PDA

View Full Version : Dita e Valentinos, ditėlindjet dhe shushatje tė tjera


hasanmehmeti
14-02-07, 00:16
Dita e Valentinos, ditėlindjet dhe shushatje tė tjera
Nga: Khalid Baig

http://www.mesazhi.com/Artikuj/images/dita_e_valentinos2.jpg Ekziston njė serė praktikimesh qė mund t’i konsiderojmė si motra binjake tė bidatit (risisė nė fe). Sikurse edhe bidati ato rrjedhin nėn bazamentin e njėjtė, atė tė injorancės si dhe influencės sė huaj. Sikurse bidati ato i detyrohen ritualeve. Por, ndryshe nga bidati, kėtyre ritualeve nuk ju ėshtė dhėnė ngjyrė Islame. Ato ndiqen pėr arsye se konsiderohen si praktikė e pranueshme dhe e logjikshme kulturore si dhe gjėja mė e freskėt e importuar.

Shumė nga ata tė cilėt jepen pas tyre nuk dinė se ēfarė bėjnė. Ata janė thjesht ndjekės tė verbėr tė barabartė me udhėheqėsit dhe mėsuesit e tyre. Pak e kuptojnė sė ēfarė ata e konsiderojnė si argėtim tė lirshėm, mundet qė nė fakt t'i ketė rrėnjėt nė paganizmin e lashtė dhe se simbolet qė ata pėrqafojnė mund tė jenė simbole tė mosbesimit – shirkut, qė idetė qė ata huazojnė mund tė jenė produkte tė besėtytnive dhe qė e gjithė kjo mund tė jetė njė mohim i asaj pėr ēfarė Islami thėrret.

Tė konsiderojmė ditėn e Shėn Valentinit, njė ditė e cila ne shumicėn e Evropės pati njė vdekje (harresė) tė sigurte pėrveē nė Britani dhe nė Shtetet e Bashkuara, ēuditėrisht fillon tė shfaqet pėrgjatė njė pjese tė mirė tė shteteve muslimane. Kush ishte Valentini? Pse kjo ditė ėshtė festuar? Legjenda ka shumė, si zakonisht nė kėsi lloj rastesh, por kjo kėtu ėshtė shumė e qartė: Dita e Shėn Valentinos filloi si njė ritual pagan e iniciuar nga romakėt nė shekullin e IV para erės sonė, pėr tė nderuar zotin Lupercus. Tėrheqja kryesore (mė e madhe) i kėtij rituali ishte njė lotari e mbajtur pėr tė shpėrndarė femrat e reja, djemve tė rinj pėr “zbavitje dhe kėnaqėsi“ deri nė lotarinė e vitit tjetėr. Ndėr praktikime tė ndyra nė lidhje me kėtė ditė ishte edhe rrahja e vajzave tė reja nga dy djem tė rinj, tė veshur vetėm me pak lėkurė dhie dhe tė pajisur me kamxhik tė pėrbėrė po ashtu me lėkurė dhie, tė cilat ishin ndotur me gjakun e dhive dhe qenve tė sakrifikuar pėr atė ditė. Rrahja me “kamxhikė“ tė shenjtė nga “djem tė shenjtė“ besohej qė i bėnte ato mė tė mira pėr tė lindur fėmijė.

Si zakonisht, Krishterizmi provoi, por pa sukses, tė ndalojė celebrimin mėkatar tė Lupercalias. Nė fillim zėvendėsoi lotarinė e emrave tė femrave me lotarinė e emrave tė tė shenjtėve. Ideja ishte qė gjatė vitit tjetėr nė vazhdim burrat e rinj do tė imitonin jetėn e tė shenjtit, emrin e tė cilit atyre iu ka rėnė nė lotari.

E vetmja gjė qė arritėn ishte ndryshimi i emrit nga Lupercalia nė Dita e Shėn Valentinos. Kjo u bė me 496 nga Papa Gelasius, pėr nder tė njė Shėn Valentini. Ka mė shumė se 50 Valentino tė ndryshme nė legjendat krishtere. Dy nga ato janė mė tė famshme, megjithėse jetėt e tyre dhe karakteret janė tė humbura nė fshehtėsi, mister. Sipas njė legjende, dhe njė tjetre nė varg me natyrėn e vėrtetė tė kėtij celebrimi, Shėn Valentini ishte shenjtori i “tė dashuruarve”, ku vetė ai kishte rėnė nė dashuri me vajzėn e rojtarit tė burgut.

Pėr shkak tė problemeve serioze qė shoqėruan atė lotari, qeveria franceze ndaloi kėtė praktikė me 1776. Nė Itali, Austri, Hungari dhe Gjermani rituali humbi gjatė viteve. Mė herėt, ishte ndaluar nė Angli gjatė shekullit 17 kur puritanėt ishin tė fortė. Megjithatė me 1660 Ēarlsi II e riktheu atė. Nga aty ajo gjithashtu mbėrriti nė Botėn e Re, ku Jenkėt (amerikanėt veriorė) energjik gjetėn mėnyrė tė mirė pėr tė fituar para. Industria Valentino ka qene kumbuese qė atėherė.

E njėjta histori qėndron me festėn e Gjithė Shenjtorėve (Halloveen), e cila nė tė kundėrtėn, njerėzit visheshin sikurse fantazma dhe kukudh (shpirtra tė kėqij) nė rikrijimin e njė rituali pagan tė lashtė tė adhurimit tė demonit (djallit). Hotelet me pesė yje nė shtetet muslimane shtrojnė mbrėmje pėr Halloween, kėshtu qė tė pasurit mund tė festojnė besėtytnitė tė njė periudhe tė injorancės sė largėt qė njė herė madje pėrfshiu praktikėn e turpshme sakrificėn e njeriut. Emri pagan pėr atė ngjarje ishte Samhain. Sikurse edhe nė rastin e Ditės sė Shėn Valentinos, Krishterizmi ndryshoi emrin e saj, por jo esencėn pagane.
Krishtlindjet janė edhe njė histori po e njėjtė. Sot tregtarėt shesin dhe klientėt blejnė simbole krishtlindjesh nė Islamabad, Kajro apo edhe Dubai. Tė angazhohesh nė njė celebrim tė njohur fetar tė njė tjetėr feje ėshtė mjaft keq. Ēfarė ėshtė mė e keqja ėshtė fakti qė kėtu ėshtė njė tjetėr celebrim pagan (Saturnalia) qė i ėshtė ndryshuar emri – pak nė tjetėr gjė – nga Krishterzimi.

Edhe celebrimet qė konsiderohen mė tė pafajshėm mund tė ketė baza pagane. Sipas njė tregimi, nė kulturat pagane, njerėzit i frikėsoheshin shpirtrave tė kėqij – sidomos nė ditėlindjet e tyre. Besohej qė shpirtrat e kėqij ishin mė tė rrezikshėm nė atė person qė pėrjetonte njė ndryshim nė jetėn e tij tė pėrditshme, nė kėtė rast kalimi njė vit mė mė moshė. Prandaj, atė ditė familja dhe shoqėria e rrethonin personin me tė qeshura dhe gėzim nė ditėlindje pėr ta mbrojtur nga tė kėqijat.
Si mundet qė dikush qė e ka trurin nė rregull, tė mendojė qė Islami tė jetė indiferent kundrejt praktikave qė depėrtojnė nė idetė dhe besimet anti-islame? Islami erdhi pėr tė shkatėrruar paganizmin nė tė gjitha format dhe nuk mund tė tolerojė asnjė gjurmė nga ajo nė jetėt e ndjekėsve sė saj. Pėr mė tepėr, Islami ėshtė shumė i ndjeshėm nė mirėmbajtjen e pastėrtisė sė tij dhe identitetin unik tė ndjekėsve sė tij. Ligjet dhe mėsimet Islame shkojnė nė thellėsi pėr ta garantuar kėtė. Namazi ėshtė i ndaluar nė kohėt precize tė lindjes, zenitit dhe perėndimit tė diellit me qėllim qė tė eliminojė mundėsinė e ngatėrrimit me praktikėn e adhurimit tė diellit. Pėr agjėrimin vullnetar tė rekomanduar me 10 Muharrem, muslimanėt janė tė detyruar tė shtojnė edhe njė ditė ( tė 9 apo 11) pėr tė dalluar nga praktika e pėrhapur e atėhershme hebraike. Muslimanėt janė tė ndaluar tė imitojnė paraqitjen e jomuslimanėve.

Muslimani ėshtė musliman pėrjetė. Gjatė kėnaqėsive dhe pikėllimeve, gjatė celebrimeve dhe vuajtjeve, ne duhet tė ndjekim Rrugėn e vetme tė Drejtė – dhe jo shumė rrugė tė devijuara. Ėshtė tragjedi e madhe qė nėn pritėn konstante tė propagandės komerciale dhe kulturore nga forcat e globalizimit si dhe makinerisė sė pamėshirshme tė medieve, muslimanėt kanė filluar tė pėrqafojnė Valentinon, Hallovinin, dhe madje edhe Santa Klausėn (Plaku i Vitit tė Ri). Nė vend tė dorėzimit gjithnjė e mė tė tmerrshėm ndaj paganizmit e vetmja ditė qė duhet t'i japim rėndėsi ėshtė dita e pikėllimit, apo mė mirė duhej tė jetė dita e pendimit e cila mund tė na lirojė nga tė gjitha kėto ditė festash dhe gjithė kėsaj trullosjeje.
Shqipėroi: Brunilda Brasha

Zero Cool
14-02-07, 10:11
Nime, a e festoni, ju muslimanet, diten e te dashuruarve ?

hasanmehmeti
14-02-07, 10:18
selamualejkum musliman

Ne nuk e veqojme dashurin ne nje dite te caktuar si ndaj Allahut , Prindeve , Familjes , te dashures dhe shoqeris ,ajo tek musimanet egziston gjate gjithe vitit dhe gjithe jetes.Me e keqja per ju qe e festoni kete feste eshte se edhe nje here po deklaroni se u eshte perzier feja juaj me ate pagane.Vazhdoni me kete nisme se do te ktheheni ne Identitetin tuaj te dashur Pagan :confused:


me t'mira
Hasani

selamualejkum musliman

Tomori
14-02-07, 13:41
Per muslimanet e zgjuar dhe per ato qe e pranojne llogjiken si udheheqje te tyre do iu kerkoja qe ti shikonit pak keto fjale me vemendje me te madhe.Duke I thene JO Shen Valentinit kesaj feste kur me shume ka c'nderime imoralitet etj si keto..Islami e meson njeriun qe ai te jete I mire si me nenen si me partnerit ne gjithe kohen .Prandaj per ti nxjerre njerzit nga ky sadisfaksion mbas Shen valentinit dhe qe ato cdo dite ta kene dite dashurie dhe jo te ecin si popull pa llogjike dua ti mesoj disa rregulla.

uliksi31
14-02-07, 13:46
A po i permbaheni temes a po shkoj me marr celsin.:biggrin:

Reana
15-02-07, 05:21
selamualejkum musliman

Ne nuk e veqojme dashurin ne nje dite te caktuar si ndaj Allahut , Prindeve , Familjes , te dashures dhe shoqeris ,ajo tek musimanet egziston gjate gjithe vitit dhe gjithe jetes.Me e keqja per ju qe e festoni kete feste eshte se edhe nje here po deklaroni se u eshte perzier feja juaj me ate pagane.Vazhdoni me kete nisme se do te ktheheni ne Identitetin tuaj te dashur Pagan :confused:


me t'mira
Hasani

selamualejkum musliman

Hasani i Memetoviqeve,

E festoj Diten e Valentinit, apo diten e dashurise, se e konsiderojne dashurine te jete ndjenje me e shendoshe per shendetin sesa urrejtjen.

Dhashte Perendia qe edhe zemrat tuaja nje dite te arrijne te mbushen me dashuri, se ato dietat e urrejtjes nuk iu bejne shume mire, dhe te filloni te festoni Diten e Dashurise, jo nje here ne vit, po per cdo dite.:cool:

Urime Shen Valentini ty dhe krejt ketyre integristeve tjere islamist!

Albanian eX|PerT
15-02-07, 18:46
Reana, kjo teme, per ceshtjen e dites se Valentinos, eshte tek Mesime nga Kur'ani, e jo tek Pershendetje dhe Urime.

Behuni me korrekte! Edhe une shpresoj, qe nje dite te te largohet urretja qe ke, dhe deshira per provokim, sepse gjera te tille nuk rrjedhin nga dashurija, te cilen t'i e pretendon.

Me rrespekt,
Albanian eX|PerT

Reana
16-02-07, 01:29
hmmm..mos deshe te thuash se Kurani e ndalon edhe shprehjen e deshirave???:rolleyes: :eek:
edhe ty Leo, te deshiroj te kesh kaluar nje dite plot dashuri ne diten e te dashuruarve!:biggrin:

hasanmehmeti
16-02-07, 01:44
selamualejkum musliman

Reana , desha te injoroj shkrimin tend te mesiperm siq e kam zakon qe shume shkrime qe jane te teperta te mos i pergjigjem pasi jane te sqaruara.Une te kam thene me siper definitionin e dashuris ne islam dhe si e ka muslimani ate rregull, e ti fillon me shushujat e tuaja prap.

dhe fjala juaj:i Memetoviqeve

hehe , kete mbiemrin time vetem Shijet jan munduar te ma ndryshojne , por deshi Allahu subhanehu we teAla dhe ma mundesoj qe prap ta ndreqi ashtu siq e kam ne nikun tim .Por mua po me vije ende qudi se si paskan mbetur ende Serbe apo sahanlepirsat e tyre qe po u mundojkan te bejn nje asimilim te shqipetareve ne Kosove:biggrin: .

Te tregoj loles , se tek une nuk ka dashuri te hapur perveq atu ku me ka urdheruar Allahu , dhe nuk ka urrejtje te hapur perveq nese me ke prekur ne kushtet qe me lendojne predispoziten e Allahut . Ndersa ata qe me urrejne mua , me bejne mire se kam shpres ne pastrim :smile: .

respekti mbi ata qe e njofin ate
Hasani.

valiii
17-02-07, 01:04
Nime, a e festoni, ju muslimanet, diten e te dashuruarve ?
ne muslimanet nuk e festojm as diten e fitores ne beder nuk e festojm madje as qlirimin e mekes . e ku na mbetet shen valentini ktu???

Reana
17-02-07, 04:51
hasan mahmuti apo mehmeti-asnjera keto nuk jane shqip dhe s'kane ASFARE domethenje ne Gjuhen Shqipe.
Perderisa secila e dyta-e treta fjale e ketij individi qe identifikohet me kete nofke, eshte ne nje gjuhe aziatike prej nga edhe dreqi deshiron te ike, e ku Perendia i ka mbyllur syte-e ky po i mban ligjerata dikujt per dashurine e "lejuar" te perendise, e per asimilim???!!!:rolleyes:

Hmmmm...bacit nese je duke folur prej pozites se nje arabi e semiti-atehere e kuptoj qe deshiron te mbetesh semit, e drejte e ytja; por nese e konsideron kombesine madje edhe FIGURATIVISHT shqiptare, e kendej nuk te ndalet gjuha e arapistanit, atehere mund te konstatoj pa u hamendur fare se nuk je me shume se nje HIPOKRIT, dhe mashtrues i keq.

Albanian eX|PerT
17-02-07, 20:00
Reana, na trego cka deshiron te thuash me kete, ngase hiq pa koncept keni folur.

Populli shqiptar ne Kosove eshte 90% musliman, e sipas jush ata qenkan arab e semit, atehere shkoni tek forumet e serbeve dhe mbroje teorine se Kosova s'qenka e shqiptareve, ngase 90% e popullates nuk jane shqiptare.

Turp te qofte!!! Turp!!! Turp!!! Ju pasofte turpi kudo qe te shkoni!!!

ps| Reana, cka d.m.th. emri yt?

Hasan d.m.th. i bukur, i pashem, etj.

Pupi
17-02-07, 20:05
Reana, na trego cka deshiron te thuash me kete, ngase hiq pa koncept keni folur.

Populli shqiptar ne Kosove eshte 90% musliman, e sipas jush ata qenkan arab e semit, atehere shkoni tek forumet e serbeve dhe mbroje teorine se Kosova s'qenka e shqiptareve, ngase 90% e popullates nuk jane shqiptare.

Turp te qofte!!! Turp!!! Turp!!! Ju pasofte turpi kudo qe te shkoni!!!

ps| Reana, cka d.m.th. emri yt?

Hasan d.m.th. i bukur, i pashem, etj.Kush ti dha ty kto tė dhėna ?

Nuk jan 90% musliman (jan por jo aq)!
Askush nuk pretendon tė thot se ka arab (semit jan tė tillėt si ti)!
Te forumet serbe nuk pritet gjė mė e mirė, ata nė fakt lavdėrojn (duke mos ditur)!
Etj, etj, etj............

Albanian eX|PerT
17-02-07, 20:12
Jo buka por kulaēi....!!!

Reana
21-02-07, 01:42
A fort po te pelqen ky macorri grek (Cat) Steven Demetre Georgiou, alias Cat Stevens, alias Yusuf Islam, qe ia ke marre "syretin" a???:biggrin:


Shqiptaret gezojne LIRINE te deklarohen vete secili per vete-qe eshte parim i cdo demokracie- nje individ=nje ze, se cilit religjion i perkasin apo nuk i perkasin, se cka duan apo nuk duan, si deshirojne te jetojne, a deshirojne te festojne diten e dashurise, si ta festojne, etj, etj.

Njekohesisht duke pasur parasysh faktin se religjioni/feja/besimi eshte dicka qe mund te NDRROHET kur te kemi deshire, nuk ka me hapsire te MANIPULOHET ne emer te te gjitheve-"KA COFE ai vakt ":biggrin: Dhe nuk kam ndonje dijeni se te ka shpallur ty dikush zedhenes te flasesh edhe ne emrin tim, e te secilit me rend, se kush cfare konfesioni qenka!!!!! (se nuk jam e krishtere-tani automatikisht sipas teje qenkam e konfesionit islam, apo jo???)


Ndersa sa i perket atyre "deshirave dhe urimeve" qe mi paske derguar, nuk po me dukesh asgje me i mire se ndonje magjistar i dalldisur prej Afrike qe ben VODOO:biggrin: dhe mundohet tu beje sherre njerezve. (mund i kote):tongue:

SoKoLi-i-Maleve
21-02-07, 05:57
Festat jan per ata qe ndijejn gezim e lumturi ne zemer dhe ne shpirt,ata qe urrejn jan te preokupuem nga e keqja dhe smund te ken gezim apo lumturi ne ndergjegjejen e tyre.Le te festoj kush ca ka per zemer,por kujdes mos perdhunoni te drejten e tjerve,

valiii
21-02-07, 13:52
Ekzistojne mendime te ndryshme per fillesat e dites se Shen Valentinit. Disa eksperte mendojne se ajo ka nisur nga Shen Valentini, nje Romak i cili u martirizua sepse refuzoi te hiqte dore nga Krishterimi. Ai vdiq ne 14 shkurt, 269 para Krishtit, net e njejten dite qe i ishte kushtuar llotarive te dashurise. Legjenda thote gjithashtu se Shen Valentini la nje leter lamtumire per vajzen e rojes se burgut, e cila eshte bere mike e tij, dhe e kishte firmosur ate “Nga Valentitni yt”. Versione te tjera te histories thone se Shen Valentini ishte nje prift ne tempull gjate mbreterimit te Perandorit Klaudius. Klaudiusi me pas e burgosi Valentinin per mashtrim. Ne 496 para Krishtit Papa Gelasius set vendosi qe 14 shkurti te ishte nje dite n ender te Shen Valentinit.
Nje tjeter variant thote se dita e Shen Valentinit ka nisur ne kohen e Perandorise Romake. Ne Romen e lashte, 14 shkurti ishte dite pushimi ne nder te Juno. Juno ishte Mbreteresha e Zotave dhe Perendeshave Romake. Romaket e quanin ate edhe si Perendesha e grave dhe e marteses. Dita vijuese, 15 shkurti nis Festen e Lupercalia.

valiii
21-02-07, 13:57
pershendetje

a po e shifni vellezer te nderuat viti i ka 365 dite kurse krishteret i kane 367 festa.
aman aman po qka o ka bohet more kshtu ...
"o hyp mariani ne dardhe" ..... hopa 3 dite fest .
kisha pas qef dikush qe e njef fene e krishtere te ma sqaroj kete festen e 15 shkurtit
festen e lupercalias.
************************************************** *

SoKoLi-i-Maleve
22-02-07, 06:25
Ekzistojne mendime te ndryshme per fillesat e dites se Shen Valentinit. Disa eksperte mendojne se ajo ka nisur nga Shen Valentini, nje Romak i cili u martirizua sepse refuzoi te hiqte dore nga Krishterimi. Ai vdiq ne 14 shkurt, 269 para Krishtit, net e njejten dite qe i ishte kushtuar llotarive te dashurise. Legjenda thote gjithashtu se Shen Valentini la nje leter lamtumire per vajzen e rojes se burgut, e cila eshte bere mike e tij, dhe e kishte firmosur ate “Nga Valentitni yt”. Versione te tjera te histories thone se Shen Valentini ishte nje prift ne tempull gjate mbreterimit te Perandorit Klaudius. Klaudiusi me pas e burgosi Valentinin per mashtrim. Ne 496 para Krishtit Papa Gelasius set vendosi qe 14 shkurti te ishte nje dite n ender te Shen Valentinit.
Nje tjeter variant thote se dita e Shen Valentinit ka nisur ne kohen e Perandorise Romake. Ne Romen e lashte, 14 shkurti ishte dite pushimi ne nder te Juno. Juno ishte Mbreteresha e Zotave dhe Perendeshave Romake. Romaket e quanin ate edhe si Perendesha e grave dhe e marteses. Dita vijuese, 15 shkurti nis Festen e Lupercalia.E paske ba supe qervishi,ma mire mos te kishe shkrue asgje.

SoKoLi-i-Maleve
22-02-07, 06:29
pershendetje

a po e shifni vellezer te nderuat viti i ka 365 dite kurse krishteret i kane 367 festa.
aman aman po qka o ka bohet more kshtu ...
"o hyp mariani ne dardhe" ..... hopa 3 dite fest .
kisha pas qef dikush qe e njef fene e krishtere te ma sqaroj kete festen e 15 shkurtit
festen e lupercalias.
P.S| psicho a pi "trash fene hiq" qe sa se ki pastruar trupin :biggrin:Mjerisht qe nuk i permbahesh me asgje nenshkrimit qe perdor.

SoKoLi-i-Maleve
22-02-07, 06:30
pershendetje

a po e shifni vellezer te nderuat viti i ka 365 dite kurse krishteret i kane 367 festa.
aman aman po qka o ka bohet more kshtu ...
"o hyp mariani ne dardhe" ..... hopa 3 dite fest .
kisha pas qef dikush qe e njef fene e krishtere te ma sqaroj kete festen e 15 shkurtit
festen e lupercalias.
P.S| psicho a pi "trash fene hiq" qe sa se ki pastruar trupin :biggrin:Nuk gjendet mall ma i mire se zgjuarsia,shok me i mire se edukata,trashegimi ma e mire se kultura dhe nder me mi madh se dituria .

valiii
23-02-07, 14:18
Mjerisht qe nuk i permbahesh me asgje nenshkrimit qe perdor.

permbaju edhe ti firmes tende mos skruaj asgje, ashtu dokesh ma i menqur.

SoKoLi-i-Maleve
24-02-07, 06:46
permbaju edhe ti firmes tende mos skruaj asgje, ashtu dokesh ma i menqur.


Meso pak nga Shen Valentini,ai ka dhen jeten nga dashnija per tjeret.

valiii
24-02-07, 17:25
Meso pak nga Shen Valentini,ai ka dhen jeten nga dashnija per tjeret.

jo jo sokol me shume po me pershtatet ai verzioni tjeter me ate vajzen e rrojes se burgut :biggrin:

Psikologu
24-02-07, 17:56
pershendetje

a po e shifni vellezer te nderuat viti i ka 365 dite kurse krishteret i kane 367 festa.
aman aman po qka o ka bohet more kshtu ...
"o hyp mariani ne dardhe" ..... hopa 3 dite fest .
kisha pas qef dikush qe e njef fene e krishtere te ma sqaroj kete festen e 15 shkurtit
festen e lupercalias.
P.S| psicho a pi "trash fene hiq" qe sa se ki pastruar trupin :biggrin:

A pe trashi une fen, ti kisha thanė nja dy fjalė por me vjen keq prej publikut , se ti kisha thanė cka kurrė per se gjalli si kishe harru .

valiii
24-02-07, 18:21
A pe trashi une fen, ti kisha thanė nja dy fjalė por me vjen keq prej publikut , se ti kisha thanė cka kurrė per se gjalli si kishe harru .

ani munesh me mi thone ne privat .

Albanian eX|PerT
24-02-07, 18:52
A pe trashi une fen, ti kisha thanė nja dy fjalė por me vjen keq prej publikut , se ti kisha thanė cka kurrė per se gjalli si kishe harru .


************************************************** ************************

Kercovari
24-02-07, 19:06
Keq mo e me keq!.hahaahahahahaahah!

Psikologu
24-02-07, 23:24
Dita e Shen Valentinit filloi ne kohen e Perandorise Romake. Ne Romen e lashte, 14 Shkurti ishte dite e festimi per te nderuar "Juno". Juno ishte mbreteresha e perendive Romake. Gjithashtu Romaket e konsideronin ate si Perendeshen e grave dhe martesave. Me pas ne 15 Shkurt, fillonte festimi i Lupercalia.
Jetet e djemve dhe vajzave te reja ishin absolutisht te ndara, gjithsesi nje nga zakonet e tyre ne kete dite ishte shorti (zgjedhja e emrave). Naten e festivalit te Lupercalias emrat e vajzave Romake shkruheshin ne letra te cilat i futnin ne kafanoza. Keshtu nje nga djemte zgjidhte nje vazo dhe festonte gjate gjithe festivalit me vajzen emri i se ciles ndodhej ne vazon e zgjedhur. Shpesh ky lloj bashkimi zgjaste per nje vit, dhe kishte raste kur me kalimin e kohes te rinjte binin ne dashuri dhe me vone martoheshin me njeri tjetrin.
Gjate perandorimit te Claudius te II ne Rome zhvilloheshin zgjedhje te shpeshta dhe te gjakshme. Ushtaret nuk bashkoheshin me ushtrite e Claudiusit dhe ai besonte se arsyeja kryesore qe Romaket nuk shkonin ne ushtri ishte se ata nuk donin te ndaheshin nga familjet dhe shtepite e tyre. Si rrjedhim Claudius shkaterroi te gjitha martesat dhe fejesat ne Rome. Shen Valentini ishte prift ne ate kohe. Ai dhe Shen Marius ndihmonin ciftet e martuara dhe per kete arsye Claudius urdheroi qe ai te terhiqej zvarre perpara prefektit te Romes, i cili urdheroi qe Shen Valentino te torturohej e me pas ti pritej koka.
Qe ne ate kohe prifterinjte e kishave te para Krishtere ne Rome ndryshuan disi zakonin e festes se Lupercalias dhe zgjodhen Diten e Valentinit (kur u vra Shen Valentini) si diten kur burrat mund te zgjidhnin grate si bashkeshorte per vitin ne vazhdim.

Reana
25-02-07, 04:24
Urime Sveti Valentitn----- Sretan Vam Valentin

Po mire po te shkon gjuha amtare!!!!
veq nje gabim se ketu nuk eshte forum i shkijeve!!!

Pupi
25-02-07, 19:17
A pe trashi une fen, ti kisha thanė nja dy fjalė por me vjen keq prej publikut , se ti kisha thanė cka kurrė per se gjalli si kishe harru .
Sa mir qe sja ke than!
Edhepse ai te ka then, ti nuk ja ke then, spaku nuk ja ke then per hir te tjereve, te lumt.
Por gjersa e ke cekur, se kishe ditur te ja thuash, une e dije se üka kishe per ti then, une dhe shumkushi ketu!

valiii
25-02-07, 22:09
Sa mir qe sja ke than!

Edhepse ai te ka then, ti nuk ja ke then, spaku nuk ja ke then per hir te tjereve, te lumt.
Por gjersa e ke cekur, se kishe ditur te ja thuash, une e dije se üka kishe per ti then, une dhe shumkushi ketu!

pse ēka i pasna thene une ofenduese sipas teje??