PDA

View Full Version : Ē'farė na duhen fjalėt e huaja ne gjuhėn tonė?


falma_lotin
15-02-07, 18:16
Ka kohe qe pys se pse ne fjalorin tonė perdorim fjale te gjuhėve te huaja, pėrderisa mund ta perdorim ne shqip.Me e keqja ėshtė mendoj unė, kur kėto fjale te huaja pėrdoren edhe nė media.Kėto fjale po na bėhen aq te pėrditshme sa qe harrojmė nėse i takojne shqipes apo jo.
Pse ta perdorim fjalėn divorc kur ne shqip ėshtė shkurorezim,pse pėrdoret suprize nė vend te fjalės befasi?
Fatkeqesisht nuk janė vetėm kėto shembuj qe morra unė, por ka edhe me shumė.


Kėrkojė falje nėse nuk u shpresha e tera ne shqip.

arton bala
15-02-07, 20:49
Ka kohe qe pys se pse ne fjalorin tonė perdorim fjale te gjuhėve te huaja, pėrderisa mund ta perdorim ne shqip.Me e keqja ėshtė mendoj unė, kur kėto fjale te huaja pėrdoren edhe nė media.Kėto fjale po na bėhen aq te pėrditshme sa qe harrojmė nėse i takojne shqipes apo jo.
Pse ta perdorim fjalėn divorc kur ne shqip ėshtė shkurorezim,pse pėrdoret suprize nė vend te fjalės befasi?
Fatkeqesisht nuk janė vetėm kėto shembuj qe morra unė, por ka edhe me shumė.


Kėrkojė falje nėse nuk u shpresha e tera ne shqip.

shume me vend kjo teoria jote.

por eshte pak problematike kjo pune sepse sic thojnź: teoria eshte kur cdo gje din e asgje nuk funksionon.

ti do te jesh nje shembulltyre e mire per femijet e tu, nese e zevendeson fjalen "xhenet" me ate shqipe ne ate thenien fikse tende.

arber145
16-02-07, 13:35
Ka kohe qe pys se pse ne fjalorin tonė perdorim fjale te gjuhėve te huaja, pėrderisa mund ta perdorim ne shqip.Me e keqja ėshtė mendoj unė, kur kėto fjale te huaja pėrdoren edhe nė media.Kėto fjale po na bėhen aq te pėrditshme sa qe harrojmė nėse i takojne shqipes apo jo.
Pse ta perdorim fjalėn divorc kur ne shqip ėshtė shkurorezim,pse pėrdoret suprize nė vend te fjalės befasi?
Fatkeqesisht nuk janė vetėm kėto shembuj qe morra unė, por ka edhe me shumė.


Kėrkojė falje nėse nuk u shpresha e tera ne shqip.
pyetje me vend une mendoj se prindrit dhe shkollat jane fajtor per te gjitha .
Ne qoft se ne i lejome femijet te na therrasin "DAD" ose "MAM" ose me shume fjale tjera ateher vete ne jemi fajtor.:frown:

Albanian eX|PerT
16-02-07, 16:51
shume me vend kjo teoria jote.

por eshte pak problematike kjo pune sepse sic thojnź: teoria eshte kur cdo gje din e asgje nuk funksionon.

ti do te jesh nje shembulltyre e mire per femijet e tu, nese e zevendeson fjalen "xhenet" me ate shqipe ne ate thenien fikse tende.
Po ndoshta o Arton, falma_lotin mban mendimin se fjala Xhennet nuk mund te shqiperohet tekstualisht.

Une shpesh them parajsa per fjalen Xhennet, porse nese e shikojme ne termionologji duke mos u ndalur vetem ne etimologji, mund te definoje dikush se kjo fjale s'perkthehet ne menyre defitive.

Prandaj mos te ngutemi, e te akuzojme, porse para se te themi ndonje gje, do ishte mire te mundohemi ta jusitifkojme ne vetvetet tona personin e rastit.

Me rrespekt per ju

falma_lotin kalo mire>.. te peruroj per kete teme.. :wink:

Albanian eX|PerT

krijuesiii
20-02-07, 22:25
...e Nderuara Falma_lotin prano pershendetjet e mija te sinqerta te peruroj per temen dhe me gezon fakti qe ka njerze me nje casje te tille pozitive si ti ne kete forume...

...eshte shume e veshtire te gjesh nje gjuhe te paster ne bote, sepse si gjuhet njashtu dhe Kulturat Kombetare sherbehem, mesojne dhe ngriten duke kopjuar mesuar nga njera tjetra, ta marrishe vetem shembull gjuhen greke qe ka me qindra fjale turke por qe kena vetem nje mbrapa shtes per te provuar per ta ndryshuar origjinen e fjaleve, njashtu ka ndodhur me shqipen etj...

...Gjuha shqipe thuhet e eshte e vertetuar se ka rrenjet Ilire, pra Pellazget e vjeter kane perdorur nje gjuhe te till...

...Termat fetare jane nje pasurimi me shume per gjuhen nuk shohe ndonje penges absulute, njerzite, Kombete mund te jen te ndryshme por Krijuesi i Madherishem mbete i njejte dhe ne NJESHE te madhe i pashoqe dhe i pagabuar pa te meta, prandaj te gjitha tjerat jane me dobesit dhe miresite e tyre...

...Eshte mire dhe pershendes cdo nisme per unifikimin dhe njesimin e gjuhes shqipe si dhe ushtrimin e dashurin per ta perdorure ne menyren sa me te pastert dhe me te d“lire te mundshme...


...Ne jemi te gjithe robe te Zotit dhe bije te Ademit a.s. dhe te Haves prandaj me kohen dhe zgjerimin tone kane pasuar edhe ndryshimet ne te folur e komunikuar...

tungiii

Dalmatini
10-03-07, 20:04
Mendoi ,qe ne mund te perdorim zhargon profesional ne te gjitha fushat ,por ne jeten e perditshme me tingellon me mire lokalizmi gjuhesor.

Neologjizmat jane nje pasuri gjuhesore ndersa sllavizmat,e turqizmat mund t'i largojme se nuk na duhen gje.

pershendetje

RiannA
11-03-07, 11:50
Esht gje normale kur ndodh kjo me gjuhen ton, sepse ne gjdo gjuh ne ket bot mundesh me i gjet fjalt qe nuk jan 100% te asaj gjuhe. Modernizim, Globalizimi i ben keto...

Zero Cool
11-03-07, 13:36
Fjalet e huja ne gjuhen Shqipe (ne Kosove) per momentin na nevojiten mi plotesu standarded (hahahahhaaha), asgje tjeter.

Guri i madh
12-03-07, 17:47
Po ndoshta o Arton, falma_lotin mban mendimin se fjala Xhennet nuk mund te shqiperohet tekstualisht.

Une shpesh them parajsa per fjalen Xhennet, porse nese e shikojme ne termionologji duke mos u ndalur vetem ne etimologji, mund te definoje dikush se kjo fjale s'perkthehet ne menyre defitive.

Prandaj mos te ngutemi, e te akuzojme, porse para se te themi ndonje gje, do ishte mire te mundohemi ta jusitifkojme ne vetvetet tona personin e rastit.

Me rrespekt per ju

falma_lotin kalo mire>.. te peruroj per kete teme.. :wink:

Albanian eX|PerT


fjala gjenet EXPERT tek ne shqiptaret shkruhet PARAJS gjdo shqiptar ket e din

Albanian eX|PerT
12-03-07, 19:47
fjala gjenet EXPERT tek ne shqiptaret shkruhet PARAJS gjdo shqiptar ket e din
Porse ka albanalog qe njohin edhe gjuhet semite, qe thone se fjala parajse nuk eshte fjale adekuate e fjales "xhennet"...!!! Nuk eshte kjo me rendesi, sa ishte me rendesi te ia them atij shokut, se ka fjale qe mund te perdoren ne gjuhen shqipe si terme..!!!

..albanian...!!!

Guri i madh
12-03-07, 20:09
Porse ka albanalog qe njohin edhe gjuhet semite, qe thone se fjala parajse nuk eshte fjale adekuate e fjales "xhennet"...!!! Nuk eshte kjo me rendesi, sa ishte me rendesi te ia them atij shokut, se ka fjale qe mund te perdoren ne gjuhen shqipe si terme..!!!

..albanian...!!!




qka thojn simitat nuk e die veq gjithmon i kena than parajs edhe kurr ne gjuhen shqipe fjala gjent nuk ka egzistue poooo edhe kurr nuk ka me egzistue ,qashtu nuk po e dojna

arton bala
14-03-07, 15:49
Po ndoshta o Arton, falma_lotin mban mendimin se fjala Xhennet nuk mund te shqiperohet tekstualisht.

Une shpesh them parajsa per fjalen Xhennet, porse nese e shikojme ne termionologji duke mos u ndalur vetem ne etimologji, mund te definoje dikush se kjo fjale s'perkthehet ne menyre defitive.

Prandaj mos te ngutemi, e te akuzojme, porse para se te themi ndonje gje, do ishte mire te mundohemi ta jusitifkojme ne vetvetet tona personin e rastit.

Me rrespekt per ju

falma_lotin kalo mire>.. te peruroj per kete teme.. :wink:

Albanian eX|PerT

Ti thua se fjala “xhenet” mund te jete deklaruar nga gjuhetaret shqiptare si nje fjale e vecante pa ndonje fjale adekuate ne shqip. A po? Une do kisha thene se edhe nese kjo eshte keshtu, ne duhet ta dijme se kjo fjale eshte asgje me shume se nje barbarizem: pra poaq barbarizem sa fjala “divorc”, “substitucion”, “naqallnik”, "sobź", "okola", "opshtine", "pasosh", "meleq" apo "melaqe", "kijamet", "kafir", "selam" e shume tjera..
Te gjitha keto fjale, simbas kuptimit tim, jane barbarizma. Asnjera ma pak e asnjera me shume. Asnjera nuk kontribon me shume apo me pak ne anashkalimin e fjaleve shqipe apo ne mos zhvillimin e tyre. Vetem gjuhet (apo kultura) nga e cila eshte marre, ndryshojne.
Kuroize eshte se perderisa barbarizmat e gjuheve sllave vec jane ne zhdukje e siper, keto te gjuhes arabe e turke i kane mbijetuar tani me 7 shekuj. Bile ka njerez si ti qe angazhohen qe keto fjale te "perjetesohen" ne gjuhen shqipe, duke perdorur arsyetime per mua absolut te papranueshme, si kinse qenka e pamundshme te gjinden fjale adekuate shqipe per fjalet arabe e turke. Mirepo kjo nuk eshte per "merakosje" se ti ke plot vellezer, te cilet, kur e verejne se ty te ka hase intelekti ne kufijź mendimi te vetfajesuar, i zgjerojne limitet e mendimeve tona. Ndoshta kjo nja sjell konflikte, sepse askush nuk ka deshire t“i thote nje dite dikush se ka jetuar nje kohe te gjate me definicione te gabueshme, por kryesorja eshte qe femijet tane te kene njerez me botekuptime si tuat dhe si te miat dhe te mund te ju referohen te dy botekuptimeve simbas deshires apo bindjes qe e kane ata.



post scriptum:
me vjen mire...... qe ke nisur ...... te perdoresh me pak pika ne fjalite e tua....... ;-)

Me respekt te pesźfishtź edhe nga une

Murgesha
15-03-07, 00:32
Porse ka albanalog qe njohin edhe gjuhet semite, qe thone se fjala parajse nuk eshte fjale adekuate e fjales "xhennet"...!!! Nuk eshte kjo me rendesi, sa ishte me rendesi te ia them atij shokut, se ka fjale qe mund te perdoren ne gjuhen shqipe si terme..!!!

..albanian...!!!

Cilėt janė ata albanalog?

Dhe ēka nėnkupton ti me fjalėn "xhennet" e ēka me atė "parajsė"?

prishtinasi
15-03-07, 01:18
Q'fare na duhen fjalėt e huaja ne gjuhėn tonė?
- per mos me e mbajte nje fjalor me vete!:biggrin:

LOJETARI
15-03-07, 01:21
Per me e kuptue Albanien Expertin hahahahahahahahahaha

Albanian eX|PerT
15-03-07, 14:50
Murgeshes, Gurit, & Artonit!

Eshte koncept i gabuar nese fjalet mundohemi gjithemone t'i kuptojme vetem ne kuptimin etimologjik, e ta neglizhojme hapesiren e sqarimeve, qe nxjerr kuptimi terminologjik.

Une per vete, ne vend te fjales Xhennet, perdori fjalen Parajse, porse prap se prap rrespektoj ca gjuhetare, e qe nuk eshte e domosdoshme te u permenden emrat, qe tregojne se nese shikohet fjala xhennet, qe rrenjen e ka ne gjuhen arabe, atehere ate ne duhet ta pranojme si term, me sqarimet teologjike qe nxjerr, sepse edhe fjala Xhehenem, qe ne, po e perdorim fjalen ferr apo sketerre si me adekuate per kete fjale, e pason e njejta procedure, perderisa kemi edhe mosbesimtare qe e pranojne fjalen ferr, ndersa nese e shikojme konceptin e tyre per mendin teologjik te ketyre termeve, perderisa keto fjale aty e kane domethenien, atehere ata dalin mohues, e c'eshte kjo? D.m.th. ata e pranojne parajsen e ferrin, porse jo xhennetin dhe xhehenemin?

Tash, ne, ne gjuhen tone pellazge, fjalen parajse, e perdorim per shumecka, e qe te gjitha sillen tek kuptimin i pare, d.m.th. vendi i kenaqesira, lumturise, gezimit, bashkimit, etj., etj., etj.,!!! Prandaj, une them qe fjala parajse mund te jeta adekuatje e fjales xhennet ne gjuhen tone, porse nuk e shoh edhe problem te perdoret vetem si term, duke mos u munduar per ta shqiperuar, porse ne raste ku njerezit nuk na kuptojne, pse jo, atehere perdorim fjalen parajse.

...ne vetem dham mendimin tone... pse jo..??? ...kete po na ofron forumi :smile: !!!

me rrespekte,
...albanian!!!

Murgesha
15-03-07, 16:06
Expert shumė paske shkru e asgjė spaske thėnė.

Pėrgjigjja jote mė e mirė do tė ishte se ke shkruar me entuziazėm tė tepruar pėr ta paraqitur xhenemin dhe xhenetin si fjalė tė pazėvendėsueshme nė gjuhėn shqipe dhe tė ja lėje njė trilli tė ēastit se sa tė mbushėsh kėtė temė me belbėzime akoma mė tė pakuptuara.

Albanian eX|PerT
15-03-07, 16:25
Expert shumė paske shkru e asgjė spaske thėnė.

Pėrgjigjja jote mė e mirė do tė ishte se ke shkruar me entuziazėm tė tepruar pėr ta paraqitur xhenemin dhe xhenetin si fjalė tė pazėvendėsueshme nė gjuhėn shqipe dhe tė ja lėje njė trilli tė ēastit se sa tė mbushėsh kėtė temė me belbėzime akoma mė tė pakuptuara.
Mendoj qe, me kete sjelljen tuaj, ju vetem po shpalosni realitetin tuaj, se cfare super modetore mban forumi, qe per te nenvleresuar mendimin e lire te antarit, ata/ajo, i etiketojne fjalet e tyre, me paqavurat e fjalorit personal...!!! Ah... po... e nderuara Murgesha! Te keshilloje, qe kur ke per te na ofenduar neve anetaret e forumit, atehere na shkruaj me nicka te tjere, e mos i jep imazh te keq forumit, e te ekspozoheni ne publik tek lexuesi se stafi i forumit ofendon mendimin e lire te anetarit.

Shpresoj qe ky postim te mos perfundoje ne koshet e forumit.

...albanian...!!!

Guri i madh
15-03-07, 16:45
Murgeshes, Gurit, & Artonit!

Eshte koncept i gabuar nese fjalet mundohemi gjithemone t'i kuptojme vetem ne kuptimin etimologjik, e ta neglizhojme hapesiren e sqarimeve, qe nxjerr kuptimi terminologjik.

Une per vete, ne vend te fjales Xhennet, perdori fjalen Parajse, porse prap se prap rrespektoj ca gjuhetare, e qe nuk eshte e domosdoshme te u permenden emrat, qe tregojne se nese shikohet fjala xhennet, qe rrenjen e ka ne gjuhen arabe, atehere ate ne duhet ta pranojme si term, me sqarimet teologjike qe nxjerr, sepse edhe fjala Xhehenem, qe ne, po e perdorim fjalen ferr apo sketerre si me adekuate per kete fjale, e pason e njejta procedure, perderisa kemi edhe mosbesimtare qe e pranojne fjalen ferr, ndersa nese e shikojme konceptin e tyre per mendin teologjik te ketyre termeve, perderisa keto fjale aty e kane domethenien, atehere ata dalin mohues, e c'eshte kjo? D.m.th. ata e pranojne parajsen e ferrin, porse jo xhennetin dhe xhehenemin?

Tash, ne, ne gjuhen tone pellazge, fjalen parajse, e perdorim per shumecka, e qe te gjitha sillen tek kuptimin i pare, d.m.th. vendi i kenaqesira, lumturise, gezimit, bashkimit, etj., etj., etj.,!!! Prandaj, une them qe fjala parajse mund te jeta adekuatje e fjales xhennet ne gjuhen tone, porse nuk e shoh edhe problem te perdoret vetem si term, duke mos u munduar per ta shqiperuar, porse ne raste ku njerezit nuk na kuptojne, pse jo, atehere perdorim fjalen parajse.

...ne vetem dham mendimin tone... pse jo..??? ...kete po na ofron forumi :smile: !!!

me rrespekte,
...albanian!!!


nese qata gojtart e tu dojn me na imponue fjalen parajs me fjalen gjenet at,here ne shqiptaret kena vendos mos me pranue fjalen gjenet po PARADIS

Murgesha
15-03-07, 16:48
Jo ska nevojė tė pėrfundojė ky shkrimi yt nė shportėn e forumit, pasi qė mė mirė shifet e kuptohet kėtu. Ju tanimė po e dėshmoni veten se pėrveq lavdėratave ndaj shkrimeve tuaja nuk pranoni asnjė kritikė e me shkrimin tim mundoheni tė paraqiteni qė kinse stafi i dardanisė po tė marrka ty tė drejtėn e shprehjes sė lirė???? :eek:
Nė gjuhėn shqipe kritika dhe fyerja qėndrojnė shumė larg njėra tjetrės.

Ndėrhyrjet e mia si Staf nė kėtė forum gjithmonė kanė qenė tė hapura e tė para nga tė gjithė. Shkrimi i mė lartėm ska tė baj asgjė me stafin e FD. Ėshtė thjesht mospajtim i hapur me ato pėrsiatjet tuaja ndaj njė termi tė caktuar.

Tė falemnderit pėr kėshillėn pėr tė bėrė nik tjetėr por mua ėshtė ka mė mjafton e tepron niku Murgesha, kėshtu qė nuk kam aspak nevojė tė bėjė njė nik tjetėr pėr tė tė dhėnė ty njė krtik.

Albanian eX|PerT
15-03-07, 18:05
Ani, te pakten behu korrekte, dhe tregou te tjereve se i ke fshire shkrimet qe bera ketu, si kunder akuzave tua, porse si per mendimin e lire.

Me vjen mire qe shkrimet e mija, shkuan tek vellezerit e vet, atje tek shporta, qe strehon qindra shkrime te mija.

....

E dallon e nderur ti c'eshte termi?

Guri i madh
15-03-07, 18:12
edhe mua me jan fshi shum shkrime po dihet kan qen pa vler ose jasht teme




po mir ja kan bae qe i kan fshi

Murgesha
15-03-07, 18:14
Ani, te pakten behu korrekte, dhe tregou te tjereve se i ke fshire shkrimet qe bera ketu, si kunder akuzave tua, porse si per mendimin e lire.

Me vjen mire qe shkrimet e mija, shkuan tek vellezerit e vet, atje tek shporta, qe strehon qindra shkrime te mija.

....

E dallon e nderur ti c'eshte termi?


Unė po tė lutem qė tė rrijsh nė temė, e mbasi je kėtu duhet edhe tė pranojsh kritikat qė tė ipen, e jo vetėm pse shkruesi ėshtė Supermoderatori Murgesha tė hjedhėsh automatikisht gishtin e akuzės kundėr krejt stafit tė Dardanisė.

Lexo dhe kupto e qėndro nė temė.


Akoma nuk mė je pėrgjegjur se ēka nėnukpton ti me termat Xhennet e Parajsė?
Nėse nuk ke njė pėrgjigjeje adekuate tė kuptoj. Po pėr kėtė shkak nuk tė ipet e drejta tė akuzosh pa kurrfarė lidhje gjithė stafin e Dardanisė.

Albanian eX|PerT
15-03-07, 22:07
Unė po tė lutem qė tė rrijsh nė temė, e mbasi je kėtu duhet edhe tė pranojsh kritikat qė tė ipen, e jo vetėm pse shkruesi ėshtė Supermoderatori Murgesha tė hjedhėsh automatikisht gishtin e akuzės kundėr krejt stafit tė Dardanisė.

Lexo dhe kupto e qėndro nė temė.


Akoma nuk mė je pėrgjegjur se ēka nėnukpton ti me termat Xhennet e Parajsė?
Nėse nuk ke njė pėrgjigjeje adekuate tė kuptoj. Po pėr kėtė shkak nuk tė ipet e drejta tė akuzosh pa kurrfarė lidhje gjithė stafin e Dardanisė.
Tash ai i cili lexon shkrimet ne kete teme e sheh se mund te jemi parcial, perderisa ju shkrimet tona na i keni fshire, sepse skenur pasur prova per tu perballuar me ato qe une thash, e qe ne kete menyre tash ne nuk dukemi te plote ne sqarime.

Pastaj, une te kam akuzuar ty se nuk din te besh kritik, mbase me ofendove me ato satirat e tua perderisa, ne aspak nuk ofenduam askend.

Ju potencuat se: "Akoma nuk mė je pėrgjegjur se ēka nėnukpton ti me termat Xhennet e Parajsė?"

Deshiron pergjigje?

Me termin Xhennet, nenkuptoje vendbanimin e muslimaneve vepermire ne jeten e metejme, i cili vendbanim i ka cilesite e atributet ne pergjithesi, si ato qe nxjerren nga kuptimi i fjales parajse, qe perdoret edhe nga vet ata njerez qe nuk e besojne se ekziston.

Xhennetin e besoj, se do te jete vendbanimin i njerezve te mire, qe kane qene besimtar. Fjala Xhennet, ne gjuhen pellazge, mund te perdoret edhe si parajse, porse nuk paraqet problem edhe nese nuk shqiperohet dhe lihet ne kuptimin si term.

Je e kenaqur?

Kalo mire tash... ky ishte mendimi im, nese nuk e beson kthehu ne ca postime me larte.

...albanian...!!!

Zero Cool
16-03-07, 18:15
Me termin Xhennet, nenkuptoje vendbanimin e muslimaneve .........


E nese eshte Xheneti vend vetem i muslimaneve kurr mos ja pafsha syt !

Dalmatini
18-03-07, 18:27
E shof se si duket keni problem me disa ceshtje gjuhesore por qe kane nje mandat historik-gjuhesor te pranuar ; kane nje legjitimitet letrar;varesisht prej rrethanave dhe menyren e te perdorurit gjuhesor-historik-shpirteror(KURANOR)
Fjala xhehnet ka nje kuptim shume me specifik kur vehet ne Pytje bota tjeter ose dimensioni i trete(jeta pas vdekjes) ndersa fjala Parajse eshte po-ashtu nje fjale pothuajse e njejte me fjalen Xhehnet por Parajsen mund ta bejne edhe vet njerezit ndersa Xhehneti eshte vetem veper e Zotit dhe ate ose e meriton njeriu sipas te berave dhe dhenave ose shkon drejt ne deren tjeter qe quhet Xhehnem(Ferr,Sketerre)

Ndersa ne aspektin gjuhesor mund shpesh edhe ta trajtojme kete fjale si:barbarizem( arabizem-osmanizem-turqizem)por kjo fjale varesisht prej kontestit te perdorur mund edhte te jete Sinonim por edhe jo tana herat...

Fjala Xhehnet pasi qe eshte nje barbarizem shume specifik ne edhe mund ta trajtojme per t'i dhen kuptim ;ceshtjes qe ngrehim, shpesh edhe si fjale tashme gati e jona...

Krahas zhvillimeve tjera edhe gjuha peson metamorfozen e vet qofte pozitive dhe negative,zhvillimet e ndryshme; si politike ekonomike dhe ngritja e standardeve jetesore ne nje nivel me te larte athere automatikisht do te kemi edhe nje zhvillim gjuhesor huazues

Pra fjala Parajse dhe Xhehnet siq e potencuam me lart ne kontekstin qe jetojme dhe frymojme eshte gati sinonimizuar ose ka te njejtin kuptim..cka dmth kjo fjale eshte duke e fituar mandatin transormues prej nje barbarizmi ne nje neologjizem edhe pse une e pranoje si fjale origjinale Kuranore ...

Nejse kam shume per te then por kesaj radhe veq nje nderhyrje te vogel.

Murgesha
19-03-07, 14:38
P.s e kam fjalen per nje afishim tendin ...

Pershendetje

Pėrshėndetje Dalmatin.

Afishimi i Zero Coolit ėshtė larguar sepse ėshtė jashtė teme e nuk ka nevojė tė ipen komente pėr afishime tė shlyera.

Sigurisht se po e kupton se edhe kėto dy shkrimet tuaja do tė shlyhen.

Murgesha!

Giovanni
19-03-07, 18:32
Me thene te drejten fjalet e huaja ne gjuhen tone nuk na duhen asgje por nuk jane vetem ne gjuhen ton por disa fjal muj me thene se perdoren ne mbare borten andaj eshte shume veshtire te heken nga populli.
Une kam pas nje rast ku isha me vellain tim dhe me nje shok ishim ne diskutim e siper, deri sa bisedoja me ate shokin nga gjuha shqipe kemi kaluar ne nje gjuhe te huaj pa e kuptuar asnjeri se nuk po flisnim shqip deri sa vellai qe nuk kuptonte na ka nderhyer e keto jan gjera qe ndodhin.
Edhe pse gjuha shqipe eshte nje gjuhe e pasur nuk do te mund te heqen kurr fjalet ne gjuhet e hauja.

Ishte vetem mendimi im