PDA

View Full Version : Nėnat


XheBraiLi
16-07-07, 19:04
Po e qeli kete teme me fol veq per nenat ,per ato qe sakrifikojne shume per neve ....

Dua te flas i pari ti them se e dua shume , se ekam ylll edhe eshte gjeja me e shtrenjet per mua....

Dua ta falenderoj per qdo gje qe ka bere per mua ,por edhe t i kerkoj falje per te gjitha telashet qe ja kom bo najhere....


Te dua mamm


Kiss

XheBraiLi
16-07-07, 19:05
sa here te kam problem e jam ne ne rruge pa drejtim
vij te takoj kerkoj ndihmen tonde se ti je shpirti im
sa here jam ne telashe e zemra fillon me teper me mu drithe
vij te flas ty e ti me ndihmon problemet mi zgjithe
ti je je engjull edhe pse nuk ki krahe e nuk rrin me te bardhe
ti je dielli jem nona jem veq per mu ne kete bote ke ardhe
me ke rrite me shume mundime e me ke bo ky qe jam sot\
gjersa me mikrofon ne dore po knoj nga syte me rrjedhin lot
jeta ke e keqe per mu edhe tana te keqija me kane kap
ti per mu ke qen edhe none por ke qene edhe babe ...
te puth doren syte e ne gjunje veq para teje ulem
ne kete bote te eger veq para teje une perkulem
ti mundesh me ma mshu shuplake e une me ta puthe ate dore
se veq me i pase une tana te mirat e vetme ke perballu akull edhe bore
e di se ke hjek shume keq me mu ,edhe mu zemra me dhem
por dije se gjithmone do te mburrem se ke qene mami jem...

RiannA
21-07-07, 11:57
NANO mos ta nin
nano djali o me mu,
nano mos ta nin
Nano un ata e du
djali esht me mu nano mos ta nin

Arkza
21-07-07, 12:15
Nene dua te Kerkoj Falje per qdo Pik te Lotit tim !!!
Nene dua te jesh Prane meje si Gjithe-here !!!
Nene S'muj as te Imangjinoj nje Nate pa Ty !!!
Nene te Lutem me fal shume per te gjitha !!!
Nene te Lutem Nje gje mos Harro se te DUA SHUME.

SANTANA-29
21-07-07, 14:41
NENAT
Ato lahen nė gazin
tonė e nė lotėt e tyre.
Bėhen rojė murane
te krojet e shtera tė gjirit.
Nė ballin tonė pėr herė
u bėjnė dritė shejt gishtat.
Ditėt na i prarojnė dhe rrugėt
me nga njė bekim mė t'mirin.
Me rrėmetėn e krrusur t'moteve
na ruajnė nga hijet e liga.
Njė ditė shkojnė si tė shkonin,
tė mos vijė mė vdekja.
E s'na kėrkojnė asgjė,
pos njė grusht dhe mbi krye.
Shkojmė. E sa herė vdes nėnė,
vdes nėnėmira ime.

lyra2
23-07-07, 11:45
Tregim!!
Nena ime ka vetem nje sy.E urrej...Ajo eshte vetem nje trishtim.Ajo gatuante per nx e shkolles dhe mesuesit per ta mbajtur familjen.Nje dite sa isha ne shkollefillore..erdhi nena ime te me pershendes!Isha shqetesuar si mund te ma bente kete?!E injorova ate ne nje shikim te ashper dhe ika jashte.Te nesermen nje nxenes me tha"eeee nena jote ka vetem nje sy!!!"Desha te pelcas nga inati.Gjithashtu desha qe nena ime te mos ishte me. Keshtu qe,po ate dite u fjalosa me te duke i thene:"nese je duke u munduar qe te me besh objekt tallje,pse nuk vdes.Nena ime nuk foli asgje!!!!As u ndala te mendoj cka i thash,nga hidherimi!Deshiroja te ikja ng ashtepia!Fillova te studjoj deri sa m'u dha rasti te studjoj ne Sigapur ne studime.Atje u martova dhe jetoja i lumtur me familje.U bera baba.Dhe nje dite NENA me erdhi ne vizite.Ajo nuk i kishte pare niperit .....femijet filluan te qeshnin me te!Bertita ne te"Pse deshiron t'mi friksosh femijet e mi" DIL JASHTE !!!!
Nena ime e qete tha:"Oh me fal te lutem ,sigurisht i kam gabuar adresen!Dhe iku....
Nje dite per kuriozitet shkova ne kasollen time te vjeter.Fqinjet me treguan se ajo kishte vdekur.Nuk derdha as nje pike loti!Me dhane nje leter qe shkruante.Biri imi dashur me vjen keq qe t'i kam shqetesuar femijet tu,Kisha trishtim per ty ....sa ishe i vogel kishe nje aksident dhe e humbe ne sy...si nene qe ish anuk mund te shikoja ty duke rrit me nje sy.....dhe ta dhsh syrin tim.Isha krenare shume qe djali ime shihte boten ne vend timin me ate sy.....Me dashurine time per ty ,....NENA JOTE!!!!

Pra duhet t'i bindemi ,nenes pastaj nenes pastej nenes dhe pastsj babit!!!!!

Peja-Boy
25-07-07, 18:39
Tregim!!
Nena ime ka vetem nje sy.E urrej...Ajo eshte vetem nje trishtim.Ajo gatuante per nx e shkolles dhe mesuesit per ta mbajtur familjen.Nje dite sa isha ne shkollefillore..erdhi nena ime te me pershendes!Isha shqetesuar si mund te ma bente kete?!E injorova ate ne nje shikim te ashper dhe ika jashte.Te nesermen nje nxenes me tha"eeee nena jote ka vetem nje sy!!!"Desha te pelcas nga inati.Gjithashtu desha qe nena ime te mos ishte me. Keshtu qe,po ate dite u fjalosa me te duke i thene:"nese je duke u munduar qe te me besh objekt tallje,pse nuk vdes.Nena ime nuk foli asgje!!!!As u ndala te mendoj cka i thash,nga hidherimi!Deshiroja te ikja ng ashtepia!Fillova te studjoj deri sa m'u dha rasti te studjoj ne Sigapur ne studime.Atje u martova dhe jetoja i lumtur me familje.U bera baba.Dhe nje dite NENA me erdhi ne vizite.Ajo nuk i kishte pare niperit .....femijet filluan te qeshnin me te!Bertita ne te"Pse deshiron t'mi friksosh femijet e mi" DIL JASHTE !!!!
Nena ime e qete tha:"Oh me fal te lutem ,sigurisht i kam gabuar adresen!Dhe iku....
Nje dite per kuriozitet shkova ne kasollen time te vjeter.Fqinjet me treguan se ajo kishte vdekur.Nuk derdha as nje pike loti!Me dhane nje leter qe shkruante.Biri imi dashur me vjen keq qe t'i kam shqetesuar femijet tu,Kisha trishtim per ty ....sa ishe i vogel kishe nje aksident dhe e humbe ne sy...si nene qe ish anuk mund te shikoja ty duke rrit me nje sy.....dhe ta dhsh syrin tim.Isha krenare shume qe djali ime shihte boten ne vend timin me ate sy.....Me dashurine time per ty ,....NENA JOTE!!!!

Pra duhet t'i bindemi ,nenes pastaj nenes pastej nenes dhe pastsj babit!!!!!

HuH...em tute moj qik ...
Kur ja qoj Nonens ndonje dhurat krejt mahalles del e ju tregon se ma ka qu Djali prej Gurbeti !!

jadore
25-07-07, 18:50
Per fillimin e zhvillimit te saj jan plotesisht arsyet e ndryshme;Pasioni,Dashuria,Deshira,Dhuna....
Si do qe te jet arsyeja e saj fillon nje lindje e nje bote individuale.Pytjet e pafund te vleres se saj,po se thyhen barrierat e kundershtimit te zhvillimit te saj.Frymarja e bardhe dhe pasqyrimi i atyre Kristaliteve ne mes Portave te Mamit dhe Femiut.Nje Vetetim ne Zemren e Mamit qe shkakton Lotin si nje pike e ujvares nga vendelindja e Engjujve...
Rritja e kesaj krijese te pambrojtur sot ka humb kuptimin e saj sepse njerzimi eshte i humbur ne rrugetimin e tij te pa arsyetuar.Aroma e Femiut tregon se cdo njeri ne brendesin e tij eshte nje Tejdukshmeri e Mbuluar..
Eshte Mami Ajo Viktime e Qendrimeve mes Realitetit dhe Enderrave,burim i pashtjershem i Energjise se Jetes.Koha fiton relativitetin e saj per Mamin me LINDJEN e nje Pjese te saj, me nje shikim deperton ne thellesine e kesaj bote te pastert te destiluar.Cudi Natyrore e Realizuar,lidhja shpirterore mes Mamas dhe Femiut te saj.Cdo shijim edhe bile pa pertes vrapimi i panderprer i saj per plotesimin e ....
Me kohe vie shenja e pare e shperblimit per Mamin,Buzeqeshja dhe Mimiket tjera te femiut,levizje te fytyres qe mundohen te tregojn Faliminderimin,Lumturine,Sigurine e njekohesisht lehtesimin e mundimeve,dhimbjeve te perditshme te krijuara nga rrethi qe Fatkeqesisht po ashtu Burimi pashtjershem.
Ndoshta deshira apo nje thirrje e brendshme ne shpirtin e tij/saj ti ndihmoj Mamas ne punet e pafund gjithnje e tutje ne perpjekje te levize pas Mamit te tij/saj.Shenje qe tregon se afersia e Mamit ploteson ngrohtesine qe kishte vetem ne boten e enderrave sa kishte syte e mbyllur me muaj te tere.
Dje,Sot apo Neser e tera eshte relative ne levizje e siper pa dmth DIKUR vie befasia (per te rriturit jo se eshte bere "normale" dhe pritese) por jo ne vemendjen e Femiut mundesia e pare zerit te formuar ne emerimin MAMI dhe krenaria ne brendesine tij te pastert qe pasqyrohet me ate njekohesisht me buzeqeshjen e buzeve dhe syret e kristalizuar e gjeneve te trasheguara nga Mamaja e tij/saj

p.s.
te shkruhet per nenen , shume here mendoj qe fjalet jate teper te varfra te shprhim ate qe ndjejme ... nena eshte vete jeta ,shume here theme , prandaj sjell ketu nje krijim te nje miku virtual/real virtual me nickun ,vizionisti , mendoj qe ky krijim flet shume ....

vendasi
26-07-07, 00:24
Per fillimin e zhvillimit te saj jan plotesisht arsyet e ndryshme;Pasioni,Dashuria,Deshira,Dhuna....
Si do qe te jet arsyeja e saj fillon nje lindje e nje bote individuale.Pytjet e pafund te vleres se saj,po se thyhen barrierat e kundershtimit te zhvillimit te saj.Frymarja e bardhe dhe pasqyrimi i atyre Kristaliteve ne mes Portave te Mamit dhe Femiut.Nje Vetetim ne Zemren e Mamit qe shkakton Lotin si nje pike e ujvares nga vendelindja e Engjujve...
Rritja e kesaj krijese te pambrojtur sot ka humb kuptimin e saj sepse njerzimi eshte i humbur ne rrugetimin e tij te pa arsyetuar.Aroma e Femiut tregon se cdo njeri ne brendesin e tij eshte nje Tejdukshmeri e Mbuluar..
Eshte Mami Ajo Viktime e Qendrimeve mes Realitetit dhe Enderrave,burim i pashtjershem i Energjise se Jetes.Koha fiton relativitetin e saj per Mamin me LINDJEN e nje Pjese te saj, me nje shikim deperton ne thellesine e kesaj bote te pastert te destiluar.Cudi Natyrore e Realizuar,lidhja shpirterore mes Mamas dhe Femiut te saj.Cdo shijim edhe bile pa pertes vrapimi i panderprer i saj per plotesimin e ....
Me kohe vie shenja e pare e shperblimit per Mamin,Buzeqeshja dhe Mimiket tjera te femiut,levizje te fytyres qe mundohen te tregojn Faliminderimin,Lumturine,Sigurine e njekohesisht lehtesimin e mundimeve,dhimbjeve te perditshme te krijuara nga rrethi qe Fatkeqesisht po ashtu Burimi pashtjershem.
Ndoshta deshira apo nje thirrje e brendshme ne shpirtin e tij/saj ti ndihmoj Mamas ne punet e pafund gjithnje e tutje ne perpjekje te levize pas Mamit te tij/saj.Shenje qe tregon se afersia e Mamit ploteson ngrohtesine qe kishte vetem ne boten e enderrave sa kishte syte e mbyllur me muaj te tere.
Dje,Sot apo Neser e tera eshte relative ne levizje e siper pa dmth DIKUR vie befasia (per te rriturit jo se eshte bere "normale" dhe pritese) por jo ne vemendjen e Femiut mundesia e pare zerit te formuar ne emerimin MAMI dhe krenaria ne brendesine tij te pastert qe pasqyrohet me ate njekohesisht me buzeqeshjen e buzeve dhe syret e kristalizuar e gjeneve te trasheguara nga Mamaja e tij/saj

p.s.
te shkruhet per nenen , shume here mendoj qe fjalet jate teper te varfra te shprhim ate qe ndjejme ... nena eshte vete jeta ,shume here theme , prandaj sjell ketu nje krijim te nje miku virtual/real virtual me nickun ,vizionisti , mendoj qe ky krijim flet shume ....hahaha..mami,mami,mami..a jador gati me bere te dyshoj ne gjinin tende..sepse zakonishte djelmoshat jan te lidhur me shum per mamin...(hajgare)e respektoje thenjen tende te lartshkruare ..dhe jam i bindur se ke ceke Nenen ne tema te ndryshme ketu ne Forum per arsye te mira.
Po baballart si qendron puna me ta???:smile:

jadore
26-07-07, 16:51
p.s.
dhe nje here qe mos te keq interpretohem krijimi qe e postova eshte i nje miku virtualo/real , me nickun ''Vizionisti'' une vetem pa te drejten autorjale te tij bera transmetimin , ..
kete e ndjej si obligim dhe nje here te ju sqaroj , per hire te asaj qe mendoj te krijohet eshte pijadestali i intelektit te njeriut , gjeja me e qmuar per mua , dhe .. jo qdo kush e ka kete dhunti ....

XheBraiLi
26-07-07, 17:31
Nena Vuajtja edhe plaga ime

jadore
26-07-07, 18:23
hahaha..mami,mami,mami..a jador gati me bere te dyshoj ne gjinin tende..sepse zakonishte djelmoshat jan te lidhur me shum per mamin...(hajgare)e respektoje thenjen tende te lartshkruare ..dhe jam i bindur se ke ceke Nenen ne tema te ndryshme ketu ne Forum per arsye te mira.
Po baballart si qendron puna me ta???:smile:

ah , Vendasi , baballaret .....!!!

....ok , provoj te shkruaj , ndoshta eshte me e lehte se ta thuash me fjale ..!!!
ajo eshte dhembja ime , dhe per dhembjen nuk dua te flas , sepse nuk e ka peshen e asaj qe ndjejme kur e themi ...dhe ajo eshte diqka personale ne mua ,per mua , dhe dua ta mbaj veq per vete , ne mua ka vleren , per mua dhe antaret tjere te familjes sime ,per te tjeret do ishte vetem nje person apo krijeseqe paten fatin ta njohin , dhe une nuk deshiroj ta devalvoj ndjenjen ...ajo me eshte me e cmuara , mendoj qe ja dij peshen ...
ok , une e humba kur kisha 18 vjet, ate q shumica e quajne baba , une e kisha me shume ,baba , shok, mesues ne jete , udherrefyes, me nje fjal idol , dhe mendoj qe vetem idhujt idealizohen ....
...vdekjen e tij ,e di qe e perjetuam me shume se nje humbje njerzore eshte njesi e tmerrshme te te mungoj dikush ,kush nuk e ka provuar , por ndyshe eshte ne keto situata , per cudi ne familjen time kete thyrje e perjetuam me ndryshe , ne nuk biseduam per dhembjen e perbashket ,e leme gjithesecilin me dhembjen ne vete , nuk ja kujtuam njeri tjetrit plagen qe ndjenim e kishim shume te vshtire ateheere , edhe sot ,eshte shume e veshtire vetem te kemi guximin te flasim per vdjekjen, mos prezencen e tij , prezencen e tij..fatmiresisht rrethi na kuptoj , nuk me perkujtoj kurr , interesant , dhe sot ka kaluar po aq vite sa une kisha atehere , dhe kur tjeret me pyesin pergjigjem, ftofte dhe shpejte ..nuk e kam , fjalen vdekje , kurr nuk e permenda ..!!
..kjo eshte ajo dhembja ime , dhembja me percjell mua dhe cdo antare te familjes sime dhembje qe une e ndjej ne forme malli , dhembje kr shof antaret e familjes sime qe vuaj per ate mall , dhe asnjeri tjetrin nuk mundemi ta ndihmojme,......per veten time ,them qe ajo thyerje pata transformim karakteri ,qe nga ajo moshe i gjithe ai potencial i dijes dhe egos superlative ,u kthye ne mua ne arsyeshmeri ,llogjik te shendosh ,mirkuptim , dhe tolerance , dhe magjine e ndjesis ..ndjeje qdo cast ne te jetuar .. veper qe e mesova nga im At, ate e mvesha karakter te vetes sime , ashtu siq deshti AI, e moto e tij ishe ...dija ne sherbim te te jetuarit , mes njerzish dhe kuptimit reciprok , nese me pyetni si e perballova mungesen fizike te tij , them qe fatemiresisht , qe nga ajo kohe ishin studimet larg shtepis , pastaj te jetuarit jasht shtetit qe me ipnin ndjesine e rrejshme ,me te lehte ne vetevete '' jam larg shtepis dhe nuk e shof , ... e sot ,kur shkoj aty ku prehet trupi i tij e perballoj me lehte sa here e vizitoj , me ndjesin vend i nje piketakim ku takohemi ne dimensione te ndryshme , dhe rrefimit , qe Ai jeton ne Ne, ne jetojme jeten bashke me Ate,...... deri ne momentin kur do prekim dimensione te njejta ...!!!!

.....Mama , mire e keni vrejtur , e vertet , ajo munges e njerit prind gjithesesi dyfishohet ne prindin tjeter , flas per memen time , jo pse ka vlera qe e bejne ta duash , per sakrificn , dhe dashurine qe na ofron , por eshte dhe ajo ndjesia qe te bene ta duash ,dhe ta kuptosh, ta cmosh qe e kam ,dhe qe dine ta perballoj humbjen dhe dhembjen qe jeta ja solli shume heret ...!!
p.s.
...kjo eshte ajo qe une e pata vertet shume me lehte ta tregoj mes shkronjash se me fjali per kaq vite me rradh , dhe te gjithe ju qe do e lexoni , mos u mundoheni te paragjykoni me fraza dhe terma qe shkenca e psikollogjise i emerton si devime te botes se mbrendeshme , i kam studiuar shume mire , dhe aq me bene , une them qe zgjodha , varjanten me te lehte , qe shpirti te vuaj me pak ....!! dhe per kete jam plotesisht e vetedishme , ....vendimet per veteveten na takojne neve, dhe jane vetem tonat ....e kjo ishte per mua forma me e perballuar ....
....kjo eshte ajo Vendasi , ... tek ne ne familje ,mames i takojne te dy dashurie reale , qe gjithesecilit prind ne realitet i takojne veq e veq ...

luckyman
26-07-07, 18:37
Njé Nené vlené sa djeté mesues!

Virti
26-07-07, 18:41
Tregim!!
Nena ime ka vetem nje sy.E urrej...Ajo eshte vetem nje trishtim.Ajo gatuante per nx e shkolles dhe mesuesit per ta mbajtur familjen.Nje dite sa isha ne shkollefillore..erdhi nena ime te me pershendes!Isha shqetesuar si mund te ma bente kete?!E injorova ate ne nje shikim te ashper dhe ika jashte.Te nesermen nje nxenes me tha"eeee nena jote ka vetem nje sy!!!"Desha te pelcas nga inati.Gjithashtu desha qe nena ime te mos ishte me. Keshtu qe,po ate dite u fjalosa me te duke i thene:"nese je duke u munduar qe te me besh objekt tallje,pse nuk vdes.Nena ime nuk foli asgje!!!!As u ndala te mendoj cka i thash,nga hidherimi!Deshiroja te ikja ng ashtepia!Fillova te studjoj deri sa m'u dha rasti te studjoj ne Sigapur ne studime.Atje u martova dhe jetoja i lumtur me familje.U bera baba.Dhe nje dite NENA me erdhi ne vizite.Ajo nuk i kishte pare niperit .....femijet filluan te qeshnin me te!Bertita ne te"Pse deshiron t'mi friksosh femijet e mi" DIL JASHTE !!!!
Nena ime e qete tha:"Oh me fal te lutem ,sigurisht i kam gabuar adresen!Dhe iku....
Nje dite per kuriozitet shkova ne kasollen time te vjeter.Fqinjet me treguan se ajo kishte vdekur.Nuk derdha as nje pike loti!Me dhane nje leter qe shkruante.Biri imi dashur me vjen keq qe t'i kam shqetesuar femijet tu,Kisha trishtim per ty ....sa ishe i vogel kishe nje aksident dhe e humbe ne sy...si nene qe ish anuk mund te shikoja ty duke rrit me nje sy.....dhe ta dhsh syrin tim.Isha krenare shume qe djali ime shihte boten ne vend timin me ate sy.....Me dashurine time per ty ,....NENA JOTE!!!!

Pra duhet t'i bindemi ,nenes pastaj nenes pastej nenes dhe pastsj babit!!!!!
renqethese dhe shembull i pakontestueshem!!!

lyra2
26-07-07, 18:52
Jo jo,komento......;)

Virti
26-07-07, 19:26
Jo jo,komento......;)
valla po pritoj me komentu, por nana eshte nje! pas nje zbrazetire vijne te tjeret ne radhe...

luan_i
30-07-07, 08:15
Nėna ėshtė syri im, ėshtė loti dhe buzėqershja ime, ėshtė hidhėrimi dhe gėzimi im!

Lona
20-11-07, 15:06
Nene fjala me bukur , me e dashur me e shtrejt, me fale nese ndojher te kam deshpru, me fale nese ndojher kam gabu, nene pa ty smuj me Jetu, se Shume Te Dua.

Preshevar
20-11-07, 15:37
nga Brunilda Gėrēari


Njė zė i ėmbėl qė mė qetėson, dy sy qė mė shikojnė me dhembshuri, njė dorė e gatshme pėr tė mė ndihmuar nė ēdo ēast tė jetės...NėnaJanė kėto, ato karakteristika qė mund t'i pėrkasin vetėm njė njeriu tė veēantė. Njė njeriu qė pavarėsisht nga dallgėt dhe labirinthet e jetės, bėn tė pamundurėn qė drita e saj tė depėrtojė nė zemra. Krahėhapur, me fytyrėn e saj si pranverė e cila rrjedh ndėr damarė me njė emėr tė vetėm.
Nėna!
Me qindra e mijėra njerėz kanė shkruar e folur pėr tė. E kanė simbolizuar me shpresėn, dashurinė, dhembshurinė, ndjenjėn e pastėr e njė mori emrash tė tjerė. Dhe unė, jo pa shkak zgjodha njė temė tė tillė.
Vetėm tė pėrmendurit e kėsaj fjale mė kujton sakrificėn e saj pėr tė mė sjellė nė botė.
Ato ēaste kur isha kėrthi, e vetėm, ajo tregohej e gatshme nė orėt e vona tė natės pėr tė mė qetėsuar.
Ėshtė ajo qė mė mėsoi fjalėt dhe hapat e parė. Nė ēdo ēast timin ishe ti e para qė mė ledhatoje me dorėn tėnde tė ngrohtė. Askush si ti s'ma bėn qortimin dhe askush me fjalė tė ėmbla s'ma dhuron kėshillimin.
Si nė njė pasqyrė tek ti pashė flakėt e kohės, tė cilat i mbron nė vetvete dhe nuk djegin njeri. Por, tek meditoja pėr ty nėnė, diēka mė theri fort nė shpirt. Njė mendim i trishtuar mė pėrshkoi gjithė trupin. Njė pyetje nė veten time mė bėri tė tė dua mė shumė.
Po ata qė s'kanė belbėzuar kurrė fjalėn nėnė? Apo ata qė s'kanė ndjerė forcėn e dashurisė tėnde?
Tashmė e kuptova mė shumė se kurrė vlerėn tėnde. Duke tė pasur ty pranė, gjithēka mė duket pranverė dhe prania jote ma shton dėshirėn pėr tė jetuar me gjithė forcėn e shpirtit. E di se ēdo thinjė dhe rrudhė ėshtė njė hap largimi nga unė, por ėshtė ajo zemra ime qė nė ēdo rrahje thotė nėnė. Prandaj e shtrenjta nėna ime, vendosa tė mbaj gjallė nė zemėr shembullin tėnd. Tė eci nė rrugėn tėnde qė emri "Nėnė" t'i rezistojė furtunave e sulmeve tė ndryshme.
Pėr kėtė e skalita nė zemėr qė njerėzimi tė ndjejė dashuri e respekt pėr njeriun qė sakrifikon pėr njeriun. Pėr dlirėsinė e gjitha kohėrave, nėnėn.

uliksi31
14-06-08, 08:26
Po e qeli kete teme me fol veq per nenat ,per ato qe sakrifikojne shume per neve ....

Dua te flas i pari ti them se e dua shume , se ekam ylll edhe eshte gjeja me e shtrenjet per mua....

Dua ta falenderoj per qdo gje qe ka bere per mua ,por edhe t i kerkoj falje per te gjitha telashet qe ja kom bo najhere....


Te dua mamm


Kiss


Nena eshte hyjni.......

http://www.youtube.com/watch?v=HbKkEvmBVfc

dredhajka
15-06-08, 23:34
Sado qė mundohemi tė gjejmė fjalėt mė te thella, mė kuptimplota, mė tė dashura e me tė vėrteta pėr nėnėn, asnjėherė nuk arrijmė tė shprehim atė qė ndiejmė pėr Tė.

Nėnė, Faleminderit qė mė fale Jetė.

Pėrgjithmonė e jotja

dredhajka

Adina-R.Ks
16-06-08, 09:46
NENE Ti qe e para degjove te rrahurat e zemres sime, levizjen time, TI qe e para me pergdhele duke me uruar fat kur me solle ne jete, TI qe mi kendove ninullat e para, TI syri i pa gjume neteve te gjata, TI barkezbrazur qe me ushqeve mua, Ti qe mi mesove fjalat dhe hapat e pare, Ti qe sa here ta keme nevojen me je pran,Ti qe sakrifikove cdo gje dhe sot bere qe une te jeme njeri i plot, nuk gjej dote fjal te te falenderoj gjithe cfare ti ke bere dhe bene per mua.
Nese do kete dicka me te madhe se bota dhe qielli, ateher dashuria qe une ndjej per ty qenka e vogel, dhe pak te qenkam mirenjohse per gjithe cfare bere dhe bene per mua.
Nene ti je bota ti je qielli per mua, e te tjeret vijn pas.
Nene te pudh dhe te perqafoj me mall nga ketu.

natyra
25-06-08, 02:11
NENE Ti qe e para degjove te rrahurat e zemres sime, levizjen time, TI qe e para me pergdhele duke me uruar fat kur me solle ne jete, TI qe mi kendove ninullat e para, TI syri i pa gjume neteve te gjata, TI barkezbrazur qe me ushqeve mua, Ti qe mi mesove fjalat dhe hapat e pare, Ti qe sa here ta keme nevojen me je pran,Ti qe sakrifikove cdo gje dhe sot bere qe une te jeme njeri i plot, nuk gjej dote fjal te te falenderoj gjithe cfare ti ke bere dhe bene per mua.
Nese do kete dicka me te madhe se bota dhe qielli, ateher dashuria qe une ndjej per ty qenka e vogel, dhe pak te qenkam mirenjohse per gjithe cfare bere dhe bene per mua.
Nene ti je bota ti je qielli per mua, e te tjeret vijn pas.
Nene te pudh dhe te perqafoj me mall nga ketu.

Adushe te lumt zemra per gjithe keto mrekullira qe ia keni kushtuar nenes,qofshe per jet e uruar moj bije...:)

Te pershendet
Natyra, si nen qe jam...:)

DEA
25-06-08, 15:23
Adina dhe Lyra postimet e juaja ishin shume prekse.

Nena ime te dua shume.

selvija
26-06-08, 11:02
Nenes..!!
Dashurin qe ke ti
smund ta gjej ne cdo njeri .
ketu larg ne vetmi
smund te gjej kurr rehati'
sa nevoj kam per ty

Vajta vite pa te pare
malli shume me ka marre
sa me vjen per te qare

Sa qejf kam,te therras nene
nga malli fuqit me kan lene
nje dicka me mban ne kembe ,
malli per tyj o nene .

Telefonin smund ta mar .
ngasherehem ne te qar .
sdua zemren ta coptoj
shpirtin tend ta lendoj .

Cdo mengjes kur agon
ti me mall me kujton .
kur dielli perendon
nje qiri per te ndezur ,
ajo flak qe ndricon ,
shpirtin tim e ledhaton

Nene e shenjta nene.
ate dashuri te dhene.
evlatve kam per tua lene .
tu them esht nga im nene .

Undertaker
26-06-08, 20:20
Zoti nuk mund te jete cdo kund ne cdo kohe per cdo kend.
Prandaj krijoj nenat.


Menquri jevreje.

>>{SpOnGeBoB}<<
02-07-08, 07:53
te shkeli si milingonen me ma idhnu nonen, po jo vetum nonen time po gjithe nonat shqiptare.

http://youtube.com/watch?v=n9GRBBYxFQw&amp;feature=related

Buqja_ch
06-07-08, 10:58
Nénat ishin té mira dhe ska fjalé mé e ambel se Néné ....


por né ditt e sodit si duket edhe nénat po ndryshojn ruana zot

selvija
04-08-08, 17:51
Me vjen keq shum per disa Nėnėna qe kan kete fat..:frown:
Ahhh evladi te shtin ne flake,,,:confused:

http://uk.youtube.com/watch?v=RN7Paa8-2hA&NR=1:confused:

Adrenalina
05-08-08, 13:48
Nena eshte me e shtrejta ne jet....askund nuk mund gjene ngrohtesi si ne gjirin e nenes qe te ka rrit andaj ajo eshte dhe mbetet per here dashuria e jetes tone..

Ka shku ne pushime me mungon shume as sa e dua....(nene nuk te behet askush)!

Prishtinasja_
07-08-08, 11:21
Mami im...

.... per mua nje person i pazavendsushem.

......nje pjese e imja !

......e pakufishme !

.....personi i vetem qe me don pa hile dhe pa sherre !

.....dashurin tende nuk muj ta gjej tek asnje njeri !

Per ate te dua me shumeeee se askend ne kete bote.....per mua je personi me i shenjet ne kete universe...!!:smile::frown:

Urata
17-05-09, 15:24
Nena ime

http://www.youtube.com/watch?v=3U_g7V84qyg&feature=related

Jana
17-05-09, 15:35
Sikur Allahu tme pys mua,do ja dhuroja edhe shum vite te jetes time Nenes time...qe ta kem sa me gjat afer vetes....

I vetmi person ne Bot qe edhe Jeten time e kisha dhene per te edhte NENA IME....

thellenza
18-05-09, 19:55
Nene - emer dhe fjale qe kane domethenjen = dashuri.
Nena - personi prej te cilit mundesh te mbeshtesh gjithemone, i cili cdo here te pret duarhapur dhe me dashuri, per te cilen kurr nuk mund te arrijm te bejm ne per ta, sa ben ajo per ne gjat gjithe jetes.

Prishtinasja_
18-05-09, 21:24
Te dua nene ! :smile:

http://www.youtube.com/watch?v=b9CYK3ulz30

Urata
19-05-09, 03:38
Te dua nene ! :smile:

http://www.youtube.com/watch?v=b9CYK3ulz30


Asgje n'bote me shume s'duhet,
cka ndjen zemra me fjale s'thuhet...!


Prishtinase, flm!

Urata
19-05-09, 03:48
http://www.youtube.com/watch?v=40MfFfVcCUk&feature=related

lovely
19-05-09, 08:51
Tregim!!
Nena ime ka vetem nje sy.E urrej...Ajo eshte vetem nje trishtim.Ajo gatuante per nx e shkolles dhe mesuesit per ta mbajtur familjen.Nje dite sa isha ne shkollefillore..erdhi nena ime te me pershendes!Isha shqetesuar si mund te ma bente kete?!E injorova ate ne nje shikim te ashper dhe ika jashte.Te nesermen nje nxenes me tha"eeee nena jote ka vetem nje sy!!!"Desha te pelcas nga inati.Gjithashtu desha qe nena ime te mos ishte me. Keshtu qe,po ate dite u fjalosa me te duke i thene:"nese je duke u munduar qe te me besh objekt tallje,pse nuk vdes.Nena ime nuk foli asgje!!!!As u ndala te mendoj cka i thash,nga hidherimi!Deshiroja te ikja ng ashtepia!Fillova te studjoj deri sa m'u dha rasti te studjoj ne Sigapur ne studime.Atje u martova dhe jetoja i lumtur me familje.U bera baba.Dhe nje dite NENA me erdhi ne vizite.Ajo nuk i kishte pare niperit .....femijet filluan te qeshnin me te!Bertita ne te"Pse deshiron t'mi friksosh femijet e mi" DIL JASHTE !!!!
Nena ime e qete tha:"Oh me fal te lutem ,sigurisht i kam gabuar adresen!Dhe iku....
Nje dite per kuriozitet shkova ne kasollen time te vjeter.Fqinjet me treguan se ajo kishte vdekur.Nuk derdha as nje pike loti!Me dhane nje leter qe shkruante.Biri imi dashur me vjen keq qe t'i kam shqetesuar femijet tu,Kisha trishtim per ty ....sa ishe i vogel kishe nje aksident dhe e humbe ne sy...si nene qe ish anuk mund te shikoja ty duke rrit me nje sy.....dhe ta dhsh syrin tim.Isha krenare shume qe djali ime shihte boten ne vend timin me ate sy.....Me dashurine time per ty ,....NENA JOTE!!!!

Pra duhet t'i bindemi ,nenes pastaj nenes pastej nenes dhe pastsj babit!!!!!


ooo bre sa here e lexoj kete tregim, zemra m dhem....:(:(

Trina_1
19-05-09, 09:44
I Love You Mami ..............!

Idila
19-05-09, 11:08
E lehtė ėshtė jeta kur di qė kam nėnė
cdo cast t`vėshtirė e ndjej pranė
nė breng e halle ajo mė ka qenė
rreze qė dritėn shpėrndan
NĖNĖ
emėr i dashur pėr mua
Sa Fort tė duaaaaaa
je YLL BOTE pėr mua!

Urata
26-05-09, 14:42
http://www.youtube.com/watch?v=a0wpUTfyWJc&feature=related