PDA

View Full Version : Vetėm pak!


amanita
04-05-07, 06:20
Martesa

Nėse vdes me ty pa u martu,
Nė varrin tim lule me mė pru,
Nėse varri im lėkundet,
Mos mendo qė toka po dridhet,
Dridhet zemra ime qė tė tregon,
Se edhe nė varr po mė mungon!


Harresa

Puthjet e mia harroi tė gjitha,
Harro edhe fjalėt qė ti kam thėnė,
Mos i kujto mė lotėt e mia,
As kohėn kur ishim bashkė
Harro dashurinė tonė,
Harromė dhe mua,
Po maje mend pėr jet,
Kurr si unė ske me gjet

Dhuratė

Ta dhurova zemrėn
ti ma lėndove,
ta dhurova dashurin
ti se pranove
Ta dhurova syrin
ti ma verbove
Ta dhurova jetėn
Ti mė ike bashkė me te


Dashuri

Jam mbėshtetur mbi supin tėnd,
Afėr bregut tė detit
Sytė e mi po lotojnė,
E ti po mė ngushėllon
Papritmas mė pyete
Nėse do tė harroj ndonjėherė
Njė lot u shkėput nga syri im
Ra nė fund tė detit
Nėse ndonjėherė e gjen atė lot
Atėherė dije se mė stė kujtoj


Vetėm pak

Nuk tė kėrkoj asgjė,
nuk ta rėndoj jetėn,
vetėm dua njė premtim,
tė mė duash deri nė amshim.