PDA

View Full Version : Srbia e madhe nė gjuhėn arabe


Dilaver
13-12-06, 22:05
Partia Radikale Serbe shtyp nė gjuhėn arabe numrin e shtatorit tė revistės partiake “Serbia e Madhe”, por miqėt e tyre nga Lindja e e afert nuk do tė kenė mundėsinė tė lexojnė sepse ėshtė shtypur nga e majta nė tė djathtė!

Beograd 13 shtator 2006 – Qe t’ju afrohėn miqėve politikė nė vėndet islamike tė lindjes sė afėrme, radikalėt serbė kanė shtyp numrin e shtatorit tė revistės sė tyre partiake Serbia e Madhe nė gjuhėn arabe!
Megjithatė, radikalėve mėndjemprehtė u ėshtė pervjedhur njė gabim, i mjaftueshėm qė mundimin e tyre tė bėj tė pakptueshėm – gazeta ėshtė shtypur pėr sė prapthi, nga e majta nė tė djathtė, qė ėshtė nė kundėrshtim me rregullat e leximit dhe shkrimit tė gjuhės arabe, e cila shkruhet dhe lexohet nga e djathta nė tė majtė.

Pėr tė verifikuar se si ju ndodhi ky gabim trashanik radikalėve, Kurir ka kontaktuar nėnkryetarin e PRS Dragan Todoroviq, i cili nuk dinte tė sqaronte si ka ndodhur ky lėshim, “sepse nuk din arabisht”.
-T’ju them tė drejtėn, nuk kam pasur idenė qė ėshtė nė pyetje gabimi. Serbia e madhe nė gjuhėn arabe e shtyp Anxhad Migati, kėshilltar i kryetarit tė partis dhe anėtar I administratės qėndrore atdhetare, dhe quditėm t’i ketė ndodhur njė gabim i tillė. Ai ėshtė i arsimuar na tha Todoroviq dhe na drejtoi tek Migati.

Eksperti i radikalve pėr gjuhėn arabe Anxhat Migati ishte i befasuar kur kuptoi pėr gabimin katastrofal dhe arsyetohej duke e hedhur fajin tek shtypshkronja.
-Sigurisht kan gabuarė gjatė shtypit. Gabimi ėshtė evident, por mos u shqetsoni, ata tė cilėve gazeta u ėshtė destinuar janė tė shkathtė dhe do tė gjinden disi – thekson ky radikal Arab.

Kurir posedon njė kopje tė revistės Serbia e madhe numri i shtatorit, i cili ėshtė i pakuptimtė nė gjdo vėshtrim. Nėse Arabėt i pėrshtatėn mėnyrės sė kombinimit tė shkrimit pėrendimor (nga e majta nė tė djathtė) dhe shkronjave arabe, do tė shofin se tema 2734 nė numrin e shtatorit tė revistės Serbia e madhe ėshtė vizita e delegacioit tė Partsisė Radikale Serbe Sirisė. Nė faqen e parė me ngjyra tė revistės, e cila nė realitet do tė duhej tė ishte e fundit, dominon titulli “Vazhdon miqesia dhe bashkėpunimi”, e ilustruar me fotografitė e Tomislav Nikoliqit dhe zyrtarėve shteteror tė Sirisė.

Gazeta fillon me tekstin “nė viztė tek miqėt e sinqertė”, pas sė cilės shkon rrėfimi pėr bisedimet nė selinė e partis BAAS e titulluar si “Bota qė synojmė”, nė tė cilėn pjesa e paė i kushtohet paraqitjes sė Tomislav Nikoliqit dhe parashikimit tė tij pėr rrethanat politike nė Serbi, por edhe nė skenen politike globale.

Ėshtė interesant se nė atė takim Nikoliq ka lutur pėrfaqsuesin e partisė BAAS qė kryetarit sirian t’i dorzoj nga Partia Radikale Serbe njė dhuratė me motive tė stemės serbe dhe Luftės sė Kosovės, por edhe kopjen e revistes Serbia e madhe. Tė gjitha tekstet janė tė ilustruara me fotografi, nė tė cilat nė rolin kryesor janė Nikoliq dhe nikoqirėt, ku nė mesin e zyrtarėve sirian ishte edhe patriarku sirian Agnatius.

http://img231.imageshack.us/img231/8430/radikaletgy6.jpg

pirro
14-12-06, 16:50
DILAVER.

Mardheniet serbo-arabe jan dhe kan qene shume te mira,dhe qe nje koh ato veq jan bere tradite.

Ne testamentit e sheshelit drejtuar popullit serb para disa ditesh cekej decidevisht se duhet ruajtur mardheniet me shtetet arabe dhe ato ortodokse me qellim te vetem demtimi i SHBAve.

arton121
15-12-06, 09:40
po eshte e vertet qe serbent kan pas e kan mardehnie te mira me ekstremistet arab te indjes se mesme,kur u sulmua irak nga maerikanet e ne disa ane te irakut u futen forcat amerikane ne shtabin mbojtes te irakun,ne krye te se ciliti ishte sadam hysini ka pasur shum gjeneral serb e ruse dhe keta te fundit e binden sadamin per ta leshuar bagdatin pa luft dhe per te filluar luft gurreile pasi te mirret iraku nga amerikanet

Drinni
22-12-06, 19:34
Dhurat Shqiptarve nga Serbėt http://www.youtube.com/watch?v=m6CZVCFKs_E&mode=related&search=
YouTube - Serbs celebrated attack on NEW YORK 11. 09. 2001
Veq vazhdoni shki veq vazhdoni :tongue: :tongue:

Arb
23-12-06, 21:57
Miqte e armiqve tone, armiqte tone...

Arapo-gabeloaziatiket jane armiqte tone...