PDA

View Full Version : Haxhi ne foto


xnjeri
28-12-07, 16:16
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143491.jpg

xnjeri
28-12-07, 16:18
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143589.jpg
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143566.jpg
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143629.jpg

xnjeri
28-12-07, 16:18
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143646.jpg
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143661.jpg
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143681.jpg

xnjeri
28-12-07, 16:19
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143750.jpg

http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143768.jpg
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143908.jpg

xnjeri
28-12-07, 16:20
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143940.jpg
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198144052.jpg
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198144096.jpg

xnjeri
28-12-07, 16:21
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198144172.jpg
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198144194.jpg
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198144248.jpg

xnjeri
28-12-07, 16:22
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198144225.jpg

xnjeri
28-12-07, 16:38
Nje Saudian kryn haxhin 95 her dhe hyn ne librin e e Genisit
http://pms.panet.co.il/online/images/articles/2007/12/26-12-07/2d647a373a.jpgNje saudian i quajtur Mid-has ne haxhin e vitit 1428h 2007 ka regjistruar nje numer te veqant me qe hyn ne librin e Genisit.
Banori saudian Mid-has i cili ka 124 vjet me kryerjen e haxhit te ketij viti i mbush 95 haxha, duke pohuar se pas cdo haxhi ai ndjen nje pushim dhe qetsi shpirterore.
Hoxh Mid-hasi thot: sinqeriteti dhe veprat e mira e shtojn ymrin per shkak te qetesis shpirterore qe dhurojn keto dy gjera.
Haxhi i parė i tij ka qen me mbretin Abdul Aziz Allahu e meshiroft.

Preshevar
02-01-08, 13:57
Shiqone Mekėn nė 3Dimensione : http://islammedia.free.fr/3d/page1/mecca.exe

Shiqone Mekėn nė 3Dimensione : http://islammedia.free.fr/3d/page1/360_MEKKE.exe

Shiqone Medinėnnė 3Dimensione : http://islammedia.free.fr/3d/page1/360_MEDINE.exe

Preshevar
09-02-08, 11:13
Ja disa foto tė veqanta pėr besimtarėt e dardania.de , jan disa skena, muslimanė, vende tė shenjta tė Mekės para "boom"-it tė petrolit (1953).
Tė gjitha jan te pa-gdhendura dhe kjo i ngjan nje haxhi sikurse ne kohėn e Profetit saws.

Fillojm :

Aeroporti i Jeddah-it
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/2.jpg


Port-i i Jeddah-it
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/3.jpg


Qendra kontrollore e pasaportėve mes Jeddah dhe Mekės.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/4.jpg

Kryeministri egjiptian me nje qeveritar te Jeddah-it (nė tė majt)
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/5.jpg

Preshevar
09-02-08, 11:13
Regjioni i Arafatit
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/6.jpg
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/7.jpg


Njė haxhi duke shkruar nje letėr familjės sė tij.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/8.jpg


Disa haxhinjė duke pėrgaditur ushqimin per n'Arafat.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/9.jpg

Preshevar
09-02-08, 11:15
Haxhinjėt duke u ē'vendosur pas drekės. Gajbėt plot me shishe te xhamit qe u pėrdorshin per abdest (wudhu).
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/10.jpg


Rruarja komplet e flokėve.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/11.jpg


Ceremonia e gururzimit. Haxhinjet qe bartin turbane me ngjyrė tė kuqe bejn pjes te nje fisi qe jetojn mes Mekės dhe Al-Tai'fah.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/12.jpg


Haxhinjėt zgjedhin dhe blejn delėt e tyre.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/13.jpg

Preshevar
09-02-08, 11:16
Nje njeri transporton mishin e sakrificės nė shpinė tė keti mushki.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/14.jpg


Njė policė nė shėrbim.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/15.jpg


Nje polic pstron "Gurin e zi" para se tė gjithė tė fillojn dhe ta prekin atė sipas rendit dhe respektit.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/16.jpg


Haxhinjėt e e shiqojnė zbukurimin e "KABĖS" (kaaba) e bėr nė Egjiptė.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/17.jpg

Preshevar
09-02-08, 11:19
Haxhinjėt duke ber "Tawwaf" rrethė "Kaabės". Mund tė shohim bunarin e Zem-Zem(it).
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/18.jpg


Lėvizje jashtė Xhamisė sė Shenjtė. Nga ana e "Safa wal Marwa". I shohim disa shitės tė tepijavae, tė bukės, tė ēaji dhe tė kafės.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/19.jpgDisa haxhinjė qė nuk patėn mundėsi te hyjnė mbrenda xhamisė (kallabllak i madhė) tė ulur duke ndėgjuar ligjėrata.
http://nabil.moufadil.free.fr/photos/hajj1953/20.jpgPėr ti shkarkuar kėto foto, po ua lė nė dispozicion njė link (lidhje) qe do i grupon tė gjtiha keto foto. Shpėrndani kėto dhurata, e mos i ruani vetėm pėr juve ! :wink:Shkarkoni kėtu (http://portail.islamboutique.fr/telechargement/hajj1953_www.islam-france.fr.rar)

Kodra
09-02-08, 21:15
**********
**********
**********

Nėse mė lejohet tė bėjė njė pyetje, do ta pyesja me gjithė qejf Preshevarin nga i cili tė shumtat e fotove vijnė :

A do tė dėshiroje tė jetoje si kėta nė kėto kushte tė treguara nė Foto ????


Nėse nuk lejohen pyetjet nė kėtė Temė, ftojė Moderatorin pėrkatės tė fshijė pyetjen time!!!


Kodra

Kodra
09-02-08, 21:16
http://www.aljazeeratalk.net/forum/upload/1/1198143491.jpg**********
**********
**********

Ēka tregon kjo Foto ?

nėse ka dikush tė sqarojė, pėrgjigjet

Preshevar
09-02-08, 22:43
**********
**********
**********

Nėse mė lejohet tė bėjė njė pyetje, do ta pyesja me gjithė qejf Preshevarin nga i cili tė shumtat e fotove vijnė :

A do tė dėshiroje tė jetoje si kėta nė kėto kushte tė treguara nė Foto ????


Nėse nuk lejohen pyetjet nė kėtė Temė, ftojė Moderatorin pėrkatės tė fshijė pyetjen time!!!


Kodra

Qfar kushte ?... Nė haxhė, eshte e pa mundshme te takosh njerzi me kostume kravatash, ku shkallet sociale e bejn te vetėn me eret "superiore". Ketu veshja me Ihram behet obligim per besimtarėt para se te hyjnė ne Meke dhe kjo demonstron barazimin e njerezve, gra = burra, tė bardhė = tė zi, tė vegjėl = tė mdhej, doktora = bėrrllogji, shqiptar = kinez, hoxhollarė = nxėnės, ku para Zotit, Krijuesit tė gjithsisė jan tė barabartė, pa asnjė dallim te qfar do qoft motivi !

Un me gjithė qef e kisha pėrjetuar kėtė haxhė ! Dhe e lus Zotin qė te ma mundesoj sė paku 1x te vizitoj qabėn e Bekuar qfar do qofshin kushtėt (ka pak rendesi kjo) !

**********
**********
**********

Ēka tregon kjo Foto ?

nėse ka dikush tė sqarojė, pėrgjigjet


Pirja e duhanit ndalohet.

Dhe nese nuk e din, Meka dhe Medina jan tė vetmit qyteze nė botė ku shitja e duhanit eshte e ndaluar, edhe pse keto qyteze jan me mė shum se 2/3 milion banorė.

Kodra
09-02-08, 22:59
**********
**********
**********

Unė mendoja se po e tregon njė njeri qė edhe pse shenja e vendosur ndalon pirjen e duhanit, ai prapė e ndez cigaren dhe nuk e pėrfillė atė shenjė, me njė fjalė mendoja mos po e tregon kulturėn e disa njerėzve tė cilėt nuk shohin shenja.

Tė falemnderojė pėr sqarimin!

Preshevar
09-02-08, 23:08
**********
**********
**********

Unė mendoja se po e tregon njė njeri qė edhe pse shenja e vendosur ndalon pirjen e duhanit, ai prapė e ndez cigaren dhe nuk e pėrfillė atė shenjė, me njė fjalė mendoja mos po e tregon kulturėn e disa njerėzve tė cilėt nuk shohin shenja.

Tė falemnderojė pėr sqarimin!Arabishtėn se lexoj, po nese e shiqojm panelėn, at here mundemi me verejt edhe nje shejė tregues qe tregom pas shpines te keti haxhiu per ndalimin e pirjes se duhanit.

Nė haxhė i ke nga te gjitha kombėt e botės, prandaj s'eshte edhe per befasi nese 1 apo 2 si respektojn keto ligje njerzore qe si bejn edhe aq dėm te tjerėve.

valiii
10-02-08, 01:34
**********
**********
**********

Nėse mė lejohet tė bėjė njė pyetje, do ta pyesja me gjithė qejf Preshevarin nga i cili tė shumtat e fotove vijnė :

A do tė dėshiroje tė jetoje si kėta nė kėto kushte tė treguara nė Foto ????


Nėse nuk lejohen pyetjet nė kėtė Temė, ftojė Moderatorin pėrkatės tė fshijė pyetjen time!!!


Kodra


Po Kodra, une do deshiroja te jetoja si keta, po ne keto kushte te treguara ne foto ... E ēka tash ??? ke ndonje pyetje tjeter ?!

BE LK
10-02-08, 21:19
**********
**********
**********

Unė mendoja se po e tregon njė njeri qė edhe pse shenja e vendosur ndalon pirjen e duhanit, ai prapė e ndez cigaren dhe nuk e pėrfillė atė shenjė, me njė fjalė mendoja mos po e tregon kulturėn e disa njerėzve tė cilėt nuk shohin shenja.

Tė falemnderojė pėr sqarimin!


Kodra Ai njeri qendron jashte portes se qytetit, dhe tabela tregon se brenda nuk lejohet duhanni.....!
Ka nje shiqgjete siper ku tregon se brenda nuk lejohet... Mos komentoni kur nuk kuptoni...!

p.s. Ne tabelen me Shkrim te madh ku eshte vendosur shenja e ndaleses se duhanit shkruhet: Mberritet ne nje qytet /te ruajtur/te bukuar/te shenjte/fisnik/te paster/.. (ermenda disa epitete pasi une nuk gjej fjale shqip me e perkthy) Prandaj largohuni nga duhani, apo, qe te largoheni nga duhani.....!

me te mira BE LK

Preshevar
03-03-08, 20:21
Nga biografia e Malcolm X, me ndihmėn e Alex Haley-a, letra “Rrėnjėt”;

Autor: Malik Shabaz (Malcolm X)

Pėrktheu: Hamdi NUHIJU

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Kur haxhiu Malik Shabaz ishte nė Meke i shkruajti njė letėr bashkėpuntorėve tė tij tė besueshėm nė Harlem… nga zemra:

http://bp3.blogger.com/_DiakVEVBTEc/R8v4NNFa1yI/AAAAAAAABpQ/PFNE-D_Jdtc/s320/malik.jpg
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Mekka, Haxhxhi

Askund nuk kam takuar njė mikėpritje tė kėtillė tė ngrohtė nė shpirtin e pashmangshėm tė vėllezėrve musliman , i cili shpirt i lidhė tė gjithė njerėzit tė bardhė dhe tė zinjė kėtu , nė kėtė vend tė shenjtė , shtėpinė e Ibrahimit, Muhammedit dhe tė gjithė tė Dėrguarve tjerė nga shkrimet e shenjta. Kėtė javė isha pa fjalė dhe i rrethuar nga mirėsia e njerėzve tė tė gjitha ngjyrave tė cilėt i kam takuar rreth meje.

Isha i bekuar me vizitėn e qytetit tė shenjtė Mekės , kam bėrė tavaf shtatė herė rreth Qabes , nėn udhėheqjen e tė riut Muhammed , kam pirė ujė vet nė burimin Zem Zem. Kam vrapuar shtatė herė ndėrmjet kodrave Safa dhe Merva. Jam lutur nė qytetin e vjetėr Mina dhe nė kodrėn e Arafatit.

Ishin rreth dhjetėmijė haxhxhinjė nga tė gjitha anėt e botės. Tė gjitha ngjyrat e njerėzve i pashė nga tė bardhė dhe tė verdhė deri nė ngjyrėn e zezė afrikane. Por , tė gjithė ishin tė pėrkushtuar nė ritet e njejta duke treguar shpirt tė unitetit dhe vėllazėrisė tė cilat gjatė pėrvojave tė mia nė Amerikė asnjėherė nuk kam mundur t`i takoj tė bardhėt dhe tė zinjtė nė njė formė tė tillė.

Amerika duhet tė mėsojė nga Islami , pėrderisa kjo ėshtė njė fe e cila i shlyen problemet racore nė rrethet e saja. Gjatė udhėtimeve tė mia na botėn islame , kam biseduar dhe kam shkėmby mendime me tė bardhė , bile kam takuar edhe musliman tė bardhė nga Amerika , pėr tė cilėt nė Amerikė kam pasur mendim ndryshe tė gabuar pėr to. Askund dhe asnjėherė nuk kam parė sinqeritet tė kėtillė midis vėllezėrve tė vėrtet tė cilėt e praktikojnė islamin njejtė pa marrė parasysh ngjyrėn e trupit.

Ndoshta edhe do tė shokoheni nga kėto fjalėt e mia. Por , nė kėtė haxhx atė ēka kam parė dhe pėrjetuar , jam detyruar qė disa mendime tė mia tė dikurshme t`i ndryshojė. Pa marrė parasysh bindjeve tė mia tė fuqishme , gjithmonė kam qenė njeri qė ėshtė munduar t`i pėrshtatet rrethit dhe kam qėndruar fuqishėm nė atė qė tė pranojė realitetin e jetės , se ai sjellė pervoja tė reja dhe njohuri tė reja. Gjithnjė kam pasur mendje tė hapur, ēka paraqet njė fleksibilitet tė patjetėrsueshėm e cila duhet tė hapėrojė njejtė dhe bashkė me kėrkimin intelegjent dhe tė vazhdueshėm tė tė Vėrtetės.

Kėto njėmbėdhjetė ditė tė kaluara nė botėn muslimane , kam ngrėnė nga e njejta tave , kam pirė nga e njejta gotė , dhe kam fjetur nė objektin e njejtė- duke iu lutur Zotit tė njejtė- me muslimanėt tjerė, tė cilėt sytė e tyre kanė pasur njė niansė mė ndryshe se unė , tė cilėt flokėt e tyre kanė qenė tė verdha, dhe lėkura e trupit ka pasur niancė tė bardhėsisė. Edhe nė fjalėt dhe veprat e muslimanėve tė bardhė kam hasur nė tė njejtin sinqeritet si tek muslimanėt e zinjė afrikan nga Nigeria, Sudani dhe Gana.

Ne me tė vėrtet ishim vėllezėr- pėrderisa besimi i tyre nė njė Zot tė vetėm hapte bardhėsi nė mendjet e tyre , bardhėsi nė ndėrgjegjen e tyre dhe bardhėsi nė rrethin se ku vepronin.
Kėtu kam mundur tė vėrej se nėse Amerikanėt besojnė nė njė Zot , ato munden tė pranojnė edhe realitetin e unitetit tė njerėzimit- dhe do tė ndaleshin t`i peshojnė , pengojnė dhe lėndojnė tjerėt pėr shkak tė dallimit nė ngjyrėn e lėkurės.

Me racizmin e cila e ka kapluar Amerikėn si njė semundje e pashėrueshme , ajo zemėr e bardhė “ krishtere” duhet tė jetė imune dhe tė zgjidhė problemet e kėtilla destruktive. Ndoshta ėshtė koha qė tė shpėtohet Amerika nga katastrofa e patjetėrsueshme , njejtė si ndodhi nė Gjermani ku pėr shkak tė racizmit u shkatėrrua edhe vet Gjermania.

Secila orė kėtu nė vendin e shenjtė mi hap horizontet e meditimit shpirtėror ajo qė mu mbyll nė Amerikė ndėrmjet dallimeve midis tė bardhėve dhe tė zinjve. I ziu amerikan asnjėherė nuk duhet tė ndihet fajtor pėr shkak tė ngjyrės sė lėkurės sė trupit tė tij- ai vetėm reagon nė racizmin katėrqindvjeēar tė amerikanėve tė bardhė. Por, siē racizmi e ēon Amerikėn nė rrugėn vetvrasėse , besoj , nga pėrvojat qė kam pasur me to , se gjenerata e re e tė bardhėve , nė kolegje dhe univerzitete, kanė parė tė vėrtetėn nėpėr mure dhe shumica e tyre do tė ngrehen shpirtėrisht nė rrugėn e vėrtet- e vetmja rrugė e cila Amerikėn e udhėheq drejtė shpėtimit nga katastrofa qė po iu imponohet me racizmin.

Askund nuk kam qenė i ndėruar nė kėtė formė. Askund kėtu nuk kam gjetur tė nėnēmuar dhe tė lėnduar. Kush do tė besonte nė bamirėsinė qė iu bėhet njė tė ziu amerikan? Para disa netėve njeriu i cili nė Amerikė ishte i akuzuar dhe i lodhur nga torturat e mėdha , ndėrsa kėtu nė vendin e shenjtė mė trajtuan si ambassador , mysafir i mbretit , mė dhanė apartament tė vet , krevet tė vet. Asnjėherė nuk kam mund tė besoj se do tė jam i ndėruar nė kėtė formė , nderim i cili nė Amerikė i bėhet Mbretėrve dhe jo tė zinjve.
Lavdėrimi i takon All-llahut, Zotit tė botrave.

Me rrespekt, haxhiu Malik Esh-Shabaz( Malcolm X)