PDA

View Full Version : Shtypja e lartė e gjakut.


Naki
12-09-06, 19:13
Shtypja e lartė e gjakut.Shtypja e lartė e gjakut,nė mjekėsi Hipertensioni nė njė kohė tė gjatė nuk shkakton pengesa shėndetėsore.
Mirėpo nėse nuk e konstatojmė dhe nuk e mjekojmė,mund tė sjellė deri te sėmundjet e rėnda tė enėve tė gjakut-mureve Arteriale,Apoplekseve /Infarktit tė trurit,dhe infarktit tė zemrės.


Faktorėt qė shkaktojnė shtypjen e lartė tė gjakut:

Mbipesha trupore
Trashegimi Familjar
Lėvizja,ecja e pakėt
ShtresetB
Vlerat ideale tė tensionit tė gjakut.

120/80 mmHg
Cilat vlera mund ti quajmė tension i lartė i gjakut?

140/90mmHgRritja e tensionit tė gjakut nė Arterje nė vlerėn e Sistoles mbi 140 mmHg,dhe tė vlerės sė diastolės mbi 90mmHg mund tė flasim pėr tensionin e lartė tė gjakut.
Nė Gjermani po bėhen studime pėr vlerat e tensionit arterial tė gjakut 130/85mmHg dhe 139/89 mmHg,mos edhe kėto vlera mund tė shkaktojnė dėme nė shėndetin e njeriut dhe kėrkojnė tretmanė shėrues.
Vlutdruckwert

Si kontrollohet shtypja e gjakut?
http://bilder4.weltbild.de/5/575440z.jpg
Me ndihmen e aparatit pėr matjen e shtypjes sė gjakut,maten vlerat.
Qė tė kemi njė pasqyrė sa mė reale tė vlerave tė tensionit tė gjakut preferohet njė kontroll/matje pėr njė kohė mė tė gjatė.
Tensioni i lartė i gjakut do tė duhej sa mė herėt ,ēė nga diagnostifikimi tė bėhėt tretmani shėrues
Nė pėrgjithėsi hapi i parė pėr zbritjen e tensionit tė lartė arterial tė gjakut,preferohet lėvizjet e rregullta trupore,ecja dhe aktivitetet tjera tė lehta gjimnastikore,zvogėlimi i mbipeshės .ikja e ushqimit me krypė.
Nėse kėto kėshilla nuk mjaftojnė,tensioni i lartė i gjakut ulėt me medikamente.
Nėse shtypja e lartė e gjakut vėshtirė rregullohet me njė tabletė-medikament,atėherė bėhet kombinimi i disa medikamenteve.


Naki

musl|m
13-09-06, 17:24
Zoti ju shperblefte Naki per kete artikull teper me vlere, shpresoj qe ky artikull te jet shkas per parandalimin e semurjes se ndonjerit prej neve ketu. Keto te dhena rreth Hipertensionit per mua vlejn shum dhe do ta lexoj disa her deri sa te mesoj kete qe eshte theksuar me larte.

Ju shkruaj kete leter sepse deshta te kerkoj nga ju qe te hapni nje tem tjeter ne te ardhmen ne lidhje me perqindjen e larte te yndyres ne gjak, me intereson te dij edhe rreth kesaj ēeshtje po ne ket menyr qe na keni spjeguar per Hipertensionin.

Me Rrespekt
Vetoni

Naki
13-09-06, 19:04
Zoti ju shperblefte Naki per kete artikull teper me vlere, shpresoj qe ky artikull te jet shkas per parandalimin e semurjes se ndonjerit prej neve ketu. Keto te dhena rreth Hipertensionit per mua vlejn shum dhe do ta lexoj disa her deri sa te mesoj kete qe eshte theksuar me larte.

Ju shkruaj kete leter sepse deshta te kerkoj nga ju qe te hapni nje tem tjeter ne te ardhmen ne lidhje me perqindjen e larte te yndyres ne gjak, me intereson te dij edhe rreth kesaj ēeshtje po ne ket menyr qe na keni spjeguar per Hipertensionin.

Me Rrespekt
Vetoni


Vetoni i nderuar,synimi imė ėshtė tė sjellė sa mė shumė artikujė edukues shėndetėsor,nė kėtė kontekst sė shpejti do tė shkruajė pėr temen e kėrkuar.

Ju faliminderit pėr pėrkrahjen dhe nderimin.

Naki

Zana_ch
26-08-07, 17:43
Hipertensioni Arterial

Tensioni arterial (t.a) eshte presioni qe gjaku ushtron tek muret e eneve te gjakut. Ky tension varet nga ritmi dhe nga forca e tkurrjes se zemres, nga volumi i gjakut dhe nga rezistencat e arterive,arterioleve, venave dhe kapilareve qe kundershtojne fluksin e gjakut.


http://www.chacao.gov.ve/fotos/imcas/hipertension1.gif

http://www.msd.com.mx/images/external/hps/originalarticle/original_article_1631_1_es.jpg

Mekanizmat qe rregullojne tensionin e gjakut:


- Rregullimi i tensionit arterial varet nga aktiviteti i qendrave vasomotore qe ndodhen ne tru dhe nga shume substanca te tjera ne organizem. Kur , per cfaredo lloj arsye t.a ulet, ne veshke prodhohet renina qe, duke vepruar mbi angiotensinogjenin e transformon ne angiotensin; kjo e fundit ka nje rol vazongushtues dhe shkakton ngritje te t.a.
-Angiotensina gjithashtu rrit prodhimin e aldosteronit nga gjendrat mbiveshkore; aldosteroni mban jonet Na+ dhe thith uje gjate filtrimit te urines ne veshke, si pasoje e ujit te thithur rritet volumi i gjakut qe kontribuon ne rritjen e t.a.
-Edhe adrenalina, noradrenalina, kortikosteroidet, hormonet e tiroides(T3 dhe T4) kane efekt hipertensiv.

Vlerat dhe matja e t.a:
Zemra shtyn gjakun ne menyre homogjene dhe pulsante; ne cdo sistole do nxirret nga zemra nje volum i caktuar gjaku e me pas ka nje moment pushimi qe quhet diastole. Gjate diastoles zemra mbushet perseri me gjak per te vazhduar ne sistolen e ciklit te ri.
Kjo menyre e punimit te zemres me faza aktive dhe pasive shpjegon faktin pse ne vlerat e t.a kemi nje vlere minimale qe korrespondon me diastolen dhe nje maksimale qe korrespondon me fazen e sistoles.
Metoda me e perdorur per te matur t.a eshe me ane te nje instrumenti qe quhet sfigmomanometer dhe vlerat jane te shprehura ne mmHg.
T.a peson lekundje te medha gjate dites , duke arritur vlera me te ulta ne oret e para te mengjesit. Lekundjet e tjera te t.a varen ga aktiviteti fizik,nga temperatura, dhe tensioni psiqik. Ka edhe lekundje te vlerave te t.a ne baze te seksit dhe moshes.
Ekzistojne dhe raporte shume te ngushta midis t.a dhe dhe semundjeve kardiovaskulare.
Eshte normale nje tension arterial poshte 140 mmHg per presionin sistolik dhe 90 mmHg per presionin diastolik, dhe konsiderohen optimal vlerat 120 mmHg me 80 mmHg.

HIPERTESIONI ARTERIAL: trajtimi jo medikamentoz.
Trajtimi jo-medikamentoz i hipertensionit arterial (H.A.) mund te perbeje nje mjet te thjeshte per te normalizuar vlerat T.A. tek njerezit me hipertesion te lehte arterial.

Modifikimi i dietes:
Eshte pergjithesisht i pranuar fakti qe zvoglimi i sasise Na+(kripe kuzhine,e perbere nga Na+ dhe Cl-) eshte i dobishem ne njerezit me hipertesion.
Ka rezultuar qe nje diete qe korrespondon me gjysmen e sasise se Na qe eshte prezent ne ushqimin e vendeve te industrializuara mund te ule tensionin arterial maksimal deri ne 6-7 mmHg dhe ate minimal ne 5-6 mmHg.
Problemi me i madh ne aplikimin e uljes se sasise se sodiumit(Na) ne dieten e pacienteve me hipertension arterial eshte veshtiresia e pacienteve per ta pranuar dhe respektuar per kohe te gjate kete lloj diete.
Shtesa e kaliumit (K):
Nje diete e pasur me kalium ka nje rol mbrojtes nga komplikacionet e zemres dhe eneve te gjakut tek hipertensioni. Kaliumi mund te ule vlerat deri 9-10 mmHg per tensionin maksimal dhe 5 mmHG per ate minimal.
Shtesa e magnesiumit
Shtesa e magnesiumitt mund te ule tensionin arterial mesatar deri ne 8-10 mmHg.

Ushtrimet fizike:
Nga aktivitetet fizike te mundshme te tipit dinamik dhe aerobik mund te permendim jogging, vrap, ciklisem, marshim,not, qe perbehen nga levizje te perseritura te shume muskujve me mungese te forcave te resistences.
Stervitja e aplikuar te pakten 3 here ne jave per 30 min ose me shume, eshte ne gjendje te ul tensionin arterial deri ne 5-10 mmHg per maksimumin, dhe 10-15 mmHg per ate minimum.

Zvogelimi i peshes trupore:
Rregullimi i peshes trupore konsiderohet nje mjet efikas dhe pa efekte kolaterale per uljen e vlerave te t.a.
Mund te thuhet se me nje humbje te 1 kg arrihet ulja e e presionit ne1 mmHg. Keshtu qe nje njeri qe eshte 10 kg mbi peshen ideale dhe ka nje presion qe eshte 10 mmHg mbi vlerat optimale, nqs arrin peshen ideale do ti rikthehen edhe vlerat optimale te presionit.


Reduktimi i alkolit:
Nuk ka dyshim qe nje ulje e sasise se alkolit luan nje rol te madh ne kontrollin e vlerave te tensionit tek njerezit qe normalisht perdorin alkol.

Perdorimi i kafeines dhe nikotines:
Perdorimi i kafeines mund te shkaktoje rrahje te shpeshta te zemres dhe nje rritje te perkohshme te t.a. Kerkime per perdorimin kronik te kafeines nuk kane gjetur ndonje lidhje midis perdorimit te kafese dhe vlerave te t.a. Efekti favorizues i duhanit ne arterioskleroze eshte dokumentuar tek vdekjet per kardiopati ishkemike dhe vaskulopati cerebrale tek duhanpiresit e medhenj.
Ndalimi i duhanit , pavaresisht nga efektet mbi t.a. zvogelojne rrezikun kardiovaskular tek pazientet me hipertension. Numri i madh i te semureve me hipertension tek duhanpiresit sugjeron nje rol te rendesishem te duhanit tek kjo lloj semundje.

uck_aksh
30-08-07, 22:26
sod kam pas nje lodhje dhe nje dhimt te kokes ne pun kur rdha ne banes mata shtypjen e gjakut

103
80
rrahja e zemres 66

kush esht mjeku i forumit pres udhezimin

Naki
31-08-07, 17:36
sod kam pas nje lodhje dhe nje dhimt te kokes ne pun kur rdha ne banes mata shtypjen e gjakut

103
80
rrahja e zemres 66

kush esht mjeku i forumit pres udhezimin


Nuk duhet te brengoseni,kjo vlerė e shtypjes sė gjakut tek tė Rinjėt nėn moshė 50 vjeqare kualifikohet si shtypje e ultė arteriale mund tė jetė njė vlerė e rastit.Sigurishtė nga puna,sterlodhja,molisja dhe mungesa e lėngjeve nė trupė ju ka shkaktuarė simptome tė kokėdhimbjes.
Rekomandohet tek njerzit qė nuk kanė sėmundje kronike te zemres dhe mushkrive /insufisuencė kardiopulmanare /gjatė ditės sė paku tė pijmė 2 litra Lėngje,nė temperatura tė larta gjatė kohės sė verės sė paku 3 litra lėngje.
Pushimi dhe gjumi janė dy faktorė relevantė te kemi njė vitalitetė tė shėndoshė nė orarin ditor tė obligimeve personale.
I nderuarė njė konsultim me mjekun shtepiakė do tė ishte e dobishme pėr analizat eventuale Internistike.
Nėse keni aparat tė matjes sė shtypjes sė gjakut,bėni njė analizė 3 ditore,kontrolloni ēdo 4 orė shtypjen e gjakut dhe pulsit i shkruani kėto vlera dhe nėse konstatoni ēė keni shtypje mė tė ultė 11o-70,dhe pulsė mė tė vogėl se 60 rrahje nė minutė.atėherė kėrkoni udhėzim nga mjeku specialistė.

Me nderime Naki,shpjegimet janė nga kėndi i Asistentit tė mjekut.

uck_aksh
10-09-07, 01:54
Nuk duhet te brengoseni,kjo vlerė e shtypjes sė gjakut tek tė Rinjėt nėn moshė 50 vjeqare kualifikohet si shtypje e ultė arteriale mund tė jetė njė vlerė e rastit.Sigurishtė nga puna,sterlodhja,molisja dhe mungesa e lėngjeve nė trupė ju ka shkaktuarė simptome tė kokėdhimbjes.
Rekomandohet tek njerzit qė nuk kanė sėmundje kronike te zemres dhe mushkrive /insufisuencė kardiopulmanare /gjatė ditės sė paku tė pijmė 2 litra Lėngje,nė temperatura tė larta gjatė kohės sė verės sė paku 3 litra lėngje.
Pushimi dhe gjumi janė dy faktorė relevantė te kemi njė vitalitetė tė shėndoshė nė orarin ditor tė obligimeve personale.
I nderuarė njė konsultim me mjekun shtepiakė do tė ishte e dobishme pėr analizat eventuale Internistike.
Nėse keni aparat tė matjes sė shtypjes sė gjakut,bėni njė analizė 3 ditore,kontrolloni ēdo 4 orė shtypjen e gjakut dhe pulsit i shkruani kėto vlera dhe nėse konstatoni ēė keni shtypje mė tė ultė 11o-70,dhe pulsė mė tė vogėl se 60 rrahje nė minutė.atėherė kėrkoni udhėzim nga mjeku specialistė.

Me nderime Naki,shpjegimet janė nga kėndi i Asistentit tė mjekut.

Naki faleminderit per keshillen po tash jam ne rregull lodhja,shtresi, pagjumsia keto jan faktoret punoj ne restoran ketu ne zvicerr nga puna kthena ne ora 23:00 dhe drejt ne internet deri ka ora 03:00 prap ne mengjes ne pun qe nje vit e gjysem pun kam pas vetem 25 dit pushim shum mir esht gjaku sa po punojm
respekt nga uck_aksh

Linka_pz
28-09-07, 23:23
Hipertensioni Arterial (http://www.mjeksia.net/hipertesioni-arterial/)
http://www.mjeksia.net/wp-content/ta.jpg Tensioni arterial (t.a) eshte presioni qe gjaku ushtron tek muret e eneve te gjakut. Ky tension varet nga ritmi dhe nga forca e tkurrjes se zemres, nga volumi i gjakut dhe nga rezistencat e arterive,arterioleve, venave dhe kapilareve qe kundershtojne fluksin e gjakut.\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ \\\\\\\\\ (http://dardania.albasoul.com/vb/upload/)

Linka Pz ju faliminderit pėr sjelljen e kėtij artikulli,postimet e njejta i kamė bashkuar nė temen e hapur mė herėt,ndėrsa tė njejtin artikull ēė keni sjellur ju vrejta ēė mė pėrpara ka postuar Zana ch,ju faliminderit pėr mirėkuptim postimi i juajė ėshtė edituar nga Naki.