PDA

View Full Version : Diploma apo Dija??


doGzona
17-10-05, 23:56
Pershendetje te gjithe!
Nganjehere shume njerez mburren per posedimin e nje diplome dhe se me kete edhe mbahen si dijetar,
por ndoshta jane e ndoshta edhe nuk jane te ditur vetem per shkak te diplomimit te tyre.
Te tjeret ndoshta nuk posedojne diplom aspak por kan nje dituri dhe vullnet per studimin e lemive te ndryshme jetsore, edhe keta ndoshta dijne me teper se sa ata me diplom ose nuk dijn.

Do te deshiroja te di mendimin e juaj se cila vlen me shume ;
Dija apo Diploma.?

Mire se vini ne debate.

doGzona

Toni3
18-10-05, 00:01
Sot dipoloma ka rol, dija ka dale ne vend te dyte fatkeqsisht :(

rafet llapjani
18-10-05, 00:48
Dijonija eshte nje pasuri qe nuk mund te blehet ,por diplomat mund te blehet ndoshta edhe ne pazar te lopve,me falni per shprehje.


Ty doGzona te pershendes per tem dhe te deshiroj gjdo te mire, tem me vend

Urata
18-10-05, 02:38
Sot dipoloma ka rol, dija ka dale ne vend te dyte fatkeqsisht :(

Gjithemon diploma ka luejt rol ...!!! E tek ne diplomat jane marre gjitheqysh!!! dija/experienca asnjehere nuk jane marre parasysh tek ne nė Kosove.
Ketu ku jam luan rol diploma, mirepo edhe experienca ēmohet shume...!
Shpeshhere sheh postime punesh ku kerkohet shkalla adekuate e edukimit ose vitet pervoje...!

Mjeku etj nuk kapet dot pa diplome! Etj etj....

loni19
18-10-05, 13:50
Pershendetje.
Besoj se kjo teme duhet te diskutohet.
Me te vertete ne mesin e studenteve dhe nxenesve ekziston kjo semundje e cila eshte deshira per te arritur te diploma dhe mos perfillja e dijes.
per te thene te drejten nese njeriu ka nje diplome dhe nuk ka dituri un mund te them se nuk ka asgje sepse ai nuk do te dinte ta punon as punen e vet ne te cilen eshte punesuar.
un edhe kam dashur ne nje teme tjeter te postoj disa fjale ne lidhje me kete fenomen aspak te deshirueshem.
diploma eshte lloj argumenti se personi ka kryer nje fakultet dhe ka nje aftesi ne nje fushe mirepo ate e deshmon puna e tij pra ajo se ai do te kete aftesi te punon apo jo.
Fatkeqesisht rinise sone studentore me shume i intereson diploma dhe kalimi i provimit me nje 6-ēe sesa dituria dhe notat e medha, e ne kete rast ata sjane aspak ambicioz e per te arritur sukses na duhet te kemi ambicje te larta.
me respekt loni19.

spirl_girls
18-10-05, 14:36
Sot dipoloma ka rol, dija ka dale ne vend te dyte fatkeqsisht :(

Deri diku se ke edhe keqq...por po ka edhe raste qe as Diploma e as Dija spo ka rol shume :oops:

Toni3
18-10-05, 14:42
Dua te them se nuk vlersohet sot ajo qe vertet din ose ke mesuar, qe vertet ke mesuar gjate shkollimit, sot si une shembull qe kryej shkollimin e larte me mesatare mbi 9 si ai qe kryen me euro dhe me intervenca jane te barabarte kur futen ne nje pune mandej....

Kjo eshte me e keqja, eh ec mandej shko ti tek nje mjek qe ka marre diplome me para ose me intervenca, ai te mbyt :(

Kjo eshte e keqja sepse sistemi yne arsimor lejon keto gjera.

Dimri
18-10-05, 16:33
Dijonija eshte nje pasuri qe nuk mund te blehet ,por diplomat mund te blehet ndoshta edhe ne pazar te lopve,me falni per shprehje.


Ty doGzona te pershendes per tem dhe te deshiroj gjdo te mire, tem me vend

Jjo more rafet gabove diplomat blehen ne lom te grave e jo ne pazar te love :wink:

laliloli
18-10-05, 19:11
Pershendetje per temen Dogzona

Ne kohen e pushtetit monist (komunist) diploma ka luajtur nje rol te pazevendesuar ,pa marre parasysh dieninė.Sot ne kohen e ekonomise se tregut dhe privatizimit dienia luan nje role shume te rendesishem dhe te hap rruge per te shenuar suksese ne lemin qe kemi prirje dhe eksperience edhe pa nje diplome.Punedhenesit (ndermarrjeve private)me shume po i intereson dienia se sa diploma.
Por duhet cekur se edhe sot diploma ne shume profesione e ka fjalen vendimtare sidomos kur eshte fjala tek punesimi ne sherbimet civile,(shendetesi,arsim, pushtet komunal....)

Me Nderime Lali

Gentiani
18-10-05, 21:08
Diploma ėshtė ēertifikim i diturisė nė lėminė e caktuar, qė e ka kryer ai/ajo. Ėshtė tjetėr punė qė institucione joserioze dhe nėnpunės matrapaz i kanė nxjerrur bojėn "Diplomave". Dukuri qė duhet luftuar, por kush duhet luftuar dhe si tė luftohet korrupcioni nga tė korruptuarit.

Kjo dukuri ėshtė shumė e dėmshme dhe demoralizuese pėr tė ardhmen e shoqėrisė dhe gjeneratave tė ardhshme qė janė duke nxėnė diturinė nė tempujt e diturisė- Univerzitete e shkolla tė ndryshme.

Megjithėate ėshtė dallim shumė, shumė i madh dhe nuk e ka tė vėshtirė njeriu tė vėrejė poseduesin e "diplomės" dhe poseduesin e diturisė bashkė me diplomėm. E raste tė tilla dalluese mundemi tė shohim gati se ēdo ditė edhe nė TV mes kėtyre dy kategorive.

dr1ta
18-10-05, 22:25
Pajtohem edhe une me Uraten , ska vend per te ber gabim kur behet fjal per mjeksi , duhet diplom vetem per ate person ce e meriton 110% :P

Kush kerkon dituri , mundet edhe vet te diturohet nga librat e ndryshme , nuk esht e domosdoshme te strufllohemi ne nje klase :lol: :lol:


Pershendetje per temen e qelluar .

Psikologu
18-10-05, 22:57
Pershendetje te gjithve dhe autores sė temes!

Pajtohem me shumė mendime ketu se nese nje njeri nuk e ka diturin reale ne veten e vetė e ka tė kotė diplomen si deshmi tė ndoj arritje ne lemit e ndryshme profesionale.
Nje diplomė dikur blihej ne vendet tona , dhe si rezultat i kesaj diplome falso verehej edhe rruga te cilen na tregonin " te diplomuarit" por ata te cilet me qellimin e tyre realist qe te posedojnė tė dyjat , pra si diplomen dhe si diturin , shpesh janė nxjerrur jashte kuadrave tona ne shumė sfera te ndryshme.
Prderisa te mos e kuptonstudenti se e tėra mvaret nga dija e tij dhe nga vrulli dhe suksesi i tij , ai ose ajo nuk munden tė jene kurrė njė person i shkolluar ose i edukauar, por te shumten e rasteve , pjesa dermuese edhe llogarisin ne ndihmen e dikuj tjeter nga ana e kendit tė njoftesis ose lidheshmeris familjare ose shoqerore.
Nje profesor i imi nga ana e Ulqinit nje here tha:
Nese do tė vrasis nxenesin , falja noten kaluese, pra ata qė perdorin ketė vesė tė keq , nuk bejnė asgjė em shumė vetem se vrasin njė person dhe e lenė tė gjymte dhe me mungesa pėr jeten e tij , i cili /cila jeton cdo here ne enderr dhe jeton me fshehtesin e tij/saj nga dita ne ditė.
Dituria ėshtė vlera me e madhe e njeriut , por kjo erkon punė , djersė dhe kerkon edhe netė pa gjumė , edhe mbyllje ne dhome edhe largim nga shumė aktivitete dhe kohė tė lira.
Dikur mesonim edhe me ujė tė ftohtė nder kembė vetem tė mos na nxinte gjumi pa lexuar.

LEDHATIMI
18-10-05, 23:06
Kisha pase me then dyjat - perparesi dija.

Jelira
23-10-05, 18:30
Po kuptohet se kush e zgjedh diplomen e kush dijen..
Une kam pasur rastin te shoh raste te ndryshme ne jete dhe jam befasuar se si tek disa njerez me rendesi eshte te qenit i diplomuar,ta fuse diplomen ne xhep dhe tung.Me se keqi eshte kur kjo ndodh tek njerezit qe kane studiuar ne lemin e mjekesise te cilet pa vrare mendjen fare se neser mund te jene fajtor per gjendjen e ndonje pacienti,apo pa fije pergjegjesie,vazhdojne te punojne sikur te ishin njerez te specializuar me merite ne ate lemi.
Diqka qe lidhet me kete.Ne nje reviste,nje dite lexova nje artikull sesi nje studente kish shkruar se provimin pranues e ka dhene"me shpinde"...!!!Nuk jane te pakta keto raste ne Kosove.Kur ajo "studente"ka filluar qe qysh provimin e pare ta kryeje"me shpinde",sigurisht se keshtu do te perfundoje edhe fakultetin.Atehere per cfare dije behet fjale ketu???

Daja POLIC
23-10-05, 22:02
Pasuria e njeriut eshte dija

Domira
23-10-05, 22:05
Nuk ka nevoje te komplikohet kjo ēeshtje se secila e ka peshen e vet. Qe don te thot dikush me diplome po mund te jet pa dije, e dikush mundet mos me pase diplome por dije mund te kete shume.

Gentiani
24-10-05, 21:45
Tendenca e argumentimit tė shkrimeve, nėse nuk i kam kuptuar gabimisht, por shkon nė atė drejtim, se ata qė nuk kanė diplomė kanė njohuri mė shumė ose tė barabartė me ata qė kanė diplom pėr njė drejtim tė caktuar e shoh gabim.

Pse?

Niveli i atyre qė mundet tė posedojnė diplomėn dhe nuk kanė njohuri e as dituri nė fushėn e caktuar mundet tė jetė 5 - maximum 10, ja po i japim 15 % (rasteve qė kanė mundur tė vijnė nė posedimin e saj nė mėnyra tė ndryshme) Por nė pėrgjithėsi, diploma ėshtė ēertifikim i njohurive dhe diturisė nė lėminė qė ka studjuar dikush dhe i ėshtė nėnshtruar verifikimit tė njohurive dhe diturive para dikujt qė ėshtė kompetent tė vlerėsojė ate, dhe krahasime tė tilla pėr mendimin tim janė tė palogjikshme.

Kisha dashur ta spjegojė ndokush teorinė e atyre qė dijnė shumė e nuk posedojnė Diplomėn ? :wink: :wink:

doGzona
24-10-05, 22:10
Nuk do te ishte e rruges qe te themi se te gjithe qe kan diplom nuk posedojne dituri ose ata te gjithe qe nuk kan diplom posedojn dituri.
Ka raste kur njerezit edhe me njoftesi e kan marrur diplomen dhe me ate kan mbetur ashtu deri ne fund, pra te pa pregaditur ne fushen e atij porfesioni qe e kan.
Por edhe pa diplome ka njerez te cilet kan njohuri te madhe dhe qe merren me studime te shumta , por qe prape se prape argumenti i tyre eshte i pavlefshem , sepse nuk posedojn diplomen.
Marrim shembull nje studjus letrar ose historik qe ka studjuar tere jeten dhe se nese ky e merre iniciativen te botoj nje liber ne keto lemi , ai liber nuk gezon te drejten sepse i mungon titulli i diplomes.
Pra une mendoj se prape se prape diploma me njhuri ose me dije luan rol , edhe pse dikur ne odat shqiptare dituria ishte e madhe pa diploma dhe ato dituri nuk i ka mposhtur askush deri me sot.

Gentiani
24-10-05, 22:21
Nuk do te ishte e rruges qe te themi se te gjithe qe kan diplom nuk posedojne dituri ose ata te gjithe qe nuk kan diplom posedojn dituri.
Ka raste kur njerezit edhe me njoftesi e kan marrur diplomen dhe me ate kan mbetur ashtu deri ne fund, pra te pa pregaditur ne fushen e atij porfesioni qe e kan.
Por edhe pa diplome ka njerez te cilet kan njohuri te madhe dhe qe merren me studime te shumta , por qe prape se prape argumenti i tyre eshte i pavlefshem , sepse nuk posedojn diplomen.
Marrim shembull nje studjus letrar ose historik qe ka studjuar tere jeten dhe se nese ky e merre iniciativen te botoj nje liber ne keto lemi , ai liber nuk gezon te drejten sepse i mungon titulli i diplomes.
Pra une mendoj se prape se prape diploma me njhuri ose me dije luan rol , edhe pse dikur ne odat shqiptare dituria ishte e madhe pa diploma dhe ato dituri nuk i ka mposhtur askush deri me sot.

Pajtohem plotėsisht me mendimin tėnd.

doGzona
24-10-05, 22:31
Ju faleminderit i nderuari Gentiani.

Ju pershendes.

Zana_ch
25-11-06, 12:38
Shum njerez...sidomos ne shqiptaret e kemi shum per mburrje kur mbarojne universitetin...dhe direkt thon kam mbaruar per Juridik, Ekonomik etj dhe per ket mbahen si shum dijetar e thu ti se ca kan ba :rolleyes: por ndoshta jane e ndoshta edhe nuk jane te ditur vetem per shkak te diplomimit te tyre.
Te tjeret ndoshta nuk posedojne diplom aspak por kan nje dituri dhe vullnet per studimin e lemive te ndryshme jetsore, edhe keta ndoshta dijne me teper se sa ata me diplom ose nuk dijn. Do doja te dija mendimin e juaj se cila vlen me shume:


Dija apo Diploma??


Pres nga ju te diskutoni per ket teme.
zana_ch

Gentiani
25-11-06, 13:21
Zanushe,

Dija, Dija bashkė me diplomėn janė Menu me desert, komplete! :tongue: :wink:

Dea_A
25-11-06, 13:23
Shum njerez...sidomos ne shqiptaret e kemi shum per mburrje kur mbarojne universitetin...dhe direkt thon kam mbaruar per Juridik, Ekonomik etj dhe per ket mbahen si shum dijetar e thu ti se ca kan ba :rolleyes: por ndoshta jane e ndoshta edhe nuk jane te ditur vetem per shkak te diplomimit te tyre.
Te tjeret ndoshta nuk posedojne diplom aspak por kan nje dituri dhe vullnet per studimin e lemive te ndryshme jetsore, edhe keta ndoshta dijne me teper se sa ata me diplom ose nuk dijn. Do doja te dija mendimin e juaj se cila vlen me shume:


Dija apo Diploma??


Pres nga ju te diskutoni per ket teme.
zana_ch

Diploma nuk merret pa dije oj Zane ...keshtu qe te nevoiten te dyja !

Drinni
25-11-06, 14:05
Tendenca e argumentimit tė shkrimeve, nėse nuk i kam kuptuar gabimisht, por shkon nė atė drejtim, se ata qė nuk kanė diplomė kanė njohuri mė shumė ose tė barabartė me ata qė kanė diplom pėr njė drejtim tė caktuar e shoh gabim.

Pse?

Niveli i atyre qė mundet tė posedojnė diplomėn dhe nuk kanė njohuri e as dituri nė fushėn e caktuar mundet tė jetė 5 - maximum 10, ja po i japim 15 % (rasteve qė kanė mundur tė vijnė nė posedimin e saj nė mėnyra tė ndryshme) Por nė pėrgjithėsi, diploma ėshtė ēertifikim i njohurive dhe diturisė nė lėminė qė ka studjuar dikush dhe i ėshtė nėnshtruar verifikimit tė njohurive dhe diturive para dikujt qė ėshtė kompetent tė vlerėsojė ate, dhe krahasime tė tilla pėr mendimin tim janė tė palogjikshme.

Kisha dashur ta spjegojė ndokush teorinė e atyre qė dijnė shumė e nuk posedojnė Diplomėn ? :wink: :wink:

Shiquar nga kėndi kulturoro-Letrar, padyshim qė ėshtė dashur tė nxehet karriga e shkollės(dhe ajo mbas) pėr shumė vite. Sepse tė ngriturit pėr njė Diplom nuk mundė tė rrjedhė nga diēkaja mbrenda nate.
Nga ana tjetėr (e kam kėtu fjalėn pėr botėn aktuale), ka tė shumtė qė Diplomat e merituara nuk i kan vėnė kurrė nė jetė, duke i ndryshuar kahjen asaj se pėr ēka jan tė aftėsuar gjatė, dhe deri te diplomimi.
Sido qė tė jetė edhe bizneset e sukseshme, gjatė takimeve me klient apo edhe partner afarist, gjat prezentimit. Duken, se ana tjeter pret tė dėgjoj atė qė pėr kohėn ėshtė mėse e doemosdoshme. dr. filan fisteku.:wink: E po nuk ndodhi kjo biseda e mbrėmjeve ka pėr tė marrė njė krejtėsishtė kahje tjetėr edhe pse njeriu ndoshta ka pėr tė thėn(ofruar mė shumė).
Ē'jaaaaah! po del ma mirė me pas diplom!:tongue:

Drinni
25-11-06, 14:06
Tendenca e argumentimit tė shkrimeve, nėse nuk i kam kuptuar gabimisht, por shkon nė atė drejtim, se ata qė nuk kanė diplomė kanė njohuri mė shumė ose tė barabartė me ata qė kanė diplom pėr njė drejtim tė caktuar e shoh gabim.

Pse?

Niveli i atyre qė mundet tė posedojnė diplomėn dhe nuk kanė njohuri e as dituri nė fushėn e caktuar mundet tė jetė 5 - maximum 10, ja po i japim 15 % (rasteve qė kanė mundur tė vijnė nė posedimin e saj nė mėnyra tė ndryshme) Por nė pėrgjithėsi, diploma ėshtė ēertifikim i njohurive dhe diturisė nė lėminė qė ka studjuar dikush dhe i ėshtė nėnshtruar verifikimit tė njohurive dhe diturive para dikujt qė ėshtė kompetent tė vlerėsojė ate, dhe krahasime tė tilla pėr mendimin tim janė tė palogjikshme.

Kisha dashur ta spjegojė ndokush teorinė e atyre qė dijnė shumė e nuk posedojnė Diplomėn ? :wink: :wink:

Shiquar nga kėndi kulturoro-Letrar, padyshim qė ėshtė dashur tė nxehet karriga e shkollės(dhe ajo mbas) pėr shumė vite. Sepse tė ngriturit pėr njė Diplom nuk mundė tė rrjedhė nga diēkaja mbrenda nate.
Nga ana tjetėr (e kam kėtu fjalėn pėr botėn aktuale), ka tė shumtė qė Diplomat e merituara nuk i kan vėnė kurrė nė jetė, duke i ndryshuar kahjen asaj se pėr ēka jan tė aftėsuar gjatė, dhe deri te diplomimi.
Sido qė tė jetė edhe bizneset e sukseshme, gjatė takimeve me klient apo edhe partner afarist, gjat prezentimit. Duken, se ana tjeter pret tė dėgjoj atė qė pėr kohėn ėshtė mėse e doemosdoshme. dr. filan fisteku.:wink: E po nuk ndodhi kjo biseda e mbrėmjeve ka pėr tė marrė njė krejtėsishtė kahje tjetėr edhe pse njeriu ndoshta ka pėr tė thėn(ofruar mė shumė).
Ē'jaaaaah! po del ma mirė me pas diplom!:tongue:

LOJETARI
25-11-06, 15:57
Sigurisht se qenka ne natyren e njeriut te mbroje gjithehere ate qe e ka vet e jo tjetri ,prandaj as une nuk do te bej perjashtim .Nese Arsyeja detyron dijen ta marre nje diplome atehere behet kompletimi i asaj qe tha Genti, pra i nje menyje me dessert(po per menyt kemi pas diskutuar njehere tjeter hahaha).Krijohet pra nje individ per te cilin doren ne zemer ,duhet patur respekt .Edhe te jeshe i ditur dhe te te mungoj arsyeja nuk ka cka te vyen as diploma .Por ta keshe diplomen dhe te te mungoje dija eshte me se e rrezikshme sepse dyshohet ne arsyen tende .Per mua arsyeja, me apo pa diplome e bene njeriun e dijshem dhe i hap rruge .Diploma kane edhe te cmendurit ,dituri kane (kishin)edhe diktatoret ,te arsyeshem jane te paktet .

dardan100
25-11-06, 16:16
Diploma ka nje kuptim atehere kur vendi apo mjedisi shoqeror ku ke studiuar te krijon mundesi per punesim apo ndonje qasje tjeter profesionale. Ne situaten e tanishme ne Kosove edhe njemije diploma muk te bajne pune, nese je nje student "normal", sepse vetem vullneti i mire dhe dija nuk mjaftojne!
Gjithashtu e njejta gje ndodhe me studentet e huaj ne vendet perendimore, te cilet konsiderohen si te rangut te dyte apo te trete dhe per te pasur qasje per te punuar ne profesionin e tyre duhet te punojne dyfish me shume se studentet vendas, te cilet pra, gezojne te drejta te privilegjuara nga shteti i tyre.

Dea IS
25-11-06, 18:59
Mundesisht te dyja , por sigurisht se dija eshte me e rendesishme se po e pate dijen diplomen e merr shume lehte.

Amina
26-11-06, 03:04
Mundesisht te dyja , por sigurisht se dija eshte me e rendesishme se po e pate dijen diplomen e merr shume lehte.

Ashtu mendoje edhe une, dhe perveq asaj, ne qofte se merr diplom me mund, te jesh i;e bindur dhe i sigurt se dituri ke fitu.Pse? Sepse njeriu ndryshon ne bindjet e tij, permes asaj qfare merr prej atij mundi.

PipeX
26-11-06, 14:59
Mendimi im nuk ka qka te vyn diploma nese nuk e ke dijen sepse vetem ne dem te, te gjithve shkon ajo se jo vetem tek vetja po cfar te bejsh ne ditet e sotme per dike me shume po vlen diploma se sa dija ky eshte realiteti!

Berisha-boy
26-11-06, 16:33
Diploma nuk merret pa dije oj Zane ...keshtu qe te nevoiten te dyja !
Dea_A diploma mirret edhe pa dije ketu ne Kosove sa per infopress :wink: .Vetum a ki pare diplome te mjekesijes merr se le me diploma te fakultetve te tjera:tongue: .
Perfundimi ime eshte :
1.Diploma eshte ni cope leter(deshimje)qe ke mbaruar ni fakultet apo shkolle(p.s e ki mbrau fakulteti apo shkollen me dije jo me pare).
2.Qe nuk ke dije diploma nuk te hyne ne pune fare.

Zana_ch
26-11-06, 17:02
Dea_A diploma mirret edhe pa dije ketu ne Kosove sa per infopress :wink: .Vetum a ki pare diplome te mjekesijes merr se le me diploma te fakultetve te tjera:tongue: .
Perfundimi ime eshte :
1.Diploma eshte ni cope leter(deshimje)qe ke mbaruar ni fakultet apo shkolle(p.s e ki mbrau fakulteti apo shkollen me dije jo me pare).
2.Qe nuk ke dije diploma nuk te hyne ne pune fare.


Berisha -boy flm per ket pergjegje .
Tash un do lidhem pak me ket tem .Nje profesor i imi qe me jep mesim ketu ne ch nuk do i jap emer ,ne nje bised ashtu me than shoqerore lidhur me vendin tim me ka than kto fjal:
Zana kur isha ne vendin tend vrejta se kishte shum njerz me diploma por me dijeni jo edhe aq te madhe .....sa asht kjo e vertet mundeni ju qe jetoni ne kosove me e vlersue sepse une nuk e di .
Por pasi qe dul Berisha -boy dhe tregoi se mundeni me ble diploma atehr po i vertetoi fjalt e prof tim.


Per mua ne radh te par asht diturija e nese e meritoi diplome me dituri natyrish se e kam deshir edhe diplomen.


Me respekt
Zana_ch

Berisha-boy
26-11-06, 17:28
Berisha -boy flm per ket pergjegje .
Tash un do lidhem pak me ket tem .Nje profesor i imi qe me jep mesim ketu ne ch nuk do i jap emer ,ne nje bised ashtu me than shoqerore lidhur me vendin tim me ka than kto fjal:
Zana kur isha ne vendin tend vrejta se kishte shum njerz me diploma por me dijeni jo edhe aq te madhe .....sa asht kjo e vertet mundeni ju qe jetoni ne kosove me e vlersue sepse une nuk e di .
Por pasi qe dul Berisha -boy dhe tregoi se mundeni me ble diploma atehr po i vertetoi fjalt e prof tim.


Per mua ne radh te par asht diturija e nese e meritoi diplome me dituri natyrish se e kam deshir edhe diplomen.


Me respekt
Zana_ch
Zana e nderume e vertet eshte kjo qe kam thane diploma me pare mundesh me marre me edhe pa dije.Kjo eshte ni dukuri e hidhurdhe po realitet.Mire e ka verjet edhe profesori i juaj per njerzit ne Kosove sa ja te dishume.

Zana say:
Per mua ne radh te par asht diturija e nese e meritoi diplome me dituri natyrish se e kam deshir edhe diplomen.
Shum mir ke than Zana po me pelqen kjo thenja e jote,po ku me past fati me kan edhe te tejeret sikur ti moj!

Me respket Berisha-boy!

Gentiani
26-11-06, 18:59
Zana e nderume e vertet eshte kjo qe kam thane diploma me pare mundesh me marre me edhe pa dije.Kjo eshte ni dukuri e hidhurdhe po realitet.Mire e ka verjet edhe profesori i juaj per njerzit ne Kosove sa ja te dishume.

Zana say:
Per mua ne radh te par asht diturija e nese e meritoi diplome me dituri natyrish se e kam deshir edhe diplomen.
Shum mir ke than Zana po me pelqen kjo thenja e jote,po ku me past fati me kan edhe te tejeret sikur ti moj!

Me respket Berisha-boy!

Berisha-boy edhe Zana_ch,

shikoni sė paku furnizohuni me ndonjė diplomė, qoftė duke e blerė e qoftė nė mėnyra tjera, sa munda ta vėrejė nga ato shkrolat qė keni shkruar - pėr diturinė, ua faltė Zoti dyve shėndetin ėh! :tongue: :tongue: :tongue:

P.S Mė mirė e keni ta keni njėrėn, se tė mbeteni pėr gjynah, pa dyjat! :tongue:

jadore
26-11-06, 19:07
....ok , aq sa lexova postimet e te gjitheve, erdha ne kete perfundim .....

per veteveten ... e shpall te pa vlefshme dijen ... mi jepni diplomat e gjithe profesioneve .....

( ishte ndoshta menyre pak sarkastike , mirpo shpehje e revoltes se formes se vet , )

jadore
26-11-06, 19:44
hahahaha .........une per veten time skam nevoi me i ble sepse jam e re dhe shpresoi se do ta arrij me dijen time qe posedoi me ja arrit qellimit ku kam deshir ..............po ti se je ba plak me thinja qfar don me ba me diplomat tua qe i ke ble ....a po i shit do ne bahnof ne zh disa t********:eek:

Zanna per dijen po flasim zemer , deshmoje ....

( Zanna , nuk eshte e thene te postosh nese nuk dine qka te thuash , mundesh te jesh e inkuadruar dhe vetem ne lexosh ... pse nuk e praktikon kete per nje kohe ....??? rruge drejt diplomes me merite dhe kjo eshte ...)

Zana_ch
26-11-06, 21:18
Zanna per dijen po flasim zemer , deshmoje ....

( Zanna , nuk eshte e thene te postosh nese nuk dine qka te thuash , mundesh te jesh e inkuadruar dhe vetem ne lexosh ... pse nuk e praktikon kete per nje kohe ....??? rruge drejt diplomes me merite dhe kjo eshte ...)ufff a edhe mesues paska ne fd :biggrin:

jador je fantastike :redface: :smile:

Berisha-boy
26-11-06, 23:31
Berisha-boy edhe Zana_ch,

shikoni sė paku furnizohuni me ndonjė diplomė, qoftė duke e blerė e qoftė nė mėnyra tjera, sa munda ta vėrejė nga ato shkrolat qė keni shkruar - pėr diturinė, ua faltė Zoti dyve shėndetin ėh!

P.S Mė mirė e keni ta keni njėrėn, se tė mbeteni pėr gjynah, pa dyjat!
O Gentiani flm per keshillen tende shum te sinqert po si duket edhe ti paski diplome me pare :biggrin: :wink: .Ma mir me mbet pa diplome se sa pa dije:biggrin: .
Te falet edhe ty Zoti(Allahu)shendeti sikur mu :wink: .

Dilaver
27-11-06, 00:21
Shkalla mė e lartė e njeriut ėshtė shkalla e diturisė. Ajo prin veē pėr kah vlera e pėrfundon nė urtėsi. Lum kush e zotėron duke e zbukuruar atė me sjellje e devotshmėri.
Ai qė ka dituri diploma nuk parqet problem.

vjeshta
27-11-06, 14:19
Eshte Diploma e jetes ajo qe nuk mund te blehet .


Ps:Edhe nuk eshte fer me e ble diplomen e masandej me thene qe blehet ,shikoni mire se qka po bleni ?:biggrin: :tongue:

Guri i madh
04-12-06, 21:17
Dijonija eshte nje pasuri qe nuk mund te blehet ,por diplomat mund te blehet ndoshta edhe ne pazar te lopve,me falni per shprehje.


Ty doGzona te pershendes per tem dhe te deshiroj gjdo te mire, tem me vend

haaaaa po me qeshet rafet se une i di disa raste per diploma te blera edhe marrveshja esht u bae ne treg jo te lopve po ne treg te gjelbert kam te kryer ne gjermani vozites i kranit e diploma e kosoves qendron ne ram ne dhomen e pritjes .

Linka_pz
09-01-08, 21:58
Shume njerez mburren per posedimin e nje diplome ,,me kete gjithashtu konsiderohen edhe si dietar ....por ndoshta jane,, por edhe ndoshta nuk jane ........
por per shkak te posedimit te nje diplome ata konsiderohen te tille ......!

Ka dhe njerez qe nuk posedojne diplome por jane dietare te medhenje por nga shumica e njerezve nuk u jepet rendesi edhe aq thenieve apo diturive te tyre ......

Do doja mendimet tuaja ...cfare mendoni ju ??

Dituria apo diploma ?

MemphiSx
09-01-08, 22:32
Jasht Kosoves,Diplom pa Dituri ska!

E ne Kosove,Diploma tashme ska vlere,per shum arsye!E para po blihen me para e pa dije,dhe e dyta,nese ke diplomen me dije,ska qka te vyn sepse ska vendpunime,une po flas tani per tani!
Mendimi im eshte qe po te kesh Dituri,Diploma t'duhet vetem si kusht qe duhet ta kesh per me u punesu dikun!!

Preshevar
10-01-08, 07:26
Pėr mendimin tim, diploma eshte "dėshmi" qė ke arritur njė nivel te diturisė !

Por nuk eshte e then qe 1x si ta maresh diplomen ta ndalosh mėsimin apo mos ti pėrsėritsh detyrat... dijetar i vėrtet eshte ai i cili se lejon me kalu asnjė 1 dit pa mesuar diqka tė re e te dobishme qe do tua transmetonte edhe te tjerve !

BE LK
10-01-08, 16:17
Sa i menqur eshte ky.....................:tongue:

valiii
10-01-08, 21:45
Ne Kosove nuk po blejne me njerezit diploma, tani po e blejne univerzitetin komplet :wink:

egi
10-01-08, 22:22
Diplomen e reklamojn ata qe paraqiten te menqur...kurse une do e mshefi kur ta marr :tongue:

jadore
10-01-08, 22:27
Diplomen e reklamojn ata qe paraqiten te menqur...kurse une do e mshefi kur ta marr :tongue:

....pse egi.....!!!!!

egi
10-01-08, 22:38
....pse egi.....!!!!!

Sepse univerziteti dhe fakulteti nuk ta garanton dijen njerezore! Preferoj ta kem dijen, por ne kete bote moderne po duhet diploma..pra do e marr diplomen pa pike problemi. Vetem kjo diplom dhe te gjithat gjerat qe i mesoj ne fakultet nuk me jepin asnje ligjerate jetesore.

napoleoni
10-01-08, 22:46
Doploma ėshtė si karta higjienike: pėrdoret kur kihet nevoja...!!!!!!

jadore
10-01-08, 22:57
Sepse univerziteti dhe fakulteti nuk ta garanton dijen njerezore! Preferoj ta kem dijen, por ne kete bote moderne po duhet diploma..pra do e marr diplomen pa pike problemi. Vetem kjo diplom dhe te gjithat gjerat qe i mesoj ne fakultet nuk me jepin asnje ligjerate jetesore.

..ketu eshte ndryshimi esencial , egi
... nje diplome eshte verifikim i suksesit te studimit ne lemite profesionale.. (dhe shume here ne pune egi duhet ta arsyetosh ate diplome.. nese e fsheh e pate.....!!)

.....ndersa dija eshte shkalle e intlegjences se njeriut ne lemite e pergjitheshme qe shume here praktikohen ne veprimet e te jetuarit , dija mberthen diapazon me te gjere te njohurive por shume here vetem ne menyre siperfaqesore, dhe jo studimore

p.s.
te jesh i dishem eshte vetem nje vertetesi qe arsyeton te arrituren e diplomes Linka .

..nje shembull , me pelqen mentaliteti i francezeve perkunder europjaneve te tjere , shume nga ata ne moshen e pleqerise ,pasi te kene kaluar ne pension ndjekin seanca te shkurtura studimore dhe kete vetem nga deshira qe te pasurojne intelektin sidomos ne lendet shoqerore..

Ah harrova , citat.""jo ne kete bote moderne egi po kerkohet diploma"..
univerzitetet studimore datojne qe nga kohet antike e jam e bindur qe dhe ne civilizimet e me parshme duhet te kene egzistuar ...(kujdes heren tjeter , nese nje pytje e tille te ishte shtruar ne provim apo mbojte diplome ,bie nga testimi dhe humb pastaj dhe vlersimi per te gjithe dijen e pergjithesuar ..)

egi
10-01-08, 23:03
[/color]

..ketu eshte ndryshimi esencial , egi
... nje diplome eshte verifikim i suksesit te studimit ne lemite profesionale.. (dhe shume here ne pune egi duhet ta arsyetosh ate diplome.. nese e fsheh e pate.....!!)

.....ndersa dija eshte shkalle e intlegjences se njeriut ne lemite e pergjitheshme qe shume here praktikohen ne veprimet e te jetuarit , dija mberthen diapazon me te gjere te njohurive por shume here vetem ne menyre siperfaqesore, dhe jo studimore

p.s.
te jesh i dishem eshte vetem nje vertetesi qe arsyeton te arrituren e diplomes Linka .

..nje shembull , me pelqen mentaliteti i francezeve perkunder europjaneve te tjere , shume nga ata ne moshen e pleqerise ,pasi te kene kaluar ne pension ndjekin seanca te shkurtura studimore dhe kete vetem nga deshira qe te pasurojne intelektin sidomos ne lendet shoqerore..

Njesoj u shpreha edhe une..vetem ne fjal me te shkurta :biggrin:
Ka shum njerez qe e kan diplomen, por nuk e kan dijen...

Linka_pz
11-01-08, 13:11
..ketu eshte ndryshimi esencial , egi
... nje diplome eshte verifikim i suksesit te studimit ne lemite profesionale.. (dhe shume here ne pune egi duhet ta arsyetosh ate diplome.. nese e fsheh e pate.....!!)

.....ndersa dija eshte shkalle e intlegjences se njeriut ne lemite e pergjitheshme qe shume here praktikohen ne veprimet e te jetuarit , dija mberthen diapazon me te gjere te njohurive por shume here vetem ne menyre siperfaqesore, dhe jo studimore

p.s.
te jesh i dishem eshte vetem nje vertetesi qe arsyeton te arrituren e diplomes Linka .

..nje shembull , me pelqen mentaliteti i francezeve perkunder europjaneve te tjere , shume nga ata ne moshen e pleqerise ,pasi te kene kaluar ne pension ndjekin seanca te shkurtura studimore dhe kete vetem nga deshira qe te pasurojne intelektin sidomos ne lendet shoqerore..

Ah harrova , citat.""jo ne kete bote moderne egi po kerkohet diploma"..
univerzitetet studimore datojne qe nga kohet antike e jam e bindur qe dhe ne civilizimet e me parshme duhet te kene egzistuar ...(kujdes heren tjeter , nese nje pytje e tille te ishte shtruar ne provim apo mbojte diplome ,bie nga testimi dhe humb pastaj dhe vlersimi per te gjithe dijen e pergjithesuar ..)


.....eshte shume e vertet qe sot pa diplom nuk mund te kesh nje vend te mire pune ,por diploma eshte vertetesi qe individi eshte i pergaditur per ate lemi qe eshte percaktuar ....por jo edhe qe individi qe ka nje diplom patjeter eshte edhe shume i dishem......

E ,,,,,po e tregoj nje rast ne nje diskutim me nje te aferm ,ku filluam ashtu pa ndonje qellim te keq , ku tha qe ......
nese nje person nuk ka diplom nese rrin me disa persona me DIPLOMA dhe fillojne diskutime te ndryshme dhe personi qe nuk ka diplome...ajo me tha ,,,,qe shume pak i merret parasysh se cfare mendon ai apo se cfare thote ai/ajo ,nuk i merret fort parasysh mendimi i tij .....nuk besoj qe duhet te merret keshtu .....SE KY / KJO nuk din se nuk ka DIPLOM .

DIPLOMA ......kan thene disa nga profesoret ne shkollen time.... eshte sikur nje profesion i cfaredoshem ,qe tregon se je i aftesuar per ate qe je percaktu ,per profesionin !

Cia-Ferizaj
11-01-08, 13:18
hahahahhahahahahhahahahahahhahhaha

a jeni tu rrnu nkosove more ju
ka njerez ne parlament qe as skan dije e as diploma
veq njo e kan qe ne fakulltet jan ne perfundim e siper

Arkza
11-01-08, 13:23
Meqe Une jam e Pa-Shkolluar sdi se qka te them Gjat Rreth Kesaj Temes per veq nje gje muj te them sikur Emrat jan Diplomat !!!!
Me ka Ra Rasti te Degjoj Shumicen te Njerzve qe s'jan te Knaqur me Emrin e tyre !!!
Por kam Degjuar Dikon se ka Then Emri nuk e Ben Njeriun Por Njweriu e Bon Emrin e Vet !!!!
Pra Keshtu Desha te Them se Keshtu e Ashtu Dija e Bon edhe Diplomen e Vet !!!!
Dhe ne Fakt kjo eshte shume e Vertet Sipas Meje e Ju sdi se sa Jeni Dakort ne kete Drejtim !!!!

P/S Ato dhe Ata qe jan ne kete Drejtim Ju Uroj shume Sukses ne Studimet Ju kam Lakmij shume qe Keni Arrtit Deri tek Ketu !!! Pra edhe Njehere ju Deshiroj shume Sukses dhe mos e Leni kete Kurr-sesi Pas Dore !!!

Cia-Ferizaj
11-01-08, 13:33
[quote=Arkza]Meqe
Pra Keshtu Desha te Them se Keshtu e Ashtu Dija e Bon edhe Diplomen e Vet !!!!
Dhe ne Fakt kjo eshte shume e Vertet Sipas Meje e Ju sdi se sa Jeni Dakort ne kete Drejtim !!!!

quote]

hmmmmmmmmm

njoh disa persona qe kurre nuk mesojne edhe me dasht me mesu nuk dijn...por provimet i japin me rregull ...sdi qa osht ka bohet edhe perveq asaj mduhet mi ndihmu gjate kollekfiumeve tu ju kallzu ..... hahahahah
o jete o jete !!!!!!!!

4peace
11-01-08, 17:20
*


Lidhje me kėtė temė mund tė flasim, flasim e flasim…Por, ajo qė deklarohesh para syve tė botės e ajo ēfarė je nė tė vėrtetė, janė gjėra shumė tė kundėrta.


Mė duket se ishte viti i kaluar kur njė profesor nga Univerziteti i Prishtinės botoi njė analizė tė tij. Pėrfundimi i asaj analize ishte 8:2 nė favor tė vjedhjes. Ky ishte rezultat i fakteve tė mbledhuara. Nėse ia shtojmė edhe disa faktorė tjerė, rezultati del edhe mė katastrofal. Mund ta arrijė 99.99%. Kjo del diku afro njė (1) student shkon nė studime shkon vėrtet pėr tė studjuar, pėr t’u pajisur me dituri. Kurse, 999 tjerė shkojnė vetėm sa pėr tė marrė fakultet, pra, diplomė. Ndaj dhe s’ėshtė pėr t’u habitur e as pėr t’u shqetėsuar, po tė kishte qenė nė njė kohė, siē ka qenė nė fillim, ku s’ka pasur mundėsi shkollimi tė lartė. Shqetėsuese ėshtė ajo se qė nga themelimi i Univerzitetit tė Prishtinės vazhdon i njėjti trend edhe sot. Madje jam i mendimit se situata ėshtė pėrkeqėsuar edhe mė tepėr.Shikoni! Kėtu nė forum shumica janė nxėnės. Ka dhe shumė studentė. Ka mjaft syresh qė i kanė tė kryera studimet. Ka dhe sosh qė mburren me nga shtatė diploma e bėjnė „analiza“ tė njė shtatėvjeēari… dhe shumica prej tyre, pėr fat tė keq, nuk e zotėrojnė as shqipen si duhet. Kurse ky s’ėshtė vetėmse faji i tyre por i mėsuesve e profesorėve tė tyre qė kanė kryer shkolla e fakultete sa pėr diplomė. Kurse kjo ėshtė gjendje pėr tė vajtuar. Mjerim.

Prandaj, sejcili nga ju deklarohuni si t’ua ketė qejfi. Rezultati nė terren (forum) po tregon ndryshe. Ai ndoshta iu shkakton dhimbje por s’kam ē’iu bėj.


Gjitha tė mirat!***

LaCoStA
12-01-08, 02:41
Dipoma e nevojshme ne raste te caktuara , dija me e vlefshme ne te gjitha rastet .