PDA

View Full Version : Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!


Bjeshka1
26-11-07, 20:16
Me intereson ta di mendimi tuaj per Shejtanin.
A ka pasur per qellim Perendia te krijoje nje Shejtan?
Dua pergjigje konkrete nga ata qe mendojne se e dine pergjigjen.

pranveruesi
26-11-07, 22:41
Me intereson ta di mendimi tuaj per Shejtanin.
A ka pasur per qellim Perendia te krijoje nje Shejtan?
Dua pergjigje konkrete nga ata qe mendojne se e dine pergjigjen.


-Perendia nuk kishte per qellim te krijoje nje shejtan ne kere format dhe zhvillim te tij cfare veprojan ata dhe cfare jane ata, edhe shejtanet ishin krijesa te Zoti xh.sh qe i krijoj nga zjarri ishine si gjinet, meleket (engjujte), dhe po sa Zoti kishte krijuar njeriun nga dheu dhe i fale shpirtine ata i urdheroje qe tiu perulen Zotit deri sa njeriu dhe meleket e bene kete, shejtani nuk u perule dhe ngriti kryet duke thene si mund te me barazoshe me njeriun qe krijove nga dheu e une jam i krijuar nga zjarri. Zoti xh.sh. e mallkoj dhe e afatizoj deri ne diten e gjykimite, dhe shejtani u betua se deri ateher do te jete armiku me i perbetuar i njeriut dhe do beje cmos qe te largoj apo edhe zhduke lidhjen e bukure e te pasterte shpirteroe te njeriut me Krijuesin e vete...


...Prandaj nuk thute se koti se armiku me i madhe i njeriute me i madh edhe se kriminelet gjakataret diktatoret armiqet e ndryshem eshte shejtani i mallkuar...

...Prandaj lutjue Zotit ne kete menyre: Eudhu bilahie mine e shejtane ragjime apo ne shqipe. I dashure i madherishem Krijues me merre nen meshiren tend dhe me shpeto nga djalli i mallkuar...


...Allahu na meshirofte e shpetova nga shejtanet...


paqe dhe selam


tungiii

27-11-07, 07:45
Shejtani ėsht Krijuar nga zjrarmi pa flak e pa tym.. dhe ėshtė krijuar 80mij vite para sė tė krijohet njeriu dhe pasi qė All-llahu e krijoj njeriun dhe i dha form i urdheroj meleket qe ti bejn sexhde respekti e jo sexhde ibadeti All-llahu i tha kur ti jap shpirt un nga vetja ime ju birni ne sexhde dhe ashtu ndodhi te gjith i ran ne sexhde per veq iblisi ai u be mendemadh e ngriti koken lart.. tha un jam i krijuar nga zjarmi e ket e krijove nga balta nuk me takon qe ti bej sexhde dhe iblisi (Shejtani) i beri padrejtesi vetvetes dhe u perzun nga meshira e All-llahut ai kerkoj disa kushte dhe ato All-llahu ja plotesoj dhe deri ne diten e kijametit ai dote mundohet qe ti mashtroj njerzit nga te gjitha anet dhe shumicen e njerzve doti bej nga veti se dotjav ben gjerat e kqija te mira dotjav zbukuroj Shejtani esht si Rakija (me pi raki pihesh dhe nuk je i vetdishem) edhe shejtani deri ne momentin e vdekjes esht raki te ka pijaven tan jeten tende kur te vdesesh dota shofesh vetin si je kan dhe ku ke me shku te ka dal pija... Shejtanat e kan boten e tyre ka egjin musliman ka krishter ka jahudi etj etj... ka shqiptar ka serb ka anglez... etj etj.. ai ka mundesi qe te hyn ne trupin e njeriut dhe te luan me to nese nuk esht besimtar i mir psh.. kemi shum raste te semundjeve mentale psikike keto ndodhin nga ngarkesat e ndryshme se ai te futet ne kok dhe te thot ket sune e ben ket sun e ben mjeri ti etj etj,, dhe keshtu pson Flm me Respekt Ftuesi ISLAM

pirro
27-11-07, 09:30
Dreqnit,shejtanat ekzistojne veq neper filma HORROR dhe skan te bajn asgje me jeten e e perditshme.

Kto gjana jane produkt i primitivizmit.

BE LK
27-11-07, 11:38
Dreqnit,shejtanat ekzistojne veq neper filma HORROR dhe skan te bajn asgje me jeten e e perditshme.

Kto gjana jane produkt i primitivizmit.
Po besa e ke gjet. Si sme kishte shku ndermend fare dhe mu kjo.!!!!!!

Murgesha
27-11-07, 12:06
Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!


-Perendia nuk kishte per qellim te krijoje nje shejtan ne kere format dhe zhvillim te tij cfare veprojan ata dhe cfare jane ata, edhe shejtanet ishin krijesa te Zoti xh.sh qe i krijoj nga zjarri ishine si gjinet, meleket (engjujte), dhe po sa Zoti kishte krijuar njeriun nga dheu dhe i fale shpirtine ata i urdheroje qe tiu perulen Zotit deri sa njeriu dhe meleket e bene kete, shejtani nuk u perule dhe ngriti kryet duke thene si mund te me barazoshe me njeriun qe krijove nga dheu e une jam i krijuar nga zjarri.

Si ėshtė e mundur tė jetė njė Zot qė di gjithēka e ka paraparė ēdo gjė pėr ēdo krijesė tė tijėn, tė mos i dij pasojat fatale qė do tė rrjedhin pas krijimit tė Djallit?

Mos e ka krijuar pahiri Djallin a??

Bjeshka1
27-11-07, 12:19
Si ėshtė e mundur tė jetė njė Zot qė di gjithēka e ka paraparė ēdo gjė pėr ēdo krijesė tė tijėn, tė mos i dij pasojat fatale qė do tė rrjedhin pas krijimit tė Djallit? Per kete qellim e bera kete pyetje. Por keta njerz qe e quajne veten fetar, jane aq te ceket sa nuk e kuptojne se edhe Perendine e bejne te pa afte. Vecse deshtimet e Perendise(gjithnje sipas ketyre) mjaftojne per nje njeri gjysem normal, ta kuptoi se perrallat arabo-ēifute jane si vfilma te vizatuar. Mos te flasim qe 99% te botes jetojne jashte "normave" te Kuranit. Perendia ku eshte?

BE LK
27-11-07, 14:23
Cfar jane shejtanet.
Zoti ka krijuar shume krijesa nde te parat ishin Melaiket, xhindet, dhe njerezit.
Shejtanet nuk jane gje tjeter ne botekuptimin fetare vetem se krijesa qe nuk i binden Zotit. dhe therrasin per ne rrugen e tyre, pra te mohimit.

ka shejtan njeri dhe shejtan xhind. Termi shejtan nuk unifikon xhindet. Iblisi eshte kryetari i shejtaneve.

Zoti ne kuran tregon Per krijimin e njeriut dhe mos bindjen e iblisit.
Surja El-Bekare

30. (Pėrkujto ) Kur Zoti yt u tha engjėjve: “Unė po krijoj (po pėrcaktoj) nė tokė njė zėvendės”! Ata thanė: “A do tė vėshė nė te atė qė bėnė ērregullime dhe qė derdh gjaqet, e ne tė madhėrojmė Ty me lavdėrimin Tėnd dhe plotėsisht tė adhurojmė”! Ai tha: “Unė di atė qė ju nuk dini”!
31. E Ai (Zoti) ia mėsoi Ademit tė gjithė emrat (e sendeve) , pastaj ata ua prezentoi engjėjve dhe u tha: “Mė tregoni pėr emrat e kėtyre (sendeve tė emėrtuara), nėse jeni tė drejt (ēka mendoni)?”
32. (Engjėjt) Thanė: “Ti je i pa tė meta, ne kemi dije tjetėr pėrveē atė qė na mėsove Ti. Vėrtetė, Ti je i gjithdijshėmi, i urti!”
33. (Zoti) Tha: “O Adem, njoftoj ata (engjėjt) me emrat e atyre (sendeve)!” E kur u rrėfeu atyre pėr emrat e tyre, (Zoti) tha: “A nuk u kam thėnė juve se Unė, mė sė miri e di fshehtėsinė e qiejve e tė tokės dhe mė sė miri e di atė, qė ju e publikoni dhe atė qė e mbani fshehtė. ”
34. E kur u thamė engjėjve: pėruluni (bini nė sexhde) Ademit, ata menjėherė iu pėrulėn, me pėrjashtim tė iblisit (djallit). Ai rrefuzoi dhe u mbajtė nė tė madh dhe u bė pabesimtar.
35. Ne i thamė: “O Adem, ti dhe bashkėshortja juaj banoni nė Xhennet dhe hani lirisht nga frutat e tij kah tė doni, po mos iu afroni asaj bime (peme) e tė bėheni zulumqarė (tė vetvetes suaj). ”
36. Po djalli i bėri qė ata tė dy tė mashtrohen nė atė (pemė ose Xhennetin) dhe i nxori ata nga ajo (e mirė) qė ishin nė te, e Ne u thamė: “Zbritni (dilni), jeni armik i njėri-tjetrit, e ju deri nė njė kohė nė tokė keni vendbanim dhe dėfrim”.
37. E Ademi prej Zotit tė vet pranoi disa fjalė (lutje) , prandaj Ai ia fali (gabimin), s’ka dyshim se Ai ėshtė Mėshiruesi, Pendimpranuesi.
38. Ne u thamė: “Dilni prej atyhit qė tė gjithė, e juve gjithqysh do t’u arrijė udhėzim prej Meje, e kush pranon udhėzimin Tim, pėr ata nuk ka as frikė as qė do tė brengosen”.
39. E ata qė mohuan dhe pėrgėnjeshtruan argumentet tona, tė tillėt janė banues tė zjarrit, ata do tė jenė aty pėrgjithmonė.

Ne suren hixherZoti e pershkruan keshtu ngjarjen e mos bindjes se Iblisit.
Sutertul-hixhr.

26. Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).
27. E xhinėt i krijuam mė parė nga zjarri, nga flaka e fortė.
28. Dhe (pėrkujto) kur Zoti yt engjėjve u tha: “Unė po krijoi njeriun nga balta e tharė, e zezė e me erė.
29. E kur ta pėrsosė atė (nė formėn e njeriut) dhe do t’i japė atij shpirtin qė ėshtė krijesa Imja, atėherė ju bini atij nė sexhde”.
30. Tė gjithė engjėjt tok, bėnė sexhde.
31. Pėrpos Iblisit. Ai refuzoi tė jetė me ata qė bėnė sexhde?”
32. Ai tha: “O Iblis, ē’ėshtė ajo qė ti mos jehsė me ata qė bėnė sexhde?”
33. Ai tha: “Nuk ėshtė pėr mua t’i bėjė sexhde njė njeriu qė e krijove nga balta e terur, e zezė e me erė”.
34. (All-llahu) tha: “Dil pra, prej aty, tiqofsh i mallkuar!
35. Vėrtet, mallkimi kundėr teje qoftė deri nė ditėn e gjykimit”.
36. (Iblisi) Tha: “Zoti im, mė jep afat deri nė ditėn kur ata (njerėzit) tė ringjallen!
37. (Zoti) Tha: “Ti je prej tė afatizuarve.
38. deri nė kohėn e ditės sė caktuar”.
39. (Iblisi) Tha: “Zoti im, pėr shkak qė mė pėrzune (mė largove), unė do t’ua zbukurojė (tė kėqiat) atyre sa tė jenė nė tokė (nė kėtė botė) dhe tė gjithė ata do t’i largojė nga rruga e drejtė!”
40. Pėrveē robėrve tė Tu, tė cilėt i ke bėrė tė sinqertė.
41. (Madhėria e Tij) Tha: “kjo ėshtė rruga Ime e drejtė (e qartė)”.
42. Se ndaj robėve tė Mi (tė sinqertė) nuk ke kurrėfarė force (as fizike as mendore), pėrveē atyre tė humburve qė vijnė pas teje.
43. E s’ka dyshim se Xhehennemi ėshtė vendpremtimi i tė gjithė atyre.


Keto jane disa ajete qe pershkruajne dhe flasin per mos bindjen e shejtanit kur Zoti e urdheroj ti bente sexhde Ademit ne shenje

Lexojini me kujdes Ajetin 30 te sures Bekare. dhe ka shume kuptim.
Gjithashtu po sjell dhe disa ajete nga surja Sad.

71. Kur Zoti yt u tha engjėjve: “Unė po krijoi njė njeri nga balta,
72. dhe kur ta kem pėrsosur atė dhe t’i kem dhėnė nga ana Ime shpirt, ju menjėherė pėruljunju atij (nė sexhde)”.
73. Engjėjt, tė gjithė sė bashku iu pėrulėn,
74. pėrveē Iblisit qė ishte kryelartė dhe qė u bė prej jobesimtarėve.
75. (Zoti) Tha: “O Iblis, ēka tė pengoi ty t’i pėrulėsh atij qė Unė vetė e krijova? A bėre kryeneēėsi, apo ke qenė prej atyre qė shesin fodullėk?”
76. Ai (Iblisi) tha: “Unė jam mė i miri prej tij, mua mė ke krijuar nga zjarri, e atė e krijove nga balta!”
77. (Zoti) Tha: “dil pra prej tij (prej Xhennetit), ti je i mallkuar.
78. Dhe largimi prej mėshirės Sime ka pėr tė pėrcjellė deri nė ditėn e gjykimit!”
79. Ai tha: “Zoti im, mė jep afat deri nė ditėn e ringjalljes!”
80. (Zoti) Tha: “Po, je prej atyre tė afatizuarėve,
81. deri nė kohėn e ditės sė caktuar!”
82. Ai tha: “Pasha madhėrinė Tėnde, kam pėr t’i shmangur pre rrugės sė drejtė qė tė gjithė,
83. pėrveē atyre qė janė tė sinqertė nga robėrit e Tu!”
84. (Zoti) Tha: “Pasha tė vėrtetėn, e Unė e flas vetėm tė vėrtetėn:
85. Unė do ta mbushi Xhehennemin me ty dhe tė gjithė ata qė vijnė pas teje!”
86. Thuaj (Muhammed): “Unė nuk kėrkoj pre jush ndonjė shpėrblim, dhe unė nuk jam prej atyre qė bėjnė trillime”.
87. Ky (Kur’ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė pėr botėt.
88. E ju gjithsesi do ta kuptoni pas pak kohe vėrtetėsinė e tij.

pranveruesi
27-11-07, 18:00
Cfar jane shejtanet.
Zoti ka krijuar shume krijesa nde te parat ishin Melaiket, xhindet, dhe njerezit.
Shejtanet nuk jane gje tjeter ne botekuptimin fetare vetem se krijesa qe nuk i binden Zotit. dhe therrasin per ne rrugen e tyre, pra te mohimit.

ka shejtan njeri dhe shejtan xhind. Termi shejtan nuk unifikon xhindet. Iblisi eshte kryetari i shejtaneve.

Zoti ne kuran tregon Per krijimin e njeriut dhe mos bindjen e iblisit.
Surja El-Bekare

30. (Pėrkujto ) Kur Zoti yt u tha engjėjve: “Unė po krijoj (po pėrcaktoj) nė tokė njė zėvendės”! Ata thanė: “A do tė vėshė nė te atė qė bėnė ērregullime dhe qė derdh gjaqet, e ne tė madhėrojmė Ty me lavdėrimin Tėnd dhe plotėsisht tė adhurojmė”! Ai tha: “Unė di atė qė ju nuk dini”!
31. E Ai (Zoti) ia mėsoi Ademit tė gjithė emrat (e sendeve) , pastaj ata ua prezentoi engjėjve dhe u tha: “Mė tregoni pėr emrat e kėtyre (sendeve tė emėrtuara), nėse jeni tė drejt (ēka mendoni)?”
32. (Engjėjt) Thanė: “Ti je i pa tė meta, ne kemi dije tjetėr pėrveē atė qė na mėsove Ti. Vėrtetė, Ti je i gjithdijshėmi, i urti!”
33. (Zoti) Tha: “O Adem, njoftoj ata (engjėjt) me emrat e atyre (sendeve)!” E kur u rrėfeu atyre pėr emrat e tyre, (Zoti) tha: “A nuk u kam thėnė juve se Unė, mė sė miri e di fshehtėsinė e qiejve e tė tokės dhe mė sė miri e di atė, qė ju e publikoni dhe atė qė e mbani fshehtė. ”
34. E kur u thamė engjėjve: pėruluni (bini nė sexhde) Ademit, ata menjėherė iu pėrulėn, me pėrjashtim tė iblisit (djallit). Ai rrefuzoi dhe u mbajtė nė tė madh dhe u bė pabesimtar.
35. Ne i thamė: “O Adem, ti dhe bashkėshortja juaj banoni nė Xhennet dhe hani lirisht nga frutat e tij kah tė doni, po mos iu afroni asaj bime (peme) e tė bėheni zulumqarė (tė vetvetes suaj). ”
36. Po djalli i bėri qė ata tė dy tė mashtrohen nė atė (pemė ose Xhennetin) dhe i nxori ata nga ajo (e mirė) qė ishin nė te, e Ne u thamė: “Zbritni (dilni), jeni armik i njėri-tjetrit, e ju deri nė njė kohė nė tokė keni vendbanim dhe dėfrim”.
37. E Ademi prej Zotit tė vet pranoi disa fjalė (lutje) , prandaj Ai ia fali (gabimin), s’ka dyshim se Ai ėshtė Mėshiruesi, Pendimpranuesi.
38. Ne u thamė: “Dilni prej atyhit qė tė gjithė, e juve gjithqysh do t’u arrijė udhėzim prej Meje, e kush pranon udhėzimin Tim, pėr ata nuk ka as frikė as qė do tė brengosen”.
39. E ata qė mohuan dhe pėrgėnjeshtruan argumentet tona, tė tillėt janė banues tė zjarrit, ata do tė jenė aty pėrgjithmonė.

Ne suren hixherZoti e pershkruan keshtu ngjarjen e mos bindjes se Iblisit.
Sutertul-hixhr.

26. Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).
27. E xhinėt i krijuam mė parė nga zjarri, nga flaka e fortė.
28. Dhe (pėrkujto) kur Zoti yt engjėjve u tha: “Unė po krijoi njeriun nga balta e tharė, e zezė e me erė.
29. E kur ta pėrsosė atė (nė formėn e njeriut) dhe do t’i japė atij shpirtin qė ėshtė krijesa Imja, atėherė ju bini atij nė sexhde”.
30. Tė gjithė engjėjt tok, bėnė sexhde.
31. Pėrpos Iblisit. Ai refuzoi tė jetė me ata qė bėnė sexhde?”
32. Ai tha: “O Iblis, ē’ėshtė ajo qė ti mos jehsė me ata qė bėnė sexhde?”
33. Ai tha: “Nuk ėshtė pėr mua t’i bėjė sexhde njė njeriu qė e krijove nga balta e terur, e zezė e me erė”.
34. (All-llahu) tha: “Dil pra, prej aty, tiqofsh i mallkuar!
35. Vėrtet, mallkimi kundėr teje qoftė deri nė ditėn e gjykimit”.
36. (Iblisi) Tha: “Zoti im, mė jep afat deri nė ditėn kur ata (njerėzit) tė ringjallen!
37. (Zoti) Tha: “Ti je prej tė afatizuarve.
38. deri nė kohėn e ditės sė caktuar”.
39. (Iblisi) Tha: “Zoti im, pėr shkak qė mė pėrzune (mė largove), unė do t’ua zbukurojė (tė kėqiat) atyre sa tė jenė nė tokė (nė kėtė botė) dhe tė gjithė ata do t’i largojė nga rruga e drejtė!”
40. Pėrveē robėrve tė Tu, tė cilėt i ke bėrė tė sinqertė.
41. (Madhėria e Tij) Tha: “kjo ėshtė rruga Ime e drejtė (e qartė)”.
42. Se ndaj robėve tė Mi (tė sinqertė) nuk ke kurrėfarė force (as fizike as mendore), pėrveē atyre tė humburve qė vijnė pas teje.
43. E s’ka dyshim se Xhehennemi ėshtė vendpremtimi i tė gjithė atyre.


Keto jane disa ajete qe pershkruajne dhe flasin per mos bindjen e shejtanit kur Zoti e urdheroj ti bente sexhde Ademit ne shenje

Lexojini me kujdes Ajetin 30 te sures Bekare. dhe ka shume kuptim.
Gjithashtu po sjell dhe disa ajete nga surja Sad.

71. Kur Zoti yt u tha engjėjve: “Unė po krijoi njė njeri nga balta,
72. dhe kur ta kem pėrsosur atė dhe t’i kem dhėnė nga ana Ime shpirt, ju menjėherė pėruljunju atij (nė sexhde)”.
73. Engjėjt, tė gjithė sė bashku iu pėrulėn,
74. pėrveē Iblisit qė ishte kryelartė dhe qė u bė prej jobesimtarėve.
75. (Zoti) Tha: “O Iblis, ēka tė pengoi ty t’i pėrulėsh atij qė Unė vetė e krijova? A bėre kryeneēėsi, apo ke qenė prej atyre qė shesin fodullėk?”
76. Ai (Iblisi) tha: “Unė jam mė i miri prej tij, mua mė ke krijuar nga zjarri, e atė e krijove nga balta!”
77. (Zoti) Tha: “dil pra prej tij (prej Xhennetit), ti je i mallkuar.
78. Dhe largimi prej mėshirės Sime ka pėr tė pėrcjellė deri nė ditėn e gjykimit!”
79. Ai tha: “Zoti im, mė jep afat deri nė ditėn e ringjalljes!”
80. (Zoti) Tha: “Po, je prej atyre tė afatizuarėve,
81. deri nė kohėn e ditės sė caktuar!”
82. Ai tha: “Pasha madhėrinė Tėnde, kam pėr t’i shmangur pre rrugės sė drejtė qė tė gjithė,
83. pėrveē atyre qė janė tė sinqertė nga robėrit e Tu!”
84. (Zoti) Tha: “Pasha tė vėrtetėn, e Unė e flas vetėm tė vėrtetėn:
85. Unė do ta mbushi Xhehennemin me ty dhe tė gjithė ata qė vijnė pas teje!”
86. Thuaj (Muhammed): “Unė nuk kėrkoj pre jush ndonjė shpėrblim, dhe unė nuk jam prej atyre qė bėjnė trillime”.
87. Ky (Kur’ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė pėr botėt.
88. E ju gjithsesi do ta kuptoni pas pak kohe vėrtetėsinė e tij.


...i nderuari BE LK paska dhene nje sqarim faktike te bazuar ne fakte te pamohushme te cilin e pershendes perzemersishte qe ka marre kohe per te sjlell ne menyren e detajura...

... e sa per ata qe nuk besojne per veti e kane more qy qa ke me ju be ata menoj se pasardhesite e tyre kane qene majmuna ku me dite se cfare do te shpikin ne fantazin e tyre te ndikuara dhe deforemuara nga djalli i mallkuar, Zoti i udhezofte keta sa me pare...


tungiii

4peace
28-11-07, 19:22
*

Pyetje:

Me intereson ta di mendimi tuaj per Shejtanin.
A ka pasur per qellim Perendia te krijoje nje Shejtan?
Dua pergjigje konkrete nga ata qe mendojne se e dine pergjigjen.


Pėrgjigje:
Per kete qellim e bera kete pyetje. Por keta njerz...jane aq te ceket sa nuk e kuptojne se edhe Perendine e bejne te pa afte. Vecse deshtimet e Perendise…mjaftojne per nje njeri gjysem normal, ta kuptoi se perrallat arabo-ēifute jane si filma te vizatuar. Mos te flasim qe 99% te botes jetojne jashte "normave" te Kuranit.


???

pirro
28-11-07, 22:45
BK LK,

Ska mund me te shku ne mene ty kjo pune se je kane tuj u marr me pune madhore ti

BE LK
29-11-07, 10:01
BK LK,

Ska mund me te shku ne mene ty kjo pune se je kane tuj u marr me pune madhore ti
Bash i ke rene pikes, nuk kam kohe me u mare me punen e shejtanit por gjithsesi kur duhet dhe merem pak. hahahhahahaha. lol!

Bjeshka1
30-11-07, 08:24
Thone fetaret qe asnjesend nuk mund te ndodhe pa deshiren e Perendise!!!
Ja morali dhe rrenat tuaja. Ne nje rast mundet, ne tjetrin jo?!A e shihni se sa naiv dhe te ceket jeni ju disa ketu? Nese i shiqojme gjerat me nje sy kritik dhe nese duam te shohim te vertetn, po del se Zoti na qenka me i dobet se shejtani!

Preshevar
30-11-07, 08:48
Thone fetaret qe asnjesend nuk mund te ndodhe pa deshiren e Perendise!!!
Ja morali dhe rrenat tuaja. Ne nje rast mundet, ne tjetrin jo?!A e shihni se sa naiv dhe te ceket jeni ju disa ketu? Nese i shiqojme gjerat me nje sy kritik dhe nese duam te shohim te vertetn, po del se Zoti na qenka me i dobet se shejtani!

Lexo se ti je nė gabim TRASHanik !!!!


* * * *

Shkruar nga Fethullah Gülen
Nisur nga kuptimi i saj leksikor, fjala "shejtan" emėrton qenien qė ėshtė pėrzėnė nga vendndodhja hyjnore, qė ėshtė larguar prej mėshirės hyjnore, qė tė gjitha mundėsitė qė ka pasur nė dorė, i ka kthyer kundėr vetes, qė ka humbur tek ka qenė fitues. Nisur nga gjendja ku ndodhet, Shejtani ėshtė viktimė e njė rrethi vicioz pasi ėshtė larguar nė mėnyrė tė pakthyeshme nga dėgjimi dhe kuptimi i sė vėrtetės.


Nė fillim Shejtani ėshtė vetėgoditur me anė tė krenarisė dhe arrogancės. Duke e patur fjalėn pėr njeriun, ai ka thėnė: "Unė jam mė i dobishėm se ai!" Ky mendimi i parė djallėzor, kjo dialektikė ka pėrbėrė turin e parė tė rrethit tė mbyllur ku e ka futur veten ai duke i prerė lidhjet e duke i mbyllur rrugėdaljet. Me kėtė ai ka hedhur hapin e parė nė vorbullėn vrasėse dhe i ka pėrlyer me baltėn e justifikimit tė gjitha mundėsitė e pendesės. Nė kėtė thėnie ka, si fillim, njė vetėpėlqim e, pastaj, njė arrogancė qė ka kapėrcyer brigjet e ėshtė derdhur jashtė.


Kur Shejtani bėri mėkat, edhe Hz. Ademi pati gabuar duke e zgjatur dorėn drejt asaj peme tė ndaluar. Por, me ta kuptuar se si qėndronte ēėshtja, pati rėnė nė gjunjė e pati thėnė: "Zoti ynė! Ne i bėm dėm vetes sonė. Po s'na fale, do tė jemi ndėr ata qė kanė humbur me tė tėra!" (Kur'ani, Araf: 23). Me tė hyrė nė mes falja, rrugėdalja qe hapur dhe profeti Adem pati shpėtuar.
Kurse Shejtani i doli nė mbrojtje vetvetes, egos sė tij, me justifikime djallėzore. Pėrballė qortimeve, ai nuk deshte tė pohonte tė metėn e vet dhe, duke thėnė "Unė jam mė i dobishėm se ai", u shkatėrrua. Dhe mė pas vendosi tė bėhej armiku kryesor i njerėzimit. Shihni vendosmėrinė e tij nė kėtė udhė: "Betohem nė madhėshtinė tėnde se tė gjithė njerėzit do t'i nxjerr nga udha!" (Kur'ani, Sad: 82). Dhe nė njė vend tjetėr: "Do t'u dal majtas e djathtas, para e prapa e do tė shohėsh se si nuk do tė tė falenderojnė. Ashtu do tė jetojnė ata, gjithmonė mosmirėnjohės. Do tė hanė tė mirat e tua dhe do tė adhurojnė tjetėrkėnd. Do tė notojnė nė tė mira, por ty nuk do tė tė njohin!" (Kur'ani, Araf: 17). Edhe nė shumė vende tė tjera Kur'ani tregon pėr grindjen e Shejtanit, pėr armiqėsinė ndaj njeriut dhe pėr revoltėn ndaj Zotit. Revolta e tij dha si rezultat dėbimin e tij nga ana e Zotit. Sapo qė Shejtani tha "Unė jam mė i dobishėm se ai","Zbrisni poshtė tė gjithė!", duke e lėnė atė tė vetėm. Pretendimet e mėdha, nga njėra anė, dhe armiqėsia e pėrbetuar kundėr njerėzimit, nga ana tjetėr, e largoi krejtėsisht atė prej atmosferės konstruktive, zbutėse e lartėsuese tė Mėshirės. Mė pas iu dorėzua plotėsisht logjikės djallėzore dhe tha: "Betohem nė madhėshtinė tėnde se tė gjithė njerėzit do t'i nxjerr nga udha!" dhe zgjodhi pėr udhė atė tė gėnjeshtarit e tė mashtruesit. Sa mė shumė qė gėnjeu, aq mė shumė u largua e sa mė shumė u largua, aq mė shumė iu shtua zemėrimi e urrejtja e, kėshtu, fitoi njė natyrė tė dytė tė pėrbėrė nga intriga dhe mosmirėnjohja. Nė ēdo largim, tėrbohej edhe mė shumė e, duke e ndjerė mė shumė pėrzėnien, s'bėnte tjetėr veēse rrinte duke shprehur neverinė, urrejtjen dhe arrogancėn e vet. Ngrihej tė polemizonte me Allahun, bėnte dialektikė e, kėshtu, largimi prej mėshirės sė Allahut e shtynte atė nė revoltė, e cila e largonte, pastaj, edhe mė. Dhe Shejtani, si viktima e rrethit vicioz ku qe mbyllur vetė, iu nėnshtrua dėnimit, vetėndėshkimit: zemra iu vulos. Kjo kishte kėtė kuptim: brenda nuk i mbeti gjė tjetėr veē mendimit tė keq, kurse tė gjitha fakultetet e mira, tė gjitha burimet dritėsore iu shuan e morėn fund. Zoti e urdhėroi:


Pėr ta kuptuar kėtė, domethėnė se si njeriu qė bie nė njė pozitė tė tillė, i humb tė gjitha vlerat e tij, po jap kėtė shembull. Njeriu ėshtė njė qenie shumė e pėrplotėsuar. Nė se i vlerėson dhe i vė nė punė dinamikat qė i janė dhuruar, mund tė kthehet e tė bėhet njė engjėll. E tani mendoni njė njeri shumė tė dhembshur e jashtėzakonisht tė pėrsosur nė namazin e tij, nė agjėrim, nė lutje, nė haxh, nė zeqat e nė marrėdhėniet me njerėzit. Nė njė moment tė caktuar, kėtė njeri e kanė prekur nė nderin e vet, janė marrė me dinjitetin e tij, ndjeshmėria i ėshtė dėmtuar rėndė dhe, si njeri, kurrė nuk ėshtė marrė nė konsideratė. Ndėrkaq, ka arritur nė njė gjendje tė tillė sikur mbi sistemin e tij nervor janė ngarkuar male e, mė nė fund, njeriu nuk ka mundur tė durojė e ka plasur. Atėherė nė kokėn e tij nuk ka mbetur gjė mė: as butėsi, as durim, as mirėkuptim, as falje. E nė se do ta trajtėsonit kėtė gjendje tė njeriut me atmosferėn tė pėrbėrė tėrėsisht prej neverisė dhe urrejtjes, s'do tė shihnit tek ai gjė tjetėr veē shkėndiave qė shpėrthejnė si prej xhehennemit. E, nė atė ēast, nė se do tė donit t'i jepnit ndonjė kėshillė, nuk do tė mund tė arrinit t'i jepnit tė kuptonte asgjė.


Ēdokush, nė jetėn e tij personale, ka parė e ka jetuar gjėra tė ngjashme me kėtė. Ja, pra, Shejtani ėshtė njė qenie qė nė ēdo sekondė tė jetės pėrjeton nė vetvete tė tillė urrejtje e neveri. Gjatė gjithė jetės e sa tė jetė gjallė, nuk do tė mendojė gjė tjetėr veē tė keqes. Eshtė nė njė gjendje tensioni tė lartė, por, natyrisht, jo njė tension i dobishėm, por djallėzor. Nė kėtė gjendje ai mendon veēse pėr keq, sepse edhe nuk mundet tė gjejė rast pėr tė menduar mirė, pasi brenda ėshtė mbushur plot e pėrplot me tė kėqia. Prandaj ndodh qė, edhe nė se nė njė aspekt, e njeh Allahun, ai, ashtu si edhe besimtari i cili, megjithėse e njeh Allahun, gjatė zemėrimit e humb bonsensin dhe durimin, nuk mundet ta kujtojė Atė dhe nuk mundet tė shprehė besim. Sepse gjėrat e kėqia qė ka brenda, i bėhen pengesė. Ka edhe shumė njerėz qė, ashtu si Shejtani, viktimė e njė rrethi vicioz, kanė rėnė viktimė e tė njėjtave gjėra. Edhe ata janė bėrė viktimė e tė tillave ndjenja dhe pasione tė kėqia dhe i janė nėnshtruar idhullit ego. Nė lidhje me kėtė dukuri, mund tė thuhet se askush nuk ėshtė i siguruar. E vetmja siguri e neve besimtarėve, ėshtė besimi dhe mbėshtetja jonė tek Zoti. Ne mbėshtetemi te Ai, ne Atė e kemi dorėzanės. Zoti na mbrojttė nga rruga e Shejtanit!

Preshevar
30-11-07, 08:53
1. Djalli dhe funksioni i tij.

Para se ta kundėrshtonte Zotin, djalli merrte pjesė sė bashku me engjėjt dhe bėnte punėn qė bėnin edhe ata. (Kehf, 18:50) Ndėrkaq, meqė nuk ishte si engjėjt e krijuar prej drite, nuk ndo*dhej nėn garanci. Siē ėshtė thėnė edhe mė parė, engjėjt nuk kundėrshtojnė, nuk ngrenė krye, por bėjnė atė qė u urdhėrohet. (Tahrim, 66:6) Natyra vėrtetė e djallit, entiteti i vėrtetė i tij doli nė shesh pasi iu propozua t'i pėrulej njeriut tė parė, Ademit, pėr ē'shkak embrioni i mendjemadhėsisė dhe fara e revoltės tė pra*nishme nė qenien e tij, por tė pashfaqura gjer atėherė, plasėn dhe u zhvilluan me vrull. Djalli tha duke iu drejtuar Zotit me mendjemadhėsi: "Unė jam epror ndaj tij sepse atė e krijove nga balta, kurse mua prej zjarri!" (Sa'd, 38:76) Sipas deklaratės sė ajetit kur'anor dhe, ashtu siē thotė edhe imam Shibliu, gjersa ngriti krye, djalli quhej Iblis, pastaj u quajt shejtan, djall, dhe iu dha mundėsia tė rronte gjer nė kiamet. Pas kėsaj, djalli iu betua Zotit kėshtu: "Do t'u futem njerėzve nga e djathta e nga e majta, nga para e nga prapa dhe do t'i prapėsoj!" (A'raf, 7:17)
Kėtu duam ta sqarojmė me pėrparėsi kėtė specifikė: Nė luftė, para se tė merret vendim pėr ta sulmuar armikun ose pėr t'u mbrojtur prej tij, nuk studiohen njė e nga njė tė gjithė individėt-ushtarė tė armikut, por pėrbėrja dhe fuqia ushtarake e reparte*ve dhe nėnreparteve, armatimi dhe rezervat luftarake, aftėsitė e manovrimit, epėrsia nė armatim, pozicioni ose pozicionet qė ka zėnė, etj. Studimi dhe njohja e ngjyrės sė flokėve dhe syve tė oficerėve dhe ushtarėve, tipi i veshjeve dhe veēori tė tjera per*sonale s'vlejnė pėr kurrgjė. Kėshtu qėndron puna edhe me xhi*ndet.
Lidhur me kėtė ēėshtje, e rėndėsishme dhe themelore pėr ne ėshtė tė pėrcaktojmė rrugėt nga mund tė na afrohet djalli, mė*nyrat dhe dredhitė e tij pėr tė na goditur nė besimin tonė qė ėshtė garancia e jetės sonė tė amshuar, dhe tė gjejmė rrugė*zgjidhjet e duhura.

2. Cila ėshtė urtėsia e krijimit tė djallit dhe e lejimit tė tij pėr t'i prapėsuar njerėzit?a) Po tė mos krijohej djalli, krijimi i njeriut s'do tė kishte as*njė kuptim. E para, Allahu ka shumė krijesa si engjėjt qė kurrė nuk bėjnė mėkat dhe qė nuk ndikohen pėr tė keq nga djalli. Ashtu siē ka krijuar ndryshe nga njeriu, bimėt dhe kafshėt, Allahu ka dėshiruar tė krijojė njerėzit si pasyra qė i pasqyrojnė artet hyjnore ndryshe nga engjėjt. Ndėrkaq u ka kundėrvėnė njerėzve djallin dhe shpirtrat e kėqinj si elementė provokimi dhe nxitjeje dhe pretekst zhvillimi me qėllim pėr tė zhvilluar dhe nxjerrė nė shesh mundėsitė dhe aftėsitė qė pėrmbahen nė naty*rėn dhe entitetin e njerėzve, qenien esenciale tė tyre. Djalli qė e reflekton jashtė mendjemadhėsinė dhe shtysėn e rebelimit, ve*pron nė mėnyrė tė vetėdijshme. Djalli ėshtė si njė maratonist kundėrshtar qė e ndjek njeriun nga pas. Pėr tė arritur nė finish, pėr tė dalė fitues, pėr t'u shkėputur nga ky kundėrshtar i pėrjet*shėm qė s'i ndahet, njeriut i duhet ta lėrė pas, tė jetė gjithmonė nė krye dhe shumė para tij. Po qe se njeriu nuk do tė kishte njė kundėrshtar dhe armik qė do tė mund tė bėhej pėr tė element provokimi dhe nxitjeje, njeriu kurrė nuk do ta bėnte kėtė garė serioze dhe t'i zhvillonte mundėsitė dhe aftėsivė e veta; mė sak*tė, njeriu nuk do tė gjente dot terrenin pėr t'i zhvilluar mundėsiė dhe aftėsitė tė cilat, mė nė fund, do tė atrofizoheshin sė bashku me njeriun. Njeriu e ka arritur nivelin mė tė lartė njerėzor dhe pozitėn e njeriut tė pėrsosur me anė tė luftės kundėr kėtij armi*ku tė pėrjetshėm. Nė tė njėjtėn kohė, kur i ka munguar forca, dėshira dhe vullneti i duhur, njeriu e ka humbur kėtė garė duke rėnė nėn nivelin mė tė ulėt tė qenieve!


b) E keqja nuk qėndron te krijimi i djallit, por te ndjekja e tij dhe kryerja e tė keqes. Ashtu siē ndodh qė nė njė krim, si shkak i vėrtetė i krimit tregohen jo thika apo arma e zjarrit tė pėrdo*rura nė atė krim, por duart qė i pėrdorėn, pra, njeriu, nė tė njėj*tėn mėnyrė, edhe djalli ėshtė njė vegėl e pėrgjakur e pėrdorur nė aktet e kėqija apo kriminale tė kryera nga njeriu dhe fajtori i vėrtetė, dora e pėrgjakur qė e pėrdori atė vegėl. Sigurisht, nuk ėshtė djalli shkaku i vėrtetė i pėrfundimeve tė kėqija tė arritura nga kryerja e disa akteve tė kėqija prej egos te njeriu dhe vull*netit tė hyrė nėn urdhrin e egos. Djalli dhe tė kėqijat janė nga njė shkak banal mė vete; shkaktari i vėrtetė ėshtė vullneti i nje*riut. Njerėzit bėjnė tė kėqija jo se ėshtė djalli, por me anė tė vu*llneteve tė veta.


c) Njeriu ėshtė i prirur ta vlerėsojė ēdo gjė nė kuadrin e vet tė ngushtė dhe sipas rezultateve tė vogla qė ka nė dorė, kurse akti krijues i Zotit sheh kah rezultatet dhe dobitė e pėrgjithshme. Pėr shembull, po ta fusim dorėn nė zjarr, do tė na digjet; megji*thėkėtė, a mund tė themi qė zjarri ėshtė krejt i dėmshėm? Zjarri ka njė sėrė vetish dhe cilėsish. Jemi ne qė e bėjmė atė tė keq e tė dėmshėm apo tė mirė e tė dobishėm. Dhe, po t'i shohim re*zultatet e pėrgjithshme tė pėrdorimit tė zjarrit, do tė arrijmė nė pėrfundimin se ai ėshtė shumė i dobishėm e i nevojshėm. E tillė ėshtė energjia elektrike. I tillė ėshtė shiu. I tillė ėshtė edhe djalli. Duke u bėrė pjesė e dėshirave dhe vullnetit tė njeriut tė keq, djalli e shtyn atė pėr nė xhehennem, skėterrė. Kurse duke e nxi*tur vullnetin e njeriut tė mirė pėr t'u larguar prej tij, si vrapuesi qė pėrpiqet t'i shkėputet nė vrapim kundėrshtarit qė e ndjek nga pas, djalli bėhet shkaktar pėr lartėsimin moralo-shpirtėror tė njeriut tė mirė, pėr fitoren parajsore tė tij. Ky ėshtė funksioni i djallit.


d) A mund tė themi pėr zjarrin, rrymėn elektrike apo shiun, "mė mirė tė mos ishin" duke i konsideruar tė kėqinj vetėm duke parė disa rezultate negative tė pjesshme e jo rezultatet e tyre tė pėrgjithshme? Jo! Nė tė njėjtėn mėnyrė, s'mund tė themi se "pse u krijua djalli". Ashtu siē ndodh qė, bie fjala, pėr njė gisht tė gangrenuar nuk e vrasim trupin e shėndoshė, por vetėm gish*tin e vdekur e presim, po ashtu, nuk duhet tė kundėrshtojmė ekzistencėn e djallit qė na sjell dobi tė mėdha, pėr shkak tė njė sėrė gjėrash tė kėqija. Meqė nė shėrbimin ushtarak apo nė luftė ka vrasje dhe vdekje, a mund tė themi qė tė mos shkojmė ush*tar ose nė luftė? Si kjo, dėmet qė mund t'i shkaktojė besimit djalli duke ia zbukuruar tė keqen njeriut, janė apo s'janė njė me njė mijė nė raport me dobitė qė i sjell besimit profeti. "Si mund tė ndodhė" – do tė thoni. Nuk mund tė thuhet se "a nuk shkoj*nė nė xhehennem mijra njerėz nėn mashtrimin e djallit?" Sepse cilėsia te besimtari ėshtė edhe mė e rėndėsishme se sasia te mohuesi, edhe mė me epėrsi. Kush ka mė shumė rėndėsi, jeta e njė njeriu, apo jeta e njė mijė insekteve? Ndėrsa nga njė mijė fara hurmaje, vetėm 11 arrijnė tė mbijnė dhe bėhen pemė, a ėshtė mė mirė tė kesh njė mijė fara, apo 11 pemė hurmaje?

Preshevar
30-11-07, 08:55
3. Ē'ėshtė dyshimi?

Dyshimi ėshtė ndjenja e lėkundjes dhe pasigurisė sė plotė qė shkakton djalli nė zemrėn e besimtarit duke ia ēoroditur imagji*natėn me njė sėrė kujtimesh, portretesh dhe pamjesh. Dyshimi ėshtė loja e fundit dhe arma e fundit qė luan djalli kundėr njė njeriu, veēanėrisht kundėr besimtarit. Duke ia lėkundur bindjet, besimin, qėllimet dhe synimet e shėndosha, duke ia ēoroditur imagjinatėn me pamje iluzive qė e largojnė nga realiteti, djalli ia lėkund njeriut besimin dhe sigurinė nė vetvete.


4. Ē'ėshtė shenja e djallit?

Shenja e djallit ėshtė njė pikė e rėndėsishme nė zemrėn e njeriut, veēanėrisht besimtarit, ku djalli drejton topin, pushkėn, shigjetėn, ajo pikė e zemrės tė cilėn e merr nė shenjė djalli. Nė zemrėn e njeriut, veēanėrisht, tė besimtarit, ėshtė pika ku vijnė e mblidhen frymėzimet engjėllore, si dhe pika e djallit. Krejt si po*let minus (-) dhe plus (+) tė njė baterie elektrike!


5. Cilėt njerėz dyshojnė mė shumė?

Te muslimanėt fillestarė, te ata qė e fillojnė punėn sė pari nuk ndodh dyshim. Dyshimi shfaqet mė shumė te disa musli*manė qė ia kanė dhėnė zemrėn fesė, qė ia kanė shkėputur dja*llit nga dora tė gjitha lidhjet dhe frerėt me tė cilat ai kėrkon t'i pengojė ose t'i shmangė nga feja pėr t'i drejtuar atje ku do vetė, qė i kryejnė pak a shumė detyrat dhe adhurimet ndaj Zotit dhe qė bėjnė pėrparime nė besim. Besimtarėt qė janė nė rrugėn e pėrparimit me aftėsitė e zemrės nė botėn e tyre tė brendshme, qė janė nė ngjitje tė vazhdueshme drejt nivelit tė njeriut tė pėr*kryer, pėrballen nė pikat e vėshtira tė rrugės sė tyre me dyshi*min si armė e djallit. Po, ndėrsa njeriu ėshtė duke u lartėsuar nė qiejt e shpirtit, djalli i ngre nga njė kurth nė ēdo etapė dhe pret. Kur e sheh tė pėrshtatshme, e hedh shigjetėn e dyshimit duke marrė shenjė atė pikėn e ndjeshme tė zemrės sė besimtarit, dhe pret rezultatin. Kjo do tė thotė se thellėsia nė besim shkakton smirė dhe reaksion te djalli.
Dyshimi shfaqet disa herė te shpirtrat e ndjeshėm dhe nervo*zė, kurse, disa herė, te ata qė hanė shumė ose janė tė dhėnė pas trupit. Dyshimi te besimtari nuk ka format e turbullirave dhe depresioneve, por tė shqetėsimeve tė zakonshme. Sado i pėrpa*ruar tė jetė besimtari nė besim, mund t'i shfaqet dyshim. Madje, ka ndodhur qė edhe personaliteti mė i madh pas sahabeve, shokėve tė Profetit, imam Rabbaniu, ka pėsuar dyshim. Ashtu siē nuk ėshtė kusht qė njeriu i prekur nga dyshimi ose i vėnė nė shenjė pėr kėtė gjė, tė jetė njė besimtar i shquar nė besim, nuk ėshtė kusht qė njeriu i paprekur nga dyshimi ose qė nuk vihet nė shenjė, tė jetė i qetė.
Te mohuesi[1] nuk shfaqet dyshim. Mohimi i mohuesit ėshtė, mbase, njė mohim i llogaritur, i planifikuar, kryeneē, kundėrvė*nės, armiqėsor[2]. Te mohuesi mund tė shfaqen turbullira dhe kriza shpirtėrore, pakėnaqėsi e shqetėsime tė cilat e bėjnė atė agresiv dhe pėrdhunues. Djalli i fryn atij filozofi tė reja e origji*nale, i jep ide tė reja mohuese dhe, mė nė fund, e bėn mohue*sin ta mohojė edhe atė vetė, djallin!
Sigurisht, djalli nuk u jep dyshim atyre qė janė regjistruar te ai, qė ia kanė lėnė frerėt e vetes atij dhe qė i shkojnė pas si qengj atij. Djalli nuk merret me ata qė rrinė urtė e butė brenda atmosferės, brenda fushėn magnetike tė tij, me symbyllurit qė numėrojnė nė vend, me ata qė i kanė trutė te sytė, kurse ze*mrėn, te stomaku! Ata janė viktima gjahu tė tij tė lidhur kėmbė e duar nė kafazin e tij, tė urtė aq sa kurrė s'u shkon ndėrmend tė zgjidhen, tė ikin e tė shpėtojnė. Kėshtu bashkėjetojnė tė dy palėt: ata tė kėnaqur nga djalli dhe djalli, prej tyre, gjer ku mund ta ēojnė...


6. Cili ėshtė qėllimi i djallit pėr tė shkaktuar dy*shim?

Djalli nuk mund tė hyjė nė zemrėn e besimtarit tė pėrgatitur nė besim e qė i plotėson detyrat adhurimore, nuk mund ta shty*jė atė nė mohim. Dhe kurrė nuk e zė dot nė zemrėn e tij vendin e afėrsisė dhe dashurisė pėr Allahun, e mendimit pėr sunnetin, traditėn e Profetit, kurrė nuk arrin dot ta bėjė besimtarin t'i bra*ktisė adhurimet. Sepse, pavarėsisht nga ēdo gjė, besimtari pėr*paron vazhdimisht, fiton afėrsi ndaj Allahut dhe, me shpirtin, ndjenjat dhe trupin, ngjitet lart nė njė spirale drite. Nė kėto ku*shte, djalli mendon kėshtu: "Tė paktėn, t'i hedh njė gur tė fun*dit, t'ia turbulloj zemrėn me shigjetat e dyshimit dhe tė pėrpi*qem t'ia prish qetėsinė dhe kėnaqėsinė qė ndjen nė adhurimet. Ndoshta arrij ta preokupoj, ta mėrzis dhe ta bėj tė mendojė se kjo apo ajo gjė s'ėshtė ashtu siē e ka ditur ai. Atėherė, ai fillon tė dyshojė!.." Dhe besimtarit dyshues tė qėlluar nga kėto shigje*ta, fillojnė t'i vijnė nė namaz mendime qė s'i kanė ardhur ndo*njėherė mė parė. Pasi merr abdest, mendon se kėtė apo atė gjy*mtyrė s'e ka larė mirė ose e ka harruar pa larė, etj. Dhe merr abdest pėrsėdyti. Gjėra tė tilla vazhdojnė gjersa adhurimet t'i duken tė rėnda dhe, na ruajttė Allahu, t'i braktisė! Mė nė fund, ai bėhet lodėr e djallit qė ia ka arritur qėllimit!
Dyshimet mund tė jenė tė lidhura si me adhurimet, ashtu dhe me vetė besimin. Pėrtej kėsaj, djalli mund t'i stolisė mėkatet duke e turbulluar imagjinatėn, mund t'i provokojė ndjenjat dhe mund ta sjellė njeriun nė gjendjen e njė fantazisti qė nuk do t'ia dijė pėr arsye, logjikė, gjykim!

Preshevar
30-11-07, 08:55
7. Ē'do tė thotė qė djalli i afrohet njeriut nga e dja*thta, nga e majta e nga drejtime tė tjera pėr ta goditur?

Afrimi i djallit te njeriu nga anė tė ndryshme ka kuptimin e paralajmėrimit nė dimensione tė ndryshme tė njeriut ndaj tė kė*qijave sipas situatave tė ndryshme ku ndodhet ai. Njeriu, i cili paraqet njė kuptim dhe pėrmbajtje shumėdimensionale, duke i zhvilluar dimensionet e veta, pavarėsisht dhe nė kundėrshtim me pėrmbajtjen lėndėsore tė tij, mund tė bėhet i denjė pėr xhe*nnetin, parajsėn[3]. Nė antagonizėm me kėtė, djalli pėrqėndro*het pėr t'i vėnė nė punė dhe zhvilluar te njeriu cilėsitė lėndėsore jo vetėm pėr ta penguar lartėsimin e njeriut, por edhe pėr ta shmangur dhe kthyer pas. Pa dyshim, po qe se secila prej disa mundėsive me tė cilat ėshtė pajisur njeriu pėr tė siguruar disa dobi dhe urtėsi, siē janė epshi, ndjenja e dhunės, agresiviteti, zemėrimi, furia, arsyeja, ambicja dhe kryeneēėsia, nuk zbuten ose nuk bėhen tė rregullueshme e tė kontrollueshme me anė tė besimit, mund tė vihen nė punė kundėr mekanizmit tė ndėr*gjegjes dhe kėtė vėnie nė punė e bėn djalli.
Pėr shembull, pėr sa kohė qė njeriu tė mbetet nėn mekaniz*min e egoizmit frymor (vetiak, sensual), do tė thotė se ndėrgje*gjja, domethėnė mekanizma engjėllore, ėshtė dhe vazhdon tė jetė e shtypur sė bashku me tė gjitha vlerat dhe atributet e saj tė shquara. Kurse, kur zhvillohet dhe del nė pah mekanizma en*gjėllore dhe engjėlloriteti, egoizmi frymor me tė gjithė mekaniz*mėn e vet hyn nėn urdhrin e ndėrgjegjes. Megjithėse djalli e gjen esencėn e njeriut, pėrdor kundėr tij vetėm mekanizmėn e egoizmit frymor. Djalli nuk afrohet ose nuk mundet tė afrohet te mekanizma e ndėrgjegjes ose, siē mund tė shprehemi ndryshe, te pikat e shquara dhe jetike tė ndėrgjegjes sepse atje ka vullnet, vitalitet hyjnor dhe vetėdije. Po tė dijė njeriu ta pėrdorė vullne*tin, djalli s'i afrohet dot; me flatrat e vetėdijes e tė vitalitetit hyj*nor, ngjitet dhe qėndron nė qiejt e kulturės shpirtėrore pa nge*cur nė pengesat djallėzore. Prandaj, njeriu i kėtij brezi qė e ka zemrėn tė mbushur me Zotin, ia mbyll gjithmonė dyert djallit dhe duhet t'ia mbyllė. Atėherė, tė gjitha zhurmat, bubullimat dhe furtunat qė shkakton djalli, mbeten jashtė njeriut, kufizohen duke qarkulluar vetėm nė fushėn e vetė djallit!


Fushat djallėzore dhe engjėllore ndodhen, nė entitetin e nje*riut, aq afėr njėra-tjetrės, saqė mund tė ndikohen gjithmonė nga njėra-tjetra. Pėr shembull, efektet radioaktive tė njė shpėrthimi nė anėn djallėzore e fusin nėn ndikimin e tyre edhe anėn engjė*llore. Siē e prekėm edhe mė lart, djalli pėrdor epshin dhe e shtyn me forcė njeriun nė sensualitet; ia pushton mendjen dhe ia rrokullis nė dhelpėri; po kėshtu, ia provokon ambicjen, ze*mėrimin, mendjemadhėsinė dhe pangopėsinė pėr kėtė botė. Ai kėrkon t'ua turbullojė botėt ndjesore dhe shpirtėrore njerėzve qė i fut nė rrjetė dhe t'i largojė nga vetvetja!


Por djalli nuk na sulmon vetėm duke na bėrė qė tė ndjejmė tė kėqijat e tij dhe tė bėjmė edhe vetė tė kėqija. Ashtu siē na er*dhi nga e majta, na vjen edhe nga e djathta, nga para e nga pas. Vetė Kur'ani tregon pėr armiqėsinė e egėr tė djallit kundėr Allahut dhe pėr pohimet e tij tė paturpshme pėr mėnyrėn se si ka pėr t'ua marrė mendjen njerėzve pėr t'i shmangur nga rruga e drejtė. (A'raf, 7:17) Djalli i del njeriut para dhe ia thyen shpre*sat pėr tė ardhmen, e bėn qė ta mohojė ringjalljen. Ai e bėn njeriun tė mendojė se "feja islame e mbaroi detyrėn e saj dhe s'ka pėr t'u ringjallur mė kurrė"! Ai hedh zi mbi zemra duke e treguar tė ardhmen tė errėt e kaotike. Djalli i del njeriut nga pas dhe ia pret lidhjet me tė shkuarėn, me dritėn profetike duke e bėrė tė mendojė se "kohėt ndryshuan, kurse ato gjėra mbetėn pas". Ai i bėn njeriun ta shajė tė shkuarėn e vet dhe t'i mohojė rrėnjėt e veta, ta mohojė prejardhjen e vet. Nė kėtė mėnyrė, du*ke na i mbyllur tė gjitha dritaret dhe kalimet pėr nė tė shkuarėn e pėr nė tė ardhmen dhe pasi na i kėput tė gjitha lidhjet me tė djeshmen e tė nesėrmen, na ofron neve njė mėnyrė tė mendua*ri me pėrmbajtje plot helm dhe njė filozofi jete me stoli tė rre*me: "E kaluara dhe e ardhmja janė pėrrallė, s'ke pėr tė ardhur mė nė kėtė botė, prandaj mos u merr me atė qė iku se s'kthehet mė, por shih ta shijosh jetėn e jo ta shkatėrrosh kot..."


Djalli i vjen njeriut nga e majta dhe e tėrheq nė rrjedha tė njohura e tė hapura tė mėkatit. Veprimtaritė e kolonės sė pestė janė veprimtari qė i bėjnė ndihmėsit e djallit, tė cilėt i rekruton ai duke u ardhur nga e majta. Tė gjitha rrugėt e haramit (akteve dhe veprimtarive joligjitime, tė ndaluara, tė pabekuara e tė dė*nueshme), tė pėrhapura gjerėsisht nė ditėt e sotme, janė rezultat dhe pėrfundim i goditjes ssė njeriut nga djalli nga ana e majtė. Por nuk duam tė bėjmė kėtu njė pėrshkrim tė shėmtuar duke i pėrmendur kėto njė e nga njė.
Njė formė dhe mėnyrė tjetėr e afrimit dhe e goditjes sė djallit ėshtė paraqitja e tij me figurėn e tė drejtės dhe tė vėrtetės duke ia treguar njeriut gjėrat e kėqija si tė mira dhe kjo ėshtė gjėja mė e rrezikshme pėr besimtarin. Duke i shkuar nga e djathta besim*tarit qė ua ka mbyllur derėn mėkateve e qė ėshtė dhėnė me gji*thė shpirt pas adhurimit, djalli e bėn atė t'i pėlqejė vetja, t'ia de*dikojė sukseset vetes, kurse tė metat, tė kėqijat dhe humbjet, tė tjerėve. Kėshtu, djalli arrin ta bėjė atė tė shijojė humbjet mė tė hidhura sikur tė ishin suksese. Sigurisht, po qe se me ato qė bėj*mė dhe tregojmė, synojmė tė na lavdėrojnė dhe ngrenė nė qiell tė tjerėt, do tė thotė se djalli na godet nga e djathta. Njė njeri i tillė, pastaj, nuk ka vlerė as kur bėn Qaben tavaf, as kur lufton nė radhėt e para!


Omer bin Abdylazizi i shkruan dikujt njė letėr monument shprehjeje. Pastaj, duke e dalluar se ka pėrdorur ca shprehje formale, tė zbukuruara e tėrheqėse, nga tė cilat e kupton se i ėshtė pėrkėdhelur egoja, e gris. Po qe se nė ego na vjen njė en*tuziazėm e njė gėzim si rrjedhojė e punėve, detyrave dhe shėr*bimeve qė kemi bėrė e bėjmė, duhet tė mendojmė se nė kėtė mes mund tė jetė pėrzier djalli dhe, me kėtė mendim, t'i drej*tohemi Zotit duke e pėrtėrirė fjalėn e dhėnė. Ajo qė na duhet neve, ėshtė tė mos tregojmė konsideratė pėr gjėrat qė i pėlqejnė egos sonė. Gjėrat qė bėjmė, t'i bėjmė sepse i ka urdhėruar Zoti, kurse kėnaqėsitė qė i ka tė nevojshme akti, t'i lėmė pėr nė jetėn tjetėr.
Ēdo njeri ėshtė i detyruar t'i mendojė favoret e Zotit pėr tė dhe, nė ēfarėdo posti qė tė ndodhet, tė falėnderojė pėr faktin qė Zoti e ka bėrė tė merituar tė favoreve tė Tij. Ai do tė ēojė nė vend pėrgjegjėsinė ndaj Zotit dhe detyrėn pėr ta falenderuar Atė, kurse Zoti, si rrjedhojė imediate tė mėshirės sė Tij tė gjerė, do t'u japė njė thellėsi tė veēantė favoreve sipas qėllimit dhe sinqeritetit tė njeriut.


Veē kėtyre, nė kuptim tė pėrgjithshėm, mund tė mendoni edhe kėtė: djalli vjen nga e djathta dhe i tregon ēėshtjet e mė*dha, si tė vogla, kurse tė voglat, si tė mėdha. Nė ēdo komė mund tė hasni njė njeri tė tillė: ėshtė musliman, haxhi dhe njė nga ndjekėsit e rregullt tė xhamisė. Allahu mos e ndaftė nga adhurimi! Mirėpo nė shtėpi ka fėmijė qė s'falin namaz. Ndėr*kaq, nuk i plas zemra pėr kėtė, por pėr gjėra tė vogla, pėr tė cilat grindet vazhdimisht nė xhami! Rrugėt janė plot me tė rinj tė mjerė, mes tė cilėve janė edhe djali, vajza apo nipi i tij, mirė*po ec e shih se, nė vend qė t'i mendojė kėto e tė dėshpėrohet, nė vend qė tė kėrkojė zgjidhje pėr kėto, ngrihet dhe grindet pėr tė meta ose mangėsi tė vogla. Njerėz si ky nuk i lėnė t'u shpė*tojnė pa ia bėrė tė vdekurit tė shtatat, tė dyzetat, gjashtė muajt dhe motmotin dhe ju zėnė me top po s'i bėtė edhe ju kėto dhe ceremoni si kėto. Nė shtėpitė e tyre, nė vendin mė tė zgjedhur ėshtė njė Kur'an qė askush nga pjesėtarėt e asaj familjeje s'e di se ē'thotė! Ja, pra, situata si kėto janė "kroshé nga e djathta", mė tė rėnda se goditjet e djallit nga e djathta!

Preshevar
30-11-07, 08:59
8. A ka dyshimi anė tė dobishme?

Nė fakt, siē e prekėm edhe mė lart, nė esencėn e shumė ve*tėve, veēanėrisht tė natyrave tė ndjeshme, dyshimi ėshtė njė ze*mberek qė do t'u shėrbente pėrjetėsisht si shtytje nė zhvllimin e tyre. Krejt si zembereku i orės, edhe zemra e tyre punon pa pu*shim nėse ėshtė e kurdisur me dyshim dhe i ēon pėrpara, sepse nė sajė tė tij, prova dhe lufta vazhdojnė gjer nė vdekje. Nė njė besimtar me besim tė shėndoshė dhe punė me vend qė e ka shtėnė nė dorė egon e vet, burimi qė e detyron tė zhvillojė tė ashtuquajturėn "Luftė tė madhe"[4] dhe i pėrfton shpėrblimin e fitimtarit, ėshtė dyshimi.
Me njė tjetėr aspekt tė tij, dyshimi e mban njeriun vazhdi*misht tė zgjuar e syēelė. I qetė dhe i kėnaqur si rrjedhojė e suk*sesit nė detyrė dhe zotėrimit tė situatės, muslimani duhet tė rrijė vazhdimisht i zgjuar si ushtari me gishtin nė kėmbėz pėr tė mos rėnė nė ndonjėrėn prej gropave tė armikut djall qė s'di ē'ėshtė gjumi. Ashtu si i sėmuri qė i lutet e i pėrgjėrohet Zotit se ėshtė i sėmurė, edhe njeriu i lėkundur, para ēdo shenje dyshimi thotė "aman, o Zot!", e tendos veten para rrezikut, mbyllet brenda njė kalaje ku s'mund tė hyjnė mėkatet, dhe shpėton. Mjafton qė, siē do ta theksojmė, tė mos e zmadhojė dyshimin duke e bėrė tė rrezikshme.


9. Masat parandaluese pėr tė shpėtuar nga dyshimi.

a) Dyshimi rrjedh nga fuqia e besimit.

Nė fillim le ta bėjmė tė qartė se dyshimi nuk ėshtė ndonjė gjė shumė e frikshme, sepse ėshtė besimi pra shfaqet dyshimi. Kur njė nga shokėt i pati shkuar Profetit dhe i qe ankuar se e kishte zėnė dyshimi, ai i qe pėrgjigjur: "S'ka gjė pėr t'u shqetėsuar, ai ėshtė vetė besimi, rrjedh nga fuqia e besimit!" Djalli zhvillon pi*ratėri ndaj jush dhe ju sulmon pikėrisht pse jeni tė pasur, pse keni margaritarin e besimit, thesarin e adhurimit, pasuritė e na*mazit dhe shėrbimit ndaj fesė. Piratėria ndoshta ka kaluar dhe ėshtė mbyllur nė faqet e historisė me formėn e saj tė grabitjes nė det, por, me aspektin e saj djallėzor, ka filluar me njeriun dhe profetin e parė, Ademin, dhe do tė vazhdojė gjer nė kia*met.
Ashtu si piratėt e detit qė i grabisnin me dhunė anijet tregta*re tė pasura ose me mallra tė ēmuara si dhe sulmonin ishujt ku ndodheshin thesare, ashtu dhe djalli e sulmon zemrėn e besim*tarit qė bart me vete margaritarin e besimit. Fundja, djalli nuk merret me zemrat e thara, boshe e tė pandjeshme, nuk u hedh shigjeta dyshimi. Edhe vjedhėsit e zakonshėm, nuk hyjnė nė shtėpitė e varfra, por nė tė pasurat. E ē'kanė pėr tė vjedhur nė shtėpitė e varfra, pa gjė? A s'ėshtė kėshtu si nė Lindje, ashtu dhe nė Perėndim?
Besimtari qė bie nė dyshim, duhet tė mendojė kėshtu: "Djalli u mund nė tė gjitha frontet, prandaj tani kėrkon tė mė pre*oku*pojė mua me dyshime mbi besimin dhe Islamin, tė vėrė dorė mbi thesarin tim, por nuk ka pėr tė shkėputur dot gjė prej meje. Kėto janė pėrpjekjet dhe pėrpėlitjet e tij tė fundit. Do tė vijė njė ditė qė, kur ta kuptojė se s'ka pėr tė shkėputur dot gjė prej me*je, do tė largohet, ashtu siē largohet lypsari qė vjen disa herė te dera, por, kur sheh se nuk i del gjė, ikėn pėr tė mos u kthyer mė kurrė. Edhe nė qoftė se kėmbėngul pėr tė mos ikur, duhet t'i mbyllen dyert. Kalanė unė e kam tė shėndoshė, prandaj, me lejen e Allahut, s'mė bėn dot asgjė!"


b) Dyshimi nuk ėshtė pjesė pėrbėrėse e zemrės.

Nuk i duhet ngarkuar dyshimi zemrės vetėm pse zemra ėshtė e shqetėsuar. Dyshimi nuk ėshtė pjesė pėrbėrėse e zemrės, ndryshe, zemra nuk do tė ndjehej e shqetėsuar dhe e acaruar prej tij; nga ana tjetėr, edhe djalli nuk do tė merrej me njė ze*mėr tė tillė!
Shqetėsimi dhe acarimi i zemrės ka kėtė shkak: zemrės nuk i pėlqen dyshimi dhe dyshimi nuk ėshtė i zemrės. Meqė mes dy*shimit dhe zemrės nuk ka ndonjė lidhje kuptimore, pėrmbajtė*sore e cilėsore, zemra ndjehet e shqetėsuar dhe e acaruar prej dyshimit. Reaksionin qė tregon dikush ndaj dikujt, diēkaje ose ndonjė situate, e kuptojmė nga ndryshimet qė ndodhin tek ai: i hipėn temperatura dhe skuqet, vetullat i ngrihen pėrpjetė, koka i dhemb, i hiqet oreksi, nuk i shijojnė gjėrat, etj., ashtu siē i ngri*het temperatura dikujt si rezultat i reaksionit fiziologjik tė trupit ndaj mikrobeve. Edhe zemra kundėrvepron ndaj iluzioneve, mendimeve tė huaja dhe dyshimeve tė dėrguara nga djalli; stru*ktura jonė moralo-shpirtėrore, potenciali ynė besimor prodho*jnė "antikorpe" kundėr "mikrobeve" qė na kanė hyrė nė zemėr dhe atėherė temperatura na ngrihet, zemra na shqetėsohet dhe na rreh me forcė. Por po qe se trupi nuk tregon ndonjė qėndru*eshmėri dhe dorėzohet menjėherė si demi qė, kur sheh gjar*pėrin, bėhet si kec i urtė, atėherė, ashtu si antikorpet qė dorė*zojnė armėt para virusit tė AIDS-it, edhe puna jonė ka marrė fund. Po qe se zemra dhe besimi ynė nuk tregojnė qėndresė ndaj dyshimit qė na ka hyrė, atėherė s'ka shqetėsim dhe acarim dhe me kėtė i thuhet djallit "eja e bėj ē'tė duash"! Dhe djalli kė*tė do!


c) Zemra e goditur nga dyshimi i pėrngjet pusit tė pa*stėr ku dikush ka hedhur papastėrti.

Ēėshtjen mund ta mendojmė edhe kėshtu: Kemi njė pus me ujė tė pastėr e tė kulluar. Ka edhe veti shėronjėse, aq i mirė qė ėshtė! Nami i kėtij pusi ka marrė dhenė. Mirėpo, njė ditė, njė njeri i keq hedh nė pus papastėrti, gjėra tė huaja e tė ndyra. Ju e shihni dhe thoni: "Bobo, m'u fėlliq pusi, uji i tij s'pihet mė!..." Por s'ėshtė e vėrtetė. Uji i pusit vjen nga njė burim i rrjedh*shėm. Ai nuk ėshtė ujė i ndenjur, prandaj dhe ėshtė aq i mirė. Rrjedha e ujit ka pėr t'i marrė me vete papastėrtitė dhe lėndėt e huaja dhe pusi do tė bėhet pėrsėri i pijshėm e shėrues. Tur*bullira qė pėsoi pusi nuk ishte e tij. Kėshtu ėshtė edhe me zem*rėn qė e turbullon dyshimi...


ē) Po qe se dyshimi nuk ėshtė i vullnetshėm dhe nuk reflektohet nė praktikė, njeriun s'e bėn pėrgjegjės.

Siē e dini, qė njeriu tė quhet pėrgjegjės dhe i pėrgjegjshėm, duhet tė ketė vetėdije dhe vullnet. Veē kafshėve, edhe njerėzve me tė meta mendore dhe vetėdije tė ērregulluar ose tė sėmurė mendorė dhe tė pavetėdijshėm nuk u bėhet propozim; ata nuk ngarkohen me pėrgjegjėsi dhe nuk janė tė pėrgjegjshėm pėr ve*primet qė bėjnė. Nisur nga kjo, po qe se dyshimi ynė nuk ėshtė i vullnetshėm dhe po s'ia hapėm vetė dyert dyshimit, nuk quhe*mi pėrgjegjės. Mjafton qė dyshimin tė mos e reflektojmė, tė mos e vėmė nė praktikė. Vullneti e gjen veten pėrballė dyshimit qė vjen kėshtu, vetvetiu, dhe nuk i bėn dot qėndresė se ka ardhur i paftuar. Veēanėrisht, njeriu, me anė tė bashkėshoqėrimit tė ide*ve, duke u nisur nga gjėrat qė dėgjon e lexon, mund tė bjerė nė mėnyrė tė pavullnetshme nėn ndikimin e njė sėrė kujtimesh, ilu*zionesh dhe mendimesh. Nė tė vėrtetė, shpesh ėshtė e pa*mu*n*dur pėr tė shpėtuar nga ky fenomen, sepse kjo ėshtė nė natyrėn e njeriut.

Preshevar
30-11-07, 09:01
d) Dyshimi ėshtė si njė rrjetė merimange qė nuk e pengon dot njeriun tė shkojė mė tutje.

Me paqėndrueshmėrinė e vet karakteristike, dyshimi nuk ėshtė i dėmshėm kur njihet. Kur'ani konkludon: "Pa dyshim, dredhia e shejtanit ėshtė e dobėt!" (Nisa, 4:76) Pra, djalli ka dredhi, por tė dobėt, sikur tė mos e kishte. Pėr shembull, ju duhet tė kaloni pėrmes njė korridori tė ngushtė mes dy muresh, mirėpo, mu nė mes tė korridorit, njė merimangė ka thurur njė rrjetė nga muri nė mur duke e zėnė rrugėn. Por a mund tė jetė ajo pengesė qė ju tė shkoni mė tej? Pa dyshim qė jo. Ju s'e shihni si pengesė rrjetėn e merimangės dhe kaloni duke e pri*shur atė.
Profeti na thotė se nuk ėshtė djalli qė i detyron njerėzit pėr tė mohuar, pėr tė bėrė tė kėqija dhe mėkate. Ai nuk e kap dot nje*riun pėr dore pėr ta ēuar ose detyruar nė mėkat. Puna qė bėn djalli ėshtė vetėm stolisja dhe zbukurimi i tė kėqijave, kamuflimi i tyre si tė mira e tėrheqėse. Eshtė Allahu qė i krijon edhe tė mi*rėn, edhe tė keqen, qė edhe orienton, edhe ēorienton. Dyshi*met e djallit janė si pallate ngjyra-ngjyra prej fllucke sapuni. Ato duken tė bukura nga jashtė, por brenda janė bosh, janė njė gro*pė e rrezikshme!
Dyshimi nuk shkakton dėm kur dihet se ėshtė kalimtar, i pėr*kohshėm. Dyshimi ėshtė i dobėt si njė pupėl qė e merr me vete edhe flladi mė i lehtė. Dyshimi u pėrngjet reve qė mblidhen pėr njė ēast, por pastaj menjėherė shpėrndahen pa lėnė pas as shi, as fllad. Dyshimi ėshtė si gropa ajrore ku bie pėr njė ēast avioni; as duhet bėrtitur, as duhet vajtuar!


dh) Dyshimi nuk shkakton asnjė dėm po qe se nuk qėndrohet shumė mbi tė dhe nuk bėhet ēėshtje serioze.

Dyshimi nuk bėhet i dėmshėm kur e dini se s'ka pėr t'iu ngji*tur mendimit tuaj pėr ta fėlliqur atė. Dyshimi ėshtė, nė pasqyrėn e imagjinatės, njė gjurmė e pėrkohshme dhe e dobėt qė shuhet shpejt, njė pamje qė s'ka pėr tė lėnė njollė dhe njė reflektim shumė i lehtė. Po qe se gjėrat qė vijnė nė mendje dhe ima*gjinatė janė me burim tė dobishėm, u japin njė farė drite me*ndjes dhe mendimit, kurse po qenė njė dyshim me burim tė ke*qeje dhe intrige, prapėseprapė nuk ndikojnė mbi mendjen, me*ndimin dhe zemrėn, nuk lėnė papastėrti dhe nuk shkaktojnė dėm. Ju mbani nė dorė njė pasqyrė dhe ja tek reflektohet nė tė njė gjarpėr. A mund t'ju dėmtojė ju gjarpėri i reflektuar mbi pas*qyrė? Gjithashtu, a mund t'jua ndyjė duart njė papastėrti qė ref*lektohet nė pasqyrė? A mund t'jua djegė duart flaka qė reflekto*het nė pasqyrė? Po si kjo, produktet e katabolizmit qė bartim pėrkohėsisht nė trup, nuk na e prishin namazin, pluhuri pėrreth njė cope diamanti, nuk ndikon mbi tė ose mbi vlerėn e tij. Po si kjo, edhe sikur djalli tė ketė njė prani esenciale dhe individuale tė brendshme ose tė jashtme tek ne, shigjetat qė hedh, pamjet qė dėrgon nuk janė tė qena dhe nuk shkaktojnė asnjė dėm.
Dyshimi nuk shkakton asnjė dėm nėse nuk pėrqėndrohemi mbi tė, nėse nuk e mendojmė me kėrshėri e shqetėsim, nėse nuk e pranojmė e nuk i dalim pėr zot, nėse, duke e nėnvlef*tėsuar, nuk i japim mundėsi tė fryhet dhe nėse nuk e bėjmė ēė*shtje shqetėsuese. Atė do ta shihni gjithmonė nga maja dhe do tė thoni me vete: "Me lejen e Allahut, do tė godas nga poshtė e do ta mund!"


e) Dyshimi bėhet i dėmshėm kur pėrfytyrohet si i dė*mshėm.

Po tė veprohet nė kundėrshtim me ato qė treguam gjer kėtu, dyshimi mund tė shkaktojė dėm. Nėse nuk dihet se dyshimi ėshtė i padėmshėm, pėr pasojė, pėrfytyrohet si i dėmshėm, bė*het i dėmshėm. Dyshimi ėshtė i dėmshėm kur pėrqėndrohet mbi tė dhe trazohet me kėrshėri e shqetėsim. Sa mė shumė tė vlerėsohet, sa mė shumė tė zmadhohet, aq mė shumė fryhet ai dhe, duke u kthyer nė njė ballon, na thith pėrbrenda. Nė rrugėn tuaj ndodhet njė koshere bletėsh. Brenda saj ka me qindra bletė qė, po i ngacmove e tė sulmuan, tė shkaktojnė vdekjen. Pran*daj ti kalon i qetė pranė kosheres dhe s'tė ndodh asgjė. Kėshtu duhet vepruar edhe me dyshimin.
Djalli na hedh nė imagjinatė kuadrin e njė pamjeje tė dobėt dhe kalimtare. Po qe se na duket tėrheqėse dhe e zhvillojmė mė tej, ajo pamje e dobėt e pėrbėrė prej vetėm njė kuadri, shndė*rrohet nė njė shirit filmik disaorėsh, madje pa i rėnė ne mė tė! Sidomos kur njeriu mbetet vetėm dhe kur ky njeriu ėshtė njė i ri dhe pamjet kanė karakter sensual... Ai e merr kuadrin dhe e kthen nė njė film aventuresk. Ndėrkaq, i djallit ėshtė vetėm ai kuadri i dobėt. Prandaj, i duhet shmanguar atij grepi, nuk duhet t'ia lejojmė vetes tė biem nė atė grep, nė mėnyrė qė djalli, pas*taj, tė mos ketė mundėsi tė na vėrė nė punė pėr tė na i kthyer pėrfytyrimet nė realitet duke na bėrė tė biem viktimė e asaj pa*mjeje prej njė kuadri...


ė) Shpirtrat e ndjeshėm e nervozė nuk duhet t'i japin rėndėsi dyshimi tė djallit pėr tė mos u kapur pas ilu*zi*o*neve.

Mė shumė nė shpirtrat e ndjeshėm dhe nervozė, dyshimi mund tė kthehet nė njė sėmundje tė dėmshme dhe nė njė shqi*sė tė brendshme mė vete. Kur i vjen dyshimi, njė njeri i tillė, du*ke patur frikė se mos dyshimi do t'i shkaktojė dėm, shqetėsohet, e zė paniku dhe e lėshon veten pas iluzioneve. Pastaj, nė vijim, duke e zmadhuar kėtė me mendje, me zemėr dhe duke e parė nga kėndvėshtrimi i besimit, ia ngarkon vetes dhe, me kohė, e kthen nė shprehi dhe njėsohet me tė, gjė qė do tė thotė tė biesh nė pesimizėm para djallit dhe tė dėmtohesh plotės

BE LK
30-11-07, 11:39
Thone fetaret qe asnjesend nuk mund te ndodhe pa deshiren e Perendise!!!
Ja morali dhe rrenat tuaja. Ne nje rast mundet, ne tjetrin jo?!A e shihni se sa naiv dhe te ceket jeni ju disa ketu? Nese i shiqojme gjerat me nje sy kritik dhe nese duam te shohim te vertetn, po del se Zoti na qenka me i dobet se shejtani!
Shkrimi juaj eshte problematik dhe cinik, nuk shpreh asnje vlere por vetem provokim. ne qofte se nuk din asgje nga kjo bote nuk eshte rruga me e mire kjo qe ke zgjedhur te provokosh duke e bere kete ne menyre te hapur. Por mund te gjesh nje rruge me te mire te mesosh dhe pastaj te flasesh. Me shkrimet e tuaja me kujton disa anetare te tjere ketu. Si psikon apo Balushin por te pakten ata shkruajne dic me me kuptim dhe jane pak me te zgjuar se ti.

I/E nderuar Bjeshka1. largoju kesaj menyre te biseduari se nuk perfiton askush nga keto injorime reciproke.

Ketu jemi per te treguar vlerat tona, te tradites sone te familjes dhe shoqerise. por jo per te provokuar jo per te injoruar, jo per biseda pa vlere pa shije pa kuptim dhe me injorance te theksuar.

Te dashur forumist, nese dikush nuk ka cfar te thote per fene e tij mos te injoroje fene e bashkebiseduesve te tjere sepse kjo eshte tregues i mos dijes se tij dhe mos vleres se asj cfar perfaqeson.

Mendoj se eshte me mire te shkruash dicka per mendimin tend se sa te kundershtosh mendimin e tjetrit. Zoti na ka dhene nje goje e dy vesh. te degjojme dy fish e te flasim nje fish.

Une shikoj se tek mesime nga bibla ka kohe relativisht te gjate qe nuk postohet asnje post dhe shume prej mbrojtesve te doktrines se krishtere postojne tek mesime nga kurani. Kjo menyre e te biseduarit eshte tregim i mos dijes dhe mos vleres qe ke por tregon zemren tende per te share apo ofednuar te tjeret pa kriter, pa dije etj.

Lete flasim me gjuhen e arsyes dhe jo me mllefin e pa dijes. nuk ka me na nderu asnjehere replika pa kuptim apo injorimi pa reflektim.

Mendoj se duhet me mire te flasim per rreziqet e shejtanit, e jo te marin veset e tij.

Shpresoj qe kjo te vleje per gjithe ata qe kane sa do pak arsye shqiptari.

Me nderime BE LK

Bjeshka1
30-11-07, 13:37
Ti je i vogel per te vlersur zgjuasine edikujt tjeter. Kur flet ti me shoket etu, me duket sikurse shoh filma te vizatuar.
Pike se pari une flas te vertetn, kurse ti ik nga ajo.
Ti ne gati secilin postim merresh me genjeshtra. Ata njerz qe i permend as qe me interesojne.
Une ju pyeta per te verteten, por ju flisni per gjera tjera. Thash se a ka qen qellimi i Allahut qe te krijoje Shejtanin?
Thash se feja thote qe asnje send, as ma i vogli, nuk ndodhe pa deshiiren e Allahut. E si kam mundesi qe u be Shejtani? Ju vet e shpallni Allahun te pa afte, por eshte problem se ju kan bere lavazhe truri, dhe nuk e kuptoni. Edhe diēka. Kete fe e kemi si une , si ti, por dallimi eshte se si e shohim dhe perjetojme.
Nuk ishte vendi ta diskutojme kete pyetje ketu, por te dhashe nje pergjigje te shkurter per akuzat e pabaza. Pyetja ime ishte se a ka pasur per qelim Allahu te krijoj Shejtanin?

BE LK
30-11-07, 20:27
Ti je i vogel per te vlersur zgjuasine edikujt tjeter. Kur flet ti me shoket etu, me duket sikurse shoh filma te vizatuar.
Pike se pari une flas te vertetn, kurse ti ik nga ajo.
Ti ne gati secilin postim merresh me genjeshtra. Ata njerz qe i permend as qe me interesojne.
Une ju pyeta per te verteten, por ju flisni per gjera tjera. Thash se a ka qen qellimi i Allahut qe te krijoje Shejtanin?
Thash se feja thote qe asnje send, as ma i vogli, nuk ndodhe pa deshiiren e Allahut. E si kam mundesi qe u be Shejtani? Ju vet e shpallni Allahun te pa afte, por eshte problem se ju kan bere lavazhe truri, dhe nuk e kuptoni. Edhe diēka. Kete fe e kemi si une , si ti, por dallimi eshte se si e shohim dhe perjetojme.
Nuk ishte vendi ta diskutojme kete pyetje ketu, por te dhashe nje pergjigje te shkurter per akuzat e pabaza. Pyetja ime ishte se a ka pasur per qelim Allahu te krijoj Shejtanin?
Po une te dhashe dhjetera ajete kurani si argument kurse ti me thua mua se a ka duqi allahu me shume apo shejtani. une te dhashe ajete ku e ndjane kete pune por ju ma ktheni me provokim sikur nuk kishe lexuar fare ato qe thashe me siper. gjithsesi ke te drejte vazhdijme temen se kestu kot flasim.

Bjeshka1
30-11-07, 20:54
Ajete jane te formuluara ne me plot metafora, por une te pyeta ty me shoket e tu per mendimin tuaj.
Une i kam lexuar, por ti si mendon? A ishte qellimi i Allahut te krijoje shejtanin? Po ose Jo?

BE LK
30-11-07, 21:26
Ajete jane te formuluara ne me plot metafora, por une te pyeta ty me shoket e tu per mendimin tuaj.
Une i kam lexuar, por ti si mendon? A ishte qellimi i Allahut te krijoje shejtanin? Po ose Jo?
Po une mendoj se gjithcka eshte bere me dijen dhe vullnetin e zotit.

Jo me kot thashe me siper tek posti qe permanda ajetet kuranore qe lexojeni me kujdes Ajtin 30 me duket te sures Bekare. se aty Melaiket e ithane zotit se a do krikosh nje krijese qe do bej shkaterrime ne toke. nga e dinin ata qe njeriu do genjehej nga shejtani dhe do Zbritej ne toke dhe do bente zollum keshtu qe pergjigjen e dhashe tek posti me pare per kete reagova ne kete menyre. por ndoshta se ke kap. gjithsesi une te thashe prap se si ndodhen ngjarjet me shkoqur.

mos e mer personale kete pune. une reagova ndaj teje jo se doja te te ofendoja por mu duk pak habites fakti qe une them shikojeni pak ketu dhe reagohet prap duke thene se vfar mendoni per kete apo ate.

Te pershendes BE LK

Bjeshka1
02-12-07, 11:46
Po une mendoj se gjithcka eshte bere me dijen dhe vullnetin e zotit.
A sheh se sa din per fene?
Zoti paska krijuar me qellim nje krijese e cila do te rrebelohet dhe do te behet "Shejtan".
E pse e krojoji nes e e dinte se do te vepronte krejt ndryshe nga kerkesat e Allahut?
Pse e lejoji ekzistencen e ketj? Thuaje mendimin tend e jo me ajete konfuze qe njeri nuk i kupton.
Po tjeret ku jane qe nuk po e thone mendimin e vet?

Albanian
02-12-07, 15:54
A sheh se sa din per fene?
Zoti paska krijuar me qellim nje krijese e cila do te rrebelohet dhe do te behet "Shejtan".
E pse e krojoji nes e e dinte se do te vepronte krejt ndryshe nga kerkesat e Allahut?
Pse e lejoji ekzistencen e ketj? Thuaje mendimin tend e jo me ajete konfuze qe njeri nuk i kupton.
Po tjeret ku jane qe nuk po e thone mendimin e vet?

Pershendetje tegjithve,

Sipas asaj qe kam lexuar do te mundohem ne pika te shkurta sepse kjo eshte nje dege e madhe e religjionit.

Zoti qe egziston prej kur nuk kishte asgje, krijoi gjithqka qe i ka pershkruar njerzimit ne Bibel dhe Kuran, personalisht besoj se sikur se planetet dhe yjet qe i shofim, egzistojne edhe shum gjera tjera qe nuk i shohim si ferri, parajsa, engjujt etj,

Engjujt jan krijesa qe e shohin Zotin dhe direkt i sherbejne atij, e adhurojne ate sepse jan plotesisht te vetedijshem se kush eshte Ai, ka prej tyre qe me mijra vet i falen dhe i bejne adhurim zotit pa ngritur koken fare.

Por Zoti sikur nuk ka qen i kenaqur nga adhurimi i engjujve qe e shihnin dhe e dinin se cfar fuqie ka, andaj krjoi yjet, qijejt dhe planetet si dhe token dhe ne to krijoi shum bime dhe gjallesa, por arsyje kryesore ka qen krijimi i dy krijesave te cilat do te jen plotesisht te pamvarura dhe do te jen te tilla qe do te veprojne lirshem per nje kohe te caktuar, ato dy krijesa jan Exhinet dhe Njerzit.

Exhinet jan krijesa te krijuara nga zjarri kurse njerezit nga dheu, exhinet kan qen te krijuara shum me pare se te krijohen njerezit dhe kan shum veti qe i dallojne mes vete keto dy krijesa, Njerezit nuk kan mundesi ti shohin Exhinet, ndersa Exhinet mund ti shohin njerezit, Exhinet kan mundesi te levizin me shpejtesi te madhe dhe kan mundesi te fluturojne deri ne disa kufij te caktuar ne kosmos, kan mundesi gjithashtu te depertojne ne mbrendesin e njerzve dhe ti dirigjojne ndjenjat dhe mendimet e tyre, pervec ketyre kan dhe shum veti tjera.

Zoti i ka krijuar keto dy krijesa per nje arsyje te vetme, qe keto krijesa ne kushte teper te veshtira dhe me pengesa te shumta ta adhurojne ate.

Djalli esht nje nder krijesat e Exhineve, apo me mir te them eshte kryesori prej tyre, djalli ishte krijesa e vetme qe qendronte ne parajse dhe shoqerohej me 4 engjujt me te forte te Zotit, Djalli vet e adhuronte Zotin dhe Zoti ishte i kenaqur prej tij deri kur Zoti krijoi Njeriun e Pare Ademin dhe i urdheroi tegjith Engjujt edhe Djallin qe ti perkulen Ademit, tegjith iu perkulen njeriut perveq djallit i cili refuzoi duke thene si ka mundesi qe un Iblisi i krijuar prej zjarri dhe me ket fuqi qe kam ti perulem kesaj krijese nga balta me ere te rende.

Lexoni me poshte Ajetet ne Vijim qe pershkruajn ngjarjen:

26.Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prishur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).
27.E xhinėt i krijuam mė parė nga zjarri, nga flaka e fortė.
28.Dhe (pėrkujto) kur Zoti yt engjėjve u tha: "Unė po krijoj njeriun nga balta e tharė, e zezė e me erė.
29.E kur ta pėrsosė atė (nė formėn e njeriut) dhe t'i japė atij shpirtin qė ėshtė krijesw Imja, atėherė ju bini atij nė sexhde".
30.Tė gjithė engjėjt tok, bėnė sexhde.
31.Pėrpos Iblisit. Ai refuzoi tė jetė me ata qė bėnė sexhde?"
32.Ai tha: "O Iblis, ē'ėshtė ajo qė ti tė mos jeshė me ata qė bėnė sexhde?"
33.Ai tha: "Nuk ėshtė pėr mua t'i bėjė sexhde njė njeriu qė e krijove nga balta e terur, e zezė e me erė".
34.(All-llahu) tha: "Dil pra, prej aty, ti qofsh i mallkuar!"
35.Vėrtet, mallkimi kundėr teje qoftė deri nė ditėn e gjykimit".
36.(Iblisi) Tha: "Zoti im, mė jep pra afat deri nė ditėn kur ata (njerėzit) tė ringjallen!"
37.(Zoti) Tha: "Ti je prej tė afatizuarve,
38.deri nė kohėn e ditės sė caktuar".
39.(Iblisi) Tha: "Zoti im, pėr shkak qė mė pėrzune (mė largove), unė do t'ua zbukurojė (tė kėqiat) atyre sa tė jenė nė tokė (nė kėtė botė) dhe tė gjithė ata do t'i largoj nga rruga e drejtė!"
40.Pėrveē robėrve tė Tu, tė cilėt i ke bėrė tė sinqertė.
41.(Madhėria e Tij) Tha: "Kjo ėshtė rruga Ime e drejtė (e qartė)".
42.Se ti ndaj robėve tė Mi (tė sinqertė) nuk ke kurrėfarė force (as fizike as mendore), pėrveē atyre tė humburve qė vijnė pas teje.
43.E s'ka dyshim se xhehenemi ėshtė vendpremtimi i tė gjithė atyre.

Ose keto ajete qe ceken ne nje rast tjeter ne Kuran:

Pėrkujto kur Ne u thamė engjėjve: "Bėni sexhde Ademit!" (nė shenjė pėrshėndetjeje) e ata i bėnė, me pėrjashtim tė Iblisit. Ai tha: "A t'i bėj sexhde atij qė e krijove nga balta?
62.(Mandej vazhdoi e) Tha: "A e sheh (i tha Zotit) kėtė qė Ti e vlerėsove mbi mua, nėse mė lė tė jetojė deri nė ditėn e kijametit, unė gjithsesi do t'i shfaros pasardhėsit e tij, mė pėrjashtim tė njė pakice".
63.(Zoti) Tha: "Shko, e kush prej tyre vjen pas teje, shpėrblimi juaj ėshtė xhehennemi, shpėrblim i plotė".
64.Dhe me atė alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundesh prej tyre, me kalorėsit e kėmbėsorėt tu thirri (bėrtitu) ata, pėrzieju me ta nė pasuri dhe nė fėmijė dhe premtoju atyre, po shejtani nuk u premton tjetėr, pėrveē mashtrim.
65.Nė tė vėrtet, ti nuk ke kurrfarė fuqie ndaj robėrve tė Mi. Mbrojtja e Zotit tėnd ėshtė e mjaftueshme (pėr ata).

Sipas dijetareve, shkaku qe Djalli eshte revoltuar kaq shume ka qen fakti se njerezit Zoti i krijoi te tille qe ta adhurojne All-llahun edhe ne kushte dhe sprova te veshtira, dhe frika se njerezit do te fitonin kenaqesine me te madhe tek All-llahu dhe do te zenin vendet me te mira ne Parajse.

Andaj Djalli kerkoi nga Zoti i tij qe ti jape atij afat deri ne diten e gjykimit pra sa egziston bota reale qe te mundohet me ndihmen e exhineve tjer ti devijoj njerezit nga besimi dhe rruga e drejte, zoti i lejoi atij sepse ai do te ishte mjeti me i mire i tij qe ti sporovj njerezit sa me shume, dhe te ndaj prej tyre zemra te cilat do ta adhuronin me te vertete ate edhe pse nuk e kan pare.

Zoti e ka krijuar njeriun te tille qe ai vet ti shohe gjerat per rreth dhe te kujtoj se dikush i ka krijuar, dhe te vij ne perfundime se egziston nje zot duke ua deklaruar ket permes profeteve dhe librave te zbritur.

Gjat gjitha koherave prej se eshte krijuar njeriu duke filluar nga Ademi, njerezit jan sprovuar dhe jan thirrur nga Zoti permes profeteve ose engjujve kurse jan mashtruar nga Djalli.

Per ta kuptuar ate qe deshta te them mvaret nga perceptimi dhe menyra e akceptimit tuaj, besoj se kam qen i qarte dhe ju le te pershendetur deri ne herat tjera.

BE LK
03-12-07, 09:59
A sheh se sa din per fene?
Zoti paska krijuar me qellim nje krijese e cila do te rrebelohet dhe do te behet "Shejtan".
E pse e krojoji nes e e dinte se do te vepronte krejt ndryshe nga kerkesat e Allahut?
Pse e lejoji ekzistencen e ketj? Thuaje mendimin tend e jo me ajete konfuze qe njeri nuk i kupton.
Po tjeret ku jane qe nuk po e thone mendimin e vet?
Ej se pari leri injorimet.

se dyti zoti ka krijuar nje krijese te dobet dhe me deshira dhe ambicje. Por qellimi i krijimit te njeriut eshte qe ti binden zotit dhe per te provuar kete se sa jane ne gjendje duhej te kishin sprova me qellim qe te tregonin veten e tyre. Sprova: shejtani dhe nefsi.
pra zoti i la te lire njerezit qe te zgjedhin mes dyrrugeve qe ai u kishte treguar dhe me dy perfundimeve te shpallura nga ai. njeriu eshte i lire te ndjek Zotin dhe rrugen e tij. Dhe fiton Xhenetin (Parajsen)
dhe rrugen e djallit qe te dergon ne Zjarr. Zgjith cfar te duash por te kane treguar vendin.

Mbaje mend se as nje karamele nuk ta jep kush falas per kollaj jo xhenetin e zotit. Cfar u be ketu u lirua. ti ben cfar te duash dhe shko ne parajse.

Bjeshka1
03-12-07, 16:54
Une injorancen nuk e dua, por flas ashtu si mendoj. Njerzeve qe iu bejne lavazh, e kan shtire ta kuptojne kete. Per keto perralla qe mundohesh ti flasish(keshtu mendoj une), te pyes se a ste kan falur prinderit ndonje karramele, e mos te flasim per me shume? Krijuesi dhuron dhe nuk shet, krijuesi don e nuk denon, a por eshte inateresxhi dhe hakmarres? Edhe dicka, ende nuk e kam te qarte se si lejoje "shejtanin" te behet kundershtar i tij, me qe se ne fillim nuk e kishte krijuar si te tille, a por ke ti me shoket e tu ndomje mendim tjeter? A din se sa njerz ne bote jetojne jashte normave "Kuranore" e besa aq me shume edhe jashte atyre "Biblike"? A jane te gjithe keta me shejtanin? A nuk ka aftesi Allahu qe ti krijoje te gjithe njerzit e mire? Dhe me ne fund, ēka i duhen njerezit Allahut dhe se ēka bente Allahu (mese ka ekzistuar gjithmone) kur nuk kishte njerez?

Albanian
03-12-07, 17:59
Une injorancen nuk e dua, por flas ashtu si mendoj. Njerzeve qe iu bejne lavazh, e kan shtire ta kuptojne kete. Per keto perralla qe mundohesh ti flasish(keshtu mendoj une), te pyes se a ste kan falur prinderit ndonje karramele, e mos te flasim per me shume? Krijuesi dhuron dhe nuk shet, krijuesi don e nuk denon, a por eshte inateresxhi dhe hakmarres? Edhe dicka, ende nuk e kam te qarte se si lejoje "shejtanin" te behet kundershtar i tij, me qe se ne fillim nuk e kishte krijuar si te tille, a por ke ti me shoket e tu ndomje mendim tjeter? A din se sa njerz ne bote jetojne jashte normave "Kuranore" e besa aq me shume edhe jashte atyre "Biblike"? A jane te gjithe keta me shejtanin? A nuk ka aftesi Allahu qe ti krijoje te gjithe njerzit e mire? Dhe me ne fund, ēka i duhen njerezit Allahut dhe se ēka bente Allahu (mese ka ekzistuar gjithmone) kur nuk kishte njerez?

Nuk njoh asgje me te shijshme se sa arsyeja e shendoshe qe ka si salce humorin e holle, ndersa padija e vetkenaqur vetem te mbush barkun dhe kaq...delmake('ODUuMS4zMC4xNDA=','1196701009');

BE LK
03-12-07, 18:52
Une injorancen nuk e dua, por flas ashtu si mendoj. Njerzeve qe iu bejne lavazh, e kan shtire ta kuptojne kete. Per keto perralla qe mundohesh ti flasish(keshtu mendoj une), te pyes se a ste kan falur prinderit ndonje karramele, e mos te flasim per me shume? Krijuesi dhuron dhe nuk shet, krijuesi don e nuk denon, a por eshte inateresxhi dhe hakmarres? Edhe dicka, ende nuk e kam te qarte se si lejoje "shejtanin" te behet kundershtar i tij, me qe se ne fillim nuk e kishte krijuar si te tille, a por ke ti me shoket e tu ndomje mendim tjeter? A din se sa njerz ne bote jetojne jashte normave "Kuranore" e besa aq me shume edhe jashte atyre "Biblike"? A jane te gjithe keta me shejtanin? A nuk ka aftesi Allahu qe ti krijoje te gjithe njerzit e mire? Dhe me ne fund, ēka i duhen njerezit Allahut dhe se ēka bente Allahu (mese ka ekzistuar gjithmone) kur nuk kishte njerez?
Une nuk kam a da menen me u kap me ty sepse ju nuk keni aq zgjuarsi sa te me provokoni mua ne fene time. nuk te kthej me pergjigje dhe shpresoj as te tjeret qe jane munduar te te pergjigjen per pyetjet tuaja mos te pergjigjen derisa te gjesh vetem nje argument tjeter. Ty me duket se don me ti thene me emra sipas kadasres te gjithe njerezit dhe veprat e tyre por harroje, se ske llogjike per kete debat, shko ne nje vend tjeter dhe llap pa kuptim. Po te jap nje vned si adrese tek budallalleqet atje do bejme gallat se kjo pune nuk ka kuptim keshtu. E ke mare me vrulle ket pune prit lala prit se ka pune ky muhabet, ohoooooooooo sa duhet me dit me u kap per llafesh te holla. ik atje ku te thash se flasim prap andej.

Me respekt BE LK

pirro
03-12-07, 20:51
Bjeshka1Une injorancen nuk e dua, por flas ashtu si mendoj. Njerzeve qe iu bejne lavazh, e kan shtire ta kuptojne kete. Per keto perralla qe mundohesh ti flasish(keshtu mendoj une), te pyes se a ste kan falur prinderit ndonje karramele, e mos te flasim per me shume? Krijuesi dhuron dhe nuk shet, krijuesi don e nuk denon, a por eshte inateresxhi dhe hakmarres? Edhe dicka, ende nuk e kam te qarte se si lejoje "shejtanin" te behet kundershtar i tij, me qe se ne fillim nuk e kishte krijuar si te tille, a por ke ti me shoket e tu ndomje mendim tjeter? A din se sa njerz ne bote jetojne jashte normave "Kuranore" e besa aq me shume edhe jashte atyre "Biblike"? A jane te gjithe keta me shejtanin? A nuk ka aftesi Allahu qe ti krijoje te gjithe njerzit e mire? Dhe me ne fund, ēka i duhen njerezit Allahut dhe se ēka bente Allahu (mese ka ekzistuar gjithmone) kur nuk kishte njerez?
Bjeshka zgjuarsin..... te lutem leje tek BK LK sepse ne baze te kerkimeve qe ka bere BK LK ka ardh ne perfundim se ai ... ekziston hahahahaha ,dhe kete e ka argumentuar ne baze te INSTIKTIT.
Ju ne e dini se per nje BK LK sa leht eshte te verifikohet se ekzisiton aiiiii...

BE LK
04-12-07, 08:25
Bjeshka1Une injorancen nuk e dua, por flas ashtu si mendoj. Njerzeve qe iu bejne lavazh, e kan shtire ta kuptojne kete. Per keto perralla qe mundohesh ti flasish(keshtu mendoj une), te pyes se a ste kan falur prinderit ndonje karramele, e mos te flasim per me shume? Krijuesi dhuron dhe nuk shet, krijuesi don e nuk denon, a por eshte inateresxhi dhe hakmarres? Edhe dicka, ende nuk e kam te qarte se si lejoje "shejtanin" te behet kundershtar i tij, me qe se ne fillim nuk e kishte krijuar si te tille, a por ke ti me shoket e tu ndomje mendim tjeter? A din se sa njerz ne bote jetojne jashte normave "Kuranore" e besa aq me shume edhe jashte atyre "Biblike"? A jane te gjithe keta me shejtanin? A nuk ka aftesi Allahu qe ti krijoje te gjithe njerzit e mire? Dhe me ne fund, ēka i duhen njerezit Allahut dhe se ēka bente Allahu (mese ka ekzistuar gjithmone) kur nuk kishte njerez?
Bjeshka zgjuarsin..... te lutem leje tek BK LK sepse ne baze te kerkimeve qe ka bere BK LK ka ardh ne perfundim se ai ... ekziston hahahahaha ,dhe kete e ka argumentuar ne baze te INSTIKTIT.
Ju ne e dini se per nje BK LK sa leht eshte te verifikohet se ekzisiton aiiiii...
Shume filozofike kjo me pelqeu. por shejtani ku hy ketu. a?

Bjeshka1
04-12-07, 12:22
Po te jap nje vned si adrese tek budallalleqet atje do bejme gallat se kjo pune nuk ka kuptim keshtu. E ke mare me vrulle ket pune prit lala prit se ka pune ky muhabet, ohoooooooooo sa duhet me dit me u kap per llafesh te holla. ik atje ku te thash se flasim prap andej. Une nuk besoj se ka ndonje vend ne forum qe ka me shume budallaqe e kontardikta se ky ketu. Une per llafesh nuk kapem , perkundrazi. Une ekrkoj fakte dhe kurr skam per tu ndale. Nuk jam nga ata njerez qe kenaqen me sqarimin e nje hoxhe ose prifti. Kjo nuk mjafton per mue. Ti me shoket e tu ketu, kur nuk e kuptoni se Perendine e shpallni te pa afte, atehere cka te pres nga ju? Fjalet ofenduese nga njerz te ceket nuk me hyjne ne vesh. Une kisham pyetje per Djallin dhe mendoja te diskutojme, pa doreza, pa censure, por juve po e quani kete per injorance. Per mendimin tim Zoti dhe Shejtani nuk mund te ekzistojne te dy. Njeri nga keta eshte pjelle e njeriut. Edhe me pare e thash se 99% te njerzimit jetojne jashte normave fetare(KURANORO-BIBLIKE), pra na qenkemi me Djallin. A thue?

PS

Pirros i pergigjem nje here tjeter.:wink:

BE LK
04-12-07, 17:34
Une nuk besoj se ka ndonje vend ne forum qe ka me shume budallaqe e kontardikta se ky ketu. Une per llafesh nuk kapem , perkundrazi. Une ekrkoj fakte dhe kurr skam per tu ndale. Nuk jam nga ata njerez qe kenaqen me sqarimin e nje hoxhe ose prifti. Kjo nuk mjafton per mue. Ti me shoket e tu ketu, kur nuk e kuptoni se Perendine e shpallni te pa afte, atehere cka te pres nga ju? Fjalet ofenduese nga njerz te ceket nuk me hyjne ne vesh. Une kisham pyetje per Djallin dhe mendoja te diskutojme, pa doreza, pa censure, por juve po e quani kete per injorance. Per mendimin tim Zoti dhe Shejtani nuk mund te ekzistojne te dy. Njeri nga keta eshte pjelle e njeriut. Edhe me pare e thash se 99% te njerzimit jetojne jashte normave fetare(KURANORO-BIBLIKE), pra na qenkemi me Djallin. A thue?

PS

Pirros i pergigjem nje here tjeter.:wink:
Po thyej ate qe thashe dhe po te pergjigjem.

Nese te djeg se ti mund te jesh me djallin mbaje te befte mire. por une nuk kam ndermend te bej debat pa vlere.

VIRGJERESHA
04-12-07, 17:52
djalli(6)/dreqi(6)/shejtani(6)

d.m.th ku ta shihni kete shenj dijeni qe edhet i dreqit 666

BE LK
04-12-07, 17:55
djalli(6)/dreqi(6)/shejtani(6)

d.m.th ku ta shihni kete shenj dijeni qe edhet i dreqit 666
spo e mar vesh...................... TregimKanibalesh eshte ky.

pirro
04-12-07, 18:12
BK LK, Qysh bre po mundesh me thon se nuk merr pjese ne nje diskutim " vlere" ? A me vlere koka te diskutohet per djallin, dreqin e te birin e dreqit aaaa . Shko shkruje ndonje roman me kesi historina .... ka njerez qe lexojne, mirpo ata qe i lexojn kan me kan femijet qiti edhe fotot e tyre se ti e din edhe qysh doken

BE LK
04-12-07, 18:23
BK LK, Qysh bre po mundesh me thon se nuk merr pjese ne nje diskutim " vlere" ? A me vlere koka te diskutohet per djallin, dreqin e te birin e dreqit aaaa . Shko shkruje ndonje roman me kesi historina .... ka njerez qe lexojne, mirpo ata qe i lexojn kan me kan femijet qiti edhe fotot e tyre se ti e din edhe qysh doken
O pirrooooooooooooooooooooooooooooo.

nese ke ndonje hall me mua ne MP, lol.

Flasim si te na doje qejfi. por ketu ka tema te caktuara dhe duhet me u kufizu pak. dhe mos e harro helmeten te kam thene. se pas,,,,,,,

pirro
04-12-07, 19:00
BK LK, Kurgjo nuk kam me ty dhe as me dikan brenda forumit. Mirpo kam qasje te ndryshme lidhur me temat dhe konceptet e ndryshme te forumit. Helmeten ma ka marr kalimthi nje shejtan hahahaaaa nxirrma dyqysh me te njofshem se ti po i nje mire suazat e veprimit te tyre .

Bjeshka1
04-12-07, 20:10
Nese te djeg se ti mund te jesh me djallin mbaje te befte mire. Po nese 99% e botes eshte me te, pse jo edhe une. Edhe diēka per kete fjalorin qe perdore ti me disa tjere ketu. Une nuk llapoj, por llapetij. Hahahaaaa. Llap quhet nje zone e Kosoves.
Kurse per Djallin disei si teme tabu!!!
Nuk eshte e thneun qe veēse BE LK te japin mendimin e vet, edhe tjeret mund te flasin.

BE LK
05-12-07, 11:33
BK LK, Kurgjo nuk kam me ty dhe as me dikan brenda forumit. Mirpo kam qasje te ndryshme lidhur me temat dhe konceptet e ndryshme te forumit. Helmeten ma ka marr kalimthi nje shejtan hahahaaaa nxirrma dyqysh me te njofshem se ti po i nje mire suazat e veprimit te tyre .
O pirro inshallah nuk te ka marre dhe mendet shejtani se helmetes i behet halli. ahahahhahhah

mendoj se duhet ta mbyllim kete lloj bisede mes njeri tjetrit. lol.

Flasim realisht per rrezikun qe i paraqitet njeriut nga shejtani. se ai eshte armik i forte i tij dhe me cdo menyre mundohet ta dergoje ne humbje. kjo eshte ajo qe na intereson.

BE LK
05-12-07, 11:40
Po nese 99% e botes eshte me te, pse jo edhe une. Edhe diēka per kete fjalorin qe perdore ti me disa tjere ketu. Une nuk llapoj, por llapetij. Hahahaaaa. Llap quhet nje zone e Kosoves.
Kurse per Djallin disei si teme tabu!!!
Nuk eshte e thneun qe veēse BE LK te japin mendimin e vet, edhe tjeret mund te flasin.
Puna e shejtanit nuk eshte si Fusha me bare kush te doje han e kush te doje nuk hane. por eshte pak me spec se han bare dhe se kupton vetem kur te dalesh para Zotit do kuptosh rrezikun real te tij. Shejtani eshte ai qe leshon semundje ne Zemrat e njerezve dhe ne trupat e tyre. por per fat te keq pak e kuptojne kete. Duhet te mendojme dhe te meditojme ne trupat tane dhe gjithcka qe ka krijuar Zoti. dhe me pas te bejme nje balanc te gjerave ne menyre te drejte dhe jo te ndjekim epshet tona te ndihmuara mjaft mire nga shejtani. Se gjuha nuk ka koc e shkon ka ta dergosh ti por mbaje fort ate me qellim qe mos te biesh preh e provokimeve te shejtanit. Shejtani eshte njeri dhe xhind por Zoti na rujte prej tre.


Sa per punen e kesaj Llap. une e dij se nga kosova eshte nje krahine. Por une jam me origjine nga qyteti i Kuksit dhe ne andej e perdorim Llap. Ose Llapto. por kjo nuk ka shume rendesi.

te uroj te gjitha te mirat BE LK

Bjeshka1
15-12-07, 09:19
Duhet te mendojme dhe te meditojme ne trupat tane dhe gjithcka qe ka krijuar Zoti. dhe me pas te bejme nje balanc te gjerave ne menyre te drejte dhe jo te ndjekim epshet tona te ndihmuara mjaft mire nga shejtani. Nje ajet ne Kuran (Sure El-Enbija, 21:30) thote: A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ...
Si e sqaroni ju qe dini per fene kete ajet? Kush i kishte bere te ngjitura qe "Ne ti ndajme"? A kishte pasur krijues para krijuesit? Mendoni mire, me mend e jo me zemer? A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ... Kush i kishte ngjitur?

BE LK
15-12-07, 12:08
Nje ajet ne Kuran (Sure El-Enbija, 21:30) thote: A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ...
Si e sqaroni ju qe dini per fene kete ajet? Kush i kishte bere te ngjitura qe "Ne ti ndajme"? A kishte pasur krijues para krijuesit? Mendoni mire, me mend e jo me zemer? A nuk e dine ata te cilet nuk besuan se qiejt e toka ishin te ngjitura, e Ne i ndame ato te dyja dhe ... Kush i kishte ngjitur?
Kete pergjigje ta jap une por jo ketu, ne ndonje teme tjeter se ketu eshte per shejtanin tema.
mesa shoh te mbaroi menquria per shejtanin dhe ndryshove mendje. a.

hap nje teme tjeter dhe ta sqaroj une.

me repekt BE LK

Bjeshka1
15-12-07, 17:39
Duhet te mendojme dhe te meditojme ne trupat tane dhe gjithcka qe ka krijuar Zoti.Per kete e bera kete pyetje, kurse per pergjigje e di se nuk ke, as ti e as tjeret.

uliksi31
15-12-07, 19:37
Ky nen forum, Mesime nga Kur'ani e ka edhe temen Pyetje pergjigje. Keshtu qe mund te i drejtoni pyetjet atje.

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20857

Perndryshe le t'i permbahemi temes. Falemderit per mirkuptim. Uliksi

BE LK
17-12-07, 10:05
Per kete e bera kete pyetje, kurse per pergjigje e di se nuk ke, as ti e as tjeret.
Prap po kembengul ne keto gjera kot fare. por kije parasysh se nuk te kthej pergjigje ketu. ke nje link nga uliksi. atje beje pyetjen.

BE LK

Lona
18-12-07, 10:58
Ndoshta nuk eshte dasht te hap kete teme, meq nuk kisha ku te pergjigjem dhe vendosa qe me mire mund te lexoni vetem ne nje teme keshtu te hapur....po keni komentet e juaja mund ti shprehni dhe besoj gjate leximit tuaj do te kuptoni se per kend po behet fjale dhe per vleresim eshte e drejte e Juaj ...


I thashė: Kush je ti?
Mė tha: Krijesė qė u mallkova.
I thashė: Pse u mallkove?
Mė tha: Kundėrshtova urdhrin e Allahut.
I thashė: Ē’urdhėr qe?
Mė tha: Ta nderoja njeriun.
I thashė: Ēfarė tė shtyri tė mos e nderosh njeriun?
Mė tha: Si ta nderoj, kur unė isha mė i fortė.
I thashė: Do tė thotė, ishe kryelartė?
Mė tha: Po.
I thashė: Pse nuk u pendove?
Mė tha: Nga inati pėr nderimin qė iu bė njeriut.

* * *

I thashė: Nderon dikė ti?
Mė tha: Po.
I thashė: Kė?
Mė tha: Ēdo kė qė mė dėgjon.
I thashė: Si e nderon o i mallkuar?
Mė tha: Me shpresa e dėshira.
I thashė: Po kush tė dėgjon mė sė shumti?
Mė tha: Ai qė nuk bėn namaz.
I thashė: Po tjetėr?
Mė tha: Ai qė rrallėherė pėrkujton Allahun.

* * *

I thashė: Kush ėshtė miku yt?
Mė tha: Dyfytyrėshi
I thashė: Pse e si?
Mė tha: Sepse gjysmėn e punės ma kryen. Ai fton nė zjarr e tė tjerėt mendojnė se pėr nė xhennet.


* * *
I thashė: Si quhet libri tė cilin ia jep njeriut?
Mė tha: Libri quhet “Hamendja”
I thashė: Po udhėzimi?

Mė tha: Epshi
I thashė: Cila ėshtė arma jote?
Mė tha: Gruaja e pamoralshme.
I thashė: Po tingujt e tu cytės?
Mė tha: Muzika qė nxit dėshirat epshore.

* * *

I thashė: Kush janė tė dashur pėr ty?
Mė tha: Tė rinjtė qė ėndėrrojnė.
I thashė: Kush tė shoqėron mė sė shumti?
Mė tha: Tė pasurit arrogantė.
I thashė: Kush ėshtė krahu i djathtė i yti?
Mė tha: Dijetari qė urdhėron pėr keq, e pengon nga e mira.

* * *

I thashė: Ēfarė tė dobėson pėrnjėherė, sikur shigjeta e hekurt njeriun?
Mė tha: Abdesi.
I thashė: Po namazi?
Mė tha: Namazi mė poshtėron.
I thashė: Cila gjuhė ėshtė neveritėse pėr ty o i mallkuar?
Mė tha: Gjuha qė urdhėron pėr mirė, e pengon nga e keqja.

* * *

I thashė: Sot ka muslimanė qė ti i donė?
Mė tha: Ka shumė.
I thashė: Si ashtu o i mallkuar?
Mė tha: Muslimanėt qė pėr ta mė i mirė ėshtė gjumi sesa namazi i sabahut.
I thashė: Po tjetėr gjė?
Mė tha: Ata qė kur pėrmendet fjala e Allahut, nuk e dėgjojnė.
I thashė: Po tjetėr gjė o i mallkuar?
Mė tha: Ata qė kur bėjnė namaz, e bėjnė me trup, e me shpirt e mendje janė jashtė namazit.

* * *

I thashė: Kush janė ushtarėt e tu?
Mė tha: Sigurisht: ata qė luftojnė kundėr muslimanėve.
I thashė: Cili ėshtė shteti yt?
Mė tha: Aty ku urrehet mė sė shumti islami.
I thashė: Nė ē’vend qe shteti yt, o i mallkuar?
Mė tha: Nė “Izrael” dhe ēdo vend ku synim ėshtė dobėsimi i islamit dhe muslimanėve.
I thashė: Kush flet me gjuhėn tėnde?
Mė tha: Sigurisht ai qė jep urdhra kundėr muslimanėve.

* * *

I thashė: Ēfarė tė pėlqen nė kohėt e sotshme?
Mė tha: Martesa e tė rinjve me vonesė.
I thashė: Po ēfarė ėshtė mė e urrejtur nė kohėt e sotshme pėr ty, o i mallkuar?
Mė tha: Vajzat me veshje islame – me Hixhab.
I thashė: Ēfarė tė irriton tė veshja islame, o i mallkuar?
Mė tha: Sepse ėshtė derė e hekurt qė mė mbyllė shtigjet e imoralitetit.
I thashė: Po mė trego more i mallkuar, se me ēka i kėshillon pasuesit e tu tė rinj?
Mė tha: Tė shoqėrohen e tė vetmohen sa mė shumė me vajza, dhe tė pinė derisa tė dehen.

* * *

I thashė: Ē’lloj njerėzish urren shumė?
Mė tha: Ata qė ia duan tė mirėn tė tjerėve ashtu siē ia duan vetvetes.
I thashė: Pse o i mallkuar?
Mė tha: Sepse nėqoftėse ēdo njeri tė mos ia donte tė keqen tjetrit, do tė mė pakėsohej ushtria.
I thashė: Mė ēfarė e mashtron njeriun mė sė shumti?
Mė tha: Me joshje ndaj grave.

* * *

I thashė: Nė kohėt e sotshme si ia merr kohėn muslimanėve?
Mė tha: Shumė lehtė: Me TV e duhan.
I thashė: Po si o i mallkuar?
Mė tha: Nėpėrmjet TV-sė i bėj tė fantazojnė, ndėrsa me duhan tė gjejnė “prehje”.
I thashė: Po si i le pa gjumė deri nė orėt e vona?
Mė tha: Duke i futur nė kujtesė ndaj “bukurive” tė kėsaj jete.

* * *

NJĖ NATĖ DESHA TĖ SHKOJA HERĖT NĖ XHAMI
Thashė nė vetvete: Tė shkoj nė xhami - sapo dėgjova zėrin e thirrjes nė namazin e sabahut.
Mė thotė: Ehu, nata ėshtė e gjatė, vazhdo gjumin.
Thashė nė vetvete: Kam druajtje se do t’mė kaloj koha e namazit.
Mė thotė: Hė se ke kohė sa tė duash.
Thashė nė vetvete: Kam frikė se nuk do tė mund ta arrij namazin me xhemat.
Mė thotė: Eh, mos e mundo aq shumė veten. Namazin mund ta bėsh dhe vetėm.

* * *

MĖ KISHTE ZĖNĖ NJĖ GJUMĖ I LEHTĖ, E KUR MĖ DOLI GJUMI, KISHTE LINDUR DIELLI
Thashė nė vetvete: Uh, paska lind dielli.
Mė thotė: Mos tė tė vjen keq. Dita ėshtė e gjatė.

* * *


PASI MBAROVA NAMAZIN, U ULA TĖ BĖJA DHIKĖR
Mė hapi fletoren e mendimeve.
I thashė: Mė largove nga dhikri.
Mė tha: Lere bėj dhikėr mė mirė gjatė mbrėmjes. Je duke e munduar veten si tepėr. Shijoje pak rininė.
I thashė: Pėr ēdo vepėr ka llogari. Nė njė ēast do tė vdes, i druhem atij ēastit.
Mė tha: Jeta ėshtė e gjatė.

* * *

DESHA TĖ LEXOJ KUR’AN E TĖ MĖSOJ CA AJETE PĖRMENDĖSH
Thashė nė vetvete: U bėra gati, e t’ia filloj.
Mė thotė: Kėndelle pak veten me muzikė tė lehtė.
Thashė: Po muzika mund t’mė largoj nga dhikri.

* * *

DERISA PO ECJA RRUGĖS, KALOI NJĖ VAJZĖ, ULA SHIKIMIN
Mė tha: Ēfarė tė keqe ka nėse ia ngulitė shikimin?
I thashė: Shikimi ėshtė i rrezikshėm.
Mė tha: Tė meditosh nė tė bukurėn ėshtė hallall.

* * *

BĖRA NIJET QĖ TĖ MERRJA UDHĖTIM.
Mė tha: Pėr ku je nisur?
I thashė: Pėr tė kryer haxhin
Mė tha: Pse po e mundon veten pėr haxh, kur dyert pėr tė bėrė mirė i ke tė shumta.
I thashė: Dua tė ushqej shpirtin tim me besim e moral.
Mė tha: Nė xhennet nuk hyhet me vepra.

* * *

DOJA TĖ KĖSHILLOJA DIKĖ
Mė tha: Mos i nxjerr vetit telashe.
I thashė: Kėshilla i bėn dobi besimtarit.
Mė tha: Do tė bėhesh i njohur, frikėsohu nga mendjemadhėsia. E mendjemadhėsia t’i shuan tė gjitha veprat e mira.

* * *

KOHA E NAMAZIT
Thashė nė vetvete: U afrua koha e namazit.
Mė thotė: Ka kohė.
Thashė: Kam frikė se mė ikėn koha e namazit.
Mė thotė: Eh, mjaft ke bėrė namaz, po tė iki njė kohė, tė falet. Mund ta kryesh edhe pas kohės.

* * *

KUR’AN PAS NAMAZIT TĖ SABAHUT
Thashė nė vetvete: Pasi ta kryej namazin e sabahut, tė lexoj Kur’an.
Mė thotė: Gjumi ėshtė dhunti.
Thashė: Do tė flejė pasi tė lexoj Kur’an.
Mė thotė: Por mė vonė nuk tė merr gjumi mė.

* * *

KĖSHILLA FAMILJES
Thashė nė vetvete: Sa keq, qė vėllai im nuk bėn namaz.
Mė thotė: Po, por Zoti udhėzon kė tė dojė.
Thashė: Por duhet ta kėshilloj.
Mė thotė: Eh, vėllai yt e di se ē’ėshtė e mira e ē’ėshtė e keqja.
Thashė: Ai e di, por nuk vepron.
Mė thotė: Hė se i vjen koha edhe atij tė punoj.

* * *

NAMAZIN NĖ KOHĖ
Thashė nė vetvete: Sot e tutje kam pėr ta kryer namazin me kohė.
Mė thotė: Zoti falė shumė.
Thashė: Namazi ėshtė obligim nė kohėn e vet.
Mė thotė: Edhe po e fale pas kohės, tė pranohet.

* * *

HERĖT NĖ XHAMI
Thashė nė vetvete: Tė shkoj mė herėt nė xhami.
Mė tha nė mendime: Xhamia ende ėshtė e mbyllur.
Thashė nė vetvete: Pse a thua mund tė jetė e mbyllur.
Mė tha nė mendime: Sepse fėmijėt e ndytin.

* * *

T’I MĖSOJ FĖMIJĖT LEXIMIN E KUR’ANIT
Thashė nė vetvete: Qė sot t’ia filloj mėsimin e leximit tė Kur’anit ca fėmijėve.
Mė tha nė mendime: Ehu, mos e angazho veten. Nuk ta di kush pėr mirė.
Thashė nė vetvete: E bėj pėr Allahun.
Mė tha nė mendime: Vetėm kohė humb dhe mundi tė shkon huq.

* * *

I thashė: Si e quan kohėn e sotshme?
Mė tha: Koha e dobėsimit tim.
I thashė: Pse?
Mė tha: Pėrparimi i shkencės.
I thashė: Si o i mallkuar?
Mė tha: Kulmi i shkencės, shton domosdoshmėrinė pėr fe.
I thashė: Pėr cilėn fe?
Mė tha: Natyrisht, islamin.
I thashė: Si tė dobėson?
Mė tha: Njerėzit arrin tė kuptojnė intrigat e mia.
I thashė: Po ndryshe, more i mallkuar?
Mė tha: Islami ngroh e ėmbėlson kraharorėt.

* * *

SI PĖRFUNDIM
I thashė: Thuaje tė vėrtetėn edhe pse je gėnjeshtar; ē’ėshtė islami pėr njeriun?
Mė thotė i poshtėruar: Dritė.
I thashė: E the tė vėrtetėn o gėnjeshtar.


NĖ FUND THASHĖ:
Kėrkoj mbrojtjen e Allahut, nga intrigat e cytjet e tua o shejtan i poshtėruar, gėnjeshtar, e armik i hapur i imi dhe ēdo njeriu.
Largohu, se i larguar je!
Dhe ky ishte shpėrblimi i shejtanit tė mallkuar: i poshtėruar dhe i mallkuar.

BE LK
18-12-07, 14:36
Ndoshta nuk eshte dasht te hap kete teme, meq nuk kisha ku te pergjigjem dhe vendosa qe me mire mund te lexoni vetem ne nje teme keshtu te hapur....po keni komentet e juaja mund ti shprehni dhe besoj gjate leximit tuaj do te kuptoni se per kend po behet fjale dhe per vleresim eshte e drejte e Juaj ...


I thashė: Kush je ti?
Mė tha: Krijesė qė u mallkova.
I thashė: Pse u mallkove?
Mė tha: Kundėrshtova urdhrin e Allahut.
I thashė: Ē’urdhėr qe?
Mė tha: Ta nderoja njeriun.
I thashė: Ēfarė tė shtyri tė mos e nderosh njeriun?
Mė tha: Si ta nderoj, kur unė isha mė i fortė.
I thashė: Do tė thotė, ishe kryelartė?
Mė tha: Po.
I thashė: Pse nuk u pendove?
Mė tha: Nga inati pėr nderimin qė iu bė njeriut.

* * *

I thashė: Nderon dikė ti?
Mė tha: Po.
I thashė: Kė?
Mė tha: Ēdo kė qė mė dėgjon.
I thashė: Si e nderon o i mallkuar?
Mė tha: Me shpresa e dėshira.
I thashė: Po kush tė dėgjon mė sė shumti?
Mė tha: Ai qė nuk bėn namaz.
I thashė: Po tjetėr?
Mė tha: Ai qė rrallėherė pėrkujton Allahun.

* * *

I thashė: Kush ėshtė miku yt?
Mė tha: Dyfytyrėshi
I thashė: Pse e si?
Mė tha: Sepse gjysmėn e punės ma kryen. Ai fton nė zjarr e tė tjerėt mendojnė se pėr nė xhennet.


* * *
I thashė: Si quhet libri tė cilin ia jep njeriut?
Mė tha: Libri quhet “Hamendja”
I thashė: Po udhėzimi?

Mė tha: Epshi
I thashė: Cila ėshtė arma jote?
Mė tha: Gruaja e pamoralshme.
I thashė: Po tingujt e tu cytės?
Mė tha: Muzika qė nxit dėshirat epshore.

* * *

I thashė: Kush janė tė dashur pėr ty?
Mė tha: Tė rinjtė qė ėndėrrojnė.
I thashė: Kush tė shoqėron mė sė shumti?
Mė tha: Tė pasurit arrogantė.
I thashė: Kush ėshtė krahu i djathtė i yti?
Mė tha: Dijetari qė urdhėron pėr keq, e pengon nga e mira.

* * *

I thashė: Ēfarė tė dobėson pėrnjėherė, sikur shigjeta e hekurt njeriun?
Mė tha: Abdesi.
I thashė: Po namazi?
Mė tha: Namazi mė poshtėron.
I thashė: Cila gjuhė ėshtė neveritėse pėr ty o i mallkuar?
Mė tha: Gjuha qė urdhėron pėr mirė, e pengon nga e keqja.

* * *

I thashė: Sot ka muslimanė qė ti i donė?
Mė tha: Ka shumė.
I thashė: Si ashtu o i mallkuar?
Mė tha: Muslimanėt qė pėr ta mė i mirė ėshtė gjumi sesa namazi i sabahut.
I thashė: Po tjetėr gjė?
Mė tha: Ata qė kur pėrmendet fjala e Allahut, nuk e dėgjojnė.
I thashė: Po tjetėr gjė o i mallkuar?
Mė tha: Ata qė kur bėjnė namaz, e bėjnė me trup, e me shpirt e mendje janė jashtė namazit.

* * *

I thashė: Kush janė ushtarėt e tu?
Mė tha: Sigurisht: ata qė luftojnė kundėr muslimanėve.
I thashė: Cili ėshtė shteti yt?
Mė tha: Aty ku urrehet mė sė shumti islami.
I thashė: Nė ē’vend qe shteti yt, o i mallkuar?
Mė tha: Nė “Izrael” dhe ēdo vend ku synim ėshtė dobėsimi i islamit dhe muslimanėve.
I thashė: Kush flet me gjuhėn tėnde?
Mė tha: Sigurisht ai qė jep urdhra kundėr muslimanėve.

* * *

I thashė: Ēfarė tė pėlqen nė kohėt e sotshme?
Mė tha: Martesa e tė rinjve me vonesė.
I thashė: Po ēfarė ėshtė mė e urrejtur nė kohėt e sotshme pėr ty, o i mallkuar?
Mė tha: Vajzat me veshje islame – me Hixhab.
I thashė: Ēfarė tė irriton tė veshja islame, o i mallkuar?
Mė tha: Sepse ėshtė derė e hekurt qė mė mbyllė shtigjet e imoralitetit.
I thashė: Po mė trego more i mallkuar, se me ēka i kėshillon pasuesit e tu tė rinj?
Mė tha: Tė shoqėrohen e tė vetmohen sa mė shumė me vajza, dhe tė pinė derisa tė dehen.

* * *

I thashė: Ē’lloj njerėzish urren shumė?
Mė tha: Ata qė ia duan tė mirėn tė tjerėve ashtu siē ia duan vetvetes.
I thashė: Pse o i mallkuar?
Mė tha: Sepse nėqoftėse ēdo njeri tė mos ia donte tė keqen tjetrit, do tė mė pakėsohej ushtria.
I thashė: Mė ēfarė e mashtron njeriun mė sė shumti?
Mė tha: Me joshje ndaj grave.

* * *

I thashė: Nė kohėt e sotshme si ia merr kohėn muslimanėve?
Mė tha: Shumė lehtė: Me TV e duhan.
I thashė: Po si o i mallkuar?
Mė tha: Nėpėrmjet TV-sė i bėj tė fantazojnė, ndėrsa me duhan tė gjejnė “prehje”.
I thashė: Po si i le pa gjumė deri nė orėt e vona?
Mė tha: Duke i futur nė kujtesė ndaj “bukurive” tė kėsaj jete.

* * *

NJĖ NATĖ DESHA TĖ SHKOJA HERĖT NĖ XHAMI
Thashė nė vetvete: Tė shkoj nė xhami - sapo dėgjova zėrin e thirrjes nė namazin e sabahut.
Mė thotė: Ehu, nata ėshtė e gjatė, vazhdo gjumin.
Thashė nė vetvete: Kam druajtje se do t’mė kaloj koha e namazit.
Mė thotė: Hė se ke kohė sa tė duash.
Thashė nė vetvete: Kam frikė se nuk do tė mund ta arrij namazin me xhemat.
Mė thotė: Eh, mos e mundo aq shumė veten. Namazin mund ta bėsh dhe vetėm.

* * *

MĖ KISHTE ZĖNĖ NJĖ GJUMĖ I LEHTĖ, E KUR MĖ DOLI GJUMI, KISHTE LINDUR DIELLI
Thashė nė vetvete: Uh, paska lind dielli.
Mė thotė: Mos tė tė vjen keq. Dita ėshtė e gjatė.

* * *


PASI MBAROVA NAMAZIN, U ULA TĖ BĖJA DHIKĖR
Mė hapi fletoren e mendimeve.
I thashė: Mė largove nga dhikri.
Mė tha: Lere bėj dhikėr mė mirė gjatė mbrėmjes. Je duke e munduar veten si tepėr. Shijoje pak rininė.
I thashė: Pėr ēdo vepėr ka llogari. Nė njė ēast do tė vdes, i druhem atij ēastit.
Mė tha: Jeta ėshtė e gjatė.

* * *

DESHA TĖ LEXOJ KUR’AN E TĖ MĖSOJ CA AJETE PĖRMENDĖSH
Thashė nė vetvete: U bėra gati, e t’ia filloj.
Mė thotė: Kėndelle pak veten me muzikė tė lehtė.
Thashė: Po muzika mund t’mė largoj nga dhikri.

* * *

DERISA PO ECJA RRUGĖS, KALOI NJĖ VAJZĖ, ULA SHIKIMIN
Mė tha: Ēfarė tė keqe ka nėse ia ngulitė shikimin?
I thashė: Shikimi ėshtė i rrezikshėm.
Mė tha: Tė meditosh nė tė bukurėn ėshtė hallall.

* * *

BĖRA NIJET QĖ TĖ MERRJA UDHĖTIM.
Mė tha: Pėr ku je nisur?
I thashė: Pėr tė kryer haxhin
Mė tha: Pse po e mundon veten pėr haxh, kur dyert pėr tė bėrė mirė i ke tė shumta.
I thashė: Dua tė ushqej shpirtin tim me besim e moral.
Mė tha: Nė xhennet nuk hyhet me vepra.

* * *

DOJA TĖ KĖSHILLOJA DIKĖ
Mė tha: Mos i nxjerr vetit telashe.
I thashė: Kėshilla i bėn dobi besimtarit.
Mė tha: Do tė bėhesh i njohur, frikėsohu nga mendjemadhėsia. E mendjemadhėsia t’i shuan tė gjitha veprat e mira.

* * *

KOHA E NAMAZIT
Thashė nė vetvete: U afrua koha e namazit.
Mė thotė: Ka kohė.
Thashė: Kam frikė se mė ikėn koha e namazit.
Mė thotė: Eh, mjaft ke bėrė namaz, po tė iki njė kohė, tė falet. Mund ta kryesh edhe pas kohės.

* * *

KUR’AN PAS NAMAZIT TĖ SABAHUT
Thashė nė vetvete: Pasi ta kryej namazin e sabahut, tė lexoj Kur’an.
Mė thotė: Gjumi ėshtė dhunti.
Thashė: Do tė flejė pasi tė lexoj Kur’an.
Mė thotė: Por mė vonė nuk tė merr gjumi mė.

* * *

KĖSHILLA FAMILJES
Thashė nė vetvete: Sa keq, qė vėllai im nuk bėn namaz.
Mė thotė: Po, por Zoti udhėzon kė tė dojė.
Thashė: Por duhet ta kėshilloj.
Mė thotė: Eh, vėllai yt e di se ē’ėshtė e mira e ē’ėshtė e keqja.
Thashė: Ai e di, por nuk vepron.
Mė thotė: Hė se i vjen koha edhe atij tė punoj.

* * *

NAMAZIN NĖ KOHĖ
Thashė nė vetvete: Sot e tutje kam pėr ta kryer namazin me kohė.
Mė thotė: Zoti falė shumė.
Thashė: Namazi ėshtė obligim nė kohėn e vet.
Mė thotė: Edhe po e fale pas kohės, tė pranohet.

* * *

HERĖT NĖ XHAMI
Thashė nė vetvete: Tė shkoj mė herėt nė xhami.
Mė tha nė mendime: Xhamia ende ėshtė e mbyllur.
Thashė nė vetvete: Pse a thua mund tė jetė e mbyllur.
Mė tha nė mendime: Sepse fėmijėt e ndytin.

* * *

T’I MĖSOJ FĖMIJĖT LEXIMIN E KUR’ANIT
Thashė nė vetvete: Qė sot t’ia filloj mėsimin e leximit tė Kur’anit ca fėmijėve.
Mė tha nė mendime: Ehu, mos e angazho veten. Nuk ta di kush pėr mirė.
Thashė nė vetvete: E bėj pėr Allahun.
Mė tha nė mendime: Vetėm kohė humb dhe mundi tė shkon huq.

* * *

I thashė: Si e quan kohėn e sotshme?
Mė tha: Koha e dobėsimit tim.
I thashė: Pse?
Mė tha: Pėrparimi i shkencės.
I thashė: Si o i mallkuar?
Mė tha: Kulmi i shkencės, shton domosdoshmėrinė pėr fe.
I thashė: Pėr cilėn fe?
Mė tha: Natyrisht, islamin.
I thashė: Si tė dobėson?
Mė tha: Njerėzit arrin tė kuptojnė intrigat e mia.
I thashė: Po ndryshe, more i mallkuar?
Mė tha: Islami ngroh e ėmbėlson kraharorėt.

* * *

SI PĖRFUNDIM
I thashė: Thuaje tė vėrtetėn edhe pse je gėnjeshtar; ē’ėshtė islami pėr njeriun?
Mė thotė i poshtėruar: Dritė.
I thashė: E the tė vėrtetėn o gėnjeshtar.


NĖ FUND THASHĖ:
Kėrkoj mbrojtjen e Allahut, nga intrigat e cytjet e tua o shejtan i poshtėruar, gėnjeshtar, e armik i hapur i imi dhe ēdo njeriu.
Largohu, se i larguar je!
Dhe ky ishte shpėrblimi i shejtanit tė mallkuar: i poshtėruar dhe i mallkuar.
Shume e bukur kjo Zoti te shperblefte.


me respekt BE LK

SoKoLi-i-Maleve
19-12-07, 00:06
Ndoshta nuk eshte dasht te hap kete teme, meq nuk kisha ku te pergjigjem dhe vendosa qe me mire mund te lexoni vetem ne nje teme keshtu te hapur....po keni komentet e juaja mund ti shprehni dhe besoj gjate leximit tuaj do te kuptoni se per kend po behet fjale dhe per vleresim eshte e drejte e Juaj ...


I thashė: Kush je ti?
Mė tha: Krijesė qė u mallkova.
I thashė: Pse u mallkove?
Mė tha: Kundėrshtova urdhrin e Allahut.
I thashė: Ē’urdhėr qe?
Mė tha: Ta nderoja njeriun.
I thashė: Ēfarė tė shtyri tė mos e nderosh njeriun?
Mė tha: Si ta nderoj, kur unė isha mė i fortė.
I thashė: Do tė thotė, ishe kryelartė?
Mė tha: Po.
I thashė: Pse nuk u pendove?
Mė tha: Nga inati pėr nderimin qė iu bė njeriut.

* * *

I thashė: Nderon dikė ti?
Mė tha: Po.
I thashė: Kė?
Mė tha: Ēdo kė qė mė dėgjon.
I thashė: Si e nderon o i mallkuar?
Mė tha: Me shpresa e dėshira.
I thashė: Po kush tė dėgjon mė sė shumti?
Mė tha: Ai qė nuk bėn namaz.
I thashė: Po tjetėr?
Mė tha: Ai qė rrallėherė pėrkujton Allahun.

* * *

I thashė: Kush ėshtė miku yt?
Mė tha: Dyfytyrėshi
I thashė: Pse e si?
Mė tha: Sepse gjysmėn e punės ma kryen. Ai fton nė zjarr e tė tjerėt mendojnė se pėr nė xhennet.


* * *
I thashė: Si quhet libri tė cilin ia jep njeriut?
Mė tha: Libri quhet “Hamendja”
I thashė: Po udhėzimi?

Mė tha: Epshi
I thashė: Cila ėshtė arma jote?
Mė tha: Gruaja e pamoralshme.
I thashė: Po tingujt e tu cytės?
Mė tha: Muzika qė nxit dėshirat epshore.

* * *

I thashė: Kush janė tė dashur pėr ty?
Mė tha: Tė rinjtė qė ėndėrrojnė.
I thashė: Kush tė shoqėron mė sė shumti?
Mė tha: Tė pasurit arrogantė.
I thashė: Kush ėshtė krahu i djathtė i yti?
Mė tha: Dijetari qė urdhėron pėr keq, e pengon nga e mira.

* * *

I thashė: Ēfarė tė dobėson pėrnjėherė, sikur shigjeta e hekurt njeriun?
Mė tha: Abdesi.
I thashė: Po namazi?
Mė tha: Namazi mė poshtėron.
I thashė: Cila gjuhė ėshtė neveritėse pėr ty o i mallkuar?
Mė tha: Gjuha qė urdhėron pėr mirė, e pengon nga e keqja.

* * *

I thashė: Sot ka muslimanė qė ti i donė?
Mė tha: Ka shumė.
I thashė: Si ashtu o i mallkuar?
Mė tha: Muslimanėt qė pėr ta mė i mirė ėshtė gjumi sesa namazi i sabahut.
I thashė: Po tjetėr gjė?
Mė tha: Ata qė kur pėrmendet fjala e Allahut, nuk e dėgjojnė.
I thashė: Po tjetėr gjė o i mallkuar?
Mė tha: Ata qė kur bėjnė namaz, e bėjnė me trup, e me shpirt e mendje janė jashtė namazit.

* * *

I thashė: Kush janė ushtarėt e tu?
Mė tha: Sigurisht: ata qė luftojnė kundėr muslimanėve.
I thashė: Cili ėshtė shteti yt?
Mė tha: Aty ku urrehet mė sė shumti islami.
I thashė: Nė ē’vend qe shteti yt, o i mallkuar?
Mė tha: Nė “Izrael” dhe ēdo vend ku synim ėshtė dobėsimi i islamit dhe muslimanėve.
I thashė: Kush flet me gjuhėn tėnde?
Mė tha: Sigurisht ai qė jep urdhra kundėr muslimanėve.

* * *

I thashė: Ēfarė tė pėlqen nė kohėt e sotshme?
Mė tha: Martesa e tė rinjve me vonesė.
I thashė: Po ēfarė ėshtė mė e urrejtur nė kohėt e sotshme pėr ty, o i mallkuar?
Mė tha: Vajzat me veshje islame – me Hixhab.
I thashė: Ēfarė tė irriton tė veshja islame, o i mallkuar?
Mė tha: Sepse ėshtė derė e hekurt qė mė mbyllė shtigjet e imoralitetit.
I thashė: Po mė trego more i mallkuar, se me ēka i kėshillon pasuesit e tu tė rinj?
Mė tha: Tė shoqėrohen e tė vetmohen sa mė shumė me vajza, dhe tė pinė derisa tė dehen.

* * *

I thashė: Ē’lloj njerėzish urren shumė?
Mė tha: Ata qė ia duan tė mirėn tė tjerėve ashtu siē ia duan vetvetes.
I thashė: Pse o i mallkuar?
Mė tha: Sepse nėqoftėse ēdo njeri tė mos ia donte tė keqen tjetrit, do tė mė pakėsohej ushtria.
I thashė: Mė ēfarė e mashtron njeriun mė sė shumti?
Mė tha: Me joshje ndaj grave.

* * *

I thashė: Nė kohėt e sotshme si ia merr kohėn muslimanėve?
Mė tha: Shumė lehtė: Me TV e duhan.
I thashė: Po si o i mallkuar?
Mė tha: Nėpėrmjet TV-sė i bėj tė fantazojnė, ndėrsa me duhan tė gjejnė “prehje”.
I thashė: Po si i le pa gjumė deri nė orėt e vona?
Mė tha: Duke i futur nė kujtesė ndaj “bukurive” tė kėsaj jete.

* * *

NJĖ NATĖ DESHA TĖ SHKOJA HERĖT NĖ XHAMI
Thashė nė vetvete: Tė shkoj nė xhami - sapo dėgjova zėrin e thirrjes nė namazin e sabahut.
Mė thotė: Ehu, nata ėshtė e gjatė, vazhdo gjumin.
Thashė nė vetvete: Kam druajtje se do t’mė kaloj koha e namazit.
Mė thotė: Hė se ke kohė sa tė duash.
Thashė nė vetvete: Kam frikė se nuk do tė mund ta arrij namazin me xhemat.
Mė thotė: Eh, mos e mundo aq shumė veten. Namazin mund ta bėsh dhe vetėm.

* * *

MĖ KISHTE ZĖNĖ NJĖ GJUMĖ I LEHTĖ, E KUR MĖ DOLI GJUMI, KISHTE LINDUR DIELLI
Thashė nė vetvete: Uh, paska lind dielli.
Mė thotė: Mos tė tė vjen keq. Dita ėshtė e gjatė.

* * *


PASI MBAROVA NAMAZIN, U ULA TĖ BĖJA DHIKĖR
Mė hapi fletoren e mendimeve.
I thashė: Mė largove nga dhikri.
Mė tha: Lere bėj dhikėr mė mirė gjatė mbrėmjes. Je duke e munduar veten si tepėr. Shijoje pak rininė.
I thashė: Pėr ēdo vepėr ka llogari. Nė njė ēast do tė vdes, i druhem atij ēastit.
Mė tha: Jeta ėshtė e gjatė.

* * *

DESHA TĖ LEXOJ KUR’AN E TĖ MĖSOJ CA AJETE PĖRMENDĖSH
Thashė nė vetvete: U bėra gati, e t’ia filloj.
Mė thotė: Kėndelle pak veten me muzikė tė lehtė.
Thashė: Po muzika mund t’mė largoj nga dhikri.

* * *

DERISA PO ECJA RRUGĖS, KALOI NJĖ VAJZĖ, ULA SHIKIMIN
Mė tha: Ēfarė tė keqe ka nėse ia ngulitė shikimin?
I thashė: Shikimi ėshtė i rrezikshėm.
Mė tha: Tė meditosh nė tė bukurėn ėshtė hallall.

* * *

BĖRA NIJET QĖ TĖ MERRJA UDHĖTIM.
Mė tha: Pėr ku je nisur?
I thashė: Pėr tė kryer haxhin
Mė tha: Pse po e mundon veten pėr haxh, kur dyert pėr tė bėrė mirė i ke tė shumta.
I thashė: Dua tė ushqej shpirtin tim me besim e moral.
Mė tha: Nė xhennet nuk hyhet me vepra.

* * *

DOJA TĖ KĖSHILLOJA DIKĖ
Mė tha: Mos i nxjerr vetit telashe.
I thashė: Kėshilla i bėn dobi besimtarit.
Mė tha: Do tė bėhesh i njohur, frikėsohu nga mendjemadhėsia. E mendjemadhėsia t’i shuan tė gjitha veprat e mira.

* * *

KOHA E NAMAZIT
Thashė nė vetvete: U afrua koha e namazit.
Mė thotė: Ka kohė.
Thashė: Kam frikė se mė ikėn koha e namazit.
Mė thotė: Eh, mjaft ke bėrė namaz, po tė iki njė kohė, tė falet. Mund ta kryesh edhe pas kohės.

* * *

KUR’AN PAS NAMAZIT TĖ SABAHUT
Thashė nė vetvete: Pasi ta kryej namazin e sabahut, tė lexoj Kur’an.
Mė thotė: Gjumi ėshtė dhunti.
Thashė: Do tė flejė pasi tė lexoj Kur’an.
Mė thotė: Por mė vonė nuk tė merr gjumi mė.

* * *

KĖSHILLA FAMILJES
Thashė nė vetvete: Sa keq, qė vėllai im nuk bėn namaz.
Mė thotė: Po, por Zoti udhėzon kė tė dojė.
Thashė: Por duhet ta kėshilloj.
Mė thotė: Eh, vėllai yt e di se ē’ėshtė e mira e ē’ėshtė e keqja.
Thashė: Ai e di, por nuk vepron.
Mė thotė: Hė se i vjen koha edhe atij tė punoj.

* * *

NAMAZIN NĖ KOHĖ
Thashė nė vetvete: Sot e tutje kam pėr ta kryer namazin me kohė.
Mė thotė: Zoti falė shumė.
Thashė: Namazi ėshtė obligim nė kohėn e vet.
Mė thotė: Edhe po e fale pas kohės, tė pranohet.

* * *

HERĖT NĖ XHAMI
Thashė nė vetvete: Tė shkoj mė herėt nė xhami.
Mė tha nė mendime: Xhamia ende ėshtė e mbyllur.
Thashė nė vetvete: Pse a thua mund tė jetė e mbyllur.
Mė tha nė mendime: Sepse fėmijėt e ndytin.

* * *

T’I MĖSOJ FĖMIJĖT LEXIMIN E KUR’ANIT
Thashė nė vetvete: Qė sot t’ia filloj mėsimin e leximit tė Kur’anit ca fėmijėve.
Mė tha nė mendime: Ehu, mos e angazho veten. Nuk ta di kush pėr mirė.
Thashė nė vetvete: E bėj pėr Allahun.
Mė tha nė mendime: Vetėm kohė humb dhe mundi tė shkon huq.

* * *

I thashė: Si e quan kohėn e sotshme?
Mė tha: Koha e dobėsimit tim.
I thashė: Pse?
Mė tha: Pėrparimi i shkencės.
I thashė: Si o i mallkuar?
Mė tha: Kulmi i shkencės, shton domosdoshmėrinė pėr fe.
I thashė: Pėr cilėn fe?
Mė tha: Natyrisht, islamin.
I thashė: Si tė dobėson?
Mė tha: Njerėzit arrin tė kuptojnė intrigat e mia.
I thashė: Po ndryshe, more i mallkuar?
Mė tha: Islami ngroh e ėmbėlson kraharorėt.

* * *

SI PĖRFUNDIM
I thashė: Thuaje tė vėrtetėn edhe pse je gėnjeshtar; ē’ėshtė islami pėr njeriun?
Mė thotė i poshtėruar: Dritė.
I thashė: E the tė vėrtetėn o gėnjeshtar.


NĖ FUND THASHĖ:
Kėrkoj mbrojtjen e Allahut, nga intrigat e cytjet e tua o shejtan i poshtėruar, gėnjeshtar, e armik i hapur i imi dhe ēdo njeriu.
Largohu, se i larguar je!
Dhe ky ishte shpėrblimi i shejtanit tė mallkuar: i poshtėruar dhe i mallkuar.Kur Izraelin e quan shtetin e Djallit,kjo asht dashni e pervujtni apo urrejtje?Nese urren ushtar i kujt qenke?
Estukfurullah.

AbdylHabib
19-02-09, 11:08
Ky njeri bėn shėrimin nga Magjitė, Sihri, Xhinet dhe hapjen e kanaleve tė zemrės nė 60 %.

Mund tė paraqiteni nė,

Tel, 015110132065 dhe quhet Sabri Selmani, Kiel- Gjermani

Sherbime behen pa kompenzim material.

AbdylHabib
19-02-09, 12:22
Ky njeri bėn shėrimin nga Magjitė, Sihri, Xhinet dhe hapjen e kanaleve tė zemrės nė 60 %.

Mund tė paraqiteni nė,

Tel, 015110132065 dhe quhet Sabri Selmani, Kiel- Gjermani

Sherbime behen pa kompenzim material.

Me ndihmėn e ZOTIT tė madhėrishėm personi nė fjalė bėnė pėrojekje pėr shėrimin e atyreve qė kanė nevojė ,vetėm me lexim tė Kur`anit.

GURI SYLAJ
19-02-09, 20:21
Tani per mua eshte gjithecka e kjarte e edhe shkrimet e me hereshme ...PA KOMENT !!!

E_Zjarrta
19-02-09, 20:52
Ky shkrim qe eshte dhene ne emer te Sabri Selmanit ..... une e kam takur nje her kete njeri ne Kosove Dhe ai asnje her nuk ka deklaruar se eshte Hoxh por eshte njeri qe ka disa veti per sherime shpirterore por gjithmon vetem nepermes Kuranit te madherishem, duke mos urrejtur aske Njeriu duhet te ket diku besim andaj mos u kerkellitni por lexoni shkrimet e tija “te cilat me te vertete ju bejne te kuptoni se ky adhurues i fese Islame eshte ne nje njohuri shume te sinqerte dhe me nje diapazon te madh.

hasanmehmeti
19-02-09, 23:26
Tani per mua eshte gjithecka e kjarte e edhe shkrimet e me hereshme ...PA KOMENT !!!

Per mua asgje e kjarte , as shkrimet e mehershme(nga ky postues) pse jane zhdukur e as qka ke ti Guri te kjarte.

Kjartesoma nese di gje, mund ta besh edhe ne pv.

Me T'mira.
Hasani.

ps/ shih E Zjarrta paska nis me u flladit me duket , ev ev ske faj se sivjet ka morr ftoft tybe. ; )

E_Zjarrta
20-02-09, 06:49
Per mua asgje e kjarte , as shkrimet e mehershme(nga ky postues) pse jane zhdukur e as qka ke ti Guri te kjarte.

Kjartesoma nese di gje, mund ta besh edhe ne pv.

Me T'mira.
Hasani.

ps/ shih E Zjarrta paska nis me u flladit me duket , ev ev ske faj se sivjet ka morr ftoft tybe. ; )


nuk dua te merrem me njerez qe me te vertete e kan vendin ne psikiatri per shkak te probleme psiqike seksuale e probleme tjera

qenet lehin por karavani vazhdon!!!!!!!

hasanmehmeti
20-02-09, 09:17
Ev bre po semundjen e paskam pas e nuk e paskam dite!!! haj ,haj .

Ka arrit mjeksia dhe mjeket e sotit tybe , ta lexon 1 shkrime , ta shtyp 1 recept ;)

Une e thashe se me heret te kame pare qe qitshe flak te disa tema ,sidmos kur ke ardhe ketej, e ky shkrime me befasoj per te mire.

Edhe une pajtohem me ty qe Karvani te ecen mos te ndalet se i bohet vone.

Mbetsh mire kete dite xhumaje.

Hasani.

AbdylHabib
20-02-09, 10:39
Ky shkrim qe eshte dhene ne emer te Sabri Selmanit ..... une e kam takur nje her kete njeri ne Kosove Dhe ai asnje her nuk ka deklaruar se eshte Hoxh por eshte njeri qe ka disa veti per sherime shpirterore por gjithmon vetem nepermes Kuranit te madherishem, duke mos urrejtur aske Njeriu duhet te ket diku besim andaj mos u kerkellitni por lexoni shkrimet e tija “te cilat me te vertete ju bejne te kuptoni se ky adhurues i fese Islame eshte ne nje njohuri shume te sinqerte dhe me nje diapazon te madh.
Pajtohem katercipeshi me ty sepse Sabri Selmani ne njohurute e se drejtes nderkombetare,ligjore e fetare vjen menjehere pas zotri Abdi Baletes bile edhe e kane quajrur dhe e quajne Baleta i dyte.

Ndersda sa i perket njohurive kuranore dhe interpretimit te tyreve vjen menjehere pas Jakup Hasipit te ndjere nga sllupqani i Shkupit.

Me sa di une eshte i vetmi shqiptar ne trojet etnike shqiptare dhe jasht tyre qe ka diturine dhe guzimin te meret me perpjekjet per sherimin nga: Magjite, sihri dhe egjinet me rukje.

Me kete njeri jam takuar ne fund te dhjetorit 2008 ne nje takime per fene islame ne Prishtine, per nga shkrime e tija e kam njohur para disa vitesh.

Eshte nje djalosh me ndjenja te forta kombetare,dashte zoti i madherishem u takofsha prap me te edhepse ne Kosove e edhe ne diaspor jemi larg njeri tjetrit.

AbdylHabib

GURI SYLAJ
20-02-09, 16:39
Pajtohem katercipeshi me ty sepse Sabri Selmani ne njohurute e se drejtes nderkombetare,ligjore e fetare vjen menjehere pas zotri Abdi Baletes bile edhe e kane quajrur dhe e quajne Baleta i dyte.

Ndersda sa i perket njohurive kuranore dhe interpretimit te tyreve vjen menjehere pas Jakup Hasipit te ndjere nga sllupqani i Shkupit.

Me sa di une eshte i vetmi shqiptar ne trojet etnike shqiptare dhe jasht tyre qe ka diturine dhe guzimin te meret me perpjekjet per sherimin nga: Magjite, sihri dhe egjinet me rukje.

Me kete njeri jam takuar ne fund te dhjetorit 2008 ne nje takime per fene islame ne Prishtine, per nga shkrime e tija e kam njohur para disa vitesh.

Eshte nje djalosh me ndjenja te forta kombetare,dashte zoti i madherishem u takofsha prap me te edhepse ne Kosove e edhe ne diaspor jemi larg njeri tjetrit.

AbdylHabib

Une nuk e njohe personalisht .Me deshi“re do te bisedoja me te!
Nuk kam reaguar ne emrin e pervetshem te zotriut por ne postimin e tij ketu ku komenton qendrimet Kuranore rreth ringjalljes.
Mund te jete edhe Baleta i dyte apo i trete por ne shkrimin e sipercituar eshte per te ardhur keq.
Ate une e mora thjeshte si tallje me Besimin Islam njejte sikur intervisten e astronomit tone !Kjo eshte e patolerueshme !Nese nuk mundesh me komentu si duhet hesht .Ose pyt !

Makresh
22-02-09, 10:06
Ka kryer ndonje shkolle te lart fetare Sabriu qe flet keshtu ? Tani nuk kishte asnje referenc sa i perket argumenteve qe i solli, eshte njesoj sikurse te fliste me hamendje ! Un kerkoj qe shkrimi te fshihėt pasi qe s'kem shenje te vertetesis rreth asaj qe eshte thene.

GURI SYLAJ
22-02-09, 10:54
Pajtohem!

AbdylHabib
23-02-09, 10:15
Njeriu kuron ZOTI i madherishem sheron !

Perpjekjet per sherimin nga: Magjia, sihri dhe gjinėt permes leximit te kur`anit dhe te synetit me ndihmen e ZOTIT te madherishemö

Sherimi behet edhe permes internetit me kamere interneti drejtperdrejti.Shqiptaret musliman nuk kane nevoje te shpenzoin asnje para ( valute ) per sherim dhe jane te kursyer nga shpenzimet e udhetimit dhe te kohes.

A nuk eshte kjo mrekulli ne civilizimin islam,

Mund tė paraqiteni nė,

Tel, 015110132065, Sabri Selmani, Kiel-GjermaniKy njeri bėn shėrimin nga Magjitė, Sihri, Xhinet dhe hapjen e kanaleve tė zemrės nė 60 %.

Mund tė paraqiteni nė,

Tel, 015110132065 dhe quhet Sabri Selmani, Kiel- Gjermani

Sherbime behen pa kompenzim material.

hasanmehmeti
23-02-09, 18:10
Pajtohem katercipeshi me ty sepse Sabri Selmani ne njohurute e se drejtes nderkombetare,ligjore e fetare vjen menjehere pas zotri Abdi Baletes bile edhe e kane quajrur dhe e quajne Baleta i dyte.

Ndersda sa i perket njohurive kuranore dhe interpretimit te tyreve vjen menjehere pas Jakup Hasipit te ndjere nga sllupqani i Shkupit.

Me sa di une eshte i vetmi shqiptar ne trojet etnike shqiptare dhe jasht tyre qe ka diturine dhe guzimin te meret me perpjekjet per sherimin nga: Magjite, sihri dhe egjinet me rukje.

Me kete njeri jam takuar ne fund te dhjetorit 2008 ne nje takime per fene islame ne Prishtine, per nga shkrime e tija e kam njohur para disa vitesh.

Eshte nje djalosh me ndjenja te forta kombetare,dashte zoti i madherishem u takofsha prap me te edhepse ne Kosove e edhe ne diaspor jemi larg njeri tjetrit.

AbdylHabib

selam abdylHabib apo vet sabria apo ndojkush i kabiles se tij , sidoqofte so me rendesi.

Se pari Lus All-llahun subhanhu we teAla te jeni mire me Iman dhe Shendet.

Ke mundesi te me tregosh ku ka perfunduar Shkollen ky Sabriu ?

selam alejkum
Hasani.

GURI SYLAJ
23-02-09, 18:35
Keni bere nje pyetje te logjikshme dhe me se te nevojshme!

AbdylHabib
25-02-09, 10:11
selam abdylHabib apo vet sabria apo ndojkush i kabiles se tij , sidoqofte so me rendesi.

Se pari Lus All-llahun subhanhu we teAla te jeni mire me Iman dhe Shendet.

Ke mundesi te me tregosh ku ka perfunduar Shkollen ky Sabriu ?

selam alejkum
Hasani.

Pasi nuk po kuptohemi , po shprehem keshtu:

Oooo brother po je mbrapa more shum ti,ej cohu shpejt se kur te cohesh ti "AI shoqi "ka ba shpikjen e rradhes,ne te miren tone

Makresh
25-02-09, 14:01
Pasi nuk po kuptohemi , po shprehem keshtu:

Oooo brother po je mbrapa more shum ti,ej cohu shpejt se kur te cohesh ti "AI shoqi "ka ba shpikjen e rradhes,ne te miren tone

Kush foli ketu ? Djalli ? Dreqi ? apo Shejtani ?

Cilit medhheb i takon ?
Dhe ku e ka te kryer shkollen e lart fetare (jo per hafiz) ?

AbdylHabib
27-02-09, 09:57
Proverb popullorMe nji zaman nji mbret vendosi t'i provonte popujt. Dhe, pa nji pa dy e burgosi hoxhen e atij populli (normalisht shqiptar ishin). Dhe filluan te peshperisin e te flasin... a nite? Hoxhen e kishin burgose!!! Eeee pale qka ka bo?, me siguri diqka ka bo qe e kane burgos!. Keshtu vazhduan llafet per disa dite e asgje nuk ndermorren, dhe pas disa diteve hoxha u lirua. Normalisht , asgje te keqe nuk kishte bere.
Pas pak dite mbreti e burgosi popin e serbeve. E more vlla... u qun n'kam i madhe e i vogel, gra e burra , pleq e te rinj. E ti shkun te dera mbretit. Leshone popin! A jeni tranu a? Po ky asht njeri i kishes kurgja te keqe ska bere. Dhe mbreti e leshoj. Asgje te keqe skishte bere.Kush foli ketu ? Djalli ? Dreqi ? apo Shejtani ?

Cilit medhheb i takon ?
Dhe ku e ka te kryer shkollen e lart fetare (jo per hafiz) ?

Makresh
27-02-09, 11:06
Krahasim i dobėt, me ate qe ti mund te beshe edhe pse proverbi i shkon per shtati nje shumice te shqiptareve.


PieS: 4 here gjithsej tu shtrua pyetja pa proverbe, mesele e gjėegjėza.

hasanmehmeti
01-03-09, 10:46
Pasi nuk po kuptohemi , po shprehem keshtu:

Oooo brother po je mbrapa more shum ti,ej cohu shpejt se kur te cohesh ti "AI shoqi "ka ba shpikjen e rradhes,ne te miren tone

Selam alejkum Sabri Selmani,

Une per vete kame gjete knaqesi dhe rehati ne kete prapambetje dhe gjume, andaj me le te qete ne gjumin time.

Por te theme nje gje, ke moderatore tjeter kend ketu se po te isha une keto reklama do ishin larguar menjehere.
E theme pasi nuk tregoni formen si trajtoni pacientin.Kjo pike eshte shume e holle, ngase shume lehte mund te besh shirke per vete dhe per ate qe te beson, nese nuk vepron gjate sherimit ashtu siq na eshte transmetuar.

Une nuk theme se format qe ju perdorni jane te keqija apo te mira pasi nuk i njof, por dyshoj ne ate se nje sherues magjishe,sihri per te patur sukses duhet te jete shume i devotshem, ti largohet namit dhe reputacionit qe njerezit mundohen ta ngrisin , e le me qe vet nuk tenton te ngis veten, ngase mendjemadhesia eshte ajo qe ndalon njeriun te hyje ne xhenet, e le me te sheroj dike.

Krahasimet qe ke bere me siper me Abdi Baleten, etj jane teper qesharake dhe pikerisht tentojne te paraqesin ate qe thash nje paragrafe me siper.

Neve ne trojet tona kemi hoxhallare qe jane te specializuar ne fushen e sihrit , kane kry shkolle e lodhe trute me dhjetra vite para dijetareve, siq eshte Llukman Neziri(gjilan),Muhammed Abdullahi(durres),Bilal Teqja(tirane), Fadil Sogujeva(prishtine) etj etj, e le me hafuzllare e mufesire qe edhe kane marre titujt doktore dhe jane mjafte te thjeshte ne punen e tyre.

Sido qe te jete, une nuk i preferoj askujt te ta sjelle telefonin tend perderisa nuk tregon ate qe kerkova.

E tash me fal se po "flej" une, e ju vazhdone vallen ketej. Kaq kisha ne kete teme,per kete qeshtje.

selam alejkum
Hasani

AbdylHabib
05-03-09, 10:01
Mbreti qė vendosi tė bėhej bujar

Njė mbret i Iranit i tha njė ditė njė dervishi:
-Tregomė njė rrėfenjė.
-Madhėri-, u pėrgjigj dervishi, -do t’ju tregoj rrėfenjėn e njė mbreti arab, Hatim Tai-t, njeriut mė bujar tė tė gjitha kohėve, sepse nėse do mund t’i ngjaje, ti kishe pėr tė qenė vėrtetė mbreti mė i madh i gjallė.
-Fol-, tha mbreti, -por nėse rrėfenja nuk mė jep kėnaqėsi, do jap urdhėr qė tė ta presin kokėn pėr shpifje mbi bujarinė time.
Mbreti u pėrgjigj me kėtė ton, sepse nė oborrin e Persisė thuhej rėndom se monarku zotėronte cilėsitė mė tė mira, nė njė shkallė qė askush nė botė nuk e kish mbėrritur dhe nuk do tė mund ta mbėrrinte.
-Pra, po ju thoja-, nisi tė fliste dervishi me atė mėnyrėn tipike tė dervishėve, qė nuk vihen kollaj nė siklet, -qė bujaria e mbretit Hatim Tai e kapėrcente, nė bėma dhe nė qėllime, atė tė tė gjithė njerėzve.
Dhe ja rrėfenja qė tregoi dervishi.
Njė mbret tjetėr arab lakmonte tė shtinte nė dorė pasuritė, fshatrat, begatitė, gamilet dhe luftėtarėt e Hatim Tait. Kėsisoj, njė ditė tė bukur ai i shpalli luftė Hatimit. Ai i dėrgoi Hatimit njė lajmėtar, me kėtė paralajmėrim: "Dorėzohu, pėrndryshe do tė tė mposht, do t’i pushtoj tokat e tua dhe do tė tė shfronėsoj".
Kur ky paralajmėrim arriti nė oborrin mbretėror tė Hatimit, kėshilltarėt e tij i thanė se duhej t’i gatiste menjėherė tė gjithė luftėtarėt pėr tė mbrojtur fronin.
-Ne jemi tė sigurtė-, i thanė sovranit, -se mes nėnshtetasve tė tu nuk gjendet as njė njeri, qoftė burrė apo grua, qė nuk ėshtė i gatshėm ta flijojė jetėn e vet pėr tė mbrojtur mbretin e tij tė dashur.
Por Hatimi, nė kundėrshtim me atė qė priste populli, tha:
-Jo! Para se t’ju dėrgoja nė betejė e tė lejoja tė derdhej gjak pėr mua, mė mirė do tė ulėrija. Do tė isha me mijėra milje larg nga rruga e bujarisė, nėse do tė bėhesha shkaktar pėr flijimin e jetės sė qoftė dhe vetėm njė burri a tė njė gruaje. Nėse do tė nėnshtroheni paqėsisht, ai mbret do tė mjaftohet duke pėrfituar nga shėrbimet tuaja dhe nga taksapagimi, dhe ju nuk do tė pėsoni humbje materiale. Nėse, nė tė kundėrt, do tė bėnit qėndresė, ai do tė ketė tė drejtė, simbas ligjit tė luftės, t’i konsiderojė pasuritė tuaja si plaēkė lufte, e nėse do t’i humbisnit, do tė binit nė mjerim.
Me tė thėnė kėto, Hatimi mori me vete vetėm njė bastun dhe shkoi tė strehohej nė malet aty rrotull. U vendos nė njė guvė dhe u zhyt nė meditim.
Gjysma e nėnshtetasve tė tij u prek thellė nga fakti se Hatimi kishte flijuar pasurinė dhe pozitėn e tij nė emėr tė popullit tė vet. Tė tjerė, prapėseprapė, mbi tė gjitha ata qė synonin tė mbuloheshin me lavdi nė fushėn e betejės, murmurisnin: "Nga ta dimė se ky njeri nuk ėshtė mė shumė se njė burracak?".
Tė tjerė, mė pak guximtarė, e akuzonin: "Nė fund tė fundit, Hatimi ka shpėtuar jetėn e vet duke na braktisur neve nė njė fat tė pasigurtė. Ndoshta do bėhemi prapėseprapė skllevėr tė kėtij mbreti tė panjohur qė, tek e fundit, ėshtė mjaft tiranik sa pėr t’iu shpallur luftė edhe fqinjėve tė vet".
Tė tjerė akoma, duke mos ditur ē’tė mendojnė, rrinin nė heshtje, nė pritje pėr tė mėsuar mė tepėr e pėr tė formuar njė pikėpamje. E kėshtu, tirani, i shoqėruar nga njė ushtri kuqėluese, e shtiu nė dorė mbretėrinė e Hatim Tait. Ai nuk i shtoi taksat dhe nuk kėrkoi tė uzurponte mė shumė nga ē’i kish kėrkuar popullit vetė Hatimi, pėr tė mbrojtur dhe administruar drejtėsinė. Por njė gjė e shqetėsonte, dhe ishin fjalėt qė qarkullonin, gjithnjė e gjithandej, se mbretėria e re qė kishte shtėnė nė dorė, ishte bėrė e tija vetėm falė njė gjesti bujarie tė kryer nga Hatim Tai.
"Nuk do tė bėhem kurrė sundimtari i vėrtetė i kėtij vendi", tha me vete tirani, "derisa tė mos e kem vėnė nėn pranga vetė Hatim Tain. Pėrsa kohė qė ai tė jetė gjallė, nė zemrėn e disave do ekzistojė pėrherė njė formė nderimi pėr tė, e nuk do tė jenė kurrė nėnshtetasit e mi, sadoqė sė jashtmi do tė sillen si tė tillė".
Atėherė, mbreti lėshoi njė shpallje, nėpėrmjet sė cilės zotohej se i ofronte njė shpėrblim prej pesėmijė monedhash tė arta atij qė do t’ia sillte Hatim Tain. Ky i fundit nuk dinte gjė fare nė lidhje me kėtė, deri nė ditėn kur, i ulur siē ishte rrėzė shpellės sė vet, dėgjoi bisedėn mes njė druvari dhe gruas sė tij.
-Gruaja ime e dashur-, i thoshte druvari, -unė jam plak, tashmė, e ti je shumė mė e re se unė. Kemi fėmijė nė moshė tė njomė e, simbas rregullit natyral tė gjėrave, ėshtė e pritshme qė unė tė vdes unė pėrpara teje, teksa fėmijėt janė ende tė vegjėl. Nėse do arrinim ta kapnim Hatim Tain, pėr tė cilin mbreti i ri ofron njė shpėrblim prej pesėmijė monedhash ari, e ardhmja jote do tė ishte e sigurtė.
-Turp tė kesh!-, thėrriti e shoqja. –Ėshtė mė e drejtė tė vdesėsh ti, e edhe unė bashkė me fėmijėt tė vdesim nga uria, sesa t’i ngjyejmė duart me gjakun e njeriut mė bujar tė tė gjitha kohėrave, qė ka flijuar ēdo gjė pėr ne.
-E tėrė kjo ėshtė shumė e bukur-, u pėrgjigj druvari-, por secili duhet tė mendojė pėr interesat e veta! Nė fund tė fundit, unė kam pėrgjegjėsi por, megjithatė, ēdo ditė shtohet numri i njerėzve qė besojnė se Hatim Tai ėshtė burracak. Ėshtė vetėm ēėshtje kohe, derisa tė vihen tė gjithė nė kėrkim tė tij, duke rrėmuar nė ēdo skutė tė mundshme.
-Bindja pėr burracakėrinė e Hatimit ėshtė ndėrsyer nga dashuria pėr florinjtė. Nėse kėto thashetheme vazhdojnė, kjo do tė thotė se Hatimi paska rrojtur kot!
Nė kėtė ēast Hatim Tai doli nga vendi ku qe fshehur dhe iu paraqit ēiftit.
-Unė jam Hatim Tai-, tha. –Ēomėni tek mbreti i ri dhe kėrkoni shpėrblimin tuaj.
Plaku u ndje i turpėruar dhe sytė e tij u mbushėn me lotė.
-Jo, o i madhi Hatim, nuk mund tė vendos pėr ta bėrė njė gjė tė tillė!
Teksa po bisedonin, njė grup njerėzish qė ishin vėnė nė kėrkim tė mbretit tė arratisur, u afrua aty.
-Nėse nuk e bėni ju-, tha Hatimi, -do tė dorėzohem vetė tek mbreti; do t’u them se mė keni mbajtur fshehur dhe kėshtu, do tė gjykoheni pėr tradhėti.
Me ta njohur Hatimin, grupi i njerėzve e kapi dhe e vuri nėn pranga; i dėshpėruar, druvari shkoi pas tyre. Me tė arritur tek oborri mbretėror, ēdonjeri nga ata nisi tė mėtonte se ishte ai vetė qė e kishte kapur Hatimin. Atėherė, duke e lexuar mėdyshjen nė fytyrėn e pasardhėsit tė tij nė fron, Hatimi kėrkoi leje pėr tė folur:
-Madhėri, dijeni sė ėshtė e drejtė qė tė dėgjohet edhe dėshmia ime. Nė tė vėrtetė mua mė ka kapur ky druvar i vjetėr dhe jo kėta fundėrrina. Jepini shpėrblimin e tij dhe bėni ē’tė doni me mua...
Duke dėgjuar fjalė tė tilla, druvari plak bėri pėrpara dhe i tha tė vėrtetėn mbretit, duke rrėfyer se, nė tė vėrtetė, Hatimi i ishte dorėzuar vetė pėr tė siguruar tė ardhmen e familjes sė tij. Mbreti i ri u trondit aq shumė nga ky rrėfim, sa e urdhėroi ushtrinė e tij qė tė tėrhiqej, ia riktheu fronin Hatimit dhe u kthye sė rish nė vendin e tij.
Kur e dėgjoi kėtė rrėfenjė, mbreti i Iranit, duke i harruar kėrcėnimet qė kishte shprehur kundėr dervishit, tha:
-Ja njė rrėfenjė e shkėlqyer, o dervish, nga e cila mund tė pėrfitojmė. Gjithsesi, ti nuk mund tė pėrfitosh asgjė, sepse ke hequr dorė nga tė priturėt e ndonjė gjėje prej kėsaj bote dhe nuk zotėron asnjėsend. Por unė jam mbreti. Dhe jam i pasur. Mbretėrit arabė, njerėz qė hanė hardhuca tė ziera, nuk mund tė krahasohen me njė persian, kur ėshtė fjala pėr bujari tė vėrtetė. Mė erdhi njė ide! Le t’i futemi punės!
Duke marrė me vete dervishin, mbreti i Iranit i thirri tė gjithė arkitektėt mė tė mirė nė njė vend tė gjerė e tė hapur dhe i urdhėroi tė projektonin e tė ndėrtonin njė pallat shumė tė madh, nė qendėr tė tė cilit do tė ishte njė sallon me dyzetė dritare.
Kur pallati ishte gati, mbreti vuri nė pėrdorim tė gjitha mjetet e transportit qė ekzistonin asokohe, dhe e mbushi pallatin me monedha ari, punė pėr tė cilėn u nevojitėn disa muaj. Mandej u tha kasnecėve tė tij tė shpallnin kėto fjalė:
-Dėgjoni! Dėgjoni! Mbreti i Mbretėrve, Burimi i Bujarisė, ka urdhėruar ndėrtimin e njė pallati me dyzetė dritare. Ditė pėr ditė, ai do tė shfaqet vetė nė atė pallat, pėr t’u shpėrndarė florinj tė gjithė skamnorėve.
Qė nga ai ēast, ashtu siē edhe pritej tė ndodhte, njė turmė nevojtarėsh zu tė mblidhej pėrditė pėrpara pallatit, dhe mbreti shfaqej nė njerėn nga dritaret e i jepte secilit njė monedhė floriri. Nuk vonoi shumė dhe mbretit i ra nė sy njė dervish qė shfaqej ditė pėr ditė, merrte njė monedhė dhe bėhej erė. Nė fillim mbreti mendoi:
"Ndoshta ia jep atė flori ndonjė nevojtari". Mandej, duke e parė pėrsėri, mendoi: "Ndoshta ėshtė duke zbatuar rregullin dervishor tė lėmoshės sė fshehtė dhe e shpėrndan floririn pa rėnė nė sy". Dhe ēdo ditė, sa herė shihte dervishin, mbreti e justifikonte me zemėr. Megjithatė, ditėn e dyzetė vuri re se durimi i tij kishte njė kufi. Duke e mbėrthyer nga dora, gėrthiti:
-Mosmirėnjohės i ngratė! Nuk thua as falemnderit. Nuk tregon asnjė shenjė nderimi; nuk buzėqesh, nuk pėrkulesh, dhe vjen ditė pėr ditė! Sa kohė do tė zgjasė ende? Mos vallė je duke u pasuruar me harxhin e bujarisė sime, apo je duke e dhėnė me kamatė kėtė flori? Nė tė vėrtetė, sjellja jote ėshtė e padenjė pėr njė njeri qė vesh loshnikun e nderuar me arna!
Sapo ai kishte mbaruar sė thėni kėto fjalė, dervishi hodhi pėrtokė dyzetė monedhat e arta qė kishte marrė, dhe i tha mbretit:
-Dije o mbret i Iranit, se bujaria nuk mund tė ekzistojė nėse nuk paraprihet nga tre gjėra: e para ėshtė tė japėsh pa provuar ndjenjėn e tė qėnit bujar; e dyta ėshtė durimi; e treta mungesa e dyshimeve.
Por mbreti nuk mėsoi kurrė. Nėn sytė e tij, bujaria ishte e lidhur me atė qė njerėzit do mendonin pėr tė, dhe me ndjesinė e tij tė tė qėnit 'bujar'.

Kjo rrėfenjė tradicionale, ilustron pėrmbledhtas disa mėsime tė rėndėsishme sufi. Vėnia nė garė ėshtė diēka e kotė, nėse nuk zotėrojmė cilėsitė themelore qė janė nė bazėn e kėsaj gare. Nuk mund tė praktikohet bujaria, nėse paralelisht me tė nuk zhvillohen edhe cilėsi tė tjera. Disa janė tė paaftė pėr tė mėsuar, edhe pse vihen pėrballė mėsimeve, paraqitur nė kėtė rrėfim nga dervishi i parė dhe 'i dytė'.

I_Dehuri
07-03-09, 15:23
Shejtani ,

nuk eshte asgje tjeter perpos njerez qe kan gabur rrugen e ndergjegjes rugen e drejte dhe jan futur ne mekate te ndryshme e sot mundohen qe me ane te shkrimeve kinse fetare qe per mua jan vetem nje perpiqje per tu pastruar nga ndytesirat shpirterore.


Njeriu duhet te Ket:
Moral
ndjenje kombetare
Dashuri ndaj atdheut dhe njerezve qe e rrethojne pa dalim
te ket pasterti e jo te kundermoj
te ik nga mekatet

ateher nuk ka qi ben as dreqi e as dreqica


Zot runa prej Njerezve qe e kan gabuar rrugen e Zotit qofshin ata Katolik apo musliman

I_Dehuri
07-03-09, 15:28
Ke mundesi te me tregosh ku ka perfunduar Shkollen ky Sabriu ?

selam alejkum
Hasani.[/quote]

une ne studimet e mija si Jurist fatkeqesisht te nderprera per shkak te kushteve kam njohur nje Sabri Selmani por a eshte ky nuk e di por me te vertete ka qene Student shume i Afte nese eshte ky ( nese gaboj me falni a ) ju pershendet
i_Dehurinje fjale thot me mire i dehut se sa i skuqur ne kembe

vjeshta
24-10-11, 18:00
valiii
SentinelAnėtarėsuar: 24-12-06
Vendndodhja: "Buzė Bistricės/Anės Drinit) !"
Postime: 3,134

Titulli: Pyetje & Pergjigje
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
Mirė epaske kuptu Valiii ,nuk e di nese ekziston nje teme rreht kesaj pyetja por ,pyetja nuk ishte provokim dhe mund te them se ka me shume se sa kurreshtje .Nuk e kam pase as dyshimin me te vogel ne ate se ka mundur te jete provokim. Pyetja eshte komplet e sinēert dhe hororr :)), pra ka te beje me exhinet pabesimtar qe jane dreēer/ shejtana... Pra, jo te gjithe exhinet jane shejtana por te gjithe shejtanet jane exhin.
ne nje hadith autentik, Profeti a.s thote: shejtani qarkullon ne trupint tuaj, sikur gjaku ne venat e juaja, te ben vezvese (ngacmim) te nxite per pune te ndyra, besa edhe deri ne vetvrasje (duhet te kihet parasysh se asgje smund te bejne keta pa lejen e Allahut. Per besimtarin kjo eshte sprove) ...
Edhe sahabet/shoket te Pejagamberit a.s kane pasur vezvese nga shejtanet dhe ka pas rast kur e kane tregur te Derguarit: se ju vijne disa mendime ne koke qe, me e dashur per ta do te ishte te rezohen prej qiellit ne toke se sa te i shfaqin ato mendime me fjale... Kurse Resulullahi a.s iu pergjigjet se kjo eshte prej imanit...

P.S| Nese ka nevoje hadithet i sjelli ne origjinal sepse i shkrova perafersishte ashtu qysh i kam memorizu ne mendje...
Duhet te jete diku ndonje teme per exhinet, (mund te vazhdojme atje ose ketu si te doni) ku mund te diskutojme se si jane krijuar, si jetojne si shumohen, kontaktet e tyre me boten materiale dhe anasjelltas, demet qe shkaktojne, si duhet te mbohemi prej tyre etj...E gjeta kete teme qe po u folka ne pergjithesi per keta .Por ,ajo se qka me intereson ajo mua me se shumti ishte pyetja ime me e specifikuar !

I lexova disa shkrime ne kete teme ,por tash ,se qka lexova ne shkrimin tuaj ,nese e kam kuptuar mire ,tash jam ne nje konfuzion me total se me heret !!!

Me larte ,ne kete teme, shkruante .Se shejtani,exhini, eshte i mallkuar i Allahut per aresye se nuk i eshte bindur atij ,ndersa ketu ,ne shkrimin tende ,thuhet se keta asgje nuk mund te bejne pa lejen e allahut ?!

Atehere...!!!Po e le me komentin, se mos po ngutem ,po e pres reagimin tuaj Valiii.:)

valiii
24-10-11, 18:15
Vjeshte kete duhet ta kuptosh drejte... Pa Lejen, Vullnetin dhe Dijen e Allahut nuk bjen/shkeputet asnje gjethe nga pema e vet.
Shejtani eshte i mallkuar mu per ate arsye qe e ceke, porse eshte i afatizuar nga atehere deri ne diten e gjykimit/fundin e kesaj bote.
besoje qe deri ketu u kuptuam dhe jemi ne regull, mund te vazhdojme diskutimin tutje :))

GURI SYLAJ
25-10-11, 07:24
Per mua asgje e kjarte , as shkrimet e mehershme(nga ky postues) pse jane zhdukur e as qka ke ti Guri te kjarte.

Kjartesoma nese di gje, mund ta besh edhe ne pv.

Me T'mira.
Hasani.

ps/ shih E Zjarrta paska nis me u flladit me duket , ev ev ske faj se sivjet ka morr ftoft tybe. ; )I nderuari H.Mehmeti ju kerkoj falje se ju paskam mbetur borgj kogja moti por pa qellim.
Thash se per mua eshte gjithecka e kjarte kur e pash nr. e tel te zotriut ne fjale .
U binda se shkrimet e tij kan nje qellim te caktuar.
Ai paska lidhe "marreveshje"me shejtanin per me fitu para.
Dhe e pash me te arsyeshme mos me i ba asnje argat tjeter me shkrime ketu.


Mbetesh i pershendetur!

Skyfter
25-10-11, 09:04
Shejtani eshte zbulim i Shejtanistav, nese doni me njoftu personalisht hecni mbrapa. :biggrin:

Ku ka ma Shejtanizem apo Satanizem se sa mu mundu me fut frige se nime ekzistojka Shejtani-Satani??????

Kaltrina
22-06-12, 20:37
Ajete jane te formuluara ne me plot metafora, por une te pyeta ty me shoket e tu per mendimin tuaj.
Une i kam lexuar, por ti si mendon? A ishte qellimi i Allahut te krijoje shejtanin? Po ose Jo?


Ajete jane te formuluara ne me plot metafora???!!!

Une i kam lexuar po ti si mendon? !!!E nderuara Bjeshka, sipas shkrimeve dhe papjakurise tende, une mendoj se ti as abetaren se paske lexu e le me shume. Se sikurse ti ta kishe lexuar Kur'anin e shenjte skishe me qene kaq injorante e e papjekur ndaj haditheve te Kur'anit, po masi si paske dy lidhje me fe, te lutem mos hap tema qe sjane per ty e ku smerr vesh se spo muj me i duru fyerjet e ofendimet tua per fene dhe Kur'anin, se ai qe se beson Kur'anin e shenjte nuk beson ne Allahun Xh.Sh, per mendimin tim eshte kufer.