PDA

View Full Version : Shqiptari ēė u bė pjesė e njė enciklopedie shkencore


Naki
30-10-07, 15:34
Nuredin Kapaj, shqiptari qė u bė pjesė e njė enciklopedie shkencore
Jeta dhe veprimtaria shkencore e inxhinierit shqiptar, biografia e tė cilit ėshtė publikuar nė njė nga enciklopeditė mė tė njohura nė Amerikė
Ai jeton prej vitesh Itali dhe mė sė fundi, biografia e tij ėshtė publikuar nė faqet e njė enciklopedie me emėr nė SHBA.
Ndoshta keni dėgjuar pėr enciklopedinė prestigjioze "WHO IS WHO IN SCIENCE AND ENGINEERING" ( "Kush ėshtė dikushi nė shkencė dhe nė Inxhinieri"). Ėshtė njė publikim qė ekziston pothuajse prej 100 vjetėsh nė SHBA dhe botohet njė herė nė 10 vjet. Nė faqet e saj paraqiten biografitė e shumė figurave qė kanė dhėnė kontribute tė shquara nė fushat e teknikės dhe tė shkencės. Por! E dini se ēfarė mund tė gjeni nėse shfletoni botimin e fundit tė saj? Biografinė e njė shqiptari. Po! Ai quhet Nuredin Kapaj, dhe ėshtė pėrfshirė nė faqet e kėtij botimi prestigjioz sepse ka dhėnė njė kontribut tė madh pėr zhvillimin e proceseve tė reja metalurgjike, veēanėrisht pėr zhvillimin e proceseve tė derdhjes sė pandėrprerė tė ēelikut. Kapaj, ėshtė autor i mė shumė se 40 punimeve shkencore qė janė publikuar nė revista dhe paraqitur nė kongrese prestigjioze ndėrkombėtare. Po ashtu, ėshtė autor i mė shumė se 35 patentave ndėrkombėtare pėr shpikje tė ndryshme teknike. Pėr tė mėsuar se kush ėshtė ky shqiptar me mbiemėr tipik jugor, qė ka bėrė emėr jashtė, gjurmuam rreth tij. E kontaktuam dhe ai me mirėsjellje e pranoi ftesėn e "Shekulli-Kontakt" pėr tė rrėfyer pėr jetėn dhe karrierėn e tij nė shkencė.
Aktualisht, Nuredini ėshtė 51-vjeē. Jeton nė Itali, sė bashku me familjen, gruan e dy fėmijėt dhe ėshtė kryetar i Departamenteve tė Metalurgjisė, tė Llogaritjeve Numerike dhe tė Laboratorit Metalurgjik nė Qendrėn e Kėrkimeve Shkencore, nė njėrėn nga kompanitė mė tė mėdha nė botė pėr ndėrtim impiantesh nė Industrinė Metalurgjike. Gjithashtu ai ėshtė edhe lektor i jashtėm i Universitetit tė Udines.
Prof.dr.Nuredin Kapaj ėshtė me origjinė nga Tepelena dhe pėr disa vite para, se tė ikte nė Itali, ka jetuar nė Elbasan. Nė vitin 1982 ka mbaruar Universitetin e Tiranės, nė degėn Inxhinieri Metalurgjike. Ndėrsa nė 1986 ėshtė diplomuar nė degėn Inxhinieri Mekanike, pranė Universitetit tė Torinos (Politeknico di Torino, Itali). Po nė kėtė universitet, nė vitin 1990 do tė mbrojė Doktoraturėn nė Metalurgji.
Nė tė njėjtin vit vendos tė kthehet nė Shqipėri. Ishte i ri, i diplomuar, me doktoratė dhe mėse i formuar. E bėn kėtė hap tė rėndėsishėm nė jetė, me shpresėn se mund tė jepte kontributin e tij pėr zhvillimin e metalurgjisė nė vendin tonė. Por: "Detyra qė m'u caktua nuk kishte tė bėnte fare me pėrgatitjen time tekniko-shkencore. Mė duhej tė merresha me problemin e furnizimeve tė pajisjeve teknike, nė njė nga uzinat e Kombinatit Metalurgjik tė Elbasanit. Sigurisht, njė punė e tillė mund tė bėhej edhe nga dikush me arsim jo universitar. Duke mos patur tjetėr alternativė u kėshillova nga profesori im i Doktoratės tė kthehesha nė Itali dhe tė vazhdoja punėn, nė fushėn nė tė cilėn isha specializuar",-tregon inxhinieri.
Dhe ashtu bėri. Filloi punė nė Qendrėn Kombėtare tė Metalurgjisė Italiane nė Romė, ku punoi pėr pothuajse dy vjet.
"Mė vonė u kėrkova nga "Danieli&C", kompani shumėkombėshe, njė nga mė tė mėdhatė nė botė pėr ndėrtim impiantesh pėr industrinė metalurgjike".
Kėto pesė vitet e fundit ėshtė aktivizuar si lektor i jashtėm pėr njė cikėl leksionesh nė Universitetin e Udines, pėr kursin e Masterit nė Metalurgji. Gjithashtu ėshtė anėtar i shoqatave amerikane tė metalurgjisė: (AIST - American Iron and Steel Technology Association), Materialeve (ASM).
Mė e reja rreth personazhit tė enciklopedisė, ka tė bėjė me faktin se kėto ditė ėshtė zgjedhur nga revista amerikane "Iron & Steel Technology" pėr edicionin e ardhshėm tė muajit tetor njė punim i tij, qė u paraqit vitin e kaluar nė Kongresin AIST 2006, nėCleveland, Ohio.
Megjithatė,pavarėsisht arritjeve qė i kanė dhėnė sukses nė shkencė, kryesore pėr inxhinierin mbetet familja. Ka dy fėmijė, Aliēe, 12-vjeēe dhe Matia, 10-vjeē dhe tė shoqen, Meritėn, e cila punon si farmaciste. Me ta Nuredini kalon njė pjesė tė madhe tė kohės sė lirė, por nuk le mėnjanė as aktivitetin fizik. Veē tė tjerash, ka hobi muzikėn dhe kitara vazhdon tė jetė njė nga dashuritė mė tė mėdha tė jetės sė tij.

Enciklopedia
Publikimi i MARQUIS "Who is who in science and engineering" ka njė jetė thuajse 100 vjeēare dhe publikimet me personalitete tė reja bėhen njėherė nė 10 vjet. Zgjedhja bėhet nė bazė tė kontributit tė dhėnė nėpėrmjet publikimeve shkencore, nga njė juri e pėrbėrė nga personalitete shkencore tė degėve tė ndryshme. Biografia e Nuredin Kapajt ėshtė botuar nė edicionin e nėntė, qė pėrkon me vitet 2006-2007.

Naki
06-09-08, 18:06
Artisti shqiptar Saimir Strati hyn nė librin Gines tė rekordeve
Zėri i Amerikės
05-09-2008

Njė artist shqiptar ka vendosur njė rekord tė ri pėr mozaikun mė tė madh tė botės tė bėrė me tapa shisheje.
http://www.voanews.com/albanian/images/toothpicknailart00.jpgLibri Ginis i Rekordeve Botėrore thotė se Saimir Strati pėrdori mė shumė se 200 mijė tapa shishesh me tė gjitha ngjyrat dhe madhėsitė, pėr tė krijuar mozaikun me njė djalė qė i bie kitarrės, me dimensione 13 metra me 7 metra.
Artisti Strati thotė se mozaiku portretizon shpirtin e Mesdheut.
Kjo nuk ėshtė pėrpjekja e parė e Stratit pėr njė rekord botėror tė pazakontė.
Ai mban rekordin edhe pėr portretin mė tė madh tė botės, nė tė cilin, duke pėrdorur gozhdat, ai ka krijuar njė portret tė Leonardo da Vinēit.//lk

DEA
06-09-08, 18:12
Ketyre dyve dhe te tjereve si keta, ju uroj suksese te metutjeshme ne jete dhe ne lemite e tyre qe jane percaktuar.