PDA

View Full Version : Barka e Nuhit/Noes (Si ndodhi pėrmbytja e botėrore)


Dilaver
26-08-07, 22:49
Si ndodhi pėrmbytja botėrore nga kėndveshtrimi shkencor


Historia pėr pėrmbytjen e gjithė botės, kur shpėtoi vetėm “varka e Nuhit/Noes”, ka karakter mitik, biblik dhe Kur’anor megjithatė, shumė shkencėtarė mendojnė se njė fenomen i tillė ka ndodhur vėrtet. Ja disa nga faktet qė sjellin ata…

- Nė globin tonė kanė mbetur gjer sot e kėsaj dite shenja tė asaj pėrmbytjeje. Njė prej tyre janė liqenet me ujė tė kripur deti, qė ndeshen nė shumė vise tė botės. Kėta liqej ndodhen me mijėra kilometra larg detit dhe nuk kanė asnjė lidhje tė nėndheshme me tė. Ata ruajnė ujė deti nga koha e kataklizmės sė Nuhit/Noes.

- Pyetjes se ku u gjend gjithė ajo sasi uji qė pėrmbyti gjithė globin, shkencėtarėt i pėrgjigjen me disa hipoteza. Sė pari, thonė ata, mbi globin tonė mund tė ketė rėnė ndonjė asteroid ose kometė qė ka shkaktuar cunamė kolosalė. Sė dyti, mund tė kenė shkrirė akujt e poleve nė kushtet e ngrohjes globale ose ngricat e mėdha mund tė kenė ngrirė lumejtė, duke ngushtuar kėshtu detet dhe oqeanet, niveli i tė cilėve ėshtė ngritur nė mėnyrė katastrofike. Sė treti, thonė ata, mund tė ketė luajtur boshti i Tokės, globi ėshtė anuar dhe janė krijuar kėshtu valė disa kilometėrshe tė larta, qė kanė mbuluar gjithė rruzullin.
Mirėpo tė gjitha kėto kishin mbetur hipoteza pėrderisa nuk pati tė dhėna shkencore konkrete qė ta vėrtetonin kėtė.

Tani, edhe ato u gjetėn…

- Shkencėtarėt amerikanė kanė zbuluar dy oqeane nėntokėsorė shumė tė mėdhenj. Njėri prej tyre (qė nuk ka mė pak ujė se Oqeani i ngrirė i Veriut), ndodhet 1200 deri nė 1400 kilometra thellėsi, ndėrsa tjetri ndodhet nė njė thellėsi prej 1500 kilometrash. Se si ka penetruar gjithė ky ujė nė thellėsi tė Tokės, deri tani nuk ėshtė e qartė, por mund tė jetė formuar edhe sė bashku me planetin, domethėnė, ata kanė qenė vazhdimisht atje ku ndodhen.

- Ka shkencėtarė qė mendojnė se sasi tė mėdha tė kėtij uji dalin herė pas here mbi sipėrfaqe dhe e kundėrta, sasi tė mėdha tė oqeanit botėror “thithen” nga kėta oqeane nėntokėsorė. Ujėt vjen nga thellėsia nė formė avulli me njė temperaturė prej 400 gradėsh. Ka shumė mundėsi qė gjatė pėrmbytjes botėrore, ujėt e
kėtyre dy oqeaneve nėntokėsorė tė kenė shpėrthyer jashtė me forcė, siē ndodh me avullin e tenxhereve me presion, duke ngritur kėshtu shumė lart nivelin e oqeanit botėror. Veē kėsaj, kanė rėnė shira tė dendur nga avujt qė janė ngjitur nė lartėsi tė mėdha gjatė shpėrthimit tė ujit nėntokėsor.
Ja kėshtu, pohojnė shkencėtarėt amerikanė, u shkaktua kataklizma. Pastaj, ujėt u “thith” pėrsėri poshtė sipėrfaqes nė oqeanet nėntokėsorė…

Teorikisht, thonė ata, janė tė gjitha gjasat qė katastrofa tė tilla tė pėrsėriten, por kėsaj radhe, nė qoftė se do tė ndodhė njė gjė e tillė, nuk ka pėr t’u dukur as maja mė e lartė e malit Ararat, ku qėndroi varka e Nuhit/Noes.

4peace
31-08-07, 19:27
*

Tregimi pėr Nuhun ėshtė diku rreth 15.500 vite i vjetėr, nė kohėn e pėrmbytjeve biblike kur ujdhesa Posejdon ka qenė fundosur dhe nga ajo kishin mbetur vetėmse kodrat mė tė larta. Kėto janė Azoret e sotme. Afrika Veriore dhe Spanja nė atė kohė kanė qenė tė lidhura njėra me tjetrėn por, pėrmes masės sė madhe tė ujit janė ndarė dhe nė kėtė mėnyrė ėshtė krijuar Deti Mesdhe. Pėr katėrdhjetė ditėt me reshje shiu kanė domethėnie simbolike. Nuhu nuk ka ngritur/ndėrtuar kurrfarė „varke“, nė tė cilėn janė futur ēifte nga tė gjitha shtazėt – edhe kjo ėshtė paraqitje simbolike. Nuhu ka qenė mjeshtėr ( i urtėsisė). Ai e ka ditur se ē’do tė vijė, ndaj dhe i kishte paralajmėruar njerėzit. I kishte kėshilluar ata, bashkė me familjet dhe kafshėt, pėr tė ikur terreneve mė tė ngritura, ashtuqė t’iu shmangen vėrshimeve. Tė goditur nga kjo kanė qenė regjionet e Lindjes sė Afėrme dhe pjesėt e ulėta tė Mesdheut, por jo dhe pjesė tjera mė tė mėdha tė tokės.


*

4peace
01-09-07, 08:24
*


... Pėr katėrdhjetė ditėt me reshje shiu kanė domethėnie simbolike. Nuhu nuk ka ngritur/ndėrtuar kurrfarė „varke“, nė tė cilėn janė futur ēifte nga tė gjitha shtazėt – edhe kjo ėshtė paraqitje simbolike.


Pasi qė mė paskan "ngacmuar" disa me "kutija", mė duhet t'i pėrgjigjem (pakėz).

Kėto tė dhėna nuk e vėnė nė pyetje paraqitjen simbolike qė qėndron nė Bibėl, gjegjėsisht (siē jam "akuzuar") nė Kur'an.

Kush nuk e ka ditur (le ta mėsojė sot):
Mbi 90% e Kur'anit ėshtė paraqitje simbolike/metaforike. Kjo vlenė edhe pėr Biblėn.

Kurse, ata qė i besojnė kėtyre dy librave fjalė pėr fjalė, ashtu siē shkruan, janė fundamentalistė me plot kuptimin (negativ) e fjalės.

Nuhu ka qenė mjeshtėr ( i urtėsisė). Ai e ka ditur se ē’do tė vijė, ndaj dhe i kishte paralajmėruar njerėzit.*

Tė jesh mjeshtėr i urtėsisė ka domethėnie tė madhe. Kam dashur t'ia shpjegoj disave, por kjo ėshtė thuajse e pamundur. Kėrkon shpjegime shumė tė gjėrėsishme (diku ka 10-15 faqe). Mjeshtėr ėshtė edhe ky qė i ka dhėnė kėto tė dhėna qė pėrmenden nėpėr Librat e Shenjtė (jo vetėm Kur'an e Bibėl).

Pra, kjo nuk ka qenė pėrmbytje me karakter botėror.

Nuhu as (Noah) ka jetuar afro 800 vite.


Kurse paraqitja ime kėtu s'ka pasur pėr qėllim kundėrshtimin e autorit tė kėsaj teme pos rrumbullakėsim ose, edhe mė mirė, korrigjim.


Mos mė "shani" sėrish (ha ha ha)!


*

Alko71
01-09-07, 10:32
Nuhu as (Noah) ka jetuar afro 800 vite.Nuhu ka jetuar rrafsh 950 vite.

Nuhu nuk ka ngritur/ndėrtuar kurrfarė „varke“, nė tė cilėn janė futur ēifte nga tė gjitha shtazėt – edhe kjo ėshtė paraqitje simbolike.

Sufij je ti?
Pėr katėrdhjetė ditėt me reshje shiu kanė domethėnie simbolike.
Do te thuash nuk ka pasur fare reshje?

I kishte kėshilluar ata, bashkė me familjet dhe kafshėt, pėr tė ikur terreneve mė tė ngritura, ashtuqė t’iu shmangen vėrshimeve.

Nga erdhen keto vershime tash? Apo edhe kjo eshte simbolike?
Po me birin e tij c'ndodhi? Simbolike?

Afrika Veriore dhe Spanja nė atė kohė kanė qenė tė lidhura njėra me tjetrėn por, pėrmes masės sė madhe tė ujit janė ndarė dhe nė kėtė mėnyrė ėshtė krijuar Deti Mesdhe.

Pa reshje fare? Deti Mesdhe simbolikisht?

Edhe une para disa ditesh shkruajta dicka ne kete teme por e fshine. Ngase mendonin se nuk e ka vendin ketu ndoshta. Apo se i solla vargjet nga Kur'ani per kete ceshtje, nuk e di!!!

4peace
01-09-07, 12:00
*

Pse ore nuk e ke lexuar tė gjithėn (pėrgjigjen e parė) me vėmendje?! Shkruan saktė ēka ėshtė simbol e ēka e vėrtetė.

Si nuk paska vėrshime kur u krijua njė det i plotė i madh (merre hartėn dhe shikoje Mesdheun)

Alko 71

As mė heret, kurse tash edhe mė hiq nuk mė intereson i ashtuquajturi vlerėsim sirtarėsh. S'ka sirtar tė veēantė pėr mua - nėse nuk e paske ditur. Nė to ndjehem tepėr i kufizuar.
Prandaj pyetjet: "A je ti sufi"? "A je ti ashtu e kėshtu", kurseji kur tė jet fjala pėr mua. Tė bie mė lehtė, sepse s'ke ē'e vret mendjen pėr kėso gjėrash.


Vlerėsimet ia kam besuar vetėm Atij.


Gjitha tė mirat!


*

Alko71
01-09-07, 19:05
*


Alko 71

As mė heret, kurse tash edhe mė hiq nuk mė intereson i ashtuquajturi vlerėsim sirtarėsh. S'ka sirtar tė veēantė pėr mua - nėse nuk e paske ditur. Nė to ndjehem tepėr i kufizuar.
Prandaj pyetjet: "A je ti sufi"? "A je ti ashtu e kėshtu", kurseji kur tė jet fjala pėr mua. Tė bie mė lehtė, sepse s'ke ē'e vret mendjen pėr kėso gjėrash.


Vlerėsimet ia kam besuar vetėm Atij.


Gjitha tė mirat!


*

Me fal 4 peace por, nuk po te kuptoj per cfare sirtarėsh e ke fjalen, une nuk kam te bej me ato gjera te betohem ne Zot.

Pyetjen a je sufij e pata pa te keq, desha te flasim ne privat prandaj. Sepse te ne, nuk njoh ndonje te mirefillt dhe dua ta dij si e shohin boten dhe te marr njohje edhe nga ata.

Me te mira.

4peace
01-09-07, 19:55
*

Kjo puna e sirtarėve tek ne pėrdoret si "kallėp" dhe "thes". Sirtar (fjokė) ėshtė shprehje e njėjtė qė e pėrdorin gjermanėt (Schubladengesellschaft= shoqėri sirtarėsh ose Schubladenbewertung=vlerėsim sirtarėsh). Kėshtu flitet pėr ata qė njeriu nuk di por ka dėshirė t'i kategorizojė, t'i fusė me njė thes (sirtar, fjokė) apo kallėp. Kryesore ta emėrtoj disi ndokėnd. Sikur ti qė bėre me sufi. Dikush mė quan ashtu, tjetri kėshtu...unė s'ia vė veshin.


"Sufi" quhen mistikėt muslimanė. Gabim ėshtė nėse sufitė ngatrrohen me shiitė. Ka njerėz mistik tė religjioneve tjera por edhe tė ashtuquajtur "afetarė". Mė tepėr njohuri nuk kam.

Ajo ēka unė mė sė shumti lexoj/studjoj kohėve tė fundit quhet urtėsi e amshueshme (anglisht= timeless wisdom).


Me shpresė se mė kuptove (e mė shtyre tė dal nga tema)...


tė pėrshėndes dhe t'i dėshiroj tė gjitha tė mirat.


*

Dilaver
03-09-07, 22:29
Njė shkrim qė lundron nė ujrat e netit njė kohė tė gjatė
Nė vitin 1844 nė Britani tė madhe profesori Brunel, gjatė ligjeratave nė Fakultetin e Inxhenjeris Hidraulike nė temėn “Forma mė stabile e anijės” thotė se forma mė stabile e anijės ka qenė Anija e Nuhit/Noes, dimenzionet sipas tė dhėnave biblike kanė qenė 300 brryl e gjatė 50 gjer e 30 e lartė (brryl= pėrafersisht 0,45 m) 135 m gjatėsi, 22,5 gjeresi 13,5 lartėsi, me dritare 0,45 m dhe dyer anash tre katėshe. Profesori thot pėr kėtė anije se ėshtė gati e pamundur tė rrotullohet, kjo formė mund t’i pėrballon edhe pėrkuljes 60 shkallė dhe do tė kthehet nė pozitėn normale. Thellėsia dhe gjeresia nė pėrpjestim 6:1 jep stabilitet anijes.
Shtrohet pyetja; a ka pas kapacitet barka tė bartė njė numer tė madh krijesash tė cilat ishin tė domosdoshme pėr vazhdimin e jetės nė tokė pas pėrmbytjes? Nė njė hapsir prej 41 000 m3 mund tė vendosen 15 000 tonelata, sikurse 552 kamiona tė mdhenj dhe mund tė ngarkojnė rreth 135 000 dele, pra nė bazė tė kėtyre dimenzioneve shifet sė anija ka pas njė kapacitet tė madh pėr shum lloje tė kafshėve tė cilat do tė vendoseshin nė katin e parė, ushqimi nė katin e dytė, ndėrsa nė katin e tretė Nuhi/Noa me familje dhe ata qė i janė bashkangjitur. Pas pėrmbytjes thuhet se niveli i ujit ka qenė 4,5 m mbi majėn mė tė lartė, e pas terheqjes sė ujrave barka ėshtė ndalė nė malin Ararat afėr kufirit Turko-Rus.

King_Gentius
07-09-07, 02:59
Para nja dy ditesh pash nje emision ne History Channel qe thoshte ka rene nje komete 4800 me pare ne oqeanin indian qe mund te ket shkaktuar permbytje me dallget e cunamit ne Afrike, Azi dhe Australi.

King_Gentius
07-09-07, 03:00
Para nja dy ditesh pash nje emision ne History Channel qe thoshte ka rene nje komete 4800 me pare ne oqeanin indian qe mund te ket shkaktuar permbytje me dallget e cunamit ne Afrike, Azi dhe Australi.
desha te them 4800 vjet*

Neferta
23-06-09, 08:09
pasi eshte ne malin ararat do te thot nje lartesi shum te madhe me sguri barka e noes ka qen ne ndonje komete dhe kur ka ta poshte e ka sjell njerzimin qe ishte zhduk prej ndnje cunami i cili me siguri ka ardhe si shperthim nentoksor i yllit sirius dhe i gjith uji ka ra ne toke dhe ka vershuar e zhduk njerzimin pra nga barka kan dal armenet dhe toka u popullzua prej atje kjo ishte nje hipotez e imja perkunder izraelitve qe spiegojn se nuja me bark e shpetoj njerzimin dhe gjene e gjalle dhe ate ne arke madheshtore qe arkeologet rus gjerman e anglez po mundohen ta gjejn ate relikte te vjeter s po thuhet 100000 vjeqar se bota nuk eshte krijuar para 15000 vjtve po un po mendoj se keshtu duhet me qen realiteti