PDA

View Full Version : Pse Myslimanet E Urrejn Shkrimtarin Musliman Salman Ruzhdi


Guri i madh
12-11-06, 07:04
te nderuar forumis ju qe keni njohuri per ket shkrimtar musliman dhe librin e tij vagjet satanike nese ka mundsi ma hollsisht me na tregue qka permban ky liber pse republika islamike e iranit e denoj me vdekje ne munges se at,her gjat zhvillimit te gjygjit ishte ne angli

Albanian eX|PerT
12-11-06, 18:35
Nuk e di i nderuar kush eshte ky Ruzhdiu mirepo mendoj qe muslimanet e urrejne ngase kane parė tek ai ndonje veper qe quhet anuluese e besimit, edhe pse e therret vetveten si besimtar ai klasifikohet si person qe ka bere apostazi apo thene troē ka braktiuar ne esenc besimin thelbesor. Nuk di me shume arsye te mundshme, mirepo ka shume prej atyre intelektualeve te cilet jane denuar si dezertor ne tokat aziatika sepse kane tentuar qe analfabetin (qe eshte baz e identitetit te nje populli) ta ndryshojne prej arab ne latin tek arabfolesit.

Shume rrespekt per juve, shoku juaj:
Albanian eX|PerT

Hattabi
12-11-06, 20:47
Edhe pse e ka denu Irani me vdekje ate per ska lidhje ai ( shkrimtari ) edhe ata ( te Iranit ) NUK JAN MUSLIMAN .

Arijanit
18-11-06, 10:21
Edhe pse e ka denu Irani me vdekje ate per ska lidhje ai ( shkrimtari ) edhe ata ( te Iranit ) NUK JAN MUSLIMAN .


Na trego i nderuar per mendimin e juaj se kush jan musliman?
Cilet popuj te pelqejn ty dhe i pranon si musliman?
Sa je i sigurt kurre thua ata te Iranit nuk jan musliman?
Me trego pak per kete shkrimtarin nese din te pakten dicka,e mos ja fut kot?!!!


The End

Nqs. Te me ktheni ndonje pergjigje me copy&passte ateher me mire mos ia fillo te lodhes,sepse ke bere mjaft prej atyre ne shkrimet e juaja te meparshme,thjesht pres dhe me intereson vetem mendimi i juaj personal,,,,,
______________________________________________
Pse s'u ndale me mendue
Se n'kete bote je udhetare
A harrove o i mjere
Para Zotit qė ke me dale.

dardan100
18-11-06, 10:45
Cilido qe te jete trillimi lidhur me islamin qe ka bere ky shkrimtar nuk me duket e udhes qe te akuzohet me vdekje. Cfare njerzimi duan te deshmojne kta mysliman kur pas nje komenti qe nuk u pelqen per fejen e tyre apo profetin Muhamed, turbohen sikur bishat!
Kjo deshmon shkallen e civilizimit te njeriut dhe thjesht primitivizmin e tij. Atehere kur nuk ka argumente qe te kundershtoj tjetrin me fjale ne menyre demokratike, ai perdor dhunen, sepse ate e ka si mjet te vetem te komunikimit. Mua me vjen te rrenqethem se edhe ktu ne Kosov ka njerez te qare ne koke qe e mbrojne pergjigjjen represive te Iranit, dhe i bashkangjiten nje-zerit.
Une nese e kam nje besim te forte ne nje kauze, apo ide nuk kam frike se entuziazmi im do te shuhet vetem se dikush ka shkruar kunder dhe nuk pajtohet me mendimin tim. Eshte njesoj sikur disa shkrime qe qarkullojne ketu ne Itali kunder luftes sone ēlirimatre ne vitet 98-99, ne te cilat mbrohet regjimi i Millosheviqit , dhe ne nje shkrim kam lexuar se masakra e Reqakut eshte bere nga Uēk!!! Mirpo per kete une nuk ve bomba ne Rome, apo Milano! Ju pelqeu apo jo, ne bote do te kete gjithmone pike-veshtrime te kunderta, detyra jone eshte qe ti kundershtojme ato me te gjitha mjetet qe na i ofron liria e shprehjes, njera prej ketyre eshte edhe interneti. Heshtja nuk do te ishte nje gje e mire, ashtu sikurse dhuna.

Arijanit
18-11-06, 10:46
te nderuar forumis ju qe keni njohuri per ket shkrimtar musliman dhe librin e tij vagjet satanike nese ka mundsi ma hollsisht me na tregue qka permban ky liber pse republika islamike e iranit e denoj me vdekje ne munges se at,her gjat zhvillimit te gjygjit ishte ne angli

Salman Ruzhdi ka marre shum cmime si shkrimtar, jo se me te vertet ka pasur vlera artistike ne shkrimet dhe vargjet e tija satanike,por se ka share dhe ofenduar Muhammedin.a.s dhe fejen Islame dirket dhe indirekt dhe normal se ateher cmohet dhe shperblehet nga jomuslimanet dhe denohet nga ata qe ndjehen te ofenduar.

________________________________________
O Allah i Plotfuqishėm, na ndihmo ne nė kėtė botė
Vėshtirėsitė t'i tejkalojmė, zbrit mėshirė o i Madhi Zot!

Arijanit
18-11-06, 11:19
Cilido qe te jete trillimi lidhur me islamin qe ka bere ky shkrimtar nuk me duket e udhes qe te akuzohet me vdekje. Cfare njerzimi duan te deshmojne kta mysliman kur pas nje komenti qe nuk u pelqen per fejen e tyre apo profetin Muhamed, turbohen sikur bishat!
Kjo deshmon shkallen e civilizimit te njeriut dhe thjesht primitivizmin e tij. Atehere kur nuk ka argumente qe te kundershtoj tjetrin me fjale ne menyre demokratike, ai perdor dhunen, sepse ate e ka si mjet te vetem te komunikimit. Mua me vjen te rrenqethem se edhe ktu ne Kosov ka njerez te qare ne koke qe e mbrojne pergjigjjen represive te Iranit, dhe i bashkangjiten nje-zerit.
Une nese e kam nje besim te forte ne nje kauze, apo ide nuk kam frike se entuziazmi im do te shuhet vetem se dikush ka shkruar kunder dhe nuk pajtohet me mendimin tim. Eshte njesoj sikur disa shkrime qe qarkullojne ketu ne Itali kunder luftes sone ēlirimatre ne vitet 98-99, ne te cilat mbrohet regjimi i Millosheviqit , dhe ne nje shkrim kam lexuar se masakra e Reqakut eshte bere nga Uēk!!! Mirpo per kete une nuk ve bomba ne Rome, apo Milano! Ju pelqeu apo jo, ne bote do te kete gjithmone pike-veshtrime te kunderta, detyra jone eshte qe ti kundershtojme ato me te gjitha mjetet qe na i ofron liria e shprehjes, njera prej ketyre eshte edhe interneti. Heshtja nuk do te ishte nje gje e mire, ashtu sikurse dhuna.

I nderuar,

Nga shkrimi i juaj kuptoj se ju jeni nje njeri i liris,fjales se lire. Nuk ka fjale me e mire se fjala ''LIRIA'' e kendojn te gjith zemrat e popujve te ndryshem, ne cdo vend, e shkruajn e ligjerojn,e ngrisin si simbol,e disa e kane bere sinonim te vetin per jet,per te cilen synim flijojn cdo gje te shtrenjt dhe me vler.,Shume here thirren ne te, por nuk e dijn se cfare deshirojn per saj.Liria ne shumicen e rasteve eshte bere mjet dhe shkak per te mbytur lirine dhe lirite, dhe per ti shpallur lufte shume popujve!

Cila eshte kualiteti, cilesia dhe kufinjte e lirise te cilen ua garanton demokracia popujve?

Islami a bie ndesh me principin e lirise, a e konfirmon ate dhe a therret ne te?

Liria te cilen e kerkon Islami a eshte po e njejta te cilen e kerkon demokracia, ose ka dallim mes tyre?!


Keto pyetje dhe tjerat te ngjajshme me to na shtyjne te bejme krahasime mes lirise qe e deshiron Islami dhe qe e ka ushtruar 1400 vjetet e kaluara, dhe e ushtron sot e kesaj dite e therret ne te dhe lirise qe e deshiron demokracia dhe qe e ushtrojnė shtetet dhe shoqerite me te zhvilluara te demokracive bashkekohore. Te shohim se cila eshte me e dobishme, me e vertete dhe e shendoshe, cila eshte me afer te vertetes dhe tė saktes! Lirinė nė demokraci e percakton njeriu i mangėt dhe i dobet dhe ai percakton tė lejuarėn dhe te ndaluaren, sipas asaj qe i dikton epshi dhe lakmia. Qe domethene se hapesira e liris her zgjerohet e her ngushtohet, mvarėsisht nga ajo qė e sheh njeriu ligjevenes pėr ēdo dite dhe per ēdo rast dhe mvaresisht nga ajo qe e sheh se eshte me interes!

Kurse lirin ne Islam e perkufizon dhe i perkufizon kufinjte e te lejuares dhe te ndaluares prej saj, vetem All-llahu, i Lartesuar, Krijuesi i njeriut, i pasterti nga cilesite e mangeta ose nga dobesia njerezore, Ai qe e Di gjendjen e roberve te vet, ēka u pershtatet dhe per ēka kane ata nevoje. Andaj liria nė Islam eshte statike dhe stabile. Ajo qe ka qene e lejuar prej lirise per njeriun para 1400 vjeteve eshte e lejuar edhe sot edhe deri nė diten e kijametit. Secili njeri i din detyrat dhe obligimet e veta dhe hapesiren nė tė cilėn mundet te levize si e drejte te cilen ia ka dhene All-llahu i Lartesuar!

Ajo dallohet me te verteten dhe drejtesine absolute, sepse buron prej Zotit, per dallim nga liria ne demokraci e cila buron nga njeriu, i cili ka gjasa reale te beje padrejtesi, gabim dhe te kete mangesi!


_______________________________________
Pse s'u ndale me mendue
Se n'kete bote je udhetare
A harrove o i mjere
Para Zotit qė ke me dale.

Guri i madh
18-11-06, 20:34
[quote=Arijanit]Salman Ruzhdi ka marre shum cmime si shkrimtar, jo se me te vertet ka pasur vlera artistike ne shkrimet dhe vargjet e tija satanike,por se ka share dhe ofenduar Muhammedin.a.s dhe fejen Islame dirket dhe indirekt dhe normal se ateher cmohet dhe shperblehet nga jomuslimanet dhe denohet nga ata qe ndjehen te ofenduar.ju falemenderit i nderuar Arjanit per pergjegj,je nuk kam pas njohuri te mjaftushme per ket shkrimtar po as per ket liber te tijJu pershendes
________________________________________