PDA

View Full Version : Nostradamus


egi
20-09-07, 21:13
Sipas legjendes dy ushtar Franqez, nė kohen e revolucionit, e kan gjetur varrin e Nostradamusit. Rreth qafe tė eshtrave e ka pas njė zengjir, nė tė cilin ka qen i shkruar viti i zbulimit tė varrit tij. Afėr ka qen dhe njė mesazh, duke thėn qė ai i cili e pin ujin prej kafkės tė Nostradamusit do tė sheh tė ardhmen dhe do tė vdes pastaj. Njėni prej atyne ushtarve e pranoj kėtė sfidė - por ashtu siq shkruante ndodhi - ushtari i ka hapur sytė dhe e bėri njė shprehje tė fytyrės shum tė quditshme, pastaj ka vdekur.

14. Dhjetor 1503

Michel de Nostradame, mė i njohur me emer Nostradamus, ishte lindur me 14. dhjetor 1503 nė jug tė Francės, nė provincė Provansa. E ka pas prejardhjen hebre (qifute), por familia e tij e ka pranuar fen katolike pėr shkak tė tutjes nga inkvizicioni.
Nė fėmijeri ka qen mendjehollė, prandaj gjyshi e ka mėsuar greqishten, hebraishten dhe latinishten, gjithashtu dhe gjėrat elementare tė astrologjisė.
Doktor i sukseshėm

Deshira pėr tė mesuar tė gjithat e ka drejtuar nė botė, por pavarėsisht nga kjo, ai e ka pėrfunduar doktorratin e medicinės dhe u bėrė njė doktor i sukseshėm. Nuk ka desht me ju lėrė gjak pacienteve, sikur koleget e ti, pėrkundrazi: nė laboratoriumin e vet i ka tharė flet tė luleve dhe tė thara i ka bluajtur nė pluhur, pastaj jau ka vė pacienteve nėn gjuh. Me kėtė procedure e ka parandaluar zhvillimin e murtajės te shumica e pacienteve, por fatkeqsishtė nuk ka mundur t'ju ndihmon gruajes dhe 2 fėmijėve tė vet. Pas kėsaj ngjarje ai humbi pėr disa kohė (6 vite).
Pas pėrhapjes tė murtajės nė vitin 1554 ai ishte kthyer nė Francė pėr gjithmonė dhe u martuar me njė vejushė tė pasur – Anne Ponsart Gemelle, dhe sėbashku me to dhe familien e saj u vendosen nė rrugen Place de la Poisonerie, e cila ende egziston nė Salon.

Libri I pare I parashikimeve

Nė vitin 1555 e ka pėrfunduar librin e pare tė parashikimeve dhe pėr shkak tė deklaratave korekte ishte I ftuar nė kėshtjellen tė mbretereshės Katarina Mediqejskės. Parashikimet e tij I pėrqafojn ngjarjet prej vitit 1557 deri nė vitin 3797, tė cilat kan ndodhur dhe do tė ndodhin jo vetėm nepėr Francė por dhe nė krejt boten.

Parashikimi I vdekjes tė vet

Shendeti I kėtij astrologut, doktorit, gjithėshikuesi dhe historiani filloj tė dobėsohet dhe me 17 korrik 1566 e shkruajti amanetin. Pas dy jave erdh prifti dhe Nostradamus I tregoj qe nuk do e shohin mė gjallė. Si shumica e parashikimeve tė tij, ishte realizuar dhe kjo. Thuhet qė ai ėshtė vorrosur pran kishe Kordeljere nė Salon, vertikalisht, qė mos tė ecin njerėzit nepėr varrin e tij. Por pasi qe vorrin e tij e kishin hapur revolucionistat jofetar, e kan vorrosur prap nė kishen St. Lovrenc nė Salon. Nė diten e sodme mund tė shikoni portretin e Nostradamusit nė kėtė vend.

Intrigat, dyshimi dhe e vėrteta

Jeta e Nostradamit ka qen interesante, jetė normale, por ende njerėzit po flasin pėr parashikimet e tij, disa dyshojn nė shkrimet e tij, disa mendojn qė ai e ka parashikuar dhe sulmin nė WTC nė New York.http://www.edu-negev.gov.il/bs/makif7/english/nostradamus2.jpg

nait
21-09-07, 08:12
Nostradamusi i ka edhe disa strofa ne lidhje me Shqiptaret kur e permendi egzotin Biblik siq thot edhe ai vet duke pretenduar ne shpernguljen e Shqiptareve nga represioni serb

nait
21-09-07, 08:13
Ndersa Nostradamusi e ka edhe nje parashikim tjeter mjaft interesant ne lidhje me te ardhmene Shqiptareve ku thot se Shqiptaret do te jen dominues te Greqis

Kavaleri
21-09-07, 15:07
Faleminderit per kete informacion, qenka vertet interesant!
Un p.s nuk i besoj ketyre Nsaradiav, duke mos prek askend apo nenqmuar, kerkoj edhe falje.
Spo di valla, ne fshatin tim esht nje Veredh, apo si ti thojm ma shqip?.. Burim i ujit nen shpell, ashtu e ngjashme gati si e Gadimes, edhe qe aty i thoj qe ka jetu nen Uj nje Ka,"Mzat" i zi, te cilin e quanin Karaxha, edhe kshtu i ka mbet emri nje familjes Karaxh ne fshjatin tim ne Peqan, qisi fjal um tha e te thash, pastaj qe ai Kau kur paska Luftu me Kulshderen esht buru ujt me gjak gjeja se Karaxha e ka mujt Kulshedren.
Ket e asaj dite kurr si kam besu, as qe ka Kulsheder, e as Kau qe ka jetuar nen shpll, nen uj!

Perralla ne shkall dukati ne ball.

Pershendetje

Kavaleri
21-09-07, 15:23
Ndersa Nostradamusi e ka edhe nje parashikim tjeter mjaft interesant ne lidhje me te ardhmene Shqiptareve ku thot se Shqiptaret do te jen dominues te Greqis
Amin jarabi, a mujm me mbrri na dy se per tjeret ska gajle hahah!

Me heret thojshin se Baba i bushit, preardhjen prej Gjakoves!

Ndersa per Dominim ne Europ, esht flitur qe nje Grua shinte gjerat me heret edhe qe ajo paska then se do dominoj nje shtet i vogel por Islam, do dominoj ter Europen!!
Ndersa shtet Mysliman ska ne Europ, As bosnja nuk esht, as Shiperia, edhe neser me u be Kosova shtet prap nuk esht shtet Ilsam ne europ!
Maroko nuk esht Shtet Myliman! spo di!
Nejse edhe un me te nime!

4peace
21-09-07, 22:31
*

S'dua t'ua bėj bajat kėtė punėn e Nostradamusit, vetėm dua t'i them ca nga pėrvojat e mija...

I kam pėrcjellė ca vite parashikimet e tij.

Asnjė studjues i parashikimeve tė tij nuk ka pasur sukses t'i deshifrojė parashikimet e Nostradamusit pėr tė ardhmen. Tė gjitha parashikimet e tij janė zbėrthyer tek pas ngjarjeve qė kanė ndodhur mė pastaj. Nė bazė tė parashikimeve tė zbėrthyera/dekoduara/deshifruara, njė numėr i madh "ekspertėsh" janė munduar ta deshifrojnė me metodat e stimulimit kompjuterik - por kot.


Ka ca vite qė nuk merrem fare me parashikimet e tij - i kam ēuar duart. Kėshtuqė prej atėherė nuk besoj nė gjepurat e tij.


Gjitha tė mirat nga unė!


*

Psikologu
23-09-07, 01:39
Autor:
Adnan Abrashi – NANDA

Letėr lexuesve tė mi, Mė lejoni qė nė fillim tė pranoj se unė nuk jam kurrfarė eksperti i njohjes sė veprave parathėnėse tė Mishell Nostradamusit, por jam vetėm njė pasionues i tij i flaktė i cili, sikurse edhe shumė tė tjerė, ishte i mahnitur me gjenialitetin e aftėsive tė tij pėr para-shikimin e ngjarjeve dhe dukurive qė priten tė nodhin.
Si nxėnės i klasės sė parė tė Gjimnazit, nė vitin 1974, mė ra nė dorė njė revistė me titull bombastik “Ēka na pret e nesėrmja?”, ku ishin prezentuar analiza tė parathėnieve tė Nostradamusit sė bashku me biografinė e tij tė shkurtėr. Revista ka qenė botua nė gjuhėn serbokroate. Pas leximit tė artikullit me njė vėmendje dhe interesim tė madh u pasionova, dhe menjėherė u mishėrova me kėtė personalitet kaq tė madh dhe kaq kontraverz pėr kohėn e vet kur jetonte. Preva faqen e artikullit nga revista dhe gjėja e parė e cila mė preokupoi nė atė moment ishte qė sa ma parė ta pėrkthej nė gjuhėn shqipe dhe tė njėjtėn ta botoj nė ndonjė revistė tė asaj kohe. Pėrkthimin e artikullit e bėra me plot kėnaqėsi dhe pėrkushtim.
Por kot!
Asnjė revistė nuk e botoi.
Qė nga ajo kohė e gjer mė sot, kurrė nuk kam hequr dorė nga ky qėllim. Prandaj, mendoj se ndoshta pikėrisht ky ėshtė ai moment i realizimit tė plotė tė dėshirės sime tė flaktė dhe sfidues qė Nostra-damusin t’ia prezentoj edhe lexuesve shqiptarė.
Pėr Nostradamusin ėshtė shkruar shumė dhe ka ende pėr t’u shkruar mjaftė. Prandaj, mendova qė t’ju mos ngarkoj aq me faqe tė librit, por vetėm t’i prezentojė rrethanat mė kyēe historike, tė cilat i ka parathėnė ky gjeni, qysh nė shekullin XVI.
Vargjet dhe kutranet e cituara janė pėrkthime tė cilat jam munduar qė t’i adaptoj sa mė afėr kuptimit tė mirėfilltė tė gjuhės shqipe, duke tentuar qė sadopak ta ruaj edhe orgjinalitetin e tyre burimor. Se sa kam pasur sukses nė kėtė drejtim, nuk di. Por kisha shfrytzuar rastit qė juve, lexues tė nderuar nė pėrgjithėsi, e posaēėrisht njohėsve tė mirė tė gjuhės shqipe nė veēanti, t’ju kėrkoj falje tė sinqertė pėr ndonjė lėshim eventual nė kėtė drejtim.
Siē po konkludoni edhe ju vetė, ky libėr nuk ėshtė studim, por vetėm njė prezentim, duke e ruajtur nė te tė drejtėn time tė pakontestueshme qė pėr shumė qėshtje, t’i jap vlerėsimet dhe supozimet e mia personale. Natyrisht, kėtė tė drejtė nė asnjė mėnyrė nuk jua mohoj as juve, para dhe pas leximit tė librit nė fjalė.
Tė prezentosh njė botim pėr njė personalitet qė ka parathėnė ngjarjet para se tė ndodhin, ėshtė me tė vėrtetė pėrgjegjėsi e madhe morale, sepse, duke pasur parasysh disponimin negativ tė njė mase tė gjėrė skeptike pėr kėtė fenomen ende tė pasqaruar shkencėtarisht, mund tė shpallem si “intelektual i padėshirueshėm “qė lanson besėtytni naive.
Nė anėn tjetėr, lexuesi shqiptar ka nė duar pėr herė tė parė njė vepėr orgjinale tė kėtij zhanri, prandaj me siguri do tė vėshtrohet me syrin mė tė ashpėr kritik tė opinionit. Andaj, tė gjitha vėrejtjet, ēfarėdo qofshin dhe nga kushdo qofshin, pėrherė janė tė mirėse-ardhura, sepse ato nė tė ardhmen do tė mė jepnin njė burim edhe mė tė madh nė plotėsimim e njohurisė nė kėtė drjtim, si dhe njė ēasjeje mė konkrete pėr evitimin e gabimeve tė mundshme eventuale.
Dhe, nė fund, ju dėshiroj lexim dhe argėtim tė kėndshėm, pa paragjykime, me parathėniet e parathėnėsit dhe profetit mė tė madh tė tė gjitha kohėve, Mishell Nostradamus.
A u t o r i

Psikologu
23-09-07, 01:42
Ekzistimi i fenomenit tė parathėnies lidhet me njohurinė e ekzistimit tė vetė njeriut. Historia njerėzore e tė gjitha kohėve ėshtė pėrplot me fakte mbi parathėnėsit qė janė munduar nė ēfarėdo forme ta parashohin ardhmėrinė tonė si nė hapsirė tė ngushtė regjionale, por edhe me pėrmasa mė tė gjera botėrore.
Format e parathėnies sė ngjarjeve, varėsisht prej kulturave dhe civilizimeve, kanė qenė tė ndryshme. Civilizimi i hershėm SUMER, i cili ka ekzistuar qė nė mileniumin III para erės sonė, ishte njohės shumė i mirė dhe tejet i pėrpiktė i matematikės dhe astrologjisė. Pėrmes vrojtimit tė yjeve dhe lėvizjes sė trupave tė ndryshėm koz-mikė, ata kanė qenė nė gjendje edhe t’i parathonin ngjarjet dhe ndo-dhitė e ndryshme. Dihet se kalendari Sumer ėshtė kalendari mė i vjetėr botėror i pėrpiluar gjer mė tani nė histori.
Nėse bredhim gjurmėve tė vjetra tė vrojtimit dhe tė parashik-imit tė sė ardhmes, pa dyshim, ėshtė e pamundur tė tejkalohet Lindja e Mesme dhe Lindja e Largėt, gjegjėsisht Babilonia. Kėtu, edhe nė atė kohė, kanė ekzistuar shkollat e caktuara, ku me thelbėsi ėshtė studiuar kjo shkathtėsi.
Duke u afruar kronologjikisht mė afėr, vijmė gjer tek Greqia Antike. Tė gjithė filozofėt e Greqisė Antike me njė respekt tė madh i janė pėrkushtuar shkathtėsive vrojtuese pėr parathėnien e ngjarjeve tė ndryshme. Nė kėtė kontekst, duhet pėrmendur: Platonin, Solonin, Pita-gorėn, Apollonien etj. Parathėnia e ngjarjeve, nė Greqinė Antike, ishte shndėrruar nė shkencėn zyrtare si pjesė pėrbėrse e religjionit tė atėhershėm.
Njeri ndėr tė urtit mė tė mėdhenj dhe ēudibėrės tė Greqisė Antike, pa dyshim, ka qenė filozofi Pitagora. Bashkėkohėsit e tij kanė regjistruar se ai, veē tė tjerash, besonte nė reinkarnimin dhe shpėrnguljen e shpirtit. Ėshtė pėrfolur mjaft rasti, kur qartė e njeh shpi-rtin e shokut tė tij tė vdekur tek njė qen. Pėr te, mė tej, thuhej se ka pasur aftėsi tė jashtėzakonshme nė parathėnien e ngjarjeve; ka mundur t’i ndalė dukuritė natyrore, ka mundur tė komunikonte me shtazė, veēanėrisht me gjarprinj tė helmueshėm qė shėtisnin nė trupin e tij pa ndonjė kafshim vdekjeprurės.
Aftėsi tė jashtėzakonshme telepatike ka pasur edhe Apollonie. Pėr te thuhej se ishte i aftė qė pėr njė sekondė tė bartet nga njė vend nė vendin tjetėr. Gjatė sundimit tė mbretit romak Dominicianum, ka qenė i akuzuar pėr magji dhe ishte i ftuar nė gjyq.Mirėpo, gjatė gjykimit, papritmas zhduket nga kariga e tė akuzuarve pa lėnė asnjė gjurmė. Parathėnia e ardhmėrisė pėrmes ėndrrave ka pasur pėrherė njė rėndėsi tė veēantė. Ėshtė besuar se pėrmes ėndrrave Zoti komunikon me njerėz. Kėshtu, ekzistonin individė tė caktuar tė cilėt kanė kryer shėrbime profesionale nė kėtė drejtim. Mė sė shumti shėrbenin nė oborret mbretėrore.Me njė respekt dhe konsideratė tė caktuar, si tė shpėrblyer mė sė miri, ata kishin edhe pėrgjegjėsi tė madhe.Nėse interpretuesi mbretėror i ėndrrave rastėsisht e gabonte komentimin dhe ai pėr kėtė merrte vendim tė gabuar, shpeshėherė paguhej me kokė. Libri mė i vjetėr i pėrbėrė nga tekstet e interpretimit tė ėndrrave buron nga Egjipti i Vjetėr.Ėshtė ky papirusi i famshėm “Ēester Biti”, i shkruar kah vitet 1350 p.e.s Personat me aftėsi tė jashtėzakonshme tė komentimit tė ėndrrave pėrmenden edhe nė librat e shenjėt religjiozė. Nė KUR’AN ėshtė e njohur Surja XII “JUSUF, e cila e tėra me 111 ajete tė saja i dedikohet pėrshkrimit tė pagabueshėm tė parathėnies sė tė ardhmes pėrmes ėndrrave nga ana e Haz.Jusufit (varianta gati e njejtė mund tė gjendet edhe nė “Beslidhjen e vjetėr”, ku pėrshkruhen aftėsitė e jashtėzakonshme tė komentimit tė ėndrrave nga JOZEFI).
Nė kėtė drejtim, nuk duhet haruar edhe parathėnėsit, tė themi ashtu, indirrekt, tė cilėt parathėniet e tyre i kanė konsideruar si frymėzim letrar, dhe nė bazė tė kėtij frymėzimi, janė autorė tė shumė veprave gjeniale tė letėrsisė botėrore. Nė kėtė kontekst, nuk mund ta anashkalojmė shkrimtarin e madh me famė botėror tė zhanrit fantastiko - shkencor, Zhyl Vernin. Prej 108 ideve tė veta tė pėrshkruara, 98 janė realizuar tėrėsisht si tė sakta.
Po ashtu, tė gjithėve na ėshtė e njohur tragjedia mė e madhe detare nė historinė njerėzore e quajtur “TITANIK”, qė ngjau mė 14 prill 1912. Fundosjen e kėsaj anije gjigante dhe tejet tė pėrsosur - krenaria e anije-ndėrtimtarisė sė atėhershme angleze, ka pasur shumė paralajmrime dhe parathėnie nga mė tė ndryshmet, por nga tė gjitha ėshtė interesante romani i botuar, katėr vite para kėsaj tragjedie, i shkrimtarit anglez, Morgan Robertson, titulluar “Pa shpresa ”. Nė kėtė vepėr letrare, fundosja e anijės nė fjalė bėhet pikėrisht nė muajin prill, gjatė udhėtimit plotėsisht tė njėjtė tej - oqeanik, nė relacionin Angli-SHBA. Nga autori i romanit , kjo anije prezentohej si e arritur mė e madhe e anije-ndėrtimtarisė botėrore me gjasė minimale tė fundosjes. Merreni me mend, anija e trilluar nga romani i Robertsonit quhej “TITAN”. Ngjarjet dhe dramat njerėzore tė prezentuara nė te, janė plotėsisht identike me deklaratat e mėvonshme tė dėshmitarėve tė gjallė qė e kanė pėrjetuar fundosjen e “TITANIK-ut”. Edhe pėrshkrimi i anijes kolosale, sė bashku me dimensionet e saja, ka qenė gati identik me “TITANIK-un” faktik, vetėm gabimi i vogėl prej disa metrash, qė mud t’i falet shkrimtarit.
Nuk ka koment!
Shembuj parathėnės nga biografia e personaliteteve tė ēmuara historike, duhet tė ketė shumė. E mos tė flasim pėr individė tjerė anonimė qė kishte dhe ka ēdo popull, shtet, regjion e deri njė fshat mė i vogėl.
Edhe pse ka mjaft dėshmi tė shkruara pėr shumė parathėnie tė realizuara, shkenca bashkėkohore edhe mė tej mbetet e shurdhėr nė kėto fakte, duke i konsideruar ato si koincidenca tė rastit. Ajo, ndoshta, ka edhe tė drejtė, sepse metodika e saj kėrkimore nė hulumtimin e fonemeneve natyrore nė pėrgjithėsi nuk pėrputhet me faktin se mund tė ket pasojė pa ekzistuar shkaku direkt i saj nė atė moment.
Sido qė tė jetė, trysnia e madhe e realitetit pėr shumė para-thėnie tė realizuara, njohuria njerėzore nuk e ka kufizuar vetėm nė shkencat ekzistuese ekzakte, por ėshtė zhvilluar edhe njė disiplinė tjetėr paralele e quajtur Parapsikologji, e cila ka pretendime serioze qė me rezultatet e saja hulumtuese, ta luhasin bazėn e shkencės sė sotme bashkėkohore, duke dėshmuar se, pėrveē ekzistimit tė realitetit tė caktuar hapėsinor dhe kohor, ekziston edhe njė mes-hapsirė e nivelit mė tė lartė hyjnor nė tė cilėn mund tė hyjnė disa individė me prirje tė caktuar dhe nga ajo tė marrin informata tė shumta pėr tė kaluarėn dhe tė ardhmen tonė.
Aftėsinė e parathėnieve tė ngjarjeve dhe dukurive para se ato tė ndodhin, ose qė kanė ndodhur mė parė, parapsikologjia e sheh si njė dukuri komplekse duke e kategorizuar nė disa disiplina kėrkimore:
Prekognacion: parathėnie e drejtėpėrdrejtė e ngjarjeve tė kaluara, ku tė dhėnat e arritura nuk mbėshteten nė tė mbajturit mend tė gjėrave qė tregohen; Premonicion: qė ka tė bėjė me parandjenjėn e rrezikut qė mund tė ndodhė sė shpejti; Profetizimi: qė ka tė bėjė me parathėnien e ngjarjes sė afėrt qė i dedikohet njė grupi mė tė madh njerzish; “DEZHA VU”: parathėnie e cila mbėshtetet nė ndjenjėn shumė tė pėrhapur “veē kam qenė kėtu mė parė”, “veē e kam parė ate diku”, edhe pse vendi ose personi takohet pėr herė tė parė nė jetė. Shikuar nga ky kategorizim, do tė vėreni se tė gjitha parathėniet qė kanė tė bėjnė me parashikimin e ngjarjes qė i deikohen njė grupi tė madh njerzish, quhen p r o f e t i z i m, termi qė sigurisht do tė ishte mi i pėrshtatshėm tė pėrdorej edhe tek parathėniet (profetizimet ) e Nostradamusit gjatė shtjellimit tė mėtejmė , sepse ato realisht i dedikohen mė sė tepėrmi njerėzimit nė pėrgjithėsi. Ne vazhdim do tė hasni se ne gjithnjė manipulojmė me termin e pėrgjithshėm “parathėnie” e jo “profetizim”, sepse, jo rastėsisht, nė rend tė parė, duam ta definojmė fenomenin si tėrėsi, pa hyrė nė elementet e saja tė pėrfshirjes grupore apo inividuale. Dhe, sė dyti, nocioni “profetizim-profet”, gjithmonė tingėllon si shprehi mė e afėrt predikuesve fetarė tė ndonjė religjioni, kėshtu qė mund tė krijojė asociacione tė gabueshme. Pra, realisht, profetėt quhen kėshtu, pėr shkak tė aftėsisė sė tyre parathėnėse tė ngarjeve (shoqėrore) qė do tė ndodhin nė tė ardhmen.
Edhe pse, siē thamė, zyrtarisht e mohuar, nė kohėn e sotme, disi heshturazi dhe nga dyert e vogla, parathėniet dhe fenomenet tjera njerėzore me prejardhje jashtėshqisore, pranohen publikisht si reale. Nė kėto rrethana tė rikrijuara, shkenca jonė tėrthorazi ėshtė e detyruar t’i hapė dyert e veta dhe t’ia liberalizojė studimet dhe marrjen me to, pa bėrė si zakonisht zhurmė tė madhe kritike.
Andaj, pėr studimin e kėtyre fenomeneve, nė botė, dita mė ditė hapen institute nga mė tė pėrsosurat dhe mė bashkohoret. Dhe, s‘ka dyshim, individė me kėso aftėsish, me tė madhe pėrdoren pėr qėllime praktike tė nevojave ushtarake dhe policore. FBI-a amerikane nuk heziton tė pranojė edhe publikisht pėrdorimin e shėrbimeve nga mediumet me aftėsi parashikuese si metoda alternative pėr zbulimin e shumė krimeve.

Psikologu
23-09-07, 01:43
Aleksej Karel, nominues i ēmimit Nobel pėr medicinė nė vitin 1912, pėr kontributin e tij tė jashtėzakonshėm dhėnė nė drejtim tė ligaturės vaskulare dhe transplatimin e organeve dhe enėve tė gjakut, nė veprėn e vet “Njeriu, ai i panjohuri” nė mes tjerash konstatonte: “ disa personalitetete si duket disponojnė me aftėsinė e caktuar tė lundrimit nė hapėsirė dhe kohė. Kėta njerėz largpamės jo vetėm se zbulojnė ngjarjet qė burojnė nga e kaluara, por edhe ngjarjet qė priten tė realizohen nė tė ardhmen. Mund tė thuhet se vetėdija e tyre shumė lehtė “lėshon rrėnjza” nė hapėsirė dhe kohė. Ose, sė paku, pasi t’i lėshojė, ose pasi tė lirohet nga korniza e vet fizike, gjegjėsisht nga trupi i vet, ajo vetėdije e liruar, e vrojton tė kaluarėn dhe tė tanishmen pikėrisht sikur miza ta vrojtonte njė fotografi nga lart, ku nė vend se tė lėvizė nėpėr te, ajo vetėm e shikon prej sė larti. Nė kėtė situatė detajet humben, por shihet qartė tėrėsia. Faktet e parathėnies sė tė kaluarės na shpiejnė nė prag tė njė tė panjohure. Ajo njėkohėsisht na tregon ekzistimin e principit fizik qė mund tė definohet si aftėsi e zhvillimit edhe jashtė qenies sonė njerėzore”
Shkencėtari anglez, Henrik Xhejms Forman, i cili ia ka kushtuar tėrė jetėn vrojtimit dhe studimit tė fenomenit tė parathėnies, nė vitin 1960, publikon veprėn e vet speciale me titull “Parathėniet gjatė shekujve”, ku, nė bazė tė vlerėsimit tė kritikėve, thuhet se “me dėshmi bindėse ka vėrtetuar ekzistimin e prathėnėsve tė vėrtetė, pranė shumė atyre tė rrejshėm, si dhe realitetin e realizimit tė tyre nė tė kluarėn”. “Nuk ka dyshim”- siē thekson Formani, “sikur tė kishim shkuar tek piramidat nė Gizi dhe parathėnėsit biblik, mund tė gjenim mjaft shembuj tė profetizimeve senzacionale”.
Nė lėmin e Parapsikologjisė ka mendime qė parathėniet tė shpjegohen edhe nga kėndvėshtrimi materialistik - “si aktivitete tė qelizave speciale nervore nė tru, tė quajtuar “PSI”, nė tė cilat nuk ka ndikim as hapėsira e as koha”.
Fizicienti i shquar Nikolla Teslla fuqimisht e mbėshtet teorinė e vet se, “mendimet janė produktet qė burojnė nga marrėdhėniet e ndėrsjella tė materies dhe energjisė nė tru. Nėse ky proces prodhon vale nė eter, atėherė nuk ka arsye qė tė dyshohet pse ato valė tė cilat i transmeton njė qenie, tė mos ketė mundėsi t’i pranojė tjetra”.
Sipas dėshmive tė biografit Zhon O’Nil, edhe vetė Teslla kishte aftėsinė e parathėnies sė ngjarrjeve, ndonse, pėrveē nė rrethin e miqve tė ngushtė, nuk kishte dėshirė ta pranonte publikisht.
Vargu me shembuj nga historiku i parathėnieve mund tė vazhdojė gjatė me prezentimin e pėrplot emrave dhe rasteve tjera tė suksesshme, por, pa dyshim, njeri ndėr parathėnėsit gjenial i tė gjitha kohėve, i cili ka lėnė gjurmė tė ruajtura tė parathėnieve tė veta me shkrim dhe i cili pikėrisht me njė saktėsi fenomenale tė parathėnies sė gjėrave pėr shumė shekuj me radhė, gati nė tėrėsi tė realizuar nė realitet, ėshtė Mishell Nostradamusi. Mu pėr shkak tė saktėsisė sė parathėnieve tė tij, si dhe ndodhjes sė vėrtetė tė tyre, ky parathėnės gjenial ka ngjallur kėrshėrinė e jo vetėm tė individėve tė zakonshėm kuriozė, por shkrimet e parathėnieve tė tij janė objekt i studimeve dhe analizave tė shumė qendrave shkencore reputative anekėnd botės.

Psikologu
23-09-07, 01:47
MICHEL de NOSTRADAMUS
( 1503 – 1566 )

I pėrqesh kėshtu falltorėt,
qė Perendia i zgjodhi nga radhėt e fėmijėve tė tu
dhe nė krahėt tuaj i vendosi qė ta parathonin kobin tėnd
dhe ndonjė mėkat tjetėr
mirėpo ty tė mbifuqishmit porsa tė kaplojė pėrqeshja
Pėr flakėn e zjarrtė si Nostradamusi i njohur,
nga Zoti i madh dhėnė pėr tėrė botėn
Edhe pėrpos demonit qė shqetėson shpirtin e tij...
nė kallėzimin e fjalės sė lashtė ashtu pėr shumė mote
parashikoi afėr tėrė kėtė kobin tonė.

Shumė komentues dhe studiues tė Nostradamusit debatin vetė e fillojnė gjithėmonė me citimin e kėtyre vargjeve tė poetit dhe estetit tė madh francez nga shekulli XVI Pjer Ronsard (1524-1585), pėrndryshe bashkėkohas, i cili ishte i fascionuar dhe i mahnitur me veprimtarinė e bujshme parathėnėse tė kėtij gjeniu tė madh.
Kush ėshtė nė realitet MISHEL NOSTRADAMUSI ?• Jetoi nė shekullin XVI. U lind nė 14 dhjetor 1503, nė qytetin Salone de Provence tė Francės. Lindja e tij pason 11 vite pas zbulimit tė Amerikės nga Kolumbo.
• Pėr kuriozitet, mbiemri i tij nė gjuhėn latine Nostradamus do tė thoshte: “nostra”- jonė dhe “damus”- dama, zonja. Pra, Zonja jonė.
• Zhvilloji njė jetė normale tė familjarit tė ndershėm pa ndonjė skandal tė veēantė nė biografinė e tij. Ėshtė martuar dy herė dhe me rregulla qytetare. Shoqėrueset e tij tė jetės dy herė ishin zonja me prejardhje tė familjeve tė pasura aristokrate. Kishte 3 fėmijė nga dy martesa, prej tė cilave i mbijetoi vetėm njė djalė - Cezari.
• Nga tė gjitha virtytet ndoshta negative tė tij, shėnohet prirja pėr tė huazuar para me kamata tė larta.
• Pa marrė parasysh lavdėrinė dhe popullaritetin e madh qė kishte, kurrė nuk ėshtė paraqitur si megaloman, por njė njeri i thjeshtė dhe i afėrt me ēdo kė, edhe pse vizita e papritur e Katarina Mediqit dhe mbretit Kali IX, nė shtėpinė e tij nė Salone, dy vite para vdekjes, ia kishin ul ngapak modestinė e tij qė e karakterizonte gjatė tėrė jetės. • Me profesion ishte mjek gjenial i kohės sė vet, i cili me sukses tė madh ka shėruar mortajėn (kugėn), njė sėmundje infektive e pashėrueshme dhe vdekjeprurėse qė masovikisht ka shfarosur Francėn dhe shumė shtete tė Evropės sė asaj kohe.
• Matematikan dhe astrolog, pėrpilues i horoskopit te pėrgjithshėm astrologjie qė edhe sot e kėsaj dite ėshtė i pazėvendėsueshėm si “Horoskopi i famshėm i Nostradamusit”. Kuptohet, me njohjen e astrologjisė dhe matematikės , ishte edhe astronom shumė i aftė nė llogaritjen e lėvizjeve tė planetėve dhe vrojtues i madh i UNIVERSIT tė pafund dhe misterioz.
• Astrologu personal i mbretėreshės Katarina Mediqi, si dhe mjeku i Karlit tė IX.
• Alkimist (kimist-farmacist) i dalluar, i cili ka zbuluar shumė barėra pėr sėmundje tė ndryshme, qė pėr atė kohė kanė qenė tė pashėrueshme. Veēanėrisht ėshtė dalluar me pėrgatitjen e preparateve tė ndryshme kozmetike qė kanė bėrė ēudira nė pėrmirėsimin kualitativ kozmetik tė femrave tė asaj kohe.
• Okulist, mistik dhe parathėnės i cili ka hyrė nė analet e profetizimit botėror tė tė gjitha kohėve, nga tė cilėt shumė parathėnie tė ngjarjeve kanė ndodhur, kurse pjesa mė e madhe e tyre pritet tė ndodhin.
Jo vetėm kaq!
Nostradamusi ishte poliglot i vėrtetė, njohės shumė i mirė i disa gjuhėve botėrore. Pėrveē gjuhės frėngjishte, e qė konsiderohej si gjuhė e tij amėtare, komunikonte dhe shkruante edhe nė gjuhėn hebreje, latine, greke, italiane, thuhej edhe arabe, gjė qė i ka mundėsuar hulumtimin dhe njohjen e shumė shkrimeve tė vjetra tė civilizimeve tė hershme. Kjo dėshmohet me njohjen fenomenale tė religjioneve botėrore dhe filozofisė sė tyre.

Psikologu
23-09-07, 01:49
Nė njerėn anė ishte njė gjeni i ēmuar me ēudira tė veta medicinale duke gėzuar postulate tė larta nė radhėt e fisnikrisė sė atėhershme dhe si pjesėtar me privilegje tė jashtėzakonshme nė oborret mbretėrore, kurse nė anėn tjetėr, trajtohej si sharlatan i paskurpullt, i pėrbuzur, i nėnēmuar, i persekutuar dhe i pėrndjekur, veēanėrisht nga ana e inkuizicionit, ku shpeshherė ka qenė nė rrezik jete.
Ėshtė me tė vėrtetė pėr t’u ēuditur se si Nostradamusi, edhe pse i famshėm nė Francė dhe shtete tjera tė Evropės, fare nuk ishte i respektuar dhe i ēmuar nė qytetin e vet tė lindjes.Kjo, sigurisht, ėshtė njė rregull e pashkruar ,qė e pėrcillte ēdo gjeni tė rangut tė tij. Natyra njerėzore kurrė nuk e ēmon ate qė ka afėr dhe qė ėshtė nė te, por gjithmonė zgjidhja kėrkohet “atje”, larg dhe sa ma larg. Edhe Zotit i lutet nė qiell, edhe pse ai ėshtė afėr, ēdokund, dhe nė TE vetė.
Sido qė tė jetė, Nostradamusi edhe mė tej mbetet profet dhe parathėnės mė i mirė i tė gjitha kohėve. Shumė parathėnie tė tij janė realizuar, dhe njė varg syresh priten tė realizohen nė tė ardhmen. Pėr tė, anekėnd botės shkruhen libra, broshura dhe xhirohen filma. Sa herė qė ndodh ndonjė ngjarje e rėndėsishme me pėrmasa botėrore, interesimi pėr veprat e tij rritet pa masė. Sado kontradiktor, pėrmes dyerve tė vogla, ngadalė por sigurt, studimi pėr tė dhe rreth tij, ka hyrė nė rradhėt e shkencės bashkėkohore serioze .
Pėrveē parathėnieve tė shkruara me shkrim nė veprat e tij, ka mjaft tė dhėna edhe pėr ngjarjet nga jeta private qė i kanė ndodhur, tregime kėto qė jo vetėm nė kohėn e tij, por edhe sot e kėsaj dite, rrisin namin e kėtij personaliteti gjenial dhe njėkohėsisht kontradiktor. Nga shumė margaritarė tė parathėnieve nga jeta e tij e bujshme qė janė pėrfolur dhe me pėrpikėri janė regjistruar nga biografėt e tij, padyshim ka mjaft. T’i pėrmendim disa sosh:
* * *Njė herė, gjersa ka qenė i ftuar si mysafir nderi nė njė pritje mbretėrore, disa fisnikė, pėr t’i vėnė nė lojė aftėsitė e tij parathėnės, provojnė ta helmojnė me njė helm tė fortė. Reagimi i helmit ishte i ashpėr saqė jeta e tij u rrezikua seriozisht. Fisnikėt, pėr ta nėnēmuar, e pėrqeshin me fjalė:
-“ Si ėshtė e mundur qė njė profet me aq famė tė mos mund ta parashikojė tentimin e mbytjes me helm”?.
Pas kėtyre fjalėve ai u pėrgjigjet:
-”Unė e di ditėn dhe orėn kurė do tė vdes, e jo kur disa pa sukses do tė tentojnė tė mė helmojnė. Jam i sigurt se kjo ditė nuk ėshtė sot!”
* * *Fama e Nostradamusit si mjek i sukseshėm nė vitet 1550-ta ishte shumė e madhe nė tėrė Francėn dhe jashtė kufijve tė saj. Pas njė vizite qė i kishte bėrė qytetit BAR – DIK tė Francės, lutet nga njė fisnik qė ta vizitoj bashkėshorten e tij e cila ishte e sėmurė nga njė sėmundje e pashėrueshme.Pasi e kryen vizitėn , fisniku i bėn ftesė qė tė bėjnė njė shėti oborrit tė vetė tė kėshtjellės lukzose. Gjat shėtisė, fisniku drejton me gisht nė dy derrkuc tė pronės sė tij duke e lutur qė ta parathotė fatin e tyre.Njė nga derrkucėt ishte me ngjyrė tė zezė, kurse tjetra me ngjyrė tė kuqremtė.Nostradamusi ngulit vėshtrimin e vet nė drejtim tė dy dėrrkucėve dhe, pas njė qetėsie relative, pėrgjigjet:
-“Derrkucin e zi do ta hani ju, kurse kėtė tė kuqėrremtin do ta grabisė ulėkonja”
Fisniku vetėm qeshi ėmbėl me kėtė konstatim duke vazhduar mė tej shėtinė rreth oborrit tė kėshtjellės dhe pronėsisė sė madhe tė fisnikut.
Pas disa javėsh, Nostradamusi bėn edhe njė vizitė BAR-DIK-ut dhe shkon ta kontrollojė pacienten, bashkėshorten e fisnikut tė pasur, e cila tanimė, pas barrėrave tė preferuara nga Nostradamusi, ndjehej shumė mirė dhe gati e shėruar nė tėrėsi.
Pėr hir tė mikut tė tij, fisniku pėrgatit njė gosti tė madhe nė kėshtjellėn e vet, duke i urdhėruar kuzhinierit personal qė pėr kėtė gosti ta prente dhe pėrgatiste derrkucin e kuqerremtė, pra atė derrkuc pėr tė cilin Nostradamusi kishte parathėnė se do ta grabiste ulėkonja.
Pasi hėngrėn drekėn e pasur, fisniku me njė ironi, iu drejtua Nostradamusit:
- “Zotėri i nderuar, mė duket se kėtė herė keni gabuar. Derrkucin, tė cilėn ti the se do ta grabiste ulėkonja, e ngrėnė ne se bashku”.
- “Nuk ėshtė e mundur”! – Brohorit me befasi Nostradamus.
- “Unė edhe mė tej jam kategorik se ne e kemi ngrėnė derrkucin e zi”!
Fisniku fton kuzhinierin e tij personal, i cili, nga kjo ftesė, fillon tė dridhet prej frike. - “Zotėri i nderuar! Mė falni! Kam gabuar rėndė dhe besoj se ju do tė mė kuptoni. Unė veprova ashtu siē mė preferuat. Pėrgatita derrkucin e kuqėrremtė pėr kėtė gosti, por, pasi mė mungonin disa cikėrrime nė kuzhinė, e lashė atė tė pėrgatitur dhe shkova me shpejtėsi nė qytet pėr t’i blerė gjerat e nevojshme. Kur u ktheva, e pashė se derrkuci i pėrgatitur ishte grabitur nga nė ulėkonjė qė shpesh sillet vėrdallė kah kjo pjesė e shtėpisė. Nga frika nuk pata rrugėdalje tjetėr, dhe e pėrgatita derrkucin e zi”!
Prej kėtij momenti, i cili ka ndodh nė vitin 1557 e tutje, fisniku i madh nga BAR- DIKU i njohur me emrin DE FLORENVIL dhe Nostradamusi kanė mbetur shokė dhe miq mė tė mirė deri nė vdekje.


* * *Njė ditė tė bukur pranvere, gjersa Nostradamusi ishte i shtrirė dhe me sy tė mbyllur kotej nė oborrin e shtėpisė sė vet, atypari kalon njė fqinjė e re e cila e vėren atė qe pushote i shtrirė nė oborr dhe e pėrshėndet me respekt:
- “Mirėdita doktor”!
- “Mirdita zonjushė e nderuar”- ia kthen mjeku dhe vijon tė kotet duke mos i hapur sytė fare. Pas njė ore, pėrsėri duke u kthyer nė shtėpi, fqinja e re sėrish e takon mjekun nė tė njėjtin vend dhe sėrish e pėrshėndet:
- “Mirdita doktor! Ende jeni kėtu?
- “Mirdita zonjė e dashur! Po, ende jam kėtu.
Fqinja e re dhe e bukur e shikon me habi tė madhe dhe befasohet nė pėrshėndetjen e dytė tė doktorit. Ai, nė vend se ta quante zonjush si para njė ore, tani e quajti zonjė.
Nostradamusi ia kishte qėlluar se fqinja e tij e re kishte shkuar nė njė takim me tė dashurin e vet, dhe tanimė nuk ishte vajzė por grua.


* * *Po ashtu nė kėtė kontekst do tė ishte tejet interesante edhe rasti qė ngriti edhe mė tej popullaritetin e aftėsive tė kėtij parathėnėsi sa ishte i gjallė. Njė ditė, duke shėtitur rrugėve tė qytetit tė Ankonės, papritmas ndalet dhe pėrkulet pra njė murgu tė thjeshtė krishter, i cili shėtiste pa brenga me vllezėrit fetarė bulevardit tė bukur tė qytetit. Tė gjithė befasohen me kėtė gjest tė mjekut serioz dhe tanimė shumė tė popullarizuar nė kėto anė. Ai vetėm i pėrgjigjet shkurt dhe sigurt:
- “ Ju lutem, mos u befasoni! Unė i pėrkulem njė PAPE te ardhshėm”!
Dhe me tė vėrtetė. Ky murg i thjeshtė nė at kohė, pas 19 vitesh emrohet si PAPĖ me emrin SIKSTINI V.

Psikologu
23-09-07, 01:51
NJĖ HYJNOR I KULLUAR APO HERETIK I PĖRBETUAR?

Nga disa personalitete tė rrethit tė vet si ato intelektuale, por edhe njerėz tė zakonshėm, e posaqėrisht nga kisha e atėhershme katolike, Nostradamusi pėrherė ishte i anatemuar, i pėrbuzur dhe i nėnēmuar si antikrisht dhe heretik i pėrbetuar.
Shkaqet dihen!
Marrja e tij me astrologji, hermetizėm, alkemi dhe okul-tizėm nuk pėrkonte me normat shoqėrore tė moralit kishtar. Prandaj, mendohej se ai kishte lidhje me djallin dhe e kishte gabuar rrugėn e vėrtetė tė Zotit. Pėr kėto aftėsi tė veta tė jashtzakonshme, pėrherė jetonte nė frikė, ankth dhe ikje tė pandėrprerė.
A mund tė thuhej pėr Nostradamusin se me tė vėrtetė ishte heretik dhe antikrisht i pėrbetuar? Nė asnjė mėnyrė dhe kurrsesi!
Njerėzit me aftėsi parathėnėse tė nivelit dhe rangut tė Nostradamusit i shfrytėzojnė njohuritė e ligjeve shpirtėrore tė cilat funksionojnė nė natyrė me njė harmoni tė kordinuar dhe pėrpikėri tė plotė. Ata qė i njohin dhe u nėnshtrohen kėtyre ligjeve universale , janė personalitete shumė tė ngritura dhe me vetėdije tė lartė. Ata e dinė se njeriu dhe tė gjitha qeniet tjera materiale dhe shpirtėrore janė krijesa tė Zotit, ashtuqė aftėsitė e veta tė jashtėzakonshme gjithmonė i konsiderojnė si dhuratė hyjnore tė Perendisė. Prndaj, nė asnjė mėnyrė nuk mund tė jenė mohues tė ekzistimit tė Zotit si mbikrijesė e pėrhershme dhe hyjnore.
Pėr ta profetėt dhe predikuesit tjerė tė sė vėrtetės nuk konsiderohen si zota, por ndėrmjetėsues fizikė gjatė kontaktit me nivelet mė tė larta hyjnore, pėr t'i prcjellė mesazhet e krijuesit tė vetėm si vėrejtje serioze pėr largimin tonė nga rruga e vėrtetė. Prandaj, haptazi pranojnė se, nė krahasim me MESITĖ e mirfillta, janė vetėm «vegjėli» nė hierarhinė e tė privilegjuarve, edhe pse mund tė hyjnė nė hapėsira tė caktuara hyjnore, por me kufizime tė konsiderueshme.
Besimi nė Zotin dhe te dėrguarėt e tij, tek Nostradamusi nuk ishin kontestuese. Ai shumė mirė e dinte se mėsimet e profetėve tė mėdhenj, si: Mojsiu, Davidi, Jezuesi, Muhamedi etj, janė instrumetalizuar dhe keqinterpretuar nga hierakia sunduse e klerit kishtar, duke i pėrshtatur ato pėr nevoja tė veta, nė drejtim tė ruajtjes sė pozitės dominante tek shtresat e gjera popullore.
Pėr kėtė realitet, kurrė nuk ėshtė prononcuar haptazi, sepse i nevoitej vetėm njė deklaratė sado e vogėl dhe e pakontrolluar nė kėtė cak, qė inkuizicioni ta bėnte tė veten. Edhe ashtu e kishte lakun nė fyt me akuzė pėr marrje me parathėnie dhe okulltizėm. Kėto akuza, edhe pse tė mbrojtura nga autoriteti i fortė mbretėror, dalė nga miqėsia me Katarina Mediqin, mbeteshin si mundėsi permanente e aktivizimit tė tyre nė ēdo moment tė pėrshtatshėm.
Se a ishte real besimi i tij nė Zotin si mbikrijues, mund tė dėshmohet nė njė pasus tė letres drejtuar Henrit II, ku thuhej:
Rrėfehem plotėsisht se ēdo gjė vjen nga Zoti, dhe atij ia flijoj nderin dhe falenderimin e pėrjetshėm.Unė kėtu ( nė parathėniet) nuk i kam ngatėruar tė dhėnat qė vijnė nga materia, por vetėm nga vetė Zoti dhe shumica e tyre janė si rezultat i vrojtimit (tim) tė lėvizjeve tė trupave qiellor, ashtuqė i kam parė nė pasqyrėn vizlluese, si njė vegim tė papėrmbajtur, si ngjarje tė mėdha, tė dhembshme, katastrofa tė ēuditshme, qė kanė pėr tė ndodhur.
Nė Letrėn tjetėr drejtuar birit tė vet, Cezarit, shkruante:
Pėrsosshmėria e njohjes sė gjėrave nuk mund tė arrihet pa kėtė vetėdije hyjnore:ēdo gjė qė e parashoh, ėshtė inspirim i cili buron, merr forcėn e vetė themelore dhe funksionale nga Perėndia, krijuesi i vetėm, pastaj (nga) momenti dhe (nė fund nga) natyra.

Psikologu
23-09-07, 01:53
Urrejtja ndaj parathėnėsve dhe konsiderimi i tyre si antikrisht dhe heretik, vjen edhe nga shfaqja dhe ekzistimi i shumė parathėnėsve mashtrues, matrapazė tė rrejshėm dhe sharlatanė, tė cilėt ia vėnin damkėn e zezė edhe kėtyre tė mirėfilltėve.
Nostradamusi ishte tejet i vetėdijshėm pėr kėtė, prandaj nė njė vend tė po kėsaj letreje,drejtuar Cezarit, shkruante:
«Parathėnėsi i vėrtetė, biri im, ėshtė ai i qė i sheh gjėrat e pakapshme pėr njohuritė e natyrshme tė qenieve tjera».Se ēka nėnkupton me «njohuritė e natyrshme », ai vetė e sqaron nė fragmetin e mėtejmė tė letrės nė fjalė:
«Fshehtėsia e pakuptueshme hyjnore dhe aftėsia afatgjate krijuese» nuk mund tė jenė tė kuptueshme «as nga ana e parathėnėsve tė thjeshtė, as me (ndihmėn e) ndonjė njohuri tė zakonshme ose shkathėsie okultiste», por vetėm me kuptimin « se e tėrė pėrhershmėria ėshtė momenti i tanishmes , e cila, sa i pėrket besimit (tonė), pėrfshihet nė nojurinė e pėrgjithshme kohore».Aftėsinė e vetė tė parathėnies sė saktė tė disa lokacioneve dhe regjioneve e pėrshkruante nė kėtė mėnyrė:
Konkretėsia e vendeve (nė parathėnie) mė zbulohen nga frymėzimi (i veēantė) qė mė vjen prej Zotit. Vendet dhe njė pjesė e kohės mė tregohen nga yjet.Tri kohėt: e kaluara, e tanishmja dhe e ardhmja sė bashku me pėrherėsinė, janė nė pėrbėrjen e revolucionit tė trupave qjellorė.Mėkati i Nostradamusit nuk ishte ateizmi i tij, por menēuria dhe urtėsia e cila e ngriti mbi nivelin e kohės sė vet dhe jashtė saj, prandaj ai edhe sot e kėsaj dite ėshtė ende gjallė dhe konsultohet gjithmonė, veēanėrisht saherė qė paraqitet ndonjė katastrofė me pėrmasa tė gjera nėrkombėtare .

Psikologu
23-09-07, 01:54
Edhe pse tejet i errėt dhe i pakuptueshėm, nuk ka dyshim se tek renditja e ceturijeve tė parathėnieve tė Nostradamusit, ka ekzistuar njė ēelės i pėrsosur i deshifrimit kronologjik tė ngjarjeve nė vijim. Se sa ka qenė miqėsia e madhe nė mes tė Katarina Mediqit dhe Nostradamusit, dėshmon fakti se kėtė ēeėls nuk e ka ditur askush, ēuditėrisht as mė tė afėrmit e vet, siē ishte i biri CEZARI, ndaj tė cilit kishte njė dashuri dhe respekt tė veēantė, por fshehtėsinė e madhe ia ka besuar Katarina Mediqit. Ajo ka qenė e njoftuar pėr mėnyrėn e deshifrimit tė centurieve tė Nostradamusit, por jo tė gjithave.Vetėm pėr ngjarjet qė do tė ndodhin gjatė njė periode tė caktuar kohore, gjegjėsisht gjer mė vitin 1792, kur duhet tė vije deri tek ndėrrimi i mėnyrės sė llogaritjes sė kohės. Kjo edhe realizohet gjatė Revulucionit Francez. Kalendari i vjetėr zėvendėsohet me kalendarin e ri republikan . Katarina Mediqi (1519 - 1589) ishte bashkėshortja e Heriut II. Pas vdekjes tragjike tė bashkėshortit, nė njė dyluftim, bėhet mbretėreshė e Francės (1547 - 1559). Ishte nėna e tre djemve - mbretėr tė Francės: Franji II, Karli IX dhe Henri III. Kjo miqėsi shumė e madhe me Katarinėn dhe autoriteti i saj i pakonte-stueshėm, shpeshėherė i’a kanė shpėtuar jetėn Nostradamusit nga pėrndjekjet e vazhdueshme tė inkuizicionit.
Tė dytė sė bashku kishin karakteristika gati tė njėjta: e donin Italinė si dhe preperatet e ndryshme kozmetike dhe eliksiret. Por, para sė gjithash, mė sė shumti i bashkonte pasioni i dyanshėm pėr njohuritė mistike tė shkencės sė okultizmit. Katarina Mediqi, edhe pse ishte mbesė e papės Klimenti VII, kurrė nuk ėshtė nguruar qė publikisht tė merret me okultizėm.
Mbretėresha Katarina, njė ditė, e kishte ftuar Nostra-damusin nė oborrin mbretėror, duke kėrkuar nga ai qė tė para-thoshte fatin e tre djemėve tė saj. Nė dhomėn speciale tė ndėrtuar pėr kėt qėllim, Nostradamusi e fillon ritualin duke e ftuar sė pari egjullin e vet pėr ta ndihmuar nė kėtė profetizim.Kjo kėrkesė i realizohet tek pas 45 mbrėmjeve tė njėpasnjėshme. Nė pasqyrėn speciale magjike nga ēeliku, Nostradamusit i paraqitet salla luksoze mbretėrore rreth sė cilės bijtė e Mbretreshės duhej silleshin. Sa herė qė do tė silleshin rreth kėsaj salle, aq vite do tė sundonin si mbretėr tė Francės. Frasoa II ju soll sallės vetėm njė herė, Karli IX 14 herė, kurse biri mė i vogėl, Henri III, 15 herė. Edhe vetė Katarina befasohet kur nė pasqyren magjike vėren siluetėn e paraqitur pas birit mė tė vogėl, qė sillet 21 herė rreth salle. Nė kėtė siluetė e dallon figurėn e qartė tė Henrik Burbonskit.
Me kėtė ritual, Nostradamusi i parathotė Katarinės se pas vrasjes sė birit tė saj mė tė vogėl, Henrit III, do tė shuhet vargu i sundimit tė mbretėrve nga fara e fisit VALO e cila, tani pėr tani, kishte pushtetin nė Francė. Atė do ta zėvendėsonte Henrik Burbonski, qė do tė jetė nė fronin mbretėror plot 21 vjet.
Ashtu edhe ka ndodhur!

Psikologu
23-09-07, 01:55
Katarina Mediqit, pas kėsaj parathėnieje tė qartė dhe bindėse, i mbetej vetėm kurajoja se pėrmes bijve tė saj do tė sundonte Frencėn plot 30 vjet.
Nuk kanė mbaruar parathėniet e Nostradamusit pėr Katarinėn dhe bijtė e saj vetėm nė rrethanat e pėrshkruara si mė lart. Nostradamusi e kishte paraparė vdekjen e mbretit Henri II, dhe nė kėtė parathėnie po ashtu ishte nė vazhdimėsi edhe mbetje vejė e Mbretreshės.
Zonja nė pushtet do tė mbetet vetėm
Pasi qė i pari do tė shuhet nė mejdanin e nderit
Shtatė vite do tė vuaj nga dhembja
Pastaj jetė tė gjatė do tė ketė nė kohėt e
konflikteve tė mėdha.
Pėr karakteristikat gjakpirėse dhe vrazhdėsisė sė birit tė dytė tė Katarinės, mbretit Karlit IX, i cili sundoi Francėn plotė 14 vjet, Nostradamusi kishte parathėnė kėshtu:
Mbreti i egėr kur ta ushtroj
Dorėn e tij tė pėrgjakur, me zjarr, hekur dhe shpatė
Kudo populli do tė jetė i frikėsuar
(do) Tė shohin shumė tė varrur nga qafa dhe kėmbėt.
Gjatė sundimit tė Karlit IX, nė njė konflikt tė shkaktuar, Mbreti tregohet shumė gjakpirės dhe tejet i vrazhdė. Ai, jo vetėm qė ka urdhėruar mundime dhe likuidime tė mėdha tė pėrgjakura, por edhe vetė drejtėpėrdrejt ka marrė pjesė nė kėto ekzekutime.
Dora e tij gjakatare ka qenė e pėrzier edhe nė natėn e kobshme tė Bartolomeut, qė ka ndodhur nė Pariz, nė mbrėmjen e festės sė shėn. Bartolomeut, mė 24.08.1572, ku me bekimin edhe tė vetė Papės, vetėm brenda njė nate, janė likuiduar dhe masakruar pa mėshirė, me mijėra hunigotė tė besimit protestant.

Psikologu
23-09-07, 01:55
Nostradamusi si parathėnės gjatė jetės sė vet ka shkruar prathėnie qė pėrfshijnė periudhėn prej vitit 1557 e deri mė vitin 3797, gjithsej pėr 2240 vjet. Neve dhe brezave tanė tė ardhshėm, duke u nisur nga ky vit (2006), na mbetet tė ballafaqohemi me ngjarjet e parashikuara edhe pėr 1795 vite tė ardhshme, tė cilat, tani e tutje, ka mundėsi tė ndodhin. Librat e tij profetike pėrfshihen nė tri botime dhe janė tė shkruara nė tė ashtuquajturat “CENTURIE”, ku njė centurie pėrbėn 100 strofa ose, siē i quan ai etė ”kuatrane” (strofa me katėr vargje). E tėrė vepra kapitale e krijimtarisė sė tij literare pėrbėhet prej 12 centurieve.Edhe pse parimisht duhet tė jetė ashtu, tė gjitha centuriet nuk i kanė nga 100 strofa.Centuriet prej 1-6 dhe nėnta me dhjetėn janė tė plota dhe kanė 800 kuatrane. Ceturiet tjera tė mbetura nuk janė tė plota dhe sė bashku kanė 167 kuatrane. Libri i tij i titulluar “Vegimet” pėrbėnte 141 kuatrane dhe 56 strofa, me nga gjashtė vargje, tė cilat i quan si siksene.
Nė pėrgjithėsi ka shkruar gjithsej 4780 vargje qė kanė tė bėjnė me parashikimet e veta pėr ardhmėrinė. Nė krijimtarinė e tij botuese ndodhen edhe dy mesazhe apo dėrgesa (letra), njera dedikuar mbretit Henrit II dhe tjetra, birit tė vet, Cezarit. Kuptohet, kėto nuk janė letra nė plotkuptim tė fjalės, por njera prej mėnyrave literale tė paraqitjes publike tė disa parathėnieve tė veta nė to dhe debate pėr sqarimin e shumė ēėshtjeve konkrete rreth tyre.
Librin e vet tė parė Nostradamusi e boton nė muajin mars tė vitit 1555 nė Lion, me titull: “Parathėniet e mjeshtrit tė madh Mihael Nostradamus”, i cili pėrbėnte gjithsej tri centurie. Edhe pse nė biografinė e tij kjo konsiderohej si botimi i parė, nė fakt, nuk ishte ashtu. Mė parė ai kishte botuar njė Almanah (kalendar, apo vjetar), me disa receta tė parathėnieve tė cilat askush nuk i kuptonte, sepse ishin tė shkruara me shprehje tė theksuar simbolike dhe nė to, mė sė shumti shfrytėzohej terminologjia hebreje, latine dhe greke.
Shumica e kuatraneve nga ceturiet e publikuara i kushtohen Francės, pastaj Anglisė dhe pjesa tjetėr tėrė Evropės dhe gjithė njerėzimit. Nė to ai ka parashikuar kataklizma, pėrmbytje masive dhe shkatėrrime natyrore, shumė luftėra, ideo-logji, zbulime epokale shkencore pėr tė mirėn e njerėzimit, e veēanėrisht janė tejet tė qarta paradhėniet e tij pėr invadimin e arabėve (Islamit) dhe racės sė verdhė nė Evropė.

Psikologu
23-09-07, 01:56
Nostradamusi nė shkrimet e veta poetike parathėnės (centurijet) ka qenė tejet enigmatik, mistik dhe i pakuptueshėm Shumė shtete dhe kontinente ekzistuese nėpėr kuatrane i quan me emra tė ndryshėm. Ngjarjet qė i parashikon nuk janė kronologjike, shumė kuptime janė tė mjegulluara, andaj kjo u jep tė drejtė kundėrshtarėve tė tij qė atė ta konsiderojnė si fantazier, ose thjesht poet me poezi qė nuk kanė kurrfarė vlera artistike. Me plot tė drejtė parashtrohen pyetjet: Pėrse ka vepruar ashtu Nostradamusi? Pėrse nuk ishte mė i qartė dhe mė decidiv? Pėrse shkrimet e tij kanė aq rėndėsi, kur ato vėrehen vetėm atėherė kur ndodhin ? Kėto dhe shumė pyetje tjera praktike mbeten ende tė pasqaruara dhe nė suaza tė supozimeve logjike. Pėrgjigjet dhe sqarimet e mundshme nė kėto pyetje mund t’i klasifikojmė nė disa supozime mė afėr logjike:
Nė rend tė parė, ceturiet e Nostradamusit nuk janė tė paqarta, mistike, tė mjegulluara; ato mund tė deshifrohen vetėm kur zbulohet ēelėsi magjik i renditjes sė tyre logjike nga njerėzit e ngritur dhe ekspertė. Kėtė ai e ka bėrė me vetėdije tė plotė qė parathėniet i tij tė mos jenė vegėl e keqpėrdorimeve nga vetėdija e ulėt e njerėzve tė gabuar.
Nė njė kuatran tė tij ai ua tėrheq vėrejtjen lexuesve tė vet:
Le tė mendojnė pjekur ata tė cilėt
i lexojnė kėto vargje.
Dhe nga to budallenjtė dhe astrologėt barbarė
tė qėndrojnė nė distancė
Kush do tė veprojė ndryshe qielli le ta mallkojė.
Sė dyti, prejardhja e tij etnike dhe koha kur ka jetuar, marrja me okultizėm, magji dhe parathėnie kanė qenė tė dėnuara me vdekje. Nostradamusi ishte ēifut, ashtu tė themi i natyralizuar, d.m.th prindėrit e tij e kishin pranuar krishterimin. Si fėmijė dhe njė njeri me prejardhje ēifute, pėrherė ishte nė sytė e shoqėrisė sė atėhershme ku mbisundonte kisha. Nėse kjo rrethanė pėrputhet edhe me marrjen e tij me parathėnie dhe okultizėm, atėherė Inkuizicioni e kishte bėrė punėn e vet (kallja pėr sė gjalli nė turmėn e druve). Pėr “veprimtarinė e vet tė dyshimtė” disa herė ėshtė marrė nė pyetje nga autoritetet e Inkuizicionit, prandaj edhe lėvizjet e tij tė shpeshtė prej njė rajoni nė rajonin tjetėr, pėrshkruhen pikėrisht si preventivė nga pėrgjegjėsia dhe dėnimi i mundshėm.
Sė treti, supozohet se ai duke i njohur mirė fshehtėsitė e ligjeve natyrore, ka qenė i vetėdijshėm se gjėrat qė duhet ndodhur nuk mund tė pengohen.
Sė katėrti, Nostradamusi ka jetuar nė shekullin XVI, prandaj disa gjėra dhe zbulime tė mėvonshme gjatė shekujve pėr tė kanė qenė tejet tė pakuptueshme dhe ėshtė normale qė ai ato nuk ka mundur t’i emėrtojė me emra tė tyre tė vėrtetė. Shumė shtete dhe popuj qė kanė ekzistuar nė at kohė, tanimė nuk ekzistojnė. Aeroplanin e sotėm ai nuk ka qenė nė gjendje ta emėrojė me kėtė term por gjithnjė e quante si njė “zog metali qė gjuan zjarr ” ose eksplodimet i quan si “diell i zjarrtė” etj. Pastaj, ėshtė shumė karakteristike edhe loja dhe ironia me emrat e disa qyteteve qė i pėrshkruan qartė, por pėrherė i emėrton me simbolikė, si be fjala: “qyteti i luleve ” “qyteti midis dy lumenjve” e shumė terma, qė unė mė tepėr i kisha quajtur si terma poetike, e qė e mjegullonin dhe vėshtirėsonin kuptimin e parathėnieve tė tij.
Nuk duhet ēuditur aspak pse veprat e Nostradamusit janė mistike dhe tė paqarta, pėrkundrazi, do tė jetė ēudi mė e madhe se si ėshtė e mundur qė edhe pas 400 viteve tė mos jenė tė sqaruara kuptimet e tyre?

Psikologu
23-09-07, 01:58
TENTIMET E DESHIFRIMIT TĖ DATAVE TĖ NGJARJEVE TE PARATHĖNIET E NOSTRADAMUSIT


Suksesi i parė qė nga ana e studiuesve tė tij i deshifrimit tė mundshėm tė datave tė sakta tė disa ngjarjeve tė mėdha tė parathėna prej Nostradamusi, ishte ajo e zbulimit tė metodės pėr gjetjen e viteve tė fillimit tė luftėrave botėrore. Por, ky sistem vazhdoi tė mbetet si mundėsi reale vetėm gjer nė vitin 1998, kur vetvetiu demantohet saktėsia e tij.
Ja si dukej procedura e kėtij sistemi: Lufta e Burbonit nė Afrikė ka mbaruar nė vitin 1902. Nėse kėtij viti i shtohet shuma e numrave tė po kėtij viti, tė shkruara vertikalisht nga shifra e fundit, rezultati i llogarisė do tė ishte 1914. Pra, viti i fillimit tė Luftės sė Parė Botėrore.
190219021914
Nėse tani marrim vitin e mbarimit tė Luftės sė Parė Botėrore, me metodėn e njėjtė, do ta fitojmė fillimin e Luftės sė Dytė Botėrore.
191419141939
Vitin e fllimit tė mundshėm tė Luftės sė Tretė Botėrore duhet llogaritur kėshtu: mblidhen dy numrat e fundit nga viti fillimit tė Luftės sė Parė Botėrore, dy numrat e fundit nga viti i fillimit tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe shifra e tėrė vitit tė mbarimit tė Luftės sė Dytė Botėrore (14 + 39 + 1945 = 1998). Pėrfitohet shuma 1998, viti i fillimit tė Luftės sė Tretė Botėrore, e cila fatlumėsisht nuk ka ndodhur.
Njera prej mundėsive tė parathėnies dhe ēelsit tė deshifrimit tė datave tė sakta tė ngjarjeve tė cilėn e pėrshkruan edhe vetė Nostradamusi, ėshtė sistemi i quajtur “VARRI I ROMAKUT TĖ MADH” Arabėt nė kohėt e vjetra vrojtimin e fatit e bėnin pėrmes peskėndėshit magjik, i cili pėrbėhej edhe nga tabela e pyetjeve dhe pėrgjigjeve tė formuluara mė parė. Sigurisht ky peskėndėsh magjik, Nostradamusit i ka shėrbyer gjatė pėrpilimit tė sistemit tė “VARRIT TĖ ROMAKUT TĖ MADH”, qė fitohej me ndihmėn e fjalės “F L O R A M P A T R E”
Diferenca qėndron vetėm aty se pesėkėndėshi arab kishte vetėm njė rreth, kurse tek Nostradamusi kishte mė shumė rrathė, prej tė cilėve nė njerėn prej tyre ishin tė shėnuara numrat romakė prej 1 deri mė 12; nė rrethin tjetėr fjala FLORAM PATRE; ndėrsa nė mesin e peskėndėshit, fytyra e Romakut tė madh . Kur tė shėnohet fjala FLORAM PATRE nė rrethin e caktuar me distancė tė njėjtė tė shkronjave, duke i bashkuar vokalet, fitohet pesėkėndėshi i duhur i cili nė botėn e okultizmit dhe te Nostradamusi ėshtė i njohur si “VARRI I ROMAKUT TĖ MADH".
Pas kėsaj procedure, nė rrathėt tjerė radhiten planetet tė sistemuara nė sferėn e Universit sipas llogarisė dhe principit tė caktuar. Nė kėtė mėnyrė fitohet ēelėsi me anė tė tė cilit zgjidhen shumė ngjarje dhe data tė renditjes kronologjike tė tyre.
Kjo ėshtė metoda orgjinale e Nostradamusit e cila dallohet nga metodat e ngjashme qė pėrdoreshin prej astrologėve tjerė, tė regjistruara nė librat mistike tė Egjiptit dhe Persisė. Edhe pse procedura e kėtij sistemi deridiku dihet, detajet e shumta konkrete as qė mund tė supozohen. Prandaj, ajo si tėrėsi, edhe mė tej mbetet fshehtėsi dhe enigmė, e cila, ndoshta, kurrė nuk do tė zbulohet.
Disa elemente nė orientimin e sdudiusve tė ardhshėm tė parathėnieve tė tij qė tė arijnė eventualisht nė ndonjė rezultat konkret, dhe qė keqpėrdoruesit e mundshėm tė mos kenė qasje nė to, nė ceturien VI, kuatrani 100, shkruante:
(Orgj. Lat.)
Quid legend horsce versu, mature censunto
Profanum vulgus et iscium ne atterecato:
Omneskue Astrologi Blenni, Barbari procul sunto
Qui aliter facit, is rite sacer esto.
(Prkthim)
Le tė dinė tė numrojnė ata qė i lexojnė kėto vargje.Aty nuk ka asgjė qė mund ta tėrheq tė padishmin, botėn (njeriun) e thjeshtė, astrologun dhe barbarin. Le tė jetė e mallkuar ēdo gjė (qė s’ka tė bėjė me numra).

Psikologu
23-09-07, 01:59
Tė gjitha parathėniet e veta tė botuara, Nostradamusi i ka prezentuar si tė ndara nė faza kohore nė formė tė erės, etapės , periodės, vitit muait dhe ditės. Gjatė kėtyre cikleve kohore, sundojnė ndikemet e ndryshme tė planetėve tė caktuar tė sitemit tonė diellor, gjegjėsisht prfshihen nė njerat prej 12 shenjave tė Horoskopit. P.sh. era e sundimit tė Hėnės do tė fillojė 5020 para lindjes sė Krishtit dhe do tė mbarojė nė vitin 1999. Pastaj, perioda e dominimit tė planetit tė Marsit do tė fillojė prej 1789 e gjer mė vitin 2173; vitin dhe muajin e kategorizonte nė shenjėn e shigjetarit, peshojės, ujorit e kėshtu me radhė. Nė shenja tė horoskopit, pėrveē periodave, viteve dhe muajve tė caktuara, ai i definonte edhe shtetet, regjionet dhe, kuptohet personalitetet e caktuara si perzonazhe kryesore tė ngjarieve tė ndryshme. Kjo dukuri nuk ėshtė aspak e rastėsishme, sepse, nė rend tė parė, Nostradamusi ishte astrolog i famshėm dhe pėrpilues i horoskopit mė tė kompletuar gjer mė tani, i njohur si «Horoskopi i Nostradamusit» dhe, sikurse e pranonte edhe vetė, tė gjitha tė dhėnat e arritura i mbėshteste nė llograitė e lėvizjeve tė yjeve, planetėve dhe trupave tjerė qjellorė. Nė letrėn drejtuar Henrit II, Nostradamuesi paraqet llogarinė e vet kohore qė nga paraqitja e Adamit, si paraardhėsi ynė i parė, e gjer tek lindja e Krishtit:
Fjalitė 12,13,14" Le tė mė fal madhėria e juaj mbretėrore qė e ftoj Zotin si dėshmitar, se nė kėtė mesazh nuk tentoj tė shkruaj asgjė qė do t’i kundėrvihej besimit tė vėrtetė krishterė, nėse do tė mundohem t’i barazoj llogaritė astronomike sipas dijenisė sime: sepse koha e paraardhėsve tanė qė na kanė paraprirė ishte ashtu, duke ju nėnshtruar bindjeve tė logjikės sė shėndoshė, se njeriu i par, Adami, ka qenė para Noes pėr njėmijė e dyqind e dyzet e dy vite, duke mos llogaritur kėtu vitet qė i kanė marrė injoruesit e Perėndisė, siē ishte Varoni, por bazuar rreptėsishtė nė Librin e shenjtė dhe nė dobėsitė e mendjes sime gjatė llogaritjeve astronomike. Pas Noes, gjegjėsisht pas pėrmbytjes sė pėrgjithshme, ka ardhur Abrahami, pas rreth njėmijė e tetėdhjetė viteve, i cili ishte astrolog i lartė, e sipas disave ka konstruktuar kalendarin e parė. Pas tij ka ardhur Mojsiu, pėrafėrsish pesėqind e gjashtėdhjetė, ose gjashtėmbėdhjetė vite, kurse ndėrmjet kohės sė Mojsiut dhe Davidit ka qenė pesėqind e shtatėdhjetė vite, ose ashtu diēka.
Pastaj ndėrmjet kohės sė Davidit dhe shpėtimtarit tonė Jezuit, i lindur nga virgjėresha, ka qenė njėmijė e treqind e pesėdhjetė vite (dikush mund tė ketė vėrejtje se kjo llogari nuk ėshtė e saktė, sepse nuk pėrputhet me atė tė Euzebios)”.
Sipas kėsaj llogarie, prej njeriut tė parė Adamit gjer tek Krishti, kanė kaluar 4757 vite.
Nė pasusin tjetėr tė po kėsaj letre (fjalitė: 12, 13, 14) ai e demanton vetveten duke konstatuar se prej njeriut tė parė, Adamit, e gjer tek Krishti, kanė kaluar 4173 vite.
Diferencė jo aq e vogėl prej 620 vitesh.
Pse e ka bėrė kėtė, dhe ku ėshtė shkaku i qėllimshėm apo i rastėsishėm i gabimit tė tij, as sot e kėsaj dite nuk ėshtė e qartė. Ka mundėsi kjo tė jetė njėra prej metodave tė tij tė shpeshta tė mjegullimit tė kuptimeve tė ndryshme, qė hasen mjaft gjatė para-thėnieve tė tij?
Sipas Nostradamusit, qė nga lindja e Krishtit e gjer tek pėrfundimi kohor i parathėnieve tė tij, do tė kalojnė 3797 vite, gjegjėsisht prej krijimit tė njeriut tė parė, Adamit, dhe shpėrbėrjes sė botės, duhet tė kalojnė 7970 vite.
Ai mė tej thekson se Era e dominimit tė Hėnės ka filluar 5020 vite para Krishtit dhe se sundimi i saj do tė zgjasė gjer nė vitin 7020. Kėshtu, nėse zbritet viti 7020 prej 5020, do ta kemi vitin 2000 pas lindjes sė Krishtit.
Nė llogaritė e veta, parashtron disa shifra tė cilat kur tė mblidhen dhe zbriten, sipas metodės sė caktuar, pėrfitohen vitet qė do tė jenė tė rėndėsishme pėr historinė njerėzore. Disa prej kėtyre viteve janė: 1789, 1914, 1936, 1999 ...
Me kalimin e Erės sė sundimit tė Hėnės, Nostradamusi para-thotė ndodhjen e shumė katastrofave e skamjeve si dhe luftėrave tė ashpra ndėrmjet racave dhe religjioneve.
Ngjarja mė e rėndėsishme sipas Nostradamusit, e cila do tė ndodhė pas Erės sė sundimit tė Hėnės, ėshtė ērregullimi i mundshėm i sistemit tonė diellor, ashtu qė pasardhėsit tanė nuk do tė kenė rastin qė t’i shohin disa planete qė i kemi sot. Disa yje do t’i afrohen tokės aq, sa numri i tyre do tė na duket shumė mė tepėr se sa qė janė sot. Edhe Hėna do t’i afrohet shumė tokės, e kjo do tė ndikojė nė paraqitjen e baticave dhe zbaticave tė ujit, vėrshimeve tė papara, termeteve dhe erupcione vullkanike.
Njėkohėsisht do tė ndodhė ndėrrimi i qendrės sė gravitacionit tė Sistemit Diellor, qė do tė shkaktohet nga njė paraqitje e trupit tė ri qiellor, gjegjėsisht e njė mjegulline kozmike, ose ndryshe tė njėfarė nebuloze planetare.
Klima do tė ndėrrohet nė tėrė botėn. Andaj, si pasojė e kėtij ndryshimi, do tė kemi dukurinė e shpėrnguljeve tė mėdha tė popu-llatės. Kėto shpėrngulje tė mėdha do tė jenė shkaktarė tė mungesave tė ushqimit dhe gjėsendeve tjera elementare pėr jetėn e njeriut.
Si duket, Toka do ta humb baraspeshėn e vet dhe do tė zhytet nė errėsirė tė madhe. Do tė pasojnė vėrshimet e mėdha. Prandaj, pėrveē tė reshurave tė pandėrprera, nga qielli do tė bien edhe gurė tė zjarrtė.
Pas tė gjitha ngjarjeve tė cekura qė duhet tė ndodhin nėpėr tė gjitha anėt e planetit tonė, shumė pak njerėz do tė kenė fat tė shpė-tojnė.
Pas tė gjitha kėtyre vuajtjeve do tė pasojė njė periodė tė gjatė e sundimit tė Diellit, qė do tė zgjasė gjer nė pėrfundimin e tėrė-sishėm tė parathėnieve tė Nostradamusit

Psikologu
23-09-07, 02:02
PARATHĖNIET E NOSTRADAMUSIT GJATĖ SHEKUJVE


Tė gjitha parathėnjet e shkruara tė Nostradamusit dhe ato tė regjistruara prej biografėve tė vet si kuriozitete nga jeta e pėrditshme e tij, pėr shkaqe teorike dhe nevoja tona praktike tė kuptimit tė tyre, do t’i klasifikojmė nė:

I. Parathėniet qė janė realizuar gjetė jetės sė parathėnėsit, dhe II. Parathėniet qė janė realizuar pas vdekjes sė tij
I. Nė parathėniet qė janė realizuara sa ishte gjallė parathėnėsi, pėrfshihen shumė kuriozitete nga jeta e pėrditshme e tij (disa prej tyre i cekėm mė parė) si dhe parathėniet tjera tė shkruara, qė kishin tė bėjnė me ngjarjet aktuale tė kohės dhe personaliteteve tė caktuara me jo aq rėndėsi tė madhe. Nė grupin e kėtyre parathėnieve, me rėndėsi tė veēantė konsiderohet parathėnia e vdekjes tragjike tė mbretit Henri II, i cili ishte paralajmėruar pėr kėtė tragjedi katėr vite para se tė ndodhte ajo.


Vdekja tragjike e Henrit II
Henri II (1519-1559) nė kohėn e Nostradmusit ishte mbret i Francės dhe bashkėshorti i Katarina Mediqit. Ky personalitet ėshtė shumė i rėndėsishėm nė veprat e Nostradamusit, pasi nga tėrėsia pėrmbajtėsore e tyre, ėshtė e njohur Letra (Qarkorja) dedikuar pikėrisht atij. Nė kėtė letėr, pėrveē parathėnieve tė ndryshme tė ngjarjeve dhe ndodhive, pėrshkruhet edhe njėfarė forme e ēelėsit kyē tė deshifrimit, duke konstatuar datėn 14 mars 1557 si fillimin e rrjedhjes sė tyre.
Namin pėr aftėsitė parathėnėse tė Nostradamusit e ngrit pikėrisht parathėnia e mėnyrės tragjike tė vdekjes sė mbretit mė 1559, gjatė njė dyluftimi nė turneun ceremonial, tė parathėnė katėr vite mė parė, para se tė ndodhte vetė ngjarja. Kjo edhe konsiderohet si parathėnia e parė e suksesshme deri sa ishte i gjallė autori. Disa, si realizimin e parathėnies sė parė tė Nostradmusit deri sa ishte i gjallė, e konsiderojnė atė me derrkuc tė fisnikut DE FLORENVIL nga Bar-Diku. Edhe pse ky shėnim biografik nga bashkėkohėsit e tij mund tė jetė i saktė, mendoj se vergjet e shkruara nga vetė autori janė gjurma mė meritore tė njė dėshmie materiale, prandaj edhe unė i bashka-ngjitem mendimit se mu parathėnia e vdekjes tragjike tė Henrit II duhet marrė si fillim i aktivitetit tė tij tė pasur nga parathėnėsi i madh.
Ja se si e ka pėrshkruar Nostradamusi kėtė dyluftim:
Luani i ri mejdanit kur t’i qaset
Luanin e vjetėr nė dyluftim do ta thėrmoj
Nėn helmetin e artė do t’ia shkul syrin, por jo tė dyja
Ashtu tmershėm nė vdekje do tė pėrfundoj.
Njėkohėsisht, me sukses e parathot edhe fatin e vrasėsit tė tij Montogomerit :
Ai i cili me hekur vetė nė mejdan
Qė fitore tė pabarabartė vetes i solli
Pa mbrojtje lakuriq nė shtėpinė e tij
Gjashtė persona nė mes tė natės do ta grabisin.

Psikologu
23-09-07, 02:17
Dhe me tė vėrtetė, Montogomeri, i cili tragjikisht e mbyti mbretin gjatė dyluftimit nė njė turne ceremonial, jetėn e mbaron nėn torrturat mė tė ashpra, sipas gjykimit tė Parlamentit, mė 1574.
II. Nė parathėniet qė janė realizuar pas vdekjes sė parathėnėsit, pėrfshihen:
# Tė gjitha parathėniet e realizuara prej botimit tė parė tė tyre, mė 1555 e gjer nė vitin 2000; # Nė ngjarjet tė cilat priten tė realizohen pas vitit 2000 gjer mė vitin 3797, kur edhe pėfundojnė parathėniet e shkruara tė Nostradamusit. 1. Nė ngjarjet e parathėna dhe tė realizuara gjer mė vitin 2000, konsiderorohen:zhvillimet dhe zbulimet e mėdha shkencore, arritjet dhe pėrparimet ekonomike dhe materiale njerėzore, ngjarjet e ndryshme shoqėrore dhe historike nė arėnėn europiane dhe botėrore etj. T’i pėrmendim konkretisht disa prej tyre, pa qenė ato objekt mė i gjėrė i shtjellimit tonė nė vazhdim. Viti 1582 Pėrcaktohet llogaritja e kohės sipas Kalendarit Gregorian; Viti 1597 : Zbulohet pushka e parė; “ 1609 : Galileu zbulon Teorinė e Lėvizjes sė Tokės; “ 1618 : Zbulohet termometri, “ 1642 : Zbulohet Australia; “ 1759: Nė Angli zbulohet makina e parė me avull; “ 1776 : Shpallet pavarėsia e SHBA-ve; “ 1778 : Zbulohet balon i parė fluturues; “ 1789 : Revolucioni Francez; “ 1775 : Zbulohet elektriciteti; “ 1812 : Disfata e Napolonit nė Rusi; “ 1825 : Hekurudha e parė nė Angli; “ 1844 : Zbulohet telegrafi i parė; “ 1866 : Zbulohet dinamiti; “ 1897 : Hapet Kanali i Suezit; “ 1873 : Zbulohet llapa e parė elektrike; “ 1876 : Zbulohet telefoni i parė; “ 1895 : Zbulohet aparati i rėntgenit; “ 1903 : Konstruktohet aeroplani i parė; “ 1912 : Lufta e parė ballkanike; “ 1917 : Revolucioni nė Rusi; “ 1914 : Hapet kanali i Panamasė; “ 1914 : Fillon Lufta e Parė Botėrore; “ 1917 : Revolucioni i Tetorit nė Rusi; “ 1925 : Filletė e para tė televizionit; “ 1927: Linbergu me aeroplan e fluturon Atlantikun; “ 1927 : Incizimi i filmit tė parė me zė; “ 1929 : Fillon kriza e madhe ekonomike; “ 1939 : Fillimi i Luftės sė Dytė Botėrore; “ 1961 : Njeriu i parė nė Kozmos; “ 1969 : Njeriu i parė nė Hėnė, etj. Pas kėtyre vijnė ngjarjet qė do tė jenė objekt i shtjellimit tonė mė tė gjerė dhe qė duhet konsideruar si ngjarje me rėndėsi tė veēantė shoqėrore nė ndikimin e vazhdimėsisė sė rrjedhave tė mėtejme tė historisė sė pėrgjithshme njerėzore.
Kėto ngjarje janė:
a) Revolucioni Francez (1789-1794),, b) Mbretėria e Napoleon Bonapartas (1804-1815), c) Ardhja e Hitlerit dhe nacizmit nė pushtet, d) Lufta e Dytė Botėrore, e) Fillimi dhe shktrimi i ideologjisė komuniste, f) Ngjarjet e fundit nė Kosovė, g) Sulmi terrorist i 11 shtatorit (2001) nė SHBA dhe h) Evropa gjer nė vitin 2000 dhe pas saj.

Psikologu
23-09-07, 02:18
a) Revolucioni Francez (1789-1794)

Nga i gjithė visari i parathėnieve tė shkruara tė Nostra-damusit, pjesa mė e madhe e tyre kanė tė bėjnė me fatin e Francės dhe sunduesve tė saj gjatė njė periudhe tė gjatė historike. Kjo ėshtė plotėsisht e kuptueshme, sepse edhe vetė parathėnėsi u lind nė Francė dhe preokupimi i tij mė i madh pėr kėtė shtet dhe ardhmė-rinė e saj, ka qenė i natyrshėm. Franca qė nga kohe e Nostradamusit, gjegjėsisht fillimit tė parathėnieve tė tij, kishte njė histori tė bujshme. Pėrveē ndėrrimeve tė shpeshta spektakulare tė sunduesve nė poste mbretėrore, tė pėrcjellur me pėrplot komplote dhe kurthe nga mė tė ndryshmet, mjaftė ngjarje tjera me rėndėsi kanė shėnuar njė fillim tė ri tė njė historie tė gjithė Evropės dhe shoqėrisė njerėzore nė pėrgjithėsi. Nė kėtė kontekst kurrsesi nuk mund tė anashkalohej Revolucioni Francez dhe koha e lavdishme e pushtimeve tė mėdha tė Napolonit. Parathėnia e kėtyre ngjarjeve karakterizohet me njė qartėsi tė theksuar , duke qenė, pa dyshim, njėra prej shkaqeve themelore qė Nostradamusi tė lartėsohet dhe tė jetė nė qendėr tė vėmendjes pėr tėrė botėn.
Revolucioni Fracez, i njohur si Revolucioni Borgjez Francez, ka fillur nė vitin 1789 dhe ka pėrfunduar mė 1794. Vetė ngjarja e Revolucionit ishte njė kthesė e madhe historike, ku pėr herė tė parė shėnojnė fitore forcat antifeudale nė rrėzimin e sundimit shekullor tė sistemit shoqėror feudalist dhe ardhja e kapitalizmit si sistem i ri i sundimit dhe i organizimit. Parimisht pėr herė tė parė zhduket pushteti absolut i mbretit dhe vihen themelet e para tė organizimit shtetėror tė tipit tė monarkisė parlamentare me kushte-tutėn si akt mė tė lartė konstituiv.
Revolucioni Francez zhvillohet nė kohėn e pushtetit tė mbretit Luigji XVI tė Francės (1774-1792), i cili, pėr kohėn e vet, nuk qe i aftė pėr t’i zgjidhur problemet financiare tė buxhetit shtetėror, duke rėnduar mė tepėr mbi supet edhe ashtu tė varfra tė shtresave tė gjera popullore.
Revolucioni nė pėrgjithėsi dhe sundimi i mbretit Luigji XVI deri nė vdekjen tragjike tė tij (janar 1793), kanė qenė njė kaptinė e rėndėsishme nė parathėniet e Nostradamusit. Aq ishte i qartė nė kėto pėrshkrime, saqė edhe data e saktė e fillimit tė Revolucionit, nuk i shmanget stilit tė tij dominant nė mjegullimin e ngjarjeve. Shumė nga kėto parathėnie janė tė pėrfshira nė letrėn drejtuar tė birit Cezarit, dhe diēka mė pak pėrmenden edhe nė letrėn drejtuar Henrit II.
Qė t’i rregullojnė rendet e atyre
Qė deshėn tė pėrkrahin brezin e Kapetave , tė kuqtė do ti sulmojnė
Ēdo familje me njė vdekje do tė jetė nė zi
E pastaj do tė vijnė edhe tė tjerėt tė kuq
Qė ata ( tė kuqtė) tė parė t’i shfarosin
Ata qė erdhėn nė pushtet pas Kapetit tė madh,
do tė hyjnė nė Konvent.
Dymbėdhjetė tė kuqtė do tė hyjnė nė nėnkulm
Dhe pėrmes vrasjeve, vrasjet do tė vazhdojnė.
Mbreti, si kundėrpėrgjigje ndaj shpalljes sė Kuvendit Popullor nga revolucionarėt, mė 12 qershor 1789 rrethon Parisin. Duke u gjetur nė kėtė situatė, revolucionarėt formojnė komitetin12 anėtarėsh tė Shpėtimit Kombėtar dhe i shpallin luftė forcave mbretėrore. Sulmohen depot e municionit dhe bie Burgu i famshėm i Parisit “Bastila”. Fillon njė kryengritje e madhe dhe e pėrgjakshme, e paparė nė historinė e Francės.
Pėr tė kuqtė e parė qė do t’i shfarosin tė tjerėt, mendohet pėr konfliktin nė mes tė jakobinėve dhe zhirordinėve, nga e cila jakobinėt dalin si fitimtarė duke ndėrmarrė mė pas njė terror tė paparė, qė njihet nė histori si “terrori jakobin”.
Pėr dymbėdhjetė tė kuq qė do tė hyjnė nė njė nėnkulm, alu-dohet nė 12 anėtarėt e Komitetit tė Shpėtimit Kombėtar.
Nė njė kuatran qė kishte tė bėnte me burgosjen e mbretit Luigji XVI i cili gjatė ikjes nga pėrndjekja e kryengritėsve, me tradhti, zihet nė njė mal afėr qytetit Varen. Zėnia dhe burgosja e tij shkaktoi si pasojė njė valė tė paparė tė burgosjeve, dėnimeve me gijotinė dhe vrasjeve tjera tė mėdha qė pasuan.
Nė mbrėmje do tė arrijnė nė mal me mbretėreshėn
Murgu i zi me veshje tė purpurt nė Varen
Kjo do tė jetė shkas i turbullirave
Zjarr, gjak dhe heqje kokėsh.

Psikologu
23-09-07, 02:19
Thuhej se tradhtia pėr zėnien e mbretit ishte bėrė nga njė tregtar i quajtur SOLSA, gjė qė ky emėr edhe pėrmendet nė njė kuatran tė Nostradamusit:
Sovranit pas kthimit, i vihet kurora e zotit Atisa
Lufta atėherė do tė zhvillohet rreth Tilijarit
Nga tė 500-tė do tė jetė i shpallur si tradhtar
Qė nga Nabroni dhe Solsa qė tregton me vaj.
Pas kapjes sė mbertit nė Varen, ai transportohet nė Paris. Rrugės, dikush nga masa e ngazėllyer, ia vė nė kokė kurorėn revo-lucionare tė tė kuqėve si simbolikė nėnēmuese qė shprehte kurorė-zimin e tij tė fundit.
Na ėshtė e njohur edhe rrethana tjetėr qė prshkruhet nė vargun e tretė. Jakobinėt pėr tė bėrė presion nė shpalljen e mbretit si tra-dhėtar, e drejtojnė masėn e tėrbuar tė popullit. Tė gjendur para njė trysnie tė pashmangshme, Parlamenti vendos me 500 vota pėr qė mbreti tė shpallet tradhėtar dhe njėkohėsisht tė dėnohet me vdekje. Kontributi i madh nė kėtė drejtim, ishte edhe tradhėtia e ministrit tė tij ushtarak tė mbrojtjes, i quajtur Narbon.
Mbreti Luigji XVI nė pėrgjithėsi pėrshkruhet si shumė zemėr-mirė, por me njė mangėsi tė shprehur; gjatė vendimeve vendimtare, binte shpesh nėn ndikimin e gruas sė vetė, Marija Antonetas.
Shumė kohė e mirėsi e tepruar e mbretit
I cili nga pakujdesia, menjėherė dhe shpejt
Bie vendime dhe vetė i anulon
Duke shkuar gjurmėve dhe ideve tė bashkėshortes.
Luigji XVI nė shtator tė vitit 1792 dėnohet me heqje koke nė Gilotinė, tė cilėn ngjarje Nostradamusi e parathoshte kėshtu:
Nga konflikti i madh do tė dridhet nė vorbull
Pasi qė paqja ėshtė ndėrprerė
Me gojė tė pėrgjakur do tė bie nė gjak dhe do tė notojė
Koka qė ka qenė paqedashėse.
Pėrveē Revolucionit Francez si dhe dėnimit tė Luigjit XVI, Nostradamusi nė parathėniet e veta ka pėrshkruar edhe vazhdimėsinė e ngjarjeve tė tjera qė ndėrlidhen, bie fjala:me fatin e bshkėshortes Maria Antoneta, motrės Elizabeta, e cila po ashtu dėnohet me Gilotinė (1794), e shumė detaje tė tjera, qė nė kėtė kontekst pėr ne nuk do tė ishin aq tė rėndėsishme.

Psikologu
23-09-07, 02:25
b) Mbretėria e Napolon Bonapartės (1804-1815)
Napolon Bonaparta (1769-1821), ka luajtur njė rol tė rėndė-sishėm jo vetėm nė historinė e Francės, por edhe nė atė botėrore, duke dhėnė njė kontribut tė madh nė rrėnimin definitiv tė sistemit tė vjetėr feudale dhe krijimin e institucioneve dhe marrėdhėnieve tė reja kapi-taliste. Ka qenė strateg dhe komandat i famshėm ushtarak, burrėshteti dhe mbret (1804-1815). Ėshtė i njohur nė histori si ushtarak me fitore tė mėdha nė depėrtimet pushtuese qė arrijnė deri nė Lindje dhe Rusi. Disfata e tij mė e madhe ėshtė pikėrisht Rusia dhe Beteja e Lajpcigut (1813) , kurse pėr largimin definitiv tė tij nga skena politike dhe ushtarake e Francės, vendimtare ishte beteja e fundit nė Vartelloe (1815), ku, pasi pėsoi disfatė, u dorėzohet angleze dhe depėrtohet nė ishullin Elbu. Vdes nė vitin 1821, duke hyrė nė historinė e shumė luftėrave botėrore si strateg i pakontestueshėm ushtarak dhe burrėshtet i shquar.
Njė personalitet aq i rėndėsishėm i historisė sė gjithmbarshme tė Francės dhe njė strateg i madh ushtarak i tė gjitha kohėve, siē ishte Napoloni, ka qenė e pamundur qė tė mos jetė preokupim serioz i Nostradamusit.
Ja siē pėrshkruhet Napoloni para afro 300 viteve nga Nostra-damisi:
Andaj ushtari do tė gradohet nė mbretėr
Nga petku i shkurtėr nė gunė do tė ngrihet
Me armė i shkathėt i dobėt pranė altarit
I keq pėr priftin nga dielli mė i zi.
Marėdhėnjet e Napolonit me Papėn dhe kishėn nė pėrgjithėsi kanė qenė tejet tė acaruara. Nė kohėn e sundimit tė tij, Papa Pije VII ishte i pėrndjekur, por, mė vonė nėn presione tė qarqeve tė caktuara dhe tė opinionit, nė mes tij dhe Vatikanit lidhet marrėveshja e dyan-shme pėr tolerancėn, e njohur si Konkordak.
Pėr kėtė qėndrim tė ashpėr tė Napolonit ndaj kishės nė pėrgji-thėsi, ėshtė pėrshkruar shumė mirė nė vargun e mėsipėrm: “I keq pėr priftin nga djalli mė i zi” Pėr paqen, gjegjėsisht Konkordatin e lidhur tė Napoleonit me Papėn, dihej se ka qenė e inponuar dhe aspak e nėnshkruar nga vullneti i lirė i tyre.
Nė kuatranin qė pason mė tej, thuhet:
Dy tė bashkuar nuk do tė qėndrojnė gjatė sė bashku
Gjatė trembėdhjetė viteve nga satrapi barbar
Tė dy anėt do tė kenė dėme tė pėrbashkėta
Ta mėshiroj papėn kur tė kthehet nė pushtet.
Pėr pėsimin e Napolonit nė luftė me Rusinė, dhe qėndrimi mė-vonshėm tė Papės, thuhet:
Toka romake me tė cilėn udhėheq kleriku
Do tė jetė i shkelur nga francezėt
Por le t’i trembet ēastit populli i Francės
Kur ushtria tė dėrgohet nė Lindje tė Largme.
Nga shumė aftėsi tė jashtėzakonshme , Napoloni ka disponuar me shkathtėsinė e pamohueshme tė elokuencės nė tė folur, duke pasur mundėsi pėr ta bindur ēdo kė pėr tė gjitha qėllimet e veta. Kjo aftėsi shprehej nė dhėnien e komandave tė prera ushtarake, tė cilat fasci-nonin edhe vetė ekzekutuesit e saj.
Ai me gjuhėn e vet
Do ta fascinoj ushtrinė e madhe
Dhe nami i tij pushtetmbajtės
Do tė tretet pas lindjes.
Nostradamusi nė parathėniet e veta gjithmonė Napolonin e quante SOKOL, si metaforė qė personifikonte grabitqarin, sepse AI, kudo qė paraqitej, grabiste pushtetin, lavdėrinė dhe fitoret.
Ja edhe kuatrani tjetėr mbi pėsimin e Napolonit me ushtrinė Pruso - Angleze nė Vartelloe :
Prej muajit tė tretė nga Dielli qė lartėsohet
Derri i egėr dhe leopardi do tė pėrleshen nė mejdan
I lodhur dhe rraskapitur nga qielli, leopardi do ta ndrisė syrin
Dhe (do ) tė shohė pėrfund Diellit se si shqiponja rrėzohet.
Qė ti kemi kėto vargje mė tė qarta, duhet sqaruar se Nostra-damusi nė tė gjitha centuriet dhe kuatranet e veta Anglinė e quan si leopard, Rusinė ujkonjė, Francėn si gjel, etj. Napolonin gjithmonė e ka quajtur sokol, por vetėm nė kėtė varg atė e quan si shqiponjė, duke e parathėnė kėshtu fundin e ngritjes sė madhe tė tij.
Ja e dhe parathėnia e dorėzimit dhe deportimin tė tij nė ishullin Elbi nga ana e anglezėve:
Princi i mundur, deportuar nė Elbi
Do tė vije detit gjer nė Mersele
Me mundin e madh tė tė huajit, pėrsėri do tė jetė i mundur
(i) Shpėtohet vdekjes, por kjo do tė jetė fundi i bletės amė.

Psikologu
23-09-07, 02:27
c) Ardhja e Hitlerit dhe nacizmit nė pushtet (1933-1945)
Nacizmi si ideologji personifikohet nė Partinė Nacional Socialiste Punėtore tė Gjermanisė tė liderit dhe ideologut tė saj Adollf Hitler, i cili, i nxitur nga ndikimet dhe fitoret gjithnjė mė tė mėdha tė komunistėve, me pėrkrahjen e disa magnamėve industrialistė, nė janar tė vitit 1933, emėrohet si kancelar i Gjermanisė, dhe praktikisht konsiderohet si ardhje e tij dhe ideologjisė naciste nė pushtet. Me ardhjen e Hitlerit nė pushtet, menjėherė, qė nė shkurt tė po kėtijė viti, mondohet djegia e ndėrtesės sė Rajhstagut e bėrė gjoja nga komu-nistėt. Ky motiv shėrben si pretekst qė tė fillohet me pėrndjekjet mė tė mėdha tė komunistėve, shoqatave tė ndryshme sindikale, partive dhe liderėve opozitarė tė sė majtės dhe kundėrshtarėve tjerė politikė. Me qėllime gjenocidale dhe nga urrejtja nacionale, fillohet me pėrndje-kjen, e mė vonė edhe shfarosjen masive fizike tė popujve tjerė jo-arianė, veēanėrisht atyre ēifutė, romė dhe sllavė.
I nxitur nga apetitet gjermanomadhe, anekson Austrinė (Anschluss) dhe Ēekosllovakinė, duke filluar kėshtu tė pėrmbushen realizimet e aspiratave tė kėsaj ideologjie tė prezentuara nė librin e mirėnjohur tė Hitlerit (“Mein Kampf”) “Lufta ime” (1925), pėr t’u shndėruar mė vonė nė njė luftė tė madhe botėrore.
Nga parathėniet si mė tė qartėsuara tė Nostradamusit, konsi-derohen edhe vargjet rreth paraqitjes e kėsaj ideologjie shkatėrimtare. Prijsin dhe udhėheqėsin e kėsaj ideologjie, Nostradamusi e emėrton si “HISTER” (gabim i vogėl qė mund t’i falet).
Kėshtu e sheh Nostradamusi ardhjen e Hitlerit nė pushtet:
Shefi (prijėsi) nga germanėt nė fronin e artė do tė ulet
Zonja (dama) zyrtare do ta pėrjetojė fundin e vet
Sepse ajo nuk ishte e aftė t’i pėrballojė vėshtėrėsitė.
Pa gabime! Hitleri nuk u lind nė Gjermani, por nė Austri (nga fisi german). Kurse zonja apo dama zyrtare, siēe quan Nostradamusi Republikėn e Vajmarit, atėbotė, nuk ishte e aftė t’i zgjidhė problemet egzistuese ekonomike, politike, si dhe kontraditat tjera tė Gjermanisė sė posadalė nga Lufta e Parė Botėrore, prandaj kėtė gjendje, nė tė cilėn ishte zhytur Gjermania, shumė mirė e shfrytzoi ideologjia naciste e Hitlerit, pėr marrjen e pushtetit.
Ja njė pėrshkrim, tė thuash poetik, tė paraqitjes sė ideologjisė naciste nė skenėn politike tė shoqėrisė sė atė-hershme:
Do tė vijė njėri i cili nė mėnyrė joshėse
Do tė mundohet ta bėjė me dorėn e shtrirė
Atė ēka nuk ėshtė arritur me grusht tė shtrėnguar.
Nuk ka koment!
Pėrshėndetja naciste ka qenė me dorė tė zgjatur pėrpara.

b) Lufta e Dytė Botėrore (1939-1945)
Qė nga ardhja e Hitlerit nė krye tė Gjermanisė, tė gjitha veprimet e tij na shpiejnė kah njė dyshim i bazuar, se ky shtet me ideologjinė naciste nė krye, pėrgatitet pėr njė luftė tė madhe me pėrmasa tė gjera botėrore.
Shkaktarin e fillimit tė kėsaj lufte me pėrmasa tė gjera botėrore, Nostradamusi e parathoshte kėshtu:
Mitet e mėdha do t’i mashtrojnė njerėzit
Shaktar i konfliktit tė madh ato do tė jenė
Sė pari do tė besohet se qielli kthjelltėsi kishte
Arma vdekjepruese nė dorėn e majtė do tė jetė.
Dihet mirė se Hitleri pėrmes ideologjisė fashiste dhe miteve tė vjetra pėr madhėrinė e racės sė pastėr ariane, e fut Gjermaninė nė Luftėn e Dytė Botėrore, duke predikuar se gjermanėt janė populli i dėrguar nga Zoti pėr tė sunduar me tėrė botėn.
Vargu i tretė ka tė bėjė me besimin se para fillimit tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe pas tejkalimit tė krizės sė madhe ekonomike, nė Gjermani ka mbretėruar bindja se ēdo gjė ishte e qetė dhe e kthjellėt.
Arma vdekjepruese nė dorėn e majtė duhet tė jenė kaqushat Sovjetike. Ato nė betejat e Luftės sė Dytė Botėrore luajtėn njė rol tė madh nė shkatėrrimin e makinerisė shumė tė pėrsosur ushtarake hitleriane.
Kėshtu mendojnė disa komentatorė tė Nostradamusit, por, ne, nėse analizojmė kėto vargje nga kėndi i realitetit tonė ballkanik, kuptimi i tyre mė i afrtė do tė ishte se ato kanė tė bėjė me Serbinė, shkataren e shumė luftėrave me pasoja tė papara nė Ballkan. Kėto luftėra vėllavrasėse dhe shkatėrrimtare, me elemete tė gjenocidit dhe pastrimit etnik, ideologu i saj psikopat i mbėshteste nė mitet e vjetra mbi popullin serb si popull hyjnor.
Edhe vargu i tretė mund tė komentohet nė kėtė kontekst. Asnjė rrethanė ekonomike dhe politike nė atė kohė nuk shkonte nė favor tė mundėsisė sė fillimit tė njė lufte me pasoja kaq tė mėdha materiale dhe njerėzore.
Kush ka mundur, pra, tė priste njė luftė shkatėrrimtare nė trojet e Jugosllavisė, kur ēdo gjė atėbotė ishte e qetė?
Arma nė dorėn e majtė, ka mundėsi qė ta nėnkuptojė anėn e majtė tė globit, pra shetet e Perendimit (SHBA-tė me aleatėt e saj). Roli i tyre nė planin diplomatik dhe ushtarak (rezolutat e Kombeve tė Bashkuara dhe bombardimet e Serbisė), do tė jetė shkatėrrimtare dhe vdekjepruese pėr Serbinė.
Nga historia na ėshtė e njohur se Italia dhe Gjermania kanė qenė shtete qė gjithmonė kishin pretendime serioze tė dominimit mbi tėrė botėn. Kėto pretendime tė kėtyre shteteve kanė qenė edhe shkaktare pėr fillimin e Luftės sė Dytė Botėrore.
Nostradamusi, qė nė shkekullin XVI, nė veprat e tij parathė-nėse pėrmend vendin Teshin. Dihet se rreth kėtij vendi pėrherė ka pasur konflikte nė mes tė Polonisė dhe Ēeko-sllovakisė. Teshini, gjatė zgjidhjes sė ēėshtjes sė Sudenit, i ka takuar Polonisė. Pikėrisht ky vend i njėjtė do tė jetė shkaktare e sulmit tė Gjermanisė mbi Poloninė, dhe kjo ngjarje nė histori zyrtarisht do tė konsiderohet si dita e fillimit tė Luftės sė Dytė Botėrore.
Kur dy ushtri prej mureve nuk mund tė ndeshen
Nė atė moment do tė dridhet Teshini.
Nga vargjet nė vijim do tė shohim se cili popull do tė jetė shkatar i kėsaj lufte tė madhe shkatėrrimtare:
Populli qė ėshtė i huaj dhe i largėt i romakėve
Shteti i tyre do tė jetė nė Majne.
Polonia nė Luftėn e Dytė Botrore pėrshkruhet nė kėtė kontekst:
Qielli do ta vajtojė disfatėn e shtetit tė pėrzier
Deri nė “hava” gjaku do tė derdhet
Nėpėr vdekje pėrsėri ky popull do tė ngritet.
Polonia njėkohėsisht ka qenė mbretėri dhe republikė dhe ka pasur popullsi tė pėrzier: njė pjesė katolike, kurse pjesa tjetėr ishte e besimit ortodoks.
Bombardimet dhe shkatėrrimet masovike tė qyteteve nė kėtė luftė pėrshkruhen kėshtu:
Qarshia e madhe do tė shkretohet
Prej njerėzve rrallė kush do tė mbetej.
Tė pakta janė qytetet qė nė Luftėn e Dytė Botėrore kanė pėsuar shkatėrrime kaq tė mėdha sikurseVarshava, prandaj nuk ka dyshim se kėto vargje i dedikohen pikėrisht kėtij qyteti.
Nga karkalecat qė do tė arrijnė prej qielli
Do tė vijė vdekja dhe shkatėrrimi
Duke mos respektuar rregullat e luftės.
Me “karkaleca” qė do tė arrijnė nga qielli, mendohet pėr aeroplanėt bombardues.
Edhe miqėsia e madhe e Hitlerit dhe Musolinit, dalė nga aleanca e pėrbashkėt ideologjike dhe ushtarake, nuk kanė qenė jashtė syrit tė mprehtė vrojtues tė Nostradamusit:
Njė ditė do tė bėhen
Dy sundues miq tė mėdhenj
Pushteti i tyre do tė rritet
(dhe)Do tė zgjerohet gjithnė e mė tepėr.
Mė sipėr cekėm vetėm disa vargje tė cilat edhe laikun e zakon-shėm qartazi do ta bindnin se Lufta e Dytė Botėrore ėshtė parathėnė nga Nostradamusi. Pėr kėtė ngjarje tė madhe dhe vendimtare pėr historinė njerėzore, ka ende kuatrane me detaje tjera, qė ndoshta do tė ishte e udhės tė pėrmenden, por ne nė kėtė prezentim do tė kėnaqemi si tė mjaftueshme vetėm me kėto.

Psikologu
23-09-07, 02:27
e) Fillimi dhe shkatėrrimi i ideologjisė komuniste
Lindjen e ideologjisė komuniste, Nostradamusi nė njė kuatran tė vetin e parathot kėshtu:
Shkolla filozofike e stilit tė ri
Qė urren pasurimin dhe lavdėrinė
Nuk do tė gjejė vatrėn nė gjirin german
Atė do ta ndjekin vėllezėrit tjerė tė shumtė
Na ėshtė e njohur se filozofia komuniste, e quajtur MARKSIZĖM, sendėrtohet nga ideologu dhe inspiruesi kryesor i saj Karl Marksi, i cili kishte prejardhje Gjermane. Po ashtu dihet mirė se ideologjia e komunizmit kurrė nuk ka ardhur nė pushtet nė gjirin gjerman, por kėtė rrugė, siē thuhet edhe nė kuatranin e sipėr cekur, do ta ndjekin vėllezėrit tjerė: Rusia dhe shtetet tjera tė mėvonshme socialiste.
Shkatėrrimin definitiv tė kėsaj ideologjie dhe tė sistemit shtetėror socialist, Nostradamusi e ndėrlidh me njė term “BORIS”, e qė deri nė kohėn e fundit ishte e pakuptueshme nga shumė komentues tė tij.
Pas viteve tė tetėdhjeta, mė kishte rėnė nė dorė njė videokasetė me dokumentar pėr parathėniet e Nostradamusit. Ende e kam nė mbresa analistin amerikan tė parathėnieve tė tij mbi mundėsinė e shkatėrrimit tė ideologjisė komuniste nė Evropė, duke ndėrlidhur ate si tregues orientues me kėtė nocion “Boris”. Analisti nga videokaseta, atėbotė, kėtė term si kohezion tė mundėshm gjeografik e lidhte me njė lumė tė vogėl nė kufi nė mes tė BRSS-sė dhe Rumunisė. Ky lumė “Boris”, komentohej si “vija e kuqe”, deri ku do tė arrihet rrėnimi i sistemeve socialiste tė shteteve evropiane. Tani, pas disa viteve, na ėshtė e qartė se emri “BORIS” ka tė bėjė me personalitetin e liderit Rus Boris Jelcin.

Psikologu
23-09-07, 02:29
f) Ngjarjet e fundit dhe lufta nė Kosovė.
Ngjarjet e fundit nė Kosovė dhe kyēja e makinerisė mė tė madhe ushtarake nė botė rreth zhgjidhjes sė kėtij problemi, padyshim, konsiderohet si ngjarje me rėndėsi tė veēantė botėrore. Andaj, nuk ėshtė larg mendėsh qė edhe Nostradamusi tė jetė marrė me ndonjė parathėnie rreth kėtyre ngjarjeve. Kur tė gjithė me ankth pritnim epilogun e bombardimeve dhe katastrofės kosovare, edhe leximi i kuatraneve tė kėtij parathėnėsi tė madh,mė ishte njė kėnaqėsi dhe kurajo e madhe. Me njė literaturė solide qė disponoja, filloi bredhja ime kah ndonjė varg evetual qė do ta asociacionte tragjedinė kosovare qė ishte nė ndodhje e sipėr.
Intimisht besoja se diēka patjetėr duhet tė ekzistojė dhe hasa nė njė broshurė tė njė analisti serb i prarathėnieve tė Nosradamusit. Nė fillim tė kėtij libri, hasa menjėherė nė dy vargjet e cituara ku thuhej:
Nė mes tė Serbisė dhe “V”
do tė zhvillohet njė luftė vdekjeprurėse
Kėto vargje komentatori serb komentonte si parathėnje e mundshme e luftės sė madhe dhe fitores ushtarake serbe nė Luftėn e Parė Botėrore. Simboli “V” pėr tė ende nuk ishte i qartė, por ai e ndėrlidhte kėtė duke konstatuar se nė kėtė luftė fitimtare pėr Serbinė kanė qenė tė kyēura 5 shtete evropiane.
Nėse ndalemi nė kėto vargje dhe ato pėr njė ēast i lidhim me ngjarjet nė Kosovė, do tė shohim se simboli “V” – FITORE, ėshtė simboli dhjetėvjeēar i rezistencės sonė kombėtare kundėr satrapit Millosheviq dhe regjimit tė Serbis nė pėrgjithėsi. Njėkohėsisht mund tė komentohet si numėr 5 (romake) qė do tė nėnkuptonte 5 shtete dominante nė bombardimet e NATO-s mbi Serbinė, si dhe ndarjen e Kosovės nė pesė regjione tė mbikqyrjes sė kėtyre shteteve (Amerika, Franca, Anglia, Italia dhe Gjermania).
Pas konfliktit tė madh, edhe mė e madhe prėgatitet
Makineria kolosale do ta pėrtėrijė shekullin
Shiu dhe breshri, gjak, uri, flakė dhe shfarosje
Gjersa nga qielli do tė hidhet zjarr dhe shkatėrrime.
Vargu i parė i kėtij kuatrani mund tė komentohet se Serbia ka qenė shkaktare e shumė luftėrave dhe konflikteve nė Ballkan dhe pas tyre edhe mė e madhe pritet. Sikur tė mos ishte i qartė vargu i dytė shumė pak ky kuatran do t’u dedikohej ngjarjeve nė Kosovė, po aty ku thuhet se “makineria kolosale do ta pėrtėrijė shekullin“, nuk ka dyshim se bombardimet e NATO-s nė Kosovė kanė ndodhur nė fund tė shekullit XX dhe pas vitit 1999 pėrtrihet shekulli dhe mileniumi i ri.
Pėr dy vargje tjera tė kėtij kuatrani mbase nuk ka nevojė pėr koment.
Kaherė nuk ėshtė parė njė dhembshuri aq e madhe
Ata tė cilėt dhanė shumė, do tė jenė tė detyruar
nė mėshirė
Tė vuajtur, tė zbathur, tė uritur dhe lakuriq
do tė lėvizin
Dhe kalojnė shumė male dhe bregore nė befasinė e
gjithė botės.
Edhe ky kuatran, besoj, nuk ka nevojė pėr njė koment tė thellė. Dihet se me pastrimin etnik tė kryer nga Serbia nė Kosovė, nuk ėshtė parė njė dhemshuri aq e madhe nė botė. Dihet se kush janė ata qė dhanė dhe do tė detyrohen nė mėshirė. E ēka tė themi pėr vargun e fundit tė kėtij kuatrani: ”Tė vuajtur, tė zbathur, tė uritur dhe lakuriq, do tė lėvizin dhe kalojnė shumė male dhe bregore nė befasinė e gjithė botės.”
Kuatrani tjetėr i cili mė ngacmoi pėr ndonjė parathėnie tė mundshme edhe pas bombardimeve dhe situatės nė Kosovė, ishte ai nė ceturien e parė, kutrani i 32-tė:
Mbretėria e fuqishme do tė bartet
Nė provincėn e vogėl e cila rritet
Nė krahinė pa rėndėsi, vend pa nam
Bazėn e pushtetit atje do ta ketė.
Besoj se do tė pajtoheni edhe ju, por unė kėtė kuatran nė interpretim tė lirė,“si mbretėri e fuqishme” i kisha nėnkuptuar Kombet e Bashkuara dhe bazėn e pushtetit tė saj nė formė tė Administratės sė pėrkohėshme e vendosur nė Kosovė. Pra, nė njė krahinė tė vogė, provincė e parėndėsishme deri mė dje.
Gjithmonė, kur bėhej fjalė pėr mundėsinė e parathėnies sė ngjarjeve nė Kosovė nga ana e Nostradamusit, nga bashkėbisedues tė mi ballafaqohesha me pyteje dhe dyshime nga mė tė shpeshtat:
- ”Nuk ka pas punė tjetėr Nostradamusi, por tė merrej me Kosovėn dhe shqiptarėt” ?,
- “Ndoshta ai as qė ka ditur atėherė se ku ėshtė Kosova, e lere ma pėr shqiptarė ...?” etj.
Nostradamusi ka qenė njohės gjenial i historisė sė popujve tė botės, e veēanėrisht tė Evropės, sė cilės i pėrkiste edhe vetė. Nga kjo histori e saj e bujshme, shumė mirė ka ditur pėr civilizimin e lashtė pellazg, ilir si dhe pėr pasardhėsit e kėtyre civilizimeve dhe rolin e tyre nė historin e gjithėmbarshme tė Evropės.
Ai, ka jetuar njė shekull pas luftėrave tė lavdishme tė heroit tonė kombėtar, Gjergj Kastrioti - Skenderbeut. Popullariteti i madh i kėtij heroi si shpėtimtar i dėpėrtimt osman nė kėrthizėn e Evropės krishtere tė Perendimit, nuk kanė qenė larg menēurisė sė tij gjeniale. Po ashtu, ai ka njohur, luftėn e madhe tė aleancės sė bashkuar nė Betejėn e Kosovės dhe pasojat e humbjes sė saj pėr dėpėrtimin e mė-vonshėm tė turqve nė Ballkan dhe mė gjerė.
Ai, pra, ka ditur mjaft nga historia dhe parathėniet e veta kanė qenė si vazhdimėsi e kėsaj historie. Kėto ngjarje nuk janė tė zakonshme dhe pa gjurma nė rrejdhėn e mėtejme tė zhvillimeve tė mėdha nė truallin e Evropės dhe asaj botėrore nė pėrgjithėsi. Prandaj, nė kėtė kontekst duhej shikuar edhe ato tė Kosovės.

Psikologu
23-09-07, 02:30
A nuk ka qenė ngjarje e madhe botėrore shpėrngulja e dhunshme e popullit shqiptar tė Kosovės me pėrmasa biblike qė nuk mbahet mend nė historinė njerėzore?
A nuk ishte ngjarje e madhe involvimi i fuqisė kolosale ushtarake tė kohės nė pengimin e vuajtjeve tė mėtejme tė kėtij populli?
Cili ishte lajmi medial nė tė gjitha mjetet e informimit botėror gjatė tėrė vazhdimėsisė sė kėtyre bombardimeve ?
A nuk ishte Kosova dhe vetėm Kosova?
A nuk ishin shqiptarėt, ata qė obliguan nė dhemshuri dhe mėshirė tėrė botėn?
A nuk ėshtė tėrė bota sot nė Kosovė? Sė fundi, kėto pyetje dhe shumė tė tjera qė njėkohėsisht janė edhe pėrgjigje, do t’i pėrmbledhim nė njė konstatim tė nivelit tė vetė dyshimeve tė bėra:
:;Nostradamusi ka ditur shumė mirė edhe nė shekullin XVI se kush janė shqiptarėt dhe ku ėshtė Kosova!
:;Ai ka patur edhe punė tė tjera mė tė menēura, por kurrsesi nuk ka mundur t’i tejkalojė ngjarjet e Kosovės,tė cilat kanė lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė historinė e gjithmbarshme botėrore, si njė vazhdimėsi e bujshme e saj.
Shqiptarėt, pra, dhe ardhmėria e historisė sė tyre nuk kanė mundur tė anashkalohen as nga vetė Nostradamusi. Pėr ta pasuruar mė bindshėm kėtė konstatim, do ta prezentoj edhe njė strofė tė qarėt parathėnės pėr shqiptarėt.
Nė ceturiumin e katėrt, kuatrani 98, thuhet:
Nė Romė shqiptarėt me britėm do tė mbrrijnė
Duke rrokur edhe Langresin nga fyti
Bajraktari nuk do t’i falė askujt
Shkatėrrimet, urinė, gjakun dhe thatėsirėn.
Ky kuatran ka tė bėjė me dėpėrtimin shqiptar nė Romė dhe deri nė brigjet e Monakos. Langresi (Langr) ėshtė qyteti nė lindje tė Francės dhe shtrihet nė brigjet e lumit “Marna”.
Se pėr ēfarė depėrtimi tė shqiptarėve nė kėto vise ėshtė fjala, t’ ju them tė drejtėn nuk kam asnjė vizion tė qartė konkret, edhe pse shumė mė ka preokupuar kjo parathėnie decidive e tij Asociacioni, nė fillim, mė shkoi tek ekzodi i madh i shqipėtarėve klandestinė nė brigjet e Italisė, por edhe ky vlerėsim sigurisht nuk do ta kėnaqte kuptimin pėrmbajtėsor tė kėsaj strofe, sepse ndeshet menjėherė me kuptimin e vargjeve tjera qė pasojnė, edhe pse kėto ekzode kanė pėrfunduar shpesh me viktima tė mėdha njerėzore.
Studiuesi i famshėm Francez i parathėnieve tė Nostradamusit, Jean Charles Pikon, nė veprėn e vet “Profetizimet e Nostradamusit”, kėtė kuatran e komenton si mundėsi eventuale qė shqiptarėt tė jenė aleatė tė ndonjė fuqie tė madhe invaduese qė do tė ngjaj mė vonė, bie fjala tė arabėve ose me ndonjė “mbretėri” tjetėr tė fortė ushtarake.
Nė vazhdim do ta kemi edhe njė kuatran tė Nostradamusit ku qartė pėrmenden shqiptarėt. Njėjtė edhe kėtė kutran do ta kemi vėshtir ta komentojmė ose atė ta lidhim me ndonjė ngjarje qė ka ndodhur nė tė kaluarėn .
Ceturiumi i pestė, kuatrani 91:
Nė sheshin ku ėshtė parajsė pėr ēdo grabitēar
Ku kėmba e trimit nuk shkel kurrė
Do t’i sulmojnė ata me kalorėsi tė lehtė
Shqiptarėt, Marsi, Luani, Saturni dhe shoku Ujori.
Sėrish, nėse i kthehemi studiuesit dhe komentuesit, Charles Pikon, kėtė kuatran e radhit nė grupin e vargjeve jashtėkronologjike.
Vargu i fundit, pa dyshim, sqaron se pėrveē shqiptarėve nė kėtė “kalorėsi tė lehtė” do tė jenė edhe popuj, shtete ose persona me shenja tė horoskopit, luani dhe ujori, e ndoshta ngjarja e parathėnė mund tė ndodhė nė periodėn e sundimit tė Marsit dhe planetit Saturn.Natyrisht, ky konstatim duhej mbetur nė suazat e supozimeve logjike dhe njohurisė sė pakontestueshme se Nostradamusi periodat, vendngjarjet dhe personalitetet e caktuara i kamuflon me shenja tė ndryshme tė horoskopit.
Pėr deshifrimin e mundshėm tė kėtyre vargjeve nė kuatrane konkrete parathėnėse pėr shqiptarėt, na duhej njė pėrkushtim edhe mė i madh. Edhe pse strofat e cituara janė tėrėsi e mėvetėsishme sipas renditjes qė pason, ato duhet pėrpunur mė tej nė drejtim tė kėrkimit tė lidhshmėrive me kuatranet tjera tė ndonjė ceturiumi .

Psikologu
23-09-07, 02:31
g) Sulmet terroriste tė 11 shtatorit nė SHBA

Sulmi terrorist i 11 shtatorit 2001 nė binjaket e Qendrėn Botėrore tė Tregtisė nė Nju-Jork dhe atij tė Pentagonit nė Uashington, pa dyshim, kanė ngjallur njė indinjatė tė arsyeshme tė tėrė opinionit botėror demokratik. Pėrveē indinjatės dhe dhembshurisė sė madhe pėr viktimat e pafajshme, pas kėsaj ngjarjeje katastrofale, ėshtė paraqitur njė dukuri shumė specifike qė ka tė bėjė me interesimin e madh tė shumė individėve, besa edhe tė institucioneve tė ndryshme anekėnd botės, pėr parathėniet e mundshme tė Nostradamusit pėr kėtė sulm. Kėrkesat pėr veprat e tij janė marramendėse dhe zbrazin libraritė e mėdha botėrore. Ato mbushin faqet e shumė revistave dhe gazetave me hipoteza dhe supozime eventuale.
Nė kėtė situatė, edhe pse tejet aktuale, logjikisht do tė na parashtrohen edhe disa pyetje: mos vallė, agonia e befasisė dhe kurioziteti i pėrhershėm i qenies sė njeriut pėr ta njohur ardhmėrinė i shtyn shumė medie tė jenė senzacionaliste pėr tė pėrfituar edhe nga kjo tragjedi?
Mos ėshtė vallė preokupimi ynė i madh momental i interesimit shkaktar qė ēdo ngjashmėri me kėtė ngjarje ta komentojmė nė kėtė kontekst?
Duke shfletuar nėpėr faqet e internetit, vargjet mė tė shpeshta qė prezantohen si mundėsi e lidhshmėrisė sė parathėnieve tė Nostradamusit me kėtė tragjedi janė:
“Nė qytetin e perėndisė, do tė vijė gjer tek murmurima e madhe”Edhe vargu tjetėr na asocionon nė kėtė ngjarje tragjike:
Dy vėllezėr binjakė do tė ndahen nga njė kaos i madh
Lufta e madhe do tė fillojė atėherė
Kur qyteti i madh tė jetė i djegur.
Ka mundėsi qė kėto vargje tė kenė tė bėjnė me sulmin terrorist tė 11 shtatorit, por edhe pse pėrmenden dy vėllezėr, duhet tė kemi kujdes se Nostradamusi nė mėnyrė figurative kamuflon shumė pėrshkrime, prandaj dy vėllezėr mund tė jenė dy shtete, dy ideologji, dy sundues etj. Vargjet qė pasojnė e qė i hasa nė disa gazeta, ka mundėsi tė jenė edhe si njė pėrsėritje e gabimit tė huazuar nga ndonjė medium tjetėr simotėr.
T'ju them tė drejtėn, kėto vargje shumė tė afėrta me ngjarjen nė fjalė, nuk kam mundur t'i has nė asnjė material rreth Nostradamusit me tė cilat disponoja momentalisht. Por, assesi nuk do tė thotė se nuk ka mundėsi tė ekzistojnė:
Dy zogj metalikė do t'i sulmojnė dy godina tė mėdha
Dhe tėrė bota sė shpejti do tė jetė e shkatėrruar.
Gjithmonė, kur disa ngjarje ndodhin nė botė dhe pėr to gjurmohet nė parathėniet e Nostradamusit, mendimi im ėshtė se vazhdimisht duhet pasur kujdes.
Jo vetėm kujdes, por dhe durim!
Sa pėr kuriozitet, t'ju parashtroj njė tė dhėnė: vetėm nė Francė janė shkruar mbi 400 vepra dhe studime pėr Nostradamusin, ku shumė autorė nė to parashtrojnė mendime dhe vlerėsime nga kėndi i vetėvėshtrimit personal, e mos tė flasim pėr prezantime tė ndryshme nė formė tė dokumentarėve, filmave artistikė, analizave gazetareske pėrplot me elemente senzacionaliste, etj.
Edhe pse shumė kuatrane dhe vargje nė fillim duken se kanė tė bėjnė me ngjarjen konkrete tė ndodhisė sė pėrjetuar, patjetėr duhet vazhduar tė vrojtohen me vėmendje edhe pasojat e mundshme tė ngjarjes qė ėshtė nė rrjedhė e sipėr. Nostradamusi ėshtė tejet enigmatik dhe i zhdėrvjellėt nė shkathtėsinė e rruajtjes sė qartėsisė sė menjė-hershme tė kuptimeve tė veta, pa lidhshmėrinė e tyre me pasojėn, e cila do tė ishte nė vazhdimėsi. Edhe nėse eventualisht do tė ekzistonte kjo lidhshmėri, nuk do tė kemi rastin qė njė kuatran-strofė tė lidhet si kuptim i ngjarjes nė vazhdim me strofėn tjetėr. Ky ėshtė stili i manipulimit dhe ēelėsi i renditjes sė ngjarjeve tė parathėna, qė ėshtė ende enigmė dhe duhet zbuluar nė tė ardhmen.
Nėse sulmet terroriste nė Nju-Jork dhe Uashington nė tė ardhmen do tė kenė ndkim vendimtar nė shkaktimin e ndonjė lufte tė madhe ose ndonjė tragjedie tjetėr, tek atėherė para nesh do tė qartėsohen edhe vargjet tjera dhe do tė bindemi se ai kishte tė drejtė.
Ėshtė mė se e vėrtetė se Nosradamusi nė shumė vende pėrmend binjaket, qytetin e madh, qytetin e Perendisė, zogjėt e metalit, karkaleca nga qielli qė lėshojnė zjarr, shkatėrrimet dhe luftėrat me pėrmasa tė mėdha hapėsinore, por nė asnjė vend nuk i ndan si Luftė tė Parė Botėrore, tė Dytė e kėshtu me radhė.
Termi «BINJAKĖT» qė pėrmendet nė disa kuatrane tė tij, duhet kuptuarsi shenja tė horoskopit tė cilat sundojnė nė njė periudhė kohore, sepse Nostradamusi duke i parathėnė ngjarjet, shumicėn prej tyre i kategorizon nė kohon e sundimit tė shenjave tė caktuara, siē janė: shigjetari, binjakėt, ujori etj. Shatėrrimet e qyteteve dhe godinave tė mėdha parashihen nė shumė vende. E njėjta ėshtė edhe me zogjėt nga metali qė lėshojnė zjarr dhe shaktojnė katastrofa njerėzore dhe materiale. Tė gjitha kėto veē kanė ndodhur: Lufta e Parė Botėrore, Lufta e dytė Botėrore, luftėrat e shumta lokale, shkatėrrimet e mėdha tė qyteteve dhe metropoleve etj.
Sulmi ka ndohur nė Qendrėn Tregtare Botėrore nė Nju-Jork dhe nė Qendrėn ushtarake komanduese tė SHBA-ve nė Uashington, dhe pasojat e saja ishin tė mėdha.Tani vėmendjen duhet orientuar tek shumė prathėnie tė tjera qė duhet tė ndodhin dhe nė mėnyrė asociative ka mundėsi qė tė lidhen me kėtė ngjarje...

Psikologu
23-09-07, 02:32
h) Evropa gjer nė vitin 2000 dhe pas saj

Mbarimi i shekullit XX dhe fillimi i shekullit XXI, sipas kategorizimit kohor nga vetė Nostradamusi, pėrfshihen nė kohėn e pėrfundimit tė erės sė sundimit tė Hėnės, pra viti 2000, dhe perioda e vazhdimit tė ndikimit tė planetit tė Marsit, gjer mė vitin 2170, kur kemi njė seri tė parathėnieve ngjarjesh tejet tė rėndėsishme pėr tėrė njerėzimin.
Pas njė konflikti tė madh nė Evropė, nė kėtė etapė, Nostradamusi ka paraparė lindjen e dy fuqive tė mėdha. Kėtu plotėsisht, tanimė, na ėshtė e qartė, se ky konflikt ka tė bėjė me Luftėn e Dytė Botėrore, nga e cila dolėn dy superfuqi: SHBA-tė dhe BRSS-ja. Konkretisht, dy aleanca tė forta ushtarake: Pakti «NATO» dhe ai i Varshavės. Kėtyre dy superfuqive tė forta ushtarake, ekonomike dhe politike edhe gjeografikisht u ka locuar vendin e tyre: njėra, thotė parathėnėsi, do tė jetė nė Lindje dhe e quan «Sllavia», kurse tjetra do tė jetė «Perendimi Anglez», nėnkuptohet nė Perėndim. Perendimi Anglez, sipas tij, do tė jetė njė shtet i pasur dhe i fuqishėm botėror (SHBA-tė dhe tė gjitha anėtaret tjera tė NATO-s). Kėto dy fuqi, siē pėrshkruhen, do ta ndajnė botėn nė dy gjysma tė ndikimit. Njėrėn e emėrton si « e kuqe», kurse fuqinė tjetėr si «botė e re».
Gjysmė pėr gjysmė do tė jenė dy kolosė (titan),
E madhe dhe mė e madhe do t'u jetė forca,
Bota e re ka pėr tė qenė mdhlėshtia
Shumicės sė kuqe do t'i ecė fati.
Kėtė realitet tanimė e kemi: ndarjen e globit nė mes tė dy kolosėve, apo, siē thuhet nga vetė autori nė pėrkthimi bukval, nė dy xhina (SHBA dhe ish - BRSS) .
Perėndimi dhe bota e re do tė jenė tė zhvilluara dhe tė pėrparuara- «madhėshtia», kuse «e kuqja» do tė shndėrohet nė shumicė populluese, sepse dihet se pas Luftės sė Dytė Botėrore shumė shtete tė reja, nga sistemet e mėparshme tė sundimit, kalojnė masovikisht nė socialite.
Nė fillim do tė ketė paqe dhe harmoni, por kjo nuk do tė zgjasė gjatė. Pas kėsaj qetėsie tė shkurtėr duhet tė fillojnė kryengritjet nė shumė shtete evropiane socialiste tė cilat, siē thuhet «do ta dridhin nga themelet Sllavinė» Fillet e para tė kėtij konflikti, parathuhen tė jenė nga Hungaria, dhe pastaj si vazhdimėsi, edhe nė shtetet tjera qė e pėrbėjnė kampin socialist.
Mos kemi tė bėjmė, vallė, kėtu edhe me luftėn nė Slloveni, Kroaci, Bosnje dhe Kosovė?
Kur analizoja me vėmendje njė broshurė pėr parathėniet e Nostradamusit, tė botuar nė vitin 1984, nga ana e njė autori serb tė Jugosllavisė sė atehershme Federative, hasa nė komentin mbi parathėniet e Nostradamusit, pėr kryengritjet dhe shkatėrrimet brenda shteteve tė Sllavisė. Kėtė koment, autori i saj, sigurisht nėn ndikimin e vetė cenzurės socialiste tė regjimit tė atershėm, e bėnte tėrthorazi, pa hyrė mė gjerėsisht nė detajet e tjera.
Atėbotė, Evropa ishte ende e ndarė nė shtete tė forta nacionale. Gjermania nuk qe e bashkuar, prandaj as qė ka mundur dikush ta shoh nė ėndėrr, siē thotė populli, e lere mė ta shkruajė ose ta thotė publikisht kėtė mundėsi.
Nuk ka dyshim!
Shtetet socialiste ishin stabile dhe unike rreth bėrthamės sė tyre - Bashkimit Sovjetik. Dita mė ditė familja e madhe socialiste pasurohej me kalimin e shumė shteteve tė reja nė radhėt e tyre.Pra, socializmi ishte nė dėpėrtim e sipėr... por...fillon tė realizohej ajo qė patjetėr duhej tė ndodhte. Nė vitin 1956, rendi i vjen sė pari Hungarisė:
Hungaria me gjak do ta rrėzojė pushtetin
Nė fuqi do jenė ligjet e ashpra
Klithėm dhe britma do t' jehojė qytetit.
Mė 23.11.1956, nga pakėnaqėsia gjithėpopullore demonstratat e mėdha nė Budapest shndėrohen nė kryengritje popullore. Imre Nagj kthehet nė pushtet. Shpall neutralitetin e Hungarisė nga BRSS dhe Pakti i Varshavės duke kėrkuar ndihmėn e Kombeve tė Bashkuara. Nė tė njėjtėn kohė, Janosh Kadar, formon Qeverinė Puntore - Fshatare tė Sundimit, dhe nė bazė tė konventave tė Paktit tė Varshavės, fton trupat Sovjetike pėr intervenim. Intervenimi qe i pėrgjakshėm dhe pasojat e saja ishin tejet tė mėdha tė dėmeve si nga aspekti njerėzor, ashtu edhe material.
Si vazhdimėsi ... rendi do ti vijė edhe Rumunisė:
Nga krahu slloven Amadisė rafshnalte
Nė shfarosjen e atij qyteti tė lashtė
Rumuninė e vet do ta shohin si vdes
As flakėn si ta shuajnė nuk kanė si ta dinė.
... dhe kėshtu, njė pas njė, tė gjitha shteteve tjera socialiste, gjer tek shkatėrrimi i vetė bėrthamės amė, Bashkimit Sovjetik. Hungaria ishte njėra prej viktimave edhe gjatė viteve tė 68-ta tė protestave gjithėpopullore antisovjetike tė bllokut socialist, tė pėrfshir nė Aleancėn e Paktit tė Varshavės.
Ėshtė interesante parathėnia e ngritjes sė shpejtė tė njė shteti nė Mesdhe. Se pėr cilin shtet ėshtė fjala, nuk dihet. Sipas tė gjitha gjasave ky shtet duhet tė jetė Italia, Turqia, ose Egjipti.
Mė tej, Nostradamusi parathotė se Evropa bashkėkohore, pėr t'i eliminuar kontradiktat e veta tė vjetra ndėrshtetėrore dhe ndėretnike, do tė shkojė kah bashkimi pėrmes formave tė ndryshme tė integri-meve. Kur vjen gjer tek ky bashkim, atėherė qendra e saj duhet tė jetė Zvicra.
A nuk i kanė sot selitė e tyre nė Gjenevė shumė asociacione Evropiane dhe botėrore?
Evropėn e bashkuar, politikisht, ekonomikisht, ushtarakisht, pa kufi dhe me monedhėn unike, ne e kemi sot, prandaj asgjė nuk ėshtė befasuese pėr njė konstatim tė tillė.
Nė kontekst tė parathėnieve tė Nostradamusit gjithnjė mė ėshtė i qartė vizioni se edhe Kosova do tė jetė shtet i pavarur, por jo edhe nė plotkuptimin e fjalės. Ngushtimi i pavarėsisė sė saj ka gjasė tė jetė e kushtėzuar, sikur bie fjala, nė formė tė ndonjė integrimi Ballkanik si pjesė e tėrėsishme e Evropės sė integruar. Frikohem se nė kėtė integrim eventual gjithė - ballkanik mund tė jetė edhe Serbia!?.
Merrėni me mend, sikur kėto parathėnie tė Nostradamusit t'i lexoni nė njė kohė, para 18-20 vitesh?
Sa do tė ishin ato tė pabesueshme dhe qesharake?
Ende nuk ėshtė e qartė parathėnia se Franca do tė ndahet nė tri pjesė? Nuk ėshtė e kuptueshme se nė ēfarė ndarje mendohej? Parathuhet se ato njėsi do tė jenė krahina me sistem tė veēantė politik.
Nė parathėniet e Nostradamusit pėrmendet edhe njė nocion nė formė tė «SHEKULLIT TĖ PAZAKONSHĖM». Kėtu nuk kemi tė bėjmė me njė sundim, me njė mbretėri, me njė revolucion, gjegjėsisht me njė rrethanė tė izoluar, por me njė shekull tė tėrė.
Sa i pėrket kėtij shkeulli, ai parathotė:
Pritje e shekullit tė pazakonshėm duket
Do t'ja filloj me pesėqindetėtėdhjetė vite
Kurse nė shtatėdhjetat – tri qiej mos pafsha
Mbretėri tė pesta do tė sundojnė botėn.
Vitet pesėqindetetėdhjeta janė shifrat gjithmonė tė kalkuluara tė datave me metoda ende tė pasqaruara tė kamuflimit tė qartėsisė sė tyre nga Nostradamusi.
Nė vargun ku betohet «tri qiej mos pafsha» mendohet nė sferat qiellore tė tri planetave: Saturnit, Venerės dhe tė Marsit.
Pėr pesė mbretėri qė do tė sundojnė botėn, besoj se mendojmė njėjtė?Nė ngjarjet tė cilat priten tė realizohen pas vitit 2000 gjer mė vitin 3797, kur edhe pėfundojnė parathėniet e shkruara tė Nostradamusit. Tė gjitha parathėniet e cekura dhe tė realizuara gjer mė tani, nuk mbeten me kaq.Ato shkojnė mė tej dhe gjatė kohės sė sundimit tė planetit Mars, parashihet tė zhvillohen edhe 7o luftėra tjera katastro-fale. Sundimi i planetit Mars fillon nga data 17 qershor 1772 gjer mė 17 prill 2170. Nga njė llogaritje e bėrė prej hulumtuesve tė tij, gjeri mė vitin 1969, nėse numėrohen tė gjitha luftėrat e bėra koloniale, prej revolucioneve dhe mbretėrive, luftėrat amerikane, turke, ruse dhe ato aziatike, janė realizuar gjithsej diku rreth 50 sosh, prandaj deri nė vitin 2170 priten tė realizohen edhe mė tepėr se 20 luftėra.
Pėr ngjarjet qė do tė pasojnė pas vitit 2000, si mundėsi e relalizimit tė tyre, do tė pėrmendim ato mė themelore dhe shumė qartė tė parathėna nga Nostradamusi, e kėto janė:
a) Zbulimet e mėdha shkencore, b) Pasuria ,luksi, amorali dhe shpenzimet e mėdha, c) Thatėsirat dhe vėrshimet, d) Uria e) Mundėsia e invadimit arab (Islamit), f) Invadimi i racės sė verdhė .

Psikologu
23-09-07, 02:35
a) Zbulimet e mėdha shkencore

E kaluara qė e lamė pas dhe ardhmėria jonė nė vazhdim, karakterizohet me zbulime tė mėdha shkencore qė kanė luajtur njė rėndėsi tė madhe nė evolucionin e gjithėmbarshėm tė ekzistimit kualitativ tė njeriut . Ja disa parathėnie tė rėndėsishme nė kėtė drejtim:
Thėngjilli i bardhė do ta zėvendėsoj tė ziun...Mendohet nė uranin dhe energjinė bėrthamore.
Makina e zjarrtė qė fluturon nė ajėr
Do ta befasojė edhe vetė sundusin e pasionur.
Tejet e kjartė dhe konkrete. Satelitet dhe anijet kozmike, me pėrsosshmėrin teknike dhe saktėsisė planifikuese tė misioneve orbitare, do ta befasojnė edhe vetė udhėheqėsit e shteteve ku u konstruktuan ato.
Nė Hėnėn shkėlqyese sė shpejti do tė arrijė...Njeriu i parė nė Kosmos si dhe arritja e tij nė Hėnė:
Ndėrrim i-do tė sundojė qetėsia dhe paqja
Disa poshtė, nėrsa tė tjerėt do tė jenė lart
Pikniku i madh, fryti i saj do tė jetė
Tė mėdhjenjtė do tė pushojnė tė kundėrvihen.
Jam shumė i bindur se ky kuatran ka tė bėjė me pushtimin e vasionės dhe Universit nga njeriu. Me hapjen e shumė qendrave orbitare dhe mundėsia e vizitave tė zakonshme turistike nga toka. Pėr qendrat orbitrare nė vasion, ato janė realizuar si hap i parė i pėrbashkėt amerikano-sovjetik, kuse sa i pėrket vizitave turistike, kėso ide dhe planifikime kemi konkretisht, andaj edhe nuk ėshtė larg mendėsh realizimi i afėrt i tyre. Njeriu, pra, do ta pushtojė edhe hapėsirėn kozmike.E tėrė kjo do tė ndikojė qė nė mes tė rivalėve tė sundojė paqja dhe harmonia.

Psikologu
23-09-07, 02:36
b) Pasuria, luksi, amoraliteti dhe shpenzimet e mėdha

Faktikisht, kėto parathėnie kanė filluar tė realizohen qė nė shekullin e kaluar, me vazhdimėsinė e ruajtur edhe nė tė ardhmen.
Se sa luajnė rol tė dėshmuar paraja dhe pasuria, shikuar jo vetėm pėrgjithėsisht nė botė, por edhe nė jetėn tonė tė pėrditshme, nė familje, dhe nė ēdo raport konkret shoqėror dhe kudo qė tė jesh, na ėshtė e qartė qė tė gjithėve.
Kėtė periodė tė mirėqenies materiale, luksit amoralitetit dhe tė shpenzimeve tė mėdha, Nostradamusi e parathotė kėshtu:
Ari (pasuria) i madh popullit i shkruhet,
Ligjet e shenjta do t'i ngadhėnjejė forca...
Vazhdon:
Sasit e mėdha tė arit dhe argjendit
Pėr kurvni tė paparė shkaktar do tė jenė
Nė emėr tė lirisė do tė dominoj pabesia (martesore)
Kaosi vendin kudo do tė gjejė.
Vrapimi pas parasė dhe pasurimit do tė shkatojnė amoralitetin, zhvillimin e prostitucionit dhe degradimin e tėrėsishėm tė personalitetit tė njeriut dhe shoqėrisė sė gjerė nė pėrgjithėsi.
A nuk kemi shembuj drastikė nga praktika jonė e hidhur qė vetė prindėrit t'i dėrgojnė vajzat e tyre pėr prostitucion?
Fatkeqėsisht mjaft! E, ē'ėshtė edhe mė e keqja, edhe te ... ne shqiptarėt. Pėr kėtė shkak do tė kemi edhe shumė martesa qė do tė shkatėrrohen nė emėr tė lirisė dhe moralit tė ri tė posakrijuar nga kjo gjendje. Kjo liri na ėshtė e njohur si revolucion seksual, qė ishte karakteristikė e shekullit XX.
Pėr shkak tė oreksit dhe kėnaqėsisė epshore
Helmi do t'i derdhet besimit
Venera ashtu do t'jetė nė pushtet
Pėr ta trubulluar sferėn diellore.
Nė dy vargjet e fundit shihet stili poetik nė pėrdorimin e metaforės gjatė pėrshkrimit tė dominimit tė planetit tė Venerės dhe turbullimin e tėrė Sistemit djellor. Ndikimi i Venerės nė astrologji nėnkupton dashurinė, luksin, aventurat, ahengjet dhe kėnaqjen e nevojave epshore. Sistemi diellor simbolizon kthjelltėsinė, bardhėsinė dhe pastėrtinė morale.
Nė kėtė periodė, parathėnėsi parasheh edhe dukurinė e shprehur tė humbjes sė vlerave tė mirėfillta intelektuale, ashtuqė individėt qė i kanė kėto aftėsi dhe shėrbehen me to, do tė jenė pa respekt dhe tė nėnēmuar.
Kėtė e tregon qartė kuatrani nė vazhdim:
Ata qė ishin me ndikim nga dija
Mendimet e mėdha flliqen dhe do t' jenė pa nder
Tė pėrndjekur, tė gjorė pa pasuri
Menēuria e tyre nuk do tė ketė vlerė.
Por, fatlumsisht, kjo periodė nuk do tė zgjasė gjatė, edhe pse nuk parathuhet sakt sa.
Pas saj :
Lufta do t'i tretė rezervat e tyre
Pėr paga ushtarėve nuk do tė mbetet aq
Bakri shpėrndahet nė vend tė floririt
Drapri i hėnės bėhet i madh dhe mė i madh.
Pra, kjo mirėqenie materiale do tė tretet nga lufta, ku as pėr pagimin e pagave tė ushtarėve nuk do tė ketė para. Kėtė duhet kuptuar si paga pėr shpenzime tė mėdha ushtarake tė luftės.
Nė vargun e fundit, ku pėrshkruhet rritja e draprit tė hėnės, mendohet nė hanėn e re e cila duke u rritur shkon kah Hėna e plotė. E Hėna e plotė me ndikimin e forcės magnetike tė saj, shkakton edhe shqetėsime psikike nė mendjen e e njeriut, prandaj nė kėtė periodė tė gjitha veprimet janė agresive dhe konfliktuoze. Edhe kjo formė ėshtė njera prej metaforave tė Nostradamusit, qė heset shumė dhe shpesh nė parathėniet e tij.

Psikologu
23-09-07, 02:37
c) Thatėsirat dhe vėrshimet


Pėr thatėsira dhe vėrshime hasim aq shumė nė parathėniet e Nostradamusit, saqė me tė vėrtetė ėshtė vėshtirė qė tė orientohemi se pėr ēfarė periodė ėshtė fjala. Fundja, gati ēdo ditė jemi dėshmitarė pėr shira dhe vėrishme tė papara nė shumė anė tė botės.
Nė shtjellimin tonė tė mėtejshėm nuk do t'i marrim si shembuj kėto vargje tė pėrgjithėshme, por disa konkrete me karakteristikat e shprehura tė veēantėrisė sė tyre, siē janė, kohėzgjatja e gjatė kohore e pėrcjellė me temparatura tė larta, me tė cilat ende nuk ėshtė ballafaquar njerėzimi gjer mė tani.
Apelet e shumė shoqatave ekologjike nė botė pėr dėmtimin e pandėrprerė tė shtresės sė ozonit nė mbėshtjellėsin tokėsor mund tė jenė mjaftė indikative si njė vėrejtje serioze pėr tė ardhmen.
Kėtė thatėsirė Nostradamusi e parathot kėshtu:
Nė dyzetetetė gradė
Deti shkumon, peshqit zihen.
Thatėsirė e madhe duhej tė zgjaste dyzet vite me temparatura tejet tė larta. Pėr shirat qė pasojnė dhe vėrshimet e mėdha, parathuhet tė jenė tė shkaktuara nė mėnyrė artificiale, nė formė tė shkrirjes sė akullit nga viset polare tė mbuluara me akullnaja. Kjo shkrirje artifi-ciale, duhet tė jetė si rezultat i tė ariturave shkencore nė lėmin e detarisė.
Ja se si e pėrshkruan kėtė:
Njohuria (shkenca) detare shiun do ta krijojė...Nė pėrgjithėsi, pėr paraqitjen e thatėsirės sė madhe dhe shirave tė pastajme artificiale, nė kėto vargje mė konkretisht parathuhet kėshtu:
Dyzet vite ylberi nuk do tė lajmėrohet
Dyzet vite ylberi pėrherė do tė shndėris
Toka e thatė edhe mė e thatė do tė jetė
Dhe pėrmbytja vjen kur ylbri sėrish tė paraqitet.
Gjatė pėrmbytjes, e tėrė Anglia do tė jetė nėn ujė, dhe jo vetėm Anglia. Do tė kemi dukurinė e lėvizjeve tė mėdha tektonike tė shumė sipėrfaqeve tokėsore dhe kontinenteve tė tėra.
Kur kalojnė tė gjitha kėtovuajtjet, sipas Nostradamusit, njerė-zimi shpėtimin e vetė duhet ta gjejė tek kthimi i pafeve nė rrugėn e vėrtetė tė Zotit.

d) Uria
Uria e madhe me pėrmasa tė gjera qė do t'i kanoset njerėzimit, nuk ėshtė objekt i parathėnies vetėm i Nostradamusit, por edhe shumė e shumė parathėnėsve tė tjerė, qė nga kohėt biblike. Kjo parathėnie duhet tė na brengos, sepse ka mundėsi qė tė realizohet shumė afėr, dhe ate, jo nė kontest tė ritjes anorme tė popullatės si rezultat i natalitetit , por, nė mes tjerash, nga pėrdorimi dhe pėrhapja e mjeteve tė shumta radioaktive dhe kimike, ndotja e pashfrenuar e ajrit nga ndotėsit e ndryshėm, etj. Tė gjitha kėto ndikojnė nė shkatėrrimin e pjellshmėrisė dhe, njkohėsisht, janė shkaktarė tė mundshėm tė urisė sė madhe nė tė ardhmen.
A nuk janė prezente gjithnjė lajmet pėr zhdukjen e shumė peshqve nė disa lumenj tė infektuar?
A nuk shkatėrrohen me tė madhe nė emėr tė ndėrtimeve tė pa planifikuara hapėsinore hektarė tė tėrė tė tokave pjellore?
Sa janė bengosėse protestat e shumta tė shoqatave tė ndryshme ekologjike nė botė pėr hedhjen e pakontrolluar tė mbeturinave nga mjetet radioaktive?
Sa ėshtė e ndotur atmosfera nga automjetet e ndryshme dhe ndotėsit e tjerė kimikė tė ajrit? Pse tė dyshohet, atėherė, pėr parathėnien e Nostradamusit?
Ardhjen e ndjej tė urisė sė madhe
I tėrė njerėzimi do tė vuajė nga skamijė
Gjatė do tė gjurmojnė tė rritur dhe fėmia
Rrėnjė drush, foshnja nga gjiri.
Urinė e madhe nuk do ta anashkalojė as shtetet e pasura tė Evropės.
Uria, thatėsira dhe etja Gjenevėn e lodhi
Sė shpejti shkatėrrimi, shpresa tė kota
Rethi i Gjenovės mė keq do ta pėsojė
Anijet ma nuk do t'i pranojė porti.
Nga kjo uri e mundshme do tė pasojnė shpėrnguljet e mėdha njerėzish nė kėrkim tė shpėtimit tė mundshėm. Pra, as porti mė nuk do tė mund t'i pranojė anijet me njerėz qė do tė zbarkohen nė vrapim tė shpresės sė fundit, duke shkaktuar lemeri tė tmershme dhe moskonsideratėn e ndjenjės mė tė vogėl humane ndaj krijesės sė njėjtė- njeri:
Britma dhe klithma tmerruese ziejnė
Jonjerėzore zemrat tė zeza dhe tė ftohta
Ishujt gjenoviane dhe tėrė Gjeneva
Gjakosur, mėrdhirė do tė jenė tė uritur.

Psikologu
23-09-07, 02:39
e) Mundėsia e invadimi ARAB (Islamit).

Nostradamusi nė mėnyrė shumė precize parasheh invadimin e arabėve (ISLAMIT) nė Evropė, rrėnjen e shtetit tė Izraelit dhe luftėrat e mėdha me shkatėrrime dhe viktima tė papara gjatė kėtij invadimi.Kėto parathėnie tė invdimit arab dhe ato tė racės sė verdhė nė Evropė, janė mė preokupuese, sepse pikėrisht ato nė thesarin e shumė vargjeve tė paqarta dhe konfueze, tregohen si mė tė kuptueshme dhe decidive. Kėtij invadimi do t'i paraprijė njė personalitet qė do tė ketė sukses t'i bashkojė tė gjithė arabėt.
Ky personalitet pėrshkruhet kėshtu:
Ai do tė vijė, i keq, i ashpėr dhe i paskrupullt,
duke e tiranizuar Mesopotaminė...
Le t'i prezentojmė disa vargje dhe strofa ku shihet mundėsia e njė invadimi arab:
Nė hapėsirėn afėr Venerės shndritėse
dy tė Afrikės dhe Azisė forca
do tė arrijnė gjer nė Danub, por edhe nė Rajnė...
Pastaj,
Vorbulla i detit do t'i gėlltitė anijet
Ajri dhe toka pranė Adriatikut do tė dridhen.
Egjipti bie, Islami pėrhapet
Gjer nė Herault ka ndėrmend tė ulej.
Kėto vargje sigurisht kanė tė bėjnė me dėpėrtimin Islam kah Italia, pasi qė pėrmendet Deti Adriatik. Mėtej:
Nė muajin shkurt ata nga Haldeja
Do ta sulmojnė krishtėrimin nga tė tri anėt
Nė brigjet latine do tė fillojė lufta vdekjeprurėse.
Pushtimi i Spanjės nga invadimi Islam parathuhet kėshtu:
Nga brigjet e lumit On
Larg Iberisė, nė mbretėrinė e Granadės,
Muhamedanėt kryqin do ta pėrndjekin.
Kėtij invadimi do ti paraprinte, nė rend tė parė, shkatėrrimi i shtetit tė Izraelit:
E tėra shterpe Sinagoga
Nė duart e sojit tė pafe do tė bjerė.
Me termin Sinagoga nėnkuptohet shteti i sotėm i Izraelit.
Gjatė pėrgatitjes sė kėtij botimi (prill 2002), nga lejmet ditore qė merrja, Lindja e Mesme ishte e trazuar nga luftimet serioze izraelito-palestineze.Viktimat e sulmeve terroriste tė vetėvrasėsve palestinezė dhe hakmarrja izraelite kundėr kėtyre sulmeve , kanė qenė nė fokus tė mediave botėrore.Rezidenca e liderit palestionez, Jaser Arafat, ishte e rrethuar dhe e sulmuar nga forcat speciale izraelite, e nė anėn tjetėr, kudo nė botė, organizoheshin protesta tė mėdha antisemitiste. Shtetet arabe, nė kontakte diplomatike gjithnjė e mė tepėr shprehnin pėrkrahjen e tyre pėr popullin palestinez dhe haptazi arsyetonin sulmet «terroriste» vetėvrasėse si metoda tė lejueshme tė luftės kundėr pushtimit.
Avganistani u sulmua dhe «terroristėt taliban» u eliminuan nga pushteti.Por, lideri dhe frymzuesi i tyre mė i madh Osama Bin Laden, ėshtė ende gjallė dhe pergatitet pėr sulme edhe mė tė ashpra kundėr SHBA-ve dhe shteteve evropiane.
Kėrcėnimet e Irakut nga aleatėt perendimorė pėr sulm tė mundshėm nė emėr tė luftės kundėr terrorizmit ndėrkombėtar, janė tė hapta dhe pritej vetėm tė kryhet faza pergatitore strategjike ushtarake dhe ajo e senzibilizimit paraprak tė opinionit , nė mėnyrė qė tė pranohet nė arenėn ndėrkombėtare, pasi tė ndodh njė sulm i tillė.
Iraku, pėrmes deklaratave tė liderit tė vet, Sadam Hyseini, nėn mbėshtetjen e pėrkrahjes sė gjithė popullit irakian, ėshtė kategorik se do tė qėndrojnė deri nė fund tė kėtij sulmi dhe nuk do t'i dorėzohen, siē thuhet, inperializmit amerikan dhe aleatėve tė tyre qė ka si qėllim tė vetėm, shkatėrrimin e botės islame.
Ēdo tė ndodhte, nėse pas kėtij sulmi, forcat e bashkuara tė Perendimit, edhe pse momentalisht tė fortė ushtarakisht, tė pėsojnė disfatė, kur dihen aspiratat e pakontestueshme tė Sadam Hysenit pėr dominim gjithėarab?
Mos do tė jetė, vallė, mu ky personalitet i cili pėrshkruhet nė ato vargje tė cituar mė lart tė Nostradamusit, se ai do tė «vijė, i keq, i ashpėr dhe i paskrupullt, duke e tiranizuar Mesopotaminė...??!»
Nė analizė tė lirė, etapat e depėrtimit tė «Mbretėrisė Arabe» Nostradamusi e parathotė kėshtu: Do tė filloj nga Palestina, Mesopotamia, dhe Arabia Saudite, pėrmes tėrė Afrikės Veriore, prej Egjiptit e gjer nė Maroko. Mė tej zgjėrimi do tė vazhdojė pėrmes Gadishullit Pirinej, Apenin dhe Ballkanik. Se sa do tė zgjasė dhe kur do tė fillojė ky invadim, nuk dihet sktėsisht edhe pse disa studiues mundohen ta deshifrojnė kohėn e mundshme tė fillimit tė saj.
Edhe njė kuatran tejet i qartė:
Forca e madhe qė e urren kryqin
Nė ndėrmjetlumė do ta ngrisė kokėn
Dhe lumin do ta kalojnė njėsitet e shpejta.
Me lumin nė kėto vargje ka mundėsi tė nėnkuptohet Deti mesdhe.D.m.th invadimi do tė fillonte nga njė breg, ndėrmjet lumit (detit) qė ndan bregun tjetėr tė saj.
Shpėtimin nga sundimi arab dhe invadimi Islam e sheh nga:
Gjaku trojan jetėn do ta japė
Zemrės germane qė do tė ngrihet e fortė
Fisin arab ashpėr do ta pėrndjekė
Duke i kthyer kishės vendin meritor.
Nėse i vrojtojmė dhe i analizojmė kėto dhe shumė vargje tė tjera me vėmendje, mund tė hasim nė dy supozime logjike:
1. I tėrė ky invadim i pėrshkruar dhe parathėnė qartė , veē ka ndodhur mė parė dhe ajo na ėshtė e njohur nga historia;
2. Supozimi tjetėr, paksa mė brengosės, do tė ishte se mjaft tė dhėna tė tjera pėrshkruese dhe situata momentale nė shtete tė tanishme arabe, mė tepėr flasin se njė invadim i tillė ende nuk ka ndodhur dhe pritet tė ndodhė nė njė tė ardhme tė afėrt.
1. Nėse e shfletojmė historinė, atėherė do tė shohim se invadimi mė i madh arab veē ka ndodhur nė shekullin XVII, si nė aspektin e dėpėrtimit fetar, ashtu edhe nė ate ushtarak. Jo vetėm qė muslimanėt nė kėtė shekul kanė fituar tė drejtėn e votės nė Indi, por ushtarakisht kishin dėpėrtuar, pėrveq nė 2/3 e sipėrfaqes sė kontinentit tė Afrikės, edhe nė brigjet e Danubit duke sunduar gjysmė shekulli. Marshimet e tyre fitimtare aq e kanė pasur ndikim nė mbretėrinė Austro-Hungareze, saqė ripėrtėrirja e saj ėshtė dashur tė pritej dy shekujt e ardhshėm. Edhe dominimi e kulturės arabe, tė pėrshkruar nga Nostra-damusi, kishte ndodhur nė kėtė periodė. Na ėshtė e njohur mirė pėrkthimi i 1001 netėve, qė shkaktoi pasion tė madh tek shkrimtarėt dhe letėrsia evropiane e asaj kohe. Rrallė mund tė gjendej ndonjė shkrimtar i shekullit XVIII qė nuk ishte nėn ndikimin e letėrsisė dhe kulturės persiane. Ja si pėrshkruhet njė ndikim nė planin kulturor tė invadimit arab dhe Islamit tek krijuesit evropianė:
Nė perėndim, i nderuari Libiani krenar
Kur librave arabe francezi t'i rreket
Punės letrare ai mjeshtėr i rrahur
Fjalėt arabe nė pėrkthim do t'i shndėrojė.
Edhe njė konstatim qė shpie nė favor tė hipotezės se invadimi arab nė fakt veē ka filluar. Evropa e sotme dhe metropolet e saj dita mė ditė mbushen me banorė azilantė arabė tė fesė muslimane nga Lindja, dhe kudo ėshtė prezente ndikimi i tyre i madh. Qyteti mė i madh musliman konsiderohet Parisi.
Kush ka mudur tė paramendojė se nė qendrat mė tė mėdha tė krishterizmit evropian do tė ngriten xhamitė nga ato mė tė pėrsosura dhe me arkitekturė mė bashkėkohore? A nuk ėshtė dukuri e shpeshtė qė shumė personalitete tė shquara tė jetės kulturore, ekonomike, politike dhe shkencore tė botės, tė ashtuquajtur bashkėkohorė, masovikisht pranojnė Islamin si fe tė tyre? Kjo brengosje veē ka filluar nė Evropėn e sotme.
2. Mjaft mėnyra tė mundshme tė fillimit, shenjat konkrete paralajmėruese, dhe pėrshkrimi zhvillimit tė vetė rrjedhės sė kėtij invadimi nga ana e Nostradamusit, flasinė qartė se ato kanė tė bėjnė me tė ardhmen e afėrt. Pėrveē rrethanave tjera qė pėrmenden si tė pandodhura gjer mė tani dhe qė shkojnė nė favor tė kėtij supozimi, duhet ta kemi pėr bazė edhe situatėn e tanishme pėrherė konfliktuoze nė Lindjen e Mesme dhe viset tjera arabe. Konfliktet dhe tendencat e bashkimit tė shteteve araba , forcimi gjithnė mė i madh ekonomik dhe ushtarak i disave prej tyre, lufta e gjatė dhe e drejtė e popullit palestinez pėr pavarsi nga pushtimi izraelit, dhe pse jo, edhe situata e krijuar pas sulmit terrorist nė SHBA, e cila globin tokėsor ka filluar ta ndajė, nė mes tjerash, edhe me urrejtjen ndėrfetare (ISLAMIT dhe KRISHTĖRIZMIT), atėherė me tė vėrtet nuk kishim dėshiruar qė parathėniet e Nostradamusit tė ndodhin nė realitet edhe pėrmes invadimit ushtarak. Nostradamusi ka edhe shumė gabime nė parathėniet e veta, e ne le tė shpresojmė se gabimi i tij mė i madh do tė jetė pikėrisht ky.

Psikologu
23-09-07, 02:40
f) Invadimi i racės sė verdhė nė Evropė

Mė sipėr pamė invadimin e mundshėm tė arabėve dhe Islamit nė Evropė. Njė invadim i tillė, sipas Nostradamusit, duhet tė ndodhė edhe me racėn e verdhė, dhe kjo parathėnie pėrsėritet shumė shpesh nėpėr kuatranet e tij.
Fillimin e invadimit tė racės sė verdhė, Nostradamusi e lidhė me paraqitjen e peshkut pėrbindėsh nė brigjet e Detit Adriatik.
Ky armik pritet tė paraqitet nė kohėn e sundimit tė hėnės. Raca e verdhė do ta pushtojė tėrė Evropėn, duke rrėnuar nė tėrėsi civilizimin krishter. Gjatė luftėrave me racėn e verdhė, parathuhet se do tė vijė gjer tek kataklizmat e mėdha , shirat dhe vėrshimet e papara, stuhitė e ngrohta qė do t'i djegin fushat dhe bregoret. Ēdo gjė do tė shndėrohet nė tym , zjarr dhe hi.
Ushtria e aziatve thuhet se do tė jetė e madhe numerikisht dhe e armatosur me arrmėt mė tė sofistikuara, me flotėn tejet tė pėrsosur detare dhe ajrore. Drejtimi i kėtij sulmi duhet tė fillojė nga Kina, nėpėr Indokinė, Indi, Iran, Avganistan, Kurdistan dhe tėrė Gadishullin Persik. Si vazhdimėsi, do tė pushtohet Greqia dhe Turqi, pastaj pėrmes Mezdheut do tė depėrtohet nė Detin Adratik, ku parashihen tė zhvilohen luftėra tė ashpra. Kėto luftėra aq do tė jenė tė pėrgjakshme saqė do tė skuqet deti nga gjaku i derdhur.
Pas kėtij invadimi, njė fuqi, qė do tė paraqitet nė shenjėn e peshojės, ende e panjohur, do t'i ndihmojė Evropės tė ēlirohet nga sundimi i racės sė verdhė .
Karakteristike pėrė kėtė periodė, sipas Nostradamusit, do tė jetė sundimi i gjatė i njė antikrishti.
Fundi i sundimit tė racės sė verdhė do tė vijė kur:
Nė Lindje do tė ketė panik tė madh dhe frikė
Nga i posazgjedhuri tė cilin do ta pėrkrahė edhe kisha
Rodosi dhe Bizanti do tė jenė tė larė me gjakun
barbar.
Nė luftėn kundėr racės sė verdhė do tė integrohen tė gjitha fuqtė e mėdha tė kohės pėrmes njė aleance tė ndėrsjellė, dhe pas kėsaj periode tė mundimshme,do tė vijė gjer tek ēlirimi i plotė i popujve.

Psikologu
23-09-07, 02:43
SHENJAT PARALJAMĖRUESE PĖR NGJARJET E ARDHSHME ME RĖNDĖSI

Paraqitja e yllit flokat

Paraqitja e yllit flokatė nė qiell ėshtė shenjė apo paralajmėrim pėr shumė ngjarje tjera qė do tė ndodhin nė vitet pas shekullit XX.
Kur ylli flokat tė shndėris gjatė javės
Dy shkėlqime diellore do tė zbulohen
Natėn si roje njė qen do tė lehė
Prifti i parė kur ta braktiė regjionin.

Vargu mbi zbulimin e dy shkėlqimeve diellore nė shumė interpretime pėr Nostradamusin shpjegohet si ēregullime nė vasion tė shprehura gjatė ndėrrimit tė orbitės sė tokės, por detajisht pėr kėtė dukuri nuk ka pėrshkrime mė konkrete.
Ka edhe komentues tė tillė qė kėtė varg nuk e shpjegojnė si ēregullim nė vasion, por si eksplodim i bombės atomike nė njė luftė tė mundshme katastrofale pėr njerėzimin.
Pas lajmeve tė paraqitjes sė disa yjeve tė ēuditshme afėr Tokės, ka pasur disa tentime qė tė deshifrohet edhe viti i ndodhjes, gjė qė ka kaluar pa u dėshmuar nė praktikė. Si vit i mundshėm i kėsaj ngjarjeje ishte nė opcion edhe 1987-ta. Nė kėto vite, realisht kishim paralaj-mėrime tė shkencėtarėve astronomikė pėr njė katarstrofė e cila i afrohet Tokės pėrmes njė meteori nė formė tė yllit me bisht, por kjo u evitua pa ndikime serioze pėr planetin e Tokės.
Le tė jetė ashtu edhe nė tė ardhmen.
Vargu i katėrt i kėtij kuatrani, gjatė ndodhjes sė fenomenit me «dy shkėlqime diellore», thotė se «prifti i parė do ta braktisė regjionin». Me «priftin e parė» ska dyshim se kemi tė bėjmė me Papėn, i cili do tė kthehet nga njė udhtim i tij i rėndėsishėm.
Dy vargje tjera:
Kur Ylli flokatė qiellit tė fluturojė
Tre sundimtarėt do tė jenė nė grindje

Pa pasur nevojė t'i komentojmė kėto vargje, le tė vazhdojmė me vargun tjetėr qė pason:
Atyre dhe paqes termetet u kanosen.
Koha ku do tė grinden tre sundimtarė do tė pėrcillet me tėrmete tė mėdha katastrofale.
Paraqitja e peshkut pėrbindėsh nė Adriatik
Nga shenjat konkrete tė fillimit tė ngjarjeve nė vazhdim , pa dyshim, nė parathėniet e Nostradamusit ėshtė paraqitja e njė peshku pėrbindėsh nė Detin Adreatik.
Nė lidhje me kėtė peshk tė ēuditshėm thuhet:
Nė Krustumium nga Deti Adriatik
Do t' paraqitet njė qenie e ēuditshme
Me trup peshku dhe kokė njeriu
Qė do t'i shpėtohet kurthės.

Para disa vitesh nė disa mjete tė informimit publik ishte botuar lajmi spektakular se peshkatarėt italianė gjatė peshkimit nė ujėrat e Deti Adriatik kishin takuar njė peshk tė ēuditshėm, por ky lajm, pėrveē efekteve senzacionale mediale, nuk ishte e dėshmuar si e saktė.
Nga Adriatiku dhe nė viset Sabine
Pėrbindėshi i tmerrshėm do tė lundrojėy
Dhe kur ky peshk nga toka dhe deti
Me valėt e deti nė breg do tė hidhet.

Pasi tė paraqitet ky peshk i ēuditshėm nė brigjet e Detit Adriatik...
Atėherė nga deti dhe muret
Do tė duket armiku.

Shkaku ekziston, por nuk dihet qartė;
Nė peshkun kur hekuri dhe letra tė gjenden
Kush luftės i rreket nga jasht o t' dali
Detit shpejtojnė anijet e tij
Tokės latini do t'i afrohen.

Psikologu
23-09-07, 02:45
Lajmėrimi i mesisė dhe religjionit tė ri
Paraqitjet e mesive (profetėve) si predikues tė rinj fetarė dhe paralajmėrues tė fjalės sė Zotit, janė specifike pėr shumė perioda tė zhvillimit tė shoqėrisė njerėzore. Karakteristikė e lajmėrimit tė tyre nuk ėshtė vetėm koha e paraqitjes, por edhe vendi, gjegjėsisht regjioni gjeografik. Mesitė e gjertanishme gjithmonė janė paraqitur nė Lindje, duke i pėrhapur mė vonė mėsimet e veta nė tėrė rruzullin tokėsor. Nė librat e vjetra tė shenjėta, ardhja e njė mesie gjithmonė parathuhet nga mesia e mėparshme dhe disi, edhe pse jo koha e saktė dhe vendi, dihet parimisht se ai do tė vijė. Nė religjionin e fundit islam, religjion ky mė i pėrhapur nė tėrė rruzullin tokėsor, nuk parathuhet ardhja e mesisė tjetėr nė tė ardhme dhe decidivisht konstatohet se Pejgamberi a.s. Muhamedi konsiderohet si profet i fundit.
Sigurisht qė tė gjitha kėto rrethana i ka ditur edhe Nostradamusi, por sidoqoftė, ai nė njė periudhė tė ardhshme kohore qartė e parathotė ardhjen e mesės dhe ate nga gjiri i religjionit krishter dhe konkretisht nga njė regjion i Evropės perendimore.
Si zakonisht, lindja e mesisė do tė jetė modeste, pa ndonjė pompozitet tė madh nė fillim:
Nga perendimi i skajshėm i Evropės do t'jetė
I lindur fėmja nė shtėpinė e mjerė (varfėr)
Shumė do t'i ndjekin fjalėt dhe hapat (e tij)
E tėrė lindja do tė jehojė nga kjo.
Mė tej vazhdon:
Nga trejata ujore do tė lindė
Ai tė cilit e enjtja festė do t'jetė
Nami, fama dhe forca do t'i rritet
Me shtrėngatė kah lindja do tė rrjedhė.
Me kėtė kuatran parathuhet se religjioni i ri edhe pse predikuesi ėshtė nga Perėndimi, do tė fillojė nga Lindja, pėr t'u pėrhapur mė vonė edhe nė viset tjera tė Perėndimit. Trejata simbolizon treshen krishtere (ati, biri, shpirti i shenjtė). Kurse me ujore nėnkuptohet regjioni apo shteti nėn simbolin e horoskopit tė ujorit. Disa studiues si shtet tė mundshėm e supozojnė Britaninė e Madhe.

Metodat dhe aftėsitė pėrmes cilave Nostradamusi i ka realizuar parathėniet e veta.
Aftėsia e jashtėzakonshme e regjistrimit tė ngjarjeve para se tė ndodhin ato, nuk ishte e rastėsishme te Nostradamusi. Sipas shkrimeve tė vetė autorit dhe dėshmive bashkėkohės, familja e tij ka qenė trashėgimtare e njė fisi ēifut IS-HAR qė kishte pėr detyrė t’i ruajė shumė librat e vjetėr tė okultizmit, tė magjisė dhe tė alkimisė, librat kėto qė datonin qė nga kohėt e Davidit dhe Solomonit. Disa anėtarė tė kėtij fisi dallonin me aftėsi tė veēanta trashėguese tė parathėnies sė gjėrave.
Kėtė aftėsi tė trashėguar tė fisit tė vet e pėrshkruante qartė edhe vetė Nostradamusi:
Pra, ky fis Is-har ka qenė i njohur
Me dhuratėn e madhe dhe ėshtė i aftė
Qė ta dallojė dhe ta vėrejė atė (gjėrat)
Qė do tė jetė nė tė gjitha kohėt
Mu nga kėta libra, Nostradamusi me pėrpikėri ėshtė njoftuar me metodat e ndryshme tė shkencave tė fshehta okuliste. Gjatė punės sė tij rituale, pėrdorte ndėrmjetėsues tė ndryshėm fizikė: ekstraktet e bimėve tė ndryshme, pasqyrėn vizėlluese dhe enėn ose globin e mbushur me ujė. Me lutje dhe me disa erėra tė bimėve qė i digjte, binte nė njė trans, ashtu qė nė atė gjendje psikike, i vrojtonte ngjarjet qė duhet tė ndodhnin. Me kėtė ritual, siē e pėrshkruante edhe vetė, ftonte “engjėllin mbrojtės” me tė cilin komunikonte.
Gjithmonė parathėniet e veta i ka kryer natėn.
Qėndroj nė mbrėmje pranė pasqyrės mistike
Duke qenė vetėm mbi karrigen e bakrit
Shkėndija e vogėl del nga vetmia
Dhe bėnte atė qė konsiderohej e pabesueshme.
Me shtagė nė dorė, lėnė ndėrmjet degėve
Lagur nė ujė, edhe skajet e ndritshme, (por) edhe kėmbėn
Frika, dhe zėri (me) dridhmė, (vjen) pėrtej mbajtėsve”
Kėtu na pėrshkruan se si , para se tė fillonte me parathėnie, rrinte afėr globit me ujė dhe priste qė tė arrijė frymzimi hyjnor nė tė. Kur nuk kishte sukses me ujė, provonte me zjarr. Duke mbajtur nė dorė degėn e dafinės, me tė cilėn prek “shkamin” ku ulej (trekėbėshin), ftonte engjėllin e vet mbrojtės, e quante BEL, pėr t’iu ofruar dhe pėr t’i ndihmuar nė qartėsimin e vizioneve pėr ngjarjet e ardhshme.
Kontakti me engjėj ishte i pashmangshėm nė ritualet e Nostradamusit. I ftonte rregullisht ata, nė ēdo ritual parathėnės, dhe me ta sillej me njė respekt tė veēantė. Ndaj tyre kishte gjithmonė konsideratė. Pasi merrte shėrbimin e kėrkuar, i falėnderohej nė atė mėnyrė qė linte pėrshtypje sikurse ato ishin me tė vėrtetė krijesa reale fizike. Tė pėrkujtojmė ritualin e parathėnies tek bijtė e Katarina Mediqit. Pasi e kryen vrojtimin e caktuar tė parathėnies sė fatit tė tyre, tri herė e pėrsėrit formulėn e lejimit pėr largimin e engjėllit qė i ndihmoi gjatė tėrė kohės sa kishte kėtė vizion tė qarta pėr ardhmėrinė e tyre. Lejimi i largimit, njėkohėsisht ishte edhe si njė lutje falėnderimi.
Kėtė ritual , siē e pėrshkruante edhe vetė, e bėnte nė kėtė mėnyrė:
Nė emėr tė Zotit tė madhėrishėm,
Lejoj largimin nga kjo pasqyrė
Tė tė gjithė engjujve qė janė lėshuar nė tė
Dhe pėrherė paqja e zotit
Le tė jetė midis nesh.
Fenomeni nė tėrsi, por edhe metodat rituale tė pėrdorura gjatė procedurės sė arritjes gjer tek parathėniet e caktuara, pėr logjikėn tonė materialiste janė plotėsisht tė pakuptimta dhe totalisht tė pasqarueshme me principet e ligjshmėrive tė edukatės sonė materialiste. Duke vepruar kėshtu, ai dėpėrtonte nė njė kohė ciklike, nė njė kohė absolute totale ku e tanishmja shndėrohet nė tė pėrhershmen. Frymėzimi qė buronte nga e pėrjetuara e momentit, e kaplonte dhe e preukuponte. Pastaj, nė mendjen e tij jehonin pėrcepcionet, emrat dhe fjalėt tė cilat shpeshėherė edhe vet nuk i kuptonte.Gjersa shpirti i tij shėtiste nėpėr hapsirė tė pakapshme hyjnore, trupi pėrjetonte njė proces tė paparė transformues. Gjithmonė pas ritualit tė caktuar, kishte djersitje tė trupit tė pėrcjellė me shenja tė konsiderueshme rraskapitėse dhe dridhma tė shprehura tė gjymtyrėve.
Se sa ishte kjo punė e rėndė jo vetėm psikike, por edhe fizike, shihej nga letra dėrguar tė birit tė vetė Cezarit, tė cilin e kėshillon qė ai kurrė tė mos merrej me kėso gjėrash. Po ashtu djegien e tė gjitha librave tė trashėguara tė astrologjisė,magjisė, dhe okultizmit, disa e shpjegojnė me frikėn nga pėrndjekja e inkuizicionit. Mirėpo, pėr-kundrazi, ky akt kishte tė bėnte me asgjėsimin e tyre qė ato tė mos trashėgohen nga i biri. Nė botimin e Letrės drejtuar tė birit, Cezarit, shkruante:
Unė (librat) i kam shndėrruar nė hi
Qė ( ti) mė vonė tė mos biesh nė lajthim
Kur t’i eipesh gjurmimit, nė argjend dhe ari
Ta shndėrrosh zhivėn, metalin dhe dheun.
Pra, njė kėshillė e sinqertė prindore me plot dashuri dhe respekt ndaj tė birit, qė ai tė mos e vazhdonte rrugėn e babait dhe kur tė mos merret me kėto shkenca okuliste, edhe pse sipas traditės familiare, trashėgimia duhej t’i takonte atij

Psikologu
23-09-07, 02:46
VDEKJA E PARATHĖNĖSIT TĖ MADH TĖ TĖ GJITHA KOHĖVE


Nė ēastet e fundit tė jetės sė vet, Ndostradamusi seriozisht vuante nga dhimbja e eshtrave dhe nga sėmundja e ujit., sepse organizmi i tij ishti i lodhur dhe i raskapitur seriozisht. Gjatė tėrė kohės sė sėmundjes , nxėnėsi i tij besnik, Sevinije, nė asnjė ēast nuk ėshtė larguar nga shtrati. Atij ia kishte besuar shumė fsheftėsitė e parathėnieve, por edhe dėshirėn e vet tė fundit qė pas vdekjes tė varroset nė varrin qė personalisht e kishte ndėrtuar. Varreza ėshtė e vendosur ndėrmjet hyrjes dhe altarit tė kishės sė Shėn Martes nė Salone.
Ashtu siē jetoi dhe veproi, me pėrplot batica dhe zbatica tė jetės sė vet, i rraskapitur dhe i dėrmuar nga sėmundja , njė mbrėmje, para se t’i mbyllte sytė pėrgjithmonė, Nostradamusi ftoi notarin dhe vetė ia diktoi testamentin e fundit. Nxėnėsi i tij , Sevinije , duke e pėrshėndetur me fjalėt: “Do tė shihemi nesėr nė mėngjes” merr pėrgjigjen e prerė:
-“Nesėr, kur tė zbardhė dita, unė mė nuk do tė jem”Dhe me tė vėrtetė tė nesėrmen e gjejnė tė shtrirė nė mes tė shtratit dhe tavolinės sė punės, pranė dritares sė hapur, me sy tė mbyllur pėrgjithmonė.
Vdekja e tij ka mundėsi tė parathuhet edhe nė kėto vargje:
Kur lajmėtari tė kėthehet me dhuratėn e mbretit
Zoti si tė paaftė (ate) do ta njehi
Miqtė (qė) t’i njoftojnė vllėzėrit do tė ngasin
Ate nė shtrat tė vdekur do ta hasin.

Sėmundja e kaplon Nostradamusin pas kthimit tė tij nga njė vizitė te mbreti i Arlesit dhe nga ky udhėtim vjen me njė dhuratė madhėshtore:emėrimin e vet si mjek zyrtar nė oborrin mbretėror.
Vdekja pason 7 muaj pas botimit tė kėtyre vargjeve parathėnėse.
Ishte ditė e ngrohtė korriku i vitit 1566, kur pėrgjithmonė largohet nga bota fizike njė gjeni qė shekuj me radhė, me parathėniet e tij do ta mbajė nė ankth tėrė botėn.
Nostradamusi jetoi 62 vjet, 6 muaj e 12 ditė.Varroset nė varrezat e kishės sė SHĖN MARTES nė Salon tė Francės, nė njė varrezė tė cilėn e ndėrtoi sa ishte i gjallė. Me dėshirėn e tij tė fundit ėshtė varrosur , jo siē ishte zakoni horizontalisht, por vertikalisht. Ky zakon i varrimit nuk ėshtė i njohur askund nė botė. Nuk ka kurrfarė gjurmash materiale dhe as tė shkruara, se ndonjė popull i lashtė, apo ndonjė rast tjetėr individual tė varrosė tė vdekurit nė kėtė mėnyrė. Vlerėsimet se varrosja e till vertikale ėshtė bėrė pėr shkak tė mosshkeljes sė varrit, janė jo aq bindėse. Varri ishte ndėrtuar pranė murit, ndėrmjet hyrjes nė kishė dhe oltarit, prandaj, edhe sikur tė ishte horizontale , nuk do tė kishte mundėsi tė shkilej.
Pse ėshtė varrosur kėshtu, edhe sot e kėsaj dite mbetet enigmė e pazbuluar. Dhe, besoj se kurrė nuk do tė zbulohet.
Nostradamusi, sikur edhe i vdekur, ka dashur t’i tregojė njerėzimit se ai ėshtė njė profet i madh. Gjatė Revolucionit Francez disa revolucionarė tė dehur ia shkatėrrojnė varrin dhe ēuditėrisht shkatėrruesi vdes nė vend, e nė gėrmadhat e eshtrave tė tij gjendet pllaka me mbishkrimin e vitit 1791, vit kur shkatėrrohet varri i tij.
E pabesueshme, por e vėrtetė! Nostradamusi ka paraparė edhe vitin e rrėnimit tė varrit tė tij. Se sa do tė bėjnė bujė tė madhe veprat e tij nė parashikimin e ngjarjeve tė ardhshme tek gjeneratat qė do tė vijnė, ka qenė mė se i vetėdishėm dhe kėtė njohuri e parathotė kėshtu:
Kur pėrgjithmonė tė shuhet qenia ime materiale
Mė shumė do tė bėjnė (bujė) shkrimet e mia
Se sa unė gjatė tėrė jetės sime.

Kontributin pėr pėrmbushjen e vazhdueshme tė kėsaj parathėnie, po e japim edhe ne me kėtė prezentim tė tij modest pėr lexues shqiptarė

Psikologu
23-09-07, 02:47
Adnan Abrashi u lind mė 21.12.1957 nė Prizren. Shkollėn fillore dhe atė tė mesmen e kreu nė vendlindje, ndėrsa mė 1982 diplomon nė Fakultetin Juridik tė Universitetit tė Prishtinės. Me tė diplomuar, pėrkatėsisht qė nga viti 1982 punon si sekretar i ndėrmarrjes grafike-botuese “RAMIZ SADIKU” nė Prizren. Pėr shkak tė bindjeve tė veta atdhetare, nė vitin 1992 pėrjashtohet nga puna si i papėrshtatshėm politikisht.

Qė nga vitet e shkollės sė mesme, por edhe sot e kėsaj dite, ėshtė marrė dhe vazhdon tė merret me studimin dhe trajtimin e fenomeneve tė ndryshme parapsikologjike. Qė nga kjo kohė ka bashkėpunuar me shumė revista. Ishte njėri prej themeluesve tė parė tė revistės mujore “ASTRA”, qė botohej nė Prizren, e vlerėsuar si revistė e parė gjthėshqiptare e specializuar pėr trajtimin e temave psikologjike, filozofike, parapsikologjike, metafizike... Njė kohė tė gjatė, ka bashkėpunuar me mjaft sukses edhe me revistėn HOROSKOPI, qė botohej nė Prizren . Dy vitet e fundit ėshtė duke bashkėpunuar me revistėn “KOSOVARJA” .


Ka botuar deri mė tash dy vepra: “PARATHENIET E NOASTRADAMUSIT” dhe romanin “NE VORBULLĖN E JETES (Pjesa I)


Ka marrė pjesė nė shumė kurse, ligjėrata dhe seminare nga lėmi i parapsikologjisė.


Aktualisht punon si PRODUCENT nė Televizionin OPINION me seli nė Prizren.

valiii
20-06-11, 00:08
Teoricienti konspirativ David Icke jap idene se Nostrademus kishte akces ne shoqerit sekrete te kohes te cilat veq kishin percaktuar rrjedhen e ngjarjeve...
Nuk duhet ēuditur ne kete kur marim parasysh letrat e Mazinit (kreut te Illuminatit pas vdekjes se Waishaupt) drejtuar Albert Pikes (kreu i illuminatit i asaj kohe i percaktuar ne Amerike) ku permendet si plan lufta e pare botrore, ajo e dyta e Hitlerit per te krijuar shtetin e Izraelit dhe e treta (eshte ne prag) qe do te ndodhe ndermjet Izraelit dhe shteteve Arabe ...

taraku-1
21-06-11, 07:04
Teoricienti konspirativ David Icke jap idene se Nostrademus kishte akces ne shoqerit sekrete te kohes te cilat veq kishin percaktuar rrjedhen e ngjarjeve...
Nuk duhet ēuditur ne kete kur marim parasysh letrat e Mazinit (kreut te Illuminatit pas vdekjes se Waishaupt) drejtuar Albert Pikes (kreu i illuminatit i asaj kohe i percaktuar ne Amerike) ku permendet si plan lufta e pare botrore, ajo e dyta e Hitlerit per te krijuar shtetin e Izraelit dhe e treta (eshte ne prag) qe do te ndodhe ndermjet Izraelit dhe shteteve Arabe ...

Kjo e fundit kysmet Zotit qe ka me ndodhe.. a dihet perafersiht cilin shtet ka me fillue ne palestin diku apo ?