PDA

View Full Version : Foto


Faqet : 1 [2]

e-uritura
29-12-11, 00:18
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/389550_319651198057173_284147114940915_1168141_361 860197_n.jpg

e-uritura
14-01-12, 22:50
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/378139_215889025166023_135689866519273_456712_6301 86812_n.jpg

Kosova19
15-01-12, 09:55
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/378139_215889025166023_135689866519273_456712_6301 86812_n.jpg

..mė sė shumti Allahun dhe me pase gjithė te derguarit e Allahut.

Alima
22-01-12, 17:40
...


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/403871_336176406403963_143451732343099_1160431_117 2925997_n.jpg
.

Kosova19
22-01-12, 21:22
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/395949_1795191015913_1723858176_912714_1135939055_ n.jpg

Namazi i Drekes & Ikindis nė Brezovicė

Kosova19
22-01-12, 21:23
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/386143_2824579012048_1186198469_33056553_190611153 7_n.jpg

Hyrja per ne parkingun e xhamise se Pejgamberit

Kosova19
22-01-12, 21:24
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/388224_2824588452284_1186198469_33056556_455789570 _n.jpg

Perballe eshte Kodra e Uhudit, ku eshte zhvilluar Lufta e Uhudit

Kosova19
22-01-12, 21:26
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/383690_2824513610413_1186198469_33056544_178106592 1_n.jpg

Rruga Mekke-Medine

Kosova19
22-01-12, 21:27
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/389836_2824525450709_1186198469_33056545_179139506 0_n.jpg

Varrezat e Medines, nje shembull tipik i varrezave te muslimaneve

Kosova19
22-01-12, 21:28
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/384523_2824710855344_1186198469_33056675_432306672 _n.jpg
Medineja para nje shekulli, linja Medine-Stamboll

premium
22-01-12, 22:35
Allahu ju shperbleft KOSOVA 19
shumė fotot e mira qenkan ,

e-uritura
26-01-12, 23:39
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/428370_342902822400035_143615112328808_1263703_156 3355748_n.jpg

Makresh
27-01-12, 00:21
http://s1.jrnl.ie/media/2011/06/PA-9853809-390x285.jpg


VhRX12DCbYM

LuLjaa
27-01-12, 15:33
...


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/403871_336176406403963_143451732343099_1160431_117 2925997_n.jpg
.


Qe edhe kjo ...

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/422751_237869982959786_164868200259965_552867_2131 623648_n.jpg

Alima
29-01-12, 13:48
Qe edhe kjo ...

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/422751_237869982959786_164868200259965_552867_2131 623648_n.jpg...


Heeeej , pa shikoje , .... kjo edhe me e bukur :http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/430798_351565744862525_162434670442301_1397105_191 8422871_n.jpg

.

Alima
30-01-12, 15:59
...


http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/417346_297941680254539_242539189128122_776180_4459 57739_n.jpg

.

LuLjaa
30-01-12, 16:05
Shume mire Alima, kete e pash edhe une
qe edhe ni tjeter ,,,,

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/427498_10150492130580518_158029920517_9322631_4769 40720_n.jpg

LuLjaa
30-01-12, 16:06
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/403043_321345667908152_182329545143099_893747_8697 97041_n.jpg


:smile:

Alima
31-01-12, 00:29
...


http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/396542_239822236096572_100002063917466_561780_1961 695017_n.jpg
.

Makresh
31-01-12, 00:46
Nuk eshte e vertet qe do te perfundojn njesoj.

Njeri, doemos eshte superior ndaj tjetrit.

...dhe ai, eshte me i devotshmi ndaj Zotit _:)

Murgesha
31-01-12, 01:13
Nuk eshte e vertet qe do te perfundojn njesoj.

Njeri, doemos eshte superior ndaj tjetrit.

...dhe ai, eshte me i devotshmi ndaj Zotit _:)

Nė varr do tė pėrfundojmė tė gjithė, e se ku pas varrit jo ti po asnjė njeri nė kėtė

botė nuk e di. :biggrin:

Ēkemi nė zemrat tona e din vetėm i Gjithėdijshmi, :smile:

Makresh
31-01-12, 01:31
Nė varr do tė pėrfundojmė tė gjithė, e se ku pas varrit jo ti po asnjė njeri nė kėtė

botė nuk e di. :biggrin:

Ēkemi nė zemrat tona e din vetėm i Gjithėdijshmi, :smile:


E vertet, sikur vdekja te mbaronte ne varr. :rolleyes: Por proēesi vazhdon, edhe ne varr e pertej varri,... Por ajo qe i dallon keta dy varre, eshte devotshmeria e njerezve ndaj Zotit sapo ishin te gjall, dhe kjo s'ka lidhje se a je i pasur apo i varfer, edhe pse fotoja na ben me dije qe i varfer apo i pasur, do t'perfundojn njesoj ; ne varre.

Murgesha
31-01-12, 01:36
E vertet, sikur vdekja te mbaronte ne varr. :rolleyes: Por proēesi vazhdon, edhe ne varr e pertej varri,... Por ajo qe i dallon keta dy varre, eshte devotshmeria e njerezve ndaj Zotit sapo ishin te gjall, dhe kjo s'ka lidhje se a je i pasur apo i varfer, edhe pse fotoja na ben me dije qe i varfer apo i pasur, do t'perfundojn njesoj ; ne varre.

Problemi eshte se ti nuk mundesh m`i njoftė tė devotshmit apo tė pa devotshmit... dhe logjikisht nuk ka far ndryshimi nga varri i tė pasurit a tė varfėrit, i muslimanit apo tė krishterit, i tė deklaruarit me gojė besimtar apo mosbesimtar... Ti pra nuk din asgjė se kush ku dhe si pėrfundon, kėtė deshta tė ta them!

Makresh
31-01-12, 01:45
Problemi eshte se ti nuk mundesh m`i njoftė tė devotshmit apo tė pa devotshmit... dhe logjikisht nuk ka far ndryshimi nga varri i tė pasurit a tė varfėrit, i muslimanit apo tė krishterit, i tė deklaruarit me gojė besimtar apo mosbesimtar... Ti pra nuk din asgjė se kush ku dhe si pėrfundon, kėtė deshta tė ta them!


Murgeshe,

Flm qe po e thue, po nuk pohova askund qe e di te fshehten !

Superioriteti i njerezve mbatet sipas devotshmeris ndaj Zotit. Kete s'po e thot Makreshi nga vetja.

Alima
31-01-12, 01:51
Problemi eshte se ti nuk mundesh m`i njoftė tė devotshmit apo tė pa devotshmit... dhe logjikisht nuk ka far ndryshimi nga varri i tė pasurit a tė varfėrit, i muslimanit apo tė krishterit, i tė deklaruarit me gojė besimtar apo mosbesimtar... Ti pra nuk din asgjė se kush ku dhe si pėrfundon, kėtė deshta tė ta them!


...

Vetem Nje Zot e di kush ku e ka vendin , dhe ne fund vetem Ai vendos ... por , po Ai Zot , na ka tregu perafersisht si qendrojne punet ! ... Mbase , me nje fjale te vetme , perfundon njeriu ne ferrin e fundit bashk me faraonin , dhe me nje fjale te vetme , ngjitet ne xhenetin me te larte !


....ka edhe shenja tjera te spjeguara per gjendjen pas vdekjes , me ne detaje ... pra ceku edhe njehere , vetem i lumi Zot e di !


.

GURI SYLAJ
31-01-12, 07:34
Me vjen leq por dallimine mes varreve nukegziston por nemeste pasurit dhe te varferit gjithesesi!Sepse i varferi prej varrit ne varr!
Ne ke te rast dhe krahasimet e tillaekanshendrru religjionin ne armen me te sofistikuar per ta mbajt te varferin te varfer ,skllavin skllav e robin rob !!Perndryshe sido tejustifikohej nryshe pasuria e pushteti i pakufi i kapitalisteve te te gjitha ngjyrave.

Makresh
31-01-12, 08:40
Indignez-vous !

Kosova19
31-01-12, 10:13
Me vjen leq por dallimine mes varreve nukegziston por nemeste pasurit dhe te varferit gjithesesi!Sepse i varferi prej varrit ne varr!
Ne ke te rast dhe krahasimet e tillaekanshendrru religjionin ne armen me te sofistikuar per ta mbajt te varferin te varfer ,skllavin skllav e robin rob !!Perndryshe sido tejustifikohej nryshe pasuria e pushteti i pakufi i kapitalisteve te te gjitha ngjyrave.

...a fjale te Komunsitave po na sjell, ata qė i sjellen vuajtje njerzimitqė me marr pushtetin vet.

Alima
02-02-12, 17:39
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/423469_334420946597713_100000894320623_978522_1029 704383_n.jpg


..Nėse i sheh njerėzit duke garuar nė dunja.. lejau atė atyre!
Nėse garojnė pėr ahiret.... bėhu ti i pari qė i tejkalon tė gjithė..
Ngase Allahu subhanehu ue teala dunjan ja jep atij qė e don dhe atij qė nuk e donė..
Ndėrsa nuk ia jep Ahiretin pos atij qė e donė...
Thotė i Dėrguari alejhi salatu ue selam: '' Sikur qė dunjaja tė vlente tek Allahu sa njė krah i mushkonjės, nuk do tė kishte pirė nga ajo qafiri as njė gotė ujė''..

Alima
05-02-12, 12:32
...


http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/404960_1840667192446_1713561488_920902_2000695503_ n.jpg.

e-uritura
07-02-12, 09:40
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/417126_341190482582020_164378090263261_1076747_427 781719_n.jpg

Makresh
07-02-12, 14:04
http://56.img.v4.skyrock.net/567/allahu-akbar-x3/pics/2849111778_3.gif

... tė zinjė,
... tė bardhė,
... afrikan,
... amerikan,
... evropjan,
.... aziatik,
tė vegjel e te mdhenje !
.. tė gjithė jan vėllezėr pėr Allah !

Makresh
08-02-12, 11:53
http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/01/nicolasblach1.png


Isha prezent ketu,... ishte kohe e ftoht !... ne ishim mbrenda po kur mori vesh Nikola Blansho qe disa racista po protestonin jasht pallatit, dul jasht dhe i ftoj qe te hyjn mbrenda dhe te shohin me syt e tyre qe Shefqet Krasniqi nuk eshte "terrorist", dhe nuk predikon RACIZMIN si keta qe protestonin jasht, pasi ata refuzuan, u dhuroj nga nje ēokollad ne shenje "solidarizimi" dhe turma u shua... e disa, edhe u futen mbrenda :biggrin:

Alima
14-02-12, 15:25
...http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/426627_346400925391200_182249721806322_1113759_617 660821_n.jpg


.
.

Murgesha
14-02-12, 15:34
...http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/426627_346400925391200_182249721806322_1113759_617 660821_n.jpg


.
.


E pse po paraqet pra foto qe kan te bejne me ket dite? :wink:

Alima
14-02-12, 15:59
E pse po paraqet pra foto qe kan te bejne me ket dite? :wink:


...

Pak propagand !
... a reklam !


.

Murgesha
14-02-12, 16:04
...

Pak propagand !
... a reklam !


.


Ani, ani bash mirė.

DEA
14-02-12, 19:07
...http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/426627_346400925391200_182249721806322_1113759_617 660821_n.jpg


.
.C`fare ka te bej feja me 14 shkurtin? C`fare kane te perbashket ose c`fare kane te kundert?

emine
14-02-12, 19:22
...http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/426627_346400925391200_182249721806322_1113759_617 660821_n.jpg


.
.

hahahhahhahahhahahah

Daglasi
14-02-12, 19:43
...http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/426627_346400925391200_182249721806322_1113759_617 660821_n.jpg


.
.

I am Muslim Alhmdulilah=FULL LOVE:biggrin:

Alima
14-02-12, 22:06
I am Muslim Alhmdulilah=FULL LOVE:biggrin:


...

Alhamdulilah !

Veē te urituren sa e du , boll ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

Makresh
15-02-12, 09:23
C`fare ka te bej feja me 14 shkurtin? C`fare kane te perbashket ose c`fare kane te kundert?

Muslimanet e pa-informuar besojn se kjo eshte vertet festa e te dashureve. Ne fakt eshte perkujtimi i prifterinjeve te vrar nga vrasesit e para 18 shekujve !

Ata konsiderohen si martir, dhe jan shpallur te shenjt ne fejen e tyre, ku edhe para-nofka : SHEN V.... !

Nė Islam nuk egziston shenjterimi sipas deshirave njerzore. Dhe nuk eshte papa apo ndokush tjeter qe mund te thot se filan fisteku ishte i shenjt, sepse Zoti i'a hapi rruget ne nje moment te caktuar.

Kjo konsiderohet si besim i dobėt ne Islam !... dhe kesisoji, edhe devijon besimi Islam.

Alima
15-03-12, 12:03
...


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/431569_409123462446480_158270684198427_1599459_117 7775731_n.jpg.

Zero Cool
30-03-12, 19:43
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/530250_10150651521336896_190264426895_9338955_1688 627075_n.jpg

Zero Cool
03-04-12, 17:22
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/1703380272_n.jpg

e-uritura
17-04-12, 21:35
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/530130_364932770224947_101542416563985_1098736_822 409683_n.jpg

Bajlozi i Zi
24-04-12, 17:38
http://farm1.static.flickr.com/31/95730983_776bf2dc60.jpg

The Prophet Mohammed SAW has been depicted by non-muslims with respect many times in the past – including a marble frieze of the Prophet as one of history’s great lawgivers, on the South Wall inside the Supreme Court building in Washington DC.

ritta
24-04-12, 17:57
http://www.italianlakeswedding.com/blog/wp-content/uploads/2009/05/1_lake-orta-weddings.jpg

hajde vere hajde :)))

Alima
27-04-12, 22:39
...

Londer , dita e Xhumas .


http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/576102_279482382145636_152952868131922_602803_1296 266595_n.jpg
.

LuLjaa
02-05-12, 16:26
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/p480x480/546264_445258892166612_139937596032078_1630393_106 3507489_n.jpg

Skyfter
02-05-12, 17:49
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/p480x480/546264_445258892166612_139937596032078_1630393_106 3507489_n.jpg


Ec e mos plas ...

Na ndihmo kunder popullit pabesimtar????

Demek krejt ata qe nuk jan Müsla.


E pse jo Zot na ndihmo kunder Armikut? :wink:

emine
02-05-12, 17:52
...

Londer , dita e Xhumas .


http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/576102_279482382145636_152952868131922_602803_1296 266595_n.jpg
.

Alime pa cudi a lejone muslimanet midis qytetit tyre mu fal te krishteret,merre me mend cfare privilegji ka populli islam kudo:rolleyes:ket ja mundsojne vetem ( te pafete) ku me nalt me dhimbje paska kerku aj shkrim i lules ndihme ,ndime,,,

Makresh
03-05-12, 08:49
Alime pa cudi a lejone muslimanet midis qytetit tyre mu fal te krishteret,merre me mend cfare privilegji ka populli islam kudo:rolleyes:ket ja mundsojne vetem ( te pafete) ku me nalt me dhimbje paska kerku aj shkrim i lules ndihme ,ndime,,,


Po emine, sigurisht qe e lejojn.

Nuk ke shtet me popullesi Islame ku te krishteret nuk e praktikojn besimin e tyre sipas qefit te vet. Ne Emiratet e bashkuara t'Arabis, ne Koweit e ne Katar eshte vet shteti ai i cili u nderton Kisha imigranteve jo-musliman, qe te ndihen ne paqe me veten dhe me rrethin ne te cilen jetojn. Ndryshe si e shpjegon ti faktin qe kishat e para kohes-islamike te ken mbijetuar edhe sot ne gadishullin arabik ?

Zero Cool
03-05-12, 08:54
Po emine, sigurisht qe e lejojn.

Nuk ke shtet me popullesi Islame ku te krishteret nuk e praktikojn besimin e tyre sipas qefit te vet. Ne Emiratet e bashkuara t'Arabis, ne Koweit e ne Katar eshte vet shteti ai i cili u nderton Kisha imigranteve jo-musliman, qe te ndihen ne paqe me veten dhe me rrethin ne te cilen jetojn. Ndryshe si e shpjegon ti faktin qe kishat e para kohes-islamike te ken mbijetuar edhe sot ne gadishullin arabik ?

Maki, a mun u qove?

Mos fol qyfer, nuk ndertojne shtetet islame asnje kishe per imigrantet europjan dhe kishat ne arabi kan mbijetu sepse ka popull arab te besimit te krishtere apo e ke harru kete fakt?

Perderisa ne Londer nuk ka asnje islamist vendas e keta po i lejojne te praktikojne besimin e vet, ketu eshte thelbi.

ps: mos u ban keshe spi kupton gjerat ...:P

Makresh
03-05-12, 09:25
Maki, a mun u qove?

Mos fol qyfer, nuk ndertojne shtetet islame asnje kishe per imigrantet europjan dhe kishat ne arabi kan mbijetu sepse ka popull arab te besimit te krishtere apo e ke harru kete fakt?

Perderisa ne Londer nuk ka asnje islamist vendas e keta po i lejojne te praktikojne besimin e vet, ketu eshte thelbi.

ps: mos u ban keshe spi kupton gjerat ...:P


Qe kadale, ti a men u qove ?

Ne shtetet arabe, shumica e emigranteve jan nga Filipina, India, Vietnmani. Ata i takojn besimit te krishter, ritit katolik. Kurse prifterinjt dhe murgeshat, jan evangjelist te ardhur nga 4 anet e globit me nje qellim te vetem : Evangjelizmin e shteteve arabe ! Per t'a arrit kete qellim, ata ndertojn klinika spitalore, fushnjore per femije, gjimnaza 'perendimore', organizata per te drejtat e gruas, etj revendikacione qe jan ne konflikt me besimin e popullates. Shtetet qe ti citova nuk lejojn me kesi lloj propagandash qe sot perdoren ne Shqiperi e Kosove, ata kan deklaruar qe ne u ndertojm kishat me nje kusht, qe mos te filloni e te krijoni perēarje me propaganda fetare. Vetem Kuvajti, ne 10 vitet e fundit ka dhuruar plus ka ndertuar 10 komplekse te Kishave, nen kryepeshkopin e tyre zvicerran.

Ne londer, ke shume musliman vendas (anglez, asi faqe kuqe :D).

Zero Cool
03-05-12, 20:14
Qe kadale, ti a men u qove ?

Ne shtetet arabe, shumica e emigranteve jan nga Filipina, India, Vietnmani. Ata i takojn besimit te krishter, ritit katolik. Kurse prifterinjt dhe murgeshat, jan evangjelist te ardhur nga 4 anet e globit me nje qellim te vetem : Evangjelizmin e shteteve arabe ! Per t'a arrit kete qellim, ata ndertojn klinika spitalore, fushnjore per femije, gjimnaza 'perendimore', organizata per te drejtat e gruas, etj revendikacione qe jan ne konflikt me besimin e popullates. Shtetet qe ti citova nuk lejojn me kesi lloj propagandash qe sot perdoren ne Shqiperi e Kosove, ata kan deklaruar qe ne u ndertojm kishat me nje kusht, qe mos te filloni e te krijoni perēarje me propaganda fetare. Vetem Kuvajti, ne 10 vitet e fundit ka dhuruar plus ka ndertuar 10 komplekse te Kishave, nen kryepeshkopin e tyre zvicerran.

Ne londer, ke shume musliman vendas (anglez, asi faqe kuqe :D).

Maki a u lodhe hiq ?

Sa mire ata po qesin kushte !
Te na, pa asnje kusht, ska lane grupacion politiko-fetar apo sekt i fisit e mahalles nga i gjithe gadishulli Arabik, pa e vendosur seline e vet.

Por keta me siguri nuk po bejne percarje me ideologjite e veta, ne popullaten e cila nuk ka besimin e tyre ?!

Alima
05-05-12, 22:47
Alime pa cudi a lejone muslimanet midis qytetit tyre mu fal te krishteret,merre me mend cfare privilegji ka populli islam kudo:rolleyes:ket ja mundsojne vetem ( te pafete) ku me nalt me dhimbje paska kerku aj shkrim i lules ndihme ,ndime,,,

...

Emine ,

ua lejone Zoti , pse jo edhe robi ... ne nuk e kemi te percaktuar posaqerisht ne faltore te falemi . Kudo qe te falemi per ne eshte faltore !

Pabesimtare , nuk eshte dikush me besim te gabuar ! Ai/ajo beson , edhe pse gabim !


Shnetje mike ,
Alima :)


.

Alima
11-05-12, 16:40
...

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/529757_2171592785369_1713260298_1051802_1754631870 _n.jpg

.

Makresh
15-05-12, 20:15
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/401151_358391960859310_100000655262009_1190115_138 3206014_n.jpg

GURI SYLAJ
16-05-12, 12:31
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/401151_358391960859310_100000655262009_1190115_138 3206014_n.jpg

Nuk po me habite naiviteti i keti qe e mban por i atyre qe e perkrahin !
E cka me 1388 !!???


.... edhe pse ,edhe kshtu ,kjo eshte RRENE !!

Alima
16-05-12, 12:36
.... edhe pse ,edhe kshtu ,kjo eshte RRENE !!


...

Rrene pra !


Nuk ishte Kosovare , por Shqipetare !


.

e-uritura
16-05-12, 12:41
Nuk po me habite naiviteti i keti qe e mban por i atyre qe e perkrahin !
E cka me 1388 !!???


.... edhe pse ,edhe kshtu ,kjo eshte RRENE !!Ėshtė montazhė ajo pllakatė aty!

Makresh
16-05-12, 12:53
Nuk po me habite naiviteti i keti qe e mban por i atyre qe e perkrahin !
E cka me 1388 !!???


.... edhe pse ,edhe kshtu ,kjo eshte RRENE !!


Viti 1389, eshte Pavaresia e pare e Kosoves. (Kjo nuk eshte RRENE !!)
Qė nga ky vit, i kemi thene Adios Kopilovicave e Brankovicave !

Murgesha
16-05-12, 13:15
Viti 1389, eshte Pavaresia e pare e Kosoves. (Kjo nuk eshte RRENE !!)
Qė nga ky vit, i kemi thene Adios Kopilovicave e Brankovicave !


Po.

500 vite.

Pastaj kur iku, tė ktheu prap te ata qė kishe i paska pėrzėnė, mos harro se njėsoj edhe shkiet kan qenė nė turkun por ata u pavarėsun prej tyne nė vitin 1878, edhe grekėt ishin nėn turkun po i thanė JO fesė e zakoneve ty tyre, edhe edhe edhe shumė popuj tjerė i thanė JO flliqnisė turke, dhe tė gjith shtetformuan, neve qė ja pranum flliqninė e tyne edhe sot e kėsaj dite jemi pa asgjė tė shpėrndarė e katandisur mė zi se magjuptė.

Alima
16-05-12, 13:18
Po.

500 vite.

Pastaj kur iku, tė ktheu prap te ata qė kishe i paska pėrzėnė, mos harro se njėsoj edhe shkiet kan qenė nė turkun por ata u pavarėsun prej tyne nė vitin 1878, edhe grekėt ishin nėn turkun po i thanė JO fesė e zakoneve ty tyre, edhe edhe edhe shumė popuj tjerė i thanė JO flliqnisė turke, dhe tė gjith shtetformuan, neve qė ja pranum flliqninė e tyne edhe sot e kėsaj dite jemi pa asgjė tė shpėrndarė e katandisur mė zi se magjuptė.


...

Prap te keshilloi te lexosh per Princ Vidin e nderuar !


.

Murgesha
16-05-12, 13:22
...

Prap te keshilloi te lexosh per Princ Vidin e nderuar !


.

Seriozisht e ke a??

tipi engjellor
16-05-12, 13:25
Viti 1389, eshte Pavaresia e pare e Kosoves. (Kjo nuk eshte RRENE !!)
Qė nga ky vit, i kemi thene Adios Kopilovicave e Brankovicave !

markesh viti 1389 ka qene beteja e kosoves kunder turkut .................

Makresh
16-05-12, 13:30
Po.

500 vite.

Pastaj kur iku, tė ktheu prap te ata qė kishe i paska pėrzėnė, mos harro se njėsoj edhe shkiet kan qenė nė turkun por ata u pavarėsun prej tyne nė vitin 1878, edhe grekėt ishin nėn turkun po i thanė JO fesė e zakoneve ty tyre, edhe edhe edhe shumė popuj tjerė i thanė JO flliqnisė turke, dhe tė gjith shtetformuan, neve qė ja pranum flliqninė e tyne edhe sot e kėsaj dite jemi pa asgjė tė shpėrndarė e katandisur mė zi se magjuptė.

Cka quan ti flliqni ?

Makresh
16-05-12, 13:32
markesh viti 1389 ka qene beteja e kosoves kunder turkut .................

Mvaret si e percepton ti.
Un besoj qe ishte Turku kunder Shkjaut. Qe nga kjo dat, serbet jan shuar si perandori.

tipi engjellor
16-05-12, 13:35
Mvaret si e percepton ti.
Un besoj qe ishte Turku kunder Shkjaut. Qe nga kjo dat, serbet jan shuar si perandori.

po ashtu eshte edhe kunder shkajut .....po edhe na te perzim po ....

Makresh
16-05-12, 13:38
po ashtu eshte edhe kunder shkajut .....po edhe na te perzim po ....

Kemi qen rob te shkive. Por jo te gjithe, lexo perandorin Osmane, dhe do ta kuptosh qe shqiptaret ishin ne te, para se te ēliroheshin trojet tona.

Zero Cool
16-05-12, 15:29
Seriozisht e ke a??

Ooooooooo po breeeeeeeh se u kap qekjo per Vidin (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=31685)

Alima
16-05-12, 16:07
...

Ai eshte versioni falco ZC !


Lexoje origjinalin, lexo kush ishte Faik Konica , kush ishte KNK-ja ... si erdh princ Vidi ,pse , kush e dergoi , per ēfar arsyesh ....krejt ulu kadal dale e lexo :

http://www.dielli.net/pdf/historia/KryengritjaPopulloreShqipetare.pdf


Tani ne kete khaos , vetem se po perseritet e gjithe kjo e kaluar , o te mjere shqipetare !!!
..

Zero Cool
16-05-12, 16:13
...

Ai eshte versioni falco ZC !


Lexoje origjinalin, lexo kush ishte Faik Konica , kush ishte KNK-ja ... si erdh princ Vidi ,pse , kush e dergoi , per ēfar arsyesh ....krejt ulu kadal dale e lexo :

http://www.dielli.net/pdf/historia/KryengritjaPopulloreShqipetare.pdf


Tani ne kete khaos , vetem se po perseritet e gjithe kjo e kaluar , o te mjere shqipetare !!!
..


Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Alima se kemi bėrė kėshtu !

Unė mendoj qė verzioni yt ėshtė fallco !

Zoti e di mė mirė.

Alima
16-05-12, 16:16
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Alima se kemi bėrė kėshtu !

Unė mendoj qė verzioni yt ėshtė fallco !

Zoti e di mė mirė.


...

Mendo ti ēka te duash , dhe edhe une mendoi ēka te dua !

Zoti e di gjithesesi , por.... si nuk po kuptoni ju , kete nuk e kame aspak te qarte !


Sa here duhet me u perveluar qe njehere te kuptosh se mund te djegesh dhe ate fort e keq !

.

Zero Cool
16-05-12, 16:29
...

Mendo ti ēka te duash , dhe edhe une mendoi ēka te dua !

Zoti e di gjithesesi , por.... si nuk po kuptoni ju , kete nuk e kame aspak te qarte !


Sa here duhet me u perveluar qe njehere te kuptosh se mund te djegesh dhe ate fort e keq !

.

E njėjta vlenė edhe pė ty !

Atė qė e kam sjellė unė ėshtė origjinal pa u pėrzi extremistat islamist ne tė, edhe pikė .

Alima
16-05-12, 17:10
, edhe pikė .[/I]


...

Pike paq ZC ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif


.

Makresh
16-05-12, 18:48
Per mu kon lapper, lypset :

Shkrim nga vitet ~1920-ta.
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/535401_3398642278523_1043734979_32966689_521022032 _n.jpg

Makresh
21-05-12, 10:38
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/401666_355848114470217_114465085275189_872864_4025 47168_n.jpg

Diēka so n'rregull.

Alima
04-06-12, 22:53
...

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/181266_441674489184658_18276363_n.jpg


.

Makresh
11-06-12, 13:06
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/538482_3597097039768_1708851353_n.jpg

Alima
11-06-12, 13:17
...

Hahaha...Makresh kije pak meshire aman http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Ja edhe nje pra :


http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/580021_10151171531842656_1414972547_n.jpgNa kanė gėnjyer njė shekull...!

Pėr shumė vjet nė librat e historisė tė planprogrameve shkollore ėshtė botuar ēdo herė fotografia e njė ndėrtese tė vogėl pėrfundi sė cilės ėshtė vėnė mbishkrimi ‘’Ndėrtesa ku u mbajt Kuvendi i Lidhjės sė Prizrenit’’. Ky interpretim Historik ėshtė ngulitur nė vetėdijen e nxėnėsve dhe qytetarve tė thjeshtė. Pas 128 vjetėsh (1878-2006) del ky ishte njė falsifikim his...torik. Historianėt Skėnder Rizaj, Fehmi Rexhepi, Parim Kosova thonė se ky Kuvendi i Lidhjės u mbajt nė Xhaminė ‘’Bajrakli’’. Edhe Enver Baftiu, nga Instituti i Monumenteve tė Kulturės nė Prizren, thotė se ėshtė absurde tė besohet qė nė njė ndėrtesė tė vogėl 48 metra katrorė, sa i ka ‘’Shtėpia e Lidhjės’’ tė jenė mbledhur mbi 200 burra.

S.M.


.

Murgesha
11-06-12, 16:55
Moootiii u mbajt Lidhja e Prizerenit.

Prej atėherė ėshtė bėrė Lufta e parė botėrore, Lufta e dytė botėrore, dhe gjatė gjithė kėsaj kohe perandoria osmane o kon e coftė e coftinė do tė jetė edhe qeto 1000 vitet e fundit, andaj shumė ėshtė e kotė qė vajtohet e tė lutemi qė tė kthehet. :biggrin:

Denim
11-06-12, 18:14
Dikurė mes Shqiptarėve etnik dhe fetarė tė vėrtetė kishte edhe atdhedashės. Kishte hoxhallarė Shqiptarė , kishte Mulla Idriz Gjilana pėr tė cilėt kombi ishte mbi fenė. Tani kjo ėshtė vėtėm nostalgji...


S’ka fe pa atdhe ; Mulla Idriz Gjilani.

Makresh
11-06-12, 20:51
Dikurė mes Shqiptarėve etnik dhe fetarė tė vėrtetė kishte edhe atdhedashės. Kishte hoxhallarė Shqiptarė , kishte Mulla Idriz Gjilana pėr tė cilėt kombi ishte mbi fenė. Tani kjo ėshtė vėtėm nostalgji...


S’ka fe pa atdhe ; Mulla Idriz Gjilani.

Hajde rren hajde.

Denim
13-06-12, 08:39
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/550861_368070606581039_624676981_n.jpg

Denim
13-06-12, 08:42
صابة مصور الإخبارية برصاصة في الصدر ومراسل الإخبارية بشظية في اليد إثر قيام مجموعات إرهابية مسلحة في منطقة الحفة بريف اللاذقية بإطلاق النار على طاقم الإخباريةhttp://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/525771_367239199997513_1074629137_n.jpg

Makresh
13-06-12, 13:01
100'000 Shqiptarė nė faljėn e Xhumasė, nė pritje tė Kalifit Islam : Sultan Mehmed Reshatit,

Prishtinė 16 Qershor 1911


https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/560261_424206594278334_318640517_n.jpg

Alima
17-06-12, 21:53
...

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/401928_233365956783137_498204244_n.jpg


.

GURI SYLAJ
19-06-12, 08:58
Kokni dale pej Kuranit mdoket!!
A e dini pse u syrgjynosen Abdyl Frasheri dhe Sylejman Vokshi!??
Po Kulla e Rrust Kabashit pse u dogj!??
Po Clirimi i Shkupit nga kush!??
Po Gryka e Carraleves e Gryka e Kacanikut !??

" Nje popull qe nuk luftoan me e ndryshu gjendjen e vet as Allahu nuk i ndihmon!" KURAN
Ky ishte parimi i L.se Prizrenit ...bile edhe kunder vet Sulltanit !!


Mos harroni!
Vulat dhe shkronjat i shlyen veq nje gome!!
PUSHKA !

jadore
19-06-12, 09:16
Kokni dale pej Kuranit mdoket!!
A e dini pse u syrgjynosen Abdyl Frasheri dhe Sylejman Vokshi!??
Po Kulla e Rrust Kabashit pse u dogj!??
Po Clirimi i Shkupit nga kush!??
Po Gryka e Carraleves e Gryka e Kacanikut !??

" Nje popull qe nuk luftoan me e ndryshu gjendjen e vet as Allahu nuk i ndihmon!" KURAN
Ky ishte parimi i L.se Prizrenit ...bile edhe kunder vet Sulltanit !!


Mos harroni!
Vulat dhe shkronjat i shlyen veq nje gome!!
PUSHKA !

shume frigues bre ky kushtrim i juaji Guri Sylaj .. nuk jemi ne kohen e Lidhjes se Prizerenit e as mbushjes se pushkes me barut . perderi sa pas cdo nenshkrimi e vule mendojme qe do te rrije pushka ( si edhe ndodhe ne mentalitetin tone , e ne token tone edhe sot e kesaj dite ) veshtire qe do te kemi prosperitet ..
..Jane kalle Guri jane kalle , e pat mo ajo jo veq Ne de po globi mbare u kalle shume here ,, mos ti harrojme po nuk eshte e thene cdo te dyten fjal ti perkujtojme , se duke perkujtu veq historine e kaluar beso qe nje hap para nuk po del kohe te perparojme.. !

Ora e ligė
19-06-12, 09:32
shume frigues bre ky kushtrim i juaji Guri Sylaj .. nuk jemi ne kohen e Lidhjes se Prizerenit e as mbushjes se pushkes me barut . perderi sa pas cdo nenshkrimi e vule mendojme qe do te rrije pushka ( si edhe ndodhe ne mentalitetin tone , e ne token tone edhe sot e kesaj dite ) veshtire qe do te kemi prosperitet ..
..Jane kalle Guri jane kalle , e pat mo ajo jo veq Ne de po globi mbare u kalle shume here ,, mos ti harrojme po nuk eshte e thene cdo te dyten fjal ti perkujtojme , se duke perkujtu veq historine e kaluar beso qe nje hap para nuk po del kohe te perparojme.. !Historia perseritet. E riperseritet..

Duhet prere kokat njerezve, qe historia te ndryshoje.

Nuk jemi te njejtit qe ishim ne kohen e Lidhjes se Prizerenit, atehere kishte atdhedashes! Jemi edhe me keq, nuk kemi qene kurre me poshte.

" Nje popull qe nuk lufton me e ndryshu gjendjen e vet as Zoti nuk i ndihmon!" KURAN

Jo shqiptaret i kane la duart!

Alima
19-06-12, 09:43
...

Ēka jeni qu e po filozofoni me sabah,se nuk e kqyra kur paskit filozofu po thash hajt ...pa lidhje ,jo pa lidhje se me lidhje po palidhje qe s'shiqova kur paski filozofu!

Nisa me thone se lufta ma se pari fillon me vetveten.Me ju tregu drejte ajo lufte eshte lufta me e veshtire qe ka ekzistu ne kohen e qatyne te l.se Prizrenit...para tyne ,shuume para tyne , pas tyne , shume pas tyne , dhe edhe tani.Gadi harrova edhe ne te ardhemen e afert me te gjitha zgjedhjet kohore pas te ardhmes.

Sa e paski marr pushken e shpaten serioze ne kete ajet Ku'ranor pa pa pa... patriot se jo mahi,le qe patriot po edhe besimtar deri ku s'ka ma , mash'Allah ju kofte!

...ēka deshta me thone se hala tesull ,as kaffe pi s'kam ... su met tjeter sipas do rreshtave qetu veē me ba harakiri edhe une ma s pari , e ton ju tjert mas meje ...si ai tarzani me 9 shpirta ...jo 11 i kish pas pas si pas te dhenave mediale !.

Ora e ligė
19-06-12, 09:47
...

Ēka jeni qu e po filozofoni me sabah,se nuk e kqyra kur paskit filozofu po thash hajt ...pa lidhje ,jo pa lidhje se me lidhje po palidhje qe s'shiqova kur paski filozofu!

Nisa me thone se lufta ma se pari fillon me vetveten.Me ju tregu drejte ajo lufte eshte lufta me e veshtire qe ka ekzistu ne kohen e qatyne te l.se Prizrenit...para tyne ,shuume para tyne , pas tyne , shume pas tyne , dhe edhe tani.Gadi harrova edhe ne te ardhemen e afert me te gjitha zgjedhjet kohore pas te ardhmes.

Sa e paski marr pushken e shpaten serioze ne kete ajet Ku'ranor pa pa pa... patriot se jo mahi,le qe patriot po edhe besimtar deri ku s'ka ma , mash'Allah ju kofte!

...ēka deshta me thone se hala tesull ,as kaffe pi s'kam ... su met tjeter sipas do rreshtave qetu veē me ba harakiri edhe une ma s pari , e ton ju tjert mas meje ...si ai tarzani me 9 shpirta ...jo 11 i kish pas pas si pas te dhenave mediale !.


Shko pi kafe!

Alima
19-06-12, 10:25
...

Kaka dhe gruja e tij ... jo kaka po Kaka!


http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/562099_225395120913989_946485118_n.jpg.

Alima
19-06-12, 10:27
...

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s480x480/205322_10151857945510444_1147650207_n.jpg.

jadore
19-06-12, 10:48
...

Kaka dhe gruja e tij ... jo kaka po Kaka!


http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/562099_225395120913989_946485118_n.jpg.

une kurrnjonin nuk po e ngjoh Alime , veq... qajo djathtas ne foto po pikeka zeher ..
..ne dreq te mallkum bre , po nje jete bre eshte, nje here jetohet mo.. !
ky ke efekt meditimi pasi pash fotot e Kakes , mos u tuteni ju .. shume i kam merzi fotot , se diqysh prej qe nuk i ngjoh kam kohe me ju analizu sipas tipareve gjendjen shpirterore te protogonistave ne foto .
p.s.
kush jane keta Alime ?

Alima
19-06-12, 11:01
une kurrnjonin nuk po e ngjoh Alime , veq... qajo djathtas ne foto po pikeka zeher ..
..ne dreq te mallkum bre , po nje jete bre eshte, nje here jetohet mo.. !
ky ke efekt meditimi pasi pash fotot e Kakes , mos u tuteni ju .. shume i kam merzi fotot , se diqysh prej qe nuk i ngjoh kam kohe me ju analizu sipas tipareve gjendjen shpirterore te protogonistave ne foto .
p.s.
kush jane keta Alime ?

....

Po ēka di une more?!

ps.Jadi mos ma bjer ngusht qeshtu,sun qendroj une!


.

GURI SYLAJ
19-06-12, 11:08
O ,pasha Kuranin ,ne daq me letra ,ne daq me vula ,ne daq me pushke e ne daq me BIZNIS , puna e jone PIS se PIS !!
Analizoni qysh te doni ne daqi sivjet ,ne daqi tash e njeqinde vjet!!

jadore
19-06-12, 11:20
O ,pasha Kuranin ,ne daq me letra ,ne daq me vula ,ne daq me pushke e ne daq me BIZNIS , puna e jone PIS se PIS !!
Analizoni qysh te doni ne daqi sivjet ,ne daqi tash e njeqinde vjet!!

veq me dije Guri , veq me dije .. por me dije per vizion te se ardhmes , jo te se kaluares ( sepse jemi mbyll ne e getonizu tuj e kujtu e stertransformu lavdine e kalume, mo as forma origjinale nuk i ka mbet , ) ..
mbaji mend nje , arma e te menqurit eshte dija ..dija qeverise boten .
arma e te paditurit eshte pushka ,
pushka eshte mjeti me i thjeshte manipulues per viktimen e paditur , e i menquri permes pushkes manipulon te pa diturin ..
...a nuk na e ka deshmu kete historia me miljona here, kudo ne bote..

p.s.
gabohesh Guri , ska pis qe pis puna jone ..fatmiresishte ne kemi gjenerata te reja shume intelegjente , Une kam besim ne dijen e tyre , dikur do te perfundoj kjo amulli dhe neveri, por jo me Kushtrim per rrokje pushke, ka vdekur ajo kohe ..

Denim
19-06-12, 14:02
veq me dije Guri , veq me dije .. por me dije per vizion te se ardhmes , jo te se kaluares ( sepse jemi mbyll ne e getonizu tuj e kujtu e stertransformu lavdine e kalume, mo as forma origjinale nuk i ka mbet , ) ..
mbaji mend nje , arma e te menqurit eshte dija ..dija qeverise boten .
arma e te paditurit eshte pushka ,
pushka eshte mjeti me i thjeshte manipulues per viktimen e paditur , e i menquri permes pushkes manipulon te pa diturin ..
...a nuk na e ka deshmu kete historia me miljona here, kudo ne bote..

p.s.
gabohesh Guri , ska pis qe pis puna jone ..fatmiresishte ne kemi gjenerata te reja shume intelegjente , Une kam besim ne dijen e tyre , dikur do te perfundoj kjo amulli dhe neveri, por jo me Kushtrim per rrokje pushke, ka vdekur ajo kohe ..

Ku e sheh kontributin tėnd ti nė kėtė rast nėse prejashtohen kilogramėt ?

jadore
19-06-12, 15:09
Ku e sheh kontributin tėnd ti nė kėtė rast nėse prejashtohen kilogramėt ?

Denim , a di cka me pelqej llogjika e Ludit , Ludi ishte kojshi i Esatit .

tha.. a e kane ndertu gjermant kete ...po
a e kane shpike franqest kete , .........po
a e kane ndertu anglezet kete ........... po
a e kane zhvillu gjermanet kete ........ po
mandej mu kthy ..
a thirren gjermant njeri ? po ja ktheva

a thirrem edhe na shqiptaret njeri , pa bo kurgjo per kete njerzim ..po ja ktheva
a eshte tha ofenduese per gjermanin e francesin e anglezin sikurse ne te thirret njejte njeri ..
po ,tybe i thash boll po fatmiresishte qe nuk e qojne mendjen andejpari ,se ma ofendim s'ka ku shkon ..
qishtuqene ti Denim-o ,ti ke shqiptar-a !!
p.s
e ti i Denum , Une , qikjo Jadore , zakonishte kontriboj vetem ku ka njerz , ama njerz te mirefillte me kuptimin e fjales ..edhe nje princip e kam cka eshte e jemja eshte e jemja s'ja jap kerkujte , as edhe kilogramet , hyne ne asete te kapitalit tim , edhe fal Zotit ,apet kam shtu ..
a ju kam kallxu nima najhere sa lloj sigurime jetesore per vehten time paguaj ..!
duhna , kujtoma heren tjeter ..

GURI SYLAJ
19-06-12, 21:27
Shume e nderuara jadore !
Do te kisha dashte qe ligjeratat "mbreselenese" me i lane per dite me te mira!
Ne rend te pare ju fare nuk e keni kape drejt ate mendimin tim rreth pushkes!
Ne rend te dyte ,as ai qe e ka zbulu pushken nuk ka qen i pamenqur,bile edhe eshte shperbly per zbulimin!!Kush kan e manipulon eshte ceshtje tjeter por me e keqja eshte kur e manipulon veteveten.
Eshte bere si adet qe, krejt cka shkruhet e flitet ketu, dikush me e lidhe per uckuri te vet thu se boten e ka ne shami pshtjelle!
Kurrkush nuk po therret kushtrim ktu ,mos u tut. Ata te "shtiret" jan nxane me biznise kurse na tucat veq me thane dicka!
Por ,doren ne Zemer, vlersoje vet.
Kur ka qene Prishtina me e sigurt se sot!???
Kurr !!???
Me polici ,me gjykata ,me NATO , me EULEX, me sherbime te cfar dushe ngjyre por me kryesorja eshte se ,pa marre parasyshe cfar ndodhe ,hetimet nuk ndalen ,ato vazhdojne e deri kure as Zoti nuk po e dike!!
Ne kemi gjenerata te reja dhe shume intelegjente por ti po harron se pikrisht keta qe jan sot "te vjeter" dje ishin te ri dhe shume intelegjent se mos me pas kan te tille sot nuk ishin deputet ,ministra ,milionere ,.....!
A po i don me Emra!!??
E kete ndryshim mundem me e spjegu vetem me thenjen :
Paraja ftyre ka ,po nuk ka marre!!
Me te mira e ishalla ju shkon mare ketyre gjeneratave te reja edhe kur te plaken!!

P.S

Me thuaj te lutem ,si jetuan dhe si vdiqen Mendjet me te Medha te Njerezimit? Ata e kishin Armen e Fuqishme ,por Boten e udheheqin BUDALLENJET , mos Harro!!

Alima
19-06-12, 22:10
...
..
.

P.S

Me thuaj te lutem ,si jetuan dhe si vdiqen Mendjet me te Medha te Njerezimit? Ata e kishin Armen e Fuqishme ,por Boten e udheheqin BUDALLENJET , mos Harro!!


...

Fort mbreselenese, fort !

.

jadore
19-06-12, 22:46
Shume e nderuara jadore !
Do te kisha dashte qe ligjeratat "mbreselenese" me i lane per dite me te mira!
Ne rend te pare ju fare nuk e keni kape drejt ate mendimin tim rreth pushkes!
Ne rend te dyte ,as ai qe e ka zbulu pushken nuk ka qen i pamenqur,bile edhe eshte shperbly per zbulimin!!Kush kan e manipulon eshte ceshtje tjeter por me e keqja eshte kur e manipulon veteveten.
Eshte bere si adet qe, krejt cka shkruhet e flitet ketu, dikush me e lidhe per uckuri te vet thu se boten e ka ne shami pshtjelle!
Kurrkush nuk po therret kushtrim ktu ,mos u tut. Ata te "shtiret" jan nxane me biznise kurse na tucat veq me thane dicka!
Por ,doren ne Zemer, vlersoje vet.
Kur ka qene Prishtina me e sigurt se sot!???
Kurr !!???
Me polici ,me gjykata ,me NATO , me EULEX, me sherbime te cfar dushe ngjyre por me kryesorja eshte se ,pa marre parasyshe cfar ndodhe ,hetimet nuk ndalen ,ato vazhdojne e deri kure as Zoti nuk po e dike!!
Ne kemi gjenerata te reja dhe shume intelegjente por ti po harron se pikrisht keta qe jan sot "te vjeter" dje ishin te ri dhe shume intelegjent se mos me pas kan te tille sot nuk ishin deputet ,ministra ,milionere ,.....!
A po i don me Emra!!??
E kete ndryshim mundem me e spjegu vetem me thenjen :
Paraja ftyre ka ,po nuk ka marre!!
Me te mira e ishalla ju shkon mare ketyre gjeneratave te reja edhe kur te plaken!!

P.S

Me thuaj te lutem ,si jetuan dhe si vdiqen Mendjet me te Medha te Njerezimit? Ata e kishin Armen e Fuqishme ,por Boten e udheheqin BUDALLENJET , mos Harro!!


Guri , pa dashte te analizoj citatin tuaj te fundit , sepse harruat ta shtini ne thonjeza ,apo te tregoni qe ishte metafore ..sepse keshtu si e ke shkruar tingellon e quditeshme , dua te ndalem ne nje analize tjeter ,( sepse e di qe je antar qe mundet te debatohet per qeshtjet edhe pse cdo gje e lidhe me taban folkflori te kohes se shkuar qe per mua eshte e tejkaluar , duhet te ecet me kohen )

debati im me ju ka me shume rrafshin social .

kur do te mesohemi te tejkalojme inferioritetin !
pse kur dikush prish mendimin tone me duhet gjithesesi ta individualizojme !
pse jemi si individ mbrenda popullit kaq egoiste sa qe kurr nuk shikojme se cka mund te perfitojme nga ajo qe u tha por vetem se si ta demantojme e etiketojme ..!humbim shume keshtu..
pse jemi kaq te izoluar nga botkuptimet e krijuara ..!
konkretishte ,
nese shpreh nje kahje tjeter te problemit a duhet te quhet ky si argument , tu prish rehatija ty ..!
Guri ,
tash i kthehem pergjigjes tende , e gjitha cka ti e permbeledhe me dy fjal ne postimin e pare pasyron realitetin tone politik e qytetar , pushka qofte edhe synonim eshte forma me klasike e unitetit ne mentalitetin tone , a nuk i aktivizojne e mobilizojne ne te njejten forme edhe gjithesecila parti aktuale militantet dhe falanget e vet, secila veq e veq , tuj u justifiku me shprehejen veq pushka bene pune ketu .. veq turma , na kunder atyre , !
njejte ndodhe dhe ne vitin 2012 , merre me mend , klani ,fisi , rodi , partija , gjithesecila flet per mobilizim ..?mobilizim cdo moment jete , mobilizim vet fjala jep te kuptoj nje gjendje te perkohshme , jo nje jete te tere ..siq jemi mesuar ne ta praktikojme ..
O njerz , nima bre e kam , pernima pasha nje Zot , nje here more tu ka jap shanca te jetosh , pse more duhet me jetu nje jete te tere nen presion mendor e fizik , po nuk kemi ardhe bre me zor ne kete jete qe nje jete duhet te luftojme qe ta sigurojme prezencen tone ..?
...po ndrrojne bre gjerat dhe koherat , Nuk dua ,bile e marr ofenduese personalishte te jetoj ne kohe te sotit stilin e te jetuarit te Shote Galices e Bajram Currit , apo Naim Frasherit e Ismail Qemajlit apo Mic Sokolit , do te ishte budallaki bre , ( tash vie ne shprehje fjala jote ).. ofenduese bre eshte , te stagnon bre , o te stagnon . kohe e kaluar , lavdi e varur ..
e per fund

e dine ti Guri , kur sipas meje do te kete zgjidhje te situates tek Ne , kur vetedija jone do te ndrroj , kur ne do te mendojme si Une , Une , Veta e pare ,dhe duke e respektuar gjithmone Veten e pare te gjithesecilit , e jo ndikimeve nga ai, ajo, apo ata, ne kohe ,
ata ishin dhe shkuan , mbeten ne lavdi , te jetojme te tashmen , detyra jone ne kete jete eshte te gjejme formen me te lehte te te jetuarit , e jo me te veshtiren ..

GURI SYLAJ
20-06-12, 06:25
Mire mengjes !
As nuk eshte metafore e as citat per thonjeza,eshte thjeshte nje mendim i nxjerrur nga historia ,qe nga lashtesia ,me Sokratin e deri sot,eshte nje realitet ihidhur!!
Se a tingellon quditeshem kete une nuk e dij sepse mendja ime po e merr jo quditeshem por trishtueshem.
Ju po flisni per rrafshin SOCIAL ( demek SHOQERORE) POR PO HARRONI SE PIKRISHT KETU PO THYHEN HESHTAT E NDERGJEGJES TONE KOMBTARE.
Per juve mjafton -une te jetoj mire sepse e kam vetem nje jete ,por ama jo mbi kurrizin e atij tjetrit qe tere diten kerkon pune ,cfardo pune! Ama jo me mundesin qe ke per te bere leke ne format me te pista sepse po i shkakton plage (kancer)pikrisht keti RRAFSHIT SOCIAL .
Provo njehere te zbresesh tek tregu i gjelbert ne Prishtine dhe te presish me karroce dore mos po vjen dikush me ia bajt nje thes kumpira ne menyre qe te keshe pese euro per buken e darkes dhe ky rrafshi SOCIAL do te duket FERR !
Ne mund te debatojme gjat por kemi preke njemije e njeqinde plage dhe e kemi veshtire me i fut ne nje thes.Kryesorja ,besoj se tash po pajtohesh me ate se kush e udheheqe BOTEN dhe arsyen pse Bota eshte e tille!??

P.S
Juve ju duket ofenduese te jetoni ne kohen e heronjeve dhe heroinave te keti kombi ,gje qe kurrkush nuk po e kerkon nga ju .
Ndoshta ju duket ofenduese edhe ajo qe ata-ato u munduan te bejne per ne.Jo rralle edhe duke sakrifiku familje e pasuri!Eshte e drejt e juaja t'i gjykoni!Por,a nuk eshte ofenduese koha ne te cilen po jetojme ne!!? Po doni me e jetu jeten e Luanit ! Shume mire! E keni" kafazin e fildisht" ,"teritorin e paprekshem" por e kam nje lutje .Mesone edhe vetine me te mire te Luanit. Mesohuni me u ngope sepse nje dite nuk do te keni cfar te hani pos veteveten!

jadore
20-06-12, 09:49
Mire mengjes !
As nuk eshte metafore e as citat per thonjeza,eshte thjeshte nje mendim i nxjerrur nga historia ,qe nga lashtesia ,me Sokratin e deri sot,eshte nje realitet ihidhur!!
Se a tingellon quditeshem kete une nuk e dij sepse mendja ime po e merr jo quditeshem por trishtueshem.
Ju po flisni per rrafshin SOCIAL ( demek SHOQERORE) POR PO HARRONI SE PIKRISHT KETU PO THYHEN HESHTAT E NDERGJEGJES TONE KOMBTARE.
Per juve mjafton -une te jetoj mire sepse e kam vetem nje jete ,por ama jo mbi kurrizin e atij tjetrit qe tere diten kerkon pune ,cfardo pune! Ama jo me mundesin qe ke per te bere leke ne format me te pista sepse po i shkakton plage (kancer)pikrisht keti RRAFSHIT SOCIAL .
Provo njehere te zbresesh tek tregu i gjelbert ne Prishtine dhe te presish me karroce dore mos po vjen dikush me ia bajt nje thes kumpira ne menyre qe te keshe pese euro per buken e darkes dhe ky rrafshi SOCIAL do te duket FERR !
Ne mund te debatojme gjat por kemi preke njemije e njeqinde plage dhe e kemi veshtire me i fut ne nje thes.Kryesorja ,besoj se tash po pajtohesh me ate se kush e udheheqe BOTEN dhe arsyen pse Bota eshte e tille!??

P.S
Juve ju duket ofenduese te jetoni ne kohen e heronjeve dhe heroinave te keti kombi ,gje qe kurrkush nuk po e kerkon nga ju .
Ndoshta ju duket ofenduese edhe ajo qe ata-ato u munduan te bejne per ne.Jo rralle edhe duke sakrifiku familje e pasuri!Eshte e drejt e juaja t'i gjykoni!Por,a nuk eshte ofenduese koha ne te cilen po jetojme ne!!? Po doni me e jetu jeten e Luanit ! Shume mire! E keni" kafazin e fildisht" ,"teritorin e paprekshem" por e kam nje lutje .Mesone edhe vetine me te mire te Luanit. Mesohuni me u ngope sepse nje dite nuk do te keni cfar te hani pos veteveten!

Guri .
po i personalizoni gjerat , bile vrehet tendence akuze e kamufluar me ironi .
Une personalishte nuk jam bartese e problemeve te popullit shqiptare . Kuptojeni kete .. nese nje qeshtje shifet ne nje kendveshtim tjeter nuk do te thote qe une jam shkaktari ,por une as nuk distancohem nga kjo pergjegjesi shoqerore per ngritje zeri .
edhe bartja e gjerave qe thuani ju nga pazari deri ne destinacionin e caktuar per konsumatorin eshte pune , pune si cdo veprim tjeter fizik qe shperblehet me te mire materjale ,eshte naivitet te nenvlersohet puna . eshte naivitet ,
Nese ne sot kemi nje shtet qe nuk funksionon , nese ke nje teren ku haptas behet shperlarja e paras se botes ne kete vend nga vet Udheheqesit e saj ,nese kemi nje gjendje shoqerore e sociale te mjeruar shkaktare eshte vet popullata e saj , sepse mendohet ne menyre kolektive , ky eshte rreziku ..
manipulhen ne menyre koleltive , shfrytezohen ne menyre kolektive , e drejta e votes eshte kolektive , normal qe dhe pasojat do te jene kolektive ..
e di ku eshte e keqja qe kthehet bumerang ,..nese deri me dje per hire te mbajtjes se unitetit dhe vetqenesise si popull lavdija e historise se kaluar na ka sherbyer te mbesim ne jete ,sot ajo paraqet rrezikshmeri , sepse ne emer te saj manipulohet nje popull i tere,veret ne gjume letragjik , edhe ai puntori fizik pasi ka bere nje shkarkim malli ato 5 euro te fituara qe thuani ju gjen ngushllim duke ngren buke thate e qaj rusi po i mjaftojne se rrine duke vrare kohen e mbetur nga lodhja ne biseda me tjeret per idol partish historish te kaluara ,
definitiv keti populli i kane shperlare trurin , ka shume faktore qe ndikojne , ky popull gjene kudo ngushllime , ne fe ne parti ,ne histori por kurr nuk ndalet te analizoj vetqenjen dhe te drejtat e tij personale si qytetar i nje vendi .
keti populli nuk i duhen me lider luftarak , keti populli i duhen udheheqes social qe i tregojne rendesin e tij ne kete vend por jo te kalibrit qe mendojne bota udhehiqet nga budallenjet .!

Ora e ligė
20-06-12, 09:51
Mire mengjes !
As nuk eshte metafore e as citat per thonjeza,eshte thjeshte nje mendim i nxjerrur nga historia ,qe nga lashtesia ,me Sokratin e deri sot,eshte nje realitet ihidhur!!
Se a tingellon quditeshem kete une nuk e dij sepse mendja ime po e merr jo quditeshem por trishtueshem.
Ju po flisni per rrafshin SOCIAL ( demek SHOQERORE) POR PO HARRONI SE PIKRISHT KETU PO THYHEN HESHTAT E NDERGJEGJES TONE KOMBTARE.
Per juve mjafton -une te jetoj mire sepse e kam vetem nje jete ,por ama jo mbi kurrizin e atij tjetrit qe tere diten kerkon pune ,cfardo pune! Ama jo me mundesin qe ke per te bere leke ne format me te pista sepse po i shkakton plage (kancer)pikrisht keti RRAFSHIT SOCIAL .
Provo njehere te zbresesh tek tregu i gjelbert ne Prishtine dhe te presish me karroce dore mos po vjen dikush me ia bajt nje thes kumpira ne menyre qe te keshe pese euro per buken e darkes dhe ky rrafshi SOCIAL do te duket FERR !
Ne mund te debatojme gjat por kemi preke njemije e njeqinde plage dhe e kemi veshtire me i fut ne nje thes.Kryesorja ,besoj se tash po pajtohesh me ate se kush e udheheqe BOTEN dhe arsyen pse Bota eshte e tille!??

P.S
Juve ju duket ofenduese te jetoni ne kohen e heronjeve dhe heroinave te keti kombi ,gje qe kurrkush nuk po e kerkon nga ju .
Ndoshta ju duket ofenduese edhe ajo qe ata-ato u munduan te bejne per ne.Jo rralle edhe duke sakrifiku familje e pasuri!Eshte e drejt e juaja t'i gjykoni!Por,a nuk eshte ofenduese koha ne te cilen po jetojme ne!!? Po doni me e jetu jeten e Luanit ! Shume mire! E keni" kafazin e fildisht" ,"teritorin e paprekshem" por e kam nje lutje .Mesone edhe vetine me te mire te Luanit. Mesohuni me u ngope sepse nje dite nuk do te keni cfar te hani pos veteveten!


Ja nje koment real!

Alima
20-06-12, 09:55
Mire mengjes !
As nuk eshte metafore e as citat per thonjeza,eshte thjeshte nje mendim i nxjerrur nga historia ,qe nga lashtesia ,me Sokratin e deri sot,eshte nje realitet ihidhur!!
Se a tingellon quditeshem kete une nuk e dij sepse mendja ime po e merr jo quditeshem por trishtueshem.
Ju po flisni per rrafshin SOCIAL ( demek SHOQERORE) POR PO HARRONI SE PIKRISHT KETU PO THYHEN HESHTAT E NDERGJEGJES TONE KOMBTARE.
Per juve mjafton -une te jetoj mire sepse e kam vetem nje jete ,por ama jo mbi kurrizin e atij tjetrit qe tere diten kerkon pune ,cfardo pune! Ama jo me mundesin qe ke per te bere leke ne format me te pista sepse po i shkakton plage (kancer)pikrisht keti RRAFSHIT SOCIAL .
Provo njehere te zbresesh tek tregu i gjelbert ne Prishtine dhe te presish me karroce dore mos po vjen dikush me ia bajt nje thes kumpira ne menyre qe te keshe pese euro per buken e darkes dhe ky rrafshi SOCIAL do te duket FERR !
Ne mund te debatojme gjat por kemi preke njemije e njeqinde plage dhe e kemi veshtire me i fut ne nje thes.Kryesorja ,besoj se tash po pajtohesh me ate se kush e udheheqe BOTEN dhe arsyen pse Bota eshte e tille!??

P.S
Juve ju duket ofenduese te jetoni ne kohen e heronjeve dhe heroinave te keti kombi ,gje qe kurrkush nuk po e kerkon nga ju .
Ndoshta ju duket ofenduese edhe ajo qe ata-ato u munduan te bejne per ne.Jo rralle edhe duke sakrifiku familje e pasuri!Eshte e drejt e juaja t'i gjykoni!Por,a nuk eshte ofenduese koha ne te cilen po jetojme ne!!? Po doni me e jetu jeten e Luanit ! Shume mire! E keni" kafazin e fildisht" ,"teritorin e paprekshem" por e kam nje lutje .Mesone edhe vetine me te mire te Luanit. Mesohuni me u ngope sepse nje dite nuk do te keni cfar te hani pos veteveten!

...

Ja ke nis me mu begenis Bal!


Mos e ban te madhe kete pune,pi ha kafsha po na qojne ne tavan!


.

Ora e ligė
20-06-12, 09:59
...

Ja ke nis me mu begenis Bal!
Mos e ban te madhe kete pune,pi ha kafsha po na qojne ne tavan!.Mos me imito.

Alima
20-06-12, 10:04
Mos me imito.

...

Me fal,shume me fal!

Ju tjerve ,a ban?


.

GURI SYLAJ
20-06-12, 11:10
Guri .
po i personalizoni gjerat , bile vrehet tendence akuze e kamufluar me ironi .
Une personalishte nuk jam bartese e problemeve te popullit shqiptare . Kuptojeni kete .. nese nje qeshtje shifet ne nje kendveshtim tjeter nuk do te thote qe une jam shkaktari ,por une as nuk distancohem nga kjo pergjegjesi shoqerore per ngritje zeri .
edhe bartja e gjerave qe thuani ju nga pazari deri ne destinacionin e caktuar per konsumatorin eshte pune , pune si cdo veprim tjeter fizik qe shperblehet me te mire materjale ,eshte naivitet te nenvlersohet puna . eshte naivitet ,
Nese ne sot kemi nje shtet qe nuk funksionon , nese ke nje teren ku haptas behet shperlarja e paras se botes ne kete vend nga vet Udheheqesit e saj ,nese kemi nje gjendje shoqerore e sociale te mjeruar shkaktare eshte vet popullata e saj , sepse mendohet ne menyre kolektive , ky eshte rreziku ..
manipulhen ne menyre koleltive , shfrytezohen ne menyre kolektive , e drejta e votes eshte kolektive , normal qe dhe pasojat do te jene kolektive ..
e di ku eshte e keqja qe kthehet bumerang ,..nese deri me dje per hire te mbajtjes se unitetit dhe vetqenesise si popull lavdija e historise se kaluar na ka sherbyer te mbesim ne jete ,sot ajo paraqet rrezikshmeri , sepse ne emer te saj manipulohet nje popull i tere,veret ne gjume letragjik , edhe ai puntori fizik pasi ka bere nje shkarkim malli ato 5 euro te fituara qe thuani ju gjen ngushllim duke ngren buke thate e qaj rusi po i mjaftojne se rrine duke vrare kohen e mbetur nga lodhja ne biseda me tjeret per idol partish historish te kaluara ,
definitiv keti populli i kane shperlare trurin , ka shume faktore qe ndikojne , ky popull gjene kudo ngushllime , ne fe ne parti ,ne histori por kurr nuk ndalet te analizoj vetqenjen dhe te drejtat e tij personale si qytetar i nje vendi .
keti populli nuk i duhen me lider luftarak , keti populli i duhen udheheqes social qe i tregojne rendesin e tij ne kete vend por jo te kalibrit qe mendojne bota udhehiqet nga budallenjet .!


Me vjen keq por, ose nuk jeni e interesuar per debat ose nuk keni mundesine e shperfaqjes se problemeve ashtu sikur duhet! Une e dij se ju nuk jeni FAJTORE dhe kurrkush nuk po ju akuzon .Ne edhe nuk njihemi ,por realiteti eshte i hidhur .Nje orvatje per te pa bardhe eshte ose nje kotesi ose nje qellim per te kriju mjegull!!
Rrafshi Social ,vertete ju takon te gjitheve por per gjendjen e tij ,cfare do qofte ,pergjegjesine e kan Emra te Pervetshem!!

Kurse puna e karrocierit !!!
Eshte e ndereshme por eshte e veshtire !Po nuk me besove provoje e mandej eja ktu e thure EPITETE per nje pune te ndershme dhe per fajin e tij qe e humbe kohen tuj bisedu per parti e Trima Partishe.Dhe ,mos harro ,ai karrocieri eshte me diplome te fitueme univerziteti e ai ministri eshte me diplome te bleme !!
Tani ,besoj, e kuptoni me drejte rrafshin SOCIAL !!


P.S
Alime flm!

sherri
20-06-12, 15:41
Denim , a di cka me pelqej llogjika e Ludit , Ludi ishte kojshi i Esatit .

tha.. a e kane ndertu gjermant kete ...po
a e kane shpike franqest kete , .........po
a e kane ndertu anglezet kete ........... po
a e kane zhvillu gjermanet kete ........ po
mandej mu kthy ..
a thirren gjermant njeri ? po ja ktheva

a thirrem edhe na shqiptaret njeri , pa bo kurgjo per kete njerzim ..po ja ktheva
a eshte tha ofenduese per gjermanin e francesin e anglezin sikurse ne te thirret njejte njeri ..
po ,tybe i thash boll po fatmiresishte qe nuk e qojne mendjen andejpari ,se ma ofendim s'ka ku shkon ..
qishtuqene ti Denim-o ,ti ke shqiptar-a !!
p.s
e ti i Denum , Une , qikjo Jadore , zakonishte kontriboj vetem ku ka njerz , ama njerz te mirefillte me kuptimin e fjales ..edhe nje princip e kam cka eshte e jemja eshte e jemja s'ja jap kerkujte , as edhe kilogramet , hyne ne asete te kapitalit tim , edhe fal Zotit ,apet kam shtu ..
a ju kam kallxu nima najhere sa lloj sigurime jetesore per vehten time paguaj ..!
duhna , kujtoma heren tjeter ..

Edhe une kesh shqiptar! (nuk jam denimi,po pleshti) ti Jadore, a ke shqiptare??

Ofendim i rand- shqipetarve sju takon te quhen njerz!, se nuk paskan ndertu ,nuk paskan zbulu,se paskan zhvillu boten, Njerzorja ketu po del dicka objektive, vetem materjalizmi qenka njerzore tjera veti, nuk pska njerzorja!!

dy pytje: Ne aspektin kolektive, ofendohemi ne nese (po i marrim gjermanet,se as te tjeret e cekur nuk jane me mire) na quajn njerz sikur edhe ata qe shpiken dhoma gazi,per likuidime ne mase, per vrasjen , djegjen, pjekjen e miliona njerzve, per faktin qe jan tjeter rac, tjeter komb!? e ne qe me mundesit tona, po ate komb,po ate rac e mbrojtem aq sa mundem....!

Eshte humaniteti vler njerzore, apo zbulimi i nje disel motori! i nje makine shkrimi...apo konstruktimi, i dhomave te gazit?!

Te gjithe nga keta popuj qe po ju takojka me u quajt njerz, dhane emra te mdhej ne cdo lemi, nuk kontestohet, por a thu Mama, e Jadores,po edhe Nana jeme qe nuk bane as nje zbulim epokal, as nuk bane emer te i njeh dikush me larg se mohalla e vet, nuk po ju takojka me u qajt njerz!?

shqipetaret, kurre ne histori,nuk shkelen te tjeret, nuk ju muarren tokat nuk i ndoqen, shume i dhane kultures, dhe zhvillimit botror, po si po shifet ky Lludi i imagjinuar, nuk e njohka as historin e vet,as historin e atyre qe i quan njerz.
As qe po e dallojka njerzoren,cka eshte njerzorja

I urrej njerzit, qe shkelin mbi vehten,mbi kombin racen nga vijn, po harrojn se edhe nese duken lule,e vendit,e njerzve te vet ju thojn plehra, te pa njerz, edhe ketyre aroma ju vjen begel, se rrenjet i kan ne ate plehun, nga vijn.

Mi ban selam Lludit,

Ora e ligė
20-06-12, 16:14
Edhe une kesh shqiptar! (nuk jam denimi,po pleshti) ti Jadore, a ke shqiptare??

Ofendim i rand- shqipetarve sju takon te quhen njerz!, se nuk paskan ndertu ,nuk paskan zbulu,se paskan zhvillu boten, Njerzorja ketu po del dicka objektive, vetem materjalizmi qenka njerzore tjera veti, nuk pska njerzorja!!

dy pytje: Ne aspektin kolektive, ofendohemi ne nese (po i marrim gjermanet,se as te tjeret e cekur nuk jane me mire) na quajn njerz sikur edhe ata qe shpiken dhoma gazi,per likuidime ne mase, per vrasjen , djegjen, pjekjen e miliona njerzve, per faktin qe jan tjeter rac, tjeter komb!? e ne qe me mundesit tona, po ate komb,po ate rac e mbrojtem aq sa mundem....!

Eshte humaniteti vler njerzore, apo zbulimi i nje disel motori! i nje makine shkrimi...apo konstruktimi, i dhomave te gazit?!

Te gjithe nga keta popuj qe po ju takojka me u quajt njerz, dhane emra te mdhej ne cdo lemi, nuk kontestohet, por a thu Mama, e Jadores,po edhe Nana jeme qe nuk bane as nje zbulim epokal, as nuk bane emer te i njeh dikush me larg se mohalla e vet, nuk po ju takojka me u qajt njerz!?

shqipetaret, kurre ne histori,nuk shkelen te tjeret, nuk ju muarren tokat nuk i ndoqen, shume i dhane kultures, dhe zhvillimit botror, po si po shifet ky Lludi i imagjinuar, nuk e njohka as historin e vet,as historin e atyre qe i quan njerz.
As qe po e dallojka njerzoren,cka eshte njerzorja

I urrej njerzit, qe shkelin mbi vehten,mbi kombin racen nga vijn, po harrojn se edhe nese duken lule,e vendit,e njerzve te vet ju thojn plehra, te pa njerz, edhe ketyre aroma ju vjen begel, se rrenjet i kan ne ate plehun, nga vijn.

Mi ban selam Lludit,


Vlere njerezore eshte edhe te mendosh ne kete menyre.


Bota materiale? Nuk ka zarar prej saj, vetem nese ajo te zoteron ty, atehere i ke la duart!

Denim
20-06-12, 16:27
Vlere njerezore eshte edhe te mendosh ne kete menyre.


Bota materiale? Nuk ka zarar prej saj, vetem nese ajo te zoteron ty, atehere i ke la duart!E qėllove gozhdėn me ēekan ! Kėtė e mbizotėron metarialja e jo e kundėrta qė si pasojė ka parasysh vetėm tė mirat materiale dhe asgjė tjetėr.


Sherri Nana yte dhe Mama e jadores dhe Mami im kan bėrė diqka, kan bėrė shumė, na kan bėrė neve, por ēfarė ka bėrė jadore pėrpos trashjes sė vitheve? Mos i krahaso mamat nanat dhe mamit tona mė kėtė shoqen e lludit tė lutem sepse edhe kjo ėshtė bėrė llud duke bėrė shoqėri me lludat!

sherri
20-06-12, 18:00
.....nuk eshte tema te hyhet kac larg ketu po qe :( me duhet edhe nje scarim, nuk bahem pjes as akter i kusuritjeve personale te askujt.

Reagoj ne ato shkrime ku folet per gjana shoqrore-kombtare, asesi per privatesin e antarve, as sa kush eshte i holle,as i trash,as i bukur,as i pasur, as si e mban shiqimin, as cfar drame nget, keto kot i reklamon dikush se une me to nuk merrem.... ajo qe me duket e pa drejt, idioteske sikur ideja e "Ludit" ja them n'sy edhe vllau-motra ime me qen.

per mua kjo ishte ide e nje debilli idiot :a thirrem edhe na shqiptaret njeri , pa bo kurgjo per kete njerzim ..po ja ktheva
a eshte tha ofenduese per gjermanin e francesin e anglezin sikurse ne te thirret njejte njeri ..
po ,tybe i thash boll

Alima
20-06-12, 19:46
...

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/197653_437016326331352_878152530_n.jpg


.

Murgesha
20-06-12, 23:30
...

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/197653_437016326331352_878152530_n.jpg


.

Eh te kisha jetu ne Egjipt.

S“a her t“me ishte ber shpija pa fshi e kisha thirr ket sherbetoren e par :mad:

Alima
20-06-12, 23:39
Eh te kisha jetu ne Egjipt.

S“a her t“me ishte ber shpija pa fshi e kisha thirr ket sherbetoren e par :mad:

...

Eh de Murgesh!

Ka sherbime me te rendesishme ajo,por jame e bindur se sikur ti premtonte koha edhe ate sherbim tendin do e kryente melaqja! :).

Murgesha
20-06-12, 23:43
...

Eh de Murgesh!

Ka sherbime me te rendesishme ajo,por jame e bindur se sikur ti premtonte koha edhe ate sherbim tendin do e kryente melaqja! :).

Per ate shkak edhe po ndihna keq qe nuk jetoj atje de.

E di qe eshte then ne kuptim tjeter dhe i lumt nese vertet e ven veten ne sherbim te popullit, ama qajo shamia ne koke te saj me ben te mos e marr seriozisht ket thenie te saj.

Alima
20-06-12, 23:50
...

... ama qajo shamia ne koke te saj me ben te mos e marr seriozisht ket thenie te saj.

...

Qajo shamija vetem se i jape vule!

Shume po perngjane me do nena fisnike tek ne ,apo jo?!

Nuk i perkushtohet shume luxeve,ahengjeve,jaranive,...keshtu qe do kete mjafte kohe ne disponim per ēeshtje me serioze,ė?!


.

Murgesha
21-06-12, 00:02
...

Qajo shamija vetem se i jape vule!

Shume po perngjane me do nena fisnike tek ne ,apo jo?!

Nuk i perkushtohet shume luxeve,ahengjeve,jaranive,...keshtu qe do kete mjafte kohe ne disponim per ēeshtje me serioze,ė?!


.


U befte ashtu si deshiron ti.

Alima
21-06-12, 09:41
Shume i ulet ky koment ! Budallaki ma t'madhe, ka kohe qe s'ke fol publikisht.

...Murgesha vetem pate qellim te bisedoj,nejse edhe pulsin me ma mat ...po s'di ēka po ma mat kur e din mire qe une jame ...se joh Mak,qaq budall qysh po thu ti nuk eshte!


.

Makresh
21-06-12, 10:53
...Murgesha vetem pate qellim te bisedoj,nejse edhe pulsin me ma mat ...po s'di ēka po ma mat kur e din mire qe une jame ...se joh Mak,qaq budall qysh po thu ti nuk eshte!


.

M'paske keqkuptue, se nuk thash qe o budallic, po fjal budallakishi thash se ka fol !

GURI SYLAJ
21-06-12, 11:10
Fjala eshte si ftyra ,para se me dale ne "Rruge" eshte mire me dale para "Pasqyres"!
Neqoftese FISNIKRIA matet me Shami atehere une kam pa shume gra"FISNIKE"!!

Alima
21-06-12, 11:14
M'paske keqkuptue, se nuk thash qe o budallic, po fjal budallakishi thash se ka fol !

...

Aha!

Jo po , ...gjithe e kame dite se jame torollake, bile edhe Liriku e din,...i kam pas tregu...ama se bahet kaqe e madhe,mendja marre s'ma ka!

Shume po ndihem keq Mak,ta dijsh :(!
.

Alima
21-06-12, 11:17
Fjala eshte si ftyra ,para se me dale ne "Rruge" eshte mire me dale para "Pasqyres"!
Neqoftese FISNIKRIA matet me Shami atehere une kam pa shume gra"FISNIKE"!!

...

Ka gjithēka Bal, edhe ktu mire e ki... interesant veē mire pe ki :)

Ama, ...shih ku ma hupi ēka deshta me thone...sa tum bjen n'men t'kallxoi...


.

Ora e ligė
21-06-12, 11:38
http://www.pulitzer.org/imported-data/year/2007/feature-writing/works/0301.jpg

Alima
21-06-12, 23:15
...

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/224971_10150903465683920_198591496_n.jpg.

Murgesha
21-06-12, 23:50
Per cka jan ka ushtrohen oj Alime?

Alima
21-06-12, 23:58
Per cka jan ka ushtrohen oj Alime?

...

Hobi Murgesh,sa me hup vakt qaty ...pa lidhje, pfff...

.

Murgesha
22-06-12, 00:10
...

Hobi Murgesh,sa me hup vakt qaty ...pa lidhje, pfff...

.

Ani, ani mir po bojkan, thash mos jan ka pergaditen per te garu ne ndoj sport me shpata, e bash kesh ka e pershendes ket nisme, po ncuk nuk koka qashtu. :biggrin:

GURI SYLAJ
22-06-12, 07:03
Me e mrojte Gadafi !!

.... sinqerisht, mu kujtuan ditet e rinise kur merresha ,ngapak ,me AIKIDO .

Hajra
22-06-12, 08:59
Me e mrojte Gadafi !!

.... sinqerisht, mu kujtuan ditet e rinise kur merresha ,ngapak ,me AIKIDO .

....po ku ka pas para 40 vjetve AIKIDO ne drenic o baca Syle, hahah....

Makresh
22-06-12, 11:49
....po ku ka pas para 40 vjetve AIKIDO ne drenic o baca Syle, hahah....

Pat s'pat, erifi ka bo ajkido :cool:

Alima
07-07-12, 20:49
...

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/481120_474130579281345_1803514389_n.jpg


.

GURI SYLAJ
07-07-12, 21:24
....po ku ka pas para 40 vjetve AIKIDO ne drenic o baca Syle, hahah....


E ,more Hajre,ne Drenice nuk ka pas AIKIDO , po Bota eshte nje fshat i vogel !!

Alima
13-07-12, 11:39
...


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/553178_457339014284394_1584279211_n.jpg


Remember when Nazis used to call the "French Resistance" as terrorists?

Or When the English Royalists called the American Revolutionaries 'terrorists' ?
.

Alima
17-07-12, 11:27
...

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/561132_477718915589178_1650977722_n.jpg
.

Alima
22-07-12, 11:49
...

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/553395_448955018458969_367701622_n.jpg.

elvio
24-07-12, 21:56
http://ps.al/modules/news/images/normal/(u35u)peshorja.jpg

gazi-de
01-08-12, 22:53
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/545538_466955656662843_1774972075_n.jpg

Denim
05-08-12, 20:47
“Kemi tri fe, por kemi vetėm njė Atdhe tė pėrbashkėt, njė gjak vėllazėror, njė gjuhė, njė diell e njė Zot. Detyrė mbi detyra kemi bashkimin dhe mbrojtjen e Atdheut...!”

Mulla Idriz Gjilani" Pa atdhe s'ka fe "

Mulla Idriz Gjilanihttp://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/547875_10150965284985754_754660836_n.jpg

Makresh
05-08-12, 22:15
“Kemi tri fe, por kemi vetėm njė Atdhe tė pėrbashkėt, njė gjak vėllazėror, njė gjuhė, njė diell e njė Zot. Detyrė mbi detyra kemi bashkimin dhe mbrojtjen e Atdheut...!”

Mulla Idriz Gjilani" Pa atdhe s'ka fe "

Mulla Idriz Gjilani

Sa bukur paska fol Hoxha.


Po prifti i vitit 2012, ēfar thot per shqiptarėt dhe muslimanėt ?


https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/549749_10150946169386436_1927772917_n.jpg

Denim
06-08-12, 12:03
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/533249_454532531235435_24113111_n.jpg

Makreshi askund!

Alima
15-08-12, 23:28
...

Tiran,15/08/2012


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/530922_508796592479106_613548216_n.jpg
;

Alima
15-08-12, 23:31
...

Tiran 15/08/2012

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/523209_10151678884881917_326445834_n.jpg

Makresh
16-08-12, 09:54
Do t'ishte mir sikur edhe ne Prishtine te mblidheshin te gjithe besimtaret nga te gjitha trevet e Kosoves per kete nate madheshtore.

Njesoj, edhe ne Shkup ! Te gjithe se bashku para Zotit !

Alima
16-08-12, 10:11
...

Qelloja ku!


http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/430261_435436189831955_141049680_n.jpg

.

Denim
21-08-12, 16:57
...

Qelloja ku!


http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/430261_435436189831955_141049680_n.jpg

.


Nė Amerikėn demokratike dhe tė krishterė !


http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/295150_406560772724856_1549013937_n.jpg

Artisti
28-08-12, 19:06
Do t'ishte mir sikur edhe ne Prishtine te mblidheshin te gjithe besimtaret nga te gjitha trevet e Kosoves per kete nate madheshtore.

Njesoj, edhe ne Shkup ! Te gjithe se bashku para Zotit !Sa i verbėr qė je :)

Jo para Zotit po pėrpara e ke bythen e tjetrit aty, nuk e sheh foton ti.

Qy thojka para zotit, nuke sheh sa afėr janė me njeri tjetrin a?


.

Alima
28-08-12, 21:19
...

Qysh bre Mak me ra ne kete deregje, Artisti me ti qel syt hahaaaaaaaaaaaaaaa...

.

Codexx
29-08-12, 22:10
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/533262_491651064180970_1264195988_n.jpg

mashallah.....

kysmet ... te samaforat anen e eperme

Alima
29-08-12, 22:13
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/533262_491651064180970_1264195988_n.jpg

mashallah.....

kysmet ... te samaforat anen e eperme


...

MashAllah !


.

Codexx
29-08-12, 22:21
...

MashAllah !


.

ne kta shefqa imam kysmet a ne at tjetren enis rama ose h ekremi... rrej saj

Alima
29-08-12, 22:25
ne kta shefqa imam kysmet a ne at tjetren enis rama ose h ekremi... rrej saj


...

MashAllah edhe njehere :)


ps.Dil prite se po ngushtohna ,nje Sulltan na erdh Alim ish http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

Codexx
29-08-12, 22:34
...

MashAllah edhe njehere :)


ps.Dil prite se po ngushtohna ,nje Sulltan na erdh Alim ish http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

ja ktheva selamin ne emer te vllaznillakut

King_Gentius
01-09-12, 00:59
...

Qelloja ku!


http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/430261_435436189831955_141049680_n.jpg

.

Pse I kan kthy kurrizin ksaj xhamis?

Alima
01-09-12, 09:54
Pse I kan kthy kurrizin ksaj xhamis?

...

Ngase duhet kthy nga Mekka!

.

Dardanesha
27-12-12, 14:07
Wow sa bukur...

2184

Zero Cool
29-12-12, 18:42
Dubai


http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/483269_476801209029532_85056989_n.jpg

AmonRa
22-01-13, 19:14
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/320899_10151375521785489_821388248_n.jpg

Edonisi
01-02-13, 17:49
http://4.bp.blogspot.com/-1Udzos8ZRiw/Ts8nJMnhQLI/AAAAAAAAEtk/iu3gRuPa884/s1600/Freedom+of+Expression+in+Arab+World2.JPG

natyra
03-02-13, 03:29
................,

.....>ne kohen ku jemi sot,me mire te jetohet sa ma large njerzve!
http://images2.fanpop.com/image/photos/9500000/Yuehui-Tang-fantasy-art-9576618-1000-1360.jpg
by Natyra.

Edonisi
05-02-13, 19:01
FREEDOM fol o vlla se ne liri je:wink:

(si fole si nuk fole,pa then diqka shqiptart per ty se lon),bile fole mos u djeg:P

P/s.ho nga motra nje te qeshure:smile:

pershendes ku do qe jee,te fala pejes dhe rugoves dyav..

Natyra.

Faleminderit motra e madhe :smile:

Po thu me fol a!? Ani se do foli.
Te pershendes

natyra
06-02-13, 02:41
.....>ne kohen ku jemi sot,me mire te jetohet sa ma large njerzve!
http://images2.fanpop.com/image/photos/9500000/Yuehui-Tang-fantasy-art-9576618-1000-1360.jpg
by Natyra.

http://tirana.celesi.com/foto/1306335767-zamfiraheta1fokp.jpg

,,si paska ndodhe qe mos te eshte dhe "foto" bashk me shkrimin larte?!
mbase po e postoi per te dyten her.

natyra
07-02-13, 00:32
Faleminderit motra e madhe :smile:

Po thu me fol a!? Ani se do foli.
Te pershendes

Ashtu pra fole se pa fole,mbetesh memec pastaj:biggrin:

Edhe une Moter madhja te te pershendes nga large,duke te urua gjitha te mirat e kesaj boteeeeee.Tpaqim vellaqko:smile:

Ps/vizito Boget dhe per mua:rolleyes:,,edhe se jam e sigurt qe ti je me shpesh atje se sa une,eh, se si u dashka jetuar keshtu! large vendlindjes dhe njerzve te tu:frown:

http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=100210&stc=1&d=1202174943

Makresh
06-05-13, 15:29
Nga Krijuesi i Universit !

http://une-vie-pour-reussir.com/wp-content/uploads/2012/03/printemps.jpg

Rizuana
22-05-13, 18:05
Nga Krijuesi i Universit !

http://une-vie-pour-reussir.com/wp-content/uploads/2012/03/printemps.jpg

Mrekulli.......

Kaqanikasja
23-05-13, 09:00
http://theblackcordelias.files.wordpress.com/2008/03/muslim_kids_praying.gif

Zero Cool
01-07-13, 19:24
Me humor iu drejtua bashkėshortes:

A ekziston ndonjė burrė mė i bukur se unė?
Ajo heshti dhe mė pas tha: S’e di.
Ndonjė mė tė mirė se unė? – e pyeti.
Tė thashė ty se s’e di, iu pėrgjigj ajo.
Si s’e di? – e pyeti.
Ashtu, tė thashė se s’e di.
Si mund tė shikoj tė tjerėt kur tė kam ty.
Si tė shikoj tė tjerėt kur Allahu ma caktoi bashkėshortin nė kėtė dynja dhe nė xhennet?

Kjo ėshtė gruaja me shpirtmirėsinė dhe imanin e saj..http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc3/1045235_410723075710061_670682438_n.jpg

Zero Cool
12-12-13, 09:57
Pamje fantastike tė njė "xhumaje" nė Turqi


07.12.2013

E premtja apo siē quhet nė komunitetin mysliman "dita e xhuma" ėshtė pritur me interesim tė madh nė Turqi.

Kėtė e tregon mė sė miri kjo foto, e cila ka grumbulluar mijėra persona nė qendėr tė qytetit pėr tė kryer ritualin e kėsaj dite tė rėndėsishme pėr myslimanėt.


http://www.knninfo.com/repository/images/07_12_13_124289_turqi.jpg