PDA

View Full Version : Nobeli i pamukut


Fshatari
12-10-06, 13:52
Shkrimtari turk Orhan Pamuk, fitues i ēmimit Nobel Kulturė (http://www.rtklive.com/site/news/news_list.php?&cid=3)"Shkrimtari turk Orhan Pamuk, ėshtė fitues i ēmimit Nobel pėr letėrsi. Fituesi i ēmimit, i cili sivjet merr edhe 740 mijė euro, ėshtė shkrimtar kritik ndaj traditės nacionale, pėr ē ‘shkak disa herė ka pasur probleme me ligjin nė vendin e tij".

Si viteve tė kaluara, edhe kėtė herė, kjo akademia e nobelit pėr letėrsi ia akordoi atė ēmim dikujt qė nuk e meriton.
Po aludoj nė shkrimtarin tanė tė madh, Ismail Kadare, gjigandin e letrave botėrore, i cili pėr fat tė keq nuk lindi nė pamuk, as nuk u lind otoman.
Nė fakt, siē njoftojnė agjensitė nonime anė e mbanė botės, akademia e nobelave, paska pas nji kontratė me Orhanin : ky i ka shit pamukun pėr njė shumė prej 740 Eurosh (shtetet nordike kanė nevojė pėr jorgana pamuku se acar i madh mretėron atje), e akademia e "stoko" ia paska dhanė ēmimin e merituar pėr tragtar tė mirė qė na qenka ky farė urhani.
Si shkrimtar a ? Paj si me thanė, deri sot kurrė kush pėr ta ndėgjue nuk ka. Vėrtet anonim(i pa emen ka qenė) dhe i tillė do tė mbetėt sepse nama nė letėrsi nuk fitohet as me 740 euro as me pamuk!
E gjithė kjo punė po tingullon si njė skandal politiko-pamuko-financiar pa kurnjė lidhje me letėrsinė!