PDA

View Full Version : Libri -Njeriu i Pavarsisė-Dr.Ibrahim Rugova


Psikologu
21-02-07, 05:56
U promovua libri NJERIU I PAVARĖSISĖ – DR. IBRAHIM RUGOVA

Mė 26 janar tė vitit 2007 nė njėvjetorin e ceremonisė sė varrimit tė ndjerit Dr. Ibrahim Rugova, nė sallėn e promovimeve tė Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare nė Prishtinė u bė promovimi i librit tė redaktuar nga Kadri Mani:http://news.albemigrant.com/cutenews/data/upimages/rugova_libri.jpg
Pamja e librit NJERIU I PAVARĖSISĖ – DR. IBRAHIM RUGOVA


NĖ VEND TĖ PASTHĖNIES

ZIA PĖR NJERIUN QĖ MBĖRRIJTI ĒDO GJĖ


Kryetari i Kosovės Dr Ibrahim Rugova
(10.12.1944-21.1.2006)


Nga biografia e shkurtėr e kryetarit tė Kosovės mėsojmė se Dr. Ibrahim Rugova (i biri i Ukės dhe i Sofijes-Sofa) u lind mė 2 dhjetor 1944 nė fshatin Cerrcė, komuna e Burimit (Istogut), nė Kosovė. Qė nė moshėn e tij tė vockėl sapo kishte mbushur njė muaj e tetė ditė, mė 10 janar 1945, komunistėt jugosllavė ia pushkatojnė babin e tij, Ukė Rugova dhe gjyshin, Rrustė Rugova, i cili kishte qenė luftėtar i njohur kundėr ēetave ēetnike qė po depėrtonin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nė krahinėn e Rugovės.
Mė 21 janar 2006, pushoi sė rrahuri zemra e madhe e njeriut tė madh, tė cilin e rriti dhe e edukoi nėna shqiptare, nėna Sofa, qė dinte tė shtronte sofra: dhe e edukoi me mikpritje dhe me traditat mė tė mira e mė bujare shqiptare pėr ta bėrė zot shtėpie dhe zot pavarėsie; vdiq nė moshė relativisht tė re, por qė arriti ēdo gjė pėr vete e pėr ne!
Ndryshe nga dimri i sivjetmė (2007), qė duket si pranverė e vėrtetė, vjet ishte acar i madh: ama as acari nuk e pengoi popullatėn qė tė udhėtonin nė Prishtinė me lot ndėr sytė, tė takoheshin me njeriun e tyre, tė cilin e donin dhe rregullisht ia jepnin votėn timonierit mė preciz tė pavarėsisė: ishin lodhur me demagogjinė e vėllazėrim-bashkimit tė fqinjėve tanė tinėzarė dhe me miqtė e tyre, me tė cilėt nuk bėri asnjė aleancė, dhe po i besonin urtėsisė sė tij tradicionale, pas thėnies gjeniale tė popullit tonė: Kurrqysh besė nuk muj me t’zānė, pa vetė edhe pėr babagjyshin tānė; tė shėnuar nga Destan Bajraktari.
Pritnim nė radhė tė gjata: pritnim me durim rugovian-gandian, ca tė rinj tė papėrvojė ishin veshur dobėt (sikur edhe nipi ynė Ermali) e po dridheshin si thupra nė ujė, ca tė moshuarve po iu binte tė fikėt, tė cilėt i ndihmonin pjesėtarėt e policisė e t; kujdestarisė dhe i kalonin pa radhė... tė rinj e tė reja, burra e gra, pleq e plaka vinin e pėrkuleshin pėrpara trupit e shpirtit tė tij... ishin nė gjendje tė vdisnin nė ditėn e homazheve, sikur qė ishin gatshėm tė vdisnin pėr tė sa ishte gjallė Rugova dhe pėr fjalėn e tij burrėrore...
Dhe populli gjenial me pėrvojė tė hidhur pyeti dhe ia mėsoi mirė e mirė biografinė njeriut tė vet tė traditės dhe lehtazi po i dallonte ata llafazanėt mendjelehtė qė kishin nga pesė dhi e nga gjashtė zile! Qė nuk iu priste sėpata kurrė nė njė vend, qė nuk iu dihej as prejardhja dhe nė bazė tė sjelljeve ēapraze, tė mbushej mendja se, vėrtet, do t’ i ketė sjellė lejleku, siē iu thoshin fėmijėve!
Rezili tė bėn rezil!- do t’ia kishte pėrsėritur shpesh nėna Sofa dhe hasreti e hazreti Ibrahimi ynė urtak, do ta kishte mbajtur vėth nė vesh: i anashkalonte rezilėt e allēakėt, edhe kur bėnin prapėshtira, edhe kur sabotonin, edhe kur merreshin me obstruksione, edhe kur e pėrgojonin e shpifnin pas shpine dhe e shanin hapur me fjalorin e rrugaēėrisė, edhe kur tentonin ta merrnin kalanė nga brenda, edhe kur po kalonin nga partia nė partiza dhe vijimisht po dėshtonin!
Krejt bota po i merrte lakmi Dr. Rugovės: ēfarė filozofie e zemėrmadhėsie tė mos hynte nė asnjė lojė, tė mos i thoshte kurrė kujt as dreq me gojė!?!
Ama mendjelehtit t dritėshkurtrit treten si bora e parvjetme! Na ngelėn tė gatshme nga Dr. Rugova: stema, flamuri, vula - komplet shteti e pavarėsia! Poashtu na e la trashėgim opusin voluminoz, kompletin prej 12 veprash madhore.
Nga e gjithė kjo u frymėzua populli, u frymėzuan poetėt e popullit, personalitetet kombėtare-ndėrkombėtare dhe nga kėto frymėzime:
LAJME, TELEGRAME, OPINIONE, KOMENTE DHE NGUSHĖLLIME PĖR IBRAHIM RUGOVĖN, lindi ky libėr kaq voluminoz, pasqyrė e njė epoke kur taktika e strategjia, por edhe pėrpjekjet e lufta jonė vetanake e UĒK-sė dhe me ndihmėn e aleatėve tanė, triumfuam ndaj dhunės dhe terrorit serb dhe bashkėpunėtorėve tė tyre kombėtarė-ndėrkombėtarė; opus letrar ky, trashėgimi kulturore-politike qė e kemi nė dorė sot ne, e do ta kenė nesėr e pasnesėr brezat.
E kemi Memorialin me kurora tė panumėrueshme, ku defilon pelegrinazhi ditenat...
Ky ėshtė libri ynė i dytė pėr Kryetarin, pas atij tė parit: Dr. Ibrahim Rugova Triumfoi nė Kosovė dhe nė Hagė!!
Kadri Mani

Vazhdon aty ku ma preu censori R. O:
Jemi mbledhur kėtu nė sallėn e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare qė ta pėrurojmė librin:

NJERI I PAVARĖSISĖ- DR. IBRAHIM RUGOVA
(LAJME, TELEGRAME, OPINIONE, KOMENTE DHE NGUSHĖLLIME PĖR IBRAHIM RUGOVĖN)


Ai si njeri i madh e vizionar, burrėshtetas me pėrmasa kombėtare-ndėrkombėtare, rezilėve dhe allēakėve nuk ua kthente pėrgjigjet, as i pėrjashtonte!!
Andaj edhe u pėrhap thėnia se nga LDK-ja s’ka pėrjashtime, ka vetėm- jashtėqitje!!
Mė lart fjalėn e patėm te rezilėt e tė allēakėt: ata antiinstitucionalistė-antikombėtarė, ata qė po e shanin edhe shenjtėreshėn tonė Nėnėn Terezė, si dhe antikatedralistėt!! Tash as po i shohim gjėkundi nė sallė, prandaj edhe po i thėrrasim me apel dhe me rendin alfabetik: A ėshtė kėtu Kryetari i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, Adem Demaēi? - jo nuk ėshtė! A mos i ka dėrguar zėdhėnėsit (tellallėt) e vet pėr ta arsyetuar mungesėn - jo nuk i ka dėrguar!
Bujar Bukoshi?-mungon!
Nexhat Daci?-mungon!
Pėrfaqėsuesit e Bashkėsisė Islame?-mungojnė!
Turp e ndot, sot e mot!!
Me atė rast Kosova shpalli pesė ditė zije, Shqipėria shpalli tri ditė zije.

Psikologu
21-02-07, 05:58
Po renditim disa nga emrat qė morėn pjesė nė ngushėllime:

Riēard Hollbruk,
Zhak Shirak,
Xhek Strou
Xhanfranko Fini
“Zėri i Amerikės”
Karel De Gucht
Bajram Kosumi
Sheremet Ahmeti
Hilmi Jashari
Stjepan Mesiq
Qemajl Ahmeti
Branko Cėrvenkovski
Ali Ahmeti
Arbėr Xhaferi
Melihate Tėrmkolli
Xhemajl Hyseni
Hose Manuel Baroso
Marti Ahtisari
Mero Baze
Besnik Bardhi
Havier Solana
Rexhep Ismajli
Aleksandėr Moisiu
Sali Berisha
Jozefina Topalli
Philip S. Goldberg
Mark Krasniqi
Jap de Hop Shefer
Giuseppe Valoto
Ramadan Reshitaj
Ismet Beqiri
Nagip Arifi
Abdylhadi Vejseli
Faik Grainca
Bahri Shabani
Ursula Plasnik
Ismail Kadare
Mentor Barani
Naim Tėrnava
Nazif Ramabaja
Nexhat Daci
Sabit Abdyli
Volfgang Shysel
Sadri Fetiu
Paul Martin
Agim Veliu
Pandeli Majko
Shaip Surdulli
Nexhmije Kallaba
Rexhep Abdullahu
Remzi Durmishi
Emin Fazlija
Kolė Berisha
Daut Haxhaj
Adem Dodolli
Xhafer Leci
Muhamet Shatri
Arif Molliqi
Ana kohen
Shqipe Malushi
Donika Temo
Dardanesha Dashi
Atrim Marku
Adem Harxhi
Ahmet Giaffo
Vera Gjata
Remzi Durmishi
Fatmir Terziu
Hamit Halili
Afrim Voca
Lutfi Dervishi
Daniel Server
Arben Ēokaj
Mirela Moisiu
Fatos Nano
Bill Klinton
Madeleine Albright
Angela Merkel
Franc Lotar Altman
Pol Volfovic
Giorgo Mamberto
Torbjorn Sohlstrom
Aleksandėr Bayerl
Sabri Hamiti
Kai Eide
Luftim Kelmendi
Ylli Popa
Dobroslav Paraga
Agim Ēeku
Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan (KKSHA)
N. Pano
Jusuf Bajraktari
Kondoliza Rajs
Eliot Engel
Besim Abazi
Soren Jesen- Petersen
Xhorxh Bush
Veton Surroi
Adem Salihaj
Besnik Mustafai
Rexhep Mejdani
Bamir Topi
Otto von Habsburg
Sadik Krasniqi
Ahmet Bella
Ragmi Reēica
Ahmet Muslijaj
Naser Azizi
Mimoza Kastrati-Lila
Xhevdet Nasufi
Agron Shurdhani
Hysni Shaqiri
Lutfi Aliu
Valdet Hashani
Mehmet Halimi
Shaqir Shabani
Valon Halimi
Bislim Hoti
Basri Ēapriqi
Gazmend Pula
Lirije Latifi
Aziz Salihu
Shaban Peraj
Sami Repishti
Brigada 138 “Agim Ramadani”
Lulan Krasniqi
Zhelo Zhezhev
Shlomo Avinier
Engjėll Koliqi
Kabil Bushati
Ndue Ukaj
Gani Azemi
Hamza Halabaku
Pan Federata Shqiptare VATRA
Jerry Beck
Linda Karadaku-Ndou
Bardhyl Ukcamaj
Tomė Mrijaj
Ardita Simiēia
Dejvid Filips
Eli Vizel
Marian Cubi
Xim Xhema
Bob Dole
Nazmi Lukaj
Joseph Borell
Dritėro Agolli
Abdi Baleta
Skėnder Zogaj
Ali Alaj
Idriz Morina
Bekim Toēani
Abedin Maliqi
Kadri Mani
Zef Ahmeti
Lutfi Alia
Muhamet Januzaj
Kadri Mustafa
Simon Kuzhnini
Edmond Hajrizi
Agim Rexhaj
Dervish Jahjaga
Lekė Gojēaj
Agim Muja
Musa Dakaj
Musli Mulosmani
Ramadan Gashi
Ramiz Muriqi
Agim Karagjozi
Sylė Lajēi
Gary Kokalari
Lavdėrim Cami
Bujar Leskaj
Hydajet Hyseni
Fadil Demaku
Guy Ryder
Hashim Thaēi
Qazim Rrushaj
Keida Kostreci
Idriz Morina
Shaukat Aziz
Bob Hand
Arta dade
Edi Rama
Leka Zogu
Sonja Biserko
Joseph J. Dioguardi (http://www.aacl.com/Congressional/Congressional_dir/Congressional_42.htm)
Hajd
Lantosh
Guillermo Melez
Flin
Davis
Vitore Stefa-Leka
Agim Gėrvalla
Edison Ēekaj
Gani Mehmetaj
Visar Zhiti
Alfonso Xhekson
Carin Jämtin
Lars Wahlund
Riza Halimi
Dalip Greca
Ahmed Aqifi
Van der Shtul
Agron Tufa
Micheline Calmy-Rey
Bernard Kouchner
Papa Gjon Pali II
Dagllas Aleksandėr
Beqir Ismajli
Doris Pak
Ekmedin Isanollu
Lirim Jegen
Muharrem Gėrvalla
Seladin Xhezairi
Rizah Sheqiri
Milaim Nela
Zymer Bunjaku
Sabit Rrustemi
Vrion Grapci
Lirim Jegeni
Hajro Hajra
Nepe Peraj
Mustafė Maxhuni
Ymer Ēiraku
Agim Vinca
Jost Lagendajk
Ali Aliu
Anne-Marie Lizin
Skaj Njuz
Kol; Gjergji
Ervin Hladnik Milharēiq
Abedin Maliqi
Vladimir Putin
Skender Hyseni
Haki Bunjaku
Tomė Hajdari
Faruk Tasholli
Baki Ymeri
Nikolas Uajt (White)
Tomas Doneli
Sergej Stanishev
Luis Ajala
Faruk Reka
Ferid Hajrullahu
Selman Vokshi
Kėrkojmė falje pėr ta qė eventualisht nuk janė pėrfshirė kėtu.
500 kopjet e botuara tė librit shkuan. Tash po mendojmė ta ribotojmė librin dhe ribotimi bėhet me porosi, nė mėnyrė qė ta dimė se sa duhet tė jetė tirazhi. Ēmimi do tė jetė dy llojesh: pėr Mėrgatė 10 euro ose 10 dollarė, kurse ēmimi pėr vend (Kosovė-Maqedoni-Shqipėri) 5 euro; plus ēmimi i postės pėr ata qė nuk mund tė vijnė nė Prishtinė, nė redaksi. Porosia bėhet nė kėtė adresė:
Xhirollogaria-Mentor Barani, KSB: 1700100102268814.-Prishtinė.

AlbaniKos
30-03-07, 06:16
Veper madheshtore!
PergezimeKadri Mani!