PDA

View Full Version : A jane femrat materialiste?


Pilati
26-09-06, 01:26
Pershendetje te gjitheve.
Se a jane femra materialiste kete gje ende shkenca nuk e ka vertetuar ,por sipas shume sondazheve qe jane bere eshte arritur ne perfundim se femrat me teper do te preferonin te kishin nje jete komode,pune te mire dhe standart te larte jetesor e te gjitha keto mund te ja i ofroj vetem dikush qe qendron mire financiarisht.Pra ato me teper i kane kushtuar rendesi gjerave dytesore ,qe per dallim prej meshkujve ata me teper kane dashur ta kene nje partnere me te cilen do te kuptoheshin dhe do te qonin nje jete te mire pa brenga.

Artisti
26-09-06, 11:48
Pershendetje te gjitheve.
Se a jane femra materialiste kete gje ende shkenca nuk e ka vertetuar ,por sipas shume sondazheve qe jane bere eshte arritur ne perfundim se femrat me teper do te preferonin te kishin nje jete komode,pune te mire dhe standart te larte jetesor e te gjitha keto mund te ja i ofroj vetem dikush qe qendron mire financiarisht.Pra ato me teper i kane kushtuar rendesi gjerave dytesore ,qe per dallim prej meshkujve ata me teper kane dashur ta kene nje partnere me te cilen do te kuptoheshin dhe do te qonin nje jete te mire pa brenga.


Do te ishte keq,gabim,nqofse thuhet se meshkujt nuk preferojn nje jete komode,pune te mire dhe standard te larte jetesor.
Qka ka te keqe ketu,nqofse femrat kane qellimin me te mire se meshkujt,ajo teoria se femra e merr nje qe nuk e don,vetem per aresye materiale,nuk vlen ne diten e sotme.

Qka e gjen mashkullin te punoj per nje standart te larte jetesor,asgje,pra le te punoj mashkulli se bashku me femren dhe do te jene te lumtur,edhe pse kemi shume shembuj se femra e ruan familjen shume me shume se mashkulli.


Artisti

Murgesha
26-09-06, 18:42
Pilati ka disa femra qė janė materialiste, por ka edhe shumė tjera qė nuk janė ashtu siē janė edhe meshkujt. Disa prej tyre kur shofin ndonjė femėr tė pasur bėjnė ēmos qė tė jenė me te.
Mendoj qė shumica e femrave duan njė njeri qė i don dhe i rrespekton pa qarė fort kokėn pėr gjėrat materiale qė mund t`i ofroj njė mashkull.

jadore
26-09-06, 21:24
..them qe PO , nese qdo gje e qe e rrethone eshte e perbere nga Materja ...( me ate qe e rrethone duhet dhe te sherbehet Ajo, apo ...!!)

LABI
30-09-06, 12:56
Femrat qe ne ditet e para te socializimit te hershem gjate femijerise se tyre, edukohen qe te jen me materialiste… Ato nuk lindin te tilla…madje ,majde ato nuk lindin as si femera, as si gra… ato behen , edukohen qe te jen te tilla – pra ato behen gra .
Identitetet gjinre si projeksione – nderlidhen me shume faktor socio-kulturor … qe kane te bejne me rrethanat e formacionit socio-ekonomik-politik te shoqerise.
Po thuaj gjate tere historise, bota ka qen e dominuar nga maskuliniteti … e deri ne ditet e sotme qe po jetojm, Ne te gjitha institucionet e mundshme – edhe tek ato vende qe konsiderohen me demokraci te larte…te cilat apelojn per barazi dhe mosdiskriminin gjinor. Jeta jone (njerezia) eshte shume e preokupuar me seks … E nese ndalemi e shiqojm edhe femijet jane pre e kesaj kulture … Nese kalojm perskaj dyqaneve te lodrave per femije...do t’i vrejm keto ndarje … Po thuj qe t’gjithe prinderit qe blejn lodra per femijet e tyre … do t’vrejm qe perzgjedhjet e lodrave i bejne ne baza te ndarjes gjinor. “As nje prind per vajzen e vet – nuk do ta blente nje loder si aeroplan , tank , apo revole… qe konsiderohen qe jane lodra me shume per djem… apo e kunderta , as nje prind nuk do te blente per djalin e vet nje barbi kukell”.
Pra vet kultura bene qe femrat t’i perkushtohen me shume kapitalit Materilal (pamjes se jashtme ) e me pak kapitalit kulturor (intelektual ) .Konstruksionet bejne qe te paraqiturit e femrave si barbika, te jet e tere ajo me cfare duhet te preokupohen femrat . pasi qe sipas ketyre konstrukcioneve eshte mundesia me e madhe per nje mobilitet ne nje status social me te larte!

Mos te zgjas shume… per kete problematike fajin e mban shoqeria, e ne kete rast, nje pjese te madhe te fajit e mbane edhe vete bota mashkullore… si dominues dhe prires i ketyre projeksioneve - ne jeten shoqerore… Mirepo femrat nuk duhet t’i krijojn fetes komoditet dhe fajesin e tyre per te cenurit e tyre si "jane" , t’ja gjuajn historise… Pasi qe jeta e femres ne dekaden e fundit eshte shume me e avancuar dhe me mundesi te barabarta , ne krahasim me shekullin qe e lam pas… :wink:

egi
21-05-07, 13:15
femnat nuk jan hiq ma shum materialiste se sa meshkujt...njesoj

RiannA
23-05-07, 16:45
Nuk esht kjo pun e femnav. Me siguri ka edhe mashkuj qe i japin rendsi materialit.
Edhe me nje an me kqyr nuk esht keq...bilem din qka don edhe ne kohen e sodit esht shum mir me kqyr sa ma shum me pas nje jet me standard te nalt....

Shnetje

Virti
23-05-07, 18:06
per kete shkak dikush eshte martua me gjerman a?

egi
23-05-07, 18:58
iha sa djali i kosoves eshte martu me nje vajz te jashtit veq per letra...

gjini
18-09-07, 09:34
iha sa djali i kosoves eshte martu me nje vajz te jashtit veq per letra...

egi, shum mire e kie se ne pergjithesi si meshkujt ashtu edhe femrat tek ne jon ma shum materialiste.
Shum mos te cekum perqindje se nuk dua te manipullojme me shifra por ka shum te fat te keq qe jon te till nga te dyja palet.
Ne kosove dhe ane e mban ka ka shqiptare eshte kan prezent ky fenomel i materializmit por kjo ndodhe tek te gjithe popujt e botes si p.sh. perse martohet nje bukuroshe me nje plak te pasur apo nje i ri me nje plake.

Shqiptaret martohen me plaka neper dynje per ti ndreq dokumentacionin e qendrimit ne ate vend e te njejten e bajne pastaj vajzat qe martohen me ata burra qe kan qene te martuer me plaka e marrin ate burre per letra qe te jetojne vetem jasht se nga Dasghnija nuk bahet fjale aspak.
ketu martesa jon te gjykuara te deshtojne pas kalimit te nje kohe prej 3- deri ne 5 vite

emine
14-05-08, 06:58
PO....Sidomos Shqiptaret ,kan shume deshir me qen te mvaruna ne partnerin(shum jau kqyrin xhepat) me vie kesh po kshtu deri tani kam njofte shumicen e femrav shqiptare:(

Arkza
14-05-08, 13:56
PO....Sidomos Shqiptaret ,kan shume deshir me qen te mvaruna ne partnerin(shum jau kqyrin xhepat) me vie kesh po kshtu deri tani kam njofte shumicen e femrav shqiptare:(Ehhhhhhhhh pash mu mos fol mo ketu se veq e prish !!! :biggrin: :wink:

Pajtohem Plotsisht me ty Eminja !

doGzona
17-05-08, 03:37
Edhe me heret kan thene se gruaja e mbane shtepin dhe kjo eshte e vertete , por nuk do te thote se jane te gjitha te njejta.Cdo femer duhet te kete parasysh vete faktin se kursimi ne anen materiale eshte nje gatishmeri per rrugedaljen e veshtiresive te cilat ne te ardhmen munden edhe te paraqiten. Por nese gruaja hargjon ,atehere do te thote se ajo nuk mbane pergjegjesi ndaj burrit dhe femijeve.Te planifikohet ana ekonomike e familjes do te thote se cdo kush din pergjegjesin e vete, edhe pse , cdo here femra shqiptare ka qene ajo qe ka ndritur nderin e burrit dhe shtepise.

teutaA
05-06-08, 00:45
nese kerkon dikush nje jete modeste dhe te thjesht mendohet se eshte materialist ateher dalin qe te gjitha femrat jan materialiste

jadore
06-06-08, 21:49
.. po dhe cka ...!!
vete natyra e ka krijuar qe femra te jete e mbeshtjellur nga materjalet..

a jane femrat materjaliste ..tingellon mjafte provokative ..

si do te reagonit ju tjeret si shikues nese do te takoni nje femer te pamaterjal ..

Agolli
06-06-08, 22:05
.. po dhe cka ...!!
vete natyra e ka krijuar qe femra te jete e mbeshtjellur nga materjalet..

a jane femrat materjaliste ..tingellon mjafte provokative ..

si do te reagonit ju tjeret si shikues nese do te takoni nje femer te pamaterjal ..
Psh. une, i'a kisha ngacmu shoqen...materialiste.:biggrin:

luckyman
06-06-08, 22:37
Rroga rrogen spo ma qet, :biggrin: ,

jadore
06-06-08, 22:39
Rroga rrogen spo ma qet, :biggrin: ,

... normal qe nuk ta qet.. veshu ma trash de...e shef qe per shendet nuk jep pare mandej por vetem per materjale..edhe te bjen me lire..

SANTANA-29
06-06-08, 22:54
Pak ma shum se mashkujt po,,materialiste?,,

Skyfter
06-06-08, 23:43
Padyshim :smile: .......

LABI
07-06-08, 02:21
..them qe PO , nese qdo gje e qe e rrethone eshte e perbere nga Materja ...( me ate qe e rrethone duhet dhe te sherbehet Ajo, apo ...!!)


Sipas teje kush, cka e mbreteron kete pjese, cope te materies (femren) :rolleyes:

jadore
07-06-08, 12:04
Sipas teje kush, cka e mbreteron kete pjese, cope te materies (femren) :rolleyes:

Lab, tash edhe ti ,
... a krejt sendet po done me i mesu me vetje-a, lodhe de pak trurin ...

LABI
08-06-08, 01:46
Lab, tash edhe ti ,
... a krejt sendet po done me i mesu me vetje-a, lodhe de pak trurin ...

Jo ! Me pyetje deshta t'arrije te familjarizona vetem me disa nga botekuptimet e femrave per veten ...

Cdo njohje fillon me pervojen... Poashtu kjo vlen dhe per femren si nje subjekt i individualizuar , me virtyte e vese te vecanta ...

Ato cfare i kam lexu ne libra per femren , nuk me jane perputhur dhe aq ne rrafshin e pervojes!

aaaaa
11-06-08, 13:27
Femrat kane qene materialiste sepse burrat kane qene ato qe i kane sjelle parate(mbijetesen) ne shtepi e shumica nuk kane punuar po kane qene te mvarura te gjejne "vend te mire" per vete dhe familjen e tyre. tani ajo eshte ndryshuar sepse ajo vete mund t'i arrije ato gjera. Poashtu edhe ego-ja ka luajtur rol per kete mendim, se gruaja eshte mesuar, rritur ne menyre qe mos te "expozoje"shume personalitetin e vet, kurse burrat per shkak te ego-s nuk kane pranuar ate qe ne realitet e duan t'a pranijne.Si do qofte,materialijalja eshte dhe ka qene(ne permasa me te medha) tek burrat dhe ka qene dallimi ne pasuri me i madh me gruan,tani ato gjera barazohen dhe nuk rriten vajzat me ne menyre te njejte si nenat e tyre

DEA
26-08-08, 14:02
Ose jane shume.....ose hiq!

romansa
26-08-08, 14:08
..mendoj se mvaret ..te gjitha nuk jane te njejta...ka disa qe jane e disa jo..

Oqeani
27-08-08, 00:09
Mondoj se shumica e femrave jam materialiste ! 95% apo me shume, ashtu siē jan meshkujt per bukurine e femras !!!!

emine
02-01-09, 20:16
Po valla jena,ani kopni tesh:biggrin:

LABI
02-01-09, 22:10
Kapitalizmi eshte nje ideologji kryefund materialiste dhe si e tille edhe strukturimi dhe organizimi i jetes shoqerore dhe shoqerise - mbeshtetet ne PARIMET e PRODHIMIT dhe KONSUMIT - si dy faktor te rendesishem per realizimin dhe mbijetesen e kesaj ideologjie .

Shoqerite industrialiste/kapitaliste jane SHOQERI TE KONSUMIT ... NJERIU/INDIVIDI e kesaj PERKATESIE SHOQERORE , eshte KONSUMATOR - I PAPERMIRESUESHEM ....

NJERIU NE KETE SISTEM E GJITHE AJO CFARE DUHET TE PREOKUPOHT ESHTE , SI T"I SIGUROJ PARATE (me pune) dhee T'I SHPENZOJE ATO NE BLERJENE E MALLRAVE (te mirave materiale) ; NE PRODUKTE TE- PRODHUARA NGA KAPITALISTI/industria ... KAPITALIZMI SI IDEOLOGJI POTHUAJSE CDO GJE PERPIQET T"E FUS NEN NORMEN dhe RREGULLIN E SHKEMBIMIT VALUTOR (cdo gje t'a bene te shkembyeshme dhe te posedueshme me para ) .... NESE DISA GJERA JANE TE PAMUNDURA TE KIHEN , POSEDOHEN (blihen me para , ne formen e dhene te origjines; origjinalitetin e vet .. ) NE NJE FORME .... ATEHERE ATO I ZEVENDESON ME DISA PSEUDO- FORMA EMITUESE (kiqin dhe shundin ) .

NE KETE BOTEKUPTIM , CDO GJE ESHTE E SHKEMBYESHME - KA NJE VLERE TE BARAZVLEFSHME ME NJE SHKEMBIM MATERIAL - MALL - PARA ( madje edhe ato vlera qe konsiderohen si pjese, vlera ideale , moralit ; psh (pseudo)dashuria , seksi , (pseudo)nderi (pseudo) prestigji , etj )!!!

Pra , ne kete sistem cdo gje eshte e shkembyeshme , ka nje ēmim !!!!

emine
08-04-09, 20:08
na jena kan gjithmone,po qka me ba se edhe meshkujte po bahen si na:eek:

shfletuesi_
08-04-09, 21:10
Qdo femer punetore apo mashkull punetor dhe qe mendon per nje te ardhme sa me te mire eshte materialist..... Shyqyr qe ka materialista se qet hanger s'na kishin ( hahahahaha )

>>{SpOnGeBoB}<<
08-04-09, 21:11
A qato kupilkat sha zoten "metelikin po ta thejshin a :tongue:


http://www.youtube.com/watch?v=VOereWsI-OU :biggrin: :tongue:

Shqiptare_ne_Turqi
08-04-09, 21:44
A qato kupilkat sha zoten "metelikin po ta thejshin a :tongue:


http://www.youtube.com/watch?v=VOereWsI-OU :biggrin: :tongue:sha zoten,qikjo fare konge ju qorrtojke juve hooo :biggrin:

emine
09-04-09, 07:13
A qato kupilkat sha zoten "metelikin po ta thejshin a :tongue:


http://www.youtube.com/watch?v=VOereWsI-OU :biggrin: :tongue:
ruju se femna edhe qata dy dham ti merr i ti shet gagaggaggagaggagga

>>{SpOnGeBoB}<<
09-04-09, 12:35
sha zoten,qikjo fare konge ju qorrtojke juve hooo :biggrin:

po amo nihere ja nisi qato kupilkat mi qortu qe pi sosin kuletat :tongue: se sherri i qatyne edhe qato tjerat qe nuk ta kqyrin kuleten jan tu e pa gazepin.


Oj ti emine, qato kupilkat po marrin sene edhe ma te mdhaja se dhamt edhe vetum kur ta pash tekoka jeten badivoka pa material :tongue:

Fshatari
10-04-09, 21:58
Po si mund te jene ndryshe! te gjitha jane materialiste§ Me meshkujt ndryshe qendron puna!

emine
10-04-09, 22:00
po amo nihere ja nisi qato kupilkat mi qortu qe pi sosin kuletat :tongue: se sherri i qatyne edhe qato tjerat qe nuk ta kqyrin kuleten jan tu e pa gazepin.


Oj ti emine, qato kupilkat po marrin sene edhe ma te mdhaja se dhamt edhe vetum kur ta pash tekoka jeten badivoka pa material :tongue:


valla laskuce jana na femnat:tongue:

Lijanna
26-07-09, 19:32
Pa dyshim qe nuk jane te gjitha.

Fokus
27-07-09, 00:25
Pak jane ato femrat qe nuk jane materialiste.Raritet i vertet.

>>{SpOnGeBoB}<<
27-07-09, 16:46
valla laskuce jana na femnat:tongue:


Po sha zoten qishtu osht, vetum nenshkruje qishtu i. V ose d.V te femnave edhe prit te shkoj ta marre vulen qatje ne sekretarjat edhe mi mshue peqat :tongue:

DEA
27-07-09, 16:51
Po sha zoten qishtu osht, vetum nenshkruje qishtu i. V ose d.V te femnave edhe prit te shkoj ta marre vulen qatje ne sekretarjat edhe mi mshue peqat :tongue:

Se cpo ja futni kot edhe ju, ketu i kem njo dy familje qe i njohim pak a shume e burrat pikerisht meshkujt punojne gjithe muajin e mbrenda nje nate e fusin krejt rrogen ne automatat e casinove te Gjermanise, e as qe ju shkon menja qe kane gru e fmi. E grate e shkreta nje dinare kur ju bjen ne dore mundohen me dal e me i ble do litra qumesht per femije....

>>{SpOnGeBoB}<<
27-07-09, 17:06
Se cpo ja futni kot edhe ju, ketu i kem njo dy familje qe i njohim pak a shume e burrat pikerisht meshkujt punojne gjithe muajin e mbrenda nje nate e fusin krejt rrogen ne automatat e casinove te Gjermanise, e as qe ju shkon menja qe kane gru e fmi. E grate e shkreta nje dinare kur ju bjen ne dore mundohen me dal e me i ble do litra qumesht per femije....

A qata qe bajne qishtu sha zoten duhet me ti rrehe shtupc bum e bum e bum, se sha zoten njiere duhet mi kqyren familjen e jo qasishne sende palidhe ne avtomata te casinave a sha zoten ka edhe prej femnave jo e blejta qita, jo e blejta edhe qita. Nuk blehet mara gjithqka vetum se i ka paret njeri edhe duhet me ble. Per mue sha zoten lluks osht mos me japen paren per qka do qishtu palidhe edhe me pasen njeri nji posllom qishtu e palume me pare nuk ban me japen vetum qe i ka. Me ble amo sha zoten, nihere me pyten mara vehten a me duhet qikjo ? po, jo edhe fill me ja ba pytjen qfare prioriteti ka qikjo send edhe qka me vyne ?. Prioriteti numer tre a kater. Sha zoten leje ne vend hiq mos e blej se kur te kthehesh qaty mara ke me gjeten.

DEA
27-07-09, 17:16
A qata qe bajne qishtu sha zoten duhet me ti rrehe shtupc bum e bum e bum, se sha zoten njiere duhet mi kqyren familjen e jo qasishne sende palidhe ne avtomata te casinave a sha zoten ka edhe prej femnave jo e blejta qita, jo e blejta edhe qita. Nuk blehet mara gjithqka vetum se i ka paret njeri edhe duhet me ble. Per mue sha zoten lluks osht mos me japen paren per qka do qishtu palidhe edhe me pasen njeri nji posllom qishtu e palume me pare nuk ban me japen vetum qe i ka. Me ble amo sha zoten, nihere me pyten mara vehten a me duhet qikjo ? po, jo edhe fill me ja ba pytjen qfare prioriteti ka qikjo send edhe qka me vyne ?. Prioriteti numer tre a kater. Sha zoten leje ne vend hiq mos e blej se kur te kthehesh qaty mara ke me gjeten.

Prap po na dalin femrat ma materjaliste, se merren me cikrrime. Kurse meshkujt kur hargjojne, me falni ne shprehje b***** cullak e kishe me blejne kerre te shtrenjta e shpija 3 katshe e borgj deri ne fyt. E cikrrimet e femrave jesin tuj i pergoju tuj u mundu me i mlu ato te vetat...

>>{SpOnGeBoB}<<
27-07-09, 17:23
Prap po na dalin femrat ma materjaliste, se merren me cikrrime. Kurse meshkujt kur hargjojne, me falni ne shprehje b***** cullak e kishe me blejne kerre te shtrenjta e shpija 3 katshe e borgj deri ne fyt. E cikrrimet e femrave jesin tuj i pergoju tuj u mundu me i mlu ato te vetat...

po normall qato apet mara hargjojne ma shume, se pika pika mara bohet lum qishtu qe e merr fushen para vehte. Kerre te shtrenjta nuk blejne qata per vehti qishtu po per qate grue edhe qata femije qe i ka edhe shpijen qishtu. SHa zoten meshkujt ka pese shpija fintak te reja e dy tre kerra ganze neu i kishin ble mos mu kanen qishtu qato femnat me ja hargjue palidhe paret :tongue:

DEA
27-07-09, 17:31
po normall qato apet mara hargjojne ma shume, se pika pika mara bohet lum qishtu qe e merr fushen para vehte. Kerre te shtrenjta nuk blejne qata per vehti qishtu po per qate grue edhe qata femije qe i ka edhe shpijen qishtu. SHa zoten meshkujt ka pese shpija fintak te reja e dy tre kerra ganze neu i kishin ble mos mu kanen qishtu qato femnat me ja hargjue palidhe paret :tongue:
...................

DEA
27-07-09, 17:31
po normall qato apet mara hargjojne ma shume, se pika pika mara bohet lum qishtu qe e merr fushen para vehte. Kerre te shtrenjta nuk blejne qata per vehti qishtu po per qate grue edhe qata femije qe i ka edhe shpijen qishtu. SHa zoten meshkujt ka pese shpija fintak te reja e dy tre kerra ganze neu i kishin ble mos mu kanen qishtu qato femnat me ja hargjue palidhe paret :tongue:

Mos me pas nje Grue te shpija, burrat as brek skishin pas me vesh...

Tinky-Winky
27-07-09, 17:33
...................
pajtohem me mendimin tand motrushe.shnetje

DEA
27-07-09, 17:35
pajtohem me mendimin tand motrushe.shnetje

Valla kur ta pashe nikun tand, thashe qind per qind erdhe perforcues i Shpuzes....:smile:

Tinky-Winky
27-07-09, 17:37
Valla kur ta pashe nikun tand, thashe qind per qind erdhe perforcues i Shpuzes....:smile:

jo mara qfar shpuze tdrunit se i kena prishen raportet se ja nisi mum hie en megje qituqene tu forumi se mu mu gjujshin e ky shkojke prishke pune permes mesazhev private e tash e kena vetum ka ni gjys tungi e qeshtuqene zyrtarisht sa mos me ra nsy e me maren te tan vesh se knaqen tonashile dyshmonat.shnetje

>>{SpOnGeBoB}<<
27-07-09, 17:38
Valla kur ta pashe nikun tand, thashe qind per qind erdhe perforcues i Shpuzes....:smile:


Ahahahahaha DEA, sha zoten une edhe qeky Tinky jena kolacjon :tongue:

DEA
27-07-09, 17:40
hahahhahaa, koki bo prej vllaznillakut ne rivale...........a po shihni more edhe figurat e vizatuara plot sherr:smile:

jadore
27-07-09, 22:08
A qata qe bajne qishtu sha zoten duhet me ti rrehe shtupc bum e bum e bum, se sha zoten njiere duhet mi kqyren familjen e jo qasishne sende palidhe ne avtomata te casinave a sha zoten ka edhe prej femnave jo e blejta qita, jo e blejta edhe qita. Nuk blehet mara gjithqka vetum se i ka paret njeri edhe duhet me ble. Per mue sha zoten lluks osht mos me japen paren per qka do qishtu palidhe edhe me pasen njeri nji posllom qishtu e palume me pare nuk ban me japen vetum qe i ka. Me ble amo sha zoten, nihere me pyten mara vehten a me duhet qikjo ? po, jo edhe fill me ja ba pytjen qfare prioriteti ka qikjo send edhe qka me vyne ?. Prioriteti numer tre a kater. Sha zoten leje ne vend hiq mos e blej se kur te kthehesh qaty mara ke me gjeten.
hajt hajt spongi , hajt fol apet , se valla sa rrnon meson ,hajt se tybe dom kokem shku , thojsha bre cka nuk ashte ka me kujtohet e u fika ,
hajt vazhdo me lekcija se tybe ja nise me me shnosh prej smuje

jadore
27-07-09, 22:09
jo mara qfar shpuze tdrunit se i kena prishen raportet se ja nisi mum hie en megje qituqene tu forumi se mu mu gjujshin e ky shkojke prishke pune permes mesazhev private e tash e kena vetum ka ni gjys tungi e qeshtuqene zyrtarisht sa mos me ra nsy e me maren te tan vesh se knaqen tonashile dyshmonat.shnetje

tinky mos e qit djalin prej teme , po hajt nimoj edhe ti ..

SANTANA-29
27-07-09, 22:25
Femrat nuk jan materialiste,por gjuajtse te pasuris..:biggrin:

Prishtinasja_
27-07-09, 22:30
Femrat nuk jan materialiste,por gjuajtse te pasuris..:biggrin:
Qaq...a pak a ?!

SANTANA-29
27-07-09, 22:31
Qaq...a pak a ?!

hahahahahaahahhaa.Tinky-Winky vjen e vashdon,,hahahahahahaa:tongue:

Prishtinasja_
27-07-09, 22:39
hahahahahaahahhaa.Tinky-Winky vjen e vashdon,,hahahahahahaa:tongue:
Valla...me ate se cfare the ma heret nuk pajtohem bash bash...!

Agolli
27-07-09, 22:44
Janė dhe s'janė, me fjalė tjera te dyanshme. Kėte ves e ka gati secili/a qe ka shije/mundėsi/ m'varsishtė nga kushtet dhe profesioni qe posedon.
Jetojmė ne njė botė materialiste; mediat, shtypi/moda/ reklamat /afishet/, janė bėrė bombardime te herė pasė herėshme qe ndikojnė ne xhepin dhe psiqiken e ē'do kujtė.
Per vete i adhurojė femrat materialiste ngase jamė materialist.

SANTANA-29
27-07-09, 22:45
Valla...me ate se cfare the ma heret ! Nuk pajtohem bash bash...!


jO Te gjitha jane materialiste sigurishte do te gjesh nga te dy llojet e njerzve
materialiste dhe jo materialiste.,-

Prishtinasja_
27-07-09, 22:48
jO Te gjitha jane materialiste sigurishte do te gjesh nga te dy llojet e njerzve
materialiste dhe jo materialiste.,-


Eh tash po me pelqen ky mendimi yt pak me shume ! Mos i tuf te gjitha ne nje thes!:wink:

SANTANA-29
27-07-09, 22:51
Eh tash po me pelqen ky mendimi yt pak me shume ! Mos i tuf te gjitha ne nje thes!:wink:


Niemals,,,,,,,,,,,,,:smile:

Zero Cool
29-07-09, 14:15
Nuk janė, dhe janė !

Nuk janė sepse thojnė: nuk jam amterialiste, dhe
janė sepse bejnė qmos pėr pėrfitime materiale.

murrizi
29-07-09, 15:38
Kqyrni, nuk duhet me bo fort kete pune njeri tmadhe, jan e sjan matrialiste...

Femrat pernryshe qysh me majt bukurin, arma e femres, mos kujtut ju qe ka me dal me mihe bahqen e mi fitu lekt per makiazh a ?
Femrat e meqme jetojn pi bukuris se vete, njeherit ni udhe e dy punė :wink:

4peace
29-07-09, 17:03
*

Pėrnjėmend femrat e teprojnė me veshmbathje, ama janė mė ekonomiste se ne meshkujt, na pėlqeu neve meshkujve apo jo.
Materialist/e ėshtė diēka tjetėr, kėshtuqė mvaret prej personit nė person, qoftė mashkull apo femėr.


*

shfletuesi_
29-07-09, 19:09
Jan nje thesar i pa zbuluar per meshkujt...... qdo mashkull insiston te jet me nje femer vetem qe ka aq shume matrial qe te kerkohet brenda saj sa qe s'ja u merr mendja prandaj jan materialiste dhe s'mund te themi qe s'jan.....

Jan.

instruktori
06-08-09, 09:18
Une mendoj qe Nuk jane

Oqeani
06-08-09, 11:52
Po, edhe ate pa mase ...

instruktori
06-08-09, 13:47
Po, edhe ate pa mase ...


A ka mundesi disa shembuj te lutem shume

lola.G
08-08-09, 14:05
Ka disa qe jan ...e disa qe s`jan ...nuk mundeni ti futeni te gjitha ne nje thes

Oqeani
13-08-09, 15:28
Sikurse meshkujt edhe femrat jane m ........

Merjem
14-08-09, 19:08
Varet nga karakteri i femres.....ka femra te cilat edhe njerezit i etiketojne ne baze te pasuris qe kan....nuk them bindshem qe "ka" edhe qe "nuk ka".....per veten them qe nuk i takoj ksaj kategorije as 1% (nuk jam materialiste) :D:D:D

Tomori
15-08-09, 09:12
kjo po se po materialiste

http://vukajlija.com/attached_images/0003/0897/kurva.jpg

LABI
16-08-09, 09:34
Periudha neper t'cilen po kalon shoqeira shqiptare ne pergjithesi dhe vlerat te cilat metohet t'i percafoj, arrije (te pakten ne anen deklerative) jane vlerat e liberalizmit ne cdo aspekt kulturore ( politike , ekonomi, social)....

Mbi te gjitha keto vlera imponohen nga forma e prodhimit dhe konsumit -->qe IMPONON RENDI KAPITALIST qe eshte teresisht kryekput nje SISTEM qe IMPONON nje REND QE SHPIEN DREJT MATERIALIZMIT dhe AKUMULIMIT... E TERE ETIKA dhe MISIONI I KAPITALIT dhe KAPITALISTIT eshte qe t'kapitalizoj MATERIALIZOJ ... PRIMARJA ESHTE KJO (MATERIALIZMI per HIRE TE MBRETERISE "KAPITALIZMIT") ...

Mandej kur ballafacohemi me mekanizmin dhe menyren e jetesimit te kesaj mireqenie dhe bolleku material .. NDESHEMI ME MAKIAVELIZMIN DHE OPORTUNITETIN DEHUMANIZUES

QELLIMI JUSTIFIKON MJETIN (nuk eshte me rendesi se si vihet deri tek akumulimi, mireqenia, bolleku material ) !!

jadore
16-08-09, 09:43
po (tybe ) , pse me ju rrejte ,
qe edhe sot ,e une po dal me punu ..

Amina
28-08-09, 12:58
Po kush nuk eshte sot materialist se :confused:

Virti
28-08-09, 14:52
kapitaliste! :cool:

desert
10-09-09, 16:18
mjafte shume jane ne kete kategori.

Fshatari
24-03-10, 13:37
Mue me kane rjep krejt! Jam myt tu iu pague pije, restorane, tesha, udhetime, pushime, masazhe...!me kane lodh! stop ma!

Arkza
24-03-10, 16:07
Pak a shume jan do e do , Mirpo une per veti hiq veq qka po mundohem me i ndihmu se sa per me rrjept so reni te une kjo hiq , s'eshte kjo gjest e mequm dhe s'eshte dikuri e jemja kjo !

Murgesha
24-03-10, 17:14
Jo mor cfare materialiste, veq qe kena deshir gjithmon me ble sende te shtrejta se per materiale as qe e kqyrmi :wink:

shfletuesi_
24-03-10, 17:31
Haj Zot

romansa
24-03-10, 17:39
Haj Zot
po more une jam deri dikund..mendoj ashtu

shfletuesi_
24-03-10, 17:47
po more une jam deri dikund..mendoj ashtu


Per ty e di ti edhe shkronjat i kursen.

Fshatari
24-03-10, 17:48
po more une jam deri dikund..mendoj ashtu
Kujdes se ju rjep!

romansa
24-03-10, 17:49
Per ty e di ti edhe shkronjat i kursen.
po de ti e din,por tjert se din hahahaha

gEnti_de
29-03-10, 12:25
jo bre qfar materjaliste veq kan qef qe gjith me pas
e kur nuk ke me u dhan ater te gjujn shkelma

dr1ta
31-03-10, 23:55
Parja esht pa vler nese nuk perdoret .. jam total materialiste :smile:

teutaA
01-04-10, 02:44
edhe djemt:smile:

SANTANA-29
01-04-10, 02:49
edhe djemt:smile:

:biggrin: ,,,,,,,,,,po po mir e ki ti

premium
01-04-10, 08:14
Titulli: A jane femrat materialiste?

... jo kapitaliste janė ..
ne fillim e ngunin me fjale '' o shpirti i socializmit . ndersa tani
jane bere shpirti i kapitalizmit .

Zeqiri
01-04-10, 10:08
jomore nuk jan materijaliste atojan shoviniste errehin burrin shpulla gojes deri tbjen ngjak qe me ja pre vesht masanej si kingjave mei ba kingj baco

roadrunner
02-04-10, 09:58
nese sje i zoti me majt grujen, ma mir me te rre se me shku me tjeter....jo per tjeter po sjet si qyqan vet. jomore nuk jan materijaliste atojan shoviniste errehin burrin shpulla gojes deri tbjen ngjak qe me ja pre vesht masanej si kingjave mei ba kingj baco

Zeqiri
02-04-10, 10:22
nese sje i zoti me majt grujen, ma mir me te rre se me shku me tjeter....jo per tjeter po sjet si qyqan vet.

izoti pojam boll memajt popunoj sapo muna tana kushtet jakam ba podajakun sma qkoq kurrhiq ma ngazep kurre sjam kan veqzoti ebaft hajr ka me myt nidite shpulla ma eshtire ska hiq etybe gjtihcka bahet edhe qysh pothu ti ishalla qajohja si nodh kujna seboll poham dajak

Lapsi
02-04-10, 10:28
ka edhe materialiste, por ka edhe humaniste e "solidare". Keto te fundit i gjejme ne Shqiperi :P

roadrunner
02-04-10, 10:51
hahaha zeqe, ti koke taksiratli i madh hahaha...zahera tpaska pelqy dajaki qe spo flet hahahaha.....izoti pojam boll memajt popunoj sapo muna tana kushtet jakam ba podajakun sma qkoq kurrhiq ma ngazep kurre sjam kan veqzoti ebaft hajr ka me myt nidite shpulla ma eshtire ska hiq etybe gjtihcka bahet edhe qysh pothu ti ishalla qajohja si nodh kujna seboll poham dajak

roadrunner
02-04-10, 10:52
ka more edhe ne KS.....ka edhe materialiste, por ka edhe humaniste e "solidare". Keto te fundit i gjejme ne Shqiperi :P

LABI
02-04-10, 13:07
Ka edhe filantropp ,antropologg , e nderkombetar... Edhe asii tani ne stine pranvere qe nxajne , flutura e ju kpusin krahet e ne fund i fusin ne kavanozee (si i quajn keta te fundit s'e di) :rolleyes: :biggrin:

Lapsi
02-04-10, 14:19
ka more edhe ne KS.....kallxoma adresen :P

qekiqi
02-04-10, 16:49
ma shum jon mashkujt materialista se femnat kjo dihet

roadrunner
02-04-10, 16:51
t;martume jan mara hahahahkallxoma adresen :P

DEA
02-04-10, 17:04
ma shum jon mashkujt materialista se femnat kjo dihet
sska kurrefare bazamenti thenja e juaj, pasi qe njoh shume familjare meshkuj qe rrogen si e marrin e lene diskove , automatave apo kraditave per shkak te deshires per te vozitur auto te madhe te rende ev te shtrenjte, e lene familjen besa edhe te uritur, por ka edhe femra te cilat shkojne per te blere ushqim e kthehen me nje qese te vogel me dy tri shminka ne te dhe krenohen se i kane gjetur ne lirime.

Une mendoj se Materialistat/tet nuk mund ti dallosh per nga gjinija!

Lapsi
02-04-10, 18:34
t;martume jan mara hahahahani de edhe une martohem :P

Skyfter
02-04-10, 19:00
Ne njeren pjes te Planetit jan materialiste e ne tjetren Skllave!

qekiqi
02-04-10, 19:20
sska kurrefare bazamenti thenja e juaj, pasi qe njoh shume familjare meshkuj qe rrogen si e marrin e lene diskove , automatave apo kraditave per shkak te deshires per te vozitur auto te madhe te rende ev te shtrenjte, e lene familjen besa edhe te uritur, por ka edhe femra te cilat shkojne per te blere ushqim e kthehen me nje qese te vogel me dy tri shminka ne te dhe krenohen se i kane gjetur ne lirime.

Une mendoj se Materialistat/tet nuk mund ti dallosh per nga gjinija!
-------------

nashta qashtu osht t em falish se nashta kom gabu bo vaki mir e ki ti un veq thash
se nuk i marr vesh senet shum veq po kqyri qa po shkruni ju edhe ka niher po quditna jom regjistru veq me ju lexu se edhe perpara kom lexu po qitash pi shoh se ktu koka shum intresant edhe paska njerz prej tana anve t kosoves
e po shkrujshi turlifar temash nime intresant mi lexu un i kom ni do tu than
gruja po lyp tesha e po lyp kerr e po lyp kpuca t shtrejta po lyp
kmisha te shtrejta tybe nuk e di nashta mashhkujt jan ma ma shum interesagji

Zeqiri
02-04-10, 19:53
[quote=roadrunner]hahaha zeqe, ti koke taksiratli i madh hahaha...zahera tpaska pelqy dajaki qe spo flet hahahaha.....[/quot


vallahi bilahi tallahi moj bije nuk um ka pilqy hiqdajaku pospo kam qkame iba nime qysh pothu ti une jam taksiratli gjithmon jum kanqishtu ezezdita evetit tash uba bashk methmi tyben zotin veq nrahmet tsajna bile edhe uje qohna pivet se sguxoj melyp ishalla bahet mire edheishalla stprovon zoti jo ti ishe e gjalle skish problem per ty sepe shoh qeishe e zoja heeeemmm gazep asht dajaku igrus veq ai qe eka kerku dajakun egrus edin ckaasht runa zot

emine
02-04-10, 19:57
ske qka je matrejaliste kure ke paret tua,kshtuqe jane ata njerz te mjeret qe skan e mvaren ne tjeret,krejt mvaret nga njerizit,rrethanat ,edukata,qeshtja matrejale ,etj etj,,, femrat qe mvaren ne paret e hueja bahen po ashtu nganjeher skllave te atyre personav,,,,gjithkush a burimi i jetes tij/saj,qysh e lyp e gjone:P

qekiqi
02-04-10, 23:15
Pilati ka disa femra qė janė materialiste, por ka edhe shumė tjera qė nuk janė ashtu siē janė edhe meshkujt. Disa prej tyre kur shofin ndonjė femėr tė pasur bėjnė ēmos qė tė jenė me te.
Mendoj qė shumica e femrave duan njė njeri qė i don dhe i rrespekton pa qarė fort kokėn pėr gjėrat materiale qė mund t`i ofroj njė mashkull.


o femnave ju ka hije gjithqka bre

AlbaSoft
02-04-10, 23:24
Sha besen ligen krejt pas keti opel kadedit

http://www.blogcdn.com/www.autoblog.com/media/2007/09/bmw-x6-1.jpg

qekiqi
03-04-10, 14:17
Sha besen ligen krejt pas keti opel kadedit

http://www.blogcdn.com/www.autoblog.com/media/2007/09/bmw-x6-1.jpgku ku femnat kallen mas kerrreve kejt kallen

roadrunner
03-04-10, 15:45
jo zeq jo, burrat sbon mi rreh, duhet mi rujt per ditet ma te vshtira hahahha....e jotja spo dijka me te rujt. Po me dhimesh. E kshtu kah parja, a po ti run a edhe ato po i qkoq qytek hahahah[quote=roadrunner]hahaha zeqe, ti koke taksiratli i madh hahaha...zahera tpaska pelqy dajaki qe spo flet hahahaha.....[/quot


vallahi bilahi tallahi moj bije nuk um ka pilqy hiqdajaku pospo kam qkame iba nime qysh pothu ti une jam taksiratli gjithmon jum kanqishtu ezezdita evetit tash uba bashk methmi tyben zotin veq nrahmet tsajna bile edhe uje qohna pivet se sguxoj melyp ishalla bahet mire edheishalla stprovon zoti jo ti ishe e gjalle skish problem per ty sepe shoh qeishe e zoja heeeemmm gazep asht dajaku igrus veq ai qe eka kerku dajakun egrus edin ckaasht runa zot

Zeqiri
03-04-10, 16:34
[quote=roadrunner]jo zeq jo, burrat sbon mi rreh, duhet mi rujt per ditet ma te vshtira hahahha....e jotja spo dijka me te rujt. Po me dhimesh. E kshtu kah parja, a po ti run a edhe ato po i qkoq qytek hahahahcka ka me mrujt so ngusht hiq um mban veq sherri ipareve smunet mem njek se ithahet goja pokush guxon me vet cka poban me pare une jam hamall punoj jajepi paret ajo iqkoq qysh donvet qa asht ni emire eblen perveti edhe per veshje blen ckadon vet edhe mehanger blen qka donvet ame mujt meta qit ty dikun perpara eme te than qajo asht me tihi boksa eme rreh deri te kishe tranue dajak ishaknaq tujkesh belivalla

roadrunner
03-04-10, 16:44
ku osht ajo nafak me gjet se pa i jap bakshish se la hahaha....nashta ma kish jap receten se marova tuj harxhu paret e mia e kujt spo ja nin hahahaha[quote=roadrunner]jo zeq jo, burrat sbon mi rreh, duhet mi rujt per ditet ma te vshtira hahahha....e jotja spo dijka me te rujt. Po me dhimesh. E kshtu kah parja, a po ti run a edhe ato po i qkoq qytek hahahahcka ka me mrujt so ngusht hiq um mban veq sherri ipareve smunet mem njek se ithahet goja pokush guxon me vet cka poban me pare une jam hamall punoj jajepi paret ajo iqkoq qysh donvet qa asht ni emire eblen perveti edhe per veshje blen ckadon vet edhe mehanger blen qka donvet ame mujt meta qit ty dikun perpara eme te than qajo asht me tihi boksa eme rreh deri te kishe tranue dajak ishaknaq tujkesh belivalla

Zeqiri
03-04-10, 16:56
[quote=roadrunner]ku osht ajo nafak me gjet se pa i jap bakshish se la hahaha....nashta ma kish jap receten se marova tuj harxhu paret e mia e kujt spo ja nin hahahaha

jopo valla ta kish dhane receten merreh burrin kah tsillesh po edhe meja hargju paret edhe receten qysh mei hargju paret eburrit takish dhane doktorr asht per mei harxhu paret emija etvetat mei rujt veq shyqyr qe kapak buke poma jep samos me cof uni une menova qepo ma nimon pak ti podojshe edhe bakshish mei dhan me tranue krejt ashtu mahjek kryt oj bije senjeh qkaasht xhahil xeher krejt metmira daja zeq taksiratlija

qekiqi
03-04-10, 18:07
[quote=roadrunner]ku osht ajo nafak me gjet se pa i jap bakshish se la hahaha....nashta ma kish jap receten se marova tuj harxhu paret e mia e kujt spo ja nin hahahaha

jopo valla ta kish dhane receten merreh burrin kah tsillesh po edhe meja hargju paret edhe receten qysh mei hargju paret eburrit takish dhane doktorr asht per mei harxhu paret emija etvetat mei rujt veq shyqyr qe kapak buke poma jep samos me cof uni une menova qepo ma nimon pak ti podojshe edhe bakshish mei dhan me tranue krejt ashtu mahjek kryt oj bije senjeh qkaasht xhahil xeher krejt metmira daja zeq taksiratlijao zeqir po t qkoqshe tu kesh ti cirkuz ishe

Lapsi
04-04-10, 10:08
edhe bizhamet ti marin :P

LaDy_Diaspora
20-07-11, 07:50
Disa femra jane materialiste, mirepo mendoj qe ato nje dite do vetedijesohen edhe do ta shohin realitetin me sy, se ky interes nuk t'qon perpara, vetem mbrapa!

emine
27-07-11, 22:47
po more,se i fitoi vet dhe me dhimbsen ti hargjoi palidhje