PDA

View Full Version : Identiteti dhe pėrkatėsia ndaj grupit


LABI
23-06-07, 14:42
Duke pasur parasysh qe pretendojm te ndertojme nje shtete qytetare... Ne nje shoqeri e cila eshte e organizuare politikisht ne baza dhe parime te qytetarise .Nje shtet multetnik.

Pyetja eshte kjo ; Nese pos minoriteteve, tejra te njohura qe jetojne ne Kosove, ekziston vullneti nder qytetare - te mos shuhet , te perfillet ndjenja e tyre , apo te vazhdoje te ekzistoje (shqiptari) ne Kosove ; Njerezit qe ndihen dhe qe dojne formalisht ( ligjerisht ) te jene te perfillur si te tille.
Nese do te kishte mundesi te vendosej qe kjo pjese e kategorise se qytetareve te hy ne kuader te komuniteteve pakice .... KOMUNITETI SHQIPTARE PAKICE... perkrahe komunitetit shumice KOSOVARE .


si do te regjistroheshit :


Si KOSOVARE , apo
MINORITET SHQIPTARE

4peace
23-06-07, 17:17
*

Prej nga kjo ide?!
Dhe si te eshte mundesuar nje sondazh i tille
jane ceshtje ne vehte.

1) "Kosovar" eshte liga e dyte e shqiptarise, kurse
2) Minoritet (pakicė) shqiptare ne Kosove s'ka kurrfarė teorie pos fantazise se dikujt si ti. me qene si i tille. Kjo eshte liga rajonale.

Shqiptari eshte shqiptar dhe (deshti apo nuk deshti) mbetet shqiptar
dhe ky eshte NUMRI 1.

NUMRI DY mund te jet kosovar, metohijas, dukagjinas, lab...


NUMRI TRE, si minoritet/pakice mund te jet vetem atje ku eshte pakice: Ne SHBA, Australi, Gjermani, Angli...


tUNg!


Pa votė!?


*

Arb
23-06-07, 18:16
Termi Kosovar na ofenden, e minoritet Shqiptar na ofendon edhe nja 1000 here ma shume.

95% Shqiptare e emertohemi me terma te ketille eshte tragjedi...

halla e madhe
23-06-07, 18:37
Duke pasur parasysh qe pretendojm te ndertojme nje shtete qytetare... Ne nje shoqeri e cila eshte e organizuare politikisht ne baza dhe parime te qytetarise .Nje shtet multetnik.

Pyetja eshte kjo ; Nese pos minoriteteve, tejra te njohura qe jetojne ne Kosove, ekziston vullneti nder qytetare - te mos shuhet , te perfillet ndjenja e tyre , apo te vazhdoje te ekzistoje (shqiptari) ne Kosove ; Njerezit qe ndihen dhe qe dojne formalisht ( ligjerisht ) te jene te perfillur si te tille.
Nese do te kishte mundesi te vendosej qe kjo pjese e kategorise se qytetareve te hy ne kuader te komuniteteve pakice .... KOMUNITETI SHQIPTARE PAKICE... perkrahe komunitetit shumice KOSOVARE .


si do te regjistroheshit :


Si KOSOVARE , apo
MINORITET SHQIPTARE

Uh,Lab, Lab...une te vlersoj shume si diskutues te forte me shprehje te nivelit te larte po me kete teme te paska ra m'syshe dikush he pika i rafte ho...hahahahaaa

gazi-de
23-06-07, 18:56
ahhahahahahaah
minoritet ket fjale e ka perdor amiku te ne shqipetaret,kame mendu qe eshte zhduke kjo fjale per ne shqipetaret...
pytja u duft te te shkruhen,Kosovar apo Shqipetar,e besoj qe ne shqipetaret nuk i perkasim nje minoriteti me se e keni njet te behem shtet apo...................

pirro
23-06-07, 20:29
Pershendetje.

"Minoritet "shqipetar" ,eshte pa kutpim asht shume tendencioz ne kete forum,i cili term eshte leshuar me ose pa vetedije,une mendoj qe nuk eshte analizuar shume nga autori para se te leshohej.Eshte ofenduese per kohen ne te cilen jetojm ,ndoshta ne nje kohe tjter(pas 100 vitesh)nuk do te jete keshtu.
Ne patjter qe jemi shtetas te Kosoves dhe me kombesi Shqipetare,dhe mendoj qe keshtu do te vazhdojm te jemi edhe ne te ardhmen.

sherri
23-06-07, 22:33
Uh,Lab, Lab...une te vlersoj shume si diskutues te forte me shprehje te nivelit te larte po me kete teme te paska ra m'syshe dikush he pika i rafte ho...hahahahaaa
hahahahah Halla...,edhe mua me duket t“shkelur paska djali....me-gjithe se nje pyetje e lloit te till mund te behet,heret apo vone do te vjen ne shprehje,me vet faktin qe ne shume shtete shtetsia paraqet edhe kombesin:<Shteti Francez,kombi Francez,Sh...Holandez,K...Holandez,po cfar jan Belget??kure ne ket shtet qe te dy keto kombe jan shtetformuse,,,Valonet(Franceze) dhe Flamanet (Holandez).

Kemi shtetin Gjermane,dhe Kombin Gjemane,por cfar na jane Austriaket?? e shume pyetje te kesaj natyre....nuk e ka edhe keq LABI??per pose qe me duket gabim termi minoritet Shqipetar...kure jemi shumeic(u quajtem Kosovare apo Shqipetar)me te pakten 90% pra Minoritet(pakic)jane ato grupe te kombeve tjera qe ne nje shtet perbejn 3-5-8-apo 10%

Ne kete rast Kosova esht shtet(edhe pse jo zyrtarisht, esht qeshtje kohe) nga te huajet do te quhet Kosove,dhe popull Kosovare...Natyrshem jemi Shqipetar.

Hajt se na e kana na shishmohet qy:redface:

LABI
24-06-07, 01:05
hahahahah Halla...,edhe mua me duket t“shkelur paska djali....me-gjithe se nje pyetje e lloit te till mund te behet,heret apo vone do te vjen ne shprehje,me vet faktin qe ne shume shtete shtetsia paraqet edhe kombesin:<Shteti Francez,kombi Francez,Sh...Holandez,K...Holandez,po cfar jan Belget??kure ne ket shtet qe te dy keto kombe jan shtetformuse,,,Valonet(Franceze) dhe Flamanet (Holandez).

Kemi shtetin Gjermane,dhe Kombin Gjemane,por cfar na jane Austriaket?? e shume pyetje te kesaj natyre....nuk e ka edhe keq LABI??per pose qe me duket gabim termi minoritet Shqipetar...kure jemi shumeic(u quajtem Kosovare apo Shqipetar)me te pakten 90% pra Minoritet(pakic)jane ato grupe te kombeve tjera qe ne nje shtet perbejn 3-5-8-apo 10%

Ne kete rast Kosova esht shtet(edhe pse jo zyrtarisht, esht qeshtje kohe) nga te huajet do te quhet Kosove,dhe popull Kosovare...Natyrshem jemi Shqipetar.

Hajt se na e kana na shishmohet qy:redface:


Te pakten ju sherri , kete te shkelnen , te bonen , sehiren time e keni kuptu drejte dhe carte :wink:

Te pershendes

jadore
24-06-07, 03:49
... e pasket marr te gjithe me seklet s qe e pasket '' tranu '' djalin,
diku ne nje postim te Labit e kam lexuar qe pret te shkoj te studioj edhe ate jashte me duket ... e mira e gjithe kesaj eshte qe me kete rast nga afer do ta ndjej si e konsiderojne te huajt , cilen identitet do ja japin , dhe me kryesorja eshte puna e studimeve , gjate kesaj faze do vrej qe karakteri formohet dhe besa shume here ndrrojne dhe konceptet e vetedijesimit .. studimi ka shume te mira Lab, ne mos tjeter te transformon ne rrugen e origjinalitetit ,krijimit te vetevetes ....se lere profesionalizimin pastaj .....plus e plus , yyyh , sa te mirat dalin nga kjo ....

Dilaver
24-06-07, 04:38
Nėse do tė ketė shtet Kosovar atėherė patjetėr do tė ketė edhe komb kosovarė.
Ne shqiptarėt e Kosovės, na pelqeu apo nuk na pelqeu, bota nuk na njeh si komb shqiptar por vetėm si shqiptarė etnik, bota i njeh pėr komb shqiptar vetėm shqiptarėt e Shqiperisė.
Sa i pėrket identitetit kosovar, ai mund tė shihet nga prizmi i identitetit regjional krahas regjioneve tjera shqiptare.
Ne si shqiptarė etnik pėrbėjmė shumicėn apsolute, do tė jemi kobm shtetformues, nė njėfar mėnyre do t’ia krijojmė konturat kombit (tė ligės sė dytė) dhe do tė bartim tė gjitha karakteristikat materiale, kulturore, shpirtėrore, historike tė etnitetit shqiptar.
Mua do tė mė pėlqente mė tepėr tė themi Dardan mirėpo pasi qė autori e ka fut termin kosovarė, vota ime shkon nė hambarin e Kosovarėvė.

Gentiani
24-06-07, 05:11
KOMUNITETI SHQIPTARE PAKICE ! Cili komunitet shqiptarė pakicė nė Serbi ose nė Montenegro ?
Komunitet shqiptarė pakicė ka aktualisht vetėm nė Serbi, Mal tė Zi nė vendet tjera tė rajonit dhe shtetet tjera ku jetojnė dhe janė pakicė.

Komuniteti shqiptarė shumico-pakicė - Kosovarė !

Abstenoj zgjedhjet.

Pupi
24-06-07, 12:33
Te pakten........... , kete te shkelnen , te bonen , sehiren time e keni kuptu drejte dhe carte :wink:

Te pershendes

Per t'mos i perseritur shpesh dhe shume here gjerat, qe jan thenur me heret, e edhe ketu ne kete Teme. Labi vertet shquhet per nje qasje te drejt dhe sado kompetente ne shume Tema.
Tash lind nje pyetje ketu, dhe ne pergjithesi, Shkrimet qe neve i plasojm ne eter, duhet qe vetem neve ti kuptojm, apo edhe lexuesi mbar?
Ta zėm qė Dardania.de tė pėrfaqėsoj njė ēik pėrqindjeje tė popullsis sė Kosovės, dhe Kosova/Dardania nuk i ka tė gjithė tė studijuar(si nė gjitha vendet e botės).
Dhe tash sondazhet/votimet mund tė hjedhin njė mjegull ku vertet don sqarim!
Po pra,Popujt gjuhė (p.sh. Gjermano folės, e ku ti dijė unė tė gjithė) me rastin e shtet formimėve tė tyre, ata drejtėpėrsėdrejti marrin edhe shtetėsi/Kombėsi tė re.
Se dijė nė ju ka rėnė tė lexoni faqen e fundit tė pasaportit qė posedoni: Personi qė posedon kėtė dokument identifikimi, ėshtė nė mbrojten e shtetit(passaportit qė posedon)!
Pėr t'qenė njė pak mė i qart, passapora kan shumė Shqiptarė, nga shumė shtete tė huaja, sa me dėshirė tė marra e sa tė imponuara.(Pyetja ėshtė si e ndiejn vehten kėta Shqiptarė).
Nejse, ti bjer mė shkurt, dhe tė kthehem te tema!
Kosovarėt/Shqiptarė do tė jenė shqiptar gjithmonė dhe gjithėherė(kjo mund tė ndryshoj vetėm at'herė nėse ndonjė i krisur zbulon diē tė "re")!
Por duke ditur rregullat e lojės ndėrkombėtare, shtetet e reja Kosova nė kėtė rast, do (duhet patjetėr) qė nga kosova e pranuar ndėrkombėtarisht, tė ndėrroj emrin nė Dardani, ku nuk e besoj qė ēdo Shqiptarė tė mos e gjejė vehten(ata qė nuk, le tė kėrkojn mė mirė).
Nuk do ishim as tė parėt e as tė fundit.
pa vot, e me nderime.

Q'e therė diēka mbrenda si njė maje murrizi,
Po gjarpėr na doli, ku far Pup myderrizzi. (Qysh me rrudh ni sy more?)

LABI
24-06-07, 12:52
Per t'mos i perseritur shpesh dhe shume here gjerat, qe jan thenur me heret, e edhe ketu ne kete Teme. Labi vertet shquhet per nje qasje te drejt dhe sado kompetente ne shume Tema.
Tash lind nje pyetje ketu, dhe ne pergjithesi, Shkrimet qe neve i plasojm ne eter, duhet qe vetem neve ti kuptojm, apo edhe lexuesi mbar?
Ta zėm qė Dardania.de tė pėrfaqėsoj njė ēik pėrqindjeje tė popullsis sė Kosovės, dhe Kosova/Dardania nuk i ka tė gjithė tė studijuar(si nė gjitha vendet e botės).
Dhe tash sondazhet/votimet mund tė hjedhin njė mjegull ku vertet don sqarim!
Po pra,Popujt gjuhė (p.sh. Gjermano folės, e ku ti dijė unė tė gjithė) me rastin e shtet formimėve tė tyre, ata drejtėpėrsėdrejti marrin edhe shtetėsi/Kombėsi tė re.
Se dijė nė ju ka rėnė tė lexoni faqen e fundit tė pasaportit qė posedoni: Personi qė posedon kėtė dokument identifikimi, ėshtė nė mbrojten e shtetit(passaportit qė posedon)!
Pėr t'qenė njė pak mė i qart, passapora kan shumė Shqiptarė, nga shumė shtete tė huaja, sa me dėshirė tė marra e sa tė imponuara.(Pyetja ėshtė si e ndiejn vehten kėta Shqiptarė).
Nejse, ti bjer mė shkurt, dhe tė kthehem te tema!
Kosovarėt/Shqiptarė do tė jenė shqiptar gjithmonė dhe gjithėherė(kjo mund tė ndryshoj vetėm at'herė nėse ndonjė i krisur zbulon diē tė "re")!
Por duke ditur rregullat e lojės ndėrkombėtare, shtetet e reja Kosova nė kėtė rast, do (duhet patjetėr) qė nga kosova e pranuar ndėrkombėtarisht, tė ndėrroj emrin nė Dardani, ku nuk e besoj qė ēdo Shqiptarė tė mos e gjejė vehten(ata qė nuk, le tė kėrkojn mė mirė).
Nuk do ishim as tė parėt e as tė fundit.
pa vot, e me nderime.

Q'e therė diēka mbrenda si njė maje murrizi,
Po gjarpėr na doli, ku far Pup myderrizzi. (Qysh me rrudh ni sy more?)


Pikerisht shembulli i ilustruare me larte ( i gjermano folesve ), te jep te kuptosh se ceshtja e kombesise nuk ka te beje me ate se cfare besohet qe eshte prejardhja juaj (MITI mbi PERKATESINE) ....Por si ndiheni (ndikimi i faktorit psikologjik )!!
Te pakten jo ne kontekstin e kombit te ndertuar ne parime te qytetarise; parimit politik te komb-formimit .

SoKoLi-i-Maleve
26-06-07, 07:23
SHQIPTAR >>>Shqiptar dhe SHQIPTAR, Ilir,Dardanas,Labeat,Alban dhe prap se prap SHQIPTAR.

egi
27-06-07, 22:06
jam kosovare, por nuk kam lind ne kosove..

jadore
20-10-08, 15:42
KOMUNITETI SHQIPTARE PAKICE ! Cili komunitet shqiptarė pakicė nė Serbi ose nė Montenegro ?
Komunitet shqiptarė pakicė ka aktualisht vetėm nė Serbi, Mal tė Zi nė vendet tjera tė rajonit dhe shtetet tjera ku jetojnė dhe janė pakicė.

Komuniteti shqiptarė shumico-pakicė - Kosovarė !

Abstenoj zgjedhjet.

kaq miop jemi shoku ...!!
ku mbet komuniteti shqiptare ne amerike , komuniteti shqiptare ne Avrope , ne Azi , e besa kohen e fundit jam duke u shoqerar me komunitetin shqiptare te Zelandes se Re , deri sa te vie ne kontakt me nr te caktuar te komunittit tone ne Afrike ,
une nuk do ti abstenoj zgjidhjet ne keto vende por do te jem bile edhe vezhguse per procedure mbarevajteje , duke u nisur nga motoja ime , ku ka vote ,ka ze .. ju personalishte lokalizoheni ,eshte problem i juaji , une kam synime me futuristike ..

rafet llapjani
21-10-08, 21:15
kaq miop jemi shoku ...!!
ku mbet komuniteti shqiptare ne amerike , komuniteti shqiptare ne Avrope , ne Azi , e besa kohen e fundit jam duke u shoqerar me komunitetin shqiptare te Zelandes se Re , deri sa te vie ne kontakt me nr te caktuar te komunittit tone ne Afrike ,
une nuk do ti abstenoj zgjidhjet ne keto vende por do te jem bile edhe vezhguse per procedure mbarevajteje , duke u nisur nga motoja ime , ku ka vote ,ka ze .. ju personalishte lokalizoheni ,eshte problem i juaji , une kam synime me futuristike ..

Jadore te pershendes se pari e ku e lat kumunitetin shqiptar ne Meksik ne krye me digjej La ko ku.................................. e kshtu me ren mos e harroni aghaghaghaghaaghghaghaghaghaghaghaghaghaghaghaghag hghghagaghagh