PDA

View Full Version : Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?


rilinda
07-01-08, 16:25
Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?


Ashtu si breshkat, ne kemi nevojė pėr njė zhguall mbrojtės edhe pse tė padukshėm, pėr tė mbrojtur brishtėsinė tonė. E ardhmja na tremb, kemi frikė nga forcat e padukshme dhe kemi nevojė pėr shpresė, dashuri dhe lumturi.

Qė nga kohėt e lashta, njeriu ka mėsuar ta dallojė atė qė ėshtė e pėrgjithshme nga ajo qė ėshtė e veēantė, sepse ka patur njė simbol tė veēantė, njė ngjyrė apo njė formė tė pazakontė dhe njė vlerė tė shenjtė. Praktikisht e veēanta ka njė energji speciale qė e bėn magjike. Gjithēka qė na rrethon mund tė shndėrrohet nė njė objekt fatsjellės: lule, kafshė, gurė, objekte, shenjė, forma gjeometrike, numra, letra alfabetike, qoftė dhe disa fjalė tė shkruara.
Cilat janė disa nga hajmalitė mė tė zakonshme nė kultura tė ndryshme?

Kryqi
Domethėnia: ekuilibėr
Funksioni: jep shėndet dhe mbrojtje
Origjina: Mesdheu
Ekzistojnė 285 lloje kryqesh dhe tė gjithė kanė njė funksion mbrojtės, si njė bekim. Krishti i martirizuar nuk ėshtė domethėnia e vetme e tij. Kryqi ėshtė simbol i diellit, bashkimi i tė kundėrtave, pra ėshtė njė centralizues i fuqishėm i energjisė. Tė mbron nga aksidentet, sėmundjet dhe nga takimet e kėqija.

Zemra
Domethėnia: dashuri
Funksioni: tė mbron nga syri i keq
Origjina: Orienti i Mesėm
Nė tė gjitha kulturat e lashta zemra ėshtė qendra e jetės, e vullnetit dhe e inteligjencės. Sot domethėnia e jetės ėshtė zėvendėsuar me atė tė dashurisė dhe zemra ėshtė bėrė njė emblemė e besnikėrisė dhe premtim i ndjenjave.


Patkoi
Domethėnia: mbrojtja
Funksioni: mbron martesėn dhe shtėpinė
Origjina: Europa e Veriut
Falė magjisė sė majave tė tij qė largojnė fushat manjetike negative, patkoi ka qenė i detyruar si dhuratė dasme nė mbrojtje tė shtėpisė dhe tė nuses. Materiali me tė cilin ėshtė bėrė patkoi, hekuri, ėshtė konsideruar shumė i fuqishėm. Pėrveē shtėpisė dhe martesės, patkoi i vendosur nė makinė ose nė anije mbron nga aksidentet dhe nga rreziqet e detit.


Hėna
Domethėnia: grua, kohė
Funksioni: pjellori, shėndet te fėmijėt, kundėr zhgėnjimeve tė dashurisė
Origjina: Mesdheu dhe India
Hėna nė formė drapri aq e dashur pėr egjiptianėt dhe babilonasit e lashtė, sepse pėrmbledh nė vetvete 2 simbole magjike thelbėsore: ciklin e fazave lunore qė pėrkon me ciklin e rigjenerimit tė organizmit njerėzor dhe bollėkun. Nė Islam ėshtė nėna e Allahut dhe mbron gratė dhe fėmijėt duke luftuar kundėr anktheve dhe zhgėnjimeve tė dashurisė.


Peshku
Domethėnia: fekondimi
Funksioni: ndihmon nė rimėkėmbjen e miqėsive dhe pėrmirėson pjellorinė
Origjina:Greqia
Nė botėn mesdhetare ėshtė shenjė fatsjellėse e bollėkut dhe e pjellorisė, ndėrsa nė Indi ka kuptimin e dijes, sepse zoti Visnu, i mishėruar tek njė peshk, i shpėtoi njerėzit nga pėrmbytjet ndėrsa Shiva e veshur si njė njeri-peshk u mėsoi atyre jogėn.


Dhėmbi
Domethėnia: pushtet, forcė
Funksioni: garanton fitimin nė lojė
Origjina: Afrika
Vjen nga njė sens respekti dhe frike ndaj kafshėve mishngrėnėse. Ėshtė njė hajmali e fuqishme qė rregullon forcėn fizike, kurajon dhe suksesin. Sjell fat pėr ata qė merren me lojra tė rrezikshme, tė cilat kėrkojnė kurajo.


Tėrfili katėrgjethėsh
Domethėnia: fat
Funksioni: sjell fat nė tė gjitha fushat
Origjina: Shtetet e Bashkuara
Nė qoftė se tėrfili i thjeshtė sjell fat, ėshtė i paimagjinueshėm ndikimi i atij me katėr fletė qė Eva vodhi nga kopshti i Edenit para se tė dėbohej pėr shkak tė mollės sė famshme. Katėr gjethet e tij pėrfaqėsojnė katėr drejtimet, por edhe katėr gjėrat mė tė dėshiruara nga njeriu: suksesin, dashurinė, shėndetin dhe fatin.


Bretkosa
Domethėnia: pjellori
Funksioni: pėrmirėson seksualitetin, dashurinė dhe favorizon rigjallėrimin.
Origjina: Egjipti
Prej ari apo qeramike blu, ėshtė njė simbol antik i pjellorisė dhe i rilindjes. Dea Rana nė Egjipt ishte Dea qė favorizonte lindjet por edhe dashurinė. Qė nga momenti qė lindte nga uji si Afėrdita, garantonte mbrojtje pėr ata qė braktiseshin nga njė njeri i dashur dhe mbronte shtėpinė me tė gjithė banuesit e saj.


Rrota
Domethėnia: rastėsia, fati
Funksioni: ndihmon nė transformim dhe nė rigjallėrim
Origjina: India
Ėshtė njė simbol shumė i qartė i fatit qė transformon gjithēka, pra asgjė nuk mbetet e njėjtė, gjithēka lind e vdes, duke u ringjallur gjithmonė sipas njė cikli tė vazhdueshėm. Ėshtė simboli i diellit me tė gjitha rrezet e tij tė jetės, shėndetit, dijes dhe fatit qė, sido qė tė shkojė rrjedha e jetės, ėshtė gjithmonė gati tė na ndihmojė.


Gjarpėri
Domethėnia: pėrjetėsi, rilindje
Funksioni: shton fuqinė, favorizon shėrimin, shėndetin dhe vazhdimėsinė
Origjina: Egjipti
Njė kundėrvėnie e njė simbolizmi tė dyfishtė, syrit tė keq dhe shėrimit, ėshtė emblema e vdekjes pas sė cilės vjen ringjallja. Jo rastėsisht gjarpri e ndėrron herė pas here lėkurėn duke pėrkuar me ciklin e ndryshimit tė gjėrave. Nė Egjipt, Kobra ishte simbol i faraonit dhe ishte vėnė si ornament nė kurorėn e tij, si shenjė e fuqisė sė tij.

Preshevar
07-01-08, 16:47
Talismanėt. Si funksionojnė objektet qė sjellin fat?


Ashtu si breshkat, ne kemi nevojė pėr njė zhguall mbrojtės edhe pse tė padukshėm, pėr tė mbrojtur brishtėsinė tonė. E ardhmja na tremb, kemi frikė nga forcat e padukshme dhe kemi nevojė pėr shpresė, dashuri dhe lumturi.
Hėna
Domethėnia: grua, kohė
Funksioni: pjellori, shėndet te fėmijėt, kundėr zhgėnjimeve tė dashurisė
Origjina: Mesdheu dhe India
Hėna nė formė drapri aq e dashur pėr egjiptianėt dhe babilonasit e lashtė, sepse pėrmbledh nė vetvete 2 simbole magjike thelbėsore: ciklin e fazave lunore qė pėrkon me ciklin e rigjenerimit tė organizmit njerėzor dhe bollėkun. Nė Islam ėshtė nėna e Allahut dhe mbron gratė dhe fėmijėt duke luftuar kundėr anktheve dhe zhgėnjimeve tė dashurisė.Vendase... ky paragraf eshte KOMPLET gabim... Hėna apo Gjysėm-Hena s'kan lidhje me fen Islame e sidomos kur thot te simbolizon nenen e "Allahut" ? Qfar ideje kur e dim qe Allahu nuk eshte i lindur nga askush ?????. :confused:

Nė Islam, Leximi i Kur'anit eshte Shėrim,... (nėse i intereson dikujt me dit)

Dhe per mendimin tim, gjith keta qe mbajn kesi far lloj "hajmalije" ne qaf... jan Idhujtar e kurrsesi besimtar.

rilinda
07-01-08, 16:55
Vendase... ky paragraf eshte KOMPLET gabim... Hėna apo Gjysėm-Hena s'kan lidhje me fen Islame e sidomos kur thot te simbolizon nenen e "Allahut" ? Qfar ideje kur e dim qe Allahu nuk eshte i lindur nga askush ?????. :confused:

Nė Islam, Leximi i Kur'anit eshte Shėrim,... (nėse i intereson dikujt me dit)

Dhe per mendimin tim, gjith keta qe mbajn kesi far lloj "hajmalije" ne qaf... jan Idhujtar e kurrsesi besimtar.

Pse pra simbol kryesor e kanė hėnėn e edhe kohėn bile e llogarisin me atė?

Preshevar
07-01-08, 17:15
Pse pra simbol kryesor e kanė hėnėn e edhe kohėn bile e llogarisin me atė?

Se kan simbol kryesor,.. ket simbol gjysėm hene ja kan atribue Islamit ne shekullin e 19/20 pa kurfar arsye.

Kurse per kohen, vertet qe kalendari Islamik bazohet ne henen e re qe simbolizon fillimin e muajit te ri sipas hixhretit (kalendari musliman).

BE LK
08-01-08, 14:54
Pse pra simbol kryesor e kanė hėnėn e edhe kohėn bile e llogarisin me atė?
Hena nuk eshte simbol ne islam!!!!!

Ky simbol eshte vendosur nga turqit dhe sulltanatet osman per arsye se ky ishte lamuri i tyre shteteror.

Gjysme hena nuk eshte simbol me prejardhje fetare, eshte vendosur nga njerezit nder popuj te ndryshem.

BE LK
08-01-08, 14:57
Hėna
Domethėnia: grua, kohė
Funksioni: pjellori, shėndet te fėmijėt, kundėr zhgėnjimeve tė dashurisė
Origjina: Mesdheu dhe India
Hėna nė formė drapri aq e dashur pėr egjiptianėt dhe babilonasit e lashtė, sepse pėrmbledh nė vetvete 2 simbole magjike thelbėsore: ciklin e fazave lunore qė pėrkon me ciklin e rigjenerimit tė organizmit njerėzor dhe bollėkun. Nė Islam ėshtė nėna e Allahut dhe mbron gratė dhe fėmijėt duke luftuar kundėr anktheve dhe zhgėnjimeve tė dashurisė.
Eshte gomarlliku me i madh qe kam degjuar deri sot per nenen Hėnė!:biggrin:

Murgesha
08-01-08, 15:57
Eshte gomarlliku me i madh qe kam degjuar deri sot per nenen Hėnė!:biggrin:

Ēka tė ndėgjosh sot mos u ēudit hahahahahahaahahahah

BE LK
08-01-08, 15:58
Ēka tė ndėgjosh sot mos u ēudit hahahahahahaahahahah
Drejt Murgeshe Drejt......................