PDA

View Full Version : Pyetje


Dilaver
13-12-07, 23:01
Nėse subjekti politik i cili ka fituar tė drejtėn pėr formim tė qeveris nuk arrin tė gjej aleat koalicioni, me fjalė tjera nėse asnjėni nga subjektet politike nuk pranon tė hyj nė koalicion me fituesin e zgjedhjeve, sipas rregullave tė lojės (juridikisht) cilėt janė hapat e mėtutjeshėm?

Marco
14-12-07, 00:14
Nėse subjekti politik i cili ka fituar tė drejtėn pėr formim tė qeveris nuk arrin tė gjej aleat koalicioni, me fjalė tjera nėse asnjėni nga subjektet politike nuk pranon tė hyj nė koalicion me fituesin e zgjedhjeve, sipas rregullave tė lojės (juridikisht) cilėt janė hapat e mėtutjeshėm?


Sa i perket rregullave juritige te Europes jan se nese votuesit dalin nen 50% shin, e drejtvotuesve , ateher ato vota anulohen edhe duhet te shkarkohen kryesit e partive, kurse ne kosov oshte shum kallaj se ligji nuk egziston edhe mundesh me pranu krej qka te konvenon , sikur en koh te Tites tyneher.
Pergjigjeje konkrete per ket pyetje nuk di , se ta ndrova edhe pak temen . Na fal a !!!

Guri i madh
14-12-07, 09:29
Nėse subjekti politik i cili ka fituar tė drejtėn pėr formim tė qeveris nuk arrin tė gjej aleat koalicioni, me fjalė tjera nėse asnjėni nga subjektet politike nuk pranon tė hyj nė koalicion me fituesin e zgjedhjeve, sipas rregullave tė lojės (juridikisht) cilėt janė hapat e mėtutjeshėm?une mendoj se kryetari i merr disa kompetenca qka nuk i ka deri nė at moment dhe e formon nji qeveri teknike (apo qeveri e shpetimit kombtar po disi keq po tingllon se qeveri e shpetimit kombtar formohet vetem ne raste kunder,revulucioni siq ishte rasti me RUMONIN)

po prap po them qeveri teknike per nji koh tė caktuar 6 muaj mas shumti deri nė zgjedhjet e ardhshme