PDA

View Full Version : Ē'ėshtė miqėsia pėr ju?


rilinda
13-02-07, 11:25
E errėt dhe e frikshme ėshtė rruga pa dritėn e sinqertė tė miqėsisė! Jam tejet e sigurtė se tė jetosh pa asnjė mik ėshtė si tė tė mungojė njė nga nevojat mė tė vlefshme njerėzore. Me tė drejtė thuhet se miqėsia ėshtė njė shpirt nė dy trupa. Tė jesh vet mik ėshtė mėnyra mė e mirė qė tė kesh miq. Shpeshherė bėhemi pasiv nė kultivimin e miqėsisė duke harruar se duhet bėrė pėrpjekje tė vazhdueshme, kujdes e vėmendje pė ra ruajtur atė.


-Sa e kultivoni ju miqėsinė?
-A keni tradhėtuar apo a keni hasur nė tradhėti?
-A vlen pėr ju thėnia: "Sikur tė gjithė miqtė e mi tė hidheshin nga ura, unė nuk do tė hidhesha... do tė qėndroja poshtė qė tė mund t'i prisja"?!

Prishtinasja_
13-02-07, 18:48
Pershendetje Rilinda :smile:

Se pari te pergezoj per temen sepse eshte teme shume e qelluar !!


Miqesia eshte lidhja qe vleresoj shume ! Miqesin e koncepton vetem ai qe ka dashuri per njeriun.

- Mike i vertet eshte ai qe di gjithecka per ty, edhe megjithate vazhdon te
te kete mik.... :biggrin:

- Ai qe ta deshiron ty te miren po aq sa i deshiron vetevetes.

Per ti mbajtur miqte mendoj se edhe besimi ka vlere, pasi vetem nje miku mund ti besosh dicka nga vetja jote, duke e ditur se nuk do ta shperdor besimin qe i ke dhene.

Fatmiresisht deri me tani nuk kam tradhetuar asnje mike, as nuk me kan tradhetuar dhe shpresoj fuqimisht, te mos ndodh kurre nje gje e tille.:smile:

Pupi
13-02-07, 19:26
Lexova nga kjo temė e nderuara rilinda, dhe mė erdhi vėrtet intersant ajo se si ju e shihni miqėsin e vėrtet.

Ndodhė shpesh herė qė miqt, tė jenė, apo mos jenė nė ditėt kur neve na duhen.
dhe me atė, bie ēdo gjė pingul nė ujė, sikur tė mos kishte patur kurr miqėsi mė parė.
Njeriu ėshtė i tillė, pa u thelluar nė psikologjin e tjetrit, thjesht kurr tė mos jet fajtor! dhe nga ajo pėrpiqet gjithmon tė gjej shkaktarin, apo fajtorin.
Njė mikė/shokė tė mirė e karakterizojn shumė gjėra, por njė mikė tė mirė, dhe mė e rėndėsishmja ėshtė, kur ai me gjitha mundėsit dhe pa to, mundohet tė mbaj afėr, tė ofroj ndihmė!
Miqėsit jan tė ndryshme, ato lindin kudo nė jetėn e pėrditshme, nė rrugė, nė punė, e edhe kėtu nė net.
Njė mikė i mirė duhėt ti pėrmbahet vetėm njė gjėje<<Fjalėn dhe shigjeten e dal, nuk mund ta kthesh kurrė!>>