PDA

View Full Version : VIP-at bėjnė banjė me verė


Dilaver
03-10-06, 12:34
Ēudia: VIP-atbėjnė banjėme verė

Johnny Depp ka porositur njė sasi tė konsiderueshme verėrash "Chianti" nga kodrat seneze, me vlerė tė pėrafėrt me 180 mijė dollarė. Bono preferon njė pėrzierje tė verėrave "Barbaresco", "Dolcetto d‘Alba" dhe ujė mineral pėr njė shumė prej 500 mijė dollarėsh. VIP-at i jepen alkoolit, por jo atij nė shishe, por nė pishinė. Tendenca e fundit e Hollivudit ėshtė nė fakt "enonuotata" (banjė me verė), aktiviteti luksoz dhe ekstravagant i ardhur nga Brigjet e Kaltra, qėllimi I pushimeve tė divave tė mėdha, ku mbizotėrojnė vila me pishina, qė nė raste tė veēanta mbushen me verėra tė ndryshme origjinale, ekskluzivisht italiane, shumė mė tė preferuara se ato franceze, duke kėrkuar mė shumė finesėn dhe shijen, tė cilat blihen “online” nėpėrmjet faqeve “e-commerce” dhe qė garantojnė origjinalitetin dhe cilėsinė. Pėr ta bėrė publik kėtė fakt, ka qenė faqja e internetit "esperya.com", butiku “online” i produkteve italiane, qė u nevojitet disa prej yjeve tė mėdhenj ndėrkombėtarė. Dhe kėshtu ėshtė zbuluar qė pirati mė seksi i Hollivudit sapo ka pėrfunduar ndėrtimin e njė pishine ngjyrė "bordeaux", pikėrisht pėr kėnaqėsitė e tij. Johnny pėlqen ta bėjė ekskluzivisht me verė italiane, "Chianti", nėse ėshtė e mundur, aq shumė sa pėr ta mbushur njė vaskė 36 metra diametėr pėr 226 litra vėllim. Njė banjė vere ėshtė pikėrisht rasti pėr ta thėnė. Jehonė kėsaj i ka bėrė edhe Bono Vox, kėngėtari i grupit “U2”, qė pikėrisht nė Brigjet e Kaltra ka njė vilė prej 1.500 metrash kuadrate dhe me njė hapėsirė tė madhe, dedikuar vetėm saunės dhe masazhit, me pishinė termale 840 litėrshe, tė cilėn ai shpesh e mbush me njė pėrzierje “Barbaresco”, “Barolo”, “Dolcetto d‘Alba” dhe ujė tė gazuar, pėr njė total prej 150 mijė dollarėsh. Komshiu i tij ėshtė edhe Elton Xhon, i cili ka kėrkuar njė banesė nė linjė me personazhin, qė pėrfaqėson dhe ku jeton sė bashku me bashkėshortin e tij, David Furnish, nė njė pallat gjigant nė malin Boron, nė lartėsitė e Nicės. Kėngėtari anglez ka paguar 6 milionė euro pėr 600 metra katrorė me njė pishinė thuajse olimpike (me njė vėllim prej mė shumė se 2 mijė litrash), tė cilėn ai e mbush me verė tė kuqe, duke shpenzuar rreth 700 mijė dollarė. Dhe, duke qėndruar brenda rrethit muzikor, "mbretėresha e pop-it", Madona, nuk e tradhton origjinėn e saj nga Abruco, duke mbushur pishinėn me verė “Montepulciano”, pėr njė shifėr "mė tė ulėt", vetėm 500 mijė dollarė. Tė shumta dhe tė larmishme janė dhe manitė e divave tė kinemasė: revista e pėrmuajshme "Stars" zbulon se Anxhelina Zholi, pas njė banje qė bėri nė Barbera d‘Asti, kridhet gjithnjė nė njė vaskė me ujė mineral tė ngrohtė, tė pasuruar me esenca verėrash dhe mushti. Sipas njė studimi, ėshtė zbuluar se verėrat toskane janė mjaft tė mira pėr ta kuruar lėkurėn e dėmtuar nga makijazhi i pėrditshėm. Kėshtu, pėr t‘u rikthyer e freskėt dhe mė e re nė fytyrė, Xhulia Roberts, Xhenifer Lopez dhe Sugurni Uiver lahen me “Morellino”, bėjnė masazh me “Chianti” dhe terapi “Bolgheri Superiore”. Edhe kėtu shpenzimet nuk janė edhe aq tė lira, pasi ēdo seancė i kushton nga 200 deri nė 500 dollarė.

Mbushen me verėra nga mė tė mirat, ekskluzivisht italiane, shumė mė tė preferuara se ato francezet..