PDA

View Full Version : Bahceja Me Lule


Preshevar
31-08-07, 17:44
BAHCEJA ME LULE
Zijadin Rexhepi

http://img64.imageshack.us/img64/1605/villageskx1.jpg






Nė kėtė bahēe gjenden lule me ngjyra tė ndryshme, aromė dhe erė tė kėndshme. Kjo lulishte duhet mirėmbajtur duke e ujitur, duke hequr petalet e thata, duke biseduar me to, etj. Ēdo individ qė kalon rreth saj, dėshiron tė hyjė nė tė, edhe nėse nuk hyn, dėshiron ta ndiejė aromėn e luleve. Aludimi i bahēes ėshtė feja islame, nė tė cilėn duhet tė hyjnė gjithė njerėzit qė besojnė nė Allahun dhe tė Dėrguarit e Tij. Nė kohėn e Muhamedit (a.s) kjo lulishte ka qenė shumė e bukur dhe e mirėmbajtur, sepse nė tė kanė qenė edhe shokėt e Pejgamberit (a.s). Ēdo detyrė ėshtė kryer me profesionalizėm dhe pėrgjegjėsi, pa asnjė tė metė, duke mos kursyer jo vetėm pasurinė, por edhe vetveten. Duke kaluar pranė kėsaj bahēeje, shumėkush ka dashur tė hyjė nė tė dhe tė qėndrojė pėrgjithmonė, edhe nėse nuk ka pasur mundėsi tė hyjė nė tė, ka tentuar tė kalojė pranė saj qė tė marrė aromėn e luleve tė ndryshme. Ato kohėra kanė qenė kohėra tė renesancės, tė drejtėsisė, moralit, barazisė, solidaritetit, urtėsisė, qetėsisė, mėshirės, dinjitetit, durimit etj. Mirėpo, me kalimin e kohės, nė kėtė bahēe ka filluar tė mungojė ujitja, disa prej luleve janė tharė dhe pamja e saj ka ndryshuar. Me rėndėsi duhet thėnė se lulja ėshtė tharė, por rrėnjėt e saj kanė ngelur tė paprekura. Kjo tharje nuk ėshtė gjė tjetėr veēse ndryshimi i sistemeve ekonomike, politike dhe ushtarake. Besimtarit nuk i mungon mundėsia pėr ta parė kėtė bahēe, por nuk dėshiron as qė tė kalojė pranė saj, sepse ka ndryshuar totalisht. Po guxuam tė pyesim pse ndodhin kėto gjėra, kemi argumente dhe dėshmi tė shumta. Fillimisht ne pranuam “pėrparimin” duke menduar se me kėtė po qytetėrohemi dhe se bėhemi mė tė kulturuar, po i harruam temat fetare. Kjo harresė neve na solli nė greminėn e katastrofės, kemi lėnė pas dore shumė detyra, tė cilat duhet t`i kryenim, nuk i kryem dhe nuk kemi dituri pėr t`i kryer ato. Bota jo islame, e cila ka punuar mjaft kundėr nesh, ka arritur rezultate marramendėse. Botėn islame e alivanosėn me shpikjet e tyre, duke na treguar se si duhet tė jetojmė. Pikėrisht, kėtė dua ta theksoj, si ėshtė e mundur qė ato neve tė na mėsojnė se si jetohet, kur vet kanė harruar se si jetohet? Kur Islami dhe myslimanėt ishin nė piedestalin e lavdisė, ato ishin nė qoshet e njerėzisė, por me kalimin e kohės filluan tė pėrvetėsojnė njohuri nga myslimanėt deri nė atė masė qė arritėn edhe tė na shkelin me njohuritė tona. Kėto nėnēmime ishin tė pashme nė shoqėri dhe mjaft tė ngatėrruara, siē bie fjala revolucioni rus 1917 nė krye me Leninin etj. Ky ėshtė njėri prej personave tė shumtė qė kanė qenė kundėrshtar tė rreptė ndaj fesė dhe tė cilėt kanė tentuar tė formojnė shtet pa fe. Parulla e tyre ka qenė: “Barazi pėr tė gjithė popujt!” “Liri e plotė e mendimit” “Idetė pėrparimtare do tė pranohen”, etj. Mirėpo tė gjitha kėto kanė qenė vetėm njė kamuflazh e njė regjimi tė ashpėr.

Preshevar
31-08-07, 17:46
Shembuj historikė nė lidhje me shfarosjen e njerėzimit


Nė kohėn e terrorit, gjatė viteve 1917-1923 janė vrarė 160000 njerėz tė arsimuar (profesorė, arsimtarė, shkrimtarė, historianė, poetė, studentė etj). Partia Komuniste nė kėtė kohė ka ekzekutuar 170000 pasanikė, administratorė dhe eprorė ushtarakė, 50000 policė, 1300000 fshatarė dhe punėtorė, 40000 njerėz fetarė etj. Nė vitet 1924 - 1930 Partia Komuniste ka ekzekutuar afėr 2500000 njerėz. Nė vitet 1933 - 1937 janė ekzekutuar afėr 1600000 njerėz. Nė vitet 1937 - 1938 janė ekzekutuar 30000 eprorė ushtarakė. Nė vitet 1939 – 1944 janė ekzekutuar afėr 3000000 njerėz. Kjo ėshtė, pra, pasqyra e njė sistemi politik me prapavija tė tmerrshme pėr shoqėrinė. Nėse vazhdojmė t`i numėrojmė edhe shtetet e tjera, pėr nga gjenocidi i tyre, si Gjermaninė me nazizmin e tij, kapitalizmin, komunizmin, fashizmin, etj, do tė kishim shifra tė tmerrshme tė humbjes sė jetės sė njerėzve pa qėllim.


Nė Perėndim njeriu ėshtė si njė veturė, nuk vlerėsohet aspak, shfrytėzohet dhe pastaj hidhet. Kėto janė disa nga metodat e kėtyre sistemeve, ku sherre tė mėdha ka pasur edhe popullata islame. E sot, po kėto shtete flasin pėr demokraci, barazi, solidaritet, mirėkuptim etj, e neve si myslimanė nuk duhet t`u besojmė e as qė kemi tė drejtė t`u besojmė se ato kanė pėrgatitur lajkat e tyre nė kuzhinat e revolucioneve tė mėdha. Popullata myslimane njė kohė tė gjatė ishte e inkorporuar nė kthetrat dhe mashtrimet e kėtyre “Falsifikatorėve tė Historisė”, por sė fundi ėshtė zgjuar nga gjumi dhe po vazhdon tė ecė ngadalė, por e sigurt drejtė rrugės sė drejtė islame. Sipas Islamit, njeriu ėshtė njė mėkėmbės dhe ndjekės i rrugės sė Pejgamberit (a.s) nė tokė. Nė botė ēdo gjė ėshtė pėr njeriun. Pėr tė treguar rrugėn e drejtė, Zoti (xh.sh) ka dėrguar shumė Pejgamber, ka zbritur 4 libra tė shenjta dhe na ka mėsuar se si t`i jetėsojmė porositė e Tij. Nė Perėndim ekziston shtypja dhe forca, nė Islam ekziston mėshira dhe drejtėsia. Nė librin e shenjtė, Kuranin, dhe nė Synetin e Pejgamberit (a.s) ekzistojnė koncepte si dashuria ndaj njeriut, mėshira, drejtėsia, mėnyra e jetesės, etj. Siē kam theksuar nė fillim se bahēja me lule, qė ishte nė shkatėrrim e sipėr, sot po merr formėn dhe pamjen qė kishte dikur. Neve duhet t`ia kthejmė bukurinė qė kishte dhe tė lidhemi fort pas kėtij kopshti, pasi kjo ėshtė rruga e drejtė qė na udhėzon Allahu dhe i Dėrguari i Tij