PDA

View Full Version : Ti drogė qofshė e Mallkuar


Djellza:
29-10-07, 15:32
.................................................. ........................................

Djellza:
29-10-07, 15:35
Nėnė e shtrenjtė tė shkruaj tani,
Kur vdekja mbi mua krahėt po shtrin,
Ti je dashuria qė kurrė s'mė braktis
Por djalli i bardhė nė humner' mė gremis.

O bir i nėnės tė kam dritė nė sy,
Si mund, mė thuaj, tė rrojė unė pa ty?
Si unė mijėra nėna mallkimin e madh
Rrėzojė si njė mal mbi djallin e bardhė.

Ti drogė, ti helm, ti djall i bardhė
Mallkuar pėrjetė kush ty tė shpėrndan
Ti jetėn e vret dhe botėn e plak
Rrėmben ti rininė nė lulen e saj.

Nėnė e shtrenjtė, tė lutem mė fal,
Vdekjen do desha dhe unė ta ndal.
Por hyra padashur nė ferrin e tyre
Kush hyn aty nėnė, lehtė nuk del.

O bir para nėnės, a ka mė faj?
Tė ikėsh nga jeta kėshtu para saj?
Ndaj zemra mallkimin rrufe e lėshon
Kush ty, n'atė ferr njė ditė tė rrėzoj?

Ti drogė o helm, o djallė i bardhė,
Mallkuar pėrjetė kush ty tė shpėrndan.
Ti jetėn e vret dhe botėn e plak,
Rrėmben ti rininė nė lulen e saj.

O nėnė e shtrenjtė, tė them lamtumirė!
Kush vjen pas meje do t'kisha dėshirė,
Fytyrėn e vdekjes tė shohė nė ēdo drogė
Mbi tė tė pėshtyjė e tė mallkojė.

O Zot! Dėgjo nėnat kudo nėpėr botė,
Ky zėri i tyre mban dhimbje dhe lotė,
Se droga vret jetėn dhe botėn e plak
Rrėmben sot rininė nė lulen e saj.

adidu
12-12-07, 02:18
Midis teje dhe diellit,
fluturoi mbi kal te zi,
kaloresi djall i bardhe,
e rrezet e arta mbuloi,
rete e pambukta,
ne tym te zi i zhurmoi.

Midis teje dhe tokes,
u shtri bari i bardhe,
lulet shumengjyreshe mbuloi,
nentoken e erret,
dhurate te zeze afroi.

Midis teje dhe nentokes jam une,
rrezet e diellit mbledh,
lule shumengjyrshe per ty,
kepus dhe flijoj,
lote te hidhura,
embelsisht per ty lotoj.