PDA

View Full Version : Parfum - Filmi Me I Ri


seriozja_19
05-09-06, 16:53
Filmi me i ri nga regjizeri Tom Tywker e ka me 14. Shator startin neper kinema te ndryshme ne Evrope.

PARFUM - eshte edhe roman nga autori gjerman Patrick Süßking dhe aftesite e tij te pershkruaje detaje ndaj erave te ndryshme jan fenomenale. Kete roman e kam lexuar 4 here ne gjuhen gjermane dhe cdo here me ka pelqyer me shume...

Behet fjale per Jean-Baptiste Grenouille, i cili lind ne vitin 1738 ne France. Nena e tij, nje shitese qe punon ne fabrike te peshqive, prej momentit te pare qe e sheh foshnjen, fillon ta urreje dhe mundohet ta mbyte ate, mirepo pa sukses sepse ajo eshte aq e traumatizuar nga dhimbjet qe i ka, qe vetvetes ja perfundon jeten. Pa familje dhe as perkrahje te askujt, ai nderron vendbanime te ndryshme dhe pranon cdo pune qe i ofrohet.

Pasioni i tij eshte ERA...mundohet qe cdo imtesires te ja marre eren dhe te ja pozicionoje ne memorjen e vet...ne nje parfumeri afer Parisit ja zbulojne talentin dhe Jean-Baptiste aq eshte i impresionuar dhe fascinuar nga parfumat qe fillon edhe viktima ne njerez te shohe...

Roman dhe film me te vertet i qelluar dhe rekomanduar per cdo lexues, i cili/e cila eshte edhe pak vizual...

Une per vete me gjithe qef po e pres 14. Shtator!!!

seriozja_19
05-09-06, 16:55
PATRICK SÜSSKIND; me falni per gabimin

lenna
06-09-06, 15:40
xhanem ma rezervo dhe mu bileten te lutem ;) ..

po kam degjuar qe duhet te jet shuum interesant..librin nuk e kam lexu

pershendetje,lenna

seriozja_19
06-09-06, 16:57
xhanem ma rezervo dhe mu bileten te lutem ;) ..

po kam degjuar qe duhet te jet shuum interesant..librin nuk e kam lexu

pershendetje,lenna

...me gjithe deshire hanem!!!

Librin duhesh patjeter ta lexojsh por tash as vet nuk di se sa paralele do ti ket me filmin...por do ta zbulojme se bashku :biggrin: