PDA

View Full Version : Shikimi i dobėt!


rilinda
23-06-07, 15:22
Disa sėmundje kanė periudha tė caktuara tė shfaqjes. Alergjia dhe infektimi i syve nė tė shumtėn e rasteve shfaqet me ardhjen e ditėve tė nxehta, gjatė stinės sė pranverės dhe verės. Tashmė dihet qė alergjia shtohet me rritjen e temperaturės, me forcimin e rrezeve tė diellit dhe me shtimin e pluhurave nė ambient, tė cilat shtojnė thatėsirėn e syrit dhe shtimin e infeksioneve.

http://www.blueeyedrops.com/images/blue3.jpg
Pėr kurimin e sėmundjeve tė syrit, qė shfaqen gjatė kėsaj periudhe mjekėsia popullore vjen nė ndihmė me bimėt e saj. Njė prej bimėve, qė pėrdoret pėr kėtė qėllim, ėshtė eufrazia. Eufrazia ėshtė bimė njėvjeēare, gjysmėparazite, e cila lidhet te rrėnjėt e barėrave. Lulet janė me ngjyrė tė bardhė ose rozė me pika tė verdha tė ndritshme nė qendrėn e lules. Shija e bimės ėshtė e hidhur. Bimėn mund ta gjejmė nėpėr livadhe dhe nėpėr tė gjitha vendet e mbuluara me bar. Nė mjekėsinė popullore pėrdoret e gjithė bima nė lulėzim. Kjo bimė pėrdoret pėr shėrimin e sėmundjeve tė syve, tė konjuktovitisit (qepallės), blefaritisit, iridociklitisit. Pėrveē efektit tė saj nė skuqjen dhe infektimet e syrit, ekziston tradita e pėrdorimit tė eufrazisė edhe nė sėmundjet serioze tė syrit, si katarakti, madje edhe dobėsimi i shikimit.

HURMA
Nė mjekėsinė popullore pėrdoren pothuajse tė gjitha pjesėt e bimės, frutat, gjethet, degėt, rrėnjėt etj. Pėrdorimi i shpeshtė i frutit tė hurmės, ēon nė mosprekjen e sėmundjeve tė syrit dhe sidomos tė alergjisė.

PATATJA
Patatja i ngjan bukės, ndonėse pėr nga pėrbėrja e vitaminave dhe kripėrave minerale u pėrngjan perimeve. Ajo pėrmban sasi tė mėdha tė kaliumit si element kryesor pėr organizmin e njeriut. Nė mjekėsinė popullore ajo pėrdoret nė rastet e alergjive tė syve, si dhe kur poshtė tyre janė krijuar rrathė tė zinj. Pritet njė fetė e vogėl patateje dhe mė pas e presim nė gjysmė. Secila prej fetave vendoset poshtė syve dhe lihen aty pėr 20 minuta. Ky veprim pėrsėritet disa herė nė mbrėmje.

Trėndafili i majit
Nė 100 ml verė zihet 50 gr fletė luleje trėndafili tė majit. Me ujin e trėndafilave lahen sytė dhe fletėt vendosen nė sy pėr pak kohė. Kjo mėnyrė do tė ēonte nė pėrmirėsim tė skuqjes sė syve. Njė tjetėr kurė pėr qetėsimin e skuqjes sė syve ėshtė larja e tyre me lėngun e kamomilit. Larja e syve me kamomil do tė zgjasė deri sa mos tė ketė mė probleme.

Manaferra
Pėr tė pėrmirėsuar shikimin e dobėt pihet ēdo ditė njė gotė me lėng karrote. Pėr tė pėrmirėsuar shikimin gjatė natės pėrzihen 30 pika lėng manaferrash me 50 gramė ujė. Kjo masė pihet tri herė nė ditė. Gjithashtu, mund tė pihen dy gota me lėng manaferre nė ditė. Pėr tė lehtėsuar lodhjen e syve vendosen feta kastraveci mbi qepallat e mbyllyra dhe mbahen pėr 15 minuta.

Vitaminat
Vitaminat dhe mineralet janė tė domosdoshme pėr funksionimin sa mė mirė tė syve. Vitamina A pėrmirėson shikimin natėn. Ushqime tė pasura me vitaminė A janė perimet e gjelbra, karrotat, spinaqi, por edhe vezėt, djathi dhe gjalpi. Vitamina B redukton skuqjen e syve dhe mund tė ndihmojė sytė qė janė tė ndjeshėm ndaj dritės. Ushqime tė pasura me vitaminė B1, B2,B3, B6, B12 janė makaronat, buka, qumėshti, kėrpudhat, peshku ton, arrat, bananet, melēitė. Karoteni ndihmon nė forcimin e syve tė dobėt. Ushqime tė pasura me karoten janė karrotat, lakrat dhe bishtajat.

Simptomat
Simptomat e para tė alergjisė sė syve janė: kruajtja qė ndihet, skuqje dhe fryrje e qepallės sė syrit dhe shtim i sekrecioneve (lotėve). Nė tė shumtėn e rasteve sėmundja, nė periudhėn e pranverės, shoqėrohet me dhimbje dhe ndjenjėn e thatėsisė nė sy.

Shkaqet
Shkaktarėt e alergjisė janė disa lėndė, qė gjenden nė mjedis, si pemėt, pluhuri, kafshėt shtėpiake, barėrat, parfumet. Kėta shkaktojnė reaksion me konjuktivėn e syrit, qė pėrmban qeliza si basophili dhe mastcellsi, qė sjellin sekretimin e lotėve.
Alergjitė
Njė lloj alergjie ėshtė ajo qė shkaktohet nė sy nga pėrdorimi i lenteve tė kontaktit, i pikave qė hidhen nė sy dhe i lėndėve kozmetike. Njė lloj tjetėr ėshtė alergjia qė shkaktohet nga faktorė tė mjedisit. Faktor ėshtė edhe nxehtėsia dhe dielli.

rilinda
23-06-07, 15:23
Syzet optike tė rrugės, tė dėmshme

Shumica e pacientėve me probleme tė syve, i blejnė syzet optike nė rrugė.

Syzet qė shiten nė rrugė janė tė dėmshme pėr personat, qė i pėrdorin. Alarmin e japin mjekėt okulistė, tė cilėt theksojnė problemet e mėdha qė shkaktojnė kėto lloj syzesh. Mjekja okuliste Suzana Shkurta, vė nė dukje se syzet optike qė tregtohen nė ēdo cep tė qytetit tė Tiranės, nuk kanė xhama organikė dhe si rezultat sjellin pasoja te pacientėt. Pasojat mė tė mėdha shfaqen te fėmijėt. Mjekja Shkurta thekson se “te moshat shkollore, qė kanė lindur me anomali, ndikojnė keq pėr fėmijėn prandaj pėr ta duhet pasur njė kujdes i jashtėzakonshėm, pėr atė se ēfarė duhet tė pėrdorė pėr sytė”. Prindėrit duhet qė pėr fėmijėt e tyre, duhet tė kėshillohen me okulistin dhe tė drejtohen nė dyqanet e syzeve optike, pėr tė shmangur zhvillimin e anomalive. Sipas mjekes, shumica e pacientėve i blejnė syzet nė rrugė. Kjo ndodh, jo nga dėshira e tyre, por kushtet ekonomike i ēojnė drejt njė zgjidhjeje tė tillė. Tė moshuarit janė blerėsit mė tė mėdhenj tė tregut tė rrugės. Pasi te tė moshuarit nuk vihen re dėme tė mėdha nga syzet, krahasuar me fėmijėt. Nė pėrgjithėsi, tė moshuarit i pėrdorin syzet pėr afėr dhe problemet me shikimin i kanė mė tė mėdha, prandaj rezultati ėshtė se shohin disi mė mirė se me sytė e tyre. Besim Maro, tregtar i syzeve shprehet se syzet i marrin nga pikat e shumicės, tė cilat e bėjnė furnizimin nė Kinė. Pėr mė tepėr, ato kanė shumė shitje, tė cilat arrijnė nė 15 copė nė ditė. Ato janė tė pėrbėra nga xham plastikė dhe njė skelet jo cilėsor. Blerėsit mė tė mėdhenj tė tyre janė tė moshuarit, sepse sipas tij, ato kanė njė kosto mė tė ulėt dhe kushtojnė 5 mijė lekė. Ky ēmim ėshtė i pėrballueshėm, pėr ta. Ēmimet e syeve optike, tė kėshilluara nga mjeku okulist dhe qė blihen nė dyqane tė posaēme, kanė njė ēmimet janė shumė tė larat. Ato fillojnė nga 12 mijė lekė, deri nė 30 lekė, e madje dhe mė tepėr. Hajrie Hita, 60 vjeēe, pohon se ėshtė blerėse e rregullt e syzeve qė tregtohen nė rrugė. Pasi, ato pėrveēse nuk kanė xhama cilėsor, kanė skelet me material tepėr tė dobėt. Kėshtu ajo ėshtė e detyruar qė pasi kontrollon numrin e syzeve te mjeku, i ble pėrsėri nė pamundėsi tė syzeve origjinale. Njė pjesė e madhe e qytetarėve shmang vizitėn e herėpashershme te mjeku okulist dhe pėrdor syze me numėr qė nuk ėshtė i kėshillueshėm, por qė duke i provuar, atyre u duket se ėshtė numri i duhur. Mjekėt theksojnė se vitet e fundit ėshtė vėnė re njė rritje e madhe e personave qė kanė probleme me sytė. Kjo ndodh nga pėrdorimi me orare tė zgjatura i kompjuterit dhe nga shikimi i televizorit. Prandaj pėr kėtė kategori rekomandohet pėrdorimi i ilaēit me pika, ose siē quhet ndryshe “lot natyral”. Ky ilaē tregtohet jo vetėm nė farmaci, por edhe nė markete.

rilinda
11-10-07, 16:37
Sekretet pėr t'i ruajtur sytė

Bėhet fjalė pėr jogėn e syve, duke mbajtur kokėn drejt, filloni duke pėrplasur qepallat. Merri frymė thellė dhe zhvendosni bebet e syve nė skajin sa mė djathtas, sa mė tė majtė, pa u sforcuar Pastaj, lart dhe poshtė. Ushtrimi duhet pėrsėritur afėrsisht 10 herė, nė fillim ngadalė, pastaj shpejtė.Sy tė kuq dhe dhimbje koke? Kush lexon, shkruan apo shikon shumė televizor, e ka provuar se ē'janė kėto dhimbje. Zhvillimi teknik ka bėrė qė tė shtohen shkaqet pėr tė vuajtur nga sytė. Fėmijė qė luajnė me orė tė tėra me lojėra elektronike, studentė qė lexojnė gjatė sezoneve mė shumė se kurrė dhjetėra faqe duke kulluar sytė mbi dispensa tė shtypura si mos mė keq, tė rritur qė punojnė nė kompjuter apo qė pėr orė tė tėra nė darkė nuk i ndajnė sytė televizorit. Dhe sė fundi, njė numėr i madh miopėsh qė dorėzohen nė dyert e mjekėve okulistė, duke marrė prej tre receta apo numra syzesh optike.

Sipas mjekėsisė tradicionale, nuk mund tė shėrohet miopia dhe sėmundje tė tjera tė syrit. Por a ėshtė e vėrtetė kjo? Nė Kinė mendojnė ndryshe: nė shumė ndėrmarrje dhe shkolla, dy herė nė ditė, studentė, punėtorė dhe nėpunės ndalojnė punėn pėr njė ēerek ore dhe nėn tingullin e njė muzike ēlodhėse, kryejnė, tė gjithė sė bashku, ushtrimet e dixhitodepresionit. Autoritetet shkencore tė Pekinit nuk kanė dyshim: metoda vlen pėr tė shmangur problemet pamore. Dhe ka mjaft studime qė tregojnė se si gjimnastika pamore mund tė pėrmirėsojė dhe shumė madje, cilėsinė pamore dhe pse kush ėshtė miop mbetet i tillė. Ushtrimet nuk bazohen vetėm mbi njė numėr lėvizjesh. Pėr tė shfrytėzuar sa mė shumė mundėsinė e gjimnastikės pamore, duhet tė jesh i qetė.

Sipas mjekėve, duke folur pėr miopinė ėshtė harruar qė tė parit ėshtė njė proces shumė mė i ndėrlikuar qė fillon nė sy por mbaron nė tru. Studiuesit kanė arritur nė pėrfundim qė tė konvergjosh pėr njė kohė tė gjatė shikimin mbi njė libėr apo ekran kompjuteri, si bėjnė studentėt, shkaktohet miopia. Po atėherė pėrse jo tė gjithė studentėt, fėmijėt apo tė tjerėt, nuk bėhen miopė? Pėrse ndėr piktorė apo artizanėt, rastet e miopisė janė mė tė rralla?

Me sa duket, kėto profesione nuk janė aq shumė nėn stres. Duhet ditur qė miopia varet edhe nga gjendja psikofizike e pėrgjithshme. Njerėzit miopė e dinė nga pėrvoja qė shikimi i tyre ndryshon sipas ditėve. Shikimi zakonisht keqėsohet pas njė dite tė rėnduar pune nė tryezėn e punės; pas njė periudhe stresi; gjatė njė sėmundjeje; kur je i trishtuar. Nė tė kundėrt, pėrmirėsohet, kur je i ēlodhur, i qetė dhe i gėzuar. Pėr fat tė keq, kushtet e mirėqenies nuk janė aq tė shumta. Por tė mirat e tyre mund tė krijohen. Dhe janė pikėrisht ushtrimet e tė parit tė cilat mund tė qetėsojnė sytė tanė dhe muskujt e syve por edhe baraspeshojnė sistemin nervor. Nė tė vėrtetė, miopia duket se ėshtė e lidhur nė njė farė mėnyre me stresin. Edhe ushtrimet duhet tė jenė tė tilla qė tė largojnė tensionet. Njė sistem shumė i mirė pėr tė shmangur tensionet e syrit ėshtė ndėrprerja e veprimtarisė tė paktėn ēdo orė, pėr tė bėrė masazhin e fytyrės. Ndėrsa pas punės, mund tė bėhen ushtrimet e dhėna. Pėrse tė fėrkohet fytyra?

Psikanalistėt mendojnė se po tė arrihet tė fėrkohen mirė muskujt pėrreth syve, mund tė shmangim shtrėngimet dhe shikimi do tė pėrmirėsohej menjėherė. Por meqė dihet se muskujt e syve nuk mund tė arrihen nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė atėherė bėhet vetėmasazhimi i fytyrės, sidomos nė zonėn pėrreth syve.

Por nga Lindja mbėrrin edhe joga pėr tė parit. Sforcimi i muskujve tė syve, mund tė mėnjanohet nėpėrmjet lėvizjeve. Lėvizjet e shpejta dhe tė vrullshme janė tė dėmshme sepse nuk lejojnė ēlodhjen e muskujve.

Ēfarė bėni kur keni dhimbje koke dhe stomaku? Pa e ditur pėrse, vini njėrėn dorė nė vendin ku ju dhemb. Bėhet fjalė pėr njė lėvizje kaq tė natyrshme sa qė ka mundėsi tė mos e keni pyetur asnjėherė veten pėr arsyen e vėrtetė. Thjesht e bėni pa dashur. Pa dyshim qė tė gjithė zotėrojnė njė burim tė fshehtė tė mirėqenies nė pėllėmbė tė duarve dhe pse dikush mund tė ketė njė fuqi mė tė madhe se tė tjerėt. Pėllėmbėt e duarve, janė zona nė tė cilat grumbullohet dhe pėrqendrohet energjia elektromagnetike. Njėra prej funksioneve tė saj ėshtė edhe qarkullimi i gjakut. Mund tė nxitet flusi i gjakut nė ēdo pjesė tė trupit duke vėnė thjesht dorėn. Kjo vlen edhe pėr sytė. Duhet tė fėrkohen duart njėra me tjetrėn. Kėshtu, ato ngrohen dhe pastaj vihen mbi sytė duke i dhėnė energji syve tė mbyllur pa ushtruar trysni.


10 sekrete pėr tė ruajtur sytė

Nė lashtėsi njerėzit lexonin pa problem edhe nė moshė tė thyer, sepse nuk e njihnin skllavėrinė e kompjuterit. Por nėse ndiqni kėto 10 rregulla, mund tė lexoni si ata.

1. Kurrė shumė afėr. Mos i ulni sytė shumė pranė kur lexoni dhe shkruani.
2. Ruani pjerrėsinė e tastierės (skrivanisė). Pėr tė pasur njė qėndrim tė mirė, krijoni pjerrėsinė nė lexim ose shkrim, tė ngjashme me bankat e shkollės. Pjerrėsia duhet tė jetė 20 gradė.
3. Kėmbėt nė tokė. Zgjidhni njė karrige qė t'ju lejojė tė mbėshtesni mirė kėmbėt nė tokė qė ta shpėrndani peshėn kudo.
4. Dritė natyrale sa mė shumė. Punoni vetėm gjatė ditės dhe me dritėn e diellit qė sjell gėzim dhe energji.
5. Ėshtė mė e mirė llampa e zakonshme sesa ajo me neon. Nėse punoni nė dritė artificiale, pėrdorni vetėm llambat sepse neoni skuq sytė dhe shkakton dhimbje koke.
6. Drita tė vijė nga ana e majtė. Por nėse jeni mėngjarashė, duhet tė vijė nga e djathta.
7. Shmangni fotokopjet. Pėrpiquni tė lexoni libra tė shtypur me germa tė mėdha.
8. Vėshtroni peizazhin. Vėreni tryezėn pranė dritares pėr tė hedhur vėshtrimin larg herė pas here. Mė mirė nėse ėshtė nė natyrė.
9. Shpėrqendrohu. Largojeni vėshtrimin vazhdimisht nga libri apo ekrani i kompjuterit.
10. Shikohuni nė pasqyrė. Nėse keni pranė jo dritaren, por njė mur, atėherė vini njė pasqyrė ku tė shiheni herė pas here.

Masazhi i fytyrės: Fėrkoni lehtė me mollėzat e gishtėrinjve pjesėn e sipėrme tė syve pastaj tė poshtme. Duke nisur nga ana e brendshme, drejt hundės, rrėshqisni gishtat pėr nga ana e jashtme. Pėrsėriteni ushtrimin pėr tė paktėn dhjetė herė.

Dixhitopresioni: Vini gishtat e mėdhenj mbi tėmtha dhe gishtėrinjtė e tjerė mbi ballė. Pastaj vini treguesit pak mė poshtė se tėmthat dhe gishtat e mėdhenj nėn mjekėr dhe fėrkojeni shumė herė.

fisniku
13-10-07, 20:30
Pershendetje!
I lexova shkrimet ne lidhje me semundjet e ndryshme te syve, me befasun por jo per te mire!!
Tu e marr parasysh qe me shendet nuk ka loje i kisha lut ata qe shkruajn ne rubriken e shendetit te jen shume ma serioz kur postojn shkrime sepse munden me u bo shkaktare te rrenimit te shendetit te tjereve kur dihet qe populli eshte i prirur me provu gjitheqka per me u sheru. Nuk ka literature apo studim qe ka ardhe ne perfundim se perdirimi i patateve, manaferave, hurmave, trandafilit..sheron apo ndihemon ne trajtimin e kataraktes, apo dobesimit te te pamunit(cili eshte shkaku i dobesimit te te pamunit???, ka shume semundje qe shkaktojn dobesim te te pamunit po te asnje prej tyre keto nuk ndihmojn per permiresim te te pamunit) apo konjunktiviteve te ndryshme - kjo me te vertet eshte absurd!!!
Ne krejt Boten trajtimi i vetem i Kataraktes eshte trajtimi operativ, kurse konjunktivitet trajtohen ne varshmeri prej shkaktarit.
I kisha lut te gjithe ata qe kan probleme me sy ti drejtohen mjekut te syve, ne asnje menyre te mos perdorin barna popullore, perndryshe munden me u ballafaqu me probleme te cilat shpesh qojn te dobesimet apo humbja e te pamunit.

egi
13-10-07, 22:55
Hani shangarepa dhe shikimi permisohet :biggrin:

Naki
17-10-07, 15:08
I kisha lut te gjithe ata qe kan probleme me sy ti drejtohen mjekut te syve, ne asnje menyre te mos perdorin barna popullore, perndryshe munden me u ballafaqu me probleme te cilat shpesh qojn te dobesimet apo humbja e te pamunit.


Pajtohem plotėsishtė,institucionet shėndetsore klinikat e specializuara pėr sy janė adresat ku ne duhet tė marrim kėshilla rreth diagnostikimit,terapive.

me nderime Naki

Naki
17-10-07, 15:12
Hani shangarepa dhe shikimi permisohet :biggrin:

Preferohet Vitamina A e nė kėtė rastė Karotat apo shangarepat!

egi
17-10-07, 20:13
Preferohet Vitamina A e nė kėtė rastė Karotat apo shangarepat!

eh po de..e volose shkrimin tim :biggrin:

luckyman
17-10-07, 20:17
Hani shangarepa dhe shikimi permisohet :biggrin:...edhe peshku eshte shume i dobishem per sy ....

Linka_pz
17-10-07, 22:01
Peshku, eshte shume i mire per sy dhe duhet se paku nje here ne jave te konsumohet !

egi
30-10-07, 21:10
a ban edhe karrota me turrshi se ato tjerat nuk mi don goja?

King Kastriot
27-01-08, 12:46
E nderuara Moderatore Rilinda, shume me pelqeu hapja e temes suaj per semungjet e syrit. Desha te ju pyes juve por edhe lexuesit tjere, a ka pervoje ose dijeni dikush nga ju per DEGJENERIMET E MAKULES, nje semundje qe zakonisht i prek te moshuarit por edhe raste te veqanta edhe te rinjet. A e din dikush nga ju se ne cilin vend apo te cili mjek eshte kjo semundje e pasherueshme e mundur te sherohet. Ju pershendes

Preshevar
28-01-08, 08:15
Peshku, eshte shume i mire per sy dhe duhet se paku nje here ne jave te konsumohet !

Peshku eshte i mir edhe per memorje. :wink: