PDA

View Full Version : Humbja e Fjalėkalimit


Zero Cool
07-09-06, 11:37
Fqiu im ka nje PC me Windows XP Home Edition OS
Ka bere 3 perdorues (acconts), nje si administrator me fjalekalim dhe dy me te drejta te limituara.
Problemi: Ka humbe fjalekalimin (password) te administratorit !

Me dy perdoruesit tjere (accontat) po mundet te kyqet por aty ka te drejta te limituara keshtu qe thuja se asgje nuk mund te beje.

Pytja : Si te gjindet fjalekalimi i administratorit, keshtu qe ta merr kontrollin mbi PC ?

P.S.: Nese tentohet te kyqet ne "safe mode" prap eshte i nevojshem fjalekalimi, te cilin nuk e ka !

enesi_21
08-09-06, 16:49
Theshte e gjen progrmin "Windows Commander 2005" dhe per 10 sekonda e gjen, e ndrron paswordin e administratorit si dhe shume gjera te tjera mund te besh.

me t'mira enesi_21

Zero Cool
08-09-06, 18:14
Theshte e gjen progrmin "Windows Commander 2005" dhe per 10 sekonda e gjen, e ndrron paswordin e administratorit si dhe shume gjera te tjera mund te besh.

me t'mira enesi_21
Koke mrapa shum ti shoki sepse :
1. Windows Commander ka ndrru emrin qe nga viti 2002.
2.Windows Commander, tani thirret Total Commander, dhe verzioni yt eshte i stervjetruar, shiqo Total Commander 6,55.
3.Lexo pytjen mire dhe kupto qe fare nuk mund te kyqt "logohet" ne windows pa fjalekalim kurse dy perdoruesit tjere (accounts) mund te kyqen por nuk kan asnje te drejte dmth kurrfar instalimi te programeve.

Si rezultat i kesaj keshilla jote eshte e pavlere, por falenderoj.

HoteL-MadriD
06-11-06, 01:57
Mbase thua qe mundesh te futesh me accound tjeter mund dhe te ndryshosh apo te fshish(eleminosh) passwd.

Logohu me ndonje user qe ke aty ska gje te jet i limituar apo cfar do te jete.

Shkarko kete program dhe do te kryej pune.

http://i9.tinypic.com/2w7pago.jpg

http://rapidshare.de/files/36476320/XP_Pass_By_Deejam.rar

Nqse sju ben ky linku me lart provojeni kete tjetrin.

http://filesfly.com/f/57a2b9f53c_1.14MB

http://filesfly.com/d1/XP_Pass_By_Deejam.rar

Tung

Zero Cool
06-11-06, 16:50
Mbase thua qe mundesh te futesh me accound tjeter mund dhe te ndryshosh apo te fshish(eleminosh) passwd.

Logohu me ndonje user qe ke aty ska gje te jet i limituar apo cfar do te jete.

Shkarko kete program dhe do te kryej pune.

http://i9.tinypic.com/2w7pago.jpg

http://rapidshare.de/files/36476320/XP_Pass_By_Deejam.rar

Nqse sju ben ky linku me lart provojeni kete tjetrin.

http://filesfly.com/f/57a2b9f53c_1.14MB

http://filesfly.com/d1/XP_Pass_By_Deejam.rar

Tung

Jo bre shoki kta programe munden mi perdore vetem ata qe kan te drejtat e administratorit e jo edhe ata me te drejta te limituara, provje vet nese din.

GjIlAnAsI_cSi
06-11-06, 23:07
Ky pak eshte i cuditshem.. Zero..

Ti kerkove ndihme re cun.. ca do tani jo ai sben jo ti je mbrapa jo ti je para.. po merr provo nqs te punojn po ste beri prit ndihmen e tjeterit.. e mos e zgjat...

Zero Cool
07-11-06, 14:30
Ky pak eshte i cuditshem.. Zero..

Ti kerkove ndihme re cun.. ca do tani jo ai sben jo ti je mbrapa jo ti je para.. po merr provo nqs te punojn po ste beri prit ndihmen e tjeterit.. e mos e zgjat...


Arton shuj se tmyta :P
Qe e perkthej kete ne gjuhen qe e kupton ti:
Kta accountat me te cilat mundet me hy jane njesoj si psh nje "user" ne chat e tash po shtin dikush clone e ai "useri" mu mundu me dhan gline. Dmth ata acounta qe hyjn ne PC smunden apsolutisht asgja me ba perpos me kqyr programet qe ja ka leju accounti me te drejtat e administratorit, e ma se paku munden me instalu najsend apo me kerku passworda. Kapish ?
Zgjidhja eshte ne nje program i cili perdoret para se mu hap Windowsin, diqka si ms-dos perpara, por ketu ms-dos nuk ban pune sepse 'file system" eshte NTFS (une zgjidhjen e kam bere moti, por deshta mu ba pak kreativ e me jua shti trunin pak ne perdorim qy :P , edhe thjesht me shpernda experiencen ).

Mustaqedredhur
09-11-06, 18:01
Arton shuj se tmyta :P
Qe e perkthej kete ne gjuhen qe e kupton ti:
Kta accountat me te cilat mundet me hy jane njesoj si psh nje "user" ne chat e tash po shtin dikush clone e ai "useri" mu mundu me dhan gline. Dmth ata acounta qe hyjn ne PC smunden apsolutisht asgja me ba perpos me kqyr programet qe ja ka leju accounti me te drejtat e administratorit, e ma se paku munden me instalu najsend apo me kerku passworda. Kapish ?
Zgjidhja eshte ne nje program i cili perdoret para se mu hap Windowsin, diqka si ms-dos perpara, por ketu ms-dos nuk ban pune sepse 'file system" eshte NTFS (une zgjidhjen e kam bere moti, por deshta mu ba pak kreativ e me jua shti trunin pak ne perdorim qy :P , edhe thjesht me shpernda experiencen ).

qy,qy.. :biggrin: ,

qe pak ushtrime edhe per ty :

http://www.lostpassword.com/windows-xp-2000-nt.htm

http://home.eunet.no/~pnordahl/ntpasswd/

http://www.loginrecovery.com/
..
.
.
.
hajd cool e ushtro :biggrin:

K-man
10-11-06, 04:03
Qysh po e shoh, masi atij s'po i kujtohet fjalekalimi i administratorit, ateher zgjedhja e fundit eshte me e ri-instalu Windows-in prej fillimit...apo me bo System Restore

lihhi
10-11-06, 23:37
Zero_CooL

Nese mundet me e kthy PC-jen permas me qato kyējet tjera le ta kthen deri me nje datė te caktur, edhe ma merr mendja se do ti ben.
Nese si ben le ta Reparon Windows-in, nes e ereparon nuk i shylhet asgje ne PC, vetem i kthen krejt sendet prej fillimit :)

kesi rasti ende nuk kam ndegju :) shum i quditshem


qysh nuk e ka shkru edhe aj kojshija yt dikund me nje fletė ater pasvort(fjalėkalimė)

Kercovari
11-11-06, 06:28
Ne te shumten e rasteve nje softwer i persosor mundeson thyerje te paswortit.Po ne raste kur pasworti eshte me shumshifror me kombinim te germave,numrave dhe pikave qe i kalon me shuem se 11 shenja,per te thy kete edhe experteve te Informatikes u duhen me pake disa jave.
Nje mundesi tjeter nese keni haru paswortin kete mund te beni me deiinstalim te PDF/daten/Perbajtje,por koj nuk vlen per thyerje te Admin/pasit,aq me pake qe dikush duke marre nje emer perdorues te tjetrit dhe me kete te thy pasvortin,pasi me pare duhet te keni hy ne rrjetin kompjuterik te viktimes ku cdo paswort eshte i mbyllur ne PDF/permbajtje.
Ka programe te persosur qe mundesojne aktivitete te tilla,jan te shtrejte,por edhe duke be shkarkim te ketyre programeve IP-adressa fundohet ne arkiv te serverit te prodhuesit ku IT-Siguria ka qasje ne cdo kohe po edhe organet perkatese te siguris civile,policia.