PDA

View Full Version : Kundėrthėniet dhe Kontradiktat Kuranore


Savior
24-10-06, 18:23
Do te filloj te postoj Kundėrthėniet dhe Kontradiktat Kuranore.
E pashe nje teme qe e kishin hapur disa per 'Kontradiktat Biblike'. Myslimanet e askush tjeter nuk kane monopol ne kritikimin e feve apo besimeve tjera. Marr kete guximin dhe kerkoj ndihmen e Zotit qe te me udheheqe ne kete.
Nese 1.1 miliarde myslimane mendojne se Kurani eshte e vetmja liber e Zotit dhe Mrekulli, kjo nuk do te thote asgje, asrgumenti mund numrin. edhe 500 milione mendojne se besimi hindus eshte me i drejti, por kjo nuk e ben te tille.

Kjo teme nuk hapet per te nxitur urrejtje, apo jotolerance. Nese e gjeni ndonje shkrim e qe e shihni se ajo eshte genjeshter, mund t'i referoheni Kuranit dhe ta shikoni vete ne te dhe ta hidhni poshte argumentin tim. Kurani mbahet si nje liber Hyjnor "i shpallur direkt nga Allahu te Profeti i tij" e i pa gabueshem, por ne realitet nuk eshte i tille. Pra aty gjenden shume kontradikta kur nje ajet kundershton ne doktrine nje ajet tjeter. Gjithashtu ka disa ajete "ku thuhet se ka seks ne parajse" "sesi po rrjedhkan lumenje me vere", sesi atje kinse po te pritkan hyrija. Une nuk besoj se Zoti i ka thene keto gjera.

Si p.sh. nje ajet thote "Nuk ka dhune ne fe", tjetri thote "vritni ata qe nuk besojne Allahun dhe ate qe e ndaloi Profeti" e shume e shume kesi kontradikta. Disa thone se mesimet e Kuranin per luften dhe Xhihadin duhet te mirren me metafora, por muxhahedinet dhe myslimanet gjate historise nuk i kane marrur dhe nuk i marrin ato me metafora, por ne kuptim te drejtperdrejt.

Une personalisht i respektoj te gjithe njerzit dhe i dua njesoj, si te krishteret katolike, ortodokse, protestante, gjithashtu myslimanet, hinduset, cifutet, budistet, deshmitaret e Jehovait etj. Te gjithe keta i kam vellezer dhe kemi nje Krijues, dhe une jam kunder cdo urrejtje apo krimi qe behet ndaj tyre. Jezusi tha "Une jam rruga, e verteta dhe jeta, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet Meje. "Zoti i trajton pa dallim te gjithe njerzit" thuhet ne Ungjill, edhe une i dua njesoj. Eshte normale popullin tim shqiptar e dua me shume, sepse nga ky komb dal edhe une.

Shpresoj se nuk do te mbyllet kjo teme nga administradoret apo moderatoret e forumit dardania.de, ne kete rast une perjashtohem automatikisht dhe nga deshira ime personale nga forumi sepse nese ketu nuk ka shprehje te mendimit te lire dhe demokraci. Megjithate kur te kritikohet diqka duhet te ofrohen argumentet dhe une mendoj se i kam keto argumente, nese myslimanet apo kushdo qofte tjeter qe mendon se ka kunderargumente le t'i ofroje ato. Nese keto argumente qe do t'i ofroj une nuk deshiron t'i besosh, je i lire te mos i besosh, une nuk i urrej ata qe nuk do t'i besojne.

Megjithate kontradiktat qe gjenden ne Kuran do te filloj te hene tjeter duke i respektuar festat fetare te popullit tim.

Pershendetje

Murgesha
24-10-06, 20:09
Do te filloj te postoj Kundėrthėniet dhe Kontradiktat Kuranore.
E pashe nje teme qe e kishin hapur disa per 'Kontradiktat Biblike'. Myslimanet e askush tjeter nuk kane monopol ne kritikimin e feve apo besimeve tjera. Marr kete guximin dhe kerkoj ndihmen e Zotit qe te me udheheqe ne kete.
Nese 1.1 miliarde myslimane mendojne se Kurani eshte e vetmja liber e Zotit dhe Mrekulli, kjo nuk do te thote asgje, asrgumenti mund numrin. edhe 500 milione mendojne se besimi hindus eshte me i drejti, por kjo nuk e ben te tille.

E ēka bėhet nėse njė Savior i thotė kėto fjalė? A mos po mendon se 5 miliardė tė krishterė, ateista, tė pa besim a ku di unė se cilit besim i pėrkasin njerėzit e gjithė rruzullit tokėsor do tė ta besojnė???
**************

Jezusi tha "Une jam rruga, e verteta dhe jeta, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet Meje. "

Kush i tha kėto fjalė, dhe a beson se janė 100% tė vėrteta?
Si mundesh tė besosh se pikėrisht Jezusin e dėrgoi Zoti si djalė tė vetin, pėr tė ta qel ty rrugėn me besim nė te tė shkojsh tek ati?

Lėri o i nderuar kėto biseda koti vetėm e vetėm sa pėr tė qenė nė qendėr tė vėmendjes tek temat fetare se kėto qė po i thua tėrė kohėn, ne ēka shkruajmė e lexojmė nė kėtė forum i kemi mėsuar pėrmendsh.

Savior
24-10-06, 21:15
E ēka bėhet nėse njė Savior i thotė kėto fjalė? A mos po mendon se 5 miliardė tė krishterė, ateista, tė pa besim a ku di unė se cilit besim i pėrkasin njerėzit e gjithė rruzullit tokėsor do tė ta besojnė???


Shiko se cfare thuhet dhe profetizohet ne Bibel per ishmaelitet (arabet) ne Bibel, perkatesisht ne Zanafille. A eshte e mundur nga keta te dale nje Profet.

Zanafilla 16:12 Por biri yt (Ishmaeli) do te jetoje si gomar i eger; ai do te jete kunder te gjitheve dhe te gjithe kunder tij. Do te jetoje i vecuar nga gjithe farefisi i tij dhe do t'i provokoje.

A eshte permbushur kjo profeci?!. Gjyko ti vete.

Eshte qeshtje e tyre a deshirojne ta besojne kete a jo. Une vetem per veten mund te flas, per askend tjeter. Ju administratoret dhe moderatoret e forumit dardania.de kur te kritikohet besimi Islam bile me fakte duke u bazuar ne ajetet e Kuranit qoheni krejt peshe, menjehere ta boni BAN, kur kritikohet Bibla dhe Ungjilli bile shume here pa fakte siq ka ndodhur shpesh ketu ne forum ata i ngritni ne qiell. Ketu mbreteron monopoli Islam, ndoshta pse shumica e shqiptareve jane te besimit islam, por kjo nuk do te thote asgje, sepse Besimi eshte qeshtje e individit, askush nuk ka vdeke prej fjaleve. Shiqoni se cfare porosi marr une nga anetaret myslimane te forumit, fyerje etj, nga ata bile qe kurre Kuranin a Biblen me dore se kan preke, po qa t'besojne te tjeret besojne edhe ata. Gjithashtu edhe nga ata qe mesohen ne Kuran te urrejne te tjeret, por kete Kur'ani Famelarte vet e thote, nuk cuditem hiq. Mendojne se arabet (ishmaelitetet) e kane zbuluar Zotin, Muhamedi e zbuloi se nuk ka pasur me heret Zot dhe nuk eshte adhuruar hiq.Kush i tha kėto fjalė, dhe a beson se janė 100% tė vėrteta?
Si mundesh tė besosh se pikėrisht Jezusin e dėrgoi Zoti si djalė tė vetin, pėr tė ta qel ty rrugėn me besim nė te tė shkojsh tek ati?

Lėri o i nderuar kėto biseda koti vetėm e vetėm sa pėr tė qenė nė qendėr tė vėmendjes tek temat fetare se kėto qė po i thua tėrė kohėn, ne ēka shkruajmė e lexojmė nė kėtė forum i kemi mėsuar pėrmendsh.


Jo 100% po 1000%, po te mos besoja keshtu nuk do te flisja.

Gjoni 8:58 Jezusi u pergjigj: "Une (Mesia) po ju them: Para se te lindte Abrahami, UNE JAM".

Dalja 3:14 Perendia tha: "UNE JAM! Ja cfare duhet t'u thuash: Ai qe quhet UNE JAM me dergoi te ju.


Jo keto te betohem ne Zot, qe e dua me se shumti nuk i bej per te qene ne qender te vemendjes apo per ta fyer ndokend, vetem per t'jua treguar te Verteten. Megjithate je e lire te besosh cfare te deshirosh, por keto postime te mia nuk i bej nga mendjemadhesia as per krenari se kurgjo fitim personal as material nuk kom prej tyre. Vetem kete mund ta bej, me shume asgje tjeter. Nese deshiron besoji, nese jo, nuk kam se cfare te bej tjeter.

Te pershendes, Jezusi eshte Zot dhe Nje me Atin. Tek Ai do te kthehemi per gjykim.

But you better believe it.:smile: :wink: (Por me mire besoje kete)

Dea_A
24-10-06, 21:33
Shiko se cfare thuhet dhe profetizohet ne Bibel per ishmaelitet (arabet) ne Bibel, perkatesisht ne Zanafille. A eshte e mundur nga keta te dale nje Profet.

Zanafilla 16:12 Por biri yt (Ishmaeli) do te jetoje si gomar i eger; ai do te jete kunder te gjitheve dhe te gjithe kunder tij. Do te jetoje i vecuar nga gjithe farefisi i tij dhe do t'i provokoje.

A eshte permbushur kjo profeci?!. Gjyko ti vete.

Eshte qeshtje e tyre a deshirojne ta besojne kete a jo. Une vetem per veten mund te flas, per askend tjeter. Ju administratoret dhe moderatoret e forumit dardania.de kur te kritikohet besimi Islam bile me fakte duke u bazuar ne ajetet e Kuranit qoheni krejt peshe, menjehere ta boni BAN, kur kritikohet Bibla dhe Ungjilli bile shume here pa fakte siq ka ndodhur shpesh ketu ne forum ata i ngritni ne qiell. Ketu mbreteron monopoli Islam, ndoshta pse shumica e shqiptareve jane te besimit islam, por kjo nuk do te thote asgje, sepse Besimi eshte qeshtje e individit, askush nuk ka vdeke prej fjaleve. Shiqoni se cfare porosi marr une nga anetaret myslimane te forumit, fyerje etj, nga ata bile qe kurre Kuranin a Biblen me dore se kan preke, po qa t'besojne te tjeret besojne edhe ata. Gjithashtu edhe nga ata qe mesohen ne Kuran te urrejne te tjeret, por kete Kur'ani Famelarte vet e thote, nuk cuditem hiq. Mendojne se arabet (ishmaelitetet) e kane zbuluar Zotin, Muhamedi e zbuloi se nuk ka pasur me heret Zot dhe nuk eshte adhuruar hiq.
Jo 100% po 1000%, po te mos besoja keshtu nuk do te flisja.

Gjoni 8:58 Jezusi u pergjigj: "Une (Mesia) po ju them: Para se te lindte Abrahami, UNE JAM".

Dalja 3:14 Perendia tha: "UNE JAM! Ja cfare duhet t'u thuash: Ai qe quhet UNE JAM me dergoi te ju.


Jo keto te betohem ne Zot, qe e dua me se shumti nuk i bej per te qene ne qender te vemendjes apo per ta fyer ndokend, vetem per t'jua treguar te Verteten. Megjithate je e lire te besosh cfare te deshirosh, por keto postime te mia nuk i bej nga mendjemadhesia as per krenari se kurgjo fitim personal as material nuk kom prej tyre. Vetem kete mund ta bej, me shume asgje tjeter. Nese deshiron besoji, nese jo, nuk kam se cfare te bej tjeter.

Te pershendes, Jezusi eshte Zot dhe Nje me Atin. Tek Ai do te kthehemi per gjykim.

But you better believe it.:smile: :wink: (Por me mire besoje kete)


Ne qoft Zot ai qe shkon ne wc dhe ka enger e vjell si une ateher me mire po i besoj Diellit se te pakten eshte i paarritshem !

Savior
24-10-06, 23:01
Ne qoft Zot ai qe shkon ne wc dhe ka enger e vjell si une ateher me mire po i besoj Diellit se te pakten eshte i paarritshem !

Ne emer te Jezus Krishtit te kundershtoj o SATAN.

Murgesha
25-10-06, 11:52
Savior Perėndia po nė Zanafillė thotė edhe kėshtu:

19: 30-36
Meqė Loti kishte frigė tė qėndronte nė Coar, ai bashkė me tė dy bijat e tij, u shpėrngul lart, nė kodra, pėr tė banuar nė njė shpellė.
Vajza e madhe i tha sė voglės: "Ati ynė po plaket dhe nė kėtė vend nuk ka asnjė burrė me tė cilin mund tė martohemi e tė fėmijė. Eja ta dehim atin tonė dhe tė flemė me tė, qė tė lindim fėmijė.
Po atė natė, ato e dehėn tė atin me verė dhe vajza e madhe ra nė shtrat me tė. Ai ishte aq i dehur, sa qė nuk mori vesh asgjė. Ditėn tjetėr, vajza e madhe i tha sė voglės: Unė kam fjetė me tė mbrėmė; tani le ta dehim pėrsėri qė tė mund tė flesh edhe ti me tė. Atėherė secila nga ne do tė ketė nga njė fėmijė me atin tonė. Kėshtu atė natė ato e dehėn, dhe vajza e vogėl fjeti me tė. Pėrsėri ai ishte aq i dehur, sa qė nuk ndjeu asgjė.
Kėshtu tė dy bijat e Lotit mbetėn shtatėzėna prej atit tė tyre. Vajza e madhe lindi djalė dhe e quajti Moav. Ai ėshtė stėrgjyshi i moavasve tė tanishėm. Vajza e vogėl lindi gjithashtu djalė dhe e quajti Ben-Ami. Ai ėshtė stėrgjyshi i amonasve tė tanishėm.

Si mundet njė Perėndi tė lejoj njė imoralitet kaq tė madh e tė krijoj popuj qė zanafillėn e kanė nė mėkat???

Savior
25-10-06, 21:19
Savior Perėndia po nė Zanafillė thotė edhe kėshtu:

19: 30-36
Meqė Loti kishte frigė tė qėndronte nė Coar, ai bashkė me tė dy bijat e tij, u shpėrngul lart, nė kodra, pėr tė banuar nė njė shpellė.
Vajza e madhe i tha sė voglės: "Ati ynė po plaket dhe nė kėtė vend nuk ka asnjė burrė me tė cilin mund tė martohemi e tė fėmijė. Eja ta dehim atin tonė dhe tė flemė me tė, qė tė lindim fėmijė.
Po atė natė, ato e dehėn tė atin me verė dhe vajza e madhe ra nė shtrat me tė. Ai ishte aq i dehur, sa qė nuk mori vesh asgjė. Ditėn tjetėr, vajza e madhe i tha sė voglės: Unė kam fjetė me tė mbrėmė; tani le ta dehim pėrsėri qė tė mund tė flesh edhe ti me tė. Atėherė secila nga ne do tė ketė nga njė fėmijė me atin tonė. Kėshtu atė natė ato e dehėn, dhe vajza e vogėl fjeti me tė. Pėrsėri ai ishte aq i dehur, sa qė nuk ndjeu asgjė.
Kėshtu tė dy bijat e Lotit mbetėn shtatėzėna prej atit tė tyre. Vajza e madhe lindi djalė dhe e quajti Moav. Ai ėshtė stėrgjyshi i moavasve tė tanishėm. Vajza e vogėl lindi gjithashtu djalė dhe e quajti Ben-Ami. Ai ėshtė stėrgjyshi i amonasve tė tanishėm.

Si mundet njė Perėndi tė lejoj njė imoralitet kaq tė madh e tė krijoj popuj qė zanafillėn e kanė nė mėkat???

Ketu nuk ka faj asgje Zoti. Qe jemi ne njerzit te prisht ne shpirt (si pasoje e mekatit dhe nga mospranimi se jemi mekatare dhe nga mendjemadhesia te mos e pranojme si Shpetimtar Jezusin, por te futemi ne gjera te kota) nuk eshte faji i Tij.

Ketu nuk thuhet asgje se ka ndodhur me deshiren e Zotit kjo. Ne rastin me te keq edhe babai mund te kete marredhenie seksuale me bijen e tij, dhe nga kjo te dale nje femije, po ketu nuk ka faj asgje Zoti. Ne kete pjese ne Bibel tregohet vetem histori, jo nderhyrje e Zotit. A eshte faji i Zotit qe jane prere njerzit ne fyt nga muxhahedinet dhe myslimanet pergjate gjithe historise se tyre qe nga Muhamedi, jo. A ka faj Zoti qe Kisha Fashiste Serbe bekonte ushtaret e djallit (qetniket) qe te benin krime ndaj jo-serbeve duke prere edhe femijet dhe duke grabitur ata nga nenat e tyre, jo. Edhe keta mendonin se po i sherbenin Zotit dhe Jezusit, por ne realitet ata kane vepruar kunder urdherave te Zotit ne Ungjill dhe per kete do te marrin denim te tmerrshem. Ei m'u kon ashtu me thone "une besoj Zotin, dhe kjo me jep te drejten te vras njerez, te plackis" etj, shum lehte ish kon. Une besoj ne "Njesine e Allahut", dhe kush nuk e beson kete duhet te vritet sepse per kete na ka urdheruar Profeti me Kuran. Besoj ne Nje Zot, dhe tani a duhet qe ata qe nuk besojne ne kete Zot, duhet te mbyten. A ka faj Zoti qe shtetet myslimane dhe myslimanet i bejne heronje te Zotit njerzit kriminele si Bin Ladeni (vrases sadist) dhe muxhahedinet, jo. A do t'i qoje kjo ne shkatrrim dhe ne luftera te panevojshme myslimanet, po, dhe jo vetem ata por shume veta do te vuajne si nga myslimanet ashtu edhe nga "munafiket". Keto luftera qe po shohim sot nuk jane asgje ne krahasim me ato qe do te vijne ne kohet qe po vijne. Myslimanet jane duke menduar se Islami po del fitimtar, por ne realitet nuk eshte duke ndodhur kjo. Kur ta qon kryet nalt shume, del dikush ta ule. Paramendo tani dalin ne Amerika disa ekstremiste 'krishtere' qe thone se nese myslimanet nuk e ndalin xhihadin duhet te bombardohet Meka me bombe atomike, apo disa Muxhahedine te Irakut qe thone se duhet te bombardohet Vatikani etj.
M'falni qe dola pak jashte teme kah fundi.

Pershendetje nga Savior, hapni syte o njerez sa nuk eshte bere vone.

Preshevar
26-10-06, 22:23
Pershendetje nga Savior, hapni syte o njerez sa nuk eshte bere vone.

Pėrshėndetje,... dhe kjo fjalia e fundit vlen edhe per ty! Hapi syt dhe te keshilloj qe per tjera here ofro ndonjė kritik ma konstruktive qe te mundemi me debatue.

Sa pėr krishteret ekstremista Amerikan qe mendojn me bombardue Mekėn,.. harroje se edhe pse esthe endrra jote, kjo nuk do t'realizohet kurr... me nalt i kritikove kishat ortodokse tė serbis por kur po flet po del shum mė i keq se ortodokset o evengjilst.

:smile: ps: Mos i thuaj njeriut SATAN vetėm pse tė kundėrshton se po e qet vetčen fort posht,.. "Misionar Saviori" :smile:

Savior
27-10-06, 15:20
Pėrshėndetje,... dhe kjo fjalia e fundit vlen edhe per ty! Hapi syt dhe te keshilloj qe per tjera here ofro ndonjė kritik ma konstruktive qe te mundemi me debatue.

Sa pėr krishteret ekstremista Amerikan qe mendojn me bombardue Mekėn,.. harroje se edhe pse esthe endrra jote, kjo nuk do t'realizohet kurr... me nalt i kritikove kishat ortodokse tė serbis por kur po flet po del shum mė i keq se ortodokset o evengjilst.

:smile: ps: Mos i thuaj njeriut SATAN vetėm pse tė kundėrshton se po e qet vetčen fort posht,.. "Misionar Saviori" :smile:

Jo nuk eshte endrra ime qe te bombardohet Meka o i nderuar e te vriten njerez, krijesa te Zotit, ende nuk jam cmendur si disa kur thone se duhet te bombardohet Vatikani. Por nje dite Meka do te bombardohet siq po duket (edhe njehere kjo nuk eshte deshira ime, perkundrazi deshira ime eshte qe te mbisundoje paqja dhe dashuria), bile ate rende, nese nuk ndalet xhihadi, keshtu qe mos garanto per kete. Por kjo nuk eshte deshira ime.

Nuk i thash asaj vajzes, por atij qe e ka mashtruar. Tani qenkam "Misionar Evangjelist", hahaha. Ty nuk te intereson a jam une evangjelist, luteran, katolik etj. Besimi nuk eshte parti per mua, por qeshtje e individit. Une shpreh mendimin tim personal, kjo nuk ka te beje asgje me besim.

Preshevar
27-10-06, 16:49
Jo nuk eshte endrra ime qe te bombardohet Meka o i nderuar e te vriten njerez, krijesa te Zotit, ende nuk jam cmendur si disa kur thone se duhet te bombardohet Vatikani. Por nje dite Meka do te bombardohet siq po duket (edhe njehere kjo nuk eshte deshira ime, perkundrazi deshira ime eshte qe te mbisundoje paqja dhe dashuria), bile ate rende, nese nuk ndalet xhihadi, keshtu qe mos garanto per kete. Por kjo nuk eshte deshira ime.

Nuk i thash asaj vajzes, por atij qe e ka mashtruar. Tani qenkam "Misionar Evangjelist", hahaha. Ty nuk te intereson a jam une evangjelist, luteran, katolik etj. Besimi nuk eshte parti per mua, por qeshtje e individit. Une shpreh mendimin tim personal, kjo nuk ka te beje asgje me besim.

Vėrtet ? nuk mė intereson se qka je ? At here pse flet per xhihadistat e muslimanėt nė qoft se nuk tė takon me fol ? :confused:
Ta dish se edhe pėr muslimanėt nuk ėshtė parti pėr kundrazi ta kuptoni se Islami ėshtė Mod-Jetsore e cila adoptohet qfardo shekulli apo epoke.
Amerikanėt po e bėjnė xhihadin e tyre nė tokat Islame n'emer te Jezus Krishtit kurse Xhihadi i vėrtetė i muslimanve ėshtė i arsyetum dhe shum e kjart se po luftojnė kundėr OKUPATORIT-krishtero-ēifute.

Tashė mė lejo qe te them,... se ky Xhihad pėr tė cilin po flet ti, Kurr nuk do tė ndalet deriii sa asnjė Muslimanė nuk do tė vritet, apo tė keq trajtohet vetem e vetem pse i takon Fejės ISLAME.

Ti besoje fejėn tėnde dhe mos tento mem konvertue nė Krishterizėm. Njė her, 2, 3 Fillon lufta... sepse kėt po e dėshiron dhe n'qoft se lutesh shum edhe do tė bėhet kjo luft. Tjera here te kisha lutur qe mos me hap tema tė tilla per muslimanėt apo pėr Islamin,.. dhe as ne nuk do t'hapim tema per Krishteret bile as nuk do t'perzihemi.

Ky ke mesazhi im sa per ket tem,.. t'pershendes dhe mir u ndegjofshmi prap n'tema mė tė mira ku e spejgon fejen tende dikun.

Dea_A
27-10-06, 16:55
Jo nuk eshte endrra ime qe te bombardohet Meka o i nderuar e te vriten njerez, krijesa te Zotit, ende nuk jam cmendur si disa kur thone se duhet te bombardohet Vatikani. Por nje dite Meka do te bombardohet siq po duket (edhe njehere kjo nuk eshte deshira ime, perkundrazi deshira ime eshte qe te mbisundoje paqja dhe dashuria), bile ate rende, nese nuk ndalet xhihadi, keshtu qe mos garanto per kete. Por kjo nuk eshte deshira ime.

Nuk i thash asaj vajzes, por atij qe e ka mashtruar. Tani qenkam "Misionar Evangjelist", hahaha. Ty nuk te intereson a jam une evangjelist, luteran, katolik etj. Besimi nuk eshte parti per mua, por qeshtje e individit. Une shpreh mendimin tim personal, kjo nuk ka te beje asgje me besim.

Kush dhe qfare me ka mashtruar ?
Vetedija ime e plote te analizoj shume thjeshte qe Zotin smund ta lind askush e aq me pake nje grua ,krijese e tij?
Sqarimi se Zoti eshte shume i pastert per te lind femije dhe aq me pake per ta hudhe djalin e tije ne toke per te shpetuar mekatar?
Zoteri ......
Ti mund te me quajsh si te duash (njeriu kur ska arsye shan e ofendon ) ,por mendimin tim sdo mund ta thyejsh as te askujt tjeter .....Ti mbaje Jezu Krishtin e une po e mbaj Isen ...te dy do te kemi qetesi :wink:
Eshte kjo feja jote qe udhezon per paqe e tolerance ?
Une te pershendes si nje engjellush dhe gjithe te mirat te deshiroj
Dea_!

Savior
27-10-06, 19:24
Vėrtet ? nuk mė intereson se qka je ? At here pse flet per xhihadistat e muslimanėt nė qoft se nuk tė takon me fol ? :confused:
Ta dish se edhe pėr muslimanėt nuk ėshtė parti pėr kundrazi ta kuptoni se Islami ėshtė Mod-Jetsore e cila adoptohet qfardo shekulli apo epoke.
Amerikanėt po e bėjnė xhihadin e tyre nė tokat Islame n'emer te Jezus Krishtit kurse Xhihadi i vėrtetė i muslimanve ėshtė i arsyetum dhe shum e kjart se po luftojnė kundėr OKUPATORIT-krishtero-ēifute.

Tashė mė lejo qe te them,... se ky Xhihad pėr tė cilin po flet ti, Kurr nuk do tė ndalet deriii sa asnjė Muslimanė nuk do tė vritet, apo tė keq trajtohet vetem e vetem pse i takon Fejės ISLAME.

Ti besoje fejėn tėnde dhe mos tento mem konvertue nė Krishterizėm. Njė her, 2, 3 Fillon lufta... sepse kėt po e dėshiron dhe n'qoft se lutesh shum edhe do tė bėhet kjo luft. Tjera here te kisha lutur qe mos me hap tema tė tilla per muslimanėt apo pėr Islamin,.. dhe as ne nuk do t'hapim tema per Krishteret bile as nuk do t'perzihemi.

Ky ke mesazhi im sa per ket tem,.. t'pershendes dhe mir u ndegjofshmi prap n'tema mė tė mira ku e spejgon fejen tende dikun.

Ēudi me ju eshte pasha Zotin. Xhihadin e quani vetembrojtje. Te vrasesh njerzit qe nuk besojne si ti, per dikend qenka vetembrojtje. Te djegesh kisha, te hudhesh tempuj te ndonje besimi tjeter ne ajer per dikend qenka vetmbrojtje. Te priten njerzit ne fyt, qenka vetmbrojtje. Myslimanet e ndane boten ne dy pjese, ne Dar el Islam, dhe ne Dal el Harb. Nese e din se cfare do te thote kjo, atehere do ta kuptosh. Dal el Harb do te thote vend lufte, aty ku zhvillohet xhihadi. Nese mendon se ti ke te drejte te sulmosh edhe ai tjetri ka te drejte te mbrohet, kur t'ia djegesh dikujt shpine bonu gati qe edhe ai ka me ta djege tenden. Me te konvertu, jo o i nderuar, apo mos ndoshta keto postimet e mia jane kryqzata. Nuk cuditem nese thuani ashtu, ashtu jeni te mesuar qe nga fillimi, e di cfare kristofobizmi eshte ne vendet myslimane. Prerja e njerzve ne qafe nuk arsyetohet me asgje ata qe bejne keshtu do te pergjigjen ne diten e Gjykimit, a mendon se do t'i marrin 72 virgjeresha a. Je gabim plotesisht o i nderuar.

Edhe lufta e jo-myslimaneve dhe mushrikuneve (mohues se njesise se Allahut) per vetmbrojtje nuk do te ndalet kurre derisa myslimanet ta ndalin xhihadin. Keni te drejte te mendoni se ne te Krishteret do te shkojme ne ferr, por jo te na mbysni. Gjithashtu te Krishteret kurre nuk do te ndalen se mbrojturi vetveten perderisa te ndalet urrejtja ndaj tyre, perderisa ata te poshterohen si mos me keq. Perderisa te hudhen kryqat ne ajer. Nuk do te ndalemi ta predikojme Ungjillin, dhe perderisa te hudhen poshte te gjitha genjeshtrat per Jezu Krishtin duke e mohuar Hyjnesine e Tij (nuk e kryqzuan por u perngjau, ai pe din a u kryqzu a jo). Nese ti ke te drejte t'i largosh njerzit nga e verteta, edhe une kam te drejte ta tregoj te verteten. Amerikanet jane duke luftuar per atdhe te vetin, ne emer te Jezu Krishtit kurkush nuk ka nevoje te luftoje sepse dihet fuqia e Tij. Mohimi i Hyjnesise se Jezusit nga myslimanet dhe cifutet eshte akt qyqar dhe pa kurrfare fakti, sepse ju jo qe largoni vetveten nga e verteta por mundoheni edhe te tjeret t'i largoni.

Kur e hapa kete teme une thash se kjo nuk eshte asgje personale, vetem nga ana teologjike. Besimi parti nuk eshte, secili ka te drejte te besoje cfare te deshiroje, edhe ato fakte qe do t'i ofroj je i lire qe mos t'i besosh.

Fillon lufta a, jo more po fillojka a, se pasna ditur kete. E Verteta si duket po ju pengon dhe tani deshironi me dhune qe ta ndaloni.

Ju pershendes.

Savior
27-10-06, 19:52
Kush dhe qfare me ka mashtruar ?
Vetedija ime e plote te analizoj shume thjeshte qe Zotin smund ta lind askush e aq me pake nje grua ,krijese e tij?
Sqarimi se Zoti eshte shume i pastert per te lind femije dhe aq me pake per ta hudhe djalin e tije ne toke per te shpetuar mekatar?
Zoteri ......
Ti mund te me quajsh si te duash (njeriu kur ska arsye shan e ofendon ) ,por mendimin tim sdo mund ta thyejsh as te askujt tjeter .....Ti mbaje Jezu Krishtin e une po e mbaj Isen ...te dy do te kemi qetesi :wink:
Eshte kjo feja jote qe udhezon per paqe e tolerance ?
Une te pershendes si nje engjellush dhe gjithe te mirat te deshiroj
Dea_!

Te pershendes.
Askush nuk tha se nuk je Engjellushe.:wink: Ju nuk e kuptoni, eshte e kote te ta s'pjegoj. http://www.bibla.net/, e gjeta kete adrese qe keshtu te kisha lutur te mendosh edhe njehere. Nje njeri ka menduar keshtu si the ti, e sheh se cfare i ka sjellur botes, xhihad, masakra, prerje kokash, urrejtje, ndarje etj, por per te tani eshte vone, ndersa per ty ende jo, ende ke kohe. Ende mund ta arrish shpetimin qe ta ka dhene Zoti nepermjet Jezu Krishtit. Pranoje Ai eshte prane teje.
Nuk dua ta ofendoj kerkond ti e din kete me mire se une. Te keqin qe te ka shtyre te thuash ashtu e ofendova. Feja-, une asnje fe nuk e ndjeki, sepse ajo eshte gje e kote. Por te kisha lutur te mos i besosh atyre njerzve qe martohen me 9 vjecare (me femi 9 vjecare, mos ja kani nanen bre, abuzim femijesh, hapni syte), qe dhunojne femra, qe mbysin njerez qe nuk dojne te besojne si ta etj. Qe shpallin fe per perfitime seksuale dhe per interesa te tyre. Une kam qetesine, ti ende nuk e ke, dhe kete mund ta gjesh shume lehte. Jezusi eshte Mesia, Shpetimtari yne. Lavdi Zotit.

Paqe dhe dashuri per te gjithe njerzit.

Dea_A
27-10-06, 21:27
Te pershendes.
Askush nuk tha se nuk je Engjellushe.:wink: Ju nuk e kuptoni, eshte e kote te ta s'pjegoj. http://www.bibla.net/, e gjeta kete adrese qe keshtu te kisha lutur te mendosh edhe njehere. Nje njeri ka menduar keshtu si the ti, e sheh se cfare i ka sjellur botes, xhihad, masakra, prerje kokash, urrejtje, ndarje etj, por per te tani eshte vone, ndersa per ty ende jo, ende ke kohe. Ende mund ta arrish shpetimin qe ta ka dhene Zoti nepermjet Jezu Krishtit. Pranoje Ai eshte prane teje.
Nuk dua ta ofendoj kerkond ti e din kete me mire se une. Te keqin qe te ka shtyre te thuash ashtu e ofendova. Feja-, une asnje fe nuk e ndjeki, sepse ajo eshte gje e kote. Por te kisha lutur te mos i besosh atyre njerzve qe martohen me 9 vjecare (me femi 9 vjecare, mos ja kani nanen bre, abuzim femijesh, hapni syte), qe dhunojne femra, qe mbysin njerez qe nuk dojne te besojne si ta etj. Qe shpallin fe per perfitime seksuale dhe per interesa te tyre. Une kam qetesine, ti ende nuk e ke, dhe kete mund ta gjesh shume lehte. Jezusi eshte Mesia, Shpetimtari yne. Lavdi Zotit.

Paqe dhe dashuri per te gjithe njerzit.


Me kend po flet keshtu Zoteri i nderuar ?
Me vetveten apo me ata te largtit ?
Une nuk di asgje seq bluhet ne koken tende ,lexoj postimet tuaja qe kane kontradit te madhe fjala prej fjales e lere me prej fjalise
Ate linkun tende mbaje per vehte ,me mire, une e kam pastertin e besimit tim qe nuk e nderroj me asgje ne bote dhe e kam vesh bile me petkun e perfeksionizmit ne kryet tim !
Te njejten ta deshiroj ty ,gjeje shpetimin tende ku te duash nese mendon se je ne prag te mbytjes ,une spo ndihem fare se kam nevoj te shpetoj nga diqka sepse asgje sme eshte cenuar :wink: !


Respektoe tjetrin qe te jesh i respektuar :smile: vella shqipetar !

Preshevar
27-10-06, 21:48
N'qoftė se mė lejohet te postoj vetem njė ajet kur'anor dhe nje verset i biblės,..

Savior lexo dhe mendo tash seriozisht reth kėsaj qe te raportova... pa keqkutpime,.. e kėrkove tė vėrteten ja njė prej shumė provave.

*************************************************
“O ithtarė tė librit (Tevrat e Inxhil), ejani (tė bashkohemi) te njė fjalė qė ėshtė e njejtė (e drejtė) mes nesh dhe mes jush: tė mos adhurojmė, pos All-llahut, tė mos ia bėjmė Atij asnjė send shok, tė mos konsiderojmė njėri - tjetrin zotėr pos All-llahut!” E nė qoftė se ata refuzojnė, ju thoni: “Dėshmoni pra, se ne jemi muslimanė
(besuam njė Zot)!”
KUR’AN: Ali Imran 6


*************************************************
Dhe ja qka thot bibla...

"Do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t'ju bėjė tė lirė''
BIBLA: Gjoni 8:32

*************************************************


ps: Mos u kufizo vetėm nė leximin e biblės Savior... lexo edhe tjer libra,.. kėrko sinqerishtė tė vėrtetėn. Mėsimi ėshtė pasuri,...

ebu_idris
27-10-06, 22:59
o savior , ne qofte se ja kije inatin islamit ateher leje bre jaren se po me vjene me argumente te dobeta si femij , xhihadi ketu ,xhihadi aty , pse spo va hoqen kokat atyre shqipetarve nga Ilirida para dy vjetesh ne Irak ku i zune robe , po i lishiśn pa asnji demshperblimi,, edhe abuzimin e femijeve po i boni ju o savior , ne gjermanij ke marr veshte apo jo babaj i vete po abuzone qiken e vete 5 vjeqre , ne belgjike etj, pse shkone neper ferra edhe po done me u shty me murin kurse intelektule shum te njohur e kane pranu fene islame qe kam me ta pru nji priste ku e ka pranu fene islame edhe hy ndegjoje me vemendje se qka po fole aj vetehttp://www.youtube.com/watch?v=KRqwTG8rH
http://translate.google.com/translate?hl=de&sl=en&u=http://www.youtube.com/&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=
hy si te mundesh me e keqyr ketu

Hakikat
31-10-06, 10:29
Savior nuk paske as njė faktė tė vėrtetė pėr kundėrthėniet dhe Kontraditat Kuranore!!!!!!

Libri i Al-lahut DHE Ungjilli i sotshėm

Kur-ani ėshtė shpallur nė periudhėn e fundit tė shpalljeve Qillore- iu ėshtė shpallur Muhammedit i cili ka qėn i fundit i dėrguar nga Al-lahu xh.sh.. Andaj prej Muslimanve ua pėrhap the u shumėzua. Sotė, prej Millioneve Exemplareve prej Kuranit nė botė nuk ka kurfarė ndryshimi po bile as nė shenjė tė pikėzimit. Andaj ata, qė Kur-ani famėlartė thonė se ėshtė paplotė, nuk munden tė bien njė Exemplar. Ska nevoj pėr kėshtu pytje. Pas luftės sė dytė botėrore Gjermanėt tentuan me mija Exemplare qė tė gjejnė ndonjė ndryshim nė mes tė tirazhve tė Kur-anit, the nuk mundėn tė gjejnė njė diferencė nga Kur-antė. Kurse Ungjillin e sotshėm e keni tė pėrpilluar nga katėr prenda tė ndryshme the nuk janė tė njejtė. Eshtė fjala e Ungjillit tė cilėt janė tė publikuara, por sa e sa tjera janė qė nuk janė tė publikuara?! Ku nė mbrendėsit e tyre, ndaj vet HYUT tė Al-lahut dhe ndaj Isaut a.s. shkruhe gjėra si rrėfime, tė mbushė me letra prej njerzve, sepse kėtysh ka ndhasje the kundėrthėni.

Njėri ndėr priftrinjėt tė rrymės Protestante (Ordained Methodist Minister) C. Leslie Mitton Jesus: The Pact Behind the Faith (William B. Eerdmans Publisking Company Grand Rapids, Michigen, 1974 U.S.A. faqe 10) nė librin e tij me emėr sipėrmenduar kėto gjėra ai i raportonė:

,,Ata tė cilėt Mesihun e shiqojnė me njė nderim dhe rrespektė sipas dekleratės dhe definimit qė deklaron Kisha se ėshtė i biri i Zotit njė gjė tė till me gjitha seriozitet dhe bindje mos e besonjė kėtė gjė. Po edhe vet librit Ungjillit nuk i ka mbetur ēdo fjalė. Mirpo mjerishtė se njerzt tjerė tė zakonshėm tė cilėt mė njė mėnyrė tė verbėt besojnė dhe pasojnė besimin ndaj Ungjillit se ėshtė i vėrtetė libėri i shenjėt, janė pėr shkaqe tė disa shkrimėve tė cilat i konsiderojnė se janė tė shenjėta. Ndaj vet personalitetit tė Mesihut a.s. ,ēka mund tė dijmė?‘ Pyetjes sė tij, ai vet i pėrgjigjet me njė pėrgjigjje shumė tė thjeshtė ku deklarohetė se, mėsimet zyrtare tė kishės apo edhe shpjegimet dhe komentimet e fjalve dhe citateve tė Ungjillit nuk kanė mbetur mė pėr kurfar shpjegimi dhe zbėrthimi do tė lindin edhe mėshumė nėpyetje dyshuese.‘‘

Kurėse Prifti i Franēez Katilik Rouguet-i nė deklarimin e tyre se: Prof. Dr. Mourice Bucaille- i nga penda e tij ai kėtė e deklaronė: Njė sasi e madhe e lexuesve tė Ungjillit, deklarojnė se nė Ungjill nė mėnyre shum tė qartė, janė-ekzistojnė- shumė citate lexuesit turpėrohen qė ti marrin me mend-ti paragjykojnė disa gjėra- tregime se si pėrshkruanė nė Ungjill-sa qė edhe fytyrat e tyre skuqen!

Ky sqarim i deklaruar nga e Priftit Roguet, i cili nė shkrimet e Parathėnjeve apo Hyrje-t e Ungjijve tė cilat ai vet me pendėn e tij ai shkruan, kėto gjėra veē i ka publikuar nė shumė tirazhe. Nė njė nga Reviset Katolike, shumė vite me rradhė nė mexhliset e tyre pjesė marrėsit e kėtij mexhlisime pa durim presin qė t’vinė nė atė Mexhlisė, me qėllim qė tė gjejnė pėrgjigjje sqaruese rreth gjėrave tė cilat e lexojnė nė librin Ungjill, gjėra tė cilat janė shumė tė pa qarta, pėrshkakė tė kundėrshtimeve tė citateve gjatė leximit tė tyre nė Ungjill. Mirpo njerzt tė cilėn e vizitojnė prittin Raguet gjat debatimeve qė zvillojnė-rredh sqarimeve dhe zbėrthimeve tė citateve tė Ungjillit, derdhen njė mund shum tė madhė pėr t’i sqaruar dhe zbėrthyer, por ato prap jesin tė pa qarta e tė harmonizuar qoft n’lexim apo nė kuptim; saqe rredh citateve tė dyshuara apo edhe skandaloze tė Ungjillit mendohet qė t’i sqaroi, por prap vet ai i shef se janė tė pa haromonizuara n’aspektin e citateve tjera tė Biblės! Kėta mundime dhe tentime janė mundime dhe tentime tė reja-nuk janė tė vjetra para sa shekujve-Keto gjėra janė dėshmuar nė librin e Priftit Roge-ut i cili u shtyp nė viti 1973. Jo shumė largė njė periudhė mendonte se shumica e Katolikve Krishter besonte bindshėm se ata rregullishtė i lexojnė dhe i kuptojnė Ungjillin apo edhe nė ligjerimet e predikuar nė Kishė. Mirpo i pėrjashtojnė krishterėt Protestan, pasi qė pėr ta mendonte se ata janė nuk kanė as pėr edukat po as pėr shprehi qė ta lexoj tėr Ungjillin. Nga kjo shifet qartė gjė qė fton edhe njė bindje tė pa dyshimtė se Krishterėt tė cilėt nuk po e lexojnė Ungjillin, ėshtė njė gjė qė i brengosė dhe i shqetson njė gjė e till. (The Bibel, The Kur-an and Science, sh: 61, Paris)

Siē pamė the vėrejtėm, nė daje tė dėshmive tė vetė prijsve-shkencėtarve tė teologjisė Krishterve-nė mėnyrė tė qartė deklarohen dhe publikojnė se nė Ungjillin ka pėsuar shumė ndryshime tė mėdha-shumė tekste tė saja origjinale janė prekur! Njė Krishter i cili lexon me vėmendje dhe kujdesė Ungjillin the analizon Ungjillin, pa kurfar dyshimi do tė vėrejė se vėrtetė se Ungjilli ka humbur origjinėn dhe shejtėrin e vetė. Andaj edhe n’bazė tė kėtyre shumė kundėrthėnjeve nė vet Ungjillin qė ekzistojnė-disa prej Theologėve Krishter deklarojnė bindshėm se libri i cili ia shpall Isaut a.s. nuk ėshtė libėr i shpakur prej Zotit te Isau, por ėshtė punim-pėrpilim-nga pendet e simpatizaesve tė vet Jezukrishtit. Mirpo sipas besimit tė principeve t’besimit Islam, dihet qartė se Al-lahu i Lartėmadhėruar i ka shpallur katėr libra tė mėdha Profetve-tė Dėrguarve tė tij, e ata janė ZEBURI, TEVRATI, UNGJILLI dhe KUR-ANI.

Po ju pėr nder dhe bukuri tė Zotit e tė Perendisė kundėrisa fare qartė shifet dhe argumentohet se VĖRTETĖSIA E FJALĖVE TĖ AL-LAHUT ĖSHTĖ NDRYSHUAR! Atėher ēka ka mbetur qė t’besohet nė atė libėr? Si mund ta konsiderojmė kėt libėr tė shenjėt e tė bekuar? Nė bazė tė njė libri tė kėtill a mund tė formoj njeriu njė bazė dhe fundament tė BESIMIT.

Ardhjen e Profetit tė fundit Muhammedit a.s. nė ēfar fakte dhe argumente po mbėshteteni qė po e mohoni Profetizmin e TIJ? Mirpo , vet Isau a.s. ka dėshmuar me gjuhėn e tij se ardhja e Muhammedit i cili do tė jetė Profet i fundit tė-ėshtė mė se e vėrtetė-pa kurfar dyshimi! Por ėshtė e caktuar edhe nė librat e shpalluara qyshė edhe para Ungjillit, andaj ē’keni qė nuk po besoni?!

Hakikat
31-10-06, 10:32
,,Thuaj: A adhuroni pos Al-lahut atė qė nuk mund t’ju sjellė as dėm e as dobi?‘‘

Qė tė gjith kėta janė nga Krijimi i Al-lahu xh.sh., andaj dhe ēdo gjė qė deklaroni dhe ēdo lloj besimi adhurimi tė bėni pas njė fitimi se as njė lloj dėmi.

,,Al-lahu ėshtė qė dėgjon qė di.‘‘

Al-lahu i Lartėmadhėruar i din qė tė gjitha lutjet. Andaj ēdo kush prej do ta merr shpėrblimin apo ndėshkimin sipas meritės qė meriton.

,,Thuj: O ithėtar tė librit, mos e teproni nė fenė tuaj jashtė tė vėrtetės‘‘

O Krishterė mos e tejkaloni jashtė vlerės qė ka Mesihu Isau a.s.vetėm si Profet the mos e ngritni pėr Zot !

O Jevrej, Mos tentoni qė t’ia mohoni Profetizmin tė tij me qėllim qė t’ia ulni vlerėn!

,,mos shkoni pas epsheve tė njė populli tė mėparshėm qė ka humbur, qė kashkatruar humbjen e shumė tė tjerėve dhe qė u largua nė tėrėsi prej rrugės sė drejtė.‘‘

Populli Krishter pėr arsy se Jahudit ishin ata tė cilėt e devijuar sė pari fenė e tyre e pastaj edhe fenė Krishtere e devijuan nga baza e saj e shėndosh, pastj vazhdon kėt devijim tė tyre dhe gjithnjė tentojnė qė kėt fe ta pėrhapin edhe n’mesin popujve tjerė. Keta dy popuj janė devijuar nga feja e vėrtetė e tyre po kėt devijim edhe brezave tjerė ua trashigojnė n’mėnyrė krejtėsishtė tė verbėt, andaj jase si na pėrkujton Al-lahu xh.sh. verbėsi kur thotė:

,,Ekeqe ėshtė ajo qė i pėrgatitėn vetes sė tyre‘‘

Ėshtė mė se e pa dyshimtė se rezulltatet dhe pasojatė e kėtyre tė gabuara e tė devijuara nė ditėn e Gjykimit do t’i shofin dhe do ti pėrjetojnė!

Largohu rrugės sė dyshimtė!!!!!!

Piu
19-11-06, 17:46
Do te filloj te postoj Kundėrthėniet dhe Kontradiktat Kuranore.
E pashe nje teme qe e kishin hapur disa per 'Kontradiktat Biblike'. Myslimanet e askush tjeter nuk kane monopol ne kritikimin e feve apo besimeve tjera. Marr kete guximin dhe kerkoj ndihmen e Zotit qe te me udheheqe ne kete.
Nese 1.1 miliarde myslimane mendojne se Kurani eshte e vetmja liber e Zotit dhe Mrekulli, kjo nuk do te thote asgje, asrgumenti mund numrin. edhe 500 milione mendojne se besimi hindus eshte me i drejti, por kjo nuk e ben te tille.

Kjo teme nuk hapet per te nxitur urrejtje, apo jotolerance. Nese e gjeni ndonje shkrim e qe e shihni se ajo eshte genjeshter, mund t'i referoheni Kuranit dhe ta shikoni vete ne te dhe ta hidhni poshte argumentin tim. Kurani mbahet si nje liber Hyjnor "i shpallur direkt nga Allahu te Profeti i tij" e i pa gabueshem, por ne realitet nuk eshte i tille. Pra aty gjenden shume kontradikta kur nje ajet kundershton ne doktrine nje ajet tjeter. Gjithashtu ka disa ajete "ku thuhet se ka seks ne parajse" "sesi po rrjedhkan lumenje me vere", sesi atje kinse po te pritkan hyrija. Une nuk besoj se Zoti i ka thene keto gjera.

Si p.sh. nje ajet thote "Nuk ka dhune ne fe", tjetri thote "vritni ata qe nuk besojne Allahun dhe ate qe e ndaloi Profeti" e shume e shume kesi kontradikta. Disa thone se mesimet e Kuranin per luften dhe Xhihadin duhet te mirren me metafora, por muxhahedinet dhe myslimanet gjate historise nuk i kane marrur dhe nuk i marrin ato me metafora, por ne kuptim te drejtperdrejt.

Une personalisht i respektoj te gjithe njerzit dhe i dua njesoj, si te krishteret katolike, ortodokse, protestante, gjithashtu myslimanet, hinduset, cifutet, budistet, deshmitaret e Jehovait etj. Te gjithe keta i kam vellezer dhe kemi nje Krijues, dhe une jam kunder cdo urrejtje apo krimi qe behet ndaj tyre. Jezusi tha "Une jam rruga, e verteta dhe jeta, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet Meje. "Zoti i trajton pa dallim te gjithe njerzit" thuhet ne Ungjill, edhe une i dua njesoj. Eshte normale popullin tim shqiptar e dua me shume, sepse nga ky komb dal edhe une.

Shpresoj se nuk do te mbyllet kjo teme nga administradoret apo moderatoret e forumit dardania.de, ne kete rast une perjashtohem automatikisht dhe nga deshira ime personale nga forumi sepse nese ketu nuk ka shprehje te mendimit te lire dhe demokraci. Megjithate kur te kritikohet diqka duhet te ofrohen argumentet dhe une mendoj se i kam keto argumente, nese myslimanet apo kushdo qofte tjeter qe mendon se ka kunderargumente le t'i ofroje ato. Nese keto argumente qe do t'i ofroj une nuk deshiron t'i besosh, je i lire te mos i besosh, une nuk i urrej ata qe nuk do t'i besojne.

Megjithate kontradiktat qe gjenden ne Kuran do te filloj te hene tjeter duke i respektuar festat fetare te popullit tim.

Pershendetje

Savior JO vetem Kaq:frown:


Rrjedhimisht, gjatė sundimit tė Utmanit, Kalifit tė tretė ėshtė bėrė njė tentim i matur pėr tė standardizuar Kuranin dhe pėr tė importuar njė tekst tė vetėm pėr tėrė komunitetin mysliman.

Kodeksi i Zaid ibn Tabit, i marrė nga dorėshkrimi i Hafsahės, ishte i zgjedhur nga Utmani pėr kėtė qėllim, pėr tė shtangur tė dy kodkset tė Masudit dhe Ibn Kabit.

Zaid ibn Tabi ishte shumė mė i ri. i cili nuk kishte lindur fare kur Masudi kishte recituar pranė Muhamedit 70 sure pėrmėndėsh. Sipas traditės myslimane kodeksi i Zeidit ėshtė zgjedhur nga Utamni pėr shkak tė gjuhės e cila ėshtė pėrdorur, "dialekt kuranor" ishte vendosur nė Mekė, dhe ėshtė bėrė arabishtja standarte.

Tradita pohon se Zeidi, sė bashku me tre shkollarė tė fisit kerejshi tė Mekės, kanė shkruar kodekset nė dialektin kurejsh, siē iu ėshtė shfaqur Muhamedit nė kėtė dialekt. Sidoqoftė, gjuhėtarėt edhe sot janė nė mėdyshje tė dinė se ēka ka qėnė saktėsisht dialekti i kurejshive, dhe pasi qė nuk ekziston sot nuk mund tė definohet.

Pėr mė tepėr, dialektin tė cilin e gjejmė tek Kurani i tanishėm nuk ndryshon nga gjuha e cila nė atė kohė ishte e pranishme nė pjesėt e tjera tė Hixhazit. Pėrderisae bėnin njė teori tė mirė, ka shumė pak dėshmi historike me tė cilat mund tė ndihmonin. Arsye tė mėtutjshme, sipas traditės, pėr zgjedhjen e kodeksit tė Zeidit, ėshtė sepse ėshtė mbajtur nė njė izolim tė njėmėndė pėr shumė vite, dhe se nuk ka tėrhequr pubilicitetin ashtu siē ka bėrė ai me tekste tė ndryshme, siē ishin kodekset e Abdullah ibn Masudid dhe Ubayy ibn Kabid.

Ironikisht, me anė tė virtytit tė popullaritetit tė tyre, kodekset e Masudit dhe Kabid janė refuzuar si burimet finale tė Kuranit dhe janė zėvėndėsuar nga kodekset e njė individi i cili ose kishte njė nam tė keq, apo nuk kishte pėrvojė, dhe teksti i tė cilit (siē do tė zbulojmė mė vonė) kurrė nuk ėshtė zgjedhur si tekst autorativ nga ana e profetit, siē i ka zgjedhur ato dy tjerat.

Si pasojė, kopjet e kodeksit tė Zeidit tanimė ishin dėrguar shpėrndarė tek ēdo krahinė myslimane, pėrderisa tė gjitha dorėshkrimet e pėrmėnduar tashme ishin skatėrruar.

ėshtė e qartė nga ky diskutim se zgjedhja finale e tekstit pėr tekst autorativ kishte pak tė bėjė me vėrtetėsinė e tij, por kishte tė bėjė mė shumė me faktin se nuk ishte dorėshkrimi i diskutueshėm. Gjithashtu ėshtė e dukshme se nuk ka pasur dy kuranė tė cilėt eksistonin nė tė njėjtėn kohė dhe qė ishin krejtėsisht tė njgjashėm.

Kjo traditė na tregon se kopjet e tjera kanė ekzistuar, por asnjė nga tekstet nuk janė kursyer nga urdhėri pėr shkatėrrim. Ne duhet tė konkludojmė se shkatėrrimi i dorėshkrimeve tė tjera ishte pėrpjekje drastike pėr tė standartizuar tekstin kuranor. Pėrderisa ne kemi sot njė tekst standart, nuk ka asnjė provė e cila korrespondon me origjinalin. Ne vetėm mund tė themi se mund tė jetė i njgjashėm me redaktimin utmatik, redaktimi i cili ishte njė nga shumė tė tjerė.Vargjet qė mungojnė

Kjo sjellė edhe njė problem tė vėshtirė: si mund tė jemi tė sigurtė se ajo ēfarė ėshtė pėrfshirė nė kodeksin (apo dorėshkrimin) e Zaid ibn Tabit, pėrmban zbulesėn e plotė tė zbulesės sė Muhamedit? Ne jemi tė detyruar tė mbėshtetemi nė traditėn myslimane qė tė na tregojė. Por, interesant, ėshtė vetė tradita myslimane e cila na informon se Zeidi fillimisht edhe vetė kishte dyshuar nė kodeksin e tij.Sura 33:23

Sipas Sahih Bukharit (vell 6 fq 79), nė kundėrshtim me faktin se teksti i Zeidit ėshtė kopjuar dhe dėrguar nė shtatė qytete tė ndryshme, papritmas Zeidit iu pėrkujtua se vargjet tė cilat i kishte cituar profeti mė herėt mungonin nė tekstin e tij.

Zeidi citoi se vargu i cili mungonte ishte vargu 23 i sures 33, i cili thotė, “mes besimtarėve ka burra tė cilėt kanė qėnė tė vėrtetė nė beslidhjen me Allahun”. Kėshtu qė ai i kėrkoi kėtė varg derisa e gjeti tek Huasaima ibn al Ansari.

Kėshtu qė ne gjejmė se Kurani ėshtė mėsuar pėrmėndėsh nga njerėz tė veēantė gjatė ditėve mė tė hershme tė islamit. Por e njė rėndėsie mė tė madhe ėshtė pyetja shqetėsuese nėse ndoshta ka edhe vargje tė tjera tė cilat nuk janė vėnė re ose janė lėnė anash. Pėrgjigjja nė kėtė pyetje mund tė gjendet tek njė traditė tjetėr autoritative, nė atė tė Sahih Myslimit.Vargu mbi gurėzimin

Myslimanėt pohojnė se pasazhet kyēe kanė munguar nga teksti i Zeidit. Vargu mė i njohur ėshtė mbi gurėzimin. Tė gjitha traditat kryesore flasin pėr kėtė varg mungues. Sipas Ibn Ishak (fq 684 )lexojmė:

“Perėndia e dėrgoi Muhamedin, dhe i dėrgoi atij poshtė shkrimin. Pjesė e saj qė ai dėrgoi ėshtė pasazhi mbi gurėzimin”.

Umari thotė:

“Ne e kemi lexuar atė, na u ėshtė mėsuar, dhe i kemi kushtuar vėmėndje. Apostulli [Mahamedi]kishte gurėzuar, dhe ne kemi gurėzuar pas tij. Kam frikė se nė tė ardhmen njerzit do tė gjejnė se nė librin e Perėndisė askund nuk ėshtė pėrmėndur gurėzimi, me anėn e kėsaj shkojmė nė rrugė tė gabuar duke e braktisur dekretin tė cilin e ka dėrguar Perėndia. Vėrtet ėshtė dėnim pėr burrin apo gruan e martuar tė cilėt bėjnė kurorėshkelje”.

Pėr kėtė sipas Umarit, vargu mbi gurėzimin ishte pjesė e Kuranit origjinal, e zbulesės tė cilėn Allahu e ka dėrguar poshtė. Por tani mungon.

Nė shumė tradita ne e gjejmė njė numėr tė raporteve mbi burrat dhe gratė tė cilėt kishin shkelur kurorėn, dhe janė gurėzuar nga profeti dhe shoqėruesit e tij. Por sot, nė Kuran, nė suren 24:32 lexojmė se dėnimi pėr kurorėshkelje ishte me 100 goditje me kamzhik.

Umari tha se kurorėshkelja nuk ėshtė vetėm njė shkelje kryesore por njė shkelje e cila kėrkon guxim. Ky varg tani mungon nė Kuran dhe pėr kėtė arsye Umari e ka ngritur kėtė ēėshtje.

Myslimanėt duhet tė pyesin vėrtet se nėse Kurani nė tė vėrtetė mund tė deklarohet se ėshtė i njėjtė me atė qė iu ėshtė dhėnė nga Muhamedi shoqėruesve tė tij? Me dėshmi tė tilla, Kurani tė cilin e posedojmė ne sot bėhet ēdo herė mė i dyshimtė.

Shkeputur nga http://pergjigje.com/Autor/JaySmith/Mbikuranin.htm

Arijanit
19-11-06, 20:27
Do te filloj te postoj Kundėrthėniet dhe Kontradiktat Kuranore.
E pashe nje teme qe e kishin hapur disa per 'Kontradiktat Biblike'. Myslimanet e askush tjeter nuk kane monopol ne kritikimin e feve apo besimeve tjera. Marr kete guximin dhe kerkoj ndihmen e Zotit qe te me udheheqe ne kete.
Nese 1.1 miliarde myslimane mendojne se Kurani eshte e vetmja liber e Zotit dhe Mrekulli, kjo nuk do te thote asgje, asrgumenti mund numrin. edhe 500 milione mendojne se besimi hindus eshte me i drejti, por kjo nuk e ben te tille.

Kjo teme nuk hapet per te nxitur urrejtje, apo jotolerance. Nese e gjeni ndonje shkrim e qe e shihni se ajo eshte genjeshter, mund t'i referoheni Kuranit dhe ta shikoni vete ne te dhe ta hidhni poshte argumentin tim. Kurani mbahet si nje liber Hyjnor "i shpallur direkt nga Allahu te Profeti i tij" e i pa gabueshem, por ne realitet nuk eshte i tille. Pra aty gjenden shume kontradikta kur nje ajet kundershton ne doktrine nje ajet tjeter. Gjithashtu ka disa ajete "ku thuhet se ka seks ne parajse" "sesi po rrjedhkan lumenje me vere", sesi atje kinse po te pritkan hyrija. Une nuk besoj se Zoti i ka thene keto gjera.

Si p.sh. nje ajet thote "Nuk ka dhune ne fe", tjetri thote "vritni ata qe nuk besojne Allahun dhe ate qe e ndaloi Profeti" e shume e shume kesi kontradikta. Disa thone se mesimet e Kuranin per luften dhe Xhihadin duhet te mirren me metafora, por muxhahedinet dhe myslimanet gjate historise nuk i kane marrur dhe nuk i marrin ato me metafora, por ne kuptim te drejtperdrejt.

Une personalisht i respektoj te gjithe njerzit dhe i dua njesoj, si te krishteret katolike, ortodokse, protestante, gjithashtu myslimanet, hinduset, cifutet, budistet, deshmitaret e Jehovait etj. Te gjithe keta i kam vellezer dhe kemi nje Krijues, dhe une jam kunder cdo urrejtje apo krimi qe behet ndaj tyre. Jezusi tha "Une jam rruga, e verteta dhe jeta, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet Meje. "Zoti i trajton pa dallim te gjithe njerzit" thuhet ne Ungjill, edhe une i dua njesoj. Eshte normale popullin tim shqiptar e dua me shume, sepse nga ky komb dal edhe une.

Shpresoj se nuk do te mbyllet kjo teme nga administradoret apo moderatoret e forumit dardania.de, ne kete rast une perjashtohem automatikisht dhe nga deshira ime personale nga forumi sepse nese ketu nuk ka shprehje te mendimit te lire dhe demokraci. Megjithate kur te kritikohet diqka duhet te ofrohen argumentet dhe une mendoj se i kam keto argumente, nese myslimanet apo kushdo qofte tjeter qe mendon se ka kunderargumente le t'i ofroje ato. Nese keto argumente qe do t'i ofroj une nuk deshiron t'i besosh, je i lire te mos i besosh, une nuk i urrej ata qe nuk do t'i besojne.

Megjithate kontradiktat qe gjenden ne Kuran do te filloj te hene tjeter duke i respektuar festat fetare te popullit tim.

Pershendetje

Islami i dha impulse te reja invencionale dhe kreativitet mendimit njerezor. Muslimanet, te prire nga ndjenjat arsimdashese, burimin inspirativ te te cilave e gjenin perhere ne ajetet kuranore, e kuptuan shume drejt porosine e Allahut xh.sh. Ajetet e shumta qe flasin per diturine dhe per dijetaret, inspiruan mendjet me te ndritura islame qe te shkruajne me penat e tyre vepra e vepra te ēmuara e te vlefshme, qe pėr shumė shekuj me radhe sherbyen si literatura burimore per shkencen e atebotshme boterore.

''Ne atyre (mohuesve) do t’ua deftojmė argumentet tona ne horizonte, si dhe ne vetveten e tyre, derisa t’u behet plotesisht e qarte se ky (Kur’an) eshte i vertete. Valle a nuk te mjafton ty qe Zoti yt eshte deshmues i ēdo gjeje “ (Fussilet 53)''

http://www.harunyahya.com/albanian/images/quran_knowledge.jpg

Arijanit
19-11-06, 20:43
Savior JO vetem Kaq:frown:


Rrjedhimisht, gjatė sundimit tė Utmanit, Kalifit tė tretė ėshtė bėrė njė tentim i matur pėr tė standardizuar Kuranin dhe pėr tė importuar njė tekst tė vetėm pėr tėrė komunitetin mysliman.

Kodeksi i Zaid ibn Tabit, i marrė nga dorėshkrimi i Hafsahės, ishte i zgjedhur nga Utmani pėr kėtė qėllim, pėr tė shtangur tė dy kodkset tė Masudit dhe Ibn Kabit.

Zaid ibn Tabi ishte shumė mė i ri. i cili nuk kishte lindur fare kur Masudi kishte recituar pranė Muhamedit 70 sure pėrmėndėsh. Sipas traditės myslimane kodeksi i Zeidit ėshtė zgjedhur nga Utamni pėr shkak tė gjuhės e cila ėshtė pėrdorur, "dialekt kuranor" ishte vendosur nė Mekė, dhe ėshtė bėrė arabishtja standarte.

Tradita pohon se Zeidi, sė bashku me tre shkollarė tė fisit kerejshi tė Mekės, kanė shkruar kodekset nė dialektin kurejsh, siē iu ėshtė shfaqur Muhamedit nė kėtė dialekt. Sidoqoftė, gjuhėtarėt edhe sot janė nė mėdyshje tė dinė se ēka ka qėnė saktėsisht dialekti i kurejshive, dhe pasi qė nuk ekziston sot nuk mund tė definohet.

Pėr mė tepėr, dialektin tė cilin e gjejmė tek Kurani i tanishėm nuk ndryshon nga gjuha e cila nė atė kohė ishte e pranishme nė pjesėt e tjera tė Hixhazit. Pėrderisae bėnin njė teori tė mirė, ka shumė pak dėshmi historike me tė cilat mund tė ndihmonin. Arsye tė mėtutjshme, sipas traditės, pėr zgjedhjen e kodeksit tė Zeidit, ėshtė sepse ėshtė mbajtur nė njė izolim tė njėmėndė pėr shumė vite, dhe se nuk ka tėrhequr pubilicitetin ashtu siē ka bėrė ai me tekste tė ndryshme, siē ishin kodekset e Abdullah ibn Masudid dhe Ubayy ibn Kabid.

Ironikisht, me anė tė virtytit tė popullaritetit tė tyre, kodekset e Masudit dhe Kabid janė refuzuar si burimet finale tė Kuranit dhe janė zėvėndėsuar nga kodekset e njė individi i cili ose kishte njė nam tė keq, apo nuk kishte pėrvojė, dhe teksti i tė cilit (siē do tė zbulojmė mė vonė) kurrė nuk ėshtė zgjedhur si tekst autorativ nga ana e profetit, siē i ka zgjedhur ato dy tjerat.

Si pasojė, kopjet e kodeksit tė Zeidit tanimė ishin dėrguar shpėrndarė tek ēdo krahinė myslimane, pėrderisa tė gjitha dorėshkrimet e pėrmėnduar tashme ishin skatėrruar.

ėshtė e qartė nga ky diskutim se zgjedhja finale e tekstit pėr tekst autorativ kishte pak tė bėjė me vėrtetėsinė e tij, por kishte tė bėjė mė shumė me faktin se nuk ishte dorėshkrimi i diskutueshėm. Gjithashtu ėshtė e dukshme se nuk ka pasur dy kuranė tė cilėt eksistonin nė tė njėjtėn kohė dhe qė ishin krejtėsisht tė njgjashėm.

Kjo traditė na tregon se kopjet e tjera kanė ekzistuar, por asnjė nga tekstet nuk janė kursyer nga urdhėri pėr shkatėrrim. Ne duhet tė konkludojmė se shkatėrrimi i dorėshkrimeve tė tjera ishte pėrpjekje drastike pėr tė standartizuar tekstin kuranor. Pėrderisa ne kemi sot njė tekst standart, nuk ka asnjė provė e cila korrespondon me origjinalin. Ne vetėm mund tė themi se mund tė jetė i njgjashėm me redaktimin utmatik, redaktimi i cili ishte njė nga shumė tė tjerė.Vargjet qė mungojnė

Kjo sjellė edhe njė problem tė vėshtirė: si mund tė jemi tė sigurtė se ajo ēfarė ėshtė pėrfshirė nė kodeksin (apo dorėshkrimin) e Zaid ibn Tabit, pėrmban zbulesėn e plotė tė zbulesės sė Muhamedit? Ne jemi tė detyruar tė mbėshtetemi nė traditėn myslimane qė tė na tregojė. Por, interesant, ėshtė vetė tradita myslimane e cila na informon se Zeidi fillimisht edhe vetė kishte dyshuar nė kodeksin e tij.Sura 33:23

Sipas Sahih Bukharit (vell 6 fq 79), nė kundėrshtim me faktin se teksti i Zeidit ėshtė kopjuar dhe dėrguar nė shtatė qytete tė ndryshme, papritmas Zeidit iu pėrkujtua se vargjet tė cilat i kishte cituar profeti mė herėt mungonin nė tekstin e tij.

Zeidi citoi se vargu i cili mungonte ishte vargu 23 i sures 33, i cili thotė, “mes besimtarėve ka burra tė cilėt kanė qėnė tė vėrtetė nė beslidhjen me Allahun”. Kėshtu qė ai i kėrkoi kėtė varg derisa e gjeti tek Huasaima ibn al Ansari.

Kėshtu qė ne gjejmė se Kurani ėshtė mėsuar pėrmėndėsh nga njerėz tė veēantė gjatė ditėve mė tė hershme tė islamit. Por e njė rėndėsie mė tė madhe ėshtė pyetja shqetėsuese nėse ndoshta ka edhe vargje tė tjera tė cilat nuk janė vėnė re ose janė lėnė anash. Pėrgjigjja nė kėtė pyetje mund tė gjendet tek njė traditė tjetėr autoritative, nė atė tė Sahih Myslimit.Vargu mbi gurėzimin

Myslimanėt pohojnė se pasazhet kyēe kanė munguar nga teksti i Zeidit. Vargu mė i njohur ėshtė mbi gurėzimin. Tė gjitha traditat kryesore flasin pėr kėtė varg mungues. Sipas Ibn Ishak (fq 684 )lexojmė:

“Perėndia e dėrgoi Muhamedin, dhe i dėrgoi atij poshtė shkrimin. Pjesė e saj qė ai dėrgoi ėshtė pasazhi mbi gurėzimin”.

Umari thotė:

“Ne e kemi lexuar atė, na u ėshtė mėsuar, dhe i kemi kushtuar vėmėndje. Apostulli [Mahamedi]kishte gurėzuar, dhe ne kemi gurėzuar pas tij. Kam frikė se nė tė ardhmen njerzit do tė gjejnė se nė librin e Perėndisė askund nuk ėshtė pėrmėndur gurėzimi, me anėn e kėsaj shkojmė nė rrugė tė gabuar duke e braktisur dekretin tė cilin e ka dėrguar Perėndia. Vėrtet ėshtė dėnim pėr burrin apo gruan e martuar tė cilėt bėjnė kurorėshkelje”.

Pėr kėtė sipas Umarit, vargu mbi gurėzimin ishte pjesė e Kuranit origjinal, e zbulesės tė cilėn Allahu e ka dėrguar poshtė. Por tani mungon.

Nė shumė tradita ne e gjejmė njė numėr tė raporteve mbi burrat dhe gratė tė cilėt kishin shkelur kurorėn, dhe janė gurėzuar nga profeti dhe shoqėruesit e tij. Por sot, nė Kuran, nė suren 24:32 lexojmė se dėnimi pėr kurorėshkelje ishte me 100 goditje me kamzhik.

Umari tha se kurorėshkelja nuk ėshtė vetėm njė shkelje kryesore por njė shkelje e cila kėrkon guxim. Ky varg tani mungon nė Kuran dhe pėr kėtė arsye Umari e ka ngritur kėtė ēėshtje.

Myslimanėt duhet tė pyesin vėrtet se nėse Kurani nė tė vėrtetė mund tė deklarohet se ėshtė i njėjtė me atė qė iu ėshtė dhėnė nga Muhamedi shoqėruesve tė tij? Me dėshmi tė tilla, Kurani tė cilin e posedojmė ne sot bėhet ēdo herė mė i dyshimtė.

Shkeputur nga http://pergjigje.com/Autor/JaySmith/Mbikuranin.htm (http://pergjigje.com/Autor/JaySmith/Mbikuranin.htm)

I nderuar,
A nuk ishe i gatshem te shkruash vetem dy fjali nga vehtja juaj,por tu desh te shkepusish pjes nga,,,,,http://pergjigje.com/Autor......... , Por me vjen shum keq se para se me e shkeput kete text, nuk keni pare mire se eshte thjesht nje shkrim amatersk i nje niveli shum te ulet,,,,Ose ndoshta thjesht e ke bere vetem per te kenaqur vetveten dhe per te pasur nje shkrim per kete teme.
http://www.bajgora.com/index/Quran7.gifThe End

Piu
20-11-06, 18:05
I nderuar,
A nuk ishe i gatshem te shkruash vetem dy fjali nga vehtja juaj,por tu desh te shkepusish pjes nga,,,,,http://pergjigje.com/Autor......... , Por me vjen shum keq se para se me e shkeput kete text, nuk keni pare mire se eshte thjesht nje shkrim amatersk i nje niveli shum te ulet,,,,Ose ndoshta thjesht e ke bere vetem per te kenaqur vetveten dhe per te pasur nje shkrim per kete teme.
http://www.bajgora.com/index/Quran7.gifThe End


Pėrshėndetje
Meqėnse tema fliste pėr kundėrthėniet nė Kuran unė solla disa prej tyre. Ju falenderoj qė as nuk e paskeni marrė mundimin tė na shpjegonit disa nga kėto tema, kjo vėrteton se sa amaterske ose se cfare niveli tė ulėt mund te jetė ku text.

Albanian eX|PerT
20-11-06, 20:17
Pershendetje te nderuar/a anetare te FD-se.

Shkrimi i anetarit Piu eshte perplot me genjeshtra, dhe eshte shume amator.

Shikoni njehere, emrat nuk ka ditur ti shkruaj mire, e leje mė historine.

Utmanit,
Uthmani (e jo) Utmanit

Zaid ibn Tabit,
Zejd ibėnThebit (e jo) Zaid ibn Tabit. (Bile ketu ne gjuhen arabe merr kuptim tjeter, sepse zaid i thuhet te devotshmive)

Masudit
Mesud eshte quajtur babai i Abdullahut, te cilit me posht i tregohet emri, d.m.th. Abdullahu i biri i Mesudit.
Abdullah ibn Masudid dhe Ubayy ibn Kabid.
Ubej ibėn Kab (e jo) Ubayy ibn Kabid.

Sura 33:23

Sipas Sahih Bukharit (vell 6 fq 79), nė kundėrshtim me faktin se teksti i Zeidit ėshtė kopjuar dhe dėrguar nė shtatė qytete tė ndryshme, papritmas Zeidit iu pėrkujtua se vargjet tė cilat i kishte cituar profeti mė herėt mungonin nė tekstin e tij.
Kaptina apo si i thote autori sura e 33 e quajtur "Ahzab" citati i 23-te na thote keshtu: "Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi".

Une ia kam huazuar nje shokut librin "Sahih Bukhari" te cilin autori po e citon, dhe ne fq. 79 te vellimit 6-te nuk permendet nje gje e tille. Mirepo kam porositur nje shok ne USA dhe ai e shikoi perkthimin ne gjuhen angleze, mirepo as aty nuk gjendjej nje gje e tille. D.m.th. kjo eshte genjshter. Thene me troē Sahihu Bukhari nuk eshte liber historie, mirepo me thenie te Profetit, prandaj publikisht i themi ketij manipuluesi, se eshte duke genjyer.


nė atė tė Sahih Myslimit.
Tregona prap citatin, e jo vetem thote ne ate liber edhe kaq. E si te te besoje kur nuk po e sjell burimin.Ibn Ishak (fq 684 )
Tregoe ne cilin liber te Ibėn Is'hakut gjindet kjo, sepse keta emra qe po i permendni kane me qindra libra. Edhe pse te gjithe,qe ju jeni duke i thene jane manipulimi tuaja.

Nė shumė tradita ne e gjejmė njė numėr tė raporteve mbi burrat dhe gratė tė cilėt kishin shkelur kurorėn, dhe janė gurėzuar nga profeti dhe shoqėruesit e tij. Por sot, nė Kuran, nė suren 24:32 lexojmė se dėnimi pėr kurorėshkelje ishte me 100 goditje me kamzhik.
Ha, ha ha ha,:tongue: :tongue: O Jay Smith genjeshtari. Po edhe ne kohen e Profetit jane rrahur me kamxhik ata qe kane bere vepra amorale.

Gurezimi ka qene per ata qe jane te martuar, ndersa
Rrahja me kamxhik, per ata qe jane beqar.

Bile bile o anetar, citati 32 nga kaptina Nur (24) flet per diē tjeter, po ky i gjori ia ka futur kot. Citati thote keshtu: "Dhe martoni tė pamartuarat (tė pamartuarit) edhe robėrit e robėreshat tuaja qė janė tė ndershėm e tė ndershme. Nėse janė tė varfėr, All-llahu i begaton nga mirėsitė e Tij, All-llahu ėshtė bujar i madh, i gjithdijshėm." E valle, a jeni duke par dikund qe tregon ligje per zinaqaret?

Me rrespekt, shoku juaj
Albanian eX|PerT

ebu dherire
09-06-07, 23:06
ju me duket e qelet temen kunderthenjet ne kuran ndersa tema jote ka mar nje tem tjeter urrejta kunder muslimaneve sikur ta kishe ditur se sa e sa ka kunderthenje ne bibel ti sot ishe kon musliman ppor nuk e din

ATEIST
03-10-07, 16:54
N'qoftė se mė lejohet te postoj vetem njė ajet kur'anor dhe nje verset i biblės,..

Savior lexo dhe mendo tash seriozisht reth kėsaj qe te raportova... pa keqkutpime,.. e kėrkove tė vėrteten ja njė prej shumė provave.

*************************************************
“O ithtarė tė librit (Tevrat e Inxhil), ejani (tė bashkohemi) te njė fjalė qė ėshtė e njejtė (e drejtė) mes nesh dhe mes jush: tė mos adhurojmė, pos All-llahut, tė mos ia bėjmė Atij asnjė send shok, tė mos konsiderojmė njėri - tjetrin zotėr pos All-llahut!” E nė qoftė se ata refuzojnė, ju thoni: “Dėshmoni pra, se ne jemi muslimanė
(besuam njė Zot)!”
KUR’AN: Ali Imran 6


*************************************************
Dhe ja qka thot bibla...

"Do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t'ju bėjė tė lirė''
BIBLA: Gjoni 8:32

*************************************************

ps: Mos u kufizo vetėm nė leximin e biblės Savior... lexo edhe tjer libra,.. kėrko sinqerishtė tė vėrtetėn. Mėsimi ėshtė pasuri,...


une qe lexova edhe librin tjeter lexova keto sure.

9.123. O ju qė besuat! Luftoni jobesimtarėt qė i keni afėr jush, e le ta ndiejnė prej jush grushtin e fortė kundėr tyre. E dine se All-llahu ėshtė me tė devotshmit.
9.5. E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t’i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshrues.


9.29. Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.

SoKoLi-i-Maleve
03-10-07, 18:09
une qe lexova edhe librin tjeter lexova keto sure.

9.123. O ju qė besuat! Luftoni jobesimtarėt qė i keni afėr jush, e le ta ndiejnė prej jush grushtin e fortė kundėr tyre. E dine se All-llahu ėshtė me tė devotshmit.
9.5. E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t’i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshrues.


9.29. Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.


Ktu predikon dhe urdheron fen e paqes,dashuris dhe mirekuptimit ndernjerzor,sigurisht ?

Drita_e_Besimit
18-10-07, 23:32
Ktu predikon dhe urdheron fen e paqes,dashuris dhe mirekuptimit ndernjerzor,sigurisht ?

Selamun alejkum motra dhe vellezer te nderuar...isha duke kerkuar ne net disa mesime te cilat me duheshin per ne fakultet dhe ja qe mu shfaq kjo faqe e ketij forumi...duke i lexuar fjalet e fundit te vellaut te nderuar "Sokoli-i-Maleve" fillova te qeshem dhe me nxiti qe te regjistrohem ne kete forum vetem e vetem per t'ua thene disa fjale ketyre motrave dhe vellezerve te humbur...Normale eshte ajo qe na therret ne paqe dhe lumturi Kur'ani,por problemi e dini ku qendron???ne ate qe ju nuk e kuptoni Kur'anin..O vella i dashur Kur'ani nuk eshte per secilin njeri,nuk mund ate ta kuptoje gjithkush...Ate e kupton vetem ai i cili e lexon me shpirt dhe me zemer te pastert vetem ather ke per te kuptuar se ne fakt ato fjale qe i lexon nuk jan ashtu sic ti i kupton...Cili Zot do shkruante qe te rrihemi mor vella???a mendon se ne Kur'ani shkruan shko bukvalisht rrehu me jobesimtarin hahahah me vjen keq qe jeni humbur ore te gjore por kjo jete e juaj ne ate bote do ju duket sikur nje gjysem dite qe jetoni...do te qani per kete koh te humbur ne net duke mohuar fjalen e Allahut...do t'u krehin per tok dhe do ua djegin fytyrat e juaja per arsye se ju mohoni Zotin e Vertet...do te dukeni me te shemtuar se asnjeher me pare..SUBHANALL_LLAH inshallah Allahu na e fal cdo mekat dhe na mbron nga zjarri i Xhehenemit...

Me falni nese kam ofenduar ndonjerin nga ju por e verteta cdoher dhemb por ja qe nuk ndryshohet
Eselamun alejkum

Drita_e_Besimit
18-10-07, 23:39
Savior JO vetem Kaq:frown:


Rrjedhimisht, gjatė sundimit tė Utmanit, Kalifit tė tretė ėshtė bėrė njė tentim i matur pėr tė standardizuar Kuranin dhe pėr tė importuar njė tekst tė vetėm pėr tėrė komunitetin mysliman.

Kodeksi i Zaid ibn Tabit, i marrė nga dorėshkrimi i Hafsahės, ishte i zgjedhur nga Utmani pėr kėtė qėllim, pėr tė shtangur tė dy kodkset tė Masudit dhe Ibn Kabit.

Zaid ibn Tabi ishte shumė mė i ri. i cili nuk kishte lindur fare kur Masudi kishte recituar pranė Muhamedit 70 sure pėrmėndėsh. Sipas traditės myslimane kodeksi i Zeidit ėshtė zgjedhur nga Utamni pėr shkak tė gjuhės e cila ėshtė pėrdorur, "dialekt kuranor" ishte vendosur nė Mekė, dhe ėshtė bėrė arabishtja standarte.

Tradita pohon se Zeidi, sė bashku me tre shkollarė tė fisit kerejshi tė Mekės, kanė shkruar kodekset nė dialektin kurejsh, siē iu ėshtė shfaqur Muhamedit nė kėtė dialekt. Sidoqoftė, gjuhėtarėt edhe sot janė nė mėdyshje tė dinė se ēka ka qėnė saktėsisht dialekti i kurejshive, dhe pasi qė nuk ekziston sot nuk mund tė definohet.

Pėr mė tepėr, dialektin tė cilin e gjejmė tek Kurani i tanishėm nuk ndryshon nga gjuha e cila nė atė kohė ishte e pranishme nė pjesėt e tjera tė Hixhazit. Pėrderisae bėnin njė teori tė mirė, ka shumė pak dėshmi historike me tė cilat mund tė ndihmonin. Arsye tė mėtutjshme, sipas traditės, pėr zgjedhjen e kodeksit tė Zeidit, ėshtė sepse ėshtė mbajtur nė njė izolim tė njėmėndė pėr shumė vite, dhe se nuk ka tėrhequr pubilicitetin ashtu siē ka bėrė ai me tekste tė ndryshme, siē ishin kodekset e Abdullah ibn Masudid dhe Ubayy ibn Kabid.

Ironikisht, me anė tė virtytit tė popullaritetit tė tyre, kodekset e Masudit dhe Kabid janė refuzuar si burimet finale tė Kuranit dhe janė zėvėndėsuar nga kodekset e njė individi i cili ose kishte njė nam tė keq, apo nuk kishte pėrvojė, dhe teksti i tė cilit (siē do tė zbulojmė mė vonė) kurrė nuk ėshtė zgjedhur si tekst autorativ nga ana e profetit, siē i ka zgjedhur ato dy tjerat.

Si pasojė, kopjet e kodeksit tė Zeidit tanimė ishin dėrguar shpėrndarė tek ēdo krahinė myslimane, pėrderisa tė gjitha dorėshkrimet e pėrmėnduar tashme ishin skatėrruar.

ėshtė e qartė nga ky diskutim se zgjedhja finale e tekstit pėr tekst autorativ kishte pak tė bėjė me vėrtetėsinė e tij, por kishte tė bėjė mė shumė me faktin se nuk ishte dorėshkrimi i diskutueshėm. Gjithashtu ėshtė e dukshme se nuk ka pasur dy kuranė tė cilėt eksistonin nė tė njėjtėn kohė dhe qė ishin krejtėsisht tė njgjashėm.

Kjo traditė na tregon se kopjet e tjera kanė ekzistuar, por asnjė nga tekstet nuk janė kursyer nga urdhėri pėr shkatėrrim. Ne duhet tė konkludojmė se shkatėrrimi i dorėshkrimeve tė tjera ishte pėrpjekje drastike pėr tė standartizuar tekstin kuranor. Pėrderisa ne kemi sot njė tekst standart, nuk ka asnjė provė e cila korrespondon me origjinalin. Ne vetėm mund tė themi se mund tė jetė i njgjashėm me redaktimin utmatik, redaktimi i cili ishte njė nga shumė tė tjerė.Vargjet qė mungojnė

Kjo sjellė edhe njė problem tė vėshtirė: si mund tė jemi tė sigurtė se ajo ēfarė ėshtė pėrfshirė nė kodeksin (apo dorėshkrimin) e Zaid ibn Tabit, pėrmban zbulesėn e plotė tė zbulesės sė Muhamedit? Ne jemi tė detyruar tė mbėshtetemi nė traditėn myslimane qė tė na tregojė. Por, interesant, ėshtė vetė tradita myslimane e cila na informon se Zeidi fillimisht edhe vetė kishte dyshuar nė kodeksin e tij.Sura 33:23

Sipas Sahih Bukharit (vell 6 fq 79), nė kundėrshtim me faktin se teksti i Zeidit ėshtė kopjuar dhe dėrguar nė shtatė qytete tė ndryshme, papritmas Zeidit iu pėrkujtua se vargjet tė cilat i kishte cituar profeti mė herėt mungonin nė tekstin e tij.

Zeidi citoi se vargu i cili mungonte ishte vargu 23 i sures 33, i cili thotė, “mes besimtarėve ka burra tė cilėt kanė qėnė tė vėrtetė nė beslidhjen me Allahun”. Kėshtu qė ai i kėrkoi kėtė varg derisa e gjeti tek Huasaima ibn al Ansari.

Kėshtu qė ne gjejmė se Kurani ėshtė mėsuar pėrmėndėsh nga njerėz tė veēantė gjatė ditėve mė tė hershme tė islamit. Por e njė rėndėsie mė tė madhe ėshtė pyetja shqetėsuese nėse ndoshta ka edhe vargje tė tjera tė cilat nuk janė vėnė re ose janė lėnė anash. Pėrgjigjja nė kėtė pyetje mund tė gjendet tek njė traditė tjetėr autoritative, nė atė tė Sahih Myslimit.Vargu mbi gurėzimin

Myslimanėt pohojnė se pasazhet kyēe kanė munguar nga teksti i Zeidit. Vargu mė i njohur ėshtė mbi gurėzimin. Tė gjitha traditat kryesore flasin pėr kėtė varg mungues. Sipas Ibn Ishak (fq 684 )lexojmė:

“Perėndia e dėrgoi Muhamedin, dhe i dėrgoi atij poshtė shkrimin. Pjesė e saj qė ai dėrgoi ėshtė pasazhi mbi gurėzimin”.

Umari thotė:

“Ne e kemi lexuar atė, na u ėshtė mėsuar, dhe i kemi kushtuar vėmėndje. Apostulli [Mahamedi]kishte gurėzuar, dhe ne kemi gurėzuar pas tij. Kam frikė se nė tė ardhmen njerzit do tė gjejnė se nė librin e Perėndisė askund nuk ėshtė pėrmėndur gurėzimi, me anėn e kėsaj shkojmė nė rrugė tė gabuar duke e braktisur dekretin tė cilin e ka dėrguar Perėndia. Vėrtet ėshtė dėnim pėr burrin apo gruan e martuar tė cilėt bėjnė kurorėshkelje”.

Pėr kėtė sipas Umarit, vargu mbi gurėzimin ishte pjesė e Kuranit origjinal, e zbulesės tė cilėn Allahu e ka dėrguar poshtė. Por tani mungon.

Nė shumė tradita ne e gjejmė njė numėr tė raporteve mbi burrat dhe gratė tė cilėt kishin shkelur kurorėn, dhe janė gurėzuar nga profeti dhe shoqėruesit e tij. Por sot, nė Kuran, nė suren 24:32 lexojmė se dėnimi pėr kurorėshkelje ishte me 100 goditje me kamzhik.

Umari tha se kurorėshkelja nuk ėshtė vetėm njė shkelje kryesore por njė shkelje e cila kėrkon guxim. Ky varg tani mungon nė Kuran dhe pėr kėtė arsye Umari e ka ngritur kėtė ēėshtje.

Myslimanėt duhet tė pyesin vėrtet se nėse Kurani nė tė vėrtetė mund tė deklarohet se ėshtė i njėjtė me atė qė iu ėshtė dhėnė nga Muhamedi shoqėruesve tė tij? Me dėshmi tė tilla, Kurani tė cilin e posedojmė ne sot bėhet ēdo herė mė i dyshimtė.

Shkeputur nga http://pergjigje.com/Autor/JaySmith/Mbikuranin.htm


Oj moter kam edhe nje pyetje per ty???
E keni ndryshuar biblen duke shtuar vargje keshtu???Tani po mundoheni ta ndryshoni Kur'anin???hahaha

Jo oj moter e dashur gabim je se ne ate dit kur ju do mundoheni te ndryshoni ajetet Kuranore ju do humbeni dhe do ju kaploje e keqja...Ateher te gjitha ajetet Allahu do i kthen lart ne qiell...e juve do ju bjen nder mend se cfar flitnim ne muslimanet tere kohen..do te vraposh te marrish nje ajet te lexosh por do jete e kot...Estagfirrullah Zoti na rruajt nga e keqja e djallit i cili tere kojen eshte ne luftim per te na mashtruar

Drita_e_Besimit
18-10-07, 23:50
hahahahaha o i nderuar,si mundet arabet te quhen gomar ne bibel kur qe bibla faktikisht ka qene e dhene se pari te arabet hahahaha...thuaj me mir "E ndryshuan njerezit me pas biblen ne kete menyre-Dhe arabet u quajten gomar"hahahhahahah

shum po qeshem me keto budallalleqe qe po shkruani haha estagfirullah inshalla Zoti ma Fal se jam duke qeshur me nje fe tjeter e ajo nuk eshte e lejuar ne fen ton...por faktikisht po qeshem me mendjetrashesin tuaj...

Drita_e_Besimit
19-10-07, 00:02
Jo nuk eshte endrra ime qe te bombardohet Meka o i nderuar e te vriten njerez, krijesa te Zotit, ende nuk jam cmendur si disa kur thone se duhet te bombardohet Vatikani. Por nje dite Meka do te bombardohet siq po duket (edhe njehere kjo nuk eshte deshira ime, perkundrazi deshira ime eshte qe te mbisundoje paqja dhe dashuria), bile ate rende, nese nuk ndalet xhihadi, keshtu qe mos garanto per kete. Por kjo nuk eshte deshira ime.

Nuk i thash asaj vajzes, por atij qe e ka mashtruar. Tani qenkam "Misionar Evangjelist", hahaha. Ty nuk te intereson a jam une evangjelist, luteran, katolik etj. Besimi nuk eshte parti per mua, por qeshtje e individit. Une shpreh mendimin tim personal, kjo nuk ka te beje asgje me besim.


haha o vella po ti a tash poe kupton se ndoshta do te bombardohet Meka????Ne muslimanet kete e dime qysh prej se ka zbritur Kur'ani Famelarte,sepse ne Kur'an Allahu ka shkruar se do te luftojne Jobesimtaret kunder Muslimaneve dhe ne fund do te fitojne Muslimanet...
edhe nje gje ne nuk e mohojme Hazreti Isen apo Jezusin si thoni ju por e mohojme ate se Allahut i beni shok apo femij-Ai eshte Nje I Gjithfuqishmi, Meshiruesi, Meshirberesi...edhe nje gje me intereson un jetoj dhe studioj nje nje rrethin perplot me Krishter,katolik e tjer e tjer-kam pyetur shum krishter do te pyes edhe ty "Cka din ti per Hz.Isen to est Jezusin???"me trego cka din ti per jeten e tij,cka kan qen cudirat e tij qysh prej se ka lindur???deri tani askush nuk ma dha kete pergjigje ta shoh se ti si do pergjigjesh

SoKoLi-i-Maleve
19-10-07, 00:54
Tue i lexua shkresat tua Drita e Besimit,se sa me" devotshmeri,dashuri "vllaznore dhe per menyren e sqarimit te lirbrave te shejta,si dhe"respektin " per besimin tjeter,me duhet me plotkuptim te them
Estagfirrulah Drita e Besimit!

Drita_e_Besimit
19-10-07, 01:55
Te pershendes.
Askush nuk tha se nuk je Engjellushe.:wink: Ju nuk e kuptoni, eshte e kote te ta s'pjegoj. http://www.bibla.net/, e gjeta kete adrese qe keshtu te kisha lutur te mendosh edhe njehere. Nje njeri ka menduar keshtu si the ti, e sheh se cfare i ka sjellur botes, xhihad, masakra, prerje kokash, urrejtje, ndarje etj, por per te tani eshte vone, ndersa per ty ende jo, ende ke kohe. Ende mund ta arrish shpetimin qe ta ka dhene Zoti nepermjet Jezu Krishtit. Pranoje Ai eshte prane teje.
Nuk dua ta ofendoj kerkond ti e din kete me mire se une. Te keqin qe te ka shtyre te thuash ashtu e ofendova. Feja-, une asnje fe nuk e ndjeki, sepse ajo eshte gje e kote. Por te kisha lutur te mos i besosh atyre njerzve qe martohen me 9 vjecare (me femi 9 vjecare, mos ja kani nanen bre, abuzim femijesh, hapni syte), qe dhunojne femra, qe mbysin njerez qe nuk dojne te besojne si ta etj. Qe shpallin fe per perfitime seksuale dhe per interesa te tyre. Une kam qetesine, ti ende nuk e ke, dhe kete mund ta gjesh shume lehte. Jezusi eshte Mesia, Shpetimtari yne. Lavdi Zotit.

Paqe dhe dashuri per te gjithe njerzit.

O Zoteri ti nuk je askush te na shtysh ne te nderrojm mendimet tona per fene ok???Kush eshte ai i keq???a e din se faktikisht ty te ka kapluar i keqi(djalli)por ti ate nuk e kupton???haha femi po o njeri ti ne cilen koh po jeton a po jeton me filmat qe i sheh a????mos shiqo vetem ne nje ane shiqo reth e rrotull ka ndryshuar jeta kan ndryshuar ligjet femra muslimane i ka te gjitha te drejtat te cilat i takojn,bile edhe eshte shum me e respektuar ajo se sa nje femer lakuriqe nga ata te juajat..ti mos na e trego qetesine neve do e shohim qetesine tende ne ahiret(ne boten e amshimit),feja jon nuk dhunon femra ata qe po perdorin dhunen ketu ne vendin tim jan krishteret e din si i malltretojn???mos mendoni se jeni shum modern se modernizimi i fese suaj eshte shum i shkurte...a kush eshte shpetimtari ALlahu Alem ;)a edhe nje gje te them nje njeri i kulturuar nuk fyen dhe nuk shan ne kete menyre ne forum sepse kete mund ta sheh edhe ndonje femij dhe cka do sheh...se si nje krishter ne fakt shahet???a mendon se ashtu do thot ja ky shahet ne duhet te jemi krishter???mos...nje njeri i fese duhet te kete shum shum karakteristika per te arritur nivelit e lart

Berkan
22-10-07, 00:21
Do te filloj te postoj Kundėrthėniet dhe Kontradiktat Kuranore.
E pashe nje teme qe e kishin hapur disa per 'Kontradiktat Biblike'. Myslimanet e askush tjeter nuk kane monopol ne kritikimin e feve apo besimeve tjera. Marr kete guximin dhe kerkoj ndihmen e Zotit qe te me udheheqe ne kete.
Nese 1.1 miliarde myslimane mendojne se Kurani eshte e vetmja liber e Zotit dhe Mrekulli, kjo nuk do te thote asgje, asrgumenti mund numrin. edhe 500 milione mendojne se besimi hindus eshte me i drejti, por kjo nuk e ben te tille.

Kjo teme nuk hapet per te nxitur urrejtje, apo jotolerance. Nese e gjeni ndonje shkrim e qe e shihni se ajo eshte genjeshter, mund t'i referoheni Kuranit dhe ta shikoni vete ne te dhe ta hidhni poshte argumentin tim. Kurani mbahet si nje liber Hyjnor "i shpallur direkt nga Allahu te Profeti i tij" e i pa gabueshem, por ne realitet nuk eshte i tille. Pra aty gjenden shume kontradikta kur nje ajet kundershton ne doktrine nje ajet tjeter. Gjithashtu ka disa ajete "ku thuhet se ka seks ne parajse" "sesi po rrjedhkan lumenje me vere", sesi atje kinse po te pritkan hyrija. Une nuk besoj se Zoti i ka thene keto gjera.

Si p.sh. nje ajet thote "Nuk ka dhune ne fe", tjetri thote "vritni ata qe nuk besojne Allahun dhe ate qe e ndaloi Profeti" e shume e shume kesi kontradikta. Disa thone se mesimet e Kuranin per luften dhe Xhihadin duhet te mirren me metafora, por muxhahedinet dhe myslimanet gjate historise nuk i kane marrur dhe nuk i marrin ato me metafora, por ne kuptim te drejtperdrejt.

Une personalisht i respektoj te gjithe njerzit dhe i dua njesoj, si te krishteret katolike, ortodokse, protestante, gjithashtu myslimanet, hinduset, cifutet, budistet, deshmitaret e Jehovait etj. Te gjithe keta i kam vellezer dhe kemi nje Krijues, dhe une jam kunder cdo urrejtje apo krimi qe behet ndaj tyre. Jezusi tha "Une jam rruga, e verteta dhe jeta, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet Meje. "Zoti i trajton pa dallim te gjithe njerzit" thuhet ne Ungjill, edhe une i dua njesoj. Eshte normale popullin tim shqiptar e dua me shume, sepse nga ky komb dal edhe une.

Shpresoj se nuk do te mbyllet kjo teme nga administradoret apo moderatoret e forumit dardania.de, ne kete rast une perjashtohem automatikisht dhe nga deshira ime personale nga forumi sepse nese ketu nuk ka shprehje te mendimit te lire dhe demokraci. Megjithate kur te kritikohet diqka duhet te ofrohen argumentet dhe une mendoj se i kam keto argumente, nese myslimanet apo kushdo qofte tjeter qe mendon se ka kunderargumente le t'i ofroje ato. Nese keto argumente qe do t'i ofroj une nuk deshiron t'i besosh, je i lire te mos i besosh, une nuk i urrej ata qe nuk do t'i besojne.

Megjithate kontradiktat qe gjenden ne Kuran do te filloj te hene tjeter duke i respektuar festat fetare te popullit tim.

Pershendetje

Ju lutem si mund tė flisni pėr njė gjė qė nuk dini, unė vetėm me kėtė qė ke shkruar e shoh se nuk ke lexuar kuranin dhe ju komentoni dhe citoni diqka qė realisht nuk dini. nė kuran nuk thuhet se feja krishtere apo jahudite ėshtė e keqe por thuhet se ai qė i beson zotit dhe ėshtė njeri i denjė do tė shkojė nė parajsė qoftė si musliman, krishter apo jahudi. nuk mund ta dini se ēfarė feje ėshtė feja islame nėse vetėm dėgjoni disa njerėz rreth jush se ēka flasin por duhet ta them se feja islame nuk ėshtė e ndėrtuar pėr urrejtje, por pikėrisht fjala islam d.m.th. paqe, prandaj vet njerėzit qė bėjnė krime duke thėnė se pėr xhihad nuk janė musliman sepse nė kuran thuhet ta vrash njė njeri ėshtė sikur ta vrash gjithė njerėzimin, ndėrsa ta shpėtosh njė njeri ėshtė sikur ta shpėtosh gjithė njerėzimin. duhet ta dini se kurani e pranon edhe biblėn si libėr hzjnor dhe thot se aty janė tė shkruar fjalėt e zotit po sikur nė kuran dhe po ju rekomandoj ti lexoni te dyja librat e do tė shihni mė pas se si do tė vini nė kundėrshtim me fjalėt e juaja