PDA

View Full Version : Mozilla pėrgatit Firefox pėr celularė, pėr ueb-shfletim


iliros
11-10-07, 16:19
http://img211.imageshack.us/img211/2248/f1011041830575mzl3.gif
Mozilla, kompania e cila qėndron pas programit shfletues pėr ueb, Firefox, ėshtė koncentruar me seriozitet nė ndėrtimin e njė ueb shfletuesi edhe pėr celularė. Gjendja nė kėtė drejtim nuk ėshtė fort e kėnaqshme: njė Internet Explorer, i cili edhe nuk ėshtė shumė mė i avancuar se konkurrentėt, Opera Mini dhe Opera Mobile.
--------------------------------------------------------------------------------------
Megjithėse numri i tė kyēurve nė internet pėrmes telefonave celularė sa vjen e rritet, ende ndjehet njė mungesė e njė programi mė tė sofistikuar qė do tė lejonte shfletim tė shpejtė dhe tė lehtė nė internet.

Tashmė tė gjithė sytė janė drejtuar kah Mozilla, programi Firefox i tė cilit ka bėrė revolucion nė shfletuesit e internetit, por qė nuk ka ofruar mė shumė se sa Minimo, njė miniverzion i Firefoxit pėr celular.

Por, Mike Schroepfer, i cili udhėheq me grupin hulumtues nė Mozilla, ka thėnė se do tė pėrkushtohet nė ndėrtimin e njė ueb-shfletuesi pėr telefonat mobilė. Megjithatė, ky projekt ėshtė pėr momentin vetėm nė letėr, ashtu qė nuk do tė mund ta shohim sė paku edhe disa muaj, deri pas daljes sė Firefox 3.


© Portali Telegrafi 2007