PDA

View Full Version : Vera Dhe Shijimi I Saj


LOJETARI
06-01-07, 01:03
Edhe pse nuk verehet ndonje interesim i madh ketu ne forum per te diskutuar rreth tryezes ,prape do te provoj te nxjerre mendimet e juaja lidhur me pervojat qe keni sa i perket pirjes dhe shijimit te venes .Cilen lloj te venes preferoni ?,apo cila vene ka lene pershtypje te veqant ne kujtesen e shijimit te ketij lengu te ju? .Sa pihet vena te ne kosovaret dhe a munde te flasim per kulture te venes te Ne ?.Hajt gezuar ,urrnoni mos hezitoni .

Reana
06-01-07, 02:48
:rolleyes: ....
Lojetari, nuk thuhet "Vena" por "Vera".
Si moderator qe je, se paku titujt e temave do te duhej te kesh kujdes se si i shkruan. Njekohesisht, nuk thuhet "urrno/urrnoni" (nuk besoj qe ko shprehje te egzistoje ne asnje version te Fjalorit te Gjuhes Shqipe), po thuhet "urdhno/urdhnoni".

Sa i perket veres dhe shijimit te saj, per arsye te ndryshme, historike, ekonomike, politike, mendoj se kemi kulture te varfer, te te ushqyerit ne pergjithesi.
Perderisa ne disa vende te Botes, klasat e caktuara te shoqerise ushqimin e kane forme te shprehjes se kultures/prejardhjes aristrokrate, ne vende te tjera me te varfera ekonomikisht, apo ne mungese te shtetit dhe traditave te nderlidhura me klasat e larta te shoqerise, ushqimi eshte NEVOJE per mbijetese dhe "lufte" e perditshme, qe te sigurohet egzistenca fizike.

Poashtu, s'di si mund te flasim per shijimin e veres dhe llojet e ndryshme te vererave, kur jam e sigurte se nje grumbull imbecilesh e demagogesh te krisur, do ti versulen kesaj teme menjehere qe ti mbajne "ders" muslimqe, te gjitheve ne lidhje me alkoolin.

Si mund te flasim per shijimin e veres ne nje rreth ku njerezit deri dje, ne pergjithesi kane punuar gjithe diten qe te kene buke ne tryeze. E per disa kjo vazhdon me tutje....
Per mendimin tim Vera dhe shijimi i saj me ushqimet perkatese, ne mejdisin tone ngel luks i nje grupi me te vogel njerezish, qe kane arritur te "mashtrojne" jeten dhe te jetuarit "shqiptarqe"!
Konsiderohet se vera eshte kultivuar ne trojet shqiptare (ne Therande e rrethine) me mijera vite, dhe diku para suspendimit te autonomise se Kosoves, disa nga vererat e prodhuara ne Kosove kane qene te mirenjohura edhe ne tregun Evropian, sikurse qe ishin te mirenjohura nga Romaket mijera vite me pare.

vendasi
06-01-07, 05:15
:rolleyes: ....
Lojetari, nuk thuhet "Vena" por "Vera".
Si moderator qe je, se paku titujt e temave do te duhej te kesh kujdes se si i shkruan. Njekohesisht, nuk thuhet "urrno/urrnoni" (nuk besoj qe ko shprehje te egzistoje ne asnje version te Fjalorit te Gjuhes Shqipe), po thuhet "urdhno/urdhnoni".

Sa i perket veres dhe shijimit te saj, per arsye te ndryshme, historike, ekonomike, politike, mendoj se kemi kulture te varfer, te te ushqyerit ne pergjithesi.
Perderisa ne disa vende te Botes, klasat e caktuara te shoqerise ushqimin e kane forme te shprehjes se kultures/prejardhjes aristrokrate, ne vende te tjera me te varfera ekonomikisht, apo ne mungese te shtetit dhe traditave te nderlidhura me klasat e larta te shoqerise, ushqimi eshte NEVOJE per mbijetese dhe "lufte" e perditshme, qe te sigurohet egzistenca fizike.

Poashtu, s'di si mund te flasim per shijimin e veres dhe llojet e ndryshme te vererave, kur jam e sigurte se nje grumbull imbecilesh e demagogesh te krisur, do ti versulen kesaj teme menjehere qe ti mbajne "ders" muslimqe, te gjitheve ne lidhje me alkoolin.

Si mund te flasim per shijimin e veres ne nje rreth ku njerezit deri dje, ne pergjithesi kane punuar gjithe diten qe te kene buke ne tryeze. E per disa kjo vazhdon me tutje....
Per mendimin tim Vera dhe shijimi i saj me ushqimet perkatese, ne mejdisin tone ngel luks i nje grupi me te vogel njerezish, qe kane arritur te "mashtrojne" jeten dhe te jetuarit "shqiptarqe"!
Konsiderohet se vera eshte kultivuar ne trojet shqiptare (ne Therande e rrethine) me mijera vite, dhe diku para suspendimit te autonomise se Kosoves, disa nga vererat e prodhuara ne Kosove kane qene te mirenjohura edhe ne tregun Evropian, sikurse qe ishin te mirenjohura
nga Romaket mijera vite me pare.
Aww Reana e ndeze fitilin edhe ne ket Teme..tregona mori cilen Vere e ke me shum merak...???:smile: :smile:

jadore
06-01-07, 21:08
:rolleyes: ....
Lojetari, nuk thuhet "Vena" por "Vera".
Si moderator qe je, se paku titujt e temave do te duhej te kesh kujdes se si i shkruan. Njekohesisht, nuk thuhet "urrno/urrnoni" (nuk besoj qe ko shprehje te egzistoje ne asnje version te Fjalorit te Gjuhes Shqipe), po thuhet "urdhno/urdhnoni".

Sa i perket veres dhe shijimit te saj, per arsye te ndryshme, historike, ekonomike, politike, mendoj se kemi kulture te varfer, te te ushqyerit ne pergjithesi.
Perderisa ne disa vende te Botes, klasat e caktuara te shoqerise ushqimin e kane forme te shprehjes se kultures/prejardhjes aristrokrate, ne vende te tjera me te varfera ekonomikisht, apo ne mungese te shtetit dhe traditave te nderlidhura me klasat e larta te shoqerise, ushqimi eshte NEVOJE per mbijetese dhe "lufte" e perditshme, qe te sigurohet egzistenca fizike.

Poashtu, s'di si mund te flasim per shijimin e veres dhe llojet e ndryshme te vererave, kur jam e sigurte se nje grumbull imbecilesh e demagogesh te krisur, do ti versulen kesaj teme menjehere qe ti mbajne "ders" muslimqe, te gjitheve ne lidhje me alkoolin.

Si mund te flasim per shijimin e veres ne nje rreth ku njerezit deri dje, ne pergjithesi kane punuar gjithe diten qe te kene buke ne tryeze. E per disa kjo vazhdon me tutje....
Per mendimin tim Vera dhe shijimi i saj me ushqimet perkatese, ne mejdisin tone ngel luks i nje grupi me te vogel njerezish, qe kane arritur te "mashtrojne" jeten dhe te jetuarit "shqiptarqe"!
Konsiderohet se vera eshte kultivuar ne trojet shqiptare (ne Therande e rrethine) me mijera vite, dhe diku para suspendimit te autonomise se Kosoves, disa nga vererat e prodhuara ne Kosove kane qene te mirenjohura edhe ne tregun Evropian, sikurse qe ishin te mirenjohura nga Romaket mijera vite me pare.

ok . shpresoj te mos keqkuptohem me Reanen ( se eshte shume e ndishme ne kete drejtim ..), mirpo pasi qe eshte "gjithesesi i domosdoshem " ne postimet tona te vrehen gabimet ne format e dialektit te gjuhes si dhe etimollogjia e fjales , ftoj mikun (nese kam kete te drejte ta quaj ashtu) Poker (pasi qe ati i besoj ne vlersimet gramatikore te te shkruarit te gjuhes letrare ) te bej vlersimin , (nuk prish pune nese nuk mesojme pse dhe si duhet te vlersohet vera apo nje artikull sa eshte i domosdoshem dhe ne sherbim tonin , atehere te pakten do mesojme dhe korigjojme gabimet gramatikore mbrenda nje teme ,pra asgje nuk humbim ,..)
tjeter lidhje me postimin e Reanes ,..... komenti im ,
shkaqet pse vena (vera )nuk perdoret tek Ne ne mase mendoj qe jane te ndryshme ,kam bindje qe nderlidhet me ndervetedijen tone kolektive pasi qe shumica jane si popullat me perkatesi religjioze muslimane , dhe pse e vertet (ndoshta dhe e dhimbeshme )nuk e praktikojme religjionin aq strikt, megjithate jane disa kritere qe na drejtojne tek parandalesat ,,si mos pirja e alkoholit , me frigen , bejme mekat, shume here kete pytje qe ma shtrojne dhe te huajt, ju pergjigjem ne verzionin tim , mendoj qe alkoholi eshte i ndaluar ne religjionin qe i perkas dhe nje urdheres e tille eshte e japur ne forme te prer njekohesisht vlen per gjithe njerzite , me arsyetimin tim qe e vertete (gjithnje sipas meje ) perqindja e alkoholit te humb ekujlibrin e vetedijes , kontrolles , arsyes, pra kete e gjej si justifikim per nje ndales te tille sipas meje , nuk duhet te kete shkak tjeter mendoj, kur dihet qe flitet per kolektivitet njerzore , jo te gjithe kane vetedije te zhvilluar dhe arsyeshmeri ,apo kontrolle dhe mase te veprimit te caktuar , prandaj shume here ipen dhe ligjet qe kuptojne deri ketu limiti tolerohet , vertet nuk e shof si diqka as absurde nje ndales te tille as shume normale nje liri te perdorimit ne tejmase te tij , kur dihet qe vertet flitet per prosperitet te komunikimit njerzore ,

Reana, kjo eshte arsyeja sipas meje, pse shqiptaret ndoshta kete produkt nuk e kane ne tavolin te tyre , mos harro kurr nje gje ,,, Shqiptari ndoshta multi miljoner nuk ka qene , por as kurr per buke te gojes nuk ka luftuar apo problem egzistencial ta kete pasur kete ( bere nje retrospektive ne kohe dhe mendo standartin e jeteses do te bindesh ile jo per te pakten 60 vjetet e fundit , te flasim mes nesh-a , dhe te jemi real nuk jemi ketu duke ju ankuar shoqatave humanitare te botes me qellimin ti shtim ne gjyhnah , dhe ne jemi bota, dhe nuk e shijome jeten ,.. mendo nje shembull real nje liter vere mundesh ta gjesh dhe me qmimin .0.50 cent ne Kosove dhe nje Machiato kushton mesatarisht 1.0euro po me Kosove , cila eshte ketu tash profitabile ne mase dhe kosto , pra prap mendoj qeshtje ndervetedije .......??

p.s
nese nuk do kem dembeli ne te postuar dhe disponim me kohe mendoj qe do postoj disa njohuri qe kam hasur gjate leximit per venen ,(kuptohet interesim i lindur i shprehis snobe qe personalisht e fitova gjate te "mashtruarit veteveten"me te jetuarin jashte vendlindjes na shpetoj bota qe na hapi dyert dhe na pranoj , beri qe te shikojme ata qe mbeten atje ne vendlindje nga lart ...

Reana
07-01-07, 07:20
Me fal J'adore qe nuk po e replikoj postimin tend si teresi, pasiqe nuk e kam lexuar te terin, por desha te komentoj ne lidhje me konstatimin tend per "perkatesine fetare" te shqiptareve, meqe me duket te jete nje konstatim i pasakte. Bazuar ne biseda me individe te rendomte, nga vise te ndryshme shqiptare-posaqerisht nga Kosova dhe Shqiperia, pjesa dermuese e tyre pergjigjen se jane laike dhe se nuk besojne ne asnjefare DOGME RELIGJIOZE. Ne mesin e tyre edhe nese ka te tille qe kultivojne fryme spirituale dhe te besimit ne Zot, megjithate nuk besojne ASPAK ne cilendo fe qofte, si dhe ne dogmat e marifetet religjioze!

Nese ke veshtiresi te besosh ne kete qe po te them, hape nje teme dhe kerko nga antaret qe publikisht te deklarohen:wink: , se kush ne cilen dogme fetare beson, dhe nese e konsiderojne veten per "pjese dermuese muslimane":cool: !

Ndersa ajo qe thua se shqiptari asnjehere nuk ka luftuar per buken e gojes, me ben te mendoj se ndoshta nuk e njef realitetin ekonomik shqiptar sa duhet!

Begati e rehati ekonomike ne teresi, ne trojet shqiptare nuk ka pasur ndonjehere.
Mos mendo vetem prej kendit te qyteteve ku shumica kane qene te punesuar, duhet te mendosh edhe per fshataret edhe per malesoret edhe per papunesuarit qe kane qene te varur nga ndihmat sociale, e keshtu me rradhe! Ndersa para Luftes se dyte Boterore dhe para reformave agrare qe i kane bere komunistet, shumica e popullit nuk ka pasur toke as per te mbjellur e as per t'u ushqyer prej saj!
Gjate luftes se dyte Boterore e disa vite me rradhe me vone, njerezit kane vdekur me shume pa ngrene ushqime me nje meny te pasur me vitamina sesa nga luftimet...(pyete ndonje gjysh apo stergjysh diku qe mban mend realitetin, dhe te tregojne)!

Reana
07-01-07, 07:23
Aww Reana e ndeze fitilin edhe ne ket Teme..tregona mori cilen Vere e ke me shum merak...???:smile: :smile:

awww...e ti po e pret hirin e fitilit, apo:cool: ???
Meqe me paske pyetur mua, s'tu kujtua te japesh nje pergjegjje per veten tende???!!!

Dea_A
07-01-07, 12:36
Me fal J'adore qe nuk po e replikoj postimin tend si teresi, pasiqe nuk e kam lexuar te terin, por desha te komentoj ne lidhje me konstatimin tend per "perkatesine fetare" te shqiptareve, meqe me duket te jete nje konstatim i pasakte. Bazuar ne biseda me individe te rendomte, nga vise te ndryshme shqiptare-posaqerisht nga Kosova dhe Shqiperia, pjesa dermuese e tyre pergjigjen se jane laike dhe se nuk besojne ne asnjefare DOGME RELIGJIOZE. Ne mesin e tyre edhe nese ka te tille qe kultivojne fryme spirituale dhe te besimit ne Zot, megjithate nuk besojne ASPAK ne cilendo fe qofte, si dhe ne dogmat e marifetet religjioze!

Nese ke veshtiresi te besosh ne kete qe po te them, hape nje teme dhe kerko nga antaret qe publikisht te deklarohen:wink: , se kush ne cilen dogme fetare beson, dhe nese e konsiderojne veten per "pjese dermuese muslimane":cool: !

Ndersa ajo qe thua se shqiptari asnjehere nuk ka luftuar per buken e gojes, me ben te mendoj se ndoshta nuk e njef realitetin ekonomik shqiptar sa duhet!

Begati e rehati ekonomike ne teresi, ne trojet shqiptare nuk ka pasur ndonjehere.
Mos mendo vetem prej kendit te qyteteve ku shumica kane qene te punesuar, duhet te mendosh edhe per fshataret edhe per malesoret edhe per papunesuarit qe kane qene te varur nga ndihmat sociale, e keshtu me rradhe! Ndersa para Luftes se dyte Boterore dhe para reformave agrare qe i kane bere komunistet, shumica e popullit nuk ka pasur toke as per te mbjellur e as per t'u ushqyer prej saj!
Gjate luftes se dyte Boterore e disa vite me rradhe me vone, njerezit kane vdekur me shume pa ngrene ushqime me nje meny te pasur me vitamina sesa nga luftimet...(pyete ndonje gjysh apo stergjysh diku qe mban mend realitetin, dhe te tregojne)!


Njeherit kerkoj falje nga autori i temes per kete debat , ne rradhe te pare duke u nisur nga kultura jone shqipetare sdo te duhej te polemizonim " rreth tryezes " .
Ajo qe me shtyri te vazhdoj me juve eshte vleresimi i konstatimit te Jador si i gabuar nga ana e Reanes !
Me statistika eshte e njoftur se ne Shqiperi 70% e shqipetareve i perkasin besimit Islam ,ne Kosove me shume se 80% e ne Maqedoni me shume se 90% ! Derisa dikush pyet dhe ka te drejte zgjedhjeje ,shqipetari i cili pergjigjet se feja e tij eshte Islami pa e shtyr dikush ,ai numerohet si mysliman nga statistikat dhe deshtet apo sdeshtet Ju e nderuar Reana ata nuk numerohen si ateist ne librat statistikor te seciles organizat ...thene me konkret ska ateist perderisa personi "beson " te jete "ateist " !
Te flasim per bisedat e rruges se si deklarohen shume "pakurrizor " vetem e vetem per te u duke bukur nen strehen ku e kan gjetur pak lemoshe ose per ta fituar simpatin e te huajve ,do te mjaftonte te ua kerkonim pasaporten e vendit perkates dhe te shofim se qfare perkatesie fetare e kan ...jane po ata, paqurka labile ,qe me lehte e kane nderruar kombin (quhen nenshtetas te huaj ) e ende ne ato pasaporta ju figuron " muslim " !
............Sa i perket kushteve ekonomike ,si ne tere boten edhe nder trojet tona aty ketu kishte varferi por pergjithesisht Shqipetari nuk vuajti asnjeher per buken e gojes ,ne vend te Jador une e pyeta shume me perpara gjyshin tim se nga cila arsye nuk eshte shperngul ateher ne ndonje vend Evrpian dhe e din se qfar pergjegjie e mora ..... (u ndie i ofenduar ) ........qobanet e Kosoves me tha kan gjetur shpetim ne vendet e huaja dhe me pagen qe e merrte ai ne kohen e tij ua siguronte femijeve te tij shume me mire ekzistencen ,mbante pese student ,qe don te thot nuk flitej asesi qe dikush te kete vdekur per buke ! Pas luftes dyte boterore edhe Evropa ishte e katandisur ne mjerim e varferi !

Mbes me shprese se nuk do te keqkuptohemi !
Pershendet Dea_A!

legenda
07-01-07, 13:01
......per momente romantike-ROMANCE...si dhe ne darke,sidomos te servuar me peshke
e pi me endje AMSELFELDER;veren e kuqe si edhe te bardhen nga KOSOVA,se atehere kam nje ndjenje se jam me afer KOSOVES,me pelqen dizajnimi perfekt i ambalazhes,dhe kur e hap shishen ka nje arome qe me pelqen,veren e kuqe e vloj dhe i qes pak sheqer,embel...mmmmm,mendoj se eshte e mire per rruza te kuqe te gjakut.Diteve te ftohta te vjeshtes dhe dimrit me pelqen te pi vere te kuqe,te vluar.
preferoj edhe verera tjera natyrishte,por gjysem te thata.

LOJETARI me duket se iu pergjegja korrekt pyetjes tende,:wink:

p.s.zakonishte njerezve qe me rrethojne,kur ka raste solemne iu dhuroj nga nje shishe vere
nga KOSOVA,dhe me deshire iu tregoj se vjen nga KOSOVA,se edhe ne e dime qka eshte vera....

Edhe pse nuk verehet ndonje interesim i madh ketu ne forum per te diskutuar rreth tryezez ,prape do te provoj te nxjerre mendimet e juaja lidhur me pervojat qe keni sa i perket pirjes dhe shijimit te venes .Cilen lloj te venes preferoni ?,apo cila vene ka lene pershtypje te veqant ne kujtesen e shijimit te ketij lengu te ju? .Sa pihet vena te ne kosovaret dhe a munde te flasim per kulture te venes te Ne ?.Hajt gezuar ,urrnoni mos hezitoni .

Paradox_13
07-01-07, 13:07
......per momente romantike-ROMANCE...si dhe ne darke,sidomos te servuar me peshke
e pi me endje AMSELFELDER;veren e kuqe si edhe te bardhen nga KOSOVA,se atehere kam nje ndjenje se jam me afer KOSOVES,me pelqen dizajnimi perfekt i ambalazhes,dhe kur e hap shishen ka nje arome qe me pelqen,veren e kuqe e vloj dhe i qes pak sheqer,embel...mmmmm,mendoj se eshte e mire per rruza te kuqe te gjakut.Diteve te ftohta te vjeshtes dhe dimrit me pelqen te pi vere te kuqe,te vluar.
preferoj edhe verera tjera natyrishte,por gjysem te thata.

LOJETARI me duket se iu pergjegja korrekt pyetjes tende,:wink:

p.s.zakonishte njerezve qe me rrethojne,kur ka raste solemne iu dhuroj nga nje shishe vere
nga KOSOVA,dhe me deshire iu tregoj se vjen nga KOSOVA,se edhe ne e dime qka eshte vera....

Nuk di shume per Veren dhe llojet e saja,por jam mese i bindur se ambientet me romantike per pirjen e Veres sot gjinden ne Kosov,dhe ate duke i falenderu KEK_ut...:smile:

Murgesha
07-01-07, 13:47
Edhe pse nuk verehet ndonje interesim i madh ketu ne forum per te diskutuar rreth tryezez ,prape do te provoj te nxjerre mendimet e juaja lidhur me pervojat qe keni sa i perket pirjes dhe shijimit te venes .Cilen lloj te venes preferoni ?,apo cila vene ka lene pershtypje te veqant ne kujtesen e shijimit te ketij lengu te ju? .Sa pihet vena te ne kosovaret dhe a munde te flasim per kulture te venes te Ne ?.Hajt gezuar ,urrnoni mos hezitoni .

Nuk njof llojet e verėrave edhe pse nė shtėpinė time kam lloje tė ndryshme tė cilat i pėrdorim kur shtrojmė darka pėr miq e tė njohur. Jo rrallė e pėrdorim edhe kur jemi vetėm nė shtėpi. Mendoj se Vera nė tryezė krijon njė atmosferė tė mrekullueshme, sė paku kėshtu ndodh kur unė e kam nė tryezėn time.
Sa pėr kulturė shqiptare tė pėrdorimit tė verės nuk mundem edhe tė flas shumė se nuk di sa tė tjerėt e pėrdorin dhe sa ja dijnė vlerėn kėtij lėngu tė quajtur romantik por qė kam lexuar se ėshtė edhe shėrues dhe i preferuar tė pėrdoret.
Me verėn dhe shijen e saj jam njoftuar qysh si fėmijė, pasi qė gjithmonė ėshtė mbajtur nė shtėpi tė prindėrve tė mij. Kujtoj herėn e parė kur e kam provuar dikund kah mosha 12-14 vjeqare me rastin e njė feste qė mbahej nė shtėpinė tonė e mė duket qė kurr mė vonė nuk kam pas rastin tė mė vijė aq e shijshme vera. :biggrin:


Ps. Tema e Lojėtarit ka tė bėj me Verėrat dhe pėrdorim e saj nė tryezat shqiptare, andja luten tė gjithė pjesėmarrėsit e kėsaj teme tė diskutojnė nė kėt drejtim pa e pėrzierė kėtė temė me diskutime fetare e sociale. Nėse patjetėr duhet tė bisedohet pėr kėtė temė nga pikėvėshtrimi fetar e social atėherė urdhėroni e hapni tema tė tilla te forumi diskutimet shoqėrore dapo tek ato fetare.
Tė gjitha shkrimet qė nuk kanė tė bėjnė me temėn do tė hidhen nė arkiv.

Murgesha!

legenda
07-01-07, 14:30
Siq e ceku me larte zonja MURGESHA;vera eshte edhe sheruese,mu per kete qellim po sjelli ketu disa karakteristika te veres si artikull mjekues te cituara nga dr.WIGHARD STREHLOW;
-ne ditet e sotme shume studime shkencore tregojne,qe shijimi i veres nga ana e femrave 0.25l ne dite,si dhe nga ana e mashkujve 0,5l ne dite,ka nje ndikim POZITIV ne shendet.Veqanerishte pak vere ndihmon kunder ARTERIOSKLEROZES; INFRAKTIT ; si dhe
SULMIT NE TRU.
-nje gote vere ndihmon ne qarkullimin e gjakut ne zemer dhe periferi,gjithashtu edhe qarkullimin e gjakut ne TRU e permireson-keshtu qe ndikon ne permiresimin e ndjenjes
qe te ndihemi mire,fizikishte dhe psiqikishte,kjo ndikon ne lirimin e stresit,frigave,merzise...
-ne sistemin nervor ndikimi i veres se kuqe sjelle deri te shlirimi i lehte dhe gjumi
-vera e bardhe e thate ndikon ne qarkullimin e gjakut ne zemer dhe periferi,dhe guximin e humbur e kthen,apo pesimizmin ne optimizem
-vera gjithashtu ndihmon ne kthimin e oreksit ,perforcon nervat e dobsuara,perforcon lukthin,zbute pagjumsine,largon nervozen dhe depresionet
........Me nje fjale vera na i qel syte.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
SHPERLARJA E VERES-sjell largimin e hidherimit dhe merzise.
-marrrim njr gote vere te kuqe e vlojme derisa te humb ngjyren,keshtu lirohet alkoholi,avullohet,pastaj i hedhim pak uje,kete lenge tani e servojme ne tavoline,dhe si me magji zhduket hidherimi dhe merzia,...me nje fjale zbutemi....:smile: kthehet PAQA.

Paradox_13
07-01-07, 14:41
Siq e ceku me larte zonja MURGESHA;vera eshte edhe sheruese,mu per kete qellim po sjelli ketu disa karakteristika te veres si artikull mjekues te cituara nga dr.WIGHARD STREHLOW;
-ne ditet e sotme shume studime shkencore tregojne,qe shijimi i veres nga ana e femrave 0.25l ne dite,si dhe nga ana e mashkujve 0,5l ne dite,ka nje ndikim POZITIV ne shendet.Veqanerishte pak vere ndihmon kunder ARTERIOSKLEROZES; INFRAKTIT ; si dhe
SULMIT NE TRU.
-nje gote vere ndihmon ne qarkullimin e gjakut ne zemer dhe periferi,gjithashtu edhe qarkullimin e gjakut ne TRU e permireson-keshtu qe ndikon ne permiresimin e ndjenjes
qe te ndihemi mire,fizikishte dhe psiqikishte,kjo ndikon ne lirimin e stresit,frigave,merzise...
-ne sistemin nervor ndikimi i veres se kuqe sjelle deri te shlirimi i lehte dhe gjumi
-vera e bardhe e thate ndikon ne qarkullimin e gjakut ne zemer dhe periferi,dhe guximin e humbur e kthen,apo pesimizmin ne optimizem
-vera gjithashtu ndihmon ne kthimin e oreksit ,perforcon nervat e dobsuara,perforcon lukthin,zbute pagjumsine,largon nervozen dhe depresionet
........Me nje fjale vera na i qel syte.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
SHPERLARJA E VERES-sjell largimin e hidherimit dhe merzise.
-marrrim njr gote vere te kuqe e vlojme derisa te humb ngjyren,keshtu lirohet alkoholi,avullohet,pastaj i hedhim pak uje,kete lenge tani e servojme ne tavoline,dhe si me magji zhduket hidherimi dhe merzia,...me nje fjale zbutemi....:smile: kthehet PAQA.

Ke sjell disa karakteristika te mira ti legenda por si te bejm kur pas gotes se par qe pijm ajo kerkon shoqrimin e se dytes pastaj e dyta kerkon te treten keshtu qe une nuk mundohem ti numroj asnjeher veq mbaj mend te paren dhe te fundit qe e pi...:biggrin: dhe e di se syte me mbyllen....ahahahhaha:biggrin:

(Pak shaka.)

LOJETARI
07-01-07, 15:56
"Moj e majr o per s tepero ,
falma sajin me gjithe vetulle o "

Po provoje qe permes ketyre vargjeve te kenduara nga Elita 5 me nje dialekt interesant te shqiptareve nga Maqedonia t“ia ktheje Temes sime statusin qe disa paskan tentuar t“ia cenojne .Prandaj lus Reanen ,miken time ,te ngrejme goten per shendetin e saj dhe disponimin tim ,duke lene anash garen per te deshmuar veten apo nencmuar tjetrin sepse vena :biggrin: (vera) eshte nje lenge magjik qe bashkon, e jo ndane .
Greket e vjeter kishin nje fjali :"Aty ku nuk ka vere :tongue: nuk ka jeta kuptim "qe per mua me duket e tepert ,por qe mundohem ta kuptoj sa here qe shijoj ndonje pike te ketij lengu, pa te cilin sot bota moderne veshtire te paramendohet .
Ky lenge qe ne vete permbane pak me shume se sa emrin diskutabil ne mes nesh ,me te drejte quhet edhe simbioze e njeriut me ambientin ku kultivohet vena.Eshte nje shkrirje e Diellit ,Tokes dhe mjeshterise se njeriut, e izoluar ne shishe ,qe me hapjen e saj munde te ndiejme karakterin fuqiplote te ketij lengu .Kosova ,zene vende te posaqem ne te gjithe leksikonet e venes boterore si karekteristike per Ballkanin veqanerisht me Rislingun i cili ka nje freski te dalluar ne vete .Amselfeder ,qe e permendi legenda ,poashtu ka arrite te depertoj ne tregun evropian edhe pse nuk ka ndonje vlere te theksuar ,por me gjitheate vlene te permendet .
Per te njohur nje vene ,kerkohet pak me shume se sa nje derdhje e ketij lengu kanaleve te ushqimit .Fakti se sot ne bote egzistojne me shume se njemije lloje te rrushit e bene edhe me te komplikuar njohjen e ketij lengu .Ne shtetet e evropes perendimore ku kultivohet vena tradicionalisht ,egzistojne ligjet te ngjashme me ligjin per mbrojtjen e te drejtave te njeriut ,klasifikimi i venes ne baze te prejardhjes ,kualitetit ,sasise se mbetur te sheqerit etj mundesojne konsumatorin te kene nje pasqyre me te kjarrte ne zgjedhjen e veres.
Por kjo e tera nuk mjafton nese nuk kemi shije per te .Vera kerkon kohe ,ambient ,ushqim,disponim,dhe shqisa te mprehta per te kuptuar botes e saj .Vera nuk eshte per t“u deh ,por pe t“u shijuar .Ai i cili deshiron te dehet me kete lenge ka gabuar adresen ,le t“a provoje me ndonje destilat me te forte !
Per sot do te veqoja rrushin Cabernet Sauvignon i cili rritet gati ne te gjitha pjeset e botes ,eshte rrush qe perdoret per perfitimin e veres se kuqe dhe me te drejte njihet edhe si me i rendesishmi nder te gjithe .Ky lloj rrushi ne kombinim me Merlot dhe cabernet franc jep verat me te njohura te regjionit Bordoaux qe veqohen me aromen dhe fuqine e tyre te mrekullueshme .Hajde urrnoni ,mos e teproni se mos po dehet dikush ende pa e provue :tongue:

LOJETARI
07-01-07, 16:25
Edhe dicka ,se gati harrova per ata qe nuk e dine se cka eshte vera.Vena(vera) eshte lenge i perfituar gjate fermentimit qe ndodhe ne rrush ,ku sheqeri shenderrohet ne alkohol dhe dioksid karboni.Varesisht prej vendit (shtetit)perqindja minimale e alkoholit qe duhet patur eshte 7 % ndersa ajo maximale 15 % .Nuk eshte armik i pavaresise , e as simbol i pasurise ,por eshte thjesht lenge i kenaqesise .

Reana
04-02-07, 09:35
"Moj e majr o per s tepero ,
falma sajin me gjithe vetulle o "

Po provoje qe permes ketyre vargjeve te kenduara nga Elita 5 me nje dialekt interesant te shqiptareve nga Maqedonia ...

Dialekti shqiptar ne Maqedoni, sa per informimin tend quhet GEGE, e jo "interesant":wink: ! Njekohesisht ato vargjet e kenges, nuk i ke cituar si duhet (si zakonisht)!

vjeshta
06-02-07, 02:06
Hmmm Vėna ,nuk jam adhuruese e saj ,gota e fundit qe e kam pi ka qene ne muajin korrik te vitit te kaluar vetem sa me ndejt ne nivel te shoqeris :biggrin: ,por kisha vetem nje te shtoj ,ate qe e kam ndegju ,se shishja e vėnės e cila kushton nder 3 euro ajo nuk eshte vėnė .:redface:

lausanne
06-02-07, 04:32
vera te ne nuk perdoret shum sepse ne jemi larg besa nuk dim ta perdorim e perzim me kokakoll ose uje
sepse ne nuk kemi kultur te veres'

prishtinasi
06-02-07, 18:23
vera te ne nuk perdoret shum sepse ne jemi larg besa nuk dim ta perdorim e perzim me kokakoll ose uje
sepse ne nuk kemi kultur te veres'


hahahhaah...ki drejt...edhe emrin ja kemi lene bambus...:tongue:

Dimri
26-02-07, 13:32
Ne kosov me te vertet nuk din qka ėshtė vera ,veren e kuqe ose te zez e pin te ftoft nga frigoriferi dhe perzin me COCA COLLA ose me uje mineral qe do me then nuk ka kurfar shije ,vera kuqe dhe e zeza pihet dhe sherbehet me temperatur te ambientit qe mbahet neper podrume ose (kantina) e jo ne frigorifer si ne kosovė,kurse vera e bardh sherbehet dhe pihet e ftoftė.

Zero Cool
28-02-07, 20:56
Vera ? Pije e shijshme dhe e shendetshme, por nuk e perdori, sepse jam musliman.

Paradox_13
28-02-07, 20:59
Vera ? Pije e shijshme dhe e shendetshme, por nuk e perdori, sepse jam musliman.
Ani more pi ven Rahoveci,edhe ketej jan musliman.....nese jo gjuje ka une...:tongue:

e_martumja
28-02-07, 21:04
Ani Zero ngjitja Whotkes ehehehe


Une me burrin e perdormi ndoniher vere me plottt meze ehehe dhe e bejme romantiqki ehehe, por edhe darkojme me musafire !

Une e preferoj veren e bardhe !

Zero Cool
01-03-07, 18:51
Ani more pi ven Rahoveci,edhe ketej jan musliman.....nese jo gjuje ka une...:tongue:

E more shoku jem, po ty ta jap 1 kace me vere se jo 1 shishe qy, a jemi a sjemi :wink:

Zero Cool
01-03-07, 18:53
Ani Zero ngjitja Whotkes ehehehe


Une me burrin e perdormi ndoniher vere me plottt meze ehehe dhe e bejme romantiqki ehehe, por edhe darkojme me musafire !

Une e preferoj veren e bardhe !

E Wodka ban tybe se ne ate kohe nuk ka pas dhe nuk eshte e ndalume...
E?! Ti me burrin po pini a ?? Skeni faj se ju nevojitet nganjehere afrodiziaku hehehehe....

legenda
01-03-07, 21:12
mmmm....ate KACE me vere,qoje te Legenda,se e kam ne plan me mbushe nje VASKE me vere,e me fleta te rrushit e me hy e me u la,....mmmm


:cool: ....:biggrin:


E more shoku jem, po ty ta jap 1 kace me vere se jo 1 shishe qy, a jemi a sjemi :wink:

Virti
01-03-07, 22:24
... ika se nuk di me notu :wink:

Zero Cool
02-03-07, 23:38
mmmm....ate KACE me vere,qoje te Legenda,se e kam ne plan me mbushe nje VASKE me vere,e me fleta te rrushit e me hy e me u la,....mmmm


:cool: ....:biggrin:Me nje kusht...................

Paradox_13
03-03-07, 10:08
Me nje kusht...................
Se kisha besu se me anashkalon shoku per te mbushur vaskat e tjereve me ver...:mad: :biggrin: :tongue:

Zero Cool
04-03-07, 10:09
Se kisha besu se me anashkalon shoku per te mbushur vaskat e tjereve me ver...:mad: :biggrin: :tongue:

Jo jo ty qka te kam premtu te jap shoku se kam mjaft verė, por edhe ksaj ja mbushi (vasken), me nje kusht ....... ahahaha

legenda
04-03-07, 18:36
....ahaha,no problem,tregoja PARADOXIT kushtin:wink: ....

Jo jo ty qka te kam premtu te jap shoku se kam mjaft verė, por edhe ksaj ja mbushi (vasken), me nje kusht ....... ahahaha

prishtinasi
04-03-07, 22:12
mmmm....ate KACE me vere,qoje te Legenda,se e kam ne plan me mbushe nje VASKE me vere,e me fleta te rrushit e me hy e me u la,....mmmm


:cool: ....:biggrin:

:tongue: Tash vjen Rafeti, se ka shku me marr hithna ne livadh...

legenda
04-03-07, 22:47
ahahahaaaa,Ftyrooooo:mad:
per TY ata hithaaa,sigurishte se ne PRISHTINE deficite jane:wink:


ahahaaaa...

:tongue: Tash vjen Rafeti, se ka shku me marr hithna ne livadh...

Albanian eX|PerT
04-03-07, 22:50
Legend, cka po ban ti ketu:mad: , qe 4-ter ore jam duke te prit tek kafja, e ti askund sje hahahahahhahahahahahahhahahahahahha:biggrin:

Jam duke te prit akoma....

ps. jam rrit pak, hahahahahaha

legenda
04-03-07, 22:58
Ohhhhh,Shpirtiiiiii,ma ndive eren apoooo,ahahaha:tongue:

erdha se vendasi im me plote energji kishte ardhe pas pushimit ne FORUM:biggrin: ,..:

Legend, cka po ban ti ketu:mad: , qe 4-ter ore jam duke te prit tek kafja, e ti askund sje hahahahahhahahahahahahhahahahahahha:biggrin:

Jam duke te prit akoma....

ps. jam rrit pak, hahahahahaha

Albanian eX|PerT
04-03-07, 23:05
Ohhhhh,Shpirtiiiiii,ma ndive eren apoooo,ahahaha:tongue:
......a vertet i ke shkruar ti keto fjale, apo po me bejne syt:eek: hahahahahahahahahahahhahahahahahahha :biggrin: ahahahahhahahaha

shpirti ta ka ndier eren qe moti, qe sillesh verdalle ne forum, e nje pershendetje nuk ma le askund....:mad:

legenda
04-03-07, 23:12
:frown: isha duke kriju marredhenie BILATERALE,per politike NDERKOMBETARE:tongue: ..:

ahahaha...:tongue:[/size]
......a vertet i ke shkruar ti keto fjale, apo po me bejne sythahahahahahahahahahahhahahahahahahha ahahahahhahahaha

shpirti ta ka ndier eren qe moti, qe sillesh verdalle ne forum, e nje pershendetje nuk ma le askund....

prishtinasi
04-03-07, 23:12
ahahahaaaa,Ftyrooooo:mad:
per TY ata hithaaa,sigurishte se ne PRISHTINE deficite jane:wink:


ahahaaaa...
hahah...ftyroo...me i perzi hithat me mjalte...edhe nje 1 liter rasoj....harro qe ki me pase mo problem me raume...:tongue:

legenda
04-03-07, 23:18
ahahahaaaa,TALENT je pasha syte,vendas i imi maaaa,
pse se boton nje liber ,ahahaha:tongue:


qata hitha po ti ruj TYYYYY.

hahah...ftyroo...me i perzi hithat me mjalte...edhe nje 1 liter rasoj....harro qe ki me pase mo problem me raume...:tongue:

prishtinasi
04-03-07, 23:24
ahahahaaaa,TALENT je pasha syte,vendas i imi maaaa,
pse se boton nje liber ,ahahaha:tongue:


qata hitha po ti ruj TYYYYY.
"Kuzhina jone"
Si te ushqehemi ne vaske:....shume lehte...porosite hitha, merre pak lenge lakre me arome te ronde, i hedh ne vaske 20 litra uje...e dhez qirin....edhe lutesh me ardhe bleta edhe me e bo nevojen...haha...per me qene krejt komplet

legenda
04-03-07, 23:32
ncncncncncncccc.....ke me shku ne humbjeee
ani,aniiiii Ftyraaaaaaa njehere...:mad:

"Kuzhina jone"
Si te ushqehemi ne vaske:....shume lehte...porosite hitha, merre pak lenge lakre me arome te ronde, i hedh ne vaske 20 litra uje...e dhez qirin....edhe lutesh me ardhe bleta edhe me e bo nevojen...haha...per me qene krejt komplet

prishtinasi
04-03-07, 23:35
ncncncncncncccc.....ke me shku ne humbjeee
ani,aniiiii Ftyraaaaaaa njehere...:mad:
Jo dajes...haha...se per ty....antarsohna ne shoqaten e bletarise:biggrin:

legenda
04-03-07, 23:40
:confused: :eek: ....paske maaarr shume energji gjate pushimitttt,
ftyroooo...:mad:

Jo dajes...haha...se per ty....antarsohna ne shoqaten e bletarise:biggrin:

Albanian eX|PerT
04-03-07, 23:40
Legenda ime, a mos po te pengon dikush:tongue: ?

prishtinasi
04-03-07, 23:49
"Kuzhina e jone" volumi 2

Marrim 1 litre vere "bordeaux", pak kripe--qe me u ndi si ne deti....i hedhim ne vaske, kerkojme nga ujsjellsi rajonal...qe mos me e ndal ujin...e mbushim...pergjysem...shkojme e marrim nje liter uje mineral te kllokotit...e hedhim ne vaske...disa lula...i hedhim te gjitha...ne vaske....edhe zhytemi....:tongue:
Bash keshill per "honey moon" per ata qe jane pa plan!:tongue:

prishtinasi
04-03-07, 23:50
:confused: :eek: ....paske maaarr shume energji gjate pushimitttt,
ftyroooo...:mad:Kom qene ne trajnim....mso pak qka duhet edhe ti....krejt te paska leshu energjia prej heres se fundit....(qe jena shkru a):tongue:

Elina
23-03-07, 16:17
Nuk jam ndonje adhuruese e vererave,bile goten e fundit te veres e kam pi ndoshta para dy vitesh.
As ne familje nuk e perdorim aq,ne perjashtim te ndonje darke me speciale qe e pergadisim.Vetem dihet se vererat ne pergjithesi jane mjaft te shendetshme e sidomos vera e zeze.

Virti
23-03-07, 16:21
interesant eshte kjo pune... rrushin me e ngrene, kurse venen mos me e pijė... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Paradox_13
23-03-07, 16:29
interesant eshte kjo pune... rrushin me e ngrene, kurse venen mos me e pijė... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Ahahahahahaahh shume me vende Virti,po sikur te thonim apo ta shtinim rrushin turrshi ,ndoshta do te ishte e lejuar me pi rasojin e rrushit....

Virti
23-03-07, 16:38
Ahahahahahaahh shume me vende Virti,po sikur te thonim apo ta shtinim rrushin turrshi ,ndoshta do te ishte e lejuar me pi rasojin e rrushit....
po praktikisht vena eshte rasoji i rrushit dhe thone nuk ben per t'a pire phaaaa

Paradox_13
23-03-07, 16:45
po praktikisht vena eshte rasoji i rrushit dhe thone nuk ben per t'a pire phaaaa

Kadale more.., une veqse desha ta zbus pak duke i then rasoj,e ndoshta eshte me e kapshme per ata qe mendojn se vena eshte e ndaluar....ahahahaha

Virti
23-03-07, 16:52
Kadale more.., une veqse desha ta zbus pak duke i then rasoj,e ndoshta eshte me e kapshme per ata qe mendojn se vena eshte e ndaluar....ahahahaha
le ta dijne se vena eshte leng rrushi... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Paradox_13
23-03-07, 16:54
le ta dijne se vena eshte leng rrushi... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

dhe se nuk te helmon nese pin nje gote,perkundrazi eshte e shendetshme.....

Virti
23-03-07, 17:09
dhe se nuk te helmon nese pin nje gote,perkundrazi eshte e shendetshme.....
dhe i kuqė faqet... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Paradox_13
23-03-07, 17:10
dhe i kuqė faqet... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

harron brengat per momentin......

vjeshta
23-03-07, 17:10
..........dhe po e teprove ,ti kuq edhe sytė hahahaaaaaaaaaa

Paradox_13
23-03-07, 17:12
..........dhe po e teprove ,ti kuq edhe sytė hahahaaaaaaaaaa

Kuptohet nese eshte nga rrushi i kuq......ahahaaah

vjeshta
23-03-07, 17:18
Kuptohet nese eshte nga rrushi i kuq......ahahaaah


Efektin e kan te njejte hahahaaaaaaaaaaa.

Zero Cool
23-03-07, 20:15
E lumit na qe nuk kemi paragjykime (harapo-islamike), dhe po knaqmi verė, birra dhe produkte tjera nga bimet te cilat i hane edhe keta "tjeret".
Nje gote vere ne dreke ? Mmmmmmmmmmmmm lekker !

Buqja_ch
25-03-07, 10:53
E lumit na qe nuk kemi paragjykime (harapo-islamike), dhe po knaqmi verė, birra dhe produkte tjera nga bimet te cilat i hane edhe keta "tjeret".
Nje gote vere ne dreke ? Mmmmmmmmmmmmm lekker !

Po Mmmmmmmm veq pom duket te ka zene pija
dhe na humbe keto dite..per at nuk eshte mire me pi shume,,,
hahahahhah qu djalo me te pershndes

Buqja

Domira
30-03-07, 17:57
Kur njeriu eshte i dashuruar gjen thenie shume te bukura per venen.
Ndjenje e kendshme kjo!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

LOJETARI
01-05-12, 21:12
Para dy javėsh , nė Prishtinė e kam pirė njė Kabernet tė Kosovės (verė e kuqe ) dhjetė vjetė tė moēme , mė ka befasuar jashtėzakonisht me kualitetin e saj . Zakonisht verėrat mesatare apo ato mė tė thjeshtat fillojnė tė humbin vlerėn , shijen pas 4 - 5 vjetėsh , sepse alkoholi fillon tė shendėrrohet nė uthull .Ndėrsa verėrat e mėdha qėndrojnė madje edhe mbi 50 vjet ....

lovely
02-05-12, 20:25
Kur njeriu eshte i dashuruar gjen thenie shume te bukura per venen.
Ndjenje e kendshme kjo!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gifqka me bo qita qe nuk e pijne venen? :biggrin:

jadore
02-05-12, 20:31
Para dy javėsh , nė Prishtinė e kam pirė njė Kabernet tė Kosovės (verė e kuqe ) dhjetė vjetė tė moēme , mė ka befasuar jashtėzakonisht me kualitetin e saj . Zakonisht verėrat mesatare apo ato mė tė thjeshtat fillojnė tė humbin vlerėn , shijen pas 4 - 5 vjetėsh , sepse alkoholi fillon tė shendėrrohet nė uthull .Ndėrsa verėrat e mėdha qėndrojnė madje edhe mbi 50 vjet ....

as une nuk befasohem nese ti ma heret ke pertyp Orbita ..( se me te thone nuk e njeh e di qe e njeh )

..ngo ti qit mike , qaq dominon ketu perbersi etanol , sa qe prej tavolines tjeter i ndine avujte e saj ne ajre te lokalite ku rrine ( se tybe jo qe kam guxu me e provu e rreziku tuj e pi )

LOJETARI
03-05-12, 19:57
as une nuk befasohem nese ti ma heret ke pertyp Orbita ..( se me te thone nuk e njeh e di qe e njeh )

..ngo ti qit mike , qaq dominon ketu perbersi etanol , sa qe prej tavolines tjeter i ndine avujte e saj ne ajre te lokalite ku rrine ( se tybe jo qe kam guxu me e provu e rreziku tuj e pi )


Jadore , i ke pėrzie etanolin me metanol , vėrehet qė nuk ke qenė e koncentruar nė lėndėn e kimisė .Unė fola pėr njė verė tė caktuar , shija e sė cilės me tė vėrtetė mė befasoi pasi qė ishte mbi dhjetė vjetė e moēme ....Nėse ti nuk guxon me i provu produktet vendore , ajo ėshtė diēka tjetėr .:biggrin:

Alkoholi apo etanoli nė verė ėshtė shumė i rėndesishėm pėr shijen e saj , por jo edhe vendimtar .

lovely
03-05-12, 20:12
Ju qe po pini, Allahu veq po iu kqyr seri pej s nalti :biggrin:

Zero Cool
03-05-12, 20:19
Ju qe po pini, Allahu veq po iu kqyr seri pej s nalti :biggrin:

E kush jemi ne, qė t`ia ndalojmė allahut tė na shikojė ?

Gega 1
03-05-12, 20:20
E kush jemi ne, qė t`ia ndalojmė allahut tė na shikojė ?
Llavica e pat fjalen per muslimane,po m`doket :biggrin:

lovely
03-05-12, 20:22
E kush jemi ne, qė t`ia ndalojmė allahut tė na shikojė ?Une po iu thom, e keni harru krejt frike-respektin:biggrin:

jadore
03-05-12, 20:27
Ju qe po pini, Allahu veq po iu kqyr seri pej s nalti :biggrin:

korrekt , Lojtarin edhe ashtu Zoti e ka hjek prej defterit ..
qe Une qaj Indie kesh tuj pi ..

p.s.

Lojtare .
cilet komponente bejne qe nje Vere e kategorise se larte te dallohet nga Vera e cilsise se zakonshme Lojtare ..?( te kuptohemi drejte , Pytja eshte nxitese , e di qe je nje degustator i mire prandaj idea e pytjes qe , qe tjeret te kene sa me shume informata ne pjesen e kultures me te gjere ne te pire ..)

LOJETARI
03-05-12, 20:27
JU lutem , pėrmbajuni temės !

Zero Cool
03-05-12, 20:30
Llavica e pat fjalen per muslimane,po m`doket :biggrin:

Une po iu thom, e keni harru krejt frike-respektin:biggrin:

Ju dy:

Ka njerėz qė pandehin se dashuria ndaj Allahut mjafton pėr ata tė cilėt pėrpiqen tė jetojnė sipas normave morale fetare pėr tė fituar kėnaqėsinė e Allahut.
Ata tė cilėt e kanė frikė dhe e respektojnė Allahun, kurrė nuk do tė devijojnė nga rruga e drejtė, pavarėsisht se sa e vėshtirė ėshtė gjendja e tyre.

Mu pėr kėtė edhe thash:

E kush jemi ne, qė t`ia ndalojmė allahut tė na shikojė ?


Sepse:

Vėrtet, pėr ata qė i frikėsohen Zotit tė tyre pa e parė Atė, do tė ketė falje dhe shpėrblim tė madh!
Thuhet te Surja Mulk: 12

LOJETARI
03-05-12, 20:33
korrekt , Lojtarin edhe ashtu Zoti e ka hjek prej defterit ..
qe Une qaj Indie kesh tuj pi ..

p.s.

Lojtare .
cilet komponente bejne qe nje Vere e kategorise se larte te dallohet nga Vera e cilsise se zakonshme Lojtare ..?( te kuptohemi drejte , Pytja eshte nxitese , e di qe je nje degustator i mire prandaj idea e pytjes qe , qe tjeret te kene sa me shume informata ne pjesen e kultures me te gjere ne te pire ..)


Sasia e sheqerit qysh ne rrush ! Kushtet klimatike janė thuajse gati vendimtare si dhe lloj i rrushit .Ndersa e tera kurorėzohet me mjeshtėrinė e njeriut gjatė pėrpunimit tė saj .

emine
03-05-12, 20:40
Eh qka me ndodhi njeher,,,,pres disa musafir edhe tuj mendu mire se qka te gatuj ,shkova dhe sgjodha Nje MAnzoni Rosso,me mendim qe personi qe vjen ka shije per vere,,,,kure e shijoi(tha s Po mpelqen)
Nejse nuk ja nxiva per te madhe,,,,edhe kure shkoi me ndejte aty mbas nje kohe e shofe qe ai ish msu me pi vere te aldit ,jo ne gastare po ato qe jan ne tuba per zirje,edhe ata me fute en frigorifer veren e kuqe,,,,tha qekjo a vera e mire,,,,,
Nejse pa e tjerr shume se njana qohet pesh tash,thash e dyje e dyje ,nese je msu me darku apo shiju gjana qe kan shije,mos ja ofru tilifar qypi e qypejke se tybe a mekat,,,

kshtuqe mu kujtu fjala e moqme
Qka di dhija qka o tagjia

emine
03-05-12, 20:43
Ju qe po pini, Allahu veq po iu kqyr seri pej s nalti :biggrin:Po jaran Allahu nuk ka pune tjeter me enr me than
Vec me na kqyre ka pijme edhe ka shkojme ne Wc,sidomos kure e fjala per sex aj me kamer na merr:biggrin:

Zero Cool
14-05-12, 08:14
Vetėm kush ka shijuar verėn e keqe arrin te njohi tė mirėn.