PDA

View Full Version : Vdes aktori i madh Faruk Begolli


Dilaver
23-08-07, 16:45
Vdes aktori i madh Faruk Begolli [/URL] [URL="http://www.kohavision.net/web/koha/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=4190&itemid=40"] (http://www.kohavision.net/web/koha/index2.php?option=com_content&task=view&id=4190&pop=1&page=0&Itemid=40) e enjte . 23 gusht 2007 http://www.kohavision.net/web/koha/images/stories/faruk%20begolli.jpgKa vdekur sot nė moshėn 63-vjeēare ikona e teatrit dhe e filmit kosovar, aktori i madh, Faruk Begolli. Ai ishte i lindur nė Pejė mė 1944, kurse studioi Akademinė e Filmit dhe Teatrit nė Beograd, ku diplomoi nė vitin 1966. I ndjeri ka punuar si pedagog i lėndės sė Aktrimit nė Fakultetin e Arteve nė Prishtinė pėr shumė vjet. Sė fundi ka punuar aktivisht me studentėt e tij nė Teatrin Dodona, ku ka realizuar shfaqjet "Tregimi Zoologjik", "Heronjtė e kombit", "Iluzionet e dashurisė", si dhe ka bėrė regjinė pėr tetė pjesėt e komedisė mė tė popullarizuar nė vend "Profesor jam talent se jo mahi". Begolli do tė mbahet mend edhe pėr paraqitjet e jashtėzakonshme nė filmat: "Kur pranvera vonohet", "Era e lisi", "Proka", apo edhe nė filmat e ri, si "Dashuria e Bjeshkėve tė Nemuna" dhe "Etjet e Kosovės". Pak kohė mė parė, kolegėt e tij tė profesionit dhe studentėt i kishin botuar atij autobiografinė, qė hidhte nė pah karrierėn e tij tė jashtėzakonshme si aktor e regjisor. Ka kohė qė Begolli po vuante nga njė sėmundje e rėndė. Me dėshirėn e tij tė fundit, aktori Begolli ėshtė varrosur sot nė njė ceremoni private. Ministri i Kulturės, Astrit Haraēia, ka dėrguar njė telegram ngushėllimi, nė tė cilin thuhet se ka ikur njeriu, por nuk ka vdekur aktori Faruk Begolli.

Peja-Boy
23-08-07, 19:15
Nje nder Aktoret me te Popullarizuar Shqipetar, Ne Amerik e ne shume vende tjera Boterore....


Ngushllime Familjarve te tij ....!

DEA
23-08-07, 19:52
Ngushllime........................................ .....................

rilinda
23-08-07, 20:01
Veprimtaria e tij:


Teater

* Profesor... jam talent... se jo mahi -seri 5 pjesėshe; dramatizimin
* Kur kishe mujtė me m’pa, qysh mė kishe pa - dramatizimin, skenografin dhe kostumografin
* Iluzionet e dashurisė - dramatizimin
* Kėngėtarja tullace
* Dashuritė e Xhorxh Uashingtonit
* Mbytma burrin
* Maturantėt - dramatizimi
* Martesa
* Stjuardesat
* Mbreti Ibish
* Hajnat nuk vijnė gjithmonė pėr tė keq
* Ti, vetėm ti” dramatizimi
* Tė lumėt na pėr kėtė liri
* N’dorė e ka deputeti

Kinematografi

* Dashuria e Bjeshkėve tė Nemuna
* Kur pranvera vonohet
* Tė Ngujuarit

jadore
23-08-07, 20:01
...erdhi , jetoj dhe shkoj .......nje nder boemet me origjinal te popullit shqiptare...te tjereve ju la veprat dhe vete i jetoj ato .... mendoj qe ja arriti qellimit ,per ate qe jetoj .... dheu i qofte i lehte ..!!

lyra2
23-08-07, 20:03
Ngushllime,ka qene nje nder aktoret me te medhenj.....

Kavaleri
23-08-07, 22:02
Jeta esht e pa kuptimt.
Mburrem me veprat e tij.
Qoft i leht dheu i tij.

Tomori
24-08-07, 10:49
gjithasht edhe nga une shum ngushllime per vdekjen e aktorit te madhe me permasa boterore Faruk Begollin se ka qen ambasadori i vertet i kosoves!

SANTANA-29
24-08-07, 14:01
Ngushllime;
Me rastin e vdekjes se akorit te madh Faruk begolli,
Ne historin e teatrit te filmit kosovar,emri i Faruk begollit nuk do te harrohet kurr,
I qofte lehte dheu i Kosoves!;;

Arkza
24-08-07, 14:07
Ngushllime per Aktorin me te madhe dhe me te Famshum.............:mad:

valiii
25-08-07, 15:15
Ngushimet e sinqerta familjes se Begit ... Zoti e Meshirofte

aLbaChiCk
25-08-07, 16:07
Ngushllime per familjen e te ndjerit

rilinda
27-08-07, 11:05
Presidenti Sejdiu ngushėlloi familjen Begolli

Presidenti i Kosovės, dr. Fatmir Sejdiu, i dėrgoi njė telegram ngushėllimi familjes Begolli, e cila humbi mė tė dashurin e saj, aktorin e shquar Faruk Begolli. Nė telegramin e Presidentit Sejdiu thuhet:

"E nderuar familje Begolli,

Pranoni ngushėllimet e mia mė tė sinqerta pėr ndarjen nga jeta tė bashkėfamiljarit tuaj, regjisorit e aktorit tė madh tė Kosovės, Faruk Begolli. Ai ishte njė ndėr artistėt mė tė kompletuar qė i dha aq shumė skenės dhe publikut kosovar.

Lajmin pėr vdekjen e tij e pritėm me pikėllim tė thellė, por jemi tė sigurt qė virtytet e tij tė njė artisti dhe njeriu tė madh, qė ishin shembull, do tė vazhdojnė tė jetojnė te tė gjithė qytetarėt e Kosovės."Telegram ngushėllimi i ministrit Haraqija

"Ka ikur njeriu, por nuk ka vdekur aktori Faruk Begolli...

E nderuara familje Begolli!
Tė nderuar artistė, miq tė aktorit tė madh Faruk Begollit!

Lajmi pėr vdekjen e aktorit tė madh kosovar, Faruk Begolli, mė ka pikėlluar thellė mua dhe gjithė stafin e Ministrisė sė Kulturės. Vdekja e hershme e aktorit tė madh Faruk Begolli ka pikėlluar edhe gjithė njerėzit e artit e tė kulturės shqiptare tė cilėt e kanė njohur personalitetin e Faruk Begollit apo e kanė parė nė skenė e nė ekran aktorin Faruk Begolli.

Me rastin e vdekjeve tė tilla tė mėdha nė radhė tė parė vdes njeriu, ik prej nesh njė emėr i veēantė. Edhe me rastin e vdekjes sė Faruk Begollit ka ikur njė njeri, por nuk ka vdekur aktori Faruk Begolli.

Nė skenėn e teatrit nuk do tė luajė mė aktori Faruk Begolli! Por nė historinė e teatrit e tė filmit kosovar, emri i Faruk Begollit do tė shkruhet me shkronja tė mėdha!

I qoftė i lehtė dheu i Kosovės!

Astrit HARAQIJA
Ministėr i MKRSĒJ-sė"