PDA

View Full Version : Stresi...


Paradox_13
18-11-06, 20:21
Stresi..
Q'farė ėshtė stresi..?
Stresi ėshtė reagimi fizik dhe emocional ndaj rreziqeve dhe kėrkėsave.
Tri lloje tė streseve qė mundė tė shkaktohen nga rrethana tė mbrendėshme
dhe tė jashtme janė:
-Shqetėsim ose ankth.
Ky lloj stresi ndodhė kurė mundėsit pėr tė arritur njė qėllimė tė dėshiruar
pengohen ose ndalohen,p.sh.ndjenja tė tilla pėrjeton dikush qė pėrpiqet tė
mėsoj nė njė dhomė tė zhurmshme osė ku ka shumė njerėz.
-Konflikt.
Ndodhė atėher kurė duhet tė zgjedhėsh nė mes dy mundėsive,psh kurė njė
adoleshent duhet tė vendos tė zgjedhė nė mes asaj qfar duan prindėt apo
qfar don shoqria.
-Presion.Ndodhė kur dikush nxitet apo detyrohet tė bėj diqka pėr tė cilin veprim
nuk ndihet shumė i sigurtė pėr ta bėr.
P.sh.kurė njė adoleshent ėshtė i detyruar tė pij duhan,alkohool,apo qė
ėshtė mė e keqja edhe drogė,nė mėnyrė qė tė jet i pėlqyer nga shokėt dhe shoqėria.

-Ndikimi i stresit tek njeriu.
Stresi ndikon tek trupi i njeriut duke shkaktuar tension te lartė tė gjakut ose
sjellje tė dhunshme.
Ndikon tek emocionet duke shkaktuar ndjenja shqetsimi,inati ose mosbesimi tek vetja.[/SIZE].............................

legenda
20-11-06, 13:47
Si te luftohet,largohet stresi??:frown:

turisti
23-11-06, 01:08
Prej SRESEVE,me se shumti i frikona atij te DASHURISE,e sa per tjere as qe dua me ndi.............:biggrin: :biggrin:

Reana
23-11-06, 19:01
Interesant me duket kjo puna e stresit, sepse nuk arrij te stresohem kurre....nuk e di pse, por me duket gezoj imunitet nga kjo dukuri e cuditshme....
kisha pasur deshire te dij me sume se si e perjetojne individet stresin ne menyre individuale....

LOJETARI
23-11-06, 21:18
Stresi eshte modern,pa te, sot njeriu nuk eshte cool !(shaka).
Une do ta definoja stresin si "lufte" kunder kohes.Tentim prishje te dimensionit kohe .Kjo te une reflektohet zakonisht ne profesionin tim ,ngase efikasiteti i punes eshte i kushtezuar me kohen .Nganjehere mundohem ta ha kohen ,prandaj edhe shpeshe kam dhimbje ne bark ,due me plase ,kjo nuk eshte shaka .Koheve te fundit kam verejt se edhe disa fije te flokeve po marrin ngjyren e flokeve te gjyshit edhe pse ai nuk e din cka eshte stresi (megjitheate eshte cool).
Po cuditem me Turistin qe po i frigohet atij lloj stresi i cili perkundrazi thuhet se eshte ilaq i stresit

turisti
24-11-06, 00:05
Stresi eshte modern,pa te, sot njeriu nuk eshte cool !(shaka).
Une do ta definoja stresin si "lufte" kunder kohes.Tentim prishje te dimensionit kohe .Kjo te une reflektohet zakonisht ne profesionin tim ,ngase efikasiteti i punes eshte i kushtezuar me kohen .Nganjehere mundohem ta ha kohen ,prandaj edhe shpeshe kam dhimbje ne bark ,due me plase ,kjo nuk eshte shaka .Koheve te fundit kam verejt se edhe disa fije te flokeve po marrin ngjyren e flokeve te gjyshit edhe pse ai nuk e din cka eshte stresi (megjitheate eshte cool).
Po cuditem me Turistin qe po i frigohet atij lloj stresi i cili perkundrazi thuhet se eshte ilaq i stresit

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahah aha LOJETARI i nderuar:

Sresi ne dashuri eshte i pashmangshem.Ai kalon vetvetiu,mirepo kunder STRESIT nuk mundemi vet me luftue.

Ritmi i shpejte jetesor,maredhenjet ndernjerzore,arsimimi afatgjate,garat afariste,lufta per mbizotrim dhe statusin shoqeror ose egzistencen JANE BURIM I PERHERSHEM I STRESIT.:biggrin:
STRESI eshte zakonisht KERKESA te cilen personi muk mundet me e plotesue.STRESI definohet si gjendja e mobilizimit i nensistemeve psikofizike te organizmit.Egzistojne 2 kategorite e stresit:
1) gjendja akute e stresit dhe
2) gjendja kronike e stresit.:biggrin:

1- Per gjendjen e stresit akut,karakterizohet me perjetimin e vuajtjes emocionale,a

2- per gjendjen e stresit kronik,eshte karakteristike - mungesa e perjetimin se vuajtjes emocionele-.

Aty eshte ai dallimi i cili me frikon,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahahahaahahahahahahahahahahah.


Nga -STRESI i PERJETUAR- :biggrin: ,

thjeshte & sinqerte,
TURISTI.:smile:

Amina
26-11-06, 06:10
Stresi..
Q'farė ėshtė stresi..?
Stresi ėshtė reagimi fizik dhe emocional ndaj rreziqeve dhe kėrkėsave.
Tri lloje tė streseve qė mundė tė shkaktohen nga rrethana tė mbrendėshme
dhe tė jashtme janė:
-Shqetėsim ose ankth.
Ky lloj stresi ndodhė kurė mundėsit pėr tė arritur njė qėllimė tė dėshiruar
pengohen ose ndalohen,p.sh.ndjenja tė tilla pėrjeton dikush qė pėrpiqet tė
mėsoj nė njė dhomė tė zhurmshme osė ku ka shumė njerėz.
-Konflikt.
Ndodhė atėher kurė duhet tė zgjedhėsh nė mes dy mundėsive,psh kurė njė
adoleshent duhet tė vendos tė zgjedhė nė mes asaj qfar duan prindėt apo
qfar don shoqria.
-Presion.Ndodhė kur dikush nxitet apo detyrohet tė bėj diqka pėr tė cilin veprim
nuk ndihet shumė i sigurtė pėr ta bėr.
P.sh.kurė njė adoleshent ėshtė i detyruar tė pij duhan,alkohool,apo qė
ėshtė mė e keqja edhe drogė,nė mėnyrė qė tė jet i pėlqyer nga shokėt dhe shoqėria.

-Ndikimi i stresit tek njeriu.
Stresi ndikon tek trupi i njeriut duke shkaktuar tension te lartė tė gjakut ose
sjellje tė dhunshme.
Ndikon tek emocionet duke shkaktuar ndjenja shqetsimi,inati ose mosbesimi tek vetja.[/size].............................

Faleminderit Paradox, tash po e kuptoj qfare po ndodh me mu

Amina
26-11-06, 06:23
Gjdo kush perjeton stres ne nje menyre, te jet ajo qfare Paradox apo Turisti kan shkruar, por e verteta eshte qe stresi shkakton humbje te energjis :te jet ajo shpirterore apo trupore.
Ne keto raste hmmm, veq praktiko [B]YOGA[B] e cila i sjell balanc dhe clodhje trupit.

Me duket s eedhe vet do ta provoje hehehehe

Amina
26-11-06, 06:27
Prej SRESEVE,me se shumti i frikona atij te DASHURISE,e sa per tjere as qe dua me ndi.............:biggrin: :biggrin:

Oh nuk ke faj jo, se eshte STRESI me i rrezikshmi more Turist, ku as YOGA nuk te ndihmon hahahahaha

Paradox_13
10-12-06, 22:55
Stresi mund tė ketė njė ndikim serioz nė shėndetin tuaj, sidomos nėse ai bėhet kronik. Ai godet zemrėn dhe qarkullimin e gjakut, sistemin nervor dhe atė imunitar.Dhe dhimbje gjymtyrėsh, ankth e vėshtirėsi nė tė kuptuar. Tė gjithė kėto shkaktojnė probleme tė dobėsimit tė arterieve tė gjakut, diabetit, astmės, probleme nė marrėdhėnie me njerėzit dhe sjellje e vakėt nė shkollė apo punė. Kur ju jeni tė stresuar, trupi juaj ēliron hormone qė shpeshtojnė frymėmarrjen dhe rrahjet e zemrės, dhe japin njė vėrshim energjish. I gjithė trupi pėrgatitet tė pėrballet me rrezikun. Kjo njihet si “lufta pėr luftė”, reagimi nė gjendje stresi. Ky reagim nė fakt varet nga situata ku ndodheni, kur situata stresuese kalon, trupi kthehet nė gjendjen normale. Por pak stres ėshtė normal, madje i nevojshėm pėr tė patur njė jetė tė ndryshueshme dhe interesante. Pėrgjigjja ndaj stresit mund tė jetė i dobishėm kur reaksioni i shpejtė ndaj tij bėhet i dobishėm. Prapseprapė , mund tė vėshtirėsojė aftėsinė tuaj pėr t'i dalė ballė detyrimeve komplekse dhe interaktive me njerėzit qė ju rrethojnė. Nė qoftė se ju ndiheni tė shtypur nga njė gjendje mbistresante pėr njė periudhė tė shkurtėr kohe ju mund tė filloni tė ndiheni tė dobėt dhe tė shfaqni probleme shėndetėsore. Lajmi i mirė ėshtė se mund tė gjeni rrugė, qė ju shpien drejt indiferencės dhe shpenzimin e kohės me tė tjera plane qė nuk ju lėnė tė mendoni rreth stresit

turisti
11-12-06, 16:10
Oh nuk ke faj jo, se eshte STRESI me i rrezikshmi more Turist, ku as YOGA nuk te ndihmon hahahahaha

Me se e veretete e nderuar,mirepo ka nje ilaq i cili eshte me i mire se YOGA; - budallaqet-,hahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahaha haahahahahahahahaahahahah.:biggrin:

Amina
18-12-06, 19:01
Me se e veretete e nderuar,mirepo ka nje ilaq i cili eshte me i mire se YOGA; - budallaqet-,hahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahaha haahahahahahahahaahahahah.:biggrin:


:biggrin: ehhhhhh atehere une e ti Turisti nuk kemi qka me u frigu ,se te sigurt jemi hahahahhahahahahhahhahahahaah

turisti
18-12-06, 22:31
:biggrin: ehhhhhh atehere une e ti Turisti nuk kemi qka me u frigu ,se te sigurt jemi hahahahhahahahahhahhahahahaah


Po. Kush tha se stresi eshte i rrezikeshem ??? :biggrin:

vjeshta
18-12-06, 22:51
Po. Kush tha se stresi eshte i rrezikeshem ??? :biggrin:

Valla qeky i mbledhjes se votave ,ish mos vet ..:biggrin:

turisti
18-12-06, 22:57
Valla qeky i mbledhjes se votave ,ish mos vet ..:biggrin:

Jo edhe per mua,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahaha.:biggrin:

vjeshta
18-12-06, 23:00
Jo edhe per mua,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahaha.:biggrin:

Po rri me ty ,ndoshta me kalon :biggrin: :tongue:

turisti
18-12-06, 23:06
Po rri me ty ,ndoshta me kalon :biggrin: :tongue:

Stresi te kalon,por del nga lista............:biggrin:

halla e madhe
18-12-06, 23:08
Stresi te kalon,por del nga lista............:biggrin:
Qka je struke more ti ne kete oden e QETE dhe pa strese,a po mendon qe nuk te gjene BABADIMRI a?:biggrin:

vjeshta
18-12-06, 23:10
Stresi te kalon,por del nga lista............:biggrin:

Nga lista se besoj ,e nga votimi po ,por ia vlene .......:biggrin:

turisti
18-12-06, 23:19
Qka je struke more ti ne kete oden e QETE dhe pa strese,a po mendon qe nuk te gjene BABADIMRI a?:biggrin:

Ti e din se une nuk e dua popullaritetin,hehehehehehehehehe.:biggrin:

turisti
18-12-06, 23:21
Nga lista se besoj ,e nga votimi po ,por ia vlene .......:biggrin:`

Me liste e me stres - nga votimi e pa stres.....:biggrin:

vjeshta
18-12-06, 23:24
`

Me liste e me stres - nga votimi e pa stres.....:biggrin:

Te dyjat me stres valla ,veq me miq eshte pa stres ..:smile:

halla e madhe
18-12-06, 23:33
Ti e din se une nuk e dua popullaritetin,hehehehehehehehehe.:biggrin:...mile ti nuk t'vesin, po ta ngjesin..hahahahahahaaaaaa:biggrin:

turisti
18-12-06, 23:34
Te dyjat me stres valla ,veq me miq eshte pa stres ..:smile:

Njerzit po thojne se ekziston menquria e kokės dhe menquria e zemres.Stresi i sulmon te dyjat.:smile:

turisti
18-12-06, 23:38
...mileti nuk t'vesin, po ta ngjesin..hahahahahahaaaaaa:biggrin:

Po,kam ndegjuar se stresi eshte :biggrin: smundje ngjitese:biggrin: dhe pikerisht per ate me pelqen ketu......:biggrin:

vjeshta
18-12-06, 23:38
Njerzit po thojne se ekziston menquria e kokės dhe menquria e zemres.Stresi i sulmon te dyjat.:smile:

Nese thojn njerzit ,aty ka diqka te vertet ,po iki pra tek budallaqet :tongue:

turisti
18-12-06, 23:43
Nese thojn njerzit ,aty ka diqka te vertet ,po iki pra tek budallaqet :tongue:

Ndoshta ke te drejta.Tek - budallaqet- eshte 100% pa stres,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahaha.:smile:

Psikologu
19-12-06, 00:39
Definojeni stresin se pėr cilin e keni fjalen , sepse ka shumė menyra tė stresit , ka edhe arsye tė prekardhjes se stresit mundesia e krijimit me ė madhe tė stresit ose anasjelltas.
Cili stres ndikon me shumė tek njeriu ??
Cili ėshtė burimi kryesorė i stresit ??
Negativizmi pozitivizmi , objektivizmi i stresit ??

Amina
21-12-06, 18:36
Po. Kush tha se stresi eshte i rrezikeshem ??? :biggrin:

Qe qe ky, ka fillu edhe stresin me ba budall ncncncncncn hahahhahhaa, mos ja nis, se bahet shume a hahahahhahahahaha

turisti
22-12-06, 00:42
Qe qe ky, ka fillu edhe stresin me ba budall ncncncncncn hahahhahhaa, mos ja nis, se bahet shume a hahahahhahahahaha

Jo,nuk ja nisi,sepse -stresi- eshte me i gjere sesa njerzit mendojne..............:biggrin:

Reana
23-12-06, 19:25
Gjdo kush perjeton stres ne nje menyre, te jet ajo qfare Paradox apo Turisti kan shkruar, por e verteta eshte qe stresi shkakton humbje te energjis :te jet ajo shpirterore apo trupore.
Ne keto raste hmmm, veq praktiko [b]YOGA[b] e cila i sjell balanc dhe clodhje trupit.

Me duket s eedhe vet do ta provoje hehehehe

YOGA????:biggrin:
Sa mire t'u paska kujtuar qe besa. A ka YOGE ne Kosove bile, se e kam ne plan t'ia rekomandoj gjyshit e gjyshes se s'i ka punet mire me stres!

ARI_03
24-12-06, 02:06
Stresi....

Simptomat: Tensioni vi-vu, gjumi vjen..ka shku, humbje mendjeje kuturu...idet fluturu...marrje terrs bisedash vu, fiksacione dru-hu.:tongue:

Zgjatja - Pa afat, bjeri mrapa sa s'te kan ra!

Kura: meso latinisht para se te mbetesh hero kritik:biggrin:


Si funksionon kujtesa jone? Disa gjera nuk mundemi (dhe nuk duam) t'i kujtojme,sikur te mos kishin qene kurre,kurse te tjerat na ndjekin dhe eshte e pamunshme te lirohemi prej tyre.Si funksionon kujtesa jone? Ē'eshte kujtesa?--Kujtesa ose "funksioni memnotik"i perngjan raketes shumeshkalleshe.Ne shkallen e pare zhvillohet futja e informacioneve te reja ;ne te dyten-ushqimi i tyre dhe perfundimisht,ngjallja.Por,ky proces eshte shume me i perbere se sa duket.Perveq kesaj,motivimi e lehteson shume marrjen e informacioneve te reja,ashtu sikurse edhe procesi emotiv :me siguri nuk do te harroni mbremjen kur keni njohur dashurine e jetes suaj! Si te ruhet ?--Eshte veshtire te kujtohet informata,te cilen e kemi perceptuar keq.Shume njerez ankohen per kujtese te dobet,per shkak te mangesive te disa shqisave.Shikimi i keq ose te degjuarit e dobet mund te jene faktore kufizues per marrjen cilesore te informacioneve.Kujtesa e mire,perveq te tjerash,kerkon gjume te mire.Cka ndodh derisa flejme? Truri i sorton informacionet qe i merr gjate dites dhe ndihmon ruajtjen e kujtimeve.Prandaj,duhet te ruhemi nga teprimet me sheqer,alkool,kafe,duhan,por edhe me mjete per qetesim,te cilat mund te perngojne punen e rregullt te trurit.Vertet,qe te kuptojme dicka,duhet te duam te bejeme kete. A mund te permisohet kujtesa?--Pergjigja eshte pohuese.Me sakte,ne procesin e kujteses mund te zhvillojme kapacitetet tona vizuele me ane te te vrejturit.Nepermjet perseritjes,ushtrimi i kujteses mund te rezultate.Pergjithesishte,ushtrimet e kujteses na ndihmojne te jemi aktivisht "te pranishem"(derisa shikojme,prekim,degjojme,ndjejme,marrim ere...) dhe kete truri yne ta pranoje si kujtese. Shkenca ende nuk i ka zbuluar fshehtesite lidhur me trurin dhe funksionimin e tij,kurse kujtesa e jashtezakonshme-deri ne hollesite me te vogla,eshte njera prej fshehtesive te tilla...Nese nuk e shfrytezojme (perdorim),edhe kujtesa shpenzohet.

Reana
24-12-06, 05:17
Stresi....

Simptomat: Tensioni vi-vu, gjumi vjen..ka shku, humbje mendjeje kuturu...idet fluturu...marrje terrs bisedash vu, fiksacione dru-hu.:tongue:

Zgjatja - Pa afat, bjeri mrapa sa s'te kan ra!

Kura: meso latinisht para se te mbetesh hero kritik:biggrin:


Si funksionon kujtesa jone? Disa gjera nuk mundemi (dhe nuk duam) t'i kujtojme,sikur te mos kishin qene kurre,kurse te tjerat na ndjekin dhe eshte e pamunshme te lirohemi prej tyre.Si funksionon kujtesa jone? Ē'eshte kujtesa?--Kujtesa ose "funksioni memnotik"i perngjan raketes shumeshkalleshe.Ne shkallen e pare zhvillohet futja e informacioneve te reja ;ne te dyten-ushqimi i tyre dhe perfundimisht,ngjallja.Por,ky proces eshte shume me i perbere se sa duket.Perveq kesaj,motivimi e lehteson shume marrjen e informacioneve te reja,ashtu sikurse edhe procesi emotiv :me siguri nuk do te harroni mbremjen kur keni njohur dashurine e jetes suaj! Si te ruhet ?--Eshte veshtire te kujtohet informata,te cilen e kemi perceptuar keq.Shume njerez ankohen per kujtese te dobet,per shkak te mangesive te disa shqisave.Shikimi i keq ose te degjuarit e dobet mund te jene faktore kufizues per marrjen cilesore te informacioneve.Kujtesa e mire,perveq te tjerash,kerkon gjume te mire.Cka ndodh derisa flejme? Truri i sorton informacionet qe i merr gjate dites dhe ndihmon ruajtjen e kujtimeve.Prandaj,duhet te ruhemi nga teprimet me sheqer,alkool,kafe,duhan,por edhe me mjete per qetesim,te cilat mund te perngojne punen e rregullt te trurit.Vertet,qe te kuptojme dicka,duhet te duam te bejeme kete. A mund te permisohet kujtesa?--Pergjigja eshte pohuese.Me sakte,ne procesin e kujteses mund te zhvillojme kapacitetet tona vizuele me ane te te vrejturit.Nepermjet perseritjes,ushtrimi i kujteses mund te rezultate.Pergjithesishte,ushtrimet e kujteses na ndihmojne te jemi aktivisht "te pranishem"(derisa shikojme,prekim,degjojme,ndjejme,marrim ere...) dhe kete truri yne ta pranoje si kujtese. Shkenca ende nuk i ka zbuluar fshehtesite lidhur me trurin dhe funksionimin e tij,kurse kujtesa e jashtezakonshme-deri ne hollesite me te vogla,eshte njera prej fshehtesive te tilla...Nese nuk e shfrytezojme (perdorim),edhe kujtesa shpenzohet.


Me duket se tema eshte STRESI, e jo KUJTESA....
mos e ke gabuar temen me kete postim?

ARI_03
24-12-06, 11:17
Me duket se tema eshte STRESI, e jo KUJTESA....
mos e ke gabuar temen me kete postim?

Me duket se pak jam larguar por jo ne zanafille....:smile:

Fjala ''STRES'' perdoret ne te shumten e rasteve pa pasur parasysh kuptimin e real te saj...
Mendoj se STRESI ka nje perkufizim :brenga-hidherim,

ARI_03
24-12-06, 11:24
[quote=ARI_03]Me duket se pak jam larguar por jo ne zanafille....:smile:

Fjala ''STRES'' perdoret ne te shumten e rasteve pa pasur parasysh kuptimin e real te saj...
Mendoj se STRESI ka nje perkufizim :brenga-hidherim,pasoj e nje lodhje mendore apo thjesht te .....

Armiku me i madh i Kujteses eshte Stresi....

legenda
26-12-06, 14:25
zoteri PARADOX,postimin tende e lexova me vemendje,dhe vertete ishte nje postim racional qe i pergjigjet temes ne fjale,dua te theksoje se une kam kalu nje stres te tille,ndoshta ka qene edhe kronik,nuk e di,por keto simptome qe i cek ti une i kam pas ne realitet,aritmi,qrregullimin e rrahjes se zemres,qrregullimin e qarkullimit te gjakut,dobesimin e imunitetit,dhimbjen e gjymtyreve-duarte...dhe vertete RRUGDALJA nga kjo gjendej ka qene indiferenca,apo thjeshte situata STATUS-QUO,qe ia fala vetes,duke u terheq nga gjithe ajo qe me rrethonte,pas nje kohe te gjate u zgjova nga gjumi,sikurse nuk ka ndodhe asgje...
me respekt ,legenda

Stresi mund tė ketė njė ndikim serioz nė shėndetin tuaj, sidomos nėse ai bėhet kronik. Ai godet zemrėn dhe qarkullimin e gjakut, sistemin nervor dhe atė imunitar.Dhe dhimbje gjymtyrėsh, ankth e vėshtirėsi nė tė kuptuar. Tė gjithė kėto shkaktojnė probleme tė dobėsimit tė arterieve tė gjakut, diabetit, astmės, probleme nė marrėdhėnie me njerėzit dhe sjellje e vakėt nė shkollė apo punė. Kur ju jeni tė stresuar, trupi juaj ēliron hormone qė shpeshtojnė frymėmarrjen dhe rrahjet e zemrės, dhe japin njė vėrshim energjish. I gjithė trupi pėrgatitet tė pėrballet me rrezikun. Kjo njihet si “lufta pėr luftė”, reagimi nė gjendje stresi. Ky reagim nė fakt varet nga situata ku ndodheni, kur situata stresuese kalon, trupi kthehet nė gjendjen normale. Por pak stres ėshtė normal, madje i nevojshėm pėr tė patur njė jetė tė ndryshueshme dhe interesante. Pėrgjigjja ndaj stresit mund tė jetė i dobishėm kur reaksioni i shpejtė ndaj tij bėhet i dobishėm. Prapseprapė , mund tė vėshtirėsojė aftėsinė tuaj pėr t'i dalė ballė detyrimeve komplekse dhe interaktive me njerėzit qė ju rrethojnė. Nė qoftė se ju ndiheni tė shtypur nga njė gjendje mbistresante pėr njė periudhė tė shkurtėr kohe ju mund tė filloni tė ndiheni tė dobėt dhe tė shfaqni probleme shėndetėsore. Lajmi i mirė ėshtė se mund tė gjeni rrugė, qė ju shpien drejt indiferencės dhe shpenzimin e kohės me tė tjera plane qė nuk ju lėnė tė mendoni rreth stresit

Drinni
26-12-06, 21:45
Ka kohė qė lexoj kėtu pėr Stresin, stresimet e ndryshme nė pėrgjithėsi nė Fd.
dikush stresin e paska satirizuar, dikush kėshtu dikush ashtu. pėr mua stresi i kėtijė viti ka mbaruar, mė mbetet ti gėzoi edhe kėto pak ditė deri nė vitin e ardhshėm, fillim stresi i ri.
Si e pėrjetojn njerzit stresin, si e pėrjetojn Shqiptarėt stresin?
Gjersa te popujt e tjer praktikohen gjat stresit mėnyra tė ndryshme, nisur nga jogingu, sportet e ndryshme, shfyerjet nė tė shara etj etj.
Temperamenti shqipėtarė thuajse nuk e lejon njė ē'shtresim tė tillė, e qė mendoj se ėshtė gabim i madhė.
Nuk e dijė nga ana psikologjike, por nga pėrvojat e shumta me njerėz nga e gjithė bota, kam mėsuar se nė raste stresi njeriu duhet tė shfryhet, tė shaj(jo tė ofendoj) tė bėrtas, tė vrapoj thjesht tė mos shkoj nė gjumė me njė stres tė ngarkuar nga pėrditshmėria e jetės.
Pa Stres, pa frustrime Drinni. :smile:

Amina
27-01-07, 20:51
YOGA????:biggrin:
Sa mire t'u paska kujtuar qe besa. A ka YOGE ne Kosove bile, se e kam ne plan t'ia rekomandoj gjyshit e gjyshes se s'i ka punet mire me stres!hahahhaha, veq ruju se eshrat e babgjyshit e gjyses tende veshtire eshte me i sjelle ne form hehhehe

hasanmehmeti
22-12-07, 07:10
Stresi, shkaktari kryesor i ērregullimeve neurologjike

Graviteti i stresit dhe rrjedhimisht shkalla e veprimit tė tij mbi organizmin varet nga rėndėsia, zgjatja, shpeshtėsia, shumėllojshmėria, shkalla e ndėrlikimit tė kėrkesave qė i parashtrohen njeriut, etj. Sa mė i zgjatur nė kohė tė jetė stresi, aq mė i rėStresi, shkaktari kryesor i ērregullimeve neurologjike

Shkruar nga Elberta Spaho

Sėmundjet neurologjike shkaktohen nga ērregullime dhe shqetėsime psikologjike, por nė disa raste edhe nervore. Disa nga kėto sėmundje neurologjike janė mė tė shpeshta me fillimin e stinės sė nxehtė, por nuk mungojnė edhe rastet tė cilat shfaqen vetėm nė kohėn e lagėsht ose nė stinėn e ftohtė. Sėmundjet neurologjike janė mė tė shpeshta me fillimin e stinės sė nxehtė dhe nė varėsi tė kėsaj edhe shqetėsimet e pacientėve shtohen. Kohėt e fundit ėshtė vėnė re njė shtim i vizitave ose urgjencave, tė cilat i pėrkasin mė tepėr sėmundjeve tė Epilepsisė, hemorragji cerebrale, por edhe sėmundje tė tjera tė cilat kanė tė bėjnė me sėmundjet neurologjike kanceroze. Me fillimin e stinės sė nxehtė edhe shqetėsimet dhe rreziku ėshtė mė i madh. Kėto shqetėsime kėto kohėt e fundit janė mė tė shpeshta tek moshat e reja, por nuk mund tė veēojmė edhe moshat e vogla, porse kategoria mė e prekur ėshtė grupmosha e parė. Njė nga faktorėt mė tė rėndėsishėm qė ėshtė shkaktar i kėsaj sėmundjeje ėshtė edhe stresi dhe sipas specialistėve, nga studimet mė tė fundit ky ėshtė faktori pėr tė cilin nuk mund tė ketė njė mjekim specifik, por vetėm trajtime mė shumė psikologjike, teknologjia e tė cilave ende nuk ka arritur nė vendin tonė.
Disa nga faktorėt qė shkaktojnė ērregullime neurologjike

- Faktorėt ushqyes si: ēokollata, agrumet si portokalli, limoni, brumėrat, djathėrat, alkooli veēanėrisht vera e kuqe, kafeina, mungesa e vitaminave, ushqime tė pėrpunuara.
- Faktorėt hormonalė: menstruacionet, hipertensioni apo menopauza.
- Faktorėt psikologjikė: presioni i larte i gjakut, dhimbjet e dhėmbėve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimi i hundėve.
- Streset emocionale: zemėrimi apo depresioni, emocionet e forta, shokimet, ēlirimi i tensioneve, ēlirimi nga streset.
- Streset fizike: mbilodhja, aktiviteti, ndryshimi i rutinės, ērregullimet e gjumit, ērregullimet seksuale.
- Faktorėt ambientalė: ndryshimi i klimės, lagėshtira, zhurmat, zėrat e lartė, drita.

Migrena sėmundja mė e pėrhapur neurologjike

Migrena ėshtė sėmundja mė e pėrhapur neurologjike nė vendet e zhvilluara. Ajo kap shifrėn mbi 10% tė popullsisė dhe ēdokush mund tė provojė migrenėn, megjithatė trashėgimia gjenetike dhe faktorė tė tjerė socialė kanė njė ndikim tė rėndėsishėm. Kryesisht kap moshat 20 deri nė 50 vjeē, veēanėrisht seksin femėr. Tė rinjtė, vajzat dhe djemtė ndikohen nga shumė simptoma paralajmėruese deri nė kėtė moshė. Pas pubertetit, tek 1/3 e femrave dhe meshkujve shfaqet migrena pėr shkak tė ndryshimeve hormonale. Femrat janė veēanėrisht tė prekura nga kjo sėmundje gjatė ditėve tė paraardhjes sė menstruacioneve si dhe gjatė tre muajve tė parė tė shtatzėnisė apo menopauzės. Mendohet se migrena shkaktohet nga ēlirimi nė gjak i njė substance kimike tė quajtur serotoninė, e cila shkakton ndryshime nė enėt e gjakut nė tru.

Shqetėsimet emocionale, faktorė ērregullues

Shqetėsimet emocionale mund tė bien nė sy nė mungesėn e vetėkontrollit ose mund tė jenė tė pazotė tė rregullojnė sjelljen e tyre nė rrethana apo situata normale. Duhen pėrfshirė nė sjelljen e kėtyre fėmijėve frika jonormale, haluēinacione dhe sjellje agresive, qoftė tė dyja ndaj vetes dhe ndaj tė tjerėve. Shkaku i shqetėsimeve emocionale nuk njihet, por shpeshherė lidhet me faktorė familjarė, socialė ose tė mjedisit. Trajtimi nė shumė raste mund tė jetė i suksesshėm ose tek mė e pakta tė zhvillojė sjelljen e fėmijės. Nė trajtim pėrfshihet gjithė familja, pediatėr tė sjelljes dhe zhvillimit, psikologė, psikiatėr, punonjės socialė. Shumė sjellje mė tė buta dhe simptoma emocionale mund tė menaxhohen me efektivitet, me njė kujdes primar mjekėsor.

Fėmijėt me ērregullime emocionale

Shqetėsimet emocionale nė moshė tė vogėl janė tė vėshtira pėr t'u dalluar. Ndėrsa fėmija rritet, bėhet mė e lehtė pėr tė dalluar ekstremet e sjelljes duke pėrfshirė tėrheqje domethėnėse dhe shkėputje ose agresivitet tė shkalles sė lartė, e quajtur ndryshe sjellje destruktive. Mund tė bėhet njė trajtim i madh i variacioneve nė karakterin e fėmijės normal. Pėr tė vendosur qė njė sjellje ėshtė jonormale, ėshtė e rėndėsishme qė tė njohėsh se sa ka zgjatur kjo sjellje, sa shumė ka ndėrhyrė nė aktivitetin normal tė fėmijės dhe situatat pėrreth problemit tė sjelljes. Ėshtė e rėndėsishme qė trajtimi dhe kurimi i kėtyre simptomave dhe ērregullimeve tė para te fėmijėt tė bėhet qė nė fillimet e shfaqjes sė sėmundjes duke parandaluar problemet e mėvonshme.

Sėmundjet e shkaktuara nga faktori stres

Janė disa sėmundjet e shkaktuara nga veprimi i faktorėve stresues, duke filluar nga ulēerat e stomakut, sėmundjet nervore dhe deri tek kanceret. Graviteti i stresit dhe rrjedhimisht shkalla e veprimit tė tij mbi organizmin varet nga rėndėsia, zgjatja, shpeshtėsia, shumėllojshmėria, shkalla e ndėrlikimit tė kėrkesave qė i parashtrohen njeriut, etj. Sa mė i zgjatur nė kohė tė jetė stresi, aq mė i rėndė ka tė ngjarė tė bėhet ndikimi i tij nė shėndetin e njeriut. Veprimi i faktorėve stresues bėhet mė i rėndė kur kėta veprojnė nė tė njėjtėn kohė dhe kur janė radhitur e ngjeshur njėri pas tjetrit. Situata tė tilla prodhojnė ose shpėrthejnė sėmundje tė ndryshme, disa edhe tė rėnda. Jo tė gjithė njerėzit reagojnė nė tė njėjtėn masė ndaj stresit.

vjeshta
29-01-09, 22:41
Sa i patem morrat nuk ditem se qka eshte stresi ,na iken morrat na kaploi stresi !!:redface:

>>{SpOnGeBoB}<<
30-01-09, 18:05
Qka osht be qeky stresi ? edhe une bukur si qpesh i digjoj do tu thane qeshtu qe kan stres e kane stres, nuk e dij ku pe blejne qata se tybe n`ta kisha lane per pare pa e ble :tongue:

Hajde be se qikjo pune sen nuk osht bile do shoq mi degjue qysh kallezojn edhe kafe tu pi kane stres se leje mo do sene tjera mi marue.

emine
30-01-09, 18:10
Qka osht be qeky stresi ? edhe une bukur si qpesh i digjoj do tu thane qeshtu qe kan stres e kane stres, nuk e dij ku pe blejne qata se tybe n`ta kisha lane per pare pa e ble :tongue:

Hajde be se qikjo pune sen nuk osht bile do shoq mi degjue qysh kallezojn edhe kafe tu pi kane stres se leje mo do sene tjera mi marue.


spongi edhe une kam stres kure te shkoi te frizeri mi ndreq folkte athu pse :P

Shqiptare_ne_Turqi
30-01-09, 18:20
spongi edhe une kam stres kure te shkoi te frizeri mi ndreq folkte athu pse :P:biggrin: shumica e neve,e kem at stress minush,..po edin qka,té mbetet ma i madhi stres ky :wink:

>>{SpOnGeBoB}<<
30-01-09, 18:25
a mos paqi shtress ma te madh valla. Une kur te isha shkue te flizerka i kisha thon mshile kapigjikin edhe hiq mos u ngut qitash deri sa te bahet feierabend bile e kishum vazhdue deri ne natje. Po valla edhe qisajde ne forum marun krejt shume shtres i madh i ka marren gjinden ka me shkrue mas pari. :tongue:

Amina
30-01-09, 20:33
a mos paqi shtress ma te madh valla. Une kur te isha shkue te flizerka i kisha thon mshile kapigjikin edhe hiq mos u ngut qitash deri sa te bahet feierabend bile e kishum vazhdue deri ne natje. Po valla edhe qisajde ne forum marun krejt shume shtres i madh i ka marren gjinden ka me shkrue mas pari. :tongue:

hahhahahahahahahhhhahahhhhhahahahahha

Skyfter
30-01-09, 21:22
E keni par nganjeher derisa disa (shembull politikanet) "jan ne stres" kan kravate te shtrenguar mire e mire rreth qafe....

Cka eshte interesante apo paradoks ,derisa disa (jo vetem politikane) jan ne vend pune i ikun stresit, kurse ne koh te lire kerkojn ate ... :confused:

Nejse ... un mendoj se stresi me i madh eshte nese je nen presion ose nese je ne lidhje :biggrin: ...Nje fjal e uret thot:

Neser do te jet nje dit me stres!