PDA

View Full Version : Shpirti (Nocioni Shpirtit)


LABI
01-07-07, 15:07
17/01/2003

Shpriti apo nocionin e shpritit nė pėrpjekje qė ta kuptosh ėshtė mjaft kompleks , prandaj qė nga ekzistimi i historisė njerzore janė dhėnė opinione tė ndryshme pėr nocionin e shpirtit.
Ky kompleksitet ka bėrė qė edhe tė lindin mendime shpeshėherė edhe kontradiktore mbi atė se ēka ėshtė shpirti apo si duket . Shpirti ėshtė pėrshkruar nga forma mė tė ndryshme dhe nga pėrshkrime sojit tė vet varėsisht nga ajo se nga kush , cili fis apo shoqėri ėshtė pėrshkruar .
Numri i atyre qė kanė folė pėr nocionin e shpirtit ėshtė i madhė , duke u nisur qysh nga njerzit primitiv e njerz tė tjerė laik . Gjithashtu ekziston edhe njė numėr i madhė i shkenctarėve qė me njė qasje mė serioze kanė trajtu kėtė problem , ēoftė edhe pse mendimet e tyre kanė qenė tė kundėrta dhe tė cilat kanė nxitė polemika dhe debate tė zjarrta . Nė mesin e atyre qė kanė kontribuar pėr kėtė me vepren e tyre ėshtė edhe sociologu i mirėnjohur Emile Dyrkheim .
Gjatė studimit tė tij Dyrkheimi mbi “Format elementare tė jetės fetare” ėshtė marrė me shumė problematika , e nė mesin e tyre edhe me nocionin e shpirtit .
Gjatė studimit tė tij ėshtė nisur nga sisteme besimesh tė ndryshme , nga pėrftyrimet mė primitive qė janė krijuar mbi shpirtin nė kohrat e lashta e deri nė periudhėn e kohės sė tij . Argumentet tė tij tė mbledhura fillojnė nga vise e regjione tė ndryshme tė botės , nga kulutra e besime tė ndryshme .
Dyrkheim gjithashtu mirret edhe me analizėn e pikėpamjeve tė autorėve tė tijer lidhur me nocionin e shpirtit , nė mesin e kėtyre autorėve ishin edhe Spencer –i , Gillen –i , Strehllow – i , Tyllor-i .
E para se tė filloj tė flas pėr nocionin e shpirtit do tė pėrpiqem tė them diēka edhe mbi frymen , pra tė bėjė dallimin nė mes tė shpirtit dhe frymės . Meqenėse janė dy nocione tė cilat shpeshėherė ngatrrohen dhe mirren si tė njejta tė cilat shpeshėherė ngatrrohen dhe merren si tė njejta , pėrkundėr shumė tė pėrbashkėtave qė kanė ka edhe veti qė i veēon keto dy nocione ..
Kėshtu Dyrkheim lidhur me dallimet nė mes tė frymės dhe shpirtit thotė : “Njė shpirtė nuk ėshtė frymė .Nė fakt ai ėshtė i mbyllur brenda njė organizmi tė caktuar, megjithėse mund tė dalė prej tij nė disa caste , normalisht ėshtė i burgosur nė tė . Ai shpėton pėrfundimisht vetėm me vdekje . Pėrkundrazi fryma ndose shpeshėherė ėshtė e lidhur ngushtė me njė object tė veēantė me njė burim , me njė shkėmb , me njė pemė etj . megjithėse ka atė selinė e parapėlqyer ajo mund ta braktisė sipas dėshirės dhe tė ketė ekzistencė tė pavarur nė hapsirė”[1] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftn1)

[1] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftnref1) Fq. (219) Format elementare tė jetės fetare

[2] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftnref2)Fq.(57) Format elementare tė jetės fetare


[3] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftnref3)fq (55) Format elementare tė jetės fetare

[4] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftnref4)Fq (201) Format elementare tė jetės fetare


[5] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftnref5)fq (199) Format elementare tė jetės fetare

[6] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftnref6)Fq.(202) Format elementare tė jetės fetare

LABI
01-07-07, 15:09
Gjithėashtu ėshtė edhe njė autorė tjetėr i cili ka kontribuar me teoritė e tij . Bėhet fjalė pėr Tylor i cili me hipotezat e tij pėr ėndrrat dhe mėnyrėn si lindin idet e shpirtrave dhe tė frymės ende janė klasike , ėshtė e rėndėsishme qė tė vlerėsohen .
Ja se ēfarė thotė Tylor pėr frymėn : “Kjo shtrirje e animizmit i drejtohet mendėsisė karakteristike tė njeriut primitiv , i cili ashtu si kalamani nuk e dallon tė gjallėn prej jo tė gjallės .Meqė qenjėt e para nga tė cilat fėmija fillon tė formojė njė ide pėr njerėzit , janė njerzit , vetja dhe prindėrit e tij , ai prirėt tė pėrftyroj tė gjitha sendet sipas modelit tė natyrės njerėzore”.[2] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftn2)
E tani tė kthehemi tek shpirti se cilat ishin arsyet dhe pikėpamjet qė na bėjnė tė besojmė se njeriu pėrbėhet edhe nga njė komponim tjetėr e qė quhet shpirt , pėrveq komponentės materiale e cila pėr dallim nga kjo e fundit ėshtė shumė mė e vacant dhe specifike .
Le tė sqarojmė nėpėrmjet njė shembulli sipas Dyrkheim se si erdhi deri tek ideja e lindjes sė shpirtit i cili thotė : “ Idenė e shpirtit njeriut do t’ia kishte shtirė ndėrmend kuptimi i keq i pamjes sė jetės sė dyfisht qė bėnte normalisht, nga njėra anė kur ishte i zgjuar dhe nga ana kur ishte i fjetur”[3] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftn3).
Pra pėrderisa njeriu nė ėndrrėn e tij ndjen apo shef shėmbėllime se ka vizituar njė vend beson se ka shkuar atje , e qė nė fakt tė ishte ashtu do ti duhej qė tė dy qenjėt tė ishin nė tė njejtėn kohė atje , pra trupi dhe shpirti .
Ky ėshtė vetėm njė nga shembujt me tė cilėn Dyrkheim ilustron se si erdhi deri tek ideja e shpirtit , dhe mė pastaj me pėrsėritjen e vazhdueshme tė pėrvojave tė tilla fillojmė tė mendojmė se ekziston edhe njė unė i dytė i yni i cili ka aftėsi tė udhėtoj mė tutje .
Kėshtu pra lindin sistemet e pėrftyrimeve e tė cilat kanė ekzistuar edhe nė shoqėritė mė primitive , pėrftyrime kėto qė kanė tė bėjnė me shpirtin dhe nga kjo mund tė kuptojmė se ideja mbi shpirtin ka lindur nė tė njejtėn kohė me lindjen e njerėzimit .
Shpirti kėtu paraqitet si diēka e veēantė i cili ka aftėsi tė del nga trupi ynė dhe tė udhėtoj , ėshtė diēka qė ndryshon prej qenjės sė dukshme nė shumė aspekte ėshtė me fuqi mė tė madhe lėvizėse , meqė mund tė pėrshkoj distanca tė mėdha , mė e lakueshme , mė plastike sepse pėr ta braktisur trupin duhet tė jetė nė gjendje pėr tė kaluar nėpėr tė carat e trupit , si pjesa mė e hollė dhe mė e lehtė e jona . Kėshtu Dyrkheim pėrshkruan shpirtin mėpas ai thotė : “Se ėshtė shpirti ai ēka kemi mė tė mirėn dhe mė tė thellėn tek ne , pjesėn mė tė shquar tonė , nga ana tjetėr edhe njė bujtės kalimtarė qė na vjen nga jasht qė brenda nesh njė jetė , qė ndryshon nga jeta e trupit e qė njė ditė prej ditėsh do ta rifitojė pavarsin e tij tė plotė”[4] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftn4).
Pra shpirti ėshtė i cili ka kėto aftėsi qė pasi tė vdes njeriu ai del nga trupi i tij shkon dhe rrinė nė vendin e shpirtrave deri sa nuk e gjenė trupin tjetėr apo bashkėudhėtarin e rradhės .
Sipas Spencerit dhe Gillenit shpirtrat ndjekin kėtė rrugė : “Shpirtrat qė vijnė tė gjallėrojnė truprat e porsalindurve nuk janė product krijimesh origjinale dhe tė veēanta , pra kur vdes njė individ shpirti i tij e braktis trupin nė tė cilėn ka pasur vendqėndrim dhe mė pas shkonė e rimėshirohet dhe ky rimėshirim nė fakt paraqet njė lindje tė re”[5] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftn5).
Ndėrsa Strehėllovi thotė : “Mbasi ritet e zisė e ēlirojnė pėrgjithėmon prej trupit , shpirti nuk mėshirohet mė sėrish .Ai shkonė ishullin e tė vdekurve , ku i kalon ditėt duke fjetur dhe netėt duke hedhur valle deri sa tė bjerė shi nė tokė nė atė qastė ai nė mesin e tė gjallėve dhe luan rolin e mbrojtėsi pėr tė bijtė nė moshė tė vogėl, apo kur s’ka bijė ma pėr nipėrit e tij , hyn nė trupat e tyre dhe i ndihmon qė tė rritėn . Kėshtu mbetet pėr njė vit a dy mes familjės e pastaj pėrsėri kthehet nė vendin e shpirtrave .Pas njė periudhe e braktisė sėrish dhe kthehet pėr njė qėndrim tė ri mbi tokė e qė do tė jetė qėndrimi i tij i fundit nė tokė dhe pasi tė vjen koha pėr tė rimarrė pėrsėri rrugėn pėr te vendi i shpirtrave por kėsaj radhe pa mundėsi rikthimi”[6] (http://dardania.de/vb/upload/newthread.php?do=newthread&f=114#_ftn6).

Kėshtu Dyrkheim sqarojė nocionin e shpirtit dhe me argumentet qė ofron duke u nisur qysh nga arsyet e krijimit tė idesė mbi shpirtin dhe mėpas sqarimin e tyre , analiza qė u bėhet me marrjen e shembujve qė nga shoqėrit mė primitive e deri te ato tė ditėve tė tij . Marrė pėrbazė tė gjitha faktet historike dhe etnografike duke mos lanė anash as pikėpamjet dhe opinionet e autorėve tjerė dhe analiza e komentimi i tyre nė veēanti ėshtė nisur nga pikėpamjet e Spenserit , Gilleut dhe Strehllowit . Edhe pse si libėr i shkruar shumė vite mė parė ende vazhdon njė udhėrrėfyes i mirė mbi fillet e religjioneve tė ndryshme , ai vazhdon tė mbetet njė libėr shumė i studiuar edhe nga autorėt e kohėve moderne pėrveq tjerash me vepren e tij Dyrkheim ka bėrė njė shėrbim tė rėndėsishėm edhe shkencave tė feve botėrore .

hasanmehmeti
01-07-07, 19:50
Pershendetje Labi ,

Teme e madhe padyshim qe dija mbi te mungon e theme kete me plotekuptimin e fjales.

Se pari ceket:qysh nga njerzit primitiv e njerz tė tjerė laik
shume interesant si e trajton primitivizmin dhe laicizmin qe mund te thuhet si ane e kundert e primitivizmit si diqka e perparuar. Ne qka e perparuar , pse nje ndarje e tille?
mos valle ne mendjen e hapur qe lundron ne hapisre te pakontrolluar dhe nuk ka mbeshtetje mbi ndonje argument qendron ky laicizem i perparuar. Kete na vertetojne edhe pikat 5 dhe 6 te psiko-filozofeve te sipercekur.

Por ti kthehemi pikave te mehershme.Pika 2 quditerisht mundohet te sqaroj primitivizmin e njeriut duke e futur thelle ate ne materializem dhe dukshmeri.Mirpo ne anen tjeter ne kete primitivizem ne baze te ndarjes se sipercekur terthore i bije qe edhe fetaret te hyne ne te , e qe nuk eshte aspak e vertet pasi ata nuk besojne vetem materialen.Pastaj qka don me thane ai me termin Natyra Njerezore , mos valle laiket qenkan mbinatyrore apo ku ti fusim ne ata.
Pyetje te shumta ne nje definicon qe eshte kontradikte ne mes veti te pakten sipas meje.

Dhe fillon ky "i perparuari " te na sqaroj shpirtin dhe ku valle mund ti gjeshe keto mendime sigurisht se i gjene tek ata primitivat fetare. Pra vetem se ceke se une si "i perparuar" mundohem ta spjegoj shpirtin e si qka , si primitivizem e asgje tjeter , te pakten nese nuk me beson pyeti Gjysherit tane se si ta spjegojne shpirtin ide e njejt tek disa e tek disa tjere e perafert.
Por edhe me teje nuk pashe sqarim te nocionit Shpirte , perveq disa cilesive qe kane rrenje fetare apo me mire me thene ne kete ndarjen interesante primitive.

Edhe pika 5 dhe 6 nuk jane gje vetem se perralla te paragjumit qe na tregonin gjyshet. Madje sipas pikes 5 por edhe deri diku 6 i bije qe po te marrim statistikat tona te vertetsis se qe nga Krijimi e deri me tash paskemi nje numer njerezish te atyre Miliardave qe ekzistojne sote te gjalle . Pse e theme kete , e theme se sipas pikave te lartecekura (pra 5 dhe 6) shpirti i cili largohet nga nje person shkon tek tjetri dhe "rimeshirohet" duke pasur ne materialin e ndryshem (pra trupat edhe pse vdes njeri hyn tek tjeteri ne aspektin shpirteror ) ndersa kemi te njejtin shpirte . Pra shume trupa ka nderruar sipas keti mendimi shpirti ime qe eshte tek une .Dhe sipas keti mendimi(5 dhe 6) femijet e mije do kene shpirtrat e atyre qe kane vdekur materialisht. Por valle a nuk eshte kontradiktor pra Proporcioni i trupave dhe Shpirtave. Po valle shpirti i pare nga erdhi sipas "te perparuarve"?

Pra keto jane "mendje te hapura te perparuara" qe mundohen ti dhejne nje nocion shpirtit pa asnje njohur e qe shpesh here mendimet e tyre jane ose me burim primitiv , ose jane te pabazuara gjenkundi qe ta qon mallin e nje budalleku te skajshem.

Po ti Labi i dashur a e kuptove gje se qishte Shpirti ?

me respekt
nga ai qe ka pak apo hiq dije mbi shpirtin.
hasani

4peace
01-07-07, 20:04
*
Shpirti (nocioni i shpirtit)?!

Siē e kuptova nga shkrimi i postuar nga LABI, jo qe jipet ndonje "nocion" apo definim mbi shpirtin por puna nderlikohet aq shume sa qe nuk din te dalesh nga xhungla e fjaleve ("nocioneve") te permendura aty.

S'di ku bejne pjese keta "shkencetaret" e njohur qe jane permendur aty: ne primitivė apo laik apo te dyjat bashkė?! Kjo e fundit po me duket me e logjikshme.


Me t'mira!


*

LABI
01-07-07, 22:27
Pershendetje Labi ,

.

Po ti Labi i dashur a e kuptove gje se qishte Shpirti ?

me respekt
nga ai qe ka pak apo hiq dije mbi shpirtin.
hasani

Cdo njeri mund t'jep nje shpjegim per shpirtin, por s'do te thote qe njera perjashton tjetren. Perkundrazi vetem cka plotesojne njera tjeteren. Ke shpjegime prej me te ndryshmeve mbi kete ceshtje... Gjate studimeve kam pas lende te vecante studimi per religjionin... Pos veprave, dhe vepres se larte cituare, nder tjera kam lexu edhe Kuranin edhe Biblen edhe nje pjese te Vedes (per qellime studimi dhe kureshtje) . Mirepo, ne asnjeren prej ketyre tri burimeve te fundit s'mund te gjesh ndonje perkufizim (shpjegim) te vecant per shpirtin. Bile , bile ato shpjegime nga nje here nga faqja ne faqe i hasim ne shpjegime te ndryshme, e qe bene te tingellojne kontradiktore .

Me kete shkrim , vetem kam sjelle nje pjese te permbajtjes se vepres "Format Elementare te Jetes Fetare" , ne te cilen pos shume cka trajtohet edhe Shpiriti si nocion .

Me siguri poqese lexon kete veper do t'gjesh , do t'i shtosh informacionet lidhur me kete ceshtje.... Thjesht ishte nje shkrim i sjelle i punuare kohe me pare , casje interpretimi mbi kete nocion duke ju referuar vepres se autorit te lartecituare .

Naki
02-07-07, 00:05
Shpirti ėshtė zgjimi i brendshėm. Ai ėshtė drita jonė e brendshme e padukshme, por e cila na ndriēon rrugėn e tė vėrtetės dhe nėpėrmjet sė cilės e dallojmė tė shėmtuarėn prej tė bukurės, tė mirėn prej tė keqes.
Shpirti ėshtė horizont nga i cili e vėshtrojmė rrjedhėn e kohės dhe i njohim (kuptojmė) lėvizjet e saj. Nga ai e shohim edhe kalueshmėrinė e kėsaj bote.
Shpirti ėshtė pika qendrore e rrethi, qendra rreth tė cilit lėvizin ndodhitė kohore tė kėsaj bote derisa ai qėndron stabil nė vendin e vet, i palėvizshėm dhe i pėrhershėm.
Shpirti, edhe pse ėshtė e vėrteta jonė absolute, prapė se prapė ėshtė sekret. Jo nė kuptimin se a ekziston, sepse kėtė e argumentuam, por a ėshtė i pėrjetshėm apo vazhdimėsia e tij ėshtė shėnuar me disa kritere tjera kalendarike dita e tė cilit ėshtė si njė mijė vjet tonat? Kjo ėshtė sekret...


Marrė nga Libri Prej dyshimit deri nė besim tė autorit Dr.Mahmud Mustafa

hasanmehmeti
02-07-07, 18:23
Labi , nuk ishte tema tek bibla apo Kurani , mirpo me vjen mire qe hyre edhe atu pak , se pse nuk ka spjegim ne Kuran kete do ta argumentoj me nje fjale te Zotit pikerisht per kete qeshtje , por kur ti vije momenti. Mirpo kjo pjesa e meposhtme


Bile , bile ato shpjegime nga nje here nga faqja ne faqe i hasim ne shpjegime te ndryshme, e qe bene te tingellojne kontradiktore .


filloj te me bej kurioz dhe sipas mundesis te na ofrosh diqka qe do na shuaj kuriozitetin e qe ka te bej me Kuranin ne lidhje gjithmon me temen e shpirtit dhe kontradiktat ne sqarim.

Une thjeshte te pyeta ne menyre direkte shpresoj te mos jesh dalur i fyer nga pyetja se si e perkufizon ti ate.

E qe secili njeri ka mundesi te jap spjegime ke te drejte , e jo vetem per shpirtin mirpo per te gjitha gjerat , por sa jane te dishem ne ate fushe ateher kemi te bejme me diqka tjeter.

hasani

LABI
02-07-07, 18:40
Une thjeshte te pyeta ne menyre direkte shpresoj te mos jesh dalur i fyer nga pyetja se si e perkufizon ti ate.

E qe secili njeri ka mundesi te jap spjegime ke te drejte , e jo vetem per shpirtin mirpo per te gjitha gjerat , por sa jane te dishem ne ate fushe ateher kemi te bejme me diqka tjeter.

hasani

Jo , jo aspak !! Per ate qe nuk ndihem kompetent ne interpretim te ketij nocioni ne kontekstin e interpretimit fetare , nuk eshte e publikuare si e tille... Une sjella vetem nje qasje filozofike-sociolgjike, per kete nocion .

Te pershendes.

4peace
02-07-07, 23:08
*

Per shpirtin eshte veshtire te shkruhet dicka si ne forme te ndonje objeti, meqenese ai s'ka forme.

Mund te gjejme literature qe e pershkruajne mekanizmin e tij, per te pasur deri diku njohuri ne kete drejtim.

E kam nje liber me titull "Shpirti dhe mekanizmi i tij" por, meqe eshte shume i komplikuar, me shume shprehje te panjohura, per c'gje me nevojitet te jap shpjegim per cdo te 3-4-ten fjale/shprehje, po e le njehere...Ky liber i dedikohet kryesisht shkences moderne te psikologjise, e cila shpirtin e trajton ne menyre krejtesisht te gabuar ose nuk e pranon/akcepton dot si ekzistencen e shpirtit ashtu edhe te vet Zotit/Krijuesit e qe njekohesisht eshte edhe pengesa kryesore e perparimit/zhvillimit te metutjeshem te kesaj shkence.

Lidhje me shpirtin duhet ta dijme nje gje:
Neve jemi shpirti. Me te duhet te identifikohemi. Me se pari jemi shpirt, pastaj njeri me trup fizik e tek pastaj shqiptar, anglez, arab, italian... Ai eshte Hyjnorja nė ne. E perbotshmja nė ne. Tjerat jane kalimtare, per kohe te caktuar...


Gjitha t'mirat nga une!


***

Mustaqedredhur
13-07-07, 09:56
Mendimet e Emil Dyrkem per shpirtin duhet ti lexojma nga prizma e matrializmit,me sakt te kuptuarit siciologjik te fenomeneve natyrore.Mendimi i tij per sociologjine si ‘shkence pozitive’ si ato natyrore e qe ne spjegimet e tij i eleminon momentet subjektive dhe teologjike, asht vendimtar per ta kuptuar thjeshtesine e mendimit tij ne perpjekjet per spjegim.pozitiv. socilogjik te shpirtit.
Andaj,edhe verejme dyalizmin ‘fryme-shpyrt’, nga se atij, si matrialist dhe socilog i cili derivatin e mendimeve te tia i percakton nga pikepamjet socilogjike ( shoqeri –individ –shtet), per ta spjeguar fenomenin e shpirtit, i duhet nje dualizem (apo pandan i trinitetit) per ta spjeguar kete fenomen .
Mire,perpjekje inetersante por e deshtuar.

LABI
13-07-07, 11:28
Mendimet e Emil Dyrkem per shpirtin duhet ti lexojma nga prizma e matrializmit,me sakt te kuptuarit siciologjik te fenomeneve natyrore.Andaj,edhe verejme dyalizmin ‘fryme-shpyrt’, nga se atij, si matrialist dhe socilog i cili derivatin e mendimeve te tia i percakton nga pikepamjet socilogjike ( shoqeri –individ –shtet), per ta spjeguar fenomenin e shpirtit, i duhet nje dualizem (apo pandan i trinitetit) per ta spjeguar kete fenomen .
Mire,perpjekje inetersante por e deshtuar.

SOCIOLOGJIA dhe MATERIALIZMI - s'jane dy gjera te njejta ( sinonomie)... Ky botekuptim, kjo lloj pikepamje per sociologjine, ka qene realitet i vendeve totalitare (komuniste), ku sociologjia eshte perkthyer ne ate qe njfet si materializem historik ( apo sociologji marksite).
Mirepo, ideologjite s'jane shkenca... Prandaj i nderuare SOCIOLOGJIA dhe MATAERIALIZMI nuk jane dy gjera te njejta :wink:

Mustaqedredhur
13-07-07, 19:30
SOCIOLOGJIA dhe MATERIALIZMI - s'jane dy gjera te njejta ( sinonomie)... Ky botekuptim, kjo lloj pikepamje per sociologjine, ka qene realitet i vendeve totalitare (komuniste), ku sociologjia eshte perkthyer ne ate qe njfet si materializem historik ( apo sociologji marksite).
Mirepo, ideologjite s'jane shkenca... Prandaj i nderuare SOCIOLOGJIA dhe MATAERIALIZMI nuk jane dy gjera te njejta :wink:

I nderuemi Labi,

Ti e paske bo veten copy paste citatet nga libra i Emil Dyrkemit (Format elementare tė jetės fetare,Tiranė 2000,botues SHB Korbi),nga se nga pergjigja po duket se spaske njohuse kush ka qene Emil Durhami, mendimin-filozofine e tij mbishekncen e socilogjise, mbasiaika qene socilog.
Ndegjo:
1.matrializmi nuk asht nocion/sinonim/ qe fiillon me marksizmin,lol,asht filozfi-ide a kahmoteshme qysh nga greket e vjeter.
Pra,mos e kupto matrializmoin vetmse siideologji por edhe si shperhje filozfike e te te spjguarit te fenomeneve.
2.Socilogu Emil Dyrkem,asht i njohur /sidomos ne ndikimin e tij ne socilogjine franceze/ si socilog i cili themeloj drejtimin 'socilogji pozitive' me te cilin kishte qellimin qe edhe socilogjine ta trajtoj si shkence egzakte,natyrore, nga kjo perpjekje e tij, ne spjegimet socilogjike sherbehet edhe me filozofine matrialiste.Me fjale tjera nuk asht as pak lajmi e tij spjegimet mbi shpirtin,shpirtin-fenomen qe asht shum ma kompleks se spjegimet te nje 'socilogu pozitiv' aq ma shum se ky nuk pranon argumente teologjike as ato subjektive.
Nejse asht mendim i tij.

Sa per ilsutrim per medimin e tij,po te tregoj se Dyrkami asht nje nga te vetmit socilog qe ne socio spjegimin e fenomenit e vetevrasje ,nuk i mer as pakne konsiderate as ne analize shkaqet psikologjike
dhe ato patloogjiko-medicinale.

mbetsh i pershendetun,

LABI
13-07-07, 20:19
I nderuemi Labi,

Ti e paske bo veten copy paste citatet nga libra i Emil Dyrkemit (Format elementare tė jetės fetare,Tiranė 2000,botues SHB Korbi),nga se nga pergjigja po duket se spaske njohuse kush ka qene Emil Durhami, mendimin-filozofine e tij mbishekncen e socilogjise, mbasiaika qene socilog.
Ndegjo:
1.matrializmi nuk asht nocion/sinonim/ qe fiillon me marksizmin,lol,asht filozfi-ide a kahmoteshme qysh nga greket e vjeter.
Pra,mos e kupto matrializmoin vetmse siideologji por edhe si shperhje filozfike e te te spjguarit te fenomeneve.
2.Socilogu Emil Dyrkem,asht i njohur /sidomos ne ndikimin e tij ne socilogjine franceze/ si socilog i cili themeloj drejtimin 'socilogji pozitive' me te cilin kishte qellimin qe edhe socilogjine ta trajtoj si shkence egzakte,natyrore, nga kjo perpjekje e tij, ne spjegimet socilogjike sherbehet edhe me filozofine matrialiste.Me fjale tjera nuk asht as pak lajmi e tij spjegimet mbi shpirtin,shpirtin-fenomen qe asht shum ma kompleks se spjegimet te nje 'socilogu pozitiv' aq ma shum se ky nuk pranon argumente teologjike as ato subjektive.
Nejse asht mendim i tij.

Sa per ilsutrim per medimin e tij,po te tregoj se Dyrkami asht nje nga te vetmit socilog qe ne socio spjegimin e fenomenit e vetevrasje ,nuk i mer as pakne konsiderate as ne analize shkaqet psikologjike
dhe ato patloogjiko-medicinale.

mbetsh i pershendetun,

Fusnotat ne citate per ate dhe perdoren !!! (perndryshe nje perdorim , shprehje e pikepamjeve qe nuk jane autentike dhe nuk kane referenca - konsiderohen ,kualifikohen si plagjiature - apo shqip hajni e vepres shpirterore-intelektuale ).

Materializmi nuk eshte filozofi ; as filozofia - nuk eshte ide !!!

Emil Dyrkeimi eshte njeri nder pishtaret (themeluest) e pozitivizmit !!!

Pozitivistet mbase kane qene te fascionuare dhe te inspiruare nga te arriturat e shkencave ekzakte ne ate kohe (nje pjese e madhe e tyre kane qene edhe matematicient, fizicient etj ) ... Mirepo, kjo asesi nuk eshte ajo qe e definon pozitivizmin, e as sociologjine si ju pretendoni ( ne materializem !!)


Sa i perket vepres se tij mbi VETEVRASJEN - eshte nje veper e shkruare shume vite me pare...Mirepo, qe edhe sot mbas shume viteve , sherben si pike reference dhe burimi i shume studimeve mbi dhe lidhur me kete fenomen.... Dyrkeimi ne trajtimin dhe shpjegimin e fenomenit te vetevrasjes bene shpjegimin ne kontekstin e asaj qe konsiderohet si pjese e preokupimit te sociologjise, si fenomen patologjik-sociale... Duke i kerkuare shkaqet e saj ne shoqeri dhe jo edhe ne ate qe thojne shkencat biologjike. Kjo eshte edhe puna e sociologut!! ( e jo edhe pershkrimi i barnave ... Nje shoqerie e tere s'mund t'i shmanget, shpetoj rrezikut te vetevrasjeve duke i pershkruare barna .) !!

VETEVRASJA ESHTE DUKURI SOCIO-PATOLOGJIKE .


Te pershendes i nderuare :wink:

Mustaqedredhur
13-07-07, 21:46
Fusnotat ne citate per ate dhe perdoren !!! (perndryshe nje perdorim , shprehje e pikepamjeve qe nuk jane autentike dhe nuk kane referenca - konsiderohen ,kualifikohen si plagjiature - apo shqip hajni e vepres shpirterore-intelektuale ).

Materializmi nuk eshte filozofi ; as filozofia - nuk eshte ide !!!

Lol, e ke perzi telat

a) matrializmi asht rryme filozofike qe ne baze te saj e vendos materien.Kjo filozofi filloj me Demoktritin,Epikurin..e deri te Bushner)
b) mbasi e kuptove se matrializmi asht filozfi, tani kupto se kjo filozofi pjelli ( me marksin) ideologjine marksite,
c) e tani sipas ligjeve logjike /krahasime dhe tautologjike/ kemi filozofi dhe 'ideologji ' matrialiste.
d) bohet fjale per ndikimin e k'saj fillozofie ne mendimet e Dyrkem.
ok?


Emil Dyrkeimi eshte njeri nder pishtaret (themeluest) e pozitivizmit !!! Pozitivistet mbase kane qene te fascionuare dhe te inspiruare nga te arriturat e shkencave ekzakte ne ate kohe (nje pjese e madhe e tyre kane qene edhe matematicient, fizicient etj ) ... Mirepo, kjo asesi nuk eshte ajo qe e definon pozitivizmin, e as sociologjine si ju pretendoni ( ne materializem !!)

ketu i paske perzi kabllat :
JO pishtar i pozitivizmit POR I "SOCILOGJISE POZITIVISTE" !
Kujtoj se ke dituni me e kuptue dallimin. (?)


Sa i perket vepres se tij mbi VETEVRASJEN - eshte nje veper e shkruare shume vite me pare...Mirepo, qe edhe sot mbas shume viteve , sherben si pike reference dhe burimi i shume studimeve mbi dhe lidhur me kete fenomen.... Dyrkeimi ne trajtimin dhe shpjegimin e fenomenit te vetevrasjes bene shpjegimin ne kontekstin e asaj qe konsiderohet si pjese e preokupimit te sociologjise, si fenomen patologjik-sociale... Duke i kerkuare shkaqet e saj ne shoqeri dhe jo edhe ne ate qe thojne shkencat biologjike. Kjo eshte edhe puna e sociologut!! ( e jo edhe pershkrimi i barnave ... Nje shoqerie e tere s'mund t'i shmanget, shpetoj rrezikut te vetevrasjeve duke i pershkruare barna .) !!

nc,nc....
Spjegimi i fenomenit Vetvrasje sot trajtohet ne menyre komplekse si sipas ndikimit edhe sherimit,POR
Dyrkem ne spjegimet e veta e NUK e mer parasyshe as njeher edhe ndikimet tjera si ato psikologjike dhe ato patologjiko-medicinale, KY asht nje verejtje e vecuar per spjegimet e tij , e JO perjashtim.

mbetsh i pershendetun,

LABI
14-07-07, 18:23
Lol, e ke perzi telat


b) mbasi e kuptove se matrializmi asht filozfi, tani kupto se kjo filozofi (PIKEPAMJE FILOZOFIKE) pjelli ( me marksin) ideologjine marksite,
c) e tani sipas ligjeve logjike /krahasime dhe tautologjike/ kemi filozofi dhe 'ideologji ' matrialiste.
d) bohet fjale per ndikimin e k'saj fillozofie ne mendimet e Dyrkem.
ok? ( !!!)ketu i paske perzi kabllat :
JO pishtar i pozitivizmit POR I "SOCILOGJISE POZITIVISTE" !
Kujtoj se ke dituni me e kuptue dallimin. (?)nc,nc....
Spjegimi i fenomenit Vetvrasje sot trajtohet ne menyre komplekse si sipas ndikimit edhe sherimit,POR
Dyrkem ne spjegimet e veta e NUK e mer parasyshe as njeher edhe ndikimet tjera si ato psikologjike dhe ato patologjiko-medicinale, KY asht nje verejtje e vecuar per spjegimet e tij , e JO perjashtim.

mbetsh i pershendetun,

aha!! Tani materializmi s'cenka filozofi :tongue: ( filozofia prej rrymave/pikepamjeve filozofike dallon ).. MATERIALIZMI ESHTE PIKEPMAJE FILOZOFIKE

2. Te thuash (jo i pozitivizmit , por i soc.pozitive) kjo eshte e ngjashme sikur te thuhet per ate qe njifet si (LIBERALIZEM ) ... Sikur t'thuhet jo i liberalizmit por filozofise liberale, politikes liberale , ekonomise liberale , e keshtu me radhe ... (Dyrkeim eshte njeri nder pishtaret e pozitivizmit :wink: )

Sikurse te gjithe izmat tjere qe kane nje shkak ( te kaluare, rrethana ) mbi te cilat jane krijuar dhe zhvilluare . Poashtu deri tek dalja futja ne perdorim (e te kuptuarit ) te ketij nocioni eshte nevojitur shume kohe.

Historia e zhvillimit shoqerore s'mund te prehet me thike ; Edhe po te perpiqeshim t'i percaktonim meritoret per nje zhvillim te caktuare shoqerore eshte veshtire qe meritat te percaktohen ne nje person ( te shumten e rasteve meritat flasin per numera dy shiferore).

Para Dyrkeimit.... ishte Konti ai qe ne vepren e tij "KURSI I FILOZOFISE POZITIVE" perhere te pare perdori fjalen sociologji (deri para kesaj vepre sociologjia eshte njoftuare si FIZIKE-SOCIALE). Mirepo do t'ishte e manget t'mos permendenin kontributet e shume personaliteteve ( psh Saint Simoni..e te tjere para tij ), idete e te cileve jane dhe bazament mbi te cilat eshte themeluare shkenca me e re (sociologjia).

Sikurse te gjithe izmat ( si liberalizmi , socializmi, komunizimi...) , po ashtu edhe SOCIOLGJIA si shkence , ISHTE PJELLE DHE TRASHEGIMTARE E REVOLUCIONIT (per ate dhe shpesh e hasim te emerutare si shkence mbi krizat shoqerore).

POZITIVIZIMI ( shkencizmi ) - eshte nje pikepamje filozofike qe hudhe poshte te gjitha perpjekjet dhe rruget per te arritur tek e verteta nepermjet dogmave fetare (misticizmit)... Eshte nje pikepamje qe mbeshtet ne metodat e RACIONALIZMIT dhe PRAGMATIZMIT .... NE KUPTIM ME TE PERGJITHESUARE , PRA POZITIVIZMI ESHTE NJE TERM QE SHPJEGON CDO PERPJEKJE , TEORI SHKENCORE QE PRETENDON QE MBESHTETET NE TE DHENAT EKSPERIMENTALE.
Pra kur permendet fjala POZITIVIST , POZITIVISEM - perkethehet SHKENCETARE, SHKENECORE

Mustaqedredhur
15-07-07, 00:00
1.
O,lol, MATRIALIZMI ASHT FILOZOF...,dhe mos fol fjale boshe / nese ke pak njohuri ?!/

2.PO ta perseris :i socilogjise pozitiviste JO pozitivizmit.
por, ti , po i ngatron :pozitivizmin dhe 'sociologjine pozitiviste'te Dyrkam, aq ma shum, je edhe qesharak me krahasimet qe pi i bon.
paj, edhe vet me citatet qe po i referon po tregon at qe une po e them : se Dyrkam asht nisemtar ( nese e ke qejfin pishtar) i sociologjise pozitiviste, e JO vet filozofise pozitiviste.
( nuk te mjafton vetem referimi i citateve nga leksikonet, apo fjalorat..te duhet edhe pak mudim per ti kuptue,mundohu se i kupton.. )

cdo sukses ne mesimet e meteshjme,

mbetsh i preshendetun

GURI SYLAJ
29-07-07, 08:16
Hans Flohr ,Neurobiolog

"Gjendjet shpirterore jan gjithmon gjendje te trurit ,qe don te thote gjendje fizike"

Santiago Ewig,Mjek dhe Filozof

"Nese e konceptojm ne kete menyre atehere shpirti eshte vetem trup dhe asgje tjeter pervec se nje makine"

Kerkoj falje nese perkthimi nuk eshte ne nivel por qellimi im eshte qe edhe nese bisedojme per ceshtje te tilla ,mundesisht te bejem nje debat serioz!

LABI
29-07-07, 12:28
Hans Flohr ,Neurobiolog

"Gjendjet shpirterore jan gjithmon gjendje te trurit ,qe don te thote gjendje fizike"

Santiago Ewig,Mjek dhe Filozof

"Nese e konceptojm ne kete menyre atehere shpirti eshte vetem trup dhe asgje tjeter pervec se nje makine"

Kerkoj falje nese perkthimi nuk eshte ne nivel por qellimi im eshte qe edhe nese bisedojme per ceshtje te tilla ,mundesisht te bejem nje debat serioz!


Ky eshte nje interpertim i pastert materialist, mbi kete nocion . Shifet se cilesit personale, karakteri profesional ka ndikuare qe nocioni shpirtit me shume te shifet nga konteksti i asaj , rrafshi i asaj qe ne mjekesi njifet si fiziologjii e organizmit...

Besoj shume ne fuqine e shkences . Por perkunder faktit qe mjekesia ka arritur madje madje qeliza , inde, organe te krijoj aritificialisht ; Te shpjegoj tere bioritmin e organizmit te njeriut , prap se prape ende s'ka arritur te kuptoj se si pushon zemra papritmas qfare eshte ajo fuqi qe e mbane aktive deri ne momente te caktuara ?!!! Cfare e fute ne funksion zemren ??

Keto jane disa nga pyetjet qe deri me tani s'ka mund t'jep shkenca , e cila vepron mbi gjuhen e fakteve .... Perdallim nga kjo eshte religjioni ajo qe pretendon qe jep nje te vertete mbi jeten , shpirtin dhe krijuesin e saj .

valiii
29-07-07, 14:58
Keto jane disa nga pyetjet qe deri me tani s'ka mund t'jep shkenca , e cila vepron mbi gjuhen e fakteve .... Perdallim nga kjo eshte religjioni ajo qe pretendon qe jep nje te vertete mbi jeten , shpirtin dhe krijuesin e saj .

Pershendetje LABI

Me falni pak per nderhyrjen .

LABI shkenca kurre as qe do te mund te jep ndonje pergjigje per keto pyetje , as kushdo tjeter .
Po flas per religjioni qe i perkas dhe padyshim qe eshte SISITEMI(programi) i Krijuesit ne Toke .
Islami jo qe pretendon por as nuk tenton qe ti i jap ndonje definacion Shpirtit , do e lexojm nje citat Kur'anor ku Allahu i Drejtohet te Derguarit te tij a.s per Shpirtin .


17:85.

Tė pyesin ty pėr shpirtin; Thuaj: "Shpirti ėshtė ēėshtėje qė i pėrket vetėm Zotit tim, e juve ju ėshtė dhėnė fort pak dije".

Pra edhe njeher kerkoj ndjes per nderhyrjen sepse nuk kerkohet ketu shpjegim fetar , por me duhet te them se ; shkenca duhet te punoj qe ta zbuloj Kur'anin sepse Kur'ani qe moti e ka zbuluar Shkencen.

LABI
29-07-07, 15:37
Pershendetje LABI

Me falni pak per nderhyrjen .

LABI shkenca kurre as qe do te mund te jep ndonje pergjigje per keto pyetje , as kushdo tjeter .
Po flas per religjioni qe i perkas dhe padyshim qe eshte SISITEMI(programi) i Krijuesit ne Toke .
Islami jo qe pretendon por as nuk tenton qe ti i jap ndonje definacion Shpirtit , do e lexojm nje citat Kur'anor ku Allahu i Drejtohet te Derguarit te tij a.s per Shpirtin .17:85.


Tė pyesin ty pėr shpirtin; Thuaj: "Shpirti ėshtė ēėshtėje qė i pėrket vetėm Zotit tim, e juve ju ėshtė dhėnė fort pak dije".

Pra edhe njeher kerkoj ndjes per nderhyrjen sepse nuk kerkohet ketu shpjegim fetar , por me duhet te them se ; shkenca duhet te punoj qe ta zbuloj Kur'anin sepse Kur'ani qe moti e ka zbuluar Shkencen.Jam i vetedijeshem qe religjioni ate e paraqet , promovon si te vertete . Mirepo , ne keso raste kontekstualizmesh ne mes dy pikepamjeve roli i nje diksursi shkencore eshte roli i OBJEKTIVIZMIT - NDERMJETESUESIT - ARBITRIT ... pa shprehur, apo pa u ndikuar nga subjektivizmi i mundshem ... Vleresimi shkencore perjashton emocionin , ndjenjat .


pershendetje .