PDA

View Full Version : Nė dhjetor fillon shitja e televizorėve OLED nga Sony


iliros
11-10-07, 20:23
http://img223.imageshack.us/img223/273/f1005065851676mqd4.gif
Sony OLED 11

Sony ka paralajmėruar ditė mė parė qė prej 1 dhjetorit do tė fillojė me shitjen e televizorėve OLED ultra tė hollė, me trashėsi prej hiq mė shumė se tri milimetrash, i cili do tė paraqes njė konkurrencė shumė tė madhe pėr LCD-tė dhe plazmat aktualisht dominuese.

--------------------------------------------------------------------------------------
Sony si prodhuesi i dytė mė i madh i televizorėve LCD gjendet pas Samsungut. Nė Sony besojnė qė televizori i ri do t’ju mundėsojė pėrparėsi konkurruese, ani pse edhe kompanitė tjera po punojnė nė ekranet OLED, ata tė Sonyt do tė paraqiten tė parėt nė treg.

OLED televizorėt e parė tė Sonyt me ekran prej 11 inēėsh do tė kushtojnė 850 funte (mbi 1.200 euro), pėrderisa shitja e tyre do tė fillojė mė 1 dhjetor nė Japoni. Tani pėr tani nuk dihet se kur do tė gjendet nė tregun global.

''Nuk mendoj qė televizorėt OLED do tė zėvendėsojnė ata LCD brenda natės, por besoj qė ky lloj i teknologjisė ėshtė me potencial tė madh. Diēka qė do tė vjen pas televizorėve LCD", ka thėnė Katsumi Ihara, pėrfaqėsues i kompanisė Sony.

Mundesuar Nga : Portali Telegrafi