PDA

View Full Version : Pas 12 vajzave, lindi djalė!


Dilaver
04-01-08, 01:29
Pas 12 vajzave, lindi djalė!

Kosovarja - Arben Gjinaj
Kishin kaluar mė shumė sė 23 vjet qė familja Kitaj nga fshati Zit i Sadik Agės, nė Gjakovė, prisnin lindjen e njė trashėgimtari mashkull. Ēifti Prend dhe Prene Kitaj, nuk u dėshpėruan as pas lindjes sė 12 vajzave me shpresėn dhe besimin nė Zot se njė ditė do tė vijė nė jetė edhe djali. Ata ishin tė pėrkushtuar nė realizimin e dėshirės sė tyre, sjelljen nė jetė tė njė voglushi. Dhe kėshtu edhe ndodhi, dėshira e tyre u pėrmbush me vullnetin e Zotit: dy muaj mė parė, nė kėtė familje u lind fėmija i shumpritur, tė cilin prindėrit e pagėzuan me emrin Pjetėr (sipas Biblės, emri Pjetėr do tė thotė, gur, shkėmb).
Tė dielėn nė mesditė, kur ”Kosovarja” e vizitoi kėtė familje, nė shtepinė e tyre ende vinin musafirė pėr tė uruar lindjen e djalit. Prindėrit shprehnin kėnaqėsinė mė tė madhe tė pėrjetuar nė jetėn e tyre. Hiq mė pak nuk mund ta fshihnin gėzimin as dymbėdhjetė motrat tė cilat e pėrqafonin vazhdimisht vėllanė e vogėl.
Nėna Prenė ndihej shumė e lumtur dhe e gėzuar pėr lindjen e birit tė saj.
”Kemi pritur shumė gjatė, shumė vjet derisa erdhi koha tė na lindė djali. Tė dymbėdhjetė vajzat mė kanė lindur thuajse ēdo vit. Edhe pse lindnin vetėm vajza, nuk merzitėsha asnjėherė. E rėndėsishme ishte qė fėmijėt tė lindnin shėndosh e mirė. Si unė ashtu edhe burri, kishim besim tė madh se do tė vinte dita kur do tė lindte edhe djali. Pas dymbėdhjetė vajzave, Zoti na fali dhe na gėzoi edhe me njė djalė. Djali tash i ka bėrė dy muaj dhe ėshtė nė gjendje shumė tė mirė shėndetėsore. Edhe tash, po tė mė lindte prapė vajzė, nuk do tė isha pėnduar….”, rrėfen nėna Prenė, pėr qėndrimin dhe vendosmerinė e saj dhe tė bashkėshortit derisa t’u lindte djalė, teksa nė dorė mbante gėzimin e shtepisė, djalin e hasretit.
”Burrin e kam djalė hasreti. Duke e ditur se edhe ai ishte i vetmi djalė nė familjen e tij, kishim dėshirė qė ta kemi njė trashėgimtar mashkull. E kemi pasur ndėrmend qė derisa tė lindė djalė tė lindim fėmijė. Na u ka pasė tekė qė ta kemi patjetėr njė djalė nė familjen tonė…” thoshte Prena, 41 vjeēare.
Nė muajin e katėrt tė shtatzėnisė, nėna Prenė, nga mjeku kujdestar e ka kuptuar se embrioni qė po zhvillohej nė mitrėn e saj ishte i gjinisė mashkullore. Kur i ka treguar mjeku se fėmija ėshtė djalė, Prena vetėm ka qeshur, por mė pas nuk ka mundur t’i pėrmbaj dot lotėt e gėzimit.”Gjatė kohės sė shtatzėnisė kisha njė ndjenjė gėzimi, por nuk e besoja ende pa e parė me sytė e mi. Nuk kisha edhe shum besim, ani pse gajtė vizitave rutinore, mjeku me thoshte mos u brengos se fėmija ėshtė djalė. Edhe kur e linda beben, mjeku erdhi dhe me t
ha se fėmija ėshtė djalė. Prap nuk besoja deri sa ma sollen fėmijėn te shtrati. Kur ma sollėn djalin, pėr disa minuta kam mbetur si e shtanguar dhe nuk dija se ēka po bėj, nga gėzimi kam filluar tė qaj dhe e kam pėrqafuar shumė….”, i shprehte me tė njejtin intensitet emocionet qė kishte pėrjetuar nė momentin kur e kishte parė djalin.
Prena thotė se nuk bėn dallime me fėmijėt, tė gjithė i shikon njejtė, madje tash ka kujdes mė tė madh pėr vajzat ngase i duket se mos po i len anash. Tė gjithė fėmijėt i afrohen, e puthin e perqafojnė, por vajza e tretė ėshtė e dhėnė mė shumė pas tij, ndėrsa e madhja mundohet qė tė kujdeset pėr tė. Sipas nėnės Prenė, fėmija ėshtė nė gjendje tė mirė shėndetėsore, ka shtuar shumė mirė nė peshė dhe ėshtė i urtė.
”Asnjė fėmijė nuk e kam rritur me qumėsht gjiri, tė gjithė janė rritur me ushqim artificial”, shtoi Prenė Kitaj.
Pas gėzimit tė lindjes sė djalit, Prena thotė se fėmijėt po i lutėn qė tė lindė sėrish fėmijė, pėr t’ua sjellė edhe ndonjė vėlla tjetėr, por tash ajo i ka kaluar tė dyzetat dhe nuk e di se ēfarė do tė bėjė nė tė ardhmen ngase thotė se nuk e di a do tė jetė nė gjendje pėr tė lindur fėmijė tjetėr.

Dilaver
04-01-08, 01:30
Pesėmbėdhjetė anėtarė me 75 euro nė muaj!

Pėr Prend Kitajn, babanė e Pjetrit tė vogėl, lindja e tij ishte gėzimi mė i madh nė jetė. Ai nuk mundet t’i pėrshkruaj emocionet qė ka pėrjetuar kur i kanė treguar se i ka lindur djalė. ”Nuk e di ēfarė kam bėrė nė ato momente, ka qenė gėzimi mė i madh nė jetėn time”, thotė ai.
Ndryshe nga bashkėshortja e tij, e cila nuk ishte e vendosur nėse do tė lindte fėmijė tjetėr, Prendi ishte i bindur se do tė kenė edhe fėmijė tė tjerė. ”Besoj se do tė lindim prapė fėmijė tė tjerė. Jemi tė rinjė dhe mund tė lindim”, i tha ”Kosovares” derisa pinte kafe me mysafirėt nė shtepinė e tij.
Mirėpo, pėr familje problem paraqet ekzistenca. Prendi ėshtė ai qė duhet tė kujdeset pėr familjen e tij pesėmbėdhjetė anėtarėshe. Mundohet nganjėherė tė punojė, por ėshtė vėshtirė pėr tė gjetur punė. I vetmi burim financiar qė kanė janė ndihmat sociale prej 75 eurosh nė muaj.
”Deri tash ia kam dalė disi. E ka pas pensionin e babės. Pas vdekjes sė babės, pensionin kishte tė drejtė ta merrte nėna. Mirėpo, para pak kohėsh edhe ajo vdiq dhe tash gjendja ime finansiare ėshtė pėrkeqėsuar mė shumė. I marrim vetėm 75 euro ndihmė sociale. Unė, gruaja dhe tri vajzat jemi paraqitur nė Entin pėr Punėsim, por deri me tash nuk ka punė”, bėri tė ditur kryefamiljari, i cili shtoi sė askush nga komunarėt apo ndonjė shoqatė bamirėse s’ka shkuar pėr t’i parė se si jetojnė.Zot ruaje djalin!
Gėzimin e madh pėr lindjen e Pjetrit nuk mund t’a fshihnin as motrat e tij. Marija, 23- vjeēare, mė e madhja, ndihet shumė e lumtur qė familja e saj u shtua edhe me njė djalė. “ishte njė gėzim shumė i madh dhe njė ndjenjė interesante pėr gjithė familjen. Ēdo familje gėzohet kur nė shtepinė e tyre lind djalė, por ndoshta kjo pritja jonė kaq e gjatė, durimi dhe besimi i prindėrve tė mi, ka bėrė qė tė pėrjetojmė njė gėzim kaq tė madh. Ndonėse nga ajo qė na kishin thėnė mjekėt ne prisnim qė tė lindte djalė, ne ende ishim tė rezervuar dhe vetėm pasi na njoftoi babi mundėm t’u lėshohemi ndjenjave tė gėzimit. Ishte njė gėzim shumė i madh, e njoftuam gjith farefisin dhe e festuam gjatė lindjen e vėllait tonė”, kujton Marija ditėn kur erdhi lajmi pėr lindjen e Pjetrit.
Vajza e vogėl tre vjeēare, Xhesika, e cila nuk i shqitej vėllait tė saj, sa herė qė e pėrqafonte thoshte: “O Zot ruaje Pjetrin dhe bėje bukurosh!”.
U larguam nga kjo familje e lumtur me po tė njėjtėn ndjenjė lumturie, kaherė tė pepėrjetuar dhe me urimin pėr Pjetrin e vogėl: “Shėndet tė plotė dhe jetė tė gjatė e tė lumtur!”

gjini
04-01-08, 13:30
Dilaver, po e shof qe üpaske gezime edhe ti me ate dhe nga une i dergoj nga zemra shendet dhe jete sa ma te gjate atij voglushi te vogel.


Por nje spo mundem te kuptoj kur thua se baba i tij thot se kurr ma shum ne jete nuk jam gezue!!!!!
qudi kur dihet se i ka edhe 12 qika e ishalla jon te shendosha dhe me jete te gjate .
po perse ky njeri nuk qenka gezue per gjithe ato vajza por vetem per djale dhe nuk e di se ku eshte gabimi apo keni interpretue keq.
Nese ky babė nuk eshte gezue me femiojen e pare e me radh athere per mua ky nuk mundet te jete njeri normal dhe ishalla e ruan zoti per hiorė te atyre femijve qe e paska ba nje mahallė.

Une do isha gezue per te sikur ai te kishte pas femijen e dy djale dhe e kisha marr shum normale kete gjest por qe ky ka qene ne gjendje te baje edhe 20 femije qika deri sa ti del nje djale. Qudi por jo normale a?????

Preshevar
04-01-08, 13:52
Se ka keq Gjini.
Na bjen me kuptue qe ēdo her qe i paska lind nje VAJZĖ (me shėndet te mir inshallah) ky i mjeri paska vajtue qe si paska lind nje Djalė. E tash qe i lindi djalė, edhe n'gazet e ēiti.

Me gjithate, i uroj shum shėndet, paqe, suksese e pasardhės ne jeten e Pjetrit te vogel. :smile:

lyra2
04-01-08, 18:02
Gjini dhe preshevar,me pelqyen shume komentet e juaja rreth ketij rasti.
I uroj atij zoteriu ,qe nuk paska perjetuar gezimin e te qenit prind iqikave deri sa eshte bere prind i nje djali!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

..eeehhh,kur e mendon me thelle,ndoshta edhe i japim pak te drjete.Eshte rritur ai ne ate rreth me ate mentalitet ,ku familje pa "trashigimtar" eshte veshtire te jeshe,........psee??
Sepse,e ka paramenduar ai te ardhmen e qikave jo forte te mire,ne rrethin e agjallareve "grabitqare" te pasurise ,qe ish dashur t'u takoj atyre.
Sidoqofte ,i uroj dhe me vie shume mire qe me ne fund ajo familje qenka gezuar me trashegimtar.
Uroj qe keto botkuptime te erreta, te zbuten pak ,femiu i shendoshe eshte "dhurate" pa mar parasysh gjinine ......

Shpati
05-01-08, 16:47
I uroj te njetes familje jet te lumtur , mir qenka ber, te pakten dikush qenka gezuar ket vit.
Por mos te mendoj e njeta Familje se Kosova e ka harruar ,pasi edhe shume familje te tjera jetojn ngjashem.

emine
20-03-08, 14:21
Pas 12 vajzave, lindi djalė!
Kosovarja - Arben Gjinaj
Kishin kaluar mė shumė sė 23 vjet qė familja Kitaj nga fshati Zit i Sadik Agės, nė Gjakovė, prisnin lindjen e njė trashėgimtari mashkull. Ēifti Prend dhe Prene Kitaj, nuk u dėshpėruan as pas lindjes sė 12 vajzave me shpresėn dhe besimin nė Zot se njė ditė do tė vijė nė jetė edhe djali. Ata ishin tė pėrkushtuar nė realizimin e dėshirės sė tyre, sjelljen nė jetė tė njė voglushi. Dhe kėshtu edhe ndodhi, dėshira e tyre u pėrmbush me vullnetin e Zotit: dy muaj mė parė, nė kėtė familje u lind fėmija i shumpritur, tė cilin prindėrit e pagėzuan me emrin Pjetėr (sipas Biblės, emri Pjetėr do tė thotė, gur, shkėmb).
Tė dielėn nė mesditė, kur ”Kosovarja” e vizitoi kėtė familje, nė shtepinė e tyre ende vinin musafirė pėr tė uruar lindjen e djalit. Prindėrit shprehnin kėnaqėsinė mė tė madhe tė pėrjetuar nė jetėn e tyre. Hiq mė pak nuk mund ta fshihnin gėzimin as dymbėdhjetė motrat tė cilat e pėrqafonin vazhdimisht vėllanė e vogėl.
Nėna Prenė ndihej shumė e lumtur dhe e gėzuar pėr lindjen e birit tė saj.
”Kemi pritur shumė gjatė, shumė vjet derisa erdhi koha tė na lindė djali. Tė dymbėdhjetė vajzat mė kanė lindur thuajse ēdo vit. Edhe pse lindnin vetėm vajza, nuk merzitėsha asnjėherė. E rėndėsishme ishte qė fėmijėt tė lindnin shėndosh e mirė. Si unė ashtu edhe burri, kishim besim tė madh se do tė vinte dita kur do tė lindte edhe djali. Pas dymbėdhjetė vajzave, Zoti na fali dhe na gėzoi edhe me njė djalė. Djali tash i ka bėrė dy muaj dhe ėshtė nė gjendje shumė tė mirė shėndetėsore. Edhe tash, po tė mė lindte prapė vajzė, nuk do tė isha pėnduar….”, rrėfen nėna Prenė, pėr qėndrimin dhe vendosmerinė e saj dhe tė bashkėshortit derisa t’u lindte djalė, teksa nė dorė mbante gėzimin e shtepisė, djalin e hasretit.
”Burrin e kam djalė hasreti. Duke e ditur se edhe ai ishte i vetmi djalė nė familjen e tij, kishim dėshirė qė ta kemi njė trashėgimtar mashkull. E kemi pasur ndėrmend qė derisa tė lindė djalė tė lindim fėmijė. Na u ka pasė tekė qė ta kemi patjetėr njė djalė nė familjen tonė…” thoshte Prena, 41 vjeēare.
Nė muajin e katėrt tė shtatzėnisė, nėna Prenė, nga mjeku kujdestar e ka kuptuar se embrioni qė po zhvillohej nė mitrėn e saj ishte i gjinisė mashkullore. Kur i ka treguar mjeku se fėmija ėshtė djalė, Prena vetėm ka qeshur, por mė pas nuk ka mundur t’i pėrmbaj dot lotėt e gėzimit.”Gjatė kohės sė shtatzėnisė kisha njė ndjenjė gėzimi, por nuk e besoja ende pa e parė me sytė e mi. Nuk kisha edhe shum besim, ani pse gajtė vizitave rutinore, mjeku me thoshte mos u brengos se fėmija ėshtė djalė. Edhe kur e linda beben, mjeku erdhi dhe me t
ha se fėmija ėshtė djalė. Prap nuk besoja deri sa ma sollen fėmijėn te shtrati. Kur ma sollėn djalin, pėr disa minuta kam mbetur si e shtanguar dhe nuk dija se ēka po bėj, nga gėzimi kam filluar tė qaj dhe e kam pėrqafuar shumė….”, i shprehte me tė njejtin intensitet emocionet qė kishte pėrjetuar nė momentin kur e kishte parė djalin.
Prena thotė se nuk bėn dallime me fėmijėt, tė gjithė i shikon njejtė, madje tash ka kujdes mė tė madh pėr vajzat ngase i duket se mos po i len anash. Tė gjithė fėmijėt i afrohen, e puthin e perqafojnė, por vajza e tretė ėshtė e dhėnė mė shumė pas tij, ndėrsa e madhja mundohet qė tė kujdeset pėr tė. Sipas nėnės Prenė, fėmija ėshtė nė gjendje tė mirė shėndetėsore, ka shtuar shumė mirė nė peshė dhe ėshtė i urtė.
”Asnjė fėmijė nuk e kam rritur me qumėsht gjiri, tė gjithė janė rritur me ushqim artificial”, shtoi Prenė Kitaj.

Pas gėzimit tė lindjes sė djalit, Prena thotė se fėmijėt po i lutėn qė tė lindė sėrish fėmijė, pėr t’ua sjellė edhe ndonjė vėlla tjetėr, por tash ajo i ka kaluar tė dyzetat dhe nuk e di se ēfarė do tė bėjė nė tė ardhmen ngase thotė se nuk e di a do tė jetė nė gjendje pėr tė lindur fėmijė tjetėr.hahhahhahhahha me falni se kam qesh me zo ..ncnncn e shkreta gru shyqyre me ne fund paska dal ne penzion :( qa m'bane toka ...me vje mir per ket familje,ju uroi shendet dhe lumturi!

toto901
07-04-08, 04:18
kisinwa lejatu teri chamkade kismat rave tin sambaruuuuuuuuuuuuuuuuuu

__________________
Hentai tits (http://www.hentai-tits.net)

gjini
07-04-08, 08:36
hahhahhahhahha me falni se kam qesh me zo ..ncnncn e shkreta gru shyqyre me ne fund paska dal ne penzion :( qa m'bane toka ...me vje mir per ket familje,ju uroi shendet dhe lumturi!


Boll mire e paske shjkrua oj emine ate fjale qe kjo e shkreta paska dal ne pension....
Por nje mos harro se aj herifi mendon se e ka gjete rrugen tash e ja grah edhe ma shum thot ti boje djalit edhe njo dy vllazni se kemi toke mjaft e ska kush na e punon.

lonaaa
07-04-08, 10:00
Unė i uroj familjes gjitha te mirat ne jete dhe i uroj per djalin qe ti rritet me shendet te plote gjithashtu edhe vajzat i uroj per vellain. Qofshin gjithmonė tė lumture!

PS. Unė nuk do kisha menduar se ai ( babai ) sju ka gezuar vajzave, por duhet pranuar dhe se fakt asht gezim dhe nje gezim te tille se ka perjetuar ne jete, pas gjithe atyre vajzave esht vertet gezim i madhe per ate baba dhe mame, ku mund te jete per gjithe se cilin prind.

Edhe une jam femer vete dhe neser po te me lind nje djale pas disa vajzave do kisha than se gezim me te madhe skam perjetuar. Djali ka jehon me te madhe kur lind se sa vajza :tongue: por kjo sdo te thot se per ato ska gezim. Une njof prinder kur ju ka lind vajz pas disa djemve dhe kan thene se gezim ma te madhe skam perjatu ndonjehere barem as djali kur me ka lind. Ajo qka mungon e ne fund arritet vertet ka gezim te madhe, se ka qene diqka qe te ka munguar prej kohesh!

Gjithesi mendim i imi , sdo te thot se kam te drejt gjithsesi!

Lona!

Tomori
09-04-08, 15:18
Dilaver, po e shof qe üpaske gezime edhe ti me ate dhe nga une i dergoj nga zemra shendet dhe jete sa ma te gjate atij voglushi te vogel.


Por nje spo mundem te kuptoj kur thua se baba i tij thot se kurr ma shum ne jete nuk jam gezue!!!!!
qudi kur dihet se i ka edhe 12 qika e ishalla jon te shendosha dhe me jete te gjate .
po perse ky njeri nuk qenka gezue per gjithe ato vajza por vetem per djale dhe nuk e di se ku eshte gabimi apo keni interpretue keq.
Nese ky babė nuk eshte gezue me femiojen e pare e me radh athere per mua ky nuk mundet te jete njeri normal dhe ishalla e ruan zoti per hiorė te atyre femijve qe e paska ba nje mahallė.

Une do isha gezue per te sikur ai te kishte pas femijen e dy djale dhe e kisha marr shum normale kete gjest por qe ky ka qene ne gjendje te baje edhe 20 femije qika deri sa ti del nje djale. Qudi por jo normale a?????

gjini po flet palidhje ti po krahason 12 qika me nje djale,,kjo esht apsurde dihet forte mire se edhe 100 qika ska shanse me zavendsu nje djale te vetem kjo esht fakt po i lumte keti qe me kaq kembgulje qe te ket djale,,,i rrofte 100 vjete..
Une ket njerin po e kuptoje plotesishte dhe haram e kan buken dhe jeten gjdo shqiptare qe nuk vazhdon te ket djale..pamar parasyshe sa qika i ka,,,
(Un perveti mendoj keshtu se zoti mi ka fal krejt djem nuk kam qike dhe shum i lumtur ndihem per kte fat)

tin-a
09-04-08, 16:28
Shendet dhe fat bebit te vogel!

Nje histori:
Shkon nje grua ne spital gjate shtatzanise se 6,nderkohe kishte mare si kercenim nga burri qe nese esht prap cik (kishte dmth.5 cika) sesht nevoja hic mu kthy ne shpi..
edhe gruja e shkret nga stresi dhe ankthi qe e kaplon i tregon dhe zbrazet te mjekja ..kjo pastaj preket shum dhe i thot qe do mundohet te bej dicka..
kur vjen momenti i lindjes dhe gruaja lind femin (prap cik),mjekja mer nje beb tjeter (djal) qe per fat te keq kishte lindur mentalisht i retarduar dhe i thot babes (se 5 cikave) qe te ka lind djal,ky gezohet shum sa smund ta besoj,mirpo kur shkon dhe e sheh djalin ne ate gjendje habitet shum edhe merzitet aq shum sa ska..
i thot mjekja:eh kshu esht jeta,po cfar do kishit bere sikur te kishte lindur nje cik, e shendosh ama..
i thot ky: esht gjeja qe kisha dashur me se shumti..mjekja: eh urime,gruaja te ka lind nje bukuroshe te vogel te shendosh ..

egi
09-04-08, 20:15
Qysh s'ka pritu mi ba krejt ata thmi :rolleyes:

ZeShKaNee
10-04-08, 10:02
waaaaaaauuu 13 femi e fort paska qen i rrit Zoti te gjith