PDA

View Full Version : Shpresa


Dilaver
03-04-07, 22:37
Ėshtė shpresa; ndjenjė, iluzion, fuqi levizėse, dėshirė apo asnjėna prej kėtyre.
Cilat janė mendimet e juaja pėr kėtė...

Linka_pz
04-04-07, 09:25
Une mendoj se eshte me shume iluzion ,ngase te shtyn te kesh iluzione per te ardhmen ,edhe per iluzion se do te behet me mire ne te gjitha sferta e jetes.
Thjesht ky ishte mendimi im.

Ju pergezoj per temen qe keni hapur
Linka_Pz

rilinda
04-04-07, 11:27
Shpresa ėshtė njė lloj fati mė i madh qė Zoti i dhuroi njeriut. Ajo ėshtė njė kujtim i bukur i ardhmėrisė. Ajo e mund frikėn. Njeriu mund tė ndahet nga gjithēka, pėrveēse nga shpresa...Shpresa ėshtė aryeja mė e madhe qė e drejton njeriun drejt sukseseve tė jashtėzakonshme. Kur jeta tė duket e zbrazėt, kur tė duket se bota jote ėshtė rrėnuar, nė pėrgjithėsi kur mendon se jeta jote ėshtė shndėrruar nė njė shkretėtirė, shpresa ėshtė ajo qė shtyen pėrpara, qė tė bėn tė mendosh se nė atė shkretėtirė e gjete njė bunar...
Shpresa mund tė jetė ndjenjė, iluzion, fuqi lėvizėse e edhe dėshirė... ajo nuk mund tė ketė njė pėrcaktim tė saktė dhe unik.
Gjithmonė duhet ta kemi parasysh se nuk duhet shpresuar pa dyshmine e nuk duhet dyshuar pa shpresė sepse jo gjithmonė na realizohet ajo qė kemi shpresuar, mirėpo pėrsėri nuk duhet humbur shpresėn sepse ndoshta me atė jorealizim tė shpresės njė derė na ėshtė mbyllur, mirėpo jeta na ofron mijėra dyer.Shėndet!
rilinda

Albanian eX|PerT
04-04-07, 17:38
Shpresa ėshtė njė lloj fati mė i madh qė Zoti i dhuroi njeriut. Ajo ėshtė njė kujtim i bukur i ardhmėrisė. Ajo e mund frikėn. Njeriu mund tė ndahet nga gjithēka, pėrveēse nga shpresa...Shpresa ėshtė aryeja mė e madhe qė e drejton njeriun drejt sukseseve tė jashtėzakonshme. Kur jeta tė duket e zbrazėt, kur tė duket se bota jote ėshtė rrėnuar, nė pėrgjithėsi kur mendon se jeta jote ėshtė shndėrruar nė njė shkretėtirė, shpresa ėshtė ajo qė shtyen pėrpara, qė tė bėn tė mendosh se nė atė shkretėtirė e gjete njė bunar...
Shpresa mund tė jetė ndjenjė, iluzion, fuqi lėvizėse e edhe dėshirė... ajo nuk mund tė ketė njė pėrcaktim tė saktė dhe unik.
Gjithmonė duhet ta kemi parasysh se nuk duhet shpresuar pa dyshmine e nuk duhet dyshuar pa shpresė sepse jo gjithmonė na realizohet ajo qė kemi shpresuar, mirėpo pėrsėri nuk duhet humbur shpresėn sepse ndoshta me atė jorealizim tė shpresės njė derė na ėshtė mbyllur, mirėpo jeta na ofron mijėra dyer.Shėndet!
rilinda


Mbase nuk po me premton koha momentalisht te kycem ne kete teme, po pohojė vetem aprovimin e mendimeve te Rilindes, mendime te rrahura mire me ilustrime fleksibile, qe njekohesisht deshmojne shumcka edhe per Rilinden si nje vajze shqiptare me nje mendjeprehtesi te dalluar e nje largepamesi te vecante.

Ju nderon, i juaji!
Experti!

legenda
04-04-07, 20:46
....shpresa,ahhhhh shpresaaaa ky VIZION I PAKAPSHEM....

Jeta*
04-04-07, 21:30
Nje gje ekzistoka me te vertete... Pas gezimit dhe hidherimit eshte nje e trete!
Kur mendoj zymshem qe te "vdes"... Ajo me rri afer dhe quhet SHPRESE!

Ne momentet me te veshtira, me fatalistet, njeriu cuditerisht e gjen serisht nje rreze, nje rruge... ajo qe e drejton eshte shpresa.....personalisht me kete moto jetoj: shpresoj qe e nesermja te jete me e mire se e sotmja!
"Kush ka shendet, ka shprese, e kush ka shprese, ka gjithcka"
{proverb arab}

Paradox_13
04-04-07, 21:51
Gjaku i nxire te te rrjedhe ne fytyre,e dhembje te mos ndjesh,...edhe kesaj i thone shpresa per nje dite ma te mire...

Agolli
05-04-07, 10:37
Ate cka ne na nevojitet te mos e humbasim eshte SHPRESA, ''''thuhet se shpresa vdes e fundit''''''''

gazi-de
05-04-07, 11:29
Shpresa nga nje here eshte edhe e pa drejte!!!....

Agolli
05-04-07, 20:35
Gazi tu paska perzi shpresa me fatin,'''''''mos pi shume redbulla...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Paradox_13
05-04-07, 20:44
Ne qastin kure njerezit,natyra,kozmosi ndrrojn kuptimin,kure jeta dridhet si i denuari me vdekje ne trekembesh,kure asgje nuk te kujtohet,asgje s'ke e asgje nuk pret.....edhe kjo munde te jet nje shpres ......edhepse ndoshta e humbur..

Agolli
05-04-07, 20:56
Shpresa ne vetveti eshte abstrakte, sa me shume qe mundohemi te jemi konkret aq me shume hasim pak apo deri dikund ne naivitet...
Ne cofte se eshte lumturi te duhesh,,'' mos e harro shpresen''''!

gazi-de
05-04-07, 21:04
Gazi tu paska perzi shpresa me fatin,'''''''mos pi shume redbulla...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Mire e ke Agolli,se tashe ase shpreses nuke po ja di kupetimin...

une mendova se kure vdesin shpresat atehere???!!!..

Agolli
05-04-07, 21:12
Mire e ke Agolli,se tashe ase shpreses nuke po ja di kupetimin...

une mendova se kure vdesin shpresat atehere???!!!..

Shpresa nuk kuptohet ajo linde ne kerkim e saj dhe humb ne boten e te humburve'''''
p.s. e di se cka mendove,,, me fal qe bera shaka....

Paradox_13
05-04-07, 21:30
Nje qast kur s'ben asgje,as nuk mendon,as nuk ec....as nuk dashuron,friksohu se ne ket qast te lige te dorzimit, te iku shpresa per nje jet te lumtur....

gazi-de
05-04-07, 22:03
Shpresa nuk kuptohet ajo linde ne kerkim e saj dhe humb ne boten e te humburve'''''
p.s. e di se cka mendove,,, me fal qe bera shaka....
edhe shpresa nga nje her eshte shaka.....hahahahah
ska kurgju e kuptova si shaka.............

Paradox_13
08-04-07, 22:07
Ah ..!shpresa..
Si zogjet ne furtun...., jetimet rriten,ecin,qajn neper jete,te shkelur e te perbuzur..., veten duke ushqyer me shpresa te kota,... se nje dite edhe ata do te gjenin baba sikur e gjithe bota....

Psikologu
10-04-07, 02:00
Cdo njeri ka tė drejtė tė shpresoj , tė shpresoj ne dicka qė e shef dhe qė nuk e shef.
Por , shpresat nganjehere edhe nuk mund tė klasifikohen , tė ndahen ne grupe ose tė jenė tė veqant, sepse lidheshmeri e tyre behet cdo here nga njera deri ne ato tė panumerta.
Por, shpresa nganjehere krijon edhe njė verbesi , njė vizion tė zbrazet dhe qoftė ne anen negtive ose nė anen pozitive , ajo jep forcė tė jeteses dhe jep edhe guxim pėr njė planifikim tė matutjeshem ne jetė dhe ne sfert e jetes.
Thonė qe shpres vdesė e fundit , mirpo , bashkė me shpresen vdese edhe vetė vullneti i matutjeshem , vdesė edhe realiteti dhe pas vdekjeses se realitetit , krijohet njė pasqyrė e endrres qė mund tė klasifikohet si shpresė.
Tė shpresosh nuk do tė thotė se ke humbur forcen dhe energjin pėr njė deshirė tende , por duke shpresuar me njė forcė tė madhe , harron edhe tė verteten dhe realitetin i cili tė rrethon dhe i cili nuk jep kushte perpos atyre qė i ke tė mundeshme , pra kufizon mundesin dhe ne ketė kufizim , shpresa behet edhe pjesė armiqesore e vetė personalitetit njerzorė thuja qe ajo tash i paska fajet pėr mos realizimin e deshirave qe quhen edhe shpresė.
Qofshin anet private, siq janė ( dhimbjet shpirterore, semundja , shpetimi nga vdekja, mbijetesa , ekonomi etj ) keto shpresa mbajnė ne veten e tyre edhe njė zbrazeti qe ketė zbrazeti ne e quajmė edhe forcė tė fshehtė ne veten tonė ose ne endrren tone, por ne anen kolektive dhe atė shoqerore , shpresa lidhet cdo here me dicka qe rrethon nevojen , kerkon hulumtimin dhe bashkė me keto , shpresa mbetet si njė enigmė ose si njė realizim i saj sado pak i vogel.
Tė shpresosh , do tė thotė edhe tė enderrosh por edhe tė mbushesh me energji dhe forcė pėr jeten dhe ballafaqimin e jetes dhe sociologjin njerzore.

SoKoLi-i-Maleve
12-04-07, 00:42
Shpresa na jep fuqin dhe na mbron nga cmendurija.

Paradox_13
14-04-07, 16:43
Thone,..Shpresa na mbane ne jet,...ndoshta per ate edhe vdes e fundit...

uliksi31
14-04-07, 18:08
Shpresa eshte shpirti i dyte i fatekeqesise. Gete

Paradox_13
14-04-07, 18:26
Udhe te paemerta,udhe gjarperore,udhe pa cak ...e qe mbi te gjitha ngadhnjimtare doli shpresa.....

Paradox_13
09-06-07, 23:49
Shpresa....ėshtė ndjenjė;... puna ėshtė
fuqi."

Sa m'e madhe tė jetė puna, sa m'i gjallė dhe m'i fuqishmė tė jetė vullneti. aqė m'e gjerė dhe m'e pushtetshme ėshtė shpresa. Se shpresa ėshtė bija e punės.

SANTANA-29
09-06-07, 23:57
Shpresa eshte ajo qe na ben neve te shikojm perpara ne q,do dit te re
pa shpres nuk mund te ket te neserme.................

egi
12-06-07, 00:16
Shpresa eshte ajo qe na ben neve te shikojm perpara ne q,do dit te re
pa shpres nuk mund te ket te neserme.................

pajtohem me ty...

Shpresa gjindet kur s'ka rrugedalje, kur te gjithat dyrt mbyllen, kur nuk kem qels per me hap perseri rrugen ton per ta vazhduar...Shpresa eshte ilaqi i njeriut, por nganjeher mundet me qen sikur helm...

turisti
12-06-07, 14:57
Shpres eshte i vetmi ilaq i cili nuk shėron , por i zgjatė vuajtjet.