veq libri i tij " MEXHMUA FETAVA " aq vellaime qe e ka , krejt sufit nuk kan qaq artikjt :biggrin: .

Jo ne nuk jemi ne sikur Havarixhet, as si Murrxhiat, as si Rafidit e as si Sufit , por une jam ndjekes i sunetit.

Hattabi
07-11-06, 20:28
A albani ka thane a .
Si e kundershtoni edhe Kuranin ju se ,Ne sa venda ne Kuran thuhet qe njerezit duhet te mesojne .Kurani na porosit qe te udhetojm dhe ti shiqojme se ēfare ka ndodhur me vendet e tjera .Ne shume vende ne Kuran permendet se njerezi nuk mendojne nuk marrin mesime nga e kaluara ?
Fjala e pare qe i drejtohet Allahu pejgamberit tone eshte lexo meso studio .
Pejgamberi a.s i lironte robet e luftes ne qofte se keta e mesonin nje musliman te shkruaj dhe te lexoj.

Po shihet se ēfare i keni bere afganistanit dhe disa vendeve te tjera arabe ju me ato mendjet e ndritura qe i keni.

Mua po me duket se ju jeni kundershuesit me te medhej te islamit.

Po MUHADITHI I SHEKULLIT, IMAM ALBANI ( ALLAHU E MESHIROFT ) e ka ba daif por edhe dijetaret tjere . Ky o nje prej haditheve te njohura qe eshte daif .


Ne nuk e kundershtojm Kur'anin , por e pasojme ate. Edhe mbrojtja nga hadithet e dobeta nuk eshte refuzimi i Kur'anit por eshte edhe mbrojtje e Islamit nga ata njerze qe mundohen te shpifin .


Nuk ke asnje argument per kete qe te me kundershton por veq nese don me fjal te kota.

Hattabi
07-11-06, 20:38
E vėrteta mbi SufizminNga Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali - MekkeVėllai im, kjo ėshtė njė hyrje nė temėn me tė cilėn do tė pėrballemi dhe kjo ėshtė: "E vėrteta mbi Sufizmin nė Dritė tė Kur’anit dhe Sunnetit." Kjo pėr shkak se Sufizmi ka bėrė ndikim tė madh nė jetėrat e muslimanėve qysh prej shekullit tė tretė pas Hixhrit e deri mė sot, dhe ka arritur kulmin e saj nė shekujt e fundit. Ka ndikuar shumė nė besimin e muslimanėve dhe e ka ndėrruar drejtimin e saj tė vėrtetė, e cila ėshtė pėrmendur nė Kur’anin e Lartė dhe nė Sunnetin e pastėr. Ky ėshtė aspekti mė i rrezikshėm i Sufizmit, meqė mendimi Sufi ėshtė kombinuar me nderimin e tė devotshmėve dhe shejhėve, dhe teprimin e nderimit tė tė vdekurve, mu ashtu siē ėshtė kombinuar me thėnien se ēdo gjė nė ekzistencė ėshtė nė tė vėrtetė All-llah (vahdetul-vuxhudė), e mos tė pėrmendim aspektet tjera tė Islamit tė cilat Sufizmi i ka prishur, nė atė se pasuesit e tij karakterizohen me mbėshtetje nė tė tjerėt ndėrsa rrejshėm deklarojnė se mbėshteten nė All-llahun, dhe me murgėrinė e tyre. Nė tė njėjtėn mėnyrė, ata e kanė larguar frymėn e xhihadit, qė ėshtė tė luftuarit nė rrugė tė All-llahut, me atė qė pretendojnė se ėshtė xhihad mė i lartė, e qė sipas tyre ėshtė tė luftuarit kundėr epshit tė vetvetes (xhihadun-nefs). Ata kėtė e bazojnė nė thėnien: "U kthyem nga xhihadi mė i vogėl nė xhihadin e madh: luftėn kundėr shpirtit (epshit, lakmisė) tė vetvetes." Ndėrsa ky ėshtė njė hadith i pabazė dhe u ka dhėnė mundėsinė forcave kolonizuese nė dy shekujt e kaluar qė tė pushtojnė shumicėn e tokave tė muslimanėve, dhe Sufizmi nuk ka pushuar sė hedhuri tendėn e vet nė tė gjitha vendet e muslimanėve.

Mustaqedredhur
07-11-06, 22:12
O,Taxist, dashamir..

Pse po i jep zor vehtes?:biggrin:

Ti, ne asnje postim s'po argumenton asgja.

Ndegjo:

1.Mos e perzi ISLAMIN me sufizmin.Mos bon krahasime.Nuk krahasohen.
2.Kush jane ato : 'dijetar tuej"?
3.Krahasimin qe e bana ishte ne mes SUFIZMIT dhe KABALES? A ke te qarte?
dhe ne fund:

Nese ke kunder argument shkruje,spjegoje...nese jo shuj!...lej fjalet boshe.

mbetsh i pershendetun,

Mustaqedredhur
07-11-06, 22:34
Faleminderit per shpjegimin, teori interesante po me duket se po me duket se "i lavderuar" eshte dicka si periklitos jo parakletos.

Me ndere qofsh,
Ndoshta teori.. por me argumente te qarta e te palakuara, mbi te cilen duhet menduar mire.Pa pargjykime dhe emocione.

mbetsh i pershendetun.

taxisti
08-11-06, 14:16
Po MUHADITHI I SHEKULLIT, IMAM ALBANI ( ALLAHU E MESHIROFT ) e ka ba daif por edhe dijetaret tjere . Ky o nje prej haditheve te njohura qe eshte daif .


Ne nuk e kundershtojm Kur'anin , por e pasojme ate. Edhe mbrojtja nga hadithet e dobeta nuk eshte refuzimi i Kur'anit por eshte edhe mbrojtje e Islamit nga ata njerze qe mundohen te shpifin .


Nuk ke asnje argument per kete qe te me kundershton por veq nese don me fjal te kota.

Per ate te thash se albani e paska bere ate hadith (daif ) te dobet .
Ne grupet e juaja me se shumti i merrni hadithet nga buhariu dhe muslimi ,krejt ēka kane hadithe kta te dy jane 8 apo 9 mije por shumica e tyre jane te njejta ,buhariu i ka 5 mije hadithe e muslimi 4 mije plus minus .
Kam lexuar nga autor nga grupet e juaja ku thuhet se buhariu ka mbledhur ma shume se 40 mije hadithe .Po ju pyes une tash juve ku mbeten gjithe ato hadithe.
Qysh ja keni nisur ju wehabistat kane me ju mbetur vetem 500 a 600 hadithe.
Vjen albani i hjek 500 hadithe vjen abdylwehabi edhe ai i hjek nja 500 e keshtu me rradh .
Ky eshte problemi me i madh tek ju, hiqet hadithet veēse spo ju pelqejne "dijetarve " tuaj ,hiqen hadithet veēse nuk ju shkojne bashke me politiken e emewiteve dhe sauditve.
I kane vrare eliten me te mire islame EHLIBEJTIN dhe ju nuk shkruani per ta ,i kane vrare eliten muslimane EHLIBEJTIN e cila e dinte me se miri Kuranin dhe hadithet e pejgamberit a.s dhe ju nuk shkruani per ta .
Jo si duket juve ju pelqen te lexoni tregimet e vrasesve te tyre ,juve ju pelqejne transmetuesit e haditheve te cilen ngrenshin ne sofren e emewiteve.

E tani pyetni pse gjendja e muslimanve eshte keshtu .

Si po thua o hatab se nuk kam argument a nuk e lexove postimin tim .A nuk shkruajta ēka na urdheron Allahu dhe i derguari i tij.
Hajt ti trego se ēka i ka penguar ai hadith albanit tend ,hajt ti sjell argumente bashke me ata "dijetaret" e tu; une jam kurkushi po ju pyes jkuve te diturve.

taxisti
08-11-06, 14:31
[quote=Hattabi]

Sa i perket TYREBVE - hahaha , Allahu i shperbleft ata qe i kan prish.

Po qka po te duhen ty bre tyrbe , A ME I BA SHIRK ALLAHUT aaaa ?

Ato nuk sherbejn asgje tjeter vetem per shirk apo ata qe kujdesen per to me marr pare LESH ( me falni ne shprehje ) ... ATA JAN MUSHRIKIN .


Ne Islam nuk ka vend per Tyrbe , nuk ka vend per bidate por vetem KURAN DHE SUNET :redface:

Hej ti je ne kundershtim me pjesen ma te madhe te grupeve tuaja ,ti je ne kundershtim edhe me selefat qe po i permend aē shume .
Kur i kan sulmuar tyrbet e imamve ne irak gati te gjithe muslimanet kane qene kunder ,perveēse qorrave wehabist te mshefur neper bira te shpellave apo ne hotele te bushave dhe jahudive.

Une ju tregova se wehabistet kane dashtur me e prish edhe tyrben e Muhamedit a.s edhe qejf kane po me duket ,kam degjuar se trullanat wehabist kane dashte me e prish edhe Qaben se njerzit po i drejtohen asaj dhe sipas tyre po ju duket shirk.

Pra mos rreni se ju jeni me selefat .Selefat nuk e prishin varrin e Muhamedit a.s as nuk e prishen varrin e Ebu Bekrit .Nuk shkoj Ymeri e as Osmani me e prish varrin e ebu bekrit .
Po ju te pabeset qe jeni te paguar nga jahudit shkoni me i prishur te gjitha gjerat qe kane lidhje me islamin.Juve ju pengon Imam Aliu dhe historia e tij.Kur selefat nuk i prishen tyrbet e Imam Aliut Imam Hasanit dhe Imam Hyseinit atehere pse i prishni ju
Qellimet dhe veprat e havarixhve dhe emewitve i keni ju .Njesoj si e kane luftuar keta Imam Aliun dhe Ehlibejtin ju po i luftoni tash

taxisti
08-11-06, 14:52
O,Taxist, dashamir..

Pse po i jep zor vehtes?:biggrin:

Ti, ne asnje postim s'po argumenton asgja.

Ndegjo:

1.Mos e perzi ISLAMIN me sufizmin.Mos bon krahasime.Nuk krahasohen.
2.Kush jane ato : 'dijetar tuej"?
3.Krahasimin qe e bana ishte ne mes SUFIZMIT dhe KABALES? A ke te qarte?
dhe ne fund:

Nese ke kunder argument shkruje,spjegoje...nese jo shuj!...lej fjalet boshe.

mbetsh i pershendetun,

Aspak spo i jap zor vehtes o musteqe ,rahat jam ne karrik duke shkruajtur .

1. Nuk e krahasova islamin me sufizmin askund ,prap me ke kuptuar gabimisht ,sufizmi eshte pjese e islamit
2. Dijetaret qe kane studiuar sufizmin ka shume ,ti permenda edhe Imamet e kater shkollave ma te medhe qe existojne sot. Dijetaret e mi jane Muhamedi a.s familja e tij e paster ,shoket e tij te ndershem ,te 12 Imamet e Ehlibejtijt (kta bejne pjese ne familje te Muahmedit a.s ) te 12 prijesat e Tarikateve ,Abdylkader Xhejlania,Mevlana Xhalaludin Rumi, Haxhi Bektash Veliu etj etj ,ka shume dijetar edhe ne grupet e juaja qe i percjell me vemendje.

3. Shokut ate krahasim e ka bere shume keq ,edhe une te tregova me kete pak shkoll qe kam se ne jete mundemi ti bejm me miliona krahasime ,por shumica jan palidhje.

Po ta jap nje shembull .Une jetoj ne nje qytet evropian ku ka shume jahudi dhe musliman .Ne pjesen ku jetojne jahudit gjithmone eshte qetesi asnjehere nuk kan ngaterresa ndermjet veti e sa per vrasje ndermjet vetit as qe flitet .Ne ate pjese ku jetojne jahudit nuk gjendet as edhe nje kafe e tyre ,te gjithe punojn ,luten ne sinagoga ,shkollat me te mira i kan njerezit me te afte po dalin nga ata.
Kurse ne pjesen ku po jetojne muslimanet arabet e turqit ne ēdo lagje i gjen ka 2 a 3 kafe kluba ju thojne ,per ēdo dite ka ngatresa ndermjet tyre ka edhe vrasje shpeshhere ,luajne neper kazino ,bixhoz me letra ,femijet e tyre nuk studiojne por i qesin veē rrugeve me ba probleme.

Mos harro se jahudit dhe perendimi i kan marre shume te mira qe i ka islami kurse muslimanet tash po i marrin shume te keqija qe i kane te tjerat fe.

Mustaqedredhur
08-11-06, 17:46
Aspak spo i jap zor vehtes o musteqe ,rahat jam ne karrik duke shkruajtur .

rahat qofsh!Por, rahatluku ka edhe disa premisa tjera:biggrin:


1. Nuk e krahasova islamin me sufizmin askund ,prap me ke kuptuar gabimisht ,sufizmi eshte pjese e islamit
?:wink:


2. Dijetaret qe kane studiuar sufizmin ka shume ,ti permenda edhe Imamet e kater shkollave ma te medhe qe existojne sot. Dijetaret e mi jane Muhamedi a.s familja e tij e paster ,shoket e tij te ndershem ,te 12 Imamet e Ehlibejtijt (kta bejne pjese ne familje te Muahmedit a.s ) te 12 prijesat e Tarikateve ,Abdylkader Xhejlania,Mevlana Xhalaludin Rumi, Haxhi Bektash Veliu etj etj ,ka shume dijetar edhe ne grupet e juaja qe i percjell me vemendje.


Argumento rrugen e tyre,qendrimin e tyre ndaj sherijatit,imanit..ibadetet e tyre.....
Mandej diskutojme...

Per shembull, teoria e 12 imameve asht shkolle shiite.Si duket ti je shii.?


3. Shokut ate krahasim e ka bere shume keq ,edhe une te tregova me kete pak shkoll qe kam se ne jete mundemi ti bejm me miliona krahasime ,por shumica jan palidhje.

ma qarte?ku e ke poenten?


Po ta jap nje shembull .Une jetoj ne nje qytet evropian ku ka shume jahudi dhe musliman .Ne pjesen ku jetojne jahudit gjithmone eshte qetesi asnjehere nuk kan ngaterresa ndermjet veti e sa per vrasje ndermjet vetit as qe flitet .Ne ate pjese ku jetojne jahudit nuk gjendet as edhe nje kafe e tyre ,te gjithe punojn ,luten ne sinagoga ,shkollat me te mira i kan njerezit me te afte po dalin nga ata.
Kurse ne pjesen ku po jetojne muslimanet arabet e turqit ne ēdo lagje i gjen ka 2 a 3 kafe kluba ju thojne ,per ēdo dite ka ngatresa ndermjet tyre ka edhe vrasje shpeshhere ,luajne neper kazino ,bixhoz me letra ,femijet e tyre nuk studiojne por i qesin veē rrugeve me ba probleme.

Cka don me na tregue?
Se muslimanet jane pisa?!

Ndegjo dashamir:

nga pikepamja islame puna asht kshtu:

MUSLIMANI mban ne vehte imanin.shahadetin..dhe dije se as nje her as kush nuk mundet te jete mbi ate.Se mbane imanin Islam!
Finalja e shqyrtimit asht Dita e Gjykimit.

'Viza' per ate dite ,qe sado pak garanton drejt nje perfundimit te mire, asht IMANI.
Ata qe s'kane iman,Islam, jane ne kufr.Kufri te cin ne xhehem.
Kshtu asht ne shiqimin Islam.

Allahu ne Kuarn na meson :

' E kush kerkon fe tjeter pervec fese islame,atij kurrsesi nuk do ti pranohet..."

'Ata ( hipokritet) thone: NE i kemi besuar Allahut,te derguarit te Tij,dhe u jemi bindur.Por pas asaj nje grup prej tyre zbrapsen.Te tille nuk jane besimtare"

Islami ashte feja qe e larteson njeruin me graden me te larte,ashte feja Islame ajo qe ja larteson atij jetesen.

Hattabi
08-11-06, 21:54
Vazhdimi i temes: " E vėrteta mbi Sufizmin " nga autori :Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali

Pėrkufizimi i Sufizmit- Pse ėshtė quajtur me kėtė emėr?


Fjala "Sufizėm" rrjedh nga fjala greke "Sofia", qė do tė thotė urtėsi, menēuri. Gjithashtu thuhet qė kjo ėshtė njė fjalė qė i referohet veshjes sė rrobave tė leshta dhe kjo thėnie ėshtė mė e sigurta, meqė veshja e rrobave tė leshta ka qenė shenjė e Zuhdit (indiferencės/largimit/distancimit nga jeta e kėsaj bote). Ėshtė thėnė se kjo ėshtė bėrė me qėllim tė gjasimit me ‘Isain alejhis-selam, tė birin e Merjemes. Shejhul-Islam Ibn Tejmije rahimehullah, pėrmend nė el-Fetava (11/7) nga Muhammed ibn Sirinė (njė tabi’in i famshėm qė vdiq nė vitin 110H) se i ka arritur atij (lajmi) se njerėz tė caktuar kishin marrė rroba tė leshta pėr tė veshur, me qėllim qė tė gjasojnė me Isain, tė birin e Merjemes, andaj ai tha:

"Ka njerėz qė kanė zgjedhur dhe preferuar veshjen e rrobave tė leshta, duke pretenduar se dėshirojnė tė gjasojnė me Mesihun, tė birin e Merjemes. Por rruga e Pejgamberit tonė ėshtė mė e dashur pėr ne, e Pejgamberi alejhis-selam ka veshur (rroba) prej pambuku dhe rroba tė tjera."Shfaqja e Sufizmit pėr herė tė parė


Nėse shikohet me kujdes shfaqja e Sufizmit, atėherė fjala "Sufizėm" nuk ka qenė e njohur nė kohėn e Sahabėve. Nė tė vėrtetė, ajo nuk ishte aq e njohur nė shekullin e parė dhe nė tre shekujt mė tė mirė. Mė saktė, ajo u bė e njohur pas pėrfundimit tė tre shekujve tė parė.

Shejhul-Islam Ibn Tejmije, rahimehullah, pėrmend se Sufizmi u shfaq pėr herė tė parė nė Basra tė Irakut, ku disa njerėz shkuan tejkaluan kufijtė nė adhurim dhe nė shmangien nga jeta e kėsaj bote, nė njė shkallė qė nuk ėshtė parė nė vende tė tjera. (el-Fetaua 11/6)

Hattabi
08-11-06, 21:56
Vazhdimi i temes: " E vėrteta mbi Sufizmin " nga autori :Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali

Si filloi Sufizmi?


Kur filloi pėr herė tė parė Sufizmi nuk ishte tėrėsisht i ndryshėm dhe i veēuar, por thjesht njė teprim nė distancimin nga kjo botė, nė qėndrueshmėrinė nė dhikr (pėrkujtim tė All-llahut) dhe nė pėrjetimin e njė frike tė madhe gjatė pėrmendjes sė All-llahut, saqė i bėnte disa njerėz tė binin tė pavetėdijshėm apo tė vdekur kur dėgjonin ndonjė ajet qė pėrmendte kėrcėnimin pėr ndėshkim. Kjo ėshtė parė nė rrėfimin e Zurare ibn Afvasė, gjykatėsit tė Basras, i cili lexoi:

"E, kur tė fryhet nė Sur." (el-Mudethithir: 8)

nė namazin e sabahut dhe ra i vdekur. Ngjashėm ėshtė edhe ngjarja e Ebu Xhehrit, tė verbėrit, kur Salih el-Murri i lexoi atij dhe ra i vdekur. Tė tjerė nga ta mbetnin tė shtangur kur dėgjonin qė lexohej Kur’an. Shejhul-Islam Ibn Tejmije thotė gjatė komentimit tė kėsaj:

"Kjo nuk ka ngjarė nė mesin e Sahabėve, kėshtu qė kur kjo u shfaq, njė grup nga Sahabėt dhe tabi’inėt si Esma, e bija e Ebu Bekrit, Abdullah ibn ez-Zubejri dhe Muhammed Sirinė e kritikuan kėtė, meqė e panė se ajo ishte njė risi dhe nė kundėrshtim me atė qė e dinin nga zakonet e Sahabėve."

Gjithashtu Ibn Xhevzi thotė nė "Telbisė Iblisė":

"Sufizmi ėshtė njė rrugė, fillimi i tė cilės ishtė tėrėsisht shmangie nga ēėshtjet e kėsaj bote, pastaj ata tė cilat iu bashkuan asaj u bėnė tė shkujdesur nė lejimin e kėndimit dhe vallėzimit. Prandaj kėrkuesit e Jetės sė Pastajme (Ahiretit) nga njerėzit e thjeshtė u joshėn nga ata pėr shkak tė shmangies nga kjo botė, tė cilėn (veti) e shfaqnin, dhe kėrkuesit e kėsaj bote gjithashtu u joshėn nga ata pėr shkak tė jetės sė shkujdesur dhe kotėsisė, (jetė) tė cilėn (shihej se) e jetonin." (Telbis Iblis, f.161)

Shejh Ebu Zehra rahimehullah ka thėnė lidhur me arsyen e shfaqjes sė Sufizmit dhe burimet prej nga tė cilat ai mori hov:

1. Burimi i parė: Disa nga adhuruesit nė mesin e muslimanėve e kthyen tėrė vėmendjen e tyre nga largimi nga kjo botė dhe abstenimin e veteve te tyre me qėllim tė adhurimit. Kjo sė pari filloi gjatė kohės sė Pejgamberit alejhis-selam, kur disa sahabė vendosėn tė kalonin natėn duke u pėrpjekur (munduar) me namaz dhe duke e lėnė gjumin (duke qėndruar pa fjetur). Tė tjerė vendosėn tė agjėronin ēdo ditė pa pushim. Tė tjerė vendosėn t’i ndėrprenin marrėdhėniet martesore (seksuale) me gratė. Kur Pejgamberi u njoftua pėr kėtė tha:

"Ēka ėshtė me njė popull qė thotė kėshtu e kėshtu. Unė agjėroj dhe ndalem (pushoj) sė agjėruari, falem dhe flej, dhe martohem me gra. Kėshtu qė kushdo qė ia kthen shpinėn Sunneti tim, ai nuk ėshtė prej meje.” (Transmetuar nga el-Buhari dhe Muslim)

Pėr mė tepėr, risia e tė jetuarit si murgjėr (murgėria) ėshtė e ndaluar nė Kur’an. Aty thuhet:

"...Murgėria tė cilėn ata e shpikėn pėr vete..." (el-Hadid: 27)

Mirėpo, kur Pejgamberi iu bashkangjit shoqėrisė sė engjėjve tė lartė dhe njerėzit kaluan nė Islam nga fetė e mėparshme, atėherė numri i atyre qė tejkaluan kufijtė nė shmangien nga jeta e kėsaj bote dhe tė mirat e saj u rrit, dhe Sufizmi gjeti vend nė zemrat e kėtyre njerėzve, meqė hasi nė njė ‘tokė tė plleshme.’

2. Ēėshtja e dytė e cila i tėrhoqi shpirtėrat e njerėzve ishte diēka qė u shfaq nė mesin e muslimanėve nė formė tė dy ideologjive. Njėra nga to ishte filozofike, ndėrsa tjetra ishte nga fetė e mėparshme. Sa pėr tė parėn, atėherė ishte pamja e shkollės iluministe tė filozofėve, e cila konsideronte se njohuria dhe tė qenėt i informuar shkaktohen nė shpirt me anė tė ushtrimeve shpirtėrore dhe pastėrtisė sė shpirtit. Sa i takon ideologjisė sė dytė, atėherė ishte besimi se Perėndia jeton nė shpirtėrat e njerėzve, apo se Perėndia ėshtė personifikuar (mishėruar) nė njeriun. Kjo ide filloi tė gjejė vend nė mes tė atyre sekteve qė rrejshėm ia atribuonin vetes Islamin nė kohėrat e hershme, kur muslimanėt u pėrzinė me tė krishterėt. Kjo ide u shfaq nė mesin e Sabianėve dhe disa nga Kejsamijebėve, pastaj Keramitat, Batinitė, pastaj nė trajtėn e saj pėrfundimtare u shfaq nė mesin e disa Sufive...

Ėshtė edhe njė burim tjetėr nga i cili ai (Sufizmi) mori dhe i cili shkakton shfaqjen e tendencave tė Sufive, qė ėshtė ideja se tekstet e Librit dhe Sunnetit kanė njė kuptim tė jashtėm, tė dukshėm, dhe njė kuptim tė brendshėm, tė fshehtė... duket qartė se ata e morėn kėtė ide nga Batinitė. (Libri, ‘Ibn Tejmije,’ tė Ebu Zehre, f.197-198)

Kėshtu qė tė gjitha idetė u pėrzienė, nga ekzagjerimi i shmangies nga kjo botė deri te hapja e derės ideve qė Perėndia ėshtė e personifikuar nė krijimin, deri nė idenė se i tėrė krijimi ėshtė njė realitet i vetėm, qė ėshtė All-llahu (vahdetul-vuxhudė). Nga pėrzierja e tėrė kėtyre mendimeve erdhi Sufizmi, i cili u shfaq pėrbrenda Islamit. Ai u bė mė i ashpėr nė shekullin e katėrt dhe tė pestė dhe arriti kulmin e tij pas kėsaj, duke qenė sa mė larg qė ėshtė e mundur nga udhėzimi i Kur’anit Fisnik dhe Sunnetit tė pastėr. Ai arriti nė atė pikė saqė pasuesit e Sufizmit, kėdo qė pasonte Kur’anin dhe Sunnetin, i quanin ‘njerėz tė sheriatit’ dhe ‘njerėz tė asaj qė ėshtė e dukshme’ (ehlul-dhahir), derisa e quanin veten ‘njerėz tė realitetit tė njėmendėt (tė vėrtetė)’ dhe ‘njerėz tė njohurisė (diturisė) sė fshehtė’ (ehlul-batin).

Hattabi
08-11-06, 21:58
Vazhdimi i temes: " E vėrteta mbi Sufizmin " nga autori :Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali


Shkollat e mendimit tė Sufive


Ideologjitė e Sufive ekstremė mund t’i ndajmė nė tri kategori:

(1) Kategoria e parė: Pasuesit e shkollės filozofike tė Iluminizmit. Kėta janė ata tė cilėt i japin rėndėsi mė tė madhe ideve filozofike rreth largimit nga jeta e kėsaj bote. Kuptimi i ‘Iluminizmit’ ėshtė qė shpirti ndriēohet nga drita, e cila pėrhapet nė zemėr dhe ėshtė rezultat i ushtrimeve shpirtėrore, stėrvitjes sė shpirtit dhe ndėshkimit tė trupit, me qėllim tė ndreējes (korrigjimit) dhe pastrimit tė shpirtit. Kjo ėshtė diēka qė mund tė jetė karakteristikė e tė gjithė Sufive, pėrveē qė njerėzit e kėsaj kategorie tėrheqin njė kufi kėtu dhe nuk bienė nė atė nė tė cilėn kanė rėnė ata qė pretendojnė se All-llahu jeton brenda krijesės sė Tij apo se ēdo gjė ėshtė All-llah. Sidoqoftė, kjo mėnyrė e tyre ėshtė nė kundėrshtim me mėsimet e Islamit dhe ėshtė marrė nga fetė e devijuara si Budizmi dhe tė ngjashme.

(2) Ideologjia e dytė ėshtė ajo e atyre tė cilėt besojnė nė hululė, ata qė thonė se All-llahu jeton dhe ėshtė mishėruar nė qeniet njerėzore, i Lartė dhe larg kėsaj ėshtė All-llahu. Nė kėtė ėshtė thirrur haptas nga disa nga Sufij ekstremė, si el-Husejn ibn Mensur el-Hellaxh, tė cilin dijetarėt e kanė shpallur pabesimtar. Ata urdhėruan qė ai tė ekzekutohej dhe ėshtė kryqėzuar nė vitin 309H. Thėnia e mėposhtme i atribuohet atij:

"Lavdi Atij qė shfaqi natyrėn e Tij njerėzore,

Duke fshehur shkėlqimin depėrtues tė hyjnisė sė Tij

Derisa krijesa e Tij e pa haptas

Nė trajtė tė njė (krijese) qė ha e pi"
[E atribuar nga el-Uekil nė librin et-Teuasin tė el-Hallaxh, f.130]Dhe thėnia e tij:"Unė jam ai qė do dhe Ai qė duhet (qė e duan) jam unė,

Ne jemi dy shpirtėra qė banojmė nė njė trup.

Kėshtu qė kur mė sheh mua, e sheh Atė, e kur e sheh Atė na sheh tė dyve."Kėshtu, el-Halaxhi besonte nė hululė dhe besonte nė dualizmin e natyrės hyjnore dhe se Zoti kishte edhe natyrė hyjnore, edhe njerėzore. Si rrjedhim, perėndia mishėrohet (personifikohet) nė njeriun, nė atė mėnyrė qė shpirti njerėzor ėshtė natyra hyjnore e Zotit dhe trupi trajta e tij njerėzore.

Pėrkundėr faktit qė u mbyt (u vra) pėr shkak tė femohimit tė tij tė ligė, ndonėse disa Sufij janė distancuar prej tij, megjithatė tė tjerė e llogarisin si Sufi, me qėndrimin se besimi i tij ishte i drejtė dhe i shėnojnė fjalėt e tij. Nga ata ėshtė Abdul-Abbas ibn Ata el-Bagdadi, Muhammed ibn Halif esh-Shirazi dhe Ibrahim en-Nasrabadhi, siē ėshtė transmetuar nga el-Hatib el-Bagdadi.

(3) Ideologjia e tretė ėshtė vahdetul-vuxhudė, sipas tė cilės ēdo gjė nė ekzistencė ėshtė njė realitet i vetėm dhe se ēdo gjė qė shohim ėshtė vetėm njė anė (aspekt) e Ekzistencės sė All-llahut. Pretenduesi kryesor i kėtij besimi ishte Ibn ‘Arabi el-Hatimij et-Ta’ij, i cili pas vdekjes sė tij u varros nė Damask nė vitin 638H. Ai vetė thotė rreth besimit tė tij nė librin e tij, "el-Fatuhat-ul-Mekije":


"Robi ėshtė Zoti dhe Zoti ėshtė rob,

Do tė dėshiroja tė dija cili ishte ai qė do tė duhej tė ngarkohej me detyrat e nevojshme (tė duhura).

Nėse do tė thosha robi, atėherė kjo ėshtė e vėrtetė, e nėse do tė thosha Zoti, atėherė si mund tė kėrkohet kjo nga Ai?" [el-Fetuhat-ul-Mekije, siē i ėshtė atribuar nga Dr. Tekijuddin el-Hilali nė librin e tij, el-Hedijetul-Hadije (f. 43)].


Ai gjithashtu thotė nė el-Fetuhat:

"Ata qė e adhuruan viēin, nuk adhuruan tjetėr pos All-llahun." [Cituar nga thėnia e Ibn Arabi nga Ibn Tejmije nė el-Fetaua (vėll. 11) i cili ia atribuon kėtė librit, el-Fetuhat.]

Ibn Arabi ėshtė quajtur nga Sufitė si ‘el-Arif bil-lah’ (Ai qė ka dituri apo njohuri tė madhe pėr All-llahun) dhe gjithashtu (ėshtė quajtur) ‘el-Kutubul-Ekber’ (boshti i madh), pastaj ‘el-Miskul-Edhfer’ (parfumi mė i kėndshėm), ‘el-Kibretul-Ehmer’ (squfuri mė i kuq), pėrkundėr besimit tė tij nė vahdetul-vuxhudė dhe thėnieve tė tjera shkatėrrimtare. Nė tė vėrtetė, ai e lavdėroi Firaonin (Faraonin) dhe deklaroi se ai ka vdekur me iman (besimtar)! Pėr mė tepėr, ai flet kundėr Harunit pėr kriticizmin e tij ndaj adhurimit tė viēit nga populli i tij, duke iu kundėrvėnė kėshtu drejtpėrdrejt tekstit tė Kur’anit. Ai gjithashtu konsideronte se tė krishterėt ishin pabesimtarė vetėm pėr shkak se ata i vunė Isait karakter tė veēantė hyjnor, meqė po ta bėnin atė tė pėrgjithshėm pėr tė gjithė, atėherė ata nuk do tė ishin pabesimtarė. (Pėkundėr gjitha lajthitjeve trashanike tė Ibn Arabit dhe pėrkundėr faktit qė dijetarėt e shpallėn atė pabesimtar, prapaseprap ai nderohet nga Sufitė, nga tė tjerėt qė nuk e dallojnė tė vėrtetėn nga e kota (e pavėrteta) dhe nga ata qė ia kthejnė shpinėn pranimit tė sė vėrtetės, edhe kur ajo ėshtė e qartė si dielli. Por librat e tij, tė cilat janė tė mbushura me femohim tė qartė, siē janė "el-Fetuhatul-Makijje" dhe "Fasusul-Hikem" janė ende nė qarkullim. Ai gjithashtu ka edhe njė tefsir, qė quhet ‘et-Tefsirul-Batin’ meqė ai mendon se ka kuptim tė dukshėm dhe tė fshehtė pėr ēdo ajet, kėshtu qė kuptimi i jashtėm ėshtė pėr njerėzit e Te’uilit/interpretimit)

Nga ky grup erdhi Ibn Beshishi, i cili tha:


"O All-llah, mė shpėto nga balta e Teuhidit,

dhe mė fundos mua nė qendėr tė detit tė unitetit,

dhe mė ngatėrro nė gjendjen e unitetit dhe njėshmėrisė,

derisa tė mos shoh, tė mos dėgjoj, tė mos ndiej, pėrveē pėrmes saj."

Hattabi
08-11-06, 22:00
Vazhdimi i temes: " E vėrteta mbi Sufizmin " nga autori :Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali

Pėrnderimi i Shejhėve nė mesin e SufiveKėshtu, o vėllezėr bujarė, kėto janė shkollat e Sufizmit. Mė e lehta prej tyre ėshtė ajo e murgėrisė (rahbanije), e cila ėshtė e ndalaur me Islam, dhe mė e neveritshmja ėshtė thėnia se All-llahu jeton dhe ėshtė personifikuar pėrbrenda krijesės (hululė) dhe thėnia se ēdo gjė nė ekzistencė ėshtė nė tė vėrtetė All-llahu (vahdetul-vuxhudė). Atėherė, ėshtė fakt qė tė gjitha sektet e Sufive kanė kaluar pėrtej kufinjėve nė nderimin e shejhėve (dijetarėve, udhėheqėsve, sh.p.) tė tyre dhe nė nėnshtrim tė plotė tė pasuesit ndaj mėsuesit (shejhut) tė tij dhe kjo ka arritur nė atė pikė, saqė pasuesi tregon dėgjueshmėri (bindje) tė plotė dhe tė pakufizuar ndaj shejhut tė tij, duke mos treguar kurrfarė rezistence, ashtu qė kjo bėhet si njė trup i vdekur nė dorėn e personit qė e lan atė.

Muhammed ‘Uthman es-Sufi, autori i el-Hebatul Maktebise, thotė ndėrsa diskuton zakonet e duhura tė pasuesit: "Nga ato ėshtė se ai ulet nė prezencėn e tij (dijetarit, sh.p.) ashtu siē ulet nė namaz, se ai tretet nė praninė e tij dhe ai nuk ulet mbi qilimin e tij, as nuk merr abdes me tenxheren (enėn) e tij, as nuk mbėshtet nė shkopin e tij. Dėgjo se ēfarė ka thėnė njė nga njerėzit e pastėr:


"Kushdo qė i thotė ‘Pse?’ mėsuesit tė vet, nuk do tė pėrparojė kurrė."


Mustafa el-Bekri i ka shkruar kėto rregulla nė formė poetike nė Bulgatul-Muridė, duke thėnė: “Lėja ēėshtjen atij dhe mos bėj pyetje. Edhe nėse ai vjen me diēka mėkatare, nėse ka mundėsi pėr kėtė. Bėhu nė prani tė tij si i vdekur, meqė unė jam me dikė qė po mė pastron pėr tė ma larguar fėlliqėsinė. Mos shkel mbi qilimin e tij, as mos fli mbi jastėkun e tij." (E atribuar ‘Bulghatul-Murid’-it nga el-Uekil)

Sufitė e bėjnė tė obligueshme pėr pasuesin qė tė jetė rob nė mendje dhe trup ndaj shejhut tė tij, i privuar nga tė gjitha dėshirat, si njė njeri i vdekur me dikė qė e pastron atė. Edhe nėse ai e sheh atė (shejhun) duke bėrė ndonjė mėkat apo diēka nė kundėrshtim me Sheriatin, atij nuk i lejohet qė tė pyesė rreth arsyes (shkakut) pėr tė, (sepse) po tė bėnte ashtu, do tė largohej nga mėshira e shejhut tė tij dhe kurrė nuk do tė kishte sukses (nuk do tė pėrparonte). Kjo ėshtė njė nga arsyet pėr lajthitjen ekstreme tė Sufive. Ata e kanė shfuqizuar ndalimin nga e keqja, kėshtu qė veprat e liga u janė bėrė tė mira, bile duke u bėrė vepra tė drejta dhe vepra tė mbinatyrshme nė sytė e tyre. Sidoqoftė, nė mėsimet e drejta tė Islamit, nuk lejohet bindja ndaj askujt nė diēka tė ndaluar, siē thotė i Dėrguari i All-llahut:

"Nuk ka bindje ndaj krijesės nė mosbindje (mėkat) ndaj Krijuesit." (Sahi, transmetuar nga Ahmed – shiko Sahihul Xhami)

Me gjithė respektin ndaj prindėrve, tė cilėt kanė mė sė shumti tė drejtė qė t’u bindemi nga tė gjithė njerėzit, prapseprap ėshtė e palejueshme qė t’u bindemi atyre nė mosbindje ndaj All-llahut, siē thotė All-llahu i Lartėsuar:

"E nėse ata (dy) tentojnė qė ti tė mė pėrshkruash Mua shok, pėr ēka ti nuk ke kurrfarė fakti, atėherė mos i respekto (mos iu bind) ata, por nė ēėshtjet e jetės sė kėsaj bote tė kesh mirėkuptim ndaj tyre..." (Lukman: 15)Dallimi nė mes tė Zuhdit (Asketizmit) dhe Sufizmit


Vėllezėr, feja Islame urdhėron sjellje tė balancuara dhe tė matura nė tė gjitha ēėshjet, kėshtu qė nuk ka tejkalim kufijsh (skajshmėri), e as nuk ka rėnie nė shkallė mė tė ulėt nga ajo qė ėshtė e nevojshme.

Gjithashtu me qėllim tė shmangies nga jeta e kėsaj bote, Islami merr njė rrjedhė mesatare nė mes tė lakmisė dhe koprracisė sė ēifutėve dhe dashurinė e tyre tė jashtėzakonshme pėr jetėn e kėsaj bote, dhe nė mes tė murgėrisė nė mesin e tė krishterėve, tė cilėt totalisht iu larguan kėrkimit tė mjeteve tė duhura pėr jetesė dhe pėrmbajtjen nga puna dhe tė fituarit pėr jetesė.

Nėse shmagia nga preokupimi me jetėn e kėsaj bote bėhet brenda kufinjėve tė pėrshkruar nga i Dėrguari i All-llahut, atėherė ajo ėshtė pėr t’u lavdėruar nė Islam, meqė i Dėrguari ishte i pari dhe mė i shquari nga ata qė e frenojnė veten nga preokupimet me kėtė botė dhe nė tė njėjtėn mėnyrė ishin edhe Ebu Bekri dhe Umeri radijallahu anhuma e shumė sahabė tė tjerė. Sidoqoftė, frenimi nga preokupimet me kėtė botė nuk i ka detyruar ata qė t’i shmangen fitimit dhe tė qėndrojnė nė njė strehė tė vetmuar duke pritur ēkado qė njerėzit t’u sjellin. Pėr mė tepėr, njerėzit vinin te ta dhe ata do ta shpenzonin pasurinė e tyre nė lėmoshė. As nuk do t’i linin gjėrat e mira dhe tė pastėrta, pėrpos nėse do tė ishin tė vėshtira pėr t’u arritur, por kur ata i gjenin kėto gjėra, ata pėrfitonin prej tyre. Vėrtet Pejgamberi i donte gratė dhe parfumet dhe pėlqente tė hante mish. Ai do tė agjėronte nganjėherė, e do ta ndėrpriste. Ai do tė qėndronte nė namaz njė pjesė tė natės dhe gjithashtu do tė flinte. Ai do tė punonte, luftonte, gjykonte nė mes tė muslimanėve dhe u mėsonte atyre Kur’anin dhe atė qė ėshtė e mirė.

Pastaj nė mesin e dijetarėve kishte nga ta qė e frenonin veten nga ēėshtjet e kėsaj bote, nė mėnyrėn e praktikuar nga i Dėrguari. Sidoqoftė, kjo shmangie nga ēėshtjet e kėsaj bote qė ėshtė praktikuar nga i Dėrguari nuk ėshtė diēka obligative pėr muslimanėt, meqė nuk ėshtė urdhėruar nė Kur’an ose Sunnet. Pėr mė tepėr, nė mesin e sahabėve ka pasur tė tillė qė kanė qenė tė zėnė me punė dhe duke mbledhur pjesė tė madhe tė pasurisė. Nė mesin e tyre ka qen Uthman ibn Afvan, Abdurr-Rrahman ibn Avf dhe Ez-Zubejr ibn el-Avam. Ensarėt poashtu kanė qenė pronarė tė dy kopshteve tė mėdha, nė tė cilat punonin dhe Pejgamberi nuk i ka ndaluar nga kjo. Pėr mė tepėr, nė hadith thuhet: "Sa e mirė ėshtė pasuria e ndershme pėr njė njeri tė drejtė." Ai u lut pėr shėrbėtorin e tij, Enes ibn Malik dhe e pėrfundoi lutjen e tij me kėto fjalė: "O All-llah, shtoja pasurinė dhe fėmijėt dhe bekoje me to!" [el-Buhari (pėrkthimi anglisht 8/258, nr. 389)]

Sa i pėrket Zuhdit tė Sufive, ajo ėshtė njė distancim nga fitimi i ligjshėm dhe puna e dobishme, dhe ulje nė njė ambient intim duke pritur qė njerėzit t’u dėrgojnė ēkadoqoftė. Zuhdi pėr ta ėshtė qė tė lutesh, tė kėrkosh lėmoshė dhe tė vizitosh sunduesit dhe tregtarėt me qėllim mashtrimi, t’i lavdėrojnė dhe t’u bėjnė lajka pėr tė arritur qė t’i marrin gjėrat e pavlera nga tavolinat e tyre. Gjithashtu ėshtė shfaqje e rrejshme e varfėrisė nė veshjen e tyre, kėshtu qė ata veshin rroba tė vjetra dhe tė shqyera (tė grisura), me qėllim qė tė tregojnė se ata e ndalojnė veten e tyre nga jeta e kėsaj bote, qė janė tė devotshėm dhe njerėz tė ndershėm, tė dashur te All-llahu. Disa prej tyre mund tė jenė tė sinqertė nė qėndrimin e tyre nė vuajtje tė vetėimponuar, duke mbijetuar shumė ditė pa ngrėnė, apo duke ngrėnė vetėm bukė tė thatė me kripė, kur kanė mundėsi tė hajnė ushqime tė mira dhe tė freskėta. Por kjo ėshtė nė kundėrshtim me Sunnetin e tė Dėrguarit dhe ai thotė: "Kushdo qė ia kthen shpinėn Sunnetit tim, ai nuk ėshtė prej meje." (Transmetuar nga Buhari dhe Muslim) Vėrtet, Pejgamberi hante mish dhe ai e pėlqente kėmbėn e pėrparme tė deles. Ndėrsa disa nga Sufitė aq shumė e teprojnė , saqė zgjedhin qė tė hanė ushqime tė dėmshme pėr ta. Disa nga ta hanė baltė dhe rėrė, ndėrsa zgjedhin pėr pirje ujė tė turbullt, duke e lėnė pas dore ujin e pastėr dhe tė freskėt, meqė ata nuk do tė ishin nė gjendje tė shprehin falėnderimin e duhur pėr tė. Ky nė fakt ėshtė njė arsyetim i dobėt meqė duke lėnė anash ujin e freskėt, a do tė shprehnin falėnderimin e duhur ata pėr tė mirat e tjera qė Ai ua ka dhėnė, sikur qė ėshtė tė pamurit, tė dėgjuarit, shėndeti i mirė dhe kėshtu me radhė?

Mė saktė, ai i cili e bėn kėtė ėshtė mėkatar, meqė ai vepron diēka qė i shkakton dėm trupit tė tij dhe ēon nė shkatėrrimin e tij, e All-llahu i Madhėruar thotė:

"Dhe mos e mbytni veten tuaj. Sigurisht qė All-llahu ėshtė i Mėshirshėm ndaj jush." [en-Nisa: 29]

All-llahu i Lartėsuar thotė:

"All-llahu dėshiron lehtėsim pėr ju dhe Ai nuk dėshiron vėshtirėsim pėr ju." [el-Bekare: 185]

Gjithashtu i ėshtė lejuar muslimanit qė tė pėrmbahet nga agjėrimi gjatė muajit tė Ramazanit kur ai ėshtė udhėtar apo i sėmurė, si mėshirė pėr tė, pra tėrė lavdėrimin e meriton All-llahu pėr dhuntitė e Tij.

Ky durim i mundimit tė vetėimponuar ka qenė i pranishėm nė mesin e Sufive, por sa i pėrket Sufive tė mėvonshėm, ata ishin tė brengosur vetėm pėr ushqim dhe pije. Ibnul-Xheuzi thotė nė "Telbisė Iblisė", pasi kritikon Sufitė pėr imponimin e mundimeve tė vetvetes sė tyre dhe pėr shkuarjen e tyre pėrtej kufinjėve tė asketizmit deri nė pikėn e torturimit tė vetvetes:

"Kėshtu qė ky privim qė ata i bėnė vetvetes, e cila kaloi pėrtej kufinjėve, nga e cila kemi qenė tė ndaluar, ka ndryshuar krejtėsisht nga Sufitė e kohės sonė, tė shekullit tė gjashtėmbėshjetė, dhe kėshtu ata janė bėrė lakmues nė ushqim aq sa ishin paraardhėsit e tyre (lakmues) nė uri. Ata shijojnė shujtat e mėngjesit, tė mbrėmjes dhe delikatesat e ėmbėla, tė gjitha apo shumicėn prej tė cilave i arrijnė pėrmes pasurisė sė papastėr. Ata kanė lėnė fitimet e ligjshme, ia kanė kthyer shpinėn adhurimit dhe i kanė shtrirė qilimat, nė tė cilat ata shtrihen me pėrtaci, e shumica prej tyre nuk kanė dėshira tė tjera pos ushqimit, pijes dhe aktiviteteve tė pavlera."

Ajo ēka Ibnul-Xheuzi tregon ėshtė gjithashtu gjendja e Sufive tė kohės sonė, mirėpo nė tė vėrtetė ata janė shumė herė mė tė kėqijė, o vėllezėr, por nuk ka kohė tė mjaftueshme pėr tė pėrmendur shembuj lidhur me kėtė nga praktikat e Sufive.

Hattabi
08-11-06, 22:12
Vazhdimi i temes: " E vėrteta mbi Sufizmin " nga autori :Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali

Shembuj nga Ligėsia e Sufive ekstremėO vėllezėr, nė shpjegimin e gjendjes sė Sufive, qėllimi ynė nuk ėshtė tė shfrenohemi nė pėrmendjen e gabimeve tė tyre, e as t’i pėrqeshim ata. Mė tepėr kjo bėhet pėr tė paralajmėruar ēdo musliman qė tė mos bjerė viktimė e pavėrtetėsive dhe tė mos jetė pre e mashtrimeve dhe hileve tė tyre.

Nė tė vėrtetė, dijetarėt tanė tė kaluar dhe ata tė tanishėm kanė shkruar libra nė pėrgjigjje ndaj lajthitjes sė Sufizmit. Nga kėto ėshtė libri, "Telbisė Iblisė" i el-Hafidh ibn el-Xheuziut, i cili ka vdekur nė vitin 597H. Ai ka bėrė njė pjesė tė madhe tė punės, me mbi treqind faqe tė veēanta si kundėrpėrgjigje ndaj ideve tė Sufive, besimit tė tyre, praktikave tė tyre, veshjeve, lejimit tė tyre tė instrumenteve muzikore, vallėzimit dhe kėndimit, dhe kėnaqėsinė e tyre nė shoqėrinė e rinisė, tė djemėve tė rinj e kėshtu me radhė. Veēanėrisht vėmendje e madhe i ėshtė kushtuar kundėrpėrgjigjes sė tyre dhe nė tė vėrtetė i sfidon ata me shejhul-Islam Ibn Tejmijen rahimehullah. Pėr kėtė shkak, ai pati vuajtje tė mėdha nga duart e tyre dhe u burgos derisa vdiq, rahimehullah. Po ashtu dijetari Burhanud-dinė el-Beka’i, i cili ka vdekur nė vitin 885H ka shkruar libra si kundėrpėrgjigje ndaj Sufive, e ato janė:

(1) Tenbihul-Gabi ila Tekir lbn 'Arabi (Njė paralajmėrim pėr atė qė ėshtė nė padijeni ndaj mosbesimit tė Ibn Arabiut)

(2) Tehdhirul-‘Ibad min Ehlil-‘Inad bi Bid'atil-Ittihad (Paralajmėrim ndaj adhuruesve nga populli kokėfortė kundėr risisė sė thėnies se ēdo gjė nė ekzistencė ėshtė All-llah).

Qė tė dy kėto libra janė botuar sė bashku nė njė vėllim tė vetėm, bashkė me kontrollimin (shqyrtimin) e shejh Abdurr-Rrahman el-Vekil rahimehullah dhe e ka titulluar: "Mesra’is-Sufije" (Goditja shkatėrrimtare ndaj Sufizmit). Nė kėto libra, el-Beka’i transmeton thėniet e dijetarėve qė i shpallėn Ibn ‘Arabiun dhe Ibnul-Faridin pabesimtarė, dhe ai citon thėniet dhe poemat e tyre, nė bazė tė sė cilave ata i shpallėn mosbesimtarė. O vėllezėr, dijetari Burhanud-dinė el-Beka’i ka thėnė, duke shpjeguar besimet (dogmat) e Ibn ‘Arabiut nė fillim tė librit tė tij Tenbibul-Gabi: "Sė pari duhet tė dihet se kjo ligjeratė (ajo e Ibn Arabiut) bėn fjalė rreth unitetit tė pakufishėm tė tėrė ekzistencės, se nuk ka asgjė pėrveē kėsaj bote dhe se Perėndia ėshtė njė tėrėsi e pėrzier, e cila nuk ekziston, pėrveē se brenda pjesėve tė saj."

Pastaj dėgjo thėnien e Ibn ‘Arabiut lidhur me kuptimin e emrit tė All-llahut tė Lartėsuar, el-Alijj (mė i Larti). Ai thotė: "Nga emrat e Tij tė pėrsosur ėshtė "Mė i Larti." Mbi kė? Nuk ka asgjė tjetėr pos Tij... kėshtu qė Lartėsia e Tij ėshtė nė lidhje me Tė dhe nė lidhje me ekzistencėn Ai ėshtė mu thelbi i atyre gjėrave tė cilat janė nė ekzistencė." Derisa ai thotė: "Kėshtu qė Ai ėshtė ajo qė ėshtė e dukshme dhe ajo qė ėshtė e fshehur kur Ai ėshtė i dukshėm. Atėherė nuk ka kush ta shohė Atė pėrpos Vetė Atij. Pastaj asgjė nuk i fshihet Atij, meqė ai ėshtė shfaqje e Vetvetes, i fshehur nga ai, dhe ai quhet Ebu Se’id el-Haraz. Dhe nė tė njėjtėn mėnyrė nė lidhje me emrat e gjėrave tė tjera tė reja." [el-Beka'i e citon kėtė (f. 63-64) dhe kjo i atribuohet el-Fusus-it tė Ibn Arabiut nga el-Uekil]

Kėshtu qė nga kėndvėshtrimi i Ibn Arabiut ēdo gjė ėshtė All-llah dhe ai haptas deklaron se All-llahu ėshtė Ebu Se’id el-Haraz. Ebu Seid el-Karraz ishte njė Sufi nga Bagdadi, i cili ka vdekur nė vitin 277H. O vėllezėr, a nuk ėshtė kjo thėnie mė e keqe se ajo e tė krishterėve pėr All-llahun? I Lartė ėshtė All-llahu dhe larg saj.

Imam Zejnud-dinė el-Iraki thotė nė kundėrpėrgjigjen e tij kur dikush e pyeti atė pėr Ibn Arabiun: "Sa pėr thėnien e tij se Ai ėshtė ēkado qė ėshtė e dukshme dhe ēkado qė ėshtė e fshehtė, kjo ėshtė njė thėnie helmuese e unitetit tė pakufizuar dhe se tė gjitha krijesat nė ekzistencė janė Ai. Fakti qė kjo ėshtė ēfarė ai ka menduar tregohet nga ajo qė ai haptas e deklaron pas kėsaj, qė Ai ėshtė i quajturi Ebu Se’id el-Karaz dhe shumė emra tė tjerė tė gjėrave tė reja. Pra ai qė e thotė kėtė dhe e beson kėtė ėshtė pabesimtar me konsesus tė dijetarėve. (Libri i el-Beka'it, f.66)

Hattabi
08-11-06, 22:14
Vazhdimi i temes: " E vėrteta mbi Sufizmin " nga autori :Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali

Unifikimi (bashkimi) i feve sipas Ibn'ArabiutIbn Arabiu konsideronte se tė gjithė paganėt dhe idhujtarėt janė nė tė vėrtetėn, meqė ēdo gjė ėshtė All-llah nga kėndvėshtrimi i tij. Prandaj, kushdo qė e adhuron njė idhull, njė gur, njė njeri, njė dru apo njė yll, atėherė ai e ka adhuruar All-llahun. Ai pėr kėtė thotė:

"Kėshtu qė personi me vetėdije tė plotė ėshtė ai qė e sheh ēdo objekt tė adhurimit si manifestim tė sė vėrtetės qė ai e pėrmban brenda dhe pėr tė cilėn ai adhurohet. Prandaj, ata e quajnė zot, bashkė me emrin e tij tė veēantė, qoftė ai gur, dru, kafshė, njeri, yll apo engjėll." [el-Fusus (1/195), el-Uekil: Hedhihi Hijes-Sufije (f.38)]

Kėshtu Ibn Arabi e shpallė idhujtarinė e tyre tė saktė, meqė ēdo gjė qė ata e adhurojnė ėshtė vetėm Zoti, qė ėshtė shfaqur nė trajtė tė njeriut, drurit apo gurit.

O vėllezėr, nėse Sabianėt janė pabesimtarė pėr shkak se i adhurojnė yjet, ēifutėt janė pabesimtarė pėr shkak se adhuruan viēin, tė krishterėt janė pabesimtarė pėr shkak se e adhurojnė Isain, dhe kurejshitėt ishin pabesimtarė pėr shkak se adhuronin idhuj... si mundet qė njė person qė thėrret nė adhurimin e tė gjitha kėtyre tė mos jetė pabesimtar? [Shiko Hadhihi Hijes-Sufije (f.38)]

Ibn Arabi edhe e pranon besimin e tij se tė gjitha fetė janė njė dhe se zemra e tij ėshtė e gatshme tė pėrqafojė ēdo sekt dhe fe. Ai thotė nė librin e tij, "Dhahairul-A’lak Sherh Terxhumanil-Eshvak:

"Pėrpara e kritikoja shoqėruesin tim nė qoftė se feja ime nuk ishte feja e tij. Por zemra ime ka ndryshuar dhe pranon ēdo imazh; ėshtė strehė pėr dashnorėt e pabrengė dhe ėshtė manastir pėr murgjit; [ėshtė] Shtėpi e idhujve dhe Idhull-Shtėpi nė Ta’if; [ėshtė] pllakat e Torės (Teuratit) dhe mus-hafi i Kur’anit. E pasoj fenė e dashurisė, kudo qė tė mė ēojė, kėshtu qė ēdo fe ėshtė feja ime dhe besimi im." [el-Uekil: Hadhihi Hijes-Sufije (f.93) dhe ai ia atribuon kėtė nė f.93 tė Dhekhairul A'lak]

Pėr mė tepėr, Ibn ‘Arabi i kėshilloi (paralajmėroi) pasuesit e tij qė tė mos besojnė nė njė fe tė veēantė duke i mohuar tė tjerat. Ai thotė nė el-Fusus:

"Ruajuni nga kufizimi i vetes suaj nė njė besim tė veēantė dhe mohimi i ēdo gjėje tjetėr, kėshtu qė tė humbisni tė mirėn e madhe. Vėrtet ju do tė humbisnit arritjen e njohurive tė ēėshtjes (punės) nė formėn qė ai e ndjek. Mė mirė bėhu i gatshėm tė pranosh tė gjitha format e besimit. Kjo pėr shkak se All-llahu ėshtė mė i lartė dhe mė i madh sesa tė kuptohet (pėrfshihet) me njė besim duke i pėrjashtuar tė tjerat (besime). Kėshtu tė gjitha janė tė sakta, e kushdo qė ėshtė i saktė pranon shpėrblim (shpėrblehet); kushdo qė shpėrblehet ėshtė fatlum, dhe kushdo qė ėshtė fatlum ėshtė ai me tė cilin Ai ėshtė i kėnaqur." [Hadhihi Hijes-Sufije (f.94) dhe ia atribuon kėtė el-Fusus-it (f. 191)]

Pėr kėtė arsye Ibn'Arabiu e shpalli Faraonin e kohės sė Musait tė shpėtuar dhe thotė duke e komentuar thėnien e All-llahut tė Lartėsuar:

"Qetėsim pėr mua dhe pėr ty." [el-Kasas: 9]

Kėshtu qė pėrmes kėsaj erdhi gėzimi (kėnaqėsia) pėr tė (pėr gruan e faraonit sh.p.), pėr shkak tė pėrsosjes qė i ishte dhėnė, dhe kėnaqėsi pėr Faraonin pėr shkak tė besimit tė tij (imanit), tė cilin All-llahu ia dha kur ai u fundos (u mbyt nė ujė), kėshtu qė Ai e mori shpirtin e tij, i cili ishte i pastėr dhe i pastruar nga ēdo papastėrti." [Hadhihi Hijes-Sufije (f.95) dhe ai ia atribuon kėtė el-Fusus-it (f.201)]

Ai haptas deklaron se Faraoni ishte besimtar, duke e kundėrshtuar tekstin e Kur’anit Fisnik nė shumė ajete. Nga kėto ėshtė thėnia e All-llahut, mė tė Lartit:

"Kėshtu qė All-llahu e kapi atė me dėnim pėr mėkatin e parė dhe tė fundit tė tij." [en-Nazi'at: 25]

Gjithashtu Abdul-Kerim el-Xhili, i cili vdiq nė vitin 830H, thotė, duke shpjeguar besimin e tij se tė gjitha fetė janė njė, nė librin e tij "el-Insanul-Kamil" (Njeriu i Pėrkryer):

"Kėshtu unė ia dorėzoj veten time ēdo gjėje nė ēka dėshirat e mia mė dorėzojnė; si mund ta kundėrshtoj gjykimin e tė dashurit. Nganjėherė mund tė mė shihni duke u pėrkulur nė xhami dhe herave tė tjera do tė mė shihni duke adhuruar nė kishė. Nėse ne gjykimin e Sheriatit unė jam mėkatar, prapseprap pėrsa i takon njohurisė mbi realitetin unė jam i bindur (respektues)." [Hadhihi Hijes-Sufije (f.96) dhe ai ia atribuon kėtė el-Fusus-it (1/69)]

Prandaj, sipas el-Xhilit nuk ka dallim nė mes tė xhamisė dhe kishės, megjithėse ai ishte mėkatar dhe i pabindur ndaj urdhėrave tė All-llahut sipas Sheriatit tė jashtėm dhe tė dukshėm, siē pretendon ai, por ai pėrbrenda ishte i dėgjueshėm ndaj All-llahut, meqė ai i nėnshtrohej vullnetit tė All-llahut.

Dėgjo po ashtu pretendimin e Ibnul-Faridit se All-llahu ėshtė nė tė vėrtetė krijesa e Tij, e i Lartė ėshtė All-llahu nga ajo. Ai thotė:

"Unė vazhdoj drejt realitetit tė vėrtetė dhe njerėzimi ishte prapa meje, ngado qė kthehesha e shihja.

Nuk ishte habi qė njerėzit u lutėn derisa zemra Ime u qetėsua dhe ky ishte drejtimi i Faljes dhe synim

pėr mua. Pėr tė (realitetin e vėrtetė) janė tė gjitha namazet e mia, tė cilat i kryej nė vendqėndrimin

dhe pėr tė cilin dėshmoj se ai (realiteti i vėrtetė) u lut (u fal) pėr mua. Dhe gjithēka tjetėr u lut (u

fal) pėr mua dhe namazi (lutja) im nuk ishte pėr askėnd, pos pėr Mua, nė ēdo rekat."Ibnul-Faridi gjithashtu renditi njė poemė tė tėrė nė tė cilėn ai i drejtohej All-llahut nė trajtėn femėrore nė mėnyrė tė ngjashme. Mirėpo, o vėllezėr, pėrsėri hapėsira nuk na lejon qė tė sjellim shembuj tė tjerė tė besimit tė shumicės sė Sufive nė unitetin e feve, nga fjalėt e udhėheqėsve tė tyre kryesorė, si Ibnul-Farid, el-Xheli, Ibn ‘Axhibe, Hasan Ridvan, Ibn-Beshishė, ed-Dimerdash e tė tjerė, dhe kushdo qė dėshiron tė shikojė kėto gjėra, mund t’i referohet librit Hadhi Hijes-Sufije (Ky ėshtė Sufizmi) nga Abdurr-Rrahman el-Vekil rahimehullah.

Hattabi
08-11-06, 22:15
Vazhdimi i temes: " E vėrteta mbi Sufizmin " nga autori :Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali


"Mrekullitė" e Sufive


Sufitė i tejkalojnė kufijtė nė nderimin e shejhėve tė tyre, deri nė pikėn ku mendojnė qė ēdo gjė qė rrjedh prej shejhėve tė tyre ėshtė e vėrtetė dhe e saktė, bile edhe se ajo ėshtė shenjė e shkėlqesisė dhe mrekullisė. Ata i shėnojnė "mrekullitė" e shejhėve tė tyre nė librat e tyre dhe ato janė tė llojeve tė ndryshme, qė arrijnė shkallėn e pretendimit se u japin jetė (i ngjallin) tė vdekurve; tė tjerat janė aq tė pakuptimta, saqė nuk ia vlen t’i pėrmendim.

Dėgjoni llojet e mrekullive tė transmetuara nga Abdurr-Rrauf el-Menaui:

"Lloji i parė: ngjallja e tė vdekurve, e kjo ėshtė shkalla mė e lartė. Nga kjo ėshtė se Ebu Ubejd el-Jusri luftoi nė njė betejė dhe bashkė me tė ishte njė kafshė kalėruese e cila vdiq, kėshtu qė e luti All-llahun qė ta kthejė nė jetė dhe ajo u ngrit duke i tundur veshėt... dhe se Mufarixh ed-Damaminit iu soll njė zog i pjekur dhe i tha: ‘Fluturo me lejen e All-llahut, mė tė Lartit.’ Dhe ai fluturoi... dhe el-Kejlani e vendosi dorėn e tij mbi eshtrat e pulės, tė cilėn e kishte ngrėnė dhe i tha: ‘Ngritu me lejen e All-llahut’ dhe ajo u ngrit... dhe kur i biri i njė nxėnėsi tė Ebu Jusuf ed-Dahmanit vdiq, e ai e u mėrzit pėr tė, shejhu i tha: ‘Ngritu me lejen e All-llahut,’ dhe kėshtu ai u ngrit dhe jetoi gjatė."

Kėto mrekulli nuk janė tė njėjta me ato tė Pejgamberit tė All-llahut, Isait alejhis-selam, dhe ato ishin tė veēanta pėr tė.

Esh-She’rani rrėfen pėr mrekullitė e el-Axhmit duke thėnė: "Ai e hodhi shikim e tij mbi njė qen, kėshtu qė tė gjithė qenėt e tjerė iu nėnshtruan atij dhe e morėn atė si udhėheqės tė tyre dhe njerėzit vinin tek ai pėr t’ua plotėsuar nevojat e tyre. Pastaj kur ai qen u sėmurė dhe qenėt e tjerė u mblodhėn rreth tij duke lotuar (qarė) dhe kur ai ngordhi, ata qanin haptas dhe ulurinin nė vajtimin e tyre. Kėshtu, All-llahu i Lartėsuar i frymėzoi disa njerėz qė ta varrosnin atė. Pastaj qentė e vizitonin varrin e tij derisa ngordhėn. Pra, kjo ishte ajo qė njė shikim i shpejtė bėri pėr njė qen, e paramendo po tė kishte rėnė shikimi i tij mbi ndonjė njeri. [Hadhihi Hijes-Sufije (f.113), et-Tebekat (2/61) nė biografinė e el-Axhamit]

Esh-Sharabi gjithashtu pohon se prijėsi i tij, Ahmed el-Bedeui ka kontroll mbi universin nga varri i tij. Ai thotė: "Shejhu im bėri marrėveshje me mua nė varr tė tij ndėrsa unė isha pėrballė Ahmed ibn el-Bedeviut, dhe mė bėri qė t’i shtrėngojmė duart me tė. Kėshtu qė dora bujare doli nga varri dhe e kapi dorėn time. Udhėheqėsi im esh-Shenaui tha: Pėrqėndroje mendjen tėnde te ai dhe vėshtroje ngultas, kėshtu qė unė e dėgjova prijėsin tim Ahmed el-Bedeui duke thėnė nga varri: ‘Po.’ Pastaj ai tha: Dhe unė kam munguar nga festa e datėlindjes dhe njė njeri nga "Evlijatė" ishte i pranishėm, i cili mė njoftoi qė Ahmed el-Bedeui atė ditė e hoqi mbulojėn nga varri i tij dhe tha: "Abdul-Vehhab qėndroi mbrapa dhe nuk erdhi." [Hadhihi Hijes-Sufije (f.113)]

A thua qė njė njeri me ēfarėdo ndjenje turpi nuk do tė ndihej i turpėruar qė tė transmetonte "mrekullitė" apo krimet e Sufive lidhur me komunikimin e tyre tė hapur me kafshėt nė rrugė dhe ēmenduri tė tjera, si dhe pretendimi i tyre se kjo ėshtė njė formė e ‘mrekullisė’ sė tyre? Ne kėtu do tė citojmė "mrekullinė" e Shejh Ibrahim el-Urejanit. Esh-She’rani thotė: "Nga ta ėshtė Shejh Ibrahim el-‘Uravani, i cili ngritej nė mimber dhe mbante ligjerata [hutbe] lakuriq ... dhe njerėzit kėnaqeshin me atė qė dėgjonin."

Madje edhe vjedhja konsiderohet si dhuratė e mrekullueshme te Sufitė... dėgjoni se ēfarė thotė ed-Dibag, i cili ishte njėri nga shtyllat kryesore nė mesin e Sufive: "Njė [I]vali, qė ėshtė personi qė ka kontroll mbi ēėshjet, mund ta zgjasė dorėn nė xhepin e kujtdo qė ai dėshiron dhe tė marrė nga ai dirhemė aq sa tė dojė (monedhė Arabe), ndėrsa pronari tė mos dijė asgjė."

Ja ku ėshtė njė Sufi qė pohon se nėse e sheh shejhun e tij ėshtė mė e dobishme sesa ta shohėsh All-llahun. Ebu Turab i ka thėnė njė shoku tė tij njė ditė: "Po ta kishit takuar Ebu Jezid el-Bustamin!" Ai (shoku) i tha: "Nuk brengosem pėr kėtė meqė e kam takuar All-llahun dhe kjo mė ka mjaftuar dhe nuk mė nevojitet Ebu Jezidi." Ebu Turabi i tha: "Mjerė ti, krenohesh pėr shkak tė All-llahut, tė Plotėfuqishmit dhe tė Madhėrishmit! Po ta takonit Ebu Jezidin vetėm njė herė, do tė ishte mė mirė se ta takonit All-llahun shtatėdhjetė herė." [E shkurtuar nga Ihja Ulumid-Din tė el-Gazalit (4/356)]. El-Gazali shtoi: "Shpalljet e kėtilla nuk duhet tė mohohen nga besimtari."

O vėllezėr, kėto rrėfime na tregojnė se udhėheqėsit e Sufive nuk kėnaqen me bėrjen tė ligjshme tė asaj qė All-llahu e ka ndaluar, nė lidhje me vjedhjen, keqdashjen (ligėsinė) dhe krahasimin, dhe veē kėsaj ata deklarojnė se kėto gjėra janė ngjarje tė jashtėzakonshme (mrekulli) dhe shenjė se njė person ėshtė nga Evlijatė. Kjo ėshtė nė kontradiktė dhe nė konflikt tė qartė me mėsimet e Islamit dhe ėshtė mosbesim nė tekstin e Kur’anit Bujar dhe Sunnetit tė pastėr, e dijetarėt islamė janė pajtuar qė kushdo qė shpall tė ligjshme (tė lejueshme) diēka qė ėshtė detyrimisht e njohur se ėshtė e ndaluar nė Islam, atėherė ai ėshtė pabesimtar... atėherė si ėshtė e mundur qė njė njeri qė e mbron mendimin se kryerja e mėkateve tė mėdha ėshtė shenjė se personi ėshtė nga evlijatė dhe mrekulli?

Njė manifestim shumė i rrezikshėm i Sufizmit ėshtė lutja qė ata u bėjnė tė tjerėve pos All-llahut... thirrja dhe lutja e tė vdekurve. Ky ėshtė shirk i madh, nga i cili paralajmėrohemi (qė tė ruhemi) nė Kur’an:

"Dhe mos lut tjetėrkė pos All-llahut, ndonjė (idhull) qė nuk tė sjellė dobi as dėm, e nėse e bėn kėtė, dije se me siguri do te jesh ndėr keqbėrėsit." (Junus: 106) Qė do tė thotė se do tė jesh nga idhujtarėt.

El-Busejri, poeti i Sufive, thotė, duke iu drejtuar tė Dėrguarit:

"O mė bujari i krijesave, unė nuk kam askė prej tė cilit pėrfitoj kėnaqėsi pėrveē teje,

kur katastrofa e pėrgjithshme godet.

Koha kurrė nuk mė ka goditur me ndonjė tė keqe dhe unė kėrkova mbrojtjen e tij,

pėrveē se arrita mbrojtjen nga tė gjitha dėmet."

Hattabi
08-11-06, 22:19
Fjala pėrfundimtare
O vėllezėr, dikush mund tė thotė: Pse i kushtoni kaq rėndėsi Sufizmit dhe citon thėniet e Ibn Arabiut, Ibnul-Faridit dhe tė tė tjerėve qė kanė vdekur para qindra vjetėsh? Do tė ishte mė me vend qė t’i jepet njė kundėrpėrgjigje e fortė komunistėve, ateistėve dhe atyre qė gjykojnė me ligje njerėzore duke e lėnė Sheriatin e All-llahut, dhe pse nuk flisni kundėr sekteve tė devijuara, si Kadianitė, Bahaitė dhe Nusejritė? Kėshtu qė unė u pėrgjigjem:

Ėshtė obligim pėr ēdo musliman, e nė veēanti pėr nxėnėsit e diturisė dhe thirrėsit pėr te All-llahu, qė tė luftojnė (pėrpiqen) kundėr atyre qė i kundėrvihen Sheriatit islam, qofshin ata komunistė, ateistė, adhurues tė varreve apo Sufij. Shoh qė shumė nga thirrėsit nė Islam qė janė pėrpjekur nė kėtė dhe tashmė i kanė kushtuar vėmendje disa ēėshtjeve, por i kanė lėnė tė tjerat. Nė tė vėrtetė, ata duket se e harrojnė kėtė ēėshtje pasi shohim se shumė pak njerėz i japin rėndėsi kėshillimit tė muslimanėve lidhur me lajthitjet e Sufive dhe pavėrtetėsive tė tyre. Disa njerėz hidhėrohen (tėrbohen) kur shohin disa qė thėrrasin nė pėrmirėsimin e akides dhe kėshillojnė tė tjerėt (qė tė ruhen) nga ata qė thėrrasin nė respektimin e paligjshėm tė tė vdekurve, meqė pohojnė se kjo shkakton pėrēarje nė mesin e muslimanėve. Nė tė vėrtetė, shohim nė mesin e thirrėsve tė famshėm njė prej tyre, i cili e restauron thirrjen nė pasimin e Sufizmit dhe shkruan libra tė me titull: "Ushtrimi ynė shpirtėror apo Sufizmi i Lėvizjes Islame." (Tė Se’id Heun)

Nė kėtė libėr ai e bėn tė qartė dashurinė e tij ndaj Sufizmit dhe besimin e tij nė pavėrtetėsitė dhe "mrekullitė" e tyre. Kėshtu qė dėgjoni se ēfarė thotė ai rreth mrekullive tė Sufizmit, nė veēanti pėr pasuesit e rendit Rifa’i. Ai thotė nė faqen 217:

"Pra mohimi i parimit tė dukurive tė mbinatyrshme nė mesin e Sufive ėshtė njė mohim i pabazuar nė dituri dhe nuk ėshtė me vend. Akti mė i rėndėsishėm i cili pranon kritika, ėshtė ajo qė ndodh me rendin Rifa’i lidhur me rastin kur zjarri nuk u bėn dėm atyre, dhe kur ata e godasin vetveten me plumba apo me shpata pa u dėmtuar. Ky ėshtė njė akt i njohur dhe i famshėm, i cili ėshtė kryer me dėshmitarė, shumica prej atyre qė e mohonin, e kontrolluan atė dhe pastaj u tėrhoqėn nga mohimi i tyre. Ajo qė u dėshmua nga ta nuk mund tė jetė magji, meqė magjia ėshtė pjesė e botės sė gjėrave qė kanė shkak dhe qė nuk janė tė zbatueshme kėtu. As nuk mund tė kryhet pėrmes ushtrimeve shpirtėrore, meqė kjo u ndodh madje edhe personave nga mesi i tyre nga ta pa kryer ndonjė ushtrim shpirtėror... thjesht pėr shkak se i ėshtė zotuar pėr besnikėri [be’je] shejhut tė tij. Nė tė vėrtetė nganjėherė i ndodh edhe atij qė nuk e ka bėrė zotimin (betimin, marrėveshjen) paraprak. Njė herė e njė kohė, njė i krishter mė tregoi diēka qė i kishte ndodhur atij personalisht dhe kjo ėshtė njė ndodhi e famshme dhe e njohur, e All-llahu bėri qė unė ta takoj personin e pėrfshirė nė tė, pasi qė kisha dėgjuar mė parė nga dikush tjetėr. Ai mė rrėfeu mua se ai kishte qenė i pranishėm nė njė tubim dhikri dhe njė nga ata qė ekzekutonte dhikrin e goditi shpinėn e tij me njė skarė dhe e shtyu atė tejpėrtej gjoksit tė tij derisa e kapi atė. Pastaj ai e tėrhoqi atė pa lėnė asnjė shenjė apo dėm."

Autori mori masa tė veēanta pėr t’iu pėrgjgjur akuzės se kėto gjėra zakonisht u ndodhin njerėzve qė janė dukshėm tė ligė dhe jo tė devotshėm, kėshtu qė si mundet qė kjo dhuratė e ngjarjeve tė mrekullueshme (tė mbinatyrshme) t’i jepet atij qė nuk ėshtė i devotshėm? Ai thotė:

"Prova kryesore pėr ata qė e mohojnė kėtė ėshtė se kėto mrekulli ndodhin si nė duart e njerėzve jo tė devotshėm, ashtu edhe tė atyre tė drejtė, dhe kjo ėshtė e saktė. Por pėrgjigja nė kėtė ėshtė se mrekullia nuk ėshtė e tyre, por ėshtė e shejhėve tė tyre tė parė (burimorė), tė cilėve All-llahu, i Plotėqufishmi dhe i Madhėrishmi, u dhuroi kėtė mrekulli, dhe Ai pastaj bėri qė kjo tė vazhdojė nė mesin e pasuesve tė tij."

A nuk ėshtė habitėse se si njė person i ditur mund tė mashtrohet nga kėto dredhi tė Shejtanit e t’u besojė atyre dhe ai llogaritet tė jetė njė nga thirrėsit kryesorė? Ai pajtohet se "mrekullitė" e Sufive janė tė vėrteta dhe nuk mund tė mohohen nga askush... ndėrsa ne i themi atij, ēka do tė parandalojė nga tė bėrit e tyre nėpėrmjet magjisė apo mėnyrave mashtruese, siē ėshtė pėrmendur nga shejhul-Islam Ibn Tejmije rahimehullah, kur ai u sfidua nga disa pasues tė njė rendit Sufit. Ata rrejshėm pohuan se mund tė ecin sigurt nė zjarr, kėshtu qė ai kėrkoi nga ata qė sė pari ta lajnė lėkurėn e tyre me uthull dhe ujė tė nxehtė para se tė ecnin nė zjarr. Ata e refuzuan kėtė nga frika. Kjo pėr shkak se ai e kishte zbuluar hilen tė cilėn ata e pėrdornin, e ajo ishte se ata e kyenin trupin e tyre me yndyrė tė bretkocės, me lėvoren e brendshme tė portokajve tė idhėt dhe pudėr talk, si dhe tjera dredhi tė tilla qė ata i dinin. Shejhul-Islam Ibn Tejmije rahimehullah ka thėnė:

&q5ot;Ajo gjithashtu mund tė kryhet me ndihmėn e shejtanėve tė tyre, meqė ata janė popull qė shoqėrohen ngushtė me shejtanėt si me vėllezėrit e tyre. Kur ata bashkohen pėr tė fishkėlluar dhe duartrokitur, ata kalojnė nė njė gjendje nė tė cilėn ata llomotisin dhe lėkunden sikur dikush qė ėshtė i pushtuar nga djajtė, dhe ata flasin fjalė, tė cilat as ata e as tė pranishmit nuk i kuptojnė. Ky ėshtė djalli i tyre qė flet me gjuhėn e tyre kur ata e humbin ndjenjat e tyre, mu ashtu siē flet xhinni me gjuhėn e atij qė e zotėron. Pastaj nėse disa njerėz e kanė dikė qė ėshtė i pushtuar, ata i paguajnė ata qė tė vijnė, pastaj ata i bien defit dhe instrumenteve tjera muzikore dhe ndezin njė zjarr shumė tė madh. Pastaj ata vendosin njė pjesė tė madhe hekuri mbi tė dhe vendosin shtiza me maje tė metalike. Mė pas njėri prej tyre do tė ngjitet dhe do tė ulet mbi kėto maje para njerėzve. Ai do ta marrė hekurin e nxehur dhe do ta shpojė me tė dorėn e tij, e kėshtu me radhė. Njerėzit gjithashtu do t’i shhnin gurėt duke fluturuar duke mos e parė askė qė i gjuan ata. E tėrė kjo ėshtė nga djajt e tyre, tė cilėt i ngrisin ata nė majė tė kėtyre thumbave. Ata janė qė kontaktojnė drejtpėrdrejt me zjarrin. Ėshtė e mundshme qė njerėzit e pėrfshirė nė kėtė nuk ndiejnė asgjė, mu sikur i pushtuari (nga xhinėt) qė goditet me tė rėna tė ashpėra, por megjithatė nuk ndien asgjė meqė ata e godasin vetėm xhinnin. I njėjtė ėshtė rasti me kėta qė pėrfshihen nė dukuri djallėzore (satanike). Prandaj sa mė shumė qė personi tė jetė (tė ngjajė) si xhinni dhe djajt, nė veprat e tyre, atėherė ajo qė ndodh do tė jetė mė e fortė. Pėrveē kėsaj, kėto gjėra nuk ndodhin, pėrveē nė prani tė thirrėsit tė djallit dhe recitimit tė tij, e recitimi i tij ėshtė flauta dhe instrumentet muzikore, si dhe kendimi. Kjo nuk do t’u ndodhė atyre gjatė namazit, pėrkujtimit tė All-llahut, gjatė lutjes dhe kur lexohet Kur’ani. Kėshtu qė kėto pėrvoja (apo pėrjetime) tė tyre nuk kanė asnjė dobi nė fe e as nė jetėn e pėrditshme tė kėsaj bote. Kėta njerėz qė pėrjetojnė kėto ndodhi djallėzore janė nė njė mashtrim tė madh. Nė marrėzinė e tyre janė tė privuar nga ēdo e mirė dhe ata vetėm se e shtojnė atė qė ėshtė e frikshme, gėlltisin (asgjėsojnė) pasuritė e njerėzve me akte tė pavlera, nuk urdhėrojnė nė tė mirė e as nuk ndalojnė nga e keqja dhe nuk bėjnė xhihad nė rrugė tė All-llahut." [el-Fetaua (11/495-496)].

O vėllezėr tė nderuar, lavdėrimi me vepra tė mbinatyrshme nuk ėshtė prej cilėsive tė tė devotshmėve nga Sahabėt dhe tabi’inėt, e as nga imamėt e muslimanėve dhe dijetarėt qė erdhėn pas tyre. Nuk kemi dėgjuar asgjė nga asnjė prej Sahabėve, as prej tabi’inėve, as prej katėr imamėve tė famshėm: Malikut, Ebu Hanifes, esh-Shafi’ut dhe Ibn Hambelit rahimehumullah. Ne nuk kemi dėgjuar tė ketė ndodhur diēka e tillė me ndonjėrin prej tyre; as qė ndonjėri prej tyre tė ketė hyrė nė zjarr apo tė kenė goditur veten me skarė apo me shpatė dhe pastaj ta ringjallin ndokėnd. Kjo nuk ėshtė praktikuar as nga ndonjė prej dijetarėve tė tashėm, qė nga mė tė shquarit prej tyre esh-Shejh Abdul-Aziz ibn Baz dhe shejh Abdullah ibn Humejd. Kėto praktika i gjejmė, nė tė kaluarėn dhe nė tė tashmen, vetėm midis Sufive. Nuk ka dyshim se kjo ėshtė prova mė e madhe se kėto janė dukuri djallėzore, e jo mrekulli tė dėrguara nga i Gjithmėshirshmi.

Pastaj kthehem tek pika qė kur e pashė se shumica e thirrėsve ishin neglizhentė (tė pakujdesshėm) ndaj aspektit mė tė rėndėsishėm tė Islamit, qė ėshtė thirrja nė veēimin e All-llahut nė tė gjitha adhurimet (Teuhidi) dhe pėrmirėsimi dhe pastrimi i akides nga tėrė shirku, qė merr trajtėn e adhurimit tė tė vdekurve, tė lidhurit (shpirtėrisht) pėr varre dhe tė thirrurit e tė vdekurve dhe tė atyre qė nuk janė tė pranishėm, dhe ata heshtnin reth devijimeve tė tjera tė Sufive tė sotshėm, tė cilėt janė shumė tė pėrhapur nė tokat e muslimanėve, dhe kushdo qė udhėton jashtė kėtij vendi do tė shohė epėrsinė qė rendet Sufite e kanė nė mendjen e muslimanėve nė Egjipt, Siri, Maroko, Afrikė dhe Indi. Qoftė rendi (sekti) Rifa’i, apo Tijani, Ahmedije, Kadirije, Buramije, Shadhilije, Hatanije, Derkavije, Nekshibenditė apo cilido nga numri madh i rendeve tė shumta Sufite... kur e pashė kėtė dėshirova qė tė sjellė ndėr mend diēka, gjė qė konsideroja qė ėshtė diēka shumė me rėndėsi. Po ashtu dėshirova qė t’i pajis vėllezėrit e mi, tė cilėt studiojnė nė Darul-Hadithin e nderuar, e qė vijnė nga vende tė ndryshme islame ku ka shumė rende Sufite, me ca njohuri dhe mbrojtje nga sėmundja vdekjeprurėse e Sufizimit. Dhe mua ashtu siē ekzistojnė sėmundjet qė helmojnė trupin, po ashtu ekzistojnė edhe sėmundje qė e helmojnė zemrėn dhe shpirtin. Pėr kėtė arsye dijetarėt dhe thirrėsit do tė duhej t’i kushtojnė mė tepėr vėmendje mbrojtjes sė zemrės, mu ashtu siē mjekėt i kushtojnė vėmendje mbrojtjes sė trupit...

Hattabi
08-11-06, 22:31
Me Emrin e Allahut e perfundova postimin e kesaj broshure te vogel por me vlere te madhe me titullin " E vėrteta mbi Sufizmin " nga autori : Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali.
Argumente per ata qe e kerkojne te verteten dhe qe kan MEND, nuk ka qka me u diskutu ma .
Dhe ne fund:

Paqja dhe shpėtimi i All-llahut qofshin mbi Muhammedin, familjen e tij, pasuesit dhe Shoqėruesit e tij.

taxisti
08-11-06, 22:43
rahat qofsh!Por, rahatluku ka edhe disa premisa tjera:biggrin:


?:wink:
Argumento rrugen e tyre,qendrimin e tyre ndaj sherijatit,imanit..ibadetet e tyre.....
Mandej diskutojme...

Per shembull, teoria e 12 imameve asht shkolle shiite.Si duket ti je shii.?


ma qarte?ku e ke poenten?Cka don me na tregue?
Se muslimanet jane pisa?!

Ndegjo dashamir:

nga pikepamja islame puna asht kshtu:

MUSLIMANI mban ne vehte imanin.shahadetin..dhe dije se as nje her as kush nuk mundet te jete mbi ate.Se mbane imanin Islam!
Finalja e shqyrtimit asht Dita e Gjykimit.

'Viza' per ate dite ,qe sado pak garanton drejt nje perfundimit te mire, asht IMANI.
Ata qe s'kane iman,Islam, jane ne kufr.Kufri te cin ne xhehem.
Kshtu asht ne shiqimin Islam.

Allahu ne Kuarn na meson :

' E kush kerkon fe tjeter pervec fese islame,atij kurrsesi nuk do ti pranohet..."

'Ata ( hipokritet) thone: NE i kemi besuar Allahut,te derguarit te Tij,dhe u jemi bindur.Por pas asaj nje grup prej tyre zbrapsen.Te tille nuk jane besimtare"

Islami ashte feja qe e larteson njeruin me graden me te larte,ashte feja Islame ajo qe ja larteson atij jetesen.

1.Sufistet te gjithe e pranojne sheriatin dhe ibadetet qe i bejne te gjithe muslimanet ,pa sheriat nuk mund ta praktikosh sufizmin.
Said Abdylkader Xhejlania vete i ka pranuar sheriatin siē e kane bere te kater Imamet e shkollave juridike ne veēanti e ka perēafuar shkollen Hanefite, edhe Mevlana Xhelaludin Rumi ka vepruar ne te njejten menyre sikur sufistet e tjere.
Te kam thene edhe nje here se nuk mund te gjesh askund ku shkruhet apo thuhet nga sufistet nuk jane ne ehli sunna. Po ka dallime ndonjehere ne disa pika edhe kto dallime nuk jane edhe aē te medhaja.
Edhe tek grupet e juaja ka dallime ndermjet veti, edhe tek pranimi i sufisteve ka mendime te ndryshme tek ju ,ka ne grupet e juaja qe thojne se nje pjese e shiave do te shkojne edhe ata ne xhenet .
Ne njerezit e thjesht nuk mundemi ti kuptojm te gjitha keto ,edhe dijetaret kane mendime te ndryshme ndermjet vetit.
2.Teoria e 12 Imamve nuk eshte vetem teori e shiave ka edhe te tjere qe mendojne ndryshe .Edhe shiat mendojne se Imamet jane si prone e tyre edhe disa grupe muslimane mendojne se ehli sunneti eshte prone e tyre edhe behet vetem se si mendojne ata.
Une i pranoj te 12 Imamet pasiqe ka edhe hadithe qe e konfirmojne kete edhe kam lexuar me shume per ta.
Kurse per pyetjen se a jam shia ,po te pergjigjem se do te isha i lumtur qe une te isha shia.Por mos u ngut edhe kuptom se ēfare dua te them
Shia do te thote perkrahes edhe ne Kuran permendet fjala perkrahes ne shume vende.Musen a .s e perkrahi Haruni a.s edhe Zoti i drejtohet te derguarit te tij me fjalet se ne qofte nuk te perkrah populli ateher e ka perkrahjen e tij e shume ajete tjera flasin ne te njejten menyre.
Ka hadithe te pejgamberit a .s ku thuhet se perkrahesit e Imam Aliut do te fitojne xhenetin,pra shiat (perkrahesit) e Imam Aliut do te jene fitues ne diten e gjykimit.
Por lexoni me kujdes se shiat e Imam Aliu atehere nuk jane sikur shiat e sotit ,sidomos disa shia qe gjenden ne iran e irak, ka dallime shume mes atyre me pare dhe kta te sotit.

Eshte e rruges se ehli sunnetit qe te perkrahet familja me e ndershme dhe njerezit me te ndritur te islamit. Islami urdheron qe ti ndjekim njerzit e mire dhe te drejte dhe ti luftojme ata qe jane kunder. Une e di keshtu islamin ne qofte se ka verzion tjeter me mesoni.

Me pelqejne sufistet me shume se te tjeret pasiqe ata mundohen ti bashkojne gjithmone muslimanet ndermjet veti ,nje sufist i vertet i kupton si shiat ashtu edhe grupet e tjera dhe nuk eshte i eger ne gjykimet e tij per te tjeret .

3. Te lutem musteqe mos mendo ne vend timin , une te kam treguar edhe nje here se nuk kam frike kur dua te them diēka .Une as nuk po mendoj se muslimanet jane pisa a diēka tjeter ,sidomos per musliman nuk mendoj ashtu kurr se edhe vete jam musliman.
Mua me se shumti nuk po me pelqejn shume gjera nga muslimanet te gjitha grupet , te gjithe po rrahin gjoks dhe po mburren kurse punet nuk i kemi askund.
Te gjithe i themi vehtes musliman emrat e mire i kemi ,po mendojm se vetem ne jemi ne traditat e Muhamedit a.s ,shiat mendojn se jane me te vertet perkrahesit e Imam Aliut ne ēdo pikepamje .Mirepo realiteti eshte krejt ndryshe vetem shikoj se si jane kerthuar punet e muslimanve .
Pergjegjsit per kete gjendje qe jane muslimanet duhet ti marrin grupet ma te medhe e jo te mburren pa bere asgje dhe vetem ti fyejne te tjeret .

Po me vjen mire se i ke sjell dy ajete nga Kurani shume te mira jane ,shume domethenes jane kto dy ajete po thuhet aty shume mire se islami eshte feja qe e larteson njeriun me graden me te lart dhe feja islame eshte ajo qe ja larteson besimtarve jetesen .Lexoj dhe kuptoj se kane lidhje me kete teme dhe ēka po flasim ne

Mustaqedredhur
08-11-06, 22:48
Taxisti

Lexoj me vemndje shkrimet e Medkhaliut ( te postueme nga 'Hatabi') .
Kaq

mbetsh i pershendetun,

taxisti
08-11-06, 23:07
Vazhdimi i temes: " E vėrteta mbi Sufizmin " nga autori :Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali

Pėrkufizimi i Sufizmit- Pse ėshtė quajtur me kėtė emėr?


Fjala "Sufizėm" rrjedh nga fjala greke "Sofia", qė do tė thotė urtėsi, menēuri. Gjithashtu thuhet qė kjo ėshtė njė fjalė qė i referohet veshjes sė rrobave tė leshta dhe kjo thėnie ėshtė mė e sigurta, meqė veshja e rrobave tė leshta ka qenė shenjė e Zuhdit (indiferencės/largimit/distancimit nga jeta e kėsaj bote). Ėshtė thėnė se kjo ėshtė bėrė me qėllim tė gjasimit me ‘Isain alejhis-selam, tė birin e Merjemes. Shejhul-Islam Ibn Tejmije rahimehullah, pėrmend nė el-Fetava (11/7) nga Muhammed ibn Sirinė (njė tabi’in i famshėm qė vdiq nė vitin 110H) se i ka arritur atij (lajmi) se njerėz tė caktuar kishin marrė rroba tė leshta pėr tė veshur, me qėllim qė tė gjasojnė me Isain, tė birin e Merjemes, andaj ai tha:

"Ka njerėz qė kanė zgjedhur dhe preferuar veshjen e rrobave tė leshta, duke pretenduar se dėshirojnė tė gjasojnė me Mesihun, tė birin e Merjemes. Por rruga e Pejgamberit tonė ėshtė mė e dashur pėr ne, e Pejgamberi alejhis-selam ka veshur (rroba) prej pambuku dhe rroba tė tjera."Shfaqja e Sufizmit pėr herė tė parė


Nėse shikohet me kujdes shfaqja e Sufizmit, atėherė fjala "Sufizėm" nuk ka qenė e njohur nė kohėn e Sahabėve. Nė tė vėrtetė, ajo nuk ishte aq e njohur nė shekullin e parė dhe nė tre shekujt mė tė mirė. Mė saktė, ajo u bė e njohur pas pėrfundimit tė tre shekujve tė parė.

Shejhul-Islam Ibn Tejmije, rahimehullah, pėrmend se Sufizmi u shfaq pėr herė tė parė nė Basra tė Irakut, ku disa njerėz shkuan tejkaluan kufijtė nė adhurim dhe nė shmangien nga jeta e kėsaj bote, nė njė shkallė qė nuk ėshtė parė nė vende tė tjera. (el-Fetaua 11/6)Hej hatobo po te veti ty qe i ke sjell kta qarshafa sma merr mendja qe e din veē shko pyete dikend qe din .

Hajt lexo pak ma lart ibni tejmija po thote se sufizmi nuk ka qene i njohur as edhe ne tre shekujt e para e tani ne tjeter vend po thote se eshte shfaqur tek disa sahabe ,se disa tabiine i paskan pare sufistet edhe me pare.

Hajt bacit me trego se si eshte me e tejkaluar ne adhurim ,te pakte jane ata qe e tejkalojne ne adhurim te Allahut dhe ata jane me te miret .Duhet me e ditur secili se ēka ka pas ndermend ibni tejmija me fjalen tejkalim .Ka disa tejkalime qe jane te demshme ka disa tejkalime qe jane vlefshme .
Ky ibni tejmija i ka tejkaluar te gjitha kufijt e njerezimit ,ky i ka quajtur ata qe e permendin Allahun shume si te pafe.Kurani thote se lutja me e mire eshte permendja e Allahut ,ibni tejmija i harron keto ajete dhe i tejkalon ne sulmet kunder besimtarve.
Po me duket po e shoh ibni tejmijen ne diten e gjykimit duke u ankuar tek Zoti per se disa musliman e paskan tejkaluar ne adhurime.Ai qe ka mend e din se ēfare pergjegje do te merr kyfar ibni tejmije

Hattabi
08-11-06, 23:52
Nga shejh Salih el-Feuzan

Fjala Tesewuf dhe Sufije nuk kanė qenė tė njohura gjatė gjeneratės sė parė Islame. Madje, kėto qenė prezantuar nė tė [islam] vetėm pasi qė u pėrvetėsuan nė Islam nga popujt tjerė.


Shejhul Islam Ibn Tejmije, Allahu pastė mėshirė ndaj tij, tha nė Mexhmu-ul-Fetaua:"Pėrsa i pėrket termit Sufije [Sufizėm], kjo s'ka qenė e njohur gjatė tre gjeneratave tė para tė Islamit. Dhe, tė folurit rreth kėsaj u bė e njohur vetėm pas tre gjeneratave tė para. Disa imamė dhe dijetarė folėn rreth kėsaj mė pas, siē ishte imam Ahmed bin Hanbel, Ebu Sulejman ed-Darani dhe tė tjerė. Po ashtu ėshtė transmetuar nga Sufjan eth-Theuri tė ketė folur rreth kėsaj. Disa nga ata po ashtu pėrmendėn kėtė nė autoritetin e el-Hasan el-Basrit. Ata dalluan nė pikėpamjet e tyre mbi domethėnien se ēkaje ia atribuon veten njė Sufi, meqė fjala 'Sufi' ėshtė njė emėr qė tregon njė atribuim, siē ėshtė el-Kurshi, el-Medini dhe kėshtu me radhė.


Thuhet se ky ėshtė njė atribuim ndaj Ehlus-Suffeh, por kjo ėshtė gabim, meqė po tė ishte kėshtu, ata do ta quanin veten Sufij. Po ashtu ėshtė thėnė se kjo ėshtė atribuim ndaj Saff [radhės] e cila ėshtė me e shquara para Allahut, por edhe kjo ėshtė gabim, meqė po tė ishte kėshtu, ata do ta quanin veten Saffij. Po ashtu ėshtė thėnė se kjo ėshtė atribuim ndaj sefweh [mė tė mirės] nga krijimi i Allahut. Por, edhe kjo po ashtu ėshtė gabim, meqė po tė ishte kėshtu, ata do ta quanin veten Safwij. Ėshtė thėnė poashtu se kjo ėshtė atribuim ndaj Sufeh bin Bishr bin Udd bin Tabikheh, njė fis Arab qė gjindej pranė Mekes nė tė kaluarėn, tė cilit ia atribuonin veten asketėt. Ndonėse atribuimi i Sufi-t ėshtė nė pajtim me emrin e kėtij personi [Sufeh] nga pikėpamja gramatikore, ky poashtu ėshtė opinion i pasaktė, meqė kėta njerėz nuk kanė qenė tė njohur mirė pėr shumicėn e asketėve dhe pėr shkak se po t'iu atribuoheshin asketikėt atyre, do tė kishte qenė e mundshme qė ata t'ia atribuonin veten atyre gjatė epokės sė Sahabėve, Tabi'inėve dhe Atba' et-Tabi'inėve [por nuk e kanė bėrė kėtė].


Po ashtu kjo ėshtė pėr shkak se shumica e atyre qė flasin ne emėr tė Sufive s'janė tė vetėdijshėm pėr ekzistencėn e kėtij fisi dhe ata nuk e pėlqejnė qė t'i atribuohen njė fisi tė Ditėve tė Injorancės [xhahilijeh], i cili nuk ekzistonte gjatė epokės Islame. Poashtu ėshtė thėnė qė ky ėshtė opinioni mė i mirėnjohur: se Sufi ėshtė njė atribuim ndaj suf [leshit, rrobės sė leshtė]. Kjo meqė hera e parė kur Sufitė u shfaqėn ishte nė Basra [Irak].


Njerėzit e parė qė vendosėn rolin e Sufizmit kanė qenė disa shoqėrues tė Abdul-Uahid bin Zejd. Abdul-Uahid ka qenė njė nga shoqėruesit e el-Hasan el-Basrit i cili jetonte nė Basra, dhe aq shumė zhytej nė asketizėm [zuhd], adhurim [ibadet], frikė ndaj Allahut [khauf] dhe kėshtu me radhė, saqė njė shembull i tillė nuk mund tė gjindej nė banorėt e vendeve tjera.


Ebush-Shejh el-Esbehani transmetoi me njė zinxhir transmetimi tė lidhur me Muhamed ibn Sirinin, se i ka mbėrri atij qė njė grup njerėzish parapėlqenin tė vishnin rrobe tė leshta, kėshtu qė ai tha:'Janė disa njerėz qė parapėlqejnė tė veshin rrobe tė leshta duke pohuar se i gjasojnė Mesisė, tė birit tė Merjemes. Mirėpo, udhėzimi i pejgamberit tonė [salallahu alejhi ue selam] ėshtė mė i dashur pėr ne, dhe ai [salallahu alejhi ue selam] mbartte rroba tė pambukut dhe tė tjera lloje tė rrobes'. Apo ėshtė shprehur ngjashėm me kėtė".


Pas kėsaj, Ibn Tejmije tha:"Kėta njerėz ia atribuojnė veten rrobeve tė jashtme, e cila nė kėtė rast ėshtė rrobė e leshtė [suf]. Kėshtu qė mund tė thuhet pėr ndonjėrin nga ata se ėshtė njė Sufi. Mirėpo, metodologjia e tyrė s'ėshtė e kufizuar vetėm nė mbartjen e rrobės sė leshtė, e as qė e bėjnė tė detyrueshme kėtė pėr ndonjė. Ata i atribuohen kėsaj pėr shkak tė qenit tė kėsaj gjendje e jashtme".


Pastaj ai tha:"Pra, kjo ėshtė origjina e Sufizmit. Pas kėsaj, Sufizmi u degėzua dhe u shumėfishua."


Fjalėt e Ibn Tejmijes, Allahu pastė mėshirė ndaj tij, tregojnė qė Sufizmi zuri fill nė tokat Islame nga disa adhurues shumė tė devotshėm nga Basra si rezultat i thellimit tė tyre nė asketizėm dhe adhurim. Pas kėsaj, Sufizmi evuloi dhe ndryshoi.


Pėrfundimi tė cilin e kanė nxjerrė disa autorė modernė – se Sufizmi u zvarrit brenda nė vendet Islame nga fetė tjera si Hinduizmi dhe monasticizmi i Krishterė – ėshtė pranuar bazuar nė atė ēfarė transmetoi Ibn Tejmie nga Muhamed Ibn Sirini te ketė thėnė:"Janė disa njerėz qė parapėlqejnė tė veshin rroba tė leshta duke pohuar se i gjasojnė Mesisė, tė birit tė Merjemes. Mirėpo, udhėzimi i pejgamberit tonė [salallahu alejhi ue sleam] ėshtė mė i dashur pėr ne!" Kjo tregon qė Sufizmi ka njė lidhje me fenė e tė Krishterėve!!


Dr.Sabir et-Tu'eimeh tha nė librin e tij "Sufizmi – Besimet dhe Metodologjitė e tij": "Me sa duket Sufizmi u shfaq nga ndikimi i monasticizmit tė Krishterė, nė tė cilin murgjit mbartnin rrobe tė leshta dhe jetonin nė manastiret e tyre. Kishte shumė nga ata qė praktikonin kėtė gjithandej vendeve tė cilat Islami i ēliroi me anė tė Teuhidit..."


Shejh Ihsan Ilahi Dhahir, Allahu pastė mėshirė ndaj tij, ka thėnė nė librin e tij "Sufizmi – Burimi dhe Origjina e Tij": "Kur shikojmė thellė nė mėsimet e Sufijve tė parė dhe tė vonshėm dhe thėniet qė kanė qenė cituar dhe transmetuar nga ata nė librat Sufite tė vjetra dhe ato tė sotshmet, ne shohim njė dallim tė madh mes kėsaj dhe mėsimeve tė Kur'anit dhe Sunetit. Njėlloj, ne s'i gjejmė rrėnjėt apo farat e tij nė historinė e udhėheqėsit tė tė gjitha krijesave [pejgamberit Muhamed, salallahu alejhi ue selam] e as nė tė Shoqėruesve bujarė tė tij, tė cilėt janė ndėr krijesat mė tė mira tė Allahut. Madje, nė kundėrshtim me kėtė, ne shohim qė Sufizmi ėshtė pėrftuar dhe mėsuar nga monasticizmi i Krishter, Brahmanizmi, Hinduizmi, devocioni fetar i Judaizmit dhe asketizmi i Budizmit".


Shejh Abdur-Rahman el-Uekil, Allahu pastė mėshirė ndaj tij, ka thėnė nė hyrjen e librit "Rėnia e Sufizmit": "Vėrtet, Sufizmi ėshtė makinacioni mė i ulėt dhe mė i ndyrė, tė cilin e ka shpikur Dreqi nė mėnyrė qė robėrit e Allahut tė mund tė pėrqeshin dhe qėsendisin sė bashku me tė nė luftėn e tij kundėr Allahut dhe tė dėrguarve tė Tij. Kjo ėshtė vello e Zjarrputistėve [Mexhusėve], e cila lė pėrshtypjen se ėshtė hyjnore. Madje, kjo ėshtė maskė e ēdo armiku tė fesė sė vėrtetė. Kėqyrni atė dhe do tė gjeni nė tė Brahmanizėm, Budizėm, Zoroastrianizėm, dhe bėsimet Manikiane. Ju do tė gjeni Platonizėm nė tė. Madje mund tė gjeni edhe Judaizėm, Krishterizėm, dhe idhujtari tė ditėve tė Injorancės".

Nėpėrmjet prezantimit tė pikėpamjeve tė kėtyre shkrimtarėve modernė lidhur me Sufizmin, dhe poashtu edhe shumė shkrimtarėve tė tjerė qė s'po i pėrmendim kėtu e tė cilėt kanė pikėpamje tė njėjta, na bėhet e qartė se Sufizmi ėshtė njė koncept i huaj qė ėshtė futur nė Islam. Kjo tregohet me praktikat e atyre qė ia atribuojnė veten Sufizmit; praktika tė cilat janė tė huaja pėr Islamin dhe janė shumė larg nga udhėzimi i tij. Me kėtė ne mendojmė nė ithtarėt e vonė tė Sufizmit, iluzionet mistike dhe fantazitė e tė cilėve janė bėrė tė shumta dhe tė mėdha.


Por, pėrsa u pėrket paraardhėsve tė kaluar si el-Fudejl bin Ijad, el-Xhunejd, Ibrahim bin Adham dhe tė tjerėve, ata kanė qenė mesatarė.

Hattabi
08-11-06, 23:54
taxisti - Une me kete teme e kam kry ma , nuk ka se qka me u diskutu. :redface:

taxisti
09-11-06, 00:24
taxisti - Une me kete teme e kam kry ma , nuk ka se qka me u diskutu. :redface:

Nuk po me nevojitesh edhe me biseduar edhe aē shume.

Do te mundohem vetem pak tju pergjigjem atyre qarshafave qe i ke sjell ,edhe ne nje postim tjeter te kam thene se po i pres prej juve kesi qarshafash nga ibni tejmija dhe mendimtar si ai.

Eshte vete ibni tejmija dhe disa wehabist qe i pershkruajn Allahut shume gjera sikur krijesat .Sipas tyre Allahu ulet ,ngritet ka duar e gjera te tjera .
Edhe ne postimin tjeter ju kam thene se ibni tejmija dhe bashkemendimtaret e tij i kane vjedhur shume gjera nga sufizmi ,kta i kan vjedhur disa gjera duke menduar ne ate menyre te krijojne nje parti te re .Por injorantet nuk e dine se falsi nuk mund shitet gjithmone per origjinal.

Kta fare ibni tejmija jau kane veshur edhe disa libra apo disa thenie sufistve ,sidomos Ibni Arabies ja kane mveshur shume thenie vetem per ta ndotur sa ma shume.

Eshte e vertet se ka disa sufist qe nuk jane taman ne rruge te drejt, ka disa sufist qe ju kane bashkangjitur krejtesisht budizmit apo ndonje feje tjeter .Por ata nuk jane me sufi; sikurse muslimanet qe jetonin nen rregjimet komuniste nje pjese e tyre e humbi besimin shume shpejt.

Shiqoni gjerat realisht.

Edhe njehere po ju them se sufizmi eshte si nje oqean ,nje njeri i thjesht nuk mund te notoj ne te perveēse skajeve te atij oqeani.
Shume njerez jane munduar te notojne ne mesin e tij por kane humbur edhe vete sufistet nuk notojne ne thelesira pa pasur ndihmen e dikujt.

Ne qarshafat me lart thuhet se sufistet e shohin Allahun ne gjithēka ,kjo nuk eshte e vertet sidomos ne ate menyren se si e paraqisni ju .


Une personalisht po ju pyes nje pyetje juve dhe "dijetarve" tu .

Ne fillim ishte vetem Allahu ne nje kohe qe ishte e pakohe ,dhe Allahu vendosi ti krijoi te gjitha krijesat .Me tregoni se nga i mori Allahu te gjitha kto krijesa.

taxisti
13-11-06, 13:53
Me shume per sufizmin mund te lexoni ne kete faqe http://livingislam.org/index.html.

me falni por faqja eshte ne anglisht per fat te keq ende nuk ka shume publikime ne shqip.

Ne kete faqe mund te lexoni per sufizmin e vertet. Ketu i gjeni edhe dijetaret me te medhej qe e kane studiuar sufizmin dhe mund te lexoni disa nga theniet e tyre.

Ne kete faqe gjendet edhe pergjigjet e sufistve kunder akuzave qe i bejne ibni tejmija dhe mendimtaret si ai .
Ne kete faqe gjenden edhe shume shkrime nga Myhyi al-Din ibn Arabi me shume shpjegime nga sufistet per shkrimet e tij.

Ne kete faqe shpjegohet se si gjykojne ibni tejmija me wehabistet dhe disa "dijetar" te tjere.

Do te mundohem pas disa diteve te perkthej diēka nga keto shkrime.

Arijanit
15-11-06, 20:27
Nga e cila kohe apo nga kush e muret ju ket autorizim me dhen urdhra (qe te krishteret te kthehen te Rubika e tyne dhe te pergjigjenne tema qe jua jau paski publikue).dhe pse mendon se duhet me te ndigjue apo me zbatu urdhnat tua.looool.
Ne i pergjiemi vetem Krijusit ,dhe nder shqiptar nuk ka polici fetare (hipokrite).looool.Flm Zotit per ket qe ska polici fetare( se me dhun e zor nuk mbahet dhe nuk perparon as feja e as kombi) por me mire kuptim dhe dashuri e vullnet te lire.


Me dashuri,me vullnet te lire, me mirkuptim:wink:

Ketu ne kete teme se besoj se do te kishe dhene ndonje kontribut,qe vellezrit e juaj shqiptar do te ju falenderonin per nje gje te tille,dhe shkrimet e juaja ne kete tem mjegullojn edhe me shum kete emer qe e ke dhe personalitetin e juaj.Me duket se ngatrron shpesh ceshtjen fetare me ate kombetare i nderuar!:tongue: ( shiqo lart pjes nga shkrimi juaj me ngjyr te kuqe), mos valle mendon se vetem ty je shqiptar je ketu??? nga e morre ate autorizim te shkruash ne emer te shqiptarizmit,,???A e din i nderuar se ne kosove sa eshte % e shqiptarve musliman dhe atyre krishter??? Nese merret parasysh % ateher ju jeni thjesht nje minoritet,!!! Me vjen shum keq,por eshte dicka reale,,,


________________________________________

Respekto, qe te jesh i respektuar........

ndoshta e huazuar :tongue:

Arijanit
15-11-06, 21:38
'' Paqja dhe meshira e Allahut qoft mbi ju''

Me ndihmen e Allahut xh.sh, arrita te lexoj te shum shkrime per kete tem,por me vjen shum keq qe shoh disa emra qe me te vertet se dij nga jan inspiruar ata qe kan shenuar keto, psh: HAKIKAT - emer i Allahut xh.sh TAXIT- emer thjesht komik e disa te tjer,,,,,Edhe dicka qe me duket teper negative shum bre copy-paste ketu ne keto tema,se dij ndoshta per kunderargumente per njeri-tjetrin ose per te zbukuruar shkrimet,,,,,:wink: , shpesh duke lexuar ndonje nga keto shkrimet pyesja vetveten: valle a ka ndonje prej ketyre Hakikatave, Taksistave, Hattabave, te pakten shkolla te mesme te kryera?,sepse per fakultete te them te drejten as qe me ka shkuar mendja,!!!! E ndonje nga ju me plot te drejt mund te me kunderpergjigjet, se cfare i duhet shkolla dikujt nese ai lexon shum literatur ose ne int. linke te ndryshme,,,:confused:
Mendoj se per kete teme ( komplikuar) duhet njeri te ket studiuar te pakten, se veq ateher njeri mund te kuptoi ate qe e lexon, dhe ate qe e pyesin te tjeret.

Mustaqedredhurit i keni borxh shum argumente, asnjeher nuk jeni pergjigjur ashtu si duhet,,,,,,,,


Islami eshte i paster, mos e njollosn me sufizma,vehabizma,barbarizma,sepse jeni mekatar edhe pse shpesh perdorni ne gjuhet e juaja terminologji islame, por ajo ju ka ngel vetem shprehi,,,,,,,,

taxisti
16-11-06, 13:41
'' Paqja dhe meshira e Allahut qoft mbi ju''

Me ndihmen e Allahut xh.sh, arrita te lexoj te shum shkrime per kete tem,por me vjen shum keq qe shoh disa emra qe me te vertet se dij nga jan inspiruar ata qe kan shenuar keto, psh: HAKIKAT - emer i Allahut xh.sh TAXIT- emer thjesht komik e disa te tjer,,,,,Edhe dicka qe me duket teper negative shum bre copy-paste ketu ne keto tema,se dij ndoshta per kunderargumente per njeri-tjetrin ose per te zbukuruar shkrimet,,,,,:wink: , shpesh duke lexuar ndonje nga keto shkrimet pyesja vetveten: valle a ka ndonje prej ketyre Hakikatave, Taksistave, Hattabave, te pakten shkolla te mesme te kryera?,sepse per fakultete te them te drejten as qe me ka shkuar mendja,!!!! E ndonje nga ju me plot te drejt mund te me kunderpergjigjet, se cfare i duhet shkolla dikujt nese ai lexon shum literatur ose ne int. linke te ndryshme,,,:confused:
Mendoj se per kete teme ( komplikuar) duhet njeri te ket studiuar te pakten, se veq ateher njeri mund te kuptoi ate qe e lexon, dhe ate qe e pyesin te tjeret.

Mustaqedredhurit i keni borxh shum argumente, asnjeher nuk jeni pergjigjur ashtu si duhet,,,,,,,,


Islami eshte i paster, mos e njollosn me sufizma,vehabizma,barbarizma,sepse jeni mekatar edhe pse shpesh perdorni ne gjuhet e juaja terminologji islame, por ajo ju ka ngel vetem shprehi,,,,,,,,

Arjanit ti e paske emrin shume te mire ,pse po del nga tema o shokut .Ketu nuk po flitet se kush ēfare emra ka apo ēfare shkolle ka.
Eshte e vertet se ne nuk kemi dijeni per ti ditur te gjitha.Per ate edhe po bisedojm me njeri tjetrin,me mesuar nga njeri tjetri.
A mos je ti i gjithdijshem , me fakulteta shume .

Shokut je ne kontradite me shkrimet e tua , ne nje vend po thua se kjo teme eshte e komplikuar dhe duhet te studiojm per ti kuptuar shume gjera nga sufizmi (me ēka pajtohem plotesisht me ty) kurse me poshte po shkruan se nuk nevojitet sufizmi se po e njollosim islamin.
Pra ti paske studiuar dhe don te na mesosh neve.
Harron te permendesh edhe terme te tjera qe jane ne islam ,perkufizohesh vetem tek termet sufizmi ,vehabizmi dhe barbarizmi ashtu siē po duket ty me ate shkollen tende.

Ju kam sjell nje link ku mund te lexoni me shume per sufizmin http://livingislam.org.index.html

Ne kete link mund te gjeni shkrime te Myhidin Ibn Arabies.
Nje nder shkrimet e para te tij ,keshilla e pare e tij ka qene se nuk duhet njerzit te lexojne shkrimet e tij apo te sufistve pa pasur se paku njohuri nga ato .Njeriu mund te mekatoj ne qofte mundohet te studioj i vetem pa pasur ndihme nga ndonje i shkolluar.

Arijanit
16-11-06, 16:24
[quote=taxisti]Arjanit ti e paske emrin shume te mire ,pse po del nga tema o shokut .Ketu nuk po flitet se kush ēfare emra ka apo ēfare shkolle ka.
Eshte e vertet se ne nuk kemi dijeni per ti ditur te gjitha.Per ate edhe po bisedojm me njeri tjetrin,me mesuar nga njeri tjetri.
A mos je ti i gjithdijshem , me fakulteta shume .

Shokut je ne kontradite me shkrimet e tua , ne nje vend po thua se kjo teme eshte e komplikuar dhe duhet te studiojm per ti kuptuar shume gjera nga sufizmi (me ēka pajtohem plotesisht me ty) kurse me poshte po shkruan se nuk nevojitet sufizmi se po e njollosim islamin.
Pra ti paske studiuar dhe don te na mesosh neve.
Harron te permendesh edhe terme te tjera qe jane ne islam ,perkufizohesh vetem tek termet sufizmi ,vehabizmi dhe barbarizmi ashtu siē po duket ty me ate shkollen tende.

Ju kam sjell nje link ku mund te lexoni me shume per sufizmin http://livingislam.org.index.html


''Paqja dhe meshira e All-llahut qoft''- mbi muslimanet,te cilet njohin islamin si religjion kultur dhe qytetrim.

''Ne emer te All-llahut meshiruesit meshireberesit''

,,,,All-llahu nuk e ndryshon gjendjen e nje populli,perderisa ata te ndryshojn veten e tyre...''( Er-R'ad,11)

,,,,....te ai ngritet fjala e mire, dhe veprimi i mire, e Ai i pranon.....'' ( El-Fatir,10)

,,,'' Por kush duron dhe fal,ajo eshte nga punet e mencura''( Esh-Shürä,43)

,,,'' Kerkoni ndihm per vete duke duruar dhe duke kryer faljen! All-llahu padyshim eshte me durimtaret''. ( El-Bekare,153)

Nga Ebu Malik el-Harith ibn AsimEl-Esh'arij r.a.percillet se i derguari i All-llahut s.a.v.s ka thene:'' Pastertia eshte gjysma e imanit ( besimit) ,el-hamdulilah ( falenderimi All-llahut) ia ploteson (besimtarit) peshojen ( e veprave)subhanall-llahi velhamdu li-l-lahi ( lavdia dhe falenderimi All-llahut) e mbush krejt ne mes te qiejve dhe tokes,namazi eshte drit ( e zemres)sadakaja (lemosha) eshte deshmi( e besimit),durimi (sabri) eshte shkelqim,kurse Kur'ani eshte argument per ty ose kunder teje.Cdo njeri kurre gdhin,shpirtin e vet e shet,e shpeton ose e shkaterron.'' ( Muslimi)

''Falenderimi i takon vetem All-llahut Zotit te boterave,bamiresit te pergjithshem,meshiruesit,sunduesit ne diten e gjykimit.Vetem ty te adhurojna dhe vetem nga ty kerkojm ndihme.Udhezona ( perforcona) per ne rrugen e drejt.Ne rrugen e atyre te cilet i begatove me te mira, e jo te atyre qe kunder veti terhoqen hidherimin.E as ne te aytre qe e humben veten '' (Amin)

Ceshtja e emrit!!
Allahu xh.sh. nė Kur’anin Fisnik thotė:
وَلِلَّهِ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَى فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُوا الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمَائِهِ سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
- “Allahu ka emrat mė tė bukur (mirė), prandaj Atė thirreni me ta” , (El-A’ėraf, 180)
قُلْ ادْعُوا اللَّهَ أَوْ ادْعُوا الرَّحْمَانَ أَيًّا مَا تَدْعُوا فَلَهُ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَى
- “Thuaj: “Thėrrisni: Allah ose thėrrisni Er-Rrahman, me cilindo qė ta thėrrisni (prej kėtyre dy emrave), emrat e Tij janė mė tė bukurit…”, (Isra’ė 110)
اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ لَهُ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَى
- “Ai ėshtė Allahu, nuk ka zot tjetėr pos Tij. Atij i takojnė emrat mė tė bukur”, (Ta-Ha, 8)
هُوَ اللَّهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَى
- “Ai ėshtė Allahu, Krijuesi, Shpikėsi, Formėdhėnėsi. Tė Tij janė emrat mė tė bukur.” (El-Hashr, 24). http://www.bajgora.com/komentime/esmaulhusna.html (http://www.bajgora.com/komentime/esmaulhusna.html)
Pak per temen!!!
Sufizmi ka shume perkufizime.Ndryshe nga metodologjia islame e sakte e cila predikon mesataren si marrjen e te mirave ne kete bote po ashtu dhe kryerjen e ibadeteve per boten tjeter.Sufistet jane afersisht si murgjit e sotem ndoshta pak me ndryshe.Megjithate ajo qe doja te theksoja eshte se keto jane jashte rruges se tradites profetike dhe se jane shkaktaret kryesore per mos perparimin e vendeve muslimane.

Ne kontradit!!!

Me vjen keq qe nuk keni arritur te kuptoni ate qe duhet,thjesht: Kam shkruar ose me mire kam dashur te shkruaj ( pak me qart) se nje person per te kuptuar ate qe e lexon, i nevojitet shkolle,duhet te jen ne nivel, e asesi nuk kam shkruar qe duhet te studijoj ''sufizmin'' sepse as qe do t'ia vlente.....

Terminologjia!!!

Une ne Islam njoh keto terme Kur'an dhe Hadith.Kurse me terma tjer merren taksistat, Tarikatat, Hattabatat, etj ''intelektuala'' qe kan arritur sukses,,,,,,,

Per fund!!!

Te lutem o All-llah qe te hapesh dyert e mirkuptimit mes neve dhe vellezrve tane,si dhe te largosh te gjitha pengesat nga syt dhe zemrat tona,te lutemi qe te na dhurosh begatin dhe sinqeritetin qe mes kesaj qe po e shkruajm te mos kemi qellim tjeter,pos pelqimit tend. ( Amin )

taxisti
16-11-06, 20:33
Arjanit spo kuptohemi hiē.
Une njoh shume njerez qe e kan emrin Haki ,RRahman ,Rrahim hajde tregom tash se si eshte puna e emrave te Allahut.
Hajt edhe nje pyetje ēka domethene kjo, metodologjia islame eshte e sakte e cila predikon mesataren ne kryerjen e ibadeteve per boten tjeter si dhe marjen e te mirave ne kete bote.;

Tregoni ju qe thuani se jeni ne traditat e Muhamedit a.s se kur pejgamberi lutej ,agjeronte ,i kryente te gjitha ibadetet mesatarisht .
Nuk e di ku po i merrni disa gjera.
Feja islame eshte fe e plote dhe jo mesatare ,ne kete fe te plote ka vend edhe per ata qe jane mesatar edhe per ata qe jane te plote.
Ne populli i thjesht nuk arrijm ti kryejm obligimet e tona as mesatarisht ,por ka te tjere qe i kryejn te gjitha .Existon dhe ka existuar elita islame qe ka qene e plote gjithmone dhe jo mesatare.
Mire i sjelle ato ajete nga Kurani .Allahu nuk ja ndryshon gjendjen nje populli pa e ndryshuar ai gjendjen e tyre.
Muslimanet sot (te gjitha grupet) nuk i kryejne obligimet e tyre as edhe 10 perqind ,ēka presim atehere.

Ju grupet ma te medheja i keni pergjegjsit me te medhaja .
Ku po i gjeni kto rrena se sufizmi i ka lene mbrapa muslimanet sot .A dini te argumentoni diēka ,muslimani nuk akuzon palidhje, nuk eshte i epur mbas epsheve te veta dhe tua le fajin te tjereve.Kur nuk ju ndegjova duke thene se ju patet faj ndonjeher.
Te gjithe pushtetin e keni ne dore shiqoj shtetet arabe dhe gjendjen e tyre,pastatj mburreni se jeni grup i madh. Ku e keni punet ju si eshte gjendja ne rradhet e juaja .A shume lart ja keni nisur te fluturoni a ēka.

Pse ti arjanit nuk flet se wehabistat e kane lene islamin ne kete gjendje ,a nuk e sheh se ēfare i kane bere afganistanit dhe irakit.

taxisti
16-11-06, 21:51
E vėrteta mbi SufizminNga Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali - MekkeVėllai im, kjo ėshtė njė hyrje nė temėn me tė cilėn do tė pėrballemi dhe kjo ėshtė: "E vėrteta mbi Sufizmin nė Dritė tė Kur’anit dhe Sunnetit." Kjo pėr shkak se Sufizmi ka bėrė ndikim tė madh nė jetėrat e muslimanėve qysh prej shekullit tė tretė pas Hixhrit e deri mė sot, dhe ka arritur kulmin e saj nė shekujt e fundit. Ka ndikuar shumė nė besimin e muslimanėve dhe e ka ndėrruar drejtimin e saj tė vėrtetė, e cila ėshtė pėrmendur nė Kur’anin e Lartė dhe nė Sunnetin e pastėr. Ky ėshtė aspekti mė i rrezikshėm i Sufizmit, meqė mendimi Sufi ėshtė kombinuar me nderimin e tė devotshmėve dhe shejhėve, dhe teprimin e nderimit tė tė vdekurve, mu ashtu siē ėshtė kombinuar me thėnien se ēdo gjė nė ekzistencė ėshtė nė tė vėrtetė All-llah (vahdetul-vuxhudė), e mos tė pėrmendim aspektet tjera tė Islamit tė cilat Sufizmi i ka prishur, nė atė se pasuesit e tij karakterizohen me mbėshtetje nė tė tjerėt ndėrsa rrejshėm deklarojnė se mbėshteten nė All-llahun, dhe me murgėrinė e tyre. Nė tė njėjtėn mėnyrė, ata e kanė larguar frymėn e xhihadit, qė ėshtė tė luftuarit nė rrugė tė All-llahut, me atė qė pretendojnė se ėshtė xhihad mė i lartė, e qė sipas tyre ėshtė tė luftuarit kundėr epshit tė vetvetes (xhihadun-nefs). Ata kėtė e bazojnė nė thėnien: "U kthyem nga xhihadi mė i vogėl nė xhihadin e madh: luftėn kundėr shpirtit (epshit, lakmisė) tė vetvetes." Ndėrsa ky ėshtė njė hadith i pabazė dhe u ka dhėnė mundėsinė forcave kolonizuese nė dy shekujt e kaluar qė tė pushtojnė shumicėn e tokave tė muslimanėve, dhe Sufizmi nuk ka pushuar sė hedhuri tendėn e vet nė tė gjitha vendet e muslimanėve.

Ne pamundesi me ju pergjegjur te gjitha qarshafave qe jane nga 500 metra po e bej veē nje postim .

Muslimanet as mos te mendojn se ia kane arritur qellimeve te tyre ,nje nga ato qellimet eshte edhe nderimi i dijetarve te tyre ,mesuesve te tyre,prijsve(imamve) etj ,etj.Islami na meson te jemi te ndershem dhe ti nderojm edhe armiēt aty ku kerkohet.
Sufistet asnjehere nuk ju luten varreve dhe njerzve te vdekur,jane wehabistet qe i bejne kto lutje ata ju luten pallatave te mbreterve lloj lloj prijsi lloj lloj diktatori te cilet jane me te vertet te vdekur dhe varre por nuk e kuptojn as wehabistat dhe as diktatoret .

Ju kam thene edhe me pare se ju wehabistat doni ti humbasni shumicen e haditheve shiqoni se si i shpallin te rrejshme hadithet qe jane ma te vlefshmet .Pejgamberi a.s thote shume mire U kthyem nga xhihadi me i vogel ne xhihadin e madh.

Po me i pyet kta wehabistat se ēfare xhihadi kane bere kta mbase nuk e pranojn xhihadin kunder egos se tyre .
Le te tregojn wehabistat "xhihadista" te mrekullueshem qe jane se kur luftuan kunder te huajve .
Luftimi i vetem i tyre ka qene dhe eshte luftimi i muslimanve ,vrasja e femijve ,te grave dhe te civileve. Kto jane trimerit e wehabistve kur te zejne dikend qe eshte i vetem i varfer kta i gjuhen ne qafe.

Ju qe jeni kunder asketizmit shikoni bin ladenin heroin wehabist ai me dite te tera flinte ne shkretetire kur jetonte ne arabine saudite ,nuk merrte as diēka per te shtruar ashtu flinte ne rere edhe jeta e tij ne shtepi ishte pa lukse dhe gjera te tjera.Me siguri i keni pare edhe ato videot neper shpella ai duke ngrene me shoket e tij ne nje tepsi ,nga pak buke duke e ngjyer plot veshtirsi kinse.

Ne nje shkrim tjeter po genjeni se sufistet jane njerez qe kerkojne ndihma lemoshe nga te tjeret ,nuk punojn asgje e bllah bllah te tjera.

Po ju perkujtoj transmetuesin ma te madh te haditheve qe ju e lexoni ebu hurerjen ,lexoni per ate se si ka jetuar si e kan quajtur e tani ejani flasim .Po ju flas me argumeta te juajat.

Argumenta te tjera per pertacine e juaj ka shume por shiqoni se pari imamet e juaj se sa ju pershtaten jetes se pejgamberit a.s .Muhamedi a.s nuik ka pritur te kete page mujore ,ai i derguari i Allahut shpeshhere i ka zhytur duart e tij duke ndertuar xhami apo diēka tjeter .
Pejgamberi jone a.s familja e tij dhe ashabet ka dhene lemoshe kane ndihmuar te tjeret ,nuk kane thene ata veē hyn ne xhami fali disa vakte namaz dhe kjo eshte e tera .
Te gjithe muslimanet e kemi per detyre te falemi te agjerojm te keshillojm per te mire ,por dallimi eshte se disa marrin paga mujore per keto obligime e disa jo .Disa musliman duhet te punojn tere diten pune fizike te renda dhe me ne fund duhet ti kryejn te gjithe obligimet ;kurse disa ja futin gjume tere diten i kryejne disa obligime dhe rroga ju ec

Mos harroni fjalet e Naim Frasherit nje sheh sufist ku thote pune pune nate e dite qe te shohim pakez drite .Mos harroni punen qe e kane bere sufistet shqiptere ne trojet tona.

Ka me mijera punime nga sufistet qe jane drite per muslimanet por .

Ne nje tjeter vend akuzoni sufistet per vjedhje dhe mashtrime.
Edhe Pir Sultan Abdalin e akuzojne dijetaret e sultanit se ky po vjedhe dhe po i mashtron popullin .E qesin ne gjykim dhe ky ju thote qe te sjellin dy ushqime ,njeri ushqim te jete hallal dhe tjetri ushqim haram .Pir Sultan Abdali ju thote se do ti sjell qente e vete dhe sultani ti sjell ministrat apo dijetaret e vete dhe te shikojne se kush po e hane cilin ushqim.
Kur i sjellin ushqimet ministrat e hajne ushqimin qe ishte haram kurse qente e hajne ushqimin qe ishte hallal.
Kjo ngjarje tregon shume mire se qente e dikujt jane me te mire se sa disa ministra.

E di ēka do te thoni nuk besohet kjo se ne po e teprojm e bllah bllah blahe te tjera ,nje pjese e besimtarve ne rradhet e juaja veēse e kan emrin besimtar ;disa nga ju jeni sikur ateistat ,jo nuk e besoj kete jo nuk e besoj ate .

Njehere disa "dijetar" dojne ta varrin nje sufist me pretendim se ky eshte maxhistar pasi ky evlija e ka bere nje mrekulli (me ndihmen e Allahut po e them se me keqkuptoni);

Kta dijetaret e pyesin evlian se si eshte e mundur .Evliaja po i pyet se a i ka dhene Allahu iblisit (shejtanit) fuqi te madhe qe ai te mund te bej lloj lloj gjerash ,mund te fluturoj ,te jete per nje sekond ne nje vend tjeter e gjera te tjera .Dijetaret u pergjigjen se po te gjitha kto fuqi ja ka dhene Allahu .
Atehere po i pyet evliaja paramendone Allahu ja dha gjithe kete fuqi shejtanit edhepse Allahu nuk ishte i kenaqur me te dhe e mallkoi .
Atehere pse mendoni se Allahu nuk ju jep fuqi roberve te vete te sinqert.
Evliaja po ju thote atyre dijetarve se te mirat e Allahut per roberit e vet te sinqet jane me mijera here me te medha se ato te shejtanit.

Arijanit
16-11-06, 22:30
Arjanit spo kuptohemi hiē.
Une njoh shume njerez qe e kan emrin Haki ,RRahman ,Rrahim hajde tregom tash se si eshte puna e emrave te Allahut.
Hajt edhe nje pyetje ēka domethene kjo, metodologjia islame eshte e sakte e cila predikon mesataren ne kryerjen e ibadeteve per boten tjeter si dhe marjen e te mirave ne kete bote.;

Tregoni ju qe thuani se jeni ne traditat e Muhamedit a.s se kur pejgamberi lutej ,agjeronte ,i kryente te gjitha ibadetet mesatarisht .
Nuk e di ku po i merrni disa gjera.
Feja islame eshte fe e plote dhe jo mesatare ,ne kete fe te plote ka vend edhe per ata qe jane mesatar edhe per ata qe jane te plote.
Ne populli i thjesht nuk arrijm ti kryejm obligimet e tona as mesatarisht ,por ka te tjere qe i kryejn te gjitha .Existon dhe ka existuar elita islame qe ka qene e plote gjithmone dhe jo mesatare.
Mire i sjelle ato ajete nga Kurani .Allahu nuk ja ndryshon gjendjen nje populli pa e ndryshuar ai gjendjen e tyre.
Muslimanet sot (te gjitha grupet) nuk i kryejne obligimet e tyre as edhe 10 perqind ,ēka presim atehere.

Ju grupet ma te medheja i keni pergjegjsit me te medhaja .
Ku po i gjeni kto rrena se sufizmi i ka lene mbrapa muslimanet sot .A dini te argumentoni diēka ,muslimani nuk akuzon palidhje, nuk eshte i epur mbas epsheve te veta dhe tua le fajin te tjereve.Kur nuk ju ndegjova duke thene se ju patet faj ndonjeher.
Te gjithe pushtetin e keni ne dore shiqoj shtetet arabe dhe gjendjen e tyre,pastatj mburreni se jeni grup i madh. Ku e keni punet ju si eshte gjendja ne rradhet e juaja .A shume lart ja keni nisur te fluturoni a ēka.

Pse ti arjanit nuk flet se wehabistat e kane lene islamin ne kete gjendje ,a nuk e sheh se ēfare i kane bere afganistanit dhe irakit.

A do te kishe dashur ty i nderuar te kesh emrin e Allah? ose Rrahman? Ose HAKI? mendon se do te ishte ( eshte ) ne rregull? Ate qe pretendoni te thuani se kan shum njerze ata emra me siguri se ju nuk keni mundur te njihni emrin ashtu si duhet: Abdul-Hakki, ose Abdur-Rahman, etj etj. Nese arrin mendja juaj te kuptoj islamin e vertet ,ateher e kupton edhe shkrimin tim,me fjalen ''mesatare'' ne menyre metaforike jam munduar te te shpjegoj nje barazpesh ( por ju se paskeni kuptuar per fat te keq) <,dhe nje keshille te vogel, >kurre te lexosh shkrimet e tjerve mos i merr shkronjat si'' buqet me lule'' sepse ata lule ndonjeher dalin me therra:wink: . Nese ke deshire te dish me shum argumente per sufizmin& wehabizmin se skan te bejn aspak me islamin ,do te shkruaj kurre te kem koh me shum, kurse tani per momentin keni sjell ketu ju vet nje argument qe tregon qart kete qe po shkruaj.Lexo ne shkrimin e juaj ate qe e sheh me ngjyre te kuqe,,Ju grupet me te mdhaja i keni pergjegjsit me te mdhaja,per cfare grupe ben fjal??? kujt i drejtoheni??? mos valle muslimanve`!!!Cfare jeni ju??? SEKT??? edhe shum pyetje tjera dalin nga ai shkrim i juaji...........

taxisti
16-11-06, 23:04
A do te kishe dashur ty i nderuar te kesh emrin e Allah? ose Rrahman? Ose HAKI? mendon se do te ishte ( eshte ) ne rregull? Ate qe pretendoni te thuani se kan shum njerze ata emra me siguri se ju nuk keni mundur te njihni emrin ashtu si duhet: Abdul-Hakki, ose Abdur-Rahman, etj etj. Nese arrin mendja juaj te kuptoj islamin e vertet ,ateher e kupton edhe shkrimin tim,me fjalen ''mesatare'' ne menyre metaforike jam munduar te te shpjegoj nje barazpesh ( por ju se paskeni kuptuar per fat te keq) <,dhe nje keshille te vogel, >kurre te lexosh shkrimet e tjerve mos i merr shkronjat si'' buqet me lule'' sepse ata lule ndonjeher dalin me therra:wink: . Nese ke deshire te dish me shum argumente per sufizmin& wehabizmin se skan te bejn aspak me islamin ,do te shkruaj kurre te kem koh me shum, kurse tani per momentin keni sjell ketu ju vet nje argument qe tregon qart kete qe po shkruaj.Lexo ne shkrimin e juaj ate qe e sheh me ngjyre te kuqe,,Ju grupet me te mdhaja i keni pergjegjsit me te mdhaja,per cfare grupe ben fjal??? kujt i drejtoheni??? mos valle muslimanve`!!!Cfare jeni ju??? SEKT??? edhe shum pyetje tjera dalin nga ai shkrim i juaji...........

Hej arjan mos u nxej te lutem ti kuptona neve qe jemi te pashkoll.
Une jam nga prishtina jetoj ne evrope tash .Une kam takuar me mijera njerez me emrat Rrahman ,Rrahim disa nga keta emra i kan edhe disa pjesetar ne familjen time, kojshia jem e ka pasur emrin Haki .
Kur nuk i kam degjuar hoxhallaret ti ndalojn keta emra qe tu vihen femijve ,perkundrazi hoxhallaret kan qene iniciator dhe pelqyes per verjen e ketyre emrave.
Ato grupet e medhaja te tuajat kane vendusur keshtu e ti mos je najfare sekti a ēka qe nuk pajtohesh me vendimet e tyre .

Pse po hyn palidhje e po pyet a kam deshire ta kem emrin Allah kur dihet nga gati ēdo musliman se emri Allah eshte emri origjinal i Zotit ,lexo ēka po shkruaj dhe mos fantazo shume

Muslimanet jane te nenshtruar Allahut dhe ligjeve te tij.
Muslimanet i ndjekin traditat e Muhamedit a.s familjes se tij te paster ,sahabve te drejte dhe dijetarve dhe prijsave te drejte.
Muslimanet jane te drejte dhe nuk akuzojne palidhje ,une nuk i frigohem gjykimit te nje muslimani .Mendoj se ata qe jane injorant jane te rrezikshem ne islam pa nje pa dy i denojn besimtaret per shirk e gjera te tjera .
Kur i zhvillojne gjykimet disa "musliman" as qe te pyesin se a je i pafajshem por vazhdojne me krimet e tyre.
Mos te harrojm se do te jete nje gjykim shume i madh dhe Allahu i sheh te gjitha ēfare kemi bere dhe pse i kemi bere.


Lexoje Kuranin aty shkruan se ku eshte pakica dhe ku eshte shumica, ku jane grupet e medhaja ne kete toke dhe ku jane te voglat.

Albanian eX|PerT
17-11-06, 03:51
taxist, si duket paske mbi 60 postime. Me thuaj sa prej atyre postimeve te tua, therrasin ne njeshmerine e Zotit, duke kundershtuar ēdo zot tjeter te kot? Apo je marrur vetem me keta sufijte!? Hej, xhanem, nese deshiron te kontribosh diēka per te mire atehere eja ne temat ku manipulohet me ajetet kuranore, e hiqju ketyre temave, sepse nese ben debat ketu dije se ai debat eshte ne mes ty dhe kundershtarit, ndersa nese vjen ne debat me mizoret, tiranet, keqberesit, manipuluesit, mashtruesit, do kesh shume debate dhe perfitim ne boten e ardhme nese din ta sqarosh fejen hyjnore ashtu si duhet.

Me rrespekt nga
Albanian eX|PerT

taxisti
17-11-06, 13:42
taxist, si duket paske mbi 60 postime. Me thuaj sa prej atyre postimeve te tua, therrasin ne njeshmerine e Zotit, duke kundershtuar ēdo zot tjeter te kot? Apo je marrur vetem me keta sufijte!? Hej, xhanem, nese deshiron te kontribosh diēka per te mire atehere eja ne temat ku manipulohet me ajetet kuranore, e hiqju ketyre temave, sepse nese ben debat ketu dije se ai debat eshte ne mes ty dhe kundershtarit, ndersa nese vjen ne debat me mizoret, tiranet, keqberesit, manipuluesit, mashtruesit, do kesh shume debate dhe perfitim ne boten e ardhme nese din ta sqarosh fejen hyjnore ashtu si duhet.

Me rrespekt nga
Albanian eX|PerT

Faleminderit per keshille ,ke te drejte se ndoshta edhe po gabojm ne disa shkrime tonat, ndoshta jemi shume te ashper kunder njeri tjetrit dhe ne kete menyre po na sundojne te tjeret.
Kjo teme eshte per sufizmin dhe duhet te sqarohen disa gjera.
Shume musliman jane duke lexuar rrena lloj llojshe nga wehabistet dhe mendojn se ēfare flasin ata eshte e verteta.

Njeshmeria e Allahut nuk eshte e lehte te shpjegohet.
Ai Allahu eshte i dukshmi dhe i padukshmi ,ne Kuran thuhet se Allahu eshte me afer krijesave te tij se sa jane damaret e tyre,me duket ne kete menyre shkruhet (se di ne cilin ajet) .Ne suren bekara thuhet se ngado qe i drejtohesh Allahut gjendesh ne anen e tij ,perkthimi anglisht i Kuranit thuhet se ngado qe i drejtohesh atij e gjen fytyren e Allahut.

Nje sufist kur i shiqon krijesat ai ma shume e shiqon Krijuesin ,nje sufist kur i shiqon krijesat ne aktivitetet e tyre ai ma shume e shiqon deshiren e Allahut dhe percaktimet e tij qe i ka vendosur per krijesa.;
Pra mbas veprimeve te krijesave gjendet Krijuesi dhe percaktuesi i veprimeve te tyre.
Ne Kuran thuhet se nuk bien as edhe nje gjethe ne toke pa dijen dhe percaktimin e Allahut ;ne tjeter vend thuhet se ka shume argumente ne natyre per Krijuesin.
Ne Kuran thuhet se ēka ka ne toke dhe ne qiell dhe NE mes tyre eshte prone e Allahut .

Edhe nje gje dua tju them se nuk shpjegohet njeshmeria e Allahut vetem duke i marrur disa ajete dhe disa duke i lene anash siē po bejne disa dijetar,une i permenda disa ajete ketu se kane lidhje me sufizmin.
Per me teper lexo ne ate linkun qe e solla livingislam org per besimin e sufistve dhe si e shohin njeshmerine e Allahut ata.

Te gjitha te mirat ju uroj

Albanian eX|PerT
17-11-06, 15:31
Faleminderit per keshille ,ke te drejte se ndoshta edhe po gabojm ne disa shkrime tonat, ndoshta jemi shume te ashper kunder njeri tjetrit dhe ne kete menyre po na sundojne te tjeret.
Kjo teme eshte per sufizmin dhe duhet te sqarohen disa gjera.
Shume musliman jane duke lexuar rrena lloj llojshe nga wehabistet dhe mendojn se ēfare flasin ata eshte e verteta.

Njeshmeria e Allahut nuk eshte e lehte te shpjegohet.
Ai Allahu eshte i dukshmi dhe i padukshmi ,ne Kuran thuhet se Allahu eshte me afer krijesave te tij se sa jane damaret e tyre,me duket ne kete menyre shkruhet (se di ne cilin ajet) .Ne suren bekara thuhet se ngado qe i drejtohesh Allahut gjendesh ne anen e tij ,perkthimi anglisht i Kuranit thuhet se ngado qe i drejtohesh atij e gjen fytyren e Allahut.

Nje sufist kur i shiqon krijesat ai ma shume e shiqon Krijuesin ,nje sufist kur i shiqon krijesat ne aktivitetet e tyre ai ma shume e shiqon deshiren e Allahut dhe percaktimet e tij qe i ka vendosur per krijesa.;
Pra mbas veprimeve te krijesave gjendet Krijuesi dhe percaktuesi i veprimeve te tyre.
Ne Kuran thuhet se nuk bien as edhe nje gjethe ne toke pa dijen dhe percaktimin e Allahut ;ne tjeter vend thuhet se ka shume argumente ne natyre per Krijuesin.
Ne Kuran thuhet se ēka ka ne toke dhe ne qiell dhe NE mes tyre eshte prone e Allahut .

Edhe nje gje dua tju them se nuk shpjegohet njeshmeria e Allahut vetem duke i marrur disa ajete dhe disa duke i lene anash siē po bejne disa dijetar,une i permenda disa ajete ketu se kane lidhje me sufizmin.
Per me teper lexo ne ate linkun qe e solla livingislam org per besimin e sufistve dhe si e shohin njeshmerine e Allahut ata.

Te gjitha te mirat ju uroj
I nderuar kam lexue shume per sufizmin ngase me ka interesuar. Kam lexuar edhe rreth tesavufit, mirepo te gjithe ato shpjegime qe ata i bejne me duken 100% te kota.

Une nuk e lexoj ate web, sepse kotesia aty eshte mbi nivel. Kam lexuar web faqen me te madhe sufite (mbi 40 linke) dhe e kam par kotesine e cila eshte e qarte.

Nese deshirone te therrasesh ne sufisem beje tjeter kund kete, e jo kete qe ndoshta 2 apo 3 anetare jane qe e din fjalen sufi.

Mbetesh i pershendetur dhe i rrespektua nga shoku juaj
Albanian eX|PerT

Arijanit
17-11-06, 15:56
Hej arjan mos u nxej te lutem ti kuptona neve qe jemi te pashkoll.
Une jam nga prishtina jetoj ne evrope tash .Une kam takuar me mijera njerez me emrat Rrahman ,Rrahim disa nga keta emra i kan edhe disa pjesetar ne familjen time, kojshia jem e ka pasur emrin Haki .
Kur nuk i kam degjuar hoxhallaret ti ndalojn keta emra qe tu vihen femijve ,perkundrazi hoxhallaret kan qene iniciator dhe pelqyes per verjen e ketyre emrave.
Ato grupet e medhaja te tuajat kane vendusur keshtu e ti mos je najfare sekti a ēka qe nuk pajtohesh me vendimet e tyre .

Pse po hyn palidhje e po pyet a kam deshire ta kem emrin Allah kur dihet nga gati ēdo musliman se emri Allah eshte emri origjinal i Zotit ,lexo ēka po shkruaj dhe mos fantazo shume

Muslimanet jane te nenshtruar Allahut dhe ligjeve te tij.
Muslimanet i ndjekin traditat e Muhamedit a.s familjes se tij te paster ,sahabve te drejte dhe dijetarve dhe prijsave te drejte.
Muslimanet jane te drejte dhe nuk akuzojne palidhje ,une nuk i frigohem gjykimit te nje muslimani .Mendoj se ata qe jane injorant jane te rrezikshem ne islam pa nje pa dy i denojn besimtaret per shirk e gjera te tjera .
Kur i zhvillojne gjykimet disa "musliman" as qe te pyesin se a je i pafajshem por vazhdojne me krimet e tyre.
Mos te harrojm se do te jete nje gjykim shume i madh dhe Allahu i sheh te gjitha ēfare kemi bere dhe pse i kemi bere.


Lexoje Kuranin aty shkruan se ku eshte pakica dhe ku eshte shumica, ku jane grupet e medhaja ne kete toke dhe ku jane te voglat.

I nderuar,

Cili eshte emri me i madh i Allahut?
Dijetarėt, nė pėrpjekjet nga ixhtihadi i tyre personal, janė munduar tė japin mendime tė ndryshme se cili mund tė jetė emri mė madhėshtor i Allahut xh.sh., sepse ky emėr, pėr shkak tė njė urtėsie tė madhe, ėshtė i fshehur, dhe atė nuk e ka treguar madje as vetė Pejgamberi a.s. Ka mendime qė thonė se pa dyshim emri mė i madh i Allahut ėshtė vetė emri “Allah”, i cili nė Kur’an ėshtė pėrmendur mbi 2690 herė. Ky ėshtė njėri prej mendimeve mė tė forta dhe mė tė pranueshme nga dijetarėt, sepse ky emėr pėrmban vėrtet shenjtėrinė hyjnore. P.sh., kur tė pėrmendet i vetėm, ėshtė “Allah”, nėse i hiqet elifi i parė, prapė mbetet “Lil-lah”-“Pėr Allahun”, nėse hiqet lami i parė, mbetet “Lehu”-“pėr Tė”, po nėse hiqet edhe lami i dytė, prapė mbetet “Hu” ose “Huve”-“Ai”.
Transmetohet nga Aishja r.a. se njė ditė i Dėrguari i Allahut xh.sh. i kishte thėnė asaj: “Oj Aishe, a e dite se Allahu ma dėftoi njė emėr tė Tij, me tė cilin po tė lutej, Ai do tė pėrgjigjej ? Aishja thotė: E pėrbeva Pejgamberin nė babė e nėnė qė tė ma mėsonte atė emėr, por ai mė tha: “Nuk bėn tė ta mėsoj, oj Aishe”. Atėherė thotė Aishja r.a., u pėrkula nė shenjė nderimi, u ula pėr disa ēaste dhe pastaj u ngrita, ia putha kokėn tė Dėrguarit a.s. dhe me pėrultėsi e luta: “Tė lutem, ma mėso atė emėr, o i Dėrguar i Allahut!, kurse ai prapė ma ktheu: “Nuk bėn tė ta mėsoj, oj Aishe, sepse me atė emėr nuk bėn tė kėrkosh ndonjė gjė tė kėsaj bote”.
Pasi i dėgjova kėto fjalė, thotė Aishja r.a., u ngrita, mora abdest, i fala dy rekate dhe fillova tė lutesha: “O Zoti im, unė po tė lutem Ty, o Allah, po tė lutem o i Gjithėmėshirshėm - (Er-Rrahman), po tė lutem o Mirėbėrės - (El-Berr) dhe Mėshirėplotė - (Er-Rrahim), po tė lutem me tė gjithė emrat e Tu tė bukur qė ke, me ata qė unė i di dhe me ata qė nuk i di, qė tė mė falėsh e tė mė mėshirosh mua”. Atėherė, thotė Aishja r.a., e pashė Resulullahun s.a.v.s. duke buzėqeshur dhe mė tha: “Ai emėr i madh i Allahut, ėshtė nė njėrin prej kėtyre emrave me tė cilėt e lute Atė” http://www.bajgora.com/komentime/esmaulhusna.html

Me thjesht:Disa emra te Allahut xh.sh. me perkthim,
Original Ne perkthim
Er-Rahman Meshirues
Er-Rahim Meshireberes,Meshirplot,
El-Mexhid I lavdishem
El-Kuddus I Pasterti
El-Kadir I Fuqishmi
El-Gafur Falesi,,,,
Etj.
Besimtari jeton nen hijen e kėtyre emrave tė bukur, sepse afrimi tek Allahu eshte caku dhe synimi i secilit prej nesh, sepse vete Allahu xh.sh. thote:
''Allahu ka emrat mė tė bukur (mirė), prandaj Atė thirreni me ta''(El-A'eraf,180)
Nga ky ajet kuptojm qart se kush duhet te thirret me ata emra, ska nevoj shum per koment,,,i nderuar taksist

'' Asgje nuk i perngjan atij dhe ai eshte gjithedegjuesi dhe gjithshikuesi.'' ( Esh-Shura,11)
Ky ajet argumenton se Allahut nuk i pėrngjet asnje prej krijesave nė atributet e Tij. Edhe nėse ato pėrputhen nė domethenie, por nė realitet dhe nė esence ato ndryshojne,,,,i nderuar taksist
Besoj se keto dy ajete tregojn shum qart ate qe keni deshire te dini ju,beso dhe bindu ne fjalet e All-llahut.

Per cilet injorant dhe per cfare shirku e keni fjalen???
Kete te them te verteten se kuptoj aspak:confused: ,sepse nuk e dij per cilet injorant e keni fjalen ( ndoshta per mua ) ,,,as per shirk nuk dij perse e keni permendur,,:confused: por nejse,,,,

Nqs. Ndjeheni te ofenduar,nencmuar,nenvlersuar sinqerisht ju kerkoj ndjes,

Fund- The End
O Zot, qendro me ne, e mos ij kunder nesh. Perfundoi jeterat tona tė gezueshem, plotesona deshirat tona tė pastra, na jep shendet kur te shkojme dhe kur tė kthehemi, kur te agoje dhe kur te erresohet, na udhezo drejt Rahmetit tend, derdhe faljen Tende mbi mekatet tona, na mundeso tė permiresohemi, qė devotshmeria tė na jete furnizimi i vetem, qe te mundohemi dhe ta zhvillojme fene, dhe nė Ty te mbeshtetemi AMIN.

Arijanit
17-11-06, 16:09
I nderuar kam lexue shume per sufizmin ngase me ka interesuar. Kam lexuar edhe rreth tesavufit, mirepo te gjithe ato shpjegime qe ata i bejne me duken 100% te kota.

Une nuk e lexoj ate web, sepse kotesia aty eshte mbi nivel. Kam lexuar web faqen me te madhe sufite (mbi 40 linke) dhe e kam par kotesine e cila eshte e qarte.

Nese deshirone te therrasesh ne sufisem beje tjeter kund kete, e jo kete qe ndoshta 2 apo 3 anetare jane qe e din fjalen sufi.

Mbetesh i pershendetur dhe i rrespektua nga shoku juaj
Albanian eX|PerT

Pershendetje i nderuar,

Ke te drejt kurre thua '' ndoshta 2 apo 3 anetar jan qe e din fjalen sufi'' por se dij a me keni numeruar edhe mua..:wink: hehe sepse edhe une kam njohuri per termin sufi. Mendoj se ka te bej me leshin dicka,,, :tongue: nese jam gabim ateher kerkoj ndihme nga dikush qe din me shum per leshin....

Ju pershendes dhe me vjen mire qe paskeni kuptuar se ska asgje hiq,nga sufizmi,,

Mbetshi te pershendetun,

taxisti
17-11-06, 17:55
Pershendetje i nderuar,

Ke te drejt kurre thua '' ndoshta 2 apo 3 anetar jan qe e din fjalen sufi'' por se dij a me keni numeruar edhe mua..:wink: hehe sepse edhe une kam njohuri per termin sufi. Mendoj se ka te bej me leshin dicka,,, :tongue: nese jam gabim ateher kerkoj ndihme nga dikush qe din me shum per leshin....

Ju pershendes dhe me vjen mire qe paskeni kuptuar se ska asgje hiq,nga sufizmi,,

Mbetshi te pershendetun,

Po me vjen mire qe jeni te dijshem vetem vazhdoni keshtu se do ti gjeni edhe pergjigjet qe po i kerkoni.
Une jua solla nje link ku mund te mesoni se ēfare do te thojne termat sufi ,tarikat ,tasawuf por ju as qe doni te lexoni se ju po i ditni te gjitha .
Ma ne fund po talleni sufizmi ka te bej keshtu apo ashtu.
Udha e mbare ju qofte mos harroni se ēka do te beni do te pergjigjeni per to.

taxisti
17-11-06, 18:00
Pyetje per arianiti .

Me trego te gjithe ata njerez qe i kane emrat Rrahman,Rrahim,Gafur,Mexhid,Haki a eshte ne rregull kjo pune .
Une me sa di kta emra jane perdorur gjithmone ,a jane muslimanet ne gabim qe ju vejne femijve tyre kta emra a ēka eshte puna.
Shko pyete naj hoxhe neqofte se nuk din pergjigje

taxisti
17-11-06, 18:16
I nderuar kam lexue shume per sufizmin ngase me ka interesuar. Kam lexuar edhe rreth tesavufit, mirepo te gjithe ato shpjegime qe ata i bejne me duken 100% te kota.

Une nuk e lexoj ate web, sepse kotesia aty eshte mbi nivel. Kam lexuar web faqen me te madhe sufite (mbi 40 linke) dhe e kam par kotesine e cila eshte e qarte.

Nese deshirone te therrasesh ne sufisem beje tjeter kund kete, e jo kete qe ndoshta 2 apo 3 anetare jane qe e din fjalen sufi.

Mbetesh i pershendetur dhe i rrespektua nga shoku juaj
Albanian eX|PerT

I nderuar qofsh edhe ti shokut .

E respektoj zgjedhjen tende dhe te uroj te mira .
Une i shoh gjerat disa ma ndryshe se ti dhe ti i sheh ma ndryshe.
As nuk kam dashur te theras ne sufizem as qe kam plane per te thirrur ne sufizem.
Une nuk kam force ti theras njerezit .E si do ti drejtoja njerezit ne qofte se ata i pergjigjen thirjes sime. E di sa kam force une edhe aē punoj .
Po ju sqaroj diēka une nuk jam sufist ,une veēse i dua ata me shume se tjerat grupe dhe i konsideroj si me te miret .

Gjeja qe me shtyn te shkruaj eshte se nuk mundem ti duroj disa anetar nga grupet e juaj.Nuk mund ti duroj fyerjet e tyre qe ju bejne njerzve te pafajshem,nuk mund ti duroj as genjeshtaret qe akuzojn lidhje palidhje,si duroj dot as mburravecat qe sillen me lloj lloj tregimesh per xhihadin e gjera te tilla.

Une do te mundohem tju largohem bisedes me juve pasi u kuptuam se ku qendrojm te dyja palet, nuk eshte stili im qe te citoj dhe te vrapoj mbas shkrimeve te tjereve se ēka besojne ata.

Une do te mundohem te shkruaj aē sa mundem dhe aē sa kam kohe per ate ēfare besoj une.

Ne fund po e them nje lutje nga sufi i njohur .

O Allah atje ku eshte mire lejo qe te mbetet mire kurse atje ku eshte keq beje mire.

Albanian eX|PerT
18-11-06, 03:27
Gjeja qe me shtyn te shkruaj eshte se nuk mundem ti duroj disa anetar nga grupet e juaj.Nuk mund ti duroj fyerjet e tyre qe ju bejne njerzve te pafajshem,nuk mund ti duroj as genjeshtaret qe akuzojn lidhje palidhje,si duroj dot as mburravecat qe sillen me lloj lloj tregimesh per xhihadin e gjera te tilla.
I nderuari shoku im! Une nuk jam ne asnje grup. Une kohet e fundit ka filluar te fali xhumane (falje javore te premteve), edhe pse tani me shpesh po falem, elhamdulilah. I nderuar, keni te drejte nese nuk mund ti duroni ata qe i permendet me larte, mirepo padrejtesi e madhe do te ishte nese hyn ne forum dhe sheh padrejtesi dhe shpifje qe i bejne pabesimtaret Islamit dhe hesht. Te keshilloje, qe te mirresh me ate qe eshte me paresore, thirrja per ne besim te paster.

Me rrespekt dhe nder, nga shoku juaj
Albanian eX|PerT

Hakikat
17-12-06, 10:08
Selamunalejkum.

„ Do tė ndodhin Fitne, por nė ato kohėra ai i cili ėshtė i ulur, ėshtė mė i mirė se sa ai i cili ėshtė i ngritur-i cili qėndron nė kėmbė. Por ai i cili ėshtė nė kėmbė ėshtė mė mirė sa sa qė ecė-shkonė, por edhe ecėsi ėshtė mė i mirė se sa ai qė vrapon! Por ai i cili qėndronė nė krye tė kėtyre Fitneve kėto Turbullira, atė do ta shkatėrrojnė. Por ai qė gjebė njė vend qė t’mund tė strehohet n’te le tė strehohet n’te.“ (Muslim)

Psikologu
17-12-06, 15:35
Albanian Expert:

do te ishte nese hyn ne forum dhe sheh padrejtesi dhe shpifje qe i bejne pabesimtaret Islamit dhe hesht. Te keshilloje, qe te mirresh me ate qe eshte me paresore, thirrja per ne besim te paster.

E kush qenkan pabesimtarėr ??!!
Ne cilin besim ose ne cilen dogmė pse vertetesi paraqitesh ti dhe ata si ti qe jeni besimtarė.
Ne cilat fakte , qofshin ato profetike, historike , kiresie , arritje shoqeroree tė tyre e quan ti veten mė besimtarė sesa tė tjeeret.
Qudi , dikuj as syt si duhen se vesht i ka harruarė moti e kohė!!!

Berisha-boy
17-12-06, 17:36
Albanian Expert:E kush qenkan pabesimtarėr ??!!
Ne cilin besim ose ne cilen dogmė pse vertetesi paraqitesh ti dhe ata si ti qe jeni besimtarė.
Ne cilat fakte , qofshin ato profetike, historike , kiresie , arritje shoqeroree tė tyre e quan ti veten mė besimtarė sesa tė tjeeret.
Qudi , dikuj as syt si duhen se vesht i ka harruarė moti e kohė!!!

O Psikologu une edhe do te tjere qe nuk besojna ne islame jena pabesimtar a nuk po e din a. Kujton ky Albanian Expertin qe feja e tin eshte e pastert si loti edhe fete tjera nuk egzistojn pos islamit.Dihet fort mir qe sa vite eshte islami edhe si eshte zhvillu kjo fe dhe qe sa eshte katolicizmi.


Ju pershendet Berisha-boy

taxisti
17-12-06, 19:50
O Psikologu une edhe do te tjere qe nuk besojna ne islame jena pabesimtar a nuk po e din a. Kujton ky Albanian Expertin qe feja e tin eshte e pastert si loti edhe fete tjera nuk egzistojn pos islamit.Dihet fort mir qe sa vite eshte islami edhe si eshte zhvillu kjo fe dhe qe sa eshte katolicizmi.


Ju pershendet Berisha-boy

Berisha boy eshte fakt se shume anetar nga te gjitha besimet po e teprojne me mostolerimin e tyre ndaj te tjereve.

Vetem shiqoni temat ma lart se ēfare jane duke bere.

Islami nuk i urren te tjeret dhe islami nuk eshte i padrejte kunder te tjereve.
Une kam qene ateist jam bere besimtar musliman,ne qofte se kishte ndodh sipas ligjeve te disave mua ma kishin hequr koken qemoti .

Feja islame nuk eshte fe e dhunes por fe e paqes prandaj edhe besoj ne te ,feja islame nuk i quan te gjithe ata qe nuk besojn sipas saj pabesimtar .Ne Kuran ku flitet per pabesimtar mendohet per ata qe jane te pabese siē ju thojme ne shqiptaret .
Te pabeset nuk i nevojiten asnje feje asnje shoqerie.
Eshte tjeter gje qe anetar te ndryshem i interpretojn gjerat ne menyra te ndryshme .

Mbasi eshte tema per sufizmin dhe po flasim per besimin po ju tregoj se ēme tha nje sheh .

Ai Shehu me tha se ne bote ka shume fe mund te themi se jane aē shume fe sa ka edhe njerez. Une u ēudita kur i ndegjova kto fjale isha mesuar ti dij vetem disa fe,prandaj i kerkova qe te me sqaroj se si eshte e mundur kjo .

Ai me tha se te gjithe njerezit e kane mendimin e tyre, ne qofte se hyn ne kokat e tyre ,ne mendimet e tyre ose ne fsheftesite e tyre do te shohesh se nuk jane te njejta mendimet me njeri tjetrin.
Mund ti takosh dy prifta ,hoxhallar apo prijsa te tjere te besimeve te tjera dhe nuk do te jene te njejte 100% .Poashtu edhe anetaret e tyre nuk jane 100 % te njejte me prijsat e tyre dhe ndermjet vetit .

Eshte vete Zoti qe i ka bere njerezit te dallohen nga njeri tjetri ,Ai ka mundesi qe ti bej te gjithe ne nje fe .
Kjo bote e besimit eshte me e komplikuar se sa mendojm ne .

Ka shume anetar nga te gjitha besimet qe thojne se i perkasin nje besimi te caktuar .Por ne qofte se e shiqon sjelljet dhe mbrendesine e tyre mund te shohesh se ata mund ti perkasin krejt nje tjeter besimi se ēka pretendojn, ndonjehere ka anetare qe jane plotesisht ne kundershtim me ate se ēka pretendojn se jane.

Ju lutem ta respektojm njeri tjetrin respekti zene vend te madh ne ēdo fe.
Mos te harrojm se Zoti i ka bere disa gjera univerzale per te gjithe .Morali eshte nje gje univerzale ne ēdo fe edhe gati ne ēdo kulture ,mos ju beni tjereve ate ēka nuk ja deshironi vetes suaj ,mos urreni ,mos tradhtoni etj etj.

Shpresoj se te gjithe do te gjejm nje gjuhe te perbashket

rikochet
12-02-07, 17:00
Dihet edhe per Pentium I e tash kemi ardhe tek zhvillimi i gjenerqates se V, dhe VI
cilin do ta preferoje tani