PDA

View Full Version : Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė


yllbardh
18-10-07, 01:11
The Independent, sot nė ballinė sjell lajmin se nobelisti Amerikan James Watson ėshtė kritikuar pėr komentet e tija lidhur me racėn.
James Watson,gjeneticisti 79 vjec, ka rihapur debatin eksploziv lidhur me racėn dhe shkencėn gjatė njė interviste qė i ka dhėnė revistės
"The Sunday Times", ku deklaroi se politikat e Perėndimit ndaj vendeve Afrikane kanė qenė gabimisht te bazuara nė supozimin se njerėzit e zinj janė po aq te menēur sikur tė bardhėt perderisa "testimet" e tregojnė tė kundėrtėn.
Ai, pėrcjell The Independent, ka deklaruar se gjenet qė janė pėrgjegjėse nė krijimin e kėtyre dallimeve nė mes tė inteligjencave kanė pėr tu identifikuar brenda dhjetė-vjetėshit te ardhėm.
Gjatė intervistės, Watson - ka shtuar se dėshira qė tė gjitha qeniet njerėzore tė jenė tė barabarta ekziston, por se "njerėzit qė kanė punė me racėn e zezė, thjesht e kuptojnė se kjo nuk ėshtė e saktė".
Keith Vaz, njė nga kritikėt e Watsonit ka thėnė:"Ėshtė e dhimbshme tė shohesh njė shkencėtar tė njė kalibri tė tillė tė japė deklarata tė tilla, tė pabaza, joshkencore dhe tėrėsisht ofenduese"
-Watson, shkruan The Independent ka siguruar vendin e tij nė historinė e shkencės, me punėn qė ka kryer ne Universitetin e Kejmbrixhit, gjatė viteve tė pesėdhjeta dhe gjashtėdhjeta, kur ka qenė pjesė e ekipit qė ka bėrė zbulimin e strukturės sė ADN-sė.
Ėshtė shpėrblyer me ēmimin Nobel bashkarisht me dy kolegėt e tij tė tjerė, Britanikun Francis Krick dhe Mauris Vilkinsin e Zelandes se Re.
The Independent, tutje informon se Watsoni sot mbėrrin pėr vizitė ne Britani, ku ka per tė folur rreth librit tė tij tė ri, "Mos i lodh njerėzit : Mėsime nga Jeta nė Shkencė".
Nuk ėshtė hera e parė qė Watsoni jep deklarata skandaloze.
Ai, shkruan The Independent, nė vitin 1977 kishte deklaruar pėr njė gazetė Britanike se njė grua duhet tė ketė tė drejtėn e abortimit tė frytit te saj, po e kuptoi qė testet tregojnė se ai femijė ka pėr tė qenė homoseksual.
Pas skandalit qė kjo shkaktoi, ai pat thėnė se po fliste vetėm per "hipotezė" dhe se kjo nė realitet nuk do mund tė futej nė pėrdorim.
The Times nė ballinė sjell lajmin se punėtorėt migrant nė Britani punojnė mė gjatė, mė me zell si dhe fitojnė mė tepėr.
Migrantėt nė Britani, thotė The Times,kanė etikė mė tė mirė tė punės sesa Britanikėt dhe punojnė me tepėr orė, duke u semurė me pak se vendasit.
Edhe tė ardhurat e tyre janė mesatarisht mė tė mira pėr afro 60 sterlina. Nė disa rajone megjtihatė ka edhe ankesa se prania e migrantėve ka bėrė qė numri i krimeve te vogla tė jetė nė rritje si dhe ka sjellė ngritje ēmimesh rreth akomodimit privat.
Huazuar nga BBC mė 18.10.2007

yllbardh
18-10-07, 01:13
Cka u'a merr mendja juve a ka mbėshtetje shkencore kj hipotezė apo jo?

Preshevar
18-10-07, 07:35
Hipotez, Watson-i e paska then edhe vet, qė e paska siguruar emrin e tij nė histori ! I ka mar lakmi Darwin-it, tash e ka lėn nje kashelashe ne ket bot, e tani na t'hahem na qe kemi mbet me to.

S'po e kuptoj se pse ende ka gazeta qe publikojn deklarata tipike raciste !

Qfar ka tė interesoj lexuesit t'bardhė ? tė gėzohet, edhe pse eshte totall budall a ? :confused:

E pat provuar njė far mustaqaku nje here duke e lavdruar racėn e vet si "superiore",.. po ku eshte sot ?.........

luckyman
18-10-07, 19:15
......raca e zeze ka gjene te majmunave,(nuk po tallem),vetem shiqojeni shuplaken e dores(tek raca e zeze)gjunjet,koken...............!

yllbardh
19-10-07, 11:33
Kėrkon falje pėr deklarimin e mėparshėm

Gazeta The Independent boton sot njė fotografi tė shkencėtarit James Watson fituesit tė cmimit Nobel i cili shokoi botėn me pikėpamjet e tij pėr racėn dhe inteligjencėn.
Nė njė shkrim ekskluziv pėr kėtė gazetė ai kėrkon ndejsė pėr ēdo ofendim qė ka shkaktuar, kur ai sugjeroi se zezakėt afrikanė ishin mė pak inteligjent sesa perėndimorėt.
"Unė kurrė nuk i jam shmangur deklarimit tė atyre gjėrave qė besoj se janė tė vėrteta", thotė James Watson, i cituar nga gazeta The Independent.

yllbardh
19-10-07, 11:37
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://newsimg.bbc.co.uk/media/images/39148000/jpg/_39148717_watsonsigns203.jpg
Shtypi i sotėm Britanik pasqyron tema tė ndryshme, pėrfshirė pohimet"raciste" tė nobelistit amerikan, gjeneticistit James Watson.
The Independent, sot nė ballinė sjell lajmin se nobelisti Amerikan James Watson ėshtė kritikuar pėr komentet e tija lidhur me racėn.
James Watson,gjeneticisti 79 vjec, ka rihapur debatin eksploziv lidhur me racėn dhe shkencėn gjatė njė interviste qė i ka dhėnė revistės
"The Sunday Times", ku deklaroi se politikat e Perėndimit ndaj vendeve Afrikane kanė qenė gabimisht te bazuara nė supozimin se njerėzit e zinj janė po aq te menēur sikur tė bardhėt perderisa "testimet" e tregojnė tė kundėrtėn.
Ai, pėrcjell The Independent, ka deklaruar se gjenet qė janė pėrgjegjėse nė krijimin e kėtyre dallimeve nė mes tė inteligjencave kanė pėr tu identifikuar brenda dhjetė-vjetėshit te ardhėm.
Gjatė intervistės, Watson - ka shtuar se dėshira qė tė gjitha qeniet njerėzore tė jenė tė barabarta ekziston, por se "njerėzit qė kanė punė me racėn e zezė, thjesht e kuptojnė se kjo nuk ėshtė e saktė".
Keith Vaz, njė nga kritikėt e Watsonit ka thėnė:"Ėshtė e dhimbshme tė shohesh njė shkencėtar tė njė kalibri tė tillė tė japė deklarata tė tilla, tė pabaza, joshkencore dhe tėrėsisht ofenduese"
-Watson, shkruan The Independent ka siguruar vendin e tij nė historinė e shkencės, me punėn qė ka kryer ne Universitetin e Kejmbrixhit, gjatė viteve tė pesėdhjeta dhe gjashtėdhjeta, kur ka qenė pjesė e ekipit qė ka bėrė zbulimin e strukturės sė ADN-sė.
Ėshtė shpėrblyer me ēmimin Nobel bashkarisht me dy kolegėt e tij tė tjerė, Britanikun Francis Krick dhe Mauris Vilkinsin e Zelandes se Re.
The Independent, tutje informon se Watsoni sot mbėrrin pėr vizitė ne Britani, ku ka per tė folur rreth librit tė tij tė ri, "Mos i lodh njerėzit : Mėsime nga Jeta nė Shkencė".
Nuk ėshtė hera e parė qė Watsoni jep deklarata skandaloze.
Ai, shkruan The Independent, nė vitin 1977 kishte deklaruar pėr njė gazetė Britanike se njė grua duhet tė ketė tė drejtėn e abortimit tė frytit te saj, po e kuptoi qė testet tregojnė se ai femijė ka pėr tė qenė homoseksual.
Pas skandalit qė kjo shkaktoi, ai pat thėnė se po fliste vetėm per "hipotezė" dhe se kjo nė realitet nuk do mund tė futej nė pėrdorim.
The Times nė ballinė sjell lajmin se punėtorėt migrant nė Britani punojnė mė gjatė, mė me zell si dhe fitojnė mė tepėr.
Migrantėt nė Britani, thotė The Times,kanė etikė mė tė mirė tė punės sesa Britanikėt dhe punojnė me tepėr orė, duke u semurė me pak se vendasit.
Edhe tė ardhurat e tyre janė mesatarisht mė tė mira pėr afro 60 sterlina. Nė disa rajone megjtihatė ka edhe ankesa se prania e migrantėve ka bėrė qė numri i krimeve te vogla tė jetė nė rritje si dhe ka sjellė ngritje ēmimesh rreth akomodimit privat.

valiii
19-10-07, 14:05
Kėrkon falje pėr deklarimin e mėparshėm

Gazeta The Independent boton sot njė fotografi tė shkencėtarit James Watson fituesit tė cmimit Nobel i cili shokoi botėn me pikėpamjet e tij pėr racėn dhe inteligjencėn.
Nė njė shkrim ekskluziv pėr kėtė gazetė ai kėrkon ndejsė pėr ēdo ofendim qė ka shkaktuar, kur ai sugjeroi se zezakėt afrikanė ishin mė pak inteligjent sesa perėndimorėt.
"Unė kurrė nuk i jam shmangur deklarimit tė atyre gjėrave qė besoj se janė tė vėrteta", thotė James Watson, i cituar nga gazeta The Independent.

Kerko falje edhe ti luckyman sa s'ta kam lshue ne qafe Naomi Campbell-in me bashke me Beyoncen :biggrin:

yllbardh
19-10-07, 14:23
......raca e zeze ka gjene te majmunave,(nuk po tallem),vetem shiqojeni shuplaken e dores(tek raca e zeze)gjunjet,koken...............!Njė kuriozitet: Ngjashmėria gjenetike nė mes tė shimpanzės me njeriun ėshtė mbi 90%(se nuk mė kujtohet nr.# i sakėt). Njė ndryshimi vogėl nė materialin gjenetik bėnė qė ne sot tė jemi ashtu si jemi me ngjyra lėkure dhe gjatėsi trupi tė ndryshėm. Po ashtu ky ndryshim ėshtė ai qė dallon njeriun nga shimpanza....

P.S. Ruaju kėrcėnimit tė Valii-t......:biggrin:

4peace
19-10-07, 20:34
*


Ka tė drejtė ky far (hamak) shkencėtari.
Zezakėt, tė trajtuar nė mėnyrėn mė shtazarake, mu sikurse edhe indiantėt, deri dje, e qebesa edhe sot e kėsaj dite, nuk kanė (pasur) tė drejtė emancipimi, nuk kanė qenė tė barabartė...Prandaj, siē predominon opinioni edhe nė mesin tonė (shqiptar), "bariu"/"katun'ari"/"analfabeti" s'di asgjė, d.m.th. ėshtė jointeligjent. Apo mė pak inteligjent se "shkollovanėt", megjithėse mbi 80% tė "shkollovanave" tanė janė analfabetė (=jointeligjentė) tė klasit tė parė.


D.m.th., e gjitha mvaret nga pikėvėshtrimet, tė mos them paragjykimet.
Ja shembulli mė konkret a la ballkanas:
Per serbėt, shqiptarėt dhe ciganėt (jevgjit/romėt) janė/jemi "racė" mė e dobėt se vet ata.
Edhe sipas (para)gjykimeve tona jevgjit/romėt janė "racė" jointeligjente apo mė e dobėt se ne.


I shtypuri ka qenė, ėshtė dhe do tė jet pjesėtar i "racės" sė dobėt...


Nėse shikohet nga ana mė e vėrtetė, edhe ajo qė kemi mėsuar nga bangat shkollore mbi racat ėshtė teori plotėsisht e gabuar, nga vet fakti se racat nuk ndahen nė bazė tė ngjyrės por nė bazė tė shkallės evolutive.

Nėse e marrim shembull racėn ariane, si racė mė e zhvilluar (evoluar), atėherė pjesėtarė tė racės ariane mund tė hasim tek zezakėt, "lėkurėkuqėt"(indianėt), verdhakėt, bardhokėt...


Kjo mund tė kuptohet mė sė miri nėse e dijmė se kush jemi ne? Kush jam unė? Me ēka indentifikohem unė? Me trup apo me shpirt?
Nese identifikohem me trup (ēka nė tė vėrtetė nuk jam) atėherė, si pjesėtar i "racės" sė bardhė mė duhet tė ndjehem superior ndaj tė gjitha "racave". Kėshtu lind racizmi. Pasojat i dijmė.

Nėse identifikohem me shpirtin (ēka dhe nė tė vėrtetė jam), me kėtė rast ndryshon pikėpamja pėr 180°.


Pra, tė gjithė njerėzit janė tė barabartė, pa dallim "race".Gjitha tė mirat!


***

Reana
20-10-07, 22:03
Nobelistit kishte mbetur pa cmimin Nobel.
keshtu ndodh kur dikush mundohet paragjykimet e veta te mykyra ti paraqese si "shkence"!!!

Undertaker
21-10-07, 20:24
James Dewey Watson is an American molecular biologist, best known as one of the co-discoverers of the structure of DNAUne mendoj se ka te drejte. Fundja, cfare kontributi i dhane zezaket shkences?

vjeshta
21-10-07, 23:14
Duke u nise nga shkenca ,se truri yne eshte i zhvilluar vetem 10 %,nuk i nxinet per te madhe ketij nobelistit .......http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Bjeshka1
10-12-07, 10:57
Njė kuriozitet: Ngjashmėria gjenetike nė mes tė shimpanzės me njeriun ėshtė mbi 90%(se nuk mė kujtohet nr.# i sakėt). ADN e nejriut me te shimpanzes jane 98,6% te njejta.