PDA

View Full Version : Nga Hafiz Ali Korēa


Studenti1
06-02-07, 18:10
Do keni mundesine te lexoni dicka nga patrioti yne i shquar Hafez Ali Korēa.


Njė bisedė nė vaporr me disa zotėrinj tė ndryshėm nė Fet
Me njė tė krishter njė ditė,
fjal u ēil mbi historitė.
Shkoj biseda gjėr e gjatė,
s mbet as e njom, as e thatė.
Nė fund tha myslimanizma,
lindi nga krishtjanizma.
Musevizėm rrėnj e kanė,
rezume e saj janė.
Krishti bir i Perėndisė
qish drit e gjithėsisė,
gjithė botėn pėr tė shpėtuar,
fėrtomėn e pat pushtuar.
Kėsi soj u la mėkati
dhe u ngjall, shkoj ne i ati.
Kurse Zoti zbriti vetė,
fesė gjė s i la tė metė.
Pas Krishtit mė s pat nevojė,
pėrmbi fe tė ēilet gojė.
Mė s kish nevojė mileti,
qė tė delte Muhamedi (a.s)
ا bėri pra edhe se dolli,
veē ngatėrrimet qė solli.
Kombin me komb e pėrfyti,
botėn nė gjakra e mbyti.
Kėsi soj tha shumė fjalė,
me njė gjuhė, pret si pallė.
Ardhi rradha tė flas unė
pėr tė qruar kėtė punė.
Nė shesh tė pėrgjegjes rashė,
i nderēėm vėlla i thashė:
Unė s them myslimanizma,
lindi nga kristianizma,
por them ajo ėshtė vetė,
pa shtim dhe pa tė metė.
Ajo ėshtė musevizma,
ajo ėshtė brahamizma.
Se feja qė fali Zoti,
si sot, dije, qėmoti,
njė lloj ish, njė do jetė,
se s gabon Zot i vėrtetė.
Ai Zot qė dha Teuranė,
dha Inxhilė dhe Kur anė.
I pari ē besim shėnonte,
tjetri aspak s e cėnonte.
Veē forconte njėri tjetrin,
sejcili ngjallte tė vjetrin.
ا pat besuar Ibrahimi,
besonte Musa Qelimi.
Ato besoj edhe Krishti,
pėr ato ngrihej dhe gishti.¹
.Do me thėnė Muhamedi (a.s)
besoj si Isa Profeti.
Se s ndryshon kurrė besimi,
ėshtė si tha Ibrahimi.
Tė tre tė bijt e tij janė,
tė tre, atė krye kanė.
Por ēi bėn se njerėzija,
nuk i linte djallėzia.
Shkak u bėnė disa veta,
pėr interesat e veta.
Ndėrruan librin si deshnė,
profetit s i vunė veshnė.
Asi kohej hafiz s kishte,
libri nė pak duar ishte,
populli krejt i pa ditur,
pas shkrimit i pa stėrvitur.
S kish njeri t ju kundėrshtonte,
ndryshimet t ia u vėshtronte.
Urtė e butė i them mikut,
gjer nė mbledhjen e Iznikut,
feja nuk u ngatėrrua,
lulėzoj porsi pallua.
Mbledhja dha vendim tė nxehtė,
me njė gjuhė fort tė mprehtė.
E shkatėrruan besimin,
edhe rrėnjosėn tritimin.
Bir ėshtė vet i ati,
krijimin vetiu e pati,
Ati ėshtė biri vetė,
ndryshim s ka, as do tė ketė.
Gjashtėdhjet e katėr Inxhilė,
¹Muslimanėt pėr tė vėrtetuar
njėshmėrinė e Zotit ngrenė njė gisht
u kėnduan nė kėshillė,
si tė saktė katėr lanė,
tė tjerėt zjarrit ia dhanė.
Atje shpallėn aforozin,
e dėbuan Ariozin,
se e besonte Isanė,
bir njeriu porsi Musanė.
I shkulnė rrėnjėt njėtimit,
i dhanė forcė tritimit.
Njėtonjėsit i katisnė,
i shuan, i arratisnė.
Nga frika, kush s kudėzonte,
dridhej, s mundej tė bėzonte.
Sa pa ēelur mirė gojėn,
ia humbisnin fare bojėn.
Kėshtu vendosi kėshilli,
e fitoi punėn Sirili.

Studenti1
06-02-07, 18:10
Tė lutem vėlla i thashė,
ta nis fjalėn ku e lashė.
Njė ėshtė fe e vėrtetė,
s ka tė dytė, s ka tė tretė.
The: "s kish nevojė mileti,
pėr tė ardhur Muhammedi (a.s)
se Isai bir i Marisė,
i pat dhėnė njerėzisė,
njė dritė sa fuqi pati,
q e pat marrė nga i ati."
Ke gabim mik i ditur,
pra tė them duk e habitur.
Krijohet fe me kėshillė,
me Kosta, e me Sirilė?
Fen e krijon Zoti vetė,
dhe s pranon ndryshim pėr jetė.
Si e la Isai s e latė,
por e ndatė, e pėrēatė.
Kurse krishti thotė vetė:
"mė dėrgoj Zot i vėrtetė,
pas Teuratit tė bėj punė,
tė mos shtoj asnjė shkronj unė.
S kam tė drejtė as nga paksimi,
se shkatėrrohet besimi."
Do tė mos kishte nevojė,
tjetėr profet tė dėrgojė,
por kur tė rrinte besimi,
sikur qe la Ibrahimi.
Por ē i bėn Izraelinjtė,
e ndryshuan faqe-zinjtė.
Librin e Zotit e lanė,
kapnė prej bishti shejtanė.
Medoemos do tė vinte,
Hazreti Musa t i bindte.
Prapė koha duk e shkuar,
me djallin janė bashkuar.
Tė mirėt i vranė, i shuan,
librėn e shenjt e ndryshuan.
Doemos njė Profet tjetėr,
pėr tė ndrequr fen e vjetėr,
do tė vinte, s kishte care,
se feja do humbte fare.
Ja ky ėshtė Krishti vetė,
q e dėrgoj Zot i vėrtetė.
Sa vdiq i bir i Marisė,
Profeti i Perėndisė,
prapė ngatėrrimi nisi,
se nuk i linte Iblisi.
Ne si ēifutėt nuk themi,
por as me ju bashkė s jemi.
Njeri ėshtė si tė tjerėt,
dhe vdiq si gjith pejgamberėt.
Nė vėnd tė tij Judėn mbytėn,
e gozhduan dhe e jytėn.
S u ngjall prapė si gjith shokėt,
se njeri s thahet mbi tokėt.
Prej Musait m i madh po tishte,
duhej Teuratin ta prishte.
Njė libėr tjetėr tė ngrinte,
dhe atij rrėnjė ti mihte.
Leqė kanun tjetėr s qiti,
por asnjė shkronjė nuk ngriti.
Pra atėherė nuk duhet,
m i madh se Musai tė quhet.
M u pėrgjegj miku, mė thotė:
"kėtė fjalė e ke tė kotė.
Besoj se bir i Marisė,
ėshtė bir i Perėndisė.
Si tė thashė edhe mė parė,
asgjė nuk ka tė ndarė,
Ati, biri njė trup janė,
dhe ndodhjen vetiu e kanė."
Qysh thua o mik, i thashė,
bobo sa gabim i trashė,
qysh i jep trup Perėndisė?
Krijuesit tė gjithėsisė!
Ndigjo pra tė tė jap unė,
shpjegim mbi kėtė punė.
Me gjak tė ftohtė ta kapim,
pak shpjegim tė tė japim.
اėshtja tė mos mbetet terrėt,
rob ėshtė, rob si tė tjerėt.
Trija s bėhet kurrė njėzė,
s e ha kush kėtė kėlkėzė.
Njė trup qysh ndahet nė trizė,
kėshtu s beson as njė mizė.
Qysh u bėka njėzė trija?
S ėshtė lodėr Perėndia.

Studenti1
06-02-07, 18:11
Le fizika e kimija,
s e beson as foshnjėria.
S ėshtė i shpikur Perėndija,
po ndodhet nga veht e tija.
Do tė jetė si ka qėnė,
nuk ka trup si kanė thėnė.
Isai njeri i truposur,
i mbėrthyer, i groposur.¹
I varur e i mbėrthyer,
vetė si ē kanė rrėfyer.
Si tė tjerėt ėshtė pjellė,
nė djept lurek ėshtė fshtjellė.
Porsi ēiliminjt e mitur,
ca nga ca gjer ėshtė rritur.
Hante, pinte, flinte, delte,
ku shkelnin gjith bota, shkelte!
Pėr njė Zot ky turp si hiqet,
tė foshnjohet, tė fėlliqet?
Por kur zbriti tatėpjetė,
cilin la nė vėnd tė vetė?
Apo dy pjesė u gjysmua,
nuk mė mbushet mėndja mua.
I dituri s thotė kurrė,
¹Thonė kristianėt.
Perėndija ka figurė.
Bėhet grua, bėhet burrė,
po the tė bėjnė lėkurė.
Njė zė ngjizet, nuk ka qėnė,
Zoti nga barku s ka rėnė.
Nevojtari ka nevojė
pėr njė vėnd qė tė qėndrojė.
Isait nevojėn ia dimė,
s rronte dot vetėm njė grimė,
i javitur, i ndryshuar,
i munduar, i lėshuar.
I kapitur e i ndjekur,
i trapitur, i pėrpjekur.
Si thoni ju kur e zunė,
pėrse bėrtiste, thosh unė,
s kam faj, ē kini ē mė ngisni,
ēju bėra, pėrse mė vrisni?
ا farė zemre pati ati,
pse s e shpėtoj ēunin ē pati?
A nuk pati pak mėshirė,
kur ia mundonin tė birė.
Marija nė tjatėr anė,
lebetitte pėr Isanė.
Biri im ku mė lė mua?
Pas teje vehten ē ta dua?
ا mė punuan faqezinjtė,
thoshte dhe rrihte kėrcijtė.
The: "prej Ademit mėkati,
mijra vjet vazhdoj sė gjati.
Gjithė hoqėn, bir pas biri,
si i keqi, si i miri.
I ardhi keq Perėndisė
dhe deshi prej njerėzisė,
kėtė gjynah ta shkarkojė,
dhe tė mos merret nė gojė.

Studenti1
06-02-07, 18:12
Pra iu desh vetė tė zbresė,
tė lindet edhe tė vdesė.
Q ai mėkati t iu falet,
dhe tė shkarkonet nga hallet.
Pastaj tė ngjallet, tė shkojė,
bashkė me t anė tė rrojė."
I thash, nuk ėshtė e drejtė,
njė faj qė punuan pleqtė,
brez pas brezi tė vazhdojė,
nip e stėrnip ta mundojė.
A s e kish Zoti nė dorė,
t i falte robrit e gjorė?
Pėrse me kohė s i fali?
Krishtin me kohė s e ngjalli?
E la botėn tė ngarkuar,
pėr njė gabim qė pat shkuar?
Tha:"kjo ėshtė gjė e thellė,
s mundet mėndja ta pėrfshtjellė."
I thashė, ēudi qysh thua,
nuk ma marka mėndja mua?
A gjith bota nuk po dinė,
q e njėtojnė Perėndinė?
Kėto mua pse m i thua,
kujton, Isanė s e dua!
Un e dua ca mė tepėr,
dhe e lartėsoj mė epėr.
Porse nuk ma jep llogjika,
si tė thashė nga ca pika.
Qė ta besoj porsi tinė,
se e zemėroj Perėndinė.
E besoj si Muhammedin (a.s)
rob q e kam, shpirt e tė vetin.
Tė parėt tė ēmendur ishin,
qė Krishtin pėr rob e kishin?
Qindra vjet si ne besonin
dhe si ne e lartėsonin.
Vjen njė ditė do peshohet,
ky besim do tė ndryshohet.
Do besoni si besonit,
do tė bashkohi me tonit.
Mė the ėshtė pun e thellė,
nuk mund mėndja ta fėshtjellė.
Shpjegoma pra tė lutem,
brėnda nė ēėshtje tė futem.
S ka punė mėndaj me fenė,
tha, se nuk mund ta mat denė.
Thashė, jemi muslimanė,
pėr burim kemi Kur anė.
Nuk besojmė ē do qė thuhet
pa rrahur mėndjen si duhet.
Na porosit dhe profeti,
tė mos besojė ymmeti
ēdo fjalė qė kallėzonet,
po i duhet tė bazonet.
Tė bazonet nė llogjikė,
tė kundėrshtojė pa frikė,
sa gjer mėndja tia pėlqejė,
dokumenta tė shkėlqejė.

Studenti1
06-02-07, 18:13
Tha: (fes-elu ehledh-dhikri)¹
se duhet tė mbushet fiqiri.
Kot mė kot ne nuk besojmė,
por pyesim e mėsojmė.
Tė detyruar nuk jemi,
si thotė hoxha tė themi.
Ne aforoz s njohim fare,
zgjedhėn e kemi pėr mare.
Mėkatet s i kallėzojmė,
hoxhėvet nuk i u bėzojmė.
Drejt pėr drejt Zotin thėrresim,
dhurim veē prej Atij presim.
Profetėt njerėz i njohim,
ndėr ta fuqi Zoti s shohim.
Tha: Teurati s u ndėrrua,
si duhej u shenjtėrua.
Thashė: shkoj biseda gjatė,
Isai vetė past uratė.
I u thoshte pėrse e ndėrruat,
Teuratin, na turpėruat.
Asnjė shkronjė mos trazoni,
se nderin krejt ia rrėzoni.
S e ndėgjoj far e mallkuar
as pak Isan e bekuar.
ا shapitėr tė kapē nė dorė,
plot gabime gjen i gjorė!
Tė tė them disa pėr shembėll,
mbase nuk tė vjen dhe ėmbėl.
Pėr Lut pejgamberin thotė,
fjalė tė ndyta mė kotė.
I dehur kur paska qėnė,
me tė bijat paska rėnė.
Prej sij barsė paskan mbetur,
paskan lindur, qėnkan shkretur.
Edhe pėr shumė tė tjerė,
¹Ajeti thotė: kur tė mos dini pyesni mė tė diturit.
njerėz qė ishin pejgamberė,
i poshtėron aq shumė,
sa t i marē t i flaksh nė lumė.
Thotė pėr gjarprin Teurati,
gjith dimrin ha kokė-thati
dhe edhe fle gjer nė verė,
pastaj zgjohet, del merr erė.
Pėr katėr lumenj nė botė,
nga parajsi dalin thotė!
Me qerre e tėrheqin djellin,
si njė shoshė e njeh qiellin.
Mbi njė ka e pėrmban dhenė,
jep tėrmet bėn kijamenė.
Kėsi sende ka Teurati,
tė cilat Musai s i pati.
Por i shpifnė Jahudinjtė,
pa pikė turpi, faqe-zinjtė.

Studenti1
06-02-07, 18:14
Pejgamberėt ligsht s punuan,
fen e Zotit s e rrėnuan.
Por forcoj vėllai vėllanė,
se tėrė vėllazėr janė.
Pra feja nuk ka ndėrruar,
si e merr vesh i uruar!
Ahmedi bir i Hashimit,
e stėrnip i Ibrahimit,
nuk e la mardha tė ketė,
por i dha shkėlqim pėr jetė.
Ndryshoj gjyqi, s ndryshoj feja,
se njė ėshtė, e vjtėr, e reja.
Gjyqi i vjetėr ndėrronet,
koha e tij kur mbaronet.
Kurse i vjetri mė s ruhet,
doemos gjyq si duhet.
Gjyqi qė pruri Ahmedi,
ishte i gjėrė si deti.
Ky binte qytetėrimin,
ky po sillte pėrparimin.
Qytetėrimin qė falte,
gjith kombet po i ringjallte.
I ringjallte, i ndriēonte,
nė kulmin e nalt i ēonte.
S shihte ngjyr, as kombėsinė,
shihte veē vėllazėrinė.
Vėllazėrinė e vėrtetė,
q u kish falur Zoti vetė.
Ky ish qėllim i profetit,
i tė madhit, Muhammedit. (a.s)
prandaj botės i dėrgonte
letra dhe nė fet i ftonte.
Ngjyr e gjuhė nuk shikonte,
donte tėrė ti bashkonte.
S punonte me mėndtė e tija,
veē ē i thoshte Perėndija.
Luftės desh rrėnjėt t i shkulte,
marrėzinė desh ta ulte.
Por ē i bėn kombi i vetė,
s e lanė tė rrijė i qetė.
Kot mė kot nė qaf i ranė,
sa rrojti shprehur se lanė.
Si ai dhe shokėt hoqėn,
me armiqtė u pėrpoqėn.
Mbretėrit ta kishin besuar,
gjė do mos kishin pėsuar.
Do kish lindur qetėsia,
do tė mbretėronte lirija.
Mė tha miku: "e ē mė thua,
ēudi me fjalėt e tua.
T ish kaq i madhe Muhammedi (a.s)
duhej ta donte ummeti.
Njė tė mos i kundėrshtonte,
porsi babė ta vėshtronte.
Mi madh armik fis i vetė,
u pa sa ish gjallė vetė."
Kėsi soj tha disa fjalė,
sejcila ish fjalė e ēalė.
I thashė: vėlla! Ndėgjomė,
ēdo gjė flet gjuha e njomė.
Po tė pėrgjigjem me sėrė,
profetėt e mėdhenj tėrė,
kėsi soj kanė pėsuar,
nga kombi i pamėsuar.
Ademi q ėshtė m i parė,
pak kundėrshtime ka parė?
Kabili a s ia pat vrarė,
Habilin, birin e mbarė?
Me stėrniprit ai vetė,
pak luftoj nė kėtė jetė?
Nuh pejgamberi ē ka hequr?
Me shekuj ėshtė pėrpjekur.

Studenti1
06-02-07, 18:14
Veta vetėm tetėdhjetė,
pranuan fen e vėrtetė.
Ardhi rrebeshi, i mbyti,
pastaj u shtuan sė dyti.
A pak ka hequr Jakubi,
Jusufi, Luti, Ejubi?
Ibrahimi prej Nemrudit,
prej atij shpirt-keq makutit?
Sa hoqi, sa e munduan,
shpirtin, zėmrėn ia lėnduan.
Apo Musai nuk ka hequr,
me vjetė ėshtė pėrpjekur.
Me tė vėllanė Harunė,
sa vojti me Firaunė?
Zekerijanė, Jahjanė,
nuk i sharruan, i vranė?
A Isanė s e trapitėn?
Pėr tri zollota s e shitėn?
As tre vjet me ta s i mbushi,
qė ēėshtjen e di sikushi.
Po tė shihni historinė,
e gjeni krejt Arebin,
e pėrunjur drejt Ahmedit, (a.s)
ndėnė hijen e Profetit.
Asnjė profet sa ish gjallė,
si Muhammedi (a.s) s ka dalė.
Me njė ummet fort tė shtuar,
edhe aqė i fituar.
Atė qysh tė mos e donin?
E qysh tė mos e lėvdonin?
Kurse i shpėtoj nga zgjedha,
edhe i zbuti si kedha.
Nuk e shitnė si Isanė,
por pėr tė shpirtin e dhanė.
Tė mos e donin nuk vdisnin,
pėr ahiret njė send prisnin.
Me tjatėr sy par e kishin,
krejt therorėt e tij ishin.
Krah mė krah tok kur luftonin,
kurrė nuk e tradhėtonin.

Marrė nga libri i Hafiz Ali Korēės “Historia e shenjtė”