PDA

View Full Version : Pregatitja pėr Ramazan


at|n|
03-09-07, 18:12
selam alejkum vllazni
Se pari Allahu ju mundesofte te gjitheve me prit Ramazanin edhe me percjell ashtu qysh Allahu eshte i knaqur. Mos harroni se sahabet kan bo dua 1 vit per Ramazanin, 6 muaj me ju mundesu Allahu me prit Ramazanin edhe 6 muaj me jav pranu Allahu agjerimin edhe punet e tjera te mira.
Une e kisha dhene nji keshille se pari vetit pastaj edhe juve qe t'i shfrytezoni keto dite ne pune te mira.
Mos harroni me kerku meshiren prej Allahu s.v.t ne 10 ditet e para.
Mos harroni me kerku falje mekatesh ne 10-shin e dyte.
Mos harroni me kerku me ju ruajt Allahu prej zjarrmit te xhehenemit ne 10-shin e fundit, kur edhe ka thene Pejgamberi a.s me kerku naten e kadrit.
Mos harroni se Ramazani eshte muaji i Kuranit, dhe leximi ne te ka shperblim shume.

vazhdoni vllazni me keshilla , Allahu ju shperblefte

at|n|

prishtinasi
03-09-07, 18:18
selam alejkum vllazni
Se pari Allahu ju mundesofte te gjitheve me prit Ramazanin edhe me percjell ashtu qysh Allahu eshte i knaqur. Mos harroni se sahabet kan bo dua 1 vit per Ramazanin, 6 muaj me ju mundesu Allahu me prit Ramazanin edhe 6 muaj me jav pranu Allahu agjerimin edhe punet e tjera te mira.
Une e kisha dhene nji keshille se pari vetit pastaj edhe juve qe t'i shfrytezoni keto dite ne pune te mira.
Mos harroni me kerku meshiren prej Allahu s.v.t ne 10 ditet e para.
Mos harroni me kerku falje mekatesh ne 10-shin e dyte.
Mos harroni me kerku me ju ruajt Allahu prej zjarrmit te xhehenemit ne 10-shin e fundit, kur edhe ka thene Pejgamberi a.s me kerku naten e kadrit.
Mos harroni se Ramazani eshte muaji i Kuranit, dhe leximi ne te ka shperblim shume.

vazhdoni vllazni me keshilla , Allahu ju shperblefte

at|n|

Mundesisht keshillen veq vetiti...se me eshte mbushur "inbox-i" me keshilla!

jadore
03-09-07, 18:26
selam alejkum vllazni
Se pari Allahu ju mundesofte te gjitheve me prit Ramazanin edhe me percjell ashtu qysh Allahu eshte i knaqur. Mos harroni se sahabet kan bo dua 1 vit per Ramazanin, 6 muaj me ju mundesu Allahu me prit Ramazanin edhe 6 muaj me jav pranu Allahu agjerimin edhe punet e tjera te mira.
Une e kisha dhene nji keshille se pari vetit pastaj edhe juve qe t'i shfrytezoni keto dite ne pune te mira.
Mos harroni me kerku meshiren prej Allahu s.v.t ne 10 ditet e para.
Mos harroni me kerku falje mekatesh ne 10-shin e dyte.
Mos harroni me kerku me ju ruajt Allahu prej zjarrmit te xhehenemit ne 10-shin e fundit, kur edhe ka thene Pejgamberi a.s me kerku naten e kadrit.
Mos harroni se Ramazani eshte muaji i Kuranit, dhe leximi ne te ka shperblim shume.

vazhdoni vllazni me keshilla , Allahu ju shperblefte

at|n|

alejkem selam altin,

me meshiren e Allahut ,uroj qe keshilla jote te shkoj tek te devoteshmet , tek te tjeret qe ne keto fjali te gjejne vetevehten ...uroj qe Allahu te ju shperblej dhe juve per devoteshmerin , gjithesecili shpaguhemi per veprat qe bejme ...
tash nje lutje , nje besimtar i mire i devoteshem , i nenshtrohet Krijuesit , kupton mesazhet e tij dhe me perpikeri i zbaton , feja eshte per njeriun pse ai ka intelektin me te zhvilluar nga te gjitha krijesat , te pranosh fene ne vetevete do te thote , te persosesh veprimet e tua , ndaj Krijuesit dhe tjereve qe na rrethojne .. besimtare te devoteshem na bejne punet dhe parimet tona si njerze , e jo shteti ku jetojme prandaj te lutem (me shpres qe ne kete rast mua me shkruhet nje sevap), hjeke prononcimin provokues qe ke ne avetar, feja eshte per njerzit , feja nuk eshte per teritoret atyre nuk ju duhet kjo , ashtu sikurse as provokimi mes nesh ...


Anėtarėsuar: 24-03-05
Vendndodhja: New islamic state - Dardania

shpresoj qe I Lartemadheruari te ju ndjej per kete , kur dihet qe islami eshte paqe , jo provokim se prvokimi nxit urrejtjen .

jador

at|n|
03-09-07, 18:39
selam alejkum vllazni,
Sa i perket atij prishtinalise qe ju ka mbush inboxi me keshilla, ajo eshte gje e mire se muslimani perfiton prej keshillave ashtu sic thote Allahu s.v.t ne Kuran:
Vazhdo me kėshillė, sepse kėshilla besimtarėve u bėn dobi. (51:55. )

Vlla jador , nuk eshte qellimi im me nxit urrejtje me avatarin tim e qellime tjera , veqse e pranoj keshillen tende edhe e ndrroj ate thenie pa problem.

at|n|

prishtinasi
03-09-07, 18:46
selam alejkum vllazni,
Sa i perket atij prishtinalise qe ju ka mbush inboxi me keshilla, ajo eshte gje e mire se muslimani perfiton prej keshillave ashtu sic thote Allahu s.v.t ne Kuran:
Vazhdo me kėshillė, sepse kėshilla besimtarėve u bėn dobi. (51:55. )

Vlla jador , nuk eshte qellimi im me nxit urrejtje me avatarin tim e qellime tjera , veqse e pranoj keshillen tende edhe e ndrroj ate thenie pa problem.

at|n|

Me vjen mire qe te shtina me fol anglisht:)...! Vlla...

memumi
03-09-07, 20:40
atini vlla Allahu te shperbleft
per kete perkujtim
Allahu na mundesoft ta presim
e ata qe nuk dojn me prit Allahu jau mundesoft mos me prit

Preshevar
04-09-07, 10:01
Dhjetė sėmundje tė cilat i shėron agjėrimi

Agjėrimi ėshtė njė adhurim i veēantė tek Allahu i Lartėsuar. Ai ėshtė njė prej detyrimeve me tė cilat nuk u veēua vetėm ymeti musliman, por Allahu ia detyroi atė edhe popujve tė tjerė para nesh e kjo tregon rėndėsinė e tij. Shkenca e sotme ka zbuluar qė agjėrimi forcon sistemin imunitar tek agjėruesi pėr t’i bėrė ballė shumė sėmundjeve. Faqja jonė mjekėsore nė kėtė numėr flet pėr rolin e agjėrimit nė shėrimin e shumė sėmundjeve, tė paraqitura nėpėrmjet eksperimenteve reale.
Operacioni

Agjėrimi kryen funksionin e kirurgut duke eliminuar qelizat e shkatėrruara e tė dobta prej trupit. Uria, qė shoqėron agjėrimin, vė nė lėvizje aparatet e brendshme tė trupit duke konsumuar qelizat e dobta pėr tė pėrballur kėtė uri, kėshtu qė trupit i jepet rasti i volitshėm tė rikthejė gjallėrinė dhe aktivitetin e tij. Gjithashtu agjėrimi ėshtė mbrojtje pėr trupin prej shumė tepricave tė dėmshme si pėr shembull: gurėt, shtesat e mishit, gjendrat dhjamore, madje edhe vetė plagėt nė fillimin e formimit tė tyre.Sėmundjet e lėkurės

Agjėrimi ėshtė i dobishėm nė kurimin e sėmundjeve tė lėkurės, pasi ai pakėson pėrqindjen e ujit nė gjak. Pakėsimi i tij nė lėkurė sjell:
- forcimin e imunitetit tė lėkurės dhe rezistimin ndaj mikrobeve dhe sėmundjeve epidemike;
- pakėsimin e sėmundjeve tė lėkurės tė cilat pėrhapen nė sipėrfaqe tė mėdha tė trupit;
- pakėsimin e sėmundjeve alergjike duke i vėnė kufi problemeve tė lėkurės sė yndyrtė;
- me agjėrimin pakėsohen sekrecionet helmuese tė zorrėve dhe zvogėlohet pėrqindja e thartimit qė shkakton puērra tė vazhdueshme.
Dhimbjet e nyjeve

Kjo ėshtė njė sėmundje shumė e pėrhapur, sidomos nė moshat prej 30-50 vjeē. Problemi i vėrtetė ėshtė se mjekėsia e sotme ende nuk ka arritur nė ndonjė mjekim. Eksperimentet praktike nė Rusi kanė vėrtetuar, se agjėrimi gjatė tre javėve tė njėpasnjėshme ndihmon trupin qė tė shkarkojė mbeturinat dhe lėndėt helmuese, tė cilat janė shkaktare tė kėsaj sėmundjeje. Kėto eksperimente janė bėrė mbi njė grup tė sėmurėsh dhe rezultatėt kanė qenė tė kėnaqėshme.Trompoza

Agjėrimi ka ndikim tė madh nė mbrojtjen prej trompozės sė zemrės dhe trurit. Shumė studiues shkencorė e mjekėsorė kanė vėrtetuar qė agjėrimi zvogėlon pėrqindjen e yndyrnave nė trup, duke zvogėluar kėshtu kolesterolin. Kjo lėndė ngjitet nė muret e damarėve duke sjellė rritjen e pėrqindjes sė tij dhe rritjen e yndyrnave nė trup, si rrjedhim ēon nė ngrirjen e damarėve duke shkaktuar edhe hollimin e damarėve tė zemrės dhe trurit.Diabeti

Agjėrimi ėshtė njė rast i mirė pėr tė zvogėluar pėrqindjen e sheqerit nė gjak nė pikėn mė tė ulėt tė tij. Ai i jep gjėndrave tė pankreasit njė rast tė mirė pėr pushim, sepse detyra e tij ėshtė tė prodhojė insulinė, e cila e shndėrron sheqerin nė yndyrna qė depozitohen nė inde. Kur ushqimi e kalon masėn e insulinės sė sekretuar, pankreasi lodhet dhe si rrjedhojė e ndėrpret aktivitetin e tij, kėshtu sheqeri grumbullohet nė gjak duke rritur pėrqindjen e tij gradualisht, derisa shfaqen simptomat e sėmundjes. Pėr kėtė arsye, klinikat e ndryshme kuruese, nė tėrė botėn, praktikuan agjėrimin si metodė kurimi pėr tė sėmurėt me diabet, nė periudha tė ndryshme kohe, nė varėsi tė gjendjes shėndetėsore tė tyre. Kjo metodė ka patur rezultate dhe sukses tė kėnaqshėm pa pėrdorur ilaēe tė tjera.
Sėmundja e mbretėrve

Ndryshe quhet edhe “pėrdhesi” i cili krijohet nga ngrėnia e tepėrt, sidomos e mishit. Shkaku ėshtė defekti qė ndodh nė grumbullimin e proteinave tė gjendura nė mishra, sidomos nė mishin e kuq, gjė qė ēon nė grumbullimin e acidit tė urinės, sidomos nė nyjen e gishtit tė madh tė kėmbės. Gjatė prekjes sė nyjes me kėtė sėmundje ajo ėnjtet dhe skuqet duke u shoqėruar me dhimbje tė mėdha. Ndoshta masa e kripėrave nė urinė mund tė rritet e pastaj tė grumbullohet nė veshka duke formuar gurė. Pakėsimi i masės sė ushqimit ėshtė kurimi kryesor i kėsaj sėmundjeje shumė tė pėrhapur.
Infeksionet

Dobia e agjėrimit shfaqet nė mėnyrė tė hapur tek tė sėmurėt me infeksionet periodike tė tretjes e nė krye tė tyre janė: infeksioni peridik i stomakut, vėshtirėsia e tretjes dhe trazimi i zorrėve. Agjėrimi i jep kėtyre organeve mundėsinė e pushimit pėr mėse njė muaj. Gjithashtu ai ka ndikim tė madh edhe nė kurimin e tyre, madje edhe tė sėmurėt me kollonė pėrfitojnė shumė prej agjėrimit. Te tė sėmurėt me alergji, agjėrimi dhe racionalizimi i ushqimit ndihmojnė tė largohen shumė sėmundje alergjike. Pushimi i aparatit tretės ėshtė i domosdoshėm pėr tė shėruar shpejt disa sėmundje.
Sėmundjet e zemrės

Agjėrimi ka njė vlerė tė madhe pėr shumė sėmundje tė zemrės, pasi 10% e gjakut tė pompuar nga zemra shkon nė aparatin tretės gjatė proēesit tė tretjes. Kjo sasi zvogėlohet gjatė agjėrimit, sepse nuk kemi proēes tretjeje gjatė ditės. Kjo do tė thotė mė pak lodhje dhe mė shumė qetėsi pėr muskujt e zemrės.
Nė njė studim tė paraqitur nė konferencėn e sėmundjeve tė zemrės nė Arabinė Saudite nė shkurt tė 1998, janė eksperimentuar mbi 86 tė sėmurė me sėmundje tė ndryshme tė zemrės si psh, damarėt apo valvulat e zemrės, 86 % e tyre arritėn tė agjėronin tėrė muajin e Ramazanit dhe vetėm 10 % e tyre u detyruan ta ndėrprisnin atė disa ditė dhe nė pėrfundimin e muajit 78 % e tyre ndienė pėrmirėsim tė gjendjes shėndetėsore, kurse 11 % e tyre ndienė tė shtoheshin simptomat nga tė cilat ankoheshin. Agjėrimi ndihmon nė kurimin e tensionit tė lartė tė gjakut, sepse ulja e peshės qė shoqėron agjėrimin, ul gjithashtu edhe tensionin e gjakut nė mėnyrė tė dukshme, si edhe lėvizjet fizike nė namazin e teravisė ndihmojnė nė uljen e tensionit tė gjakut. D. Shahid Et’har nė njė hulumtim tė botuar nė revistėn amerikane “Jirir” pėrcakton se personi gjatė namazit tė teravisė konsumon 200 kalori. Kėshtu, nėse agjėruesi i pėrmbahet njė ushqimi normal, duke evituar teprimin nė yndyrna dhe sheqerna, do tė gjejė tek Ramazani mbrojtje pėr zemrėn e tij dhe kurim pėr sėmundjen e saj.Dhjamosja

Agjėrimi, pa e tepruar, ėshtė mjeku mė i aftė dhe mė i lirė. Ai ēon nė uljen e peshės, me kusht qė ta shoqėrojė normaliteti nė sasinė e ushqimit nė kohėn e iftarit dhe njeriu tė mos e fryjė stomakun me ushqim e lėngje pas agjėrimit. Vetė profeti (a.s) e fillonte iftarin me disa kokrra hurma ose me pak ujė e pastaj ngrihej dhe falte namazin e akshamit. Kjo ėshtė tradita dhe metoda mė e mirė pėr atė qė agjėron, qė ndėrpritet nga ushqimi e lėngjet pėr orė tė tėra. Sheqeri i gjendur nė hurma i sjell njeriut ndjesi ngopjeje, pasi gjaku atė e thith shumė shpejt e nė tė njėjtėn kohė i jep trupit energjinė e nevojshme pėr tė vazhduar aktivitetin e mėtejshėm. Por nėse e fillon ngrėnien pas njė urie tė gjatė duke ngrėnė mish e bukė, atėherė tėrė kėto ushqime duan njė kohė tė gjatė tė treten e njė pjesė e tyre tė shndėrrohet nė sheqerna e si rrjedhim njeriu ndien ngopje. Kėshtu njeriu vazhdon tė mbushė stomakun e tij mbi masė, duke menduar se ai akoma ėshtė i uritur. Rrjedhimisht agjėrimi e ka humbur specifikėn e tij nė sjelljen e shėndetit dhe elegancės, duke u kthyer nė fatkeqėsi pėr njeriun, sepse i shtohet mė tepėr shėndeti dhe dhjami. Kėtė gjė nuk e do Allahu pėr robėrit e tij, kur ka vėnė detyrim agjėrimin e Ramazanit.Kurim psikollogjik

Agjėrimi nuk shėron vetėm sėmundjet e trupit, pasi ai ėshtė detyrim i tė Dijshmit e tė Urtit, kėshtu qė ai ėshtė i plotė e nuk ka mangėsi. Mė poshtė po paraqesim mendimin e njė personi qė ka provuar tė agjėrojė pa patur asnjė lidhje me islamin.

Tom Bernez, student nė shkollėn “Kolombia”, dega gazetari, thotė:

“Unė e konsideroj agjėrimin mė shumė si njė eksperience tė thellė shpirtėrore sesa trupore. Megjithėse fillova tė agjėroj pėr tė ulur peshėn e tepėrt, e kuptova qė ai ėshtė shumė i dobishėm edhe pėr aktivitetin e trurit. Agjėrimi ndihmon si nė mėnyrėn e tė menduarit, nė lindjen e ideve tė reja, ashtu edhe nė pėrqendrimin e ndjenjave. Nuk kishin kaluar shumė ditė nga fillimi i agjėrimit nė strehimin shėndetėsor “Bulling”, kur ndieva qė po kaloja njė gjendje lartėsimi shpirtėror tė paimagjinueshme. Tani e bėj njė gjė tė tillė disa herė e nė periudha kohore nga njė deri nė gjashtė ditė. Nė fillim qėllimi ishte tė pastroja trupin nga shėndeti i tepėrt, por tani agjėroj pėr tė pastruar edhe shpirtin tim nga tėrė tė metat qė kanė ngecur nė tė gjatė jetės sime, sidomos pasi shėtita nėpėr botė pėr disa muaj dhe pashė padrejtėsitė nė tė cilėn jetojnė shumė njerėz. Ndiej sikur jam pėrgjegjės nė njė mėnyrė apo tjetėr pėr atė qė u ndodh atyre, kėshtu qė agjėroj si falje pėr kėtė. Kur agjėroj mė ikėn tėrė dėshira pėr ushqim e tėrė trupi ndien njė rehati tė madhe. Ndiej qė shpirti im largohet nga kapriēot dhe ndjenjat e kėqija si: lakmija, xhelozia, dėshira pėr sundim. Gjithashtu ndiej tė largohen edhe disa gjėra qė mė ndjekin pas si: frika, luhatja, ndjenja e mėrzisė. Tėrė kėto nuk i ndiej tė ndikojnė tek unė gjatė agjėrimit dhe gjej njė mirėkuptim tė mrekullueshėm me tėrė njerėzit gjatė tij.”


Nga Natasha Kamberi

Preshevar
04-09-07, 10:08
“O ju qė besuat, agjėrimi ju ėshtė bėrė detyrim, sikurse ishte detyrim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm.”
(2:183)“Ne e zbritėm atė (Kuranin) nė natėn e Kadrit. E ē’tė bėri ty tė dish se ē’ėshtė nata e Kadrit? Nata e Kadrit ėshtė mė e rėndėsishme se njėmijė muaj! Me lejen e Zotit tė tyre, nė tė zbresin engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) pėr secilėn ēėshtje. Ajo ėshtė paqe deri nė agim tė mėngjesit. ”
(97:1-5)

Preshevar
06-09-07, 22:26
unejs_murati shkruan

1. Dobitė e agjėrimitNė Librin Famėlartė tė Allahut tė Madhėruar kanė zbritur ajete tė qarta dhe tė patundshme, tė cilat nxisin pėr agjėrim me qėllim qė tė afrohesh tek Allahu i Lartėsuar, si dhe sqarojnė dobitė e agjėrimit. Allahu i Lartėsuar thotė:"Me tė vėrtetė qė muslimanėt dhe muslimanet, besimtarėt dhe besiamtaret, tė bindurit dhe tė bindurat ndaj Allahut, tė drejtit dhe tė drejtat, durimtarėt dhe durimtaret, tė nėnshtruarit dhe tė nėnshtruarat, sadakadhėnėsit dhe sadakadhėnėset, agjėruesit dhe agjėrueset, ruajtėsit e nderit dhe ruajtėset e nderit, pėrkujtuesit dhe pėrkujtueset qė e pėrkujtojnė shumė Allahun me zemėr e me gojė, pikėrisht pėr kėta Allahu ka pėrgatitur falje dhe shpėrblim tė madh." [El Ahzab: 35].

"Pra, nėse agjėroni, kjo ėshtė akoma mė mirė pėr ju, veē sikur ta dinit." [el Bekaretu: 184].

Gjithashtu edhe i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka qartėsuar nė hadithe tė sakta se agjėrimi ėshtė mburojė nga epshet dhe mburojė nga Zjarri i Xhehennemit, dhe se Allahu e ka veēuar atė me njė derė nga dyert e Xhennetit. Agjėrimi e pastron shpirtin nga epshet dhe e burgos atė nga dėshirat, duke e bėrė atė shpirt tė qetė e tė sigurt. Kėto dobi tė mėdha dhe kėtė shpėrblim tė madh, e trajtojnė dhe e sqarojnė hadithet e vėrteta qė do tė paraqesim nė vijim:

1. Agjėrimi ėshtė mburojė1

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e ka urdhėruar atė tė cilin e pushton dėshira pėr martesė por nuk ka mundėsi tė martohet, qė tė agjėrojė, duke e konsideruar agjėrimin pengesė dhe parapritė tė kėtij epshi. Kjo sepse agjėrimi i ndrydh dhe i bllokon fuqitė dhe energjinė e gjymtyrėve, duke i bėrė ato tė qetėsohen dhe tė dobėsohen. Ėshtė provuar me prova tė qarta se agjėrimi ka ndikim tė habitshėm nė ruajtjen e gjymtyrėve dhe tė energjisė sė brendshme.

Pėr kėtė shkak, i Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "O ju tė rinj! Kushdo prej jush qė ka mundėsi pėr martesė, le tė martohet, sepse kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr uljen e shikimit dhe mėnyra mė e mirė pėr mbajtjen e dėlirėsisė. Ndėrsa kush nuk ka mundėsi tė martohet, atėherė tė agjėrojė, sepse agjėrimi ėshtė ndrydhės (i epshit)."2

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) na ka sqaruar gjithashtu se Xhenneti ėshtė i rrethuar me vėshtirėsi e sprova, ndėrsa Xhehennemi ėshtė rrethuar me epshe e dėshira.

Kėshtu qė, nėse tė bėhet e qartė, vėlla musliman, se agjėrimi i thyen epshet dhe i ndrydh ato, ndėrkohė qė dihet se ato tė ēojnė drejt Zjarrit, atėherė ai ėshtė bėrė pritė dhe pengesė ndėrmjet agjėruesit dhe Zjarrit. Pėr kėtė shkak kanė ardhur hadithe qė flasin hapur se agjėrimi ėshtė mburojė e njeriut me tė cilėn mbrohet nga Zjarri.

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) thotė: “S'ka njeri i cili agjėron njė ditė pėr hir tė Allahut, vetėm se Allahu, pėr shkak tė saj do t'ia largojė fytyrėn atij (njeriut) nga Zjarri shtatėdhjetė pranvera.”3

Gjithashtu thotė: "Agjėrimi ėshtė mburojė qė e mbron robin/njeriun nga Zjarri."4

Dhe thotė: "Kush agjėron njė ditė pėr Hir tė Allahut, Allahu do tė bėjė mes tij dhe Zjarrit njė hendek sa largėsia mes qiellit dhe Tokės."5

Disa nga dijetarėt kanė shkuar nė mendimin se kėto hadithe tė sipėrpėrmendura kanė ardhur pėr tė treguar dobinė e agjėrimit nė Xhihad dhe nė luftėn nė Rrugėn e Allahut, por nga kuptimi i drejtpėrdrejtė i haditheve pėrfitohet se i gjthė agjėrimi, qė ėshtė i pastėr vetėm pėr hirė tė Allahut dhe nė pėrputhje me udhėzimet e tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), ai ėshtė nė Rrugė tė Allahut.

2. Agjėrimi tė fut nė Xhennet:

Mėsove, o ti njeri i bindur Allahut, Allahu tė dhėntė sukses nė bindjen ndaj Tij, se agjėrimi e largon vepruesin e tij nga Zjarri, duke e afruar kėshtu pėr nga begatitė e Xhenetit.

Transmetohet nga Ebi Umame (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!), se ka thėnė: Thashė: O i Dėrguari i Allahut! Mė drejto nė njė vepėr qė mė fut nė Xhennet. Ai (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tha: “Agjėro, sepse nuk ka si ai!”6

3. Agjėruesve u jepet shpėrblimi pa hesap.(*7)
4. Agjėruesi ka dy gėzime .(*8)
5. Era qė del nga goja e agjėruesit, ėshtė mė e kėndshme tek Allahu sesa parfumi (*9).

Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) thotė: I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Allahu thotė: Ēdo vepėr e birit tė Ademit (njeriut) ėshtė pėr tė, pėrveē Agjėrimit10, i cili ėshtė pėr Mua dhe Unė do tė shpėrblej pėr tė. Agjėrimi ėshtė mburojė. Nėse dikush nga ju ėshtė agjėrueshėm, tė mos flasė pahijshėm dhe tė mos e ngrejė zėrin (a tė ankohet). Nėse atė e ofendon dikush apo e lufton, ai tė thotė: Unė jam agjėrueshėm11. Betohem nė Atė, nė Dorėn e tė Cilit ėshtė shpirti i Muhamedit, se era qė del nga goja e agjėruesit, tek Allahu ėshtė mė e kėndshme sesa parfymi. Pėr agjėruesin ka dy gėzime: kur ai ha iftar, gėzohet dhe kur tė takojė Zotin e tij, gėzohet me agjėrimin e tij."10

Ndėra nė njė transmetim tjetėr tė Buhariut thuhet: "Ai (agjėruesi) e lė ngrėnien, pirjen dhe dėshirat e tij vetėm pėr Mua. Agjėrimi ėshtė pėr Mua dhe Unė do tė shpėrblej pėr tė. Njė e mirė shpėrblehet me dhjetėfishin e saj."

Ndėrsa nė njė transmetim tjetėr tė Muslimit thuhet: “Ēdo punė e birit tė Ademit shumėfishohet; puna e mirė i shumėfishohet prej dhjetė deri nė shtatėqindfish. Allahu thotė: Pėrveē agjėrimit, i cili ėshtė pėr Mua, dhe vetėm Unė shpėrblej pėr tė. Ai (robi) largohet nga epshet dhe ushqimi i tij vetėm pėr Mua. Pėr agjėruesin ka dy gėzime; njė gėzim kur ai bėn iftar, dhe njė gėzim kur tė takojė Zotin e tij. Ndėrsa era e gojės sė agjėruesit ėshtė mė e mirė tek Allahu sesa aroma e miskut.”

6. Agjėrimi dhe Kurani ndėrmjetėsojnė pėr shokun e tyre

Muhamedi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) thotė: “Kurani dhe agjėrimi do tė ndėrmjetėsojnė pėr njeriun nė Ditėn e Gjykimit. Agjėrimi do tė thotė: O Zoti im! Unė e kam ndaluar atė nga ushqimi dhe epshet (gjatė ditės), ndaj mė lejo tė ndėrmjetėsoj pėr tė. Ndėrsa Kurani do tė thotė: Unė e ndalova atė nga gjumi i natės, ndaj mė lejo tė ndėrmjetėsoj pėr tė. Thotė: Atėherė u jepet lejė qė tė ndėrmjetėsojnė.”11

7. Agjėrimi ėshtė shlyerje dhe kompensim

Nga dobitė me tė cilat veēohet agjėrimi ėshtė se; Allahu e ka bėrė atė shlyerje dhe kompensim pėr atė qė rruan flokėt duke qenė se ėshtė muhrim (nė Haxh, gjė e cila nuk lejohet para therjes sė kurbaneve), pėr shkak tė ndonjė arsyeje si sėmundje apo dhimbje koke, dhe nuk ka mundėsi tė therė kurban. Apo pėr atė qė mbyt gabimisht ndonjė tė huaj (jomusliman) me kontratė (nė vendet islame). Po ashtu pėr thyerjen e zotimit, apo mbytjen e gjahut nė Ihram (me veshjet e haxhit), apo nė rastin e Dhiharit (thėnia gruas se ajo ėshtė si shpina e nėnės, me qėllim qė tė mos i afrohet asaj pėr marrėdhėnie intime). Kėto gjėra i gjen tė qarta nė ajetet qė vijojnė:

Allahu nė Kuran thotė: "Dhe i kryeni me pėrpikmėri Haxhin dhe Umren pėr Allahun. Por nėse keni pengesa pėr t’i plotėsuar ato, atėherė preni kurban sa tė mund ta pėrballoni dhe mos i rruani kokat tuaja deri sa kurbani tė mbėrrijė nė vendin e caktuar pėr t’u therė. Ndėrsa kushdo qė ėshtė i sėmurė apo ka plagė nė kokė, atėherė ai duhet tė paguajė shpėrblesė (Fidjeh), ose me agjėrim (tri ditė), ose duke dhėnė sadaka (lėmoshė, tė ushqejė gjashtė te varfėr), ose duke prerė kurban. Ndėrsa nė qoftė se jeni shėndoshė, pėr kėdo qė kryen Umrėn nė muajin e Haxhit para Hxhit (Haxhi-Tamatu apo Kiran) gjithėsecili duhet tė bėjė kurban aq sa tė ketė mundėsi, por nė qoftė se nuk gjen, atėherė duhet tė agjėrojė tri ditė gjatė Haxhit dhe shtatė ditė pas kthimit nė shtėpi, duke i bėrė ato gjithsej dhjetė ditė. Kjo mėnyrė ėshtė pėr atė tė cilit nuk i ndodhet familja brenda kufijve tė Xhamisė sė Shenjtė. Dhe kijeni frikė Allahun dhe dijeni se Allahu ėshtė i ashpėr nė ndėshkim." [El Bekare 196].

Allahu nė Kuran thotė: “Nuk shkon qė besimtari tė vrasė besimtarin, pėrveē nėse ndodh gabimisht. E kush e mbytė gabimisht; dhe nė kėtė rast, kushdo qė vret besimtarin pa dashje, urdhėrohet qė ai (vrasėsi) tė lirojė njė skllav besimtar dhe pėrmbushjen e pagesės sė gjakut e cila do t’i jepet familjes sė tė ndjerit, nė rast se ata nuk e falim atė. Nė rast se i ndjeri i takonte ndonje populli nė luftė me ju dhe ai ka qėnė besimtar, ju detyrohet lirimi i njė skllavi, nėrsa po tė ishte nga ndonjė popull me tė cilin ju keni marrėveshje bashkpunimi me njėri-tjetrin, atėherė duhet tė jepni pagesėn e gjakut familjes sė tij dhe nė tė njėjtėn kohė duhet tė lironi njė skllav besimtar. Ndėrsa kush nuk i ka mundėsit (pėr tė liruar skllavin si plotėsim tė pendimit), ai duhet tė agjėrojė dy muaj pandėrprerė pėr tė treguar pendim tek Allahu. Dhe Allahu ėshtė kurdoherė i Gjithėditur mė i Urti Gjithėgjykues." [En Nisa 92].

Allahu nė Kuran thotė: "Allahu nuk do t’iu ndėshkojė ju pėr ato gjėra tė paqėllimshme nė betimet tuaja, por Ai do t’iu ndėshkojė pėr betimet me qėllim, dhe pėr tė shlyer njė betim (tė qėllimshėm), ushqeni dhjetė tė varfėr nė atė masė sa keni ushqyer edhe familjet tuaja, ose i vishni ata, ose ēlironi njė skllav. Por kushdo qė nuk mund ta pėrballojė kėtė, atėherė ai duhet tė agjėrojė tri ditė. Kjo ėshtė shlyerja pėr betimet e bėra dhe ruani betė tuaja. Kėshtu Allahu jua bėn tė qarta Ajetet e Tij qė tė mund tė bėheni mirėnjohės e falenderues”. [El Maide 89].

Allahu nė Kuran thotė: "O ju qė keni besuar! Mos e mbytni gjahun duke qenė se jeni nė Ihram (pėr Haxh apo Umre), dhe kushdo qė e mbyt atė me qėllim, dėnimi pėr tė ėshtė bėrja kurban e njė kafshe tė butė e sjellė nė Kabe, tė barazvlefshme me atė qė ai ka vrarė. Pėr kėtė ēėshtje gjykojnė dy burra tė drejtė nga mesi juaj; ose pėr shlyerje tė gjynahit, ai duhet tė ushqejė njerėz tė varfėr, ose sa i takon kėsaj me agjėrim, qė tė ndjejė peshėn e ndėshkimit tė veprės sė tij. Allahu e ka falur atė qė ka kaluar, por kushdo qė e bėn atė pėrsėri, Allahu do tė marrė shpagim prej tij. Allahu ėshtė i Gjithėfuqishėm, plotėsisht i Zoti pėr tė marrė shpagimin." [El Maide: 95]

Allahu nė Kuran thotė: “Ata tė cilėt i bėjnė tė paligjshme bashkėshortet e tyre (me dhihar), e pastaj zmbrapsen nga ajo qė kanė thėnė, janė tė obliguar qė para se tė prekin njėri-tjetrin, tė lirojnė njė skllav. Ky ėshtė qortim pėr ju, dhe Allahu ėshtė i Mirėnjohur pėr gjithēka qė ju punoni. Ai i cili nuk ka mundėsi (tė lirojė skllav), duhet tė agjėrojė dy muaj njėri pas tjetrit para se ata tė dy tė prekin njėri-tjetrin. E pėr atė i cili nuk ėshtė nė gjendje pėr kėtė, ai duhet tė ushqejė gjashtėdhjetė tė varfėr. Ky ėshtė njė urdhėr me qėllim qė ju tė keni besim tė plotė tek Allahu dhe tek i Dėrguari i Tij. Kėta janė kufijtė e vendosur nga Allahu. Dhe pėr mosbesimtarėt ėshtė ndėshkimi i dhimbshėm." [El Muxhadele: 3-4]

Po kėshtu, agjėrimi bashkohet me lėmoshėn pėr shlyerjen e sprovės sė burrit nė pasurinė, familjen dhe komshiun e tij.

Hudhejefe ibėn el Jeman (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) transmeton se Muhamedi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Fitnen-Sprovat e burrit nė familjen, pasurinė dhe fqinjėt e tij i shlyen agjėrimi dhe lėmosha."12

8. Dera “Er Rajjan” e Xhenetit ėshtė pėr Agjėruesit

Sehėl ibėn Seadi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) transmeton se i Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Nė xhenet ėshtė njė derė e cila quhet er Rajjan. Nga ajo derė do tė hyjnė vetėm agjėruesit nė Ditėn e Gjykimit, dhe nuk hyn prej saj askush tjetėr. Kur ata tė hyjnė, ajo mbyllet dhe nuk hyn mė askush. [Kur ata tė hyjnė tė gjithė, ajo mbyllet. Kush hyn nė tė, do tė pijė (ujė a diēka tjetėr) dhe kush pi, nuk ka pėr t’u etur mė kurrė.]"13P.S:
Fusnotat.

1.Parapritė.
2.Transmeton Buhariu ( 4/ 106) dhe Muslimi (1400); nga Ibėn Mesudi.

3.Transmeton Buhariu (6/ 35) dhe Muslimi (1153); nga Ebi Seid el Hudri. Teksti i pėrmendur ėshtė i Muslimit. Shtatėdhjetė pranvera: d.m.th. ecje 70 vite. Kėshtu ka thėnė Ibėn Haxheri nė "El Fet'h" (6/48)
4.Transmeton Ahmedi (3/241) dhe (3/296); nga Xhabiri, ndėrsa nė (4/22) e transmeton nga Uthman ibėn ebi el Asi. Ky hadith ėshtė i saktė.
5.Transmeton Tirmidhiu (1624); nga hadithi I Ebi Umametu, por nė senedin e tij ka butėsi (dobėsi), pasi qė El Velid ibėn Xhemil ėshtė i besueshėm por gabon. Megjithatė, ky hadith ėshtė pasuar nga hadithe tė tjera, siē ka ardhur "El Kebir" tė Taberanit: ( 8/ 260.274, 280); nga dy rrugė trasmetimesh; nga el Kasim; nga Ebi Umame.
Nė kėtė temė ka gjithashtu hadith edhe nga Ebi Dardai. Atė e ka transmetuar Tabarani nė "es Sagir": (1/273), por nė tė ka dobėsi.
Si pėrfundim, Hadithi ėshtė i saktė.
6.Transmeton Nesai (4/165), Ibėn Hibani (faqe 232) dhe Hakimi ( 1/321). Senedi i kėtij hadithi ėshtė i saktė.
7.Tė gjitha pikat qė kan nė fund kėtė yll, pėrfshihen nė Hadithin qė pėrmendet mė poshtė.
8.D.m.th. se ēdo vepėr ka shpėrblim tė kufizuar, pėrveē agjėrmit, shpėrblimi i tij ėshtė pa hesap, siē do tė ceket mė pas.
9.Ta thotė kėtė fjalė me zė tė dėgjueshėm, me qėllim qė ofenduesi apo sulmuesi tė tėrhiqet. Thuhet gjithashtu se kjo fjalė duhet thėnė pa zė, me qėllim qė tė ndalohet nga kthimi i ofendimit me ofendim, apo e sulmit me sulm. Por fjala e parė ėshtė mė e saktė dhe mė e qartė, pasi qė “thėnia” e pakufizuar me ndonjė cilėsi, nuk mund tė jetė veēse me gjuhė, ndėrsa thėnia me vete, pa zė, ėshtė e kufizuar. Njėsoj si fjala e tij (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nė hadithin e transmetuar nga Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!): “Allahu ia ka falur popullit tim ato qė thonė me vete (qė i mendojnė por nuk i veprojnė), pėrderisa nuk i shprehin apo nuk i veprojnė ato.” [Ky Hadith ėshtė Mutefekun alejhi]. Kėshtu na bėhet e qartė se “thėnia” e pakushtėzuar, nuk pėrdoret veēse pėr fjalėn e shprehur me gjuhė dhe zė, e Allahu e di mė mirė.
10.Transmeton Buhariu (4/88) dhe Muslimi (1151). Teksti i pėrmendur ėshtė i Buhariut.

11.Transmeton Ahmedi ( 6626), Hakimi (1/554), Ebu Naim (8/161); nga disa rrugė transmetimi; nga Jahja Ibėn Abdullah; nga Abdurrahman el Hubulij, nga Abdullah ibėn Amėr. Ky transmetim ėshtė i mirė.
Dobi: Ky hadith dhe tė tjera si ai, qė flasin pėr trupėzimin apo tė folurit e veprave tė njeriut, duhet tė besohen prerė pa asnjė pikė dyshimi, dhe pa ndonjė ndryshim tė domethėnies apo interpretim tė saj, pasi qė kjo ėshtė rruga e selefėve tanė tė sinqertė, e padyshim se kjo ėshtė rruga mė e paqshme, mė e ditur dhe mė e qėndrueshme (e saktė). Mjafton qė ajo ėshtė njė nga kushtet e besimit. Allahu i Lartėmadhėruar thotė: “Tė cilėt besojnė nė Gajbin- tė fshehtėn (qė ka lajmėruar Allahu), e falin namazin dhe japin (lėmoshė) nga ajo qė Ne i kemi furnizuar.” [El Bekare: 3].

12.Transmeton Buhariu (2/7) dhe Muslimi (144).
13.Transmeton Buhariu (4/95) dhe Muslimi (1152), dhe shtesa ndėrmjet kllapave tyransmetohet nga Ibėn Huzejme, nė “Sahihun” e tij (1903).

Shqiptare
07-09-07, 08:51
Agjėrimi

Muaji i Ramazanit, muaj i bekuar,
kur i kanė ardhur tė gjitha shpalljet botės.
Nė tė ka zbritur Kurani i Madhėruar,
nga i madhi Zot, nė qiejt e tokės….

Nė Ramazan filloi profetėsinė ai diell,
nė kėtė muaj ndodhet dhe nata e Kadrit.
Nė kėtė muaj u ngrit Isai nė qiell,
nė kėtė muaj jepet sadakaja e Fitrit!

Lufta e Bedrit nė tė u fitua,
nė tė ėshtė itikafi, i larti adhurim…
Mekka e nderuar nė tė u ēlirua,
shumė lutje, nė tė, jo, nuk kanė mė kthim!

Agjėrimi, njė adhurim i lartė shpirtėror,
qė kontrollon epshin dhe trupin kalit.
Na bėn mė tė mirė, na bėn mė njerėzorė,
tek njohim si vuan varfanjaku pėrditė.

Nga zjarri i tmerrshėm agjėrimi mė mbron,
mė mbron nga ligėsitė e njerėzve pa fe.
Ramazanin nderoj, Zoti mė vėshtron,
ai ma sjell diellin qė ēel nė Atdhe!

Ai qė ėmbėl ndihmon njė agjėrues,
Sa dhe ai ėshtė i nderuar dhe shpėrblyer…
Njeriut mos ia kthe krahėt kurrė,
Zoti pėr ne i ka hapur gjithė dyert!

Autor: Behauddin Gashi

valiii
07-09-07, 13:51
Ess-Selamun Alejkum

Allahu s.u.t ne gjdo krijese te Tij ka bere dallime , apo me mire te themi , i ka vequar ato nga tjerat , si PSH , nga Planetet e ka vequar Token dhe e ka bere te banueshme per tere njerzimin dhe ēka ka ne te .
Kurse prej banorve te Tokes e ka vequar Njeriun ...Te gjitha shtazet e adhurojne Ate ne menyren e vet ( kuptohet ne boten e tyre ) , kurse krijesa me emrin "Njeri" posedon vullnetin e plote te zgjedh , te jete Falenderues apo Mohues i Tij ..
Prej njerzimit , Allahu (s.u.t) i ka vequar te Derguarit e tij dhe Njerezit e devotshem te dashurit e Tij (evlijate) .
Prej Muajve ka vequar muajin e Ramazanit, i cili eshte muaji i nente i kalendarit Islamik (sipas henes),dhe eshte muaji ne te cilin ajetet e para te Kur'anit iu shpallen/zbriten Profetit Muhamed .
Prej Diteve e ka vequar diten Xhuma ( Premten ) , Kurse mbrenda dites eshte e vequar nje kohe , kur lutjet e besimtareve ( nese jane te sinqerta ) nuk kthehen mbrapshte dhe Allahu s.u.t iu pergjegjet atyre ..

Ne Muajin e Ramazanit besimtare jane te obliguar te agjerojne ,Agjerimi ne Islam nenkupton abstenimin/shmangien nga tre nevoja fizike baze te njeriut - abstenim nga te ngrenet, te piret dhe nga marredheniet intime bashkeshortore - nga agimi (perafersisht nje ore e gjysem para se te linde Dielli) deri ne perendim te Diellit pergjate gjithe muajit te Ramazanit.

Agjerimi eshte nje nga pese shtyllat e Islamit. Eshte nje akt qe tregon bindje dhe devocion ndaj urdhrave te Allahut, qe kryhet me nje shkalle te madhe perkushtimi, sinqeriteti dhe plotbesimi duke kerkuar meshiren e Allahut e keshtu t'i falen gabimet, gjynahet dhe te ruhet nga denimi i Zotit.Agjerimi eshte shprehje e dashurise se thelle per Zotin, e bere me devocion te paster, dedikim te sinqerte per te qene sa me afer Allahut, sepse Agjerimi eshte vetem per Allahun dhe asnje tjeter.Agjerimi i muajit te Ramazanit eshte obligim per ēdo Musliman te rritur qe eshte i afte dhe pa te meta mendore.

hasanmehmeti
08-09-07, 10:56
Bėje tė ditur se agjėruese ėshtė ajo tė cilės i agjėrojnė gjymtyrėt nga mėkatet, i agjėrojnė sytė nga shikimi i harameve, i agjėrojnė veshėt nga dėgjimi i harameve si: gėnjeshtra, pėrgojimi, muzika si dhe ēdo gjė e ndaluar.
I agjėrojnė duart nga dhuna e ndaluar, agjėrojnė kėmbėt nga shkuarja nė vendet e haramit, agjėron gjuha nga gėnjeshtra, fjalėt e kėqija, i agjėron barku nga ushqimet dhe pijet, i agjėron organi nga gjėrat e turpshme , kur flet, thotė fjalė tė mira dhe tė dobishme dhe nuk flet nga ato fjalė tė kėqija, nuk i prek nderet e muslimaneve, sepse kjo konsiderohet prej mėkateve dhe ndalesave tė mėdha, prandaj dhe i Dėrguari i Allahut ka thėnė: "Kush nuk i lė fjalėt e kota dhe veprimin me to, le ta dijė se Allahu nuk ka nevojė qė ai ta lė ushqimin dhe pijen." (Buhariu)

Gjithashtu i Dėrguari i Allahut thotė: "Nėse dikush prej jush ėshtė agjėrueshėm tė mos ofendojė dhe tė mos bėjė zhurmė, nėse dikush tė ofendon ose tė lufton thuaj: Unė jam agjėrues." (Muttefekun alejhi)

Ndėrsa kush agjėron vetėm prej ushqimit dhe pijes, dhe bėn iftar me mishin e muslimanėve dhe nderin e tyre, futet te thėnia e tė Dėrguarit tė Allahut – paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė - ku thotė: "Shumė agjėruesėve, nuk u mbetet asgjė prej agjėrimit vetėm se uria." (Ibn Maxhe dhe Ahmedi me sened tė saktė)

esselamualejkum we rahmetullah
vellau juaj ne Islam
hasani

Kodra
08-09-07, 12:57
selam alejkum vllazni
Se pari Allahu ju mundesofte te gjitheve me prit Ramazanin edhe me percjell ashtu qysh Allahu eshte i knaqur. Mos harroni se sahabet kan bo dua 1 vit per Ramazanin, 6 muaj me ju mundesu Allahu me prit Ramazanin edhe 6 muaj me jav pranu Allahu agjerimin edhe punet e tjera te mira.
Une e kisha dhene nji keshille se pari vetit pastaj edhe juve qe t'i shfrytezoni keto dite ne pune te mira.
Mos harroni me kerku meshiren prej Allahu s.v.t ne 10 ditet e para.
Mos harroni me kerku falje mekatesh ne 10-shin e dyte.
Mos harroni me kerku me ju ruajt Allahu prej zjarrmit te xhehenemit ne 10-shin e fundit, kur edhe ka thene Pejgamberi a.s me kerku naten e kadrit.
Mos harroni se Ramazani eshte muaji i Kuranit, dhe leximi ne te ka shperblim shume.

vazhdoni vllazni me keshilla , Allahu ju shperblefte

at|n|

**********
**********
**********

Tė nderuar motra dhe vėllezėr,

Mos harroni tė kaloni mirė me tė gjithė njerėzit, jo vetėm 10 ditė nė vit por gjatė tėrė vitit, kėshtu dhe vetėm kėshtu do tė keni dyert e hapura gjithherė dhe gjithkund.

Mos harroni kurrė, tė jeni tė vetėdijshėm, mos bėni mėkate (gjatė gjithė vitit) sepse ėshtė e kot kėrkimi i faljes.

Mos harroni t'a ruani veten nga zjarret dhe mėkatet, gjatė gjithė vitit.

Mos harroni se, jo vetėm njė muaj por, gjatė tėrė vitit duhet lexuar dhe mėsuar nė tė mirė tė vetes dhe shoqėris.

Paqja dhe lumturia qoftė me ju pėrherė


Kodra

hasanmehmeti
08-09-07, 14:46
**********
**********
**********Mos harroni kurrė, tė jeni tė vetėdijshėm, mos bėni mėkate (gjatė gjithė vitit) sepse ėshtė e kot kėrkimi i faljes.


Paqja dhe lumturia qoftė me ju pėrherė


Kodra

po te ishte kerkimi falje nga ju Kodra ndoshta do ishte e kote, por Kerkimi nga Krijuesi qe te fale nuk eshte kurr e kote ,se njeriu eshte gabimtar kushdoqofte ai , dhe Krijuesi eshte Ai qe fal per ate qe kerkon falje .

edhe mbi ty qofte paqja

hasani

Kodra
09-09-07, 08:45
po te ishte kerkimi falje nga ju Kodra ndoshta do ishte e kote, por Kerkimi nga Krijuesi qe te fale nuk eshte kurr e kote ,se njeriu eshte gabimtar kushdoqofte ai , dhe Krijuesi eshte Ai qe fal per ate qe kerkon falje .

edhe mbi ty qofte paqja

hasani


**********
**********
**********

Pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn kapen shumica e besimtarėve Islam, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, nuk mund tė thėrrasin Paqe, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, ndrrojnė fytyrėn e tyre sa herė tė ju pėlqen, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, mbysin tė tjerėt, bombardojnė aty ku munden.

E tėra kjo bėhet sepse po kėrkove falje te krijuesi, je i falur!!!!!!!!!!!.

Tė nderuar motra dhe vėllezėr,

edhe njėherė po e bėjė lutjen drejtuar tė gjithve, mos bėni mėkate, respektoni njerėzit ashtu siē e meritojnė, e mos dėgjoni pėrralla tė njėrit apo tjetrit qė, vetėm 10 ditė apo 10 netė tė jeshė i mirė kurse tėrė pjesėn tjetėr tė vitit bė ēka duash se, do tė vijnė ato 10 ditėt dhe nė ato 10 ditė, kėrko falje dhe krijuesi do ti falė tė gjitha.

Kjo ėshtė trillim, nuk ėshtė pėrrallė por trillim i rrezikshėm i bartur nga koka tė sėmuara.

Kodra

hasanmehmeti
09-09-07, 10:51
**********
**********
**********

Pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn kapen shumica e besimtarėve Islam, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, nuk mund tė thėrrasin Paqe, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, ndrrojnė fytyrėn e tyre sa herė tė ju pėlqen, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, mbysin tė tjerėt, bombardojnė aty ku munden.

E tėra kjo bėhet sepse po kėrkove falje te krijuesi, je i falur!!!!!!!!!!!.

hahaha moderator Kodra ,te kisha kthy pergjigjien ty po pasi nuk eshte tema le te shkon kungulli mbi uj sa te doj, por do te del vetja ty boll .


Tė nderuar motra dhe vėllezėr,

edhe njėherė po e bėjė lutjen drejtuar tė gjithve, mos bėni mėkate, respektoni njerėzit ashtu siē e meritojnė,

shume e vertet mire e ke ,

e mos dėgjoni pėrralla tė njėrit apo tjetrit qė, vetėm 10 ditė apo 10 netė tė jeshė i mirė kurse tėrė pjesėn tjetėr tė vitit bė ēka duash se
kush e tha ket ore apo je moderator shpifes ti.

, do tė vijnė ato 10 ditėt dhe nė ato 10 ditė, kėrko falje dhe krijuesi do ti falė tė gjitha.

ne nuk e dim a na fal Zoti apo jo se ne nuk e dim te msheften

Kjo ėshtė trillim, nuk ėshtė pėrrallė por trillim i rrezikshėm i bartur nga koka tė sėmuara.

ti je se pari vete i semur , qe ben shpifje se pari mbi Profetin tone dhe fene Islame, nuk e di a ka modertor ketu se keta shpifsa si ti ketu nuk i kisha len te KULLOSIN ne kete pjese te forumit.

Ajo qe ka thene altini ne keto fjali eshte:
Mos harroni me kerku meshiren prej Allahu s.v.t ne 10 ditet e para.
Mos harroni me kerku falje mekatesh ne 10-shin e dyte.
Mos harroni me kerku me ju ruajt Allahu prej zjarrmit te xhehenemit ne 10-shin e fundit, kur edhe ka thene Pejgamberi a.s me kerku naten e kadrit.

eshte fjale Profetike qe profeti alejhiselam e ndan keto 30 dite te keti muaji qe jane , meshire , falje dhe largime nga zjarri i xhehnemit.

por ketu eshte tema vetem per kete MUAJ O KODER e Gurosur , e nese te intereson per muajit tjere kerko ne temat tjera.
Profeti alejhiselam ne ter muajit ka qene i meshirshem , i mire ndaj te tjereve , ka dhene sadaka , etj etj por ne kete muaj eshte munduar te jete edhe me i meshirshem , me i mire , me sadakdhenes , sepse eshte muaj i Meshires , Faljes , dhe i ngritjes se veprave tek Krijuesi me grada te panumerta.

nese ke interes te sinqerte te dish gje shkruaj si njeri e mos i ber te gjithe muslimanet e se bashku me te edhe Profetin alejhiselam te semur se nuk je gje vetem se nje injorant i gjenerates se madhe komunistesh qe e ka kaplu kete popull.

selamualejkum we rahmetullah we bereketuhu Musliman
vellau juaj ne Islam
hasani

hawk
09-09-07, 12:58
Pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn kapen shumica e besimtarėve Islam...
E tėra kjo bėhet sepse po kėrkove falje te krijuesi, je i falur!!!!!!!!!!!.
....edhe njėherė po e bėjė lutjen drejtuar tė gjithve, mos bėni mėkate, respektoni njerėzit ashtu siē e meritojnė, e mos dėgjoni pėrralla tė njėrit apo tjetrit...vetėm 10 dite...
Kjo ėshtė trillim, nuk ėshtė pėrrallė por trillim i rrezikshėm i bartur nga koka tė sėmuara.
Kodra
I nderuar moderator nje rrol te rendesishem dhe delikat i cili mund te rrespektohet nese bartesi eshte rrealist,objektiv dhe i sinqerte.Ky i fundit vjen nga mendimi,pastaj pasqyrohet tek fjala,ne kete rast e shkruar.Ndoshta gabohem por nuk shikoj me pak rrezikshmeri per demtimin e temes tek kto percaktime,10 ditore,humbje te te drejtes se gjykimit te Zotit,nenkuptime direkte apo idirekte,se sa vete ato qe ti i quan te rrezikshme.

Besimtari per ceshtjet e besimit-dhe jo vetem- duhet ti kerkoje falje Zotit si Krijues ndersa njeriut per ceshtjet qe i takojne marrdhenjeve interpersonale mes individeve te perfshire ne ate ngjarje qe duhet kerkuar falje.Automatikisht duke respektuar Hyjnoren,fjalen e Zotit ke respektuar edhe krijesen apo ansajelltas.
Te kujtoj se ktu flitet per nje kerkese per falje teresisht fetare,qe ka lidhje me mekatin dhe qe mund te falet vetem nga Ai te cilin e besojme Krijues.A mso valle po pretendon se i duhet kerkuar falje individit per nje mekat qe ka te beje me boten fetare,me kopetencen hyjnore per falje??Kur njeriu eshte mekatare(kur percaktohet si i tille pasi gjykimi eshte relativ) ndaj nje personi i duhet kerkuar falje atije njekohesisht edhe Krijuesit sepse ka ofenduar,cenuar....apo dicka tjeter nje krijese te Zotit.
Ktu flasim per mekate qe kane lidhje me Zotin dhe jo per robin.
Nje pyetje e thjeshte,paqellime polemizuese me komunitetin fetare perkates.
Nese muslimanet qe i kerkojne falje Krijuesit e konsiderojne "veten te falur" cfare mund te thuash per ato besimtare qe i fal njeriu-prift apo qe i shenjteron nje njeri-pape pra duke i hapur dyert e parajses??
Ata duhet te jene edhe me intolerant sepse njeriu eshte i papersosur.E ne ceshtjet e besimit(jo vetem) nuk mund te gjykoje papersosmeria.
Njeriu ka nevoje per Zot nder te tjera sepse eshte entitet,qenje mbinjerezore pra Gjykuesi me i drejte ose nese ke deshire me i pa anshmi.

Nuk eshte e vertete se nese i kerkon falje Krijuesit je i falur,po te ishte keshtu do te benim qef ne gjera te ndaluara te gjithe jeten dhe pastaj mund te vendosnim ne shtratin e vdekjes te kerkonim falje...
Por gjithsesi kjo eshte kopetence e Tija,mundet te jete i Meshirshen edhe ne raste te pakonceptueshme si te tilla per njeriun.
Ashtu sic nuk eshte vertete se nese i kerkojme falje njeriut ne vend te Krijueit jemi te falur!!!

Numri i atyre diteve ka te beje pra me nje periudhe me te volitshme per te perfituar nga Miresia e Zotit e cila ekziston ne cdo frymarrje tenden.
Jane dite te nje adhurimi te vecante ku edhe shperblimi apo mundesia e shperblimit eshte e larte ashtu sic eshte sakrifica e besimtarit keto dite.
E ka cdo fe ne nje menyre apo ne nje tjeter,nje periudhe apo vend te perzgjedhur nga Hyjnorja.
Sikur me mbarimin e ketyre diteve te mbaronte Miresia e Zotit apo obligimi i besimtarit per tu adresuar ne vepra te mira atehere ne kot qe besojme,kot qe i konsiderojme si obligime kerkesat e All-llahut qe jane te perditshme...
Pra ajo cka pohon kudershton veprimin e muslimanit gjate gjithe vitit,jetes,apo dites se thjeshte qe nuk perkon gjekundi me percaktimet fetare.
Kujdes me kete reduktim qe i ben veprimtarise se muslimanit.
Eshte sikur te reduktosh veprimtarine e njeriut ne 4 jave!!
A te mjaftojne ty 10 dite per te rregulluar jeten tende ne te gjitha aspektet.
Kujdes edhe me veshjen e fese me fakte qe nuk ekzistojne,ose me interpretime qe nuk kane baza tek ajo cka pretendon ta gjykosh...sepse ne kete menyre dalin te semure muslimanet qe kerkojne falje tek Krijuesi por edhe besimtaret e tjere qe e kerkojne kete falje po nga Krijuesi apo edhe me keq nga papersosmeria e njeriut.
Pra besimtaret e popullit tone pa dallim feje jane te semure.

I nderuar ta leme temen te zhvidhohet sipas emertimit te saje,sipas struktures qe i takon pa cinizma e polemika te pa vend.

Faleminderit.

Kodra
09-09-07, 13:07
hahaha moderator Kodra ,te kisha kthy pergjigjien ty po pasi nuk eshte tema le te shkon kungulli mbi uj sa te doj, por do te del vetja ty boll .

shume e vertet mire e ke ,

e
kush e tha ket ore apo je moderator shpifes ti.ne nuk e dim a na fal Zoti apo jo se ne nuk e dim te msheftenti je se pari vete i semur , qe ben shpifje se pari mbi Profetin tone dhe fene Islame, nuk e di a ka modertor ketu se keta shpifsa si ti ketu nuk i kisha len te KULLOSIN ne kete pjese te forumit.

Ajo qe ka thene altini ne keto fjali eshte:
Mos harroni me kerku meshiren prej Allahu s.v.t ne 10 ditet e para.
Mos harroni me kerku falje mekatesh ne 10-shin e dyte.
Mos harroni me kerku me ju ruajt Allahu prej zjarrmit te xhehenemit ne 10-shin e fundit, kur edhe ka thene Pejgamberi a.s me kerku naten e kadrit.

eshte fjale Profetike qe profeti alejhiselam e ndan keto 30 dite te keti muaji qe jane , meshire , falje dhe largime nga zjarri i xhehnemit.

por ketu eshte tema vetem per kete MUAJ O KODER e Gurosur , e nese te intereson per muajit tjere kerko ne temat tjera.
Profeti alejhiselam ne ter muajit ka qene i meshirshem , i mire ndaj te tjereve , ka dhene sadaka , etj etj por ne kete muaj eshte munduar te jete edhe me i meshirshem , me i mire , me sadakdhenes , sepse eshte muaj i Meshires , Faljes , dhe i ngritjes se veprave tek Krijuesi me grada te panumerta.

nese ke interes te sinqerte te dish gje shkruaj si njeri e mos i ber te gjithe muslimanet e se bashku me te edhe Profetin alejhiselam te semur se nuk je gje vetem se nje injorant i gjenerates se madhe komunistesh qe e ka kaplu kete popull.

selamualejkum we rahmetullah we bereketuhu Musliman
vellau juaj ne Islam
hasani**********
**********
**********

Hasanmehmeti,

sė pari mėsohu t'i lexosh shkrimet, pastaj edhe t'i kuptosh !!!!.

Unė nuk bėra, nuk thashė pėr tė gjithė muslimanėt:

Pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn kapen shumica e besimtarėve Islam, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, nuk mund tė thėrrasin Paqe, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, ndrrojnė fytyrėn e tyre sa herė tė ju pėlqen, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, mbysin tė tjerėt, bombardojnė aty ku munden.

E tėra kjo bėhet sepse po kėrkove falje te krijuesi, je i falur!!!!!!!!!!!

Se a bėn pjesė ti nė kėtė shumicėn, po e vėrejmė, po e kuptojmė nga reagimi yt.

Unė nuk pėrmenda askund Profetin, se cili ėshtė profet i yti, po e kuptojmė nga reagimi yt.

Gjenerata komuniste ėshtė pikėrisht te shumica e besmitarėve Islam, e nga reagimi yt mė lejon tė kuptojė se ti i pėrket kėsaj gjenerate.Pastaj deklarata e fundit e Bin Ladenit " Braktisni sistemin Demokratik, pėrqafone Islamin, do tė ndalen bombardimet dhe vrasjet" hmmmmmmm, kjo ėshtė komunsite apo jo ?.

Ky zotėriu po shiqohet nga ju si shpėtues i Islamit !!!!!.


Kodra

luckyman
09-09-07, 14:04
......a eshte ka pergadite dikush ēfar bakllavash me honger per kete Ramazan more!:biggrin: ,ēfar sultjashi a?.....mos e leni pame thirre amanet :biggrin:

at|n|
10-09-07, 17:40
**********
**********
**********

Pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn kapen shumica e besimtarėve Islam, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, nuk mund tė thėrrasin Paqe, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, ndrrojnė fytyrėn e tyre sa herė tė ju pėlqen, pikėrisht pėr kėtė tė zmadhuarėn, shumica e besimtarėve Islam, mbysin tė tjerėt, bombardojnė aty ku munden.

E tėra kjo bėhet sepse po kėrkove falje te krijuesi, je i falur!!!!!!!!!!!.

Tė nderuar motra dhe vėllezėr,

edhe njėherė po e bėjė lutjen drejtuar tė gjithve, mos bėni mėkate, respektoni njerėzit ashtu siē e meritojnė, e mos dėgjoni pėrralla tė njėrit apo tjetrit qė, vetėm 10 ditė apo 10 netė tė jeshė i mirė kurse tėrė pjesėn tjetėr tė vitit bė ēka duash se, do tė vijnė ato 10 ditėt dhe nė ato 10 ditė, kėrko falje dhe krijuesi do ti falė tė gjitha.

Kjo ėshtė trillim, nuk ėshtė pėrrallė por trillim i rrezikshėm i bartur nga koka tė sėmuara.

Kodra

Kodra ty ne baze te shkrimeve te kam njohur pak a shume ne kete forum. Se pari t'u kisha lut, tjera here mos hi kshtu me prish temen. QAQ.
E sa per keto idete tua muslimanet nuk kane nevoje.
Ti i ke cek do budallaki ma shkurt me thene. Psh: MOS BENI MEKATE.... bravo shume i menqem je!!! Ēdo musliman e din se duhet te ruhet prej mekateve , por eshte e pamundur njeri te ruhet prej mekateve, per ate edhe duhet KERKIM FALJE prej KRJUESIT S.V.T
pastaj> respektoni njerezit ... bravo hallall tkoft. Edhe kete e din qdo njeri. Por eshte e pamundur qe njeriu gjithmone te jete i perpikte dhe i sjellshem, ka momente dhe X raste kur njeriu gabon dhe hidherohet me njerez. Per ate eshte kerkimi i faljes prej KRIJUESIT S.V.T
pastaj> keto nuk jane pralla qe une i kam shpik. Keto jane mesime te Pejgamberit tone s.a.v.s persa i perket 30 diteve te Ramazanit te ndara ne tri 10-she. Kujdes tjera here mos i quaj mesimet e fese Islame "trillim i rrezikshėm i bartur nga koka tė sėmuara."
Kaq njiher per ty, edhe njihere te lutem mos hi kshtu me ofendime se nuk me intereson pse je moderator ketu, tjera here muhabeti bohet ndryshe.

Ne fund per vllaznit dhe motrat ne ISLAM:
O ju qė besuat, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm. (Bekare 183)

at|n|

Kodra
10-09-07, 19:05
Kodra ty ne baze te shkrimeve te kam njohur pak a shume ne kete forum. Se pari t'u kisha lut, tjera here mos hi kshtu me prish temen. QAQ.
E sa per keto idete tua muslimanet nuk kane nevoje.
Ti i ke cek do budallaki ma shkurt me thene. Psh: MOS BENI MEKATE.... bravo shume i menqem je!!! Ēdo musliman e din se duhet te ruhet prej mekateve , por eshte e pamundur njeri te ruhet prej mekateve, per ate edhe duhet KERKIM FALJE prej KRJUESIT S.V.T
pastaj> respektoni njerezit ... bravo hallall tkoft. Edhe kete e din qdo njeri. Por eshte e pamundur qe njeriu gjithmone te jete i perpikte dhe i sjellshem, ka momente dhe X raste kur njeriu gabon dhe hidherohet me njerez. Per ate eshte kerkimi i faljes prej KRIJUESIT S.V.T
pastaj> keto nuk jane pralla qe une i kam shpik. Keto jane mesime te Pejgamberit tone s.a.v.s persa i perket 30 diteve te Ramazanit te ndara ne tri 10-she. Kujdes tjera here mos i quaj mesimet e fese Islame "trillim i rrezikshėm i bartur nga koka tė sėmuara."
Kaq njiher per ty, edhe njihere te lutem mos hi kshtu me ofendime se nuk me intereson pse je moderator ketu, tjera here muhabeti bohet ndryshe.

Ne fund per vllaznit dhe motrat ne ISLAM:
O ju qė besuat, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm. (Bekare 183)

at|n|


**********
**********
**********

Nuk e di dhe nuk e kuptojė se kush e prishi temėn!!!.Po tė citojė:vazhdoni vllazni me keshilla , Allahu ju shperblefte

pastaj, shkrimi im i parė nė kėtė temė ishin vetėm kėshilla, lexoje:

**********
**********
**********

Tė nderuar motra dhe vėllezėr,

Mos harroni tė kaloni mirė me tė gjithė njerėzit, jo vetėm 10 ditė nė vit por gjatė tėrė vitit, kėshtu dhe vetėm kėshtu do tė keni dyert e hapura gjithherė dhe gjithkund.

Mos harroni kurrė, tė jeni tė vetėdijshėm, mos bėni mėkate (gjatė gjithė vitit) sepse ėshtė e kot kėrkimi i faljes.

Mos harroni t'a ruani veten nga zjarret dhe mėkatet, gjatė gjithė vitit.

Mos harroni se, jo vetėm njė muaj por, gjatė tėrė vitit duhet lexuar dhe mėsuar nė tė mirė tė vetes dhe shoqėris.

Paqja dhe lumturia qoftė me ju pėrherė


Kodra


Pra siē po e shihni, kėto janė kėshilla, unė nuk pėrmenda dhe nuk fola asgjė rreth njė diskutuesi tė forumit.Pra unė e kam vazhduar lutjen tėnde.


Pastaj, pasoi shkrimi i hasanmehmetit, i cili nuk u mundua tė jep kėshilla por, filloi me prishjen e temės, pra nėse dėshiron dikėnd ta kritikosh, fillo nga pragu yt.

Pastaj po ky hasanmehmeti, po mundohet t'ia mvesh dikujt palcėn e shpifėsit, e nuk e heton fare se me atė shkrim qė ka bėrė, po e titullon veten e vet shpifės, kthehu lexojė edhe njėherė shkrimet, nėse nuk ke vullnet tė kthehesh dhe t'i lexosh, do t'i citojė nė tė ardhmen.

Pastaj sa tė pėrket ty, tė kisha lutur t'i kritikosh radhėt tua, sepse kėsaj teme i vie fundi shpejt.

Pra nėse vazhdojnė radhėt tua, tė kapen rreth diskutuesve e tė mos japin mendimin e tyre rreth temės, tema mbyllet.


Kodra

Murgesha
11-09-07, 00:05
Ari_03 pėr tė mos lėnė rend e vend pėr ankes ja shife se ku pėrfundoi shkrimi yt.

ARI_03 (http://dardania.de/vb/upload/member.php?u=21601) This message has been deleted by Murgesha (http://dardania.de/vb/upload/member.php?u=13809).

Nuk pranojmė vėrejtje e kėshilla nga anėtarė qė nė mėnyrėn mė banale fyejnė anėtarėt e tjerė.

Ps. Ēdo koment a pėrgjigje rreth kėtij intervenimi tim do tė fshihet e nėse ngulmon mė tepėr pason edhe pezullimi juaj si anėtarė i Dardanisė.

Murgesha!

hasanmehmeti
11-09-07, 11:30
**********
**********
**********
Pastaj, pasoi shkrimi i hasanmehmetit, i cili nuk u mundua tė jep kėshilla por, filloi me prishjen e temės, pra nėse dėshiron dikėnd ta kritikosh, fillo nga pragu yt.

po normal qe pason shkrimi i hasanmehmetit se ky hasanmehmeti i kish merzi genjeshtrat qe behen ndaj fese islame edhe nese futen ne keshilla siq ishte i juaji citat:Mos harroni kurrė, tė jeni tė vetėdijshėm, mos bėni mėkate (gjatė gjithė vitit) sepse ėshtė e kot kėrkimi i faljes.

ndersa ne Islam nuk eshte e kote te kerkosh falje , pasi njerezit jane gabimtar dhe i kerkojne falje Krijuesit per gabimin e bere, dhe per kete thote Allahu ne Kuranin Famelarte:
ثُمَّ أَفِيضُواْ مِنْ حَيْثُ أَفَاضَ النَّاسُ وَاسْتَغْفِرُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
2.199. , kėrkoni All-llahut falje, se All-llahu fal e ėshtė Mėshirues.
Sure : El-Bekare


pastaj ke thene
Pastaj po ky hasanmehmeti, po mundohet t'ia mvesh dikujt palcėn e shpifėsit, .

ore nuk kam thene gje per shkrimin qe e ke cekur ti me fjalet Shumica , une iu kam referu shpifjeve tua qe thoni ne kete fjale :
e mos dėgjoni pėrralla tė njėrit apo tjetrit qė, vetėm 10 ditė apo 10 netė tė jeshė i mirė kurse tėrė pjesėn tjetėr tė vitit bė ēka duash se, do tė vijnė ato 10 ditėt dhe nė ato 10 ditė, kėrko falje dhe krijuesi do ti falė tė gjitha.

Kjo ėshtė trillim, nuk ėshtė pėrrallė por trillim i rrezikshėm i bartur nga koka tė sėmuara.nuk jane perralla kjo puna e ndrajes se ketyre 30 siq e ka cekur altin keshtu:


Mos harroni me kerku meshiren prej Allahu s.v.t ne 10 ditet e para.
Mos harroni me kerku falje mekatesh ne 10-shin e dyte.
Mos harroni me kerku me ju ruajt Allahu prej zjarrmit te xhehenemit ne 10-shin e fundit, kur edhe ka thene Pejgamberi a.s me kerku naten e kadrit.

eshte fjale Profetike qe profeti alejhiselam e ndan keto 30 dite te keti muaji qe jane , meshire , falje dhe largime nga zjarri i xhehnemit.
Dhe nuk eshte trillim dhe as shpifje e rrezikshme nga kokat e semura se eshte thene nga Profeti alejhiselam. Pra ti thu se eshte bartur nga koka te semura.
Ti po shpif me nje fjale duke pretenduar se ato fjale jane bartur kokat e SEMURA e qe ne ne Islam e dime qe jane bartur nga thenjet e Profetit alejhiselam dhe fjala ime e thene me heret:nese ke interes te sinqerte te dish gje shkruaj si njeri e mos i ber te gjithe muslimanet e se bashku me te edhe Profetin alejhiselam te semur se nuk je gje vetem se nje injorant i gjenerates se madhe komunistesh qe e ka kaplu kete popull.


eshte e vertet se ne jemi ata qe marrim nga Profeti alejhiselam thenje , e nese ato qekan te shpifura dhe te rrezikshme te bartura nga nje Koke e semur ateher i bie qe fjala juaj na ben ne dhe Profetin alejhiselam te semur.

Dhe mos shpif me ketu si injorant i flliqur vetem e vetem per te mbajtur qendrimet e juaja.
Ne nuk na intereson gje konfesioni fetar i askujt , ne na intereson te jesh i sinqert ne diskutime me qellim zhdukjen e injorances nga cila do ane qofte ajo.Por ju si moderator duhet edhe me te jeni te kujdeseshem ne fjalet tuaja se sa antaret tjere e mos ti leshoni siq thote nje fjale popullore ne Kosove: si lopa baglen., , nese ne nuk sillemi mire me njeri tjeterin dhe nuk lejme shpfijet dhe fyerjet e qfardo llojit qofshin ato siq ishte fyerja juaj tani duke e krahasuar Profetin alejhiselam me nje koke te semur dhe shpifes, ateher nuk ke qte presesh me respekt nga dikush qe eshte besimtar i kesaj feje dhe nga njeriu i drejte cilit do konfesion ti takoj ai..
Murgesha merret me gjera me te thjeshta ndersa ata qe fyejne Profetin alejhiselam dhe shpifin ndaj tij dhe myslimaneve nuk i shef. Normal se njeriu duhet nganjeher te shof edhe me syt e zemres se te ballit jo gjithmon te bejn Drite.selamualejkum we rahmetullah we bereketuhu Musliman
vellau juaj ne Islam
hasani

Preshevar
11-09-07, 12:38
A thua vallė do tė qėndronin nė atė betejė tė madhe, qoftė edhe disa ditė sikur tė ishin tė formuar me shpirtrat e pabesimtarėve qė tallen me agjėrimin e muslimanėve apo me shpirtrat e tė dėshtuarve qė jetojnė nėpėr bare e kafene tė mbushura me alkool e qė s'mund t'i pėrballojnė urisė dhe etjes disaorėshe?
Jo vėllezėr, sepse Islami i ka mėsuar me anė tė agjėrimit nė kohėn e paqes si tė agjėrojnė nė ditėt e luftės... Nė luftė nuk e fiton i dobėti tė fortin, pakica shumicėn, i paarmatosuri tė armatosurin pėrpos nėse ėshtė i kalitur me moralin e agjėruesve...


Me kėtė koncept preciz tė lirisė dhe robėrimit e presim Ramazanin si muaj tė "lirisė" kurse agjėrimin si shkollė ku diplomojnė tė lirėt me plotkuptimin shkencor tė fjalės.
Nė Ramazan ka uri, etje, kufizim dhe ndalim, por edhe shėndet dhe lirim nga robėrimi; nė tė ka revolucion kundėr robėrimit tė ushqimit e pierjes, shprehisė e jetės monotone...
Revolucioni kundėr robėrisė ėshtė atributi i parė i tė lirėve.

Murgesha
11-09-07, 14:01
Murgesha merret me gjera me te thjeshta ndersa ata qe fyejne Profetin alejhiselam dhe shpifin ndaj tij dhe myslimaneve nuk i shef. Normal se njeriu duhet nganjeher te shof edhe me syt e zemres se te ballit jo gjithmon te bejn Drite.


Eh sa mirė do tė bėje edhe ti tė ndjekėsh shembullin tim e tė mirresh me gjėra tė kota. Dhe mė mirė tė bjen, se tė njohin njerėzia si kotėsi e jo si humbės imazhi tė njė Feje.
Kupto njėherė e pėrgjithmonė se unė nuk jam nė forum pėr tė mbrojt Profeta e Religjione.

Tash po rrokem edhe unė pėr falinė tėnde tė fundit kushtuar mua.
"Normal se njeriu duhet nganjėherė tė shof edhe me sytė e zemrės se tė ballit gjithmonė tė bėjnė dritė."

Le tė vlejė edhe pėr ty kjo fjali, se si duket ty jo qė nuk po tė bajnė dritė por tė janė qorru pėr fare.

Njė pyetje rreth ramazanit tani mbasi jemi nė kėtė temė.

Unė nuk agjėroj, mė thuaj ti nėse i lutem Zotit pa agjėruar nė kėtė muaj tė shenjtė a mė pranohet lutja tek ai??

Pres pėrgjigje mos harro, se pyetja ka tė bajė me muajin e shenjtė e mos u merr me kotėsira.

hasanmehmeti
11-09-07, 14:49
me duket e paske harru rregulloren:tongue: , apo eshte ndonje rregullore ekstra per ty si super super bleifrei asi moderatore hahaha . atu ne rregullore shkruan diqka edhe per relegjione me duket apo jemi dallash kejt.

sa i perket pyetjes tende , heeee na ke nxan ngusht :biggrin: , po khajr inshaAllah.
se pari pranimin e lutjes nuk e dim a te pranohet ty qe nuk agjeron apo edhe mua qe do agjeroj inshaAllah, por per nje e dim qe agjeruesit ne kete muaj i pranohet lutja sipas thenjeve Profetike.
Por ne nuk mund te themi qe ati qe nuk agjeron nuk i pranohet lutja, mund edhe te pranohet , dhe nese ben ndonje lutje ateher thuaj: O Krijuesi i Qiellit dhe Tokes dhe qka ka brenda , o Ti qe e don Meshiren dhe shume Meshiron , e don faljen dhe shume Fale , me drejto ne ate qe eshte e mire dhe do perfitoj ne kete dhe dunjan tjeter dhe me ben prej robeve qe Ti je i knaqur me ta.

Por tash sa i perket agjerimit , ne e dim qe ai qe i thote vetes musliman iu eshte ber agjerimi obligim.Pra me nje fjale myslimani e ka obligim agjerimin per te ruajtur njeren nga shtyllat e e mbajne ate ne kete Fe.


te shkruan me tastier ai qe nuk po shifke fare hahaha
ja kalofsh mire e Zoti te udhezofte ne ate qe do te ofroj hajr ne kete dhe boten tjeter.

selamualejkum musliman
hasani

Murgesha
11-09-07, 14:58
O Krijuesi i Qiellit dhe Tokes dhe qka ka brenda , o Ti qe e don Meshiren dhe shume Meshiron , e don faljen dhe shume Fale , me drejto ne ate qe eshte e mire dhe do perfitoj ne kete dhe dunjan tjeter dhe me ben prej robeve qe Ti je i knaqur me ta.


hasani

Falemnderit shumė Hasan qė mė mėsove me u lut, e unė lutje tjetėr nuk kam pos kėsaj.

O Zot pranoja agjėrimin Hasanit e fale pėr dėmet qė po ja shkakton Islamit me shkrimet e sjelljet e tija nė kėtė forum.

Amin.


Murgesha!

DEA
11-09-07, 15:03
Hyra thash te marre vesh diqka per ramazan se kur ja fillon, po po me duket kam gabuar teme!!!!!!!!

hasanmehmeti
11-09-07, 15:04
Falemnderit shumė Hasan qė mė mėsove me u lut, e unė lutje tjetėr nuk kam pos kėsaj.

O Zot pranoja agjėrimin Hasanit e fale pėr dėmet qė po ja shkakton Islamit me shkrimet e sjelljet e tija nė kėtė forum.

Amin.


Murgesha!

hahaha Murgesh, nuk te mesova mos e keqkupto tash , ishte vetem nje keshille , ti ke shume lutje por udhezimi eshte me i rendesishmi.

Faliminerit per lutjen tende dhe ne themi Amin , dhe shtojme aty te na shperblej per dobit sado te vogla qe mund te jene, Amin.

selamualejkum
hasani

hasanmehmeti
11-09-07, 15:11
Hyra thash te marre vesh diqka per ramazan se kur ja fillon, po po me duket kam gabuar teme!!!!!!!!

Mire ke bere qe ke hyre , pastaj te siguroj qe tema eshte ajo qe ke mendu , pra nuk je fare gabim.

Agjerimi ketu ne europe sipas informatave qe kemi do filloj kysmet, ashtu qe besimtaret mysliman diten e Enjet po ne kete jave do jene agjerueshem.Pra dita e pare eshte te Enjeten.
Ndersa nese je diku ne Amerike , vellau jone Uliksi te tregon pasi ai di me mire per rrjedhojat atje.

uliksi31
11-09-07, 15:21
Hyra thash te marre vesh diqka per ramazan se kur ja fillon, po po me duket kam gabuar teme!!!!!!!!

Po e nderuar Dea, ashtu do te mbes. Ketu mund te shkruani vetem lidhje me temen, cdo shkrim tjeter do te fshihet pamvarsisht. Perndryshe keni rubriken e ankesave. Cka jeni "cua pesh" ku eshte toleranca fetare. Ani tash para ramazanit duhet treguar anen e rahmetit-meshires e jo vec te jemi gati per mos durim dhe jo tolerance.

hasanmehmeti
11-09-07, 15:49
Ketu mund te shkarkoni Vaktijat e Ramazanit per Kosove , Norvegji dhe Austri.


http://www.radio-pendimi.info//modules/meny/vaktit.html


selamualejkum
hasani

gazi-de
12-09-07, 17:42
Selamalajkum,vllezer e motra muslimon,po hym nje muaj te sheje te vitit RAMAZNAN.
Allahu e bekofte ate qe kane mundesin ta agjirojn ramazani,dhe Allahu ja beft kabull,apo Allahu jau ptanoft ket obligim.
me respeket per te gjithe,dhe e kome nje lutje per te gjithe antaret e dardani,qe se paku ne kete muaj te fos fyjen,se paku ne ket muaj te ket urtesi dhe respeket e toletrance ndaj islamire...
Allahu ju bekoft ata qe kan mundesit ta agjirojn ket muaj,dhe Allahu ju shberbleft me parajse(xhenet).

Dr. Leone
15-09-07, 00:26
Muaji i Ramazanit dėshmi e besimit tė sinqertė


Hasan BAFTIJARI


Jemi nė prag tė muajit tė Ramazanit, para muajit qė gjithmonė ofron ngrohtėsi dhe kėnaqėsi, muajit specifik qė ka rregullimin, orarin dhe atmosferėn e vet.
Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nė fillim tė muajit tė Ramazanit iu drejtua besimtarėve:
"O njerėz! Ju ka ardhur muaji i All-llahut tė Madhėrishėm, muaj i begative, mėshirės dhe faljes; muaji mė i lartė tek All-llahu. Ditėt e kėtij muaji janė mė tė vlefshmet e ditėve; netėt e kėtij muaji janė mė tė mirat e netėve; orėt e kėtij muaji janė mė tė bekuarat e orėve. Ėshtė muaji nė tė cilin jeni tė ftuar tek All-llahu si miqtė mė tė respektuar tė Tij. Ėshtė muaji nė tė cilin shikimi ėshtė lartėsim i All-llahut dhe gjumi ėshtė adhurim, ėshtė muaji kur pranohet lutja dhe shumėfishohet shpėrblimi pėr veprat. Kėrkoni pra, me zemėr tė pastėr dhe qėllim tė sinqertė bekimet e All-llahut pėr mbajtjen e agjėrimit gjatė kėtij muaji dhe lexoni Kur'an pėr hir tė Tij. Atij njeriu qė i mohohet falja e mėkateve nė kėtė muaj, ėshtė njeriu mė i pafat. Uria dhe etja e kėtij muaji le t'ju sjellė ndėrmend urinė dhe etjen e Ditės sė Kijametit. Jepni lėmoshė pėr tė varfrit dhe tė vobektėt, nderoni tė moshuarit dhe silluni me ėmbėlsi ndaj fėmijėve, forconi lidhjet farefisnore, ruajeni gjuhėn, uleni shikimin dhe ruajeni dėgjimin nga ajo qė ėshtė e ndaluar, tregojuni tė mėshirshėm me jetimėt, qė tė tjerėt tė tregohen tė mėshirshėm me ju, kthehuni tek All-llahu tė penduar sinqerisht dhe ngrijini duart nė lutjet tuaja dhe nė namaz pėr tė kėrkuar begatitė dhe mėshirėn e Tij. Ramazani ėshtė epiqendėr pėr pėrforcimin e fuqive shpirtėrore, psikike e morale nė jetėn e popullit apo tė individit... Ky na rikujton tė vėrtetėn e qiejve dhe tė tokės, na armatosė me fuqi ngadhėnjyese dhe na nxitė ta duam lirinė, prej sė cilės varet nderi i njerėzimit. Pra, Ramazani na dhuron tė vėrtetėn, fuqinė dhe lirinė gjatė ditėve tė urisė dhe etjes. O njerėz! Shpirtrat tuaj janė peng i veprave tuaja. Shpengojini ata duke kėrkuar falje. Supet ju rėndojnė nga mėkatet. Ēlirojini duke u pėrgjunjur me ballin nė tokė. All-llahu ka premtuar qė nuk do tė dėnojė dhe as frikėsojė ata qė janė lutur dhe pėrgjunjur pėrpara Tij. O njerėz! Nėse nderoni njė agjėrues duke e ushqyer me njė vakt, All-llahu do t'ju japė shpėrblim sikur keni ēliruar njė skllav dhe do t'ju falė mėkatet". Kur e dėgjoi kėtė, njė prej shokėve tė Pejgamberit u ngrit e tha: "O i Dėrguar i All-llahut, jo tė gjithė prej nesh kanė mundėsi tė ushqejnė njė agjėrues siē thua ti". Kėsaj Pejgamberi iu pėrgjigj: "Ruajeni veten nga e keqja e zjarrit qoftė edhe me njė copė hurmė apo me njė gllėnkė ujė."
"O populli im! Nėse njė prej jush ndreq karakterin e tij gjatė kėtij muaji, All-llahu do ta ndihmojė qė ai tė kalojė urėn e Siratit (urė mes zjarrit dhe kopshtit) me hapa tė sigurt, nė njė kohė kur tė tjerėve do t'u dridhen kėmbėt. All-llahu do ta zbutė gjykimin ndaj njerėzve qė tregojnė butėsi gjatė kėtij muaji kundrejt atyre qė kanė nėn vartėsi. All-llahu do ta largojė zemėrimin kur tė takohet me njė prej robėrve tė Tij nė Ditėn e Gjykimit, i cili ėshtė larguar nga mėkatet gjatė kėtij muaji. All-llahu do ta ndėrpresė mėshirėn e Tij pėr ata njerėz qė i prishin lidhjet e gjakut gjatė kėtij muaji. All-llahu do t'i mbajė larg zjarrit ata njerėz qė me dėshirėn e tyre falen mė shumė se ē'ju ėshtė bėrė obligim, kurse shpėrblimi pėr faljet e obliguara kėtė muaj ėshtė 70 herė mė i madh se nė muajt e tjerė. Shtimi i faljeve nė kėtė muaj do tė rėndojė shumė nė peshoren e Ditės sė Gjykimit. Shpėrblimi i atij njeriu qė lexon vetėm njė varg tė Kur'anit kėtė muaj, ėshtė i njėjtė me shpėrblimin qė ka sikur tė ketė lexuar tė tėrė Kur'anin nė ndonjė muaj tjetėr.
O njerėz! Gjatė kėtij muaji hapen dyert e Xhennetit. Lutuni All-llahut qė tė mos i mbyllė ato dyer pėrpara jush. Gjatė kėtij muaji mbyllen dyert e zjarrit, ndaj lutuni All-llahut qė tė mos i hapė ato dyer pėrpara jush. Shejtanėt janė tė lidhur, ndaj lutuni All-llahut qė tė mos kenė ndikim mbi ju." Pasi dėgjoi tė gjithė kėtė, Ali ibn Ebi Talib u ngrit nė kėmbė dhe pyeti: "Cila ėshtė vepra mė e shpėrblyer gjatė kėtij muaji?" Pejgamberi [sal-lall-lahu alejhi ve sel-lem] u pėrgjigj: "Vepra mė me vlerė dhe me shpėrblimin mė tė madh gjatė kėtij muaji ėshtė tė qenit i kujdesshėm ndaj gjėrave qė All-llahu i ka ndaluar".
Muaji i Ramazanit ėshtė moment i fillimit tė shpalljes sė Kur'anit, prandaj edhe quhet muaji i Kur'anit, i shpalljes, i pejgamberisė. Prej atij momenti fillon edhe formimi i njė grupi islam, e mė vonė edhe themelimi i Botės islame. Shikoni muslimanėt e hershėm, ata tė cilėt nė betejėn e Bedrit, e cila u zhvillua nė ditėn e shtatėmbėdhjetė tė Ramazanit, tė cilėt edhe pse ishin pakicė, korrėn fitore bindėse kundėr pabesimtarėve, fitore tė cilėn e pėrmendi edhe All-llahu nė Kur'anin Famėlartė... A mendoni se do tė korrnin sukses sikur tė mos i kishte pėrforcuar agjėrimi nė shpirtrat e tyre fuqinė, tė vėrtetėn dhe lirinė e plotė shpirtėrore? Ata sulmonin me fuqinė e Zotit, qėllonin me fuqinė e Zotit, sulmi i tyre kishte pėr qėllim tė vėrtetėn. Pastaj shikoni fitoret e muslimanėve nė betejat e Jermukut, Kadisijes, Xhelules, Hit-tinit etj...! A do tė mund tė ndodhnin ato nė atė mėnyrė mahnitėse, qė i habitnin edhe hulumtuesit mė tė mėdhenj, sikur tė mos ishin fituar me karakteristikat e agjėruesve, si ndershmėria, krenaria, sakrifikimi, durimi ndaj vėshtirėsive, nėnshtrimi para Zotit dhe zhvlerėsimi i fuqive destruktive? E gjithė kjo ndodhi me fuqinė e Zotit tė Madhėrishėm, sepse Ai ėshtė ngadhėnjyesi mė i madh!
Tė tillėve u hapen dyert e Xhennetit nė Ramazan, u mbyllen dyert e Xhehennemit, pranojnė prej engjėjve (melaikeve) nė Natėn e Kadrit uratė dhe paqe, u falen mėkatet e tė kėqijat, u mbushen zemrat me dritėn e Zotit dhe e pėrtėrijnė famėn me fuqinė e besimit (imanit)...
Me tė tillėt fitohen luftėrat, gėzohen shoqėritė...
Nevoja jonė pėr njerėz tė tillė ėshtė shumė e madhe, sepse sot ballafaqohemi me nėnshtrim, me gjėra destruktive, korrupsion dhe devijim...
Muhammedi [sal-lall-lahu alejhi ves-sel-lem] ligjėroi nė ditėn e fundit tė Muajit Sha'ban kėshtu: "O ju njerėz, ėshtė afruar muaji famėlartė dhe i begatshėm, nė tė cilin ėshtė nata qė vlerėsohet mė tepėr se njė mijė muaj, nė tė cilin obligohen agjėrimi dhe lutja (namazi) vullnetare natėn (nafile); kush vepron pak, fiton shumė dhe ai qė kryen njė farz nė tė, sikur ka kryer shtatėdhjetė farze nė njė kohė tjetėr; ky ėshtė muaji i durimit, kurse durimi shpėrblehet me Xhennet; ky ėshtė muaji i barazisė dhe i shtimit tė furnizimit (rizkut) tė besimtarit; ai qė ushqen ndonjė agjėrues, i falen mėkatet, shpėton nga zjarri dhe nuk i pakėsohet shpėrblimi fare". Njerėzit i thanė: "O i Dėrguar i Zotit, nuk mundet ēdokush prej nesh tė ushqejė ndonjė agjėrues", kurse ai u pėrgjigj: "Zoti e shpėrblen kėshtu atė qė ushqen ndonjė agjėrues me hurmė, ujė ose qumėsht".
Fillimi i kėtij muaji ėshtė mėshirė, mesi falje (ndjesė) kurse fundi shpėtim nga zjarri. Ata qė japin nga pasuria e vet, Zoti i mėshiron dhe i shpėton nga zjarri.

Ramazani, muaji i lirisė
"Nė liri plotėsohet adhurimi, kurse me realizimin e adhurimit plotėsohet liria".
Ahmed ibn Hadravejhi thotė: "Liria nuk ėshtė ashtu siē e kuptojnė shumica e njerėzve, gjegjėsisht nuk pėrkufizohet me pėrfitimin e popujve tė drejtat e tyre nė udhėheqje e pavarėsi, sepse kjo ėshtė liri politike, e pas saj vijon liria e idologjisė, e popullit, kulturės dhe doktrinave humane fisnike".
O besimtarė e besimtare!
Ramazani na mėson lirinė e plotė, me urinė e tij, etjen, kufizimin dhe ndalimin...
A nuk e dėshironi lirinė e tillė, qė buron nga uria dhe ndalesa?
Ejani pra tė fluturojmė nė horizontet e lirisė! Ejani tė largohemi nga bota e robėrve! Ejani tė shohim se si jetojnė robėrit nė botėn e adhurimit!
A mendoni se politikanėt e mėdhenj, tė cilėt i dirigjojnė ēėshtjet e botės, janė tė lirė? A nuk e shihni se ata janė bėrė robėr tė ambicieve tė tyre politike! E si tė bėhet bota e lumtur kur robėrit e udhėheqin?
A mendoni se ata tė cilėt e udhėheqin popullin pa dėshirėn e tij janė tė lirė? A nuk i shihni se ata janė robėr tė epsheve dhe lakmisė? Si mund tė jetė populli i lumtur kur robėrit e udhėheqin?
A mendoni se tė gjithė popujt qė anojnė nga epshet e lira janė tė lirė nga ēdo adhurim? A nuk e shihni se ata janė viktimė e pavetėdijes dhe shprehisė vrasėse? Si mund tė zgjohet njė popull qė nuk ėshtė ēliruar nga prangat e robėrisė?


VAZHDON

Dr. Leone
15-09-07, 00:27
Ramazani si dėshmi e besimit tė sinqertė

Duke iu pėrgjigjur urdhrit tė Zotit, besimtari heq dorė nga dėshirat e veta trupore, heq dorė edhe nga gjėrat tė cilat jashtė muajit tė Ramazanit All-llahu ia ka bėrė tė lejueshme. Thėnė edhe mė qartė: ēėshtjet e veta ia ka besuar All-llahut, e kjo ėshtė njė sprovė nėpėrmjet sė cilės manifestohet sinqeriteti qė i fle nė thellėsinė e shpirtit tė tij ndaj besimit, kurse dihet se vetėm nėpėrmjet detyrave - obligimeve zbulohen fshehtėsitė qė flenė nė brendinė e njeriut.
Agjėrimi ėshtė njė adhurim i jashtėzakonshėm, ngase ėshtė veprim i fshehtė, ėshtė njė ēėshtje qė i ėshtė besuar njeriut, askush tjetėr nuk di nėse ėshtė duke agjėruar apo jo. Nė anėn tjetėr, agjėrimi ėshtė njė adhurim qė nuk ka kurrfarė pėrkrahjeje nga jashtė: agjėruesit nuk i brohorit askush. Pėrderisa pėr haxhiun njerėzit thonė "ky ėshtė haxhi", atij qė jep sadaka i thonė bujar, atij qė falet i thonė namazxhi etj., edhe pse kėto thėnie nuk duhet tė peshojnė tek vepruesit, prapėseprapė ata kanė njėfarė pėrkrahjeje, kanė njėfarė shtytje ndaj atij personi, ndėrsa tek agjėruesi mbretėron vetėm bindja e tij se Zoti ėshtė duke e pėrcjellė dhe vetėm ajo bindje e mban tė fortė e tė qėndrueshėm nė vendosjen e tij pėr tė agjėruar. Ndoshta pėr kėtė arsye agjėrimi ėshtė vlerėsuar aq lart, siē thuhet nė njė hadith kudsij: "Ēdo vepėr e njeriut ka shpėrblim, vepra e mirė shpėrblehet me dhjetėfish e deri nė shtatėqind fish, me pėrjashtim tė agjėrimit, sepse ai bėhet vetėm pėr hirin Tim, pra Unė vetė do ta shpėrblej". E dihet se shpėrblimi nga vetė Zoti ėshtė mė i madh se shumėfishet e pėrmendura.
Kurrė nuk ėshtė vonė pėr t'u kthyer nė rrugėn e drejtė, pėr tė pėrqafuar mėsimet islame, pėr t'iu pėrulur madhėrisė sė Mėshiruesit, nė duart e tė Cilit ėshtė ēdo gjė, e nė duart e tė Cilit do ta dorėzojmė edhe shpirtin.
All-llahu na dhuroftė vėrtetėsi tė agjėrimit, na bėftė nga tė dhėnurit pas namazit, posedues tė veēorive tė tė devotshmėve; na ringjalltė me tė shpėtuarit dhe na mundėsoftė tė arrijmė gradat e njerėzve tė afėrt me Zotin.

FUND

valiii
22-09-07, 00:01
Disa hadithe mbi agjėrimin

Transmetohet nga i dėrguari i fundit i All-llahut, Muhammedi, paqja e All-llahut qoftė mbi tė, se ka thėnė: “Zoti i Madhėruar ka thėnė: “اdo vepėr e birit tė Ademit i takon atij, pėrveē agjėrimit. Ai ėshtė pėr Mua dhe Unė shpėrblej pėr tė. Agjėrimi ėshtė mburojė (nga epshet dhe zjarri), prandaj kur tė agjėrojė ndokush le tė mos flasė fjalė tė ndyta dhe mos ta ngre zėrin, e nėse dikush e ngacmon apo e sulmon, le tė thotė: Unė agjėroj, unė agjėroj!”.
Dhe, pasha Atė nė dorėn e tė cilit ėshtė shpirti i Muahmmedit, aroma e pakėndshme qė del nga goja e agjėruesit ėshtė mė e mirė tek All-llahu se sa era e miskut. Agjėruesi i pėrjeton dy gėzime: kur tė hajė iftar gėzohet dhe kur ta takojė Zotin e vet gėzohet pėr agjėrimin e vet (pėr shpėrblimin)”. (Buhariu dhe Muslimi).

Nė njė transmetim tjetėr qėndron:
“Pejgamberi [sal-lellahu alejhi ve sel-lem] thotė: اdo vepėr e birit tė Ademit i takon atij. Njė e mirė shpėrblehet sa dhjetė sosh dhe deri nė shtatėqind herė shumėfishohet shpėrblimi, e Zoti ka thėnė: “Pėrpos agjėrimit. Ai ėshtė pėr Mua dhe Unė shpėrblej pėr tė, pėr shkak se njeriu e braktisė ushqimin pėr Mua, e braktisė pijen pėr Mua, i braktisė tė kėndshmet pėr Mua, e braktisė gruan e tij pėr Mua. Era e keqe e gojės sė agjėruesit ėshtė mė e mirė tek All-llahu se aroma e miskut. Agjėruesi i ka dy gėzime: njėri gėzim kur tė hajė iftar dhe tjetri kur ta takojė Zotin e vet”.
(964)
· “Nė xhennet ekziston njė derė qė quhet rejjan nga e cila hyjnė agjėruesit nė Ditėn e kijametit dhe askush tjetėr nuk hyn nga ajo derė . E kur tė hyjnė ata, ajo mbyllet e askush tjetėr nuk hyn.“
(965)
· I Dėrguari i All-llahut e kishte dėrguar Ebu Musain me njė grup nė njė betejė nėpėr det. Nė njė natė tė errėt, duke qenė ata nė anije, i ngritėn velat, kur papritmas njė zė u dėgjua nga lart: “O udhėtarė tė anijes, ndaluni t’ju lajmėroj lidhur me njė caktim qė All-llahu ia ka caktuar vetvetes!”
Ebu Musa tha: “Na trego nėse e din!”
Zėri tha:“Vėrtetė Zoti i Madhėruar ia ka caktuar vetvetes ta ngopė me ujė Ditėn e etjes atė qė ėshtė etur nė njė ditė tė nxehtė.“
(970)
· “Kush thotė: Nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē All-llahut (La ilahe il-lallah) dhe jeta e tij mbaron me kėtė, hyn nė xhennet. Kush agjėron njė ditė duke pasur pėr qėllim fytyrėn e All-llahut dhe jeta e tij mbaron me kėtė, hyn nė xhennet. Kush jep njė sadaka (lėmoshė) duke pasur pėr qėllim fytyrėn e All-llahut dhe jeta e tij mbaron me kėtė, hyn nė xhennet.“
(972)
· Tregon Ebu Umame: “Shkova te i Dėrguari i All-llahut, paqja e All-llahut qoftė mbi tė, dhe i thashė: “Mė urdhėro me njė vepėr qė tė kem dobi tek All-llahu me tė!”
(Ai) mė tha: “Tė urdhėroj tė agjėrosh, ngase nuk ka diē tė njejtė me tė!”
(973 Transmetimi i dytė)
· “اdo rob (njeri a xhinn) qė agjėron njė ditė nė rrugė tė All-llahut, All-llahu e largon fytyrėn e tij nga zjarri (i xhehennemit) nė njė distancė sa ec njeriu shtatėdhjetė vjet.“
(974)
· “Kush e agjėron Ramazanin me besim nė All-llahun dhe me shpresė nė shpėrblimin e Tij, i falen mėkatet e kaluara dhe kush falet nė natėn e Kadrit me besim nė All-llahun dhe me shpresė nė shpėrbėlimin e Tij, i falen mėkatet e kaluara.“
(978 Transmetimi i dytė)
· “Pesė namazet, namazi i xhumasė deri nė namazin tjetėr tė xhumasė dhe agjėrimi i Ramazanit deri nė agjėrimin e Ramazanit tjetėr, i fshijnė mėkatet qė janė ndėrmjet tyre, nėse njeriu largohet nga mėkatet e mėdha.“
(980)
· Nė njė rast i Dėrguari i All-llahut iu tha shokėve tė tij:
Ejani te minberi! Thotė Ka’b ibėn Uxhra:
“Dhe iu afruam, e kur hipi njė shkallė tha:
“Amin!” , dhe u ngrit edhe njė shkallė e tha:
“Amin!”, e kur u ngrit nė shkallėn e tretė tha pėrsėri:
“Amin!“ Pasiqė zbriti, i thamė:
“O i dėrguar i All-llahut, sot dėgjuam nga ti diēka qė s’kemi dėgjuar mė parė?”
Ai tha:
“Mu paraqit Xhibrili dhe tha:
“U largoftė (nga mėshira e All-llahut- shprehje mallkimi) ai qė e zė Ramazani dhe nuk i falen mėkatet!”, e unė thashė: “Amin!” Kur u ngrita nė tė dytėn, ai tha: “U largoftė ai qė kur pėrmendesh ti nė prezencė tė tij, nuk tė pėrshėndetė (me selam e salavatė)!”, (e unė) thashė: Amin! E kur hipa nė tė tretėn, ai tha:
“U largoftė ai qė prindėrit e tij, apo njėrin prej tyre e ze pleqėria tek ai, e pleqėria e prindėrve tė tij nuk e futė nė xhennet!”, (e unė) thashė: “Amin!”
(981)
· “Kur tė vie Ramazani hapen dyert e mėshirės, mbyllen dyert e xhehennemit dhe lidhen shejtanėt.”
(984 Transmetimi i dytė)
· “Ju erdhi muaji ramazan, muaji i bekuar. Zoti ua ka obliguar agjėrimin nė tė. Gjatė tij hapen dyert e qiellit dhe mbyllen dyert e xhehennemit.“
(985)
· “Syfyri ėshtė pėrplot bereqet. Pra mos e leni, po edhe nė qoftė njė gėllėnjkė ujė, sepse All-llahu i Lartė i mėshiron ata qė hajnė syfyr dhe engjujt e Tij luten pėr ta.“
(1058)
· “Sa i mirė ėshtė syfyri i besimtarit me hurmė.“
(1059)
· Pejgamberit, paqja e All-llahut qoftė mbi tė, i pėlqente tė bėjė iftar me tri hurma, apo me ushqim qė nuk ėshtė pėrgatitur nė zjarr.“
(1063)
· “Kush i jep iftar njė agjėruesi atij i takon shpėrblim sikur i agjėruesit, pa iu mangėsuar agjėruesit shpėrblimi.“
(1065)
· “Kush nuk e le fjalėn e rrejshme dhe punėn me tė (shpifjen), All-llahu nuk ka nevojė qė i tilli ta lė ushqimin dhe pijen e tij.“
Nė transmetimin tjetėr, hadithi fillon me fjalėt: ”Kush nuk e le fjalėn e rrejshme dhe ashpėrsinė nė shprehje dhe sjellje…”
(1066)
· “Nuk ėshtė agjėrimi (vetėm) prej tė ngrėnurit dhe tė pimurit, por agjėrimi ėshtė zmbrapsje nga e kota (fjalė dhe punė) dhe e ndyera. E nėse dikush tė ngacmon apo sillet ashpėr me ty, thuaji: Unė po agjėroj, unė po agjėroj! “
(1068)
· “Shumė agjėrues nuk kanė dobi nga agjėrimi i tyre pos urisė dhe shumė namazxhinj nuk kanė dobi nga namazi i tyre pos yerė (gdhirje e natės) tė kotė.“
(1069)
· I dėrguari i All-llahut e ka obliguar sadekatul-fitrin qė ta pastrojė agjėruesin nga tė kotat dhe tė ndyerat (fjalė e vepra) si dhe tė ushqehen tė varfėrit. Kush e jep atė para namazit (tė sabahut), i llogaritet pastrim (zekat) i pranuar, e kush e jep pas namazit, i llogaritet si njė sadaka e zakonshme. (1071)

hasanmehmeti
05-10-07, 23:18
Sadakatul-Fitri

Ē’eshte Sadakatul-Fiter dhe urtesia ne te


Sadakatul-Fiter eshte quajtur me kete emer sepse ajo behet obligim pasi qe muslimani ta mbaroje agjerimin, dhe vazhdon ky obligim derisa te shkoje ne Musala [vendi ku falet bajrami, vend-falje] dhe zekati i Fitrit eshte bere obligim qe All-llahu ta pastroje agjeruesin dhe qe te jete ndihme per te varferit.


Thote Abdull-llah ibn Abasi, radijall-llahu anhuma: “E ka bere obligim i derguari, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, zekatin e Fitrit, qe te jete pastrim per agjeruesin nga fjalet e kota dhe te ndyra, dhe te jete ushqim per te varferit. Kush e jep ate para namazit [te bajramit], ai eshte zekat i pranuar, kurse kush e jep pas namazit, ajo eshte lemoshe e rendomte.” [Tr. Ebu Daudi dhe Ibn Maxhah, e saktesoi Shejh Albani, rahimehull-llahu.]Koha e Sadakatul-Fiter


Koha kur duhet dhene Sadakatul-Fiter eshte koha para se te falet namazi i bajramit, pra diten qe s’eshte dite agjerimi por eshte dite bajrami, dhe per kete kemi argument qe Ibn Omeri, radijall-llahu anhuma, ka thene: “Ka urdheruar pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, qe zekati i Fitrit te jepet para se te dalin njerezit per te falur namazin.”


Dhe lejohet qe t’i jepet atij qe e mbledh Sadakatul-Fitrin nje dite ose dy dite para se te mbaroje Ramazani, qe t’ua shperndaje te varferve. Argument per kete eshte qe Nafiu ka treguar se Ibn Omeri, radijall-llahu anhuma, kur ua jepte Sadakatul-Fitrin atyre qe e mblidhnin ate, e jepte nje dite ose dy dite perpara, dhe keshtu ua jepnin edhe te tjeret atyre.


E nese vonohet dhenia e saj deri pas namazit, ajo konsiderohet lemoshe si te gjithe te tjerat, siē u kujtua me lart ne hadith.[B]Mbi ke eshte detyre Sadakatul-Fiter


Sadakatul-Fiter eshte detyre per ēdo musliman, qofte i vogel apo i madh, apo rob [abd], dhe eshte detyre mbi ata qe shpenzojne per ta, dhe qe zoterojne ushqimin e vetes se tyre dhe ē’kane nen pergjegjesi. Argument per kete eshte qe Abdull-llahi ibn Omeri ka thene: “Ka urdheruar i Derguari, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, qe te jepet Sadakatul-Fitri per te voglin dhe te madhin, per ate qe eshte i lire dhe per ate qe eshte rob, prej atyre qe ju pergjigjeni per ta.” [Shejh Albani, rahimehull-llahu, thote qe hadithi eshte Hasen; hadithi eshte tek Darakutni dhe Bejhakiu.]


Nga ky hadith kuptohet qe eshte detyre mbi ate qe shpenzon, te japi per ate qe e ka nen pergjegjesine e tij, sepse ai eshte pergjegjes per te dhe ne kete sadaka futet edhe robi qe mund ta kete ai, pra eshte detyre mbi zoterine.


Gjithashtu transmetohet nga Ebu Hurejra, radijall-llahu anhu, te kete thene se i Derguari i All-llahut ka thene: “Nuk ka sadaka ndaj robit vetem se Sadakatul-Fiter.” [Muslimi]


Pra, nuk ka sadaka/detyrim zoteriu i nje robi ndaj robit te vet vetem se Sadakatul-Fiter.Masa e Sadakatul-Fiter


[B]Masa e obliguar ndaj ēdo njeriu ne Sadakatul-Fiter eshte:


1. Nje gjysme SAUN [njesi matese; me te maten dritherat, dhe eshte kater mbushje duarsh [pellembe] se bashku ose 2400 gram afersisht] nese jep grure.


Argumenti per kete eshte qe Esma, vajza e Ebu Bekrit, radijall-llahu anhuma, e jepte Sadakan e Fitrit ne kohen e te Derguarit, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, per familjen e saj si dhe per ate qe ishte i lire gjithashtu, e edhe per roberit, dy mbushje duarsh se bashku me grure ose nje SAUN te plote me hurma prej SAUN-it qe perdornin ata. [Tr. Tahavi, e ka saktesuar Shejh Albani, rahimehull-llahu]


2. Nje SAUN te plote nese jep hurma ose theker, ose ēfare mund ta zevendesoje ate si orizi apo misri. Argument per kete eshte hadithi i Abdull-llah Ibn Omerit ku thuhet: “E beri deyre i derguari, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, Zekatul-Fitrin me nga nje SAUN me hurma ose SAUN me theker, ndaj robit dhe atij qe eshte i lire, si dhe ndaj mashkullit, femres, te voglit dhe te madhit prej muslimaneve dhe ka urdheruar te jepet para se te dalin njerezit per ne namaz.”


[B]5. A lejohet te japesh para ne vend te ushqimit?


Thote imam Neveviu ne librin e tij el-Minhaxh, se nuk e kane lejuar shumica e fukahave [dijetaret e fikhut] qe te jepen para ne vend te ushqimit, kurse kete e ka lejuar imam Ebu Hanifja, rahimehull-llahu teala, dhe ne pame me siper transmetimet nga Sahabet, radijall-llahu anhum, qe tregojne me perpikmeri se sa jepnin kur jepnin grure, dhe sa jepnin kur jepnin hurma apo theker, dhe nuk pame ndonje transmetim qe te kishte dhene ndonjeri prej tyre para ne vend te ushqimit, megjithate qe u kujtua me siper se ēfare mendimesh rrifen, porse gjithmone ngel rruga e te Derguarit, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, dhe e Sahabeve, radijall-llahu anhum, si rruga me e mire dhe me e sigurt dhe ajo qe e kemi per detyre per ta ndjekur. All-llahu teala Alem.


6. Kujt i jepet Sadakatul-Fitri


Nuk jepet Sadakatul-Fitri vetem se per te varferit, te cilet nuk kane se me ē’te ushqehen. Dhe jo siē shkruhet neper shume libra, se Sadakatul-Fitri u jepet atyre qe e meritojne zekatin. Dhe argumenti per kete eshte hadithi i Ibn Abasit, qe e kujtuam me lart, “…dhe ushqim per te varferit…” [Hadithi eshte i sakte.] Dhe ky eshte gjithashtu mendimi i Shejhul-Islam Ibn Tejmijes.Pergatiti: Muhammed Abdull-llah Ebu Umer
Damask, Siri.


selamualejkum
vellau juaj ne Islam
hasani

hasanmehmeti
05-10-07, 23:24
Si tė kėrkohet Lejletul-Kadr
marrė nga "Namazi i Natės: Kijami dhe Teraujiet" tė shejh Albanit

Lejletul-Kadr ėshtė nata mė e bekuar. Personi qė e humb atė, vėrtet ka humbur njė tė mirė tė madhe. Nėse njė besimtar ka zell nė bindje ndaj Allahut dhe i shton veprat e mira nė regjistrin e tij, ai duhet tė pėrpiqet tė ndeshet me kėtė natė dhe ta kalojė atė nė adhurim dhe bindje. Nėse kjo lehtėsohet pėr tė, tė gjitha mėkatet e tij tė mėparshme do t'i falen.Falja e Kijamit


Ėshtė e rekomandueshme tė zgjatet kijami [qėndrimi nė kėmbė] nė namaz gjatė netėve nė tė cilat mund tė bjerė Lejletul-Kadr. Kjo tregohet nė shumė hadithe, siē janė kėto nė vijim:


Ebu Dherr, radiallahu anhu, rrėfen:


"Ne agjėruam me tė dėrguarin e Allahut, salallahu alejhi ue selam, nė Ramazan. Ai nuk na udhėhoqi [nė kijam] fare derisa mbeten shtatė netė [tė Ramazanit]. Pastaj, ai u ngrit me ne [atė natė, nė namaz] derisa kaloi njė e treta e natės. Ai nuk u fal me ne nė tė gjashtėn. Nė natėn e pestė, ai u fal me ne derisa kaloi gjysma e natės. Kėshtu qė thamė:'O i dėrguar i Allahut! A po falesh me ne tėrė natėn?' Ai u pėrgjigj:


'Kushdo qė qėndron nė namaz me imam derisa ai [imami] ta pėrfundojė namazin, kjo i regjistrohet atij sikur tė jetė falur tėrė natėn…'" [Transmetuar nga Ibn Ebi Shejbeh, Ebu Daud, et-Tirmidhi , en-Nesa'i, Ibn Maxheh, et-Tahaui [nė Sherhu Me'en li-Ether], Ibn Nasr, el-Ferejbi, dhe el-Bejheki. Isnadi i tyre ėshtė i vėrtetė]


[Dobi: Ebu Daud pėrmendi:"Dėgjova Ahmedin tė pyetet:'A e pėlqen qė njeriu tė falet me njerėz [xhemat] apo i vetėm gjatė Ramazanit?' Ai u pėgjigj:'Falu me njerėz'. Poashtu e dėgjova atė tė thotė:'Do tė parapėlqeja qė njeriu tė falet [kijam] me imamin dhe tė falė uitrin me tė poashtu, se pejgamberi ka thėnė:'Kur njeriu falet me imamin derisa ai ta pėrfundojė, kjo i regjistrohet atij sikur tė jetė falur edhe pjesėn tjetėr tė asaj nate'" [Mesa'il]


Ebu Hurejre, radiallahu anhu, transmetoi se i dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, ka thėnė:


"Kushdo qė qėndron [nė kijam] nė Lejletul-Kadr [dhe kjo i lehtėsohet atij] nga besimi qė ka dhe pritjet [pėr shpėrblimin e Allahut], do t'i falen tė gjitha mėkatet e mėparshme". [el-Buhari dhe Muslim. Shtojca "dhe kjo i lehtėsohet atij" ėshtė shėnuar nga Ahmed nga transmetimi i Ubadeh bin es-Samit; kjo do tė thotė se atij i lejohet tė jetė midis adhuruesve tė sinqertė gjatė kėsaj nate tė bekuar.]Lutjet


Poashtu ėshtė e rekomandueshme tė shtohen lutjet nė kėtė natė. A'isha, radiallahu anha, transmetoi se ajo kishte pyetur tė dėrguarin e Allahut, salallahu alejhi ue selam:"O i dėrguar i Allahut! Po ta dija cila ėshtė Lejletul-Kadr, ēfarė tė them gjatė saj?" Dhe ai e instruktoi atė tė thotė:


"[I]Allahume inneke afwun tuh'ibbul afwa fe'fu'ani – O Allah! Ti je falės, dhe Ti e do faljen, pra mė fal mua". [Transmetuar nga Ahmed, Ibn Maxheh, dhe et-Tirmidhi. Ėshtė vėrifikuar tė jetė i vėrtetė nga el-Albani]Lėnia e kėnaqėsive tė kėsaj bote pėr hir tė adhurimit


Mė tej ėshtė e rekomandueshme tė kalohet mė shumė kohė nė adhurim gjatė netėve nė tė cilat mund tė bjerė Lejletul-Kadr. Kjo thėrret pėr t'i lėnė shumė kėnaqėsi tė kėsaj bote me qėllim qė tė sigurohet koha dhe tė mendohet vetėm nė adhurimin ndaj Allahut. A'isha, radiallahu anha, transmetoi:


"Kur fillonin tė dhjetat [e fundit], pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] e shtrėngonte izarin e tij [dmth ai largohej nga gratė e tij me qėllim pėr tė pasur mė shumė kohė pėr adhurim], e kalonte tėrė natėn zgjuar [nė namaz], dhe e zgjonte familjen e tij". [el-Buhari dhe Muslim]


Dhe ajo tha:


"I dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, pėrpiqej mė shumė [nė adhurim] nė dhjetė tė fundit sesa nė netėt tjera". [Muslim]


selamualejkum
vellau juaj ne Islam
hasani

Kastri
07-10-07, 15:17
Sadakatul-Fitri
Ē’eshte Sadakatul-Fiter dhe urtesia ne te


Sadakatul-Fiter eshte quajtur me kete emer sepse ajo behet obligim pasi qe muslimani ta mbaroje agjerimin, dhe vazhdon ky obligim derisa te shkoje ne Musala [vendi ku falet bajrami, vend-falje] dhe zekati i Fitrit eshte bere obligim qe All-llahu ta pastroje agjeruesin dhe qe te jete ndihme per te varferit.


Thote Abdull-llah ibn Abasi, radijall-llahu anhuma: “E ka bere obligim i derguari, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, zekatin e Fitrit, qe te jete pastrim per agjeruesin nga fjalet e kota dhe te ndyra, dhe te jete ushqim per te varferit. Kush e jep ate para namazit [te bajramit], ai eshte zekat i pranuar, kurse kush e jep pas namazit, ajo eshte lemoshe e rendomte.” [Tr. Ebu Daudi dhe Ibn Maxhah, e saktesoi Shejh Albani, rahimehull-llahu.]Koha e Sadakatul-Fiter


Koha kur duhet dhene Sadakatul-Fiter eshte koha para se te falet namazi i bajramit, pra diten qe s’eshte dite agjerimi por eshte dite bajrami, dhe per kete kemi argument qe Ibn Omeri, radijall-llahu anhuma, ka thene: urdheruar p“Ka ejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, qe zekati i Fitrit te jepet para se te dalin njerezit per te falur namazin.”


Dhe lejohet qe t’i jepet atij qe e mbledh Sadakatul-Fitrin nje dite ose dy dite para se te mbaroje Ramazani, qe t’ua shperndaje te varferve. Argument per kete eshte qe Nafiu ka treguar se Ibn Omeri, radijall-llahu anhuma, kur ua jepte Sadakatul-Fitrin atyre qe e mblidhnin ate, e jepte nje dite ose dy dite perpara, dhe keshtu ua jepnin edhe te tjeret atyre.


E nese vonohet dhenia e saj deri pas namazit, ajo konsiderohet lemoshe si te gjithe te tjerat, siē u kujtua me lart ne hadith.[B]Mbi ke eshte detyre Sadakatul-Fiter


Sadakatul-Fiter eshte detyre per ēdo musliman, qofte i vogel apo i madh, apo rob [abd], dhe eshte detyre mbi ata qe shpenzojne per ta, dhe qe zoterojne ushqimin e vetes se tyre dhe ē’kane nen pergjegjesi. Argument per kete eshte qe Abdull-llahi ibn Omeri ka thene: “Ka urdheruar i Derguari, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, qe te jepet Sadakatul-Fitri per te voglin dhe te madhin, per ate qe eshte i lire dhe per ate qe eshte rob, prej atyre qe ju pergjigjeni per ta.” [Shejh Albani, rahimehull-llahu, thote qe hadithi eshte Hasen; hadithi eshte tek Darakutni dhe Bejhakiu.]


Nga ky hadith kuptohet qe eshte detyre mbi ate qe shpenzon, te japi per ate qe e ka nen pergjegjesine e tij, sepse ai eshte pergjegjes per te dhe ne kete sadaka futet edhe robi qe mund ta kete ai, pra eshte detyre mbi zoterine.


Gjithashtu transmetohet nga Ebu Hurejra, radijall-llahu anhu, te kete thene se i Derguari i All-llahut ka thene: “Nuk ka sadaka ndaj robit vetem se Sadakatul-Fiter.” [Muslimi]


Pra, nuk ka sadaka/detyrim zoteriu i nje robi ndaj robit te vet vetem se Sadakatul-Fiter.Masa e Sadakatul-Fiter


[B]Masa e obliguar ndaj ēdo njeriu ne Sadakatul-Fiter eshte:


1. Nje gjysme SAUN [njesi matese; me te maten dritherat, dhe eshte kater mbushje duarsh [pellembe] se bashku ose 2400 gram afersisht] nese jep grure.


Argumenti per kete eshte qe Esma, vajza e Ebu Bekrit, radijall-llahu anhuma, e jepte Sadakan e Fitrit ne kohen e te Derguarit, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, per familjen e saj si dhe per ate qe ishte i lire gjithashtu, e edhe per roberit, dy mbushje duarsh se bashku me grure ose nje SAUN te plote me hurma prej SAUN-it qe perdornin ata. [Tr. Tahavi, e ka saktesuar Shejh Albani, rahimehull-llahu]


2. Nje SAUN te plote nese jep hurma ose theker, ose ēfare mund ta zevendesoje ate si orizi apo misri. Argument per kete eshte hadithi i Abdull-llah Ibn Omerit ku thuhet: “E beri deyre i derguari, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, Zekatul-Fitrin me nga nje SAUN me hurma ose SAUN me theker, ndaj robit dhe atij qe eshte i lire, si dhe ndaj mashkullit, femres, te voglit dhe te madhit prej muslimaneve dhe ka urdheruar te jepet para se te dalin njerezit per ne namaz.”


[B]5. A lejohet te japesh para ne vend te ushqimit?


Thote imam Neveviu ne librin e tij el-Minhaxh, se nuk e kane lejuar shumica e fukahave [dijetaret e fikhut] qe te jepen para ne vend te ushqimit, kurse kete e ka lejuar imam Ebu Hanifja, rahimehull-llahu teala, dhe ne pame me siper transmetimet nga Sahabet, radijall-llahu anhum, qe tregojne me perpikmeri se sa jepnin kur jepnin grure, dhe sa jepnin kur jepnin hurma apo theker, dhe nuk pame ndonje transmetim qe te kishte dhene ndonjeri prej tyre para ne vend te ushqimit, megjithate qe u kujtua me siper se ēfare mendimesh rrifen, porse gjithmone ngel rruga e te Derguarit, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, dhe e Sahabeve, radijall-llahu anhum, si rruga me e mire dhe me e sigurt dhe ajo qe e kemi per detyre per ta ndjekur. All-llahu teala Alem.


6. Kujt i jepet Sadakatul-Fitri


Nuk jepet Sadakatul-Fitri vetem se per te varferit, te cilet nuk kane se me ē’te ushqehen. Dhe jo siē shkruhet neper shume libra, se Sadakatul-Fitri u jepet atyre qe e meritojne zekatin. Dhe argumenti per kete eshte hadithi i Ibn Abasit, qe e kujtuam me lart, “…dhe ushqim per te varferit…” [Hadithi eshte i sakte.] Dhe ky eshte gjithashtu mendimi i Shejhul-Islam Ibn Tejmijes.Pergatiti: Muhammed Abdull-llah Ebu Umer
Damask, Siri.


selamualejkum
vellau juaj ne Islam
hasani
............................................
............................................

Pershendetje
I nderuari hasan,gjithe ky munde qe e ke bere shpresoi te jen regjistruare(te ZOTI) si shkrime te nje femije,axhamie te pa dituri e jo nje te rrituri.

Kure thoni se i derguari e ka bere obligime,urdhruare( ZOTIN E KENI FUTE NENE KSHILLATE E TE DERGUARITE APO NENE URDHRATE E TE DERGUARITE).

Ne qofte se ju me te vertete mendoni keshtu, atehere per mendimine time keni mekate te mdha,po ja humbni gjithe kuptimine e ISLAMIT.

Per te mos kundershtuare,ose per te mos me keq kuptoni,prape po ju them se une mendoi,te gjitha urdhrate,obligimet jane nga ZOTI e jo nga te derguarite e ti,nese jane nga njreriu atehere jane te pa vlera po qofte ai edhe nje i derguare i ZOTIT.
Me nderime i nderuare.

hasanmehmeti
07-10-07, 17:39
............................................
............................................

Pershendetje
I nderuari hasan,gjithe ky munde qe e ke bere shpresoi te jen regjistruare(te ZOTI) si shkrime te nje femije,axhamie te pa dituri e jo nje te rrituri.


pershendetje edhe juve Kastri dhe nese jeni agjerushem , lus Krijuesin ta pranoj agjerimin ,
pastaj , ai mund qe kam ber shpresoj te me merret ashtu siq eshte dhe nuk jam femije etj.Kure thoni se i derguari e ka bere obligime,urdhruare( ZOTIN E KENI FUTE NENE KSHILLATE E TE DERGUARITE APO NENE URDHRATE E TE DERGUARITE).

Ne qofte se ju me te vertete mendoni keshtu, atehere per mendimine time keni mekate te mdha,po ja humbni gjithe kuptimine e ISLAMIT.

Per te mos kundershtuare,ose per te mos me keq kuptoni,prape po ju them se une mendoi,te gjitha urdhrate,obligimet jane nga ZOTI e jo nga te derguarite e ti,nese jane nga njreriu atehere jane te pa vlera po qofte ai edhe nje i derguare i ZOTIT.
Me nderime i nderuare
.

Ne islam ka obligime nga Allahu dhe profeti i Tij , dhe per kete urdheron Allahu ne Kuran duke thene:
“Thuaj: ‘Bindjuni Allahut dhe bindjuni tė Dėrguarit, por nėse ju shmangeni, ai (i Dėrguari) ėshtė pėrgjegjės vetėm pėr detyrėn qė i ėshtė ngarkuar atij (tė pėrcjellė Mesazhin e Allahut) ndėrsa ju pėr atė qė u ėshtė ngarkuar juve. Nė qoftė se i bindeni atij, do tė jeni nė udhėzim tė drejtė. Detyra e tė Dėrguarit ėshtė vetėm komunikimi (Mesazhin Hyjnor) i qartė.” (Nurė, 54)

po te paraqes ne vazhdim disa keshilla nga Islami mbi ata qe e kunderhstojne rrugen e Pejgmaberit alejhiselam.

Thote Allahu subhanehu we teAla ne Kuran:

......Thirrjen e tė dėrguarit mos e konsideroni si thirrjen tuaj ndaj njėri-tjetrit. Allahu i di ata qė tėrhiqen prej jush tinėzisht, prandaj le tė kenė kujdes ata qė kundėrshtojnė rrugėn e tij, urdhrin e ti (tė dėrguarit), se ata do t'i zė ndonjė telashe ose do t'i godasė dėnimi i ithėt”. (Nur, 62-63)

”O ju qė keni besuar, mos ngrini zėrin tuaj mbi zėrin e Pejgamberit dhe mos iu ngėrmoni atij si i ngėrmoheni njėri-tjetrit, e tė zhduken veprat tuaja duke mos ditur ju. Ata qė ulin zėrat e tyre pranė tė dėrguarit tė Allahut, Allahu zemrat e tyre i ka pėrshtatur pėr devotshmėri, ata kanė falje mėkatesh dhe shpėrblim tė madh” (Huxhurat, 2-3).

“Dhe ai nuk flet nga dėshira e tij. Ai nuk ėshtė tjetėr pos shpalljes qė i shpallet” (Nexhm, 3-4).
Thotė Allahu nė tjetėr ajet:”Ēka t'ju jep Pejgamberi, atė merrni; ēka t'ju ndalojė, pėrmbajuni dhe kini frikė Allahun” (Hashėr, 7).
keto dy ajetet me siper tregon ty se Ai alejhiselam nuk flet pallavra , por flet ate qe i inspirohet nga Krijuesi.Kush e kundershton ate e ka kundershtuar Allahun .

Metutje thote Allahu:
“Binduni Allahut dhe binduni tė dėrguarit, e kini kujdes (mos kundėrshtoni). Nėse refuzoni, atėherė, pra, dijeni se obligim i tė dėrguarit Tonė ėshtė vetėm komunikimi i qartė” (Maide, 92).


“Kushdo qė i bindet Allahut dhe tė dėrguarit, tė tillėt do tė jenė sė bashku me ata qė Allahu i shpėrbleu: pejgamberėt, besnikėt e dalluar, dėshmorėt dhe me tė mirėt. Sa shokė tė mirė janė ata!” (Nisa, 69).

E une ty te pershendes me nje ajet tjeter nga Allahu subhanehu we teAla qe thote:
”Nėse ata nuk tė pėrgjigjen ty, atėherė dije se ata ndjekin vetėm dėshirat e veta, e kush ėshtė mė i humbur se ai qė, duke pasur fakt prej Allahut, ndjek epshin e vet? S'ka dyshim se Allahu nuk udhėzon popullin zullumqar” (Kasas, 50).

Ne nuk e adhurojme Profetin alejhiselam , por e kemi Obligim pasimin e urdhervave te tij nga Allahu subhanehu we teAla , perndryshe nuk e ke plotsu Shahadetin , perkatsisht pjesene fundin , we Esheduen ne Muhammed abduhu we resulu.


kalo bukur.
hasani

hasanmehmeti
09-10-07, 22:39
Forma e namazit tė BajramitSė pari: Namazi i Bajramit ka dy rekate. Argument pėr kėtė ėshtė transmetimi i Umerit (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij): "Namazi i udhėtarit ėshtė me dy rekate, namazi i Kurban Bajramit ėshtė me dy rekate dhe namazi i Fiter bajramit ėshtė me dy rekate, tė plota dhe pa shkurtuar. Kėtė e kam dėgjuar nga goja e Muhamedit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė)."61


Sė dyti: Rekati i parė fillon me tekbirin fillestar, ashtu si nė tė gjitha namazet e tjera, pastaj thuhen shtatė tekbire, ndėrsa nė rekatin e dytė thuhen pesė tekbire pėrveē tekbirit tė rukusė.


Nga Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj) transmetohet se ka thėnė: "I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė), si nė namazin e Fiter Bajramit ashtu edhe nė atė tė Kurban Bajramit, thoshte shtatė tekbire nė rekatin e parė dhe pesė tekbire nė tė dytin, pėrveē tekbirit tė rukusė."62


Imam El Begavi ka thėnė:


"Fjala e shumicės sė dijetarėve prej sahabėve e pasardhėsve tė tyre nė kėtė ēėshtje, ėshtė se nė rekatin e parė tė namazit tė Bajramit thuhen shtatė tekbire, pėrveē tekbirit fillestar dhe nė tė dytin pesė tekbire, pėrveē tekbirit tė ngritjes prej sexhdes. Kjo ėshtė transmetuar nga Ebu Bekri, Umeri, Aliu …etj."63


Sė treti: Nuk ėshtė vėrtetuar nga i Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė) ngritja e duarve nė tekbiret e namazit tė Bajramit, por Ibnul Kajim ka thėnė: Ibėn Umeri, me gjithė pėrkujdesjen e tij tė madhe nė zbatimin e sunetit, i ngrinte duart nė ēdo tekbir."64


Them (Ali el Halebi):


Udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė).


Shejhu ynė, El Albani, nė librin "Tamamu el minneh" [f. 348] ka thėnė:


"Fakti qė kjo ėshtė transmetuar prej Umerit dhe djalit tė tij, nuk e bėn atė sunet, aq mė pak kur thėnia e transmetuar prej tyre nė kėtė ēėshtje nuk ėshtė e saktė. Pėrsa i pėrket transmetimit tė Umerit, ai e ka tė dobėt zinxhirin e transmetimit. Ndėrsa transmetimin e Ibėn Umerit nuk e kam shqyrtuar ende."


Gjithashtu, shejhu ynė nė librin e tij "Ahkemu el xhenaiz" [f. 148], pėr njė ēėshtje tė ngjashme me kėtė ka thėnė:


"Ai qė ka bindjen se Ibėn Umeri nuk mund ta bėnte njė veprim tė tillė vetėm se me aprovimin e tė Dėrguarit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė), duhet tė sjellė argument pėr aprovimin e tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė)."


Sė katėrti: Nuk ėshtė vėrtetuar nga i Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė) ndonjė dhikėr-lutje e caktuar ndėrmjet tekbireve tė namazit tė Bajramit, por ėshtė vėrtetuar nga Ibėn Mes'udi (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se ka thėnė pėr namazin e Bajramit: "Ndėrmjet ēdo dy tekbireve, duhet lavdėruar dhe falenderuar Allahu i Lartėsuar."


Ibnul Kajim (Allahu e mėshiroftė!) ka thėnė:


"I Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), mbas ēdo tekbiri bėnte njė pushim tė shkurtėr, por nuk ėshtė vėrtetuar prej tij ndonjė dhikėr i caktuar ndėrmjet tekbireve."


Them: Tė njejtėn fjalė qė thashė nė ēėshtjen e ngritjes sė duarėve nė ēdo tekbir, them edhe kėtu.


Sė pesti: Pasiqė e pėrfundonte thėnien e tekbireve, vazhdonte me leximin e sures El Fatiha dhe mbas saj lexonte "Kaf, uel Kur'anil mexhid" nė njerin prej rekateve, ndėrsa nė tjetrin lexonte "Ikterabeti seatu uen shek-kal kamer"65


Ose lexonte: "Sebih-hisme rabikel eala" dhe "Hel etake hadithul gashije"66


Ibnul Kajim (Allahue mėshiroftė) ka thėnė:


"Tė dyja kėto janė vėrtetuar prej tij dhe pėrveē tyre nuk ėshtė vėrtetuar gjė tjetėr."67


Sė gjashti: Veprimet e tjera janė tė njėjta me ato tė namazit tė zakondshėm, pa patur asnjė ndryshim.68


Sė shtati: Atij tė cilit i shpėton pa falur namazi i Bajramit me xhemat, duhet tė falė vetėm dy rekate.


Imam Buhariu (Allahu e mėshiroftė), nė "Sahihun" e tij ka thėnė: Tema: "Atij tė cilit i ikėn namazi i Bajramit me xhemat, fal dy rekate"69:


Imam Ibėn Haxher nė librin "Fet'hu El Bari" [vėll. 2, f. 550], ka thėnė:


"Nė vendosjen e kėsaj teme nga imam Buhariu pėrfitohen dy gjykime:


1. Vlefshmėria e faljes sė namazit tė Bajramit me vonesė nė rast se tė shpėton namazi i falur nė kolektiv, pa marė parasysh nėse ėshtė me apo pa arsye.
2. Numri i rekateve qė duhen falur nė kėtė rast, ėshtė po dy rekatė."


Atau ka thėnė:


"Nėse dikujt i ikėn namazi i Bajramit me xhemat, duhet tė falė dy rekatė."70


Dijetai i madh Velijullah Ed Dehlevi ka thėnė:


"Kėshtu ėshtė nė medh'hebin shafi'ij, nėse dikujt i ikėn namazi i Bajramit me imam, duhet tė falė vetėm dy rekate, nė mėnyrė qė tė pėrfitojė prej mirėsisė sė namazit tė Bajramit, edhe pse ai e ka humbur shpėrblimin e namazit me xhemat.


Ndėrsa nė medh'hebin hanefij, nuk ka zėvendėsim (kaza)71, pėr namazin e Bajramit. Nėse dikush nuk e fal atė bashkė me imamin, atėherė e ka humbur namazin e Bajramit."72


Imam Maliku nė "El Muata"73 ka thėnė:


"Pėr ēdokėnd i cili e fal namazin e Bajramit vetėm, mashkull apo femėr qoftė, unė jam i mendimit se duhet tė thotė shtatė tekbire para leximit nė rekatin e parė dhe pesė nė rekatin e dytė, po para se tė fillojė leximin."


Ai tė cilit i ka ikur namazi i Bajramit, duhet ta zėvendėsojė atė po nė tė njejtėn formė, ashtu siē ndodh me tė gjitha namazet e tjera.74


Sė teti: Tekbiri ėshtė sunet, nuk prishet namazi me lėnien e tij, e qėllimshme apo e pa qėllimshme qoftė lėnia dhe pėr kėtė kanė rėnė dakort tė gjithė dijetarėt75. Ndėrsa lėnėsi i tij, s'ka dyshim qė ka lėnė sunetin e tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė).


Referencat:
--------------------------------------------------------------------------------
61. E ka transmetuar Ahmedi [vėll. 1, f. 37] dhe En Nesai [vėll. 3, f. 183]. E ka pėrmendur gjithashtu Et Tahavi nė librin "Sherh meani el ether" [vėll. 1, f. 421] dhe El Bejhaki [vėll. 3, f. 200].

62. E ka transmetuar Ebu Daudi [1150], Ibėn Maxhe [1280], Ahmedi [vėll. 2, f. 70] dhe El Bejheki [vėll. 3, f. 287]. Zinxhirin e transmetimit e ka tė saktė.

Vėrejtje: Suneti ėshtė qė tekbiri tė jetė para leximit tė Kur'anit, ashtu siē thuhet nė hadithin tė cilin e transmeton Ebu Daudi [1152], Ibėn Maxhe [1278] dhe Ahmedi [vėll. 2, f. 180], nga Amėr ibėn Shuajb, Nga babai i tij, Nga gjyshi i tij, ka thėnė:

"I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė), nė namazin e Bajramit bėri shtatė tekbire nė rekatin e parė, pastaj filloi kėndimin e Kur'anit, pastaj tha tekbir dhe ra nė ruku, pastaj bėri sexhde, pastaj u ngrit dhe tha pesė tekbire, pastaj lexoi, pastaj tha tekbir dhe ra nė ruku, pastaj bėri sexhde." Ky hadith ėshtė hasen (i mirė), pasi ka shumė hadithe tė tjerė tė cilėt dėshmojnė pėr tė. Shiko "Irvau El Galil" [vėll. 3, f. 108-112].

E kundėrta e kėsaj nuk lejohet, ashtu siē e ka sqaruar edhe dijetari i madh Ibnul Kajim nė librin "Zadu El Mead" [vėll. 1, f. 443-444].

63. Emrat e tė gjithė atyre tė cilėt e kanė thėnė kėtė janė pėrmendur nė librin "Sherhu es sunne" [vėll.
4, f. 309]. Shiko gjithashtu "Mexhmua fetaua" tė shejhul Islam [vėll. 24, f. 220-221].

64. Duhet tė shohėsh "Irvau El Galil" [vėll. 3, f. 112-114].

65. E ka transmetuar Muslimi [891], En Nesai [8413], Et Tirmidhi [534] dhe Ibėn Maxheh [1282], nga Ebi Uakid El Lejthij (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij).

66. E ka transmetuar Muslimi [878], Et Tirmidhi [533], En Nesai [vėll. 3, f. 184] dhe Ibėn Maxheh [1281], nga hadithi i En Nua'man ibėn Beshir (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij).

67. "Zedu El Mead" [vėll. 1, f. 443]. Shiko gjithashtu "Mexheletu El Ezher" [vėll. 7, f. 194].
Disa prej dijetarėve kanė folur pėr urtėsinė e leximit tė kėtyre sureve nė veēanti. Fjalėt e tyre i gjen nė librin "Sherhu Muslim" [vėll. 6, f. 182] dhe "Nejlu el eutar" [vėll. 3, f. 297].

68. Nėse ke dėshirė tė thellohesh nė argumentet e kėsaj, shiko ēfarė ka shkruajtur mėsuesi ynė, El Albani nė librin e tij "Sifetu salati En Nebij (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė)". Shiko gjithashtu broshurėn time (tė autorit) me titull "Et tedhkiratu fi sifeti vudui ue salati En Nebij (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė)". Ajo ėshtė pėrmbledhėse dhe e shkurtėr.

69. "Sahihul Buhari" [vėll. 1, f. 134-135 (Hindije)].

70. I njėjti burim i mėsipėrm.

71. Nė origjinė, kjo nuk duhet tė konsiderohet kaza, pasi kėshtu emėrtohet vetėm adhurimi i cili zėvendėsohet jashtė kohės sė pėrcaktuar.

72. "Sherhu teraxhimi ebueb El Buhari" [80]. Shiko librin "El mexhmua" [vėll. 5, f. 27-29].

73. Me nr [592- prej transmetimit tė Ebi Musab].

74. "El Mugni" [vėll. 2, f. 212].

75. "El Mugni" [vėll. 2, f. 244].


Per me shume mbi rregullat dhe Dispozitat e dy festave Islame (Bajrameve ) ju keshilloj ti referoheni librit ."Dispozitat e dy festave (Bajrameve) nė sunnetin e pastėr "
nen kete linke e gjeni: http://www.mburoja.net/libra/Dispozitaedyfestave.html#15

selamualejkum we rahmetullah
nga vellau juaj ne Islam
hasani

hasanmehmeti
10-10-07, 23:41
Ēka duhet tė veprojmė nėse bie Bajrami tė premten

Pyetje:
Nėse Fitr Bajrami bie tė premten, a mė lejohet qė ta fali namazin e Bajramit dhe mos ta fali Xhuman apo e kundėrta?
Pėrgjigje:
Falėnderimi i qoftė Allahut.
Nėse Fitr Bajrami pėrputhet me Xhuman, atėherė kushdo qė e fal Bajramin me imam nuk ka nevojė qė tė marr pjesė nė Xhuma (nuk ėshtė obligim pėr atė); nė rast tė kėtillė pėr te bėhet Sunet. Nėse nuk e fal Xhuman duhet ta fal drekėn. Kjo vlen pėr njerėzit tjerė pėrveē imamit. Sa pėr imamin, ai duhet tė jetė prezent pėr Xhuma dhe duhet ti udhėheq muslimanėt tė cilėt marrin pjesė nė namaz. Nė kėtė ditė namazi i Xhumas nuk duhet tė braktiset tėrėsisht.
Shejh Salih in Fevzan el-Fevzan
per me shume ne lidhje me kete dhe argumentet mbi kete mund ta shiqoni librin qe e kam cekur ne linkun e mesiperm.

Dhe me Allahun subhanehu we teAla qendron Suksesi.

esselamualejkum we rahmetullah
vellau juaj ne Islam
hasani

hasanmehmeti
11-10-07, 17:36
Urimi pėr festė

Ėshtė pyetur dijetari i Islamit, Ibėn Tejmije pėr urimin nė ditė feste dhe ėshtė pėrgjigjur23:


Pėr sa i pėrket urimit tė njeri-tjetrit nė ditėn e festės, si psh "Tekab-belallahu mina ue minkum!" (Allahu na i pranoftė punėt e mira neve dhe juve!), apo tė tjera shprehje tė ngjashme me kėtė, ėshtė transmetuar se disa prej sahabėve kėshtu kanė vepruar. Disa prej dijetarėve, si Ahmedi apo tė tjerė, e kanė lejuar urimin e njeri tjetrit nė ditėn e festės, mirėpo Ahmedi ka thėnė: "Unė nuk e uroj dikė i pari. Nėse dikush mė uron mua, atėherė edhe unė e uroj atė, sepse kthimi i urimit ėshtė vaxhib (obligim), ndėrsa urimi nuk ėshtė sunet me tė cilin jemi urdhėruar dhe as nuk jemi ndaluar prej tij. Ata tė cilėt e urojnė njeri-tjetrin, kanė shėmbėlltyrė te tė parėt e tyre e edhe ata tė cilėt nuk veprojnė kėshtu, gjithashtu kanė shembėlltyrė, e Allahu e di mė sė miri."24


Ibėn haxher El Askaleni ka thėnė25:

"Janė pėrmendur transmetime nė "El Muhamilijet" me zinxhir transmetimi tė mirė, nga Xhabir ibėn En Nufejr, se ka thėnė: "Shokėt e tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė), kur takoheshin nė ditėn e festės e uronin njeri-tjetrin me shprehjen: "Tekab-belallahu mina ue minke!" (Allahu na e pranoftė neve dhe juve!)."


Ibnul Kudame nė librin "El Mugni" [vėll. 2, f. 259], ka pėrmendur:

"Ibėn Zijad ka thėnė: "Kam qenė me Ebi Umamete El Behilij dhe me disa prej sahabėve tė tjerė. Kur ktheheshin prej faltores, ata e uronin njeri-tjetrin duke thėnė: "Tekab-belallahu mina ue minke!"."


Ahmedi ka thėnė: "Zinxhiri i transmetimit nė hadithin e Ebi Umames ėshtė i mirė."


Ndėrsa, pėrsa i pėrket urimeve tė pėrhapura mes njerėzve nė ditėt tona, si psh "Gėzuar pėr shumė vjet!", apo tė tjera shprehje tė ngjashme me kėtė, ato janė tė papranueshme dhe do tė ishte me vend kėtu pėrmendja e Fjalės sė Allahut: "A kėrkoni ta ndėrroni tė mirėn me atė qė ka vlerė mė pak?!" [El Bekare: 61].--------------------------------------------------------------------------------

23 . "Mexhmu'ul Fetaua" [vėll. 24, f. 253].

24 . El Xhelal Es Sujuti ka pėrmendur nė broshurėn e tij me titull "Usulu el emeni bi usulu et teheni", gjurmė tė shumė prej selefėve, ku pėrmendet urimi. Kjo broshurė ėshtė botuar e bashkangjitur me "El havij lil fetaua" [vėll. 1, f. 81-82]. Studimi i saj ėshtė i dobishėm. Shiko gjithashtu librin "El Mesnua fi marifeti el hadithi el meudua" e dijetarit Ali El Karrij [87], si dhe komentimin qė i ėshtė bėrė.

25 . "Fet'hu El Bari" [vėll. 2, f. 446].

hasanmehmeti
19-10-07, 02:42
Gjashtė ditė nga muaji Sheval

Ebu Ejub El Ensari transmeton se Profeti (a.s.) ka thėnė: “Kush e agjėron muajin e Ramazanit dhe e pėrcjell me gjashtė ditė tė muajit Sheval, do tė shpėrblehet si tė kishte agjėruar tėrė vitin”.[1] Ky hadith transmetohet nga “Grupi”, pėrveē Buhariut dhe Nesaiut. [2]
Sipas Ahmedit kėto ditė mund tė agjėrohen rresht ose jo, pasi asnjėra nuk preferohet nga tjetra. Hanefitė dhe shafitė janė tė mendimit se ėshtė e preferueshme qė kėto ditė tė agjėrohen rresht pas ditėve tė Bajramit.

(http://www.rrugetepaqes.net/fikh/agjerimi/kapitulliagjerimit2.html#agjerimi)

[1] Muslimi 2750, Ebu Daudi 2433, Tirmidhiu 759, Ibėn Maxheh 1716.

[2] Ky hadith vlen pėr dikė qė e plotėson agjėrimin e Ramazanit vit pėr vit, ngase ēdo mirėsi shpėrblehet dhjetėfish dhe njė muaj agjėrim shpėrblehet me dhjetė muaj, ndėrsa gjashtė ditė tė Sheėalit shpėrblehen me dy muaj, kėshtu qė kompletohet i tėrė viti.

Dilaver
19-10-07, 10:03
Ēka duhet tė veprojmė nėse bie Bajrami tė premten

Pyetje:
Nėse Fitr Bajrami bie tė premten, a mė lejohet qė ta fali namazin e Bajramit dhe mos ta fali Xhuman apo e kundėrta?
Pėrgjigje:
Falėnderimi i qoftė Allahut.
Nėse Fitr Bajrami pėrputhet me Xhuman, atėherė kushdo qė e fal Bajramin me imam nuk ka nevojė qė tė marr pjesė nė Xhuma (nuk ėshtė obligim pėr atė); nė rast tė kėtillė pėr te bėhet Sunet. Nėse nuk e fal Xhuman duhet ta fal drekėn. Kjo vlen pėr njerėzit tjerė pėrveē imamit. Sa pėr imamin, ai duhet tė jetė prezent pėr Xhuma dhe duhet ti udhėheq muslimanėt tė cilėt marrin pjesė nė namaz. Nė kėtė ditė namazi i Xhumas nuk duhet tė braktiset tėrėsisht.
Shejh Salih in Fevzan el-Fevzan
per me shume ne lidhje me kete dhe argumentet mbi kete mund ta shiqoni librin qe e kam cekur ne linkun e mesiperm.

Dhe me Allahun subhanehu we teAla qendron Suksesi.

esselamualejkum we rahmetullah
vellau juaj ne Islam
hasani


Nė asnjė mėnyrė nuk lejohet lėshimi i faljes sė namazit tė xhumasė edhe 700 000 bajrama me u pėrputh nė tė njejtėn ditė.

hasanmehmeti
19-10-07, 13:47
Nė asnjė mėnyrė nuk lejohet lėshimi i faljes sė namazit tė xhumasė edhe 700 000 bajrama me u pėrputh nė tė njejtėn ditė.


Dilaver Perkhajr Bajrami ,

e bre dilaver po rrush je prej mendjes ,

Veq fol kot pa pru asnje argument per kete pune , e shokte e Profetit alejhiselam na tregojne tjeter gje ti na thu te kunderten.

Po te tregoj nje hadithe ker kete pune qe e gjene te transmetuar ne permbledhjen e Ebu Daudi [1070], En Nesai [vėll. 3, f. 194], Ibėn Maxheh [1310], Ibėn Huzejme [1464], Ed Darimi [1620] dhe Ahmedi [vėll. 4, f. 372], e krejt keta e kan transmetu nga Ijas ibėn Ebi Ramle Esh Shamij, se ka thėnė:
E kam parė Muavije ibėn Ebi Sufjan tė pyeste Zejd ibėn Ebi Erkamin: A ka qėlluar ndonjėherė nė kohėn e tė Dėrguarit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė) tė bashkohen dy festa (xhumaja dhe bajrami) nė tė njejtėn ditė?

Tha(ebi Ekrami): Po.


Si veproi nė kėtė rast i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė)? – Pyeti Muavija.

Tha: Fali Bajramin dhe e la nė dėshirėn e personit pjesėmarrjen e xhumasė duke thėnė: "Kush ka dėshirė qė ta falė atė, le ta falė."

E ka saktėsuar kete Hadithe imam Ali ibėn El Medini, ashtu siē ėshtė pėrmendur nė librin "Et Telhis El Habir" [vėll. 2, f. 94].

kalo mire
esselamualejkum we rahmetullah
hasani

Dilaver
19-10-07, 16:20
Ku i ke marr kėto prralla?

Me trego ti, cfar namazi ėshtė namazi i xhumas e cfar nazmazi ėshtė namazi i bajramit?

hasanmehmeti
19-10-07, 19:14
Ku i ke marr kėto prralla?

Me trego ti, cfar namazi ėshtė namazi i xhumas e cfar nazmazi ėshtė namazi i bajramit?

thuje Shahadetin , e sidomos pjesen e fundit te saj qe e mohove , Esheduene Muhammeden abduhu we resulu.

Dilaver
19-10-07, 19:50
Hasan Aga, hajgare aaaaa.
Nėjse pasi qė nuk u pėrgjigje nė pyetjen e parashtruar po tė pėrkujtoj se kemi tė bėjmė me dy namaze tė ndryshme.

Namazi i xhumasė ėshtė namaz farz (i obligueshėm).

Namazi i Bajramit ėshtė namaz Vaxhib (synet), vaxhib janė ato urdhėra argumenti i tė cilave nuk ėshtė i qartė si farzi e dihet edhe shperblimi edhe denimi qė pason pėr tė dyja pėr farzin dhe pėr vaxhibin.

E si bėn tė kalohet namazi farz e tė falet syneti, a mund tė mė shpjegosh?

uliksi31
19-10-07, 20:20
Pershendes Dilaverin dhe Hasanin, mendoj se keto jane shkrimet dhe replikat qe i takojn ksaj rubrike mesime nga Kur'ani. Jo nderhyrje nderfetare qe po krijojn aq shu e rremuj, armiqsi, urrejtje mes krejt neve pa nevoj. Me siguri ne kete forum kemi tema dhe nentema tjera ku mund te debatohet lidhje konceptet dhe differencat nder fetareme. Andaj le te ngel kjo rubrike ashtu si e ka edhe titullin.
Jame i vet'dishem se edhe replikat nder fetare do te ishin te nevojshime sikur na te dinim te bejm diallog, por fatkeqsisht kjo na mungon dhe pikrisht nga kjo arsye po e humbin edhe vleren e tyre.

hasanmehmeti
19-10-07, 20:52
Dilaver a nuk ke pas Fest a , ?

Hasan Aga, hajgare aaaaa. :smile: pak po , por qka te bej qe e prune veten ne ate gjendje se nuk dita si te theme pendohu per ate qe flet pa mendu fare.
Pastaj:

Nėjse pasi qė nuk u pėrgjigje nė pyetjen e parashtruar po tė pėrkujtoj se kemi tė bėjmė me dy namaze tė ndryshme.

Namazi i xhumasė ėshtė namaz farz (i obligueshėm).

Namazi i Bajramit ėshtė namaz Vaxhib (synet), vaxhib janė ato urdhėra argumenti i tė cilave nuk ėshtė i qartė si farzi e dihet edhe shperblimi edhe denimi qė pason pėr tė dyja pėr farzin dhe pėr vaxhibin.

E si bėn tė kalohet namazi farz e tė falet syneti, a mund tė mė shpjegosh?


Allahu te shperblefte ke spjeguar mjafte mire keto gjera.
Tash Pyetja jote, ti Dilaver Namazi i xhumas eshte farz ne Pergjethesi , per kete veqantia e ndryshon kete.Siq eshte rasti kur keto bien ne nje dite, dita e xhumas dhe Bajrami.Dhe per kete kemi shembullin me te mire Profetin alejhiselam qe i ka urdheru ta falin Bajramin e xhuman kush ka mundesi le ta fal e kush jo kurgja kerkujt , pasi dihet mire qe ne kete dite ka levizje mysafiresh nga anet e ndryshme dhe Islami ka lehtesu per neve qe Xhuman njerezit mos ta falin , por kjo vlen vetem per kete raste.

Dhe prap nje argument tjeter (hadithe) mbi kete mesele sepse ėshtė transmetuar nė "Sunenin" e Ebu Daudit [1072 dhe "Musanefin" e Abdurrazakut [5725], me zinxhir transmetimi tė saktė, nga Ibėn Ez Zubejr, se ka thėnė:

"U bashkuan nė kohėn e tė Dėrguarit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė) dy festa. Ai i bashkoi ato tė dyja nė njė namaz tė vetėm dhe e fali namazin e xhumasė dy rekatė nė mėngjesin e Fiter Bajramit, pastaj nuk u fal mė deri nė kohėn e Ikindisė…"


Imam Esh Sheukani nė librin "Nejlu El Eutar" [vėll. 3, f. 348], duke i bėrė koment kėtij transmetimi, ka thėnė:

Ajo qė vėrehet prej kėtij hadithi nė pamje tė parė, ėshtė se nuk e ka falur drekėn.
Gjithashtu, prej kėtij hadithi kuptohet se nėse namazi i xhumasė bie, pėr ēfarė do lloj arsyeje qoftė, nuk kėrkohet prej personit tė cilit i ka rėnė namazi i xhumasė, qė tė falė namazin e drekės. I kėtij mendimi ėshtė Atau.

Raste te tilla ne islam ka shume qe jane obliguar ne pergjethesi , mirpo shkaku i nje dukurie qe ka ndodhe i ka bere qe te vine gjykime te veqanta ne ate dite.
Shembulli i Pare eshte :Namazi nuk lejohet te falet ne kohe kur dielli lind dhe perendon , argument i pergjitheshem . Por vjen shkaku me pas qe eshte se per Farze dhe namaz me shkak siq jane Tehjatul Mesxhid etj lejohet kurdo ne qfardo kohe te falen.

Rast tjeter: Agjerimi i dites se Premte nuk lejohet se eshte feste , jashte Ramazanit , por vjen shkaku , shembull Agjerimi i dites se Ashures , apo agjerimi i 6 diteve te Muajit Sheval etj etj , ateher ne kete raste lejohet te Premten te agjerosh ne menyre te mos humbesh shperblimin e madhe qe kane ditet qe u ceken e qe ne Islam jane te Shenjeta.

Une Shpresoj qe me kuptove.

Dhe une po te perkujtoj ty Dilaver disa ajete nga Allahu subhanehu we teAla qe thote ne Kuran:
”O ju qė keni besuar, mos ngrini zėrin tuaj mbi zėrin e Pejgamberit dhe mos iu ngėrmoni atij si i ngėrmoheni njėri-tjetrit, e tė zhduken veprat tuaja duke mos ditur ju. Ata qė ulin zėrat e tyre pranė tė dėrguarit tė Allahut, Allahu zemrat e tyre i ka pėrshtatur pėr devotshmėri, ata kanė falje mėkatesh dhe shpėrblim tė madh” (Huxhurat, 2-3).

te lutem mos te ngritim zerin mbi ate te Profetit alejhiselam.

“Dhe ai nuk flet nga dėshira e tij. Ai nuk ėshtė tjetėr pos shpalljes qė i shpallet” (Nexhm, 3-4).
Thotė Allahu nė tjetėr ajet:”Ēka t'ju jep Pejgamberi, atė merrni; ēka t'ju ndalojė, pėrmbajuni dhe kini frikė Allahun” (Hashėr, 7).


selamualejkum we rahmetullah
hasani
ps/gjithashtu te pershendes Uliksi dhe te uroj nje muaj te mire e te begat te shevalit.

Dilaver
19-10-07, 22:35
Hasan Aga Kur,ani ėshtė libri hadithi, syneti mė i mirė dhe mė i persosur. All-llahu i ka ftuar besimtaret tė ndjekin vetėm hadithin e Tij-Kur,anin, poashtu edhe i Deleguari i Tij Muhamedi.


I deleguari Muhamed ka jetuar dhe qeverisur vetėm nė bazė tė Kur’anit. Ka predikuar dhe ndjekur vetėm Kur’anin.

Muhamed Ibne Abdulwehabi ka ardh 600 vjet mė vonė me prralla e mitologji.


Namazi bajramit ėshtė namaz vaxhib.
Namazi i bajramit mund tė falet edhe ditėn e dytė edhe ditėn e tretė tė bajramit.
Namazi i bajramit mund edhe mos tė falet fare por nė namaz tė xhumas shkohet me tekbire, kuptohet nė raste tė jashtėzakonshme, apo si nė rastin qė kemi pas sivjet.
Mė i vlefshėm ėshtė namazi farz i sabahut sė namazi i Bajramit.Namazi i xhumasė ėshtė “farz ajn” urdhėr/detyrim i domosdoshėm, pėr cdo mashkull tė lirė tė shėndosh me vėndqendrim. Nga namazi i xhumasė lirohen femrat, i sėmuri, robi, udhėtari qė ka tė drejtė pėr shkurtimin e namazit.

Ai qė braktis farzin ėshtė qafir.

Ai qė braktis vaxhibin nuk bėhėt qafir por dėnohet me xhehnem.


Jasht teme:
Agjerimi ėshtė i ndaluar vetėm nė ditėt e para tė bajramit e jo si thua ti.

hasanmehmeti
20-10-07, 01:57
Hasan Aga Kur,ani ėshtė libri hadithi, syneti mė i mirė dhe mė i persosur. All-llahu i ka ftuar besimtaret tė ndjekin vetėm hadithin e Tij-Kur,anin, poashtu edhe i Deleguari i Tij Muhamedi.


I deleguari Muhamed ka jetuar dhe qeverisur vetėm nė bazė tė Kur’anit. Ka predikuar dhe ndjekur vetėm Kur’anin.

Muhamed Ibne Abdulwehabi ka ardh 600 vjet mė vonė me prralla e mitologji.


Namazi bajramit ėshtė namaz vaxhib.
Namazi i bajramit mund tė falet edhe ditėn e dytė edhe ditėn e tretė tė bajramit.
Namazi i bajramit mund edhe mos tė falet fare por nė namaz tė xhumas shkohet me tekbire, kuptohet nė raste tė jashtėzakonshme, apo si nė rastin qė kemi pas sivjet.
Mė i vlefshėm ėshtė namazi farz i sabahut sė namazi i Bajramit.Namazi i xhumasė ėshtė “farz ajn” urdhėr/detyrim i domosdoshėm, pėr cdo mashkull tė lirė tė shėndosh me vėndqendrim. Nga namazi i xhumasė lirohen femrat, i sėmuri, robi, udhėtari qė ka tė drejtė pėr shkurtimin e namazit.

Ai qė braktis farzin ėshtė qafir.

Ai qė braktis vaxhibin nuk bėhėt qafir por dėnohet me xhehnem.


Jasht teme:
Agjerimi ėshtė i ndaluar vetėm nė ditėt e para tė bajramit e jo si thua ti.

haha na myte kejt e hajt , keto mendime jane shumica te malikive , shafive edhe hanbelive.

po qka ke tema per abdulvehabin se , une tham ka than Profeti alejhiselam ti vjen e na qet sehire hahhaha me shkrime per tjeter kan .

bahet mire bahet
tema mendoj se eshte sqaruar e rrugicave qe ke qef ti ne qdo shkrim me hi nuk kam kohe une.

selamualejkum
hasani

Dilaver
20-10-07, 22:13
Hėėė, Hasan Aga, do mė thėnė ti ja paske ngul gurin kėsaj pune, tema qėnka sqaruar, jo, jo Hasan Aga, njeriu me mendje nė kokė nuk e rradhit para farzit synetin.
Ndėrsa nė anėn tjetėr njė sqarim i shkurtė; degradimi, dėshtimet e devalvimet tė besimi islam vijnė kur mbi supe marrin pėrsipėr individ tė caktuar e tė paautorizuar, me dije tė cekėt e tė gabuar si Hasan Aga, tė (keq)komentojnė e (keq)interpretojnė ēėshtjet fetare dhe parimet e fesė Islame. Nė trojet shqiptare kemi institucionet legjitime, Bashkėsitė Islame Kosovė/Maqedoni/Shqiperi si dhe Fakultetet e Shkencave Islame qė veprojnė nė kuadėr tė tyre, me njerėz tė edukuar e arsimuar e me grada tė larta (dr, mr) shkencore si atyre islame edhe tė lamive tjera.
Ēėshtjen e kultivimit tė fesė dhe ofrimit tė kushtėve pėr praktikimin e saj e bėjnė institucionet kompetente e jo individ qė i pėrforcojnė bindjet e tyre rrugėve e lokaleve, nėpėr faqe tė satanizuara elektronike, chate, forume e fletushka bulevardeske.
Islami ēdoherė ėshtė ruajtur dhe do tė ruhet pėrmes institucioneve legjitime andaj nuk mund tė tolerohet qė pėr islamin tė kujdesen institucione jolegjitime. Nuk janė legjitim e as pėrgjegjės individ qė janė inkuadruar me vonesė nė jetėn fetare. Pėrgjegjės pėr te janė organet mė tė larta tė institucioneve fetare nė ēdo vend dhe hapsirė. Imazhin e vėrtetė qė ka islami mund t'ia prishin vetėm devijantėt e paudhėzuar dhe ata qė i japin leje vetes pėr tė komentuar Islamin pėr tė cilin kemi pasur mjaftė personalitete dhe kemi aktualisht nė mbarė botėn.

hasanmehmeti
21-10-07, 00:03
Hėėė, Hasan Aga, do mė thėnė ti ja paske ngul gurin kėsaj pune, tema qėnka sqaruar, jo, jo Hasan Aga, njeriu me mendje nė kokė nuk e rradhit para farzit synetin.
Ndėrsa nė anėn tjetėr njė sqarim i shkurtė; degradimi, dėshtimet e devalvimet tė besimi islam vijnė kur mbi supe marrin pėrsipėr individ tė caktuar e tė paautorizuar, me dije tė cekėt e tė gabuar si Hasan Aga, tė (keq)komentojnė e (keq)interpretojnė ēėshtjet fetare dhe parimet e fesė Islame. Nė trojet shqiptare kemi institucionet legjitime, Bashkėsitė Islame Kosovė/Maqedoni/Shqiperi si dhe Fakultetet e Shkencave Islame qė veprojnė nė kuadėr tė tyre, me njerėz tė edukuar e arsimuar e me grada tė larta (dr, mr) shkencore si atyre islame edhe tė lamive tjera.
Ēėshtjen e kultivimit tė fesė dhe ofrimit tė kushtėve pėr praktikimin e saj e bėjnė institucionet kompetente e jo individ qė i pėrforcojnė bindjet e tyre rrugėve e lokaleve, nėpėr faqe tė satanizuara elektronike, chate, forume e fletushka bulevardeske.
Islami ēdoherė ėshtė ruajtur dhe do tė ruhet pėrmes institucioneve legjitime andaj nuk mund tė tolerohet qė pėr islamin tė kujdesen institucione jolegjitime. Nuk janė legjitim e as pėrgjegjės individ qė janė inkuadruar me vonesė nė jetėn fetare. Pėrgjegjės pėr te janė organet mė tė larta tė institucioneve fetare nė ēdo vend dhe hapsirė. Imazhin e vėrtetė qė ka islami mund t'ia prishin vetėm devijantėt e paudhėzuar dhe ata qė i japin leje vetes pėr tė komentuar Islamin pėr tė cilin kemi pasur mjaftė personalitete dhe kemi aktualisht nė mbarė botėn.

mos me akuzo mua per injorancen tende , ate qe e kam thene e ka thene hoxha i hanefive qe eshte i legjitimuar nga Bashkesia Islame e Kosoves te jap mesim ne radio Kosova e lire , Dr Shefqet Krasniqi , te marten e kaluar.

Dilaver
21-10-07, 00:27
Jo, jo Shqfqet Krasniqi ėshtė prijės i Wehabistėve nė Kosovė, dhe ky jep shpjegime nė faqen elektronike tė infektuar me virusėt me tė dėmshėm pėr besimin islam, ankebut.com.

Nė kosovė zot shtėpie ėshtė Naim Ternava, dekan i Fakultetit ėshtė Rexhep Boja, kėta janė kompetent tė japin pėrgjigje.