PDA

View Full Version : Jezusi,pacifizmi dhe shpata(arma /lufta)


SoKoLi-i-Maleve
15-04-07, 20:59
Ne ket artikull spjegohen detyrimet dhe obligimet e nji njeriu te krishter ndaj Zotit dhe ndaj shtetit(cezarit).Cka asht njerzore dhe cka asht Hyjnore,cka na meson dhe urdhnon Jezusi dhe cka mund te praktikohet ne jeten reale si antar me abligime ndaj shtetit,kombit apo rrethit ku jetojm.Kur mund te perdoret forca/shpata dhe a asht e drejt apo jo.Artikulli asht i shkruar ne anglisht dhe gjindet ne ket link:http://answering-islam.org/Authors/Arlandson/pacifism1.htm

SoKoLi-i-Maleve
28-04-07, 17:41
I (http://answering-islam.org/Authors/Arlandson/pacifism3.htm) nderuar nese ke materiale ne gj. shqipe mun ti postosh e jo ne gj angleze.

Giovanni.

Agolli
04-05-07, 20:46
Po pres me i lexu do peralla.............parashekullore dhe manipuluese ce ende perdoren ne vitin ,,2007,, muaji Maj ,,dita ,,04,, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

SoKoLi-i-Maleve
05-05-07, 04:36
Shko pyte gjyshen se ajo ti tregon me shum deshir,bashk me ninullat e gjumit.

Agolli
05-05-07, 11:53
Shko pyte gjyshen se ajo ti tregon me shum deshir,bashk me ninullat e gjumit.

O Sokoli i xhunglles, s'po ki argumente a ? velle tu paskan hargjit perallat. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif
Eja dhe me sjelle dicka nga vetvetja o vesvese!
Ketu me ke...........................

Arkza
05-05-07, 13:14
Auuuuuuuuuuuuu se e ndije vetin keq dhe deshpruse kur ju shoh keshtu qe po kacafytni per feje . me mire T'ishe kan mu mbylle temat krejt ato qe jam rrethe te gjitha feve :mad:

Preshevar
06-05-07, 18:41
Nė qoft se vet nuk jeni "BESIMTAR", ju kisha lutur qe mos ti pengoni tė tjerėt qe besojnė.

N'qoft se keni pytje, kritika, apo kundėrthenje at here urdhnoni, folni ndesh per fejen islame ndesh per ato katolike.

S'besoj qe kem nevoj me bo pėrqarje,..

Selam,

Agolli
06-05-07, 22:41
Nė qoft se vet nuk jeni "BESIMTAR", ju kisha lutur qe mos ti pengoni tė tjerėt qe besojnė.

N'qoft se keni pytje, kritika, apo kundėrthenje at here urdhnoni, folni ndesh per fejen islame ndesh per ato katolike.

S'besoj qe kem nevoj me bo pėrqarje,..

Selam,
Pershendetje Preshevari! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif
Te kam thene edhe me heret se shoki eshte shok pa asnje lajke, tek une s'ka tili vili http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
Perderisa nuk e cekni se une mendoi apo ,,une,, ashtu e kuptoi dhe e mbaje kete mendim per veten time dhe nuk tentoi te manipuloi me masen, do me keni ne mbrapa ne cfare do debate!
Se ne cka beson eshte pune per ty, e theme kete me plot sinqeritetin e fjales, pse jo edhe e respektoi fort!
Ju lutem mos manipuloni me masen.........
Mirembetshi.........

Preshevar
07-05-07, 07:59
Pershendetje Preshevari! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif
Te kam thene edhe me heret se shoki eshte shok pa asnje lajke, tek une s'ka tili vili http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
Perderisa nuk e cekni se une mendoi apo ,,une,, ashtu e kuptoi dhe e mbaje kete mendim per veten time dhe nuk tentoi te manipuloi me masen, do me keni ne mbrapa ne cfare do debate!
Se ne cka beson eshte pune per ty, e theme kete me plot sinqeritetin e fjales, pse jo edhe e respektoi fort!
Ju lutem mos manipuloni me masen.........
Mirembetshi.........

:wink:... :smile:

Agolli
07-05-07, 11:49
- Simund te besohetne formene krishtere te kuptimsise se Zotit kur thuhet; „Zoti e flijoi Birin e vet qe te laje mekatet e njerezimit.

Nderkaq, pikerisht Zoti kerkon larjen e mekateve me kompenzim, dhe kesisoj vetvetes ia shpaguan mekatet (duke flijuar Birin e tij). Kjo fare nuk ka logjike. Sepse. Cfare i duhej e gjithe kjo aventure, ky skenar Hollywood-ian, kur te njejten gje ka mundur ta bej thjeshte - T'ia fale mekatet njerezimit (pa flijimin e Krishtit, birit te tij!). A ka logjike qe vetvetes dikush t'i percaktoj nje borxh dhe t'ia shpaguaj, per te lare te gjitha borxhet e njerezve?
p.s.Prese pergjigje te logjikshme, matelogjiken qe do te thote, perdore trurin tende, jo citate as perralla, fakte fakte.........