PDA

View Full Version : Oriz me birre (risotto ala birra).


drytty
28-05-07, 20:40
Per 4 persona, nese jane shoket e mi nuk del as per 2...

Pasi te kini shkrini nje kub gjelle ne nje liter.
Grini karota dhe speca te fresket ne kub rreth 1 cm2 pak a shume.
Kur uji te bjere vale hidhni perimet dhe 400 gr oriz.
Perzijeni orizin shpesh qe te mos ngjitet, shtojini uje te nxhet sipas nevojes.

Nderkohe qe orizi zihet mirrni nje shishe birre normale dhe hiqni etiketen dhe lajeni...

2-3 min. para se te perfundoje hidhni 100 gr djathe te grire (formaggio grana) dhe 50 gr gjalpe, perzijeni derisda te shkrihet gjalpi.
Kur orizi te jete zier (orizi duhet te jete disi i lengshen jo i thate si e bejne zakonisht ne Shqiperi) hidheni ne nje pjatance te madhe, vedosni shishen e birres (pasi ti kini hequr tapen) ne qender te pjataces dhe gotiteni me nje luge relativisht fort ne menyre qe birra te dale nga shishja. teorikisht birra duhet te dale dhe shishja nuk thyhet...

Sherbejeni dhe ju behte mire...

http://www.claudio.com/Immagini_Blog/Classifiche/Risotto/cascinafiori.jpg

Preshevar
01-06-07, 12:49
Rizotoja ėshtė mė e mir pa Birrė,.. po kjo me siguri qenka per Alkooliket.

Arkza
01-06-07, 14:20
Bash Kisha dash ta Provoj kete por sdi a bon pa Birr !!?
Meqe askush nga Familja ime se per dore , dhe un e e urrej Aromen e Birres :redface:

Era1
02-06-07, 11:13
Gatimi ishte risoto normal me perime, pastaj tek pjesa e birres duket si si numer xhongleri ne cirk:biggrin:

drytty
02-06-07, 14:27
Gatimi ishte risoto normal me perime, pastaj tek pjesa e birres duket si si numer xhongleri ne cirk:biggrin:


Kete drejte eshte e shume per figure se per shije. m.gj.th. Shija nuk i'a prishe dhe njerezve u pelqen numri! ndosha do vendos nje video kushihet krejt mire si funksionon!

Arkza
02-06-07, 14:43
Kete drejte eshte e shume per figure se per shije. m.gj.th. Shija nuk i'a prishe dhe njerezve u pelqen numri! ndosha do vendos nje video kushihet krejt mire si funksionon!ncncncnncncncn !!!! sme Tregove se a ban pa Birra a Jo !!!!? qyyyyyy edhe ti :tongue:

drytty
03-06-07, 23:05
ncncncnncncncn !!!! sme Tregove se a ban pa Birra a Jo !!!!? qyyyyyy edhe ti :tongue:


Ban edhe pa birre moj goce... ju befte mire!

napoleoni
09-06-07, 03:58
Orizi(risotto), mund tė pėrgatitet nė shumė mėnyra. Mėnyrat mė tradicionale italjane janė: Oriz milanez ( risotto milanese), Oriz me djathė nga Parma ( alla parmigiana),Oriz me palcė (risotto al midollo), Oriz nga baēja (risotto all`ortolana), Oriz me krostaqe (risotto ai frutti di mare), Oriz me shampanjė (risotto allo champagne), Oriz me kėpurdha (risotto ai porcini), Oriz me tartuf (risotto con tartufo) dhe shumė mėnyra tjera tė cilat nuk mė kujtohen pėr momentin. Ndėrsa nė Spanjė ėshtė i njohur Orizi i quajtur "payella" qė pėrgatitet me mish tė bardhė pule dhe krostaqe( fruta deti ). Nėse ndokush nga ju ėshtė i interesuar pėr mėnyrėn e detajuar tė pėrgatitjes sė kėtyre specialiteteve italjane, mund tė mė pyes lirisht. Do tė mundohem tė i kėshilloj....

Ju baftė mirė !