PDA

View Full Version : PRO apo KUNDĖR dėnimit me vdekje?


rilinda
30-10-07, 17:20
Unė jam kundėr dėnimit me vdekje. Mė mirė do tė ishte njė burgosje deri nė fund tė jetės, ku nuk do tė mungon as torturat, e kėshtu dhe ai person do tė vuante i mbyllur brenda katėr mureve e dikur edhe ndėrgjegja do ta brente.

Preshevar
30-10-07, 17:24
Ai qe fal eshte mė i miri . . .

rilinda
30-10-07, 17:47
Ai qe fal eshte mė i miri . . .

Jo, jo... as falje nuk meriton njė person qė ėshtė kriminel. Duhet diēka tė paguajė...

yllbardh
30-10-07, 18:03
Unė jam kundėr dėnimit me vdekje. Mė mirė do tė ishte njė burgosje deri nė fund tė jetės, ku nuk do tė mungon as torturat, e kėshtu dhe ai person do tė vuante i mbyllur brenda katėr mureve e dikur edhe ndėrgjegja do ta brente.
Gjithashtu edhe unė jam kundėr dėnimit me vdekje,por me njė dallim tė vogėl rrethe dėnimit pėrkatės nė mungesė tė dėnimit me vdekje. Askush nuk ka tė drejtė qė tė privoj dikėnd nga jeta e poashtu edhe tė kontrolloj jetėn e dikujt, sikurse dėnimi me burgim tė pėrjetshėm. Sepse njė gjė duhet tė kuptojm se institucioni i burgimit duhet tė shiqohet si vendė ku njeriu, me ndihmėn e programeve tė ndryshme edukative, tė pendohet pėr gabimin e bėrė. Dhe asesi nuk duhet qė ky institucion tė marrė rolin e njė akademie ku tė burgosurit tė pėrsosin edhe mė tutje aftėsit e tyre kriminele.

yllbardh
30-10-07, 18:07
Jo, jo... as falje nuk meriton njė person qė ėshtė kriminel. Duhet diēka tė paguajė...
Natyrisht se krimineli duhet tė paguaj dicka pėr krimin e bėrė, por gjithashtu duhet edhe tė ekzistoj mundėsia qė personi i penduar pėr krimin e bėrė tė mundė tė ri-integrohet nė shoqėri.

gazi-de
30-10-07, 18:07
Kunder.............
Rilinda nje teme interesante dhe per tu diskutuar!
Une besoj se ase nje njeri nuk ka te drejt apo nuk ja jepe ase kushe te drejte ta mbys tjetrin,por ai qe vret,mire e kishe then ti rilinda burg te perjetshen,por sote ne Europ,po thon apo po ja then me ja edhe nje shance,dhe po e denojn 10,15 vite,qe per mendimin time eshte gabim,sepse ai qe vret nje her ka me vra apo mbyt prape,siq ka shume raste..
Mendimi ime nje kriminel apo nje vras te denohet me burg te perjetshem,jo me vdekje,siq kish then edhe rilinda...

rafet llapjani
30-10-07, 19:18
Yllbardhi> Askush nuk ka tė drejtė qė tė privoj dikėnd nga jeta e poashtu edhe tė kontrolloj jetėn e dikujt, sikurse dėnimi me burgim tė pėrjetshėm.

Po yllbardh ashtu eshte po qaj askush ti ben gjith ato krime dhe te merr jeta tjeterkuj e tani te pendohet e te integrohet qe dmth une jam Pro, ne qoft se dikush pyt pse,sepse per kriminel nuk na duhen kurgju mu integru,ose kriminel qe bejn dhunime ne femi atu per mue ska pardon ase per ata qe bajn akte te marrjes te jetes te tjeterkuj per gjera matriale ose per bindje te tij fanatike ata i kisha qit ne konop edhe ikisha qel gjepa me zhilet ne trup dhe jau kisha mush plot me kryp deri te kish leshue shpirti kadaldale

yllbardh
30-10-07, 20:19
Njė kriminel qė tanė jetėn e tij e kalon nga njė krim nė tjetrin, duke mos u penduar asnjė cikėz pėr veprat e kryera natyrisht se rrugėdalje tjetėr pėr tė s'ka pėrvec burgimit. Por tė mos harrojm se cdo person mundet t'i ndodhė rasti qė tė jetė i detyruar nė vetmbrojtje tė marrė jetėn e dikuj. A u'a merr mendja se ėshtė e drejt qė kėté t'a dėnojm me burgim tė pėrjetshėm?!!! Pastaj poashtu njė person qė ka marrė jetėn e dikuj kur ka qen i ri dhe pastaj pendohet pėr atė qė ka bėrė, mos vallė burgimi i tij i pėrjetshėm do ta kėthej tė vrasurin nė jetė?
Duhet qė t'a kemi ndėrmend se cdo veprim ka pasojat e veta, qė ndikojn tek formimi i vetėdijes sė cdo personi dhe se cdo kush me ndėrgjegjėje tė plotė do t'a shof dikur se ka gabuar, vetėm njė pakicė ekstreme nuk ndikohet asesi nga veprat e kryera e kėtu dėnimi i pėrjetshėm arsyetohet me plotkuptimin e fjalės. Por kurrėsesi nuk bėnė qė t'i japim autorizim shtetit qė tė bėhet vrasėsi mė i madhė, sikurse qė edhe ndodhė si nė disa vende tė perėndimit e poashtu edhe tė lindjes.

egi
30-10-07, 21:00
Nuk Behem Kriminele Per Me Denu Kriminelin Tjeter!

Preshevar
30-10-07, 21:05
Jo, jo... as falje nuk meriton njė person qė ėshtė kriminel. Duhet diēka tė paguajė...

S'di qka mundet me pagujt nje kriminel,... me shum ja preferoj burgimin e perjetshėm se sa VDEKJĖN me tė cilen e rahatoj.
Hakmarrja eshte pun e flliqt dhe nuk stimulon tjeter pos Hakmarrjes.
Pra nėse ligji eshte i rrept sa i perket dėnimėve at here mendoj qė me jeten qe e ka fituar, vetmia e perjetshme do t'ja impunon edhe Pendimin qka edhe nuk eshte me keq.

aLbaChiCk
30-10-07, 21:07
Kriminele nuk bohem veq edhe flm si thom por secili qe ka kry nji veper kriminele duhet me pagu at nese jo me vdekje me burgim patjeter se i jet omel prap me bo ashtu.Bile bile ata qe dhunojn femijet e vrasin pa ndal hiq atij ski qka i fal atij duhet sa ma shpejt me ja tregu vendin e karriges eletrike spo te injekcionit

lule_
30-10-07, 22:12
PRO..........

Ktu po i shtoj edhe une ca fjal...... Une jam Pro...... sepse ai i cili ja merr jeten e dikujt...... duhet ta dij se edhe ate e pret e njeta gje.... se per ndrysh te nesermen edhe dikujt tjeter ja merr...... e keshtu me radh.... dikur bahet imun me ket krim, i duket sikur po pret nji pul per dark.... Kshtu qe ju jep shembull edhe tjerve, mendo dy her para se te veprosh.

Por ta kemi parasysh....... qellimisht apo aksident....... kto jan marrje jete,..... por kan dallim te madh......!!!

panta_rhei
30-10-07, 23:11
Tė gjithė njerėzit janė tė dėnuar me vdekje! :frown:

A janė tė gjithė njerėzit kriminelė???

Duhet t'i mbysim arsyet pse njerėzit vrasin, e jo e kundėrta!

LOJETARI
30-10-07, 23:18
Tė gjithė njerėzit janė tė dėnuar me vdekje! :frown:

A janė tė gjithė njerėzit kriminelė???

Duhet t'i mbysim arsyet pse njerėzit vrasin, e jo e kundėrta!

Atėherė ,duhet luftuar Zotin ,sepse ai na ka pajisė me arsye tė tilla !!!!!!

panta_rhei
30-10-07, 23:41
Atėherė ,duhet luftuar Zotin ,sepse ai na ka pajisė me arsye tė tilla !!!!!!

Dmth ti je PRO :tongue: , dėnimit me vdekje:wink: ! (prap nuk po guxoj me e pėrmend "tė kujt").
Pėrndryshe! T'kisha ndihmu nė luftė!

LOJETARI
30-10-07, 23:48
Dmth ti je PRO :tongue: , dėnimit me vdekje:wink: ! (prap nuk po guxoj me e pėrmend "tė kujt").
Pėrndryshe! T'kisha ndihmu nė luftė!

Jo ,unė votova kundėr.Jo me vdekje ,por duhet t`i jepet mundėsia e "risocializimit" ,:tongue:

panta_rhei
31-10-07, 00:03
Jo ,unė votova kundėr.Jo me vdekje ,por duhet t`i jepet mundėsia e "risocializimit" ,:tongue:

Hahahahaha "i ligsht prej zemre", qysh bre po t'dhimbset, a e din ti sa njerin e ka vra Zoti deri mė sot:tongue: ? Kush e meriton dėnimin me vdekje?:redface:

BE LK
31-10-07, 11:19
Une Jam pro denimit me Vdekje..............................

Nuk mund te falet nje njeri ce ben masaker dhe vret me qindra zemra njerezish ai duhet te denohet me vdekje, me qellim qe te tjeret te marin mesim prej kesaj, dhe ai kriminel te qlirohet nga borgji qe ka. Vrasja e nje njeriu eshte borgj qe i vendos vetes tende mbi shpin, pra ke nje jete njeriu mbi shpinen tende dhe nuk mund ta shlyesh me burgim me qellim qe te pendohesh.
Pastaj Vrasja e vrasesit Largon dhe shume gjera te tjera qe mund te ndodhin me pas, pershembull: hakmarrjen ndermjet njerezve kjo do nxiste nje zinxhir krimesh te njepasnjeshme. dhe eshte me e rende.

Ky eshte mendimi im ndoshta e kam gabim...., ndoshta jo.....

Arkza
31-10-07, 12:07
Kunder...........:redface:

Murgesha
31-10-07, 13:38
Jam kundėr ēdo vrasjeje....

arton bala
31-10-07, 13:47
Kisha dalluar: Nje kriminel qe eshte kapur (arrestuar) dhe per kete arsye nuk eshte mź i rrezikshem per ambientin, nuk e kisha denuar me vdekje. Sepse ne kete rast, marrja e jetes apo denimi si akt shteteror nenkupton hakmarrje. Qellimi i denimit duhet te jete mesim apo shtytje per permiresim, jo hakmarrje. Dhe nese shteti hakmirret, atehere hakmarrja mbetet motiv i njohur ne shoqeri, cka ule hezitimin per praktikim te tij edhe gjetiu ne shoqeri. Ndersa nje kriminel, i cili eshte ne kryerje e siper te nje vepre (te rende) kriminale, p.sh. e ka rrembyer nje person dhe eshte i vendosur ta vras, atehere e pranoj eliminimin e tij fizik (p.sh. nga nje polic nga distanca). Ky rasti i dyte eshte poashtu i tmerrshem, sepse po i bjen qe kishe shteti ka te drejte te mate jeten me jete, pra te vendosi te mbaroj jeten e dikujt per te shpetuar jeten e dikujt tjeter, por eshte i kuptueshem, sepse alternativa - heshtja "duarkyqe" e shtetit pran vullnetit te kriminelit - etikisht eshte edhe me e ulet.

pirro
04-11-07, 21:58
Une jam pro-denimit me vdekje.

Ne te gjitha vendet demokratike ku aplikohet denimi me vdekje,per te ardhur deri te ekzekutimi kalon nje kohe shume e gjate,zakonisht kalojne vite (psh. ne SHBA)dhe gjasat per ekzekutime te gabuara jane ne nje perqindje shume te vogel per te mos me thene fare.
Zakonisht personat qe denohen me vdekje ata jane njerez te pa-permirsueshem dhe vrases te shume fisht dhe mizor.Njerez qe kan kryer krime kunder organeve te rendit dmth aty ku shteti nuk duron dhe natyrisht popullates civile.
Dhe nje kriminel qe ka vrare shume njerez..... per medimin time kishte me qene shume jo-humane per familjet e personave qe ndodhen ne toke te jetoje nje jete ne burge,tani e kemi fjalen per burgje qe dita e dites jetojne shume mire,ushqehen kane veshmbathje kane nxemje 24 ore po ashtu dhe rryme,pothuajse jetojne ma mire se ne ne Kosove hahah(natyrisht ishte mataforike).
Hiq me larg se dje e pash ne TV se nje nje burg te SHBA te sigurise me te larte te burgosurit me burgim te perjetshem luanin lijra te ndryshme me kuaj.

vjeshta
09-11-07, 15:32
Syri pėr syrin ,dhėmbi pėr dhėmbin ,vdekja pėr vdekjen !

Pro.

°Mili°
11-11-07, 21:55
valla personalisht jam kunder, amo jam ne fovor denimeve ne burg per tan jeten, pa apele, qe mu sjell mir me lon te lir, ata qe kan bo keq jo mi denu me vdekje po mi lon me vdek ne burg ne pleqni, ose kur tju avitet momenti vdekjes mi lon me shku naper shpija, amo jo mi liru perpara. ky mendimi jem asht sdi sa mujn mu pajtu me ket mendim

Ma-Origano
03-12-07, 13:59
mendimi im eshte kunder!

Fshatari
03-12-07, 16:07
Dėnimi me vdekje nuk duhet tė figurojė nė Kodin penal kosovar.
Jam absolutisht kundėr dėnimit me vdekje : duhet shndėrruar nė dėnim tė pėrjetėshėm nėse vėrtetohet fajėsia e qėllimt e autorit tė krimit; nė rast dyshimi, i pandehuri duhet liruar sepse dyshimi favorizon tė pandehurin.

Peja-Boy
06-12-07, 18:48
Unė jam kundėr dėnimit me vdekje. Mė mirė do tė ishte njė burgosje deri nė fund tė jetės, ku nuk do tė mungon as torturat, e kėshtu dhe ai person do tė vuante i mbyllur brenda katėr mureve e dikur edhe ndėrgjegja do ta brente.

Edhe une jam Kunder Denimit me vdekje, por edhe Denimi me Burg deri ne Fund te jetes eshte Vdekje...Mendoj qe aj qe hyn ne Burg deri ne Fund te jetes....krejt Kohen do e bej Planin si te iken nga Burgu apo si te Bej vetvrasje !!!

Arb
06-12-07, 20:25
Mshoj lirisht..............

Pupi
06-12-07, 21:17
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Unė jam kundėr dėnimit me vdekje. Mė mirė do tė ishte njė burgosje deri nė fund tė jetės, ku nuk do tė mungon as torturat, e kėshtu dhe ai person do tė vuante i mbyllur brenda katėr mureve e dikur edhe ndėrgjegja do ta brente.
Kjo qe thua ti moj goce, s'bene!
Edhe te burgosurit kane te drejta, pasi tu jet shqiptuar denimi. Shume me mir eshte te denohen me vdekje/ekzekutohen.
Nese jo, (e drejta e te burgosurit/shpresa vdes e fundit)at'her ai ka te drejt edhe si i burgosur ta "shijoj" jeten e tije.

DritonPR
07-12-07, 04:43
une pro denimit me vdekje! Amerika e ka ligjin me te mire ne bote.

Nese nje burr vret gruajen shtatzan, denimi me vdekje

nese i rrituri vret fėmiun, denim me vdekje.

Ma-Origano
15-12-07, 22:20
un jame pro me vdekje.....

e_martumja
15-12-07, 22:28
une pro denimit me vdekje! Amerika e ka ligjin me te mire ne bote.

Nese nje burr vret gruajen shtatzan, denimi me vdekje

nese i rrituri vret fėmiun, denim me vdekje.KuKU mos paqa pune pra me Shku ne Amerik...Ligje te fort paskan per at i kan punt per mrekulli...:biggrin:

Jam Kunder...Amerikes :biggrin: asi kunder denimit me vdekje.

DritonPR
16-12-07, 20:36
KuKU mos paqa pune pra me Shku ne Amerik...Ligje te fort paskan per at i kan punt per mrekulli...:biggrin:

Jam Kunder...Amerikes :biggrin: asi kunder denimit me vdekje.

dmth, se ti thua se populli te ia fal vrasesit??? vetem po te ishte haga ne amerik, te gjith kriminelet serb duke i numruar ditet e pakta para se te futen ne vdekje nga Amerika :D

dardan100
03-03-08, 23:48
Absolutisht kunder!. Une jam i mendimit se njeriu eshte teper "i vogel" per te vendos qe ti marre jeten njeriut tjeter. Ekziston burgimi i perjeteshem, qe ne rastet me te renda eshte menyra me efikase qe te denohet nje vrases, duke riperkujtuar ēdo dite aq qe ka be eshte denimi me i madh per te, nese ai person eshte i afte dhe ka akome nje fije arsye. Nese eshte i paafte apo i ēmendur edhe atehere eshte krejtesisht e panevojshme qe te privohet nga jeta, sepse vet gjendja e tij e mjerueshme eshte nje denim ne vehte!

Kuse sa i perket rasteve ekstreme, kur drejtesia eshte ne udhekryq dhe nuk di se ēka te vendos, Fajtor apo te pafajshem, d.m.th ne mungese provash apo diēka tjeter, ne kete rast une jam ne favor qe ai person te lirohet per mungese provash, sepse eshte shume me mire qe te kemi mje Fajtor ne liri, sesa nje te pafajshem te denuar!, eshte shume me lehte per shtetin dhe per Ne si shoqeri. Mendoni p.sh. si do ta ndjeni vehten Ju nese ne vend te gjykatesit do ta denonit nje te akuzuar me burgim te perjeteshem, e pas 30-35 vitesh, dalin prova te reja qe e lirojne ate nga akuza? ēfare demshperblimi do te aplikojshim ne kete rast, si do ta mbulonim turpin (Ne si gjykates apo si juri)

Guri i madh
03-03-08, 23:53
pasi e pash rezulltatin se shumica ishin kunder e une vendosa me votue pro denimit se ka vepra te randa qe meritojn nji denim te till

Tomori
04-03-08, 11:16
..Un jam Pro denimit me vdekje..per kriminelin edhe denimi me vdekje esht e pakte por jam per menyren e egzukutimit..un kisha propozi varrje publike..

Si psh rastin me i fresket qe ndodhi ne Lezhe..qe keta dy quna egzikutuan shtetasin Anglez me sepat mbas shpine..vran njeriun pa asnjefar motivi veq kot..ky Anglezi qe tri vite jetonte ne Lezhe me nenen dhe motren e saj..kish braktisur Londren qe te jetoj ne Shen gjine....dhe ketu shtetasi Anglez 24 vjeqar gjeti vdekjen nga shoket e tij shqiptar.
-Ju kisha pyetur juve qka meritojne keta dy kriminele qe me gjakeftofesi vran shokun e tyre...Un them me varrje publike...po ju?

Arb
04-03-08, 12:44
Pro denimit me vdekje.

Shpenzimet ne burg per njerez te ketille jane te pa-kuptimta.

BE LK
04-03-08, 14:30
..Un jam Pro denimit me vdekje..per kriminelin edhe denimi me vdekje esht e pakte por jam per menyren e egzukutimit..un kisha propozi varrje publike..

Si psh rastin me i fresket qe ndodhi ne Lezhe..qe keta dy quna egzikutuan shtetasin Anglez me sepat mbas shpine..vran njeriun pa asnjefar motivi veq kot..ky Anglezi qe tri vite jetonte ne Lezhe me nenen dhe motren e saj..kish braktisur Londren qe te jetoj ne Shen gjine....dhe ketu shtetasi Anglez 24 vjeqar gjeti vdekjen nga shoket e tij shqiptar.
-Ju kisha pyetur juve qka meritojne keta dy kriminele qe me gjakeftofesi vran shokun e tyre...Un them me varrje publike...po ju?
Une mendoj se ata te pa bese jo evetem denim me varje por dhe me i hedh ne perua e mos me i varros kush....!

teutaA
14-03-08, 16:34
pro denimit me vdekje

uhhh kam votu pro pa mendu dy her

Preshevar
14-03-08, 16:53
Pro nese njerezit do kishin me qen te drejt,
Kurse,
Kam votuar Kunder, duke e mar parasysh qe sot drejtesia s'egziston.

Arta-
28-06-09, 15:31
Pro.......!

Jana
08-07-09, 13:32
Kunder...

Dallandyshja_718
08-07-09, 17:46
Kunder denimit me vdekje...

Idila
08-07-09, 18:25
Jam kundėr dėnimit me vdekje, ngaqė nganjėherė ndodhė tė dėnohen dhe tė pafajshėm por...
...jam pro dėnimit tė pėrjetshėm pėr ata qė e meritojnė me plotkuptimin e fjalės, ata duhet tė vuajnė deri nė frymėn e fundit!!!

Qika^Me^Kule
08-07-09, 23:00
Jam per PRO po dhe per KUNDER
nime se dita kan po dojkan me e bae teslim??? te jap taman pergjigjen e sakt... :biggrin: :tongue:

teutaA
09-07-09, 02:08
PROOO edhe ata me ja u hjek kryet si ne arabi

thellenza
09-07-09, 16:19
Kunder, cili njeri mund ta kete kete drejte te ia shuaj jeten dikujt ?!! Kjo i takon vetem te madhit Zot.

:rolleyes:

turisti
09-07-09, 21:03
Unė jam kundėr dėnimit me vdekje. Mė mirė do tė ishte njė burgosje deri nė fund tė jetės, ku nuk do tė mungon as torturat, e kėshtu dhe ai person do tė vuante i mbyllur brenda katėr mureve e dikur edhe ndėrgjegja do ta brente.

PRO !

Jam i mendimit qe me heret te shpallet me ligj: qe ai per cilin konstatohet se ka bere vrasje dhe ate jo ne vetembrojtje.pa tjeter ..pro....

Makresh
09-07-09, 22:43
Per disa gjera jan pro-denimit e per disa tjera jo. Nje vrasje psh, mund te falėt. Nje sulm i pamoralshem dhe me te cilin duhet te jetosh deri ne diten e fundit at here, jo, nuk duhet falur.

lovely
09-07-09, 23:12
dikon me e myt, e pshton, KUNDER, qe me i lan me hjek sa ma gate!!!


Teuta, hahahahahahahahahahahahahaa

teutaA
10-07-09, 00:32
dikon me e myt, e pshton, KUNDER, qe me i lan me hjek sa ma gate!!!


Teuta, hahahahahahahahahahahahahaa

shyqyr qe nuk vetna une se ne gishta i kishe njeh njerzit ne ks :smile:

lovely
10-07-09, 10:02
shyqyr qe nuk vetna une se ne gishta i kishe njeh njerzit ne ks :smile:

qaf motra Zethane :smile:

Ttrriimm
10-07-09, 12:21
kunder

Tomori
10-07-09, 23:29
pro...

Dani11
11-07-09, 19:47
Jam kunder sepse ne qoftese dorasi vepron dhe vret njeriun ne afekt, shteti e vret njeriun me paramendim dhe me gjakftohtesi, qka eshte me e keqja shume njerez jane egzekutuar pa faj.
Qdo keqberes duhe te denohet me burg, ky eshte denimi me i madhe per njeriun qe te mos ket mundesi te shijoi kete jete.Burgu eshte per kriminel dhe jo per ata qe kan vjedhe nje kerr me dru dhe e ka nxan pylltari (shumari hahaha..).

Tinky-Winky
11-07-09, 21:45
le be dan mos fol pa lidhje ti a pi ngon ligjerata e jakup hasipit a jo mi denue edhe mir me jav hek kryt si puls.shnetje

Dani11
11-07-09, 22:11
le be dan mos fol pa lidhje ti a pi ngon ligjerata e jakup hasipit a jo mi denue edhe mir me jav hek kryt si puls.shnetje

Nuk eshte drejtsia e kesaj bote moderne e pa gabuar, tjeter do te ishte drejtesia e sheriatit ne nje shtet te mirfillt Islam.Ketu krimineli lirohet dhe i pa fajshmi denohet, prandaj behen edhe shume gabime.