PDA

View Full Version : Poezi me karakter Fetar (Islame).


hasanmehmeti
05-04-07, 22:55
LUTJE ALL-LLAHUT

UVEJS EL-KARANI
(V.657)

LUTJE ALL-LLAHUT

O All-llah,
Ju mė krijuet
Kur unė s’kisha
As vlerė, as pasuri,
Por, Ju mė siguruat
Ēdo gjė, tė gjitha,
Kur unė asgjė s’kisha.
Unė gabova, mėkatnova,
Por, fajėsinė e pranova.
Nėse mė falni
Madhėshtia Yte
Nuk do t’zvogėlohet,
Nėse mė dėnoni
Autoriteti, Fuqia Yte
Nuk do t’zmadhohet.
Ju mund tė gjeni
Tė tjerė t’i dėnoni,
Pėrveē meje,
Por, unė s’mund
Tė gjejė asnjė tjetėr
I cili mė falė,
Pėrveē Teje.
Vėrtetė, Ju jeni
Mė Mėshiruesi,
Mė Dėshmuesi.

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė

hasanmehmeti
05-04-07, 22:57
PĖRKUJTIM DHE FALĖNDERIM

Pėrkujtoj All-llahun
Krijuesin e Gjithėsisė,
Falenderoj All-llahun
Burimin e Mirėsisė.

All-llahun e pėrkujtoj
Zemra mė qetėsohet,
All-llahun e falėnderoj
Shpirti mė freskohet.

Pėrkujtoj All-llahun
Pėrplotė Dashuri,
Falėnderoj All-llahun
Pėr gjithė kėtė begati.

All-llahun e pėrkujtoj
Nėpėr dallgė e stuhi,
Allahun e falėnderoj
Tė vetmin Perėndi.

Pėrkujtoj All-llahun
Qė ėshtė Dritė mbi Dritė,
Falėnderoj All-llahun
Qė m’u hapėn sytė….

Autor:Mexhid Yvejsi.

hasanmehmeti
05-04-07, 22:59
LAVDI ZOTIT

Lavdi paē i Madhi Zot
Je plotė Mėshirė e Mirėsi,
Asgjė nuk krijove kot
Ne t’paskajshmen gjithėsi.

Je burim i dashurisė
Rrugėn prej Ademit e trasuat,
Besimit,Paqjes,Drejtėsisė
Mos t’i ndahemi na urdhėruat.

Pėr ēdo popull dėrguat
Nga njė pejgamber,
Disave edhe libra u dhuruat
Qė tė ketė dritė pėrherė.

Musai, Dauti dhe Isaja
Me Teurat,Zebur dhe Ungjill,
Vula e tyre-Muhammed Mustafaja
Me Kur’an si Hėnė e Diell.

E para fjalė qė na zbuluat
Ikre! Mėso! N’emėr tė Perėndisė,
Sheriatin – Ligj e pruat
Pėr tė mbarėn e njerzisė.

Njerėzinė nė fise e kombe i ke ndarė
Qė tė njihemi mė mirė,
Por,tė lutemi e bashkoni kombin shqiptar
E mos tė jetė mė nė errėsirė.

Lavdi paē i Madhi Zot
Nė rrugė tė mbarė na drejto,
Se t’mirat s’mund t’i numėroj dot
Veē nė fenė Islame na udhėzo.

Autor:Mexhid Yvejsi.

krijuesiii
06-04-07, 10:48
Qiell me fal nje pikeze shiuO Zot sa i madherishem qe je
O Zot vetem ty te perulem
O Zot mbeshtetja te ti me bene te forte
deri ne pafundesi


O Zot
tokes time
pikla gjaku
ia fale nje pikez shiu...

Mbi varrin e atyre
qe dhane jeten
mbi token
qe u djeg nga rrufet


O Zot
mi fal Popullit time
pak fat
pak me shume dinjitet

O Zot
me dhimbete
e me loton shpirti
kur e shohe ne erresire tani...

Kur disa te shkrete njerze
nuk e lene gjakune
e derdhure
te kthehet ne drite...

Zot
si ja burgosen Popullit e Tokes
time perseri
Lirin...

Mbi eshtrat e atyre
qe jetojn ne kopshtin tend
ALLAH perse i le kaq shume te paftyre
te udheheqin me Popullin tim...

Me gjithe shpirte e
Zemer te lutem
i madherueshmi
Zot

Kthe paqen ne mesin
e Popullit tim
me le te
jeme Kurbani i kesaj dasme

Vetem dua ta
shohe
ne drite
Token dhe Populline tim...

Zoti i madherueshem
ktheje Besimin dhe te vereten
ne mesin e Popullit tim
Qielli le te me fale nje pikez shiu


17.11.2004 23:24
krijusiii


tungiii

Albanian eX|PerT
06-04-07, 14:03
Fatihaja e njeriut (http://poezia-islame.blogspot.com/2007/04/fatihaja-e-njeriut_04.html)


http://bp2.blogger.com/_A02RK4fzLH8/RhRJ60ihjxI/AAAAAAAAATI/l2mcV3uUg3U/s320/250px-Opened_Qur%27an.jpg (http://bp2.blogger.com/_A02RK4fzLH8/RhRJ60ihjxI/AAAAAAAAATI/l2mcV3uUg3U/s1600-h/250px-Opened_Qur%27an.jpg)

[/URL]


Ec e vėshtro mbi qiellin e stolisur,
vėshtro Tokėn e fortuar
vėshtro yjet qė shkėlqejnė
vėshtro hėnėn si ndryshon
vėshtro diellin si rrugėn e bėnė...
Ndalu e mendo mbi kulmin pa shtylla,
mbi vendqėndrimin tėnd pa themel
mbi kandilat pishtarė tė gjithėsisė
mbi hėnėn bukuroshe me trajta
mbi ajrin qė tė ftohė e tė ngrohė...
Ndalu e kujto natėn qė vjen me gjumin,
kujto ditėn qė sjellė gjallėrinė
kujto frymėn qė mbush kraharorin
kujto shpresėn pėr tė jetuar
kujto momentin qė sjellė shkatėrrimin...
Shiko e gjyko pėr syrin me qerpik,
pėr vetullat mbi sy tė rėnduara
pėr zgavrat e hundės me qime
pėr gjuhėn fantastike me shije
pėr zėrin qė bėhet fjalė tė kuptosh...
O njeri, trego se nuk u krijove nga njė "bum",
se nuk ishe askush dhe u bėre dikush
se gjurmėt tua janė argument
se zemra jote e dobėt kėrkon mbėshtetje
se gjuha jote fsheh besimin
se arsyeja jote njehė plotėsisht Zotin...
Ndalu e vėshtro, mendo e beso
mbi njė Krijues tė pa tė meta,
mbi Mėshirėn qė mbanė botėn
mbi Fuqinė qė s’njeh dobėsinė
mbi Zotin njė, tė Vetmin, tė Pashoqin!Mehas Alija,
Tetove


[URL="http://poezia-islame.blogspot.com/2007/04/fatihaja-e-njeriut_04.html"]http://poezia-islame.blogspot.com/2007/04/fatihaja-e-njeriut_04.html (http://bp3.blogger.com/_A02RK4fzLH8/RhRCLEihjwI/AAAAAAAAATA/agrnxmGntiU/s1600-h/68%20Man%20with%20papers%20oilcrayon%20100x80.jpg)

Lijanna
19-04-07, 21:14
Njeri! Ke sy, por, a sheh?

Je i humbur, i humbur
Kur tė Gjithėdijshmit nuk i beson.

Beson nė atė qė shihet
Por, ti nuk e sheh shpirtin
Thua se je i menēur
Por, ti nuk i sheh mendėt,
Atėherė ku je nisur
Ku do vesh?
Mė zė mua pėr tė krisur kurse i krisur je ti vetė.

Pse mashtrohesh duke shkelur tė vėrtetėn?
Pse nėnēmoni tjetrin, duke ngritur veten...?

Pse gėzohesh me famėn tėnde tė rrejshme,
Duke ngritur kokėn gjoja se si ty nuk ka?
Mendon se jeton nė njė jetė tė pėrjetshme,
Pėrbuzja e tjerėve tė duket shaka.

Pse mundohesh t'i presh ferrat e kaēės?
Kur ato ēdo ditė ēelin.
Pse nuk e shkulni me rrėnjė?
E unė ta shoh dielllin.

Pse e zeza u duket e bardhė?
Pse e bukura e shėmtuar?
Pse e mundshmja u duket e pabesuar?
Mua duke mė kritikuar.

Pse cenzura kolektive e opinionit modern
Mė rrah pamėshirshėm e parreshtur,
Mė merr pėr tė vrazhdė
Kur unė jam e buzėqeshur.

I ėmbėl si mjalti u duket pelimi
I idhėt u duket i imi shikim
Ah, mbretėreshė e kohės po shkel fluturimthi
Po ecėn e nuk shihesh vetėtimthi.

Tė dua se tė kam dėshmitare,
Ditėn kur unė e ti do tė ringjallemi
Kur injorancės qorre do t’i vijnė sytė,
Nga hutia e madhe do tė mė kap nė fyt.

Tash...
Mos u mbulo me petkun e bardhė artificialisht
Mundohesh ta fshehėsh blozėn tinėzisht
Nė vend qė tė mė ftosh nė arenė burrėrisht
Me tehun e mbrehtė tė shpatės mė vret pabesisht.

Mė shtrėngon fort, duke mė helmuar
Mė vret, duke mė pėrqafuar
I njoh unė intrigat e tua
Edhe pse buzėqeshur mė thua tė dua.

E vetmuar isha mes vargjeve khajamjane
Mė kapėn pėrdore e mė futėn nė valle,
Trėndafilat e egėr rreptas i vėshtroja
Desha t’i kėpus, por pėrfundoi loja.

U ula nė mes tė dhomės e po mendoja
Me time mendje po kuvendoja
E shkelėn vlerėn shekujt e paradoksit poetik-thoja
Ē’tė bėjė tash?
Kur revoltėn time nuk e pranon mė loja.

Sadbere Hashani
www.pertymoter.net

Preshevar
19-04-07, 21:29
MOTRA IME FISNIKE

Motra ime, vajza e nėnės fisnike,
ruaje nderin, e bėhu besnike.

Mbroje moralin si vajzė fetare,
se femra pa to nuk vlen fare.

Ajo ėshtė caktuar pėr burrin e vet,
duhet tė mbrohet si letėr sekret.

Nė qoftė se do tė jetosh rehat e qetė,
asnjėherė natėn mos shko diku vetė.

Fatkeqėsisht tė tjerėt ua kanė ekspozuar,
ke marrė pa zgjedhur dhe i ke huazuar.

Veshu e mbathu si vajzė besimtare,
dhe nėpėr rrugė bėhu kėshilltare.

Gjendja shprehjet i argumenton,
se vetėm fjala kudo nuk ndikon.

Kujtoje mirė punėn qė po bėn,
duhet ta mendosh se ku ajo tė ēon.

Duhet tė adhurosh Krijuesin tėnd,
se nuk je e krijuar nga tjetėrkėnd.

O motra ime bėhu shembullore,
mos u pėrul si disa shėrbėtore.

Femrat All-llahu nuk i ka burgosur,
por me mbulesėn e tyre i ka pėrsosur.

Ai shumė mė mirė i di nevojat e saj,
vajza tė mos mbesė asnjėherė ndėr faj.

Mosmbulesa e femrave pėr kohėn e tashme,
ėshtė njė armė e mirė forcave tė jashtme.

Ata ta hoqėn formėn qė ke pasur,
ke marrė pa zgjedhur atė qė ke hasur.

Nėn maskėn e kulturės femrėn e abuzojnė,
me femrat tona ne fort po na lėndojnė.

Pėr stėrgjyshėrit tuaj lexo historinė,
ēfarė ka qenė namusi pėr shqiptarinė.

Duke patur shansin ta fitosh xhennetin,
mos tė tė bėjnė tradhtarėt dru pėr xhehennemin.

Mėshira e Allahut tė dhuroi ēdo gjė,
sepse ti pėrpara nuk ke qenė asgjė.

Motra fisnike ke shans sa je gjallė,
tė ikėn nga dora kur tė mblojnė me zallė.

O vajza besimtare dhe nėna fisnike,
mbroje fenė tėnde dhe bėhu besnike.

Lijanna
19-04-07, 21:49
Pa me thuaj...

Pa mė thuaj njeri
Kush tė solli nė kėtė botė
U krijove vetvetiu...?

Po sa peshon toka?
Sa ėshtė i lartė qielli?
E sa ėshtė i nxehtė dielli?

Njė hixhab qė mbulon mish e kocka
Peshon mė shumė se toka.

Mbuloja s’ėshtė modernitet
Thonė tė moderuarit e shek XXI
Po ēatia a qėndron kabriolet?
Pa mė thuani tani?

Mė kritikojnė mua se hodha shami
E u ktheva nė parahistori
Shumė ēudi!
Si nuk e shohin shoqen time lakuriqe
Qė u kthye nė barbari.

www.pertymoter.net (http://www.pertymoter.net)

Lijanna
20-04-07, 08:33
O miku im

Njė ditė kur zjarri do ta mbulojė tokėn
edhe retė do tė skuqen nga tė nxehtėt
Njerėzit do tė harrojnė ku e kanė kokėn
Do tė mėsojnė ē’ka qenė mirėsia

E... njė ditė kur qielli do tė zbehet
do tė shohim se s’ka strehim
do tė shohim qė...edhe pa raki njeriu dehet
O i dashuri, miku im

E njė ditė kur vullkanet do tė derdhen
do t’i falemi Zotit deri nė agim
Ėshtė koha qė tė paguajmė
O i dashuri miku im

E njė ditė kur qielli do tė ēahet
e di... do tė qajmė pa pushim
Por atė ditė loti do tė thahet
O i dashuri miku im

E njė ditė kur ajri do tė tretet
do tė mbetemi edhe pa frymė
Atė ēka e dha Zoti do t’na e marrė
O i dashuri miku im

E njė ditė do ta ulim kokėn
e do tė dalim nė gjykim
Por qindra shekuj kokėshkretė
O i dashuri miku im

E njė ditė kur do ta kuptosh pendimin
do tė kthehesh nė besim
Por qindra shekuj plot urrejtje
O i dashuri miku im

E njė ditė kur t'na i vėnė prangat
do ta kuptojmė fjalėn durim
Do t'kuptojmė ēka qenė liria
O i dashuri miku im

Se Zoti na i dhuroi tė gjitha
E nuk e fitoi asnjė falėnderim
E njė ditė tė gjitha do t'i tretė
Por jo pa i paguar, o miku im.

www.pertymoter.net (http://www.pertymoter.net)

Lijanna
22-04-07, 16:02
Zoti dhe njeriu

Zoti e krijoi njeriun tė menēur
Ai nga tė mirat e ēmend

Dhe ia ktheu shpinėn botės
Krijoi jetėn e hareshme
Ajo nga tė kėqijat u rrėzua dhe tha:
“Nuk dua tė merrem me ju o njerėz”

Zoti krijoi ujėrat e kthjellėta
Ato nga turpi u turbulluan
Nuk mbetėn as pėr t’i pastruar mėkatet

Zoti krijoi diellin dhe hėnėn
Nuk do tė bėjnė mė dritė
“Le t’i fsheh tė kėqijat terri”,- thanė.

Nga Ervina

Lijanna
23-04-07, 19:13
Njihe veten

Gjeje arsyen
Shkakun
Parashiko pasojėn.

Parashiko pasojėn
Gjeje shkakun
Arsyen.

Shiko pėrtej yjeve qė rrethojnė tokėn
Mblidhe veten, largo frustrimin
Pastro zemrėn tėnde.

Me besim tė vėrtetė.

www.pertymoter.net (http://www.pertymoter.net)

Preshevar
23-04-07, 19:55
Per Pejgamberin Muhamed a.s


Jetim ti linde
dhe i tille u rrite
edukove njerez,
megjithese shkrim nuk dite.


Tek ti merrnin mesime
Qe kur ishe i ri
Tek ti linin thesaret
Se kishe besnikeri.


Kur arrite te dyzetat
Dihet mire se cfare ndodhi
Allahu i madheruar
Pejgamber ty te zgjodhi


Te ofruan ty pushetet
Por kete e refuzove
Te premtuan pasuri
perseri ti se pranove.


Me pas shume u torturove
Nga vendlindja u largove
Por edhe atje ku shkove
Thirrjen tende se harrove.


Ne medine u vendose
Nje xhami atje ndertove
Thirre njerezit ne besim
Edhe kurre nuk u dorezove


Kurre nuk the se u lodha
Gjithmone njerezit keshillove
Ne Islam i vellazerove.
Rrugen e drejte ju mesove


Bere njerezit qe te njohin
Allahun e Madheruar
I bere ata qe te kuptonin
Qellimin pse jane krijuar.


I tregove mbare botes
Se nje i bardhe dhe nje i zi
Nuk kane asnje ndryshim
Perve?se ne devotshmeri.


Nuk ndertove grada?ela
As organe te pajtimit
Por ndetove per te tere
Ndertesen e bukur te besimit.Kjo keshtjelle qe ti ndertove
Sprishet prej shiut as prej dimrit
Ajo do te jete ne kembe
Deri ne diten e gjykimit.Keshtjella qe ti ndertove
Nuk eshte prone e padishahut
Por ne te do te valevitet
Flamuri i njehsimit te Allahut.

Preshevar
23-04-07, 19:59
Eshte Drite e Zotit

Ėshtė dritė e Zotit
Rrugėn na ndriēon,
Nga terri i kobshėm
Tė gjithėve na shpėton.


Mė e vleshmja dhuratė
Nga i madhi Perėndi,
Amanet i parė dhe i fundit
Pėr krijesėn njeri.

Qė nga hazreti Ademi
Njeri e pejgamber i parė,
Kjo e vėrtetė nga All-llahu
Pėrherė ėshtė shpallė.

Sa herė qė njeriu
Ėshtė tjetėrsuar,
Pejgamberi i kohės
E ka udhėzuar.

E ka udhėzuar
Njeriun e shkretė,
N’udhėkryqe tė jetės
Sa herė qė ka mbetė.

Nė formėn e pėrsosur
Kjo Fe e Vėrtetė,
Ju shpallė e plotėsuar
Tė Lavduarit-Muhammed.

Kėtė e dėshmon Kur’ani
Fjala e Perėndisė,
Tė vėrtetėn e plotėsuar
Qė ia shpalli njerėzisė.

Kush ėshtė besimtar
Le tė jetė krenar,
Aq mė tepėr vlen
Kur t’jetė atdhetar…!

La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ullah.
Fjala e dėshmisė
Shenjė e dashurisė.

Rreze e jetės
Thelb’i sė Vėrtetės.
Gur’i besės
Shkėndijė e shpresės.

Dritė e amshuar
Zjarr i pashuar
Gjurmė ndėr shtigje
Urė ndėr brigje.

Dy emra nė fjali
Mė e shtrenjta stoli.
La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ull-llah.

Lijanna
23-04-07, 20:14
(Shkruar nga: Aisheja,
11-tė vjeēare, SHBA)

Buzėqeshja ėshtė lėmoshė-sadaka,
Pejgamberi, alejhi selam, kėshtu urdhėroi e tha.

Njė buzėqeshje ėshtė lėmoshė-mirėsi,
dhuroja me gėzim kujdo qė e njeh ti.

Njė buzėqeshje ėshtė sadaka-lėmoshė,
pranoje, dhuroje, kudo qė tė shkosh.

Njė buzėqeshje ėshtė lėmoshė e ēmuar,
buzėqesh-nėse do tė jesh e lumtur, e gėzuar…

Lijanna
24-04-07, 11:53
Me fal!

Sot, nė autobus,
E pashė njė vajzė me flokė tė arta,
dhe dėshirova tė isha aq i dėlirė.
Kur papritmas ajo u ngrit tė shkoj,
E pashė atė duke ēaluar.
Ajo e kishte njėrėn kėmbė dhe u mbante nė patericė.
Por kur kaloi, ajo qeshi.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
I kam tė dy kėmbėt, bota ėshtė e imja.


Kam kėmbėt qė shkoj ku tė dėshiroj.
Kam sytė ta shoh ndriēimin e diellit.
Kam veshėt tė dėgjoj ēka dua tė di.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
Unė vėrtet kam lumturi, bota ėshtė e imja.

U ndala t’i blej ca bombone.
Djaloshi qė shiste ishte plot hir.
Fola me tė, ai dukej shumė i kėnaqur.
Nėse do ta zgjasja bisedėn, nuk do tė mėrzitej.
Dhe kur u nisa, ai mė tha,
“Faleminderit, ishe aq i dashur.
A e sheh, tha ai, “Unė jam i verbėr”
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
I kam tė dy sytė, bota ėshtė e imja.

Kam kėmbėt qė shkoj ku tė dėshiroj.
Kam sytė ta shoh ndriēimin e diellit.
Kam veshėt tė dėgjoj ēka dua tė di.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
Unė vėrtet kam lumturi, bota ėshtė e imja.

E pashė njė djalė me sy tė kaltėr.
Ai qėndronte duke i shikuar tė tjerėt duke luajtur.
Nuk dinte se ēka tė bėnte.
U ndala pak dhe pastaj i thashė,
“Pse nuk iu bashkohesh tė tjerėve, vogėlush?”
Ai mė shikonte pa mundur tė flasė.
Atėherė e kuptova. Ai s’mund tė dėgjonte.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
I kam tė dy veshėt, bota ėshtė e imja.

Kam kėmbėt qė shkoj ku tė dėshiroj.
Kam sytė ta shoh ndriēimin e diellit.
Kam veshėt tė dėgjoj ēka dua tė di.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
Unė vėrtet kam lumturi, bota ėshtė e imja.

“Forgive me” - Ahmed Bukhatir
Pėrktheu: F. K.

Preshevar
24-04-07, 12:19
Me fal!

Sot, nė autobus,
E pashė njė vajzė me flokė tė arta,
dhe dėshirova tė isha aq i dėlirė.
Kur papritmas ajo u ngrit tė shkoj,
E pashė atė duke ēaluar.
Ajo e kishte njėrėn kėmbė dhe u mbante nė patericė.
Por kur kaloi, ajo qeshi.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
I kam tė dy kėmbėt, bota ėshtė e imja.


Kam kėmbėt qė shkoj ku tė dėshiroj.
Kam sytė ta shoh ndriēimin e diellit.
Kam veshėt tė dėgjoj ēka dua tė di.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
Unė vėrtet kam lumturi, bota ėshtė e imja.

U ndala t’i blej ca bombone.
Djaloshi qė shiste ishte plot hir.
Fola me tė, ai dukej shumė i kėnaqur.
Nėse do ta zgjasja bisedėn, nuk do tė mėrzitej.
Dhe kur u nisa, ai mė tha,
“Faleminderit, ishe aq i dashur.
A e sheh, tha ai, “Unė jam i verbėr”
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
I kam tė dy sytė, bota ėshtė e imja.

Kam kėmbėt qė shkoj ku tė dėshiroj.
Kam sytė ta shoh ndriēimin e diellit.
Kam veshėt tė dėgjoj ēka dua tė di.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
Unė vėrtet kam lumturi, bota ėshtė e imja.

E pashė njė djalė me sy tė kaltėr.
Ai qėndronte duke i shikuar tė tjerėt duke luajtur.
Nuk dinte se ēka tė bėnte.
U ndala pak dhe pastaj i thashė,
“Pse nuk iu bashkohesh tė tjerėve, vogėlush?”
Ai mė shikonte pa mundur tė flasė.
Atėherė e kuptova. Ai s’mund tė dėgjonte.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
I kam tė dy veshėt, bota ėshtė e imja.

Kam kėmbėt qė shkoj ku tė dėshiroj.
Kam sytė ta shoh ndriēimin e diellit.
Kam veshėt tė dėgjoj ēka dua tė di.
O Zot, mė fal kur unė ankohem.
Unė vėrtet kam lumturi, bota ėshtė e imja.

“Forgive me” - Ahmed Bukhatir
Pėrktheu: F. K.

Shum Poezi e bukur,.. ja edhe video-klipi i Ahmad Bukhatir-it me perkthimė nė shqip.

http://youtube.com/watch?v=mLd8mzvlfVQ

Lijanna
24-04-07, 14:56
Dikur...

Dikur nė librat e historisė
mėsonim pėr tė kaluarėn e njerėzisė.
Aty shkruhej pėr ngjarjet trishtuese
tė cilat ndodhėn gjatė luftėrave.
Ndoshta edhe nuk besoja pėr atė qė shkruhej!
I bėja vetes pyetje: - Mos kanė qenė njerėz tė tėrbuar?
A thua, me ēfarė qėllimi jetėn e kanė jetuar?
Vetėm pėr tė bėrė shkatėrrime dhe pėr tė robėruar?!

Nga librat e dituri-natyrė-shoqėrisė,
mėsuesit nuk na mėsonin pėr njė fuqi mbinatyrė.
Ata pohonin se jeta vetvetiu ka filluar,
nė natyrėn e cila rastėsisht ėshtė krijuar.

Pasi njeriu lind njeriun, e kafsha lind kafshėn,
nga farėt e bimėve mbijnė llojet e tyre.
Nga retė e qiellit gjithmonė vjen shiu,
Unė pyes veten: - Nga e ka zanafillėn secila prej saj?

Nuk ėshtė e mundur qė vetvetiu u krijua ēdo gjė.
Patjetėr tė gjitha duhet ta kenė Krijuesin,
I cili na krijoi neve edhe botėn.
Ai gjithēka e ka krijuar me pėrsosmėri,
dhe njeriut ia mundėsojė tė jetojė i lirė.

Prandaj njeriu Krijuesin e vet duhet ta besojė,
duhet ta adhurojė e ta falėnderojė,
e jo veten ta quaj zot e Zotin ta mohojė,
qė pastaj tė bėjė luftėra e shkatėrrime nė tokė,
e jetėn i mallkuar ta jetojė,
dhe jetėn pas vdekjes nė zjarr ta vazhdojė.

Sot heshti, nga frika qė kam ndaj tė Madhit Zot,
duke menduar pėr tė pavėrtetat qė i mėsuam.
Por, shpresoj qė tė pendohemi e tė vėrtetėn ta gjejmė,
duke e lexuar Kur’anin – fjalėn e All-llahut.

Advije Zeqiri

enesi_21
26-04-07, 03:18
A kemi ne zemėr?

Nese themi: Po! Atėherė ku ėshtė ajo?!
Ku ėshtė ajo, kur Aksaja e robėruar thėrret dhe i kėrkon vėllezėrit e vet,
kėrkon muslimanėt e vėrtetė, edhe atė qe sa e sa vjet...?!
Ku ėshtė ajo, kur rėnkojne fėmijtė nė Irak, atje ku vetėm po derdhet gjak,
atje ku njeriu nuk mėshirohet, nga vėllezėrit e vet kur nuk ndihmohet,
nėn thundrėn e okupatorit kėshtu lehet, se vėllezėrve tanė ende ju flehet.

Ku ėshtė ajo, kur vėllezėrit ēeēen sakrifikojnė, jetėn e tyre po flijojnė,
vendin e tyre ata e mbrojnė, fenė e All-llahut po e ndihmojnė,
ndėrsa muslimanėve pėrreth s'iu bjen nė mend, sė paku tė bėjnė dua pėr atė vend.
Nė Afganistan edhe Keshmir, a e sheh ti jetėn shumė tė vėshtirė,
a e ndjen ti dhembjen e tyre, apo s'tė ka mbetė njė pikė mėshire,
a spo i sheh tash vėllezėrit nė Somali, nėse je duke shikuar ende me sy, shiko pra zemra a tė rreh ty?!

Nėse zemra yte fare nuk rreh, nėse vėllaun tėnd ajo s'e njeh,
nėse me sytė e realitetit me tė nuk sheh, nėse s'ndjen dhembje pėr kėtė fe,
e vėllezėrit e vet t'vetmuar i le, atėherė mė thuaj se i vdekur je..., apo ende mė thua se ti zemėr ke?!
Ku ėshtė ajo zemėr, kur vėllezėrit tanė po luftohen, femijtė tanė masakrohen,
motrat tona torturohen, nėnat tona malltretohen, shtepitė e tyre po rrėnohen,
e ata nga vendi i tyre po dėbohen...?!

Vėllezėrit tanė nėn hijen e plumbave jetojnė, nė ēdo moment jetėn e rrezikojnė,
femijtė e tyre ende vajtojnė, e sa prej tyre vdekjen e dėshirojnė,
e sa nga uria po rėnkojnė, nėn padrejtesine e tiranėve po durojnė, por ku janė ata qė dėgjojnė?

Ku janė gjithė ata muslimanė, a nuk shohin ēka bėhet me vėllezėrit tanė?!
Tė gjithė ende nė gaflet, duke e kėnaqė armikun e vet...

Ne pas dynjasė tė preokupuar, nė mes te ditės jemi hutuar,
sikur sytė tash mė na janė verbuar, pas dėfrimeve tė kėsaj bote duke vrapuar,
edhe namazet po i lėshojmė, fjalėn e All-llahut po e harrojmė,
tė Dėrguarin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nuk po e pasojmė,
kohėn tonė nė thashetheme po e harxhojmė, e pėr ardhmėri fare s'mendojmė,
se televizionin dhe radion e adhurojmė, ditėn pa to s'mund ta kalojmė,
ēdo film tash mė po e percjellim, muzikėn nė zemrėn tonė po e mbjellim,
edhe pse dikur kėtė helm ne do ta vjellim, por atėherė kurrfar dobie nuk mund tė sjellim,
duhet ta kuptojmė me kohė, se shumė po gėnjehemi, dhe se te All-llahut jemi, dhe tek Ai do tė kthehemi...

O vėllezėr!
Kur vėllezėrit tanė atje, mundohen ta kėnaqin All-llahun, ne ketu pėrēahemi, vėllau me vėllaun...
Kur ata atje, armiqtė i kanė mbi kry, ne kėtu vėllaun tonė s'duam ta shohim me sy...
Kur ata atje, luftojnė me tė fėlliqurit jehudė, ne kėtu pasojmė "yjet" nė Holiwood...
Kur ata atje mendojnė, si t'i farojnė Sharonat, ne kėtu mendojmė si t'i fitojmė miljonat...
Kur atje lufton i fundit dhe i pari, ne kėtu mend i kemi vetėm te dinari...
Kur atje motrave iu merret nderi me dhunė, motrat tona kėtu nuk kanė tjetėr punė...
Kur motrat merren nėpėr kėmbė, atyre iu vjen marre, e motrat tona kėtu, e shesin veten pa pare...

E pastaj dikush ende tė flet guxon ,thotė pse All-llahu neve nuk po na ndihmon?
E si tė na ofron All-llahu neve zgjedhje, kur ne ende jemi nė kėtė gjendje?
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:
"O ju qė keni besuar, nėse ju e ndihmoni (fenė) All-llahun,
Ai u ndihmon juve dhe u forcon kėmbėt tuaja." [Muhammed, 7]

O vėlla!
A po e falė namazin e sabahut nė xhami, apo me pritesė po e falė edhe nė shtėpi,
e pastaj ėshtė vonuar ndihma?! A po i falė namazet ēdo ditė me xhematė,
apo do tė thuash se imami shumė e zgjatė, e pastaj ėshtė vonuar ndihma a?!
Qė sa kohė librin e All-llahut nuk e ke shfletu, se ēka thotė All-llahu aty, ti krejt ke harru,
e pastaj u vonua ndihma?!

A ka pasė zemra yte prej All-llahut frikė, kur je nda me vėllaun tėnd ti pėr politikė,
e mandej ėshtė vonuar ndihma?! A je ti pasardhės i Omerit dhe Salahuddinit,
apo prej frikės futesh ti nėpėr birat e minit, e mandej ėshtė vonuar ndihma a?!
A je zgjuar ndonjėherė natėn qė tė bėsh dua, ndihmoi vėllezėrit tanė kudo o All-llah,
e mandej ėshtė vonuar ndihma?!
Vajzat dhe motrat tua a lotojnė pėr muslimanet, apo ato ēdo hap, pasojnė evropianet,
e pastaj u vonua ndihma a?!
Pyetje pas pytje do tė dalin shumė, derisa qėndrojmė duarkryq ti dhe unė...

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:
"Po ju menduat se do tė hyni nė Xhennet,
pa u provuar edhe ju me shembullin e atyre qė ishin para jush,
tė cilėt i patėn goditur skamjet e vuajtjet dhe qenė tronditur,
sa qė i dėrguari thoshte, e me te edhe ata qė kishin besuar:
"Kur do tė jetė ndihma e All-llahut?!" Ja (u erdhi ndihma) vėrtetė ndihma e All-llahut ėshtė afėr!"

Lijanna
26-04-07, 19:33
Skam nevoje per keqardhjen tuaj

Mund tė mė pyesni pse
Kur unė eci,
Eci me dinjitet?

Dhe ti shpesh i habitur shikon si eci unė,
Ti nuk e kupton mbulesėn time,
Sikur ta kuptoje nuk do te pengonte
Te me shihje te mbuluar.

Unė jam njė grua,
Qe kam vlere te madhe,
Dhe nuk ju jap kenaqesi
qe te teren te me shihni.

Nuk jam e sėmurė prej depresionit
as e mashtruar e as e abuzuar
Nuk i kam zili gratė e tjera
Dhe padyshim nuk jam e hutuar.


Ju lutem,
mos tregoni keqardhje pėr mua,
jam e vetdijshme per rrugen qe kam zgjedh
Skam nevoje per keqardhjen tuaj!

B.D.

Lijanna
02-05-07, 23:10
Administratore

Ti administratore e kohės bashkėkohore
E zhytur nė injorancėn mendore,
Tė brengos pamja shekullore
E lėnė pas dore.

Por nuk e njeh fare.
Kėtė gjuhė verbale.

S.H.

Lijanna
03-05-07, 20:39
Bindju Allahut

Nėse dėshiron tė jetosh
Nė rrugė tė drejtė
Bindju Allahut
Me sinqeritet.

Mos e bėjė atė qė
Ai tė ndaloi,
Se Allahu ta deshi tė mirėn
Mė shumė se sa vetes ti ia dėshiron.

Tė jetė puna jote
Veē pėr hir tė Tij
Se shpėrblimi nuk do tė mungojė
E do tė jetė pa kufi.

Adhuro Allahun,
Qė tė kesh dobi
Atė ditė kur s’do tė ketė hije
Pėrveē hijes sė Tij.

N. Nebiu

Lijanna
04-05-07, 14:39
Fitorja ėshtė e imja

Ty tė bėn tė lumtur trishtimi
Ty tė qetėson hidhėrimi
Me atė pasqyrė tė lular nė duar
Me atė mendjen tėnde duke bluar
C’kurth tė ka planifikuar.

Ti qė mė buzėqesh ngadalė
Ti qė mė shikon dhimbshėm
Hiqe maskėn.

Ti po humb
Unė po fitoj

Ti s’ke qenė, je, por s’do tė jesh
Unė kam qenė, s’jam, por do tė jem.

Unė po fitoj.

Preshevar
07-05-07, 16:48
ALLAHU IM I MADH !


A mirė ėshtė pėr fenė islame njė e tillė pabesi?
A mirė ėshtė pėr tė famshmin besim njė e tillė tradhti?
A mirė ėshtė kėta dallkaukė tė hyjnė nė islam?
A mirė ėshtė tė shajnė kėta fe e Kur'an?

A mirė ėshtė shkollė e medrese tė mbyllen, tė humbin prore?
A mirė ėshtė tė shuhet nė kėto anė drita diturore?
A mirė ėshtė kėta besimtarė ta shohin me pėrbuzje fenė?
A mirė ėshtė tė heshtin kur thonė se janė muslimanė?

Natėn mė tė gjatė po jetojmė, o Zot ...
A prej sheriatit tėnd u ndamė e copėtuam?
Ki mėshirė, o Zot, ramė e u shkatėrruam
E, kėshtu, karshi botės, o Zot, u turpėruam!

Pejgamberit qė i jep dorėn kundėrshtarit, pas i shkuam,
Allahut qė thotė se ėshtė falės e mėshirues, i besuam;
Pėr nder tė Resulit Tėnd, nga fati i keq na shpėto Ti,
O drit' e sė Vėrtetės qė n'horizonte e fshehur rri!

Kėto net tė gjata errėsire, o Zot, tė mbarojnė,
Tė lindė, mė nė fund, dielli i ardhshėm, tė ndriēojė!
Drit' e tij ta shkėlqejė ēdo zemėr tė fesė sonė;
Na e mundėso kėtė favor nga lartėsia jote, o Zot!

Mars 1936

Kemal Aruēi

Lijanna
18-06-07, 17:24
M’u vėrsule
Aq trishtueshėm me shikon
C’faj tė kam unė.

Mundohesh ta fshehėsh pelimin tend
Ta shoh unė zjarrin si tė vlon
Nė gjirrin tend tė mykur.

Me buzėqeshjen tėnde
Lėshon helm nga goja
Tinėz mė pėrvėlon.

Albanian eX|PerT
18-06-07, 17:53
M’u vėrsule
Aq trishtueshėm me shikon
C’faj tė kam unė.

Mundohesh ta fshehėsh pelimin tend
Ta shoh unė zjarrin si tė vlon
Nė gjirrin tend tė mykur.

Me buzėqeshjen tėnde
Lėshon helm nga goja
Tinėz mė pėrvėlon.
E bukur vertete, edhe domethenese! :smile:

Lijanna
18-06-07, 23:04
Ty tė takon falenderimi
Ty tė takon lavdėrimi
Ti krijove cdo gjė
Vetėm Ty tė takon madhėrimi.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
18-06-07, 23:43
Fisnike, pasurine qe kemi sot ndodh te nesermen na largohet
S“na mbetet gje ne kete jete, pos fjala e mire qe perkujtohet
S“numerohet si i pasur, aj qe ka flori dhe fletushk
Nese merzite mbi koke i palohen, e gjoksin eka te ngusht
Edhe nese celesat e pallateve, ne dore i kane rene,
Mjafton rrudhat te qendisura ne fytyr,jeta peshqesh ia ka dhene.
Te porosis motra dhe vllezer, te beheni mir gjersa te rrosh
Se ne ket jete, dy here s“do te jetosh...!!!

Preshevar
18-06-07, 23:43
http://www.fbs.free.fr/images/mohammahsaw.gif

Muhammedi a.s.

Errėsirė ishte kudo
Injorancė mbretėronte
Kishte humbur ēdo arsye
Bota dritėn e kėrkonte.
(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)
Nė Mekė, n'kėtė vend tė bekuar
U lind i dashuri i Perėndisė
Muhammedi i lavdėruar
Shpėtimtari i njerėzisė.
(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)
O Muhammed o i dėrguar
Dritė dhe mėshirė pėr mbarė njerėzinė
Salavate duke t'kėnduar
Falėnderojmė Perėndinė
(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)
Ti je dritė qė kurrė nuk fikesh
Flakadan-Udhėzim hyjnor
N'zemrat tona gjithmonė rritesh
N'ty gjejmė prehje pėrgjithmonė
(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)
Gjithmonė ishe dhe do t'mbetesh
Ideal-Shembull pėr ne
Fjalėt tua kurrė nuk zbehen
Deri sa t'ketė jetė mbi dhe.
(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)
i a.s.

Shqiptare
19-06-07, 14:51
Profeti Muhammed a.s.

Ti vuajte pa mase qe ne vegjeli,
Jeta te ka qene e veshtire edhe ne rini,
Zoti xh.sh. driten ta dha ty,
qe me nurin tend gjithe boten me e perfshi.

Ata qe driten tende e pasuan,
keshillat e tua i degjuan,
me nder e drejtesi jetuan,
te mirat nga Zoti xh.sh.i fituan.

Je shembull me i mire i njerezimit,
keshillove t'i largohemi mashtrimit,
drejtesine gjithmone si duhet ta ndajme,
selamin/paqen neper bote ta shperndajme.

Shqipja

BaNu Ne JeT I sInQeRt
19-06-07, 19:40
Profeti Muhammed a.s.

Ti vuajte pa mase qe ne vegjeli,
Jeta te ka qene e veshtire edhe ne rini,
Zoti xh.sh. driten ta dha ty,
qe me nurin tend gjithe boten me e perfshi.

Ata qe driten tende e pasuan,
keshillat e tua i degjuan,
me nder e drejtesi jetuan,
te mirat nga Zoti xh.sh.i fituan.

Je shembull me i mire i njerezimit,
keshillove t'i largohemi mashtrimit,
drejtesine gjithmone si duhet ta ndajme,
selamin/paqen neper bote ta shperndajme.

Shqipja
moter e nderuar, shum bukur e ke shkru...mke prek shum thell me ket poezi...mir mbetesh me nderime

BaNu Ne JeT I sInQeRt
19-06-07, 19:51
Shpeshhere me thone se je vetmitar dhe e do vetmine
S“te shohim kurre nder popull, e as bashkohesh me njerezine.
Nuk e di se c“i ka kapur kjo merzi per mua
Me punet e mia merrren, te tyret i kane harruar


Nese m“thot se gjith duniaja, vetmine tende e ka kuptuar
Ju them se thashethemet me semerun, shpirti im duhet sheruar.
Nese dituris qe mora persiper s“i jap hakun qe ma kerkon
S“paskam bere tjeter, veq rendur per para qe zemren ma miklon.
Te lodhem duke mbjell pemen, e ne fund te kepus vec degen e saj?!
Me mire te mbetet i paditur, injorancen perhere ne koke ta mbaj.
Se sikur te diturit ta kishin diturine, i mbronte edhe ajo ata
Dhe sikur ta vlersonin shpirtrat e tyre, ndricimin e asaj do ta kishin pare.


Por e zhvleresuar, e vete u c“vlersuan dhe u shkaterruan
Kur u hutuan se per fitim te kesaj jete, diturin e levruan.
DHe te mrrolur e te vrazhde ne fytyre, prej saj u larguan
As te kenaqur ne kete dunja e ne tjetren te mallkuar.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
19-06-07, 19:53
Te kesh nje cope buke te thate
Nje gote uje te ftohte e te late
Nje dhome te ngusht e shpirt te rehate
Nje Mus“haf per te lexuar cdo nate
Me mire eshte se vendbanimi ne nje ndertese te larte
Puno per ahiret se ketu nuk do jetosh gjate..!!!!!

Shqiptare
20-06-07, 11:32
moter e nderuar, shum bukur e ke shkru...mke prek shum thell me ket poezi...mir mbetesh me nderime

Selam Banu ne jete i sinqerte,

Te falenderoj shume per vleresimin!

Me respekte te medha,
Shqipja

BaNu Ne JeT I sInQeRt
20-06-07, 21:27
Kur zemrat pikellimi t“i sulmoje
Dhe gjokset merzia t“i ngushtoje
Athere kur e keqja shpirtin ta pushtoje
E kur zgjidhje s“ka kush te ofroje
Prite ndihmen e ZOTIT dhe AI do te shpetoje
AIlutjet e sinqerta do t“i pranoje
Ne fund te fundit AI do te mbroje!!!

BaNu Ne JeT I sInQeRt
20-06-07, 21:29
Kur pas ngjarjeve tragjike ti zemerohesh
Kujto dhuntite e TIJ sigurisht do qetesohesh
Koha nuk rri oa u rrotulluar
Edhe gjendjet pa u ndryshuar!!!

Preshevar
08-08-07, 12:18
Ēast pas ēasti Ēast pas ēasti shkon dhe kjo ditė,
e dielli hapat hedh ngadalė,
njė pragmbrėmje duket tej,
dikush pret tė pathėnėn fjalė!

Sa ditė si kėto kanė kaluar,
sa mbrėmje pret tė ndėrrohen vallė,
sa shumė momente tė janė dhuruar,
e prapė, s’e the, jo ti kėtė fjalė.

Ēast pas ēasti, shkojnė netė e ditė,
ēast pas ēasti, jeta kalon,
diku ke ecur, diku ke rendur,
diku ke qenė, diku po shkon!

Dikur, qoftė mbrėmje a qoftė mėngjes,
nėn qiell tė hapur, a nė shtėpi,
me dritė-arsyen e logjikės tėnde,
kujtesės tėnde bėji njė shikim!

Ndoshta, diēka ti ke premtuar,
pa dashje kund, ke thėnė njė fjalė,
njė zemėr diku nė ke lėnduar,
gjeje kėtė ēast e thuaj: “Mė fal!”

ssara
10-08-07, 12:51
Pemet nuk kane me gjethe
dhe asaj i kane rene
Po pas pak......
do te vije pranvera perseri
dhe ajo do te lulezoje serish
Keshtu edhe ti vella i dashur
qe sot e ndjen veten te merzitur
dhe ke rene ne pesimizem
perkushto dhe adhuro
Allahun e Madheruar
dhe Ai do te te sjell perseri
gezimin te ty...

selvija
10-08-07, 18:17
http://www.youtube.com/watch?v=XdlueFumnsQ&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Eqake1%2Ecom%2Fe%5Fsinqerta


http://www.youtube.com/watch?v=YLf4UZPORZ4&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Eqake1%2Ecom%2Fe%5Fsinqerta

Preshevar
10-08-07, 23:21
http://www.youtube.com/watch?v=XdlueFumnsQ&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Eqake1%2Ecom%2Fe%5Fsinqerta


http://www.youtube.com/watch?v=YLf4UZPORZ4&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Eqake1%2Ecom%2Fe%5Fsinqerta

Allahu tė shpėrbleft Selvije, :smile: Mė pėlqyen pa masė keto video !

Shqiptare
13-08-07, 09:17
Medito!

Shih perreth teje e medito,
Gjithe kete bukuri ne natyre kush e krijoi,
Diellin qe te ngroh ti me vemendje shiko,
Edhe qiellin shiko kur bie shi.

Po pas shiut ylberin a e ke pare,
Ngjyrat e tij qe syte dojne me t'i marre,
Po ujin qe ti e perdor cdo dite,
Kush e krijoi, ti veten pse s'e pyet?!

Ne oqean me anije kur lundron,
edhe ne ajer kur me aeroplan fluturon,
perqendrohu o njeri ne Krijuesin e gjithesise,
mos hezito se besuari, pse nuk mediton?

Jepi vetes pak kohe te lire e hapsire,
haroji te gjitha, vetem ne Krijuesin tend mendo,
Gjithe keto te mira kush t'i dhuroi, ti kujto,
pra mos hezito, per gjithcka Krijuesin tend Falendero!

Shqipja

Shqiptare
15-08-07, 09:52
Mbeshtetja e dobishme e nje njeriu

A ke kujtuar ndonjeren prej diteve o njeri,
jeta ne kete bote eshte e shkurter edhepse plot pasuri,
ti shume te mira ne kete bote mund te keshe,
serish per te keqiat mbeshtetjen e duhur mund mos ta gjesh.

Ti ne kete bote me gjithe te mirat mund te jeshe i rrethuar,
te keshe familje, femije, shtepi e pasuri jeten per ta kaluar,
por a ke menduar ndonjehre se gjithe keto e kan nje afat te caktuar,
dhe se te gjithe do t'i braktisesh, ne nje jete tjeter per te udhetuar?

A ke kujtuar ndonjehere se gjithcka ne kete bote e ka nje fund,
si cdo gje qe vjeterohet, prishet, venitet e s'gjendet me askund,
ashtu edhe jetes tende do t'i vije fundi nje dite,
andaj, puno e vepro per kete dite per t'u pergatit.

Ti ne kete bote mund te jetosh si nje mbret,
te keshe fame e te dominosh tere kete jete,
por do te vije nje dite kur te gjithe do te te tradhetojne,
mbeshtetjen qe ti do kerkoje njerezit s'mund te ta ofrojne.

Kujto kur ne kete dite asgje nuk te ben dobi,
ti do te jeshe i vetmuar, s'ke me njerez qe te rethojne,
nuk ke as te vetmin dashamire ndihme te te dhuroje,
edhe pasuria qe ke pasur, ne kete dite do te te tradhetoje.

Pra, ti kujto se mbeshtetjen vetem tek Krijuesi e gjen,
Kur te gjithe te te lene, eshte Ai i vetmi qe ty s'te len,
pra ti nenshtroju Atij cdo dite te kesaj jete,
se dobia me e madhe eshte mu tek kjo mbeshtetje!

Shqipja

Preshevar
22-08-07, 18:41
NJĖ PASQYRĖ E TMERRSHME

(Hafiz Ali Korēa)As shin as korr dreqi thonė,


por pėrpiqet pėrgjithmonė


si e si tė pėrēajė fenė


pėr tė pėrmbysur atėdhenė.


Qe pa fe atdheu nuk mbahet.


Si thoni prej mishit qė s’ndahet.


Si mėmėdhu qė mbron fenė,


ashtu dhe feja atėdhenė.


Feja siguron moralin,


siguron nderin dhe mallin.


Por njė komb kur e le fenė,


mė s’ka dert as pėr atėdhenė.


Feja pėr njėherėsh s’lihet.


Pak nga pak fillon sa fshihet.


Me parė lihet mėsimi.


Dhe fillon sėmuret besimi.


Ligėsia kėshtu zihet.


Se sheh rrushi rrushin piqet.


Kėshtu nis le burri fenė.


Sefte gjyshi la synenė.


Pastaj yt atė la vaxhibin.


Farzin la yt bir me nipin.


Stėrnipit mė gjė s’i mbetet.


As di fare ku tė mbėshtetet.


Hiqet falja, agjėrimi.


Kapet pirja, kurvėrimi...


Shtohen kėngėt, shtohen vallet.


Shtohen modat, shtohen hallet


Prej zjarrit del njė shkėndijė.


Thotė miku ē’do tė vijė.


Mirėpo kur i del flaka,


fillon rrihet me shplaka.


Midis arės shkon njė vijė,


thotė bujku ēdo tė vijė?


Mirėpo kur bėhet lumė,


fushės i bėhet dėm shumė.


Njė gishti i del njė fshfikė (pikė),


thotė i sėmuri mė dhemb njė ēikė,


mirėpo, kur i mahiset (malson),


trimi pėrnjėherėsh gremiset.


Prandaj duhet, gjyshi, ati


tė mbajė fenė qė pati.


Ku me libra, ku me gojė.


birin, nipin, ta mėsojė,


se e ka nė qafė vetė,


e dėnon zoti i vėrtetė.


Ėshtė njė faj qė s’i falet.


I rėndon nė zverg si malet.


S’jetohet pa fe, si kafshė.


I pa feshmi s’vlen gjė kafshė.


Pa le fe e muslimanit


fe e zbritur prej Rrahmanit.


Ajo fe aq e mbaruar


si lule ka mbretėruar,


prandaj duhet atdhetarėt.


Me mentarėt, mė tė parėt.


tė hapin sytė, mos tė flenė.


Fenė e bukur mos t’a lėnė.


Se me fe mundim tė rrojmė.


Atdheun me fe ta mbrojmė.


Ne m’betshim nė errėsirė,


na kanė pėr tė thėthirė [shkatėrruar].


Me fe del nga errėsira.


Me fe rron me plot tė mira.


Me fe njeh nėnėn, babanė.


Me fe njeh motrėn, vėllanė.


Pa fe s’ka mė e madhe gjėmė.


Pa fe s’njeh as atė, as ėmė.


Prindėrit, po s’u kujdesuan


fėmijėt po s’i mėsuan,


foshnjet e mjera ē’faj kanė,


kur nėna me babanė


fenė e shenjtė nuk ia japin?
Ata ē’rrugė do tė kapin?

Kėshtu pra, feja harrohet.


Dhe ai komb farohet.


Prindėrit tradhtojnė fenė.


Prindėrit rrėnojnė atdhenė.


Kėto prindėr kurdoherė.


Do tė jenė nė skėterrė.

selvija
26-08-07, 10:37
Edhe pse nuk marr pjes ketu tek feja dhe ju solla disa spote qe shpish vet i degjoj,,,ju pershendes te gjithve me keto vargje shum te ndishme...

http://www.youtube.com/watch?v=GOfMEOmCE4Q

Preshevar
04-09-07, 10:20
O njeri !

Natėn kur ti i braktisur

nėn hijen e hėnės qėndron.

Ėshtė Ai dhe veē Ai

qė nga lart ty tė shikon.Dhe kur ecėn mes tė tjerėve,

ti i heshtur mediton.

Ėshtė Ai qė tė dėgjon,

veē Ai ty tė kupton.Dhe kur qesh se je gėzuar

dhe ti dhimbjen e harron,

ėshtė Ai qė tė jep gėzim

dhe Ai ty tė ndihmon.

Se ē’ke nė gjoks askush s’e di

dhe askush jo s’ta shpjegon,

por veē Zoti i madhėruar

ēdo tė fshehtė e zbulon.Linde vetėm nė njė ditė

kur kish diell, por kish edhe re

dhe askush jo nuk e di

se ēfarė le ti atje.Mendje ke, por nuk kupton

o njeri ti asgjė.

Ėshtė Ai qė tė ndriēon

dhe shpirtin tėnd ta shpėton.Pėr tė folur ti nuk flisje,

ndonėse buzėt pėrpėlisje.

Ėshtė Ai qė tė mėsoi

dhe buzėt t’i shkathtėsoi.Ti ēdo gjė e pėrballove

dhe gjatė kurrė jo nuk mendove.

Ishte Ai qė tė mėsoi

dhe nga e keqja tė largoi.Ja, tani thua unė, unė

dhe gjoksin ti godet.

Por mė kot, jo mos u mburr

se vjen vdekja o njeri i shkretė.E n t e l a H i d r i ( H o x h a )

BaNu Ne JeT I sInQeRt
15-09-07, 12:52
MIRĖ SE ERDHE NMESIN TONĖ

Tė lumt ne ja gėzimi jonėRamazani nmesin tonėTy Allahu tė ka caktueMshirės sTij me na afrueMirė se erdhe fati jonėO prenvera e shpirtit tonėTi na sjellė ne ēdo tė mirėLidhė shejtanin nė zinxhirėNty Allahu ēon mirėsinėShumė rahmet pėr krejt njerėzinėFort tė madh namin e mbanSe nTy Zoti ēoi Kur-anNTy njė« natė« veē sa ka vleraMa se tridhjetė mijė netė tjeraLejleletul Kadr-in me shumė vlerėSa si kanė njė mijė muej tjerėNTy ne kemi kėnaqėsi tparėNė aksham kur hajmė iftarNahiret tjetra na mrrinėKur ttakohemi me PerendinėPunėn e mirė Zoti ēdo herėNa e rritė dhjetė deri nshtatėqind herė
Por agjėrimi ėshtė i TijDhe shpėrblimi ska kufiĒka Allahu nty dha vetėNdhjetė ditė tpara sjell rahmetNdhjetė ditė tjera Zoti thėrretRobt e vet nė magfiretNdhjetė tė fundit ēka na bjenNuk na len me ra nxhehennemTi ne shpirtin na e pastronKurse trupin na e forconVlera jote nuk shkon boshPrej Teje dalim mė t' shėndoshPra ēdokush ka borxh prej neshTė bajm dhikėr sa mė shpeshPunė tė mira pa ia ndaBesimtarin me e pas vėllaMos tharrojmė njė gjė aspakTjapim fitrin dhe sadakėPasurisė me i dhanė zekatTi ndihmojmė kėshtu fukaratėQė nBajram tjen ngjendje tlartėSi nRamazan-tbarabartėAtėhere Zoti, ska dyshimNa shpėrblen pėr agjėrimIa hap derėn nė XhennetĒdo agjėruesit tė vėrtetė

ssara
19-09-07, 21:04
Mendo http://pertymoter.net//images/M_images/pdf_button.png (http://javascript<b></b>:void(0))http://pertymoter.net//images/M_images/printButton.png (http://javascript<b></b>:void(0))http://pertymoter.net//images/M_images/emailButton.png (http://javascript<b></b>:void(0))
Thua kam zemėr tė pastėr
Allahu e di,
Por pasqyrė e zemrės tėnde
Ėshtė puna qė bėnė ti.

Nuk falem s’kam kohė
Allahu do tė me falė,
Por Allahu kur tė krijoi
Sė pari kohėn pėr kėtė ta dha

Mbulesėn nuk e mbaj
Thua mėkat i vogėl,
Por urdhėrit tė kujt nuk i bindesh
Vallė a tė shkon nė mend?

Mėson gjithēka,
Qė ke nė fakultet,
Por pėr tė lexuar Kur’an
Nuk ke kohė as pėr njė ajet.

Kur shikon gjithė kėtė krijim
Si mashtrohesh
Tė thuash ėshtė bėrė
Pa qėllim.

Pendohu dhe nė adhurim kaloi ditėt
Se vdekja vjen kur nuk e pret
E koha nuk tė pėrsėritet.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
27-09-07, 21:55
Ne Allahut i kem besu
Ne All-ahut i kem besu
Pengamberit i kem premtu
Ēdo detyrė e obligim
Me ndėrgjegje do ta kryjm
Falim namazin me respekt
Zeqat japim per ēdo vjet
Ramazanin e agjerojm
Dhe Bajramin e festojmė
Pėr Bajram presin kurban
Pasuri ata qė kanė
Pune e shejtė e mė e madhe
Kishe me qenė haxhxhi ne Qabe
Lumturi nuk ka pa fe
Te gjitha tė mirat aty i ke
Po nuk dite me logjiku
Nga e vėrteta ke deviju
T'jesh musliman ėshtė kėnaqesi
Ti krysh borxhet me lumturi
Bėn miresi hiq pa ia nda
veprat tua ke me i pa.

Preshevar
28-09-07, 11:15
Kaside el-Burde
(kushtuar profetit Muhamed a.s
nga poeti i madh Busajriu)

Muhamedi ėshtė prijės pėr gjithėsinė,

xhindė, arabė, tė huaj e pėr mbarė njerėzinė.

Urdhėrues e ndalues ėshtė profeti ynė;

i prerė nė ēdo rast nė po dhe nė jo-nė.

Shefaati nga vetėm Ai mund tė pritet,

nė ēdo rast rreziku kur njeriu zhytet.

Kush kapet pas Tij qė Zotit t'i lutet,

ėshtė kapur nė njė tėrkuzė qė kurrė nuk kėputet.

Me trup e me shpirt dalloi ndėr tė tjerė,

asnjė s'ju afrua nė dije e nė nderė.

Gjithė profetėt e tjerė nga Ai patėn pjesė;

njė grusht ujė nga deti, njė pikė ujė nė vesė.

Gjithė profetėt me radhė qėndrojnė para Tij,

pėr tė fituar dije, nder e urtėsi.

Me trup e me shpirt u krijua i plotė,

u zgjodh mė i dashur tek i madhi Zot.

Meritat qė ka, askush nuk i afrohet,

diamant i pastėr, nuk mund tė copėtohet.

Pėrveē qenies Zot, ēdo lavd i pėrket,

s'tė ngrejmė si tė tjerėt gjer nė hyjnitet.

Mandej derdh pėr Tė ēdo nder e lavdi,

Atij i takon ēdo lavd e madhėshti.

Nderimi pėr Tė s'njeh asnjė kufi,

lavd e Tij s'pėrshkruhet kurrė mė gojėtari.

Aq sa kishte vendin t'lihej nė mrekulli,

emri i Tij nga vdekja ngjallte ēdo njeri.

Me gjėra qė s'kapen arsyen s'e rėndoi,

nga t'kalumet pranga njerėzinė e ēliroi.

Ēdo profet qė erdhi, erdhi me mrekulli,

por ēdo mrekulli erdhi nga drita e Tij.

Siē shkėlqen rubini n'sedefit mburojė,

i shkėlqente nuri n'fytyrė e nė gojė.

Asnjė burrė tjetėr atij s'i afrohet,

lum kush pati fatin me Tė tė takohet.

Brumin e Tij tė bukur vetė lindja e tregoi,

t'bukur pati fillimin e ashtu mbaroi…

Pėrktheu: Sali Ferhati

hasanmehmeti
02-11-07, 20:35
NENAne enderr me ishe yll shendrites

ne boten time te vogel

ishe frymemarrja ime nene.......

cka pa ty?

ne jeten mbaresore

qe mburoja ime, mbulesa ime, truproja ime....

nena ime ...

ku pa bekimin tend?

nen kembet tua rrjedh nuri i Firdeusit

me ndihmo t'a gjej ate e dashura ime...nene ..

embelsia yte me shton vullnetin,

ndjesine e te qenit human,

njeri i kompletuar per se mbari me dinjitetin e pafundm nene....

cka pa ty?

....nene...

ska rendesi asgje pa ty...

e embla ime nene

sa nektar perzgjedhes per bletet je ti.

me fal mua nene me merr ne perqafim

nene dua te te puth doren e arte nene....

sa te humbur jemi pa ty...

ne kete vale mbeshtjellese

te jetes se trazuar ne krahet tu gjej prehjen, mbeshtetjen, ...

e cka me pas?

Trazim i nje nate dhe malli per ty ska te ndale

Te fle apo te shkruaj per ty?

sa nete shkrove ti per mua poezi dashurie e embelsie?

sa ninulla kendoi zeri i zemres amnore?

ska te ndale....

me mijera e mijera shkronja

dhe dashuria per ty nuk shkruhet e as nuk pershkruhet. ..

kurse ne zemer me ndjell vaj e lot

qe nuk mund te laj borxhin!

si te jem pre e zemres tende?

Allahu im sa ndjesi te paster fale mes nesh

nene ---femije.

Minushe DAKU, PRISHTINE

Lijanna
25-11-07, 23:26
Mos bisedo kot
Se ekziston njė Zot
Qė ēdo gjė ka krijuar
Ty tė ka udhėzuar.

Pse tjetrin nėnēmon?
Pėrreth a nuk shikon?

O njeri
Puno me dashuri.
E mos vepro me padrejtėsi.

hasanmehmeti
07-12-07, 23:07
I DASHURI VELLA


Ne nuk po dijme me te pergjigjemi.
Sepse kemi harruar se si pyetet.
Nuk po shohim me te verteten,
si qielli mbi det,sepse po shikojme
pa menduar per syte.
E syte shohin shume ,por jo veten

I dashuri vella

Ne mes te shkretetires eshte lodhur
nje deve duke bartur uje mbi shpine
dhe po vdes nga etja...
Ndoshta ,ndoshta edhe peshku do te vdiste
sikur te ngopej me uje,
e uji lag gjithqka ,perveq vetes...

I dashuri vella

Kam qeshur pa e kuptuar pse erdha ne kete bote duke qare.
Kam qare pa e kuptuar ,pse kam qeshur symbyllur ne djep.
E dua dhimbjen qe me zgjoi ,nga gjumi i jetes,
i asaj jetes qe nuk do te doja te ishte e imja,
sepse kafazi sa do qe te jete i gjere ,prap kafaz eshte...

I dashuri vella

Duke u mahnitur se po i dallojme te gjitha ngjyrat ,
harruam te mendojme per driten qe na i mundesoje dallimin.
Ne rrugen e pishtarit ndriques ,ka drite per te gjithe ata qe nuk i mbyllin syte para saj.
Drites nuk i duhet qe dikush te deshmoje se ajo ekziston ,
sepse ajo vete deshmon per veten.
Prandaj,prandaj ka kohe qe nuk po dijme me te pergjigjemi
sepse kemi harruar qe qdo pyetje brenda ka edhe pergjigjje.

I dashuri vella

Nese jeton si ishull ne mes te shkretetires,
ne mes te detit te pa ane,nje dite do te vijne anijet dhe do te zbarkojne tek ti sepse nuk kane ku tjeter.
Ne rrugen e jetes mund te ecin mire vetem ata qe dijne se ku shkojne.
Ata qe nuk dijne te ngrohen digjen,digjen pa e menduar se zjarri djeg gjithqka per veq vetes...

I dashuri vella

Duhet,duhet t apranosh tri here se je i padijshem per t akuptuar se padituria eshte semundje pa dhimbje,
por, me e dhembshmja duhet te shkurrorezohesh tri here nga kjo bote,per ta kuptuar,se kjo i ngjan nje plake,
nje plake qe eshte fshehur nen vellon e nuserise...

I dashuri vella

Kur ndjehesh i vetmuar mes qiellit dhe tokes mendo,mendo
se si ndjehen qielli dhe toka qe te kan ne mes,
toka s'eshte e jotja por , ti ,ti je nga toka,prandaj,prandaj
thuaj ballit ,thuaj ballit le ta puth token,
e atehere,atehere do ta ndjesh dashurine e qiellit....

I dashuri vella

Nese mendja nuk mund ta qetesoje zemren,atehere
thuaj zemres le t aqetesoje mendjen,
sepse ate qe kerkon mendja e gjene zemra.
Te gjitha vitet qe shkuan i takojne vdekjes,
Qdo perendim i diellit eshte edhe lindje e tij,
Nese nuk do ta humbasesh kohen ,lutju Atij,Atij qe eshte betuar ne Kohen...
O ZOT me jep aq mend qe te kuptoje se sa i pamend qe jam.
me jep aq dije qe ta kuptoje se sa i paditur qe jam,
me jep aq force qe ta kuptoje se sa i pafuqishem qe jam.
E kur te ngadhnjejme ne toke, me beje qe mos harroje se prap do te behem toke.
O ZOT ,une qe te kam vetem TY ,i shikoje me dhimbje te gjithe ata qe kane qdo gje perveq Teje ,
E qfare mund te kete perveq Teje ?!
O ZOT.....


Monolog nga B.Lushtaku

hasanmehmeti
15-12-07, 21:12
http://bp2.blogger.com/_A02RK4fzLH8/R2Phfgl_hLI/AAAAAAAAAnc/YocGcAoLcSE/s320/images.jpg (http://bp2.blogger.com/_A02RK4fzLH8/R2Phfgl_hLI/AAAAAAAAAnc/YocGcAoLcSE/s1600-h/images.jpg)Jam Musliman
Falemners Zotit qe me ka udhzu,
n'rruge tė drejt me u nise
tė njoh Allahun pėr Zot
qė gjithcka e ka jeretise
tė besoj Kur’anin fjale te Tij
qė Muhamedit a.s ia ka zbrit
tė pranoj Islamin pėr fe
fen e paqes dhe tė harmonis
ti du njerėzit e dashur
dhe tė respektoj mbar njerėzin
tė zbatoj ligjet e sheriatit
dhe tė predikoj barazin.

Dhe Ai vėrtet e di c'farė ka ne zemrat tuaja
Prandaj mos guxoni tė fshiheni mė kot
Do silleni verdallė para e mbrapa
Derisa Allahun ta njihni per Zot.


Shkelqim OSMANI , SHKODER

hasanmehmeti
15-12-07, 21:20
Kjo jete (http://poezia-islame.blogspot.com/2007/12/kjo-jete.html)

Ne skena ardh por na kane sjell
Tė rrime po sdeshem prap na mbajne
Dhe po svazhdume me Tė tė ecim
Ėshtė e pamundur tė ia dalim mbanė.

Kėndojm e qeshim dhe s’prekupohemi
Tė vujmė e te qajm, kėrkojm tė harrojmė
Dhe, me shume pak, ne krejt marrohemi
Krijuesin tonė nuk e kujtojmė

Pa halle, me pare jeten e dona
Me ba qejf ne pa ja nda
Me vėlla e motėr krejt largohena
Materialista tash jena ba

Sa pak, ne jeten me ba me e shtru
Na rritet mendja s’ka ku me shku
Dhe larg i shtyjme Din e Iman
Varfėrojm zemrat prishim dynjan


Gjynahqar Zot ne mos mbetshim
Nėn mėshirėn tėnde na streho
Se tani inshaAllah do tė kujtohena
Ibadet ma shpesh Ty me tė ba

Dhe po sdeshėm ne me ik
Vijne na marrin pa na pyt
Per jete tjeter c'fare me ba
La il-lahe il-lallah
Shehadetin ma shpesh me than


Pa na pyt na kane sjell
Do na marrin pa na vet
Nė kėt jet c'fare na kėrkohet?!
Vec besimi I vėrtet.

Shkelqim OSMANI , SHKODER

hasanmehmeti
24-12-07, 11:51
Lamtumirė Bajram (http://poezia-islame.blogspot.com/2007/12/lamtumir-bajram.html)
Bora e bardhė shkundet nga tekbiret e Bajramit
Skuqet me gjakun e paqes, tė Kurbanit

Antenate e zemrave afrohen nė Urime
Jetimėt njomin buzėt me ushqim tė ngrohtė

Vizitohen dyer tė mbyllura nga harresa e dynjasė
Hapen zemratė drejtė valeve tė ahiretit

Kėrkojnė jetimėt, skamnoret dhe tė vobektit
E nuk e kan vėshtirė t’i gjejnė?


Ata flasin me zėrat e ngjizur tė tyre
Thėrrasin zemrat e thara

Sikur tė vie mė shpesh Festa e Kurban Bajramit?

Pushtetaret ushqejnė qentė e tyre me mish tė freskėt
Dhe hedhin buk bajatė nė kontenjier

Sė bashku me rroba “ tė vjetra” nga sirtarėt
Ngopen nga djerėsa e punėtorve pa shtėpi, pa plang!

Dhe flijnė tė qetė, tė ngrohtė


Sa mjerim kur nuk ka ndjenja pėr tė nevojshmin
Sa mjerim kur nuk ka ndėrgjegjeje qė vret zemratė

“ Nuk ėshtė besimtar ai i cili ngopet
E fqinji i tij flinė barkthatė” *

O Bajram qofsh i gėzuar
Ti po shkon ne ku po mbetemi

Jemi jetim, tė vobektė, invalid tė luftės …
Tė vetėm

Tė presim, tė na vizitosh ma shpesh !

Tė presim me mall

*Muhamedi mėshira dhe paqja e Zotit qoft mbi tė

Autor: Rrahman Ferizi

Preshevar
17-01-08, 13:13
YJE SHQIPTARE NĖ QIELLIN ISLAM


Fise dhe popuj Allahu i bani
Qė sejcilit t,i njihet tabani.
Por ma afėr te Allahu janė
Ata qė pėrsos e kanė takvanė.
Ejani me mua se n,rrugė jam
Me yjet shqiptar n, qiellin Islam.
N,qiellin Islam shumė yje t,Shqipnis
Hoxhė Tahsi i ēamerisė.
Nė Stamboll emri i ka dale
Themeloi fakultetin e pare.
E nga Frashėri Shamsudin
Pėr Sami shqiptar e dijnė.
Vepra e tij Enciklopedia
Me te mburret sot Turqia.
E kah vona Hoxhė Albani
Ai ishte djal shkodrani
Pėr hadhithe i ka dal nami.
Atje n, Sham e kudo shkon
Emri i tij me nder takon.
E si nur Hoxhė Gavoēi
Pėr mirėsi pak ju pa shoqi
Shum talebe ai ka mėsu
Deri nė SHBA i kam taku.
Shkodrėn e vet kurr se harroi
Me shum mall shpesh here shkoi
Me u knaq e me ndihmu
Dorėn e ndihmės duke afrue.
E gjat luftės nė Kosovė
Alimi fisnik mori hov
Pleqnia e thellė se ndaloi
Fushės s,betejės pranė i shkoi.
Asnjėherė s,iu ndal turri
Me ē,ka ka lufton burri.
Abdyl Kadri fort me nam
Arnauti njihet n,Sham.
Atje n,Pej rranjėt i ka
Disa here pat shku me pa.
Edhe Shqipnin e vizitoi
Njė herė n,Shkodėr ligjėroi.
Arnaut edhe Shuajpi
Nė Vukatan i zu fill thalbi.
Nė Vukatan, Shkodėr Loce
Pėr burrni ka pak shoqe.
Mehmet Akif vjershėtar
Turqisė i dhuroi Hymn Kombėtar.
Vjersha tė tjera plot nur
Pėr Islamin lavdi ai thur.
Por Islami lavdata s,kėrkon
Zemra e poetit kėndon.
I krijon me shpirt e mall
Zoti i madh ia baftė hallall.
Historian Husein Muenisi
Atllasin Islam e qendisi.
Pėr kėtė vepėr asht i pari
Kėshtu nderon vehten shqiptari.
N,Misir ai lind e rrit
Origjinės i dha dritė.
Imam Vehbiu nė Amerikė
Emėr tė mirė atje ka ba
Shtat dekada nė kurbet
Kurr s,harroi vendin e vet.
Pak nė Lindje ,shumė n,Perėndim
Fesė, Atdheut, gjithmon n, shėrbim.
Gjithmon Shkodrėn e kujtoi
Disa here atje shkoi
Se atje burri mori kivetin
Pėr tė ba ball kurbetin.
Forca durimin ka n,iman
Qė pėrfshin edhe iman.
Lus Allahun ta nderoj
Edhe mua shumė mė ndihmoj.
Penda e tij krijoi shumė shkrime
Ja lam Allahut pėr shpėrblime.
Kėta burra paēin rahmet
Allahu i pranoftė nė xhenet.
Vepra e tyre asht madhėshtore
S, kanė nevojė pėr permendore.
S,kan nevojė pėr bronx e gur
Vepra e tyre ndrit si nur.
Shpėrblim ,baltė nuk pranojnė
Rizan e Allahut veē kėrkojn.
Mermeri e bronci dobi nuk ban
Pėr Allahun mirėsia kurban.
Vetė vepra asht kallxues
Fshati qė duket s,do kallaus.
Shoku-shokut borxh ia kemi
Pėr njėri tjetrin gjithmon t jem.
Pėr Allah tė gjith punuan
Din ,At, Atdhe fort nderuan.
Dėshirė kam t,i kujtoi
Me niet t, mir unė vjerrshoj.
Kėnd te Allahu s,rrekomandoj
N, borxh t, Allahut pėr Atė mendoj.
Prej tij merhamet kėrkoi sa t,rroj
Kėto vargje i shkroi Burhani
Njė cop plis nga Vatani
Jabanxhi, Jetim Zamani

Burhan Fili

BE LK
18-01-08, 16:30
YJE SHQIPTARE NĖ QIELLIN ISLAM
Burhan Fili
Sa shum poezi qe din dhe ky mor.............:D

Preshevar
18-01-08, 16:33
Sa shum poezi qe din dhe ky mor.............:D


Burhan FILI a ?... auuu s'ke iden ! :tongue:

Allahu e shpėrbleftė !.:)

hasanmehmeti
26-01-08, 23:30
Kudo qe jeni, vdekja do t’ju gjejė

“...E kur t’u vije afati i tyre, ai nuk mund tė shtyhet per asnje moment, e as tė pėrngutet mė parė,” ( Kur’ani,7:34)


Ky rrėfim pėr njė Njeri Mesatar na tregon,
I cili kundėr planit tė All-llahut vepron,
Po qe se nė kėtė figuroni,
Pendohuni dhe mos mėkatoni.

Ishte ora katėr, herėt nė mėngjes
Kur vdekja trokiti nė derė tė dhomės sė fjetjes,
“ Kush ėshtė?”, I fjeturi thirri..!!!
“Mė lejo brėnda, jam Azraili.”

Pėrnjėherė njeriu tė dridhet filloi,
Djersitja nga ethet e vdekjes e mbuloi,
I briti gruas sė tij tė fjetur,
“ Mos i lejo kėtij tė ma marrė jetėn.”

“O Engjėll I vdekjes, ti ik qė kėtu!
Ende nuk jam gati, mė lėr rehat mu
Prej meje e tėrė familja ime pret
Tė lutem kujtohu, edhe njė rast ma jep!”

Engjėlli tė trokasė nė derė vazhdoi,
“Do tė ta marr jetėn pa dhembje”- ai shtoi,
“ sepse shpirtin tėnd All-llahu e kėrkon,
E s’jam une ai qė kėtė e dėshiron.”

I shastisur njeriu filloi me dėnese,
“O Engjėll, aq shumė kam frikė tė vdesė,
Do tė bėhem robi yt, e do tė tė jap ar,
Mos mė dėrgo nė tė errėtin varr.”

“Mė lėr brėnda, o njeri”-Engjėlli tha,
“Hape derėn shpejt, nga shtrati ngrihu pra,
Po qe se ti nuk mė lejon tė hyj,
Nėpėr mur si Xhinn, do tė futem aty.”

Njeriu armėn nė dorėn e djathtė e mbante,
Qėllimin e engjėllit desh ta kundėrshtonte,
“Armėn drejt kokės tėnde unė do ta zgjas,
Vetėm guxo e hyr, ne vend do tė vras.”

Engjėlli nė dhomė tashmė kishte hyrė,
Duke thėnė: “O Njeri, fatin e ke tė nxirė,
Njeri I marrė, engjėlli nga ti kurrė s’vdes,
Hidhe poshtė armėn dhe mos dėnes.”

“Pėrse frikėsohesh, mė trego o njeri,
Tė vdesėsh sipas planit tė All-llahut ti?
Mos u bėj i zymtė, afrohu dhe buzėqesh
Gėzohu qė prapė Atij po i kthehesh.”

“ O engjėll unė nga turpi lotoj,
S’kam pasur kohė fare All-llahun ta kujtoj,
Nga mėngjezi nė muzg pasuri grumbulloja,
Madje as pėr shėndetin tim une nuk mendoja.”

Urdhrave tė All-llahut nuk ju binda fare,
Pesė here nė ditė nuk u fala, pa pasur marre.
Ramazani vinte Ramazani shkonte,
Pa u penduar koha mė kalonte.”
Haxhi pėr mua gati u bė farz,
Po unė nuk desha paratė t’i jap,
Tė gjitha bamirėsite une i braktisa,
Duke marrė fajde, unė u katandisa.”

“Disa herė pija ndonjė gėllenjkė verė,
Me gra flirtuese rrija pėrherė,
O engjėll! Prap po tė lutem ty,
Ma fal jetėn edhe pėr njė vit a dy.”

“ Do t’u bindem tė gjitha ligjeve tė Kur’anit,
Qe nga dita e sotme do t’ia filloj namazit,
Agjėrimin dhe Haxhxhin unė do t’i plotėsoj,
Nga mendjemadhėsia veten do ta largoj.”

“Do tė mbahem nga kamata e prapė,
Dhe tėrė pasurinė nė bamirėsi do ta jap,
Verėn dhe prostitutat pėgjithmonė do t’i harroj,
Njėjėsinė e All-llahut unė do ta dėshmoj.”

“Ne engjėjt urdhrat e All-llahut plotėsojmė,
Kundėr urdhrave tė Tij nuk mund tė veprojmė,
VDEKJA pėr tė gjithė ėshtė urdhėruar,
Babanė, nėnėn, bijėn, birin s’ka pėr t’i kaluar”

“Kam frikė se me kaq e pate,
Tani pėkujto tė kaluarėn tate,
Unė frikėn tėnde e kuptoj,por kot,
Sepse tash ėshtė bėrė tepėr vonė pėr lotė.”

“Nė kėtė botė mė shumė se dyzet vjet jetove,
Kurrė me njerėzit e tu ti nuk u pajtove,
Prinderit e tu kurrė nuk i dėgjoje,
Lypėsit e uritur gjithmonė i largoje.”

“Dy pasardhėset e tua nuk i deshe ti,
Nė klubet e natės ato kėndojnė tani,
Nė vend qė sa mė shumė muslimanė tė bėsh,
Ti fėmijėt e tu jomuslimanė do t’i lėsh.”

“Ezanin e muezzinit nuk deshe ta dėgjoje,
E as Kur’anin ti aspak s’e lexoje,
Gjithė jetėn premtimet e dhėna i theve
Shoket i tradhėtove, ne armiq i ktheve.”

“Nga tė mirat e grumbulluara ti shumė kurseve,
E punėtorėt e tu aspak nuk i shpėrbleve,
Kuajt dhe letrat i kishe pushim,
Fitimin e parave, tė vetmin gėzim.”

“Haje vitamina gjithnjė duke u trashur,
Me tė sėmurin kurrė tė ulesh s’ke dashur,
As pike gjaku kurrė nuk dhe,
Qė mund tė shpėtonte ndonjė foshnje.”

“ O Njeri, tė kėqija ke bėrė pra,
Si asnjė bleje prona tė mėdha,
Kur fshatarėt kėrkonin ndihmė nga ti,
Ti s’kishe mėshirė, edhe vetė e di.”

Parajsėn pėr ty? Mendja nuk ma merr,
S’ka aspak dyshim, do tė zhytesh nė ferr,
Nuk ka kohė pėr ty as pėr tu penduar,
Do tė ta marr shpirtin, pėr ēka jam dėrguar.”

Pėrfundimi ėshtė i dhimbshėm nė kėtė vend,
Vėrtet, nga frika njeriu u ēmend,
Me njė britmė ai u hodh nga shtrati,
Dhe aty pėr aty, i vdekur ra i ngrati.


Dhashte Zoti te marre mesime lexuesi i saj.

selamualejkum we rahmetullah
hasani

BaNu Ne JeT I sInQeRt
29-01-08, 14:07
SHPIRTI

Kur tė dalė shpirti, prej trupit tė mjerė

Ah unė po ndahem, do tė thotė njė herė
Tre herė do thėrrasė, i vdekuri i mjerė
Por ne se dėgjojmė, atė zė tė prerė
Lutet dhe thotė, pėr Zotin e vėrtetė
Ujin qė tė mė lani tė mos jetė i nxehtė

Se unė e kam trupin tash tė dėrrmuar
Nga meleku i vdekjes, sapo kam shpėtuar
Kam dhimbje nė trup, lehtė tė mė fėrkoni
Shumė ju lutem, tė mos mė dėrrmoni

Sikur ta dėgjonte, zėrin njerėzia
Shpirt nuk do tė mbetej, do vdiste gjithėsia
Trupin e atij shpirti sikur ta vėshtrojė
Njė melek i vjen, e do ta kuvendojė

Trupin tėnd tė vdekur, a e sheh i thotė
Vallė si jetove ti nė atė botė
Obligimet qė duheshin vallė a i praktikove
Apo me gjynahe, jetėn ti e cove

Ia falim namazin pasi e ngrejmė
Nė varr e mbulojmė, ikim dhe e lėmė vetėm
Ah njeriun e shkretė, me dhe e mbulojmė
Pa dyshim tė gjithė atje do tė shkojmė

Vėllezėr tė dashur, tė gjithė u po shkoni
Tė gjithė ju po ikni, por mua mos mė harroni
Ku ėshtė dashuria, qė mė parė kishit
Ku janė fjalėt e ėmbla qė ju flisnit

Babai im ku ėshtė, sa fort qė mė donte
Ku ėshtė dhe nėna qė pa mua s'duronte
Njė fėmijė tė mos ishte, nė derė do tė dilte
Njė natė tė mos ishte, gjumė gjithė natėn ajo s'kishte

Sa isha i gjallė, nė jetėn e shkuar
Me njerėz tė mirė, rrija i nderuar
Nė varrin e errėt, ah ē'u futa unė
Trupin e kam tė zhveshur, qefina kan unė

Asnjėri nga shokėt si di hallet e mia
Si qenka kjo vdekja, se di njerėzia
Nga tė gjithė tė ligat na shpėto Ti Vetė
Nė xhenetet e Tua na ndero pėrjetė.

BaNu Ne JeT I sInQeRt
29-01-08, 14:30
rrugės se vargut qaje frikėn
dėshpėrimin shlyeje
fjalėn qaje si shtizė gjuhės

pa qėllim mos jeto
e qėllmin mos ia pėrkul mjetit
harkun e ylberit prekin zemrat e buta

mesazhin e tyre se ndalin frenxhitė

kur tė matėsh gjuhėn
shkrepe fjalėn
por mos vrajė pendimin
lutju Zotit sa tė jeshė gjallė

BaNu Ne JeT I sInQeRt
29-01-08, 14:35
Qindra gjėra
Mund t'i provoni
Por, vetėm me dashuri
Vetveten mund t'a ēlironi.
Kur'anin e Shenjtė
Nuk mund ta lexoni,
Nuk mund ta kėndoni, Para se alfabetin t'a mėsoni.

hasanmehmeti
02-03-08, 23:11
MOS SHANI MUHAMMEDIN (http://poezia-islame.blogspot.com/2008/02/mos-shani-muhammedin.html) (a.s)http://bp2.blogger.com/_yNQc1ysJiBM/R8RWs3QBMAI/AAAAAAAAAcI/HbpYkJojVUs/s400/DarwinLeaves.jpg (http://bp2.blogger.com/_yNQc1ysJiBM/R8RWs3QBMAI/AAAAAAAAAcI/HbpYkJojVUs/s1600-h/DarwinLeaves.jpg)Pėrse shani e ofendoni
njeriun e dėrguar pejgamber
pėrse shqetėsoni muslimanėt
e ju njerėz tė mjerė


Pėrse nuk pushojnė gjuhėt sė shari
njeriun qė me mėshirė u dėrgua
pėrse s'ndaloni njėherė
Tė vėrtetėn pėr ta studiuarA shante ai,
apo a ofendonte
misioni i tij pėr moralin
me ēka e urdhėronteAi ndaloi ofendimin
urreu e nėnēmoi sharjen
pėrbuzi mallkimin
dhe mohoi pėrēarjen


Ai na mėsoi
se nuk bėn tė shash njeri
ngase qė tė gjithė ata
janė krijuar nga i Madhi PerėndiAi tha pėr Isain, tė birin e Merjemes
qė ju pėr Zot a bir tė Zotit e besoni
e kam vėlla nė fe
nuk bėn ta ofendoni


E shqetėsonin me fjalė
e rėndonin me fyerje
sprovohej vėshtirė ēdoherė
"jam dėrguar mėshire" thoshte ky pejgamberAllahu mėshirė mė dėrgoi
mallkimin ma ndaloi
butėsinė dhe mirėsjelljen
me Kur'an m'i urdhėroi


Nėse Muhammedi
askėnd nuk paska ofenduar
atėherė ēfarė shtyn kėta njerėz
atė pėr ta shqetėsuar


Sedat G. ISLAMI
16-2-2008, e shtunė
Vushtrri, Kosovė

hasanmehmeti
06-03-08, 11:13
BISMIL-LAHIRR- RRAHMANIRR- RRAHIM

KUSHTUAR NENES BESIMTARE

"NENE", KY EMER ENIGME
QE KUDO ESHTE HARRUAR
POR JO, VALL-LLAHI TEK NE
ISLAMI GJITHMONE E KA KUJTUAR

DYNJAJA KETE EMER E POSHTERON
KU VEC NJEHERE NE VIT E KUJTON
KURSE NE JEMI URDHERUAR
PER CDO DITE NENEN ME KUJTUAR

I JAPIM HAKUN QE AJO MERITON
E DUAM DHE E RESPEKTOJME
AJO ESHTE ENA QE NA MBAJTI
AJO ESHTE SEBEPI QE NE SOTE JETOJME

NGRIHU, O NENE BESIMTARE
E TREGOI NDERIN QE TI KE
TREGOI RENDESINE KESAJ BOTE
SE SA E VLEFSHME PER NE TI JE

NUK ESHTE 7 APO 8 MARSI
LUMTURIA JOTE NE JETE
AS LULJA E KUQE QE TE DHUROHET
POR BESIMI YT I VERTETE

ISLAMI, KJO FE E BARAZISE
TE GJITHE BARAZPESHE PARA ZOTIT I VE
SEPSE ATA JANE SOTE TE GJALLE
E NESER DO T'I MBULOJE I NJEJTI DHE

O NENE BESIMTARE, O NENE
TI KRENARINE VEC NE ISLAM E GJEN
KRENARIA JOTE ESHTE NE CDO DITE
E JO NE 8 MARS QE NJEHERE NE VIT VJEN


NDAJ, O JU PABESIMTARE
MESOJENI NJEHERE E PERGJITHMONE
SE NENA ESHTE DHURATE E ZOTIT
E NE ZEMRA TONA AJO JETON

JO, AJO S'KA NEVOJE PER LULE
AS PER LAJKA, E AS PER MASHTRIME
PO JUA THEM EDHE NJEHERE, O NJEREZ
SE ISLAMI TEK ATO S'BEN DALLIME

ATO KERKOJNE PREJ NESH
RESPEKT, DASHURI E DINJITET
ATO JANE MARGARITARE TE CMUARA
KU NE HIXHABE E FSHEHIN BUKURINE E VERTETE

NUK KANE NEVOJE TE PISPILLOSEN
E TE ENDEN SI LOLO NEPER RRUGE
E AS TE SHITEN E TE BLIHEN
E AS TE BEHEN GAZI I BOTES NEPER BUZE

JA PRA, KJO ESHTE NENA BESIMTARE
SHEMBULL PER TE GJITHA GRATE
QE MBETET GJITHMONE E KUJTUAR
CDO SEKONDE, MINUTE, DITE E NATE.

Shkruar nga:Bledar Haxhiu.
E MERKURE
ME.20.02.08

hasanmehmeti
18-03-08, 20:59
Ushtaret e Cecenise

Ne jemi te forte ne rruge te Allahut se ne Islam besojme
Dhe Libri i Allahut eshte hapur e ne e lexojme
E kur te vdesim ne do te vije nje brez i ri
ne do te hyjme ne parajse pa u marre per veprat tona ne llogari
Ne nuk e kemi frike fuqine e ushtrise ruse
Allahu na ka urdheruar te lufojme pa kushte
ne e dime qe Allahu eshte i vertete
dhe parajsen qe na e premtoi do te na e jape perjete
Ne vdekjen tone nuk ka vrasje
ne vdekjen tone nuk ka dhimbje
Shpresat dhe besimi yne ne Allahun sa vijne e shtohen
dhe kenaqesite e kesaj bote dobesohen
Ne jemi si bari i eger sa me shume e pret aq me shume rritet
e shume te tjere do te vijne pas nesh ne rrugen e vertete te ndiqet
Ne cdo betej me armikun gjaku yne rrjedh
por eshte zemra e armikut qe me dhimbje eshte cjerre
Ruset erdhen kety me gezimin ne hava
por negociata nuk kemi ne me ta
si ne Afghanistan deshtimi i pret
e kur te vdesin ferri perjete
Ushtaret e Allahut do te luftojne deri ne piken e fundit te gjakut
qofte lufte e madhe apo aksione kacaku
Krahasuar me parajsen kjo bote eshte asgje
a nuk e ben kjo poezi te qarte kete
Ne po luftojme ne nje vend te quajtur Kaukaz
me nje superfuqi qe eshte vecse nje frakaz
Urrejtja e armikut nuk eshte dicka e re
Allahu urdheron:Muslimane bashkohuni e vini re
Allahu do ta plotesoje premtimin per ju
Premtimi i Allahut eshte i vertete per ju
Vdekja me e mire eshte vdekja e deshmorit
Te luftosh kunder armikut eshte veper e heroit...

Autor
Ervin Hatibi

hasanmehmeti
16-06-08, 22:26
Kujto Vdekjen dhe Varrin

Kur zbresin melaiket me fytyra te bardha si dielli
me vehte kane qefine dhe ere te mire prej xhenetit
ulen prane besimtarit aq sa te arrije shikimi
keshtu eshte thene ne hadithin e sakte te Profetit

Prane kokes se tij meleku i vdekjes ulet
me fjale te bukura plot butesi dhe embelsi
o shpirti i mire dhe i kendeshem- thote meleku- ti dil
per ne faljen e mekateve nga Allahu dhe per ne kenaqesine e Tij

Dhe shpirti del lehtė sikurse pika e ujit nga shakulli
meleku i vdekjes e merr me kujdes dhe butesi
ne qiej dhe toke per te meleket dergojne salawate
mos valle, a nuk do qė keshtu tė trajtohesh edhe ti?!

Meleket e tjere menjehere e marrin dhe e vendosin
ne qefinin fisnik me eren e mire te xhenetit
si misku me i kendeshem ne toke ky shpirt kundermon
nje trajtim i vecante e i caktuar vetem per te drejtit

dhe dyert e qiellit ketij shpirti te gjitha do ti hapen
dhe melaiket e ēdo dere luten te ngjitet nga ata
te mirin te gjithe e duan, e respektojne dhe e ēmojne
Allahut te Larte i lutemi te na beje nga ata

melaiket e marrin dhe ngjiten me te ne qiell
“Ē’ėshte ky shpirt i mire e i kendeshem”, ēdo grup melaikesh thote
eshte filani biri i falanit do te thuhet
me emrat me te mire me te cilin u thirr ne kete bote

e kur me te melaiket arrijne ne qiellin e dunja-se
kerkojne qe dera te hapet dhe per ta ajo hapet
vazhdojne ta shoqerojne ate te afruarit e Allahut te ēdo qielli
dhe me te ata ngjiten deri tek qielli i shtate

e kur melaiket te arrijne me te ne qiellin e shtate
ai merr vleresimin per besimin, theniet dhe per cdo pune
Allahu i Larte melaikeve ka per tu thene
“Shkruajeni perfundimin e robit Tim ne ilijune!”

“E c’te ben ty te dish se ē’eshte ilijune
perfundimi per ne ilijune eshte i shkruar
kete e deshmojne melaiket
ata qe prane Allahut jane me te afruar!”

E keshtu ne ilijun perfundimi tij shkruhet
shperblim per ate qe ne dunja ruhet
per ate qe obligimet e fese i ploteson
dhe nga harami gjithmone larg qendron

e pasi perfundimi tij ne ilijun eshte shkruar
Allahu, melaikeve te Tij do u thote:
“Kthejeni robin Tim perseri ne toke
keshtu atyre Une u kam premtuar

nga toka i krijova, aty do ti kthej
ata nga ajo perseri do i nxjerr!”
O njerez per ringjalljen nuk ka dyshim
ai qe ka mend prej kesaj mesim merr

me pas shpirti tij kthehet prape ne toke
ne trupin e tij ne varrin e ftohte
i vetem ne varr tek ai degjohen
kepucet e miqve te tij tek largohen

atehere dy meleke atij i afrohen
e ata jane qe shume ashper qortojne
e ulin ate dhe prane i rrine
me ashpersi tre pyetje atij i drejtojne

Kush eshte Zoti yt? Feja jote cila eshte?
Kush eshte i derguari yt?-i thuhet
wallahi pergjigjet vetem besimtari do i kujtoje
kjo eshte sprova e fundet qe ai do te kaloje

pergjigjet e tij jane te shkelqyera
fjale madhore dhe shume te vyera
ne varr besimtari do te perforcohet
me pergjigjet e tij s’do te trishtohet

Zoti im eshte Allahu! Feja ime Islami!
I derguari tek une eshte Muhamedi!
Kjo do jete pergjigja e besimtarit
pergjigje e plote dhe pa pike sikleti

I thuhet:- Per keto, ēfare prove ke?
Basimtari do te jape pergjigje te re:
Lexova Kur’anin dhe atij i besova
Librin e Allahut, sipas tij veprova

atehere nje pergjigje kumbon nga qielli
si bekim dhe sukses per robin fitimtar
deshmia me e mire dhe me e pranuar
nga vete Allahu per robin e Tij besimtar

“Robi im ka thene te verteten - do thuhet
shtrojini atij nje shtroje te xhenetit
Me rroba prej tij ate ju ta vishni
Dhe hapini atij nje dere prej xhenetit!”

Nga ajo dere i vjen fllad, ere e mire dhe qetesi
varri i zgjerohet sa shikimi i tij
O Allah! Na bej nga persona te tille!
O Allah! Na bej nga robte vepermire!

Pastaj nje burre i bukur i afrohet
me rroba te mira, me ere te kendeshme
atij i thote dhe e pergezon:
“Degjoje nje fjale qe te gezon!

Gezohu me miresite e Allahut dhe xhenetet
ne te cilat ka begati te perhereshme.
Kjo eshte dita jote qe te ishte premtuar!”
Eh-ē’lajm i bukur, ē’miresi e pashtereshme!

Besimtari atij me pas i pergjigjet:
Edhe ty Allahu te gezofte me te mire.
Valle kush je ti qe me pergezon?
Paske fytyre qe vjen me te mire.

Ai i pergjigjet: “Jam puna jote e mire
Wallahi une ty te kam njohur te pershpejtuar
ne urdherat e Allahut duke i plotesuar
harameve larg duke ju qendruar
prandaj Allahu te shperbleu me te mire!”

Me pas atij dy dyer do ti hapen
nje dere e xhenetit dhe nje dere e zjarrit
i thuhet- “Ketu je ngase besoje
ne zjarr do te ishe po te kundershtoje!”

vazhdon ne postimin e meposhtem>>>

hasanmehmeti
16-06-08, 22:26
vazhdimi >>


E besimtari do thote kur te shohe xhenetin
“O Zoti im! Beje sa me shpejt kjametin!
Tek pasuria dhe familja ime me ēo”
por i thuhet per tani ketu ti qendro!

E me pas hadithi fisnik na tregon
per tjetin kur vdes nderkohe qe s’beson
kur nga kjo bote ai po largohet
momentet kur vdekja atij i afrohet

nga qielli i zbresin meleke te vrazhde
me fytyra te zeza dhe teper te ashper
me vehte kane rroba nga zjarri i xhehenemit
te thurura jane, prej leshi te ashper

kur zbresin, atij i rrine larg sa shikimi
tek koka i vjen meleku i vdekjes:
“Dil shpirt i keq!” - ai e urdheron
mjere per te, me c’fare e qorton

“Ne urrejtjen e Allahut dil dhe ne hidherimin e Tij!”
Meleku i vdekjes shpirtin urdheron
nga frika ai shperndahet ne trup me shpejtesi
por meleku i vdekjes e kap me furi

me force e terheq dhe e nxjerr me ashpersi
si helli me degezime nga leshi i lagur kur del
nga ashpersia e daljes se shpirtit nga trupi
i keputen damaret dhe nervat kur del

me pas ēdo melek ate e mallkon
ne qiell dhe toke dhe dyert i mbyllen
me kembengulje meleket i luten Allahut
qe ai te mos ngjitet nga ana e tyre

meleku i vdekjes ne dore e merr
e nuk mbetet ne te as sa vezullima e syrit
meleket e marrin dhe e mbeshtjellin
me rroben e ashper te xhehenemit

e nje ere prej tij se ē’kundermon
si era me e keqe mbi faqen e tokes
mjere kujt i ndodh dicka e tille
mjere ai qe nuk i therret kokes

dhe ngjiten me te meleket dhe nxitojne
per ne qiellin e dunijase ate e ēojne
ēdo grup melekesh prane te cileve kalojne
ē’eshte ky shpirt i keq e i neveritshem-thone

ky eshte filani biri i filanit u thuhet
me emrat me te shemtuar qe thirrej ne kete bote
derisa te arrijne ne qiellin e dunjase
kerkojne tu hapet dera por kjo eshte e kote

vijon hadithi qe me tej te na qartesoje
me pas profeti fjalen e Allahut recitoi
“Dyert e qiellit s’u happen dhe ne xhenet s’do hyne
derisa ne vrimen e gjilperes deveja te kaloje!”

Mbani vesh mire dhe thirrini kokes
se Allahu do urdheroje melaiket e Tij:
“Shkruajeni perfundimin e tij ne sixhin
Ne shtresen me te ulet te tokes!”

Pasi perfundimi tij ne sixhin eshte shkruar
Allahu, melaikeve te Tij do u thote:
“Kthejeni robin Tim perseri ne toke
keshtu atyre Une u kam premtuar

nga toka i krijova, aty do ti kthej
ata nga ajo perseri do i nxjerr!”
O njerez, per ringjalljen nuk ka dyshim
ai qe ka mend prej kesaj mesim merr.

Dhe shpirti i tij - vaxhdon hadithi
hidhet nga qielli ne trupin e tij
me pas thote hadithi, profeti filloi
qe fjalen e Allahut te recitoje

“Ai qe shirk Allahut i ben
eshte sikur nga qielli te binte
Shpendet ta rrembejne apo era e stuhishme
ta hedhe ate ne vend te larget!”

Me pas shpirti tij kthehet prape ne toke
ne trupin e tij ne varrin e ftohte
i vetem ne varr tek ai degjohen
kepucet e miqve te tij tek largohen

atehere dy meleke atij i afrohen
e ata jane qe shume ashper qortojne
e ulin ate dhe prane i rrine
me ashpersi tre pyetje atij i drejtojne

Kush eshte Zoti yt? - atij i thone
Ah, ah, nuk e di! - pergjigjet ai
Cila eshte feja jote? - melaiket e pyesin
Ah, ah nuk e di! - pergjigjet ai

Ē’thua per te derguarin tek ju?
Por s’mundet ai te shqiptoje emrin e tij
Melaiket i thone atij-Muhamedi?
Ah,ah nuk e di pergjigjet ai!

Degjova te tjeret te thone kete emer
kjo eshte e shumta qe thote ai
i thuhet-“ti nuk e ke njohur te verteten
As Kur’anin nuk e ke lexuar ti!”

Atehere nje ze kumbon nga qielli
gjykim per te dhe i ashper vendim
“Genjen! Pra shtojini shtrese nga zjarri
dhe hapini atij nje dere per ne zjarr”

E nga kjo dere atij me furi i vjen
era perveluese e xhehenemit dhe nxehtesia
I ngushtohet varri sa brinjet e tij nderthuren
O moskokecares valle ku eshte tani pasuria?!

me pas nje burre i vjen qe eshte teper i shemtuar
me rroba te neveriteshme dhe ere te keqe kundermon
i afrohet neglizhuesit ne varr dhe i thote
merre pra ti lajmin qe te hidheron

“Kjo eshte dita jote qe te qe premtuar!”
ky do jete shperblimi per kedo qe s’beson
Ē’perfundim i llahtarshem
Ē’gjendje e mjeruar

E ne frike dhe ankth pergjigjet mohuesi
Edhe ty per te keqen Allahu te lajmerofte
Valle kush je ti? Vertete po me trishton!
Fytyra jote eshte fytyre qe sjell te keqen.

Pergjigjet lajmetari: “Jam puna jote e ndyre
wallahi te kam njohur perhere te shkujdesur
dhe urdherat e Allahut duke i neglizhuar
i gatshem per haramet gjithnje per ti punuar

Prandaj ty Allahu te shperbleu me te keqe
Me denim e ndeshkim!”
Eh ē’gjendje e mjeruar per ata si ky
Sa perfundim i keq, deshtim e poshterim

pastaj nje i verber dhe shurdhmemec eshte caktuar
me zell dhe ashpersi ate per ta ndeshkuar
ne dore seē mban nje te madhe varré
sikur malin ta godiste, do te bente dhé

nje goditje te rende mbi mohuesin leshon
kjo goditje e llahtaresheme trupin ia shkaterron
e ben dhé e pluhur dhe Allahu prape e ri-formon
dhe perseri ndeshkuesi nje goditje leshon

nje britme rrenqethese mohuesi nxjerr
ēdo gje e degjon perveē xhineve dhe njerezve.
O i mjeri ti qe Allahun mohon!
O i mjeri ti qe je i dhene pas epsheve!

Me pas atij i hapet nje dere nga zjarri
dhe me nje shtrese prej tij, atij i shtrohet varri
vazhdon te shijoje denimin, vuajtjet dhe sikletin
lutet: “O Zoti im, mos e bej kjametin”

dhe kjo qe ai gjen ne varr, s’eshte asgje
edhe pse vuajtje dhe dhimbje e padurueshme
por tortura e plote do ti vije ne ahiret
ndeshkim i llahtarshem, nje tmerr i vertete

O bijte e Ademit, nga dynja-ja mos u mashtroni
plotesoni obligimet dhe larg haramit qendroni
mos jini moskokecares dhe mos neglizhoni ne fe
qe me pas mos thoni: “Ah sikur te kisha qene dhé!”


(shkruar nga Enes Abdurrahim ibn Abdullah Albani)

hasanmehmeti
27-06-08, 00:05
O Shoku Im.


Shoku im i dashur, me vargje te keshilloj
diēka per Islamin ne rime te ta rikujtoj
Se dikur ti vete me ke mesuar shume
kurse tani ai qe po te keshillon jam une.

U bene disa muaj qe me nuk po te njoh
tjeter njeri dukesh kur ne rruge te shoh
Vepron gjera qe nuk duhen vepruar
E dikur ti per te njejtat gjera me ke kritikuar.

Cuditem kur te shoh se harameve nuk u largohesh
dhe me shoqerine e jobesimtareve po afrohesh
A nuk me ke thene ti nje nate ne xhami
Se me vllezerit muslimane duhet te kemi shoqeri.

Tani nga xhamia je larguar shume, je harruar
Ezani yt keto kohe shume na ka munguar
Dikur therrisje njerezit ne namaz e ne shpetim
Por tani rrugen duke humbur je o vellau im.

Prane xhematit vella shpejt duhet te kthehesh
Nga kenaqesite e botes nuk duhet te dehesh
Se akoma elhamdulilah namazin s'e ke lene
Por edhe pema me e forte, shume nuk jeton pa rrenje.(nuk e njoh autorin)

hasanmehmeti
10-07-08, 16:25
TE KUPTUARIThttp://bp3.blogger.com/_A02RK4fzLH8/SHX0W2SlCgI/AAAAAAAABRA/5zztWhdh9Po/s320/ISLAMIC.jpg (http://bp3.blogger.com/_A02RK4fzLH8/SHX0W2SlCgI/AAAAAAAABRA/5zztWhdh9Po/s1600-h/ISLAMIC.jpg)

IMAM HASAN EL-BASRI

(642-728)

Tė kuptuarit ėshtė

Barka e diturisė,

Dituria ėshtė

Shenjė e veprimtarisė,

Veprimtaria ėshtė

Udhėzuese e mirėsisė,

Egoja ėshtė

Shkak i kundėrshtive,

Pasuria ėshtė

Sėmundje e kapadaive,

Kjo dynja ėshtė

Tregu pėr Ahiret

Mjerė ai qė s'e kupton

As veten e vet…


Pėrktheu nga anglishtja:

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Prishtinasja_
29-08-08, 10:13
Nje poezi qe me pelqeu shume dhe qe ka nje domethenje te rendesishme ne jeten e perditshme!:smile:

Buzėqeshja

Buzėqeshja ėshtė lėmoshė-sadaka,
Pejgamberi, alejhi selam, kėshtu urdhėroi e tha.

Njė buzėqeshje ėshtė lėmoshė-mirėsi,
dhuroja me gėzim kujdo qė e njeh ti.

Njė buzėqeshje ėshtė sadaka-lėmoshė,
pranoje, dhuroje, kudo qė tė shkosh.

Njė buzėqeshje ėshtė lėmoshė e ēmuar,
buzėqesh-nėse do tė jesh e lumtur, e gėzuar…!

egi
01-09-08, 11:30
Tė vdekurit

O populli im sa jeni tė mashtruar,
Njė perde se shihni syt ua ka mbuluar,
Oh nuk po pajtohem me fatin tuaj tė shkretė,
Dita e llogarisė juve si u pret.

Ata njerėz vdiqen, pėr vete do tė pėrgjigjen,
Dheu i mbuloi, nga kjo botė ikėn,
Po se shihni veten se si u pėrulėt,
Atė ditė t"vėrtetėn prej vetes qe e shkulėt.

Qka keni kėshtu,si nuk kuptoni,
A keni arsye pakėz tė mendoni,
Oh ju jeni tė gjallė, por ata kanė vdek,
Fryma i ka lėnė, mblidhni pakėz mendė.

Vallahi lutjen tuai, aspak nuk e ndėgjojnė
Adhurimin tuai, fare se kuptojnė,
kot e kot rreth tyre silleni vėrdallė,
Pėr qudi ju shoh, a jeni nė vete vallė!

egi
01-09-08, 11:31
Krenaria nė Islam

S’mė largon dot injorimi,
As pėrqeshja as mohimi,
S"mė dorėzon asgjė nė botė,
Nga kjo fe, s’munden tė mė largojnė dot!

Se pėrkul kush qėndrimin tim,
Qė e kam mbjell nė zemrėn time,
As fytyra e shtrembėruar,
E as gjuha e ndyrsuar.

Nuk mė ndryshon asgjė asgjė
Kurr asnjėherė nuk pendohem,
Qė e kam zgjedhur kėtė fe,
Me Islam qė jetėsohem.

Ndoshta jam ndryshe nga ata,
Ndoshta nė jetė prej tyre dalloj,
Por kam shembullin mė tė bukur,
Pėr asgjė se ndryshoj!

Jam krenare me shpirtė tė hapur,
Si qiri nė errėsirė,
Sa fort zemrėn ma gėzon,
Feja ime e delirė.

Mė duket vetja e bekuar,
Nga Allahu e uruar,
Tė falem Ty o Zoti im,
Qė mė zgjodhe pėr udhėzim.

Si rreze shpirti mė ndriqohet,
Imani aty fort ėshtė i vulosur,
Nė kėmbė krenare qėndroj si shkėmb,
Pėr Islamin tim tė pėrsosur.

Adrenalina
01-09-08, 16:31
Xinxilush me pelqyn shume keto poezi ju lumte!

.....veq vazhdoni me Prishtinasen

Jana
02-09-08, 00:46
O ZOT!


O Zot! Sjelli vėllazėrive qė tė pėrhapin dashamirėsinė,
Qė tė mos coptohen mes vehtes duke pėrhapur armiqėsinė.

O Zot! Sjellu shqiptarėve qė tė gjejnė virtytet e humbura,
Qė tė mos vazhdojnė jetėn duke i vepruar krijimit kundra.

O Zot! Sjelli vėllezėrit tė mos e shpenzojnė moshėn kot,
Sepse shumė ėshtė gabim tė mendojnė vetėm pėr sot.

O Zot! Sjelli qė tanėt tė fitojnė lumturinė e tė dy jetėve,
Edhe nė kėtė jetė tė shpėtojnė nga ndėshkimi i tė tjerėve.

O Zot! Sjelli vėllezėrve qė tė shpėtojnė nga ateizmi,
Tė mos harrojnė se vetėm islami ėshtė shkak shpėtimi.
O Zot! Mėsoju tanėve shkakun e ardhjes nė kėtė botė,
Duke u kujdesur tė mendojnė se njeriu ēka do tė thotė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve ta ndiejnė nevojėn e bashkimit,
Duke vėnė re se ajo ėshtė shkaku mė i madh i shpėtimit.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė t’i pėrulen urdhėrave tė fesė,
Qė tė fitojnė ndaj tė gjithė botės respekt dhe besė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve qė tė zotėrojnė besim tė fortė,
Pėr ta zotėruar atė nuk duhet ta kalojnė kohėn kot.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė tė gjejnė Krijuesin e vet,
Qė tė mos u pėrulen krijesave dhe tė jenė tė qetė.

O Zot! Shpėtoji vėllezėrit nga ndėshkimi i armiqve,
Tė ndjekin rrugėn Tėnde qė i ēojnė pas shpėtimeve.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė tė mos harrojnė vdekjen,
Ajo ėshtė njė shkak i bukur pėr tė vlerėsuar pėrpjekjen.

O Zot! Zgjoji vėllezėrit shqiptarė qė tė gjejnė rrugėn,
Qė tė mos harrojnė se kush atyreve ua sjellė bukėn.

O Zot! Kujtoju tanėve qė tė dinė se do tė japin llogari,
Tė mos kalojnė jetėn nė vende boshe si nė angari.

O Zot! Zgjoji vėllezėrit tanė qė tė bėhen besimtarė,
Pėrndryshe nuk vlen jeta, vetėm se ėshtė njė barrė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve tanė qė tė bėhen tė sjellshėm,
Duke u zgjuar, tė pėlqejnė sendin mė tė vlefshėm.
O All-llah! Sjelli vėllezėrve qė tė fitojnė hirėn Tėnde,
Duke u mbėshtetur tek Ti, tė mos adhurojnė tjera sende.

O All-llah! Sjellna tė bashkohemi me besim nė Zot,
Pėr ndryshe nuk vlen jeta, pėrpjekjet shkojnė kot.

Jana
02-09-08, 00:47
VĖLLEZĖR TĖ DASHUR
Vėllezėr tė dashur qė kėrkoni tė jetoni qetė,
Gjithnjė kuvendoni e mos thoni se e di vetė.

Mbajuni tė drejtės se aty ėshtė shpėtimi,
Sepse tek tradhtia nuk ka kurrfarė fitimi.

Nė univers asgjė nuk ėshtė e ērregullt,
Madje edhe planetet qarkullojnė tė rregullt.

Studioni tė dy jetėt pėr tė mos u penduar,
Tė mos harroni se ku keni pėr tė shkuar.

Ruzulli tokėsor ėshtė njė urė e vjetėr,
Plotėsoni detyrat se nuk ka rrugė tjetėr.
Ne duhet tė zgjohemi pak mė herėt,
Qė tė mos pendohemi si ata tė tjerėt.

Urdhėrat e Krijuesit pranoji si burrė,
E fitoji mirėsitė qė nuk sosėn kurrė.

Mos harro se ke ardhur pėr t’u provuar,
Se pas pak kohe ke pėr tė shkuar.

Mos i bėn kujt keq vėlla ti nė kėtė jetė,
Se kėnaqėsia pėrrallore atje po tė pret.

Kujdesu vėlla jetės sė pėrkohshme,
Se ke pėrpara njė jetė tė pėrhershme.

O vėlla! Tė mos tė mashtrojnė ty armiqtė,
Mos i beso atyre edhe kur tė thojnė shpirt.

Zgjidhe mikun e mirė pėr kokė e pėr shtatė,
Mos puno pa logjikė se mbetesh duarthatė.

Zoti tė ka pajisur me shumė lloj shqisash,
Ty tė ka ndėrtuar prej disa trilionė qelizash.

Shih aeroplanin madhėshtor qė e ndėrtoi dikush,
Por mushkonjėn e vogėl nuk mundet askush.

Jana
02-09-08, 00:48
Nėnėve tė mia fisnike

Ju jeni nėna tė tė gjithė dijetarėve gjeni,
Pa fare interes me shpirt po shėrbeni.

Me mėshirėn tuaj s’mund tė bėhet rival,
Nė shėrbimin e fėmijėve s’u thotė kush ndal.

Ndėrsa pėrballoheni me tė kundėrtėn e saj,
Qė po ju ndėshkojnė djemtė tuaj hiē pa faj.

Nėna po vajton se shumė brenga ka,
Djali e hedh nė vetmi, bukėn thatė e ha.

O nėna fisnike! Ke hasur ku s’e ke pritur,
Qė do tė pėrballohesh me to nuk e ke ditur.
Djali nxorri nėnėn nė vendbanim azili,
Njė tjetėr ardhmėri nėna e priste me zili.

Nėnė e pafat me shpirt i rrite djemtė,
Nuk prisje nga qė ty tė lėnė vetėm.

Nėna qan me vaj, djali po kėrcen si hor,
A se pyesin djalin, pse e nxore me zor.

Nėna u pėrballua me djemtė fare tė pabesė,
Pėr ta nėna vraponte me plot ngarkesė.

A e priste kėtė kur e pėrkundi nė djep,
Djali tė zgjerohet e nėna vetėm nė njė cep.

O nėna ime fisnike qė je heroinė e mėshirės,
Adhuro All-llahun se ėshtė Mėshirėbėrės.

Ju prindėrit po pėrpiqeni pa pritur pagesė,
All-llahu jua paguan me xhennet-ul firdeusė.

Jana
02-09-08, 00:48
Motra ime fisnike


Motra ime, vajza e nėnės fisnike,
ruaje nderin, e bėhu besnike.

Mbroje moralin si vajzė fetare,
se femra pa to nuk vlen fare.

Ajo ėshtė caktuar pėr burrin e vet,
duhet tė mbrohet si letėr sekret.

Nė qoftė se do tė jetosh rehat e qetė,
asnjėherė natėn mos shko diku vetė.

Fatkeqėsisht tė tjerėt ua kanė empozuar,
ke marrė pa zgjedhur dhe i ke huazuar.

Veshu e mbathu si vajzė besimtare,
dhe nėpėr rrugė bėhu kėshilltare.

Gjendja shprehjet i argumenton,
se vetėm fjala kudo nuk ndikon.

Kujtoje mirė punėn qė po bėn,
duhet ta mendosh se ku ajo tė ēon.

Duhet tė adhurosh Krijuesin tėnd,
se nuk je e krijuar nga tjetėrkėnd.

O motra ime bėhu shembullore,
mos u pėrul si disa shėrbėtore.

Femrat All-llahu nuk i ka burgosur,
por me mbulesėn e tyre i ka pėrsosur.

Ai shumė mė mirė i di nevojat e saj,
vajza tė mos mbesė asnjėherė ndėr faj.

Mosmbulesa e femrave pėr kohėn e tashme,
ėshtė njė armė e mirė forcave tė jashtme.

Ata ta hoqėn formėn qė ke pasur,
ke marrė pa zgjedhur atė qė ke hasur.

Nėn maskėn e kulturės femrėn e abuzojnė,
me femrat tona ne fort po na lėndojnė.

Pėr stėrgjyshėrit tuaj lexo historinė,
ēfarė ka qenė namusi pėr shqiptarinė.

Duke patur shansin ta fitosh xhennetin,
mos tė tė bėjnė tradhtarėt dru pėr xhehennemin.

Mėshira e Allahut tė dhuroi ēdo gjė,
sepse ti pėrpara nuk ke qenė asgjė.

Motra fisnike ke shans sa je gjallė,
tė ikėn nga dora kur tė mblojnė me zallė.

O vajza besimtare dhe nėna fisnike,
mbroje fenė tėnde dhe bėhu besnike.

Jana
02-09-08, 00:49
Fuqia e Zotit


Zoti me fuqinė e Tij ėshtė Absolut,
Mbėshtetu tek Ai dhe kurrė mos u tut.

I urdhėron Bėhu e bėhen tė gjitha,
Lumenj, kodra, male dhe lisa.

Lloj-lloj qeniesh i krijoi me dije,
Mirėsitė e botės asnjėrėn pa shije.

Ka parashtruar botėn plot me mirėsi,
Dhe tė gjitha bukuritė pa fare ligėsi.

Drurėt pėr ne, tė mbushur me fruta,
Ndonjėri i gjatė e disa tė shkurtra.
Bleta njė makinė vetėm pėr mjaltė,
Mollėn e bukur, tė ėmbėl e tė thartė.

Delen e bukur pėr mish e pėr lesh,
Qumėshti i lopės pėr tė bėrė pėrshesh.

Ditėn e shndritshme pėr tė punuar,
Natėn e kapllon terri pėr tė pushuar.

Kafshėt i veshi nga koka tek thembra,
Ato janė dy lloj, mashkuj dhe femra.

Njeriu si pėrmbledhje dhe frut i gjithėsisė,
E ka nė dorė vetė ēelėsin e lumturisė.

Jana
02-09-08, 00:49
Ēfarė ėshtė KUR`ANI

Kur’ani njė kushtetutė deri nė mbarim,
Atij nuk i pėrngjan as edhe njė shkrim.

Ai ėshte i freskėt qė kurrė nuk plaket,
Po edhe vlera e tij asnjėherė si paket.

Atė asnjė libri nuk mund t’ia pėrngjasėsh,
Dhe njė shok tė Tij nuk mund ta hasėsh.

Kur e krijoi njeriun Ai Zot Fuqiplotė,
Ia dėrgoi ligjin qė tė mos shkojė kot.

I zbritur e i plotėsuar pėr njė periudhė tė gjatė,
Nuk ėshtė si tė tjerėt qė janė bosh e thatė.
Ai ėshtė i freskėt, megjithė se ka shumė vjet,
Ka mundėsi tė qeverisė me ligj ēdo shtet.

Kur`ani ėshtė njė libėr krejt i paarritshėm,
Derisa tė krisė kiameti ai ėshtė i shndritshėm.

Ajetet Kur’anore pėrbėhen prej disa kuptimesh,
Janė tė mbushura plot me lloj-lloj shpėtimesh.

Nga ai kanė dalur mbi treqind mijė komente,
Prapė ėshtė njė thesar plot me sekrete.

Atė e dinė pėrmendsh miliona Hafizllarė,
S’mund tė formojė njė tjetėr asnjė shkollar.

Njeriu pėr njeriun pak ka mundėsi tė mėsojė,
Kuptohet se ligj pėr tė s’mund tė formojė.

Sot gjendja e shteteve ėshtė njė fakt i gjallė,
Njė ligj tė ngjashėm a mundėn ta bėjnė vallė.

Unė dua ta kėndoj Kur`an derisa tė vdes,
Shumė mirė e di se njė ditė s’do tė mbes.

O All-llah! Plotėsomi ditėt me Kur`an e besim,
Tė fitoj kėnaqėsinė Tėnde qė tė gjej shpėtim.

Jana
02-09-08, 00:50
Muhamedi a.s


Ardhja e Profetit zhduku errėsirėn,
Nga zemrat e njerėzve e fshiu kotėsirėn.

Kur erdhi ai ngjyra e jetės u shndėrrua,
U zhdukėn armiqėsitė njerėzimi u shpėtua.

Ai ėshtė mėshirė pėr tė gjithė njerėzimin,
All-llahu me tė, botės i solli shpėtimin.

Ai ėshtė lavdia e tėrė qenieve tė gjithėsisė,
Drita e universit dhe sjellėsi i qetėsisė.

Njė argument qė flet pėr ekzistencėn e Zotit,
Edhe shkak i xhennetit tė Atij Fuqiplotit.
Ai ėshtė imami i xhamisė sė rruzullit tonė,
Edhe armiqtė pėr besnikėrinė e tij dėshmojnė.

Me gishtin fisnik u nda hėna nė dy,
Pėr tė parė kėtė s’ka nevojė pėr tė veēantė sy.

Profetėsinė e tij e dėshmuan ujku dhe deveja,
Personalitetin dhe botėkuptimin ia vėrteton feja.

All-llahu i doli zot atij me njė mijė mrekulli,
Ndaj Tij ai ka qenė i lidhur si vetė hekuri.

Miliona hadithe tė tij janė nga njė yll,
Bulevardin e tij askush nuk e mbyll.

I Dėrguari i Zotit ėshtė njė prijės shembullor,
Fenė qė shpalli tė gjithė e pranuan nė kor.

Ėshtė kryetari dhe vula e tė gjithė profetėve,
Simbol i moralit tė mirė dhe drita e qyteteve.

Ai ėshtė shkaku i lumturisė sė tė dy jetėve,
Edhe shkak i ndritjes sė tė gjitha shteteve.

O Zot! Pashė Madhėrinė Tėnde mos na dėno,
Sipas gabimeve tona pėr tė keq mos na shėno.

Pėr nder tė Profetit (a.s.m.), neve mos na turpėro,
Duke na dhuruar kėnaqėsinė ne mos na torturo.

hasanmehmeti
05-09-08, 00:09
LUTJE NĖ MUAJIN RAMAZANhttp://4.bp.blogspot.com/_jWn0OfeFh0A/SL7jsM7PddI/AAAAAAAAAG8/cxuvMQhB5RY/s400/2.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_jWn0OfeFh0A/SL7jsM7PddI/AAAAAAAAAG8/cxuvMQhB5RY/s1600-h/2.jpg)

(IMAM HASAN EL-BASRI)

(642-728)O All-llah i madhėruar

Kėtė muaj e shenjtėruat,

Kėtė muaj e bekuat

Kur'an-in shpjegues,

Mėshirues, shqarues,

Vulės sė profetėve

Ja shpallėt,

ja zbuluat…

O All-llah i madhėruar

Kėtė muaj tė bekuar

E caktuat pėr tė agjėruar,

Pėr ta shtuar adhurimin

Pėr ta fituar shpėrblimin…

O All-llah i madhėruar

Dyert e mirėsisė

Dyert e begatisė

I keni hapur

Nė kėtė muaj

Pėr shėrbestarėt Tuaj…

O All-llah i madhėruar

Nė kėtė muaj tė bekuar

Tė lutėm mė dhuroni:

Njė gjuhė qė tė pėrmend,

Njė mendje qė tė pėrkujton,

Njė zemėr qė tė dashuron,

Njė besim tė vėrtetė

Nė tė dėrguarin Tėnd,

Tė lavdėruarin: Muhammed…

O All-llah i madhėruar,

Emri Yt qoftė i lavdėruar,

Qė e bėre muajin Ramazan

Udhėzues, shėrues, garues,

Qė tė fitojmė

Qė tė shpėtojmė…Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Prishtinasja_
07-09-08, 22:15
Nje poezi qe me pelqeu shume sepse i dedikohet qenjes me te shtrenjet njerzore! :smile:

NENA IME

E dashura,
nėna ime,
ledhatimet tua
mė shėrojnė ēdo sėmundje.

Nėna ime,
si nuk mund ta shpreh
dashurinė
aq sa zemra tė do.

Dua ta kushtoj jetėn
zemra ime,
aq sa kemi leje nga Allahu.

Je shpirti im i ėmbėl
dhe gjysma e jetės.

Ti je mėshira ime
dhe mbrojtja ime.
Ti je lulja e pemės sė pranverės
me aromėn mė tėrheqėse.

Dora jote ma freskon trupin
dhe ledhatimet m’i shkrin si akull.
Syri yt i pėrlotur
gjithmonė rrin pėr mua.

Dhe lutjet tua nuk mungojnė,
nuk ka zemėr
mė tė pėrvuajtur
se zemra jote nėnė.

Nuk do ta pėrbuz gjirin tėnd,
as bukėn tėnde,
dhe as nuk do tė jem mosmirėnjohėse
pėr 9 muajt e plotė!

ssara
16-10-08, 09:26
Paradoks nė ditėt tonaParadoksi i kėtyre kohėrave

qėndron nė atė se sot kemi

rrugėkalime tė gjera, por pikėpamje tė ngushta.

Shumė shpenzojmė e pak kemi

Shumė blejmė e pak kėnaqemi

Kemi shtėpi tė mėdha por familje tė vogla.


Shumė lehtėsira, por pėrherė e mė pak kohė

Grada pa fund, ndjenja askund

Mė shumė njohuri e mė pak gjykim

Mė shumė ekspertė, por mė shumė probleme

Mė shumė mjeksi, por mė pak shėndet.


Pijmė shumė, tymosim shumė dhe prishim pa mend

Zemrat fort pak na qeshin,

Ecim me shpejtėsi rrufe, zemėrohemi pa fre

Qėndrojmė vonė e ngrihemi gjithė dembelizėm,

fort pak lexojmė e gjithė kohėn para televizorit qėndrojmė,

Falemi rrallė…

Pronat kanė sjellė prona, por vlerat kanė rėnė pėrtokė

Flasim pa mbarim, urrejmė mė shumė se sa duam.


Sigurojmė jetesėn por nuk jetojmė

Jetės i kemi shtuar vite por jo viteve jetė.

Hėnėn e kemi bėrė si shtėpinė tonė

Por rrugėn pėr tek fqinji mezi e gjejmė.


Kemi pushtuar hapėsirėn e jashtme

Por, kemi humbur atė tė brendshmen.

Kemi mė shumė por nuk jemi mirė

Kemi pastruar ajrin, por ndotur shpirtin

Kemi shpėrbėrė atomin por jo paragjykimet.


Sa shumė shkruajmė e sa pak mėsojmė

Sa shumė plane e sa pak besnikė

Sa shumė vrapojmė e sa pak presim

Sa shumė informacion e sa pak dije

Sa shumė fjalė e sa pak komunikim!


Koha e fast-fudeve dhe mezitretjeve

E mbipeshės dhe mendjelehtėsisė

E fitimeve kolosale dhe marrėdhėnieve mikroskopike

Kohė e paqes botėrore dhe dhunės familiare.


Mė shumė kohė e lirė, por mė pak ēlodhje

Mė shumė ushqim, por mė pak shėndet

Tė ardhura me bollėk e divorce nė masė

Shtėpi tė rrethuara dhe familje tė shkatėrruara

Udhėtime rrufe e ambalazhe tė asgjesuara

Trupa mbi peshė dhe moral i flakur…

hasanmehmeti
08-12-09, 23:34
PO MUA PSE ME HARRUAT1

Ngrehe zerin, ngrehe!, keshtu me thone

Se edhe ti je pjese e vatanit islam

Thirr! Thirr keta qe rruge kane marre

Qabene ta vizitojne e te kryejne tavaf2

Ngrit doren lart, kerce po munde

Po pate flamur ngrite e tunde

O ju, shikomeni mua ketu, Kudsi jam

Si kaloni keshtu as pa me dhene selam3

Ndoshta Mekken nuk iu pritet ta shihni

Ndoshta malli per Medinen ia ka marre

Por nje gje dua tua perkujtoj, te dashur

Se mua zemra me vlon vale4

Harrova plaget e majmuneve qe mora

E ato te derrave per merak i perballoj

Por me besoni, per Zotin,

Sjellja juaj me shume dhimbje me shkaktoi5

Si beheni sikur nuk me shihni

A kaq e pavlere per ju jam

Si harruat se edhe une kam nje xhami

Te Cmuaren dhe te shtrenjten, Mesxhidi Aksane6

Resulullahi edhe per mua foli

Edhe mua vlere e rendesi me dha

krahas Haremeve edhe une vizitohem

keshtu mesim e keshille ai dha7

Degjova per vershimin[1],

Per permbysjen lajm me dhane

Ah o Zot! -thashe me vete

Por mua gjaku token ma lane8

A nuk shihni lulet e mia,

A nuk pyesni perse te kuqe jane,

A nuk shihni vendet ku jane mbjelle

E prej nga shtat kane vene9

Nejse, prape disi pajtova

Eshte kohe haxhi -shpirtit i thashe

Le te kaloje kjo stine pastaj presim,

Shohim C'ka bene ummeti prape10

Kaloi haxhi e ditet te sosur nuk kane

Pres, pres, e durim me nuk kam

Tash eshte Hixhreti, prit edhe pak

Me erdhi kjo fjale mbi koke sikur nje sepate11

Mire, e une cfare isha

Pse mua se c'ma thoni kete

Hixhret i shume pejgambereve me heret

Keshtu une isha atebote12

O pasha Zotin o vellezer

Mos me harroni mua kurre

Me kujtoni, me ndihmoni

Se padrejtesia ndaj meje spaska fund kurreSedat ISLAMI

[1] Ne Haxhin e vitit 2009 nga shirat ndodhi nje vershim por fale ndihmes se Allahut pa pasoja te medha!

premium
12-12-09, 13:11
Allahu ju shperbleft motra e vellezėr Muslimane ... kur ju lexoj thenijet e mira Islame , besoni se zemra po me zgjerohet nga mirėsia .

ssara
31-08-11, 21:36
Ēdo fillim ka mbarim

Jam nje krijesė njerezore,
Jeten dhe vdekjen s’i lė dot pas dore.
Jam e krijuar prej mishi e gjaku,
Brenda kam njė zemėr,
Qė ka frikė e respekt Allahun.
Frikohet asaj dite,
Kur do tė dalim nė gjykim,
Te gjitha t’mirat e t’keqijat,
Kur do t’na dalin n’drite.
Punet e dunjasė,mundohem t’i di,
Por nuk mė sherbejnė nė dhé kur une te hy.
Mė shpėtojnė veprat qe bera pėr Allah,
Do tė ndėshkohet pėr ato pas dore qė ka lene.
E kete tė gjithė duhet me dite,
Se edhe jetes i vjen njė mbarim

Kosova19
29-01-12, 20:34
Mėrgimtari

Nuk janė Shami dhe Jemeni vende tė mėrgimit
Mėrgimi i vėrtetė ėshtė drejt varrit dhe qefinit
Udhėtimi ėshtė i largėt e ushqimi s’mė mjafton
Forca mė ėshtė dobėsuar e vdekja po m’kėrkon

Kam mbi supe mėkate tė cilat nuk i di
Vec Allahu i ka ditur nė dukje e fshehtėsi
Mė ka lėnė nė jetė sa i butė ėshtė treguar
Kur shtoheshin mėkatet Ai i ka mbuluar

Sa orė edhe ditė kalojnė pa pendim
Pa u mėrzitur pa qarė dhe pa frikėsim
Unė vetė i mbylla dyert gjithnjė duke mėkatuar
E syri Allahut pėrherė mė ka shikuar

Ah, pėr gabimin e shkruar n’pakujdesinė qė shkoi
E mė pas keqardhjen qė zemrėn ma pėrvėloi.
Mė lėr tė vajtoj pėr vetveten time
E kohėn tė kaloj me kujtime e hidhėrime

Tashmė lėre qortimin o ti qė mė qortoje
Sikur ta dish se c’kam do mė arsyetoje
Mė lėr tė derdh lotė, lotė pa pushim
Ndoshta njė pikė loti ėshtė shkak pėr shpėtim

Ja tek jam i shtrirė, mbi shtrat mė rrotullojnė
Duart e familjarėve tė cilėt mė rrethojnė
Janė mbledhur rreth meje, dikush po loton
Dikush po qan me zė e diksuh po m’vajton

Kanė sjellė edhe mjekun t;mė shohė e kurojė
Por mjekėsia sot s’mund tė mė shpėtojė
Trupi u bė gati e vdekja m’u afrua
Hic pa mėshirė po mė merr edhe mua

Shpirtin ma morėn pas gargarės sė dridhur
Nė atė moment pėshtyma mu bė shumė e hidhur
Sytė mbi mbyllėn dhe tė gjithė shkuan
Tė mė blejnė qefinin disa u larguan

Njėri prej tė dashurve me vrap nxitoi
Tė sillte njė larės tė mė lajė e pastrojė
Dhe erdhi njė burrė pėr tė mė pastruar
Mė zhveshi nga rrobet e mė la tė vetmuar

Mė vendosėn mbi rrasa ashtu i shtrirė
Dhe bėnė gati ujin pėr tė mė dėlirė
Me ujin qė rridhte tri herė mė lanė
-Qefinin bėni gati- thirri dikush matanė

Pa mėngė mė veshėn njė rrobe tė lirė
S’mė lanė lanė si ushqim vec erės sė mirė
Mė nxorrėn nga kjo botė oh sa trishtim
S’mora gjė me vete nė kėtė udhėtimin tim

Katėr burra mė mbajtėn e tė tjerėt rrinin
Pas tyre tė heshtur nga pas mė pėrcillnin
Mė nxorrėn pėrpara pastaj u larguan
T’mė falin xhenazen pas imamit u rreshtuan

Mė falėn njė namaz pa seshde e ruku
Me shpresė tek Allahu t’mė falte kėtu
Pastaj ngadalė nė varr Brenda mė zbritėn
Gropėn e varrit pėr mua pėrgatitėn.

Ai qė ishte pranė fytyrėn ma zbuloi
Loti qė i rrodhi sa shumė mė lėndoi
U cua aty pranė i vendosur qėndroi
Gropėn e varrit mė rrasa mbuloi

Hidhni dhe mbi tė, tha dukė shpresuar
Tė jetė te Mėshiruesi njeri i mėshiruar
Nė errėsirėn e varrit pa babė edhe nėnė
Pa motėr e vėlla aty mė kanė lėnė

I vetėm fillikat ohh sa mjerim
Pėr kėtė ndarje ku s’kam as punė pėr shpėtim
Munkeri dhe Nekiri sapo m’u afruan
Me pamjen e tyre sa shumė mė t’merruan

Vec te Ti shpresat, mė fal o Zoti im
Se sot jam njė peng i mėkatit tim
Familja e ndau tė gjithė pasurinė
Ndėrsa mua mėkatet mė rėndojnė mbi shpinė

Me njė burrė tjetėr gruaja u martura
E la tė komandojė c’mė pėrkiste mua
Fėmijėt tė gjithė i vuri nė shėrbim
Dhe pasurinė e morėn pa c’mim e mundim

Me bukuritė e kėsaj bote ti mos u mashtro
Se c’bėri kjo botė me njerėzit shiko
Shiko cdo njeri qė botėn sundoi
A mori gjė me vete pasi nga bota shkoi?!

O mbjellės i sė mirės, tė mirėn do korrėsh
O mbjellės i sė keqes, tė keqen do shohėsh
Kėnaqu nga kjo botė me c’ka posedon
Sikur tė kesh shėndetin ty tė mjafton

Largohu nga mėkatet, mundohu tė fitosh
Kėnaqėsinė e Allahut me punėt qė do veprosh
Nė Sham dhe Jemen, aq sa vetima shndrin
Salat dhe selam pastė Pejgamberi ynė

Dhe falėnderimet qofshin vetėm pėr Krijuesin
Dhuruesin e tė mirave, falėsin, Mėshiruesin.