PDA

View Full Version : Si shkruhet njė film?


rilinda
05-07-07, 22:32
Si shkruhet njė film?


Tė gjitha sekretet e teksteve pėr skenėn e madhe (dhe jo vetėm kaq)


E para nga tė gjitha ėshtė ideja. Kjo ėshtė pikėnisja e ēdo filmi. Ėshtė gjithashtu edhe pengesa mė e vėshtirė pėr t‘u kaluar. Pėrse? "Nėntėdhjetenėntė filma nė 100 nuk janė gjė tjetėr veēse njė pėrsėritje e fshehtė", pohon Sergio Donati, skenaristi i vjetėr italian, i cili ka firmosur kryevepra tė kinemasė si "Na ishte njė herė Perėndimi". "Ėshtė pothuajse e pamundur tė gjesh njė histori kaq origjinale, sa tė mos ketė nė ADN-nė e saj njė duzinė "tė vjetėrish" pak a shumė tė ilustruar. Nė fund dihet qė shpėtimi i vetėm i skenaristėve, kur ricikli i njė periudhe apo i njė debati tė pėrfunduar ėshtė shumė i shformuar, ėshtė citimi". Por furia e citimeve me kalimin e kohės ėshtė bėrė e dukshme dhe nė kinema qarkullojnė gjithmonė tė njėjtat ide. Ndoshta jo vetėm pėr mungesėn e nismės origjinale, por edhe sepse nė fund jo tė gjitha idetė i pėrshtaten ekranit tė madh dhe jo tė gjitha parandjenjat arrijnė tė kėnaqin publikun.

Sipas Chris Vogler, njė nga redaktuesit e skenarėve mė tė njohur nė Hollivud, "tė gjithė filmat janė tė zėvendėsuar nga disa elementė tė pėrbashkėt strukturorė, tė cilėt gjenden nė mėnyrė universale te miti, nė pėrralla, nė ėndrra. Publiku e shikon filmin si ‘Lufta e yjeve‘, apo ‘Takime tė afruara tė tipit tė tretė‘, sepse ripasqyrojnė molet universale tė mitit".

Do tė mjaftonte kjo pėr tė kuptuar se zanati i skenaristit ėshtė mė i ndėrlikuar, por edhe mė tėrheqės sesa mund tė imagjinohet. "Nė pjesėn tjetėr, vazhdon Vogler nė librin e tij "Udhėtimi i heroit" -njė bibėl e vėrtetė pėr skenaristėt e Hollivudit -pasi kam shqyrtuar shumė romane dhe skenarė, nuk jam lodhur kurrė duke eksploruar labirintet e tregimit me modelet e tij qė pėrsėriten, me variantet mahnitėse dhe pyetjet qė na shtrohen. Ku lindin historitė? Si funksionojnė? Ēfarė tregojnė pėr ne personalisht? Ēfarė do tė thonė? Pėrse e ndiejmė mungesėn e tyre? Dhe mbi tė gjitha, si ia bėjnė tregimtarėt qė t‘i japin njė domethėnie historisė sė tyre"?

Dinozauri i ēmuar

Nuk ėshtė e lehtė t‘u pėrgjigjesh pyetjeve tė Vogler. Por mund tė pėrmblidhen disa nga konceptet bazė mbi tė cilat mbėshteten skenaristėt profesionistė, duke kujtuar gjithmonė qė bėhet fjalė pėr rregullat e studiuara pėr tregun amerikan (tashmė tė pranuara edhe nė Evropė) dhe qė nuk pėrfaqėsojnė medoemos tė gjithė botėn e kinemasė. Nė vende tė tjera, si pėr shembull nė Indi, ndiqen skena tė cilat janė tė pėrshtatshme, por kaq tė ndryshme pėr tė qenė pothuajse tė papėrdorshme nga ēdo strukturė kinematografike perėndimore.

Pėr t‘iu kthyer kinemasė sė shtėpisė tonė, duhet tė mendojmė nė fillim pėr dinozaurin, ose mė qartė idenė. Nė fakt, ideja kryesore duhet tė jetė pikėrisht si njė dinozaur qė njihet menjėherė dhe tė jetė mjaft ekzotike e tė tė bėjė kureshtar.

Kėshtu qė duhet tė tė godasė menjėherė, pa qenė nevoja tė ketė shumė faqe me tė dhėna pėr ta ilustruar, madje fuqia e tij e zakonshme ėshtė nė pėrpjesėtim tė drejtė me gjatėsinė e tekstit, qė ėshtė impenjuar pėr ta pėrshkruar.

"Ka ide tė cilat hyjnė fuqishėm vetėm me njė rresht", ka shkruar nė faqen e tij tė internetit Sergio Donati. "Njė shembull? Danny De Vito dhe Schwarzenegger zbulojnė se janė binjakė. Ky ėshtė njė subjekt dhe sigurisht do tė ketė ēuar me furi nga karrigia regjisorin qė na ka marrė nė ngarkim".

Sigurisht, ja njė ide e fortė, ekzotike, e cila tė ngjall kureshtje, qė fsheh nė thellėsi dinozaurin e saj, elementin origjinal qė e dallon. Merrni "Jurassic Park". Cila ėshtė historia e atij filmi? Si mund ta pėrmbledhim? Nuk ėshtė e nevojshme tė flasim pėr personazhet, por tė papriturat qė janė tė detyruara tė heqin, pėr ishullin ku shkencėtari i turnit ka realizuar njė nga parqet mė tė mrekullueshėm tė argėtimit. Jo i gjithė "Jurassic Park" pėrmblidhet nė njė ide tė vetme: dinozaurėt janė kthyer nė jetė. Ky mekanizėm mund tė aplikohet shumė lehtė nė pjesėn mė tė madhe tė prodhimeve kinematografike tė suksesshme. Mendoni pėr filmat qė njihni mė mirė, qė ju kanė pėlqyer mė shumė, dhe do tė shihni qė nė thellėsinė e tyre ata fshehin njė dinozaur tė vogėl, por shumė tė ēmuar.

I pėrmbledhur ėshtė mė mirė

Hapi tjetėr, kur ideja kthehet nė njė film, ėshtė subjekti ose mė saktė zhvillimi i tij nė pak letra (dy ose tre maksimumi) tė njė ideje mjaft tė fortė qė rrotullohet pėrreth personazheve tė karakterizuar mirė, tė zhytur nėn njė ambient interesant. E thėnė kėshtu duket e gjitha shumė e thjeshtė, por nė fakt nuk ėshtė kėshtu. Dhuntia e pėrmbledhjes ėshtė shpėrblim i rrallė dhe jo gjithmonė arrijnė tė dalin nė letėr rrethanat origjinale tė njė historie.

Siē thotė edhe Sergio Donati, "subjekti (pėr njė film) ‘fokusohet‘ nė objektivin e tij". Me kolegun e tij, Luciano Incenzoni, kur punonim pėr Dino De Laurentiis, kishim shpikur "njė stil-Dino". Periudha rrėqethėse, maksimalisht 6 ose 7 fjalė dhe asnjė ēudi si mbiemra, thonjėza, pika dhe pikėpresje. Pra njė lloj abetareje. Kjo ka ndodhur jo sepse De Laurentiis kishte vėrtetė nevojė, por sepse e dinim qė letėrsia do tė pėrgjysmohej mes mbledhjeve, debateve, projektimeve dhe 1 milion telefonatave. Me stilin tonė lapidar nuk humbiste kurė filli dhe na jepte maksimumin".

Nė kėtė fazė tė shkrimit nuk kurohet shumė stili, as nuk kėrkohet tė tėrheqė lexuesin me njė prozė mahnitėse. Mjafton tė kuptohet se nė ēfarė pike qėndron historia, si fillon, si zhvillohet e si pėrfundon. Duhet tė nxirren nė pah disa elementė domethėnėse tė filmit, si personazhet pėrreth tė cilėve sillet ēėshtja, ambientet qė janė shumė tė rėndėsishme dhe ndodhitė qė ndodhin nė skenė. Njė pikė themelore e subjektit ėshtė "incipit". "Dikush lexon vetėm tri rreshtat e parė tė skenarit", thotė Donati. Dhe ndoshta ai dikush ėshtė i bindur se mund tė gjykojė nga ato 3 rreshta qė ka lexuar. Kėshtu nuk duhet tė dėshtosh, por duhet tė tėrheqėsh menjėherė vėmendjen e lexuesve, duke u pėrfshirė nė histori. Njė objektiv qė skenaristėt profesionistė e dinė mirė.

Realiteti dhe monoliti

Njė ushtrim argėtues pėr tė kuptuar se sa i rėndėsishėm ėshtė mekanizmi i pėrmbledhjes pėr subjektin e njė historie, mund ta bėjnė edhe kėtu. Pėr shembull, arrini tė lexoni pėrshkrimet rrėqethėse qė vijojnė pėr tė kuptuar se pėr ēfarė filmi bėhet fjalė? "Njė burrė zbulon nė moshė madhore se ka lindur dhe ka jetuar pėr gjithė jetėn nėn syrin e njė telekamere, si aktor protagonist i pavetėdijshėm i njė ‘reality show‘ nė rang botėror". Bėhet fjalė sigurisht pėr filmin "The Truman Show". Kuptoni se nuk ėshtė e nevojshme pėr diēka mė shumė pėr tė pėrshkruar fuqinė e idesė qė ndodhet pas njė filmi tė ngjashėm. Dhe diēka tjetėr, ēfarė ju sugjeron ky pėrshkrim? "Njė lapidar i zi drejton evolucionin e njeriut mbi tokė, mbi Hėnė e mė pas nė hapėsirė, deri nė takimin me krijuesin e tij".

Ėshtė filmi "2001: Odisea nė hapėsirė", i regjisorit Stanley Kumbrick, njė film i ndėrlikuar qė tashmė bėn pjesė nė historinė e kinemasė me shumė domethėnie, mistere, pėrgjigje qė kėrkohen nga publiku. Njė film i cili mund tė jetė pėrmbledhur nė 2 rreshta, pa qenė e nevojshme qė tė ndihet forca origjinale e idesė.

Pėrpunimi dhe skaleta

Hapi tjetėr, pasi njė subjekt ėshtė lexuar dhe aprovuar, ėshtė zhvillimi i tij nė diēka konkrete, ku skenaristi mund tė shkrijė tė gjithė kapacitetin e tij letrar duke pėrdorur dialogė dhe pėrshkrime tė personazheve dhe tė ambienteve. Po flasim pėr pėrpunimin. Nė kėtė fazė, me pak fjalė, tregohet filmi me tė gjitha detajet, duke u futur thellė nė pėrshkrime e duke strukturuar njė histori e cila ka ndodhur me karakteristikat ekzakte, rrjedhė e asaj qė ndodh, tė papriturat e skenės dhe nė fund njė konkluzion efikas. Nė kėtė pikė mund tė kalohet nė fazėn tjetėr, ose mė saktė nė nxjerrjen e skaletave tė filmit.

rilinda
05-07-07, 22:33
12 pikėt "magjike"

Meqė skenografia nuk ėshtė gjė tjetėr veēse pėrshkrimi i ēdo skene tė asaj qė shohim nė ekran, sepse nėse arrin nė kėtė fazė studimi ndodh qė skenaristi, regjisori dhe prodhimi tė kenė ide tė qarta se cilat do tė jenė "lėvizjet" e historisė, ndodh qė tė shkruash njė skaletė e cila mund tė pėrmbledhė hap pas hapi pikat e rėndėsishme tė ngjarjes dhe tė gjithė nyjat kryesore: "incipit" momentet e kontrastit dhe zgjidhjen e problemeve, takimet me antagonistin e mundshėm dhe arritjen nė zgjidhjen finale. Ky proces ndjek pothuajse gjithmonė njė skemė tė shpjeguar mirė, qė shkrimtarėt e quajnė "Udhėtimi i heroit" dhe qė Chris Vogler e ka pėrmbledhur nė 12 pika:

Bota e thjeshtė (gjithēka fillohet duke pėrshkruar botėn e thjeshtė tė protagonistit)
Referimi i aventurės (ėshtė lėvizja nė tė cilėn protagonisti duhet tė pėrballojė njė sfidė)
Refuzimi i referimit (protagonisti e kupton tė shkuarėn qė po luan dhe ka frikė prej saj)
Takimi me drejtuesin (protagonisti gjen mitin e tij nė aventurėn qė po pėrballet)
Kalimi i pragut tė parė (protagonisti del nga bota e tij e zakonshme pėr tė filluar aventurėn)
Prova, aleatė dhe armiq (fillon aventura, do tė ketė shumė prova pėr t‘u kaluar)
Afrimi (protagonisti pėrgatitet pėr tė pėrballuar provėn mė tė vėshtirė)
Prova e mesme (ėshtė momenti tipik i historisė: protagonisti gjendet pėrballė vėshtirėsisė qė duken tė pakalueshme dhe arrin t‘i kalojė me sforco tė madhe)
Shpėrblimi (si efekt i provės sė madhe, protagonisti merr njė formė tė parė pagese)
Rruga e kthimit (pėrveē fitores, nuk ėshtė e lehtė qė tė kthehesh pėrsėri nė botėn e zakonshme. Shumė dyshime e ngacmojnė protagonistin)
Ringjallja (kundėrshtari kėrkon tė tėrheqė pėrsėri protagonistin nė humnerė dhe prova do tė jetė shumė impenjative, por do tė shėrbejė pėr t‘u dhėnė miratim ngjarjeve tė mėvonshme)
Rikthimi me eliksir (ėshtė akti pėrfundimtar, festimi i heroit qė kthehet nė botėn e tij dhe e bėn duke marrė diēka me vete njė objekt, njė person, njė moral qė do tė justifikojnė ndryshimin e tij dhe vėshtirėsitė e provuara).
Njė strukturė e pėrshtatshme

Sigurisht qė kėto pika janė shumė tė domosdoshme pėr t‘u ndjekur. Skema e filmit "Udhėtimi i heroit" duket sikur ėshtė pėrqendruar mbi pikat klasike nė zhvillimin e njė filmi tė tillė fantastik (si "Mbreti i unazave" pėr shembull). Nė tė vėrtetė mund tė aplikohet nė ēdo lloj filmi qė mund tė jetė film "vestern", me luftė ose dashuri.

Le tė marrim pėr shembull filmin "Pretty Woman", pėr tė cilin mund tė thuhet gjithēka pėrveē se bėhet fjalė pėr njė film fantazi. Edhe nė kėtė rast skema e "Udhėtimi i heroit" ėshtė aplikuar nė letėr, duke shfrytėzuar pikat nė bazė tė zhvillimit tė historisė.

Vivian Ward, prostituta bukuroshe, interpretuar nga Julia Roberts, po ecėn nė rrugė kur ftohet nė makinė nga Edward Lewis, interpretuar nga Richard Gere. Kjo ėshtė bota e zakonshme ku lėvizin protagonistėt.

Referimi ndaj aventurės vjen kur Edward i kėrkon Vivian tė qėndrojė gjithė javės me tė, nė suitėn e tij nė hotel. Dhe kėshtu Vivian pranon. Refuzimi i thirrjes vjen kur ai i kėrkon ta shoqėrojė nė njė darkė tė rėndėsishme pune me magnatin e vjetėr James Morse. Vivian ėshtė e shqetėsuar, nuk ndihet nė lartėsinė e duhur, vjen vėrdallė nė "Berverly Hills" duke kėrkuar rroba, por kur hyn nėpėr dyqane njihet menjėherė qė ėshtė njė prostitutė dhe shitėset nuk i shėrbejnė. Mė pas ajo kthehet e trishtuar nė hotel. Gjen drejtuesin e saj nė hotel, zotin Thomson, i cili e dėrgon nė butikun e njė mikeshės sė tij, ku i jep leksione edhe pėr kodet e mirėsjelljes. Kalimi i pragut tė parė ndodh kur Vivian shoqėron Edward nė darkėn me Morse-n. Mė pasā€¦ mė pas mund tė vazhdoni ju, duke kujtuar atė qė mbani mend nga "Pretty Woman". Ky film i ndjek tė gjitha pikat qė janė cituar mė lart.

Nė atė "libėr" ėshtė gjithēka

Tashmė nuk ka mbetur asgjė nga hapi i fundit: ta pėrmbledhėsh filmin nė njė skenė tė vetme, me ndihmėn e dialogėve tė personazheve dhe pėrshkrimit tė ambienteve e tė skenarėve. I jepet jetė asaj qė quhet skenar ose dokument.

Nė kėtė fazė tė punės, autorėt kėrkojnė tė sjellin mbi letėr jo vetėm tė gjithė ngjarjet e pėrshkruara nė zhvillim, por edhe tė bėjnė tė gjallė personazhet nėpėrmjet dialogėve, shprehjeve dhe mėnyrės sė tė sjellurit. Me pak fjalė, njė skenar sillet rreth 120 letrave tė shtypura me makinė shkrimi nga 2000 batuta secila dhe mund tė jetė i pėrshtatur nė gjuhėn amerikane.

Pas pėrkthimit tė njė rreshti pėr tė stabilizuar koordinatat e pėrkohshme, nė tė cilat zhvillohet njė skenė, ėshtė njė pėrshkrim i asaj qė ndodh me gjithė tė dhėnat e regjisė dhe ecurisė sė punės (pėr shembull shkalla e inkuadrimit, lėvizja e telekamerės). Nė kėtė rast skenat ndiqen pa ndėrprerje, duke pasur parasysh se ēdo faqe e skenarit duhet t‘i korrespondojė rreth 1 minute xhirimi. Pra, njė film 2 orė duhet t‘i korrespondojė njė skenari 120 fletėsh.

Njė fjalor shumė i saktė

Njė skenar u adresohet autorėve, tė cilėt duhet tė interpretojnė personazhet e pėrshkruara. Pėr kėtė, pėrveē dialogėve qė do tė pėrdoren dhe prezantimeve realiste tė personazheve, skenaristi duhet tė mendojė pėr ambientet magjepsėse dhe interesante e qė nė tė njėjtėn kohė nuk duhet tė shtrėngojnė prodhimin nė investime tė ekzagjeruara. Pika e fundit ėshtė shumė e rėndėsishme dhe mjaft delikate, sepse kėrkon qė skenaristi ta pėrpunojė mjaft mirė gjuhėn kinematografike qė tė dijė ta vendosė me kujdes nė kopjet e tij.

Dhe tani i takon regjisorit


iliriaplus