PDA

View Full Version : Mis Albania-Agnesa Vuthaj


Ma-Origano
06-12-07, 14:44
Agnesa Vuthaj lindi mė 8 shkurt (http://sq.wikipedia.org/wiki/8_shkurt) 1986 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1986) nė Istog (http://sq.wikipedia.org/wiki/Istog). Ajo u zgjodh 2003 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2003) Miss Kosova (http://sq.wikipedia.org/wiki/Miss_Kosova) dhe 2004 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2004) Miss Albania (http://sq.wikipedia.org/wiki/Miss_Albania).
Ajo nuk ia ka dorėzuar kurorėn fitueses sė kaluar Shqiponja Vllahnas (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Shqiponja_Vllahnas&action=edit) me arsyetimin se gara nuk ishte institucionale.
Ajo ka punuar si vullnetare pėr Kryqin e Kuq tė Kosovės (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Kryqi_i_Kuq_i_Kosov%C3%ABs&action=edit), qė nga viti 2001 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2001), duke ndihmuar familjet e varfra, fėmijėt jetimė dhe tė tjerė. Ajo, gjithashtu ka punuar nė OJQ-nė "Vizioni (http://sq.wikipedia.org/wiki/Vizioni)" nė vendlindjen e saj, Istogu (http://sq.wikipedia.org/wiki/Istogu). Ka qenė e vetmja bukuroshe Miss Kosova, qė ėshtė pritur nga presidenti i Kosovės (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kosova), Ibrahim Rugova (http://sq.wikipedia.org/wiki/Ibrahim_Rugova).
Agnesa Vuthaj organizoi "Miss Kosova 2006 (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Miss_Kosova_2006&action=edit)" me datė 23 shtator (http://sq.wikipedia.org/wiki/23_shtator) 2006 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2006). Ajo zgjodhi edhe bashkėpuntorėt si fotografin e mirėnjohur Fadil Berisha (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Fadil_Berisha&action=edit). Por mysafir special nė krah tė saj do tė jetė edhe John Mattheu (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=John_Mattheu&action=edit), organizator i spektakleve botėrore tė bukurisė si “Miss Univers 2005”, “Miss Gjermania”, “Miss India” etj.
Me datė 26 tetor (http://sq.wikipedia.org/wiki/26_tetor) 2006 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2006), Agnesa Vuthaj u emėrua zyrtare pėr informim nė zyrėn e Nexhat Daci (http://sq.wikipedia.org/wiki/Nexhat_Daci), kandidat pėr kryetar tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės (http://sq.wikipedia.org/wiki/Lidhja_Demokratike_e_Kosov%C3%ABs). Sejdė Tolaj (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sejd%C3%AB_Tolaj&action=edit), njė nga bashkėpunėtorėt e Nexhat Daci (http://sq.wikipedia.org/wiki/Nexhat_Daci), ka thėnė se Vuthaj ėshtė e mirėseardhur nė ekip. “Ėshtė njė person i duhur, nė vendin e duhur. Do tė jetė kėnaqėsi pėr ne bashkėpunėtorėt e saj, ta kemi afėr dhe tė punojmė me tė”,- ka thėnė ai. Tolaj e ka pranuar se bukuria e Vuthajt, ka qenė njėri nga faktorėt qė ajo tė angazhohet nė ekipin e Dacit dhe se kjo bukuri mund tė bėjė shumė njerėz, tė pėrkrahin ish-kryetarin e Kuvendit tė Kosovės. Por jo i vetmi. “Po, bukuria ka qenė njė arsye. Por ėshtė edhe menēuria. Kėto kombinohen krejt dhe ajo del njė person adekuat”,- ka thėnė ai. “Ajo ėshtė njė oratore e mirė, ėshtė njeri i politikės, pasi qė studion Shkencat Politike, pra ėshtė njė njeri tamam i duhur”.
Agnesa Vuthaj ėshtė studente nė dy universitete private: Arena e Arsimit Bashkėkohor (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Arena_e_Arsimit_Bashk%C3%ABkohor&action=edit) (AAB (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=AAB&action=edit)) dhe Kolegji “Fama” (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Kolegji_%E2%80%9CFama%E2%80%9D&action=edit). Nė tė dy universitetet, ajo nuk paguan asgjė, pasi qė mundėsinė pėr studime pa pagesė, ia ka siguruar titulli “Miss Koso (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Miss_Kosova_2003&action=edit)

Amina
11-12-07, 18:56
Mire shume, Agnesen e kam njoft si femije.
Gjate luftes ne Kosove familja e saj ka ik ne Gjermani, dhe per pak vite kan jetu ne qytetin tone.Dikur shteti gjerman i ka debuar.
Me vjen mire per suksesin e saj.
E i uroje te gjitha te mirat.

Ma-Origano
13-12-07, 18:27
se pari flm per pergjigjen!!

Ma-Origano
13-12-07, 18:28
se dyti flm qe bere diskutimen se ajo eshte e mire!