PDA

View Full Version : Shpirtmadhėsia dhe fisnikeria


Dilaver
17-11-07, 22:44
”Nėse dikush arrin tė ketė shpirt tė madh, don apo nuk don, trupi i tij do tė jetė nė vuajtje e mundime. Vetėm ai trup qė posedon shpirt tė vogėl, kėnaqet duke jetuar nė komoditet, madje edhe mund tė jetojė gjatė, kėnaqet duke fjetur e duke ngrėnė ushqime tė kėndshme, po ai qė ka shpirtmadhėsi, ai shpirt i tij i shkakton trupit vuajtje, madje ndonjėherė edhe jetė tė shkurtėr. Ai trupit i shkakton sėmundje.”
Madhėshtia dhe fisnikėria e shpirtit dallojnė njena nga tjetra.
Madheshtia e shpirtit ėshtė njė deshirė dhe ambicje e madhe pėr njė lėmi, ndėrsa fisnikėria e shpirtit ėshtė tipari mė i pėrsosur. Secila madhėsi e shpirtit nuk ėshtė fisnikėri. Cdo fisnikėri ėshtė shpirtmadhėsi, e cdo shpirtmadhėsi nuk ėshtė fisnikėri.


Njeriu nė vetėdijėn e tij dhe shpirtin e tij, sipas komentit Kur’anor, nė natyrėn e tij ka njė ndjenjė tė madhe. Kjo ndjenjė quhet HUMANITET i madh.

Ku qėndron dallimi nė mes tė madhėshtisė dhe zemėgjerėsisė?

4peace
18-11-07, 14:53
”Nėse dikush arrin tė ketė shpirt tė madh, don apo nuk don, trupi i tij do tė jetė nė vuajtje e mundime. Vetėm ai trup qė posedon shpirt tė vogėl, kėnaqet duke jetuar nė komoditet, madje edhe mund tė jetojė gjatė, kėnaqet duke fjetur e duke ngrėnė ushqime tė kėndshme, po ai qė ka shpirtmadhėsi, ai shpirt i tij i shkakton trupit vuajtje, madje ndonjėherė edhe jetė tė shkurtėr. Ai trupit i shkakton sėmundje.”


***
„Nėse dikush arrin tė ketė shpirt tė madh…“?
Tė arrish shpirt tė madh? Me ēfarė matet diēka qė (p.sh.) nuk ka formė, dimenzione…? Madje edhe mė shumė, kur nuk ke fare dijeni pėr shpirtin, si mundesh atėherė t’ia caktosh masėn (madhėsinė, trashėsinė gjatėsinė, lagėshtinė…)

Sidoqoftė, po e zėmė se me shprehjen “shpirti i madh”/”shpirtmadhėsia” ke dashur tė shpjegosh diēka tjetėr, pėr ē’gjė ske gjetur shprehje mė adekuate. Po e zėmė se e ke pasė fjalėn pėr zemėrgjėrėsinė nė kuptimin figurativ (sepse gjėrat e mėdha nuk kanė vend apo zėnė shumė vend nė njė trup qė nuk mund tė rritet pėr shkak tė atij organi).

Sido qė tė jet, sipas citatit qė ke sjellė, si rezultat po na del se shpirtmadhėsia qenka diēka negative, diēka qė, dashje pa dashje, e mundon trupin dhe i sjell vuajtje atij.

Prandaj, sipas citatit qė ke sjellė (e i cili jo qė nuk pėrputhet asessi me parimet kur’anore [ku dhe ėshtė plasuar tek “Mėsime nga Kur’ani”] por as me asnjė religjion tjetėr tė njohur nė botė)…

…shpritngushtėsia (ai qė ka shpirt tė vogėl) na qenka virtyt. Sepse qenka ideal i besimtarit (shpirtngushtė [sic!])
a) tė bėjė jetė komode
b) tė jetojė jetė tė gjatė (madje edhe duke fjetur sa mė gjatė)
c) duke ngrėnė e pirė (paske harruar t’i pėrmendėsh edhe orgjitė, sepse, kush kėnaqet duke ndejur, fjetur, ngrėnė e pirė pa orgji nuk i shkon puna e sidomos jeta e gjatė qė po na dashta ta jetojė ai person)…Dilaver,
Nuk e di (s’jam i sigurt) a ke qenė i bindur nė atė citat qė e ke sjellur kėtu apo ndoshta e ke pasė sa pėr tė thėnė (shkruar) diēka nė forum?!


P.S.
Me “finsikėrinė” nuk do tė merrem fare, pasi qė edhe ashtu, si citati i sjellur ashtu edhe “shpjegimi” i mė poshtėm nuk sjellin asgjė pos konfuzion (huti).

Gjitha tė mirat!


***

Dilaver
18-11-07, 22:09
***

Prandaj, sipas citatit qė ke sjellė (e i cili jo qė nuk pėrputhet asessi me parimet kur’anore [ku dhe ėshtė plasuar tek “Mėsime nga Kur’ani”] por as me asnjė religjion tjetėr tė njohur nė botė)…Keto citate janė tė nxjerrura nga libri Tregime Shpirtėrore autor Prof Morteza Motahhari.
Motahhari ėshtė autor i njė bagazh librave (fetare islame) prej tė cilave mė ka terhjek “Filozofia islame” http://www.kerbela.net/shop/?p=productsList&iCategory=4 (http://www.kerbela.net/shop/?p=productsList&iCategory=4) ,e si nė mėnyrė spontane jam ngatrru edhe nė kėtė libėr ku trajtohen disa tema interesante pėr ata qė kuptojnė, si p. sh. liria shpirtėrore, shpirtmadhėsia dhe fisnikeria [(fillon me ajetet kur’anore (28-30) tė syres El Fexhr], peshoja e njerėzisė-humanizmit, Hixhreti dhe Xhihadi.

Ishin citate tė sjellura nga libri pa e dhėnė komentin tim por duke parashtruar pyetje.

Ndoshta tė mjaftojnė kėto info.

4peace
19-11-07, 17:21
***


Jo nuk po e njifsha kėtė autor. Por, megjithėse nuk e njoh, citati i sipėrpėrmendur ėshtė gabim. Bile gabim i madh. Gabim sikur kur tė bardhės i thua 'e zezė' apo tė zezės e 'bardhė'. Supozimi im ėshtė se ky gabim mund tė jet nė rend tė parė gabim i pėrkthyesit. Kurse, nėse nuk ka gabuar pėrkthyesi, atėherė gabim trashanik ka bėrė vet autori, pa marrė parasysh sa i ndėgjuar apo nė zė ėshtė ai autor.

Dje, pak pari qė t'u pėrgjigja, mendova edhe njė herė duke menduar qė ta kam bėrė me hile e tė mendosh se lakmoj t'i kundėrshtoj tė gjitha postimet e tua, gjė qė nuk e kam pasur, nuk e kam e nuk do ta kem pėr qėllim as nė tė ardhmen.

Nė kėtė mėnyrė, pa i marrė parasysh tė gjitha kėto, edhe mė tutje mbetem i bindur se fjala/shprehja shpirtmadhėsi ėshtė virtyt, fjalė shprehje me kuptim pozitiv e jo diēka nga e cila lindin sėmundje, merr mundime trupi...

E vetmja mėnyrė pėr t'i dhėnė ngjyrim negativ fjalės "shpirtmadhėsi" ėshtė nėse atė e shndėrrojmė nė "dorėlėshuarėsi". Kėshtuqė, nėse je shumė dorėlirė, jep sė tepėrmi ėshtė njėsoj e dėmshme sikur kur je dorėshtrėnguar/koprrac. Meqenėse kėtu ėshtė fjala pėr dy ekstreme. Dy teprueshmėri. Teprohet si nė "tė dhėnė" ashtu edhe nė "tė marrur". Zgjidhja kėtu ėshtė mesi, rruga e mesme, mesi i artė, mesatarja. as shumė e as pak...


Gjitha tė mirat!


***

Pupi
25-11-07, 11:22
Qė nga dita e parė kur lexova kėtė Temė, thėnė tė drejtėn u qudita pak se si tė jetė e vendosur tek mėsime kuranore e jo diku te psikologjia e njeriut apo diskutime shoqėrore.
Duke ditur qė Autori (dilaveri-baba i forumit) gjithmonė ,don tė thotė diēka, apo don tė dijė diēka, apo edhe ka diēka tė ngjashme me Temėn!
I'a lash vetit ca ditė, pėr tė pritur edhe tė tjerėt se ē'mendojn lidhur me kėtė!
Shkrimi nė fjalė ėshtė me tė vėrtet fisnik, se nė paska lidhje me librin e shenjėt kuranin, kjo pėr mua ėshtė diēka e re(pėr mua nė kuran/bibel ka shumė tė reja).
Por se Ē'mu (Ē@mu) kujtua shpirtėmadhėsia e timė Axhė, qė tėr jetėn e viktimizoj pėr tė tjerėt.
4space duket tė mos jetė i pajtimit me kėtė, dhe paska kundershtuar, qė diēka e tillė tė ketė lidhje me kuaranin(ēka nė fjalė do tė mė pėlqente)
”Nėse dikush arrin tė ketė shpirt tė madh, don apo nuk don, trupi i tij do tė jetė nė vuajtje e mundime. Vetėm ai trup qė posedon shpirt tė vogėl, kėnaqet duke jetuar nė komoditet, madje edhe mund tė jetojė gjatė, kėnaqet duke fjetur e duke ngrėnė ushqime tė kėndshme, po ai qė ka shpirtmadhėsi, ai shpirt i tij i shkakton trupit vuajtje, madje ndonjėherė edhe jetė tė shkurtėr. Ai trupit i shkakton sėmundje.”
Madhėshtia dhe fisnikėria e shpirtit dallojnė njena nga tjetra.
Madheshtia e shpirtit ėshtė njė deshirė dhe ambicje e madhe pėr njė lėmi, ndėrsa fisnikėria e shpirtit ėshtė tipari mė i pėrsosur. Secila madhėsi e shpirtit nuk ėshtė fisnikėri. Cdo fisnikėri ėshtė shpirtmadhėsi, e cdo shpirtmadhėsi nuk ėshtė fisnikėri.
Kjo e shkruar nga Dilaveri mendoj qė ka tė bėjė shumė me mentalitetin Shqiptarė.
Kujt duhet ti falenderohemi apo kujt duhet t'ia lėm fajet?


Dilaveri shton:Njeriu nė vetėdijėn e tij dhe shpirtin e tij, sipas komentit Kur’anor, nė natyrėn e tij ka njė ndjenjė tė madhe. Kjo ndjenjė quhet HUMANITET i madh.

Ku qėndron dallimi nė mes tė madhėshtisė dhe zemėgjerėsisė?

Dilaver
26-11-07, 21:00
Njė ditė, duke menduar pak, fillova tė bindem se Dilaveri ka filluar tė mėsojė diēka. Nga vet fakti se po interesohet nė kėtė fushė. Madje ka filluar tė lexojė edhe libra, duke i sjelle citatet tėrėsisht tė gabuara (tek „Mėsime nga Kur’ani“).
http://i12.tinypic.com/8fzefd2.jpg

BE LK
23-01-08, 15:44
”Nėse dikush arrin tė ketė shpirt tė madh, don apo nuk don, trupi i tij do tė jetė nė vuajtje e mundime. Vetėm ai trup qė posedon shpirt tė vogėl, kėnaqet duke jetuar nė komoditet, madje edhe mund tė jetojė gjatė, kėnaqet duke fjetur e duke ngrėnė ushqime tė kėndshme, po ai qė ka shpirtmadhėsi, ai shpirt i tij i shkakton trupit vuajtje, madje ndonjėherė edhe jetė tė shkurtėr. Ai trupit i shkakton sėmundje.”
Madhėshtia dhe fisnikėria e shpirtit dallojnė njena nga tjetra.
Madheshtia e shpirtit ėshtė njė deshirė dhe ambicje e madhe pėr njė lėmi, ndėrsa fisnikėria e shpirtit ėshtė tipari mė i pėrsosur. Secila madhėsi e shpirtit nuk ėshtė fisnikėri. Cdo fisnikėri ėshtė shpirtmadhėsi, e cdo shpirtmadhėsi nuk ėshtė fisnikėri.


Njeriu nė vetėdijėn e tij dhe shpirtin e tij, sipas komentit Kur’anor, nė natyrėn e tij ka njė ndjenjė tė madhe. Kjo ndjenjė quhet HUMANITET i madh.

Ku qėndron dallimi nė mes tė madhėshtisė dhe zemėgjerėsisė?


Dilaver.........

Nese Arrin te kuptosh se cfar eshte shpirti, atehere do kuptosh kete thenje.

Duhet ndare shpirti nga Zemra dhe ajo qe quhet "Nefs" ne arabisht.

Zoti gjithmone ne kuran, kur u thota njerezve qe ai din cfar keni te fshehur, apo cfar mbartni ne zemrat tuaja. Nuk thote ne shpirtrat tuaj. Por citon zemren....

Shpirti eshte i paster, eshte i burgosur ne trup....!

Gjithsesi, une nuk po e njoh kete dijetarin qe keni cituar, por nese eshte nga persia (irani) apo pjese e sekteve te atyre Zonave, Duhet te kemi parasysh se ato bejne nje lemq shume te madh ne sqarimin qe ju bejne ketyre gjerave....!

Thenja eshte e sakte, Por Shpirti eshte dic tjeter nga ajo qe thuhet ketu...!

Zoti thote ne kuran se ne ju kemi dhene shume pak dijeni per shpirtin...

Surja Isra
85. Tė pyesin ty pėr shpirtin; Thuaj: “shpirti ėshtė ēėshtėje qė i pėrket vetėm Zoti tim, e juve ju ėshtė dhėnė fort pak dije per te (shpirtin..)”.

valiii
10-02-08, 02:02
Dilaver.........

Nese Arrin te kuptosh se cfar eshte shpirti, atehere do kuptosh kete thenje.

Duhet ndare shpirti nga Zemra dhe ajo qe quhet "Nefs" ne arabisht.

Zoti gjithmone ne kuran, kur u thota njerezve qe ai din cfar keni te fshehur, apo cfar mbartni ne zemrat tuaja. Nuk thote ne shpirtrat tuaj. Por citon zemren....

Shpirti eshte i paster, eshte i burgosur ne trup....!

Gjithsesi, une nuk po e njoh kete dijetarin qe keni cituar, por nese eshte nga persia (irani) apo pjese e sekteve te atyre Zonave, Duhet te kemi parasysh se ato bejne nje lemq shume te madh ne sqarimin qe ju bejne ketyre gjerave....!

Thenja eshte e sakte, Por Shpirti eshte dic tjeter nga ajo qe thuhet ketu...!

Zoti thote ne kuran se ne ju kemi dhene shume pak dijeni per shpirtin...

Surja Isra
85. Tė pyesin ty pėr shpirtin; Thuaj: “shpirti ėshtė ēėshtėje qė i pėrket vetėm Zoti tim, e juve ju ėshtė dhėnė fort pak dije per te (shpirtin..)”.

Dijetari shehid, Murteda Mutahhari u lind nė vitin 1918 nė fshatin Fariman tė Mesh'hedit gjegjėsisht nė Horasan. Ai studio 16 vjet nė Kolegjin teologjik nė Kom letėrsinė, drejtėsinė dhe disa lėndė tjera islame. Pastaj disa vjet punoi si profesor i teologjisė dhe filozofisė nė tė njėjtin kolegj dhe nė Universitetin e Teheranit. Pas njė kohe koncentrohet nė hulumtime, gjė qė produktoi publikimin e shumė veprave fetare, filozofike dhe sociale.
Erudicionin dhe gjithanshmėrinė e tij si dijetar e dėshmoj nė ligjėratat e tij tė shumta, pamfletet dhe librat, eventualisht 35 punimet e publikuara, ndėr tė cilat mė tė njohura janė “Islamic World Vision” (Vizioni islam i botės), “Man in the Qur'an” (Njeriu nė Kur'an), “Islamic Revolution” (Revolucioni Islam), “Mon and Faith” (Njeriu dhe besimi), “Divine Justice” (Drejtėsia Hyjnore), “Society and History” (Shoqėria dhe historia), “Revelation and Prophethood” (Shpallja dhe pejgamberllėku)...Ra shehid nė vitin 1980 nė Teheran.


P.S| Ma merr mendja se e kuptove, pra, ketu behet fjalė pėr njė "dijetar" shi'it, dhe tema ju dedikohet veēanarishtė Atyre/"pėr ata qe kuptojnė" ... kapishi ?!

Dilaver
10-02-08, 02:20
Si shiit si Wehabit m...t i njėjt por paqetim pak me ndryshe.

hasanmehmeti
10-02-08, 12:30
Si shiit si Wehabit m...t i njėjt por paqetim pak me ndryshe.

Faliminderit qe na tregove se ne se kemi Shiju ende , ama ne tv me shume shijues te m... shiit po shihen.Po ska nevoj qe ata qe e dine Shijen e m... shiit ta postojne ate m... edhe ne forumin tone se habitet ndojkush e bjen ne grac si postuesi i saj.

Preshevar
10-02-08, 12:45
Si shiit si Wehabit m...t i njėjt por paqetim pak me ndryshe.

Ekstremist ............ ?! :lol:


Pėr Shi'iat, jam dakord qe s'jam mall i mir,.. kurse per " Wehabistat",.. nese ata dojn me jetu si ne epokėn e Profetit a.s., s'di qka te pengon tye. Po nejse, mos u fokalizo shum ne ta, se te behet edhe vese e ti prish nervat, koncentrohu me Shpirtmadhėsin dhe Fisnikėrin.

BE LK
10-02-08, 20:50
Dijetari shehid, Murteda Mutahhari u lind nė vitin 1918 nė fshatin Fariman tė Mesh'hedit gjegjėsisht nė Horasan. Ai studio 16 vjet nė Kolegjin teologjik nė Kom letėrsinė, drejtėsinė dhe disa lėndė tjera islame. Pastaj disa vjet punoi si profesor i teologjisė dhe filozofisė nė tė njėjtin kolegj dhe nė Universitetin e Teheranit. Pas njė kohe koncentrohet nė hulumtime, gjė qė produktoi publikimin e shumė veprave fetare, filozofike dhe sociale.
Erudicionin dhe gjithanshmėrinė e tij si dijetar e dėshmoj nė ligjėratat e tij tė shumta, pamfletet dhe librat, eventualisht 35 punimet e publikuara, ndėr tė cilat mė tė njohura janė “Islamic World Vision” (Vizioni islam i botės), “Man in the Qur'an” (Njeriu nė Kur'an), “Islamic Revolution” (Revolucioni Islam), “Mon and Faith” (Njeriu dhe besimi), “Divine Justice” (Drejtėsia Hyjnore), “Society and History” (Shoqėria dhe historia), “Revelation and Prophethood” (Shpallja dhe pejgamberllėku)...Ra shehid nė vitin 1980 nė Teheran.


P.S| Ma merr mendja se e kuptove, pra, ketu behet fjalė pėr njė "dijetar" shi'it, dhe tema ju dedikohet veēanarishtė Atyre/"pėr ata qe kuptojnė" ... kapishi ?!

Val. une e kuptova mire temen dhe qellimin e saj, por thjeshte prita sa ti dilte koka ndonjerit ketej, e te binte prehe e saj, por me sa pashe niveli i ulet qe paraqesin keta , nuk i kapin keta gjera. Por u deshte qe te dilje hapur ti e te kuptonin....!

Une e njoh spiritualitetin shi'it, nuk bie ne grackat e tij.........!

Kane vdekur Matufet ketej nga lagjia ime......!

Pastaj Dallaveret kane punen e tyre...........!

Dallaveret dhe M..... Shesin po te gjejne tregetare binjak......!


BE LK