PDA

View Full Version : Poezia nga Zemra e Malsorit


Malsori-Makaveli
04-08-07, 11:52
Jam Krenar se jam Malsor Shqiptar,
Shamin e Kuqe te Lidhun ne Dor e m“baj per Ner,
Bukurin e Maleve e Fali Zoti per Dimer e Ver,
Bukurin e Nates me Yje e Fener,


I Rritun nato Bjeshk te Malsis,
Tuj pi Tamel te Baktis,
I Lidhun ne Djep Lulak,
Tuj hanger Buk t“pjekne ne Ogjak,


Tuj pi Ujź ne Burime,
Tuj ju mundu per Fatin e Jetes Ime,
Gjithmon tu ju Rujt se po Vrahesh e po Vritesh,
Per Trimni ne Fis po Koritesh,


Tu ja dhan Dites Jeten,
Tu je rujt gjithmon Veten,
Te Vjetrit tuj Respektu,
Prej Pleqve tuj M“su,


Tash ban gjithkush q“ka don Vet,
Gjithkush Lakmon per Gyrbet,
E Harron Vendin qe ka Lindź,
Gjithkush e Lakmon Pasurinź.
Jam si Bleta se shkon lule m`lule tuj marr Erė,
Kqyri punen time,e ty mundona met ba Nerė,
Shum shpejt e vrej,pse po me rrin Gati,
E di shum mir se k`shtu nuk asht Fati,


Nuk shkruj met hy n`qef ty,ket e baj per Veti,
Ka shum se n`kto raste veten e Gjeti,
E kam m`byll Shpirtin ne Hekra,
Qe mos t`mujn mej ba gja Vdekja,


Un ta dhash fjalen e Zemres e besen e Burrit,
Per besim te fort si me than ni Mur prej Gurit,
Nuk me Besove,
Prap Zemren ma Lendove,


E pse e meritova??
Dot mundohem ta permisoj tregom ku Gabova??
Nuk kam nevoj met ba be,kur e thom t`verteten
Mendon se un nuk kam qef me pas t`lumtur Jeten?


Me pa pas asi Ftyre se ska Vler,
Moti t`kisha ba q`mos e t`kisha lan n`der,
Po kishe pot baj nerė e vetit Burrni,
Te kam kshillu si met pas Fmi,

E Sod?

Sod jam ma Qen se Qenat,
Sepse t`kan pelqy e mashtru Rrenat,
Sod as kush spo e she Veten,
Gjithmon keq fol per Tjetren,


Bahesh e n`dershme dhe shum e Urtė,
Me vjedh me Sy se ka poj qoj Durtė,
Nje Shpirt me hije t`zez pa n`diena n`zemer,
Mish e Eshtna ner at Lkur,
Jan ba shum sod t`pa Kultur.Disa vjet kan kalu e s`t`kam pa me Sy,
Mfal se tash pot tregoj se shum her t`kam Genjy,
Ata Muj e ato Vjet tash kan Kalu,
Mas k`saj kohe pot tregoj se sa t`kam Dashuru,


Je kan e ambel e bukur si Pllum,
Mthoshe Vlla te thosha Moter kem pas dashni Shum,
Sa ma von aq ma Veshtir,
Jem kan Shok shum te Mir,


Mke dasht shum e kam Hetu,
S`tkam dhan shanc t`kam Largu,
Ti me mu,se kish pas shkru Jeta,
Se sa te du met tregu,forc ne Zemer nuk Gjeta,


Oh sa fort oh sa shum veten e kam Majt,
Jam kan i fort kam duru per mos me Qajt,
Kur u ulshe ne Prehen vajtojke ni Zemer,
Buza u dridhke kur te thirrsha ne Emer,


Te kam genjy te kam than fatin e kam Gjet,
Por e verteta ka qen se ty t`kam dasht per Jet,
Je kan diqka e veqant mua s`me ke Taku,
Nuk kam mujt m`ka ardh keq,n`daj vetes jam Turpnu,


At dit se me the,un kam gjet Dashnor,
Piki loti prej Synit e me ra ne Dor,
Me ata Lot Duart un i Fshina,
Kesh ka plasi se s`mund u Perbina,


Tash sa vjet sasht fundos ajo plag e Vjeter,
Kam frik se me n`dodh edhe me dikan Tjeter,
Emri yt i shkrum ne Zemer me pika te Gjakut,
Veq edhe niher met pa me Sy,vdes prej Marakut.

Kur don mu ba Burr,
Ka ardh koha ja sod ja Kurr,
Mej lan mend e Fmis,
Mej kqyr Punt e Shpis,


Ka ardh koha rrugt mej Lan,
T`miren andej nuk e Gjan,
Lodh Bab e Nan menzi tuj Hec,
Ti tash per jeten tane mu Kujdes,


Merr koh nje nat te Qet,
Mendo iher per ket Jet,
Kush met lut s`ka me Ardh,
Jeta asht e jotja puno,qofsh Faqe Bardh.
Ti ne Vendlindje un ne Gyrbet,


Mora ta shkruj ket Leter,
Si ty nuk gjeta Tjeter,
Prej se ja nisa me Lot e Lava,

Me kujtohen qastet kur prej teje u n`dava,

Dy pika loti me ran m`bi at Leter,
Mendoj se ka qen dje e jo kujtim i Vjeter,
Dy Zemra e ni Lot,

Sa te dua oh Zot,

1 minut sa 1 or, 1 dit sa 1 Vjet,
Keshtu koha kalon ne ket Gyrbet,
Gjithmon si ne Anderr mu ka dok Vetja,
Gjithmon atje te ti ne mendime veten e Gjeta.(E Perponume)

Athua k“to Troje naj kan Mallkue,
Athua tan Rruzellin po dojm me Shkue,
Athua erdh Ora krejt me m“barue,
Athua edhe Zoti na asht Idhnue,


Sod sasht ka dihet qka asht ka n“doll,
Gjuhen e Gjarpnit na s“dim me Fol,
Jem z“voglue e ba saj Moll,
Se s“nje Shqipni kush s“nje Kosov,


Athua jem mjegull para Diellit,
Athua Rinija jon asht pera Ferrit,
Athua aj kem faj naj Kuj,
Athua na kan vra Lot e Dikuj,


Ik prej Dreqit e hajde ne gojź te Arushs,
Shahmat si me kan ne gryk te Pushks,
Asht ni fjal shum e Vertet,
Pa Dashuri e Rini nuk ka Jet,


Athua jem met si Vorr i Qelun,
Athua jem ba si Mish i Kelbun,
Athua tana Shpresat na jan Tretun,
Athua lirija jon asht kur jem t“vdekun,


Na jan perzi Qeni e i Biri,
Nuk po dim cili asht i keqi e cili i Miri,
Gjithkush vdes kur asht i Vjeter,
Tokat tona jan ba mej mat me Meter,


Bjeshk po na doket Shpati,
Ja ka nis me na dhimt edhe Ashti,
Edhe Jeta na asht Gerdit,
Kerkush prej Punes sod sasht tu ju Njersit,


Jo,jo nuk shuhet Shqipnija e Vogel,
Se k“tu dot mlidhem prap Vlla e Moter,
Mej n“gi ni Sofer,mej n“groh ni Voter.


E kam marr ni Laps prej Vendlindje,
Me ja pershkru Zemres do Kujtime,
Krenar aty ku u leva n“token Shqiptare,
I shkruj Shkronjat se i msova ne Abetare,


Tash per gjuh e kam pak Fjalen,
Fajtor jau la Baben e Nanen,
Edukat me mendje t“madhe,
Me fol gjuhen se shihet n“pare,


Rrin n“grup ka 2 ka 3.
Pse jan Shqiptar ti nuk i Nje,
Veq kur ja nisin e shahen n“gjuhen Shqiptare,
Pse i she n“doj kush atyne nuk ju vjen Marre,


Prinderit vet i n“di tuj Fol,
Veq n“gju se e m“son n“shkoll,
Turp per t“hujt e turp per Veten,
Borxh ati se ta fali Jeten,


Oh aj se din i n“dimoft Zoti,
E perdor aty ku i duhet mas Forti,
Edhe pse jeton ne Gyrbet,
Kurr se harron gjuhen as dhen e Vet.
Droga

Prej Njerzve te Mallkum,
Prej Zotit te Marrum,
Ne Jeten e Dreqit te Pranum,
Prej t“dashurve te Harrum,


Si krane t“thata kini Met,
As i gjall e as Vdek,
Tu je ble me Pare Deken,
Me Dor te vet me shkatrru Jeten,


Ba asht e lkur per gjyna t“zotit,
Ne ata Sy as nje pik t“lotit,
Hi n`grop e krejt Tha,
Kan m“bet veq sa me Pa,


Met me kesh gjdo kush me Ju,
Kini me vdek si Qeni n“prru,
Qofshi gjithmon Faqe Zi,
Mos ju paft kush me Sy,

E marr Lapsin se e kam mat mirin Shok,
Me don dhe e dua Fort,
Me beson dhe i Besoj,
Nuk me harron as se Harroj,


Nuk asht ma ajo koh e Vjeter,
Sod Dashnija asht ba e Teper,
Edhe Dielli po n“zen per Seri,
Syve shpesh po ju bjen Terri,


E un veq po rri po Shkruj,
Pom shkojn fjalt si Letra n“uj,
Nuk e di se ku po Nalna,
Sod me dek ma nuk n“gjallna.

Oh Shqipe gzoftu Zemra,
Mos prano me tu rrit Mendja,
Se per Zoten e hupe Veten,
Ki me vujt per tan Jeten,


Kadal dal hap mas Hapi,
Mos e le me te kap Vrapi,
Ruju, se me ba me n“zan n“thu,
Keq e mrapsht ki mu Rrzu,


Kur te qohesh per plot me Varr,
Jeta n“dryshej ka met Dal,
Mendja madhe e gja s“fitove,
Edhe ata per rreth i Lendove.
Qe 12 Vjet ne Gyrbet


Erdha ne Gyrbet,
Kur i Pata 11 Vjet,
Nana n`ga gjumi me Zgjoj,
Nuk disha se ka po Shkoj,


Shendosh e mir k`tu Mrrina,
Por disi mu n`dalke Fryma,
Ket Vend n`dryshej e kish n`ze Dielli,
Mu dokshin Njerz per Seri,


Nje vend jo i Rahatshem,
Nje vend per mua jo i Pershtatshem,
Kisha shum mall per at Dhe,
Kisha mall per Shok e Shoqe e aty ku kam Le,


Shum mall per Kojshi e Agjallar,
Isha edhe un n`der ata se i thonin vetit Mergimtar,
Kur un u nisa,e maj n`mend se si Qajshin,
Faqet e mija me Lot mi Lajshin,


Nuk i kuptosha ato Gjana,
Tash po e sho se vetit e atyne qka ju Bana,
Si me qen i Adoptum,
Shum i lumtur por jo aq i Gzum,


Pa Shok as Shoqe si i Vetmuar,
Me shikojshin per Njeri t`huaj,
Shum shpesh mendojsha se jam Anderr,
Por n`vertet isha Zhganerr,


Tash po e kuptoj se ku asht Jeta,
Aty kur leva e aty ku gjith i Gjeta,
Edhe pse asht Lloq e Dhe asht e Jotja,
Aty ku lulzon Fusha e Buzqesh Toka,


Tash po e kuptoj se dheu i Gyrbetit shum i Ranė,
Syni Lotin menzi po e Banė,
Aty ku ma fali Zoti Jeten,
Kam Deshir me ba Vdekjen.Ne keto dit te Sodit,per ket Rini,
Poj la vetit qudi e Dieni,
Qka po sho e qka prej tyne Prita,
As Respekt as mirmengjes as mir Dita,


I kam pa perdit e i Perjetoj,
Nje kujtim te mir praj tyne nuk e maj mend as se Kujtoj,
Sju ka met i pllam Ftyr e lidh Fjala Nyje,
Per do Djem e Vajza se s`kan Mend ne Kryje,


Ma shum me vjen marre Mu,
Se aj e ajo se jan tuj Mkatnu,
Por te Fundi Fundit spo kam Dertė,
Gjithkush e ka at neren e Vetė.


Kam edhe shum e shum tjera ishalla ju pelqejn.Gzohem per Komente.

Me Respekt Malsori

Malsori-Makaveli
04-08-07, 11:55
Jeta asht Mesim,
Vdekja asht Pushim,
Jeto te Mesosh,
Jeten ta Kuptosh,

Nata e Zeze,Dita e Bardh,
Lype ata qe e ki Mall,
Nese Fatin e Gjan,
Mos e prish nese nuk mun e Man.

Nuk asht veq ky Mall,
Por te djeg si Rakija ne Varr,
Kujton se asht per Ilaq,
Te domton e nuk te Knaq.

K“saj Bote shkrum poj vike Era,
Jeta e Vrant prej se Leva,
Vrant ka do Shkova,
E Vrant prej kahit Erdha,

Qou pa Hanger e Flej me Tut,
Pot dhem Trupi edhe prej Shtratit t“but,
Zemra e thot Fjalen e Saj,
Iher me Gzim iher me Vaj,

Shpirti Gjemon si n“kohen e Mretit,
Si me kan i Burgosun ne Fund te Detit,
Oh k“to Dhimbje te Trupit Tim,
A kan dikur Perfundim,


Sa me dhimbet kjo Vendlindja,
Oh sa shum kan met Jetima,
T“mjert jan rrit pa Nan e Bab e as Vlla,
Nuk e din a jan Gjall aj kan Vra,

Ah Anmik e i pa Shpirt,
E ti kurr mos pash Dit,
Ti ma te Dashurit naj More,
Naj mushe Oborret me Vorre,

Kurr te keqen nuk na Dave,
Mish e Eshtna ti naj Thave,
20 vjet nen Serbi,
Si 500 vjet nen Turki,

Sa kushi Lotin e ka Derdh,
Ata Lot me nis mej Mledh,
Me pa ba Uj me Pi,
Ni Shtet ish Ngi,

E lyp Prindin por se Gjan,
Kan me thirr Bab e kan Nan,
Gjithmon mej nejt Loti gati ne Sy,
Ah moj Nan kur ta thrras Emrin Ty,

Ne Zemer me kapi ni Ligsi,
Kur i sho ata Fmi,
Kerkush per ta nuk Lodhet,
Nuk e din se as ku Prinderit i kan Vorret,

Po qajn edhe N“gjallesat e Detit,
Prej Masakrave e Kijametit,
Tu ju Lut 365 Dit t“motmotit,
Ja qum Lemzen edhe Zotit,

E lyp Babin e lyp Mamin,
E lyp Buken e lyp Tamlin,
Lyp Uj e lyp N“grotsi,
Lyp Nanen me marr ne N“gji,

Prej Uris e shet Gjakun,
Me ble Buk me fry Barkin,
N“doshta ne Ditet ma te Veshtira e jep Jeten,
Dhe per ty se kursen Veten.

Rinia mu ka Gerdit,
Pleqnin s“po kam qef me Prit,
Rri met Mirin e duro T“keqin,
Si me marr vesh 6 Vjeqin,

Sukur kur t“hupin Tifozat,
Ashtu Rrept met kap Nervozat,
E mos met n“shu per ni Jav,
Met n“di tuj Bertit ni Mahall,

Aj perveti e ky Perveti,
K“shtu e kish ky Gyrbeti,
Ma mir vetit me ja n“gul Thiken,
Se dikush gjdo Jav me ta n“zi Diten.
Po e sho Fleten si e merr Era,
Po e sho si Shtepis i qelet Dera,
Po e sho Nanen si e don Fmin,
Por s“po sho ku Shqiptart e kan Ardhmerin,

Po sho shum Njerz te Shkret,
Po sho shum t“lodhun me Jet,
Po e sho Veten Ketu,
Por Lumturi s“po kam Asku,

Po e sho te Riun e t“vjetrin,
Po i sho si shkojn Njani me Tjetrin,
Po sho te Bardh e t“zi,
Por per vend tim kurr s“po sho Liri,

Ather kur Shkronjat Shqipe i Mesova,
Historin ton ma Tregun dhe e Lixova,
Aty ku Luftuam u tha edhe Druni,
Por hala kush Lirin se Pruni.
Mori Qikat e Sodit,
Poj dhem Zemra edhe Korbit,
Po e harroni Konakun,
Po e fliqni edhe Gjakun,

Keni lan n“habi edhe Plakun,
N“shon t“fejumin e merr Zezakun,
A se shen Syni yt Ngjyren,
A nuk te vjen turp me ja marr Babes Ftyren,

Shum Baba Livdohen e bahen Trim,
Femijeve te vet nuk ju jep kurr Edukim,
Tuti Zorrat kur te hin ne Ar,
Mos e Flliq Fis e Far,

Pa u pjek Gruni kush se Korr,
Prite punen pa t“n“doll,
Vajza ju vet po Thoni,
Qefi asht maj madh se Stambolli,

Ku e gjete ku e Lype,
Pse bash Zezak prej Afrike,
Je edhe e shplume ka Barku,
Si nuk i jep 5 Pare se te shohin Hallku,

E more Vajz nuk shkon Bardh e Zi,
Se Flamuri asht Kuq e Zi,
I lam n“gjak per Anmik e Tradhtar,
Prej brezave Shqiptar,

Kshtu ka than aj Lek Kanuni,
Me ni Plum pot merrke Gjumi,
Brez pas brezi tu je rujt Ner e Burrni,
Athu a shkelen k“to per nje Dashuri????

Mos e le Gjyshit me ja n“zi Plisin,
Nuk asht gjynah me rrudh Gishtin,
Te vjen Era si me hanger Huder,
Jeni ba si Qen e Kuder.

Syni im po ka Uri,
Por jo me Hanger e as me Pi,
Per mej dasht per k“ta se kam Dashuri,
E jo me lan Shpirtin n“vetmi,

Me hec vet me Kamt e Mija,
Pot len m“rapa kjo Merzija,
Ah q“ka ish ky Malli,
Po e han Shpirtin per s“gjalli,

Sukur Molls se ja hek Lvoren,
E dikush per Inati ta shterngon Doren,
Ashtu asht ba Sot Njerzimi,
Ju ka hup krejt Kuptimi,

Nuk mundesh gjith kendin me Durue,
Shpirtin n“fyt ka me ta Prue,
Nervoz po bahem s“po mund po Nalna,
Sod asht i Mengur edhe Budalla,

Po ka shum Njerz me 2 Ftyra,
Edhe pse te Rren ati nuk i n`rrohet Ngjyra,
Ta maron Rrenen n“kam e n“gishta,
Ta n“shon Fjalen krejt me Bishta,

Athu Jeta jeme k“shtu asht Shkrue,
Gjithshka n“ket Bot me Provue,
Kur me rrjeth Loti vet me Caktue,
Zemren me ja fal atyne se me dojn Mue.

Ftyra ka Vler,
Nuk asht 1 Hekter,
As nuk blehet as nuk Shitet,
Me gjith qka ajo nuk Flliqet,

Problemet nuk z“gjidhen me Grusht,
Mos k“ce si Zorra n“prush,
Me Dajak rrehet veq Kali,
K“tahen se kupton Shqiptari,


Kam edhe shum e shum tjera ishalla ju pelqejn.Gzohem per Komente.

Me Respekt Malsori

Malsori-Makaveli
04-08-07, 14:16
Shummmm flm Zana dhe Linka Pz.kaloni si mas Deshires.Syni asht Detyra e Jetes per Shikime,
Hulumtim dukuri n`gjyra e Gjana,
Syni Pasqyra e Vetes,Jetes dhe Vepres,
Shikimi leximi i mendimit kujtim i Pashum,

Me Sy te njo te sho t`detyroj mem dhan Pergjigje,
Me sy tregon Mallin,Dertin Merzin e Dashurin,
Syni me she te sho,m`lakmon t`lakmoj,
Shikom ne sy t`kallxoj t`verteten dhe per jeten.Gjakun e trupit e kishe shit e dhan e Fal,
T`pakten niher Anerr met Dal,
K`shtu ka met n`doll kur ni Zemer t`dashne s`din me Majt,
Kur e ther kot mas saj ki me n`gajt,

Njeri Shpirtit se t`don e t`pret,
Mos kir dro se aj kurr s`te Vret,
Bane e idhnove s`kam e pas ma dhimbje ka met Lan,
Vjeti Dhimbjet ka mej n`zan,

Ata lot e Syve kan met Rrjedh,
Ah Dhimbja dhimbja t`shkulet Zemra si pemen kur e Vjel,
Shikomi Syt e mi te Vertet,
Aty e gjen Fjalen te DUA PER JET.
Oh e keqja vetit e helm per Zemer,
Oh Shpirtin ma Shkatrrove,
Mallku qoft aj prej kuj ket rrug e Msove,
E te un erdhe e m`qele Varr,
Gjdo Dit e per Dit spo din mu Nal,

Oh Syt i ki t`mshelun e po hec n`drrasa t`kalbta,
M`kate naten e m`kate Diten,
Oh e keqja ta ka zan Priten,
Oh e Mjera se nuk e Kupton,
At se me Zemer e Shpirt po te Don,

Oh Qeli syt e shiko Perpara,
Po te vjen Engjulli n`tesha t`bardha,
Oh ruje mos e idhno se dikur Shkon,
Se ma kurr nuk e Takon,
T`harron t`mallkon oh Lot se Rrjedh,
Ta ka ba Boten Qiell,

Oh pse mua n`gushte m`ke Zan,
Me ka ba ni tjeter Nan,
Oh Histori mos me pjell Merzi,
Askund qare vetit spoj Di,
Jo jo ma k`shtu nuk shkon Jeta,
Don mem lan n`ket jet me t`meta.
E mora ni grusht Palloma,
Fluturim n`ga shpija Dola,
Per me lan lotin me Rrjedh,
Menzi Syt po i la Qel,

Prej Deres kur jam Dal,
Zemra e mushne per plot me Mall,
Dhe ja nisa mu Pergadit,
Tash Loti kur t`ja nis me Pik,

Dil oh Lot mos pritsh me Dal,
A po e she qfar Dite t`ka Ardh,
Me jep koh edhe naj Dit,
Tlutem prit mos me Korit,

Ti la dhimbjet se kan vu Rraj,
E prej Zemres spo mun i Daj,
Ah Lot se n`sy ki Met,
Rrjedhsh per Diten se ki me Dek.Sa deshta mej than dikuj TE DUA,
Jo veq te dua por TE DUA SHUM ZEMER,
M`thave Shpirtin ma nale Frymen,Syt mi mushe Lot,
Athua ajo a pat Zot??

S`di veq Qajta,
Perbes se sa vjet sod s`mun u Permbajta,
Kesh per ta Shpirti e Zemra,Kama e Dora,
Ma shum se dita per veti,per Jeten e Dashurin ja Tregova,

M`shkele mi mua m`thave Zemren,
E tash ku e kam Mendjen??
Ne fillim ti ke Jeta,
Por ma vonė m`dole e pa Verteta,

Lypa Sherim prej Plages Vjeter,
Ti ma shtove edhe nja ma Teper,
Realiteti k`saj Bote sod per sod asht Rrena,
Pa besia shkatrrim te Zemra,

Ki me lyp fjalen TE DUA,
Ki me harrua si Mua,
Zemra se t`deshti ti e Vrave,
M`le n`vetmi as Shok s`mu Bane.

Malsori-Makaveli
04-08-07, 14:17
Shummmm flm Zana dhe Linka Pz.kaloni si mas Deshires.


Syni asht Detyra e Jetes per Shikime,
Hulumtim dukuri n`gjyra e Gjana,
Syni Pasqyra e Vetes,Jetes dhe Vepres,
Shikimi leximi i mendimit kujtim i Pashum,

Me Sy te njo te sho t`detyroj mem dhan Pergjigje,
Me sy tregon Mallin,Dertin Merzin e Dashurin,
Syni me she te sho,m`lakmon t`lakmoj,
Shikom ne sy t`kallxoj t`verteten dhe per jeten.
Gjakun e trupit e kishe shit e dhan e Fal,
T`pakten niher Anerr met Dal,
K`shtu ka met n`doll kur ni Zemer t`dashne s`din me Majt,
Kur e ther kot mas saj ki me n`gajt,

Njeri Shpirtit se t`don e t`pret,
Mos kir dro se aj kurr s`te Vret,
Bane e idhnove s`kam e pas ma dhimbje ka met Lan,
Vjeti Dhimbjet ka mej n`zan,

Ata lot e Syve kan met Rrjedh,
Ah Dhimbja dhimbja t`shkulet Zemra si pemen kur e Vjel,
Shikomi Syt e mi te Vertet,
Aty e gjen Fjalen te DUA PER JET.
Oh e keqja vetit e helm per Zemer,
Oh Shpirtin ma Shkatrrove,
Mallku qoft aj prej kuj ket rrug e Msove,
E te un erdhe e m`qele Varr,
Gjdo Dit e per Dit spo din mu Nal,

Oh Syt i ki t`mshelun e po hec n`drrasa t`kalbta,
M`kate naten e m`kate Diten,
Oh e keqja ta ka zan Priten,
Oh e Mjera se nuk e Kupton,
At se me Zemer e Shpirt po te Don,

Oh Qeli syt e shiko Perpara,
Po te vjen Engjulli n`tesha t`bardha,
Oh ruje mos e idhno se dikur Shkon,
Se ma kurr nuk e Takon,
T`harron t`mallkon oh Lot se Rrjedh,
Ta ka ba Boten Qiell,

Oh pse mua n`gushte m`ke Zan,
Me ka ba ni tjeter Nan,
Oh Histori mos me pjell Merzi,
Askund qare vetit spoj Di,
Jo jo ma k`shtu nuk shkon Jeta,
Don mem lan n`ket jet me t`meta.E mora ni grusht Palloma,
Fluturim n`ga shpija Dola,
Per me lan lotin me Rrjedh,
Menzi Syt po i la Qel,

Prej Deres kur jam Dal,
Zemra e mushne per plot me Mall,
Dhe ja nisa mu Pergadit,
Tash Loti kur t`ja nis me Pik,

Dil oh Lot mos pritsh me Dal,
A po e she qfar Dite t`ka Ardh,
Me jep koh edhe naj Dit,
Tlutem prit mos me Korit,

Ti la dhimbjet se kan vu Rraj,
E prej Zemres spo mun i Daj,
Ah Lot se n`sy ki Met,
Rrjedhsh per Diten se ki me Dek.
Sa deshta mej than dikuj TE DUA,
Jo veq te dua por TE DUA SHUM ZEMER,
M`thave Shpirtin ma nale Frymen,Syt mi mushe Lot,
Athua ajo a pat Zot??

S`di veq Qajta,
Perbes se sa vjet sod s`mun u Permbajta,
Kesh per ta Shpirti e Zemra,Kama e Dora,
Ma shum se dita per veti,per Jeten e Dashurin ja Tregova,

M`shkele mi mua m`thave Zemren,
E tash ku e kam Mendjen??
Ne fillim ti ke Jeta,
Por ma vonė m`dole e pa Verteta,

Lypa Sherim prej Plages Vjeter,
Ti ma shtove edhe nja ma Teper,
Realiteti k`saj Bote sod per sod asht Rrena,
Pa besia shkatrrim te Zemra,

Ki me lyp fjalen TE DUA,
Ki me harrua si Mua,
Zemra se t`deshti ti e Vrave,
M`le n`vetmi as Shok s`mu Bane.

Malsori-Makaveli
04-08-07, 22:35
Sdi a e ki Vre,
Kam nis njerzt mej Ble,
Jam ba per Sy si Pluhen,
Kan nis shum pom Ruhen,
Se sdin ku Preki,
Dhimbjen e Shpirtit ta Heki,
Per Shendetin Buk e Uj,
Pse un t`miren ja ba Gjithkuj,
Po me bajn Nazgja,
Kujton se un Buk nuk Ha,
E di se sjam Kerkushi Bubrrec,
Po edhe aj met hanger t`qet Meq,
Per t`miren e Zotit,
Per Pastertin e Lotit,
Per Ujt se hec Oborrit,
Per Besen e nja Malsorit,
Mos e shti Gishtin ne Valė,
I pervlum ka met Dalė,
Shpirti im po shetit naper ket Bot,
Pushon aty ku asht butė e ku asht Fort,
Zemer qelun e n`lumturi,
Per Pleq e Plaka,T`vjeter e Tri,

Por Vetull vrant e Zemer zantė e pa Pershkrume,
Pizhman mir e Pizhman keq Zemer e pa Shlirume,
Pa kujtu pa prit pa Dashje shum N`dolli,
T`pa besushme t`pa kuptushme Turp per Vllazni,

Por si Gjarpni se rrin Kulaq ner Hije,
Thu se Jeten borgj ja Kie,
Se ki Bes me ja lmu Shpinen,
Asht si Dergj se e tha Bimen,

Ma shum sher se sa N`dimė,
T`qon dhimbje n`zemer si Thika n`shpinė,
Nuk ki Bes me ja lan ni Fjal,
Ku ka dallim prej mendjes kur asht Qik e kur asht Djal,

Vet po rri si Zogu n`qerdhe,
T`pres si Mikun mir se Erdhe,
Kot e kam,spo me lajn m`kan qu Pesh,
Pom shkulin si Penlat jam met as Vesh as Desh,

Nese t`kruhet naj kun,kruje vet mos lyp tjeter Dor,
Po gabon e tepron e bahesh Hor,
Edhe nese shum t`kruhet,
Mos prek ku s`duhet.
Shqiptarit i mungon Eleganca,
Ne Pun ne Jet,Dashuri dhe ne Vepra,
E jo veq Egsistenca,Pateriot dhe Mendja Madhe,
Se ni Popull nihet n`pun e n`vepra se kush Je,

Kur z`din ku asht Vorr e ku asht Ledin,
E kan mlua Vorret Stina e Therra,
Ku ma vler kan qefet se nje Vorr,
I ma te Dashurit per mall t`synit e me Lule i z`bukurum,

E pse kur e kujton qan per Ta??
Mos u korit,mo se asht Gjyna,
Kur te Vorri tuj Shku,
N`zan disa her n`thu,
Se Therra Lulen e ka m`bulu,

Shkon me pa e menzi e Gjan,
Rrashit Dheu e ja ka thue Shtratin,
E kini lan ka ju pret t`gratin,
Pse ashtu e kini qit n`dhe,
I shkreti pret e pret por s`ka kush se i Vje.Ka than Gjergji ni Amanet,
Kush asht Burr me m`brojt Atdhen e Vet,
Me lidh Bes Shqiptart Nerveti,
Ska qka ju ba Krajl as Mreti,
Se veq at`her kur Bashkohem,
Anmiqt na kan Drohen,
Kuq e zi jau Lash Flamurin,
Besen e N`derin qka e symbolizon Burrin,
Flamuri i kuq per Gjakun e Derdhur n`kto Troje,
Shqiponja Zez,me majt zi per Anmik,Shqipja me na majt Roje.Ni Qiri dhez e ni grusht Kryp,
Afer nje cop Djath per ata se Lyp,
Do njersė e ni grusht Dhe,
Per t`lumen dit se Neser ka me Le,

Ah Shqiptar leter e Djegne je si Hi,
Gjdo kush n`ty asht tuj Fry,
E ka nis met marr Era,
E pot qon ne Dhenat Tjera,

Ni Djep i that me Lot i Lagun,
Druni per rreth i Mykun e i Kalbun,
M`bulojs e bardh me Gjak e Lame,
Rrethi siper pak e Qame.Oh Shqiptar e Dud i Zi,Mend n`kry si Ujė n`kusi.


Ku je more Cung,more Rrajė,
Sjelljet tua s`po mun i Bajė,
More i pa sjellshem Kokė Trashė,
Urdhnon e vepron si me kan Pashė,

Jo ma Turq nuk Kemi,
Shqiptar jam,na Vllazen Jemi,
E pse jam un tjeter Fe,
Ni Atdhe kem e ni Komb kem Le,

Ti nimend si Statu me Lloq e Lyme,
Por ma shum keq e Zhyme,
Se nuk she ma shum se t`thojn,
Ku veq Urrejtjen e tjeter z`dojn.
Po ka shum n`krahasim si Molla,
Per me kap z`gatet Dora,
Ne at shikim po mashtrohet Syni,
M`brenda nuk shihet se e ka hanger Krymi,

Dituria asht Bukuri,
Bukuria shum her asht Tradhti,
E she syni se n`dien Zemra,
Shum kushit poj mashtrohet Mendja.

Malsori-Makaveli
04-08-07, 23:07
Pa Buke e Ujė nuk mund te Jetosh,
Ata qe shum e ki Dasht nuk mund ta Harrosh,
Edhe pse ndoshta shum e Urrenė,
Ne Zemer fellė ajo hala Vlenė,
Nese vdekja prej teje me N“dan,
Eja n“doj her ma lag at Dhe te Tham,
Me ata Lot e Tu,
Le t“me qelin Lule per Mu,

Nje Fije Floku ma le m“bi Varrė,
Do ti marr Erė kur per ty kam Mallė,
Ni Grusht dhė t“lutem ma Hjekė,
Ta dish se kam Vdekė,

Ma bje nje cop Leter Drita pa Dal,
Nje Nat anderr ka me Ardh,
At nat kur t`bjen shiu prej Qiellit,
Te nersermit ke mem pa ne rreze t`diellit,

Mas 7 ditve qe i ka Java,
Eja te varri im me thuaj se t`pava,
Mas 7 jave prap kam me Ardhė,
Ni dhurat kam me ta Falė,

Mas 7 mujve ki me qen me Barrė,
Zoti prap ka mem n`gjallė,
Dhe kam me qen Djali Ytė,
Te lutem Nėnė mem rujtė si Sytė,


Bayyyyyyy per disa Muj sme shini,

Fakti qe kam dallim prej tjerve se jam n`drysh n`ga Menjda,Ty pot fol Goja e mu pom fol Zemra


gjdo fjal asht si mu dhez ni drit ne ni vend ku asht terr,mundesh me hec ose mundesh me shiku deri aty ku mrrin ajo drit
Jeta asht Diamant,as nuk blehet as nuk shitet,por fitohet e jetohet.

Fjala asht kaj her Tradhtare,e thu me fjal por smundesh me arrit,dhe m`betesh borgj,ose vdes e i jet dikuj marak.Hmmm kaj her asht mir mej than dikuj LAMTUMIR kur si beson Fjales.Por prap se prap Fjala asht n`dien se Lexohet.

tung

budo785
05-08-07, 00:38
Malesori,un mendoj se ty me teper te pershtatet proza sesa poezia,kete e them nga menyra dhe stili te cilin e perdor.....te pakten,un e kuptoj poezin ndryshe nga ti edhe ky asht mendimi im!
Sinqerisht te pershendes

Malsori-Makaveli
05-08-07, 12:38
Budo flm per Koment.

Un e shkruj ata qka kam ne ZEMER se qka asht Poezi apo Proz nuk ka randesi.klm

Ah qka ish kjo Kushtetuta,
Jo ma fute jo ta Futa,
Kape njanin e m“shoj Tjetrit,
Kerkush s“poj perdor ideejat e T“vjetrit,

Ani kjo Rresuluta 1244,
Ja me qef e ja me Hater,
Tu ju kap Fyt em Fyt,
Per mu ul n“karrik krejt Rryp,

Lema mu se m“shkon per Ftyr,
Lyp Limusin me 6 Dyr,
Jo nuk shkon Buka That,
Veshin Komplete t“shtrejta me Kravat,

Kam kry Shkoll e Fakulltet,
E fol Gramatiken aii mos Vet,
Mendjen e madhe qon Kry si Knus,
E Punt e ti jan krejt Pus,

Per Shtet jam Trim Dai,
E mas Shpine Dallavergji,
Perhater e shet Shtetin per Pare,
Kshtu thot Anmikun un e qes Fare,

Rrin e palohet si Uri,
Sasht gjynah me myt me Guri,
Jo nuk pihet Cola e Fanta,
Shkon aty ku luhet Panta,

N“pare gjithkush ka Lakmi,
Aii kush po lodhet per Panvarsi,
Un po shetiti me Mercedes,
Nuk ban dert pse i Varfuni Des,

Nuk fiton gjithmon Pasaniki e i Forti,
Athu Shqiptart nimend i ka nem Zoti,
Pse nuk i kan Mendt ne Kry,
Qe 600 vjet nuk pam Liri me Sy.

Qeni e han Mishin,
Ka Qen Shqiptar por se ka Bishtin,
Sa tjet Jeta Jet,
Gjithmon te Mallkum prej Zotit kini me Met,

Qeni e ka Besen besa edhe Neren,
Shqiptari ta flliq edhe Deren,
Mej ardh edhe Dreqit Qudi,
Qysh lakmojn Shqiptart n“tradhti,

Veq Dreqit i merr Lakmi,
Me shti nerveti ket Shqiptari,
Prej jush Gjithkush po Vun,
S“ki gjak Shqiptari por e ki t“helmum,

Po tradhton edhe Gjyshi Plak,
E pren ne qaf edhe Thmin Lulak,
Per sa Ftyr ke nuk t“vjen Zor,
I k“ce edhe Nans persdekni N“vorr,

Jan do fjal shum te Vjetra,
Flej me Qen qohesh me Pleshta,
I shtin n“gjak Vlla me Vlla,
Ftyra jote qysh e Ba,

Te vret e t“vrasin,n“zemer pot Plasin

Te vret e t“vrasin,
N“zemer t“plasin,
Mos rri me Shpres,
Se nuk ka ma Bes,

Te vret e t“vrasin dit per Dit,
Shpirtin nuk ta lajn me pa Drit,
Jeta e n“dame Rrema Rrema,
Mendon Mendja e po dhemb Zemra,

Te vret e t“vrasin ata mat Mirt,
Mushesh inati mĀ“brenda n“shpirt,
Po qet tim e jo Flak,
I zhgenjyr Nat per Nat,

Te vret e t“vrasin shum Kushi,
Veten mend po e Mushi,
Prej Gabimeve Njeri m“sohet,
Kjo e kqeja kurr spo Harrohet,

Te vret e t“vrasin edhe e Dashura,
Thu me mend kurr mos e Pasha,
Nuk shkon Java pa e Kujtue,
Pse edhe niher mir s“kam Mendue,

Te vret e t“vrasin Shok e Shoqe,
Mos met pa ikin naper Qoshe,
Asaj se kurr t“keqen me Goj s“ja Thue,
Ma e para ka met Harrue e met Shfrytzue.Apet se apet s“po mun mu Nal,
Morra Lapsin mej shkru do Fjal,
Qka pata n“zemer gati i Shkrova,
Por diqka gati Harrova,

Jam n“gushtu e s“mun po Vdes,
Ti po Shkon e un ku po Mes,
Ku asht Lumturija e ksaj Bote,
As nuk po vjen prej Qiellit as s“del prej Toke,

Po sho shum k“shtu si Veten,
Gjdo i dyti po e Mallkon Jeten,
Po ka Moment se as kend se Do,
Por me mall e lyp ata se te Mungo,

Thu kaj her,haj pse jam Le,
S“ki n“diena as s“din kush Je,
Te lajn n“faj per faj t“vetin,
Kujton se me Sy po e shen Kijametin,

Asaj se me qef Zemren ja kisha Fal,
Asht shum larg e s“mundet me Dal,
Sod po ka shum Idhnime,
S“kam besim me fal Zemren Time,

K“to jan Dit se na i Presim,
Nuk i dim Dit kur dot Vdesim,
Veq diqka ju do ta Dini,
Ju merr malli per ata se pran se Kini,

Ata se n“gat e ki me mujt e myt me Helem,
Se don por si Topit i m“sho Shkelem,
Ndoshta Fati e Lumturija gjdo Dit afer teje Kalon,
E ti as un kurr se Takon.


I ulun jam ne ni Guri,
Po e sho se qysh po shahet Burri,
Veq jam tuj pa e po e luj Kryt,
Qka po sho s“po e besojn Syt,

Po i sho Vajza treja se si po Mashtrohen,
Po i sho se si po Tradhtohen,
Po i sho se s“lajn gja pa Ba,
Prej merziz veq me nejt tuj Kja,

Ohh po sho e kurr ma mos Pasha,
Ku i kan mend Djemt e ato Vasha,
Vetit po ja shtoj Merzin e Mallin,
Shqiptarve tuj jau kajt Hallin,

Kshtu kur e sho Shqiptarin,
Kujtoj se jam ka e sho Djallin,
Po qesh Djalli e Engjulli po Qan,
Ket dhimbje Zemra s“po mun e Ban.

Po shkon Jeta si i hupun n“mjegullin,
E si me pas dikan n“shpin,
Me zor e per ran tu je Bajt,
Lodh,menzi veten tu je Majt,

Tuj hanger Buk e m“koft e Mrama,
E di se m“kan fol Baba e Nana,
Ket Rrug un vet e Lypa,
Thash nuk me hargjitet kurr Buka e Krypa,

Jam disi as n“tok e as N“qill,
Mend askund e Tru per mi 1 Kill,
Tu je dhan Jeten per Pare,
Kur s“ki Shkoll gjithkush ban me ty Hajgare

Ruju,ruju pash Kryt Tem,
Mos shko aty,ku veq i Dekuni ka Ven,
Per me jetu je Le,ruju se neser ma nuk Je,
Nuk asht vend i mir aty ku i vjen era Dhe,

Ruju,ruju pash ata se na ka Fal,
Nese shkon ma nuk dot k“thehesh i Gjall,
Veq anderr do te Sho,
Oh prit edhe pak,pash mue mos Shko,

Ruju,ruju mos u Trimno,
Nuk asht kerkushi aj se veten e Livdo,
Por prite punen pa u Ba,
Se kur te bahet mos ban Za,

Ruju,ruju se pasha Zoten keq t“kam pa Anderr,
E pom duket pot sho Zhganerr,
Prit,se Syt e mi ma s“mun i Teri,
Ndoshta asht kat njek Igjeli,

Ruju,ruju se Korbat jan ka Sillen,
E kan n“zi edhe Qillen,
Ja kan nis me Vajtue,
Po knojn per ty,e jo per Mue,

Ruju,ruju se ka po foli Buza pom Dridhet,
Bota kontra asht kam Sillet,
E syt ma spo mun me ti n“shue,
Me Lot naper faqe po te thom mos me Shkue,

Ruju,ruju prit edhe noj Dit,
Nigom iher mos em Korit,
Ne Zemer po e ndjej nje Ligsi,
Nje hije e zez pot sillet e ti nuk po e Di,

Ruju,ruju e shum mir Mendo,
E di se nje Za te Kerko,
Ndale veten e mos Shko,
Nese shko,mua per gjithmon me Harro.Prej nga e ke Shqipe Undyren,
Bre ta marroft Zoti Ftyren,
Ta marroft Zoti Vorrin ku Rash,
Mua me erdhi turp me Sy kur t“pash,

I thash vetit pse jam Gjall,
Kur e ndjeva prej teje ato Fjal,
Si me kan naj Biri i Shkins,
Se t“nshojn Fjal mas Shpins,

Mendova se Toka me m“buloj,
Me gjith Zemer pot Mallkoj,
Syni yt kurr Lumturi mos t“paft,
Trupi me Gjak tėnd tu Laft,

Zemra shmoj e shum Bertiti,
Thash me Goj veten spo e Koriti,
Me erdh keq e turp prej Motres Time,
Prej Vllėzerve Shqiptar veq t“kqija kam Kujtime.

Se kan than do Pleq e Plaka,
Kush asht Burr nuk rrehet me Shplaka,
Duro,mos beso n“shejtanin,
Prit edhe pak mos e shplo Mitanin.

Syve t“mi kur ju bjen Terri,
Jeten e vdekjen i sho Mejheri,
Paqen ja la amanet Botes,
Sukur ja len Vellau Motres,

Pse me Urreni,
Zemren ma Theni,
M“pash te vdekur e qajsh m“bi Mue,
Ndoshta Zemren kam me ta Gzue,

Loti yt qoft i Gzimit,
E jo lot i Idhnimit,
I mallkum qofsh nese per mu ki Mall,
Pse s“me deshte sa kesh Gjall.


Sod Shqiptart jan ba shum Trima,
Shahen e rrahen e bahen Cop e Grima,
Qesin flak Shqiptart kur jan Nerveti,
Tuta e frika si len me shku n“gjeti,

Vellaut vet don mej rrudh Gisht,
Zemra i liget kur dikush i fol Serbisht,
Tu thaft ajo goj,e t“hupt Zoti,
Shtyhesh me Shqiptar cili asht maj Forti,

Far e flliqt e tan Dergj si Rak,
Prej inatit n“zemer met kap Infrakt,
Gjak e lak per mendje t“madhe,
Me fjal se kshtu kuj gja si Bane,

Ato fjal as mem Grrith bile as mem Prek,
Jam le n“ket bot e di se kam me Dek,
Bile per ty as Thuper me veti nuk Baj,
Ni rrugdalje gjithmon e Gjaj.

Malsori-Makaveli
05-08-07, 12:43
Mos ke Dhimbje,
Do ti Treti ato Mendime,
Me jep pak Kujtime t“mira,
Ne kohet e Veshtira,
Te kujtoj kur nuk te Sho,
At her kur as kush nuk me Do.


Jam i qet rri si n`mazunshem,
Me fjal e vepra jam pak i Dhunshem,
K`shtu m`kan msu,spo e dojn t`miren,
Po rrejn e t`flliqt e si gjynaha po Shtiren.


Te vi kadale mas Shpine,
Ti msheli Sytė me Doren Time,
Te tham t`vogel kan e Don?,
Te terqethet Trupi dhe nuk me Tregon,

Ma merr Doren ma qet ne Zemer,
Nuk e permend kurr ni Emer,
Gjdo rrehje n`zemer ka ni Shkronjė,
E z`bulova vet se kan e Donė,

Mi more Durt dhe shum mi Shterngove,
Tu ndal Goja s`mund Fole,
Buzt e mia mi Kerkove,
Prej Dashuris ti Lotove.


A ke mendu ndojher per Puthjen e Vdekjes,
Kur te largohesh prej Jetes,
Kur s`mund ta folsh Fjalen e Funditė,
E ma nuk dot qohesh prej Gjumit,

Asht ni gja shum e Randė,
Per te mjeren Bab e Nanė,
Per Shoqe e Shoqni,
Per te Dashurin qe e don Ti,

Do ta m`bajm ni Qiri Dhez,
Ne Zemer na m`bet ni Pikė e Zez,
Ne Jetė do t`na Mungon,
Kurr Zemra nuk dot Harron,Kur qan me Lotė,
Mos i le mu derdh ne Tokė,
Po ruaj per Ditet se nuk i Gzonė,
Kur ti vet Gabonė,

Kur nuk te m`bet kush n`gat Jetes,
Por pos ne Erresin e Vetvetes,
Ku as Qiri nuk te ban Dritė,
E din se veten e ke Koritė,

Kur nuk t`dimon as Be as Rrfe,
As Nana qe t`ka Le,
Ather e din se je Penduar,
E dikush te ka Mallkuar.
Poj sho do Njerz me 2 Sy,
Njanin n`gjep e njanin n`kry,
T`blen e t`shet per dikan Tjeter,
Vllau Shqiptari si i Riu ashtu edhe aj i Vjeter,

Lara lara e xeher Fjalen,
Gjithmon t`amlen ta n`shon t`paren,
Me ja dit ti mendjen Shqiptarit,
Thu e ka perardhjen e Kalit,Nera Qenit ta ruan Shtepin,
Nera Njerit ta humb Miqsin,
Kshtu Shqiptari se ka Traditen,
Sod mas shpine ta n`gul Thiken,

Buken e hup e nuk t`lutė,
Thon perpara jan kan Njerzt mat z`gjuhtė,
Sod she Syni qka perhater nuk Shihet,
Sod me gjithkend nuk Rrihet,

Teprimi asht Livdim,
Livdimi sjell Shkatrrim,
Ka shkon Syni,shkon edhe Dora,
Mos lakmo qka nuk asht e Jona.I kam per ty nja disa Fjal,
Mej shkru n“guri lot mej Dal,
Trupi po me lidhet gati Lak,
Edhe Letres mej dal Gjak,

Kur t“kujtoj Trupi Njersitet,
Gjdo gja e bukur n“bot m“gerditet,
Fjalt e tua jan Shpirtrore,
Je Poezia si n“fletore,

Bukuroshe je shum Sokole,
Zemres time para i Dole,
Dhe e prite si Mik Shpije,
Me Respekt e prej Dashnije.Priti priti se erdhen Shkerdhatat,
Shatirat Flokt sukur kur t`thihen Plakat,
Avavav i kan Kerret zhag per Tok,
Thu se veq ky s`ka tjeter n`bot,

I shtrim n`karrik si me kan ner Shatorr,
Si Playboy por se she veten Ftyren Vorr,
Je je Shqipi-Styl,
Baustelli nicht so Geil.hahahahaha

Moj e Bukura ruju se najn kishe pot Dojn,
Por n`verteten ata t`mashtrojn,
Oh sa t`amel prej Goje,
Ket e bajn prej Nevoje,

Planete jan Yll e Hanė,
Por as njana tjetres si Perngjanė,
Ka se bjen shi e rrezon Dilli,
Ne Sy nihet Katili.hahahahaahahaahahhah

Fjalt e mija jan Kategori e Ran,
Gjdo kush nuk i kupton as nuk mun i Ban,
Jo se jan t`zorshme po jan Tradit,
As s`kan bishta as s`jan me Taktik,
Jan si era nuk shihen po t`vret e t`lajn me Nishka,
Jan t`jetes normale Reale e jo me Bishta,
Sa mej lexu 100 Libra mson me Pleq,
E mira gjithmon ka met qit Meq,
Po ju sho juve krejt Fanatika,
T`pshtjellshem si Matmatika,
Generatcion Katastrofale,
Pa Nerė as Burrni per Dreq e per Marre,
Mjert na me kan e bajm Jeten,
Gjithmon ranė me pas Veten,
Mos mej ardh kuj keq,por si me shkel Token,
Mos met vyt gja me ta fal tan Boten,
Ka n`dreq dult bre t`marrum,
Gjith e cili maj Tranum,
Hajt hajt Shqipe me 2 Krena,
Ni krenė t`pa kultur e ni krenė Rrena.
Shkrujn Gazetat veq probleme e kurfar Shkolle,
Neve veq Kacija na shkon Perdore,
S`me vyn Shkoll as Fakultet,
Poj sho me sy e po dalin fjalt si me shti doren n`gjep,
Eger eger gjithmon met Butin,
Se nigoni kurr ata t`gjuhtin,
Prindi juj a jau din N`gjarjen,
A veq knaqet e lakmon Paren???????
Sod Shqiptarit i ka hup Nera,
Gati gjithmon mshell i rrin Dera,
Edhe pragu Deres nis mu kalb,se kush se Shkel,
Po pse m`byllesh kshtu more i Mjerė,

I Varfuni nuk tutet se po Fiket,
Por tutet se po Koritet,
Sod iri e ka Musafirin,
Sod iri dhez e ka Qirin,

Sod ra Kultura e ra Tradita,
Nuk fol Shqip si mem ra Pika,
I Got Ujė z`don me ta Dhanė,
I dhimen Paret perhater as me Vllan se n`danė,

Zoti te n`dimon kur Mundohesh,
Zoti hek dore kur ti Krenohesh,
Pra mos Harroni Gra e Burra,
Kultura asht Gjuha,
'Kujdes Shkaun, kujdes Grekun,
Kujdes ata qe e harruen Atdheun'Fjaltė e Shpirtitė kurr nuk Sosen,
Ato per s`gjalli nuk Vorrosen,
I meshli Syt me dalin Fotografi,
At her kur ishim bashk un e Ti,

Tan Diten te pritsha me Mallė,
Me ti lexu veq nja dy,tri Fjalė,
Une as Bukė nuk kisha n`garnė,
Pa te Shkru se kisha Lanė,

Gabimet shihen mas Vepres,
Ta fala Zemren e lirin e Jetes,
E sod??Me shikon me Sy me Lotė,
Edhe Jeta asht niher,mfal e ki Kotė.


Buka shkon me Djath e Fjala me Mendė,
Aty ku lypet e ku s`n`za Vendė,
E jo me njek ti Fjalė,Fjala met njek Ty,
Me pas fjala vleft sa ni Sy,

Se mos me pas Sy, s`mundesh me Vepra,
Fjala pra asht Dirigjend,n`dryshej nuk kalon Jeta,
Teprimi Fjalve t`qon n`gatrres,
Fjalt e kota jan t`pa Bes,

Fjalt e mira te dikujna jan Drita,
Erresi jan aty ku kurr se Prita,
Fjala me Ari nuk Paguhet,
Me fjal thojn Guri Shpuhet.Kaloni sa ma mir. se veq edhe sod jam knej.hmmmmm:rolleyes:

Malsori-Makaveli
06-08-07, 15:13
Qka po sho e po Foli ka nis me n`doll,
Mu ka lidh vdekja per Shpirti si Boll,
Fjalen se e thom e shkruj n`leter,
Kalojn disa dit e m`del n`veper,

Nje hije e zez m`ka Robru,
Anerr jeten jam tu je Parashiku,
Kam nis me ju tut Vetes,
Iri kam nis mej marr Jetes,

N`dolli Misterioze e dhimbje n`kry,
Agresiv shkatrroj me mend qka sho me Sy,
Pa n`diena Njerzore por vetem Respekti,
Friken ka te shkoj po e m`baj me Veti,

Para Syve ni rrug jo shum e Gjat,
Ni Dor me thot kapem e s`muj me Kap,
Por sod e arrita e kap e mtha mir se Erdhe,
Hmm po pse moj Zemer ja nise e m`there???Syt e m`bushun me Lotė,
Jo,nuk derdhen veq Sotė,
Ka ditė e Motė,
Gjdo her e ma Fortė,

Gjdo Fjal e imja asht kaj Pikturė,
Me fjal Jetes i kam n`dertu nje Urė,
Dhimbjet e Zemres ti Burgosi,
Jam si Akulli i Detit Titanikun qe e Fundosi,
Kjo Jet po shkon si Moti,
Ashtu siē e ka shkru Zoti,
Me pak n`dryshime e plot Idhnime,
Liber e shkrume ne Zemren Time,

Kujtime e Mall,
Per sa t`jam Gjall,
Dashni ne ket Jet,
Jo ma shum se me Dek,

Njerz te Prisht e t`kalbt,
T`pa pershtatshem e mendje Nalt,
Hije e zez e pa Vlera,
Kalbtsin si Kontinera,

Jem met si me pas ranimin e Botes,
I Dekun e i qum edhe iher prej Tokes,
Numer Njerzsh me kaj Hije,
Ni Popull n`mjegull pa vegez e pa Fije.Vajzat jan si nje Guri i Shkret,
Ner at Guri asht ni Gjarpen tuj Fjet,
Lmo,Puthe,Preke,Duje shum gjithmon aty e Ke,
Kshtu jan,n“doshta edhe ti e ke Vre,

Por bane e lujte at Guri,
Gjarpnit ka mej dal Gjumi,
E aj Guri ma n“vend t“vet kurr nuk Bjen,
Dhe aj Gjarpen ka met Helmu me Helm,

Ajo Vajz ka me ta lan ne Zemer ni Pik,
Se quhet e keqja Frik,
Dhe kurr Dit me Sy s“ke me Pa,
Helmi Gjarpnit ka met Vra,

E pra tash Ruhi,
Vajzat e kan Zemren Guri,
Se as Loti nuk e Shkrin,
Ma mir falja Dashurin.

:wink: kajher.heheheDashurija asht shum e Trollume,
Ka shum Njerz si Gaca e M“lume,
Nuk ta jep Doren por veq Gishtin,
Dal n“gadal ta shkatrron Shpirtin,

Kur ja nis shpejt mej Besu,
Ti ma von shum ki mu Pendu,
Mos u rrej per dy Fjal t“mira,
S“ka me ti kry kurr ato Deshira,

Nuk te thirr kurr ne Emer,
Veq te thot ah moj Zemer,
Ti per Dit per ta e kjan me Mallź,
Aj per ty nuk n“din se je Gjallź,Letren po e Puthi,
Per ty me Shkronja po e m“bushi,
Prej fjalve nga Zemra,
Me k“naqet Trupi der te Themra,

Shko moj Leter si Peshk me Hala,
Zemres qe e dua banmi shum te Fala,
Nese e gjan te Merzitun per Mu,
Thuaj qe kurr s“kam me Harru,

Nese e gjan tuj Pritź,
Thuaj qe nuk e la pa ardh nje Ditź,
Nese e gjan me Lot ne Sy,
Thuaj qe aj te don vetem Ty,

Nese e she ne Kujtime,
Jepja Lumtirin e Zemres Ime,
Puthe shum dhe nisu kendej Shpejto,
Po te pres mos u Vono.Qe sa dit veq dikun po rrin Mendja,
Aty afer ku dikan po e don Zemra,
Kto dit e mija kan nis po Zgaten,
Kur t“kujtoj ty kraht me Hapen,

Edhe pse je larg prej Meje,
Po e sho veten afer Teje,
Ka te pres si Zogi n“qerdhe,
Prita prita hala nuk Erdhe,

Jam si gaca kuqe se te n“zen,
Por ka te shkymet ti se Vren,
Dikur nalet mundov sat dush mej Fry,
Ajo nalet as nuk dhez e ma nuk t“vy,

Pema nihet n“frytet e Veta,
Nuk dihet se sa z“gat Jeta,
Dikush po pret si Zogi Pranveren,
Krah em Krah hapur e ka Deren.
E kam marr ni Laps prej Vendlindje,
Me ja pershkru Zemres do Kujtime,
Krenar aty ku u leva n“token Shqiptare,
I shkruj Shkronjat se i msova ne Abetare,

Tash per gjuh e kam pak Fjalen,
Fajtor jau la Baben e Nanen,
Edukat me mendje t“madhe,
Me fol gjuhen se shihet n“pare,

Rrin n“grup ka 2 ka 3.
Pse jan Shqiptar ti nuk i Nje,
Veq kur ja nisin e shahen n“gjuhen Shqiptare,
Pse i she n“doj kush atyne nuk ju vjen Marre,

Prinderit vet i n“di tuj Fol,
Veq n“gju se e m“son n“shkoll,
Turp per t“hujt e turp per Veten,
Borxh ati se ta fali Jeten,

Oh aj se din i n“dimoft Zoti,
E perdor aty ku i duhet mas Forti,
Edhe pse jeton ne Gyrbet,
Kurr se harron gjuhen as dhen e Vet.
Aj se nuk te Ftonė,
Kotė pret se nuk te Donė,
As nuk je n`mendjen e Ti,
S`don met pa as me Sy,

I harrumi ka met Harru,
Dhimbjet e Shpirtit tendė ka mej Pagu,
Se me rrena e Tradhti,
Gjithmon Jeta i shkon n`merzi.Bukuria asht sa Java,
Asht mashtrim kur e Pava,
E u n`gina se m`plasi Zemren,
Eh Bukuria me mashtroj Mendjen,Duart i kam Shkru me Poezia,
Me to i laj Faqet e Mija,
Gjdo Shkrojn po e lyp Vendin e Vet,
Fjala TE DUA te Zemra po Rrshet,

Te Shpirti po shkojn do Fjal te Urta,
Te Buza po shkon Fjala te Putha,
Fjala ma e Bukur ne Mendje me Shkoj,
Hi dot bahem e nuk dot t“harroj.
Mu ka mush Syni me Lot,
Zemra me mall Plot,
Qfar Dite u ardh Sod,
Mos me pas Besim as ne Zot,

Shtir me Jetu,
Zot kuj mej Besu,
Rrinija u Shkatrru,
E keqja t`miren e ka Kaplu,

As Formula e Matematiks,
Mos me mujt me ra ne fie Rinis,
Lumturin s`mund ta blejsh me Pare,
Oo Gyrbet e ti dalsh Fare.
Me pas Goj kjo Zemra Ime,
Kish Kendu Kang e Vajtime,
Kish Bertit e kish Piskat,
Nga Syt e kish qit Lotin e n“grat,
E kam mush ni Gotė me Gjakė,
Kur shkruj per ty e ly ket Lapsė,
Mendoj dhe ja nisi me Shmuė,
Shpirti sem len gjat me Menduė,

Me Gjakė te Kullumė,
Prej Shpirtitė Lapsi i Shkrunė,
Po rrjedhė Gjaku naper Fletė,
E kam vizatu ni Zemer te Shkretė,

Gjakut poj hup n`gjyra,
Me Lotė mu mush Ftyra,
Pa ja da Loti tuj Piku,
Po mi shly q`ka kam Shkru,

Prej Lotit nuk po Sho,
Veq dije se Zemra ime ty te Do,
Maje ket Leter si Kujtimė,
Jan fjalė prej Shpirtit Timė,

Maj vlefshem si Diamanti asht Fjala,
Ende po shkruj nuk Nalna,
Oh Zemer prej Shpirtit i kam Shkru,
Me thuaj niher se te Du.

Veq te ti e kam Mendjen,
Falma Buzen ta hangsha Zemren,
Malli per ty don mem Myt,
Zemra zemren po e Lyp,
Ndienat tona ti Ringjallim,
Eja Buzet Zemer pak ti Lagim.
:biggrin: :biggrin:

Jam Malsor pika Djalit,
Sjam si bish e Malit,
Jam i qet e pres Dakikin,
Me koh e durim e shkri Qelikin,

Jam i vendosun deri ne piken e Fundit,
Jam i sakt si ora se te z`gjon prej Gjumit,
Kaj her jam i idht si Uflla,
Prap jam i dashtun e i pa gerditshem si Buka.


Hahahahah ok se e lash qy.bay se nimend nashta e teprova.po shko po shkoj e hala knej.hmmmm sorry.:rolleyes:

Malsori-Makaveli
10-08-07, 10:59
Oh Shqipe gzoftu Zemra,
Mos prano me tu rrit Mendja,
Se per Zoten e hupe Veten,
Ki me vujt per tan Jeten,

Kadal dal hap mas Hapi,
Mos e le me te kap Vrapi,
Ruju, se me ba me n“zan n“thu,
Keq e mrapsht ki mu Rrzu,

Kur te qohesh per plot me Varr,
Jeta n“dryshej ka met Dal,
Mendja madhe e gja s“fitove,
Edhe ata per rreth i Lendove.
Kur bi me Fjet,
Me vjen ni fllad i Leht,
Syni rrjedh Lot e Zemra n`gutet,
Athu zotė prej q`kahit Tutet,

Jo veq se tutet por edhe Dridhet,
Thom per Ashti asht kam Lidhet,
Gjaku hec si nje Burim prej Bjeshke,
Pom dhem si Guri n`veshke.
Per mu Jeta asht e varne si n`pe t`holl,
E di se k`putet por s`di kur n`doll,
Por dot k`putet nje Ditė,
Bash at her kur se ke Pritė,

Si ne Lis se rrin Fleta,
Ashtu po me doket edhe Jeta,
Si kater Stinet e Vitit,
Larg Vendlindjes si me shpin prej Zitit.
Ktu i ulun pran Dritares,Naten po e Shikoj,
Zi as Han as Drit,mjegull kurgja spo mun Dalloj,
Rrezet e Yjeve nuk po mujn depertojn naper ket Vransim,
Mendoj per Jeten,ne ket moment nuk po ka Kuptim,

Terr,mallku qoft kjo Jet me Plan,
Vuj per nje Jet ma te mir,joo nuk po Ban,
Na ka m“bet veq Shpirti,
N“gushtov e duro se mos te dal ne Rrug e t“lypi,

Poj bin flet Lisit,
Pom kujtohet Shalli rreth Plisit,
Por ma merr mendja se ato i kam pa ne Vendin Tim,
Shum kush prej jush nuk i kan ato ma n“kujtim,

Fol e ban qka te Dojn,
Se qka e gjan ata pas teje se Kujtojn,
Shum e gjat Dita,shum e gjat Nata,
Tuj pushi dhimbjet e Trupi me Doktorr e Hapa.

E kam lendu Doren,
E kam kap e djeg Fletoren,
E hupa Lapsin se e Pata,
Prej Kujtimeve s“mun e Majta,

Pom dhem,pom dhem ktu Mbrenda,
Jo Dora,por bash Zemra,
Shpirti asht urtu e po Pushon,
E lendoj aj se nuk e Don,

E varroj, veq gjak nuk po rrjedh,
Vdekjen vetit po ja njell,
E ofendoj veq se nuk e Shkeli,
Dy Syt e ballit me Lot ja Msheli,

Gjakun e kuq krejt ja n“zini,
Aj edhe ajo e me ta Mergimi,
Dhimbjen e gzimin me Shkronja e Shkrova,
Por hala deri Sod smund e Sherova.

Po e shkruj ni Fjal me 2 Mendime,
Nja per Zemren tane nja per Zemren Time,
Nja te dua e nja nuk te Harroj,
1 Minut mendona 2 her te Kujtoj,

Pse jam kaq larg prej Teje,
Anderr te sho shum afer Meje,
Rruget i kaloj veq ty te m“baj ne Kry,
Me njanin Sy e sho Rrugen me njani te sho Ty,

E kjo Zemra ime veq rrin tu Rre,
Ty n“doshta shum te don,ti hala se ki Vre,
Fjala te Dua asht me 2 Mendime,
N“doshta Zemra jote e don Zemren Time.
Po ban Zemra bum bum Bum,
Rren per ty se te don Shum,
Shpirti i shkreti vetun m“beti,
T“lypi e t“lypi e hala s“te Gjeti,

Nje Yll midis Yjeve,
Nje pik Loti midis Syve,
Nje shikim i pa Harruar,
Nje n“dien i Dashuruar,

Bane ni Pun me 10 par Men,
E para t“dytes mej lan Ven,
Pra jo me mendje t“madhe,
Se asht ofenduse e asht Marre,

Nese e len dikan per qefe Tuja,
Ka me ardh koha se ki mu Pendua,
E merr vesh kur dikush te len Ty,
Nuk besoj se ka met Pelqy,

Shoki asht Shok e jo Dashni,
Veq hajt hajt ti se mir e Ki,
Se Dashnija shkon e Vjen,
Vllau e Shoku kurr nuk t“len,

Shko moj Shoqe e mos u k`the Ma,
Ni amanet po ta La,
Mos u merzit kurr mem Pa,
Gjys per gjys Zemren ma ki n“da.
I kam per ty nja disa Fjal,
Mej shkru n“guri lot mej Dal,
Trupi po me lidhet gati Lak,
Edhe Letres mej dal Gjak,

Kur t“kujtoj Trupi Njersitet,
Gjdo gja e bukur n“bot m“gerditet,
Fjalt e tua jan Shpirtrore,
Je Poezia si n“fletore,

Bukuroshe je shum Sokole,
Zemres time para i Dole,
Dhe e prite si Mik Shpije,
Me Respekt e prej Dashnije.Me pas Goj kjo Zemra Ime,
Kish Kendu Kang e Vajtime,
Kish Bertit e kish Piskat,
Nga Syt e kish qit Lotin e n“grat,Nera Qenit ta ruan Shtepin,
Nera Njerit ta humb Miqsin,
Kshtu Shqiptari se ka Traditen,
Sod mas shpine ta n`gul Thiken,

Buken e hup e nuk t`lutė,
Thon perpara jan kan Njerzt mat z`gjuhtė,
Sod she Syni qka perhater nuk Shihet,
Sod me gjithkend nuk Rrihet,

Teprimi asht Livdim,
Livdimi sjell Shkatrrim,
Ka shkon Syni,shkon edhe Dora,
Mos lakmo qka nuk asht e Jona.Oh moj Nan ruje Qiken,
Pot del Naten pot kthehet Diten,
Mjera ajo Shokt sej Ka,
Po pin Duhan e Hashish po lyp a ka Ma.

S`po ja n`din per Bab a Vlla,
Del e s`len gja pa Ba,
Nana per ta shum po Vun,
Her do kurdo e Pagun,

Nuk po din se q`ka po Ban,
Mej fol kush nuk Guzon,
Ja m`buloj e k`eqja t`miren,
Ja murr Families f`tyren,

Jo kishe Vajzat Shqiptare jan t`kqi,
Djemt jan ba edhe ma Zi,
Shqiptar kem Kultur kem Tradit,
Kerkush prej jush k`ta se ka Prit,

Ju vet ket e Dini,
Ka po shkojm po na kan Iri,
Per k`to pun t`kqija kush jau qeli Deren,
Rune Respektin rune Neren,

N`daq mir n`daq Keq,
N`daq kupto n`daq del Meq,
Se mua q`ka po bani nuk pom Dhem,
Nuk je Qika as Djali Jem.


Makaveli say;Sometimes when I'm alone I cry
Because I'm on my own
The tears I cry are bitter warm
They flow with life but take no form
I cry because my heart is torn
I find it difficult to carry on
If I had an ear to confide in
I would cry among my treasured friend
But who do you know who stops that long
To help another carry on
The world moves fast and would rather pass by
Than to stop and see what makes one cry
So painful and sad
And sometimes....
I cry and no one cares about why.

Malsori-Makaveli
10-08-07, 11:04
Kur qan me Lotė,
Mos i le mu derdh ne Tokė,
Po ruaj per Ditet se nuk i Gzonė,
Kur ti vet Gabonė,

Kur nuk te m`bet kush n`gat Jetes,
Por pos ne Erresin e Vetvetes,
Ku as Qiri nuk te ban Dritė,
E din se veten e ke Koritė,

Kur nuk t`dimon as Be as Rrfe,
As Nana qe t`ka Le,
Ather e din se je Penduar,
E dikush te ka Mallkuar.

Malsori-Makaveli
12-08-07, 17:30
Jam Shqiptar produkt Vendor,
Jam i rritun ne ni vend Malor,
Aty ku hala kerset Pushka e Alltija,
Naper Darsma e ku te lind Fmija,

Flamurin kuq e zi me Shqiponj e kem Symbol,
Herojn ton Gjergj Kastriotin e kem Idoll,
Gjyshi ma la ni Kujtim e ni Amanet,
Mej rujt ftyr e tradit edhe ktu ne Gyrbet.
Shqiptari per Pare e Femna e n`rron, jo veq Mendimin e sillet krejt n`dryshej!!!
Por ma e keqja asht se e n`drron Fen,Kombin e jep qka ka.Qasi Aktorsh as ne Hollywood nuk she. Ncncnccn ju marroft Zoti.
Ne keto dit te Sodit,per ket Rini,
Poj la vetit qudi e Dieni,
Qka po sho e qka prej tyne Prita,
As Respekt as mirmengjes as mir Dita,

I kam pa perdit, e i Perjetoj,
Nje kujtim te mir prej tyne nuk e maj mend as se Kujtoj,
Sju ka met 2 gisht Ftyr,mendime veq t`kqija mu kan lidh fjalt Nyje,
Per do Djem e Vajza se s`kan Mend ne Kryje,

Ma shum me vjen marre Mu,
Se aj e ajo se jan tuj Mkatnu,
Por te Fundi Fundit spo kam Dertė,
Gjithkush e ka at neren e Vetė.

Po e pres Lirin

Po pres e kurr mos Pritsha,
Keshtu m`betsha e kurr mos u Rritsha,
A po e she qfar Jete asht Ardh,
Mos me pas Bes perjashta me Dal,

Fol q`ka Fole,
Kryt n`revole,
Edhe asht Shqiptar oh Vlla,
Si me Anmik n`gjak me ta ki mu La,
http://www.albachat.ch/libri/smile/21.gifQe 12 Vjet ne Gyrbet


Erdha ne Gyrbet,
Kur i Pata 11 Vjet,
Nana n`ga gjumi me Zgjoj,
Nuk disha se ka po Shkoj,

Shendosh e mir k`tu Mrrina,
Por disi mu n`dalke Fryma,
Ket Vend n`dryshej e kish n`ze Dielli,
Mu dokshin Njerz per Seri,

Nje vend jo i Rahatshem,
Nje vend per mua jo i Pershtatshem,
Kisha shum mall per at Dhe,
Kisha mall per Shok e Shoqe e aty ku kam Le,

Shum mall per Kojshi e Agjallar,
Isha edhe un n`der ata se i thonin vetit Mergimtar,
Kur un u nisa,e maj n`mend se si Qajshin,
Faqet e mija me Lot mi Lajshin,

Nuk i kuptosha ato Gjana,
Tash po e sho se vetit e atyne qka ju Bana,
Si me qen i Adoptum,
Shum i lumtur por jo aq i Gzum,

Pa Shok as Shoqe si i Vetmuar,
Me shikojshin per Njeri t`huaj,
Shum shpesh mendojsha se jam Anderr,
Por n`vertet isha Zhganerr,

Tash po e kuptoj se ku asht Jeta,
Aty kur leva e aty ku gjith i Gjeta,
Edhe pse asht Lloq e Dhe asht e Jotja,
Aty ku lulzon Fusha e Buzqesh Toka,

Tash po e kuptoj se dheu i Gyrbetit shum i Ranė,
Syni Lotin menzi po e Banė,
Aty ku ma fali Zoti Jeten,
Kam Deshir me ba Vdekjen.
http://www.albachat.ch/libri/smile/5.gif http://www.albachat.ch/libri/smile/13.gif


Shqipetare - A.Z. Cajupi


Shqiperin' e mori turku,
i vu zjarr
Shqipetar, mos rri, po duku,
shqipetar!
Mjaft punove per te tjere,
o fatkeq!
Kujto vendin tek ke lere
dhe tek heq.
Te ka bere perendia
luftetar,
si s'te lodhi roberia,
shqipetar!
Erdhi dita te ngresh koke,
te kerkosh
lirine, bashke me shoke
te leftosh!
Mos beni si keni bere
gjer me dje,
por te leftoni te tere
per Atdhe.
Peseqind vjet kemi rruar
me pahir,
Lidhure me kemn' e duar
me zinxhir!...
Myslyman' e te krishtere
jemi keq!
Te ngrihemi qe te tere,
djem e pleq!
Te ngrihemi te deftojme
trimeri;
ja te vdesim ja te rrojme
per liri!
O moj Shqiperiz' e dashur,
memedhe,
Te shoh me buze te plasur,
si me sheh.
U shkretove anembane,
Shqiperi,
se shqiptaret s'kane
dashuri.
Gjithe djemte qe ke qare
dhe mban zi,
per Morene jane vrare,
per Turqi!
Zhvish rrobat e roberise,
memedhe,
vish armet e trimerise
se ke ne!Memedheu - Cajupi

Memedhe quhet toka
ku me ka renure koka,
ku me ka dashur mem' e ate,
ku me njeh dhe gur' i thate,
ku kam pasure shtepine,
ku kam njohur perendine,
stergjyshet ku kane qene
dhe varret qe kane vene,
ku jam rritur me therrime,
ku kam folur gjuhen time,
ku kam fis e ku kam fare,
ku kam qeshur ku kam qare,
ku rroj me gaz e me shprese,
ku kam deshire te vdese.

Malsori-Makaveli
12-08-07, 17:41
Zemren e bardh mos ma n`zi,
Prushit mos i qit ujė e Hi,
Se n`dalet e ujtė Avullon,
Dhe aty gjithqka Perfundon,

Aty m`betet veq ni Kujtim,
Ni varr e shplueme pa Sherim,
Nje Rrug e gjat pa Kthim,

Nese ke mall per Mua,
E din se ku Jam,
Dujem sa t`jam me Ty,
Se kur t`mbetsh pa Mua,
Ki mem lyp e ski mem Gjet.E kisha lan me ma hjek Zemren pam Pi,
E kisha lan me mi n`zer persgjalli k`ta 2 Syė,
As se kisha besu se k`shtu je Ti,
Qe ma ban ket Tradhti,

Kisha n`dejt tan Jeten ne Ferrė,
E kisha dhan per ty Jeten pa mendu 2 Herė,
Kurr k`tahen se kisha Mendu,
Se dikur ke mem Harru,

Nuk e di a ma Besonė,
E kisha dhan krejt q`ka Kamė,
E k`tahen se kisha Besu,
Se nje Ditė me thua ma s`te Du.
Kur mendoj per Ty,
Me lot me m`bushen kta dy Sy,
Qerpiki me zor po Mshelet,
Loti n`aper Faqe per ty Derdhet,

Ni Zemer e kam e me ty e n`daj
Gjysen ta fali gjysen e m`baj,
Ndienat e mija mi Rringjalle,
Zemren tane kur ma Fale,

Diten vetem ty te Kujtoj,
Naten vetem ty te Endrroj,
Ne Zemren time e gjej ni Munges,
Ti je gjaku saj e vetmja Shpres,
Ankohna per dhimbjen e Saj,
Ni Zemer si ty nuk mun e Gjaj.
Ne ket Jet kshtu s“jetohet,
2 her nuk po Fitohet,
Njeri as nuk han Dru as Heker,
Dikur po u bashe Plak i Vjeter,

Nje Lis i gat e i Madh u kall u bė Prush,
Kur e she me Sy se beson Askush,
Madhsija e asht vetem Element,
Pasurija madhe gjithmon ti humb Mendt,Edhe nese diqka Din,
Ban kishe nuk po Din,
Se edhe ata se e Din,
Ndoshta asht Gabim,

Jam i qet rri si n`mazunshem,
Me fjal e vepra jam pak i Dhunshem,
K`shtu m`kan msu,spo e dojn t`miren,
Po rrejn e t`flliqt e si gjynaha po Shtiren.

Me butsi Dashni e Fjal,
Me benė te Qesh e me ban te Qaj,
Vepra t`buta e me fuqin e fjal te Verteta,
Du mem kalu n`gzime Jeta.
Ktu n`gyrbet Puntori e Krenari asht Shqiptari,
Patriot i pa durimshem e mendjen Hekur,
Pun Dit e Nat i pa Fjetur,M`bete pa mua ket e Dita,
Dhe kshtu para kohe e Prita,
Mu thaft Goja se t`fola k`shilla,
Ti thash e ti shkrova fjal me Killa,

Si me gjujt Gacen n`shi,
Tash po e she se Zemer s`ki,
A mendon se shkruj me qef keq per Ty,
Kur te deshta sa k`ta dy Sy??Me ti than nja 2 Fjal t`buta,
Edhe nja 2 te Urta,
Qka tek Sod i Kuptova,
Se m`del kshtu kuj s`ja Besova,

Mos ja ba kuj qka ski qef me ta Ba,
Ki me lyp ata se nuk e she Ma,
E mira vonohet por dikur te Vjen,
Mos i hup Shpresat se nuk te Len,

Qka prej kuj hiq nuk e Pret,
Bash aj Dhimbjen ta n`gjet,
Dhe te len me plot Pasoja,
Ket gja tek tash e Kuptova.Ki mej ndi do Fjal prej Meje,
Un kam me qen afer Teje,
Ki me mendu se n“kry ki Lujt,
Ki mem lyp mem pa e s“ki me Mujt,

Ki me kujtu se dikush asht kat Don,
Por ne vertet t“miren asht ka ta Ndalon,
Reht kan me n“zan Diellin,
Ki me kujtu se Toka asht ka e Puth Qiellin,

Engjulli im ka met Lan,
Kan met ra n“dermend Fjal qe ti kam Than,
Ku a kan Zemra ka mu Kthy,
Ather dije se t“kam Harru Ty.Mos me lyp se un sjam Ma,
Pa deshir prej teje jam n`da,
Sjelljet tua n`zemer dhimbje m`kan vu Rreshk,
Tlutem mos mi grrith se poj qon Pesh,
Pesha Zemres qenka Fjala e Shpirtit,

Menzi jam tu ju Permbajt,
Sa qef kam mu qfry tuj Qajt,
Ja nisin nja ka nja tuj Dal,
Shkon ni Jav e s`di mu Nal,

N“dienat per ty un i Hupa,
Ma afroj Buzen por se Putha,
Ni za i shkret m“brenda n“shpirt,
S“po me len me pa Dit,

Nuk di kush asht,as nuk po e Sho,
Me n“gren si Magnet dhe me Kerko,
Oh dil prej meje,pash Mue,
Pse Jeten je tu ma Mallkue,

Me le te qet si i vetun Jam,
Afer meje as kend se Kam,
Dil,t“lutem Shko,
Ne Shpirtin tim mos Jeto,

S“po kam qef met pa ne Mundim,
Por mos ma thirr ma Emrin Tim,
Gabimet s“mund ti Fali,
Kan qen shum e jo i Pari,

Por tash ata se asht me Mua,
Mi fal n“diena qe ta Dua,
Po shkon shpejt kjo Jet,
Me le ta kam ni Dashuri te Vertet.
Bishti Maces asht me Lesh,
Lexo ket Leter e mos Kesh,
Po e msheli njanin Sy,
Ket Leter e shkruj veq per Ty,

Po ha Buk e Mjalt,
Ty sa ma te bukura me ti shkru Fjalt,
Nuk po ta kerkoj Dashurin,
Por po ta shtoj Krenarin,

Prej se jam Le,
Qe 23 Vjet gati gjith qka mesova ne ket Dhe,
Do gjana s“po muj mej Besu,
Do vet i kam Perjetu,

Ka po shkoj pom n“jek Hija,
Rrugt e k“qija mi msoj Shoqnija,
E qka me msoj Dashurija,
Ajo po u thirrka Dhimbja e Tradhtija,

Gjuje ni Guri ne Det,
N`doshta t`gjindet kan than ne at Jet,
Qka ta bash ajo dikur te Kthehet,
Hekuri lakohet kur te n`zehet.
Me mungon Shpirti Ytė,
Se mi lan me Lotė Sytė,
Me mungojn Buzet Tua,
Pse ato nga un jan Largua,
Me mungon Dashurija Jote,
Qe me mall po e pres Sonte,
Me mungon gjdo gja prej Teje,
Pse ike ti tash prej Meje,
Me mungon ti Engjullesh,
Qe te doja shum Perbes.

Me mungon ajo se e dua Hala,
Me mungon ajo se, se kam Ma,
Me mungojn prekjet Tua,
At`her kur ishe me Mua,
Me mungon ajo se me Pshtetet ne Krahin Timė,
E Dashurin tja maj Kujtimė,
Me mungojn fjalt e Saj,
Se ma m`bushin Synin me Vaj,


Me mungojn fjalt e Fundit,
Ma moren Zemren si Kokrra Plumit,
Me mungon gjithshka ne ket Jet,
Me jetu nuk ish Let,
N`doshta ishte ma mir me pas Dek.
Jeta jote jeta Ime,
Histori me shum Kujtime,
T`miren e ka kaplu e Keqja,
S`ta beson kerkush Qebesa

Malsori-Makaveli
13-08-07, 00:29
Zemra ime po Rren me Zor,
Pom shkrihet si Bora ne Dor,
Po dhemb si me ma Shkel,
Krejt varr me ka Qel,

Buza me Qesh me Dhun,
Mos ti tregoj kuj se Zemra ime shum po Vun,
Edhe Gjak kaj her po Pshty,
Kaj her Frym spo muj mu n“gi,

Po thahet Lulja kur po e Preki,
Po don mem dal Shpirti prej Gazepi,
S“po sho n“gjyra ma veq Bardh e Zi,
Ata qe shum mir i njo po me thojn;Eeej kush je Ti, ?

Buka qe e ha shum e Fort,
Po e z“buti me Lot,
Rri e shty Dit em Dit,
Per gjithkan jam ba Anmik,

Si me kan i Helmum,
Per gjith Dit kaj grim Trupin ta Blun,
Jeta keshtu e Ka,
Shum mundohesh por s“ki q“ka Ba.
Nese Martohem me tjeter Kendė,
Vajzes ime do t“ja n“gjes Emrin Tendė,
Nese ti Vdes para Meje,
Kisha pas Deshir mem Vorros afer Teje,

Nese ti ende mendo per Mu,
Me te pa Anderr gjdo Nat kam mu Mundu,
Para se te Vdes do ta la ni Kujtim,
Qe Dashurin ton ta shkrujn me Gjakun Tim.
I n“di Zogjet jasht tuj Kendu,
Engjujt Trupin ma kan Rrethu,
Nje Flete Dushkut me ra ne Prehen,
E kish kriju Zoti si Zemer,

Me ra n“dermend fill per Ty,
Dhe ja nisa Kadale ka e Shky,
Me do,s“me do,me do,s“me do e kshtu me Rrall,
Lotin nuk mujta me n“dal,

Zemra nuk pati Durim,
Me vezhdu deri ne Perfundim,
Dhe e n“derpreva,
E hodha dhe e murr Era.Sa 100 Nera ni Fjal e Mir,
Kur e thu me Zemer te Lir,
Ni Fjal te Pshton,
Nje Fjal n“ga Vdekja te Largon,

Me ni Fjal bahesh pizhman se je Gjall,
Te pret dikush per ni Fjal me Mall,
Me ni Fjal gjithshka N“dryshon,
Me ni Fjal gjithshka Shkatrron,

Ni Fjal asht kajher e Rand,
Me ni Fjal e hup Bab e Nan,
Me ni Fjal kur dikan e Faliminderon,
Ati Zemren ja Gzon.Me Shkru ma fali Zoti Doren,
Me Fol ma fali Zoti Gojen,
Met Kujtu ma fali Mendjen,
Me te Dasht ma fali Zemren,

Mi fali Zoti Syt met Pa,
Dashurin ma fali Engjulli per mos mu N“da,
Mi fali Flokt,Vetullat e ket Bukuri,
Mi fali Buzet met Puth Ty,

Mi fali Zoti Kraht met Perqafu,
Mi fali Zoti Kamt me tu Afru,
Ma fali Gjakun edhe Jeten,
Ma fali Shpirtin edhe Vdekjen,

Ma fali Zoti per met thirr ne Emer Zanin,
Qe te Jetoj ma fali Zoti Ajrin,
Ne ket Bot me fali Mua,
Ty te fali per met than te DUA.

Me Lot lagmi Faqet Mua,
Fshimi ata Lot me Floket Tua,
Nese un per ty nuk dot kem Mall,
Le t“me qel Mishi Varr,

Dryni pa Der,
Si Zemra e Mjer,
Nese te baj Rrejshem Be,
Oh ti mua me shtish persgjalli n“dhe.


Kur as Buken se n“gran pa Fjal,
Kur as Lotin s“mundesh me Nal,
Kur e din se s“ki ka me Shku,
Z“bute Buken me Lot e Tu,

Kur gjithmon Mallin e ke me Veti,
Kur nuk t“len qare Merzija e Derti,
Kur ata se don me than kurr se Thue,
Kur aty se Lind kurr s“ke qef mu Largue,

Kur e she Anderr gjithmon te njejtin Person,
Kur gjithmon e ke afer ata qe te Don,
Kur e din se ki me Dek e ma s“ki me Le,
Kur e din se asht dikush me ty vetun nuk Je,

Kur je Vetun Nat e Dit,
Kur tjeret mundohen Jeten me ta Gerdit,
Kur dikush me Dashuri te afron n“gat Vetit,
Kur dikush me Perqafime ta hjek Merzin e Gyrbetit,

Kur dikush se e nje e kthen Koken mos met Pa,
Kur at Person se nuk e Don smundesh mu Nda,
Kur pret diqka e i nje Ditet nja nga Nja,
Por ne fund te fundit nuk ka Asgja,

Kur ndojher trullohesh e s“din ku Je,
Kur dikush te ban Rrejshem Be e Rrfe,
Kur dikuj i thua me Zemer te Dua,
Por ajo ty dallash ka met Kuptua,

Po shkon Jeta Kryq e t“thur,
Si Gjarpnit nen Gur,
Hapi Syt sa te Dush,
Prap se prap Zemra Mall ka mu m`bush.Kur ti sho ata Sy,
N“djej ne Zemer diqka per Ty,
Kur po don me mu me Fol,
Pom mshelet Goja si me lidh me Toj,

Kur ti sho Buzt pom ambelsohet Goja,
Per met prek pom kruhet Dora,
Kur pom thirr ti ne Emer,
Oh sa shpejt po rren kjo Zemer.

Malsori-Makaveli
13-08-07, 00:36
Per Gjyshin-Babė per 11 Vjet
Gjyshi i ulun ner ni Hije,
Me nje Fyll tuj ba Melidije,
Tuj m“dhan Pem prej nje Dege,
Tuj me dhan Kujtime kur aj nuk dot tjet afer Meje,

Tuj mi lag Faqet me Lot,
Tuj ju lut per mu t“madhit Zot,
Me rriti si Frutin n“baqe,
Me Dashuri tuj mi Puth ato Faqe,

Ma tregoj Fis e Faren,
Mua ma prini t“maren,
Ma tregoj Besen e Burrit,
Ma tregoj Trimerin e Flamurit,

Ma dha Respektin e Neren,
Me tregoj si Mikut ja qel Deren,
Fis e Far i kam pas Baraktar,
Ne Luftra kemi pri me te Par,

Shit dru, me kreh tuj Bajt,
Mua per mem Majt,
Vet gjithmon tuj Vujt,
E mua si nje Engjull tuj me Rujt,

Tuj ju lut per mua gjithmon pa Ra,
Se mos t“me gjen t“nesermit Gja,
Tuj qajt at her kur un nuk e Sho,
Biri im kend kurr mos e Tradhto,

Banu Burr e Besnik,
Banu trim per Anmik,
Kend mos e n“guc,por nese te p“shtet per Mur,
Mos ja n“sho Rrugen Kurr,

Mos le Anmik met hi n“oborr,
Burri nuk Rrehet me Dor,
Bari kur te Rritet Kositet,
A Burri nuk Koritet,

Ne Gyrbet une Shkova,
Mesimin e ti kurr se Harrove,
Dheu i zi e m“buloj,
Shpirti ti ne dor te Zotit Shkoj,

Lot e ti e Than Token,
Vdekja ti ma n“dryshoj Boten,
Ne Zemer me ra Malli,
Kur e n“degjoj Fyllin me n“jersitet Balli,

E tash per mej fol me ta dy Fjal,
Zotit menjeher Shpirtin ja kisha Fal,
Pse t“ja pi vetit Yndyren,
S“do ta marr kurr e per Jet Ftyren.Pom dhemb Ashti ner Lkur,
Mos ma n“zi Zemren si Bukes n“furr,
Pot dalin fjalt si gurra Kronit,
E paske Mendjen sa t“zit e Thonit,

Ne ditet e Sodit m“ka kap Halli,
Prej Durimit pom njersitet Balli,
Si i vogel si i madh,gjith Mendje Leht,
Nuk ish kan per gjith kend kjo Jet,

Edhe ti pin Uj kur t“merr Etja,
Shum te s“murin i n“dimon veq Vdekja,
Jam i m“byllin si n“kuti,
Qka kam deshir spo muj e Mrri,

Po e njeki si me qon Fati,
Per Paq gjithkuj Doren ja z“gati,
Nuk jam si Lulja se Lulzon,
Mua me nje Fjal me Shkatrron,

Vadite Lulen pa u Tha,
Ata se e don mos lyp kurr mu n“da
Se kur te vdes mos ja nis me Kja,
E ma t“gjall kurr s“ki me Pa,
Se aj nuk n“gjallet Ma,

Te un sa shum u Afrove,
Ne mua gati i Dashurove,
Shokin tim mat Bukur kur e Pave,
Prej meje ja nise e u N“dave,

Bukurija ta n“dryshoj Mendjen,
Mua ma vrave Zemren,
Per ty nuk Luftova,
Dhimbjen e Pranova,

Edhe pse te pash Dallash,
Lumturin s“ta prish ika te Lash,
Edhe pse te hupa ty e Shokin,
Per gjith shka se la me pik Lotin,

Si i Burgosuni un Durova,
Dreqit kurr si Besova,
Zoti ma shperblev Durimin,
Ti te un apet e lype Kthimin,

Varra nuk sherohet me Varr,
Por sherohet me ata se e ki Mall,
Dashurin e Mallin un e Hupa,
Kuj 2 her kurr si Lutna.

Malsori-Makaveli
13-08-07, 00:48
Dashurija asht si Temperatura,
Asht e Bukur si Natura,
Sa rritet e sa Ulet,
Dikush Fiton e dikush n“gulet,

Ne fillim qesh prej Gzimit,
Ne m“barim qan prej Idhnimit,
Te shkojn Mend veq te aj Person,
Kerkush n“bot nuk te Intereson,
Me mend 100 her jam vdek e s“jam n“gjall,
Sod shum kushi po e ban veten Prall,
Te kam dasht e kurr s“t“kam Than,
Shum her per Marre e kam Lan,

Shum her Marrja nuk t“len me u Korit,
Vun ma shum kur je tuj Prit,
Te dhem Zemra si Drita Synit,
Kujton se po coptohesh si Druni prej Krymit,

Dje me mu ke fol,sod ban kishe nuk me Nje,
Afer meje kalon e ban kishe nuk me She,
Ah,mos lasha pat Mallkue,
Qysh ke ftyr me lujt me Mue.
Jan bashku Dru e Heker,
Jan bashku Laps e Leter,
Asht idhnu Zemre Ime,
Poj shkrun fjalt me shum Idhnime,

Asht vransu e po bjen Shi,
Shum ma mir ish me Jetu n“vetmi,
Se me dasht Zemren e Huj,
Kur Shpirtin ta lendon pa u ba 1 Muj,

Ma mir k“shtu po e pelqej Jeten,
Pse me prish ty e Veten,
Edhe pse Zemren shum e merr Malli,
Un gjith kuj nuk ja Fali.

Merre Doren e qite n“zemer,
N“degjo kend po e thrret n“emer,
Nese jam un tregom,se la pa Ardh,
Kam mu nis para met Dal,Reht e symbolizojn Qiellin,
Rrezet e symbolizojn Diellin,
Ti mua Dashurin,
Vuajtjet Merzin,
Ne Horizontin e ksaj Bote,
Me paraftyrohet fytyra Jote,
Krejt bardh si me kan Bota Engjujve,
Me jau gzu Zemren te Vuajteve,
Me pas besim se ne ket Moment me Ndien,
Edhe nese Dashurija mes ne dyve nuk Vlen,


Sod Shqiptart jan ba shum Trima,
Shahen e rrahen e bahen Cop e Grima,
Qesin flak Shqiptart kur jan Nerveti,
Tuta e frika si len me shku n“gjeti,

Vellaut vet don mej rrudh Gisht,
Zemra i liget kur dikush i fol Serbisht,
Tu thaft ajo goj,e t“hupt Zoti,
Shtyhesh me Shqiptar cili asht maj Forti,

Far e flliqt e tan Dergj si Rak,
Prej inatit n“zemer met kap Infrakt,
Gjak e lak per mendje t“madhe,
Me fjal se kshtu kuj gja si Bane,

Ato fjal as mem Grrith bile as mem Prek,
Jam le n“ket bot e di se kam me Dek,
Bile per ty as Thuper me veti nuk Baj,
Ni rrugdalje gjithmon e Gjaj.
Ta hangsha Zemren,
Tanen e jo Temen,
Synin e Gojen,
Ti hangsha si Vojen,
Buzen e Qafen,
Ti hangsha si Laknen,
N`cung si Pulen,
Ta kputi Pullen,
Nese din me Qep,
Oh te DUA per Jet.


hahahaahahahahahahahahah

Malsori-Makaveli
13-08-07, 20:43
Ata mat Dashurit m`vran,
Ata mat miret nga un u n`dan,
Ata qka nuk e Besova,
Prej tyne u Lendova,

Qka kisha ba Be e thye Fjalen,
Ata frymen ma n`dalen,
Ata qka i Deshta me Urrejn,
Ata se mua Shpinen ma Kthejn,

Prej vetes ni cop Mish e n`daj,
Jam me ty,behem pjes e jotja te thom mos Qaj,
N`doj her kur je vetun a n`dien per mu Mall,
At bjen n`dermend se jam dikun Gjall??

Ata i dua e i kujtoj Hala,
Edhe pse mua nuk dojn mem Pa,
Ma lan Dhimbjen e Iken,
Ne Zemer ma n`gulen Thiken,

Ku kesh e tash ku m`beta,
Jam hala per ju nese ju bahet iri Vetja,
Jam e m`bes hala aj Djal,
Ne Durt e mija te m`baj kur ki Mall.

Ni Fjal ni Dit,ni Dhimbje ni Muj,
Ma bane at qka sja baj Askuj,
Ta jap Lirin e Botes,
Ta jap Respektin e Motres,

Me qove ne Shpell,
Me vrave Fell,
Me Guri me Ra,
Un apet prej saj s`dita mu n`da,

Kur Zemer n`dien e din t`verteten,
Te thot me fjal oh ruje Veten,
Un per ty ne gjdo Moment u bera Urė,
E ti?? Veq tuj gjujt n`zemer me Gurė.

Malsori-Makaveli
13-08-07, 22:34
Jam si Skifteri,
Veq rri e t`kqyri Perseri,
Si Diten,ashtu edhe Naten,
Jam si Barutit kur ja shtin Flaken,

Ska Kili mili si Bishti Edhit,
Jam si Rrezja se shendrit prej Qiellit,
Jam shum kombinim i Ran,
Baben Tropojan e Nanen Treshian.
:redface:

Malsori-Makaveli
14-08-07, 11:51
Shumica jan ba Mish i n`dotur Zemren tan Kryma,
Sod per Sod tan me 2 Ftyra,
T`laramitet e t`pret per Seri,
Fjal pa fije qudi per Njeri,

Fjal shum e i dobt prej Mendjes,
I pa bes e i ligsht prej Zemres,
Ftyra vet sa ni Ledin,
Nera vet Zemren ta n`zin,

Nuk ja din dobsin Vetes,
Nuk e din kuptimin Jetes,
Shumices jau di Dobsin,
Per dy Gjana poj harron edhe Fmin.

Kush ke ti?
Kush ke ti si valė e Detit,
Se Zemren ma shperlave e n`zall me Qite,
M`lage varrt me Kryp dhe Ike,

Kush ke ti moj Therr,
Ah m`shkatrrove moj e Mjer,
Je n`gul n`asht e po dhem Shpirti,
Te dua te thash dhe jam i Yti,

Kush ke ti moj Fllad i Leht,
Hyne n`zemer ma shkarravite ket Jet,
E tash te kush ki m`bet,
Athu ti s`je msu me ata te Vertet.
Shqiptart e Shqiptaret kur jan Nersy,
Kan shum qef me u Fry,
Syt mos me ja Da,
Per Bukuri me kan n`za,

Sukur Huti se 180° shkall e kthen Kryt,
Tu je kqyr mos me ja da Syt,
E veq me n`dejt tu je Livdu,
Ajo n`dro kam e Fluturu,

Per do mjafton dy Komplimenta e dy Vica,
Nuk te dahet si Gabelica,
E me ja nis veq me Rrejt,
Mendjen me pas veq qysh me ta me Flejt,

Mfalni se k`shtu po shkruj por k`shtu po Dojn,
Se Dashnin spo e Pranojn,
Mej than dikuj te dua asht Teper,
Si me shkru e me kall at Leter.

Malsori-Makaveli
15-08-07, 18:23
Per Vajzat ne KosovPom sillesh si Qingjit n“hedhi,
Ma shum pot pelqen Kerri,
Me lyp me ba Kryga,
Mfal por s“kam koh per Rruga,

Po lypin me dal Perjashta,
Thot Gyrbeti asht Parajsa,
Dashurija veq te Interesi,
Rol te madh po lujn Shofer BMW e Mercedesi,

Ejjjjj Kerrit i hup Vlefta,
Mua me ty m“kalon Jeta,
Te vraft Zoti e Besa,
Nese me don dikush veq per Letra,

N“do GISHTIN ne KRY,
Mos ANDRRO por shiko me SY,
Me Pare nuk blehet Lumturija,
Por jetohet aty ku asht Dashurija,

Per mu Parasja asht aty ku ti Je,
Gyrbeti asht Ferri pot baj Be,
Jem lodh jem ba me shku te Vorri,
K“tu po duhet me nejt prej Zori,

Nuk t“shkon Java pa ja nis me Kja,
Lyp vendlindjen veq me Sy me Pa,
Veten ke me Mallku,
Ki me than pse asht k“shtu kurr se kam Mendu.

Malsori-Makaveli
16-08-07, 18:02
E kam marr ni Leter t`bardh,
Edhe ni Laps mej shkru do Fjal,
Ja nisa dora tu mu Dridh,
U mondova sa ma mir do fjal mej Lidh,

Me ju dhimt po Gjithkuj,
Jam met si Peshki pa Uj,
Zemra e vrame e Shpirti Terė,
Po me m`ban kjo Tok e Mjerė,

Dath e math si kam Qellu,
Vetė po vujė,ty mos met Lendu,
Por me zor se spo kam Deshir,
Nuk besoj se gjan ma Mir,

Thon se vjen Vera ka Dera,
E dhimbjet e mija i merr Era,
Kan met ra n`mend kto Fjal,
Dhimbjet ty kam me ti Fal.

Malsori-Makaveli
16-08-07, 19:52
Gjithmon e kam pas ket Deshir,
Me qen Djal i Mir,
Neren me ba Nerė,
Kuj Zemren mos me ja Therė,

Jam i qet rri si n`mazunshem,
Me fjal e vepra jam pak i Dhunshem,
K`shtu m`kan msu,spo e dojn t`miren,
Po rrejn e t`flliqt e si gjynaha po Shtiren.

Ma shum faqe zi se faqe Bardh,
Met prish n`shpirt e n`zemer met Kall,
Edhe n`mende t`madhe krenar Rrin,
E pse asht gabim aj gja spo Din,Me ka lulu ni Lule afer pragut Deres,
Po e rrit Flladi i Pranveres,
Dashurija e syve t`mi se i s`jell Jet,
Se sa e dua,thom se ka mej dal ni zemer n`flet,

Ngjyr,ngjyra e fleta t`verdha,
Gjithmon gati m`rrin te Dera,
Zemren time e ka ba Perveti,
Sa her e sho me z`bukurohet Mengjesi,

Asht ba per mu si Ora e Shpis,
Si Horoskop shej i Dashuris,
Sa her te pash me Perkule,
Fytyren e t`dashures e sho m`bi at Lule.Shum her i baj pytje Vetvetes,
Pse nuk poj gjaj shpres e vullnet Jetes,
Pse gjithmon ditet Njesoj,
Kurr nuk jan te njejta gjithmon lloj Lloj,,
Sod ma ran neser ma Leht,
Athu jam le veq me jetu e me Dek,
Pytje mas pytje e pa Fun,
E pergjigjje si gjej vetes Askun,
shpirti i vjerrun si n`pe t`holl,
e di se k`putet por s`di kur n`doll.

E sod kuptimin e Jetes,
Ku me ja gjet tash Vetes,
Kur ki besim ne Zotin,kurr mos u Tutė,
Ati kurr si bahet von,prit mos u n`gut,
Aj e din ta ka fal ty Jeten,
E koha e mosha e bajn t`veten,
Kam perjetu e kam Kujtime Plot,
I mushun mend per Sot.
Ndienat e mija jan n`dryshk si Hekuri,
Jam shtri e po rri si i Dekuni,
Sukur Akulli n`ujė se len Shtresen,
Sukur i s`muri i lodhun se e pret Deken,Nisi Zemra pak mem Vra,
12 vjet kalun pat Pa,
12 Vjet e nje Kujtim,
12 Vjet pa ty n`mergim,

12 vjet nje Mendim,
Kur vjen koha per Perqafim,
12 vjet Buza e Thame,
12 vjet Zemra pa ty e n`dame,

12 vjet e ni Mujė,
Sukur letra e lagne n`ujė,
Mall per ty e mall per Veten,
Mke dhen t`mrapshten per tan Jeten.

Athua kur vjen koha mu Pershendet,
Me ty e me ket Jet,
Per ata se i Deshta,
E paj dasht kan Met,
Mej mshel Syt e pergjithmon me Flet,

Mej pa andrrat Anderr,
E mos me perjetu ma Zhganerr,
Per dhimbjet e Trupit mos me Kukat,
Tuj mos n`zan vend as Dit as Nat,

Si nje Yll se shihet e me koh Shuhet,
Ma nuk del as kuj si Ruhet,
Se ti,sja din vleren Lotit,
Per ju ja la ni Lutje Zotit.

Koh e Veshtir,
Jeta e lidhne si me Zinxhir,
Livizje e Kofizume,
Asgje e Garantume,

Tuj hec mas Shpreses si me hec Naten hiq tuj Pa,
Rrzo e qo,i zhym e i lym si ashtu Ma,
Tuj dihat e spo Derzohem,
Aq ma fort po Mundohem,

Se pas ardhsi te ken Drit,
Qka un prej Babes e kam Prit,
Se ashtu at her ka qen Koha,
Un po n`gutem qe mos t`vonona.


Ujtė e n`zet te Pervlonė,
Ujtė e ftoftė te Kfjellonė,
Gjakė n`zetsija shkatrron Jeten,
Gjakė n`zetsija ta s`jellė Vdekjen,

E n`doj Doren ne Zemer,
Ata qe e dua po e thrras ne Emer,
Por nuk pom Pergjigjet,
Zemra flak pom Digjet,

E humba Shpresen e Gzimin,
Tash e gjeta Pikllimin,
Merzin spo mun e Heki,
Pse bash mua me Gjeti,

Pa zhurmė e pa Vepra,
Si ne Erė se humb Letra,
Me Gojė hapur e i Quditur,
Si ne Anderr i Habitur,

Malsori-Makaveli
16-08-07, 19:53
Per Rini t`sodit kam ni Shemull,
Mfal se thom,por jan si t`nemun,
E perkrahin edhe t`keqin,
E permendin edhe Dreqin,

Llackuca e t`pa Ftyr,
Ti lajn punet e pa Kryer,
Ta n`gacmojn edhe Motren,
E per Pare harron edhe Votren,

Te pa shpirt e t`pa Besė,
Per Pun nuk mundohen as nuk derdhin Ndjersė,
Veq rrugave e skutave ata i Gja,
Kush si nal e s`lan gja pa Ba.

Malsori-Makaveli
16-08-07, 22:56
Zemra ime e Mjere,
Po me dhemb m`brenda Felle,
Si ni Therre kur te n`gulet ne Gisht,
Dhe Gjaku nuk Pikone,
Por m`bledh e te Pezmatone,
Ty te pres Zemer,
Qe at Therre te ma Hjeke,
Te ma sheron ket Zemer te Shkrete,
Puthja jote si nje Urate,
Po te sho anderr Nat per Nate.


Shum fjal jan te shkrume Dukat,
Kur ti lixojsh te bajn Rahat,
Nuk me hjeket Lapsi prej Gishtit,
Fjalt e mija jan te Shkrume prej Shpirtit,

Njeriu ish kan shum i Fort,
Merzin e Qan me Lot,
Dashurin e ka ne Zemer,
Gjdo Njeri ka ni Emer,

Te len me ja marr Zemren e Vet,
Pse te Lendon aj nuk ka Dert,
Zemra ime k“ta nuk po e Kupton,
Qysh mund e harron ata qe e Don.


Ti ne Vendlindje,Un ne Shtet te Huaje,
Kan kaluar Vjet e jo vetem Muaje,
K`tu metvertet vend i Bukur,
Por ne vendlindje te ti jam shum maj Lumtur,

Atje ka a shum Lule e Blina,
Male,Prrocka e Lugina,
K`tu vend i mushun me Fabrika,
Prej Tulluvis te kap Panika,

S`njohin Fis as Burrni,
S`njohin Mik as Kojshi,
Gjthmon njejt Dit per Dite,
Te kqyrin perseri si me te pas Anmike,

Nuk n`din Bylbyl as Zog tuj Kendu,
Veq n`din zhurma gjith e cili n`pun tuj Shku,
Kur t`punojsh s`guxon as me Hanger as me Pi,
Ne Banes s`guxon mu n`di,

Atje Malit ja n`din Eren,
Gjdo Mikut ja qel Deren,
I n`din Zogjd e n`din Poter,
Bile e din se nuk je i Mjer.


E ki Mendjen e madhe Teper,
Per mua vlen ma shum ni Leter,
Me pas arsyje pse me Kan,
Hallall te kisha Than,

Mos e qit veten ne Mundim,
Mos u shit ma shum se Din,
Veten shum mos e Livdo,
Ata qe nuk e Meriton mos e Kerko,

Ti Kujton se je diqka Special,
Per mu Kerkushi me nje Fjal,
Hijen mos ma Shkel,
Mos ma ban Diten Terr.

Malsori-Makaveli
16-08-07, 23:22
Syni im po ka Uri,
Por jo me Hanger e as me Pi,
Per mej dasht per k“ta se kam Dashuri,
E jo me lan Shpirtin n“vetmi,

Me hec vet me Kamt e Mija,
Pot len m“rapa kjo Merzija,
Ah q“ka ish ky Malli,
Po e han Shpirtin per s“gjalli,

Sukur Molls se ja hek Lvoren,
E dikush per Inati ta shterngon Doren,
Ashtu asht ba Sot Njerzimi,
Ju ka hup krejt Kuptimi,

Nuk mundesh gjith kendin me Durue,
Shpirtin n“fyt ka me ta Prue,
Nervoz po bahem s“po mund po Nalna,
Sod asht i Mengur edhe Budalla,

Po ka shum Njerz me 2 Ftyra,
Edhe pse te Rren ati nuk i n`rrohet Ngjyra,
Ta maron Rrenen n“kam e nĀ“gishta,
Ta n“shon Fjalen krejt me Bishta,

Athu Jeta jeme k“shtu asht Shkrue,
Gjithshka n“ket Bot me Provue,
Kur me rrjeth Loti vet me Caktue,
Zemren me ja fal atyne se me dojn Mue.
Zemra po rren veq per Ty,
Po loton veq njani Sy,
Buzen time Loti e ka La,
Jan nis t“shkretat per mu Tha,

Pom dhimbin Buzt prej Lotit me Kryp,
Po Loton tash dhe Syni Dyt,
A ka kush se mi largon ato Plag te Vjetra,
Po bashkohen Lot te Mjekrra,

Zemren me Lot po e Verkoj,
Pse ato Kujtime spo mund i Harroj,
Mos qaj moj Zemer se kot e Ki,
Po me len dhe mua ne Vetmi,
Kqyr me Sy e ni me Vesh,
Ket Bot Dreqi e paska qu Pesh,
Ka nis edhe Fmin me kap Tuta,
Me Katastrofa e me Lufta,

Poj Lutem Zotit per Paq,
Veq po bahet edhe ma Helaq,
Pushon k“tu ja nis Atje,
Neser bahet ma zi se Dje,

Ki me n“di e ki me Pa,
Vetes tuten s“ja din Hala,
Ti e un thu le ta merr Dreqi e ta kall si Letra,
Se na jem larg me Kilometra,

Veq ishalla neve iher e keqja nuk na Gjan,
Me pshtu Shpirtin tan harron Bab e Nan,
Lutu per ty e per ata afer Teje,
Dikush te p“shton ty e dikush na p“shton Neve.
Sod Trupin e kisha me Veti,
E mend krejt dikun n“gjeti,
Zemra ja nisi me u qu Pesh,
Buza rrinte tuj Qesh,

Tuj mendu e tu je hanger Buzen Tham,
Mendo Lumturin e fundit ku e kam Lan,
Puthja par e Puthja e Mram,
Kaj her me doket si t“ishte Pram,

Po shkon Jeta hapa Hapa,
Kjo Zemer iher e Lumtur iher e N“grata,
Kaj her tuj mendu me shkon Nata,
Tu je kujtu at Lumturi se e Pata.

Per hmmm Egin.hehehehe

Breg Detit e breg Lumit,
Afer teje si afer Pllumit,
Kur te sho ty me doket vetja si mjedis Fushes,
Me dridhet Trupi si me kan ne Gryk te Pushkes,

Ato Vetllat e tua si Rrema Qarri,
Shikimi yt Zemren ma Kalli,
A me Don pash k“ta Sy,
Per s“gjalli n“dhe per ty kisha Hy.

Boll tash a??

Malsori-Makaveli
18-08-07, 23:06
I Love You............I Love You
I Love You I Love........I Love You I Love
I Love You I Love U......I Love You I Love U
I Love You I Love You..I Love You I Love You
I Love You I Love You I Love You I Love You
I Love You I Love You I Love You I Love
I Love You I Love You I Love You
I Love You I Love You I Love
I Love You I Love You
I Love You I Love
I Love You
I Love
U


TE DUA SHUMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

Malsori-Makaveli
20-08-07, 23:12
Nje Vertetim
Do fjal


Kan met kap e met Shnjerzu,
Rrugt e kqija kan me ti Msu,
Ki me m`bet si Peshki n`zall,
Ata qe t`kan dasht s`kan met njoft as s`kan me Ardh,

Qka n`diev Zemra m`ka dal Veper,
I mesova gjitha prej dikuj Tjeter,
Tash si Qen jam ba per Ty,
Te Deshta te msova e ti m`lendove m`shave e veq nuk me ke Pshty,

Gjitha ato se i K`shillova,
Ma von gjitha i Takova,
Fjalen e Zemres e kan Kuptu,
Se mua s`me kan Besu,

E sot qajn kur me Shohin,
Se te verteten tash e Njohin,
Nuk e din se ka tja Msyn,
Gjdo kush ka pak kaj cop e Shkyn,

Aj se t`deshti ti e Shkele,
Te k`qijat vetit ja Njelle,
Un ju pash dhe ke nje Vertetim,
Zemra se vertet t`don nuk t`ban Mashtrim,

E tash do se jan met Shtatzan,
I kan qit jasht Bab e Nan,
Lot e derdhuna per Ty,
Sot Zoti ty ti ka Kthy.

Malsori-Makaveli
21-08-07, 22:13
Jam si Gjithkush,
Ne shikim te par Askush,
Ne Zemer i n`zet si Prush,
Ne Dashuri i ambel si Rrush,

Malsori-Makaveli
21-08-07, 22:19
Sa her kam mendu per Vdekjen,
Me lan t`mjeren Jeten,
Mos me lan Zemren me Vujt,
Mos me lan ma kush me tė me Lujt,

Drita e Diellit Trupin mos me n`ze,
Por i shtrim dikun n`der Dhe,
I harrum prej k`saj Jete,
Gazep e kujtove e Gazep e Gjete,

I shtypun e i Shkelun,
Zemra varr i Qelun,
Rahat i shtrim ne Dhe,
E ma kurr mos me Le,

Lotin per gjithmon me Tha,
E ma kurr mos mem Pa,
Thojn te pret Ferri kur e prish Veten,
Ah ku kam a Ferr se Jeten.

Malsori-Makaveli
22-08-07, 21:27
365 Ditė pa 7 Mujė,
Ni shoqri prej Askujė,
Nje Besim si prej Vetes,
Nje N`derim si urat prej Letres,

Une Bjeshken jau bana Koder,
Nje Disponim si me lujt me Loder,
Ni Respekt si Motra per Vlla,
Si Bes e Komb se kurr s`jan n`da,

Kur patet etja ju solla Goten me Ujė,
Kur patet dhimbje ju solla fjalen oh mos Vujė,
Kur pat uri jau solla Buken,
Kush ju n`guci e nisa Luften,

Un ju sho prej ulun m`rena,
S`me qan Syni por m`qan Zemra,
Veq e uli Koken dhe Heci,
Prej Marres i kuqun si Speci,

Dove dertin dhe un po jau Kjaj,
Lumturi e dhimbje me ju po e Ndaj,
T`luti e t`ves si e kalove Diten,
Un as kuj s`ja dava Rriten,

Jo,jo pasha Besen s`ta flliqi Ftyren e as Vendin,
Nuk t`koriti as se kam tradit lexo Emrin,
Jem prej nje Kombi me ki Vlla,
Un si ti nuk du mu Ba.

Malsori-Makaveli
23-08-07, 21:03
E kam pas diqka tlidhun n`pe tu je n`gre mas Veti,
Ma ka k`put at Toj Malli e Derti,
M`ka n`shu kam marr turr si Zog po Fluturoj,
Se pse jam n`ket Bot spo e Kuptoj,

Asht ardh ni koh plot Fatkeqsi,
Mall e Dert dhe Merzi,
Flej me dhimbje Trupit e t`zemres,
Po ke Terqethje Trupit deri ne fundin e Themres,

M`shefe Lotin e qaj me Zemer,
Dhimbjen e kam lan pa Emer,
E mallkoj gjdo Ditė,
Po me sjell Frikė.

Nera nuk paguhet me Pare,
As nuk permendet se asht Marre,
Me Borgj nuk Krahasohet,
Per Ner kush nuk Livdohet,

Per Interes nuk Bahet,
E ban per Ner ajo Falet,
Respekti asht ma e madhe se nje Dashuri,
Ku e kan lan Sod kjo Rini.

Lumturija asht Gezime,
Dashurija asht Ambelsime,
Thuje fjalen e Vertete,
Gjithmon dot kesh perparim ne Jete,

Mos te vjen marre qe e Don,
Marre asht kur e Tradhton,
E she me Sye,
E nuk fol me Ty,
Por Zemra e din qe t`ka Pelqy,

T`shkon Dita ne Mendime,
Kalon Nata ne Kujtime,
Sukur ni Fare qe ja nis me Bie,
Ne Zemer thirret DASHURI.Oh pom Dhem Shumź,
Kajher m“len edhe pa Gjumź,
Kajher s“muj as mu Perkulź,
Besa kajher s“muj as mu Ulź,

Shum her me Lodhź,
S“muj as me Folź,
Kajher m“dhem kur t“vrapoj,
Shum her kur t“pushoj,

Kajher mendoj se jam Verbu,
Syt me m“bushen me Lotź por s“kan forz me Piku,
Shum her po duhet veten me Majt,
Se pom vjen marre per me Qajt,

A asht Mushknija a Zemra,diqka pom Dhem,
A asht Kryt a Shpina,diqka pom Dhem,
A asht Varrź a Lendim,diqka pom Dhem,
A asht Mall a Merzi,diqka pom Dhem,
Besa n“doshta me dhimbin Krejt,
Se gjdo Ditź asht gati e N“jejt,

Veq diqka une e Di,
Mu ka ba Jeta Gerdi,
Qka po Ha e qka po Pi,
Per me majt veten n“fuqi.


Dashurija asht shum e ndishme duhet mej ndejt Gati,
Se perndryshej shpejt i del Afati,
I dhemb Zemres dikun Fell,
I doket si me Shkel,

Ah moj Zemer t“lasha Bekue,
Kush t“lendoj e lasha Mallkue,
U mundova me ja plocu Deshiren,
Veq ta shfrytzun te Miren,

T“lan me vujt e t“lan me Prit,
Po me dhimbesh besom n“shpirt,
E di se shum e don Jeten,
Po pse askush s“ta beson t“verteten,

E prita pergjigjjen kur ta qita Pytjen,
Varres se e pata ti veq ja qite Krypen,
M“betsh pa gjak moj Zemra Ime,
Mfal se t“lash kaq shum n“idhnime,

Mfal se t“luta ma shum se Duhet,
Pse dashnis kurr si Rruhet,
Zemra ime si pem e Vjelun,
Me gjithkend rrin e Qelun,

I qeshesh edhe Anmikut,
Kaj her thom je prej Qelikut,
Zemer e di se dikur ki me qen e Lumtur,
Kur lulzojn Lule m“bi varr e vjen n“doj Flutur.Nen rreze te Hanes te Kujtoj,
Ah moj Zemer Moj,
Shum te Dashuroj,
Anderr shpesh te Takoj,

Puthjet e tua te Lehta,
Oh sa e ambel me ty Jeta,
Sa Lumturi kur bashk Hecim,
Na le Zot bashk te Vdesim,

Kur un ty te Njofta,
Sa e bukur u bé Bota,
Zemren ma Robrove,
Plaget mi Sherove,

E di se pa mua nuk te Rrihet,
Nje Flutur ne Bark te Sillet,
Faj i kam un Zotit,
Nese ne faqe te sho pika t“lotit,

Jo Lot se te Hidherojn,
Por lot se te Gezojn,
Zemra ime po Flet,
Prej s“largi ne Gyrbet,

Buza n“vaj pret te laget me Lot,
Ishalla kto fjal nuk jan t“shkrume Kot,
Ne Zot jam Betua,
Seriozisht shum te Dua.


Ah moj e Dashura Zemer,
Sa me deshir ta thrras at Emer,
Me mungon,oh sa fort,oh sa Shum,
Bota me ty nuk ka kerkund Fund,
Sa i lumtur jam un Sonte,
Ka po shikoj pom del Fytyra Jote,

Pse me qesh kur nuk jam i Gzum,
Pse me qajt kur nuk jam i Idhnum,
Pse me Dasht kur sem don Kush,
Pse Andrren time se kupton Kerkush,

Pse nuk i n“guci e nuk me Ngucin,
Pse nuk i lus e nuk me Lusin,
Pse nuk me Dojn sa i Du,
Pse e kunderta me n“doll edhe Mu,

Pse kuj je n“gat Zjarrit N“zehesh,
Pse kur je lagt Teresh,
Pse pse gati tan Jeten,
Pse kurr n“faj se len Veten.Jam si Vala Detit,
Dot vi e Shkoj,
A ty kurr nuk dot Harroj,
Edhe nese dot Vdes,
Si nje Engjull to te Zbres,
Do te maj gjithmon ne Mend,
E m`baj Amanet Shpirtin Tend,
Nuk jam asi Djali qe Mendon,
Por jam Malsor se Zemren ta Gezon.

Malsori-Makaveli
23-08-07, 21:06
Per dy Jetima 2 Vjeqar Djali e 4 Vjeqare Qika.Se Nana e ka pas smundjen e keqe (Rakin)-(Krebs) dhe ka vdek.Ah moj Nan e mjera Nanė,
Pse na ke ba e na ke Lanė,
Cila asht ma e keqja, na a Dhimbja,
Na ke lan tan Jeten Jetima,

Ah moj Nanė pse po Qanė?
Dhibjet Nanė a po mun i Banė?
Tuj vajtu,Lotė nau ba Gjaku,
Baba thot se t`ka ra Raku,

Por spo dim Nan qka asht Ajo,
Pse Nan tan Diten veq Vajto,
Nan pse nuk Qesh e nuk ke Lumturi,
Pse Baba del e shkon nuk qanė Nersy,

Pse nje Dit shkove e nuk u Ktheve??,
Qajė e qajė Zemrat naj Theve,
Anderr s`jam se asht Z`dritė,
Ende Nanė jem tuj t`pritė.
Oh Shqiptar e Dud i Zi,Mend n`kry si Ujė n`kusi.


Ku je more Cung,more Rrajė,
Sjelljet tua s`po mun i Bajė,
More i pa sjellshem Kokė Trashė,
Urdhnon e vepron si me kan Pashė,

Jo ma Turq nuk Kemi,
Shqiptar jam,na Vllazen Jemi,
E pse jam un tjeter Fe,
Ni Atdhe kem e ni Komb kem Le,

Ti nimend si Statu me Lloq e Lyme,
Por ma shum keq e Zhyme,
Se nuk she ma shum se t`thojn,
Ku veq Urrejtjen e tjeter z`dojn.
Edhe ne Deti ka Gjelbrimź
Mej Besu dikuj duhesh me pas shum Guximź,
Jeta asht si Lloteri,
Labyrint pa Kufi,

N“doshta hala se ki Mendu,
Gjdo Ditź ka diqka ki me Msu,
Kan met Rrejt,Shajt e Lendu,
Kan met Tradhtu mu mendu met Shkel e met Ofendu,

Ki mu msu qysh me u Dashuru e me Respektu,
Kajher s“mundesh me zjedh k“ta e du k“ta se Du,
Ki me pa q“ka nuk ki qef me Pa,
Ki me pa qysh Vllau Vllaun ka me Vra,

Edhe pse Bota asht Rrumbullak,
Nuk asht gjdo Njeri Rahat,
N“doshta ne ni Vend te Pasur ki mu Rritź,
Por edhe aty shum ki mu Merzitź,

Mos i merr vesh t“thash e t“thame,
Mos ja plas Zemren Babes e asaj Nane,
Mos mendo me Jetu Sod per Neser,
Por mendo per ma Teper,

Un nuk jam Migjeni,
As nuk jam Makaveli,
Veq une juve po ju Tregoj,
Qka mua me Kaloj.
__________________
Asht diqka qka nuk po mun e Baj,
Asht diqka qka Synin ma m“bush me Vaj,
Asht diqka qak me deshir me ty e n“daj,
Asht diqka qka me vjen dom mej derdh Lot e nuk Qaj,

Asht diqka qka po me mundon Shum,
Asht diqka qka nuk gjan Gjithkun,
Asht diqka qka nuk ka fjal me Shkru,
Asht diqka qka mos te gjet ty qka me ka gjet Mu,

Oh asht diqka qka fjal nuk Gjan,
E m“brenda ne Zemer tan Jeten e m“ban,
Nuk mundesh kurr prej Zemres me Largue,
Gjithmon ne Shpirtin tan ka me Jetue.Moj e rritur si Lulja n“frangi,
Lum e lum gjith fati Ti,
Dashurija jote me m“bet Histori,
Mej s“jell Jetes Lumturi,

Yll se edhe diten Shihet,
Munges se pa ty nuk Rrihet,
Msheftsin e Zemres e m“ban,
Ne rrugen e Jetes gjithmon e Gjan,

Kush asht me Ty,
Ka me pa Jeten me Sy,
Engjull Njeri,thom se Ka,
Edhe pse kurr me Sy s“kam Pa,

Kshtu si ty e Paramendoj,
Me gjith Zemer te Adhuroj,
Nese dot lutem,zotit per ty ja thom do Fjal,
Pasurija e jetes tende te jet aj Djal.Stź pres mź se mjaft Prita,
Pse je ti k“shtu un se Dita,
N“munges pa kthim edhe veten e Hupa,
Se te k“thehesh nje Dit sa shum Zotit ju Luta,

Tuj Jetu me shpres se nje Dit ti dot Vjen,
Dhe mua ne Vetmi nuk me Len,
Por, prite Lumturin e prite Vdekjen,
Te Prita ty e prisha Jeten,

Kur fryn Era let dhe mi shkarravit Floktź,
Kujtoj se asht Dora jote e me pikin Lotź,
I msheli Syt per met Pa,
Prej dhimbjes n“zemer nuk te sho Ma,

Gjemon Shpirti Im,
I mungon nje Perqafim,
Ngjyra ngjyra asht Ylberi,
Zemra Zemren pse kaq shum e Theri.
Qe sa dit veq dikun po rrin Mendja,
Aty afer ku dikan po e don Zemra,
Kto dit e mija kan nis po Zgaten,
Kur t“kujtoj ty kraht me Hapen,

Edhe pse je larg prej Meje,
Po e sho veten afer Teje,
Ka te pres si Zogi n“qerdhe,
Prita prita hala nuk Erdhe,

Jam si gaca kuqe se te n“zen,
Por ka te shkymet ti se Vren,
Dikur nalet mundov sat dush mej Fry,
Ajo nalet as nuk dhez e ma nuk t“vy,

Pema nihet n“frytet e Veta,
Nuk dihet se sa z“gat Jeta,
Dikush po pret si Zogi Pranveren,
Krah em Krah hapur e ka Deren.

Malsori-Makaveli
23-08-07, 21:07
Oh Zemrat e Vetmuar,
Kush ju ka Hidhruar,
Me Zemer po Vajtoni,
Me Sy po Lotoni,

Mos vuni per ata se e Deshte,
Ma falni ni Buzqeshje,
Lotin n“faqe do ta Fshi,
Ju dhuroj Fat dhe Lumturi,

Per ditet qe i Prisni,
Mos mendoni te Vdisni,
Se Jeta apet Vazhdon,
Asht dikush se ju Don,

Jo jo mos Mallkoni,
Te kqija shpejt Harroni,
Mos mendo se Zoti nuk She,
Aj dikur jau Kthe,

Per ju Sonte Mendova,
Mfalni nese e Teprova,
Dhimbje per ju un Pata,
E di qka vun Zemra e n“grata,

Sod Njerzit kan Ndryshu,
Asht rren aj se t“thot fill te Du,
Nje Puthje jau Dhuroj,
Dhimbje pak t“jau Pushoj.

Mu perzi Loti me Shi,
E hupi Gjelpimin e Ti,
Pa deshir Loti me Pikonte,
E Mashtroj Zemra se e Donte,

Edhe Zoti ma pav Dhimbjen,
E n“shoj Shiun e Mumurimen,
E n“shun Lotin Syt e Mi,
Jet e lumtur ne Vetmi,


Nje Dhom e Vogel pa Dritare,
Aty hyre dhe u n“dale,
Spo ke qef prej atyhit me Dal,
Po me thrret edhe un aty me Ardh,

Ndoshta do ta kalojm aty tan Jeten,
Mos jam Anderr shum her e pys Veten,
Aty afer shum Rrug Ka,
Kam dhimbje nese nisim Rrugt mej n“da,

Po pres per Neser e sod po Vuj,
E m“baj per veti si thom Askuj,
Po marr Frym per ty e per Veti,
Veq ni fjal ne Goj me m“beti.


Oh Shpirti jem mos me Le,
Oh Zemer mos u n“dal por Rre,
Me k“ta dy Sy po du met Pa,
Edhe niher me te pa,se n“doshta nuk te sho Ma,

Zot me jep Forz te shkoj deri te Dera,
Pranveres ta di si poj vjen Era,
Me le ta baj me Lule ni Kunorź,
Me le ta preki Lapsin edhe niher me Dorź,

Ah moj e Dashur e di se keq pa mu ki m“betź,
Edhe niher kisha pas Deshir met Pa met Puth e met Prekź,
Edhe Lisit poj bjen Fleta,
Edhe Trupit tim poj shkon Jeta,

Tja la nje Lutje Zotit,
Ta kerkoj edhe niher piken e Lotit,
Edhe niher ata ta Sho,
Qe me thot me Do,

E pra tash po don mem kap Gjumi,
Edhe k“saj Letre i erdh Fundi,
Jam i shtrim ne ni Anź,
Ishalla nuk asht Nata e Mramź.Kam kap Lapsin po e shterngoj prej Sikletit,
Jo bre Vllazen e Motra pasha Besen jo prej Gyrbetit,
As se po du me kan Dikushi,
Me pas me qajt besom ni Got me Lot e Mushi,
Se kam pa veten kaher te Perlotun,
As spo du me kan nje Njeri i Njoftun,
Por sa ka barut fija Qibritit,
I kam rendis kto fjal prej Shpirtit,

Mos em nguc se s“kam ka Shkoj,
N“doshta me Jet jam i gatshem te n“dimoj,
E jo mem lendu mas Shpine,
Si me kan njaj Bir Shkine,
E kam Zemren shum t“lendushme,
Kohet e kalume s“mun i baj te Harrushme,
Sa jam gatshem met ba Mir,
Per keq aq ma pak e kam Veshtir,

Fjalt e Shpirtit ato nuk Preken,
Asht e munshme se ta sjellin Vdekjen,
Sukur te Dekurit vorrin me ja Shkarravit,
Kshtu punt e juaja po me prekin n“shpirt,
As sjam Engjull as sjam Shejt,
Kam qef ne punt e mija me Nejt,
Mir se t“pash e mir se t“gjeta,
Ma shum me dhimbet aj qe e dua se Vetja.

Malsori-Makaveli
26-08-07, 15:22
Kam mendu,mendoj nje Filozofi,
Per Motra e Vllaznit e Mi,
Per do fjal e Vepra,
Thojn e shkrujn ma shum se naper Gazeta,

Se qka po Folin,
Kam mendu se ashtu e kan Oborrin,
Ashtu kryq e Terthur,
I mshelun prej pamjes Botes me Mur,

Rreth em rreth si n`kala,
Mos e le kend jashta me Pa,
Edukat e kofizume me Urrejtje,
Met ardh seri ku e pave a ku e Gjete,

E mira e drejta veq mendimi Ti,
Per tjera gjana kurr ska pa as ska Ndi,
E ardhmja ti si me Lexu ne Liber,
S`ta len ni fjal mar por ta perlan si Lufta n`diber,

Teoria e Praktika kan Dallime,
Njana asht Veper e tjetra veq Shkrime,
Mos ja lyp Jetes Terion e Vepren,
Por hapi Syt e jetoje Jeten.

Malsori-Makaveli
28-08-07, 19:43
Fjal mas fjale si nje Poezi,
Per ata se me lan n`vetmi,
Dert mas derti ni Kujtim Tjeter,
Nje Merzi e mall ma Teper,

Trupi yt si i veshun n`bor, Ftoft,
Nje trup i lam shum her me Lot,
I ke nje faj te madh Jetes,
Pse i ik te Vertetes,

E ki lan besimin e Zotit oh terr i Zi,
As Qirit nuk poj len Qetsi,
Mjeri un se te dua Hala,
Zot n`dimom ta harroj e ta La,

E di se apet vjen tuj Qajt e s`mun ja k`thej Shpinen,
Prap prej meje ajo po e lyp n`dimen,
Pse oh zot e kujtoj e bahem merak se si asht Ajo,
E per veti n`garkes ne Zemer fyrje e as pak s`me Do?

Jeta asht Vdekje msim prej njani Tjetrit,
Prano kshilla si prej t`riut ashtu edhe prej t`vjetrit,
Kaj her kur s`din si me vepru nigo Zemren,
Ajo ta drejton Mendjen,

Ma e mira asht Vetbesimi,
Nuk te humb kurr Drejtimi,
10 te mira sasht sa 1 e Keqe,
Vertet Jeta leqe Leqe,

Iher rrash e iher Koder,
Per do e do ishe veq Loder,
Shpat em shpat n`doj Ledinė,
Lule m`lule si Motė me Stinė,

Niher Ujkė e iher Bletė,
Niher Jeton niher Vdekė,
Niher si Lule niher si Lis,
Prap i fort si Guri e n`zemer i bardh si Plis.

Ah e mjera ti e Mjera,
Ku asht Morali e ku ash Nera,
Bab e Nan i len te Shpija,
Qajn n`ga Derti qajn nga Merzija,

Jau ke tha Shpirtin t`mjerve,
E po jau knaq atynve Tjerve,
Vetun n`shpi pot pret Motra,
Zemra saj asht edhe e Jotja,

E shkreta shan e po te Pret,
Motra madhe e ka lanun Vet,
Vllau pa fjal dhe aj i shkreti Motra ku i m`beti,
Se per Moter ma i dashtun asht Kreveti,

Ah e mjera moj e Mjera,
Mos mendo veq qefet Tjera,
As kuj sja din Tuten,
Turp me lan n`shpi e me ja kthy Buken,

Loti Nanes kur nuk Falet,
Vdekja tynve ma nuk n`gjallet,
Gjini Nanes se ta shun Etjen,
Iher gazep e mandej ta sjellshin Vdekjen,

Ma mir me Ner e me Dek,
Se Familja me ty tan jeten me Hjek,
Qofsh e mjer moj Lavire,
Ja ki ba Jetes me Hile,

S`ka m`bet Borgj pa u Kthy,
Ja me pare ja me Kry,
Nese nuk vun ti, at her Fmit e Tu,
Gazep Jeten kan me ta Pru.


Nuk me vyn Filozofi e Madhe,
Per me njoft ni Shqiptare,
Ni shikim ne Sy e Vetulla,
N`t`hecun,n`t`lyme,n`fjal e n`vepra,
Nje shikim gati krejt Sekretin,
I rri Distanc sja prishi Qefin,
Po vin te un veq kur te Qani,
Pse veten spo e Permbani,
Mua me kini lan Vetun,
Per ju kesh i Vdekun,

Vlerat e juja i Provova,
Shum gabova e kurr su Msova,
Lypni prej meje prap Gzim e m`beshtetje,
Me lype e prap me Gjete,

Sot n`dryshova t`mires ja n`dova Kamen,
Spo muj ma me duru n`zemer Gjamen,
Jetes nuk i Dihet,
Te lajmrohem nese pa ty nuk me Rrihet.
A e din qka asht Marrja?
A din qka asht prej Zemres n`darja?
A din qka don me than me pas Besim,
Mu pshtet ne krahin tim e mos me pas tjeter Gzim!

Me mendu veq per Zemren e Dashurume,
Sekundin, Minutin, Oren, Naten e Diten me ty te Lume,
A din qka don me than mua mem Poshtnu?
M`ke ba,qka nuk me ke ba, kurr sjam Idhnu!

A ta bani kush te miren sa Un?
A ke kush se te deshti ma Shum?
A ke ti ajo se ta pash Lotin tuj Rrjedh?
E z`gata doren sta lash ne Tok mu Derdh!!

A ke ti ajo se Syt mi shikove dhe the TE DUA po Lexon??
A the vet se Zemra,Zemren se mallkon se lendon as nuk e Harron!!
Ti more rrugen e Djallit shum e Teprove,
Desht te ma merr edhe Shpirtin??Ashtu Mendove??

Malsori-Makaveli
29-08-07, 22:49
Dikur te kisha ne Zemer,
Sot ki m`bet veq ni Emer,
Edhe Emri ka nis me Hup,
Shpresat e Shpirtit ja ke Kput,

Shkronjė per Shkronjė kan nis me Ra,
Se kaher nuk jena Pa,
Edhe pse shum koh kan Kalua,
Sot met pa n`doshta prap te Dua,

Jeta pa ty shum e Varfun,
E me ty Zemra e Pasun,
Ka nje her po n`dalet Ora,
Po dhemb Zemra e po shkrun Dora.

Malsori-Makaveli
30-08-07, 22:09
E pata nje Deshir,
Qka me kish ba Mir,
Nje perqafim te Fortė,
Me nis mem ra Lotė,

Mu shpre ne Ty,
Me lot ne Sy,
E ma vetun mos me Kan,
M`kan harru lendu e Lan.

Kosovare
20-10-07, 17:31
hej malsori i malsis merre veten me te mir o burr i dheut se bahet mir ne keto 1000 vjet e ardhshme