PDA

View Full Version : Diēka per Ty jo nga une por nga ZEMRA ime...


Honesty^uk.
01-12-07, 12:55
Rasesisht te pash,
me mund te fitova,
por nga zemra s`mund te largova

Falma

O ushqyes i shpirtit tim
o drite e syve te mi
falma TI zemren tende
pash te madhen perendi.


Prane

Po te kisha prane
t`me merrje ne gji
trupi do me pushonte
do flija si femije
Ne krahet e tu
ndihem i gezuat
falenderoj ZOTIN
qe ne Ty me ka takuar.


Pa Ty

Shpesh here tregohem por si femi
por s`mund te gjej nje sekond
qe mos te mendoj per Ty,
as nje fjale e imja nuk thuhet me mend
por i nxjerr zemra ato qe i ndien.


Mos

Mo me mbaj meri
mos me mallko mua
qe marrezisht ne Ty
jam i dashuruar.

Kur te kujtoj Ty
me mbulon gezimi
por mendimi ndryshe
seē me sjell trishtimin.S`mundem

Sado qe mundohem une e kam te kote
se nga zemra ime s`mund te leviz dot
nuk eshte ndjenje e ēastit por eshte dashuri
se ndaloj dot zemren te mos mendoj per ty
Ēdo mesazh i imi iken pa koment
ama beso qe kjo zemer aq fort po dhemb.Ditet ikin me nxitim
dhe me vete mbajn kujtimin
por ate nate se harroj kurre
qe se bashku gedhim agimin.


Pse ?!

Nuk duhet te vuaj
dhimbjen se duroj
pse duhet denuar
kur une dashuroj???!!!!

Pse ???me lejoi Zoti
te udhetoj kaq gjate
kur per mu kjo udhe
ishtee pafat.

Valle-??pse s`po mund te zhdukem
qe Ty mos te kujtoj
si te gjej nje sekond
per Ty mos te mendoj?!!


Perseri

Sa here qe te vije pranvera
dhe gjelberimi t`mbuloj dhene
edhe vjeshta si perhera
n`zemren time do te gjejne

Ditet bashke me vitet ikin
kohen smundem ta ndaloj
sido qe une te venitem
mos mendo se mund te harroj.


?????????

S`do me thuash me miredita
s`do me thuash as si je!!????
gjithe ate forc ku do e marresh??
qe do besh sikur s`e njeh.

Sido Zoti ta kete shkruar
qe te ndodh me fatin tim
veē nje gje mos harro kurre
qe ti je idhulli im.

adidu
12-12-07, 01:51
Dicka nga ty,
nga zemra jote,
dua te shkepus,
por thjesht armik me quan,
e pas bedenash te gurta e mbron.
Dicka nga ty,
nga qenia jote,
dua te me japesh,
por thjesht mik me quan,
e pas nje petali trendafili e fsheh.
Dicka me emrin dashuri,
dua te te jap,
dicka me emrin shpirt,
po me merr.

legenda
12-12-07, 12:45
.....kjo poezi me ngjane si nje melodi e bukur si puhi e lehte,qe e ndegjon ne mengjes dhe gjithe diten pas te percjell....
Dicka nga ty,
nga zemra jote,
dua te shkepus,
por thjesht armik me quan,
e pas bedenash te gurta e mbron.
Dicka nga ty,
nga qenia jote,
dua te me japesh,
por thjesht mik me quan,
e pas nje petali trendafili e fsheh.

Dicka me emrin dashuri,
dua te te jap,
dicka me emrin shpirt,
po me merr.

adidu
13-12-07, 18:04
Lehtazi melodia,
ne deje m' vershon,
bukurisht puhia,
shpirtin m' ledhaton.
E nder mengjese,
melodioj,
puhizoj,
lehtesisht,
bukurisht.
E nder mbremje,
frymen mbi nenkrese,
leshoj,
ngadale,
gjate,
thelle,
embelsisht.

Jana
28-05-08, 00:15
Afrohu

Dua ti harroj sot fjalet
le te flasin vete veshtrimet,
le te flase dora qe dridhet,
ketu mbi kitaren time.

Se kur erret bie nata
nje drite ndizet brenda meje,
njerezit fytyrat fiken,
asgje tjeter s'ndjej vec teje.

Neper jave rrjedh trishtimi
cigaren prape kam filluar
nuk je ndryshe nga te tjerat
vetem une kam nryshuar.

E terhqeh imazhin tend,
dhe veten neper gjume
jemi bashke, por ne agim,
i vetem mbetem une.

Te shoh me qarte kur ti je larg,
afrohu te te dua
dhe nese kjo eshte loje
nuk me pelqen te luaj.

Dicka mire e kam ditur
vajzat vdesin porsi lulet
nje petal qe me solli vjeshta
permbi floke vjen e me ulet.

Te shoh me qarte kur ti je larg...

Honesty^uk.
15-06-08, 17:31
Gjithcka para meje tani po merr pamje tjeter
gjithcka e shoh te paqarte
Lotet po e deformojne realitetin
Shpirt te lendova?
E di
por te betohem qe nuk e deshiroja kete gje
besom,
te pergjerohem.

Une e di qe nje dite do me kuptosh
e do me falesh qe te braktisa
Besom, besom se edhe mua me dhembi ndarja
Shkaterrova enderrat e mia
dhe copezat e tyre bien tani nga duart e mia
Duart e gjakosura
duart mekatare
vrasese
qe shkaterruan gjithcka
E di qe nje dite do te me kuptosh
e do kthesh koken te me buzeqeshesh.
E di!
E di! ....por mendja po me thot se genjej veten
pasi ti kurre sdo me kuptosh as sdo me falesh
vec do me urresh me forcen
e dashurise qe dikur me dhurove

Qesh mes loteve, mes dhimbjes
qesh dhe qaj njekohesisht
dhe tani nata mori fytyren e djallit,
e djalli kurr nuk sjell lumturi.
Po ti ku je??
A do me falesh nje dite??????
...edhe nese sme fal
TE LUTEM ME KUPTO!!!

Honesty^uk.
15-06-08, 17:42
Si t,ia bej qe po te DUA
dhe qe smundem te harroj?
Nuk e di cpo ndodh me mua,
as ne gjume nga ti s,shpetoj.

Si ta rrej zemren me thuaj?
Cfare ti them kur sme degjon?
si ta bind qe s,je per mua
Ajo vec per TY punon.

Si ta rrej zemren me thua?
Une i flas por sme pergjigjet
per ato hiret e tua
ka marre flak
edhe po digjet.

Honesty^uk.
19-07-08, 21:54
Fort me shpirt te kam ndjer
por dua edhe trupin tend
se njeri jam si te tjeret
nuk jam engjell
apo shejt.
Pa te marr ne krahet e mi
pa puthur buzet e tua
pa te vene koken mbi gji
vdekja mos me marrte mua.
Se ne vdeksha pa te prekur
pa bere te emblin mekat
dheu s'ka per te me tretur
kam per tu bere lugat.
dhe do vi nje nate pa zhurme
te te hyj ne shtepi
te te shoh teksa fle gjume
embelsisht porsi femije
Ngadale kam per tu afruar
atje ne te ngrohtin shtrat
faqet nga floket mbuluar
te ti zbuloj pak nga pak
Te ta puth buzen e shkruar
si petalja e trendafilit
plot arome me vese mbuluar
e mengjeseve te prillit.

Jana
20-07-08, 09:32
Dhimbje nė Zemėr

Avione qė ulen
Tė tjerė qe ngrihen
Valigje qė zbrazen
Ėndrra qė fiken
Sy tė pėrmalluar
Njė lot I patharė
Buzė qė dridhen
E s’thonė dot nje fjalė
Njė zemėr e lodhur
Nga zhgėnjimi tkurrur
Njė ėndėrr e tretur
Nė shkretirė nė pluhur
Njė yll qė mė ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Mė lodhi ky fat
Mė hedh e mė pret
Dhimbja sot qan
Mė lodhi kjo jetė.

Honesty^uk.
17-08-08, 09:23
Vetmia

Vila buze detit,
valet po lodrojne,
pishat aty prane,
qerpiket valezojne.
Pak me larg diku ,
nje guzhine punon
aroma e qepes,
enderrat mi trazon....

Rri deri ne mesnate
ndoshta dhe me vone
pres ndonje dru me sepat
kur rrugen ma pengon
pylli eshte i dendur,
rera deri ne gju
era fllad i lehte
vjen deri ketu

Ne qaf varur kitaren,
shperndaj tinguj ne mesnate
dikush thote qenka i marre,
dikush ben serenate!

Pastaj kthehem ne vile
ne ballkon si statuje
here shikoj qiellin
here shikoj ne uje.

Shoqerine ma bejne yjet
ma ben edhe hena
i dehur me shishen bosh..
shkoj dhe futem brenda.!

Mos kujtoni se kam vile
apo bemat prej sikletit!
ato sihin vetem enderra
qe ndermend i shkojn miletit!!!!!!!!!!!!!!!!

Honesty^uk.
17-08-08, 09:42
Sa me DO ?

Kur te pyeta a me do?
mu pergjigje thjesht Po..
Un te pyeta po sa??
Ti qeshe leht e the sa s'ka...
Kur une te pyeta deri ne vdekje??
Pergjigje mora vetem nje heshtje....
Dikur pyeta fatin se c'eshte dashuria?
po per cudi terhoqi dallget dhe vendin e pushtoi qetesia...
Pyeta nje pulebardh qe aty prane qendroi,
por s'me tha asnje fjale, shpejt u ngrit dhe fluturoi..
Pyeta nje lule qe ishte vyshkur pa deshire qe te jetoj
por sa degjoi keto fjale u ringjall dhe filloi te lulezoj....
Dhe ...pyeta nje njeri qe aty prane kaloi,
por uli koken dhe filloi te LOTOJ..........

Linka_pz
17-08-08, 09:51
Sa me DO ?

Kur te pyeta a me do?
mu pergjigje thjesht Po..
Un te pyeta po sa??
Ti qeshe leht e the sa s'ka...
Kur une te pyeta deri ne vdekje??
Pergjigje mora vetem nje heshtje....
Dikur pyeta fatin se c'eshte dashuria?
po per cudi terhoqi dallget dhe vendin e pushtoi qetesia...
Pyeta nje pulebardh qe aty prane qendroi,
por s'me tha asnje fjale, shpejt u ngrit dhe fluturoi..
Pyeta nje lule qe ishte vyshkur pa deshire qe te jetoj
por sa degjoi keto fjale u ringjall dhe filloi te lulezoj....
Dhe ...pyeta nje njeri qe aty prane kaloi,
por uli koken dhe filloi te LOTOJ..........

Wow shume te mira qe te dyja ,po jan poezit e tua keto nese po suksese dhe sa me shume shpresoj t`na sjellesh ne ditet ne vijim .

Domira
17-08-08, 10:22
Sa me DO ?

Kur te pyeta a me do?
mu pergjigje thjesht Po..
Un te pyeta po sa??
Ti qeshe leht e the sa s'ka...
Kur une te pyeta deri ne vdekje??
Pergjigje mora vetem nje heshtje....
Dikur pyeta fatin se c'eshte dashuria?
po per cudi terhoqi dallget dhe vendin e pushtoi qetesia...
Pyeta nje pulebardh qe aty prane qendroi,
por s'me tha asnje fjale, shpejt u ngrit dhe fluturoi..
Pyeta nje lule qe ishte vyshkur pa deshire qe te jetoj
por sa degjoi keto fjale u ringjall dhe filloi te lulezoj....
Dhe ...pyeta nje njeri qe aty prane kaloi,
por uli koken dhe filloi te LOTOJ..........

Sa bukur e ke shkrujt, te lumte:smile:

Honesty^uk.
15-09-08, 19:01
Ti je rezja e mengjesit qe me zgjon nga gjumi
hapsira midis dy jeteve te mia.
Melodia e nje nate me yje e hene
streha e lashte ku fle marrezija.

Ti je ledhatimi i flladit te eres
shija e embel e shoqeris
Ėndrra e shume neteve pa gjume
puthja me e embel e dashurise.

Ti je poezia e shkruajtur ne reren e njome
qe dallget e detit ne mengjes e fshijne
nje fraze e perseritur me mijera here
zemra e paster qe ka dashurine.

egi
15-09-08, 20:29
Nje poezi nga Honesty Uk qe ka shenuar ne nje tem tjeter, por momentalisht nuk me kujtohet te cila tem..me ka pelqyer teper dhe e kam shenuar dikun ne nje flitore time:

Nga sytė e tu

Nga sytė e tu,
buron
njė dritė e mirė.
Kjo dritė
ka kohė
qė mė mungon...
Mė duket
vetja shkretėtirė
dhe Ti oaz
qė mė tundon.
Jemi kaq larg..!
Mos e zgjat
dorėn
me ngurim.
Se digjem, digjem,
porsi flaka, dhe mbetet
veqse
hiri im!

Fjalet e fundit...jan teper teper..nuk di as si te pershkruaj...

trendafili i kuq
16-09-08, 11:55
ju pergezoj per poezit
jan te mrekullueshme
ashtu si edhe ju
kaloni sa me bukur
dhe vetm keshtu vazhdoni

Honesty^uk.
16-09-08, 19:11
egi dhe trendafili i kuq
flm per viziten dhe pershtypjet tuaja

Me respekt
Honesty

Honesty^uk.
16-09-08, 19:16
Ti me ben te mendoj,
me ben te qesh,
me ben te qaj,
me ben dhe te vuaj,
po me ben qe per ty un te shkruaj,
me iksin un per ty diskutoj,
qe ne zemren time vec ti sundon,
poet iksi po me thrret,
e un qesh me shpirt, po shpirti me pikon,
e nisem si loje, se si zemren ma more s'arrij ta kuptoj,
cdo rrjedhe qe te marre kjo njohja jone,
vec lumturi ne syte e tu une dua te shikoj.

selvija
16-09-08, 21:41
Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.


Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Honesty^uk.
19-09-08, 19:10
Tė huaj jemi ne prej kohėsh
ē'ish pėr t'u thėnė ėshtė thėnė.
Si gurėt qė zėnė vend nė tokė
Njė jetė vend ne kemi zėnė.

Drejt njėri tjetrit kemi mbyllur
Tė gjitha rrugėt edhe shtigjet
Si dy qytete mesjetarė
Me mure, heshta dhe me pirgje.

Por natėn kur i lodhur truri
Portat i Mbyll me qetėsi,
Ti gjen njė shteg dhe futesh mbrenda
Njė shteg qė vetėm ti e di.

Futesh dhe si n'rrugica parqesh
Shetit mes cirkonvolucionesh.
Hyn nėpėr ėndrra e shkujdesur,
Fanitesh, qesh, ma bėn me dorė.

Po kur mėngjesi zė ofrohet
Nis shqetėsohesh befas ti.
Dhe heshturazi del pėrjashta
Nga shtegu qė veē ti e di.

E dita vjen. Rrjedh prap jeta
Dhe ne tė dy si dhe mė parė
Tė ftohtė rrimė e tė pamposhtur
Si dy qytete mesjetarėHonesty

Honesty^uk.
22-09-08, 18:22
Ecim te dy ne shkretetire
Ti, une dhe LOTI i ngrire
Per dashurine te dy kerkojme
se ne kete bote te dy vajtojme
Meso e dashur te mbash LOTIN
se e jona dashuri bekove ZOTIN
Te dy ecim vazhdojme
te dy te shtrejten dashuri kerkojme
Vajtojme ne sot kete fatin e shkrete
se shpirti me trupin na eshte ndare PERJETE.Honesty

Jana
24-09-08, 01:15
Ti me premtove

Ti me premtove buzeqeshjen
e me dhurove trishtimin.
Ti me premtove Parajsen
e me dhurove Ferrin.
Ti me premtove lumturine
e me dhurove lotin.
Ti me premtove perjetesine e dashurise
e me dorezove ne kthetrat e vetmise.

Honesty^uk.
24-09-08, 19:32
Sot,
nuk te gjeta askund.
U merzita!!!!
ika kokeulur me nje barre mundime.
Ne te gjitha ditet e jetes te prita
TI u bere ore e kohe
ne JETEN TIME.......

Jana
25-09-08, 16:25
Ne kohe

stinet vijne si cdo here
ne kohe.
Nuk mungojne ne takim.
ti pas xhamave
sajis dometheniet.
Stinet shkojne
si cdo here
ngadale me pertese.
Ti
ne xham
le gjurmet e dimrit.

Vetem une
di te ta lexoj psheretimen

Jana
25-09-08, 16:26
Po te dua

Dashurite e mia kane formen e konit,
qe s'rreshtin se rrotulluari
rreth vetes.
Ndalesat jane piramida,
ku te pakten
mundem te marr fryme.

Mirupafshim kohe te qeta.

Po te dua
ngre piramida
me te medha se ajo e Keopsit.

Honesty^uk.
25-09-08, 17:06
E nderuar JANA
Te falenderoj per pasurimin qe ju po i beni odes sime poetike
me keto vargje aq domethenese sa vet JETA.

Me respekt
Honesty

albona
27-09-08, 21:23
Dashuria pa fund
dashuri moj dashuri ti malin nuk ma di lujte me zemren time si rrufet me bublime ma fale ni djal qe vetem mut ta du me fjal dashurin time ma ndaloj familja ime latifi esht aj emer qe e ndaloj deshiren qe e kam ne zemer
deshira ime ma e madhe qe te bashkohem ne te ardhme
shikimi i par ne detlindjen e ati shikimi i mramt me plot dashuri fjala e fundit me meti ne mendime si po jetoj vetem me qendrime kitu jan fjalet te zemres time mos i harro kur jeta imee.....

Honesty^uk.
28-09-08, 10:55
Te flas me zemer ti s'reagon,
e zemren ma ben te lotoj,
s'mundem te fle
vec syt e tu enderoj.
te kujdesem per ty jo nuk pertoj.
Me ty dua dhe ne pleqeri te ri,
se brenda zemres te ndjej pa kufi.Mos ki frik te duash dike qe te do,
edhe ne dashurin pa prekje (virtuale),
ndjesi ne cdo qeliz perjetohet,
dhimbja shpirtin tret,
dritherimat nga zemra burojn,
lumturia buzqeshjes i jep jet.
Te gjitha bashk energji pa kufi prodhojn,
qe cdo sekond per ty me shtyjn te mendoj


Honesty

Honesty^uk.
02-10-08, 22:13
Si kur toka te jete leter,
edhe qielli te jete boje,
nuk do te thoja asgje tjeter,
Vetem TE DASHUROJ

Honesty^uk.
04-10-08, 10:39
Nuk te njoh por vertitesh si puhiza lozonjare qe me ledhato
ndjehem mire me perfytyrimin tend sa veē ZOTI me beson
shkrihem ne te vetmen enderr qe kam te te kendoj nje serenate
pastaj le te shkoj i lagur neper shi ne naten e gjate
je ndoshta nje puthje engjelli qe ma prek zemren e plagosur
loti fle i fresket ne xhaketen e palosur
ndoshta je nje hije ku kapen gishtat e gjakosur nga acari
ndoshta veē nje breg i qete ku pushon i shkrete malli..........
buza puth veē buzen e kafshuar nga fati i pafat
syri se sheh syrin por se mban inat
te shpresa flen nje drite e zbehte deshire
beso mikja ime....
pisha e mbulon plagen me leng rreshire
gjithēka fillon aty mbaron fillimi
se jetojm ne rreth moj mike faji s'eshte i imi.........
Honesty

Jana
13-10-08, 23:58
E nderuar JANA
Te falenderoj per pasurimin qe ju po i beni odes sime poetike
me keto vargje aq domethenese sa vet JETA.

Me respekt
Honesty

Eshte nderi im....Faleminderi....

Jana
13-10-08, 23:58
VETMIA...

Ngrihem herėt nė mėngjes,
me shpresėn se ty tė kam pranė.
Zgjas dorėn trupin tė ta prek,
por krevati ėshtė bosh mėnjanė!

Dora ime ngrin nė ajėr,
kur shoh se nuk je ti!
Sytė e tu mė kujtohen,
dhe buzėt e ėmbla si qershi.

Filloj e pėrfytyroj,
me mall tėrė trupin tėnd.
Nė ē'do cep tė dhomės kėrkoj,
por s'tė gjej nė asnjė kėnd!

Vetmia akoma mė shtohet,
kur ty nuk tė takoj!
Ty ndoshta s'tė besohet,
se prapė tė dashuroj.

Dal herėt nga shtėpia,
marr rrugėn s'di se pėr ku!
Mė shoqėron vetėm vetmia,
sikurse e shoqėroj atė unė!

Nė shtėpi kthehem vonė,
qė ta largoj pak vetminė!
Qaj kur kujtoj takimin tonė,
ashtu edhe dashurinė...

Jana
13-10-08, 23:59
DASHURIA E PARĖ...

Mbi majat e maleve,
po gjėmon stuhia.
Nė skutat e zemrės sime,
ka zėnė vend mėrzia!

Nėpėr xhamat e dritareve,
pikat e shiut pikojnė.
Nė qerpikėt e syve tė mi,
vargjet e lotėve nuk ndalojnė!

Horizontin qė shtrihet pėrpara,
e mbuloi njė ēarēaf i bardhė.
Tė ardhmen e jetės time,
m'a gllabėroi dashuria e parė!

Ma rrėmbeu iku u largua,
nuk e di se pėr ku iku!
Vetėm vuajtjet m'i la mua,
dritėn e jetės m'a fiku!...

Honesty^uk.
18-10-08, 15:48
DASHURI E VRARETI do te kthehesh e di
atje ku u ndame do me kerkosh
atje sdo gjesh me njerez
po bar te mbire mbi stola bosh.

Ne ate stacion s'do jem me une
veē stolat me kalbezim
do mbizoteroj heshtje e plot
nuk do degjohet me cicerime

Ti do te vish serish e di
dyert e qytetit do ti zgjosh
rrugicat e lagura me shi
mbeshtjell pas palltos do i pershkosh

Ti do te vish serish e di
ne ate vend ku jemi ndare
ne udhekryq do te kerkosh
te dhembshuren DASHURI TE VRAREHonesty

Honesty^uk.
18-10-08, 16:35
Mendoja se te kisha vetem ne zemer
l them vetes
Lum une per kete femer
Por se merrja me mend,
ste kisha pare!
Qe TI me levizje...
ne vena.......
arterje....
dhe
kapilar!!!!
Mi ushqen qelizat,
me shume kujdes
Ti me mban gjall,
s'me le te vdes!!!

Honesty

DEA
18-10-08, 16:38
Mendoja se te kisha vetem ne zemer
l them vetes
Lum une per kete femer
Por se merrja me mend,
ste kisha pare!
Qe TI me levizje...
ne vena.......
arterje....
dhe
kapilar!!!!
Mi ushqen qelizat,
me shume kujdes
Ti me mban gjall,
s'me le te vdes!!!

Honesty

E kur te vdesesh, cfare do lesh pas,
nje qelize te pa ushqyer me gjake,:biggrin:

Jana
18-10-08, 22:10
Atėherė kur unė do jem larg...


E di se kur ta shohėsh qiellin e skuqur,
atje tek dielli perėndon...
Mua do mė kujtosh,
mikėn tėnde tė dikurėshme qė kurrė nuk ishe nė gjendje ta harrosh.
Loti do tė tė pikojė nga syri
e do tė bie mbi qepallė,
pėr mua do tė ndjesh mallė...
E di , malli do tė tė kaplojė
edhe zėrin tė ma degjosh,
nė erėn e lehtė do ta kėrkosh...
Nga malli emrin tim do tė klithėsh,
ashtu siē dėshirove pėrherė e nuk guxove kurrė
e nga dhembja zemra t'u bė gur.
Asaj mbrėmje kur malli tė tė marrė,
dorėn ngrite lartė
e unė kudo qė tė jem ,
do fluturoj dhe nė shuplakėn tėnde tė shtrihem
dhe e lirė e dashuruar pranė teje tė ndihem....

Giovanni
18-10-08, 23:14
Ty qe je e vetmja ne bote
e vetmja arsye per te arritur deri ne fund
ne ēdo frymemarrje timen
kur te shoh
pas nje dite me plot fjale
pa me thene asgje
gjithēka behet e qarte
ty qe me ke gjetur
ne rreze me grushta te mbyllur
me shpatullat e mia pas murit
gati per tu mbrojtur
me syte ulur
Rija ne rresht
me te disilluzionuarit
ti me mblodhe si 1 mace
e me more me ty

Ty une te kendoj nje kenge
sepse skam tjeter
asgje me te mire per te ofruar
e gjithēkaje qe une kam

Merre kohen time
dhe magjine
qe me nje kercim te vetem
na ben te fluturojme ne ajer
si fllucka

Ty qe je
thjeshtesisht je
sostanza e diteve te mia

Ty qe je e madhja ime dashuri
dhe dashuria ime e madhe
Ty qe ke marre jeten time
e qe ke bere akoma me shume
Ty qe ke dhene kuptim kohes
pa e matur
Ty qe je e madhja ime dashuri
dhe dashuria ime e madhe


Ty qe me ke mesuar enderrat
dhe artin e aventures
ty qe beson ne guxim
dhe ne frike

Ty qe je gjeja me e mire
qe me ka ndodhur
ty qe ndryshon ēdo dite
dhe qe mbet gjithmone e vetmja gje


Ty qe je
esencialisht je
sostanza e enderrave te mia
sostanza e diteve te miaForcat e natyres perqendrohen en ty
qe jenje shkemb je nje bime je nje uragan
je horizonti qe me pret kur largohem

Ty qe je e vemtja mike imja
qe une mund te kem
e vetmja dashuri qe dua te kem

Nese une sdo te kisha me vete
ty qe me bere jeten te bukur shume, qe arrin te besh lodhjen
nje kenaqesi te madhe
ty qe je e madhja ime dashuri dhe dashuria ime e madhe
ty qe more jeten time dhe qe e bere shume me shume
ty qe i dhe kuptim kohes pa e matur
ty qe je e madhja ime dashuri dhe dashuria ime e madhe
ty qe je thjeshtesisht je substanza e diteve te mia, substanza e enderrave te mia
e ty qe je thjeshtesisht shoqja e diteve te mia, substanza e enderrave...

lazdrani
19-10-08, 00:50
Sonte

Te shpresoj para se Dielli
ne perendim te humbe
Te prese para se rrezet e para
kur puthin qiellin
Te kerkoje,Sonte,Neser....
gjithe jeten ne kerkim...per ty
Sonte,Neser i vetmuar..
me Sy tek ti
Flase e thrrase,per ty
Eja Shpirte
Eja me rrezen e para ne mengjese
Eja me ngrohe qdo qelize te trupit tim.
Se edhe kjo eshte jete
Qe qdo kush e kupton
Se ne gjuhen shqipe eshte
Gravue e shkrue ne zemren time
Fjalet TE DUA

Honesty^uk.
19-10-08, 07:50
E kur te vdesesh, cfare do lesh pas,
nje qelize te pa ushqyer me gjake,:biggrin:


Te gjithe do te ikim nje dite nga kjo jete
dhe do leme pas ate ēfare kemi mbjelle

Honesty^uk.
19-10-08, 07:53
Ty qe je e vetmja ne bote
e vetmja arsye per te arritur deri ne fund
ne ēdo frymemarrje timen
kur te shoh
pas nje dite me plot fjale
pa me thene asgje
gjithēka behet e qarte
ty qe me ke gjetur
ne rreze me grushta te mbyllur
me shpatullat e mia pas murit
gati per tu mbrojtur
me syte ulur
Rija ne rresht
me te disilluzionuarit
ti me mblodhe si 1 mace
e me more me ty

Ty une te kendoj nje kenge
sepse skam tjeter
asgje me te mire per te ofruar
e gjithēkaje qe une kam

Merre kohen time
dhe magjine
qe me nje kercim te vetem
na ben te fluturojme ne ajer
si fllucka

Ty qe je
thjeshtesisht je
sostanza e diteve te mia

Ty qe je e madhja ime dashuri
dhe dashuria ime e madhe
Ty qe ke marre jeten time
e qe ke bere akoma me shume
Ty qe ke dhene kuptim kohes
pa e matur
Ty qe je e madhja ime dashuri
dhe dashuria ime e madhe


Ty qe me ke mesuar enderrat
dhe artin e aventures
ty qe beson ne guxim
dhe ne frike

Ty qe je gjeja me e mire
qe me ka ndodhur
ty qe ndryshon ēdo dite
dhe qe mbet gjithmone e vetmja gje


Ty qe je
esencialisht je
sostanza e enderrave te mia
sostanza e diteve te miaForcat e natyres perqendrohen en ty
qe jenje shkemb je nje bime je nje uragan
je horizonti qe me pret kur largohem

Ty qe je e vemtja mike imja
qe une mund te kem
e vetmja dashuri qe dua te kem

Nese une sdo te kisha me vete
ty qe me bere jeten te bukur shume, qe arrin te besh lodhjen
nje kenaqesi te madhe
ty qe je e madhja ime dashuri dhe dashuria ime e madhe
ty qe more jeten time dhe qe e bere shume me shume
ty qe i dhe kuptim kohes pa e matur
ty qe je e madhja ime dashuri dhe dashuria ime e madhe
ty qe je thjeshtesisht je substanza e diteve te mia, substanza e enderrave te mia
e ty qe je thjeshtesisht shoqja e diteve te mia, substanza e enderrave...


I nderuar GIOVANNI, te falenderoj per viziten dhe vargjet tuja te mrekullueshme qe i bet kesaj ode

Me respekt

Honesty

Honesty^uk.
19-10-08, 08:09
Sonte

Te shpresoj para se Dielli
ne perendim te humbe
Te prese para se rrezet e para
kur puthin qiellin
Te kerkoje,Sonte,Neser....
gjithe jeten ne kerkim...per ty
Sonte,Neser i vetmuar..
me Sy tek ti
Flase e thrrase,per ty
Eja Shpirte
Eja me rrezen e para ne mengjese
Eja me ngrohe qdo qelize te trupit tim.
Se edhe kjo eshte jete
Qe qdo kush e kupton
Se ne gjuhen shqipe eshte
Gravue e shkrue ne zemren time
Fjalet TE DUA


Loqkamani im i dashur, me ka marr malli per ty dhe me mungon
shoqeria jote si me pare, por ti gjithnje do ngelesh ne zemren time si
laureat i harmonise, dashurise dhe miqesise te sinqerte.
Prania jote me ngjall emocione dhe gezim sepse te kam VELLAĒKO per merak
prandaj mbylle ndonje here me shpejt BROTHERS club dhe hajde rrime.

Honesty

________________________


Per frymen tende kam deshire sa s'thuhet
aq sa dhe peshtyma neper gjuhe me shuhet
por s'mundem.......
ka mes nesh nje kohe te djegur
qe rri mbi qymyr si nje pule e pjekur

Me krahe paralel qe s'piqen dot
si lulja e limonit me kokrren rene ne pertoke
njeri qe fluturon e tjetri qe zvarritet
duke pushtuar shekujt e duke u zene me vitet

Deshire kam sa me s'ka te jem ne gjirin tend
te shkruaj me sy te dridhur......
vetem nje kenge!!!!

Rozafa
19-10-08, 14:17
Te kam shpirt....


Ti je dielli i kaltert
ne syte e tu notoj une
ti je i vetmi Yll ne qiell
qe une e dashuroj

Ti je shpirti im perjete
Ti je imazhi i vertete
Ti je vetem nje kuptim
Te kam shpirt
Shpirti im.....

Honesty^uk.
19-10-08, 15:48
Te kam shpirt....


Ti je dielli i kaltert
ne syte e tu notoj une
ti je i vetmi Yll ne qiell
qe une e dashuroj

Ti je shpirti im perjete
Ti je imazhi i vertete
Ti je vetem nje kuptim
Te kam shpirt
Shpirti im.....


Keto fjale plot embelsi dhe kurajo jetesore nuk mund ti shpreh kush ndryshe dhe me mire sesa ti e nderuar ROZAFA romantike.
Faleminderit per viziten tende dhe te jem mirenjohes per
pasurimin e odes sime poetike.

Me respekt

Honesty
____________________


Ne boten virtuale
ne netet erresuar
embel bisedoni
dy te dashuruar
i bejn pytje vetes
pergjigje me fjal s'ka
si eshte keshtu jeta
fajin kush e ka

Si i thone kesaj gjeje
valle a ka emer
kur leshohet buza mbi muze
e zemra mbi zemer

Dy te dashuruar pergjigje kerkojne
e zemrat e tyre kthehen dhe thojn........

Me buze mbi buze
ndjej nje embelsi
e ZEMRA mbi ZEMER
i thojn DASHURI

Giovanni
24-10-08, 22:26
Sikur te isha qiri

Qaj me ze e vajtoj
zemren e plaguar ta sheroj,
Klithi me gjithe fuqin qe kam,
ska dhimbjen kush qe ma nal.

C' do dite eshte me e veshtir,
si ta perballoj kete dhimte
Kjo bote eshte kalimtare,
por dikush sedin fare.

Kjo jete e mallkuar
spati qka, per te me ofruar.
E pameshire ndaj meje ke,
c'do gje qe pata renoj menjiher.

Ah sikur te isha qiri
dote me vendosnin mbi tavoline.
Dote me shihnin si digjem,
dhe ngadal si shkrihem.

Dote doja te me kuptojn
pse une vuaj dhe vajtoj?.
Pse perpiqem dhe luftoj
te ndrejten time e kerkoj.

Sdua paragjykime me ndigjue
jeten e tjerve me shkatrue
Sot mua me ndodh,e neser ty,
ku ta dim qka vjen ne ardhmeri.

Honesty^uk.
01-11-08, 17:13
Kujtoj me mall nje ēast gezimi;
perpara sysh m'u shfaqe TI,
si vezullim i nje vegimi.
si engjell plot me bukuri.

N'andrralla jete zhurmekote,
ne dhembje brengash e merzi,
me grishte larg fytyra jote
dhe zeri YT plot embelsi.

Nga shqote e kohrave qe shkuan,
keshtjell e endrrave m'u shemb,
me mjegull vitet ma mbuluan
fytyren tende, zerin tend.

Dhe rreh me gas kjo zemra ime,
sepse iu kthyen perseri,
dhe perendi dhe frymezime,
dhe lot, jete e DASHURI.


Honesty

Rozafa
27-11-08, 09:40
Ne dhome tani
E vetmuar jam
Dhe pres te pres
Askund nuk tė kam!


Me mungon
Pershperitja jote
Buzeve tė njoma
Mė mungon...


Mė mungon..
Syriiiii...

endrimi
27-11-08, 14:46
kevinmmm mos kesh mer se nuk asht i vetmi qe asht gzu qi juv ka kthy......................................

Jana
09-12-08, 17:58
Te kam larg

Tė kam aq larg i dashur
por prap tė dua!
Ti nuk lajmėrohesh,
pse mė ke harrua?
Cka bėra keqė qė mė nuk mė don
apo ndoshta ke qjet tjetrėn
qe mė shumė e dashuron?
Si i harrove ato ditėt sė bashku?
A mund tė na sjell zoti dashurin e pėrparshme?
Ne mendjėn time tė kam vetėm ty
Nė zemrėn time tė ndjej vetėm ty
Tė luteėm zemėr mos mė harro
dhe lajmėrohu nėse ke kohė!

Rozafa
12-12-08, 23:08
Debora e pare nis shtruar, ngadale,
Dal ne dritare te veshtroj permalle
Te qeshur,te bukur te shiqoj me sy
Te puth me dore,te qesh me sy
E shkruaj te Dua,, ty,,, cmenduri !

Rozafa
19-12-08, 20:37
Kur tė mė mer malli
Pėr Ty..
Do ngrij kokėn lartė
Yjet ti shiqoj'
Ai qė shėndritė mė shumė
E di..Je Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii !!

Kur tė mer malli
Pėr mua..
Buze Detit shko..
Valė e madhe kur te ngrihet
Mos u largo..
Aty jam unė !!

Honesty^uk.
04-01-09, 10:41
Te shoh qe pi cigare
dhe syte i mba mbi mua
do doja te isha tymi
te perkedhelja buzet e tua:D

Nga buzet e tua linden fjalet
Qe zune vend ne zemer
Nga shpirti im linden ndjenjat
Qe te puthen ne sy
Nga duart tona linden
Mijra perkedhelje dhe
Nga perkedheljet lindi deshira....
te duheshim shume

Me thellesine e detit, syte shkruar ke
kur kalon merzia, lehte dallge ngre

kur kthehet buzeqeshja bashke me qeteine
ne thellesine e detit shoh une pafundesine

albona
11-01-09, 17:03
Ishte ne koh vere kur u pam
me shikove ne sy e ma kur su NDAM.
Prej qasaj DITE kur te kam taku kur ma
ska met HARRU,
kur na erdh DITA me u LARGU
e mas ni VITE me u BASHKU.
SHPIRTI po na QAN se na u NDAM,
Por ne FUN kemi me u GEZU
se kemi mu BASHKU e deri ne
VDEKJE me
JETU....

albona
11-01-09, 17:30
mi fali zoti kraht met perqafu,
mi fali zoti kamt me tu afru,
ma fali gjakun edhe jeten,
ma fali shpirtin edhe vdekjen,
ma fali zoti per met thir ne emer
zanin, qe te jetoj ma fali zoti ajrin,
ne ket bot me fali mua,
ty met than TE DUA.....je endrra qe shikoj sdo nate
je vdekja qe do me marre nje dit
je drita qe me ndihmon te shikoj
je i vetmi arsye per te cilin jetoj...

Jana
14-01-09, 03:27
Dua te them

Dua te te them te dua
Por ti sme degjon
Dua te tregoj se ēfar
Je per Mua Por ti Nuk
E Kupton Dua te kerkoj
Te falur Por ti se Pranon
S"dua te kerkoj ndarje
Por ti Kete Po kerkon.

kevinmmm
14-01-09, 12:41
Ti je rezja e mengjesit qe me zgjon nga gjumi
hapsira midis dy jeteve te mia.
Melodia e nje nate me yje e hene
streha e lashte ku fle marrezija.

Ti je ledhatimi i flladit te eres
shija e embel e shoqeris
Ėndrra e shume neteve pa gjume
puthja me e embel e dashurise.

Ti je poezia e shkruajtur ne reren e njome
qe dallget e detit ne mengjes e fshijne
nje fraze e perseritur me mijera here
zemra e paster qe ka dashurine.Po per cilen i ke gjithe keto te lutem

Zana_ch
14-01-09, 21:49
mua me ka ndodhur nje her me ni shok qe te largohem nga ai...... mua me pelqente shume si shok, kisha shume simpati per te por nuk ndjeja ndonjegje te madhe kur bisedonim bashke dhei her i thash te dua vetem si shok, OK me tha, ne vazhduam keshtu dhe ca kohe,kur nje dite me thot prap se ai ndjen ma shum se sa i shoqe ,une i them eshte me mire per ty qe mos te bisedonim me bashke te mos te flasim hiq fare qe dhe ti te me largohesh ,por jo tha dhe une do mundohem te dua si shoqe. une e kuptova qe sme donte vetem si shoqe,mua me vinte keq por ishte me keq nese dhe une do ti thoshja te dua vetem per meshire, sdi a kam vepru keq apo mir :mad:

shfletuesi_
14-01-09, 21:54
Pse

Pse ti.
Pse ti ter diten me len te gjet
Kur te vjen mbremja s'me len me fjet...
....ah i dashuri Koll....

Zana_ch
14-01-09, 21:56
Pse

Pse ti.
Pse ti ter diten me len te gjet
Kur te vjen mbremja s'me len me fjet...
....ah i dashuri Koll....mos e pi duhanin mer :rolleyes:

Rozafa
15-01-09, 13:37
Bie Borė fije fijeØ
kalofsh nje dite plot mrekullie
dite te lumtur,te kaloni
me ate qe dashuroni!!

Honesty^uk.
15-01-09, 21:38
The one I love forever we will be
Right now Im too blind to see,
I know in my heart you are meant for me
Im so corrupt it's just hard for me,
Forgive me if I may hurt you,
After all I don't deserve someone like you,
But forever my heart will stay true,
I love you don't you forget that my heart
Only Belongs To You..........


Honesty

ShEjToNkA
16-01-09, 20:56
The one I love forever we will be
Right now Im too blind to see,
I know in my heart you are meant for me
Im so corrupt it's just hard for me,
Forgive me if I may hurt you,
After all I don't deserve someone like you,
But forever my heart will stay true,
I love you don't you forget that my heart
Only Belongs To You..........
Honesty

Veeeeeery nice!

shfletuesi_
16-01-09, 21:09
Skam asgje me per ty, ti dhash te gjitha.
Vdekja i takon dikujt tjeter.

Zana_ch
16-01-09, 22:41
ich seh in die sterne
sofort seh ich dich
ich höre musik
sofort hör ich dich
ich denke an freund
sofort denk ich an dich
und müsste ich sagen
wen ich liebe
ich würde sagen
NUR DICH

endrimi
19-01-09, 13:03
Po per cilen i ke gjithe keto te lutem
krejt din qi per barbarozen

Honesty^uk.
19-01-09, 16:57
krejt din qi per barbarozen

flej ne uje,

Honesty^uk.
21-01-09, 20:25
So....... hold me when I'm here
Right me when I'm wrong
You can hold me when I'm scared
You won't always be there
So love me when I'm gone

~AnnA~
21-01-09, 20:29
Sikur te kisha mundesine,do te gjeja nje ishull per ne.Te rrinim atje vetem,pa asnje perreth.Pa asnje gjurme civilizimi.Do dobesoheshim me teper.Do te te ushqeja me dashuri.

(boh,sa romantike tingelloj:smile:)

Penelope
21-01-09, 20:49
Sikur te kisha mundesine,do te gjeja nje ishull per ne.Te rrinim atje vetem,pa asnje perreth.Pa asnje gjurme civilizimi.Do dobesoheshim me teper.Do te te ushqeja me dashuri.

(boh,sa romantike tingelloj:smile:)

sa bukur e ke shkru Anna,dihet qe eshte ndjenje e vertet, mrekullueshem:smile:

Honesty^uk.
21-01-09, 20:59
Diku lexova qe jeta qe na shkon duke kerkuar nje njeri perfekt,
nuk eshte nje jete e lehte...
tani qe te gjeta mund te rri i qete!

Eja motra ime jetė, eja ikim!...
Por perpara se te shkojme...

Merre gojen time dhe jepja asaj...
qe te deklaroje edhe ajo dashurine e vet...
Merri duart e mia dhe jepja asaj...
qe mund te perqafoje edhe hijen time...
Merri veshet e mi dhe jepja asaj...
qe te me degjoje mua dhe te me therrase...
Merri kembet e mia dhe jepja asaj...
qe te eci dore per dore me ate qe me do me shume...
Merre zemren time dhe jepja princeses time...
keshtu...
do te kete te gjithe dashurine time,
qe me fjale
nuk arriti te ma thoshte...

Te gjitha do mi marresh??
Po...syte mi ler edhe nje cik...
ne menyre qe te shoh...
hapat e saj deri kur te arirje tek une...
Pastaj...do te eci drejt "ferrit",
sepse...ne Parajse tashme kam qene!

Per ty...mund te bej cdo gje per ty?!!!...

e_martumja
21-01-09, 21:26
Shfletova disa shkresat e tu ne kete ode poetike, Honesty^uk prano komplimente nga ana ime per keto varrgje te bukura.


Me respekt Merita

Honesty^uk.
22-01-09, 18:46
Hyre ne zemren time
ne maje te gishtave, pa trokitur...
Hape deren
dhe pa kerkuar leje
u shtrive mbi nje shtrat me trendafila...
Dhe une...
pa te kerkuar leje...
E mbylla ate dere
e mora ate celes
dhe e hodha tutje...


Honesty

Jana
23-02-09, 16:05
S'mund te heq dot nga zemra
kete e di..
Me ke hyre thell ne zemer
ne thellesi...
S'mund te heq dot nga mendja
se ajo per ty punon
lodhet,lodhet se menduari
dhe prap mendon...

Castet e kendeshme qe ne kaluam
asnjeri sna i merr dot
te perpiqen sa te duan
prap cdo gje do jet e kot

kur jetonim keto caste
momente pa mbarim ..
Un e ti dhe nje drit ndezur
bota gjith flinte gjum!!

Te kushtoj keto pak vargje
per te then mos me harro
nese mundesh nje vend te vockel
ne zemer me ofro!!

Peja-Boy
28-02-09, 22:33
Qeshtu Jeta
Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise
ma bere zemren shkrume.
Ku e kam dashurine
a thua kush ma mori
perpiqem e digjem
pyes pse me treadhetoi!
Pse femra e zeze lind e vuan
pse dashuria eshte per te shkrumuar!
o zot me trego rrugen e dashurise
o zot me ndihmo dhe bisedo me mua?
ta qaj hallin tim se sa fort e dua
se vetem ti mundesh te me ndimosh
qe shpyrtin tim te ma sherosh....!!!

Peja-Boy
28-02-09, 22:34
Te dua perjetDashuria... eshte jete, shijoje
Dashuria... eshte enderr, endrroje
Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
Dashuria... eshte detyre, plotesoje
Dashuria... eshte pasuri, ruaje
Dashuria... eshte loje, luaje
Dashuria... eshte mister, zbuloje
Dashuria... eshte fat, perfitoje
Dashuria... eshte avanture, kujdes
Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te!!

Peja-Boy
28-02-09, 22:34
Mbi dritare nata leshon qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuar e mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...

Peja-Boy
28-02-09, 22:35
Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ajo
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend!!

Peja-Boy
28-02-09, 22:36
A e din Vajz se si jemi taku?
me fal se te verteten kurr sta kam tregu!

Nje dit isha tuj mendu
tu mendu e tu Vajtu" Pse Zoti mu me ka harru?"
Pse une pa fat kam qellu?
Oh kisha pas deshir mu dashuru
kur do te vjen Princesha
dhimbjet e Zemres me mi sheru?!

Nje rreze ne Zemer filloj mem shendru
Zoti mua mu ka lajmru
ja nisi me mu me bisedu!

Pse bre "Roki" po fol keshtu?
Pse mendon se te kam harru?
Po ty Princeshen ta kam dergu
shum te Bukur ta kam kriju
por pa fat kish qellu
Zemra eshte ti vajtu
fjalen dashuri qe shum koh se ka ndegju
Ajo ty pot pret, veq me kliku
shko ne Albachat se ki me taku, e ke shum mu dashuru!!!

Une thash Zoti qenka Tranu
po si fol mor ky me mu
une ne Albachat ka mu dashuru?!!!
Po sguxoj kuj mi tregu
se gjith Bota dot kesh me mu!!!
Disa koh kish kalu
po fjalt e Zotit si kisha harru
Albachatin thash du me provu
qesaj Lindes du mu ju lajmru
thash qeta du me kliku!
"Tung" ja shkrova, fillum me bisedu.
Ja filloj mem tregu:
se pa nafak kish qellu
Zemra ish ti vajtu
fjalen Dashuri qe sa koh se kish ndegju
po e Pret Princin me ju lajmru
Plaget e Zemres me ja sheru!!!

Oh smujta ma me duru
Fjalet e Zotit mu kan kujtu
ka Qjelli kryet e kam qu
me lot ne sy jam Falemenderu
per Princeshen qe ma ka dergu!

Ah po shum kemi bisedu
une Qaj e ajo tu lotu
ah po shum jemi Dashuru!

Kur erdh dita mu taku
kurr ate dit skam me harru
dit me shi kish qellu
Engjujt prej gezimit ishin tu vajtu
se sod Princi Princeshen kan me u taku!

Peja-Boy
28-02-09, 22:37
Nuk e di a'e din "Ti" por ja une te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loj
Dy te rije
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te VERTET.
Dhe tash jam ne MES TE LUMIT
me nje anije te lodhur ,,,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te AGOJ...

Peja-Boy
28-02-09, 22:37
Nese e don bukurin ateher mos me duaje mua, sepse ka te tjera
qe jan me te bukura se une.
Nese e don menqurin, ateher mos me duaje mua, sespe ka te tjera
qe jan me te menqura se une.
Nese e don pasurin, ateher mos me duaje mua, sepse ka te tjera
qe jan me te pasura se une.
Por nese e don dashurin, ateher duam vetem mua
sepse nuk ka asnje tjeter qe te dashuron me shume se une.

Peja-Boy
28-02-09, 22:39
Te Shtune u martove
te Djele muajin e mjaltit mbarove
te Hene ne pune shkove
te Marte u baresove
te Merkure sec deshtove
te Enjte n'pazar u harrove
te Premten burrit syte c'i nxorre
po shyqyr nga gjumi u zgjove
dhe ketij ankthi i shpetove.

Peja-Boy
28-02-09, 22:40
Larg meje po jeton
zemra ime te kerkon
qaj me lot pa pushim, se te dua shpirti im.
me dor po shkruaj me zemer po vuaj
pse je larg meje, me le te vetmuar.
Sa dit te vetmuar sa nata te qeta
te shkrun shpirti im se te don per jete

Peja-Boy
28-02-09, 22:41
Dua te te them te dua
Por ti sme degjon
Dua te tregoj se ēfar
Je per Mua Por ti Nuk
E Kupton Dua te kerkoj
Te falur Por ti se Pranon
S"dua te kerkoj ndarje
Por ti Kete Po kerkon.

Domira
01-03-09, 00:16
Peja-boy te pershendes per keto poezi qe arrijne deri te zemra e cdokujt.

deas
05-03-09, 12:33
Diku lexova qe jeta qe na shkon duke kerkuar nje njeri perfekt,
nuk eshte nje jete e lehte...
tani qe te gjeta mund te rri i qete!

Eja motra ime jetė, eja ikim!...
Por perpara se te shkojme...

Merre gojen time dhe jepja asaj...
qe te deklaroje edhe ajo dashurine e vet...
Merri duart e mia dhe jepja asaj...
qe mund te perqafoje edhe hijen time...
Merri veshet e mi dhe jepja asaj...
qe te me degjoje mua dhe te me therrase...
Merri kembet e mia dhe jepja asaj...
qe te eci dore per dore me ate qe me do me shume...
Merre zemren time dhe jepja princeses time...
keshtu...
do te kete te gjithe dashurine time,
qe me fjale
nuk arriti te ma thoshte...

Te gjitha do mi marresh??
Po...syte mi ler edhe nje cik...
ne menyre qe te shoh...
hapat e saj deri kur te arirje tek une...
Pastaj...do te eci drejt "ferrit",
sepse...ne Parajse tashme kam qene!

Per ty...mund te bej cdo gje per ty?!!!...

lum ajo qe i meriton keta vargje prej teje

Jana
13-03-09, 20:57
Engjuli im
Endroj te gjej nje Njeri se e kupton fjalen dashuri.
Te shoh at dashuri ne syt e ti.
Endroj te perfundojn ditet se me vetmuan.
Te takoj dikend se me nje ZEMER nuk luan.
Te zgjohem me nje gezim ne mengjes.
Te di se me at dashuri dua te vdes.
Endroj nje njeri se me don dhe me gabime.
Endroj nje Engjul per tja falur zemren time.
Endroj te me shtrengonte fort ne gjirin e ti.
Por ku esht aj engjul ne ket dit te zi.
Aj engjul se dua tja lexoj deshirat nga buzet e mira.
Veq ket engjul e kerkoj skam tjera deshira.
Ndoshta aj do me gjen se Zemren e kam hapur per te.
Po shpresoj, se ne endra per nat e kerkoj me ze.
Te pres Engjuli im deri ne fund te jetes te pres.
Se kam deshir te jam pran teje deri sa te vdes.

Zana_ch
13-03-09, 21:05
'' Shpirti im binjak''

Sa here zgjohem ne mengjes
prane dritares time shkoj
dhe me koken lart ne qiell per ty mendoj

I lutem zotit per cdo dite
nga e keqja te te mbroj
derisa edhe kjo bote te ekzistoj

veē nje kenge, une s'kam me shume
qe nga vetja ta ofroj
jemi larg tani dhe krahet na mungojne

REF:
Ti do te mbetesh per shume gjate
shpirti im binjak
dhe kur se dyti te jetoj
prape do te kerkoj
sa here instikti te me zgjoj
trupin te ta prek
do bie une si floke debore
ne cdo kontinent

Ti me bere qe ti prek
eren, zjarrin edhe rete
une me ty e ndala kohen
dhe s'u ndjeva vete
sa here prape te dashuroj
pak nga ty do te provoj
por me dhimbjen do me duhet ta pranoj...

REF:
Se ti do mbetesh per shume gjate
shpirti im binjak
dhe kur se dyti te jetoj
prape do te kerkoj
sa here instikti te me zgjoj
trupin te ta prek
do bie une si floke debore
ne cdo kontinent...
ne cdo kontinent...

Kur te lindim perseri
ti do jesh dy pika shi
qe do biesh pa u ndjer ne syte e mi
une do jem shkendi ne mjegull
nje pike strehe per ty i djegur
edhe pse jetuam bashke
ne nje tjeter shekull

REF:
Ti do te mbetesh per shume gjate
shpirti im binjak
dhe kur se dyti te jetoj
prape do te kerkoj
sa here instikti te me zgjoj
trupin te ta prek
do bie une si floke debore
ne cdo kontinent...

shpirti im binjak...
trupin te ta prek
do bie une si floke debore
ne cdo kontinent...
ne cdo kontinent

Honesty^uk.
15-03-09, 13:00
Libri me i rendesishem eshte libri i jetes vete,
qe s'ēelet dot e s'mbyllet kur qefi te ta kete,

Peisazh interesant aty dy here s'lexohet
se flete e pashmangshme vetvetiu rrotullohet...!!!

Te ktheheshim do dheshnim tek faqja qe na ka enda,
dhe jo tek na ze gishti, faqen me vdekjen brenda.....!!!!!


Honesty

Jana
15-03-09, 13:19
.....dua nje pershendetje ne naten me shi
nje perqafim te ngroht kur sna sheh njeri
nje puthje ne faqe nje lutje per mua
nje enderr te shthurur nje klithme TE DUA..........

Zhaneta
15-03-09, 13:43
Mos me thuaj te shkruaj..
.. sonte.
Sonte jam e lodhur,
Mendimi vjen i vakėt
Vargu s'shtyhet mė
mė mirė ik, mė le

Mos mė kėrko poezi sonte
Se nuk shkruaj dot
macka me fletoren time,
ka zėnė e po lot
Le tė shkruaj ajo,
me kėnaqesi e lė
qepallat po mė mbyllen
sa dua te flė!

Honesty^uk.
15-03-09, 15:00
HESHT!

Nese nxiton per takim me mua
Mos u perpiq te gjesh fjale te bukura!
Eseninin mos me cito!
Thjeshte eja dhe hesht prane meje,
Te lutem,mos fol,te lutem mos premto!

Per hir te gjuhes tende genjeshtare,
per hir te vesheve te mi shurdhe,
per hir te shume loteve neteve vetmitare,
per hir te shume udheve qe i mbylli nje mur…
Per hir te nje “me fal” qe s’dua te ma thuash,
per hir te nje “lamtumire” qe s’dua ta degjoj,
per hir te nje “te dua” qe do te te beje te vuash,
per hir te nje “pergjithmone” qe sa shpejt do te shkoje….
Per hir te nje kenge qe s’ma kendon dot,
per hir te nje letre qe kurre s’u dergua,
per hir te nje enderrimi qe enderr s’behet me kot,
per hir te nje kujtimi qe aq shpejt u harrua…

Nese nxiton per te me takuar mua,
te lutem hesht,vec hesht me premto
e nese dhe heshtjet tona do te thone “te dua”,
perseri largoju dhe ne heshtje shko…Honesty

Honesty^uk.
31-03-09, 19:49
JETA

E luajtem edhe ne pjesen tone
ne me te madhen,ne JETEN-KOMEDI
e nese na duartrokiten ca caste,
me pas sallen zbrazen indiferente ne qetesi…

E njejta pjese,te njejtet vargje,
ne qe ndrrohemi zhurmshem a ne qetesi,
lindim e vdesim ne ato pak caste,
per te duartrokitur me pas nje aktor te ri…

Komedi e Jetes,tallje e Jetes,
caste te bujshme,e perjetshme jehone,
bukur te luajtem sa caste jetuam,
me e bukur do te ishe ne mungesen tone…Honesty

turisti
06-04-09, 13:50
HESHT!

Nese nxiton per takim me mua
Mos u perpiq te gjesh fjale te bukura!
Eseninin mos me cito!
Thjeshte eja dhe hesht prane meje,
Te lutem,mos fol,te lutem mos premto!

Per hir te gjuhes tende genjeshtare,
per hir te vesheve te mi shurdhe,
per hir te shume loteve neteve vetmitare,
per hir te shume udheve qe i mbylli nje mur…
Per hir te nje “me fal” qe s’dua te ma thuash,
per hir te nje “lamtumire” qe s’dua ta degjoj,
per hir te nje “te dua” qe do te te beje te vuash,
per hir te nje “pergjithmone” qe sa shpejt do te shkoje….
Per hir te nje kenge qe s’ma kendon dot,
per hir te nje letre qe kurre s’u dergua,
per hir te nje enderrimi qe enderr s’behet me kot,
per hir te nje kujtimi qe aq shpejt u harrua…

Nese nxiton per te me takuar mua,
te lutem hesht,vec hesht me premto
e nese dhe heshtjet tona do te thone “te dua”,
perseri largoju dhe ne heshtje shko…Honesty


Bukur,bukur shoki !

Rozafa
06-04-09, 13:52
Zemra stoike
S“rahuri s“pushon
Per nje Dashuri
Qe shume e ngacmon..


http://i44.tinypic.com/vcs6lk.gif

Honesty^uk.
12-04-09, 09:17
ME KOT

Hapa,hapa qe ikin larg
nje udhe plot pluhur,nje udhe te vjeter,
me kembet e zvarrisura dua te le nje gjurme
qe para meje s’e la askush tjeter…


Honesty

Honesty^uk.
12-04-09, 09:30
Pse......Perse

Perse me shmangesh?
Pse nuk me shikon ne sy?
Pse nuk me kerkon?

Nje hije me mbulon fytyren tende
nuk njoh me shikimin tend
nuk kuptoj gjestet tua
nuk arrij dot tek zemra jote
nuk do te di kurre te te dua

Dua te te prek por ti me ik
dua te te gjej por ti me fshihesh
kerkoj syte e tu por ti i mbyll
...lerme te lire te te dua...Honesty

Honesty^uk.
12-04-09, 09:57
Mergimtari

Po jetoj une ne vend t'huaj,
larg vendlindjes po me shkon jeta.
Shum kutime ne zemer ruaj,
eh, si u treta e u treta!

Jetoj larg une vendit tim,
larg familjes larg te gjitheve.
Shpejt kalojne vitet ne mergim,
po thell ne shpirt kam nje mundim!

Me merr malli per ty nane,
per ty moter bashke me vellan.
Per ju miq e ty shoqeri ,
me merr malli per Shqiptari.

Pse vall ky mall po me pushton?
pse kaq rand kjo toke e huaj po me peshon?
pse nuk ndihem une ketu rehat?
Sepse ato qe zemra don .... jane shume large.

Vijn festat dhe kalojne,
jo ne kurr si dikur nuk gezojme.
...po po gjithqka matriale kemi,
por ne zemer te zbrazur jemi.

T'kerkon syri per me pa,
babe e nane, moter e vella.
Rriten nipat edhe mesat,
pa i perkund gjyshet kurr "djepat".

Eh pra fati i mergimtarit,
i shkoj jeta me trazime.
Ja pushton zemren malli,
kalon ditet me kujtime.

Me kujtimet e Nanelokes'
T'Kosoves tone ma te mires nane.
E me te ne krenohemi
na pagezoj me emrin shqiptar.

A thua do vi ajo dite,
qe te vi atje te jetoj?
Ta qetesoj une kete shpirt,
dhe i lumtur te pushoj.

Ne mos shpejt, dikur po,
do te kthehem une tek ti.
Nuk me tret vendi i huaj jo,
dua qe te me mbash ti.

Dua te prehem ne dheun tim,
aty ku hodha hapat e pare.
Se nuk jam une jo jetim,
kam nje nene me zenmer te bardhe.

Eh pra moj toka nene,
mos u merzit ti.
Se ne mos shpejt, .... dikur po,
do te me kesh mua ne gji.


Honesty

selvija
12-04-09, 15:06
Mergimtari

Po jetoj une ne vend t'huaj,
larg vendlindjes po me shkon jeta.
Shum kutime ne zemer ruaj,
eh, si u treta e u treta!

Jetoj larg une vendit tim,
larg familjes larg te gjitheve.
Shpejt kalojne vitet ne mergim,
po thell ne shpirt kam nje mundim!

Me merr malli per ty nane,
per ty moter bashke me vellan.
Per ju miq e ty shoqeri ,
me merr malli per Shqiptari.

Pse vall ky mall po me pushton?
pse kaq rand kjo toke e huaj po me peshon?
pse nuk ndihem une ketu rehat?
Sepse ato qe zemra don .... jane shume large.

Vijn festat dhe kalojne,
jo ne kurr si dikur nuk gezojme.
...po po gjithqka matriale kemi,
por ne zemer te zbrazur jemi.

T'kerkon syri per me pa,
babe e nane, moter e vella.
Rriten nipat edhe mesat,
pa i perkund gjyshet kurr "djepat".

Eh pra fati i mergimtarit,
i shkoj jeta me trazime.
Ja pushton zemren malli,
kalon ditet me kujtime.

Me kujtimet e Nanelokes'
T'Kosoves tone ma te mires nane.
E me te ne krenohemi
na pagezoj me emrin shqiptar.

A thua do vi ajo dite,
qe te vi atje te jetoj?
Ta qetesoj une kete shpirt,
dhe i lumtur te pushoj.

Ne mos shpejt, dikur po,
do te kthehem une tek ti.
Nuk me tret vendi i huaj jo,
dua qe te me mbash ti.

Dua te prehem ne dheun tim,
aty ku hodha hapat e pare.
Se nuk jam une jo jetim,
kam nje nene me zenmer te bardhe.

Eh pra moj toka nene,
mos u merzit ti.
Se ne mos shpejt, .... dikur po,
do te me kesh mua ne gji.


Honesty
:frown: :frown:
Sot skam gezim as nuk kam gaz
se prej malli s'mund tė flas
prandaj jam ul dhe po tė shkruaj
vajza jote prej dheut tė huaj.

Tash nane shumė nuk po shkruaj
te fala te bėj prej dheut tė huaj
sa here tė duash mem kujtue
puthe dheun qe mė ka rrit mue:frown:

Selvija:::::::

Jana
13-04-09, 09:27
Dikur harrova te hyja brenda teje
Dhe nuk mendova ta beje ti
Dikur harrova perse jetoja
Por ti ma kujtove perseri
Dikur rrugen sec harrova
Dhe qortimin lexova ne syt e tu
Dikur ndoshta harrova vetveten
Dikur harrova ti ishe ketu
Eh dikur harrova te te shoh ne sy
E te te thosha " te dua "
Keshtu sot dashuria me harroi "mua "....

emine
13-04-09, 09:58
HESHT!

Nese nxiton per takim me mua
Mos u perpiq te gjesh fjale te bukura!
Eseninin mos me cito!
Thjeshte eja dhe hesht prane meje,
Te lutem,mos fol,te lutem mos premto!

Per hir te gjuhes tende genjeshtare,
per hir te vesheve te mi shurdhe,
per hir te shume loteve neteve vetmitare,
per hir te shume udheve qe i mbylli nje mur…
Per hir te nje “me fal” qe s’dua te ma thuash,
per hir te nje “lamtumire” qe s’dua ta degjoj,
per hir te nje “te dua” qe do te te beje te vuash,
per hir te nje “pergjithmone” qe sa shpejt do te shkoje….
Per hir te nje kenge qe s’ma kendon dot,
per hir te nje letre qe kurre s’u dergua,
per hir te nje enderrimi qe enderr s’behet me kot,
per hir te nje kujtimi qe aq shpejt u harrua…

Nese nxiton per te me takuar mua,
te lutem hesht,vec hesht me premto
e nese dhe heshtjet tona do te thone “te dua”,
perseri largoju dhe ne heshtje shko…Honesty:smile:

Honesty^uk.
13-04-09, 18:55
Nuk do vi.....

E di qe po me pret
por nuk do te vi
kesaj radhe jo
nuk kthehem me mbrapa...

E di qe tani po me mallkon
qe ky zhgenjim po helmon zemren tende
ndoshta eshte me mire keshtu
dhimbja do te jete me pak e hidhur...

Me fal, zgjodha rrugen me te lehte
Me fal...bota fitoi kete lufte
Me fal nese te dua kaq shume...

Ndoshta nje dite..
do te jem thjesht nje kujtim i hidhur
nuk ka rendesi..
do te kuptoje kjo zemer..

Heret a vone..
koha do te fshije imazhin tim ne zemren tende
ndoshta ky eshte ēmimi i kesaj zgjedhjeje..

Nje dite...
rrezet e nje dashurie te re
do te shkaterrojne hijen e kujtimit tim..

Ate dite do te gjesh lumturine
e pa dashur do te me falenderosh...

Me mire te vuash njehere sesa gjithmone..!

Honesty

Honesty^uk.
27-04-09, 20:11
DUA

dhe

Urrej


DUA

Zotin
Jeten
Realitetin
Sinqeritetin
Te qaj nga gezimi e te kuptoj qe lumturohem dhe nga nje gjest i vogel...
te shkruaj e te lexoj
te shijoj netet e gjata,e driten e henes
te rri ne qetesi ku te shetis ne mendimet e mia,
te memorit e te kaluares,endrrat e te ardhmes...
rrufet
veten time ta degjoj,te mundohem ta njoh...
te shikoj difektet si gjerat me perfekte...

Urrej

Genjeshtren
Hipokrizin
Egon negative
gjelozin ne extrem,
Ato qe bejn zhurme qe te degjohen
Gjykimet
Shpifjet
Veten time, kur qaj e mendoj gjera kote e budallalliqe...
Njerzit me maska...


Honesty

Honesty^uk.
29-04-09, 22:28
Aty ku zemra te con

Hedh syte....e fytyra jote vrazhde me shikon...
ka kohe qe jam me ty dhe se kuptoj
pas pak sekontash me embelsi me shikon
dhe me thua o zemra ime shume me mungon

Je mes rrugesh,hallesh,jete aty ku kjo jete te hedh
ngrohte te pres ne krahet e mi dhe pa fjale...
pa fjale lehte te prek...
Me pelqen zeri yt qe nga i larte i embel behet,
sikur me thote ej ti je i imi
aty ku zemra te con me nuk kthehet..................


Honesty

thellenza
01-05-09, 12:03
Dashuria

Me e rende se toka,
Me e lehte se hija,
E vjeter sa lindja,
Pafund sa gjithesia.

E embel sa fjala,
E hidhur sa pikellimi,
E ngrohet sa falja,
E forte sa qendrimi.

Rrenon edhe atje,
ku fare ska ndertuar,
E fryte ne ate vend,
ku rrenje ska leshuar.

E ndrite erresiren,
Erreson ndricimin,
I pasuron endrrat,
dhe ndalon endrrimin.

Ujitet dhe jeton,
edhe ne shkretetire,
Perballon acarin
dhe nuk ka te ngrire.

Rralle kthehet aty
qe njehere del,
eshte fuqi e forte
kur pushton s`pari here.

Pastron ēdo plage,
dhe nje ofshame liron,
Sa do t`jete e dhimbshme
plagen e sheron.

Vajin e kthen ne kenge
ngushllimin ne urim,
Ndryshk unazat ne gisht
kur nuk ka bashkim.

Kur ndizet t`paren here,
flaka e saj perjetohet,
Vetem prushi nese mbetet
eshte e para dhe nuk harrohet.

Syri nuk e shef
veshi nuk e degjon,
Zemra eshte foleja
qe ne te banon.

``````````````````````````````````````

Mos e zemero buzen
qe vec ty te qeshi,
Mos e mundo zemren
qe vec ty te deshi,
Mos e mbush me lot
syrin tim te zi,
Mos e shkaterro
kete dashuri.

(i huazova)

thellenza
01-05-09, 12:23
Ashtu si deti dashuron bregun
vale pas vale.
UNE te dua TY
fjale pas fjale..!

Jana
10-05-09, 14:08
PERJETESISHT


Mos mendo qe me nje buzqeshje fundose dashurin tone,
ajo buqeshje u thye si kristal nga hidherimet,e un ende te dua.
Mos mendo se me qendrimin tend indiferent fundose dashurin tone,
ai qendrim stoik u thye si statuj e vjeter nga levizjet e shpirtit tim,e un ende te dua.
Mos mendo se largimi yt mergimtare fundosi dashurin tone,
ai largim mbeti vecse tentativ pasi u mund nga pranija e hijes time tek ty,e un ende te dua.
Mbi te gjitha mos mendo se e shuajte dashurin ton,
sepse ajo eshte skalitur ne trupin tend,ne zemren tende,ne buzet e tua,
MOS MENDO MEEEE,
A E DI PSE???
THJESHT DO TE TE DUA,,,,

Honesty^uk.
10-05-09, 16:55
Ku je ??

Te kerkoj mes turmes..
Ku je??
Me nje trendafil te bardhe ne dore vrapoj..
pa nje destinacion...te kerkoj...
...por Ti ..nuk je...

Nuk njoh as emrin tend
e as syte e tu..
E panjohur me eshte imazhi yt..
zeri yt...buzeqeshja jote..

Por e di qe je diku aty..
ndjej qe po me kerkon..po me pret..
e ndoshta nje dite do te gjejme njeri-tjetrin..
ndoshta nje dite shpirterat tone do te bashkohen..
ndoshta ate dite do te njoh edhe une dashurine..
...ndoshta..

Por tani te kerkoj mes turmes...
e Ti nuk je...


Honesty

lovely
10-05-09, 17:10
Turma mori kahje tjeter
edhe une me tė vazhdova
Mos ndalo, vrapo
nuk kan rendesi destinacionet tona!
"Lesho driten e diellit brenda"
refreni nė radio pėrsėritet
hap dritaren, ashtu ndodh
psherėtimė ne turmė mbytet!

Trina_1
10-05-09, 17:52
http://illiweb.com/fa/i/smiles/icon_cry.gif (http://javascript<b></b>:emoticonp(':cry:'))

Honesty^uk.
11-05-09, 20:34
JUST FOR YOU

I can't change who i am,
I can't change GOD'S will,
I can't change my desteny,
I can't change what or who.
But there is something
that i can do.
I will give you
a place in my heart,
that will always be just for YOU.


Honesty

Honesty^uk.
17-05-09, 17:55
Nata zbret ne hapin e saj te lehte...
Vallezon ne rruget e zbrazeta...
Edhe nje dite tjeter kaloi........

Ne qiellin plot yje lexoj mendimet e ēastit...
Nje e kaluar tashme larg...por gjithmone e gjalle ne mendjen time
Imazhe te turbullta te se tashmes...
E friken per nje te ardhe te panjohur...

Heshtja pershperit pyetjet qe mundohem te fshij
Nje fllad i ftohte me mbeshtjell zemren
E ne faqe ca pika lote...por nuk buronin nga syte e mi

Shikova qiellin...
Sonte yjet qanin me mua...


Honesty

Albonita
19-05-09, 23:18
NESE

NESE NJE DITE NUK DO JAM KETU !
TE LUTEM MOS ME KERKO ME KURR
EDHE UNE KAM NJE ORGAN NE TRUP
QE QUHET ZEMER E JO GUR

NESE DON TE ME LENDOSH
MOS ME KERKO PER JETE!
E LENDUAR JAM QE MOTI
SHERIM NUK MUNDEM ME GJETE

NESE LOTI ME RRJEDH MBI FYTYRE
MOS KERKO T'MA LARGOSH
U MESOVA TE JETOJ N'KETE MENYRE
NGA SOT JE I LIRE TE SHKOSH!

NESE KAM GABUAR ME TY
DUA TE KERKOJ FALJE
NE TUNELIN E ERRET QE U FUTA
GJETA HYRJE PA DALJE!

NGA TI S'KERKOVA ASGJE
AS TI MOS KERKO NGA UNE
PLAGA ME PLAGE NUK SHEROHET
VETEM ZGJEROHET ME SHUM!!

Albonita
24-05-09, 23:21
*** A ISHE TI AI ***

Nuk e di pse ike aq shpejt akoma pa te njohur mire,akoma pa te par ne sy pa e verejtur
ate qe ndjej qe do ta tregonin syte e tu.
Ti qe me fjalet e tua aq te embla me bere te ndryshoj ter jeten time me bere te kuptoj
cka do me then te ja falesh zemren dikuj me bere te di ti them dikujt TE DUA.
Ti qe me thoje fjalet me te embla qe si kisha degjuar akoma nga goja e nje cuni.
E ndjeja ne shpirt cdo fjal tenden e shijoja bashk me ty cdo buzeqeshje por tani u shua cdo gje
Nuk e paskam ditur se brenda lumturis qe ti me dhurove fshihej pikellimi dhe lotet
mendoja se cdo gje po ecen aq mire sa qe shume shpejt do jem ne krahet e tu
Ishe edhe ti ai qe me premtoje keto gjera ishe ti ai qe kerkove te me takoje kerkoje te jetonim jeten bashk
ishe ti ai qe cdo her do me therasesh LOQK TE KAM po po ti ishe ai qe me bere te ndihem krenare qe
takova nje cun shqipetar qe do te me doj e do te me respektoj gjithmon Nuk e kuptoj perse u desh te ndodhte kjo
O zemer ti e dije sa e pafajshme isha une ngase nuk kisha dashuruar akoma nuk i kisha falur zemren akoma
dikujt tjeter perse tu desh te me beje te dashurohesha ne ty perse.Ti ishe ai qe me dergove kengen
““Ramdan krsnicit se me preki thell she shpirt““ por isha une ajo qe tu dorezove me shpirt e me zemer
Ishe ti ai qe me fjalet me te ngrohta hyre thellesin e zemres sime ku qendron akoma por me thuaj A je ti ai
qe me nje fjal te vetme ika nga une pa e kuptuar cka do te ndodh me tutje me ne.

Afrimi_17
16-06-09, 12:28
JETA
Njė jetė pa kuptimė
pa fillim pa perfundimė,
Kush smė njeh as se njohė
nė njė kohė tė pakohė.

Tė jeshė apo t'mos jeshė
tė tregosh apo tgėnjeshė,
Trimėri apo tfrigohesh
nė acar apo te ngrohesh.

Tė vdesėsh apo tjetosh
tė stoposh apo tvazhdosh,
Tė qėllosh apo tgabosh
tė krijosh apo tmendosh.

Tė Gėzohesh apo tvajtoshė
tė krenohesh apo te psoshė,
Drejtėsi a Padrejtėsi
menquri a qmenduri.

Te urresh a dashurosh
ne nje jete me pak liri,
Te kujtosh a tradhetosh
nje mendim per lumturi.

Nese je duhet te jesh
ate qe do duhet te kesh,
Ne rini ne pleqeri
me trimeri dhe krenari.

Autor:Afrim Sokoli (vushtrri)

Honesty^uk.
17-07-09, 20:43
JOooo..............


Mund te blesh nje shtepi
Por jo rehatine,

Mund te blesh nje liber
Por jo diturine.

Mund te blesh nje krevat
Por jo gjumin,

Mund te blesh nje vije
Por jo lumin.

Mund te blesh nje ore
Por jo kohen,

Mund te blesh nje meteorolog
Por jo llohen.*

Mund te blesh nje pozite
Por jo respektin,

Mund te blesh doktorin
Por jo shendetin.

Mund te blesh shpirtin
Por jo jeten,

Mund te blesh pasurine
Por jo te verteten.

Mund te blesh seksin
Por jo dashurine,

Mund te blesh Djallin
Por jo Perendine.

Fati nuk eshte dicka qe vjen nga shansi,
por dicka qe vjen nga zgjidhja e hapur.
Nuk eshte dicka qe vjen duke e pritur
por dicka qe duhet rendur per ta kapur.Honesty

Jana
03-10-09, 12:54
Te Kam Endrruar Shpirt

Mbi dritare nata leshon qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuar e mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...

deas
25-11-09, 15:16
Jam duke te menduar ....intensivisht,duke te puthur me endje...fort,jam duke biseduar me ty,jam duke te kundruar..dhe e pabesueshme...nuk me besohet.Nuk me besohet zemer qe ti erdhe te une kaq papritur dhe u ule ne fronin e zemres sime...ti "pushtuesi" i cdo qelize erdhe embel,i qete,rrezites,dehes,mbret i mbreterise sime mbreteron te une,ti shkaterrimtari im i embel,ti sunduesi im i heshtur,ke fituar,ke mbetur si kujtimi me i bukur,si deshira me e ēmendur qe une kam.
Une dorezohem para teje,pa asnje kusht...sepse...pa fjalet qe vetem ti mi thua,pa gjerat qe ti ben/sben per mua...s'mundem ....e lire pa ty une smund te jem....lirine pa ty perse ta kem?
Zemra ime!Mos u merzit nese ndonjehere e teproj me dashurine time qe eshte me e forte se une,mos u merzit me xhelozite e mia sepse ti je motivi qe kam,ti je fjala qe degjoj,je gjithēka qe besoj! E kuptoj...dita-dites ty te ndiej me prane...pranoj...ēdo dite me shume te adhuroj,,,,Jam me ty edhe kur nuk te kam

deas
17-12-09, 15:20
Unazen e dikujt tjeter ne gisht po e mbaj
sa here qe e shoh,me mall per ty qaj,
ti me mungon ,gjithcka qe ti je
une te kerkoj por ti askund s'je.

Tjetrin ne krahe e ty ne zemer
jam mbush me mekate qe s'ju ve dot emer
po mekati me i madh per mua mbete ti
po si cohet jeta me keto marrezi!!

Tjetri me puth buzen,e me perqafon
une mbyll syte mendja tek ti me shkon
rruges e shoqeruar kur dal me ate
zemra ndalon rrahjet s'dua te shoh asgje.

Une te dua ty me tjeter jetoj
ai flet me mua,une emrin tend shqiptoj
Pse qenka ndare me hile keshtu kjo bote,
ne moshen me te bukur duke jetuar me lot.... !!!???

MemphiSx
18-12-09, 00:18
Pa Titull.

Dalėngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,

qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,

qė nuk ndryshon rrugė,

qė nuk rrezikon,

qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,

qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.

Dalėngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,

qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,

qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,

qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.

Dalėngadalė vdes ai qė nuk udhėton,

qė nuk lexon,

qė nuk dėgjon muzikė,

qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.

Dalėngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,

qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,

qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,

qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.

Dalėngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,

qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe

qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.

E shmangim vdekjen me doza tė vogla,

duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė

kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe

se thjeshtė fakti qė marrim frymė.


:( :( :( E Bukur...!

deas
30-12-09, 13:10
Shko se dikush tjeter po te pret
Shko se nje zemer tjeter te therret
Shko e me le vetem te vuaj ...
Shko sepse Zoti keshtu e paska shkruar
Shko e me le vetem te qaj
Shko sepse ti nuk ke faj ...
Shko e buzeqeshi dikuj tjeter
Une do te rri ketu te digjem e te tretem
Shko se e tille eshte kjo bote
Shko e mos derdh asnje lot...
Shko e prape me duaj
Shko por lamtumire mos me thuaj ....

Honesty^uk.
27-02-10, 17:31
Endrra ...ndjenja..dashuri...

Enderrat me cojne ne nje vend e ne nje kohe tjeter...
Ku jeta ime kishte arsye dhe ishte ritmike
Isha shume i lumtur dhe ne dashuri...
Zoti me solli nje Angel qe ishe TI
Ajo me donte aq shume sa askush...
E shihja e ndjeja...

Bisedat qe bem te dy te shtrire ne ret e bardha...
ajo avash me ledhatonte fytyren dhe floket...
dhe thoshte keto fjale...:
Me mungojne ato kohra,ato dite,ato momente...
por askush smund t'i heq memorit nga ne...
MY ANGEL.....ajo gjithmone do mbetet e tille
prej tani deri ne eternity...

Honesty^uk.
07-03-10, 17:46
Perseri TI

Ne naten e qete
ne gjumin e lehte
kur ti me kujtohesh
nuk mundem me fjet


Rruget jan te gjata
netet jane pa fund
qendroj larg teje
e s'te gjej askund,
eja ti pran meje
mos me le n'vetmi
lejoma te puthi njeher
dhe t’a largoj ket merzi.


Honesty

Honesty^uk.
07-03-10, 17:51
Zemra zemres
i bon lutje
dashuria e pare
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
zemra e mashllit
esht si gur
kush hin brenda
nuk del KURREEEEE

Honesty^uk.
08-03-10, 10:18
E dashur moter, NĖNĖ, mike apo grua
dua te te rikujtoj pse kaq shume te dua

Ēdo dite qe dielli lind e perendon,
ndodh se prania jote ia mundeson.

E ku gjerat ecin mrekullisht,
eshte dora jote ne to, sigurisht,

ku degjohen qeshje, gezim e dashuri,
kujtohem qe ate e ke sjelle ne jete TI.

Edhe pse 365 dite jane te tuat
GEZUAR 8 MARSIN se gjithmone te DUA.

vazhdon buron jete dhe harmoni
se askush tjeter nuk di si TI


Honesty

Jana
09-03-10, 17:48
E enderrove ate ēast?

E enderove ate ēast
Kur njerzit do te na linin nje moment, vetem?
Qe t'i thoshim njeri tjetrit diēka me shume
Qe ti te ishe Ti dhe une te isha Une?

Ja tek erdhi..
Ti s'the asgje
Asgje s'thashe dot as une.
Akrepi vraponte ne fushen e ores
ne si kujtim na mbeti
vetem nje shtrengim i lehte i dores..

Idila
18-03-10, 00:18
Ju pėrgėzoj Deas, jeni njė lundėrtare e ēmuar mes vargjeve poetike. :)

Honesty^uk.
21-08-10, 15:40
PĖRGJIGJE

Ju them se vite nuk ka,
as ditė kot tė kem jetuar,
as udhė kot shkelur nga ca,
as lajme kot fare shqiptuar.

S'kam njohur botė qė s'kam dashur
dhe as dhurata pėr tė qeshur,
as dashuri kurrė s'kam pasur
tė kotė edhe tė gėnjeshtėr;

Por zjarr'i saj,zjarri i etur
nė zemėr time ėshtė djegur.
dhe asnjė herė s'ėshtė vonė
udhėn e jetės ta rinisėsh,
nga e kaluara asnjė shkronjė,
asnjė rėnkim tė mos e prishėsh.


Honesty

ShEjToNkA
22-08-10, 01:27
PĖRGJIGJE

Ju them se vite nuk ka,
as ditė kot tė kem jetuar,
as udhė kot shkelur nga ca,
as lajme kot fare shqiptuar.

S'kam njohur botė qė s'kam dashur
dhe as dhurata pėr tė qeshur,
as dashuri kurrė s'kam pasur
tė kotė edhe tė gėnjeshtėr;

Por zjarr'i saj,zjarri i etur
nė zemėr time ėshtė djegur.
dhe asnjė herė s'ėshtė vonė
udhėn e jetės ta rinisėsh,
nga e kaluara asnjė shkronjė,
asnjė rėnkim tė mos e prishėsh.


HonestySa bukur thur o inson!
Tė lumtė penda pėr tė gjitha vargjet e kėsaj ode!

Honesty^uk.
22-08-10, 08:07
Sa bukur thur o inson!
Tė lumtė penda pėr tė gjitha vargjet e kėsaj ode!

Nalet te falenderoj per vleresimet dhe pershtypjet tua.
Honesty

Honesty^uk.
22-08-10, 08:12
Miku im !!!!!!

Miku im i shtrenjtė lamtumirė!
ty kėtu nė shpirt tė kam ta dish!
fati po na ndan sot pa mėshirė,
po diku do shihemi sėrish.

Lamtumirė, mik, pa fjalė e lotė!
vetullat t’i ngrysėsh, s’ke pėrse
vdekja s’ėshtė e re nė kėtė botė,
as tė rrosh nuk ėshtė e tillė.........

Honesty

tipi engjellor
22-08-10, 12:24
ty te duket se je me e mira
Se kurre s'do ndrushosh
Por jo, ka ligje natyra
Keto do ti provosh.
Jeta eshte nje evolucion
Qe i jep cdo njeriu gjithesin
Te lind, te rit, te embelson
Pastaj ne gjirin e saj te perpin
Ne mengjes te jep rinine
Ne dreke endra gezime plot
Ne darke te afron pleqerine
E neser te zhduk fare nga kjo bot.
Ja pra c'je ti
Qe te duket vetja mbi te tjera
Dicka pa rendesi
Baker qe si esht ritur kure vlera.
E bukur je vertet
Henes i konkuron
Por vdekja s'te le te qet
Ajo prane te kerkon
E bukur me shkelqim
Yjeve u ri prane
Por krymbat duan ushqim
Ata! Duan te hane.
Ata s'pyesin pse je e bukur
Ata do te te hane me endje
Ata! Kane per te te zhdukur
Sepse ata s'kane si ty mendje.
Eshte e kote qe e mendon
Nuk ke perse te strukesh
Pas shetitjes, qetesia te kerkon
Je e destinuar te zhdukesh.
Te jesh e qet, te jesh krenare
Nuk duhet ti biesh kokes
Sepse nuk do te zhdukesh fare
Vetem dy metra posht tokes.
Do thuash - C'me duhet mua?
Sa te jem e re do defrej
Mire, por po u qelb nje krua
Per te pire asnje s'do vej.
Per ty ......... jeta nuk qan
Sepse asgje nuk do kuptoje
Kur nje pik uje nga ky oqean
Lart ne qiell do avulloje.
*******************

Nese une e pra do te vdes
i fundit ti me puth ne ball se me ke dashur me gjith shpirt
per aq koh sa uen isha gjall
E po te le si amanet varrin e ftoht ku vet do hyj
mos ma mbuloni me mermer
dua ti dal barit permbi
E kur te ket ardhur maji
tek varri eja me tako
fijet e barit mbi koken time
me mall si floket e mia mi ledhato
nga zemra ime e tretur
do te mbij nje lulekuqe
ndersa une nuk mund te ngrihem
ti mere puthe - puthe
ne cast ato do te mblidhen
petalet e kuqe nga malli
dhe do te puthin buzet e tua
ashtu si te puthja une persegjalli
***************************
Urrej syte e tu,qe vec me mashtrojne
urrej buzet tua,qe vec me tradhetojne
urrej shikimin tend,qe me perul para teje
urrej hapat tua,kur vine drejt meje
urrej ku me thua,te dua me shpirt
urrej kur pas meje,nje tjetre ia perserit
urrej kur me krahe,me afron drejt vetes
urrej kur ma ndryshon,rrjedhen e jetes
urrej kur me genjeshtra,ma ndryshon mendimin
urrej kur ben,sikur e kupton gabimin
urrej kur me thua,do jemi bashke si sot
por mbi te gjitha urrej fatin ,
qe nuk te urrej dot!...
*********************
sot po shkruaj per ty jeta ime
fjalet qe dalin nga zemra ime po shkruaj
thelle jam zhytur ne kujtime
e nga malli e dashuria po vuaj
ti me bere poete ne dashuri
ti me bere te shkruaj vargje
per ty thur gjith jeten poezi
per ty qe zemren ma kenaqe
le te behet himn kjo poezi
dhe ne cdo moment te jetes
ka per te qen nje mrekulli
ah,sikur ta dije sa te dua
se sa shum me mungon
cdo cast qe rrije me mua
se zemra zemren kerkon
po ta le kete kujtim ne vargje
qe gjtihmon ta lexosh
edhe kur te jem larg nder varre
te vish e te ma kendosh!

Honesty^uk.
03-09-10, 20:53
http://j0.tagstat.com/image03/4/2455/0006052Z2hl.jpg

Honesty^uk.
17-02-11, 09:59
U Ē K


Mbi gjakimin e lashtė Forcė e ngritur
E mpleksur ndėr kohėra si stuhi e rrufe
Lisi kokė nė qiell nė rrėbeshe rritur
Lartėsisė diellore shkon me ty atdhe.

Gjaku nė damar flamurin e valon
Frymėverohet dimri mė njė emėr
Det nė dallgė i qeshur syri vezullon
e ndjejmė mė tė ngrohtėn nė zemėr.

Nga ngrehina e re flitka edhe muri:
-Ē`u mboll nė aqė mote,u mbi…
Ushtri Ēlirimtare njerėzish palcė guri
Shkėmbi qė s`ja di nė kurrnjė stuhi.

Nė ato lartėsira,te flamuri i ngritur
Sakush do e sheh gjakun qė dasmon
Te emri i ngritur si njė e ndritur,
Diadema e lirisė vezullon

Honesty^uk.
17-02-11, 10:02
KOSOVE


Me rrespekt kujtojmė tė kaluarėn,
Dhe pėr jetė, nuk e harrojmė tė shkuarėn.
Kaluam sfida dhe momente tė vėshtira,
Por me durim kemi bėrė qudira.

Sot jemi tė lirė dhe tė pavarur,
Nga dhembja te gėzimi kemi ardhur.
Tash kemi shtetin, tė cilin e gėzojmė,
Ta duam dhe mbajmė, tė gjithė premtojmė.

Falenderues pėr tė gjithė ata qė ndihmuan,
Qė kėtė pėrhershmėri gėzimi pėr ne realizuan.
Lusim Zotin, pėr bekimet e Tij, pambarim,
Qė kėtė shtetin tonė ta ruaj dhe pėrgėzojė me pėrparim.

Kujto tė kaluarėn dhe gėzo tė tashmen,
Puno tė tashmen dhe syno tė ardhmen.
Festo me gėzim dhe krenari,
Tre vjetorin e shtetit mė tė ri.

Jana
23-03-11, 17:17
Edhe njė herė pėr ty

Dashuroj te ti

riskun e anijes qė udhėton drejt polit

Dashuroj te ti

guximin e eksploratorėve tė mėdhenj,

Dashuroj te ti tė largėtėn,

Dashuroj te ti tė pamundurėn.

Hyj nė sytė e tu si nė njė pyll

ku veē dielli hyn,

Dhe unė, i mbytyr nė djersė, i uritur e zemėrak,

Me zjarrminė e gjahtarit

kėrkoj trupin tėnd.

Dashuroj te ti tė pamundurėn,

Por aspak dėshpėrimin.

Dhe !

Ti je skllavėria dhe liria ime,

Ti je trupi im qė digjet

Si trupi i zhveshur i netėve tė verės.

Ti je vėndi im,

Ti, me hullitė e blerta tė syve tė zinj,

Ti, kaq e bukur, ngadhnjimtare,

Je malli im

Krejt e paarritshme nė ēastin kur tė mbaj nė krahė.

tipi engjellor
23-03-11, 17:18
aman nga zemra mani se na prekni aty ku skemi qejf hahahhahaha

tipi engjellor
23-03-11, 17:19
Sa shpejt ike shpirti im
me le me mall e ne kujtim
vec me mall e plag ne zemer
dashuri e lene pa emer
syt e mi i le me lot
...vrave zemren qe te deshti fort.

Honesty^uk.
09-06-11, 17:45
KUJTIME QĖ NUK BRAKTISEN.

Unė me arsye mundohem t’argumentoj ēdo perespektivė
Se e nesėrmja pėrherė zbardh me njė vizion tė ri
Ku e djeshmja lehtė nuk mund tė harrohet
Kujtimet e sė djeshmes,gjithnmonė nė shpirt rrinė.

Sa herė mundohem nga mendja kujtimet ti fshij
Por zemra gjithmonė mi refuzon
Kutimet e sė kaluarės mbajnė hapat e mi
Shpresa tė reja ēdo ditė njerzėve u agojnė.

Kur zėra t’panjohur thurin stresin kaotik
Dhe ti zhytesh nė tė madhin trishtim
Ti me guxim hedh vėshtrimin drejt s’ardhmes
Pa harruar zinxhirėt e djeshme tė robėrisė.

Dhe pastaj kthen sytė me shpresė drejt qiellit
Duke pėrqfuar rrezet e diellit me mandat qiellor
Ku gjithė lavd kėputėm vargonjtė e robėrimit
Mbi gjakun e derdhur,e ardhmja gjith drit’ po agon.

Honesty

Honesty^uk.
09-06-11, 17:54
MBI PREHRIN TEND


Mbi prehrin tend, dua te ve koken,
Ne endrra te bardha te shoh Ty dhe boten....

Te ndjej feshferimen e dores mbi floke,
Burimin e zerit kur embel me thote...

Te degjoj dhe rrahjet qe jep ajo zemer,
Lumenjte e gjakut, pranvere dhe enderr...

Fjalezen e ngrohte, si fllad ne pranvere,
Dhe flokun e gjate kur mbi mua te bjere...

Te bien mbi mua dhjetra frymezime
Freski si erashke ti bejne zemres sime...

Dhe ashtu te dy nen pyllin e arte,
Kur floket e gjate ujvare qe nga lart...

Te me japesh puthje, si te jene mesazhe,
Lugina, burimet te lozi me saze..

Ta harrojme boten, boten qe rrethon,
Lulet, dashurine me ngjyra ta thone...

Mes puthjes se gjate te kthehen arome...
Aromen qe prehri juaj e krijon...


Honesty

Honesty^uk.
09-06-11, 20:51
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/36376371.jpg (http://static.panoramio.com/photos/original/36376371.jpg)
(http://www.panoramio.com/user/2341114?with_photo_id=36376371)

Liqenin lexoj


Shumč alfabete mėsova
Bota i di
Sot alfabetin e liqenit njoha
A s’čshtč kjo mrekulli???

Kapčrceva Bunčn,Drinit iu afrova
Me sy preka
Binjakčzimin e tyre,puthitjen...

Bebčzat mč ndryshuan ngjyrčn
U zhyta thellč nč perlčn e Shkodrčs
Nė kaltėrsi,nė valės,
Nė pėrjetėsi.....

Duke notuar pa u lagur
Vetveten nč mes tč liqenit e gjeta,
se si ndodhi kjo, nuk e di
mčsova tč lexoj alfabetin e ri!

Gjuhčn e hčnčs kaher e kam ditur
Edhe tč diellit,tč yjeve e qiellit,
Sot shijova tč kaltrčn e kulluar
Mčsova gjuhčn mahnitėse tč ujit!

Magjishčm pčrkundej uji nč liqe
Mjalta nga shpirti mč buronte,
Zemrčs i kėndoja me alfabetin e sapomčsuar
Isha edhe unč njč hije e pčrvčluar,
Nč kaltčrsinč e valčve tč hutuara!

Aromč e liqenit tč Shkodrčs
M’i qendisi vargjet e poezisč
Bukuria mahnitse e Malsisč
Emėr,gjuhė,nder i krenarisė!!!!!

Honesty^uk.
15-08-12, 11:09
http://i7.tagstat.com/image08/a/926b/01xq053qF9H.jpg
Written with a pen,
sealed with a kiss.
If you're my friend,
please answer this:
Are we friends or are we not?
You told me once, but I forgot.
So tell me now and tell me true,
So I can say, I'm here for you.

Of all the friends I've ever met,
You're the one I won't forget.
And if I die before you do,
I'll go to HEAVEN
and wait for YOU.

Honesty