PDA

View Full Version : Nėnė. emer i dashur per mua


BE LK
06-11-07, 11:49
Mirėsia ndaj nėnės

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Adhurone All-llahun e mos i shoqėroni Atij asnjė send, sillnu mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmve, ndaj jetimėve, ndaj tė varfėrve, ndaj fqiut tė afėrt, ndaj fqiut tė largėt, ndaj shokut pranė vetes, ndaj udhėtarit tė largėt dhe ndaj robėrve. All-llahu nuk e do atė qė ėshtė kryelartė dhe atė qė lavdėrohet.“ [En-nisa, 36]
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as “of - oh”, as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira (tė buta respektuese)!” [El-Isra, 23]
Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se ka thėnė: Erdhi njė njeri tek Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe i tha: O i Dėrguari i Allahut, kush e meriton mė sė shumti shoqėrimin (shėrbimin)? Tha: Nėna yte. Pastaj kush? Tha: Nėna yte. Pastaj kush? Tha: Nėna yte. Pastaj kush? Tha Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem]: Babai yt. [transmeton Buhariu 5626 dhe Muslimi 2548]
Thotė El-Hafidh bin Haxher se Ibėn Bettali ka thėnė: Ėshtė e natyrshme qė tė jenė pėr nėnėn tre shėmbuj qė nuk janė pėr babain. Kjo pėr shkak tė vėshtėrisė sė nėnės gjatė shtatzėnisė, lindjes sė fėmiut dhe gjidhėnjes. Nė kėto tri gjėra veēohet nėna dhe ndien vėshtirėsi e pastaj babai e shoqėron atė nė edukim.
Argument pėr kėtė ėshtė fjala e All-llahut [subhanehu ve teala] ku thotė:
“Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindėrit tė vet, sepse nėna e vet atė e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (e porositėm) Tė jeshė mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tu, pse vetėm te Unė ėshtė kthimi juaj.” [Llukman, 14]
Zoti, prindėrit e parazoi nė edukim. Mirėpo, nėnėn e ka veēuar me tri gjėra. Thotė Kurtubiu: Qėllimi ėshtė qė nėna e meriton prej fėmijės sė saj rrespektin mė tė madh dhe ka pėrparėsi nė rrepekt ndaj babait.
Thotė Ajjadi: Shumica e dijtarėve janė tė mendimit se nėna e meriton mbikqyrjen mė tė madhe se sa babai. Ėshtė thėnė se mirėsia ndaj atyre dyve ėshtė e njejtė por mendimi i parė ėshtė mė i saktė. [Fethul Barij, 10/ 402]
Sheriati Islam ka urdhėruar pėr rrespektimin dhe vizitėn e nėnės edhe nėse ėshtė e krishtere.
Transmetohet nga Esma bija e Ebu Bekrit [radijallahu anha] se ka thėnė: Nė kohėn e Pejgamberit [salallahu alejhi ve sel-lem], nėna ime mė mori e ajo ishte e krishtere. E pyeta Pejgamberin [salallahu aleji ve sel-lem] pėr kėtė duke i thėnė: O i Dėrguari i Allahut, nėna ime mė ka marrė dhe ajo nuk ėshtė nė pajtim me mua, a e vizitoj atė? Tha Pejgamberi [salallahu aleji ve sel-lem]: “Po, vizitoje nėnėn tėnde!” [transmeton Buhariu, 2477]

Preshevar
06-11-07, 12:39
Nė emėr tė Allahut, Mėshiruesit,. Mėshirėbėrėsit!
“Zoti yt ka urdhėruar, qė tė mos adhuroni askėnd tjetėr pėrveē Atij dhe, qė tė silleni mirė me prindėrit. Nėse njėri prej tyre ose tė dy arrijnė pleqėrinė te ti, mos u thuaj atyre as “uh!”, mos i kundėrshto, por drejtoju atyre me fjalė respekti. Lėsho para tyre krahėt e pėruljes prej mėshirės dhe thuaj:

“O Zoti im, mėshiroji ata, ashtu siē mė kanė rritur, kur unė isha i vogėl!”(Isra 23-24)

______
* * *

“Dhe Ne i kemi pėrcaktuar njeriut qė tė jetė i mirė dhe i pėrkushtuar ndaj prindėrve tė tij...”

(El-Kaf, 15).

hasanmehmeti
06-11-07, 21:55
[/URL] (http://www.ilirida.net/islam/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=66) [URL="http://www.ilirida.net/islam/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=66&itemid=27"] Ebu Hurerja(shoke i Profetit alejhiselam), radijall-llahu anhu, thotė: Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-iem, thotė:
"Ėshtė i mallkuar, ėshtė i mallkuar, ėshtė i mallkuar! Thanė: kush o i Dėrguar i Allahut?
Tha: Ai qė arrinė prindėrit e tij duke qenė ata tė vjetėr, njėrin apo qė tė dy, dhe nuk hyn nė xhennet."

Allahu, subhanhu ve teala, thotė:
"Ne e kemi obliguar njeriun me punė tė mira ndaj prindėrve tė vet.",


Bamirėsia ndaj prindėrve ėshtė prej punėve mė tė dashura tek Allahu, subhanehu ve teala, pas namazit nė kohė tė tij.

Abdullah ibėn Mes'udi; radijall-llahu anhu, thotė: e pyeta Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem:


"Cila ėshtė puna mė e dashur tek Allahu i Madhėruar?

Tha; Namazi nė kohė tė tij.
Mėpastaj pyeta: pas kėsaj, cila?
Tha: Bamirėsia ndaj prindėrve.
Pėrsėri pyeta: Pas kėsaj?
Tha: Xhihadi nė rruge tė Tij."

Kodra
07-11-07, 10:31
Ebu Hurerja(shoke i Profetit alejhiselam), radijall-llahu anhu, thotė: Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-iem, thotė:
"Ėshtė i mallkuar, ėshtė i mallkuar, ėshtė i mallkuar! Thanė: kush o i Dėrguar i Allahut?
Tha: Ai qė arrinė prindėrit e tij duke qenė ata tė vjetėr, njėrin apo qė tė dy, dhe nuk hyn nė xhennet."

Allahu, subhanhu ve teala, thotė:
"Ne e kemi obliguar njeriun me punė tė mira ndaj prindėrve tė vet.",


Bamirėsia ndaj prindėrve ėshtė prej punėve mė tė dashura tek Allahu, subhanehu ve teala, pas namazit nė kohė tė tij.

Abdullah ibėn Mes'udi; radijall-llahu anhu, thotė: e pyeta Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem:


"Cila ėshtė puna mė e dashur tek Allahu i Madhėruar?

Tha; Namazi nė kohė tė tij.
Mėpastaj pyeta: pas kėsaj, cila?
Tha: Bamirėsia ndaj prindėrve.
Pėrsėri pyeta: Pas kėsaj?
Tha: Xhihadi nė rruge tė Tij."**********
**********
**********

Ėshtė kjo logjike, t'i lėsh prindėrit nė radhė tė dytė ?

BE LK
07-11-07, 11:47
**********
**********
**********

Ėshtė kjo logjike, t'i lėsh prindėrit nė radhė tė dytė ?Logjika eshte shume gjere i nderuar Kodra. eshte me e madhe se nje mal me e madhe se sa e gjith bota biles.

Ne islam njihen disa rregulla, ne aspektin e perafrimit te njeriut me Zotin e tij.
Ka shume pune qe jeriun e afrojne me zotin por njera nder punet me te rendesishme eshte respektimi i prinderve. Ska nevoje te kapemi pas musteqeve te Ali Picarit. se nuk i hyn kujt ne pune kjo.

Kodra
07-11-07, 14:26
Mirėsia ndaj nėnės

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Adhurone All-llahun e mos i shoqėroni Atij asnjė send, sillnu mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmve, ndaj jetimėve, ndaj tė varfėrve, ndaj fqiut tė afėrt, ndaj fqiut tė largėt, ndaj shokut pranė vetes, ndaj udhėtarit tė largėt dhe ndaj robėrve. All-llahu nuk e do atė qė ėshtė kryelartė dhe atė qė lavdėrohet.“ [En-nisa, 36]
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as “of - oh”, as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira (tė buta respektuese)!” [El-Isra, 23]
Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se ka thėnė: Erdhi njė njeri tek Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe i tha: O i Dėrguari i Allahut, kush e meriton mė sė shumti shoqėrimin (shėrbimin)? Tha: Nėna yte. Pastaj kush? Tha: Nėna yte. Pastaj kush? Tha: Nėna yte. Pastaj kush? Tha Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem]: Babai yt. [transmeton Buhariu 5626 dhe Muslimi 2548]
Thotė El-Hafidh bin Haxher se Ibėn Bettali ka thėnė: Ėshtė e natyrshme qė tė jenė pėr nėnėn tre shėmbuj qė nuk janė pėr babain. Kjo pėr shkak tė vėshtėrisė sė nėnės gjatė shtatzėnisė, lindjes sė fėmiut dhe gjidhėnjes. Nė kėto tri gjėra veēohet nėna dhe ndien vėshtirėsi e pastaj babai e shoqėron atė nė edukim.
Argument pėr kėtė ėshtė fjala e All-llahut [subhanehu ve teala] ku thotė:
“Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindėrit tė vet, sepse nėna e vet atė e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (e porositėm) Tė jeshė mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tu, pse vetėm te Unė ėshtė kthimi juaj.” [Llukman, 14]
Zoti, prindėrit e parazoi nė edukim. Mirėpo, nėnėn e ka veēuar me tri gjėra. Thotė Kurtubiu: Qėllimi ėshtė qė nėna e meriton prej fėmijės sė saj rrespektin mė tė madh dhe ka pėrparėsi nė rrepekt ndaj babait.
Thotė Ajjadi: Shumica e dijtarėve janė tė mendimit se nėna e meriton mbikqyrjen mė tė madhe se sa babai. Ėshtė thėnė se mirėsia ndaj atyre dyve ėshtė e njejtė por mendimi i parė ėshtė mė i saktė. [Fethul Barij, 10/ 402]
Sheriati Islam ka urdhėruar pėr rrespektimin dhe vizitėn e nėnės edhe nėse ėshtė e krishtere.
Transmetohet nga Esma bija e Ebu Bekrit [radijallahu anha] se ka thėnė: Nė kohėn e Pejgamberit [salallahu alejhi ve sel-lem], nėna ime mė mori e ajo ishte e krishtere. E pyeta Pejgamberin [salallahu aleji ve sel-lem] pėr kėtė duke i thėnė: O i Dėrguari i Allahut, nėna ime mė ka marrė dhe ajo nuk ėshtė nė pajtim me mua, a e vizitoj atė? Tha Pejgamberi [salallahu aleji ve sel-lem]: “Po, vizitoje nėnėn tėnde!” [transmeton Buhariu, 2477]**********
**********
**********


I nderuari BE LK,

thua se logjikė e gjerė ėshtė tė vendosen prindėrit nė rend tė dytė, do tė thotė falja( namazi) ėshtė nė rend tė parė.

"Zoti ( Allahu) nuk e don atė qė ėshtė kryelartė dhe atė qė lavdėrohet", kjo a mund tė kuptohet edhe nė mėnyrėn se ata qė e vendosin faljen nė rend tė parė janė kryelartė dhe lavdėrohen kundrejt prindėve???.

" Thuaju fjalė tė mira ( tė buta dhe respektuese)", kjo a mund tė kuptohet edhe nė mėnyrėn se, kur prindėrit kanė nevojė pėr ne dhe ka ardhur koha e faljes, duhet thėnė atyre se nuk kam kohė pėr ju sepse ka ardhur koha e faljes.


" Kush e don mė sė shumti shoqėrimin? - Nėna yte"

Do tė thotė se as Zoti ( Allahu) nuk ėshtė mė i afėrt sesa Nėna, me kėtė fakt nxjerrim pėrfundimin se shumė citate nga Kur'an-i keqkuptohen, pra mos lejoni veten tė vendosni faljen pra prindėrve.


Me pėrshėndetje nga


Kodra

BE LK
07-11-07, 15:42
**********
**********
**********


I nderuari BE LK,

thua se logjikė e gjerė ėshtė tė vendosen prindėrit nė rend tė dytė, do tė thotė falja( namazi) ėshtė nė rend tė parė.
" Kush e don mė sė shumti shoqėrimin? - Nėna yte"

Do tė thotė se as Zoti ( Allahu) nuk ėshtė mė i afėrt sesa Nėna, me kėtė fakt nxjerrim pėrfundimin se shumė citate nga Kur'an-i keqkuptohen, pra mos lejoni veten tė vendosni faljen pra prindėrve.


Me pėrshėndetje nga


Kodra

Inderuar Kodra.

Ne islam gjerat nuk jane te ngurta ne kuptimin logjik te tyre.
Por po te analizohen ne gjeresine e tyre mund te kuptohen shume gjera. Ne ligjet e Islamit keto gjra shpjegohen mjaft qarte. se prindi duhet rrespektuar dhe nderuar ne maksimumin e mundshem nga femija i tij. por kjo perjashtohet ne nje rast: kur prindi e urdheron femijen e tij te Mohoj zotin e tij ose urdhrat e Zotit.


"Zoti ( Allahu) nuk e don atė qė ėshtė kryelartė dhe atė qė lavdėrohet", kjo a mund tė kuptohet edhe nė mėnyrėn se ata qė e vendosin faljen nė rend tė parė janė kryelartė dhe lavdėrohen kundrejt prindėve???.


Kjo nuk ka te beje me mendjemadhesine ndaj prinerve as me kryeneqesine ndaj tyre. sepse falja dhe respekti i prinderve jane te ndertuara ne menyre perfekte ne islam ne menyre qe mos te demtojne njeratjetren.

" Thuaju fjalė tė mira ( tė buta dhe respektuese)", kjo a mund tė kuptohet edhe nė mėnyrėn se, kur prindėrit kanė nevojė pėr ne dhe ka ardhur koha e faljes, duhet thėnė atyre se nuk kam kohė pėr ju sepse ka ardhur koha e faljes.

Siq u shpreha me lart Islami i ka Rregulluar keto ne nje menyre perfekte dhe se gjerat nuk jane te ngurta. namazi ka nje kohe relativisht te gjate ne mes njera tjetres dhe se ka dhe shume stimuj tjre qe e rregullojne kete. Pra te besh ate qe thote prindi dhe te besh ate qe thote Zoti. por gjithmone Zoti eshte para prinderve ne renditjen e a tyre qe duhen de gjuar.
Por rregullat e Fese kane nje renditje ne rendesine e tyre.

Me nderime BE LK